19 června, 2024

Poslední, co zbylo

Včera jsem zasadil brambory a řepu… byl krásný den, půda mi obeschla po deštích z počátku týdne a tak to šlo. Předpověď slibuje další déšť na dnešek i zítřek a to velmi vydatný. Musím říci, že to se nám na jižní Moravě v březnu a dubnu nestává. Zpravidla tu bývá poměrně výrazné sucho, které poškodí ozimy a zpomalí jarní rozvoj. Ale letos to teda nebude. Jednak byla dlouho zima, takže osení moc vody zatím nepotřebovalo a i když mrazy poškodily meruňky a další ovoce, pšenici to rozhodně prospělo. Jestli teď opravdu zaprší, tak máme zaděláno na velmi pěkné výnosy (a tím pádem nízké ceny).

O víkendu budu mít poslední letošní zabíjačku. Normálně už by se to nedalo udělat v takovém teple, ale loni jsem si koupil mysliveckou ledničku, která zvládne uchladit i dvousetkilového čuníka, takže se mi sezóna o něco prodloužila. Vypadá to, že na demonstraci (nebo na následnou blokádu) přivezu účastníkům nějakou tu výslužku…

Kdo chce letos něco pěstovat, má nejvyšší čas. Brambory, hrášek, řepa, vlastně všechno. Trochu pozdě je už na rostliny krátkých dní – ředkvičky a špenát, ale letos fakt byla dlouho zima, takže moc šancí nebylo. Zkusit se to ještě dá, ale nedivte se, když vám to rovnou půjde do květu. Zároveň máte měsíc čas na rajčata a další teplomilnou zeleninu. Ovšem je žádoucí začít předpěstovávat.

Včera jsem viděl první květ na řepkovém poli, takže za chvíli zase bude žluto a pokud mohu soudit, po mnoha letech poklesu, letos bude žlutých polí více. Není to proto, že by stoupla cena, ale řepka se nemusí dosušovat a netýká se jí budoucí podzimní hysterie s cenami plynu. Navíc, řepka se seje v srpnu, takže kdo ji zasel, stihl ještě staré ceny osiv i staré ceny hnojiv. Dost zemědělců toho využilo. Stejně tak se loni selo hodně slunečnice, ta se sklízí dřív než kukuřice, takže se po ní selo hodně ozimné pšenice. Zima byla v pohodě a dokonce celkem vodnatá i když bez mrazů, jaro bylo dlouhé a studené, vody asi bude dost… Pánbůh nás má rád.

Začněte si stavět kurníky. Do žní to akorát budete mít hotové, pak si pořídíte deset slepiček, koupíte jim u zemědělců levné krmení na celou zimu a budete připraveni. Já si letos k vánocům nadělil novou loupačku na ječmen… od podzimu už budu mít na zabijačkách vlastní kroupy.

Proč to všechno píšu…

V poslední době to vypadá, jako bych nemyslel na nic jiného, než na demonstrace… Vidlák kope za Rajchla… (před několika roky jsem takhle kopal za Babiše a předtím za ČSSD). Ale není to tak. Ne, nečekám, že stotisícová demonstrace smete tuhle vládu, ale když se dívám, jak Fialovi to vládnutí jde, tak mám už od podzimu neodbytný pocit, že se smete sama. Pomalu nemine den, aby nenaštvali někoho dalšího. Včera třeba Stanjura řekl, že sníží dotace do zemědělství a do průmyslu… Je třeba jim blahopřát, klasických pražských kafírníků zase není tolik a hodně lidí se drželo zpátky, protože si mysleli, že jich se fialová politika nedotkne…

Podívejte se na Macrona, jak se vrátil zpátky z Číny přeprogramovaný…

Američanům unikla data o Ukrajině a to bývá předzvěstí obratu v tamní politice…

O Rajchlovi vyšel na Seznamu jeden článek, který byl vlastně neutrální….

Myslíte, že to nic neznamená?

Hele, samozřejmě se to nemusí stát, ale moc může klidně brzy ležet na ulici. Budou nějaké volby a budeme rozhodovat, kdo bude napravovat škody. A protože tu pořád máme mlčící většinu, která se o politiku výrazně nezajímá (ale svým hlasováním rozhodne) a pořád tu máme velká média, která tu de facto vyrábějí politiky spolu s politickými neziskovkami, je zapotřebí každého počinu, kterým dostaneme do veřejného prostoru i jiná jména než ta, která to mají dobré u Václava Moravce. Proto říkám všem, kdo chtějí tomuto státu pomoci: běžte v neděli na demonstraci. Kdo se cítí ukřivděn, že nebyl pozván na pódium, tomu hlásím, že já jsem loni nebyl na pódiu ani jednou a stejně jsem se stal známým. Stačilo mi přijít pod pódium a psát o tom. Běžte, tlačte svým množstvím na vládu a svolejte si svoje příznivce. Já to také tak udělám. Budu zase od dvanácti pod pódiem, abych si podal ruce s těmi, kdo mě čtou.

Ano, budu mít i knihy.

Jednoho dne prostě bude Fialova vláda u konce a pak bude důležité, kdo tu bude mít nějaké jméno. Česká televize nikomu z nás prostor nedá a bude ozlomkrk vyrábět nové libtardí politické rychlokvašky, jen aby udržela situaci. A nemyslete si, oni tohle umějí. Takže je zapotřebí se prosadit sami.

Hele, víte co jediné v této zemi asi zbude, než se této vlády národní zkázy zbavíme?

Půda!

Zemědělská půda u nás pořád ještě patří dvěma a půl milionům vlastníků. Ano, máme tu velké hráče, ale i Agrofert, který je největší, vlastní jednotky procent naší půdy. A pořád má sídlo v naší republice, platí daně u nás a dodává především do potravinářských provozů na našem území, pro které platí to samé. Všichni ostatní velcí hráči tu vlastní spíš nějaké promile. Kdybychom to zprůměrovali, tak každé rodině v této zemi v podstatě patří hektar půdy. To není zase tak špatné.

Odtud budeme s obnovou začínat. Poslední národní bohatství. Sice vydojené a zbavené živin, ale pořád ještě naše. Civilizace začíná obdělanou půdou. Všechno ostatní je vždycky jen nástavba. Banky jsou v cizích rukou, průmysl je montovna pro Německo, doly se zavírají, kamenolomy se neotevírají. České zemědělství je také v rukou těch zahraničních bank, ale půda jejich ještě není. Česká půda z valné části patří Čechům. I agrobyznys je z velké části v domácích rukou. Zatím.

Je zapotřebí o tom mluvit s každým, kdo má ambice této zemi vládnout. V uplynulých měsících jsem to dělal. Nevynechal jsem jedinou příležitost, kdy se dala nastolit otázka českého zemědělství a kdy bylo možné navrhovat vidlácká řešení. Nevím, jestli nějaká nová vláda dokáže uhrát české zájmy v globálních procesech. Ale chtěl bych, aby příští vláda uvolnila své šílené předpisy a umožnila lidem na vesnici, aby půda byla i pro ně. Když mamina na mateřské umí udělat marmeládu pro své děti a neotráví je, může to dělat i pro sousedy a měla by mít možnost to dělat za peníze a zcela legálně. To samé platí pro víno, okurky i zabíjačky. Příští vláda nebude schopná dávat sociální dávky, protože pokladna je prázdná. Tak by alespoň měla lidem umožnit, aby se živili sami.

Sice jsem o zemědělství méně psal, ale více o něm mluvil v zákulisí. A nezůstal jsem jen u mluvení a psaní. Dnes jsem završil další fázi své práce, kterou jsem loni začal. Je to takřka přesně rok, co jsem si řekl, že musím rapidně zvýšit svůj dosah a udělat víc, než jen psát komentáře. Zítra s tím vyjdu ven.

204 thoughts on “Poslední, co zbylo

  1. Co to je, proboha, za panoptikum? Výběr protičeské menažerie? Vždyť je to jeden křivější ksicht než druhý. Z nich ta zaprodanost a lokajství úplně prýští.

  2. Mívala jsem ji rada… než se z ni stala ta Jaderná bába a nechala se vtahnout do politiky.
   Btw – i jaderná fyzička má jiste pojem o gravitaci. Nevzit si na takovou trachtaci spodní prádlo .. no no

 1. Z netu:
  Agentura Moody´s snížila rating Ukrajiny na negativní. Známka Ukrajiny je nyní jen jeden stupeň od velmi vysoké pravděpodobnosti selhání. Podle Moody’s současné problémy země zvyšují rizika udržitelnosti vládního dluhu, takže je velmi pravděpodobná restrukturalizace dluhu s výraznými ztrátami pro věřitele ze soukromého sektoru.
  A co to znamená pro ČR ? Naprostou katastrofu. Nejen že Ukrajina nevrátí ČR ani jednu jedinou korunu z toho co jí vláda Petra Fialy půjčila, že Ukrajina nezaplatí ČR ani korunu za dodané zbraně, je to daleko horší. Ukrajina si půjčila desítky miliard Eur i jinde, ale jak všichni víme, vláda Petra Fialy se za tyto půjčky zaručila. V praxi to znamená, že věřitelé nepůjdou po Ukrajině, ale po ručiteli, kterým je ČR. Ekonomové a členové bankovní rady očekávají naprostý kolaps veřejných financí v ČR, zjednodušeně nebudou peníze na vyplácení důchodů, soc. dávek a co hůř na kompletní provoz státem placených služeb včetně školství, zdravotnictví atd.
  Ukrajina téměř jistě zbankrotuje a ČR díky vládě Petra Fialy také. Fiala spolu se Stanjurou vydal pouze krátké prohlášení o tom, že občané ČR mohou být naprosto klidní, že Ukrajina jistě svým závazkům dostojí a k tomu pomyslnému dnu nás nestáhne.
  Pokud na černý scénář ke kterému dle světových bank i přes ujišťování Fialy dojde, nebude to dle Fialy chybou české vlády, nýbrž Ruskou agresí! To čeho se svorně všichni čeští ekonomové báli je tu. ČR zbankrotuje!?

  Tohle je z řetězového mailu.
  Vypadá to na Fake news? Vypadá, že?

  1. Já se obávám, že ČR UA nic nepůjčila, ale naprostou většinu věcí prostě darovala. Respektive byla darována touto zcela protinárodní vládou. A pokud něco tzv. půjčovala, tak předem věděla, že jde o půjčky nenávratné.

  2. Samozřejmě, že je to hoax.
   Nebo si snad někdo myslí, že se ČR s jednou kapsou vysypanou a druhou prázdnou zaručila /komu?/ za dluhy Ukrajiny /od koho?/, nebo že by nějaký věřitel převzal záruku /vlády ČR?/ za bilionové ukrajinské dluhy u nějakých světových či evropských finančních institucí?
   No, vlastně ano – viz

   „Česko se zaručí za část úvěru, kterým EK financuje pomoc Ukrajině
   Česko se zaručí za část úvěru, který si vzala Evropská komise kvůli poskytnutí finanční pomoci Ukrajině, jež čelí ruské agresi. Poskytnutí záruky ve výši 1,4 miliardy korun dnes schválila vláda a pověřila ministra financí Zbyňka Stanjuru podpisem příslušné dohody. Novinářům to po jednání kabinetu řekl premiér Petr Fiala. Celková hodnota pomoci, kterou Evropská unie Ukrajině pošle, je pět miliard eur.
   Evropská komise na počátku října podpisem memoranda potvrdila půjčení pěti miliard eur Ukrajině jako mimořádné finanční pomoci. První miliarda eur už byla Kyjevu vyplacena, další dvě části pomoci mají být vyplaceny do konce letošního roku.
   Prostředky na poskytnutí pomoci získává Evropská komise půjčkou na kapitálových trzích nebo od finančních institucí. Za úvěr se částečně zaručí rozpočet EU, který by v případě nesplacení úvěru Ukrajinou pokryl devět procent nesplacené částky. Dalších 61 procent celkových úvěrů mají pokrýt záruky od členských států unie.
   Pokud by bylo nutné záruku vyplatit v plné výši, podílela by se na ní Česká republika 57,4 milionu eur (1,4 miliardy korun). Pokud Ukrajina nesplní své platební závazky a na pokrytí chybějící částky nebude stačit záruka z rozpočtu EU, měly by členské státy po žádosti Evropské komise poskytnout přislíbené zdroje bez odkladů a bez stanovování podmínek.

   Zdroj: ČTK, Euroskop.cz 2. listopadu, 2022“

   Nuže, nejsem příznivcem ručitelství bankrotářům, ale tohle je fakt, ale fakt prkotina. Prkotina proti tomu, kolik jsme toho už okrajině civilizace z našho majetku poskytli a kolik do ní /a jejich občanů u nás/ ještě nacpem.

   Lidi, nenechme si cpát hovadiny do hlavy z jedné, ale ani z druhé strany.
   L.

   1. To je trošku zvláštní přístup. Jak praví staré rčení, stokrát nic umořilo osla. Prkotina k prkotině, a najednou je z toho hromada exkrementů, z níž se nebude dát vyhrabat. Tady se Babišovi předhazuje nějakých pětapadesát milionů, či kolik to bylo, a tahle vláda v tuto chvíli okrádá a dře lidi v téhle zemi, aby to vše ukradené a vydřené poslala kamsi do černé díry. A dřív než dojdou peníze, tam chce evidentně začít posílat lidi.

    1. Čí „zvláštní přístup“?
     Já jsem reagoval jen tím, že ty kecy jsou hoax. Na to by přišlo i malé děcko. A tím, že ta 1,4 miliardy „záruky“ – jsou ve skutečnosti peníze apriori spláchnuté do hajzlu – a jsou proti tomu, co už nás „okrajina civilizace“ stála, fakt pakatel. „Pakatel“, na který si ovšem sami musíme půjčit. A z půjčky platit úroky.
     No, ale tak už to chodí, za blbost se platí.
     Ti, kdo to mají na svědomí, jsou figury zvolené voliči téhle země.
     Jak to říkal Jakeš z Červeného Hrádku – „…abychom tu nestáli jako kůl v plotě, abychom mohli říct, to ne my, to ten lid si to přeje“ /parafrázováno/.
     A každá země má takovou vládu, kterou si zaslouží.

     Nicméně, můžu Vás a současnost potěšit.
     Protože – bude hůř.

     1. Přesně tak – to SÁM VOLIČ rozhodl o dnešních, téměř absolutních možnostech demolice … A že si tzv.lid této země demolici plně zaslouží, netřeba pochybovat, a denně to dokazuje …
      ZATÍM probíhají volby dle klasického scénáře bez účasti demolicí naturalizovaných ukronácků a korespondenční volby.
      Pravda, sčítání hlasů bylo „svěřeno“ pochybné firmě, ale NIKDO toho nevyužil, stejně jako opakované připomínání cca 140 stížností od obv. komisí…
      Proč nikdo trvalým apelem jak na nezákonnosti tak informační embargo týkající se voleb trvale nenarušuje demoliční monolit, proč se trvalým poukazem nezajímá červ pochybnosti o regulérnosti voleb a tím i mandátu ?
      V opačném případě by jsme byli svědky jiného tance …
      Tady se Alternativa, a její „hrdina“ zmůže na nějaké blokování vchodů …
      Pak se divte, že se demolice chechtá – nemluvě o „kvalitě“ takových řetězových emailů …

 2. Neda mi to a vrátím se k úniku info z Pentagonu.
  Já to chápu jako naprostý bizzar.
  21 lety zaměstnanec letectva si odnese domu TOP secret materiály, které fotí doma na kuchyňském stole a zveřejňuje v diskuzní skupině minecraftu, aby oslnil nezletilé kamose. Tam je vyhrabou novináři provladního média a byt to zavání prozrazením strategických info, které zhati válku na UA, začnou je zveřejňovat. Odposlechy prezidentů nevadí, to víme už z historie.
  Jiný deník to shrne vzkazem, ze hocha zatknou ve čtvrtek.
  Dal už jsem nečetla …
  Je to normální?

  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/unik-americkych-vojenskych-dokumentu-dvacatnik.A230413_061220_zahranicni_tty

  1. https://www.youtube.com/watch?v=Gh9CxQ2C0qI

   Odpoved je, ze je to rovnaka rozpravka ako s tou jachtou co odpalila NS1 a NS2. Pac dotycny k danym dokumentom nemohol ani len pricuchnut, kedze nemohol mat na to previerku.

   Otazkou len zostava, ci ozaj nejaky taky guy existuje, alebo je to len virtualna podoba pre stelesnenie pribehu.
   NCIS, JAG ci FBI vyzeraju v tomto pribehu ako cuckari, pac celu zahadu vyriesili za nich novinari. Uz aj moderna zurnalistika z Juesej zacina bavit.

    1. Ruští komentátoři a komunikační specialisté pokládají celý ten únik za podhozenou informaci, kterou chce USA přimět některé jmenované k akci, k vysvětlování atd. Nebo dokonce ke krokům ve vojenství. Vzhledem k tomu, že se na orbitě úspěšně usadila ruská vojenská družice je třeba její výstupy nějakým způsobem znedůvěryhodnit. Nicméně data z ní ukazují, že ke protiútoku UK dojde už brzy. Sklady a shromaždiště za frontou se plní. A Rusko začíná používat na jejich likvidaci thermobarické bomby, kterých nemá nekonečný počet – takže hrozbu protiútoku bere vážně.

     Vypadá to, že se Ukrajina drží textu známé písně „Poslední bitva vzplála, dejme se na pochod…“

 3. Pravdatelevize umí i pobavit. Dnešní rozhovor na ulici. Televizní pipka nasává moudra , která jí předkládá Žáček ODS. Oba si dávají velice záležet. Důstojnost sama. Včil, kde se vzal, tu se vzal, pouliční odbojář.
  Mluvou exra lidí, dezolát, chcimír, šváb………
  Odbojář prochází kolem nadlidí a zařve DEMISI! Poté se nahne k Žáčkovi, začne mu hrozit do ksichtu a pronese větu. „S tebou si to ještě vyřídím, ty zmr@de.“ Odchází v dál. Předpokládám, že odbojáře už má vyvalvoko v hledáčku 🤣

  1. Holt lepšolidi zvrací své vulgarity na Twitteru. To je něco úplně jiného, než ta dezolátní sběř na ulicích.

 4. off-topic:
  Evropská komise dospěla k závěru, že z právního hlediska nelze zmrazené rezervy ruské centrální banky jednoduše převést na Ukrajinu a že po skončení války budou muset být vráceny do Moskvy, uvedl deník Die Welt s odkazem na dokument.

  „Politická vůle existuje, ale právní překážky jsou vysoké. Evropská komise došla ke střízlivému závěru, že na zmrazené rezervy nelze sáhnout, protože jednoho dne, až válka skončí, budou muset být vráceny Rusku,“ píše list.

  Přestože Evropané připouštějí, že vzhledem k „hrubému porušování“ mezinárodního práva ze strany Ruska lze uplatnit „mimořádné opatření“ – investovat tyto prostředky do evropských vládních dluhopisů s výnosem 2,6 %. A poslat tento příjem na Ukrajinu.

  Evropané přitom ještě nedospěli k závěru, co dělat, když EU při určitém vývoji situace o investované prostředky přijde.
  https://t.me/stranaua/100022

  1. To spis vypada, ze evropske dluhopisy nikdo nechce, ale europapalasi urgentne potrebuji penize, tkaze tisknou dluhy.
   Ten pruser bude opravdu velky.

  2. macron, prachy nelze zabavit, prozrazení ofenzívy… tak ti nevim, působí to na mě tak, že UA je za zenitem, byla použita, zmuchlána a bude odhozena /udatný český mopslík ale bude ještě zuřivě poštěkávat /.
   buď bude nalezen nějaký způsob jak to do ztracena upatlat, aby nikdo neztratil tvář, nebo bude muset být přihozen otop v podobě polské, české a jiné východoevropské biomasy.

    1. Vy se smějete, ale buď ta válka skončí nějakou “upatlanou” mírovou dohodou, v které nikdo nebude vypadat jako na hlavu poražený, nebo se z ni podaří dřív či později vykřesat III. světovou válku.
     K tomu tento odkaz napr:
     https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-polsko-pozaduje-jaderne-zbrane-40428561?amp=1
     Z toho mi běhá mráz po zádech .
     Čím delší bude konflikt, tím větší je riziko, ze někomu ujedou nervy nebo zaženou Moskvu do kouta nebo co já vím .

     1. Můj smích je takový, jak bych to přiblížil… jako když někomu běhá mráz po zádech, ale kromě smíchu mu moc jiných variant nezůstalo.
      Ztratit tvář? Jak může ztratit tvář někdo, o kom vyšlo najevo, že ji nikdy neměl? Naposledy to nevyvratitelně doložila Angela Merkel svým odhalením pozadí Minských dohod.

      Neberte to tak, jako že se s Vámi přu. Ne, nepřu. Jen se zamýšlím nad obsahem rčení, které jste použila: ztratit tvář.
      To, o čem jsme se snad i domnívali, že je tvář, spadlo – a ukazuje se, že to je jen laciná škraboška z vikslajvantu.

      Kde jsou ty časy.

   1. Tuto vetu som celkom nepochopil:

    V pondělí list Süddeutsche Zeitung s odvoláním na zdroje uvedl, že EK stále nezná přesné umístění zmrazených ruských zásob v hodnotě 300 miliard eur.

    Som zvedavy, z akeho zdroja typy radio Jerevan sa vycislila hodnota 300mld.
    Ked nevieme KDE SU !!!

    Sak ked nevieme kde su, tak nevieme ani presne kolko ich je. A ako chce EK investovat 300mld, ked nevie kde su .

    Aby sa nakoniec neprislo na to, ze EK chcela zmrazit majetok cca 300mld, ale nezmrazila, pac ho nenasla. No predpokladam, ze realita bude znacne bizardnejsia.

    Ta gynekologicka vojde do dejin. O tom nepochybujem.

 5. Lexi, napsal jste a proti tomu nelze mít námitky:
  Mládež je především snadno manipulovatelná /to byla vždycky, kdysi i dnes. I my jsme byli manipulování soustavným působením určité ideologie, netvařme se, že snad ne – podstatná je schopnost rezistence proti podobnému působení/.
  Ta manipulovatelnost je základem, podkladem stejnosti. Co by to také bylo za společnost, která by se měnila při každé generaci. Samozřejmě je mládež velmi tvrdě atakována propagandou. Za mého dávného mládí to byly dva proudy, oficiální a „zahraniční“. Vedlo to k určité kritičnosti, byla konkurence a nebylo to na škodu. Dnes je atak zcela jednosměrný a na kritičnost není prostor, spíš kriminál.
  Ale mládež je ve své podstatě stále stejná, horlivá, nekompromisní a domnívající se že má pravdu a svět je její. A výsledky jsou podobné, jednou však narazí na realitu a pochopí, že na jednoho úspěšného je mnoho méně úspěšných či dokonce neúspěšných (proč vysvětluje částečně Cyril Höschl). A na paty jim šlape další mladá generace a tak to jde dál a dál. Jako za Kazatele. Manipulátory přesvědčovaná mládež věří, že kdyby odstranila staré „příživníky“ (z jejichž práce ale žije), tak nastane ráj na zemi.
  Za ta léta znám generaci svoji, svých dětí a již i vnuků. Základ je všude stejný. (Platí, že mladý blbec se stane starým blbcem a starý blbec byl mladým blbcem – žiji 60 let na jednom místě a mám to z autopsie)
  Samozřejmě nevíme co můžeme od dnešních mladých očekávat, ale víme jak nakonec dopadnou. Jak a co budou cítit v těch Jurečkových 21,5 roku nicnedělání a parazitování na blahu společnosti.
  Nakonec dám myšlenku, že generace Háchových dětí (i Benešových před a po), co odejde za nového komunistického presidenta, prý bývalého, zažila v historii naší kotlinky historicky nejlepší roky. Před ní bylo hůře a po ní se to bude opakovat. To „okno“ stálo za to!

  1. Příteli, protože názorů může mít každá doba (v aktuálním případě tzv. „oficiálních“, „názorů jediné povolené pravdy“), ba i každý jedinec kolik chtějí, třeba pět tuctů do kopy, nebo dvanáct tuctů do velekopy, žádný z nich nemůže nahradit zkušenost.
   Zkušenost je totiž nepřenositelná.
   Proč to píšu?
   Protože názorů na minulou společnost i na současnost může být kolik chce, jenže my jsme to „dějinné okno“ od konce války dosud /nedej bože do nové války/ prožili, my máme tu nepřenositelnou zkušenost, kterou nám nikdo nemůže vzít, leda tak Václav Lohniský s kosou, jak hrál svou roli v nesmírně půvabném filmu /jo, to byla doba, kdy se točily ještě PŮVABNÉ filmy/ Dařbuján a Pandrhola.

   Apropós, všiml jste si, kolik se „tehdy“ točilo PŮVABNÝCH filmů plných krásy, lidskosti, mezilidských vztahů obyčejných človíčků, ba i detektivek, proti tomu současnému škváru?
   L.

   PS
   Abych nebyl za úplného dogmatika, i současnost dokáže natočit „lidský“ film, jakkoliv teď mám na mysli spíše „psí“ film, jako dávali onehdy https://www.csfd.cz/film/886900-gump-pes-ktery-naucil-lidi-zit/prehled/
   A ne, že by po převratu nevzniklo více krásných filmů, žel jsou v naprosté menšině proti většině těch prorežimních sraček sloužících k obživě jejich prorežimních tvůrců…

   1. Jako Husákovo dítě jsem měl taky to štěstí zažít kousek okna, koneckonců, když byl člověk ještě optimista, i devadesátky měly svůj půvab. O to ohavnější je současný návrat do dob, které jsem jako ono Husákovo dítě znal jen z vyprávění. Zběsilost a frustrátská nenávist současných propagandistů je děsivá, navíc mají k dispozici mnohem lepší technologii. A mnohem blbější populaci.

    Ano, bylo mnohem víc vlídných filmů. Všeho. I lidí. Jako byla doba mnohem vlídnější..
    Jsem v deprézy…

   2. Příteli Lexi, je to pochopitelné, zkušenost se nedá nikdy koupit, zdědit nebo jinak rychle získat. Všiml jste si, že v určitém vysokém věku nastupuje smíření s ději, protože se nedá najít mnoho nového. Vše se po generace nějak opakuje a jedině zajímavá je budoucnost, jen proto, že v ní je snad špetka lepšího. A to je čas, kdy se z člověka obyčejného stává člověk Pozorovatel. Tvor nepotřebující mnoho, vodu, něco k jídlu, teplo a jistou míru pohodlí. Člověk, který bere svět jaký je, nemůže nic měnit a málo ztratit. Snad jen být světýlkem v dáli pro nemnohé vnímavé.
    Krásný čas.

   3. Když přišlo na šuplíky plné úžasných literárních, scénáristických, hudebních pokladů, které za „komunismu“ nesměly ven, vyšlo najevo, že šuplíky jsou prázdné.

 6. Vidlákovy idylicky líčené zemědělské činnosti ve mně vyvolávají chuť také uchopit nějaké to náčiní, třeba rýč nebo vidle – natolik jsou jeho popisy nebezpečně sugestivní.

  Pak se naštěstí proberu z hypnózy nebo co to je, vzpomenu si na své předešlé zemědělské počiny a úspěchy – obvyklý průběh je, že vše krásně roste, načež udeří sucho, dojde voda ve studni a vše uschne. Nebo něco podobného. Kroupy, vlhko a plísně. Sousedům utečou kozy, ovce nebo koně a vše sežerou nebo ukoušou. Kdybych zasadil bambus, určitě by jim utekla panda. Kdyby banány, ze ZOO by utekly opice.

  Kromě toho, přes zemědělské nadšení mé drahé a dětiček, vlastně už mladých slečen, oč zalíbeněji o zahradních pracech dokáží mluvit, o to neraději je dělají. Takže na naší latifundii dělám převážně sám – polního negra; paničky vše pozorují a komentují z terasy od chlazených nápojů – prostě jako na americkém Jihu L.P. 1850 nebo tak nějak. Časem si splaším odraný slamák a na konci zahrady si stluču ze starých prken nějakou kůču, kam mě přestěhují.

  Na čas jsem se jich zbavil vybudováním několika „vyvýšených záhonů“, čemuž jsem dlouhé měsíce odolával, leč neodolal. Doufám tedy, že alespoň na čas přestanou věty jako „mohli bychom si zasadit …“, což v překladu znamená: já zryji, upravím, pohnojím kus zahrady; drahá s děvčaty tam budou 30 minut sypat nějaká semínka a pak mi možná chvíli pomůžou při sklizni. To už znám.

  Zkrátka, z venkovského hospodářského náčiní mám rád jenom lovecké pušky. Čímž nic zvláštního nemyslím.

  Vidlákova poznámka o slepicích ve mně vyvolala asociace na bývalku – ne že měla s těmito domácími kury něco společného: ona je přímo milovala; její oblíbená kniha byla „Vejce a já“, takže jsme dokonce společně navštívili Port Townsend na tom poloostrově naproti Seattle a trekovali po pohoří Olympic, kde měla Betty MacDonaldová svou slepičí farmu.

  Vejce jezdím kupovat do drůbežárny poblíž. Obří dvoužloutková – které výkupy hytlermarketů neberou – vyjdou aktuálně asi na 6 Kč, a ještě se přitom pěkně projedu na silničním závodním kole. Za takové peníze je z domácího chovu slepic neudělám – leda po pár letech, nebo když nebudu počítat náklady na kurník, pletivo; a obilí a šrot bych sehnal někde lacino. A slámu na podestýlku, vlastní práce se nepočítá.

  Leda bych choval slepice ze zájmu, jako koníčka. Doufám, jestli až natolik zešílím, že přijedou Arnošt s Arnoštem a zachrání mě.

  A jinak, celkově v „Big Picture“, jak je patrné z uniklých amíckých tajných spisů, už i Fašington Ruinu odepsal, takže 5-ti demolice se rychle zbavíme. Jakmile vyjde na plné světlo, kolik peněz do Ukrošů nacpali, a jak „demokratičtí a lidskoprávní“ banderonacisté jsou, Fiala & spol zmizí sami, nebo budou zmizeni. Demonstrace pomohou, ale tak jako tak to mají spočítané.

  1. Žádné „zmizí nebo budou zmizeni“! Hradit škody jež způsobili budou. A pěkně ze svého. Čítám, že jim to vyjde minimálně do konce jejich životů. Přežívat mohou z životního minima, které vypočítali jiným.

    1. Jak neseděl?? Celý národ sedí! Už 30 let a pije jedno pivo za druhým. Všichni jsou přesvědčeni – až přijde Godot, tak to vyřeší.

  2. Ad „… takže 5-ti demolice se rychle zbavíme…“:

   Očekáváte tedy v příštím roce, nebo dokonce již letos, předčasné volby?

   1. Ano. Protože dojde k velkým změnám v mezinárodní situaci; a protože jejich politické, ekonomické i společenské kroky jsou zločinecké ve všech směrech: tihle lidé patří do vězení nebo do blázince – případně do vězeňského blázince.

    Kromě toho, předčasné volby potkaly většinu českých vlád, takže pravděpodobnost je i tak vysoká, i kdyby vše bylo v ažůru. Jako že není.

    1. Áno. A to je značné umenie. Písať fundovane, osobito, a pritom nestrácať múdrosť dejinného nadhĺadu a svetlo nádeje.
     Príliš veĺa hlbokomyseĺných a fundovaných pisateĺov sa utápa v ťaživej depresii. Aj tu, na tomto inteligentnom webe.
     Niežeby dnešná doba prekypovala optimistickými víziami. To rozhodne nie. Ale temný defétizmus udusí dušu a ducha spoĺahlivo a skor, než to zvládnu vonkajšie okolnosti.
     Takže, vďaka za Váš vyvažujúci pohĺad. Umenie sofrosyne, miery vecí, tomu hovorili starí grécki filozofi.
     Ide Vám to dobre.
     Moja poklona.

  3. Nebyl bych tou spravedlivou budoucnosti vybec jisty, byt bych ji hrozne privital.

   Treba o demokraticnosti a lidskopravnosti se prece uz davno vi. Sice CT drzi bobrika mlceni, ale to neznamena, ze je to nejake tajemstvi.
   V Israeli o tom normalne pisou.
   A ty % krere hlasovaly pro jsou alarmujici, a zaroven vysvetluji, ze proti Rusum je ochotno umirat tolik Ukrajincu.

   https://www.jpost.com/diaspora/antisemitism/article-738940

   A street in Kyiv will soon bear the name of Volodymyr Kubiyovych, one of the founders of the Waffen-SS Galizien, the Ukraine branch of the Nazi military force.

    1. Jojo…

     (…) V dubnu 2023 většina lidí, kteří se zúčastnili hlasování o přejmenování ulice Przhevalsky [ uk ] v Kyjevě, hlasovala pro přejmenování ulice po Volodymyru Kubijovyčovi. [21] [22] Po stížnosti izraelského velvyslance na Ukrajině Michaela Brodského však starosta Kyjeva Vitalij Klyčko osobně zasáhl a zabránil přejmenování ulice. [23] (…)

  4. Bambus je svinstvo. Před 30 lety, no spíše 27 lety jsem objednala panašovaný nižší do jednoho metru. Je z něj opět porost okolo 2 mi, který se nám podařilo před 5 lety zredukovat na 30 cm, víc jsme nezvládli.
   V tom šíleném vlhku roste jako blázen, dřív ho omezovaly mrazy, pak suché roky a teď v těch deštivých letech se rozjel. Prý ho dokáže zlikvidovat jedině bagr.
   Slepice zase nejsou tak drahé, slámu nebo piliny do hnízda, jinak ji nepotřebují, teplo mít nemusí, od prosince do února světlo a krmivo. V tuto dobu už dokážou se pást. Krmné směsi fakt jen v zimě, od jara do podzimu dávají přednost kuchyňským zbytkům a pšenici. A musí se obměňovat co dva roky.

 7. Letos jsem sázel především odrůdu Rosara – očekávám větší odolnost proti strupovitosti než u Impaly.

    1. Však nemusíš kupovat od velkoodběratelů. Zajeď si na farmářské trhy a podpoř lokální producenty.
     Jen nevím, co s tím má společného dělo? To jako že budeme vystřelovat kapustičky do vzduchu?

   1. A jaký přínos pro vás má drobný „farmář“, který jednou za rok poseká louku, aby měl seno pro dvě kozy? Ten republiku nenakrmí. Ale dotaci na to sekání dostane, to zas jo.

 8. A máme tady odbornou definici dezoláta:

  Zdeněk Koudelka:
  Dezolát je další vývojové stadium revanšisty, buržoazního reakcionáře, zaprodance amerického imperialismu, kontrarevolucionáře, ztroskotance a podvratné inteligence.
  A vyznačuje se čtenářskou gramotností, kritickým myšlením a rezistencí na státní propagandu… takže je např. celkem jasný, že Anonym a další referenti dozoláti nejsou a být nemohou.

  1. Víš referente že člověk který je mrtvý o tom neví?
   A to samé platí když je blbec.

   Když se ti tu tak hrozně nelíbí, proč sem vlastně furt lezeš?
   Dostal jsi to úkolem?
   No nic, zkoušej to klidně dál, ale beze mne, jen jsem šel náhodou kolem.

  2. Papouškovat státní propagandu úporně jako kolovrátek tady dokáže kdejaký onanymní referent. To na dezoláta nestačí, broučku 😀

   1. Že dostal takovou sekyru je hnusný. Na druhou stranu, proč si to teda na sebe dával a chodil tam? Vyjádřit názor? Znovu, že s ním takhle zatočili je odporný, ale o co mu šlo?
    Kdo neví, jaká je v tomto ohledu doba? Vždyť je šíleně pokřivená, Bandera opěvován, kdo ale vyleze s čímkoli ruským, je okamžitě terčem. Ale protože „svoboda vyjádření názoru“, tak s tím půjde právě tam? Rozhodně mu nepřeju, co se mu stalo, ale každý viděl, jaký se díky tomu tý demonstraci dostalo renomé. Právě kvůli němu.

    Ta doba prostě taková je. Cokoliv protivládního je okamžitě označováno jako proruské, dostane to nálepku a jede to z kopce.

    Ve svém důsledku si za to ten člověk může sám. Jestli někdo chce říkat, že to Rajchl rozhodně neměl dělat, tak ať rovnou chodí v ruský uniformě. A až jej seberou, tak může být dotčenej.
    Nejen kvůli tý posraný vládě a médiím, dnes je to tak, že jakmile se někdo při vyslovení slova ruský nezaklíná a třikrát nevodplivne přes levý rameno, tak je v tu ránu putinovec, to samý, když verbálně nekejvne na ten euroatlantismus.
    A když navíc u toho pořádá protivládní demonstrace a nezastírá, že chce do parlamentní a vládní politiky, tak to je fakt asi nejlepší vykřikovat, že Amerika je na pytel, EU je na pytel, pojďme za Putinem. I kdyby to byla tisíckrát pravda, tak je to přesnej návod, jak se stát „Vrábelem“. Jak to celý potopit.

    Jestli je někdo prvosignálový, tzn. jakmile neslyší od XY, že ihned pryč z EU a vodevšad, protože si to budem dělat po svým, tak se tím ten XY odkopal, tak ať se jde zakopat. A otevřeně říkám, že pokud bych to byl já, komu ten názorovec zničil měsíce práce a dopředu mu nachystal všechen ten sajrajtu, udělal bych to samý.

  1. Vacek je absolutně nevolitelný, neposlouchatelný a pokud ho má Rajchl jako svého místopředsedu, tak je to stejné s Rajchlem. Bohužel.

  2. Tak ja chapu, ze na demonstraci nechteji ruske vlajky, protoze by pak na CT nejelo nic jineho, ale ty kecy kolum od Rajchla i Vacka jsou na bliti.
   To je Fiala nebo Babis pres kopirak.

 9. Na prvnizpravy.cz je zajímavá zpověď Arestovyče. Konečně pochopil, co měl pochopit už dávno. A to, že vytvoření etnicky monokulturní Ukrajiny povede ke ztrátě území a k útěku lidí. Divím se, že mu to dřive nevysvětlili v EU. Jenomže ta je multikulturní jenom k nezvaným imigrantům.

 10. Naopak. Je to projev aktivní samoočisty konstruktivních dezolátů od radikálních dekonstruktivních táboritů a orebitů, dekonstruktivních dezolátů.
  Viz V.I. Lenin: Dětská nemoc levičáctví v komunismu.
  Tím prochází každé revoluční hnutí.

  1. Nikoli. Je to revoluční taktika pasti na blbce a lsti proti režimním infiltrátům maskujícím se přílišnou horlivostí, a provokatérům. Její součástí je využívání režimní moci pro své zájmy.

   1. anonyme, vy jste dneska nějaký přitroublý. nemá to šťávu a ani závan inteligence, akorát urputná snaha plést se pod nohy…
    Když už rozesíráte, tak nějak zvedněte trochu laťku, evidentně se v práci kopete do řitě a výkon je dneska podprůměrný.
    Na AV prý budou Dny mozku, tak se inspirujte.

  1. Myslím si, že recese zdaleka neskončila, protože nepominuly ani její příčiny – nevyřešené problémy bankovnictví od 2008, Green Deal, drahé ceny energií, inflace. Zdaleka není konec, to jen ministerstvo financí šíří optimistickou náladu. Michl to dělal ve 2008 také a stal se guvernérem ČNB.

  2. Myslím, že nejpřesněji to charakterizuje text tam vložené reklamy – „Nový komediální seriál…. /Revír o ukrutně statečných myslivcích./

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *