26 května, 2024

Chvála úletům II

Další strašný nepřítel odpovědnosti a řádu je zamilovanost. Láska, vzájemné vábení pohlaví, bujení hormonů.

Je jedno, jestli Amorův šíp trefí ženu či muže nebo oba. Nebo oba tři. Stane li se to, dějí se VĚCI. Věci krásné i strašné. Šplhá se po balkónech, boří se společenské předěly, píší se básně, dopisy (Já píši Vám), starci omládnou. ALE také. Prohánějí se kule hlavou, pálí se mosty, ničí rodiny, hoří města, vedou se války…

Jeden z nejznámějších a nejstarších příběhů o milostném úletu a o důsledcích zamilovaného úletu je ten o úletu předcházejícímu Trojské válce, kterou popisuje Homér v Ilias. Je to příběh o únosu krásné Heleny Spartské Trojským princem Paridem.

V řecké mytologii není únos Heleny Paridem popisován jako náhlé milostné hnutí mysli, úlet Heleny a Parida, ale můžou za to bohové. Bohyně. Tři. HéraAfrodíta a Aténa

Rozhořel se mezi nimi spor o to, která z nich je nejkrásnější. Kvůli zlatému jablku, které stvořila bohyně sváru Eris a věnovala ho „té nejkrásnější z nich“. Jenže, která z nich to je? Rozhodnutí jejich sporu připadlo Paridovi, trojskému princi. Nevím, jak na něj přišli.  On zřejmě nebyl žádný velký myslitel. Jablko od bohyně sváru. Už to ho mělo trknout. Místo toho, aby utekl, vymluvil se, dělal slabomyslného, tu blbou, ze všech stran nebezpečnou úlohu přijal.

Každá z bohyní mu nabízela velké dary, ale jen Afrodíté mu nabídla dar nejcennější – lásku. Slíbila mu srdce krásné Heleny Spartské ověnčené božkým rodokmenem. Paris proto zvolil Afrodíté jako nejkrásnější.

Blbec.

Když jsem byl kluk, bylo mezi námi kluky oblíbené rčení „Neser bohy!“ A právě tohle měl někdo Paridovi důrazně zařvat do ucha. 

Ne, že by protislužba nabízená Afrodítou byla ošklivá, nevábná. Naopak. Ale jednu vadu na kráse měla. Svou volbou Afrodité zbylé božské dámy strašně dožral a udělal si z nich nepřátele na život a na smrt. Bohyně sváru Eris byla na koni. Dámy mu pak předvedly, co dokáže nasraný bůh.

Již brzy nato se setkal Paris s Helenou, která se do něj přičiněním Afrodity zamilovala a uprchla s ním do Tróje.  ÚLET. Velký úlet. Bez ohledu na předvídatelné následky se zatemněným mozkem se vzali za ruce, vsedli na loď a pryč ze Sparty přes moře.

Kdyby byla Helena jen tak někdo, manželka pasáčka ovcí, tak by se to odbylo jen přes pár facek. Ale ona byla manželkou Meneláa, spartského krále a ten to jen tak nenechal. Vojska mnoha peloponéských vládců vsedla na kryté lodě a vzhůru k břehům Malé Asie, k Troji. A tekla krev. Bronzové meče svištěly, hrdinové i bohové se činili, pálilo se, kořistnilo, zotročovalo.

Meneláos byl podle Homéra silný a zdatný v boji. Před trojskými hradbami Parida přemohl, notuje si při tom:

„Popřej mi vladaři Die, ať potrestám Parida, který

křivdu mi způsobil dřív, a zdolej ho rukama mýma,

aby i z potomků leckdo se zhrozil a nespáchal křivdu na hostiteli,

který jak hosta ho přátelsky přijme.“

Po těch slovech se rozpřáhl a stinným oštěpem mrštil

Meneláos ještě o Parida přerazil natřikrát meč a už to vypadalo na krvavý konec

V tom Afrodité ho (Parida) velice snadno

 vyrvala (bohyně je!) – a zastřela ho oblakem mlhy,

do vonné ložnice pak ho odvedla, aby si sedl.

V ložnici nejdříve Paris dostal od Heleny čočku:

„Ty ses navrátil z boje? Ach měls tam raději zhynout,

usmrcen silným mužem, jenž dříve mým manželem býval!

Vždyť ses chlubíval dřív, že vynikáš nad Meneláem ,

Bojovným mužem, jak silou, tak rukou i kovaným kopím.

Paris se snaží otupit hroty výčitek s tím, že zápas odloží na jindy.

Nekárej, ženo, mé srdce záplavou výčitek prudkých!

Nyní sic Meneáos mě s pomocí Athény přemoh,

Já ho zas přemohu jindy – vždyť bohové stojí při nás!

Teď na lůžko pojďme a těšme se z radostí lásky!

„Láska doposud nikdy tak mou mysl neobestřela,

ani když z půvabné Sparty jsem tehdy tě unes a plul jsem

po vlnách na mořských lodích a na malém ostrůvku s tebou

 poprvé v milostném lůžku se v objetí spojil, jak nyní

horoucně po tobě prahnu a sladká touha mě jímá.“

Řekl a první šel k lůžku a manželka spěla hned za ním.

Zhoubě Paris ale neušel.

Na konci byla šaráda s trojským koněm a pád a zničení Troje. Paris byl zabit, kouzlo bohyně Afrodité pominulo. Helena se poté ochotně vrátila zpět do Sparty. Meneláos byl kromě toho, že byl silný taky, ehm, jak to napsat, no posuďte sami – Meneláos ani na okamžik neuvažoval o potrestání Heleny, která se 10 let pelešila s Paridem a s kde kým ještě a byl přesvědčen, že za vším stál pouze Paris. Hmm. Asi nechtěl ty rozvětvené parohy rozmazávat.

Příběhu se ujmuli antičtí spisovatelé a dramatici. Po antických renesanční. Po nich další a další. Rozpitvali do detailů to, co trojské válce předcházelo a co vše následovalo, Oidipové, Ifigenie, Penelopé dodnes běhají v řízách po jevištích na celém světě. Příběhů jako výsad na Meneláově paroží. Achilles nahání Hektora okolo Troje a lidé žasnou, co vše se stalo. Jaká dramata a tragédie se odehrály, co vše se odvinulo od jednoho milostného ÚLETU.

Nejméně ¾ toho, co bylo kdy za existenci lidstva sepsáno, pojednává o vzplanutí, katastrofách přirovnatelných k zemětřesení provázející průběh, o někdy krásných a šťastných vyústěních, jindy o tragických koncích takového zamilovaného úletu.

Nemusí to však být jen úlety mocných za přispění bohů. I ti nepatrní, kteří zahoří láskou a zapomenou na vše ostatní pro pohled milované bytosti, pro polibek, pro noc lásky. I ti nepatrní mají šanci se dostat do písní. Co se stalo na příklad  

U těch třeboňských kasáren

U těch třeboňských kasáren, stojí tam voják den co den,
dívá se dívkám do očí, jednu z nich večer vytočí,
dívá se dívkám do očí, jednu z nich večer vytočí.


Tam u muziky na sále točí se voják vesele,
hezkou dívenku v kole měl a na večerku zapomněl,
hezkou dívenku v kole měl a na večerku zapomněl.


A když devátá odbila, milá ho domů posílá,
a on se stále vymlouvá, že až do rána přesčas má,
a on se stále vymlouvá, že až do rána přesčas má.

Když jedenáctá odbila, patrola na sál vkročila,
sbohem buď, milá, pravil on, zítra mě čeká garnizon,
sbohem buď, milá, pravil on, zítra mě čeká garnizon.

To známe každý, kdo byl na vojně. Kluci zavření v baráku, pustí je jen sem tam a nakrátko. To když se na vás potom nějaká hezky podívá, usměje se, přitiskne se k vám v kole, to potom všechny vojenské řády, přísahy, čestné zástavy zmizí někde v temnotě a jde se za láskou a jejími přísliby. I kdyby vás ráno měla čekat šibenice. Nebo garnizon, jak si stěžuje vojáček na konci písně, kterou mám rád, protože to není kýč.

Tak to bychom měli úlety z lásky. Před tím jsem psal o úletech způsobených alkoholem. Nejstrašnější ale asi jsou úlety z lásky za přispění alkoholu. Ale to snad ani nebudu rozebírat…

83 thoughts on “Chvála úletům II

 1. Jednoznačně 👍 Admirále… Báječné, dobře uchopené téma. Fajn počtení o nejmocnější, nejsilnější a zároveň nejničivější, nejdestruktivnější lidské vášni, citu, touze …

  1. Jednoznačně – nejmocnější a nejsilnější je láska a víra (naděje se dostaví jaksi automaticky). I proto naši předkové přečkali staletí mírného útlaku, dokázali se v minulém století vypořádat s každým systémem. S tím posledním to nabírá na obrátkách a doufejme, že se u nás jako první na světě zbuduje spravedlivý systém podle předpovědi pana Paseky ze Svratouchu. Totiž zastupitelský systém podle profesí – zemědělce bude zastupovat zemědělec, švadleny švadlena, atp.

 2. Admirále, Admirále, co vy jste za lumpa, takhle vyžírat Homérovi funkci…

  To je nečestné a nekamarádské, to by Mirek Dušín nikdy neudělal!
  (-:

 3. Psal jsem na konci článku „Nejstrašnější ale asi jsou úlety z lásky za přispění alkoholu. Ale to snad ani nebudu rozebírat…“, ale vypadá to že se nám to díky běhu událostí nevyhne.

  „Lékař s hodností podplukovníka podle serveru iDnes v opilosti plácl ženu přes zadek. Případem se zabývají tamní úřady. Řeší ho i české Ministerstvo obrany, pod které lékař spadá.“

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-ostuda-v-koreji-lekar-z-vladni-vypravy-se-opil-a-obtezoval-tamni-hygienicku-229402#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest217_krokovy_redesign_feedu_varB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  I když zase, když se to vezme kolem a kolem, plácnutí přes zadeček zas tak velká láska není…

  1. no je to dosti trapné, ale to je asi tak všechno.
   Nevím, jestli to nafukují Korejci nebo naopak čeští novináři, píšou, že ani neodletí z Koreje zpět do vlasti.. to je jistě taky nepřiměřené.
   V době, kdy vládl rozum, by mu korejská hygienička dala přes tlamu, Kupka vzal diety a napříště ho nechali sedět doma na zadku.

   1. „V době, kdy vládl rozum, by mu korejská hygienička dala přes tlamu, Kupka vzal diety a napříště ho nechali sedět doma na zadku.“

    Tak tak. Měl dostat facara a bylo by.
    Rozumné, taktní, bezprostřední.

    1. Cílem delegace je
     „posílit spolupráci v logistice, kosmických aktivitách a moderních technologiích“. Třeba to plácnutí bylo posílení spolupráce v kosmické sféře a Korejka to nepochopila.

  2. Dobrá, diplomatické faux pas – s konfuciánstvím v zádech nepříjemná záležitost, ale pár dní po Velikonočních přece nebudeme „hříšníka“ přibíjet na kříž. Navíc – jednak Asiatky mají v drtivé většině jinak modelované pozadí, a co je důležité, v tradičním oděvu téměř neregistrovatelné.
   Nejspíše měla ona hygienička obepnutou sukni, nebo těsnější střih kalhot, možná zprvu kladně zareagovala na onoho Romea, který si možná nadopován lidem věc špatně vyložil … Přece nebyl tak blbej, aby měl manýry us oficíra … Pokud ano, tak se nesmí divit …

 4. Nasaď 3,14či řemenicu a roztočí svět! Možná to je ten pevný bod, který Archimedevi chyběl…

 5. Někde v Soulu u plotu
  měřila mu teplotu
  jestli ji má velikou.
  Nešel na to oklikou.

  Polaskal ji prdélku
  na šířku i na délku;
  vzrušila ho žlutá kůže
  podplukovník všechno může

  vždyť je členem delegace.
  Takováhle situace
  stává se mu celkem běžně,
  zachoval se opět něžně.

  1. ANO!

   Milostný úúlet!

   Nedalo mu to, plácal po prdelce. Bůh pomsty bude nemilosrdný. Asi mu ho useknou. Bude z něj transssžena.

   1. Přiletěli do Soulu ožralí, jako hokejisti do Prahy z Nagana. Vedl to ministr kupka. Měl by se zastřelit nebo rezignovat. Nebo je ještě ožralý?

 6. Jen poslední sloka písně:
  Budova pevně stavěná, okna mřížema zdobená
  Budova pevná jako zvon, to je Třeboňskej garnizon.

 7. Příčiny nynějšího civilizačního úpadku:
  1. Všeobecné rovné volební právo.
  2. Odosobněný kapitalismus.

       1. Pro Kocoura: Sibyla má pravdu a pokud žádáte odpověď jednou větou, je to velmi dobrá odpověď.

        Jednou větou ale nedokážu vyložit, jakými cestami se působení těch přírodních sil v tomto případě ubírá. Když jsem se o to pokusil, vyšly mi z toho čtyři články.

       2. Síly přírody sice působí na každého stejně, ale na různé nemá jejich (stejné) působení stejné účinky. I Calhoun sám opakoval experiment mnohokrát a zdaleka ne vždy to dopadlo známým způsobem.

       3. Jistěže. Člověk je živočich jako každý jiný, podléhající stejným zákonitostem. Liší se jen tím, že to umí dovedněji zastírat. V měřítku evoluce na krátkou dobu.

 8. Tužka napíše,…žádná politika,…furt jen samá politika,….a lásky je nám třeba, néžené.
  Vyberu několik slov z článku, co napsal nick Admirál,….a…a sestavím je jinak,….jak jinak, ..?.. zase o lásce,….

  Věčná otázka.

  Kam jsi šla, Lásko?
  Pověz jen.
  Kde je ten přístav?
  A tvůj člun tam zakotven.
  Kde je ta síť?
  Lásko,….
  Chci být polapen.

  Mějte se,….Tužka.

 9. Letecký úlet:

  “Velmi kulantně řečeno – lékař s hodností podplukovníka se během aktuálně probíhající vládní mise v Jižní Koreji dopustil velmi nevhodného chování vůči tamní hygieničce. Resort se chystá lékaře potrestat. Případem se zabývá i ministerstvo zahraničí. Podle expertů může ohrozit česko-korejské mezinárodní vztahy.“. Idnes

  1. „velmi nevhodného chování“

   Bůhví, co to může v Korei být. Třeba si prdnul, když byli spolu na polním lehátku …

  1. Jeden z mála chlapů, který porušil protokol a zachoval se přirozeně – ke korejské ženě.
   In vinum veritas a ve vodce nebo koňaku či whisky taky.
   Kdyby to byl gay, plácnul by po prdeli asi stevarda nebo ochranku.
   To by dnes bylo přijatelnější nebo naopak?

    1. Já bych neplácal, ale spousta ostatních ano.
     A viděl jsem holky, které šly klukům hned po rozkroku. Kluci z toho bývali dost vyplašení. Já býval vždy poněkud nesmělý. Asi nevíte, co dokáží baletky nebo zdravotní sestry.

   1. Já nevím. Není přirozenost jako přirozenost. Neznám fyzický potenciál té dámy, ale za přirozené chování z její strany bych považoval, kdyby to opilci otočila kousavým dozadu.
    Ta dáma možná má i životního druha, jeho názor by mohl být zajímavý.

    Něco takového si umím představit třeba v obveselené společnosti přátel u táboráku, ale do kontextu diplomacie a oficiálních mezistátních setkání to asi nepatří.

   1. njn, ale je to tam o něm docela obšírně, i když některévjeci mi taknějak zavánějí, protože si to pamatuji kapku jinak.
    Dokoncei ostatní je celkem slušně popsáno

 10. ČTK : „Slovensko zakázalo zpracovávat naskladněné ukrajinské obilí a z něj vyrobenou mouku. Obilí nesmí ani na trh. V kontrolovaném obilí byl potvrzen výskyt pesticidu, který není v EU povolen a který má negativní vliv na lidské zdraví.“

 11. OT:
  „Spotřeba elektrické energie vzroste během dvou desetiletí podle šéfa provozovatele přenosové soustavy ČEPS Martina Durčáka na zhruba dvojnásobek nejen v Česku, ale i v dalších zemích EU. ČR přestane být do roku 2030 energeticky soběstačná a bude muset elektřinu za draho dovážet, uvedl dnes Durčák na semináři v Senátu o rizicích plánů na dekarbonizaci evropské a české ekonomiky do roku 2050 (ČTK)“

  Vizitka všech těch Čalfů, Grossů, Klausů, Paroubků, Zemanů, Špidlů, Nečasů, Topolánků, Sobotků, Babišů , Fialů….a dalších (včetně čučkaře a milky krávy).
  Svézt na hromadu, zalít betonem a nad něj vztyčit vlajku s nápisem “ Zasloužili se o smrad“.

  1. Necas urcite neni muj oblibenec, ale tady se ho musim zastat.
   Byt to on, ktery mel velky zajem na dalsich jadernych blocich v Cechach, ale podle vsechno si vybral spatneho favorita, a tak byl odstaven.
   Zato Babis zakazal ideove zavadneho dodavatele zakonem. Tim se o budouci pruser zaslouzil mnohem mohem vice, nez vsichni ostatni dohromady.

   No a Zeman? Ten prece poveril Gregra dostavenim Temelina. Byt tam dnesni verchuska, tak je do dneska betonove torzo.

  2. Elektroauta v Německu budou jezdit na uhlí. Když zrušili hen to jádro. Tam už to tedy mají vyřešeno.
   Na co asi budou jezdit elektroauta u nás?
   Je tady někdo dostatečně zelenej, kdo by byl mocen podat vysvětlení?

   1. Na klíček. Na takový malý, olysalý fialový klíček. Vezmeš, pár mu natáhneš , pustíš a frrrrrrr………. zastaví se to celé až v Mukačevu. Dál už to bude výhradně věcí mukačevských zelených.

  3. Jen dodatek.
   Já jsem proti jakémukoliv malignímu násilí. To znamená nezabetonovat nějaké lidi, ale jejich vizitky, fotografie….
   A ten “ smrad“ ?
   Tož mít ty další jaderné bloky……Tak by šlo odstavit jednu, dvě……elektrárny na uhlí.

 12. Pane Admirál.
  Vaše první psaní mě minulo a teď ten nadpis,mne napadlo,jestli Vám neuletěli včely.
  Také se někdy o někom beze smyslů,říká,tomu uletěli včely.
  Jako historický amatér,mne překvapuje tyto popisy,nebo kolik si připomínáme astrologů,sociologů,matematiků.Doba po Kristu,spíš tmářství.

 13. Neda mi citovat isteho kapitana, ktory nam este v prijimaci objasnoval ako to s hormonmi a s uletmi je.
  Kratko a vojensky vystizne:

  ked je kokot v pici, tak je rozum v riti.

  1. Pojďme se na to podívat matematicky. Královna věd nás podpoří za všech okolností, v tom je její kouzlo:

   Věta: Keď je kokot v piči, tak je rozum v riti.
   Důsledek: Kokot a rozum k sobě mají velmi blízko.

   Důkazy obou tvrzení si čtenář provede samostatně jako domácí úkol.

     1. Děkuji, obával jsem se negace výroku, vidím však, že má obava byla lichá.
      V inkriminovaném prostředí by bylo dokonce možné uvažovat i koloběh kokotů v interakci s 3,14čami, nicméně tato problematika je již příliš velký úlet, vyčkejme tedy na pokračování Chvály úletům III.

       1. Pozoruhodná je myšlenka, kterou v tom odkazu sděluje nějaká Jana Chamrová: Tlak, který může v takových případech veřejnost vytvořit, je skutečně velký.
        (Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/skandal-jizni-korea-delegace-zahranicni-cesta.A230413_193236_zahranicni_dyn?zdroj=otvirak)

        Někdy je ten tlak až tak velký, že ho svěrače neudrží, a k tomu teď situace jednoznačně spěje: někdo se z toho poxere.

        1. Mě zaráží 2 věci:

         1) Že byl nalitý po přistání. To znamená, že ve vládní delegaci se vesele chlastalo během letu.
         2) Co dělal v delegaci ministra dopravy zelený mozek?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *