18 července, 2024

Co je a co není

Demonstrace skončila, bezprostřední a emotivní dojmy vyprchaly, henty internety jsou zaplavené fotkami shora, zdola, zevnitř i zvenku, příslušníci a přisluhovači naší vlády se ozvali a také zhodnotili situaci, tož se na věc podívejme trochu s odstupem a možná i s trochou nadhledu. Pojďme si říct, co doopravdy je… a co doopravdy není.

Na první dobrou bych řekl, že svým způsobem všichni máme, co jsme přece vždycky chtěli.

Chtěli jsme, aby chodili mladší lidi? Tak chodí. Tentokrát už demonstrace vypadala jako setkání širokých rodin. Lidé začali brát sebou svoje děti… (mimo jiné také proto, že demonstrace jsou bezpečné a nějaká bitka, při které by vnouček přišel k úhoně, ta je hodně nepravděpodobná. Chtěli jsme, aby to bralo za srdce? Potvrzuji i s razítkem. Atmosféra byla zase lepší než minule.

Chtěli jsme spojování? Z pódia hovořili Matěj Gregor, Klára Samková, Jaroslav Foldyna, Bohumír Dufek, Ondra Dostál… i nějaký Vidlák… Pokud vím, žádný z jmenovaných není v PRO a ani se k tomu nechystají. V davu byl stánek Svobodných, zahlédl jsem Miroslava Ševčíka za Trikoloru, Jiřího Skalického za Národní radu obnovy, prý byli viděni i někteří poslanci za ANO a tihle všichni si tam měli s kým podávat ruce.

Není snadné stavět mosty, ale jestli si někdo myslí, že přes Foldynu netečou signály od Rajchla k Okamurovi a zpět, tak rozhodně tečou. Zatím si kluci nepadají do náruče, protože mají spoustu důvodů k ostražitosti, ale „horká linka“ už existuje. To samé platí pro Trikoloru, která se spojila s SPD a samozřejmě i pro Svobodné.

Chtěli jsme pluralitu názorů? Na pódiu zazněla slova o ukotvení v západních strukturách, zazněla slova o jejich podmínečném opuštění, zazněla slova o novém středoevropském prostoru, který nahradí EU a Klára Samková sklidila bouřlivý potlesk, kdy řekla, že nechce být součástí Západu a požaduje aby byl Fiala vynesen v zubech a postaven před soud. Já mluvil (jako obvykle) o ekonomických tématech a představil jsem svojí agendu pro příští měsíce – pět jednoduchých a snadno zapamatovatelných požadavků.

Tohle všechno zaznělo na jednom pódiu. A mnoho dalšího. Pamatuju si, jak loni Láďa Vrábel bděl nad tím, co budou řečníci říkat. Bděl nad tím, co se říkat může a co nemůže… Teď nic. Když to tak vezmu, PRO samo sebe deklarovalo jako pravicovou stranu, která se cítí být součástí Západu… a Foldyna zároveň jinými slovy říkal „volte SPD,“ my chceme opustit EU co nejdřív a na nějaký Západ zvysoka sereme. Na jednom pódiu bylo obojí!

Nechci bojovat proti líbodémo tím, že si na alternativě uděláme stejnou cenzuru a stejnou nenávist ke všemu, v čem se byť jen trošičku lišíme. Jen s opačným znaménkem.

Když jsem si povídal s lidmi pod pódiem, tak tam létalo ještě mnohem širší názorové spektrum. Spojuje nás shodný postoj k vládě Petra Fialy a celé Pětidemolici. A pak budou muset být volby, protože podle stávajícího rozdělení parlamentních i neparlamentních názorů to prostě už nejde. Není jak.

Chtěli jsme strany, které nepodvádějí voliče? Chtěli jsme strany, které neskrývají svou orientaci a nenechávají si ta nejzásadnější prohlášení až po volbách? Tak je máme. PRO jasně deklarovala, co chce dělat, jak to chce dělat a kde chce stát. Všichni jsme to slyšeli. Některé to přisympatizuje blíž a některé to odsympatizuje kousek dál. Ale křičet, že nikdy PRO nebudu volit, to má asi stejný význam, jako když se tu mluvilo o tom, že za covidový teror už nikdy nebudeme volit Babiše. A pak jsme mu to v prezidentských volbách docela hojně házeli. Menší zlo… prostě zbyl a byl přijatelnější než Petr Pavel.

Jak budou vypadat preference PRO před volbami, to bude záležet, kdo všechno postaví kandidátku a kdo na ní bude. Pak teprve bude mít smysl řešit, kdo má sympatičtější program, kdo má peníze na kampaň a kdo má dostatek spolupracovníků… Zřejmě také budou všechna volební témata mnohem naléhavější než dnes.

Tohle všechno dozrálo v posledních dnech či týdnech a v sobotu jsme to sklidili. Trvalo to a nešlo to lépe, protože se nenašel nikdo, kdo by to lépe udělal. A nebudu zakrývat, že jsme si přáli větší úrodu. Ale naše alternativní hektary zatím větší výnosy nedávají. Potřetí jsme si potvrdili, jak daleko dosáhne svolávací zvon Jindry Rajchla a celá řada dalších demonstračních pokusů ukázala, že zvon zvaný Rajchl má v Kotlince nejsilnější hlas.

Co naopak není? Není bezbřehá důvěra. Vše je nutno odpracovat. Český člověk si za posledních čtyři sta let odvykl věřit na zázraky. Není žádná šance, že by pravdomluvná média ubrala ze svého aktivismu. Zřejmě není šance na nějakou zkratku, která by nám cestu k budoucnosti usnadnila a je pravděpodobné, že si ještě lecčímž projdeme.

Myslím, že v příštích týdnech budeme všichni vstřebávat realitu. Jak tu politickou… mimoparlamentní i parlamentní, tak tu hospodářskou. Něco mi říká, že i agenda našeho Péti pomalu dochází svého naplnění a všechny jejich představy o naší pozici na Západě se v této zimě vyjeví. Za čtrnáct dní se uvidí, jak dopadly volby na Slovensku. Během podzimu to nebudou jediné volby.

Cena ropy se blíží ke sto dolarům za barel a nějaký cenový strop už nikoho nezajímá… Všechny problémy světa zůstaly, válka zůstala, eskalace jede. Čeká nás hodně práce…

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý kdo pošle dar alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihu (nebo knihy) z nabídky.  

306 thoughts on “Co je a co není

 1. Ano. Samozvaný.
  A co když vás, TCČAMP někdo taky považuje za toulavého kocoura ve svém revíru?
  Taky vyskočíte půl metru, až se vám trefí do palice, „drsňáku“?
  [;>))

  1. Možná!
   Ale zatím to nikdo nezkusil.
   Řekl bych dokonce (lehce sebevědomě), že nikdo v ulici, docela dlouhá léta sužované po nocích vřeštícími, toulavými potvorami, nemá žádný rozumný důvod střílet po někom, kdo tu škodnou střílí.
   Asi tak 150-160 lidí mohlo napadnout, že mne udají. Bez dalšího rozvádění, zda by to mělo, či nemělo smysl, se o to nikdo nikdy nepokusil. Víc k tomu nemám. Pikantní detaily poslední odporné vraždy, si tentokrát odpustím 😀

    1. Až někdy na vlastní oči uvidíte, jak kočka vyplenila kosí hnízdo, nebo pelíšek malých zajíčků, tak změníte názor. Můj potomek měl z toho malé trauma, nevěděla co má přes plot dělat, jak ty kosíky zachránit.
     Prostě kočka nejen chytá myši nebo žere konzervy či granule….je to šelma, jde po všem živém, co zvládne.

     Vlk také zvysoka kaká na vysokou , jakmile jsou dostupné ovce, jde po nich. No ale vlk (prej je docela dost kříženců se psem, se všemi důsledky z toho vyplývajícími)do přírody patří, že….a taky medvěd, klíště, zubr, los…..kormorán či bobr. U toho kormorána se slevilo, naštěstí pro toky, rybníky a jezera či přehrady, jejich rybí osádku.

     1. Pochopte, prosím vás, jednu věc: já tady nehájím ani kočky, ani kosy, ani zajíce. Dělejte si ve svém volném čase, co vám svědomí/zákony/ostatní lidé dovolí.
      Já hájím jakousi kulturnost debaty, a do té šťavnaté popisy způsobů likvidace koček podle mého názoru nepatří.
      Možná na to máte názor jiný, já vám ho neberu, ale pak by asi bylo lepší, kdybyste ho prezentoval jinde.

      Pokuste se mi porozumět, vy i váš kolega, předem vám děkuji.

     2. Přesně toto je ten hlavní důvod, proč to u těch toulavých dělám.
      Pokud se kočka/kocour drží doma, nebo ve svém dvorku/půdě, dělá co se od ní očekává (nic, nebo ty myši), tak mě nezajímá – ať si každý doma chová třeba ondatru ve vaně, mně je to fuk.
      Tyhle toulavé ludry to dělají v pauzách mezi mrouskáním a to proto, že se tím baví a že mohou.
      Už je to za ta léta lepší, už je to tu pro kočky nějaké „profláklé“, že se tu často střílí a na konci toho humna je „hřbitov“. Ten jejich výskyt v daném humně už není zdaleka takový, jako třeba před 5, nebo 10 lety. To měl kočku/kocoura napřed kdejaký blboň, co to koupil dětem.
      Ale až tahle živá hračka přestala rozmazlené smrady bavit, tak je vyhodili na ulici – se všemi důsledky..

      1. V případě, že bychom se potkali, rozhodně by to jeden z nás odskákal. Třeba jste silnější, tak já, ale v těchto věcech jsem neústupný. Pokud vy, bylo by to s vámi hodně špatný. Důvod, že v noci vřeští? Nebo loví? To bude tím, že je to zvíře, v tomto případě predátor. V případě to tak je.
       Za poslední tři roky jsme přišli o pět koček, všechno dorostenci, co se jen začali odvažovat za plot. Což kočky kurva dělají, pokud by někdo netušil. Jak doma? Jak kurva doma? Jednu jsme našli jako kotě vychrtlou na kost, vypiplali za účasti obou našich psů, jednomu se tuze ráda vyhřívala na hřbetě. Kvůli myším a potkanům jsme je chovali, ani jedna to pořádně nestihla, ale když tam byly, stačilo.
       Pět koček v řadě, to není náhoda. Má to na triku nějakej podobnej kokot. Přesněji řečeno ubohý kokot.

       1. Kluci,
        domluvte si spolu souboj, jako třeba Elon Musk s tím druhým pytlíkem, jehož jméno si zrovna nemám kde přečíst, a pak o tom napište blog, Banga na iDěsu vám ho vydá a Trčálek o vás napíče ódu.

        Ale proč zrovna teď a zrovna tady?

         1. V dětství mě jednou pak hodili za žábami do strouhy, kam je chodili klackama vybíjet. Dvěma u toho tekla z držky marmeláda. Jo, tehdy jsem brečel. Vzteky.
          Nesnáším, když někdo z plezíru ubližuje slabším, natožpak když vychechtaně zabíjí zvířata a chlubí se tím, že proto, že jej serou. A budu až do konce, není to ode mě póza. A už vůbec nedělám internetovýho Sandokana, jen říkám věci tak, jak je mám.

          Bez testosteronu někdy hrozí, že moudrá uvážlivost jen zbyde. Bez možnosti výběru. To není protiútok, jen konstatování.

      2. Pro Tecočamp
       Když čtu tvé výlevy na téma koček tak mi je z tebe poněkud na blití. V přírodě je celkem vyváženost mezi lovci a lovenými, jediná škodná jsou lidé jako jsi ty.

 2. Počet demonstrujících dle Lidovek:
  Na sociálních sítích se objevily fotografie sobotní protivládní demonstrace na Václavském náměstí vedle snímku manifestace Milionu chvilek s poukazem na rozdílnost odhadů počtu účastníků. Policie totiž v sobotu mluvila o vyšších jednotkách tisíců lidí, zatímco pořadatelé tvrdili, že na Václavské náměstí přišlo až 100 tisíc demonstrantů.
  Mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík vysvětluje, že odhad deset tisíc sobotních demonstrujících platil jen pro daný okamžik sčítání, ale při informování o počtu účastníků už údaje nikdo dál neaktualizoval. I když se počet účastníků pak mohl podstatně zvýšit. Policisté totiž sami od sebe údaje o počtech účastníků podobných akcí neuvádějí, aby nebyli vtahováni do politických půtek.

  Tak to je síla – takže jak kdy a jak pro koho se manipuluje s počtem demonstrantů.

  1. Prostě je na čase, aby to nějaký odvážný kadet Biegler řekl naplno: Bezvýznamná hrstka proruských výtržníků, souhu nadplukovníku.

 3. Tož to by z toho už jeden pokálel, pane hrááábě🤣 „V neděli v USA havaroval letoun F-35B Lightning II, o který má zájem i česká armáda. To by nebylo tak překvapivé, letecké nehody nejsou tak neobvyklým úkazem. Kuriozní ovšem je, že letoun nejsou americké vojenské složky schopny najít. A proto žádají o pomoc veřejnost. Která se v mezičase královsky baví jejich neschopností a žertuje, zda se letoun náhodou nenajde na Ukrajině.“

  1. Já bych nehledal na Ukrajině, ale v nějaké české stodole.

   To se hádají Čech, Rus a Američan, kdo má lepší armádu.
   Povídá Rus: My máme tolik tanků, že by zaplavily celou zemi!
   Američan opáčí: To je toho! My máme tolik letadel, že by zaplavily celou oblohu!
   Čech to rozhrábne: Pánové, jste bez šance. My máme tolik zlodějů, že by vám to všechno ukradli.

  2. Letadlo po katapultazi pilota letelo se zapnutym autopilotem a s vypnutym odpovidacem.

   Deník Washington Post přinesl komentář ze společné základny Charleston, podle kterého odpovídač letadla v době incidentu nefungoval. Neposkytli žádné informace o typu letu, na kterém se letadlo v době incidentu nacházelo. Z článku:

   „Transpondér letadla, který obvykle pomáhá lokalizovat letadlo, nefungoval „z nějakého důvodu, který jsme zatím nezjistili,“ řekl Jeremy Huggins, mluvčí společné základny Charleston. „Proto jsme zveřejnili žádost o pomoc.“

   1. Transpodér jim zřejmě vypnuli Rusové, aby si vyzkoušeli REB proti F35. 😀 Očekávám, že se jim za nějakou dobu ozvou z Mockby, že letadlo rozebrali, složili a přitom pár drobností opravili – jestli jim je mají poslat zpátky v autonomním módu, nebo jestli si pošlou pilota.

    1. [;>D)
     Když pustím fantazii na špacír:
     Éro se nečekaně dostalo pod vliv ruského dálkového ovládání, pilot byl vystřelen, aby se zvytečně nemotal do řízení. Dále se toho moc neví. [;>))

    2. Anebo ta zpráva přijde z Pekingu, s tím že sériová výroba už začala. Přijímají objednávky a posilají cenik.

 4. Nevím, jestli to přímo souvisí s cenami ropy, nebo spíš nenažraností pumpařů, ale na místní Benzině ještě v pátek N95 byl za 39,50 a dneska je za rovných 41,00. Koruna padesát na litru toho neobyčejnějšího benzínu, který ta firma bere bůhvíodkud. Natankujete v pondělí plnou, auto jede normálně a za týden, s polovinou nádrže, jakoby to auto někdo držel za zadek, nebo nechal zataženou ručku…
  Jiná šance natankovat tu není, resp. je ale nevyplatí se to – nejbližší výrazně levnější i kvalitnější ONO, je přes třicet kilometrů daleko. A rozdíl je oproti místní červené Benzině tři kačky na litru. Při 40L nádrži malého auta, které navíc málo žere, se to prostě nevyplatí, pokud zrovna nejedete okolo – a já tamtudy bohužel cestu nemívám.
  Myslím ale, že to bude nějaká sviňárna od pumpařů téhle sítě, protože ostatní pumpy nezdražily vůbec, nebo jen padesátník.
  Ožebračování českého národa a další pakování se miliardářů na chudobě, pokračuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *