13 června, 2024

Dobrá návštěva…

Tak k nám na nečekanou návštěvu přiletěl (českým speciálem) prezident Zelenský. Byl přijat na leitišti Janem Lipavským a naHradě Petrem Pavlem. Měli spolu samozřejmě nějaké to povídáníčko za zavřenými dveřmi, ale dozvěděli jsme se z této krátké návštěvy víc než dost. Dokonce tak moc, že si začínám přát, aby k nám ukrajinský prezident zaletěl častěji. Málokdy dostanete celou pravdu a lásku tak krásně nasvícenou.

Ale začnu tiskovkou po jednání… Zdá se, že se na hentom summitu ve Vilniusu nic nestane. Petr Pavel sice potvrdil naší trvalou, hlubokou a neochvějnou podporu Ukrajině ohledně vstupu do NATO… ale až po válce. Do té doby je samozřejmě zapotřebí Ukrajině posílat zbraně, munici i peníze, aby slavně zvítězila, ale jako sláma z bot z toho čouhalo, že už fakt není kde brát. Prý tam pošleme ještě pár bojových vrtuulníku Mil-Mi 24, protože teď dostáváme americké stroje a ještě se ve skladech vyškrábnou nějaké zbytky munice a naše zbrojní továrny třeba něco vyrobí.

Předtím byl Zelenský na návštěvě v Bulharsku a tam mu méně kultivovaným způsobem řekli, že mu žádné zbraně nepošlou, protože by jim žádné nezbyly… Je to samozřejmě jen můj Vidlácký dojem, ale mám pocit, že se všeobecně mele z posledního. Někde jsem zaregistroval, že Ukrajina měla většinu slíbených zbraní na ofenzívu k dispozici už v dubnu, v květnu a červnu to byly jen poslední zbytky. Takže veškeré řeči o tom, jak zbraně přišly pozdě a díky tomu se Rusové lépe připravili, jsou jen žvásty pro pravdoláskaře. Moderní válčení je zkrátka pomalé a krvavé. Miny a drony prostě zase jednou zamotaly vojenskými poučkami a i když Ukrajina dostala západní tanky, západní obrňáky, západní děla a západní vojenské postupy, byla to také příprava na minulou válku.

Nemluvě o tom, že se Západ zavlekl sám do pasti svými řečmi o vítězství, které je nadosah, protože mongoloidní hordy jsou kousek před krachem, bo nemají munici, jídlo, vojáky a Putin do tří měsíců zemře. Jsou to právě tyhle řeči, kvůli kterým Zelenský objíždí svoje spojence a snaží se z nich ještě něco vydyndat. Je to právě ta nejlepší propaganda na světě (která tak bezvadně funguje na pražskou kavárnu), kvůli které musejí ukrajinští vojáci vjíždět do minových polí, pohybovat se tam velmi pomalu, nechat se lokalizovat a rozstřílet ruskou dělostřeleckou převahou. Musejí. Jinak by to příliš začalo připomínat porážku.

Samozřejmě se mohu mýlit, ale podle signálů z posledních dní to vypadá, že ve Vilniusu si všichni navzájem řeknou, jak to dělají dobře, oznámí ještě nějaké další skladové vejškrabky zbraní, ujistí Ukrajince, že po vítězné válce je přijmou do NATO a pak je nechají, ať si s tím ruským nadělením nějak poradí.

Návštěva Zelenského ovšem měla ještě další moc pěkné momenty. Například vyvedli akreditovanou opoziční ruskou novinářku Faridu Kurbangaleevu. Ta odešla z Ruska po záboru Krymu, spolupracovala se Svobodnou Evropou, byla řádně protiputinovská, leč bohužel zjistila, že jí to nezachrání před tím nejstrašnějším hříchem – je Ruska. Přitom to mohla vědět. Kolektivní vina je v tomto případě žádoucí. Jsou to přece naši demokratičtí šíbři, kteří nejtvrději prosazovali zákaz startu ruským sportovcům. A nejen těm zdravým, dokonce i těm hendikepovaným, protože to, že žijete bez končetiny z vás nedělá člověka. Všichni Rusové jsou zlí a špatní, včetně opozičních novinářek. Farida teď může začít přemýšlet, jestli svojí emigrací na západ neudělala chybu.

A já se skláním před bezpečnostní službou Hradu. Už několik let píšu o tom, že tady na Západě nám té demokracie moc nezbývá, všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si rovnější a stále více se to tu podobá karikatuře svobody. Ale tak pěkně a snadno, jako to dokázali říct oni vyvedením novinářky, to se mi tedy nepodařilo.

Druhým ještě lepším momentem bylo, když se na tiskovce zeptal novinář České televize Papadopulos, jak Zelenský hodlá (po vyhrané válce, samozřejmě) řešit rusky hovořící obyvatelstvo na východní Ukrajině. Dal to do souvislosti s naším odsunem sudetských Němců, kteří samozřejmě vůbec za nic nemohli.

A jako když se otevře peklu chřtán. Celá naše pravda a láska, která se přednedávnem na sudetoněmeckém sjezdu tak dojímala nad hříchy Čechů, najednou začala řvát, že to s tím vůbec nesouvisí, že to novinář nepochopil. Mirka Němcová byla patřičně zděšená, Šarapatka se vyvracel, adept na jelito roku Bartkovský také nezůstal pozadu, celý náš pravdoláskařský Twitter se vyblil jako málokdy…

Ne, nebudu se vracet k Papadopulosovi. Ten bude teď mít svých starostí dost a zřejmě ho brzy také přivítáme mezi dezoláty. Jak už delší dobu píšu, odchod od pravdy a lásky je zcela jednosměrný. Kdo jednou odejde, ten se už nevrací. Málokdo má takovou schopnost, vyhánět si své vlastní věrné a likvidovat je i za sebemenší odchylku od jediné nařízené pravé víry. Proto nakonec vyhrajeme.

Nejlepší ale na všech těch pravdoláskařských tweetech bylo, že oni si vlastně strašně přejí, aby Ukrajinci tam na východě provedli nějakou pěknou genocidu. Oni chtějí, aby Ukrajinci vyhnali / vyvraždili rusky mluvící obyvatelstvo. Však i Maršál Petrla se tady rozplýval s mapkami, podle kterých Ukrajincům patří i některé části Ruska. Takhle nějak to muselo vypadat v Británii, když si říkali, že Hitler bude skvělý na boj proti Sovětskému svazu a je zapotřebí poněkud zavřít oči nad jeho genocidními choutkami, protože proti Stalinovi to bude docela deviza.

Doufám, že si tuto smršť přečetlo co nejvíc lidí. To byla kvintesence nenávisti, zatím ještě zavřená v lahvi. Úplně jsem za tím viděl ty hořící synagogy, koncentráky a pogromy. Novinář si dovolil zeptat, jak hodlá Ukrajina po válce udělat „národní smíření“ a dozvěděl se, že se tady všichni třesou na to, že se to odehraje podle těch nejlepších notiček Třetí říše. Ostatně… k Babímu jaru se jde po třídě Stěpana Bandery, pak přes most a dál se pokračuje ulicí Romana Šuchevyče. Pochodňové průvody se dělají, grilovačka v Oděse se podařila, vše je nachystáno a nějaký novinář nám do toho přece nebude kecat, že?

Jen… Rus nějak neprohrává. Vyměňuje rozstřílené území za tisíce životů a obrovské množství techniky. Oni si to tam v Kremlu také přečetli. Nejen tady u nás, ale i všude jinde. A vědí, že prostě nesmějí prohrát, protože v jejich případě se žádná velkorysost vítězů konat nebude.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

V červenci nebudu knihu rozesílat. Vidláci jsou od slunka do slunka na poli. Ale žádná adresa ani platba se neztratí a od srpna budeme opět distribuovat. Systém si váš dar pamatuje, ať byl odeslán kdykoliv.

Všem dárcům děkuji.

472 thoughts on “Dobrá návštěva…

 1. A jsme zase o kousek blíž k atomové válce – ukruina prý zaútočila na Smolenskou JE britskými raketami
  https://t.me/newsfrontsk/22566
  Medvedev nevylúčil údery na jadrové zariadenia na Ukrajine a vo východnej Európe.
  „Ak sa potvrdí pokus o útok na Smolenskú (Desnogorskú) JE raketami NATO, je potrebné zvážiť scenár simultánneho ruského úderu na Juhoukrajinskú JE, JE Rovne a JE Chmeľnickij, ako aj na jadrové zariadenia vo východnej Európe. Tu už nie je treba otáľať,“ povedal Medvedev. – https://tass.ru/politika/18228999

  1. Jen klid, prostě jen další ukrošská provokace, dost jistě předem schválená magory z Londonabádu – protože ti jsou ještě o několik stupňů vyšinutější než magoři z Fašingtonu. Nestalo se ve skutečnosti nic, protože všechny ukrošské rakety byly sestřeleny ruskou PVO/PRO.

   Přičemž, podle zatím poněkud „fluidních“ zpráv nešlo o použití britanistánsko-žabožroutských raket Storm Shadow/SCALP z výzbroje NATO, ale o upravené ukrošské rakety S-200, původně protiletadlové – mají dolet proti pozemním cílům až 300 km.

   Bezpochyby je to zaměřeno na ruskou eskalaci, aby slezina NATO ve Vilniusu byla k přijetí Ruiny více nakloněna. Ale Rusové dost pravděpodobně neudělají nic bláznivého…

   Možná Ukrošům zničí v Kyjevě a jinde pár bunkrů a centrálních úřadů, ale to bude pořád ještě „moderovaná“ odpověď…

    1. Tak hlavně se ukazuje v plné nahotě, co je ten ukrošský banderonacistický režim zač a jací jsou jeho loutkáři šílenci.

     Protože útok byl – jak se zatím zdá – veden proti jaderné elektrárně ve Smolenské oblasti a proti strategickému vojenskému letišti v Kalužské oblasti. Ve směru té JE byly sestřeleny dvě rakety 5V28, původně z dálkového PVO komplexu S-200, upravené pro protizemní použití – v tomto režimu mají dolet kolem 300 km.

     Kdyby to dopadlo špatně a rakety se nepovedlo sestřelit, byla by to větší polízanice.
     Sice proti té JE v podstatě nelze nic závažnějšího udělat – reaktory mají kontejnmenty a dvě konvenční rakety moc škody tak odolnému cíli mnoho neudělají – ale už jen z principu je to silně přes čáru.

     1. Očividně je to banderovská provokace. Ukroši sami nejlíp vědí, že jejich „ofenzíva“ za celý měsíc nepřinesla nic víc, než několik selfíček ukrajinských vojáků, kteří se postaví někde k rybníku a na kameru řeknou: „Tuhle vesnici jsme osvobodili.“ To je dost málo. A tahle akce je zřejmě pokusem vyprovokovat ruský protiúder, kterým by jim případně zajistil přijetí do NATO ve „zrychleném řízení“.

      1. Nepochybně.
       Ale vidí to jako Hurvínek válku…

       Čmuchám čmuchám perfidní anglické dementy, protože takhle neskonale blbí ani Ukroši nejsou… ti znají Rusy dost dobře na to, aby věděli předem, že takovéhle akce na ruského Medvěda neplatí – nikdy se nevytočí, aby dělal něco ze vzteku a nepromyšleně; odveta přijde, a bude jistě pro pachatele fatální, ale později a navázaná na mnoho jiných akcí.

       1. Je dobré zajímat se o historii. Tím člověk najednou zjistí, že skoro nic se neděje poprvé a všechno už tady bylo. Například angláni se snaží už asi 150 let znemožnit jakoukoli spolupráci Ruska a zbytku Evropy. Především Německa. Západní Evropa na levných ruských surovinách pro ně byla přímo noční můra. A tak se svými americkými kamarády hledali cesty, jak to rozesrat. Otevřít na Ukrajině staré antagonismy a nenávisti trvalo docela dlouho, když počítám od první oranžové revoluce. Ale až teď našli v podobě jedinců jako Jaceňuk nebo Zelenský dostatečně velké blbce na to, aby za cenu zničení vlastní země bojovali za anglosaské zájmy.

        1. Re: polo

         Jj, o fleky kazišuků je na Ukradině zájem.
         Ale vznesu řečnickou otázku – ať mi někdo řekne, kde – ve které zemi – o tyto posty zájem není.
         Zatím se jim to až tak moc nedaří v Paprikovém království, ale všeho do času. Kdyby Orbán zmizel jen na chvíli, bylo by vymalováno i tam.

         1. Pamatujete jak se za socíku jezdilo do Maďarska nakupovat gramodesky a kazety se západní hudbou? Uměli v tom líp chodit , než my. Nejsou tak předpos@aní jako my.

          1. To si pletete s Polskem do Maďarska se jezdilo pro šampóny, co voněly po jablku

          2. Gramodesky a šampony a jé je, nejlepší byly klobásky , ty neměly chybu nebo zákusky
           Uff

        2. Jj. Paradoxní na tom je, že Anglie přitom vděčí za svůj vzestup v 16. a 17. století hodně Rusku. Bez Ruska by se Anglie nikdy nestala námořní velmocí, nezískala by s Holanďany/po Holanďanech světové obchodní impérium, …

         Rusové napřed potlačili – a nakonec porazili německé rytíře v Baltské oblasti, pak zničili tehdy dominantní Švédsko, které by se jinak stalo námořní mocností místo Holanďanů/Angličanů. Tím se rozběhl přes baltské přístavy a švédské moře a dánské úžiny obchod mezi Holandskem a Ruskem, posléze mezi Anglií a Ruskem.

         Jedině ruské dřevěné uhlí a surové železo z Ruska umožnilo napřed Holandsku a potom Anglii rozvinout stavbu lodí a námořnictví – díky tomu vyhráli proti Španělům a Francouzům boj o moře a oceány. Více železa, více bronzu, více dřeva… více lodí.

         Tehdy nešla ocel dělat jinak než kováním pomocí dřevěného uhlí – neuměli se zbavit síry a hlavně fosforu v surovém železu. Výroba dřevěného uhlí vyžadovala zpracovat hodně lesů a hodně pracovní síly – a kdyby neměli dřevěné uhlí a surové železo z Ruska, neměli by dost lidí a dřeva na stavbu lodí.

         Nebýt toho, dodnes by si Angláni akorát vzájemně řezali krky a pásli ovce.

         1. To je jako Madla Korbelová – Srbové jejich rodinu zachránili/ochránili, a ona v dospělosti se jim odvděčila tím, že je humanitárně zbombardovala.
          Prostě ten samej model…

          1. No a žid Rockefeller pilně dodával suroviny Hitlerovi po celou válku. A nijak mu nevadil nějakej holocaust.

          2. To PeS:
           A proč by mu (a Ročíldům a dalším) měl vadit?
           1) Se zbavili nepříjemné evropské konkurence a zhabali její majetky.
           2) Se zbavili vlastních chudých, nevzdělaných, starých, nemocných a dětí, aniž na to museli vynaložit jediný cent. A zabránili tak tomu, aby se přesunuli do USA (kdo myslíte, že na začátku WWII u US vlády vylobboval striktní přistěhovalecké kvóty a astronomické poplatky za vstupní víza? Ano, židovští bankéři).

       2. Obávám se, že čucháte správně. Typický perfidní anglický dement (nikoli Skot nebo Ir) se nemůže furt smířit s tím, že minula doba, kdy nad britským územím slunce nezapadalo. A typický britský vědec již dávno překonal nemožné a britská rozvědka čile kráčí v jeho stopách. Viz celá ta šaškárna kolem Skřípala…

    2. Až nám tady někdo vystřílí diskotéku, nebo vyhodí do povětří vlak, tak aspoň budeme vědět za co.
     Za zabité domorodce v Afghánistánu , v Iráku, v Zálivu, v Srbsku, v Mali, na Sinaji, už ani nevím, kde všude jsme bratrsky pomáhali tamnímu lidu.

 2. Takže, ruská státní televize pustila do světa, že nová měna BRICS bude podložena zlatem. Začíná tedy mediální formování prostoru pro zjevně danou a rozhodnutou věc. Ze strany anglosasů je možné, resp. jisté, že budou mít snahu o eskalaci konfliktu, protože jim jde o vše. Odchod od USD totiž znamená efektivní vyřazení výhody vlastnictví tiskárny na dolary a s tím např. související financování provozu letadlových lodí, resp. svazů a třeba 800 vojenských základen po světě.
  Já bych si navíc tipnul, že ta nová měna bude nepoužitelná v maloobchodě – tím by se elegantně vyřešila korupce … nemá smysl navyšovat cenu obchodu, když si nemůžete ulít provizi s ceny. Rusové o této variantě už nějakou dobu diskutují a pokud by to tak bylo, tak je to druhá pořádná rána do „pravidel“ anglosasů, které jsou na korupci založeny.
  Pokud to opravdu nastartují, tak je asi tak do 3-5 let s anglosasy vymalováno …

  https://standard.sk/387378/konkurencia-dolara-mena-brics-bude-zalozena-na-zlate-oznamila-moskva

     1. O tom zda ve FK je zlato silně pochybuji. Není to tak dávno, kdy němci chtěli část zlata vrátit domů a nee. Nevrátilo se nic a byl z toho v tom jejich velení pěkný povyk.

     2. Co když taková daná země bude prodávat zlato ve velkém ? Za dolary.
      “ Systém BRICS“ ?
      Zatím jede každá země na své triko, chce levně kupovat a draze prodávat.

  1. Re: DD

   A vy jste hnusnej „Dejvit“, jasná píka, totiž páka, kterej se těší, až naši JEDINĚ SPRÁVNÍ soudruzi zchudnou!
   Takové frky tu vůbec nemáte psát, natož se z nich radovat!
   Jak byste chtěl rozdávat BRIKS-odotace na chodníky a rozhledny a řepku a neziskové soudruhy, když to pofičí ve zlatě?

  2. Už je mi zcela jasné, proč RF požadovala platby za plyn a ropu v rublech, nikoli v tištěných inflačních dolarech a eurech, ničím nepodložených.
   Je to chytré a přitom jednoduché.
   Eskalovat konflikt asi půjde jen vocamcaď pocamcaď, přičemž ona hranice pocamcaď, není příliš zřetelná. To, že Rusové například v minulosti nereagovali na zjevné dráždění, vůbec do budoucna neznamená, že na další podobné nebudou reagovat zase.
   V tomhle je to podle mě dost ošemetné, radil bych k odložení toho klacku. Asi jinak se bude chovat medvěd, když do něj žduchnete poprvé a o dost jinak, když je to už podesáté.
   A Západ ta žďuchnutí zjevně nepočítá, kdežto medvěd ano.

   1. No to byl ve své době odvážný kok, ale jenom takový půlkrok. Věc se má totiž tak, že kupující dovalí Eura nebo USD do ruské banky, která to obratem smění za ruble … takže zatím pořád kupující platí fiat měnou, kterou tiskne ze vzduchu. Opatření měla za cíl, aby jim ty peníze neukradli ganz úplně, protože praxe byla taková, že kupující zaplatil v Euroech nebo USD na ruský účet v bance ovládané anglosasy a ti je ihned v rámci sankcí „zmrazili“.
    Pravý cirkus nastane, až udělají ten nutný druhý půlkrok – tedy: ode dneška se platí jenom rublem, sežeňte si ho kde můžete, Eura a USD již nepřijímáme…. a do toho nová měna BRICS podložená zlatem … tak na ten fičák jsem celkem i zvědav.

    1. Ten první půlkrok je první poločas, ve kterém se pokládají základy pro druhý půlkrok, druhý poločas.
     V prvním poločase se vytváří nadkritické množství účastníků a přechází se na nový trh, opouští se ten starý. Tvoří a ladí se podmínky pro zahájení druhého půlkroku.
     Naši geniální kormidelníci nejdřív nic nechápali, pak jim to pomalu začíná docházet, zesměšňují a bagatelizují situaci a zjišťují, že stojí jaksi mimo a začínají cítit budoucnost.
     No a ta je pro ně v pérdéli.
     Na skautském opasku nápis „buď připraven“ je pro ně neznámým pojmem.
     Ale my se rozhodně raději připravme, bude to fičák.

   2. Rusko něco požadovalo, ale teď má plnou prdel rupií (za které z Indie nic rozumného nedoveze) a i inflačního rublu.

    Putin je geniální sratég.

    1. Re: Anonym

     Indie je největším distributorem a výrobcem chemikálií v Asii.
     Indie se stala třetím největším výrobcem zdravotnických produktů na světě.
     V roce 2011 (před 12 lety) bylo v Indii vyrobeno přibližně 18 miliónů osobních a užitkových vozů a z toho asi 2,3 miliónů vyvezeno od zahraničí.
     Indie má rozvinutý textilní průmysl, pracuje v něm okolo 50 mio lidí.

 3. … když „naše“Guma107 odůvodňovala volební právo pro šestnáctiletý tím, že prej senilové jsou „mimo obraz“, říkal sem si jako senil při čtení tohohle „senila“ pana Grygara:

  https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/mojmir-grygar-valku-ukonci-jen-reseni-sporu-ktery-ji-vyvolal/

  jestli by někdo z těch, co sou podle Gumy107 „v obraze“, nebo dokonce on sám, dokázali napsat něco podobnýho.

  P.S.
  moc dobře se mi ten pan Grygar čet

  1. Pane blbiši, tyhle myšlenky dehonestující stáří jsou ostudné.
   A ještě z pysků těch, kteří se sami označují jako humanisti.

   Reálné však je, ze elektronická volba, právo od 16 a event i volební právo pro příchozí z UA, kterým tu hromadně nabídnou občanství, udrží tuhle demoliční četu u moci.

 4. Jelikož se plká o té kazetové munici – které se také říká kontejnerová nebo čenglicky „clusterová“ – tak mi přijde podotknout, že to není vůbec nic nového a používalo se to „vždycky a Fšude“.

  V primitivní formě už za husitů, kdy se do píšťal a houfnic nabíjelo „sekané olovo“, takže se zasahovaly „hromadné cíle“. Později vznikly „kartáčové náboje“ do bronzových kanonků a děl – kdy se vystřeloval jakýsi kontejner, naplněný olověnými koulemi. Ještě později kontejner obsahoval přímo analogii dnešních „bombletů“ – obvykle malé kulovité granáty, naplněné černým střelným prachem, ke kterému po dopadu prohořel čouhající doutnák, zapálený v dělu samotným výstřelem.

  Za WWII – tedy přesněji za sovětské VVV – nosily sovětské bitevníky proti německým tankům už v zásadě moderní kontejnerovou/kazetovou/clusterovou munici: v křídlech byly speciální „kontejnery“, do kterých se dávaly malé kumulativní bombičky PTAB o váze asi 2,5 kg, bylo jich tam 4x 48 kousků. To se pak najednou vysypalo při letu nad tankovou kolonou – byl to opravdový postrach německých tankistů, poprvé použitý při tankové bitvě u Kurska s ohromujícím úspěchem – pilotům zpočátku počty zničených tanků velení nevěřilo. Od té doby německé pozemní síly nazývaly Il-2 Šturmoviky přezdívkou „Černá smrt“ (mor na tanky).

  V moderní době jsou kontejnerové/clusterové/kazetové zbraně běžně používané. Jako závěsné – neodhazovací – kontejnery pro letadla (podobně jako tomu bylo u Il-2), jako kontejnerové bomby, jako kontejnerová dělostřelecká munice větších ráží (typicky 152/155 mm), jako dělostřelecké rakety. I bojišťové balistické rakety mohou mít kontejnerové hlavice – třeba Točka-U nebo moderní ruské Iskandery-M jsou hodně používané s kontejnerovými hlavicemi – je tam naskládáno několik stovek větších bombletů, a v cíli to pak má účinek jako současný zásah větší plochy několika stovkami dělostřeleckých granátů současně.

  Problém je hlavně v tom, že ne všechny bomblety při dopadu explodují a tak zasažené území zůstane v podstatě „zaminované“, což je hodně nebezpečné i pro vlastní síly – jak jsem už psal, velké potíže s tím měli Amíci a Britanistánci v Iráku i Afghoši. Zabíjí to ještě dlouho po válce civilisty, hodně děti.

  Celá hysterie kolem kontejnerové munice začala s nástupem „přesných zbraní“ v 80. letech, protože Západ v tom viděl příležitost, jak Sovětčíkům nasadit psí hlavu nebo kontejnerové zbraně zakázat, zatímco oni sami budou používat místo kontejnerů – kdy se nepřesnost zásahu nahrazuje množstvím – své vymazlené „přesné zbraně“. Jenže, Sovětčíci měli také své „přesné zbraně“, jen je tolik nepoužívali, jelikož kontejnerové vyšly levněji a byly obvykle účinnější…

  USA i Západ po čase zjistily v praxi, že přesně naváděnými zbraněmi se množství úplně nahradit nedá a tak se celosvětový zákaz – který měl dle dementních namyšlených představ škodit hlavně Sovětčíkům a dalším „zaostalým“ armádám – což by stejně neškodil, anžto Sojůz nebyl v přesně naváděné munici o nic pozadu za Západem – nakonec neprosadil. Že to zabíjí civilisty a děti, světový „maják humanity a lidských práv“ USA nakonec nezajímalo…

  Což vůbec nezabraňuje, aby čas od času někdo tuto otázku nerozvířil. Každopádně je tato munice z hlediska PR „poněkud kontroverzní“…

  1. Taky nechápu, proč se tím teď dělá takový humbuk. Pokud vím, dodávají SSA na Ukradinu pro Himarsy rakety M26A1 (A2) ER, což je kazetová munice. Verze A1 má kazetovou hlavici s 518 kusy submunice M85, což je vylepšená verze původní M77. Verze A2 používá podobnou kazetu s 518 kusy submunice, ale verze M77

   1. Vytáhli to jako aktuální Wunderwaffe. Že normální granáty pro houfnice v amíckých a Západních skladech jaksi došly, a zbylo jenom tohle, to se nesděluje.

    V žumpách volně přeskakují mezi dvěma základními pozicemi:
    1) Rusko používá kontejnerovou munici, což je válečný zločin, ale Ukrošům to neubližuje, protože to nejsou sv. „přesné zbraně“ a tudíž to nikomu nevadí,
    2) USA a Západ dodají Ukrošům novou kontejnerovou munici pro sv. HiMARSy/M777/xyz, což je úplná Wunderwaffe, která Rusáky zažene do Mordoru…

    Má to samozřejmě mezipolohy. Třeba minulý rok byly žumpy plné fotografií ukrošských zákopů, pole okolo „tečkované“ malými krátery; a texty se vysmívaly „nepřesné ruské orbě dělostřelbou“; v kontrastu s úžasnými přesnými USA a Západními zbraněmi, třeba houfnicemi M777 – kde na každých 10 tisíc granátů dostali jeden naváděný granát Excalibur… asi tak v tomhle poměru.

    Že ty malé krátery byly od ruské submunice (tj. kontejnerové dělostřelecké rakety nebo houfnicové kontejnerové granáty) a tudíž jsou v těch zákopech všichni ti ubozí Ukroši po smrti, to už žumpy nějak neřešily…

    Prostě jde o tupou propagandu, s realitou to nemá mnoho společného.

    1. * – protože při té hustotě dopadu bombletů („pole tečkované malými krátery“) jim co dva metry musel padnout protipěchotní trhavý střepinový bomblet přímo do zákopu…

     Naproti tomu, když USA a Západ dodává místo vysoce explozivních houfnicových granátů tyhle kontejnerové střely s protipěchotními bomblety, tak ruským silám v pořádných krytech – v těch svých opevněných liniích mají instalované takové železobetonové panelové „krabice“ coby kryty a střeliště – nebo v těžké pancéřové technice, tj. tancích nebo skutečných bojových vozidlech pěchoty – to mnoho neudělá.

     1. K42: Protesty odpůrců jsou logické, když část submunice, jak zmiňujete, nevybucne hned ale až po válce a ohrožuje civilisty. Je to podobný problém jako nášlapné miny. Vojáci je chtějí obvykle pro obranu svých pozic, ale pokud se po určité době mina dáma nezničí a pokud si minéři přesně nezaznamenali, kde je je položili, je to průser. Je rozdíl mezi zaminováním demilitarizované zóny v Koreji, kam civilisti stejně nesmí a každý o minách ví a tím, když někde minami zámoří všechna pole zemědělcům i cesty a nikdo si nepamatuje polohu min.

     1. Skutečná válka – masové zabíjení vojclů – je matematika.

      Taková „školní úloha“: Kontejnerová raketa na 80 km (starý „Smerš“ nebo nové Tornado-S) trefí někam do obdélníku 40×100 metrů v ose střelby, přičemž rozptýlí bomblety na ploše 100×300 metrů, s roztečí 20 metrů, smrtelný účinek a požadovaná hustota střepin dle normy pro „živou sílu“ je 40 metrů; zákopy jsou vykopané klikatě se zlomem každých 5 metrů; kolik je potřeba raket na 80+% „zničení živé síly“ v zákopech?

      Jsou na to vzorečky…

      1. To byl jen příklad, jak to opravdu funguje; chybí v tom nějaké další údaje etc… Ale takovéhle úlohy řeší skuteční „rakeťáci“ za sekundu přímo z hlavy… Je to prostě masakr.

     2. Zkrátka, je to jako ve fabrice… na mrtvoly.

      Nějaké Rambo-znalosti ani mistrovství v MMA či výkony v posilovně, ba ani přesná střelba ze sniperky ničemu nepomohou. Není to film z Hollywoodu ani nahánění pastevců koz.

      Skutečnou pozemní válku ozbrojené síly USA ani NATO neumí, nejsou schopní ji vést. Kdo nemá frontové PVO/PRO, kdo nemá dálkové přesné nesestřelitelné rakety, kdo nemá raketovou převahu, … je mrtvý předem.

      Ukrošům nepomůže ani svěcená voda.

      1. Ukroši. To jsou ti psi které pustil páníček ze řetězu. To je ta ruka, která drží pistoli.
       Zastřelte psa, pošle pán jiného. Usekněte ruku, vezme si kvér do druhé.
       Mně něco říká, že jedna věc je, kde se to mydlí na bojišti- a to připomeňme mírový život v Kyjevě, Lvově, atd, žádně nedostatky, jak nám neprozíravě napsala ta jedna paní.
       Ale skutečná válka kozy se vede v informačním obchodním, ekonomickém, finančním a průmyslovém sektoru.
       A cosi mi říká, že válka skončí až klekne ekonomika kozy. Prostě Rus nepošle kozáky napojit koně do Seiny ani do Potomacu. Nebudou lítat rakety. Pokazí se ekonomika.

 5. Ono s tou kazetovou municí mohou udělat USA Ukrajině medvědí službu. Bude stačit přiměřeně množství fotografií a HLP k vytvoření společenského souhlasu v Rusku a proruském světě. Když oni tak mi také …

  A začnou to tam sypat ve velkém, mají toho určitě neomezeně….. Vyjde je to určitě levněji než termobarika …..

  Pokud připustíme, že se UA protiofenzíva nepodaří tak nastane pravděpodobně situace kdy Rus vyleze ze zákopů a půjde dál …. a protože dobrovolníci z Luhanske a Doněcké republiky víceméně došli a válku vede regulérní armàda, pak budou potřebovat efektivnější arzenál než „pumpičky“ (tažené houfnice)…, které když netrefí cíl tak zase tolik škody nenadělají …

   1. Rusko používá kazetovou munici už dávno – v Sýrii i na Ukrajině.

    Hodnocení Hnojníku bylo jednoduché: putin je geniální stratég.

     1. Ten samozřejmě nemá, nemá cenu na takového idiota reagovat. Ale JEHO bratři amíci ji používali v posledních minimálně 20 letech běžně, to vám ale takový debil nepřizná.

      1. Tak tohle he alternativa jako řemen: dodávky kazetové munice Ukrajině dokazují informace z mainstreamu, ale stejné informace o použití kazetové munice Ruskem jsou pro Vás nedůvěryhodné.

       Krása střídá nádheru!

       1. Ještě jste ale nedal zdroj váš, tzn. odkud máte informace o použití kazetové munice Ruskem. A jak napsal tdx, novinky, idnes natož forum24, to není zdroj, to je jen propaganda. Tak se ukažte.

    1. Anonyme, nejmenujete se náhodou Seňka?
     “ Seňka dal Feďkovi přes držku a schoval se pod prádelník. “
     ( Daniil Charms )
     😻

  1. Jo, tak nějak to bude.
   Senil Biden svým rozhodnutím nastavil další level zabíjení. Tedy – jeho loutkovodiči. A ještě zpustošenější země na západ od Ruska. S jádrem „KoZá“ zachází obezřetně. Ono to totiž doletí do USA velmi rychle, velmi přesně a Rusko toho má dost na dvě Ameriky. Jinak se rozhoduje, když se jedná o „blbé ožralé Slovany“ kdesi před Uralem a jinak, když bude ve vážném až smrtelném ohrožení Amerika. Jejich domy, děti, rodiče.
   Dalo by se parafrázovat, že půjde o jejich dřevěné domky, zpovykané zdrogované děti a tlusté pitomé rodiče.

   Z „vtipů“ děda Bideta“ na pódiu až mrazí. Tak jsou hloupé…

 6. Proč NATO tolik přilévá do ohně konfliktu na Ukrajině? Vojenské řešení se nedaří, ale to skryté finanční se daří naopak velmi. Na válku na Ukrajině se svalují všechny hospodářské potíže. I takové, které s ní nijak nesouvisí. Ovšem vzniklá situace umožňuje zvyšovat daně, prosazovat pochybné zákony, zvyšovat ceny, zadlužení státu a obírat lidi o majetek. Inflace puštěná ze řetězu umořuje dluhy státu na úkor úspor obyvatelstva. Spějeme k měnové reformě, kdy peníze ztratí hodnotu jak v 1953.

  1. Jde o to, aby po vyhrané studené válce Spojené státy zůstaly světovým hegemonem a drábem. Nepřipustit za žádnou cenu vznik státu, který by mohl USA konkurovat. O nějakou Ukrajinu vůbec nejde. Žádoucí je oslabení Ruska. Po Rusku přijde na řadu Čína, každý stát, který nepolíbí těm ve Washingtonu prsten.
   Kdo tohle potřebuje?Americký pěstitel sóji určitě ne. Ale někdo to potřebuje velmi nutně. Bez strýčka Sama s tím úplně největším kyjem se neobejde. ( Anebo si to aspoň myslí. )

   1. Jenže tentokráte druhá strana založila BRICS na spojení zemí, které netouží po hegemonii USA. Jenže my jsme na straně USA a budeme sdílet jejich osud.

  2. Ony ty peníze už hodnotu ztratily, za poslední tři roky nejméně 40 %. To už je možné s měnovou reformou srovnat.

   1. S měnovou reformou ne, ale s Klausovými 90. roky už ano. I s tou obří inflací tehdy. V. Klaus a spol si tehdy pomáhali privatizací státního majetku a vylepšovali tím deficitní státní rozpočet. Nyní si pomáhá vláda zadlužováním. Jednoho dne ty peníze a možnosti je vypůjčit dojdou. Zůstane jen možnost jejich tisku.

    1. Gerd: Jenže za Klause se o hodně zvýšily i mzdy pro deregulaci cen a proměně ekonomiky. To teď není. Je jen inflace a nejistota.

  1. Nerovná.
   Ač bych si moc přál opak, je to hoax.
   Na VIDEU Zelensky položil v pokleku věnec a STAHUJE pravou nohu, přičemž zlehka přejel nohou po stuze. Pak už se k nim s Fialou ani nepřiblížili.

  1. V Britanistánu už Monty Pythony nikdo nepotřebuje: plně je nahrazuje vláda a britanistánské žumpy jako Guardian. Největší hlody přičinlivě rozšiřují nechvalně známé „Blicí listy“.

   Kde je třeba, vypomohou jejich nejvyšší vojclové – legrační jsou hlavně generálové a admirálové; jako třeba nedávno Sir admirál Radakin, který místo aby se staral o zbývajících 20+ britských lodiček – jako třeba, kam prodat do šrotu novou letadlovku „Princ of Wales“, na kterou nemají peníze, rozumuje ve stylu 8-mi letého dementa o výrobě ruské munice a počítá ruské tanky jako děcko ovečky.

   Mají ale v jedné věci pravdu, a sice že kdyby tlačili Ukroše do NATO už před 15-ti lety, „k tomu všemu by nedošlo“ – fakt ne, protože z Londonabádu by už 15 let byla jen okouřená otavená díra v zemi, dosud zbytkově radioaktivní. Tehdy totiž Rusko ještě nemělo tak výraznou konvenční převahu jako dnes a pro svou obranu by bylo nuceno použít taktické jaderné zbraně.

   Světožraví globalisté z Fašingtonu a Londonabádu berou prohru v ukrošské zabijačce jako „globální katastrofu“, protože je to poměrně jistě vymete od vesla; a jejich zločinecká kabala skončí dílem v kriminálech, dílem v blázincích, zcela po zásluze.

    1. To je dost drsný čtení. Pokračování taky. Mně to přinesl syn na jednotku intenzívní neurologické péče, kde jsem tehdy ležela, což dodalo čtenému ještě další netušený rozměr.

  2. Tragédie je, že některé lidé tomu doopravdy věří. A asi jich není úplně málo. Znám pár takových. A jsou mezi nimi i opravdu vzdělaní lidé. Putina považují za druhého Hitlera a domnívají se, že chce uchvátit Evropu. Nikdy nepochopí, že RF není SSSR a Putin fakt není Stalin ani Brežněv.

   1. Ani Stalin, ani Brežněv se nesnažili obsadit Evropu. Když to vezmeme podle dnešní terminologie, byl šedesátý osmý vlastně taky takovou „speciální operací“. No – ale hnul nám žlučí na dvě desetiletí. [;>/
    Rusové (ti obyčejní, na ulici) to vědí. A velmi neradi se o tom baví.

    1. Ti haiselově dobře vědí, že VVP nemá imperiální choutky. Ale nemohou přenést přes srdce, že už Rusko leželo pomalu na lopatkách. Jen přijít a začít loupit ruské suroviny. I nějaká ta humanitární výpomoc hladovým Rusům by se našla.
     A Putin jim do toho hodil vidle. Vyprovodil západní poradce, zatočil s těmi nejhoršími oligarchy a Rusko začalo pomalu, ale plynule , znovu prosperovat. Samozřejmě, pořád se potýká s mnoha problémy. Ale ten zmar, který zažili Rusové za Jelcina , se podařilo zažehnat.

  3. Proč já se nechal zlákat? Co jsem já to za blbečka? Zatím jsem na BL celkově byl tak dvakrát třikrát, protože všichni varovali, že bacha, že to tam je fakt maso. Tak jsem byl zvědav. A taky jo, moc dobře si pamatuju, jak mi pokaždý z toho bylo přímo fyzicky k blití. No, a vlezu tam zase.

   Tak koncentrovaný výtrysk idiocie se jen tak nevidí. Nechce se mi z toho nic citovat, jen souhrnný výstup – všechny východní země se vyloženě nemůžou dočkat, aby mohly vlítnout konečně na Rusa, jenže ty západní jsou ustrašený joudové. A to přitom všichni vědí, že kdyby Ukrajina nevyhrála, přijde na východní Evropu destabilizace a NATO vstoupí do trvalého válečného stavu.
   Co všechno z toho jsou výroky nějakého senilního generála a co někoho jiného, to je jedno. Sestavit z nich takový kompilát s takovým vyzněním… V hlavě přebírám vulgarismy, ale žádný není výstižný.
   Jak se to říká s tím dítětem a kamny? Že maximálně dvakrát, jednou nehoda, podruhý ověření, že už fakt nesahat? Tak to dítě je lepší. Já na ty Bl vlez s tímto asi počtvrtý. Moje chyba, sám si za to můžu…

 7. Erdogan ukázkově vyjebal s Putinem. Sultán si cara maže na chleba … to by se nestalo ani za vlády senilních generálních tajemníků.

   1. Erdogan jistě Putinovi pomůže, když proti němu někdo zkusí vojenský převrat – jen si za to nechá zaplatit.

    Ohledně těch zajatců je to nejspíš velice jednoduché – Erdoganovi Putin odmítl nějaký kšeftík. Se sultánem se dá dohodnout, ale musí se umět smlouvat.

    1. Sultán chce Krym. Ne nutně svůj – třena „neutrální“ pod jeho kuratelou…

     Rus s tím nakonec vydrbe, ale nebude to hned a nebude to zadara.

  1. Pobavil jste, ale chce to kapku znalostí historie.
   Bylo to tak vždycky ,když si někdo vzal do makovice, že je ten jediný, který smí vládnout světu, bez ohledu na ostatní národy. Dřív či později jaxitaxi byl odejit do…….
   Myslím, že:
   – Erďovi se Osmanskou říši vč Krymu, obnovit nepodaří
   https://www.youtube.com/watch?v=_3JP9kt5D5w
   protože – silné národní státy,které se už přesvědčily že nejlíp jim je když rozhodují sami o sobě – Syrie, arabové a další mu to prostě nedovolí/ někde jsem četla , že uř teď jsou s nimi ve při..
   – ti jenerálové asi takoví géniové nebyli, když je v Azovu lapli,
   -tím, že je ukrošům vydal – patrně za příslib Krymu – dosáhl jen toho, že už mu na to jeho lavírování nikdo neskočí a další zajatci – pokud přežijí – půjdou dobudovávat tu transsibiřskou jak bylo „dobrým zvykem“/ němci by mohli vyprávět
   Svět je jiný, rychlejší než býval – lítadla, drůžice a technické vymoženosti -to všechno je sice výhodou, ale také nevýhodou – dnešní lidi hned vše ví a reagují a vylepšují…
   Bohudík/bohužel.
   A ty žvásty – že se budeme podílet na znovuvybudování – hlavně Doněcka , šmárjá kolik jsme za 30 let vybudovali silnic a to si troufají pustit se do obnovy takového prostoru? . Chi Leda tak na čerpání peněz pro vyvolené.

   Zajímavé zprávy v ten den dnešní.

   1. Peskov poslal Turecku důrazný vzkaz: nechte toho!

    Jestli toho nenecháte, budeme muset ještě jednou poslat důrazný vzkaz: nechte toho!

    1. a chcete-li se kouknout, abyste nevypadal jako hňup, jak vypadal Kijev po válce, stačí dát do vyhledávače Kijev 19456 a kouknou se na obrázky. Ten odkaz u obrázků je moc dlouhý, protože je jich dost, tak bych to tu zbytečně zaplevelila. Protože většina ze zdejších to zná. Už se to tu nebo u předchozího dysi probíralo.-

      1. Kyjev nebyl, když sem se cestou na Frajhajt platz ptal kolemjdoucích, co tam maj kolem zajímavýho, tak že prej nic, všechno je po válce nový, páč všechno tam lehlo

 8. Jeden zasloužený dezolát dal odkaz na tenhle blog na Twitter, takže je tam vidlák zase jednou slavný.

  Ale vážně, vidlák si tam získal respekt. Jeho schopnost monetizovat vymyšlené příběhy je unikátní.

  1. Hele, a ty už jsi tomu vašemu slavnýmu pornohercovi Jandovi z Eurohodnot ho byl na oslavu tohohle tvýho upocenýho příspěvku vyšluknout bambulína?

 9. Pletu se?
  Údajně jsme přispěli UA 5 mld. Kč.
  To je cca 5 000 Kč/ obyvatele.
  Důchodci nedobrovolně přispěli cca 6 000 Kč.
  Kdo nepřispěl?
  Fiala a spol., kteří mají plná ústa pomocí UA ?

  1. Josefe,
   pletete se. Ta částka je daleko vyšší o hodnotu tanků, děl, munice, vrtulníků … z armádních zásob. Protože darované zbraně bude nutné obnovit, a náklad za ně bude značný, jen BVP za 56 mld. Kč, a ta částka ani není konečná. Takže přidejte ve výši čísla.
   A to jsme teprve začali. Příští týden se dozvíme, co nás ještě čeká pro obranu svobody a demokracie.

   1. Přesně tak. EUhniji vysává ukrošská zabijačka vlastně 2x:

    Jednak platí Ukrošům náklady na provoz státu – to je těch cirka 5-10 mld euro měsíčně.
    A druhak státy EUhnije dávají Ukrošům zbraně a mumici z vlastních skladů – náhradu si „musí“ objednat pro „obnovení NATO bezpečnosti“ od USA výrobců, protože zbrojní výrobci v Západní Evropě jsou předešlými amíckými kroky jednak zničeni, jednak pohlceni do globálních amíckých korporátů no a navíc, v Evropě díky sankcím Fašingtonu a jejich Brusele proti Rusku nejsou energie, suroviny ani materiály. Tudíž ve výsledku si USA monopolizují na úkor svých „spojenců“ zbrojní výrobu a jejich trhy.

    Jak to nedávno bez obalu vyjádřil Mitch McConnell, šéf republikánské menšiny v amíckém Senátu: všechny amícké peníze, placené do Ruiny za zbraně, se vrátí „americkým daňovým poplatníkům“ ve zbrojních zakázkách.

    Ve skutečnosti se nevrátí amíckým daňovým poplatníkům samozřejmě nic: jen zbohatnou zbrojní korporáty – něco z toho pustí „malou domů“ amíckým politikům v Kongresu a Deep State…

    Krátkodobě to vypadá jako „skvělý plán“, jenže to jen tak vypadá: protože deindustrializované USA ve skutečnosti nedokáží v Ruině zničenou výzbroj a munici vyrobit v dostatečném množství – takže tohle krásné schéma již prakticky selhalo – výzbroj a munice došla a nová jen tak nebude…

    Navíc to přivodí krach amíckých „spojenců“ v EUhniji a tím další erozi amícké říše…

    1. Jako vždy ten můj „šikmý pohled“ ze sloupku:

     Faktem zůstává, že na U-Krajinu posíláme zbraně zastaralé, které by se stejně musely vyměnit za nové, munici na konci životnosti atd. Špatné je, že je pak musíme kupovat od USA, protože vlastně nic moc jiného tu na Zemi není. Leda (snad) Čína nebo Rusko.

     Zbraně přece potřebujeme! Potřebujeme zrovna tyhle a tolik? Máme k nim vycvičenou obsluhu?

     Vzhledem k naši výhrůžkám Východu ale asi nebudou nám chtít „prodat provaz, na kterém je potom oběsíme“, jak pravil klasik.

     I když…. Ratlíci štěkají, ale karavana se valí dál.

     1. Kocourku, jste si jistý, že potřebujeme zbraně? Na co???
      Kdykoli nás někdo zvenčí přepadl, vždycky jsme se podělali a na zbraně ani nesáhli.
      ( Asi to tak bylo lepší. Utrpěli jsme daleko menší lidské ztráty, než stateční Poláci. Praha zůstala stověžatá, Varšava lehla popelem. )
      Zbraně jsme – během mého života – potřebovali jen dvakrát. V roce 69 , kdy byla armáda nasazená proti vlastnímu národu. A potom samozřejmě při ostraze hranic. Ale i tam se střílelo směrem dovnitř, proti vlastním lidem.
      Že dneska používáme zbraně při zabíjení domorodců v Zálivu, Afghánistánu , v Mali, na Sinaji i jinde, to nepočítám. Máme z toho jenom škodu, jsou to prachy vyhozené z okna.

      1. Helanov re: Je veľká škoda, že po vojne obesili ThDr. Jozefa Tisa , prvého prezidenta SR. Pre niektorých z neho urobili mučeníka a niektorí ho nenávideli až bytostne. Príde aj na politikov kolaborujúcich s USA?

       1. Nepríde.
        Tolik provazu nedokáže čína vyrobit, amík nám ho pochopitelně neprodá a my sami už ho vyrobit neumíme.

         1. Četla jsem Linet. Ti vyrábějí pohodlná lůžka pro mrzáčky. Na takovém lůžku musí být pro každého válečného invalidu radost stonat.

      2. Tento fakt je v mém příspěvku implicitně přítomen taky.
       ANO, zbraně jsme nepoužili prakticky nikdy. My jsme totiž smějící se bestie!

       Jedna anglická bohemistka to vyjádřila metaforou:
       „Některé národy jsou jako vysoké mohutné stromy, ale když přijde opravdová, bouře tak se zlomí nebo vyvrátí z kořenů. Musí začít znova od semenáčků.
       Češi jsou spíš jako tráva. Pošlapeš ji – ale ona se zanedlouho vzpamatuje a roste si dál.“

       To je pohled ze staré Anglie…

   2. A to také není úplně Fšecko:
    Protože sankce Fašingtonu a jejich Brusele proti Rusku způsobily zdražení energií, surovin a materiálů v EUhniji 2-10x, což žádný průmysl nemůže přežít – tudíž firmy zkrachují nebo se přesunou mimo EUhniji, třeba do Číny, JV Asie, Egypta, Turecka, … kde jsou levné energie, neplatí šílenosti Green Dealu (také chuťovka, implantovaná do Evropy amíckými NGO’s) a jsou k dispozici levné materiály z Ruska, Číny a dalších zemí BRCS a ŠOS.
    Bim bam, zvoní umíráček evropského průmyslu a prosperity, R.I.P.

  2. Re: Jp

   Ano, pletete se.
   Je to 50 mld. Kč.
   50 000 000 000 Kč.

   A je to o něco více, asi 54 G.
   Ale to je vcelku jedno. Spláceti budeme mnohem více.

 10. Anglosasové absolutně nepočítají s nějakým ukončením války na UA, poženou tom až do konce … doufám, že jen svého konce.
  Ve vládním speciálu se Zelenským se vracím i zajatci z Azovstalu, kteří měli být do konce války v Turecku. Na novinkách je pod článkem dobrá diskuze … Rus porušuje všechny dohody, tak co … Jenže, ti balíci si neuvědomují, že žádné další uklizení zajatců do třetí země už tím pádem nebude – buď je odsoudí a popraví nebo zmizí někde na Sibiři. Pokud existuje etalon „medvědí služby“, pak tohle „osvobození hrdinů z Azovstalu“ může směle kandidovat.
  USA dodají UA kazetové bomby – Psaki, svého času mluvčí bílé chýše vykřikovala na TK, že pokud Rus použije kazetové bomby, pak to bude válečný zločin. No a vida, den se sešel se dnem, tuto munici nepoužívá Putin, ale na bojiště je k použití posílá USA … a podle Psaki už víme, že se bude jednat o válečný zločin. Rusům stačí ke zprávě o dodávce připojit screenshot prohlášení Psaki a zbytek světa opět uvidí jak funguje svět „podle pravidel“.
  Anglosasové demonstrativně porušují dohody, což může signalizovat jen jediné – počítají jen s výhrou, protože jen vítěz se nezodpovídá ze svých podlostí.

  1. Důraz bych dala na OPĚT UVIDÍ.
   Není možné vyjednávat s někým , kdo poruší každou dohodu , kdykoli se mu zachce.
   Minské “ dohody” měly jen umožnit oddálit střet , aby se mohli Kyjevští lépe vyzbrojit.
   Složitě vyjednanou multilaterární smlouvu s Íránem Trump roztrhal, ostatní signatáři jen potichu kvikali.
   Prostě silnější pes má víc štěňátek, a USA se stále považují za světového drába.
   Jakmile se někde objeví náznak konfliktu, už jsou tam a foukaji do doutnajících uhlíků.
   Ti, kteří jim skočí na špek často moc špatně dopadnou.

  2. Mně furt leží v hlavě jedna věc. Nechci světovou válku a Rusové evidentně také ne. Nicméně Amerika a Británie Rusům evidentně důkladně zatápějí dodávkami zbraní… jinak by už bylo víceméně hotovo…. Ale nezaznamenal jsem jedinou ťafku (mimo občasného vyvraždění nějakého UA velitelského centra ), kterou by Rusové dávali najevo, fakt brzděte. Žádná náhoda nehoda… Vůbec nic. Buď si tak věří a nebo mají oprávněný strach, že by to nedali ….

   1. A nebo…. moje žena mi říká, že když si dám 3 piva, že jsem hodně odvážnej … Do dohod a jednání mocností nikdo nevidí. Je to absolutně jiný level než si dokážeme představit. Co když na základě dohody mocností dochází k denacifikaci UA, která se vymkla kontrole a demilitariraci. Fijala slíbil, že pošleme posledních 10 vrtulníků. To je demilitarirace přesně podle slov Putina…
    Dle statistik obchodu spolu USa a Rusko stále obchodují. To nevypadá na nepřátelství na život a smrt… Ale jak říkám, 3 piva jsou tři piva. Ale nemohu se ubránit dojmu, že možná budeme všichni trošku čumět…

    1. možná budeme všichni trošku čumět – tak spekulujme, vymýšlejme. Již před několika lety se objevil nápad přestěhovat Izraelce do evropy, mimo jiné se hovořilo i o Ukrajině. Dnes má půl Ukrajiny skoupeno sdružení lidových filantropů s názvem black rocks což jsou převážně peníze jedné frakce napojené na Izrael. Druhá frakce mluví s ruskem a tak nějak moc nesouhlasí s frakcí 1.
     Vytvoření druhého státu Izrael na evropské půdě by vyhovovalo asi všem ale kdo ho povede a co s těmi co zde žijí ? Palestinci jsou jasné varování, že to je třeba vyřešit. Pokud tedy popustíme uzdu fantazii tak můžeme vymyslet příběh o novém státu na uzemí Ukrajiny ale bez ukrajinců s tím že polovic povede frakce 1(kamarád EU + USA + VB) a polovic fr2 (kamulda ruska ). Tyto dvě frakce se mezi sebou řezat nebudou a tak by vzniklo pásmo oddělení. S energonosiči z východu by obchodovaly frakce obě.
     Jak říkám pouze spekulace a hodně fantazie. A metafory.

     1. Izraelcům by Ukrajinci nevadili. Jsou pracovití, nejsou tak temperamentní jako muslimové.
      V Oděse, ale i jiných přístavních městech, , probíhal obchod s obilím. Je tam významná historicky cenná synagoga a jistě i mnoho menších. O šábesu si tam ukrajinští sirotci/ tuláci rádi přivydělali drobnými pracemi v židovských rodinách.
      Jinak silně pochybuji, že by se Izraelci vzdali území, které jim věnoval sám Bůh. 😻
      A mají tam spoustu svatých památek. Navíc tam prolili už tolik krve, i když daleko méně než Palestinci, že to nevzdají. Jinak by ty oběti byly zbytečně. Nevzdá to tam nikdo.
      😢

       1. Ukrajinu už ovládají, ( Zelenský, Kolomojský, Porošenko a další oligarchové) , i když to tam nemají zatím tak pevně v ruce, jako v české kotlince. Tak pevně jako u nás, to snad nemají pod palcem ani v Americe. Dle pana Tomáše Krause z Federace židovských obcí je každý desátý Čech vlastně Žid. Ale , samozřejmě, tajný. Svěřil se na ČRo. A jako na potvoru se všichni kumulují ve vedení země. Holt chytré hlavy, nó.

        1. Oni se kumulují nejen u nás. V Americe se kumulují kolem Institutu pro studium války (ISW – Institute for the Study of War). ISW financují americké společnosti z oblasti vojenského průmyslu (Raytheon Technologies a General Dynamics). ISW založila a vede Kimberly Kaganová, dcera Kalmana Kesslera, a žena Fredericka Kagana. Frederick Kagan je synem Donalda Kagana a bratrem Roberta Kagana. Robert Kagan je manželem náměstkyně amerického ministra zahraničí Victorie Nuland. Kdo to je Victoria Nuland snad ví každý. Její manžel Robert byl zakladatelem neokonzervativního think tanku Project for the New American Century (PNAC), jehož cílem je prosazovat americkou světovládu. PNAC byl později nahrazen novým think-tankem Foreign Policiy Initiative. Skupina kolem Kaganovic rodiny (zahrnovala z chytrých hlav třeba Paula Wolfowitze, Elliotta Abramse, Richarda Perleho) měla rozhodující podíl na rozhodnutí mladého Bushe napadnout Irák.

         1. Podle Solženicyna mají ekonomické centrum ve Spojených státech, ale duchovní centrum v Česku. V českých zemích se jim dařilo výborně. Svoje hmotné potřeby si saturovali v zaostalejším jidišlandu, k nám přišli už hmotně zaopatření, takže se nemuseli věnovat lichvě a pálení kořalky, ale jejich děti už měli možnost studovat a zařadit se do lepší společnosti.
          Asi proto u nás nikdy nepropukl takový antisemitismus jako na východ od nás.

    2. Rusové měli spousty času na to, aby potichu a nenápadně zvětšovali a vylepšovali zbrojní arzenál.
     Západ na to, zaslepený a opilý pocitem vlastní nepřemožitelnosti, kašlal.
     Ledaskomu se rozsvítilo při trapném fiasku v Afghánistánu, kterému se jmenovitě Rusové, museli řehtat, jako zjednaní. Věděli své.
     Mně z toho vychází, že Rusové s tím arzenálem, který nahromadili a dále vyrábějí, chtějí Západ odzbrojit. I proto ty vysoké stovky T-55 a T-62 na bojišti – všude jinde, snad kromě afrických zemí, tyhle tanky dávno skončily ve šrotech, ovšem ne tak v Rusku. My víme prd, co s nimi Rusové mezitím dělali – vždycky byli vynalézaví a originální, navíc své důležité aktivity dokázali před světem utajit.
     Rusové myslím vědí, že nikde na Západě už nejsou energie, kapacity ani suroviny na novou zbrojní výrobu. Nejsou ani vysoce kvalifikovaní lidi, co by něco kloudného vyrobili a soploši si s tím neporadí.
     Přijde mi to, jako buldozer na skládce: Kukavozy dovezou hromady bordelu, odolný buldozer je rozhrne. Další hromady, zase je rozhrne a tak pořád dokola. Akorát mě sere, že tady u toho rozhrnování zbytečně umírají a utíkají lidi, no.

  3. David Dvořák: Jedna z hypotéz, proč byli tito velitelé převezeni ze zajetí do internace v Turecku a proč byl vyměněn Medvedčuk s 54 dalšími zajatci za 200 ukrajinských zajatců je ta, že Kyjev hrozil, že popraví zajaté piloty. A cynicky řečeno výcvik pilota stojí mnoho milionů. Proto ten rozdíl v počtu vyměněných někdy v září 2022, každý pilot za několik vojáků pozemních sil.
   Erdogan pořád manévruje mezi bloky a ždíme všecky. Turci mu proto fandí, že Turecko dělá velkým, aby se doprošovali z různých důvodů Američani, Švéi, Finové, Rusové. Všichni snad kromě Číňanů Turecko potřebují.

   Co nechápu je to, jestli Zelenskému nevadí, že okázalým upřednostňováním Azovu vlastně snižuje vážnost armády a možné dopady na morálku. Co si o tom myslí vojáci, že jiné jednotky jsou oslavovány místo nich?

   Vláda obětuje tisíce vojáků, že si to vlast žádá a to i ve všech uspěchaných ofenzivních akcích kvůli zahraničnímu tlaku a požadavkům médií, ale životy azovců naopak šetří skoro za každou cenu nejvíc těch významných. Přitom i ten armádní důstojník může patřit mezi ty, které právě azovci označovali za zrádce, když se v letech 2018-2019 přimlouvali za mír podle plánu prezidenta Steinmeiera (autonomie Donbasu uvnitř hranic UA). Jaká je to logika, že nedobrovolně mobilizovaný muž se má za vlast obětovat bez váhání, ale velitel Azova, který celé roky volal po boji o Donbas bez kompromisů a váhání s totálním odhodláním, si může zachránit krk?

  4. Ano, dle Jen Psaki, té mluvčí Bílého domu – o které Amíci říkali, že v těch velkých korálech kolem krku má spešl navigační systém, aby v Bílém domě trefila na záchod; byla to zkrátka všeobecně známá superblbka – je používání kazetové munice Rusy válečný zločin, ale když takovou munici používají „síly dobra“ z USA, tak to samozřejmě válečný zločin není: to pak platí staré heslo, že účel světí prostředky a omluvitelné je úplně Fšecko.

   Ne že by Amíci a Britanistánci s kazetovou municí neměli „jisté potíže“ – například při první válce v Zálivu, tedy při „Pouštní bouři“ měli cirka polovinu přímých obětí při nasazení díky „přátelské palbě“ a vlastní munici.

   Což přeloženo do lidštiny znamená, že hodně jejich vlastních vojclů se stalo obětí nevybuchlých „bombletů“ z vlastních kazetových bomb a dělostřelecké kazetové munice. Rozhazovali to tam jako konfety a pak do takové oblasti dementní velení vypustilo vlastní pozemní vojcly na pěší hlídky… a výsledek se dostavil.

   Pro žumpy byla nevhodná pravda pochopitelně co možná potlačena, ale ve vojenských odborných kruzích to je známé od začátku. Mrtví a těžce zranění vlastní vojclové se vydávali za oběti „iráckých IED“ – tedy „nastražených teroristických bomb“ Iráčanů, ačkoliv to bylo plně „Made in USA“…

   V Afghoši o pár let později to bylo to samé v bleděmodrém – jestli něco v každé armádě nepotlačitelně kvete, lhostejno zda jde o amíckou, ruskou, izraelskou, českou, je to nedozírná lampasácká tupost a čiré blbství. Takže se na stejný hřebík či minu šlape opakovaně.

   Lze to omezit jen tím, že se clusterová (kontejnerová) munice nepoužívá… jenže ona se používá. Novější typy už mají v sobě dlouhodobé časové zapalovače, které po jisté době selhané bomblety přivedou k výbuchu, takže pak dále neškodí. Nebo se dají na dálku odpálit elektronicky pomocí radiových zapalovačů, to umí ty nové vyspělé typy.

   Ale nyní Amíci posílají Ukrošům muzeální kousky ze skladů, prý dělostřelecké kontejnerové střely z roku 1987, jak uváděl nedávno Scott Ritter v interview u soudce Andrew Napolitana. A ty nic takového nemají: dle statistik až 40% těchto starých bombletů bez přídavných zapalovačů při nasazení nebouchne – a najdou si oběť později.

   1. Ukroši pravidelně „cukrovali“ města na Donbassu, především Doněck, kontejnerovou municí s bomblety – minami – PFM-1 ze sovětské éry. Což jsou plastové miny, dětem připomínající hračky – pro neznalé to vůbec jako mina nevypadá – vybuchující tlakem na měkké plastové pouzdro. Ještě dnes to tam zabíjí příliš zvědavé babky a malé všetečné děti.

    Sovětčíci to neměli z vlastní hlavy, okopírovali amícký vzor BLU-43, kterými Amíci oblažovali dlouhá léta Irák, Afghanistán a mnohé další země. Kupodivu relativně příčetné sovětské velení to už v 80. letech při nasazení v Afghoši zakázalo používat, takže toho Ukrošům ve skladech ze sovětských dob zbylo hafo.

    1. lepestok – lísteček, vypadá to jak lístek stromu, zelený, lehký, na Donbase toho byly plný ulice a nemocnice byly zase plný potrhaných civilů, v trávě to ani neuvidíš

 11. Trochu z jiného konce a mnohým se to asi nebude líbit. My tady kritizujeme „naše“ poslance, že nekonají či kdoví proč nekonají. Hm, ale z nás nikdo se nezajímal v jakém prostředí pracují a jak to vlastně je. Tak bych doporučovala kouknout se na záznam z jednání ze dne 3.3 důchody a zvlášť od času 21,16. Přiznám se že to se mnou zacloumalo pořádně a bylo by dobré začít tyto přenosy sledovat – tedy dokud je demograticky nestopnou.
  https://www.youtube.com/watch?v=_3JP9kt5D5w

  lidovci nám rostou…a věrchuška se baví. UFF

 12. Tož jsem otevřela jeden odkaz na Michala Svatoše a rolovala níž a ejhle, Rusové nemají jen toho muzikanta, voni mají i Batalion Sudoplatova a ten vymyslel na chudáky Ukrajince jakésy zdánlivě opuštěné ruské postavení/zákopy a tam ty chudáky loví jako škodnou.
  https://www.michalapetr.com/map-1721-nova-ruska-taktika-psyops-desi-ukrajince-za-2-minuty-s-ni-rusove-zlikviduji-bez-jedineho-vystrelu-20-ukrajincu-tajemne-%d0%b7%d0%b0%d0%bc%d0%b0%d0%bd%d1%87%d0%b8%d0%b2%d1%8b%d0%b9e-%d0%be/
  Že jsou to chudáci víme z ukrajinských videí, kde je odchytávají a ženou na frontu. Elitní vojáky už Ukraruina nemá, ti byli zabiti či zranění.
  Jak říká v některém videu Michal, pro armádu je zmrzačený voják přítěž a jsou rádi za mrtvé, bo ti už nic nepotřebují.
  Zranění a zmrzačení potřebují zdravotní pomoc a ta se platí. Proto Ukrajinci nechávali zraněné vojáky napospas osudu a Rusové, když je našli a zachránili je, mají teď na propagandu materiál.

  Sudoplatov, kdo to byl: Pavel Anatoljevič Sudoplatov – 20. července 1907greg., Melitopol, Ruské impérium, dnes Ukrajina – 26. září 1996, Moskva, Rusko
  V roce 1921 byl přijat do Čeky, v roce 1927 se stal členem ukrajinské OGPU. Osobně zavraždil ukrajinského nacionalistického vůdce Jevhena Konovalce, ve Španělsku pracoval jako špion pro SSSR a pomáhal tamním partyzánům při občanské válce.
  V roce 1941 řídil sabotážní činnost v týlu Němců. Po smrti Stalina byl zatčen a uvězněn v pracovním táboře.

  1. Evix: Stále mají elitní brigády v záloze. Válka může trvat dlouho.

   Falešné zákopy. Něco podobného použili francouzští vojái na jaře proti poslední německé velké ofenzivě. Nechali přední zákop téměř neobsazený. Činnost se tam jen předstírala. Opravdová přední linie byl až zákop vzadu umístěný na odvrácené straně hřebenu, aby byl krytý před dělostřelectvem.
   Němci v roce 2016 zase ve Flandrech několik dní dohodové dělostřelecké přípravy pežívali v hlubokých podzemních krytech. Potom využili mlhy a umístili kulomety do kráterů po dělostřelbě před svůj přední zákop. Dnes je to všecko s drony a nižší obsazeností zákopů, když palebná síla pěších jednotek podstatně vzrostla a děla nejsou 8 km za frontou ale i 30 km.
   Z těch videií z dronů podbarvených hudbou nad zákopy se dělá zle. Je to banalizace války. A to si lidé v roce 1918 mysleli, že chyba byla, že veřejnost nevěděla o realitě fronty a že kdyby pý věděla, že by válka ztratila posporu. Na západní frontě klid a popis horlení lokálních autorit sedících v týlu pro boj….

   1. „Stále mají elitní brigády v záloze“
    A můžete je prosím vyjmenovat, nebo alespoň říct jejich počet? A taky čím jsou tak „elitní“, jen zběžně, jako pro blbce…

    1. Mnaugli: Záloha být vrchního velení. Kolik jich mají těžko říct, ale kdyby zálohy nebyly, frontu by nedokázali držet. Ty jednotky složené z politicky uvědomělých vojáků a cvičení pro techniku NATO
     Pokud je nepošlou generálové do minové pole proti zákopům, ale budou čekat v týlu pro manévrovou válku pro případ, že by ruské tanky pronikli do větší hloubky. Potom budou mít velký význam.

 13. Dodávku US kazetové munice do UA kritizují Němci, Španělé i Britové .

  Kdesi v Německu probíhá Eritrejský festival- dosud přes 20 zraněných policistů.

  Česky speciál veze z Turecka zpět do vlasti nejen zeleninu ale i 5 Azováků, dosud tam internovaných

  1. Kritizoval tady někdo použití kazetové munice Ruskem při útoku na Charkov? A vadilo někomu, že Rusko použilo kazetovou munici při bombardování Allepa?

   Cenzore, objevila se tady nevhodná fakta. Máte práci 🙂

     1. Protestovali jsme, když ji používal izraelskej dobytek proti palestincům.
      Protestovali jsme, když ji používal americkej dobytek proti srbům.
      Protestovali jsme, když ji používal britskej dobytek ve Fallúdži.
      Nikdo z vás, prašivců, se k nám nepřipojil.
      Z toho jsme usoudili, že je to v pořádku.
      Jen to domysli do konce – rusové mají kazetový munice víc než západ a mají jí blíž. Bude-li chybět, dodá Čína.
      Až zažehlí ukrajinský vojsko do černozemě, bude to asi taky v pořádku.
      Jenom pokrčím ramenama – hlavně že se nic nestalo…

    1. Možná chtěl autor poukázat na dnešek, jak se dějí věci v zákulisí, za fasádou.
     Plus : „pit napsal:8 července, 2023 (16:49)“

     1. Jak se dějí věci za fasádou…. víme prdlajs.

      Právě jsem dočetl zajímavé dílko o pětistech stranách „Bitva o Suez“ (Jan Wanner, nakladatelství Libri, Praha 2006), odehrávající se v roce 1956. Zajímavé čtení s až obtěžujícím množstvím detailů ze zákulisí tehdejšího válečného, politického a diplomatického dění. Obrovská skrumáž osob, vlivů, váhání a rozhodnutí a protirozhodnutí…..
      Nepochybuji, že se teď děje něco podobně složitého, jen se to dozvíme také třeba až za 50 let (to bude nejmladšímu vnukovi 72…).
      Nějak intuitivně se tím dění prodíráme na základě zcela neúplných (a mnohdy/většinou falešných) informací. Proto i naše predikce jsou pouhými nekvalifikovanými odhady.
      Výjimkou je Kchodl. Americká kazetová munice na Ukrajinu je jen potvrzením jeho názoru, že Amíci už nějak nemají co na Ukrajinu dodávat, tak přitvrzují i zbraněmi mimo obecně uznávané morální normy. Nevím, co je dál, jestli už jaderné zbraně, nebo ještě něco mezi….

      1. Dubček byl podrazák,snad nejlépe to ukázal, jak se hlásil k sametové, dokonce si říkal o prezidentský post.Podobne byl na tom Štrougal a také Štrougal připravoval sametovou.

       1. Štrougal byl technokrat (i moci). Měl jsem možnost se s ním setkat v roce 1996 a konstatuji, že měl naprostý přehled o dění a jeho předpovědi (kterým jsem nevěřil) se splnily skoro úplně.

        1. Lubomír Štrougal zemřel letos 6. února.
         Dlouho, od ledna 1970 do října 1988, byl předsedou federální vlády.
         Období „Štrougalových vlád“ byla šedivá, nesvobodná, zavrženíhodná doba reálného socialismu, se sledováním státní bezpečností, potlačováním a trestáním nepohodlných názorů, oktrojováním ideologie sloužící zájmům cizí moci.
         Bylo to hrozné! A teď je to horší.

         Tím je metaforicky řečeno, že dnešní vláda je nejhorší ze všech vlád za poslední víc než půlstoletí.
         Pozoruhodný vývoj.

         1. Ne, nebylo to hrozné.
          Jsou horší věci. Bylo to velmi nepříjemné, bezperspektivní atd. Ale přežít se to dalo, když si člověk nestanovoval vysoké cíle a nevykřikoval svoji nespokojenost do světa. Ani se nemusel omočit. Stačilo držet hubu a krok.

          Teď je to o dost horší. Ale pořád většina lidí přežívá v relativní pohodě. Jezdí se na drahé dovolené, aut je až běda, žebráků nijak nepřibylo. Máme tu půl milionu Ukrajinců, kteří jezdí na „kaníkuly“ do své vlasti a nic se nezhroutilo.

          Ale pořád jsou Villonovi „vlci v lese“ a nehoří auta a obchody.
          Čekáme snad na …Godota? Nebo na „pána s knírkem“?
          Kdepak, ještě se nekácí v našem lese. Klídek…

          Tu největší expresi bych si nechal na později. Ať je uvěřitelná.

          1. Mladí nemohli cestovat, měli složitý přístup k hudbě, kterou chtěli poslouchat, neviděli žádnou perspektivu. Už měli dost těch canců, kterými je obdařovala strana a vláda. Komu by se chtělo žít v zadrátované ohradě, kde se střílí směrem dovnitř.

          2. „Mladí nemohli cestovat, měli složitý přístup k hudbě, kterou chtěli poslouchat, neviděli žádnou perspektivu“ – to je fakt to nejdulezitejsi na ty perspektive! Bezplatne vzdelani, zdravotnictvi, sporty a zajmove krouzky, moznost pro mlade bydlet ve svym, garantovana zamestnanost, rozvijejici se veda a ekonomika preci zadnou perspektivu nenabizi.

          3. Milý ws, pro mladé JE to důležité. Snad i vy jste byl mladý.
           Tygr se má v zoologické zahradě dobře, asi líp než v přírodě. Přesto se snaží podhrabat a prchnout, jak jen to jde. I když mu ve volné přírodě nikdo pravidelně nenaplní misku.
           🐯

          4. Souhlasím s Vámi, St. kocoure.
           Napsal jsem to tučné tak, jak v soukromí odpovídám na takovou tu až vyčítavou otázku typu „Chceš snad tvrdit, že za Husáka bylo líp?!“.

           „To jsem neřekl. Bylo to hrozné. A teď je to horší.“

          5. Souhlas s Harfytonem.
           Stálo to za trus, ale dneska je to daleko horší. Tamti aspoň válčili jenom hubou, tihle válčí doopravdy. KoZa = šestina lidstva, si chce podmanit celý svět.

          6. Děti některých z nás, nám údajně mají za zlé, že jsme drželi hubu a krok.
           Mají nám za zlé, že jsme mohli pro rodinu a pro ně, bez problémů dělat úplně všecko. Že mimo práci, ve volném čase a s nimi, jsme mohli dělat, co nás bavilo a nač jsme si vydělali.
           Že bez potíží jsme vydělávali ty peníze, starali se o rodinu, o baráky a chalupy, vychovávali je a udělali pro ně úplně všecko.
           Že ty naše děti, měly tímpádem úplně bezstarostné dětství, aniž by se musely strachovat, co s nimi bude.
           Mají nám prý za zlé, že jsme se, namísto držení huby a kroku, neprotloukali od jedné mizerné práce ke druhé, že nás netahali na výslechy, nebo nás nezavírali do kriminálu.
           Mají nám za zlé, že tím držením huby a kroku, jsme prý přispívali k tomu, že se tady ten režim udržel tak dlouho.
           Ani na moment jim nepřijde na mysl, že kdybychom hubu a krok nedrželi, tak by se možná vůbec nenarodily, anebo pokud ano, tak by potom vyrůstaly ve stresu a strachu z toho, kdy jim rodiče zase zavřou.
           Vyrůstaly by v chudobě a děti těch, kdo hubu a krok drželi, by si z nich ve škole akorát utahovaly.
           Tak to totiž doopravdy a ve skutečnosti bylo.
           Děti těch takzvaných disidentů, byly bez podpory zvenčí fakticky sociálně vyloučené.

           Takové škody tady napáchali ti zasraní havlisti a celá ta jejich posraná a proradná klika.
           Co si budeme povídat – naše děti nesledují mainstream o nic méně, než my sami. Akorát, že ony ho sledují z trochu jiných důvodů – z pohodlnosti. A vůbec je nenapadne, že by v mainstreamu mohli lhát úplně stejně, či ještě hůř, než se lže na sociálních sítích, které tak rády používají.
           A když jim mainstream tohle namlátí do palic jako hotovou věc, že ti takzvaní disidenti, byli něco víc – něco jako morální autority, v čele s havlem a my ostatní jsme byli jenom sráči – no tak to někde, po nějakém čase působení, přinese to své prožrané ovoce.
           To je věc, která mě na mnoha mladých lidech, zhruba řečeno 40+, sere úplně nejvíc.
           Že z lenosti a pohodlnosti žerou mainstream a všecko, co jim nabídne.

          7. No s tímhle moc nesouhlasím:“Děti těch takzvaných disidentů, byly bez podpory zvenčí fakticky sociálně vyloučené.“ Ano některé možná byly, ale většina dětí těch tzv. disidentů byla součástí běžné společnosti a samozřejmě je nikdo nijak nediskriminoval. Mohu osobně hodnotit, já chodila na gymnázium v Praze, kde bylo poměrně dost dětí disidentů (např. děti Machonina, Klimenta a další) a nevšimla jsem si, že by byly sociálně vyloučené.

          8. „Milý ws, pro mladé JE to důležité“
           mila helenko, a proto at dostanou hlasovaci prava i 16-ti leti, at se mame lip a lip.

          9. Milý ws, tohle mi podsouváte zbytečně. Volební právo pro děti je nesmysl.
           Fakt je , že bolšáni snížili volební věk právě z důvodu, že tenkrát mládež fandila levici. Jakoby ojrosoudruzi chtěli to stejné kopírovat.
           Člověci v tísni už dneska pořádají “ studentské volby” a ty děti volí celkem podle jejich představ.
           😻

          10. To KŠ:
           Nepsal jsem o diskriminaci.
           Psal jsem o utahování si z nich. Spatřuju v těch pojmech celkem velký rozdíl, víte?
           Kdybych viděl, věděl, nebo si jen myslel, že byly diskriminovány, tak bych to býval byl napsal rovnou.

          11. Co posouvam – ze perspektiva statu je muzika a cestovani a dost bylo cancu? to jsou vase slova, a to jeste nevim kde jste pred 89 zila (jestli teda vubec), ze na vas v mladosti strileli pres zadratovanou ohradu
           takze mladi je (nase) jejich budoucnost, at si tedy voli co chtej od 16ti nebo min, muziku, dovolenou, chirurgicke zmeny pohlavi a gryndyl atd atp – zit v tom budou oni

           a pripomente mi, na kolik snizili volebni vek „bolsani“ (predpokladam ze mluvite o predvojennim rusku, tady nikdy zadni nebyli)

          12. Napsal jste tohle : „Děti těch takzvaných disidentů, byly bez podpory zvenčí fakticky sociálně vyloučené.“ a to není pravda. Opravdu jsem chodila s mnoha z nich na střední školu, s některými dokonce do třídy. Nebyl sociálně vyloučené a zase že by byly nějak podporovány jejich rodiny zvenčí, to sice nemohu vědět, jistě, ale ani ony se tak nechovaly. Prostě to byli normální spolužáci.

         2. Mám za to, že pan doktor Štrougal měl v nose, když se v roce 88 vzdal všech funkcí a fakticky přestal být politicky činný.
          Musel vědět něco, co ostatní jenom tušili, nebo spíš netušili. Krom toho měl obrovskou politickou moc, byl chytrý a za ta léta viděl úplně do všeho, včetně vnitra.
          V té době – i kdyby si pan Štrougal na ten náš národní poklad, býval třebas jen pomyslel, nebo se pochvalně zmínil – tak ten náš národní poklad, by býval naběhl i sám a radostně 😀

      2. Koncekonců, dnešní situace NATO v Ruině má hodně společného s událostmi kolem egyptského Suezského průplavu v roce 1956.

       Tomu se od té doby říká „Suez Moment“, a vyjadřuje to konec geopolitického působení bývalých velmocí Francie a Británie, které při oné „Suezské krizi“ dostaly bez pomoci Amíků pěkně na zadek, ba dokonce na prdel.

       Dnes takový „Suez Moment“ dostihl přímo USA a jejich NATO…
       Viz. třeba tento článek: https://english.almayadeen.net/articles/opinion/americas-suez-moment

       1. Obsah vašeho počítače bych fakt chtěl vidět 😀
        Chlapci tady z Kroměříže, by to jistě ocenili a vznikla by nejedna zajímavá kazuistika

      1. Jinak si myslím, že to antonín kapek přehnal, možná i proto se po převratu zavesil.
       Mít na triku dvojnásobnou vlastizradu, asi není nic moc, s čím by se dalo v klidu zestárnout. Bilak neměl na nějaké hlubší svědomí IQ a proto v klidu zestárnul..

       1. To se mně ulevilo. Trochu jsem se bál, aby naši stávající verchušku poté, co se příliv změní v odliv, nenapadla nějaká hloupá suicidiální myšlenka. Ale vaše poznámka mne uklidnila – nic takového jim nehrozí.

 14. Prof. Budila čtu nerad, jeho projev je pro mne příliš uhlazený, ale na mnohé otázky odpovídá ve svém článku:

  Ivo Budil: Lepší svět je možný!
  Na úsvitu moderního věku se zdálo, že západní civilizace bude schopna využít svůj potenciál k vybudování demokratické, svobodné a prosperující společnosti, a to nikoliv prostřednictvím revolučního násilí nebo militantního aktivismu, ale prostým využitím svých produktivních sil a tvůrčího rozumu. Bohužel, ve dvacátém století byly ve jménu udržení kastovní nerovnosti a globálního apartheidu vypuštěny do světa elitářské ideologie šířící emoce iracionálních běsů a genocidní nenávisti. Rozklad současné západní společnosti, ekonomický úpadek, otrocká lhostejnost širokých vrstev, fanatický aktivismus posluhovačů a chamtivost, arogance, hloupost a nezodpovědný militarismus vládnoucí třídy, to vše se jeví jako trest za opuštění vize, která otevírala před lidstvem netušené perspektivy. Přesto existuje naděje. Zdá se, že tradice původně západní výkonnosti a vynalézavosti ožívá v dynamismu a aspiracích některých mimoevropských, především velkých asijských zemí, které rychle ustavují globální komunitu vymezující se proti neoliberálnímu a militaristickému Západu. Strategie euroamerických vládců spočívající v ochromení racionálních a produktivních sil západní společnosti v zájmu zachování svých privilegií a výsad se obrací proti nim. Pandemie hlouposti, kterou rozpoutali, zasáhla je samotné. Ztrácejí schopnost vládnout a efektivně řídit věci veřejné. Jediné nástroje hegemonie, které jim zbývají, jsou nenávist, persekuce a válka, k nimž se budou uchylovat ve stále větší míře. Nedělejme si iluze. Nemají žádné východisko nebo záložní plán, respektive nejsou schopni je vymyslet. Ocitli se v historické pasti. O to jsou nebezpečnější, bezohlednější a zákeřnější. Na druhé straně, ukázali svou pravou tvář a stále méně lidí se může uchýlit k alibistickému tvrzení, že nezná povahu reality, v níž se nacházíme. Tento boj bude nesmiřitelný a nemilosrdný. Lepší svět je ale možný!

 15. O.T.:
  V Tbilisi odpůrci LGBT prorazili policejní kordon. Incident se odehrál na jezeře Lisi. Měl se tam konat festival Pride Week. Podle gruzínských médií LGBT odpůrci zničili jeviště a jevištní zařízení, spálili část inventáře. Po proražení policejního kordonu se pokusili o setkání i s účastníky hrdosti, ale členové organizace už tam nebyli.
  A nákaza se šíří, soud v Moskvě uložil správní pokutu ve výši 3,7 milionu rublů online kinu Start. Bylo zjištěno, že streamovací služba prezentovala materiál s LGBT scénami mezi nezletilými.

 16. Dovolím si nesouhlasit, že z pravdy a lásky je jednosměrná jízdenka k tak zvanému dezolátstvu. Raději bych použil výraz k normálním a myslícím lidem.

  Všichni tihle jasánkové akorát udělali chybu, provedou sebezpytování, coming out, zkrátka co bude potřeba, aby je bylo možno přivítat zpět v táboře pravdy a lásky.

  Někdo, kdo se aktivně podílí na cenzuře slova a dehonestování jiných názorů se nezmění tím, že na něj padne to, co aktivně dělal proti jiným. A upřímně řečeno, to nejsou lidé, kteří jsou schopni být nositeli změny, resp. bojovat za svobodu slova a obecně svobodu myslet. Akorát nepochopili svou roli a své meze v rámci toho, do čeho strčili aktivně a dobrovolně hlavu.

  Takže dobře jim tak, ale „spojence“ to z nich nedělá a byla by velká chyba myslet si něco jiného.

 17. Náš ukrajinský premiér má zase jedno opravdu originální prvenství.
  Jako jeden z prvních, ne-li úplně první, si potřásl rukou s někým, kdo byl čerstvě proklet k věčnému zatracení.
  To se fakt hned tak někomu nepovede.
  IQ107 třásl prokletou pazourou až později.
  Zajímalo by mě, zdali je to prokletí přenosné dotykem.

  Snad to časem osvětlí nějaký znalec. Třeba Halík, ten ví všecko nejlíp.

   1. Toš já si myslím, že psychika funguje i u zelí.
    Proto se tyto věci dějí pěkně veřejně, aby se o tom hlavně dotyčný prokletec dozvěděl.
    No a zelí má nyní jistotu a má o čem přemýšlet. Zapsáno v podvědomí.
    Ani kokainem to z hlavy nedostane ven.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *