16 dubna, 2024

Duch Kyjeva

Homer Simpson převyprávěl příběh svého oblíbeného autora gpovanman.

Příběhy o „duchovi Kyjeva“, výplodu ukrajinského zbožného přání, se hojně vyprávějí, ale jak je uvedeno v tomto článku, možnost, že se Kyjev změní na město duchů kvůli rozsáhlé evakuaci, roste každým dnem. Co by to znamenalo pro město i pro Ukrajinu jako celek?

Mnozí kritizovali ruské útoky na infrastrukturu v Kyjevě, ale cílem útoků na infrastrukturu z pohledu Moskvy bylo dostat Kyjev do takové situace, že vláda byla veřejným míněním donucena zasednout k jednacímu stolu.

Ovšem evakuací těchto lidí z regionu bude většina, ne-li všichni kyjevští pomlouvači odvezeni pryč, takže vláda bude moci plnit své příkazy z dálky s malým nebo žádným rizikem veřejného povstání.

Kdo zůstane, je velmi otevřená otázka, ale s pověstmi o velkém počtu Američanů, kteří skutečně řídí tento konflikt a jsou v Kyjevě a Zelenskyj je někde na Západě stojící vedle zeleného plátna, se to nedá přesně odhadnout.

S oficiální populací kolem čtyř milionů je Kyjev nominálně sedmým nejlidnatějším městem v Evropě. Když se k tomu přidá asi 1,8 milionu lidí žijících v oblasti (provincii), která obklopuje hlavní město, dává to číslo asi šest milionů. Mnozí odešli od začátku bojů a jiní byli odvedeni, takže toto číslo bude ve skutečnosti nepochybně nižší, ale pokud Zelenskyj nařídí těm, kteří nejsou v uniformě nebo vyhrazeném povolání, opustit město, bude to mít obrovský dopad na současnou situaci.

Navíc, stejně jako v každé zemi, mnoho z největších továren, logistických uzlů a specializovaných služeb sídlí v hlavním městě a jeho okolí. Pokud by tento region vstoupil do účinné uzávěry, tak včetně dalších průmyslových odvětví a jednotlivců, kteří jsou závislí na podnicích v hlavním městě.

Život v bývalé rušné metropoli a jejím okolí se prakticky zastaví.

Počítá se s tím, že v městě by zůstal počet v řádu statisíců. Nejen ukrajinské hlavní město, ale celá země pocítí tvrdé dopady takového kroku.

Armáda bude postižena nejméně, její administrativní struktura zůstane z velké části nezměněna, ale velmi odlišný scénář bude platit pro civilisty žijící mimo region.

Všechny aspekty centrální veřejné správy, výroby, logistiky a dalších nezbytných věcí pro každodenní život budou v nejlepším případě brzděny a v nejhorším případě zcela zastaveny pro ty, kteří žijí daleko od hlavního města.

Pokud by k této evakuaci došlo, vytvořil by precedens, a pokud by jiné oblasti trpěly podobnými problémy s infrastrukturou, mohly by si přát evakuaci stejným způsobem.

Jak to zapadá do plánů ukrajinské vlády nebo jejích pánů ve Washingtonu, není známo, ale s tím, jak se Američané pokoušejí získat jakékoliv zisky od kohokoli nebo kdekoli mohou, další záplava migrantů způsobujících ekonomický chaos přechodem do západní Evropy by byla pro ně výhodná.

Na první pohled je to z amerického hlediska všechno v pořádku, postradatelní Ukrajinci jsou přesídlováni do Evropy; ale i když to dává USA výhodu nad Evropou, znamená to, že Rusko triumfovalo tváří v tvář veškerému úsilí, které Washington vynaložil.

Poté, co už byl DC znevažován svým ukvapeným odchodem z Afghánistánu, nepotřebuje další debakl, aby snížil své globální postavení. Navíc, čím dále Rusko tlačí, tím dále jsou USA tlačeny od globální nadvlády, kterou potřebují, a další potenciální konflikty proti mnohem silnějším nepřátelům se rýsují v nadcházejících letech.

Je zřejmé, že dříve či později nepřátelství skončí a opět zavládne mír. Kde přesně budou nakresleny červené čáry, je stále neznámé, stejně jako podmínky, které Rusko stanoví, až se prach konečně usadí. Jakmile se tak stane, ti, kteří opustili Ukrajinu, budou mít možnost se vrátit, ale to vyvolává otázku, kolik z nich by se tak rozhodlo.

Jejich bývalá vlast je v hrozném stavu, mnozí se mohou rozhodnout zůstat ve svých hostitelských zemích, ale jak bylo uvedeno v jiném článku, s ukrajinskými dělníky, kteří berou práci domácím dělníkům spolu s řadou dalších problémů, může se stát, že jakmile se východní Evropa opět stane mírovou, mohou to být západoevropské vlády, které jako první Ukrajince pozvaly a které je také jako první povzbudí k návratu.

Pokud se dá věřit starostovi ukrajinského hlavního města, možnost Kyjeva jako města duchů se stává znepokojivě reálnou. Nejen, že to demonstruje efektivitu a taktiku ruské administrativy, ale je to také výsměch nekonečné podpoře, které se zemi v posledních letech a měsících dostává od jejích západních příznivců.

Mnoho komentátorů se dnes zaměřuje na události v Chersonu a okolí, což je považováno za klíčový bod jak pro ruskou vojenskou operaci, tak pro přežití ukrajinského národa jako celku.

Krutou pravdou ale je, že pokud se obyvatelstvo Kyjeva odstěhuje, kromě totální války, veškerá naděje pro ukrajinskou věc bude ztracena. Nejenže západní vlády ztratí víru ve svůj východoevropský podnik, ale i samotní Ukrajinci. 

Budoucnost může docela dobře ukázat, že pro většinu těch, kteří opustí Kyjev, se Ukrajina z minulosti stane pouhým duchem minulosti.

43 thoughts on “Duch Kyjeva

 1. Od roku 1914 už fronty rozdělují celé země a bojiště je skoro všude. Časové a místně omezené bojiště mimo města už je minulostí. Válka se stala všezahrnující bohužel.

 2. Je sice hezký, že bude Kyjev město duchů a Rusko bude triumfovat, ale krvácet budeme my – naše „chytrá“ vláda si půjčí, aby sem mohla pozvat víc ukrajinců a dávat jim apanáž a platit služby & etc. Jen ještě trochu pošteluje dobu odchodu do důchodu, výši důchodů, zvýší daně a veškeré zboží přesune do nejvyšší DPH. Pak už bude u nás „ukrajinsky“ blaze. Sláma uKravína!

 3. Stručně řečeno.

  Válka je vůl.
  Prapor Monako. Ukrajinští boháči zmizeli „odsedět si“ válku na …
  https://zahranicni.hn.cz › c1-67104650-prapor-monako-u…

  18. 8. 2022 — Před válkou Ruska proti Ukrajině, která trvá již téměř půl roku, … „Obscénní množství neslušně bohatých ukrajinských uprchlíků“ ironicky …

  Svědectví o „mladých, statných a bohatých Ukrajincích”, z …
  https://www.prahain.cz › zivot-ve-meste › svedectvi-o-…

  Z Ukrajiny utekla před válkou se dvěma kufry a dcerou. … Boháči se vykoupili a odjeli, teď se nám tady smějou, vždyť všichni mluví Rusky, copak myslíte, …

  Bohatí Ukrajinci svádějí v Praze bitvy o nájemní byty. Nájmy …
  https://www.cryptonews.cz › zajimavosti › bohati-ukraji…

  12. 10. 2022 — Jenže do tohoto rybníčku nyní vstupují i movití ukrajinští podnikatelé, kterým bylo za peníze umožněno odjet ze země. To totiž umožňuje …
  Lidé také hledají

  Ukrajinský list pátral, jak za války žijí milionáři a miliardáři
  https://www.ceskenoviny.cz › zpravy › ukrajinsky-list-…

  18. 8. 2022 — Kyjev – Před válkou Ruska proti Ukrajině, která trvá již téměř půl roku, … „Obscénní množství neslušně bohatých ukrajinských uprchlíků“ …

 4. Shrnuto, zabaleno.
  Jen malou poznámečky – tedy dvě.
  Za prvé: USA bude ztratná jenom částečně – zmenšením vojenskopolitického vlivu a ústupem dolaru jako univerzálního platidla. Možná to přinese větší klid do jiných částí planety.
  Za druhé: Ne úplně všichni znají funkci zeleného pozadí.

  1. Právě zelený se svými přáteli bojuje za to, aby vojenskopolitický vliv USA zůstal zachován. Byla by urážka myslících lidí napsat proč.
   Nějaká Ukrajina ho vůbec nezajímá. Z mého pohledu jde o vybudování dalších vojenských základen na ruských hranicích. Otesánek NATO nikdy neztratí chuť spapat další území. A Ukrajina se ukázala jako lákavá ňamka.

   1. Já myslím, že zelený dostal skvěle placenou roli v dlouéééém seriálu a chce si ji co nejdéle podržet. Jinak souhlas.

    Já čekám jakýsi obrat po 18/11/2022. Díval jsem se do své (křišťálové) koule. Přijdou mrazy na Kyjev.
    (Pochopitelně je to výstřel do tmy. Ta skleněná koule je totiž z Číny a kvalita tak není zaručená.)

 5. Já bych jen měla dotaz na Vidláka. Jak se mají jeho příbuzní na ukradině. Přece jenom je to velká země a válčí se víáceméně jen na okrajích, i když fest. Co ostatní obyvatelstvo:

  1. Ano, totéž by zajímalo i mě.
   Pane Vidláku, prosím.
   Nemusí to nutně být samostatný článek, třebaže takové informace „z první ruky“ by si samostatný asi zasloužily.
   Postačily by nám běžné informace – dostupnost jídla, energií, paliv, školy, funkčnost/nefunkčnost policie, úřadů, telekomunikačních služeb, internetu, přítomnost/nepřítomnost ruské armády, co ukravíncům vysílá ukravínská televize, co ty prázdné byty a domy, zda je někdo hlídá, zda jedou podniky, které před 24.2 jely atd.

   Nemusí to být do detailů. Asi nebudu sám, kdo by tyhle obecné věci rád četl z Vaší „první ruky“, nežli přefiltrované přes někoho jiného. Důvěry je třeba si vážit, pane Vidláku.

   1. Z mojí Ukrajinky Táni nedostanu žádné informace. Vůbec se jí nedivím! Musí být opatrná. Hodně opatrná. Aby nepoškodila nikoho z rodiny. Aby byla hlavně mužská část v bezpečí. Na nic se jí raději neptám.

 6. Oboustranné vojenské akce na Ukrajině jsou pro vývoj situace jistě důležité.

  Ale důležitější se mi jeví skutečnost, že Rusko nás pravděpodobně rozloží ekonomicky (už se děje), což si u nás ještě mnozí neuvědomují. To je současná nejúčinnější zbraň – dramatický zásah (zatím se ještě úplně neděje, jen to začíná) do životní úrovně mas. Pokud je tato moje spekulace správná, přijde mi to od Rusů více než mazané – k čemu tanky proti EU vládám, když je sestřelí vlastní obyvatelstvo? Trochu nadsazuji, jistě.

  S trochou další nadsázky si dovolím citovat:
  „Teď se ještě vyjevené masy nevzpamatovaly. S vypoulenýma očima jdou se dát rozsekat na nudle a potom, když ho trefí kulička, zašeptá jen: „Maminko….“. Neexistují hrdinové, ale jatečný dobytek a řezníci v jenerálních štábech. A nakonec se jim to všechno vzbouří, a to bude pěkná mela.“

  Doufám jen, že se té mely nedožiju, že to bude chvíli trvat, protože vlády se budou snažit hněv tlumit nějakými drobnými úplatky systémem „každému něco, ale na střídačku, jednou té skupině, příště jiné, vždycky jen trochu“. K uklidnění vášní.

    1. Jak kde. Třeba Írán Amíci ekonomicky rozkládají už od roku 1979. A furt nic. Žádná poptávka po amerických poradcích.

 7. Takže to vypadá tak, že kdybychom se na Ukrajinu všichni vysrali hned na začátku, neposílali jim tam žádné zbraně, tak bychom na tom byli všichni líp.

  Rusko by snadno vyhrálo.
  Evropa by se neruinovala.
  USA by neztrácela své postavení.
  Ukrajina by přišla o území, o které stejně nakonec přijde, ale za daleko menších ztrát. V podstatě by obětovala jen pár tisíc nácků.

  Takhle na tom doopravdy vydělává jen Čína a v menší míře Indie, státy Golfu a podobně.

  1. B-13,
   naprosto přesně. Jenže tady bohužel a dvojnásob, platí to přísloví o řiti, rybách a rybnících. Kdyby.
   Pro nás Čechy, je to o té řiti platné dvojnásobně, protože my jsme (narozdíl od stejně početných Maďarů) odsouzeni, v něčí řiti být trvale zaražení. Nepřišel jsem na to proč, ale to už je po 33 letech jedno.
   Pcha! Dokonce si můžeme i vybírat – na střídačku! Přes týden třeba bruselská, o víkendu a dovolených americká.
   Přišli jsme o obrovský ruský trh, přišli jsme o poměrně výhodné obchody s Ruskem a navrch k tomu, nás Rusové považují za regulérní nepřátele. Ten seznam nepřátel RF vyšel pravděpodobně ve všech tamních novinách a mluvilo se o něm i v televizích.
   Ještě před 24.2., dokud se dalo bez potíží přepnout na RT (kolaborantský provider odstranil RT z nabídky, takže na na ni a další ruské televize koukám ze satelitu), tak ten seznam tam v hlavním vysílacím čase probírali. Diskutovali o správném pořadí. Přičemž to naše, tehdy aktuální třetí místo, nikdo z pozvaných diskutujících nerozporoval..
   Jeden pán si tam povzdechl, že co se to s těmi Čechy a Slováky stalo. Že tu služebně pobýval tři roky jako dopisovatel nějakých novin – a že to byli fajn lidi.

 8. Já bych jen podotkl, že na jednu stranu považuju tu ruskou kampaň za terorismus, ale na straně druhé zvednu významně obočí až stý den neustálého humanitárního bombardování a řeknu směrem k Putinovi, že už je horší než Clinton.

  1. Re: gogo

   Hmm, a jak nazvete osmileté ostřelování Doněcka a Luhanska z těžkých zbraní?
   Jak nazvete faktický zákaz ruštiny na UA?

   Já jenom, abychom sjednotili názvosloví.

   1. Já nevím, Targusi, co vám na tom pořád není jasné.
    Když se střílí od nás směrem někam jinam, jde o humanitární akci, když od někam jinam směrem k nám, je to terorismus.

     1. Re: Pepa a Homér

      Jste dva hnusní kazisvěti. Já to chtěl slyšet od soudruha gogoše.

      Ale je pravda, že tomu moc nerozumím. Zřejmě jsem stále málo mladý, málo chytrý a málo krásný.
      Prostě mám co dohánět. Asi si budu muset zaplatit nějakou omlazovací kúru a zacvaknout doučko v podobě přípravky na nástupní školení v Aspenu.

      1. Nene, od soudruha gogose se toho nedockate.
       Jeho guru, pred tim, nez zmizel na Donbase toriz tvrdil, ze Rusko uz promeskalo prolezitost znicit ukrajinskou infrastrukturu, a ted
       a/ nema rakety, neb nejsou chipy, b/ zapadni wunderwaffen uz dorazily a chrani klicova mista.
       c/ importem dronu z Iranu se Rusko defnitivne odepsalo, protoze vetsi ostudy, nez drony z Iranu pro Rusa neni.
       No a ted ma guru bobrika mlceni, takze mistni gaucovi generalove ze setrvacnosti zahorkle omilaji a omilaji, pripadne blekotaji o genialnich strategiich.

    1. Homére,
     přihořívá, ale bohužel vaše definice nepokrývá veškeré aspekty pojmu „mezinárodní terorizmus“.
     Ono se totiž
     1) může střílet i někde docela jinde a jiným směrem než k nám či od nás
     2) definice nepokrývá běžné případy, kdy se terorizmus stane během okamžiku humanitární akcí a naopak, aniž by se změnil cíl a směr střelby. Viz Kosovo či třeba Kurdové.

     Přitom existuje možnost státní terorizmus zcela jednoznačně a ke všeobecné mezinárodní spokojenosti stoprocentně definovat na základě shodnosti:

     „Mezinárodní terorizmus je jakákoli násilná/smrtící akce proti jinému státu nebo skupině jeho obyvatel, která je bezezbytku shodná se standardními násilnými akcemi USA – A JE PŘITOM REALIZOVÁNA BEZ AKTUÁLNÍHO (!!) ROZKAZU , POKYNU ČI SOUHLASU USA.“
     ———–
     Z definice samé vyplývá, že USA se NIKDY nemohly a nemohou dopustit státního terorizmu.

     Věřím, že konečně světoví politologové a historici přestanou tápat a připíší mi malé významné plus. Koneckonců – vzorec é rovná se em cé na druhou je ještě prostší – a taky musel přijít kolega gényjus, aby na to přišel!

      1. Re: Homér

       Vám furt píšu, že ste na to moc blbééé.

       Rači flákněte nějakého osla po palici, stáhněte ho z kůže, udělejte pergamen a začněte s tím třetím dílem Illiady, kterou jsem si za vás slíbil.
       Ale kuwa, ne že fčilek sejmete Fyjálu! Kde byzme tak velikého blboňa zháňali?!

       1. Kdyz vo Fiala…
        Je asi vrchol optimismu si myslet a verit , ze kdyz Fialka neohrozene vyhlasil valku Rusku , ze tajne doufal ,ze si na tom ,jako ukrove ,hojne nahrabeme..
        Ze kdyz taky valcime , pomoc nam a na rusa , bude ve forme tsunami vseho, vodevsad a zadarmo..
        Lepsi je vedet ..Ze .
        Ani ta prislovecna kobyla v poslednim tazeni , vydelecne nekopytuje vsude kolem a zadarmo..
        Teror neni vod vcera ani jeho umyslne rozsireni do celyho sveta..
        Az do toho statniho a globalniho..
        Mimo zisku ,je to zoufalej prostredek, jak se nejak zachranit..
        Teror vseobecny a porizeny vsude do sveta i teror vsude dovnitr..
        Vime ,ze vlady a organizace provadeji , ale nevime, odkud to pochazi , jen se domnivame..
        Stoji za povsim, ze clanek je kvalitou textu ,uplne odlisnej od prispevku ,jedne a te same osoby.

     1. “ vzorec é rovná se em cé na druhou je ještě prostší – a taky musel přijít kolega gényjus, aby na to přišel!“
      … no dnes by, po „přezkoumání“ jeho písemné práce asi došli k závěru, že to je plagiát a pan gényjus „jaxi opoměl“ uvést „prameny“ ze kterých vycházel … což prý dělal celé své geniální období !!

    1. „í až stý den neustálého humanitárního bombardování a řeknu směrem k Putinovi, že už je horší než Clinton.“

     Clinton, Clinton….to jméno je mi povědomé….nebyl to ten americký saxofonista, co džemoval s Václavem Humanbomberem Ruzyňským ?
     A prosazoval beznikotinové kouření stážistek?

     1. Re: AH

      To jako že chudák Bill hrál Vénovi na jeho saxofóóón?
      TVL, to jsem nevěděl!

      Kdybych to byl býval věděl, zanesl bych Billovi k zajezení nějaký celozrnný loupáček!!!
      Čerstvý!!!

      1. Povolil Clinton neuveritelny snad milionovy masakr v Africe a potom se jeste omluvill..
       Bill ozralej nebyl, ale pod stolem Bill , taky nejednou a v pracovni dobe jeste byl. /A jeho stara vedela a chodila kolem/..
       Pac u zenskejch plati , co ma von , musim mit taky..
       Mela stejny jako Bill ,ale ne pod stolem..
       Chlap zacal hrat fotbal a…
       Moji skalopevnou predpoved , ze roury prinesou plyn a zivot do EU, taky zborili.
       Zadnej, co porad slibuje, neveri slibum jinych , neni debil, a kdyz germani slibili , ze ty roury nevotevrou …
       Spravna predpoved nemuze pocitat s takovejma podrazama..
       Ted dalsi odhad , ze do vanoc je po vsem..Na U.
       Na volbach u nas , pozname, jestli se to zastropovani muze jeste dal prohlubovat.
       Nebo jestli uz jsme na dne.
       Jindy zase nejlepsi kvalifikace kandidatu na presidenty sou, pres pobyt ve vezeni. Lula.
       Co se tyka Putina. Celkem si da libit vsechno , ale picnout mu do jeho zamilovanyho mostu ,melo predem jisty nasledky..
       Kricet potom sorry /promin/ u nej v Rusku neplati.
       Jenom na zapade , tam muzes udelat co chces ,potom reknes sorry a vse odpusteno..Nikdo te nesmi pohnat treba ke spravedlnosti..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *