17 července, 2024

Disidenti a disidenti

Moji dlouhodobí čtenáři vědí, že jsem (stále ještě) členem naší druhé největší církve. Své veřejné vystupování jsem zahájil u blogera Vlka v roce 2012 článkem o majetkovém narovnání s církvemi, což tehdy hýbalo veřejným prostorem. V tomto článku jsem tvrdil, že stát může církvím ty prachy klidně dát, protože to bude jen další příklad peněz vyhozených oknem. Za tyto peníze církve ani nezesílí, ani nevzroste jejich vliv, ba naopak, budeme svědky zrychlujícího se úpadku, protože to církve mají špatně spočítané. Katolíci z těch miliard uživí arcibiskupský palác a osazenstvo v něm, evangelíkům to umožní řízenou likvidaci sebe sama, aby po jejich konci nezbyly žádné dluhy.

Od těch dob počet věřících, hlásících se k církvím opět klesl skoro o polovinu… ano milé děti, poločas rozpadu křesťanských církví v naší zemi je pouhých deset let. Když jsem se před sedmnácti roky ženil, tak ve Vidlákově chodilo do kostela každou neděli přes sto lidí. Dneska je to kolem čtyřiceti…

A všechno ostatní se také víceméně vyplnilo. Církve si díky majetkovému vypořádání nasyslily nějaký finanční polštář, ale to jen díky tomu, že věřící sáhli mnohem hlouběji do vrecka a každý rok jdou náklady na plat faráře rapidně nahoru. Finanční polštář ale vzal rychle zasvé. Katolíkům sežral lesy kůrovec a na dřevě spíš prodělali než vydělali… teď budou padesát let čekat, než to zase něco ponese… a všechny církve společně teď díky inflaci v podstatě přišly o třetinu nahospodařených peněz. Sbory se ruší, faráři odcházejí pracovat do civilu, farnosti prodávají (za symbolické peníze) kostely obcím a situace je nadmíru vítečná jen v Praze a Brně, protože se tam pořád ještě stěhuje dost křesťansky vychovaných jinochů z vesnic. Jinak nic.

Církve jsou prostě v úplně stejném průseru jako svět okolo nich, protože jsou závislé na světě okolo nich a už nejsou závislé na Bohu. Takhle bych to asi zhodnotil jakožto věřící člověk. Když se tak dívám na hospodaření té naší evangelické církve, tak mám neodbytný pocit, že celá církev skončí ve stejném roce, kdy přijde poslední státní splátka majetkového vyrovnání. Tedy v roce 2030. Posledních osm let…

Hodně jsem přemýšlel, proč tomu tak je. Proč jde všechno tak do háje? Kde se vzali všichni ti nekvalifikovaní diletanti, kteří si myslí, že se dá všechno řídit od stolu pomocí papírování? Proč jsme je k tomu pustili? Proč se už dávno nebyla odhalena jejich neschopnost, nekompetentnost… Církve za třicet let ztratily dvě třetiny svých členů, ale za to dostaly spousty peněz. Proč ten zřetelný, každodenní a viditelný úpadek nespustil nějakou změnu? Minimálně u evangelíků funguje v podstatě naprostá demokracie, která se vlastně ani moc neliší od parlamentu.

Vlastně bych se úplně stejně mohl ptát i všude jinde. Proč celá demokracie nedokáže vygenerovat něco kompetentnějšího, než je Blyštivý Péťa nebo Markéta Svetrová Dvousvetrová? A proč jediní, alespoň trochu schopnější politici, jsou v podstatě relikty minulého režimu? Pořád jsou volby ještě tajné a sčítají se ručně. Pořád na jejich průběh dohlíží v komisích lidi, kteří jsou nominovaní všemi stranami napříč politickým spektrem. A přesto je výsledkem Fiala…

Vzpomínám si, takřka vždycky, když k nám do sboru přijel nějaký vysoký církevní představitel, tak si od nás vyslechl naše nářky a naše problémy a pak k nám držel přednášku, která se téměř pokaždé týkala toho, jak za minulého režimu osobně trpěl. Jednou jsem totéž v bledě modrém vyslechl i od kardinála Miloslava Vlka. Ten prostě přijel oznámit ovečkám místní farnosti, že bude sloučena s jinou farností, protože nejsou peníze a není farář, ale tohle odbyl několika kusými větami. Mnohem déle se zabýval tím, že v osmdesátých letech se musel živit mytím výloh.

A pak mi to došlo… tohle je to, co dělá kvalifikaci dnešním představitelům. Jejich dávné disidenství. Jejich kvalifikací je, že kdysi trpěli. Někdy skutečně, někdy domněle. Disidenti byli konečně volní a svobodní a jejich utrpení je kvalifikovalo do vysokých pozic. A takhle to máme až dodnes.

Co kvalifikuje celou naší vládu? No Havel přece. Havel na obrázku, Havel na profilu, vzpomínky na Havla, loajalita k Havlovi, Havlovy myšlenky, Havlův étos, Havlovo všechno. Pokud je Havel v srdci, nic dalšího už není potřeba. Jen… Havel všechny neuživí, tak je zapotřebí přidat ještě Evropské hodnoty, transatlantické přátelství… a jsme přesně tam, kde jsme byli před třiceti lety. Rozhoduje stranická příslušnost. Jen… tehdy se dala víceméně předstírat. Ti dnešní si ohlídají, abyste jí opravdu měli v srdci a sledují, s kým se přátelíte, co lajkujete, kam klikáte a jestli nepoužíváte závadná slova.

Já se vlastně dnešních majitelů jediné pravdy nebojím. Rozpadá se jim to pod rukama, jako tehdy. Jen to vezme větší rychlost, protože předchozí režim kromě lásky ke straně a vládě ještě vyžadoval, aby si příslušný soudruh doplnil odborné vzdělání. A stejně to nepomohlo, režim se udržet nedal, protože stranická loajalita byla nakonec důležitější než ekonomická realita. Ne, elektrárny a plynovody se pomocí Havla v srdci řídit nedají. Kvalifikace studenta z Národní třídy z nikoho energetického experta neudělala… že Bartuška? Ani ta válka se nedá dělat pouze s láskou k USA a s kostlivcovým fakáčem na tričku. Že, Černochová? A podniky nezachráníte vysíláním signálů.

Já se jen bojím, že než tento režim odejde na smetiště dějin, že zase vyrobí nové disidenty, kteří si budou myslet, že mohou zemi řídit díky tomu, že trpěli a byli perzekuování. Že vyhazov z práce, nakládačka pendrekem, či vězení, jsou dostatečným předpokladem, aby se z nich stali premiéři. Že na pozici ministra průmyslu bude nastrčeno něco jako Hýkela… jen to bude bez zakoktání deklamovat: „pryč z EU“ a národu to bude stačit.

Tož bych prosil, abyste na to při svrhávání vlády mysleli.

308 thoughts on “Disidenti a disidenti

 1. Ruční pumpa a studna
  Aktuálně revitalizuji studnu na mém pozemku, která ještě v 80-tých letech sloužila jako zdroj pitné vody pro domácí vodárnu (obecní vodovod nebyl). Od té doby se studna nečistila a používala jen na zalévání. Nechávám studnu vyčistit odbornou firmou a vyměnit rezatý pracovní válec ruční pumpy Sigma Standard 2 tak, aby tu čistou vodu pumpa pak nešpinila rzí. Pak si nechám udělat rozbor a uvidíme. Máte nějaké tipy, co ještě udělat, aby voda byla znovu pitná a čerpatelná ruční pumpou?

 2. Jeste poznamka pro goga:
  Dnes se tu malem otevrela pro alternativu jedna z nejpalcivejsich otazek z hlediska budouciho politickeho smerovani: volba prezidenta.
  Ale jak sam vidite, otazka neni zas palciva natolik, aby si s ni alternativci palili zavity. Neboli: nezajem.
  A pak se divte, ze zadny spolecny kandidat nebude postaven.
  Je to nesmirne dulezite, stoji na tom nase budoucnost, ale zas tak moc nas to nezajima.

   1. To jsou 3 otazky v jedne:
    Koho bych tam rad videl (Foldynu), kdo ma sanci a koho bych jeste skousnul (Vitaskova) a pro me neznamy kandidat, na kterem by se shodla alternativa a ktery by mi nevadil (napr. zde gogem navrhnuty Kmonicek).
    Ani pri jedne volbe bych nezaplakal, ovsem me nadseni by klesalo v uvedenem poradi, nikoliv vsak kriticky.

  1. Já jsem s tím otravoval už víc jak před rokem, protože přece jen mi to přišlo aktuální tak nějak průběžně. A ty tupé pohledy, ať reálné nebo virtuální, byly jedinou reakcí. Nic se nemění.
   Oni se zase probují až bude po všem, zahopsají si, udělají si buňky jednotného názoru, posmutněle zkonstatují, že jejich geniální plány (třeba volit zjevného kriminálníka nebo zjevného vola jen proto, že to řekli) voliči ignorovali a je potřeba, aby bylo ještě hůř .. to je evergreen posledních 20 let.
   Přitom výběr kandidátů na presidenta nebo do senátu není zase tak vysoká dívčí…

  2. Dal bych přednost generálovi. Jelikož jsou sluníčka a dogmatické pětikněžstvo ideologicky závislí na tom , vymezovat se (30 let po převratu 😀 )vůči bývalým komunistům a vůbec každému s jiným názorem, tak si myslím, že volbou generála bychom je postavili před zásadní věroučné dilema a nakonec by se museli střelit do vlastní nohy. Co by asi hlásali a čemu by věřili, když nevyhrál třeba takový převor a arcimág pětikněžstva Fisher. Když tam bude generál, tak na něj okamžitě pojedou, že býval komunista. To vyvolá rozkol v jejich řadách, protože přece část z nich předtím přece chtěla generála, protože Rusko, Ukrajina, atd….Navíc, generál odvrhnutý svými bývalými pasáky může změnit názor (už to kdysi udělal 🙂 ) a začít se chovat zcela jinak než si pětikněžstvo protektorem Fialou představovalo.

   1. Slunicka jsou splachovaci, verna sve zakladni poucce „tohle nejde srovnavat“, volbou Pavla byste je v zadnem pripade nevytrestal.

 3. Až budu vybírat popelnici
  ve Frýdku nebo Mohelnici
  poberu jenom zdravé zbytky.
  Odhodím hadry, boty, kytky
  abych se dostal na dno.
  Nejde mi to moc snadno.
  Na dně to čvachtá a smrdí
  tam asi nebude strdí,
  musím to zkusit jinde,
  popelnici dám kvinde.
  Aby mě krysy nechňaply,
  půjdu si zažebrat před kapli.

 4. Navrhují panu Vidlákovi aby napsal tři tisíce slov má na to spisovatelsky kumšt.
  Je potřeba zase společnosti dat určitý. návod k následování.

   1. Hele, já nevím.
    Už těch Vaculíkových 2000 stačilo na pořádný průser a řádně, řekl bych rozhodujícím dílem, přispělo ke znovuzavedení cenzury.
    Kvalitně přeloženy, se bohužel dostaly na stůl komusi v Kremlu.
    Tak bych to s těmi tisícovkami, psanými údajně pro „probuzení národa“, moc nepřeháněl..

 5. Vrátil bych se k obrození.
  Naříkané dění se děje v mezích kulturního rámce. Který je jaký je. Dokud je jaký je, dění se nezmění. Dokud se nezmění dění, nezmění se rámec. Jak z toho ven? Je slepice i vejce. Velká cesta se skládá z malých kroků. Lepší malé kroky než žádný skok. Začít u sebe. To je nejobtížnější.
  Jsem těžkým soupeřem. Sám sobě. Nejtěžším. Neokecatelně.

 6. Přemysl Janýr a teorie modulární mysli (a její překlápění)
  ———————————————————————————-
  „Malajští Semajové jsou vzácným příkladem kultury nenásilí. Neznají slova jako vražda či zabít, děti nebijí, konflikty jsou vzácné, zabíjení slepic považují za politováníhodnou nezbytnost.

  V padesátých letech naverbovala britská správa semajské muže do bojů proti komunistickému odboji. Jeden z nich vzpomíná: Zabíjeli jsme, zabíjeli a zabíjeli. Malajci si často v zabíjení dopřáli pauzu, přehrabovali se v kapsách nepřátel, brali jim hodinky a peníze. My jsme ani nepomysleli na hodinky nebo peníze. Mysleli jsme jen na zabíjení. Jo, skutečně jsme se opájeli krví.
  Extáze

  Překlápění mezi různými, často rozporuplnými stavy vysvětluje teorie modulární mysli. Lidská osobnost není homogenní celek. Sestává z množství modulů evolučně osvědčených pro různé situace a působících atavisticky, autonomně, nezávisle na komplexnějších kognitivních procesech. Mezi nimi i modus bojové extáze, ve kterém se náš svět NATO+ právě nalézá.

  Prvním zjištěním je potvrzení jeho atavismu, autonomie a nezávislosti na komplexnějších kognitivních procesech. Slepá nenávist a boj proti Rusku perzonalizovanému Putinem sledují archetypické vzorce extatického boje naší tlupy proti cizí. Navzájem se ve svém nenávistném bojovém opojení ujišťujeme, nepřítele je třeba démonizovat, upřít mu atributy citu, rozumu, lidskosti, nepřítel je ztělesněním zla. Bojovnost je třeba podpořit naší morální převahou dobra a vyhlídkou vítězství. Kdo není s námi, je proti nám. Pochybnosti jsou zradou. Veškeré ohledy stranou [ , teď jde jen o to, zabíjet Rusy .“

  1. To je hezky termin „modularni mysl“ a mnohe vysvetluje. Nejen v politice, ale treba i v narustu poctu mladych homosexualu, zrejme mame v mysli i vice modulu sexuality (a dalsich oblasti psychiky).

   1. Máte k tomu vzrůstu počtu homosexuálů nějaký zdroj?
    Myslím, že je jich pořad stejný počet. Jenom dnešek nahrává tomu, že se ke své orientaci hlásí i ve veřejném prostoru.
    Na věci je kladná jedna věc. Že mladý homočlověk neudělá tu blbost a neuzavře manželství se ženou. Protože nechce být singl a chce žít v rodině a mít potomky.
    Pěkně je to zobrazeno ve filmu Americká krása. Ten nešťastný lampasák. A jeho nešťastná manželka a týraný syn.

    1. Mam, profesora z gymplu. V kazde tride se k LGTB uz hlasi dobra ctvrtina zaku. Tridy jsou vytapetovany duhovymi a ukrajiskymi vlajkami.

     1. To vím, mám vnučku ve kvintě. Také tam mají jednoho fluidního. Cítí se být dívkou a holky mu dělají ochranku, aby se na něj nikdo křivě nepodíval. 😀
      Prostě puberťáci experimentují a blbnou. Nic nového pod slunce. Přejde to. Určitě je to lepší, než kdyby experimentovali s tvrdými drogami, anebo holdovali chlastu. Což nečiní. 😉

      1. Podle meho je lepsi chlastat a kourit travu, tohle „blbnuti“, jak to nazyvate, je z hlediska osobnosti nebezpecnejsi. Jak je rec o modularnim mysleni, pak modul, vybrany ke hre, se muze lehce stat unitarnim. Uz vidim, jak se za 20 let toci film European Beauty, kde chlap lituje, ze si vzal chlapa. Ten nestastny lampasak, jeho nestastny manzel a tyrane adoptovane malajsijske dite, znate to.
       A propos, proc jste po mne pozadovala zdroj, kdyz sama na jednom sedite, to je tady nejaka nova moda? Vsichni vedi, jak to je, ale pozaduji zdroj.

       1. Myslím, že to vidíte moc černě. Já to beru jakože mládež experimentuje. A trvám na tom, že chlast a tvrdé drogy jsou horší.

        1. Tak se podívejte, jak experimentují s dětmi v Británii už od školky. To, co je u nás nyní, jsem tam pozoroval někdy před 5 roky. Všecko se zrychluje, takže první neziskovky ve školkách, co jim budou kázat o 100 pohlavích a vyzývat k výběru, budou nejspíš příští rok. A první hormonálně a fyzicky zmrzační za dva.

     2. Stridore, tak to by vám z mojí rodiny prdla cévka.
      Vnučka, sluníčkářka, přivedla spolužáka, který se cítí být dívkou dokonce na noc. Byly tam i další dvě kamarádky, takže klídek.
      Předem svolala rodinu a provedla ořísné školení. Což se nedivím, oba bráchové vyznávají hokejovou kulturu a ta je… No, víme.
      Bráchové raději nevylezli z pokoje. Páč jejich sestra je nejenom vášnivé slunče , ale i hraje ragby. 🏉

      1. Cevka mi z litosti nad ztracenymi mladymi prda pravidelne. Jsou to chudaci, jdouci zivotem bez cile a smyslu, ktere si nahrazuji bezduchymi zivotnimi postoji. Byt mi dvacet, hodim si to jako mlady Werther, dnesnich mladych je mi nesmirne lito.

       1. No a vidíte to!
        Rapidně stouply sebevraždy u mladíků, kteří si přečetli Utrpení mladého vechtra.
        Co je proti tomu neškodná propaganda LGBT.
        😀

      2. Jak jste se výše ptala na ten zdroj ohledně vzrůstajícího počtu homosexuálů:

       https://news.gallup.com/poll/389792/lgbt-identification-ticks-up.aspx

       Zejména zajímavý je ten graf, kde je to rozděleno podle generací:

       The percentage of Gen Z who are LGBT has nearly doubled since 2017

       K tomu PhDr. Petr Hampl:

       Za pozornost stojí především zelená čára nahoře, která znamená generaci Z (tedy třicátníky). Všimněte si, k jak dramatické změně došlo za pouhé tři roky! Procento LGBT lidí se zdvojnásobilo! To znamená, že jsou tisíce mladých Američanů, kteří byli ještě předloni normální a najednou zjistili, že jsou na kluky (nebo mají jinou zvláštnost). Buď to způsobil nějaký virus nebo je to vedlejší účinek očkování (to je pokus o vtip) nebo je to výsledek společenského tlaku. I takové záležitosti, které máme tendenci pokládat za čistě biologické, jako je pohlavní pud, jsou ve skutečnosti určovány společností, ve které žijeme. Jak to teprve musí být s našimi jinými názory, postoji a city! Což nemusí znamenat, že jsme řízeni mainstreamem. Společnost je segmentovaná a vědomí různých skupin je určováno naprosto rozdílnými médii a jinými vlivy.

       Nicméně už to, že média a společenský tlak okolí můžou způsobit, že spousta normálních mužů začne být na kluky, a že změna je téměř okamžitá, z toho asi většina z nás nemá dobrý pocit.

       1. „nebo je to výsledek společenského tlaku“
        To je velmi nebezpecny vyvod!
        Jinak vam Helanov odpovi to, co me, ze byli tepli uz pred tim.
        Na tehle teorii by bylo sociologicky zajimave, proc pravda a coming-outy vychazi na svetlo az s rozkladem spolecnosti a ekonomickou krizi (anticke Recko a Rim, chiliasticka bisexualni hnuti atd.), zatimco u civilizace v rozkvetu musi vsichni svoji prirozenost skryvat.

         1. Máte zcela jistě pravdu, že puberťáci a adolescenti jsou hnáni touhou nějak se lišit od svých rodičů, a bylo to tak vždycky.

          Zásadní rozdíl je ale v tom, jak k této přírodní danosti přistupovala společnost dříve a jak dnes. Zatímco v minulosti reagovala shovívavým přezíráním nebo v nejhorším případě nějakou formou přiměřeného odkázání mlaďochů do patřičných mezí, v současnosti je v defenzivě. V lepším případě se tváří, že to nevidí, v tom horším jim ustupuje a jejich šílené nápady podporuje a realizuje.

          To je ovšem cesta do pekel…

          1. To samé tvrdil i jeden antický filosof. Že se mládež řítí do pekla. 😀

        1. No já myslím, že je to nemoc větších a velkých měst. Mladí vidí že nemají perspektivu, taky odmítají jakoukoliv odpovědnost za cokoliv, pro sebe sama se nějak zařídí, ať už jakkoliv, ale odpovědnosti se bojí jak čert kříža.
         Ale zase bych to tak černě neviděla asi v Brně taky jsou- v něčem jako rádobyintelektuálních kruzích. No intelektuální pokud neotevřou hubu. Pak je to bída a utrpení.
         Měla jsem teď během dnů pobíhání po městě a řeknu V ám dostat se do šaliny je kumšt. Když ne dva tak 3 kočárky, i docela mladé maminy se starají, s prckama se baví, vysvětlují, jede-li celá rodinka tak se i táta stará , je to hezké podívání, takové uklidňující, že přece jen ten svět není tak ouvej.

         1. Emo, jeden drobný umělec indočeského původu zaujal diváky až teprve když vyjevil, že je i homosexuál.
          😀
          Pokroková společnost tyhle exoty tak trochu vyrábí. Ale nic strašného na tom nevidím. Je to určitě daleko lepší, než když si Japonky musely ovazovat a deformovat chodidla. Aby zaujaly.
          😀

  2. Ta teorie modulární mysli s archetypálními vzorci chování je jenom teorie …
   Primitivní lidské tlupy se nevyvražďují, pouze bojují o zdroje a území, kdo je slabší ustoupí .., je to tím že ti primitivové mají rozum s pudem přežití a sebezachování …
   Moderní lidští primitivové ale ztratili rozum a v záměrně rozšířeném bludu jejich nadřazenosti nad jinými zešíleli vražedným amokem, a stali se horšími rozumných opic, které se také mezi sebou nevyvražďují ..

   1. Lituji, není to tak.
    Nepřátelskou tlupu – ať už lidskou nebo opičí je třeba zničit, aby nás už nemohla ohrožovat. Aby se nemohla vrátit. Ženy si rozebrat a znásilnit, menší děti převychovat a větší zabít. Muže, kteří nestačili utéct zabít neb (u lidí) z nich učinit otroky. U lidoopů jen zabít, ti nemají čas a prostředky si držet otroky. To až pravěk a starověk.
    ====
    Takže nejen boje o prostor a zdroje. Taky o šíření „našeho“ genofondu, ačkoliv tito tvorové o nějakých genech nemají moc potuchy. Možná intuitivně – a přesto jednají intuitivně správně.

    To, že jsme ke genům přiřadili i nějakou kulturu a ideologii jenom komplikuje situaci. Ideologie, jak vidno, přežívá mnoho generací. (Ukrajina nebo černoši v USA. Protestanti a katolíci. Atd..
    Racionálního na tom není nic. Jenom ideologie přetavená v instinkt – mem. Věc obecně smrtící.

    1. Ideologie přetavená v instinkt ??? Co to je ???
     Za základ „rozumového jednaní“ živočichů se považuje jenom několik pudů, jako axiomy rozumu a instinktivního chování..
     Lidské Ideologie jsou už mimo základní rozum, a většinou vedou k nerozumu a bláznovství …
     Píšu že největší nerozum a ideologická debilita přinášející největší zlo je blud nadřazenosti mezi homo sapiens (jiní živočichové tím netrpí), který vede k vyvražďování méněcenných lidských bytostí…, z hlediska nadřazených debilů je to spravedlivé …., to je ta falešná spravedlnost šílených debilů …. Jsou bohem vyvoleni …, nepřipomíná vám to něco …
     Ty blbosti o geofondu souvisí s antropocentrismem, z překonanou Darwinovou Evoluční teorií, se Sobeckým genem pavědce Dawkinse, a pitomostmi o významu hloupých genů na lidskou evoluci ..

     1. Ještě doplním, z mála základních axiomatických pudů je nejzáhadnější u člověka pud rozmnožovací, je nejmodifikovanější od ostatních živočiců, a je základem lidského tvoření, čímž se člověk liší od živočichů …, ale v žádném případě nesouvisí s genocidou vlastního druhu -podle vás s udržováním „genofondu“ ideologicky nadřazených debilů…

      1. 😀😍
       Kdyby lidi věděli…
       Že veškeré umění, vynálezy a všechny úchvatné vymyšlenosti vytvořili šukálisti. Jen proto, aby zaujali kvalitní samičku/ samečka.

       1. Pluralitas non est ponenda sine necessitate.

        Neboli pokud pro nějaký jev existuje vícero vysvětlení, je lépe upřednostňovat to nejméně komplikované.

        A uznejte, že toto vysvětlení nejméně komplikované je…

     2. Zabij Rusa! Nic ti neudělal, ale je to správné, všichni to říkají.
      Nebo: Zabij káfira! Případně: Černoši jsou méněcenná rasa. Slovani taky.
      ===
      Mem je něco, co nemá přímé rozumové vysvětlení. To se musí teprve zkonstruovat. Ale funguje. Instinkt taky. Ideologie do instinktu? Je to retrográdní, zpětný postup. Něco poněkud komplikovaného, převedeno do jednoduchoučkého reflexu. I.P.Pavlov.
      ===
      Už tu nebudu vysvětlovat, jak jsem to myslel. Je mi jedno, jak to kdo pochopil.

  3. Ta možnost překlopení mysli, z pacifisty na válečníka, z moudrého muže na krvežízniveho idiota, je fascinující.
   Koncem osmdesátých pracoval pro oblíbený týdeník Mladý svět nějaký Michal Horáček. Podílel se na kauze OSA Nostra , ale zveřejňoval i eseje Dopisy z lásky a nenávisti. Bylo to čtivo, které mi dodávalo energii a naději, měla jsem velkou radost, když se později tenhle darem ducha a uměním slova nadaný člověk objevil v politice.
   A střih, a vidím toho samého, jak troubí na trumpetku a ponouká Evropany k útoku na Rusko.
   Protože “ Jinak je máme u našich prahů .”
   ( Ty hnusný Rusáky. )
   Ách jo
   Je to vůbec jeden a ten samej???

   1. Textař Horáček.
    Zestárnul, přestal být populární a vymyslel, jak se do světa reflektorů vrátit. Nebo z něm zůstal mem „Zabij Rusa!“ Pozoroval jsem u u více lidí, kteří jsou jinak zcela normální, spolupracující.
    Je to smutné, ale je to tak. Člověk stárne a stává se neohebným nejen co se týče těla, ale i mozku. Já jim říkám „zadrátované mozky“, jistou část mozku jako by měli jen ROM. Nejsou schopni nových zápisů nových skutečností. Jak Alzheimer postupuje, začínají se ocitat ve světě odtrženém od reality.
    Pak už jen ústav.
    Nepoznají ani své děti, vnuky , neví kde jsou, ale pamatují si barvitě a přesně příhody z dětství. Svět kolem nich jim připadá divný, nepřátelský, nepochopitelný.

    1. Proti Horáčkovicelkem nic nemám, až na to, že je to zcela nedůvěryhodný člověk.
     Viděl jsem s ním reportáž, když kandidoval na prezidenta: „Svoji ženu Rut bych nikdy neopustil, snášela se mnou časy i velmi zlé.“
     Bylo po volbáchj a odkráčel od Rut s mladou krasavicí.
     Mě je celke fuk, kdo s kým žije nebo nežije. Ale když ve volebním boji „použije“ svoji ženu a pak je všdchno jinak – jak bych měl takovému jedinci věřit. Jsem snad debil?

     1. Navíc zbohatl coby dealer legalizované drogy – hazardu. Kolik nešťastných lidských osudů a zmařených životů stály jeho miliardy. Ten člověk má na rukou krev, přesto mu není stydno moralizovat…

      1. On prej bohatl už jako, tuším, že se tomu říkalo valchař. takovej ten chlápek, co se u něj sází na dostizích. A co se jeho textů týče, připadají mi a vždycky připadaly jako hysterický.

      1. Z někoho může z důvodu špatných okolností vyrůst lump. Ale i tak může potkat někoho, kdo mu pomůže stát se dobrým člověkem. Byste se divil, kolik zločinců se napravilo.

    1. Čapek byl velmi moudrý pán.
     Ale přesto mu musím trochu oponovat. Na lidech se někdy podepíše něco, co zažili a „předělají se“. Konec Čapkovy Matky třeba.
     Sám jsem prožil pomalou změnu z cholerika na cynického melancholika. Souvisí to nejen s věkem, ale i s životními příhodami.

     1. Nemyslím, že by skutečný melancholik mohl být cynický, na to je příliš utrápený.
      Cynický může být flegmatik nebo ještě lépe sangvinik. Nu a cholerik už vůbec….

     2. Myslím, že Čapkovi šlo spíš o to, jestli se někdo stane křivákem, když byl dřív čestný člověk, než o nějakou obecnou klasifikaci povahových typů. A v tom s ním zcela souhlasím.

      Ne, ten člověk byl křivák vždy, jen to z různých důvodů nebylo dřív vidět.

 7. Telegram Ukrajina
  16 ºC je nové teplotné minimum v ukrajinských bytoch, povedal premiér Šmygal.
  „Minimálna teplota tejto zimy bude 16 ºC a priemerná 18 ºC. Je to nevyhnutnosť…“

   1. Ten jeden celsiúv stupeň je díky tomu, že zatímco Němci musej pomáhat Ukrajině, zatímco Ukrajina nemusí pomáhat nikomu.
    Takže je na tom zatím o stupeň líp.

  1. Bakalomédium – HN

   Píšou tam, že Rusové nejsou připraveni na zimu, na rozdíl od Ukradinců. Winterhilfe tam už na Ukratdině proběhl.

 8. Vidláku, co když tenhle jev, který jste tu popsal se netýká jen církve a disidentů, ale má širší platnost? Co když je to jev, který se nazývá „Moc a sláva korumpují (způsobují zblbnutí)“? Psal o tom Kipling v básni Když „…a nezpychneš, byť mluvil s tebou král…“, psal o tom Ladislav Mňačko v knize Jak chutná moc. Dodnes mám před očima tiskovku Petra Nečase, když se ujímal premiérování. Nějaký novinář se jej ptal, zda se nebojí, že si zničí osobní život (s odvoláním na Paroubka a Topolánka) a Nečas hrdě odvětil, že to nehrozí, protože se svojí paní mají hezké manželství. A když si člověk poslechne projevy Petra Fialy, když byl v opozici, tak se sám sebe také ptá „Kde a proč nastala ta otočka o 180°?“ Co když roztržka Vrábel/Havel je ze stejného soudku?

  1. Kdo to řekl?
   „Každá moc korumpuje.
   Absolutní moc korumpuje absolutně.“
   ——————–
   Existuje jen cca deset procent „anomálních “ jedinců. kteří se nenechají mocí zkorumpovat.
   Bohužel – tio jedinci moc odmítají, brání se jí a přijmou ji pouze z donucení.
   Několik takových jsem znal….
   (I o této zákonitosti se můžete dočíst v Zákonech doktora Parkinzona)

   1. Když právě tito jedinci jsou si vědomi rizika a moc a sláva v jejich žebříčku hodnot nezaujímají pozice na špici. Buď by si zničili život sami svou zblblostí, nebo by se o to postarali protivníci.

    1. Petro, máme na mysli každý něco jiného.
     Pravda je, že jsou si vědomi rizika – pro sebe, ale i pro druhé.
     Pravda je, že moc a HLAVNĚ sláva nepatří mezi priority jejich hodnot.
     Na druhé straně jsou v mimořádné míře schopni altruistického sebeobětování.

     Co se „zlblosti“ týče – soudím, že jsou (nebo nejsou) na tom stejně jako průměr ostatních.

     Pravděpodobnost, že si zničí život, je jen o málo větší než u mocichtivých – nevyvolávají otevřené souboje, jednají spíše nárazově a epizodicky jako „šedé eminence“, ale pokud jsou donuceni k protiútoku nebo obraně, jejich úder bývá často nenápadný, jednorázový, neočekávaný – a zničující.

     1. Děsivý je ten jejich obrat o 180 stupňů. Z bojovníků za svobodu slova se stanou takřka přes noc cenzoři. A vždycky se zaštítí nějakým planetárním Dobrem.
      To ne já, z vlastního zájmu. To já jen pro lidi, v zájmu všeobecného Dobra a Pravdy a Lásky.

   2. Řekl to Ludvík Vaculík na sjezdu čs.spisovatelů v červnu 1967.
    Ale už nevím, zda někoho snad necitoval.
    Mám to hledat?

  2. Petro,
   tento jev je univerzálnější. Jen atributy jsou jiné. Za ty atributy , si můžete dosadit, prakticky cokoliv.
   Prdel je, že ty atributy mohou být až směšné. (U Parkanové, byl atribut vhodnosti na ministerstvo války, to, že organizovala vesnické tancovačky. Fakt, neke! Inu, přece se tím vyzná v lidech, ne?
   Jiný případ, jsou herci. Reprodukování rolí, z nich ministry neudělá. Ale oni sami a část voličů, si myslí, že ano.
   Jak to bylo za Komančů? To samé.

   Myslím, že si ani neuvědomujete, jaký má dosah a koho všeho se týká to, co jste řekla…

   PS:

   Ideální stav:

   Existují na něco odborníci. Nové zvolená vládní koalice, nemá příslušné odborníky. Tak kontaktují Frantu: „Hele, Francine, my potřebujeme odborníky a ty jsi u nás jeden z nejlepších. Pojď nám dělat ministra. “ Nebo: „Jožka je nejlepší, nabídneme mu místo poradce!“
   ———-
   Ve skutečnosti, se tohle v dnešní, západní demokracii, nikdy nestane. Ministry i poradci, se stávají naprostí blbci. V boji o moc, potřebujete odměnit své spojence ve straně i mimo ni. Dát sesli jakémukoliv, skutečnému odborníkovi, je svatokrádež!
   Nehledě na to, že blbcům, nastavuje svou prací, zrcadlo

   Atribut, jak se ministrem nestát, je jednoduchý. Stačí věci rozumět a jednat přímo.

 9. Poté co Frýcek shodil ze stolu jakýsi ten celoevropský geniální plán, sám bude garantovat svým podnikům cenu energii na mnohem nižší úrovni, než jsou schopny ostatní evropské státy. Tak se nám to evropská solidarita hezky vybarvuje, neviditelná ruka trhu škrábe na hlavě a celý ten slavný a jednotný evropský trh hezky napřimuje, že? Směrem do Skopčácka. Tady nás může zachránit už jedině ještě více Evropy. Urááá na Rusa.

  1. Dopadlo to presne jak jsem cekal. Sasci dostali kopanec a rolnicky. Blby je, ze bolet prdel a mit zalehly usi ze zvoneni budeme mit my vsichni.

   1. Mít tak skutečnou vládu, očekával bych odpověd, že elektřina vyrobená v ČR, s ekologickou stopou v ČR je jen pro účely ČR. A prodáme jen přebytek, draze.

  2. Rusko je ochotno dodat do Evropy během podzimu a zimy dodatečné objemy zemního plynu, a to nepoškozenou větví plynovodu Nord Stream, nebo přes Turecko, uvedl ve středu ruský prezident Vladimir Putin na energetickém fóru v Moskvě. Podle agentury AP se návrh týká plynovodu Nord Stream 2. Německo, kam plynovod vede, návrh odmítlo.
   „Dobrý pokus,“ okomentovala Putinova slova mluvčí německé vlády Christiane Hoffmannová.
   „Takže nemáme důvod věřit, že by se to změnilo,“ dodala, přičemž vyloučila možné využití Nord Streamu 2.

 10. Pokud se neprobereme my, všechny Husákovy děti, budem chcípat obrazně i doslova.
  Mladší prošli americkým televizním brainwashingem. Ani na chvíli si tihle lidi nepřipustí, že amerika není přítel.

  1. Jo, když ne zimou či hlady, tak bez kritických léků: https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-dusledek-valky-i-koronaviru-v-nemecku-chybeji-leky-40411355

   Např. ty nešťastnice s hormonálně závislými rakovinami (prsu, vaječníků) umřou o dost dříve. Tamoxifen brzdí růst takových nádorů.

   Rozbili jsme si svět a stále bosí tančíme v jeho střepech, místo abychom je zametli a zkusili spravit co ještě jde. Místo toho se jen snažíme sousedovi, o kterém nám řekli, že je špatný nadělat krvavé stopy na koberci.

  1. ??? Jako bych už slyšel, že z 10 milionů Čechů je s vládou nespokojených jen pár tisíc (30.000 = 0,3%). Co je to za hurá akci? Nebude další příspěvek tentokrát na téma Diletanti a Diletanti?

   1. To budou zase „nižší“ desítky stovek, jak oznámí česká policie.
    Poslouchala jsem a Vrábel mluvil velice rozumně, opět shrnul důvody protestů a pozval všechny na 28. října na Václavák. Jinak kluci spolu už zase mluví…

    1. Dívám se na ty protestující.
     Stále stejné typy lidí. Možná že jenom v prvních řadách a pak už jsou normální „naštvanci“.

     Ale to, co vidím, mě nadšením nenaplňuje. To nejsou hladoví vlci z promrzlého lesa. To je sbor místních voříšků a vořechů, kteří si na ty vlky jen hrají. Pak spokojeně zalezou do svých boudek a dají si vydatnou večeři.

     Zažil jsem demonstrace v 89-tých. Ty obličeje byly jiné.

  1. Myslím, že pan Fendrych patří mezi tzv. signální lidi. Pokud signální lidi začnou něco vehementně hlásat, je téměř jistota, že se v tom směru skutečně něco zásadního děje, a že pravda je přesně opačná než hlásají. Takže signální lidi jsou vlastně užiteční – i nám.

   1. Ládiku,
    naprosto nesouhlasím, že je Fendrych „blb“.
    Blb(pokud tím myslíš nižší IQ) by byl tehdy, kdyby tomu co říká věřil – a to nehrozí ani náhodou.

    Fendrych je jeden z mála opravdu schopných českých propagandistů , manipulátorů a spindoktorů.
    Je to profesionál a jeho články jsou psány předně na míru (resp. na hlavu) jeho publika.

    1. Jako skladník ze šroubárny, tak i Ládik si, Asfalťáku, může přečíst něco od Fendrycha z Aktuálně .cz … to není nic proti ničemu!
     Takže si o blbovi Fendrychovi může Ládik dovolit s přehledem tvrdit, co tvrdí, aniž by ho ty jeho slaboduchosti významně poznamenaly.
     I když si myslím, že odpovědí Vám bude spíš odpověď ve verších.

     1. Jediné, co budu kdy ochotný číst „od Fendrycha“, bude vyšetřovací spis, kde bude vypovídat o tom, co se dělo za Rumla na ministerstvu vnitra. Ostatní jeho literární výtvory jsou exkrementální povahy.

     2. Blbíši,
      já pochopitelně Ládika obdivuji,je to můj kamarád a co se týče mé schopnosti psát verše mu sahám někam ke kolenům.
      Moje poznámka a nesouhlas s používáním slova „blb“ je ryze otázka terminologická.
      Na druhé straně bych neměl problém použít pro charakteristiku Fendrycha mnohem razantnější termíny než je univerzální eufemizmus „blb“.

      1. Vezmeme-li v potaz možný rozdíl mezi hlupákem a blbcem, pak dotčená entita Fendrych nejspíš není hlupák.

       Navíc neoddiskutovatelně chytrák. Doba nedávná i dnešní mu očividně svědčí.
       Inu, každej jsme nějakej.

     3. Blbíši, blbíši,
      já nedokážu sypat rýmy na povel, ve mě to musí uzrát jako v tračníku (jak odhalil MUDr. Bonzák) a pak vyjede naráz, ani ucvaknout to nemusím. Pokud je potrava dobře předkousaná, nejsou tam ani hrudky či jiné extra velké kousky.

 11. To, že církve a potažmo náboženský a duchovní slábnou a mizí, není jen vinou neschopných církevních papalášů. Má to více a hlubších příčin a děje se tak všude na tom nejvyspělejším koutku Zeměkule, v celé té širé liberální demokracii. A jestli to nesouvisí právě s tím, že?

  1. rickokatolicka prestala uzivat prvky magie (jednotny jazyk, skoleni knezi) a zmeneny ritus celem k lidu lidi nespojuje. ale stavi do opozice

   Nejviditelnější změnu oproti předchozím podobám římského ritu při slavení mše podle misálu Pavla VI. představuje užití národních jazyků a rozšíření praxe orientace slavení eucharistie tzv. „čelem k lidu“
   https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98%C3%ADmsk%C3%BD_ritus

   1. Ty národní jazyky se docela osvědčily, protože umožnily propojení vlastní mytologie s jim vnucovanou křesťanskou. Což je zvlášť markantní v Jižní Americe nebo naopak v severních teritoriích Asie, Evropy a Ameriky – mše sloužené národními jazyky, místo varhan bubínky a národní tance.

     1. Občas jo, ale to jsou buď smažky, nebo zcela ujetí alternativci a/nebo příslušníci sekt 🙂

      Mi se líbí, jak „lidu“ vyčítají klerici jak přes kopírák mamon, zlaté tele, konzum a pod., načež se samy doslova topí ve zlatě a slovo „odepřít si“ je pro ně noční můrou. A je úplně jedno, zda jde o křesťany, muslimy či židy.

        1. Nabizeli je spravne

         Kdo by dnes kupoval odpustky ?
         Co je to spaseni proti spouste panen ?
         Majetky vam snad da cirkev ? Beztrestnost, uz to lze zaridit prachama a znamyma v politicke strane

          1. To neverili nikdy ani ti cirkevni papalasi, kdy jsou tlusti jak becka

           Prej spaseni

   1. On vás ten humor přejde, až vám Pekariová oznámí, že nejzdravější druh dopravy je na kole, třeba těch padesát kilometrů denně do práce, a že úplně nejlepší je to na ledovce v zimě, to si člověk trénuje hnedle několikero smyslů.

      1. Nemusíte, já to pochopil a váš vtip jsem si dovolil ještě trochu dotvořit. A taky jsem tam smajlíka neplácl.

     1. a pak přijde s tou úplně nejradostnější zprávou, že Němci vymysleli pro ostatní celoevropské konečné řešení.
      Ani to kolo nebudete potřebovat, a ani vytápět

       1. Plyn z toho vznikal až po otevření plechovek. Je to granulovaná křemelina nasycená kyanovodíkem, ze které se po otevření obalu začal uvolňovat plynný kyanovodík.
        Ale bez obav, Draslovka Kolín stále vyrábí, jen pod novým názvem Uragan D2.
        Fičák je to pořád stejný, cyklón nebo uragán.

        1. „granulovaná křemelina nasycená kyanovodíkem“
         … žádná granulovaná křemelina se nepoužívala, u původního Cyklonu byl jako nosič nasekaný karton, a u Uraganu D se používala nasekaná hobra. Karton i hobra je podstatně levnější !!

  1. Jj, „únik plynu z „“neznámých příčin““.
   A protože se to stalo na území centrálního Polska „někde poblíž Plocku“ (stejně jako v případě Nordstrýmů se média velmi pečlivě vyhýbají obrázkům a lokalizaci), jde o samozřejmě o „nehodu“ a sabotáž nepřipadá v úvahu.
   Asi to bude docela zajímavý únik, protože do rafinerky PKN Orlen v Plocku proudí plyn bez problémů, zatímco hlavní tah do Německa je „lýknutej“. Poláci se nejspíš v rámci té pověstné „EU solidarity“ rozhodli nechávat si plyn pouze pro sebe. A protože Německo je z USA totálně na krupici, je teď úplně bez plynu, bo si netroufne ani špitnout a NS2 nespustí, ani kdyby měli všichni Dojčeři pojít hladem., žízní a zimou.

   P.S.: Nevíte, prosím, někdo, jestli jsou v tomhle Matrixu alespoň jedny dveře s klikou zevnitř? Chtěl bych se pokusit o útěk a na sebevraždu nepomýšlím.

     1. To mi připomnělo jeden hrozně fousatý vtip:

      V polovině 50. let upozorní západní tajné služby, že Rusové vynalezli uhlovod a že je hrozně efektivní. Tak se několik universit domluví, že to pojedou prozkoumat.
      Po příslušném řízení obdrží vědci bumážky od obou stran a odjedou do SSSR. Na místě si je vyzvedne autobus a odveze je k veliké rouře, z níž se ozývá pravidelné „ššš“, „ššš“.
      „To bude asi to svištící uhlí“, po myslí si vědci. A požádají průvodce, jestli by se mohli kouknout dovnitř.
      Průvodce přistoupí k rouře, odklopí dekl a pod ním sedí na dlouhých lavičkách týpci v uniformách Wehrmachtu, SS a pod., a se slovy „Bitte schön; danke schön“si podávají kyblíky s uhlím.

      1. Brežněv jede do USA na přátelskou návštěvu. Reagan mu, mezi jiným ukáže stroj na loupání brambor. Taková krabička, půl metru na půl metru. Nasype do ní košík brambor a brambory jsou v cuku letu venku oškrábané. Aby se blýsknul, nechá přimontovat velikou násypku, nasype celý vagón brambor a všechny brambory jsou do hodiny oškrábané.
       Brežněvovi se to líbí a tak po příjezdu domů zadá úkol vyvinout také takový stroj. Přijede Reagan, aby oplatil návštěvu a Brežněv ho hrdě vede ke stroji velikosti nákladního auta. Nechá do něj nasypat košík brambor a za 10 minut brambory vypadnou oškrábané. Nechá nasypat celý vagón a nic. Až po několika minutách se zevnitř ozve: „Šéfe, ono nás to tady zasypalo.“

 12. Tak ještě jeden pokus…

  „Na klíčovém ruském ropovodu do Německa zjištěn únik – polský provozovatel
  Příčina poruchy na ropovodu Družba zatím není známa, tvrdí provozovatel trasy

  Polský provozovatel PERN oznámil, že objevil netěsnost na úseku ropovodu Družba, který dodává ruskou ropu do Německa.

  Prasklina byla zjištěna v úterý pozdě večer automatickými systémy na jedné ze dvou větví ropovodu, asi 70 kilometrů od města Plock ve středním Polsku, uvedla společnost ve středečním prohlášení.

  Poškozená polovina byla okamžitě vypnuta a druhý řetězec nadále funguje normálně, uvedla společnost.

  „V tuto chvíli nejsou známy příčiny incidentu,“ uvedla společnost PERN a dodala, že na místo byli vysláni její zaměstnanci a hasiči, aby posoudili situaci a zabezpečili oblast.

  Neexistují žádné důvody k podezření, že únik na potrubí byl důsledkem sabotáže, řekl agentuře Reuters Mateusz Berger, nejvyšší polský úředník odpovědný za energetickou infrastrukturu. „Zde můžeme hovořit o náhodném poškození,“ řekl.

  Společnost Transněfť, ruský provozovatel sítě ropovodů Družba, potvrdila, že ji PERN o úniku informoval.

  Ropovod Družba je jednou z největších přepravních sítí ropy na světě, která měří přibližně 4 000 km a přivádí ropu z Ruska na Ukrajinu, do Běloruska, Polska, Maďarska, na Slovensko, do České republiky, Rakouska a Německa.“

  https://www.rt.com/news/564508-poland-druzhba-pipeline-leak/

 13. lidé byli záměrně podvedeni a zdegenerováni médii a školstvím; my lidé jsme se rádi nechali, neboť to bylo často pohodlné; dnes už je systém (globálně) tak silný a sofistikovaný, že my lidé nemáme v podstatě téměř žádnou šanci s tím něco reálně dělat (sorry, pravda bývá často nepříjemná)

  cinkali jsme za „lidský“ a „bohatý“ západ – lidský jen v médiích, když je potřeba někde změnit režim, aby tento mohl být následně rozkraden (všechna ty jara – teď např. v Iránu) – copak už jsme zapomněli jak se „lidský“ západ choval v koloniích nebo jak se nedávno choval v katalánsku, srbsku, iráku, vietnamu atd? (srovnejte např. kosovo a katalánsko – spravedlnost a rovnost mezinárodního práva sama viďte?); no a co se týče bohatsví – haha – západ byl bohatý mimo jiné tím, že vysával a dosud vysává kolonie (zdravíme protektorát čechii) + levné energie z nenáviděného ruska + levná práce z podřadného východu + nekonečný tisk peněz, který celosvětový plebs skrze inflaci atd. přeci zaplatí ať chce či ne atd.

  mít tlačítko na vypnutí celého vesmíru, tak by bylo rozumné tak učinit, protože je to stejně nesmyslné a čekají nás celosvětová zvěrstva, že možná i 2.sv.v. by bledla závistí

  vždy mi šel spíše pesimismus, tak se omlouvám čtenárům :o)

  1. Jako rozeny pesimista vam rozumim a souhlasim s vasimi slovy.. neni z toho jiz uniku a mirumilovne nas z tehle pasti nikdo nikdy nepusti…. V 89 to byla jina kava to chtel a potreboval zapad … tak se to povedlo a lid na to skoro vetsinove skocil … ted uz to neni v jejich zajmu … nas pustit a zatim nas lze jeste nejakou chvili kolonialne dojit… az nebude co budeme zniceni… muj nazor… pokud driv nezhasne cely svet …. amen

   1. …“není z toho úniku…?“
    no, Váš pesimismus je jedna věc a běh událostí věc druhá. Já bych vám třeba doporučil si někde na netu z archivů vyhledat projevy Putina, co třeba říkal o změně světovýho řádu a na to navazující výměny vlád v Evropě (na světě). Pravda, neřekl sice KDY, ale zima 22-23 hodně napoví, co říkáte? To bude ten prubířský kámen, kterej ani nechci jako životní optimista domyslet. Ale když Vy ste od toho pesimismu, zkuste to domyslet sám.

    1. Blbíši, vy ještě stále jedete na životním optimizmu?

     Mně optimizmus zakázali doktoři – na většinu prášků se nesmí pít alkohol a marihuana je u nás drahá, běžně dostupná jen bohatším žákům blízké základní školy.

     1. … marihuana je u nás drahá, běžně dostupná jen bohatším žákům …
      na Marjánu stačí zahrádka 3 – 5 kytek to jistí, jen nesmí mít člověk za sousedy svině !!
      Tož asi tak … v nouzi nejvyšší bych i pár gramů poslal …

     2. Marihuana je skvělá na bolesti kloubů. U mne zaúčinkovala přes noc. Večer mne bolel každej krok a ráno – tančit bych bývala mohla.

 14. A nedají si říct a nedají…

  „Na klíčovém ruském ropovodu do Německa zjištěn únik – polský provozovatel
  Příčina poruchy na ropovodu Družba zatím není známa, tvrdí provozovatel trasy

  Polský provozovatel PERN oznámil, že objevil netěsnost na úseku ropovodu Družba, který dodává ruskou ropu do Německa.

  Prasklina byla zjištěna v úterý pozdě večer automatickými systémy na jedné ze dvou větví ropovodu, asi 70 kilometrů od města Plock ve středním Polsku, uvedla společnost ve středečním prohlášení.

  Poškozená polovina byla okamžitě vypnuta a druhý řetězec nadále funguje normálně, uvedla společnost.

  „V tuto chvíli nejsou známy příčiny incidentu,“ uvedla společnost PERN a dodala, že na místo byli vysláni její zaměstnanci a hasiči, aby posoudili situaci a zabezpečili oblast.

  Neexistují žádné důvody k podezření, že únik na potrubí byl důsledkem sabotáže, řekl agentuře Reuters Mateusz Berger, nejvyšší polský úředník odpovědný za energetickou infrastrukturu. „Zde můžeme hovořit o náhodném poškození,“ řekl.

  Společnost Transněfť, ruský provozovatel sítě ropovodů Družba, potvrdila, že ji PERN o úniku informoval.

  Ropovod Družba je jednou z největších přepravních sítí ropy na světě, která měří přibližně 4 000 km a přivádí ropu z Ruska na Ukrajinu, do Běloruska, Polska, Maďarska, na Slovensko, do České republiky, Rakouska a Německa.“

  https://www.rt.com/news/564508-poland-druzhba-pipeline-leak/

 15. Všem, kteří chtějí, aby prezident byl z alternativy

  Šel jsem dneska po ulici a oslovily mne dvě mladé slečny u stánku. Mrknu a vidím plakáty Nerudové. Chtěly, abych podpořil kandidaturu Nerudové.

  Nerudová ohlásila touhu po prezidentské sesli už před rokem, dvěma. Každý ji už zná. Takové seznamování s voliči, taková“předkampaň“.
  „Každý“ byl s tou alternativou seznámen předem, bez nervů a postupem času se s ní může ztotožnit. Pavel totéž.

  Alternativa těžce zaspala. Spí jako Šípková Růženka. Nemá vlastního REÁLNÉHO kandidáta. Nedělá žádnou antikampaň a že v případě Nerudové a Pavla, je terčů, na které v ý se dalo zacílit, dost!
  Jestli se na reálném kandidátu opozice shodne, ti dva už budou mít mezi voliči, časový náskok.

  Je nejvyšší čas něco dělat!
  Dát Baštu k ledu a navrhnout někoho volitelného!

  Je to jednoduché.
  Jsou 2 možnosti.

  1. Alternativa navrhne reálného kandidáta a možná (!) vyhraje nebo prohraje
  2. Alternativa navrhne, pro většinu voličů, nevolitelného kandidáta (ty) a jistě (!) prohraje.

  Více možností není.
  A čas neustále běží…

  1. To je typický obrázek. Celá Trikolora vůbec nikdy na nic podobného nepomyslela a nechápali, proč by to měli řešit dřív, než půl roku před volbami. Stejně se chovají i ve volbách do parlamentu. Pro ně to začíná tzv. kampaní.
   To je právě ta bída – cargokultické napodobování demokratických procesů bez pochopení podstaty. Alternativa je pro ně jen to, že se tam dostane pankáč.

  2. Já Nerudovou neznám. Aha a jak to. Nemám bednu, rádio. Já znám kandidáty z alternativy. No takže se dostáváme k jádru. Nerudou nejspíš zvou do bedny. Alternativa se může přerazit a bedňákům je to šumák. Stejně jako mně ta jejich bedna a info z ní vycházwjící. Tal nelijte něco do ohně.

   1. Nerudovou znám. Su zvědavej kdy na ni vyplavou její …ehm… „odkláněčky“ z doby, kdy bačovala na Mendelu…

     1. Nemám přečtenou diskusí, možná tam něco podobného už zaznělo.
      Budete-li to Vidláku číst, už jste někdy přemýšlel o tom, k čemu je vlastně obecně církev dobrá? A pro tuto zemi dobrá?
      Osobně k ní sice mám ještě víc výhrad, než k aktuální vládě (příměr intenzity), ale třeba se mýlím. Třeba. Rád bych proto od někoho získal objektivní odpověď – k čemu? Kdy?
      Zůstane-li se z taktních důvodů jen u novodobé historie, potom (například) ta církev, v tomto případě tedy katolická, pro zachování svého mocenského postavení přímo zuřivě odporovala vzniku republiky, kdy ji taky při první příležitosti po vatikánsko – slovenském komplotu rozbila, a pak vesele konkordátovala s Hitlerem. Nebo…, ale ne, nebudu sem sypat další podobný věcičky. Třeba je to těmi výhradami, ale nějak si prostě neumím připomenout situaci, ve který by se mohlo (aspoň v tý dohledný minulosti) o ní říct, že toto a toto byl viditelný, církví způsobený pozitivní prvek, který se odrazil ve společnosti.
      To jak a kdy jsou jednoduše znějící otázky. Velmi a velmi střídmě jsem tedy zmínil nějaký ty drobný negativečka, ale zajímá mě, jakým způsobem naopak popíše věřící ty – mají-li takovými či třeba i menšími být – kolosální zásluhy, dávající církvi spontánně právo mít to „výsostné“ postavení, který si osobuje….

    1. Už na ni vyplavaly.
     Jenže se udělalo pár kruhů na vodě, hladina se zavřela a teď je bez jediné vlnky.

     Kdyby to byl Babiš… 👹

     Takové munice na Nerudovou!
     A alternativa spí a spí.

     O Trikolóře raději nemluvit. Její předsedkyně není lidsky špatná. Ale není a nebude, manažerka. Ta pozice jí nesedí a stahuje s sebou, všechny.

     1. i kdyby se alternativa spojila a i kdyby toto říkalo nahlas, tak se stejně nic nezmění – nepustí „nás“ do velkých médií atd. takže tupé stádo pojede dál v rámci systému – nedělejte si iluze, bohužel 🙁

      1. 1.
       Velká média se stala z malých.

       2.
       O velká média, neměla alternativa nikdy zájem. Proč už dávno není na stole 8 projektů na vlastní TV a 20 na vlastní rádio!
       A získání příslušné frekvence…

       Řekněte – peníze.
       Houbeles.
       Dnes, s levnou technikou, lze začít z nízkého základu!
       Každý poslanec alternativy má prachy jak bič a ještě živí plno poradců…
       A zpravodajských webů má alternativa plno…

   2. Její profil dělala v létě Bobošíková, podle všeho za ní stojí chlívek a lidovci, určitě dohledalné na youtube.

 16. Paradoxem je, vzácný Vidláku, že píšete na stránky jejichž vládcem je Cenzor a Inkvizitor, likvidátor pravdy, velkomožný pán Zakladatel. Hlupáci to u něj mají dobré.
  Pak ovšem nechápu, proč mě maže.

 17. Vidlákovi se těžko něco píše, je hodně mazaný a informovaný a co napíše má slušně „okované“ , takže když člověka něco nosnějšího napadne, tak stejně jenom lehce „přicmrndává“.Pokud se Vidlák dotkl náboženství a víry, otevřel duchovně – rozumovou „propast“ netušené hloubky , kde je dost těžké se v dnešní době „kvantových teorií“ a skrytých „temných“ Vesmírů vůbec dobrat k nějakému „rozumnému“ názoru, tak se ihned naskytne ta neodbytná otázka, co je vůbec ten Vesmír a proč tady je, jak vznikl a co my tady jako lidé stále „blbneme“ od něčeho nikam a tady začíná ten hlavní problém, o kterém tak krásně hovoří profesor Jan Rak , který se ptá , kde se v nás bere „vědomí“ , kde sídlí a jak je to zařízeno, že si uvědomujeme sami sebe! Docela se tady začínám přiklánět k názoru, že celý náš svět a okolí je „vyvěřeno“ a bez našich představ by nic kolem nás neexistovalo / proto také vroucí a správná motlitba má takovou sílu! / , kde to prof. Rak dokládá , kdy fyzikální experiment na úrovni elementárních částic dopadá často jinak, když je vyměněn experimentátor, který pokus řídí, kdy lze přímo dovodit,že makrosvět má přímý vliv na mikrosvět a vše co děláme a podnikáme. Budeme se muset ještě hodně učit, jak zacházet s přírodou , se všemi lidmi a s bezprostředním okolím, které ovládáme. Základním principem je neubližování nikomu, ničemu a hlavně ne přírodě, která nás má všechny „na hrbu“ a musí se o nás postarat, abychom přežili, což začíná být veliký problém, protože si pod sebou jako lidstvo docela úspěšně řežeme větev, na které zatím ještě „sedíme“ a vegetujeme na úkor okolí a to také nemusí trvat věčně! Je nutné se konečně zastavit, „udělat“ řádnou inventuru „lidského“ a spíše dnes již jistě také nelidského působení na planetě a začít se chovat jinak, k sobě, k národu, vládám a hlavně zkorigovat všechny činnosti , které nám na planetě dlouhodobě škodí. Hloupý konzum, „ekonomický“ růst nad všechny meze , zbytečné zbrojení a posléze vyprovokované války a mohl bych pokračovat a každý člověk nejlépe ví , kde ho tlačí bota a jaké má problémy, které jsou většinou povahy zbytečné a hlavně jak si všichni „stádně“ poškozujeme psychické a fyzické zdraví, kvůli nějakým „smetákům“ a duševním mrzákům, kteří nám budou zase kvůli prachům otravovat svět a zasahovat do našich životů a kterých se nedokážeme jako škodlivých parazitů zbavit. Těch úkolů je hodně, než se nám podaří „ozdravit“ společnost, alespoň do té míry , že zase začne být planeta Země rozumné místo k žití , o kterém sice nic nevíme, ale alespoň si ho nemusíme trapně a směšně ničit, kvůli nějakým „vznešeným“ důvodům a cílům. Jak říká F.R. Čech , moc jsme se Pánu Bohu nepovedli a když budeme takhle pokračovat, nečeká nás nic jiného , než veliký „prů@ser“ a to sedí jak zadek na nočník.

  1. Já myslím, že kvantová fyzika (pochopení jejích principů) může vysvětlit, nebo poodhalit jak to vlastně s tím vědomím, nevědomím a Vesmírem je. Pan profesor Rak není jediný, kdo na toto téma publikuje a přednáší (koneckonců už zakladatel kvantové fyziky Pauli mluvil o nutnosti nového pohledu na to, čemu říkáme „realita“). Včera byl zajímavý článek u Neffa (Neviditelný pes) na toto téma. Podle mě nás Příroda učí tím, že nás staví do nových situací a podmínek a chce abychom přežili, přizpůsobili se (vyvinuli nové technologie). Říkáme tomu evoluce. Teď konkrétně by to asi chtělo spolupracovat, protože jinak ten průser nedáme. A Vidlák už to tady mnohokrát psal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *