19 června, 2024

Dovoz ropy z Kazachstánu

Fiala odůvodnil svoji návštěvu ve střední Asii rozšířením dovozu ropy z Kazachstánu, bo je prý Kazachstán naším největším dodavatelem mimo Rusko. Pojďme se na to podívat podrobněji a rovnou s tabulkou a mapou.

Navzdory všelikým sankcím proti Rusku, tvrzením pana premiéra i mohutným mediálním a aktivistickým informačním masážím, čísla hovoří jasně. V roce 2022 dovezla Česká republika ve srovnání s rokem 2021
* z Ruska o 22% více ropy
* z Kazachstánu o 47% méně ropy
* z Ruska pocházelo 56% dovezené ropy, oproti 50% v roce 2021

Přesto je pro dovoz kazašské ropy několik dobrých důvodů:
* na rozdíl od jiných dodavatelů je možné kazašskou ropu dovážet ropovodem Družba. Naleziště na březích Kaspického moře v Kazachstánu jsou totiž propojené ropovodem (vlastně více ropovody) s ruským městem Samarou, kde ropovod Družba začíná. Ropa se tudy běžně dopravuje do ruských rafinerií v Povolží ke zpracování. A v dobách Sovětského Svazu se také dopravovala ropa od Kaspiku dál do Evropy právě ropovodem Družba
* kazašská ropa s marketingovým názvem KEBCO (Kazakh Export Blend Crude Oil) má totiž velmi podobné až stejné složení, jako ropa Urals (nebo také REBCO). Je to úmyslný marketingový tah, obě ropy se míchají jako směs z více nalezišť a dodavatelé z Kazachstánu přebrali po rozdělení SSSR svoji porci odběratelů. Takže je zcela zaměnitelná s odmítaným sankcionovaným ruským druhem Urals, může ho zaměnit bez jakýchkoliv investic a úprav provozu v rafineriích (tím nic nenaznačuju, to bych si nedovolila)
* ropovodem Družba už letos dovážejí kazašskou ropu německé firmy do rafinerií v Německu, které Německo znárodnilo Rosněfti. Zvládli se domluvit s ruským i polským správcem ropovodu. Business as usual. Podobně Rosněft exportuje každoročně několik milinů tun ropy Urals do západní části Číny propojenými kazašskými ropovody
* ty ropy dvou značek jsou zkrátka zcela nahraditelné a zaměnitelné a mnohé evropské firmy už se podle toho zařídily (tím vůbec nic nenaznačuju, to bych si fakt nedovolila)
* kromě Družby existují dva jiné způsoby dovozu. Ropovodem IKL z německého Ingolstadtu. Ten by měl sice sám o sobě dostatečnou kapacitu, ale je závislý na dodávkách ropovodem TAL z italského Terstu do Německa a tam je kapacita nedostatečná a plánované posílení je v rukou zahraničních firem a český stát může k věci přispět jenom politickými apelacemi. A pak ještě můžeme ropu dovážet železničními cisternami z nějakého námořního přístavu a to je velmi nákladné. Teoreticky bychom mohli provozovat také říční tankery na Labi, ale to už je úplně úsměvné řešení, bo žádné takové lodičky nemáme

Nová zpráva z kuloárů hlásí, že Maďarsko se dohodlo se Srbskem na prodloužení ropovodu Družba do Srbska. Takže to s tím odstavením ruské ropy nebude tak horké, jak se to aktuálně jeví. Ledaže by Ukrajinci zavřeli kohoutek, jak už to známe z plynových válek.

Systém ruských exportních ropovodů do Evropy

75 thoughts on “Dovoz ropy z Kazachstánu

 1. Generál prezident před účastí na korunovaci nejvýznamnějšího krále nejvýznamnějšího království, navštívil jakýsi východní zapadákov s komediantem v roli prezidenta, v jeho bunkru. O jakých prioritách vypovídající? Že by na válečné stáži? Či ve stopách a stylu Jana Lucemburského?

  1. Kdo vi…
   Rusove mohou mit take nejake sny , ze dodavanim jejich ropy absurdne , urychli zanik zapadu..
   Napr. je dost pohonnych hmot , aby pohanely vlaky ,ktery jim tam nejmin kazdej tejden vykoleji a s nasledkama.. Jeden vlak..
   Na vode z reky Ohia je prej zavisla az tretina populace Usa..
   Dale ruskoropni a plynovy omezeni a zakaz je velmi az zazracne vyhodny .
   Poskytuje neuveritelne prilezitosti a nevidane moznosti vsem vyderacum.
   I tem s rusem spratelenym..
   A neni mozne, myslitelne pro ne , je ty moznosti nevyuzit.
   Ale vydelany a nahromadeny v trilionech bohatstvi takhle , neni vod Vyssi moci posveceny a skodim jim vic a vic. A jak tohle muze bejt..

 2. To je jednoduché. Rusko potřebuje prodávat ropu aby mělo prostředky na vedení války proti Ukrajině, kdežto Západ potřebuje ruskou ropu aby mohl podporovat Ukrajinu proti Rusku.

 3. OT : Zemřel spisovatel a herec Ivan Vyskočil
  Mám od něj několik knížek. Jeho pojetí humoru se mi moc líbilo a líbí.

 4. Možná nechce aby se kolektivní západ zhroutil, potřebuje do budoucna jeho trhy , služby, lidi, výrobky, kapitál…..

  Rusko je s kolektivním západem ve válce ?
  Není to náhodou dezinformace typu šíření poplašné zprávy ? Pan Vrabel za to dostal 4 měsíční podmínku.

  Hezký den.

  1. Na zarucene poplasny zpravy ma vlada, urady a urvany media patent a jiny tohle nesmi.
   Priklad. Finsko je ted od momentu clenstvi v NATO, totalne zdeseny a doslova posrany , ze je rus napadne.
   Musi platit stale vetsi miliardy na obranu ,/stavi hradby na hranicich , to je samozrejme jen zacatek, smlouva u nas je zalozena prave na tyhle hysterii/,
   ted vsecky staty jsou povinne a kolektivne ve stavu masove hysterie z Ruska.
   /Dukazy, co vsecko Rusko muze je ohromujici , tim , co mu prorusky a oficialni zapadni media ,vlady , vselijake jejich vojensko strategicke expertizy ,prisuzuji/.
   Kdyz s paranoickym /nenormalnim/, strachem maji prikazanou jistotu ,ze je vsecky rus napadne co nevidet../Nikdo nesmi ani pipnout, ze to samozrejme nejde/.
   Asi ,dle medii urcite uz zejtra …A nesmi bejt vyjimka v tom presvedceni.
   Jinak nasleduji persekuce , Vrabel informuje , ze dostal trest za neco, co nerekl.
   To je prevence , aby mel strach z hrozby trestu nad nim a vystraha na ostatni a nemohl protestovat proti smlouve zakladnam u nas..
   Tedy valka na teror a dle myho ocekavani se rozsirila na celej svet a na kazdyho.
   Usa naverbovali si dva teroristy z 911 se pise ,ale nenapise se , na jaky ukoly..
   Ted. Kouzelnej dedecek zase vynikal ,ma inflaci okolo 3%.
   Muze to bejt propaganda ale at ma 5%, neco takovyho neni pro zapad a jeho nadyntel armady ekonomu , vubec mozny, jenom kdyby se stal zazrak.
   Ekonomiku na zapade studuji vsichni nadejni mlady lidi z celyho sveta. Mnoho stesti.
   Dedecek ovsem neni sam, ale jeho vyber tech pravejch co sou v tom s nim je znak opravdovyho a schopnyho vudce naroda a to se nemuze zaprit.
   /Este ma tu kliku na co sahne/.

 5. A co na to pravila Džamila ?
  Vždyť několikrát psala o tom, jak je kazašský režim autoritativní, snad i totalitní.
  Já vím, peníze z kazašské ropy nesmrdí….
  Však naši vládní politici a političky , které občas vyvezeme do Senegalu, na Taiwan nebo do Kyjeva, také nesmrdí.

  Hlavně ať si pan Pavel Petr vulgo Pávek nezlomí při svých jízdách na koloběžce v prostorách Hradu nohu.
  Nemohl by pak být vyvezen.

  1. Džamila
   vždycky mně radila
   abych narativ správný dodržel

   Dneska mě
   ale náramně
   táhlo k netu – a tak jsem prostě šel

   Otevřel jsem Kydy – a tam samý dezolát!
   Ne, tohle už nikdy
   Vždyť já nebudu spát
   Mám z toho maléry, nepřátel záměry
   zmařily perspektivu mé kariéry

  2. Zajimavy sou statistiky stale vetsiho vyskytu urazu a zraneni kolobezkaru.
   ……Schazi mu ted jen kratke kalhotky,/ to prijde/, aby se potvrdila jeho detinska senilita..
   Co maji jinde, my musime mit taky..
   Staci si predstavit situaci , kdyz potrebuje odejit na hajzl z kancelare , je presvedcenej , ze na to potrebuje kolobezku. Ze by to jinak nesved..
   Mozna zase, ty veci mezi nebem a zemi vi co delaji , kdyz urcujou…
   Cim hur, tim lip..

  1. Vláda tady není proto, aby se starala o lidi, myšleno obecně – o občany, občanky a občančata České republiky. Tedy i o jejich budoucnost, například co se týče dostupnosti, spolehlivosti dodávek a cen energií.
   Je tady od toho, aby se postarala o některé lidi. Samozřejmě že hlavně o sebe a svoje lidi. Už to je dost náročný úkol.

   1. Vlada sama tohle predstirany vladnuti nemuze delat sama o sobe , musi mit spolupraci a podporu akademickych medii, lacnych kultur-ismu, uradu a hlavne vsech politickych stran a tech opozicnich..A obcanu.
    To spolehlive zamestna kazdeho ,drtiva vetsina pak ma dulezitosti nad jine, stale prodiskutovavat ,/kdo co rekl , kdo co nerekl, kdo co si mysli, nemysli ,kdo co udelal ,kdo co neudelal , ale urcite udela ,kdo musi bejt v pristi vlade a kdo nesmi ,ale bude kdo nastval koho a proto je vyhozen , kdo s kym spolupracuje a kdo ne ,kdyz jde o predstirani rivality / tohle a v detailech , kazda vlada miluje , zije a existuje z toho.
    Sermuje takhle lidickam pred ksichtickama a poskytuje jim zabavu.
    Trvani systemu je zaruceny na dlouho..Zadny vymeny vlad nevadi.

   1. Vy ste ale zacal nulo s provokaci , ty vase nechutny zachodovy vulgarismy a nahraly trotlovym, sibalum..A maji se potom ceho chytit..
    A musite to delat a nemuzete si je odpustit..Opakujete je neustale.
    Musite svoji posedlosti hnat veci prave tam a rovnou tam a nikam jinam , kdyz si nemuzete pomoc?
    Vykrikujete pak , jak musite rolovat prispevky , k tematu clanku, protoze v nich neni, pro vas jediny vulgarni vyraz a to vas nebavi ,vam vadi..
    A nemuzete si tak ukojit vase ponekud odporne zaliby../Ctenim normalnich textu/.

  1. Ve své podstatě existuje a asi i bude existovat. Záleží ale také na jeho kvantitě, kvalitě a vztazích s jinými jsoucny.
   Proč jste tak vulgární ? Takhle Vás vychovali doma, anebo někde jinde ?

   Hezký den.

  2. No já su tak šťastný že máme takové skvělé a odvážné politiky. A ty jejich duchaplné , originélní a vůbec nenaučené fráze. Asi je budu číst dětem před spaním.
   Tak děti, a teď si přečteme proslov pana prezidenta Pavla.

 6. To už je absurdní ropu z Kazachstánu kupovat, která teče ropovodem přes Rusko a Ukrajinu. Absurdní krok nebo běžný machievallismu? Moc se o tom nemluví, ale asi ve většině válek spolu obě strany obchodovaly. Za sedmileté války manžel Marie Terezie prodával uniformy Prusům a zisk dával na výrobu zbraní pro rakouskou armádu. Za 1. světové války Trojspolek obchodoval s Trojdohodou přes neutrální Švédsko. Za tzv. podivné války od září 1939 do června 1940 Francie a možná i Británie kupovaly že Švýcarska zbraně a různé zaměřovace, které Švýcaři vyráběli i energií získanou z uhlí, které kupovali v Německu. V Sýrii v posledních letech různé frakce přes frontu vyměňovaly ropu za elektřinu.

  1. Musí to tak být v případě jakékoliv sofistikovanější ekonomiky. Poslední, kdo se pokoušel protistrana zcekanodriznout byl Napoleon , když vyhlásil kontinentální blokádu a dojel na to jak finančně, tak mocensky.

 7. Za Rusku ropu platíme Kazachstánu,Rusko zavedlo platbu v rublech,tak se to dá obejít takhle,když máme těch doláčů ,kolik potřebujeme.
  Kdo zjistí kolik se to míchá Kazašská s Ruskou.

  1. Myslím, že ač mají ropu na prodej, na výstavbu nového hlavního města Astany se museli hééézky zadlužit a u kohoi?

 8. Za Rusku ropu platíme Kazachstánu,Rusko zavedlo platbu v rublech,tak se to dá obejít takhle,když máme těch doláčů ,kolik potřebjeme.
  Kdo zjistí kolik se to míchá Kazašská s Ruskou.

 9. No ale není tak zle.
  Na ČT24 jsem viděl, jak direktoři ZOO, náš a kazach, podepsali smlouvu o tom, že jim tam dodáme koně Prževalského.
  A tím pádem budeme celosvětově největšími dodavateli. Takže obchodní bilanci vyrovnáme.

  1. Kone Prevalskeho se chovaji take „nadivoko“ v Rusku, v Orenburske stepi, primo u hranic s Kazachstanem. Maji tam stado asi 90-100 kousku, dobre to tam prosperuje, protoze primo odtud ten kun puvodne pochazi. Je to druhe nejvetsi divoce zijici stado po Mongolsku. A jedno stado je take v okoli Cernobylu. A co vim, s Kazachstanem uz spolupracuji.

   1. Hlupák Klaus začal a blb Fiala dokončuje. ODS se stala za 30let novou šlechtou ,která neuvěřitelně škodí nejprve Československu a posléze Česku . Itálie se vypořádala kdysi s fašismem po svém.

    1. Psali v NG, že v těchto oblastech Převalák nemůže přežít, protože tam je spousta koní domácích i zdivočelých a oni se s Převalákem páří a ničí jeho genofind I Bobek potvrdil, že introdukce Převaláka má smysl jen do odlehlých oblastí Mongolska.

     1. Na Orenburscine ti kone ziji v ohrade. Velikeeeeeeeeeeeeeeeee ohrade. Takze riziko krizeni minimalni, vetsi je v Mongolsku. Tech stad je po svete vice – Francie, Madarsko, Ukrajina, Cina, Rusko, Mongolsko …

     1. No, mne jen trochu zarazilo to „ř „ve jméně. Ten carský důstojník, co se po něm koník jmenuje tenhle český vynález asi v životě neviděl. Ani za mého mládí se to tak nepsalo.

   2. To se nevylučuje. Nicméně smlouva o dodávce našich Převalských koní byla podepsána. Takže ooobrovský úspěch.

    1. Kazachstán je národ kočovníků, mají stáda koní a kočují v oblasti bez ohledu na hranice, koní je tam fůra a dovoz Převaláků zbytečná investice, to jsem vyčetla v National Geographic

     1. njn musí nějak ten úspěch našich chovatelů ponížit. To je přece jako ve všem. A naši myslitelé jim samozřejmě musí přitakávat, protože přece “ oni mají opravdu“. Pitomci.

  2. Stálo to za to, uff.
   Takže příští obchodní cesta s cílem udat třeba pro změnu českého fouska bude kam?

     1. Ja bych prave tohle nedelal , mame priklady schvalnosti , bumerang casto prilitne zpatky , nepritele schvalne netrefi , aby prastil a zabil nekoho,
      uz za spatnej umysl…
      Bumerang ted vladne a co se chystalo na rusa , ted mlati hlavy tech , ktery bumerang na rusa vypustili..
      Tedy ze ukry postvali , aby vyprovokovali valku ,s tim , ze se rus zarucene zhrouti.
      Neuveritelny ..Spousty generalu ,tech minulych i tech co vedou NATO, nejvic gen.tajemnik NATO Stol..krici svoje nazory , sme s Ukrajinou navzdycky a nikdy jinak, ,utratili okolo 200 miliard za rok , /rus ma rozpocet okolo 60miliard ,mozna ted trochu vic/ ,ale je neuveritelne, ze si uz davno nevsimli , ze ukrum dojdou naboje do kanonu ,tanku, houfnic atd..
      To museli videt uz davno s denni spotrebou naboju , jak dlouho bude trvat ,nez se nedostatek dostavi../Navic nepritel taky neco znici/.
      Tedy rozdil mezi dodavkou a spotrebou.Neco jako mala nasobilka..
      Ani jeden z nich nic neudelal v tom smeru.
      Ted tvrzeni , ze prave ten Stolt. byl a je agent KGB dostava velkou davku verohodnosti s tim, jak poskozuje a rozvraci NATO.
      Kazdej dalsi si rekne jo voni mi pomuzou ,jako ukrovi a kazdyho rychle prejde nadseni..
      Ted priklad, jakou obrovskou snahu vyvinuli demokrysi, aby zachranili Hitlera, Mnichovem ,38.
      Vrahove uz byli na ceste do kanclerstvi, ale museli se vratit..
      Fasisti zacali v cervnu a uz nekdy v listopadu dostali prikaz , aby co potrebujou si uloupili od mistnich..Davali si treba damsky podlikacky na hlavy. Hospodarsky na valky Hitler nemel..
      Ale fanatici vesnice a mesta vypalovali a pak nemohli loupit, co nemohli dostat a nedostavali..
      Zajimava situace , polaci chteji ted reparace vod germana , delaji ted dokonce cviceni na jeho hranicich …
      Ale, ani je nenapadne zadat reparace od zapadu, kterej jim svatosvae slibil a zarucil se, ze v pripade napadeni ,okamzite napadne Hitlera.
      Tenhle tragickej podvod /slo polakum vo zivot a holou existenci naroda / nejak nevadi..
      Ani nam ,s dohodama s nama o spolecne obrane si nama doslova vytreli …..,za Mnichov jsme meli zadat hory doly a za okupaci taky a nejen fasisty ale celej zapad…

     2. Kdo ví, třeba jede zkontrolovat/zjistit, kolik ti ghanští češi vyprodukovali potomků a co bude pootřeba zajistit. Jak velká ta další neziskovka bude a kolik kamarádů uživí

 10. TVL, Diviška!
  Já vás snad FAKT už budu muset NAHLÁSIT na nějaké politbyro, nebo Koudelníkovi. Tohle už je vrchol, tohle to.
  JAk teď bude vypadat náš Lila-soudruh v Prde… pardon – Bruseli?

  1. Nenahlasujte ,neudavejte targus nikoho a nedelejte tomu udavacstvi tady neustale propagandu ,ani nevyhrozujte porad , pani Divisova vam nic neudelala..
   Neni zadnej duvod. Ani na sireni zbytecnejch vasich neukojitelnech nechutnejch vulgarnosti..Starejte se vo sebe. To udelate ze vseho nejlip.
   Taky kvuli vam Vidlak musel zavrit jeho Kydy..
   Jsou spravny spolecensky normy , s jejich dodrzovani respektu a ucty k jinym ,k zenam , jsou o tom jak se lide maji k sobe chovat, jako lidi …I prasata je dodrzuji mezi sebou..
   Mam z chliva dobre zkusenosti v tom smeru..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *