18 července, 2024

Disidenti a disidenti

Moji dlouhodobí čtenáři vědí, že jsem (stále ještě) členem naší druhé největší církve. Své veřejné vystupování jsem zahájil u blogera Vlka v roce 2012 článkem o majetkovém narovnání s církvemi, což tehdy hýbalo veřejným prostorem. V tomto článku jsem tvrdil, že stát může církvím ty prachy klidně dát, protože to bude jen další příklad peněz vyhozených oknem. Za tyto peníze církve ani nezesílí, ani nevzroste jejich vliv, ba naopak, budeme svědky zrychlujícího se úpadku, protože to církve mají špatně spočítané. Katolíci z těch miliard uživí arcibiskupský palác a osazenstvo v něm, evangelíkům to umožní řízenou likvidaci sebe sama, aby po jejich konci nezbyly žádné dluhy.

Od těch dob počet věřících, hlásících se k církvím opět klesl skoro o polovinu… ano milé děti, poločas rozpadu křesťanských církví v naší zemi je pouhých deset let. Když jsem se před sedmnácti roky ženil, tak ve Vidlákově chodilo do kostela každou neděli přes sto lidí. Dneska je to kolem čtyřiceti…

A všechno ostatní se také víceméně vyplnilo. Církve si díky majetkovému vypořádání nasyslily nějaký finanční polštář, ale to jen díky tomu, že věřící sáhli mnohem hlouběji do vrecka a každý rok jdou náklady na plat faráře rapidně nahoru. Finanční polštář ale vzal rychle zasvé. Katolíkům sežral lesy kůrovec a na dřevě spíš prodělali než vydělali… teď budou padesát let čekat, než to zase něco ponese… a všechny církve společně teď díky inflaci v podstatě přišly o třetinu nahospodařených peněz. Sbory se ruší, faráři odcházejí pracovat do civilu, farnosti prodávají (za symbolické peníze) kostely obcím a situace je nadmíru vítečná jen v Praze a Brně, protože se tam pořád ještě stěhuje dost křesťansky vychovaných jinochů z vesnic. Jinak nic.

Církve jsou prostě v úplně stejném průseru jako svět okolo nich, protože jsou závislé na světě okolo nich a už nejsou závislé na Bohu. Takhle bych to asi zhodnotil jakožto věřící člověk. Když se tak dívám na hospodaření té naší evangelické církve, tak mám neodbytný pocit, že celá církev skončí ve stejném roce, kdy přijde poslední státní splátka majetkového vyrovnání. Tedy v roce 2030. Posledních osm let…

Hodně jsem přemýšlel, proč tomu tak je. Proč jde všechno tak do háje? Kde se vzali všichni ti nekvalifikovaní diletanti, kteří si myslí, že se dá všechno řídit od stolu pomocí papírování? Proč jsme je k tomu pustili? Proč se už dávno nebyla odhalena jejich neschopnost, nekompetentnost… Církve za třicet let ztratily dvě třetiny svých členů, ale za to dostaly spousty peněz. Proč ten zřetelný, každodenní a viditelný úpadek nespustil nějakou změnu? Minimálně u evangelíků funguje v podstatě naprostá demokracie, která se vlastně ani moc neliší od parlamentu.

Vlastně bych se úplně stejně mohl ptát i všude jinde. Proč celá demokracie nedokáže vygenerovat něco kompetentnějšího, než je Blyštivý Péťa nebo Markéta Svetrová Dvousvetrová? A proč jediní, alespoň trochu schopnější politici, jsou v podstatě relikty minulého režimu? Pořád jsou volby ještě tajné a sčítají se ručně. Pořád na jejich průběh dohlíží v komisích lidi, kteří jsou nominovaní všemi stranami napříč politickým spektrem. A přesto je výsledkem Fiala…

Vzpomínám si, takřka vždycky, když k nám do sboru přijel nějaký vysoký církevní představitel, tak si od nás vyslechl naše nářky a naše problémy a pak k nám držel přednášku, která se téměř pokaždé týkala toho, jak za minulého režimu osobně trpěl. Jednou jsem totéž v bledě modrém vyslechl i od kardinála Miloslava Vlka. Ten prostě přijel oznámit ovečkám místní farnosti, že bude sloučena s jinou farností, protože nejsou peníze a není farář, ale tohle odbyl několika kusými větami. Mnohem déle se zabýval tím, že v osmdesátých letech se musel živit mytím výloh.

A pak mi to došlo… tohle je to, co dělá kvalifikaci dnešním představitelům. Jejich dávné disidenství. Jejich kvalifikací je, že kdysi trpěli. Někdy skutečně, někdy domněle. Disidenti byli konečně volní a svobodní a jejich utrpení je kvalifikovalo do vysokých pozic. A takhle to máme až dodnes.

Co kvalifikuje celou naší vládu? No Havel přece. Havel na obrázku, Havel na profilu, vzpomínky na Havla, loajalita k Havlovi, Havlovy myšlenky, Havlův étos, Havlovo všechno. Pokud je Havel v srdci, nic dalšího už není potřeba. Jen… Havel všechny neuživí, tak je zapotřebí přidat ještě Evropské hodnoty, transatlantické přátelství… a jsme přesně tam, kde jsme byli před třiceti lety. Rozhoduje stranická příslušnost. Jen… tehdy se dala víceméně předstírat. Ti dnešní si ohlídají, abyste jí opravdu měli v srdci a sledují, s kým se přátelíte, co lajkujete, kam klikáte a jestli nepoužíváte závadná slova.

Já se vlastně dnešních majitelů jediné pravdy nebojím. Rozpadá se jim to pod rukama, jako tehdy. Jen to vezme větší rychlost, protože předchozí režim kromě lásky ke straně a vládě ještě vyžadoval, aby si příslušný soudruh doplnil odborné vzdělání. A stejně to nepomohlo, režim se udržet nedal, protože stranická loajalita byla nakonec důležitější než ekonomická realita. Ne, elektrárny a plynovody se pomocí Havla v srdci řídit nedají. Kvalifikace studenta z Národní třídy z nikoho energetického experta neudělala… že Bartuška? Ani ta válka se nedá dělat pouze s láskou k USA a s kostlivcovým fakáčem na tričku. Že, Černochová? A podniky nezachráníte vysíláním signálů.

Já se jen bojím, že než tento režim odejde na smetiště dějin, že zase vyrobí nové disidenty, kteří si budou myslet, že mohou zemi řídit díky tomu, že trpěli a byli perzekuování. Že vyhazov z práce, nakládačka pendrekem, či vězení, jsou dostatečným předpokladem, aby se z nich stali premiéři. Že na pozici ministra průmyslu bude nastrčeno něco jako Hýkela… jen to bude bez zakoktání deklamovat: „pryč z EU“ a národu to bude stačit.

Tož bych prosil, abyste na to při svrhávání vlády mysleli.

308 thoughts on “Disidenti a disidenti

 1. Ano, církve, bohužel i ty dvě s největším počtem věřících, jdou do kopru. Není to ale česká specialita. Do kopru jdou v celé Evropě. Dříve to bez členství v některé z nich nešlo, dnes bez problémů.
  Za minulého režimu se k církvím hlásili lidé často z trucu, tradice, nebo dokonce i přesvědčení. Být katolíkem bylo módní zejména mezi intelektuály. Dnes je spíš módní tvrdit o věřících jací jsou to blbci.
  Potvrzuji Vidlákovo tvrzení, že počet praktikujících členů církví klesá pravidelně aritmetickou posloupností a to navzdory restitucím. Není to dobře. Zejména, když vliv a počet muslimů roste. A také nehledě na fakt, že 2000 let budované evropské kulturní dědictví nelze bez znalosti křesťanské víry pochopit.
  Co s tím?
  Nevím, ale znám komunity, které svoji víru žijí i dnes poctivě a důsledně a přitom i prosperují. Ale pravda, jsou i takové, které mají 10 členů, miliardové majetky a ještě dostávají státní dotace v řádu stovek miliard na udržení nemovitostí, mimo restitucí.
  Minulý týden jsem se byl podívat na výstavu fotografií Jana Brodského u nás na hradě z jeho pobytu v Egyptě a návštěv koptských klášterů. Takhle to asi bude s našimi katolíky vypadat za 50 let.

  1. Jéžišmarjá!
   😱
   Jako vyhánět jednoho pámbíčka jiným pámbíčkem !?!?!?
   Vždyť ten pámbíček je jenom jeden, furt ten samej. Střídají se jenom proroci. Po Mojžíšovi přišel Ježíš a po něm Mohamed.
   Všichni tři sdělili svým ovcím, že jenom to jejich poselství je pravé a autentické. A že nevěřící je potřeba vyhubit.

    1. Pokud vím Ježíš nic nenapsal. A evangelisté vyhrožovali těm, kteří v Něj nevěří, hnusnými mukami a ohněm pekelným. ( Teď si nevzpomenu, který z nich to byl.)
     Ježíšovy údajné výroky se k nám dostaly s velkým zpožděním.

 2. Děda Bidet, je rozhněván, že mu Saúdové nechtějí dávat ropu levně. Prý to bude mít důsledky. Jaké? Že soudruzi Amaričani v náhlém prozření zjistí, že jsou v Arábií porušovány hen ty lidská práva a všelijaké ty hodnoty? A, že Saudská ropa vlastně patří jen onym soudruhům Američanům, kteří ty hodnoti dodržují? Fakt mě ta demogracie baví. Sice se nenažereš, ale nasměješ se do syta.

  1. Jestli ropní monarchové mají kus mozku v hlavě, tak se na téhle šavlovačce mezi židokřesťany parádně napakují.
   OPEC už rapidně omezuje těžbu.
   Jo, a v Polsku snad někdo navrtal ropovod Družba.
   Holt nikdy nemohou být šťastní všichni. Evropa si šťastně zaválčí a ve třetím světě si zase kapku přilepší.
   A pak že Alláh není milosrdný a všemocný. 😀

  2. Vyhrožovali, že stáhnou patrioty apod. a můžou žádat o ochranu rusko, tedy by člověk mohl mít dojem, že tam bude opozice řešit lidská práva=oranžová revoluce?

   1. Já právě docela očekávám, že se najednou začnou objevovat články o tom, jak je Saudská arábie nedemokratická země. A určitě to bude vina Putina.

  3. Arabove nechteji dodavat USA ropu levne.
   A co kdyby USA dodavali do Evropy LNG levne?
   To by asi taky bylo proti tem lidskym pravum.

 3. Dobrá zpráva je, že Vidlák má jakési matné povědomí o Bohu a Bibli.

  Špatné zprávy jsou, že nekomunikuje a že dodnes nepochopil megapodvod jakým je hra na demokracii a volby.

  Přeji všem, klidný zbytek dne a dokonce i roku.

 4. Nezoufejte, Anonyme, že se to opět a zase zvrtlo. Bude hůř.

  Jan Žižka z Trocnova a Kalicha (kolem roku 1360 Trocnov – 11. října 1424 u hradu Přibyslavi
  Nu, třeba se v r. 2024 v den 600 výročí jeho úmrtí někdo najde, kdo lidi stejně jako on probudí a sjednotí,
  psané i nepsané potřeby lidí, společně s nimi prosadí a obhájí,…. než se to opět zvrtne třeba bojem za Prahu mimo Prahu i republiku.

  A ony plané demonstrace?

  Plané demonstrace ?
  Stačil by Jan Žižka,
  jeho lidé by dnešní
  bývalé disidenty,
  samozvanou šlechtu,
  v cuku letu
  z oken vyházeli,
  nebo kolem nich postavili
  vozovou hradbu,
  nechť uvnitř poznají,
  co je hlad,
  srovnalo by se tak to,
  co bude na stejno
  v zámku a v podzámčí.
  S tím rozdílem,
  že vidláci ví,
  jak se samostatně uživit
  a že slépka nesnáší 5 vajec denně
  a kráva není fialová
  a už vůbec ne Milka.

  1. Zrovna nedávno jsem si v paměti, i na těch internetech, zalistoval ve vzpomínkách na Giviho, Motorolu a zejména Alexandra Zacharčenka.

   To byli takoví „Žižkové“ dnešní doby na východě Ukrajiny. Absolutně žádná tlačenka, opravdu osobnosti vzešlé z lidu. Schopní velitelé ve vojenském slova smyslu i vůdcové v civilním.

   Jenže zlo má dnes více podob, než tehdy ve středověku. Proto zemřeli ještě předčasněji, než trocnovský zeman.

   Přesto nejsou poraženi, pokud přemýšlíme nad jejich myšlenkami ( odkazem ) a naplňujeme ho.

   A tak nejsme poraženi ani my.

   Zatím…

   1. Po výcviku tolerují oční vady i u letců, protože výcvik stál prachy, zde počítejte klasiku „lepší někdo z brýlema než nikdo“…

    1. Třiapadesát…
     No života si už užil, tak co by ne. Ostatně coby mrtvý aspoňnebude produkovat CO2.
     A ty brýle jsou asi „taktické“. Aby my něco nevletělo do oka.

     1. Nejvíc mě fascinuje, když tyhle „čeští“ náckové vstupují do batalionu „Karpatská sič“, který je nazvaný podle organizace, která v roce 1938 a 1939 vraždila na Podkarpatské Rusi české četníky a finance. Já zapomněl, on není Čech, on bude určitě „Evropan“.

  1. V normální zemi a době by byl pán, současnými pomahači a chrániči, do 24 hodin identifikován, zatčen, obviněn, odsouzen. A buď popraven hned nebo by strávil posledních pár týdnů kdesi v kamenolomu o chlebu a vodě.

   Bůh suď a ztrestej všechny, kdo ignorují nebo dokonce podporují zlo.

  1. Všem, kteří chtějí, aby prezident byl z alternativy

   Šel jsem dneska po ulici a oslovily mne dvě mladé slečny u stánku. Mrknu a vidím plakáty Nerudové. Chtěly, abych podpořil kandidaturu Nerudové.

   Nerudová ohlásila touhu po prezidentské sesli už před rokem, dvěma. Každý ji už zná. Takové seznamování s voliči, taková“předkampaň“.
   „Každý“ byl s tou alternativou seznámen předem, bez nervů a postupem času se s ní může ztotožnit. Pavel totéž.

   Alternativa těžce zaspala. Spí jako Šípková Růženka. Nemá vlastního REÁLNÉHO kandidáta. Nedělá žádnou antikampaň a že v případě Nerudové a Pavla, je terčů, na které v ý se dalo zacílit, dost!
   Jestli se na reálném kandidátu opozice shodne, ti dva už budou mít mezi voliči, časový náskok.

   Je nejvyšší čas něco dělat!
   Dát Baštu k ledu a navrhnout někoho volitelného!

   Je to jednoduché.
   Jsou 2 možnosti.

   1. Alternativa navrhne reálného kandidáta a možná (!) vyhraje nebo prohraje
   2. Alternativa navrhne, pro většinu voličů, nevolitelného kandidáta (ty) a jistě (!) prohraje.

   Více možností není.
   A čas běží…

    1. K presidentským kandidátům.
     včera jsem na PL odkaz:
     https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zklamani-z-vlady-To-jsou-masy-az-statisice-lidi-Brezina-si-servitky-nebral-717202
     přečetla rozhovor s Březinou .Dosud jsem ho nevnímala, jakože další bohatec, který si chce udělat radost kampaní, ale fakt mě mile překvapil, názory velmi rozumné, kavárna bude ječet. Tak si ho teď budu všímat. Co vy na to ?? Má nějaký zásadní škraloup- to by bylo pro Občana, ten každého umí prolustrovat.
     Jo a všimli jste si, že je slovo mír momentálně z kategorie sprosté, proruské.

   1. Jak někde někdo tady napsal přibližně tuhle neuvěřitelnou kokotinu (myslím Vidlák, ale nechtěl bych mu křivdit a nehodlám to ani hledat):
    …“ času dost, když ten hlavní Babiš ještě neohlásil kandidaturu“.

    Fakt jak u blbejch. Jestli se z tý „alternativní kandidátky národní fronty“ (nevěřím, že vůbec bude) se maj vyloupnou ti, co se už ohlásili (počínaje Skálou a konče třeba Vitáskovou … každej si to přeberte sám, nač vám to ulehčovat), není co řešit.

    Nasranost společnosti v době volby může bejt pro případnýho společnýho kandidáta alternativy pouze příjemným bonusem, ale na to, aby kandidát dokázal přesvědčit a oslovit tu mlčící většinu, čas rozhodně není, jak správně píše dexx.

    P.S.
    Babiš není ani náhodou vhodnej, to tam může bejt klidně Fišer a jemu podobní exoti a vyjde to těměř nastejno. Stačí se podívat na jeho ANO po volbách v koalicích:
    https://www.novinky.cz/clanek/volby-komunalni-jake-se-pecou-koalice-v-krajskych-mestech-40409793
    … a nechoďte na mě uměním možnýho!
    Prostě Babiš je součást toho průseru a fialovější, než si kdo dokáže připustit (s už neodpáratelným a prokazatelným lvím zapříčiněním současných průserů!!!). Proto na to nemá (vlastně má NA-TO) ani náhodou, aby byl součástí nějaký smysluplný změny, o který by alternativě mělo jít. Co akorát bude umět líp než Fiala = rozdávat ze společnýho domácím na rozdíl od ukrajinským.

    1. … jak sem už psal, mít vliv na alternativou, tak bych valil klín do hlavy Durákovi (=něco jako služba vlasti!!!) a do úmoru bych pracoval na jeho mediálním „odrobejškováním“, který se Robejškovi stalo osudným (ale ještě víc by se mi líbil myšlenovej kulomet Staněk … ten Slovák to má v hlavě kurva dobře srovnaný)

 5. Dneska jako vždy na PLUSU středeční glosa Ivana Hoffmana.
  Nadpis by mohl být “ Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůře. “
  Pa Hoffman upozornil na esej Václava Bělohradského Rekviem. ( K přečtení v Salonu na Novinkách. )
  Jen jsem to prolétla, pan filosof není zrovna obdařen darem srozumitelné mluvy. Bez tlustého slovníku na Bělohradského nelez. 😉
  Mihlo se tam ošklivé slovíčko BIPOLARITA.
  ( Ale fůůj, to se americkým souhům a jejich slouhům určitě líbit nebude. )

  1. Je tam vůbec spousta zajímavých postřehů, které by z Bělohradského spolehlivě udělaly „ruského švába“, kdyby někdo od Boba Kartouze nebo od Koudelky měl dostatečnou inteletuální kapacitu na to, aby si ten text vůbec byl schopen přečíst…

   Jaspersovo filosofické přesvědčení, že ve věku nukleární moci je „otevřená komunikace“ s ideovým soupeřem podmínkou vlády rozumu, se ze západní politické filosofie vytrácí…

   …Tato „normalizace obludného“ je zlomovou dominantou diskurzivního pole nového desetiletí. Vynořila se jako důsledek přeměny NATO z historicky omezeného obranného paktu západních států na univerzálně platný politický projekt, který nepřipouští kompromis….

   …Po roce 2010 byl esencialismus znovu nastolen jako vládnoucí paradigma ve vztahu k civilizačním soupeřům, jako je Rusko (či Čína): Rusko bylo vyhlášeno absolutním nepřítelem (ab-solutus – od-poutaný), jehož jednání je manifestací nezměnitelné „zlé esence“

   …Evropa by měla začít vidět Ameriku ne jako spasitele demokracie, ale jako své vlastní dítě, které také musí dospět k pochopení své tragédie – zla konaného ve jménu velkých politických, morálních a náboženských hodnot

   …Lidskoprávní atlantismus, jak nazýváme politiku intervencí založenou na této víře, přivedl svět na pokraj nukleární války…

   …Toxický narativ o Západu jako jediné univerzální civilizaci se stává novou dominantou diskurzivního pole: do euroamerické kultury se tak vrací myšlení v protipojmech civilizovaný svět – barbarství, které jsme považovali za navždy překonané. Žádnou z mnoha válek, které vedl Západ, zaslepený po roce 1989 touto regresivní sebeinterpretací, se nepodařilo ukončit mírem. Světový řád se začal hroutit.

   Západ svou hegemonii nad světem nevyhnutelně ztratí, má před sebou ale jinou dějinnou roli: být velkým hybridizátorem….

   …noví Evropané (víceméně východní Evropa) ochotně pomáhají realizovat cíle NATO zvolené Spojenými státy, zatímco staří Evropané (zejména Německo a Francie) se chtějí podílet na volbě těchto cílů a kriticky posuzovat jejich smysluplnost…

   „…(Krize) je v podstatě neideologický hospodářský střet USA a Německa o (severoatlantickou hegemonii ve střední Evropě), v němž sama Ukrajina hraje neblahou roli šachovnice, po níž se šlape a tahá figurkami. (…) (Jde o to) zabránit Němcům spojit jejich technický a průmyslový potenciál s nedozírnými průmyslovými a surovinovými zdroji na Východě…“

 6. Podle mě je to docela prosté a začne to vše i dávat logiku, když se na to člověk podívá obráceně. Není to tak jak to vypadá, že by lidé v čele společnosti ji nějak výrazně ovlivňovali. Naopak ti viditelných postech jsou podle mého názoru odrazem hodnot a celkového kolektivního nastavení. Proto nikdy nemůže fungovat výměna těch pár figurek, které nám mají jen signalizovat náš vlastní kolektivní úpadek. Proto jak říkám např. volby nedávají smysl, nemohou nic změnit. Ale na druhou stranu pokud se něco ve společnosti změní, projevilo by se to i skrze ty volby. Možná to vypadá na pohled dost podobně, ale je v tom podstatný rozdíl :).

  1. „… výměna těch pár figurek …“

   … fungovat nebude, protože ty nic neřídí. Musely by se odstranit jejich loutkovodiči.

 7. Nekompetentnost dnešních elit i představitelů je výsledkem demokratického kompromisu, kdy se nejdříve stranickou hierarchií prodere člověk, který nejméně vadí všem zájmovým stranám ve straně. Ten se pak dostane na kandidátku. Volič pak má volbu volit buď Petra Nečase v ODS nebo Bohuslava Sobotku. Oba dva z různých stran, oba dva kompromisem stranické politiky.
  Pokud někdo nekonformně vyčnívá, je odstraněn a nedostane se ani k volbám, pokud si nezaloží vlastní stranu.
  Systém se změní až ve chvíli, kdy voliči všech stran pochopí, že stranická politika velkých stran k ničemu nevede, a přestanou jim dávat hlasy ve volbách. Pak ovšem zůstane na výběr přehršle malých strna z alternativy, ze kterých se možná vyprofiluje někdo výrazný.
  Ovšem pak je zde ještě mezinárodní korekční mechanismus zvaný Evropská komise, který spolehlivě pranýřuje všechny, kdo se vymykají uniformitě europředpisů a euronázorů. Orbán by mohl vyprávět.

  1. K té nekompetentnosti:
   Spojené státy americké „řídí“ člověk, jehož aparátu ani nepřišlo na mysl, že by VVP, jako president země, jež je druhým největším exportérem ropy na světě, mohl být předem domluvený se Saúdy.
   Objev jako hrom, president je pobouřen…

   1. To je zajímavá připomínka, protože je s podivem, že nikomu v USA nepřišlo na mysl, že když budou pérovat Saúdy, tak se k nim nebudou lísat. A proč jim to nepřišlo na mysl? Protože v Evropě jim to funguje. Politikovi vynadají a všichni se mohou přetrhnout, aby USA vyhověli.

    1. Gerde, ale Saúdové se lísat budou. Tu zlodějskou partu nenávidí celý arabský svět. Bez strýčka Sama za zadkem by se ani neupšoukli.
     V únoru 1945 uzavřel Roosevelt se starým zlodějem ibn Saúdem smlouvu známou jako Quincy pakt.
     Spojené státy se zavázaly podporou a ochranou těch zvrhlíkú. Za levnou ropu a tichou toleranci k rozparcelováni Palestiny.

  2. To platilo i za komančů, proto se na své místo dostal Dubček, nikomu nevadil a skončilo to rokem 1968. A nedělejte iluze, že to neplatilo za první republiky nebo za CaK či před habsburky také 🙁

 8. Homer Simpson aktualizuje článek Důvodné obavy (read 580), aby ze nezapomnělo na to dnešní nejdůležitější téma:

  ZASTAVME VÁLKU !!!

  Jeden z komentářů:
  „Alternativa by měla provozovat umění možného. Hlasitě zařvat, že NATO je fůůj a agresor jsou Spojené státy, to by asi fakt nebyl dobrý nápad. DNESKA…( Zítra může být všechno jinak.)“
  Homer Simpson doplňuje: „Zítra budeme řvát: AŤ ŽIJE VÁLKA“
  I to je umění možného.

  Aktualizace:
  Chronologie následných události v konfliktu.
  Úpravy článku podle reakcí čtenářů.

  1. Ale to už přeci řveme!!!
   Evropa chce válku, protože jedině drtivé vítězství nad Belzezubem Ruskem zajistí Evropanům přežití.
   Euroamerická Pravda a Láska musí zvítězit nad východní Lží a Nenávistí.
   Jinak je s námi ámen.
   Ámen

 9. OT: Reaguji na dnešní článek v iDNES https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/cesko-nemecko-opatreni-firmy-pravidla-pomoc-eu.A221011_162637_ekonomika_jla
  Německá vláda má zastropovat cenu plynu pro německé firmy na 1,70 Kč/kWh. A má na to obdobně zareagovat i vláda ČR z důvodu konkurenční výhody.

  Řekněme, že vláda vyměkne a zadotuje taky na 1,7 Kč/kWh.
  Potom firma spustí výrobu hnojiva z plynu. Prodá tunu hnojiva do Itálie za 1 tisíc korun, přičemž náklady na výrobu budou 900,- Kč (zejména plyn).
  A stát zadotuje tento plyn 9.000,- Kč, na které se budou muset složit daňoví poplatníci.
  A to se vyplatí?

  1. Zastropování s tím, že to stát doplatí z rozpočtu, je ekonomický nesmysl.
   Všichni se tváří, že na výši státního dluhu nezáleží, protože je stejně nesplatitelný.
   Není to pravda. Státní dluh bude pro nás smrtelná rána. Jestli si někdo myslí, že je nám zle, tak ať si představí, že:
   – důchody půjdou na polovinu (nebo i na míň, a třeba i k nule)
   – z ústavou zaručené „bezplatné“ zdravotní péče nebude nic (třeba zubní lékařství se tomu blíží mílovými kroky už teď, a to zatím nejsme pod kuratelou MMF).
   – že nebude podpora v nezaměstnanosti
   – že nebudou ostatní podpory v nouzi
   – atd.
   Myslíte, že je to fantazie? To možná teď, počkejte za pár let.
   Věřili byste před pěti lety tomu, že může dojít k dnešní situaci? Já ne. A je to ve strmém vývoji, a nikde (ve vládách) v Evropě nevidím ani špetku zdravého rozumu. Takže jsem možná příliš optimistický. V posledních desítkách let to bylo tak, že se zhroutila ekonomika třeba jedné země, a jiné to nějak zflikovaly. Teď to vypadá na kolaps celé EU, a tam se to vůbec nemusí zastavit, produkční řetězce jsou hodně provázané. Neřídí to nikdo, nebo možná banky. Jenže bankéři neumí řídit ekonomiku, i když si myslí, že ano. Udržení reálné ekonomiky v prakticky válečných podmínkách předpokládá lidi
   – kteří umí řídit reálné procesy
   – kteří rozumí reálným problematikám
   – kteří k tomu mají pravomoce
   Ukažte mi v uplynulých letech vládu, která tyto podmínky splňovala. Nejblíž k tomu asi byla Paroubkova vláda, – mám dojem, že před převratem Paroubek řídil něco ve Restauracích a jídelnách, ale taky nic moc.
   Ono to ani jinak být nemohlo, v tom slavném tržním hospodářství.
   Všichni to řídili pomocí „ekonomických nástrojů“ – tady zvedli daně, tady je snížili, a zbytek se jaksi řídil sám, respektive řídil to TRH. No, a teď si představte pádivou inflaci, kdy měna padá o desítky procent (nebo i o stovky procent) měsíčně. Jak bude regulovat situaci ten slavný TRH?
   Ano, správně, „běžní“ lidé budou masově umírat hlady, zimou a na běžné nemoci.
   Jak tomu bylo v minulých válkách? Přesně to nevím, byl jsem ještě „na houbách“, ale čítával jsem, že řízení bylo do značné míry direktivní, přídělové („na lístky“). Umíte si představit ty současné idioty a darmožrouty, jak něco podobného organizují? Já ne.

 10. Zvony zvoní málo
  sakra zvoňte víc!
  Řek by Lobkovic.
  Graubner, tichá voda
  nejspíš zevnitř hlodá
  známé vinné sklepy.
  Nebo jsou to klepy?
  Čistému vše čisté
  v nebi to má jisté.
  Snad se upsal čertu
  když ukrýval Mertu,
  a zda drží celibát
  nebo se ho máme bát.

  1. Realisticky.

   MY, bychom se na Baštovi možná shodli.
   Ale, NEMÁ NEJMENŠÍ ŠANCI, ŽE BUDE PREZIDENTEM ZVOLEN.

   Kdo z alternativy volí někoho, kdo nemá šanci na mandát, zahazuje svůj hlas a pomáhá opozici !!!

   Proto jsou úvahy o podpoře Bašty, mimo realistickou mísu.

   PS:

   Proč je Bašta pro většinu občanů ČR nevolitelný, je snad jasné po 5 minutách.

   Pana Bašty si vážím, ale jsem realista. Od 50 ti dolů je jen obtížně volitelný, od 35 dolů, bude jen pro smích.
   Zesměšňující obrázky a videa, jak koktá, jak se tváří, jaký je geront od pohledu a tak dále, budou všude. Nebude volitelný!
   Clintonová jen klopýtla a stálo ji to prezidentskou sesli.

   Lidi, od 40 dolů, volí českou Čaputovou. Starší Pavla.

   Pokud alternativa nedokáže navrhnout někoho reálné zvolitelného, bude nést přímou odpovědnost za to, kam nás Pavel nebo dvojče Čaputové, dovede.
   Alternativa spí nebo navrhuje Baštu…

   Ještě jedna věc: tito kandidáti byli vybráni s velkým předstihem a i když nedělají nic, veřejnost si na ně, jako kandidáty, ZVYKÁ !
   Prostě, už mají první body a rok, dva, už jsou v povědomí veřejnosti!
   Žádná zesměšňující videa, žádná dehonestační kampaň. Jestli opozice navrhne REÁLNÉHO kandidáta, uvidíme na sítích smršť.

    1. Pokud nechcete, aby prezident byl z vládní věrchušky, je otázka postavena špatně.

     Alternativa musí navrhnout a podporovat, REÁLNÉHO kandidáta.

     ____________________________

     Pokud chcete, aby příští prezident vzešel ze současné vládní koalice a rozhodujete se mezi Nerudová x Pavel, pak musíte volit menší zlo.
     V tom případě, za mne, jednoznačně propadá Nerudová.
     Pavel zradil přísahu, dnes je panák NATO. Ale, vzhledem k tomu, kdy studoval a čím, jako výsadkář, prošel, má možná jiskřičku vlastenectví někde hluboko a zábrany. Když bude nejhůře, třeba nějak zafunguje. Možná ano, možná ne. Je taky jeho plus, že není přímo napojen na velkopodnikatelské prostředí.
     Nerudová, stejně jako Čaputová, nemá zábrany, ani vztah k vlasti a nic pro nás neudělá. To je nabeton.

     1. „…a nic pro nás neudělá“ -to je paradoxně možná ta lepší varianta. Co všechno pro „nás“ může udělat patřičně ideologicky zpracovaný voják, to se bojím i domyslet. Takže čaputizace v tomto ohledu je menší zlo.

      1. Vy asi českou Čaputovou, jejího manžela a ten typ lidí, se kterými pracovně spolupracuje, asi neznáte 😄

       PS:

       „Nic pro nás neudělá“, bylo myšleno jako nic pozitivního pro nás neudělá.
       Pište si, že Nerudová něco udělá. Prezidentská funkce s nadnárodním korporátním prostředím, k tomu přímo vybízí.
       Kdežto Pavel je z jiného prostředí.
       Takže je tam jiskřička naděje, která u Čaputové prostě není.

       Však možná poznáte sám a my s vámi.

       Howgh😎

      2. Zapomínáme na jedno, voják a hlavně vyšší šarže, je vydrezurován k poslouchání. Zelené makovice nemají povoleno vlastní myšlení. Copak jste se s tím nesetkali.

     2. Dexxi, Pavel i Nerudová mně připadají úplně stejní. Ale charakterizovat někoho, že zradil přísahu, je na mně příliš. Přísahal věrnost republice. Za to, že od té doby republika změnila své zaměření z východu na západ, asi nemůže. To bychom museli vyházet větší polovinu naší věrchušky (jsem pro) a nahradit ji těmi, kteří, kteří měli to štěstí, že dosáhli plnoletosti po roce 1989. Jak jste na tom vy Dexxi, patříte věkově mezi ty staré zavrženihodné nebo neušpiněné čisté jen proto, že jejich ročník narození je po roce 1971?
      Já mám z doby svého narození ještě německy psaný rodný list.
      Jsem proto Němec?

      1. Víte HS,
       v něčem jste se tam našel. Přesto, že to nebylo takto ode mne míněno, ani nemohlo, protože vás neznám.
       Jsou to vaše pocity, je to vaše vnímání, které mylně přisuzujete jiným.
       Na svou otázku si musíte, před sebou samým, odpovědět sám.

       1. Je mít svého psychoanalytika. Ale: proč neodpovíte na problém Pavla?
        Vy jste ho definoval jako toho, kdo zradil přísahu a mně zajímá proč?
        Jinak vaši odpověď chápu tak, že patříte mezi ty mladé neušpiněné.

        1. K Pavlovi jsem řekl svůj názor. Pokud bych vybíral mezi ním a Nerudovou.

         Vy máte právo na jiný názor a já si ho rád přečtu.

         Víc nemohu dodat.

     3. Dexx: Alternativa musí navrhnout a podporovat, REÁLNÉHO kandidáta.

      Ale alternativa nema zadneho realneho kandidata. Ani jednoho.
      Anebo vas nejaky napada?
      Aby byl volitelny nejen pro alternativu, ale reknemez 40% volicu, kteri se o politiku v sirsich souvislostech nezajimaji.
      Muzeme tady zacit davat jmena, vhodnejsi by byl ale samostatny clanek s cilenou diskuzi.
      Divime se, ze alternativa nema volitelneho kandidata a ani 20 lidi v diskuzi neni schopno tohle vyresit? Vzdyt to je obrazek alternativy.
      Nemame, ptejte se.
      Nechcete takovy clanek napsat? Vy jste psavec.

       1. Ten by sel, ale nosi motylka, namisto kravaty.
        Nedelam si legraci, tyhle veci hraji u lidu rozhodujici roli.
        Ale podle meho nema sanci ani u alternativy, ta si bude myslet, ze je to druhy Mynar, k tomu malo vyprofilovany a slouha USA.

        1. Je jasne, ze alternativa zaspala, kandidat mel byt dohodnut uz loni, ted se na nem melo pouze pracovat. S timz uz ale nic nenadelame.
         Osobne to vidim na volny pad a mozna se nekomu jeste podari predbehnout Nerudovou, spise nahodou.
         Na Babisovi zapracovala propaganda, siroce tvrdici, ze po tehle podzimnich volbach nema sanci. Cimz lidu vsugerovali, ze ji nema, ackoliv neni jasne, proc by ji mit nemel. Pro mne nastesti, nebot kdyz vidim Babisovu agilitu, jak se po kazde udalosti snazi nadbehnout mainstreamu, tak se mi kudla v kapse otvira.

    2. Ono je škoda velká v tom, že by to chtělo, aby ty volby byli v polovině příštího roku, jakmile bude u konce první či druhá vlna krachů a skončí polovina „fixovaných“ produktů plynu a elektriky, to změní pohled lidí.

     Dnes v práci, sem se bavil s kolegou a teprve potom co jsem mu tvrdil, že cena je jinde, zjistil, že má vlastně fixaci do ledna a pak bude mít 3x větší fakturu, místo 35k, 3x tolik.
     Je to VŠ, technicky vzdělán, a dělá v oboru co se týká energií, dívá se na zprávy a ví o zdražování, ale tak nějak měl pocit, že on si vybral dobrého dodavatele a vše je ok 😀

     Já už nemám iluze v tom, že nestačí o tom kecat, musí se počkat, až přijdou rozpisy a faktury a lidi poznají „reálně“, že je to vprdeli a to samé platí i o krachu podniků, všichni to ví,a le dokud nepadl ten jejich, tak je to vzdálené a já volím, přeci rozumem Fialu apod.

     1. >Ono je škoda velká v tom, že by to chtělo, aby ty volby byli v polovině příštího roku.<
      Presne tak, volby prisly o kvartal driv, na podzim 2023 by byly jeste lepsi.

      1. Rajchl nevěděl do konce října, co je to plyn. S Majerovou měli nacvičené hopsání proti kovidu. Tohle byly jejich celé politické obzory od dubna do října. Moje upozorňování na palčivé téma naráželo na hradbu nafoukané tuposti.
       Jestli toto je myšlení těch, kteří měli ambice něco vést a rozhodovat, tak není fér mít nějaké výčitky vůči voličům.

       Já jsem v rámci kampaně zašel k takové všemi ignorované skupince. Tři generace Cikánek seděly na lavičkách. Popovídali jsme si, ty dvě starší měly docela realistické vidění a byla s nimi rozumnější debata než s mnohými spolustraníky, pro které byla nevědomost, nediskuse a nenázor normou.
       Je to samozřejmě jen střípek, který nemá obecnou platnost … ale víte co? Má platnost 🙂

  2. Ne, je sice hodný, ale blekota. Dnes již nepoužitelný.
   Pojďme se shodnout na panu profesorovi Turánkovi.
   Moudrý a schopný muž, který umí mluvit na rozdíl od pana Bašty.
   Umí věci formulovat a jeho fyzický stav je také oproti panu Baštovi na jiné úrovni.
   Nechci Baštu, u každého jeho projevu bych se hroutil do kolen, vždyť tohle nemáme zapotřebí.
   Volme pana profesora Turánka, sbírejme pro něj podpisy a nebudeme litovat. Není to člověk dvojitého dna , jak by mohla připsat paní Klára.

   1. Byl bych také pro pana Turánka shlédl jsem video co tu někdo před časem dal a pod videem jsem zhruba napočítal 1500 hlasů ,kteří by ho volili a to není na začátek vůbec málo .
    Chybí sjednocenost voličů z lidu.

   2. V prvním kole volím Baštu. Má nejlepší předpoklady, široký rozhled a není fanatik.
    A má gule, že do toho vůbec jde. To oceňuji. Tak ať aspoň nezvítězí důstojně.

   3. A to vidíme dnešního Baštu, kterého už v kurzech naučili trochu mluvit.
    Pamatuju si ho někdy před 20 lety – když ho náhodou pozvali do televize, už tehdy jako jakéhosi bezpečnostního experta, tak pro samá éééé mu vždycky utekl čas, vyhrazený pro odpověď.
    Protidiskutér, či oponent pak jen dodal: „No tak vidíte, jak jsme se shodli!“ a to Bašta vlastně nic kloudného neřekl.
    Tohle nechci za presidenta ani omylem, zbláznili jste se už všichni?
    Doktor Turánek je kvalitní člověk a charakter, otázkou stále zůstává, nakolik je známý a volitelný pro občany, co neznají alternativu, ale jen mainstream.

 11. Hypotéza to je zajímavá a (předpokládám že knihy pana Hampla máte nastudované), ale nevysvětluje to, proč se obdobný typ špatných vůdců vyskytuje praktický v celém západním světě. V korporacích i ve vedení států. O neziskovkách nemluvě.

  Proti většině z nich je padouch Putin velmi pragmatický a schopný šéf.

  1. Protože západní svět je prohnilý a postavený na zbytečných žvástech a neřešení reálných problémů, této situaci zdatně sekunduje tisk a média, která to mladým a hloupým prodávají jako výsledek „těžké“ práce našich leaderů. Také bylo z čeho žít a co prožírat, to co tu zbylo po straší generaci. Zářný příklad je např. Německo.

   1. Protože Západ ovládá Bratrstvo kočičí pracky. V našich podmínkách řekněme havlérka.
    Uvědomují si, že to zatím nemají úplně všechno v kapse. A tak bojují, jako lvi.
    Naštěstí není nutné je zase nějak moc démonizovat. Prakticky vždycky to historicky nějak podělali.
    VŘSR se jim sice vydařila , ale nakonec to semlelo i je samé. Jenom na ten experiment zahynulo obyčejných lidí.
    Plačící smajlík 😢

 12. A tak je to, milé děti, v celém království. Banda starých loupežníků sedí ve svých jeskyních na hrncích se zlaťáky a novodobí Bajajové bijící se v hruď zásluhami za „zahnání“ loupežníků do jeskyně (a někteří při tom trpěli) mají jedinou kvalifikaci – zahánění starých loupežníků. To ale, na dobrou vládu nad královstvím nestačí. Zvlášt, když mnozí Bajajové pochopili, že staří loupežníci mají zlaťáky, kamarády a stále slušný vliv a uzavřeli přímeří – tak jsou vlastně jedna parta. Jedni všehoschopní, druzí neschopní. Napříč královstvím, napříč obory…
  Jo, a teď je navíc za humny drak, zlý Putin.

 13. Současné „elity“ se vyznačují velkou podobností se svazáky těsně před Sametem. Přemýšlel jsem tuhle o Ferjenčíkově ségře. Proč je tak dětinsky naivní? Napadlo mě: „není to důsledek dlouhodobého užívání THC?“
  Možná, že to je obecnější jev, než by si člověk z venkova mohl myslet.
  Jak by si mohl trochu soudný člověk myslet, že můžeme jít do války s Ruskem, aniž bychom měli pod kontrolou strategickou infrastrukturu, dostatečně kapacitní obranný průmysl, strategické zásoby, vybudovanou civilní obranu, dostatečně kapacitní zdravotnictví či další nezbytné věci?
  Pokud vím, chřipečka jménome Covid-19 dovedla naše zdravotnictví několikrát na hranu kapacitních možností. Jak by asi chtěl Válek zabezpečit zdravotnickou péči v době války?
  Asi jsou novodobí svazáci defétičtí a možná i mají proč. Nedávné vyjádření gen. Petraeuse: „The US and its allies would destroy Russia’s troops and equipment in Ukraine, as well as sink its Black Sea fleet“ nám moc dobrou perspektivu nedává. Pokud by to Američané chtěli udělat, museli by vyslat velké množství raket a velké množství letadel směrem na Rusko. Otázkou je, jak by dokázali přesvědčit Rusko, že ty rakety a letadla nenesou atomové hlavice? Když i rakety středního a krátkého doletu jsou schopné nést kromě konvečních hlavic i nukleární hlavice? Když stíhací bombardéry F22 a F35, nemluvě o F15, F16 jsou schopné nést nukleární zbraně?
  Pokud by se jim nepodařilo Rusko přesvědčit, že se jedná jen o útok konvenčními zbraněmi, jedinou odpovědí Ruska by bylo odpálení veškerého arzenálu strategických zbraní na předem určené cíle v Evropě a Americe. A tedy konec světa, jak jej známe.

  1. Cim dal od frontove linie, tim vice hrdinu.
   Proto Pirati stekaji proti Putinovi z Prahy, proto se za prava LGBTxyz bojuje v Praze a ne v Rijadu

 14. Skončila říje
  utichly lesy
  jelen už pije
  laně jsou kdesi.

  Nastane zima
  třeba jít dolů
  za pocestnýma,
  pryč od vrcholů.

 15. To co Vidlák popisuje ve vedení církve (a ve vedení státu atd.) je naprosto konzistentní s Hamplovým názorem z Prolomení hradeb o nové aristokracii. Prostě kdokoli z vyšších pater státu, úřednictva, korporátu ale i církve musí být naprosto konformní v názorech s touto skupinou. A tato skupina do vedoucích pozic generuje na jedu stranu všeho schopná a na druhou stranu naprosto neschopná paka. U katolíků už byla výjimka Duka taky odejit a ten novej, ten se nezakecá (už taky vysílá konformní signály). A to vše posvěcuje soudní moc, která nejen že drží linii, ale hlavně hlídá, aby se z ní nevybočilo (teď skončil soud o to hloupé divadlo).

  1. sposob ako niektori (tusim nejaki umelecki studenti) demonstrovali proti Dukovi bol vysloveny hnus
   a to len preto lebo si dovolil mat svoj vlastny nazor na dianie okolo nas
   zle jazyky hovoria ze za tym boli studenti okolo Tomasa Halika, ktoreho som kedysi mal velmi rad ale postupne sa z neho stal az extremisticky fanusik bruselskej politiky a to sa mi prestalo pacit

    1. možná byto chtělo i novou vlajku, u nás se už vrátili k rakousko uherské, co používali sudeťáci, a jak jsou pyšní:)))

  2. musí být naprosto konformní v názorech s touto skupinou

   Konformita je podmínka nutná. Ale ten, kterého všichni do vedení hledají (a naříkají, že najít nemohou) má být navíc ještě tvůrčí. Avšak tvořivost a konformita se navzájem vylučují.

   Ano, do funkcí se dostávají ti pouze konformní. Ovšem nikoli za jásotu, ale za nářku, že tvůrčí konformisté nejsou k mání.

 16. Hlavu z prdele Vystrčil,
  chtěl vidět, co se děje.
  Ihned ji ale zastrčil.
  Vlezli jsme do závěje.

  Nejlíp se dýchá v teple řiti,
  nemusíš makat jako fretka.
  Můžeš tam dlouho tábořiti,
  na baterku tam mžourá LEDka.

  Za čas Vystrčil z řiti nohu
  jestli to venku ještě studí.
  Pomodlil se k svému bohu,
  toho už těžko kyslík vzbudí.

 17. Tvořivost bývá ubita všudypřítomnou závistí.

  “To vám byl krásný den, kdy k nám byl zaveden elektrický proud”…. v posledních osadách a samotách nad Morávkou ho zavedli komanči v šedesátých letech. Dnes ještě žijí lidé, kterým v době jejich dětství elektrifikovali komunisti domy. A dnešní kapitalismus jim činí el. energii finančně nedostupnou. Je to pokrok? Je to zákonitý vývoj? Stihlo se to za délku jednoho lidského života.
  Deelektrifikace. Decentralizace. Dezolace.

  1. Proč bych měl něco tvořiti?
   Vlezu většímu do řiti!
   Dokud má v prdeli místo.
   Nemusí tam být čisto,
   nevadí ani smrádek.
   Bude tam plzeň i radek
   poteče burbon i visky,
   uvidím známé pysky
   Karlíka, Olafa, Emana
   Bolka, Lolka i zemana.
   Staňte se politiky!
   Ztratíte oka tiky
   zkroutíte z hovna biče!
   Budete blízko centra!

 18. Pracuji pro jedny katolické lesy na Vysočině. I přes to, že je nám sežral kůrovec jsme byli schopni nastavit hospodaření s lesy tak aby majetek přežil. Byť se skřípěním zubů.
  A teď to jde do háje. Proč?
  Nedůvěra církve ke svým ovečkám. Byť jsem praktikující katolík tak jsem znechucen chováním církevních představitelů.
  Lidem kteří jim firmu vybudovali, živí je, vymysleli jak přežít těžké časy nevěří. Natáhli si do firmy poradce a ekonomické ředitelky které o hospodaření v lesích ví velké nic. Ale o to usilovněji do všeho kecají, ničí co fungovalo a vesele tunelují majetek kláštera.
  Když poslouchám našeho opata tak jen kroutím hlavou a nechápu jeho nedůvěru, zaslepenost a hloupost.
  I mezi farníky to rozeštvali a lidí jim přestávají chodit do kostela. Budou brzy potřebovat jejich pomoc ale lidi se na ně vykašlou.
  Dnes vím že majetek neudrží a zkrachují. A je to jen a pouze kvůli jejich zaslepenosti. Inu dostane se jim toho čeho si žádají.
  Kolego Vidláku. Kdybys to viděl přímo u zdroje. Zvracel bys několik dní.

   1. Tak to vám nezávidím. Já neumím mlčet. Vždy jsem říkal a bojoval za pravdu a byl jsem „rovný“. A vždy jsem byl za to po zásluze potrestán 😉
    Zrovna teď chystá paní ředitelka můj odchod 🙂
    Ale ono není o co stát ani u šlechtických majetků. ten bordel je všude. Když se o tom bavím s kolegy, tak se neschopní všehoschopní vrhli na poslední neohlodané kosti – lesy.
    Miluji les a práci v něm. Je to moje poslání a srdce. Ale teď už půjdu mimo obor. Tož tak.

  1. A ještě by měl spatřovat stav současného školství , viz například kniha Teorie nevzdělanosti od Konrada Paula Liessmanna.

 19. Když jsme u toho disentu, myslíte že zase dojde na samizdat? Tedy až nastartují ta nová antidesinfo opatření, která, pokud dobře jsem pochopil smáznou závadový weby téměř v reálným čase. Já se v tom moc nevyznám, tak nevím jestli to zase pořeší prohlížeče s vpn a weby s doménou v zahraničí? Skoro si myslím, že bychom se měli připravit i na nějaký náhradní způsob komunikace dopředu. Tj něco pro nouzový režim, že až to spadne, tak vždycky bude nějaký univerzálně neprůstřelný krizový místo setkání než se věci nahodí, já nevim, GAB, Telegram whatsup v nejhoršim řetězové emaly? Vzpomínám jak smutný bylo období asi 2měsíce po 25.2.22 kdy bylo všude vymeteno…. Nerad bych to tu ztratil, nemusíme se zde na všem shodnout, ale už i to že je tu možnost číst alternativní názory i diskutovat je pro mě hodnota, minimálně v tom, že vím že nejsem sám koho drtí ta ubíjející názorová jednoznačnost mainstreemu….

  1. Nevylučuji ani kouřové signály, bušení do tam-tamů, čy rytí zpráv do hliněných destiček, jako v šerém dávnověku, či podobné způsoby předávání informací… „Byl to ten slavný den, kdy k nám byl zaveden elektrický proud“… zpívá se v Elektrickém valčíku Uhlíře a Svěráka, obávám se však, že v budoucnosti nepříliš vzdálené naopak hrozí „odvedení“ elektrického proudu blackouty. —– Elektřina nebude, internet nebude, počítač se tak změní na vkusnou podložku pro hrnek kafe, či pro popelníček… Ceny papíru směřují k nadoblačným výšinám… to předávání zpráv opravdu nebude jednoduché.

   Pak by asi mnozí měli jiné starosti, zejména sběr paliva do “polních kamínek na dříví” dle vzoru ukrajinského Lvova, v nichž bychom mohli vařit pokrmy, a kolemjdoucí by se alespoň trochu ohřáli, jak o tom mimo jiné píše poslední Gargamelova analýza. Snad by ale šla spojit příprava pokrmů v těchto kamínkách na ulicích s vysíláním kouřových signálů, ani zásoby dřeva nejsou nekonečné…

   1. Tak zrovna Lvov v těchto dnech je určitě velkou inspirací pro naši vládu, jak se chovat při blackoutECH. Věřím, že po jednání v Kyjevě jistě zajedou i tam – načerpat mnoho zkušeností pro nadcházející zimu u nás.

 20. Disidenti jsou v podstatě pankáči minulého režimu nebo něco jako anarchisti v 19. století. Viz. Třeba magor Jirous, jehož jediná devíza byla, že „běžel s hovnem proti plátnu“ a rád bumbal. Dnešní pankáči sice s hovnem proti plátnu neběží a tolik nebumbají, zato, ale rádi vonné, zelené rostlinky.
  Jinak se domnívám, že dnešní nekompetentnost elit je jeden z hlavních produktů korporátní éry. Vše je standartizované, tedy i lidské zdroje. Zákony jsou postaveny na vyviňování se, aby nic nebylo napadnnutelné a v konečném důsledku ani není možné najít a vyhodit viníka. Je to kultura úřední předposranosti, která produkuje pouze tzv. „údržbáře“, což jsou domýšliví lidé manažerského typu, kteří ví cosi o obchodu, excelu a mluví brilantně anglicky nebo německy, přičemž všichni miluji Švédsko a tzv. Severský styl. Procesní znalosti z výroby nemají a také nevládnou koncepční myšlením. Nedomýšlejí konsekvence svých činů, které dávají smysl pouze v excelové tabulce. Z korporátní kultury mohou vzejít pouze údržbáři…. Nic jiného, protože když nenesete,díky zákonnému vyvinění se, důsledky svých činů, tak proč byste je domýšleli anebo se vzdělávali, abyste byli opravdová elita?? Pokud o tom někdo pochybuje, tak ať se podívá na „koncepci“ našeho stavebního zákona anebo třeba naší dálniční a železniční sítě. Zkrátka dospěli jsme díky tomuto fenoménu do bodu, kdy jsme schopni řešit problém pouze nevymahatelnou vyhláškou(čti „lejstrem“) anebo zákazem.

  1. Ohledně těch chartistů…U nás na maloměstě, tam to šéfovalo totální vyfetlo ženského pohlaví – a že ten fet v oněch dobách se zháněl hůř než tuzexové bony. Věřím, že v Praze to byli jinačí kabrňáci, myšleno upřímně. Ale tehdy kdo na malém městě cokoliv věděl o chartě a navíc by se chtěl připojit…

   1. … že ten fet v oněch dobách se zháněl hůř než tuzexové bony.
    No nevím, v té době nikdo po „marjáně, ředidlech či jiných povzbujícich práškách“ zrovna moc nešel … to až nynější „demokratický režim“ zavedl různé restrikce !!
    Kdo „uměl“ mohl si vypěstovat či uvařit uplně všechno … a chemické sklo bylo za „hubičku“ !!
    Tož asi tak …

    1. Ale režim šel – eklovalo se mu živit prožraný smažky – nebylo jich moc a měl je pod palcem – šel po nich „společenským tlakem“ ne přímou represí. Růst počtu byl až v 80tkách – spíš koncem kdy už měl režim jiné starosti.

    2. Otazkou je, co je povazovano za fet. Ale je pravda, ze kdo by tenkrat chtel prodat travu, byl by za vola. To zacalo, az kdyz nastoupily jednotky „Najit a sklidit“. Eeee, teda „Pomahat a chranit“.

 21. Ono jsou disidenti dovolení a podporovani establishmentem a potom ti o kterých se nesmí psát v médiích. Ještě před 20 lety bylo zvykem dělat rozhovory na obou stranách konfliktu viz české novinářky v Čečně. Dnes je to jinak. Tohle mi vadí. S výjimkou asi dvou paradoxně komunistických novin žádné medium si nedovolilo napsat, kdo je Faina Savenkova z Luhansku. To je jeden příklad za všechny. O Grete píšou ale pořád.

  1. demokracia , myslim ozajstna demokracia sa stava minulostou a z novinarov sa zacinaju stavat medialne hyeny vyjuce ako svorka divakoych vlkov pripraveni roztrhat kazdeho kto ma iny nazor na vec ako oni

   1. Začínajú stávať? Myslím, že už dávno jsou jen smečka mediálních hyen, navíc jsou ještě úplně blbí.

 22. Tak ,aby se to nestalo volím stranu PRO.
  Právo, Respekt a Odbornost. Pakliže tato strana ve volbách významně uspěje, tak tu odbornost prosadí. Tomu věřím.

 23. A z ceho zije televize NOE Ostrava ? Pry z daru vericich. Plnoformatova televize, plne profesionalne vybavena, v kuse vysilajici, bez reklamy, se uzivi z milodaru ? Pokud ano, zvlastni to jev… A k tem politikum : K vcerejsimu clanku jsem pripsal povzdech, ze Klaus ml. mel obrovskou sanci uspet – tech co nemusi Okamuru ale chteji jeho teze v kulturni karoserii, je vice nez dost. Vidlak tvrdi ze Klaus ml. proste nahle vyhorel. Neverime 🙂

  1. Jenže Klaus ml. byl (je) docela konfliktní. Nové voliče nezískáte tím, že jim budete říkat, jak jsou špatní.

  2. Tak on hlavně V. Klaus mladší má klíčový podíl na dosazení současné pětidemolice do vlády!
   Nejprve pomohl zkonsolidovat pravicové voliče ve prospěch Fialovy ODS a pak se založením Trikošky podílel na tříštění vlastenecky smýšlejících voličských sil…
   Přitom kdyby jen nedělal poradce na Ministerstvu školství Petrovi Signálovi I., tak už tehdy by bylo vidět, jaký je to nekompetentní pako.
   Ne nadarmo je teď zalezlý a raději o sobě ani nedává slyšet. Moc dobře ví proč!

  3. Něco tak pravděpodobného, jako perpetuum mobile.- Vatikán je to, pokud vím. Kdo sponzoruje Vatikán nevím. Nabízeli mi zaměstnání. Ale pokud je vybavení profesionální, neplatí to o výkonu.

 24. Mezi námi, ta kultura „oběti“, kde „neprávo a utrpení kvalifikuje“ se dnes netýká jenom někdejšího disentu.

   1. Problem parasitismu je zavislost ,porizena u kazdeho od 6ti let..
    Tvrdou kazdenni vychovou k poslusnosti ,ktera je hlavnim predmetem vsech vzdelavacich dokola otupujicich mysl ,predmetu .
    Ktere vedou k vseobecne ztupelosti..Sedet v lavici bez hnuti az 8 hodin.
    Ukaznene opakovani a opakovani nauceneho , aby to vydrzelo cely zivot.
    Po skole jsou vsude dalsi „ucitele “ media CT , vlady a urady a poslusnost ,podajnost k nim zarucuje policie a trestaji poslusne soudy..atd.aby..
    Podarilo se vnutit vsem jak, je to dulezite a prospesne . Nezbytne .
    Nejlepe je zacit samozrejme od utleho veku s nasazenim sveraci kazajky ,aby si kazdy uplne zvykl a bez potizi ,ti mali nemaji jinou moznost..
    Vysledek je dnesek…A diveni..
    A zaci sami okrikuji ty neukaznene, aby se mohli dozvedet ta dulezita a vzacna pouceni ,napr.o nervovem systemu zizal..
    Jaky je hlavni mesto Habese . Mohli by o to prijit.
    Potom zizni a casto za tohle obdivuji vsechny ucitele../Stocholm Syndrom/.
    Prikladem je ta neuveritelna perfektni zdisciplinovana poslusnost ,kterou zavedl a upevnil Hitler a vedla az kam..
    Nase vlada ovsem pseudoakademiku rovnez prikladne poslusnosti, prispechala aby prijala Mnichov. Nez by jednala nezavisle..Se nelisila tak.
    To nikoho neodstrasuje a zabiji a po staleti..
    Tak mame to Neukazneny Rusko, napr. Okrikovani od absolutne poslusnych ,podrizenych a zavislych zacku ,pronasledovani ,nebere konce..Kazi jine.
    Kdyz to nepomaha nastupuji vsemi schvalene tresty..Jako ve skole..
    Vezmem si jiny priklad. Pred vanocemi v 67 ,kdy uz se temer neuci ve skolach ,nastal vypadek svetla na koleji na nekolik hodin a studenti se srotili a sli protestovat.
    Studenti ,ale jiz hyckani parasiti, kteri dostavali zdarma od pracujich mnohalete vyuky, ubytovani, stipendia , levnou vyzivu ,s vyhledem na pohodli kancelari a tycnych platu a ja nevim co vse , protestovali proti vlade , ktera jim to vse zarucovala…Nakonec..
    Zahledl jsem vyrok jisteho Rajchla..Cernochova pry dela nam ostudu..
    Cernochova a cela vlada objednala zbrane ,letadla , ktera jsou nosicema nuklerarnich zbrani..To je treba si uvedomit a tak se CR stane zarucenen tercem nuklearniho utoku , zatim to prave timhle smerem probiha a ktery tak cela vlada porizuje..
    To je u „opozicniho“,Rajchla ostuda..
    Pilny zacek okrikuje spoluzakyni ,nesouhlasi s jejim chovanim…..
    To mi staci..K tomu, abych vedel.

   2. Myslím, že by námpříběh, v němž „trpěla“ také dokázala navykládat. Vtip je v tom povýšení subjektivního prožitku „utrpení“ na objektivní pravdu spojenou s z toho utrpení vypývajícím nárokem. A když už skutečně netrpím „já“, musím alespoň trpět utrpením jiných. To je možná ještě ušlechtilejší utrpení než to skutečné, protože je takové jako nezištné, procítěné, dělá mě to tak nějak lepšího.

    Ale když zůstaneme u toho protikomunistického disentu, půlka z nich (neberte to jako empirické vyjádření) byla stejně těmi, kdo režim v mládí pomáhal budovat a jenom se nedostali k moci ve střetu se svými kolegy. Či byli kolegy odstaveni. To pak tak nějak uvnitř sebe cítíte tu ušlechtilost a životní moudrost, jež z vás prýští a ločin režimu je pak především v tom, že vám nenaslouchá…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *