24 června, 2024

Drzá Čína prý skrze státní dotace uměle udržuje ceny svých elektromobilů na nízké úrovni, což prý křiví trh. Aneb jak čínští soudruzi zase předběhli soudruhy unijní.

To je sice možné, ale není nic legračnějšího, než když to zazní z úst předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. V době, kdy je evropská Green Deal politika bez nesmyslného dotování zcela nefunkční, se eurokomisaři podivují nad tím, že je válcuje právě obchodně zdatnější a agresivnější Čína.

A jako obvykle, řešením není zefektivnění politiky vlastní, nýbrž naivní pokus o omezení vlivu té úspěšnější. Jestli vám tedy bude ještě někdy někdo říkat, že v Evropě existuje volný trh a zdravý rozum, můžete se mu s lehkostí vysmát.

Světové trhy jsou zaplavené levnými elektromobily z Číny, prohlásila von der Leyenová. „Jejich ceny jsou uměle drženy nízko díky rozsáhlým státním dotacím,“ dodala šéfka EK. Zároveň oznámila, že komise zahajuje vyšetřování ohledně čínských elektromobilů a státních dotací, které dostávají čínské automobilky. Inu vyšetřovat a zkoumat si může jak chce, ale na faktu, že už za Čínou nestíháme ani kulhat, asi nic moc nezmění.

Francie požaduje zavedení tvrdých cel, Německo má ovšem strach z čínské odvety, která je důležitým trhem pro jeho export a jednou z hlavních destinací pro jeho zahraniční investice. Německo na prvním místě. Restrikční opatření by totiž mohly vyvolat reciproční čínskou odvetu, kdy si autoprůmysl i politici uvědomují, že ve chvíli, kdy „rozzlobí“ čínské výrobce a dodavatele, mohou přijít o téměř jediný zdroj surovin a komponent pro baterie pro elektromobily, což by paralyzovalo výrobu a celý přechod na elektromobilitu, který si Evropa v čele s Němci naplánovala. Tedy, uvědomují si to ti příčetní, nikoliv ti naši, kteří jezdí provokovat na Tchaj-wan.

Takže bravurně uvažující a plánující Evropa má pod svou kontrolou zhruba celých 5% těchto surovin, a je tak zcela odkázaná na čínské producenty. Ano, tak moc jsme to promysleli dopředu. K tomu jsme se zavázali a tímto směrem kráčíme. Tleskáme našim ideovým vůdcům a posíláme Bludišťáka.

Zatímco my jsme se tedy od levných surovin úspěšně sami odstřihli, Čína nás zaskočila tím, jak pružně uměla zareagovat. Nic nového pod sluncem, naši soudruzi jsou ještě soudružštější, a kromě větru dešti hodlají zřejmě poručit i vzpurným nerostům.

Jako Evropa kráčíme dámy a pánové do slepé energetické uličky a ekonomické zdi. Zdi, do které to dříve nebo později plnou parou narveme, a kterou jsme si vznosně pojmenovali Zelený úděl.

19 thoughts on “Drzá Čína prý skrze státní dotace uměle udržuje ceny svých elektromobilů na nízké úrovni, což prý křiví trh. Aneb jak čínští soudruzi zase předběhli soudruhy unijní.

 1. Layenová je plod vyrašivši z podhoubí euroynteligence soustředěné v Bruseli.

  Říkají VÍCE ŽEN DO POLITIKY.

  Laynová, Richterová, Jourová, Charazmová, Pekarová, Langšádlová a vůdkyně stáda – Milka.

  Já volám: Proboha, DOST, STAČÍ!

  1. Milka je jen hloupá, její dva nezapomenutelné počiny byly zatýkání Ratha v noční košili a 101 pro Zemana, z té bych vůdkyni stáda asi nedělala.

    1. Klid! Jeste par let a eurosocializmus se zhrouti do sebe stejne jako ten moskevsky. Zadny zakaz soalovacich aut nebude, v tom jsem naprosto klidny. Fyzice nelze poroucet!

 2. Čím dřív tahle slepá rychlodráha ekologismu narazí do zdi, tím lépe pro celou zfeťákovanou Evropu.
  Že jsou ty „elity Evropy“ zfetované posilovači vědomí je evidentní už desetiletí.
  Svým jasnozřivým viděním z rauše naprosto věří a nikdo si nedovolí odporovat těm zhůvěřilostem.
  Ani ožralým lampasákům za bolševika nebylo radno odporovat, pokud člověk neměl odvahu a sílu ho vypnout pěstí nebo latí.
  Pokud zítra ty grýndýl fantazie narazí, bude ještě dost lidí, kteří vědí, jak má vypadat normální společnost a stát.
  Za deset let už ti pamětníci nebudou mít žádný vliv, žádné slovo, žádnou moc.
  Bude to jako hořící diskoklub, kterému zavřeli bodygárdi nejen únikové východy, ale všechny východy.
  Osud těch uvnitř je zřejmý. Něco jako vypnout v drůbežárně elektřinu….

 3. Jestliže je to taková láce, třeba by se vyplatilo kupovat čínské elektromobily jako zdroj surovin.

  K věci.. co jiného čekat od té hovězí flaxy…

 4. Chce to klid, víme od KoZa/USA odborníků, že se Čína ekonomicky propadá a zachrání ji jen přechod k našemu ekonomickému systému. Tedy totální privatizace na východoevropský způsob a řízení od strýčka Sama.
  Čína bude ráda, že je ráda. A navíc, jak víme, vymírá. Chudinka malá.

  1. Odborníky jsme mívali dřív. Dnes jsme o něco dál, máme „experty“.

   Před třiceti lety, když si švagrová namluvila Američana, on často vyprávěl o svých kamarádech z vysoké školy. Když jsme se ho zeptali, co dotyčný dělá, odpověď vždycky začínala He/She is an expert at… tedy česky On je expert/Ona je expertka na….

   A pak že jsme Západ nedohnali.

 5. Zefektivnit výrobu, soudružko fon Lejnová! Tato vynikající myšlenka pochází od Chazara Prouzy, když oblbuje s drahotou brambor. JZDák dostane od hitlermarketu 9 kč/kg, ale prodává za 30 kč/kg. Vina leží samozřejmě na vidlákovi, protože neumí levněji pěstovat. O snižování marže lichvářů uvědomělý nadčlověk nesmí uvažovat, stejně jako o levné výrobě aut. Vzpomínám si, že před pěti lety bylo možno koupit klima ohrožující nové auto se spalovacím motorem, clio nebo dacia, do dvouset tisíc. Takové auto je provozuschopné i dnes, a při běžném zacházení a obvyklé nenáročné údržbě ještě bude jezdit dalších dvacet let. Taková zpozdilá řešení Eurokomisariát po zásluze zašlapal do propadliště grýndýlu. Vzhůru k zeleným zítřkům a sdílené ekonomice, pod vládou mafie, pardon kapitalismu zúčastněných stran a soudružky Lynn de Rothschild 🕎🏳️‍🌈

  1. Gój
   A to ještě klasická auta značišťují okolí platinovými kovy z katalyzátorů. Elektrická auta žádnou platinu nemají.

 6. Nechápu proč se soudružka Lejnová čílí. Vždyť jim to může s titulu své funkce a odbornosti prostě zakázat. A Čína bude namydlená.

  1. Já už svým větrům moc neporoučím, naposledy když jsem sežral slanečka s tvarůžky a chtěl odletět druhý den na dovolenou. Za to hodinové zpoždění opravdu nemůžu, vždyť to letadlo nemuseli tak dlouho větrat.

   1. Slanečka s tvarůžky? Vy jste ale… Stačila by přece kachna se zelím!
    Ta bude pozítří. A hned na to budu polévat jedno CD šampáňem.
    A pak rychle domů, kde mám privátní balkon.

     1. Perlička? Takový ten legrační ptáček, co vypadá jako malinký pštrosík? Teda když je ještě na dvoře? Je moc hezký a asi bych si ho na talíři vlastními slzami solil 🙂 … Kolik jich budete dělat? Ono je to jen trošičku větší než holub. Napište prosím, jak se povedly.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *