22 listopadu, 2024

Byl to způsob, jak pokračovat

Jsou věci, které prostě neovlivníte. Nemůžete nic udělat s tím, že už tisíc let je vedle velký německý národ, který dostal větší dědictví antiky než Slované. Neměli jsme žádný vliv na Jaltskou konferneci a naprosti minimální vliv na konferenci Postupimskou. Nemůžete nic udělat s Churchillovými politickými rozhodnutími za války, které Beneše donutily k návštěvě Sovětského svazu a dohodám se Stalinem. Nemůžete udělat nic s tím, jestli se v Sovětském svazu dostane k moci Gorbačov a nebo někdo jiný.

Nemůžete nic udělat s tím, že si dneska Němci zvolili dobrovolnou sebevraždu v podobě větrníků, drahé energie, vypínání jaderných zdrojů a islamizace. To všechno se schválilo za hlasitého potlesku a vzájemného objímání. Stejně tak se s velkým potleskem schválil podíl naší účasti na ukrajinské válce a spojení našeho osudu s jejím výsledkem.

Obklopují nás události, které jsou mnohem větší, než jednotlivec, větší než stát a někdy jsou dokonce větší než celý kontinent. Dnešní výzvy k podřezávání Židů v Německu, statisícové propalestinské demonstrace v Británii, prohlubující se hospodářská krize, deindustrializace… to všechno se schválilo v době, kdy si dnešní výsledky nikdo nedovedl představit. Jak to řekla Angela Merkelová? K čemu měly posloužit Minské dohody? K získání času pro vyzbrojení Ukrajiny… O dnešní válce se rozhodlo v roce 2014, kdy si nikdo nedovedl ještě představit, že to bude válka laciných dronů a ještě lacinější pěchoty… Tanky, transportéry, stíhačky… to všechno je k ničemu.

Nejhorší na tom je, že ani není žádný Mao nebo Hitler, na kterého by se to všechno dalo hodit. Žádná vůdcovská individuální odpovědnost. Jen procesy.

Tenkrát, v roce 89, lidé prožívali víceméně to samé, co dneska. Deziluzi. Ze všeho. Z vlády, z hospodářství, z nedostatku svobody i nedostatku zboží a naopak přebytku sovětských vojáků na našem území. Deziluzi z toho, že ani zasloužilí členové Strany už nevěří tomu, co hlásají. O nezbytnosti změn nemluvili jen obyčejní lidé, o těch se mluvilo i v kuloárech ústředního výboru. Nejen disidenti, všichni s tím chtěli něco udělat, ale ono to pořád prostě nešlo. Zaběhnutá schémata nešlo překonat. Sebeupřímnější snaha narážela na stále stejné překážky, které všechny dobře míněné pokusy o změnu v mezích zákona přiváděly vniveč.

Dneska to není jiné. Prakticky všichni vidí, že způsob života předchozích třiceti let se prostě zadrhl. A kdo to ještě nevidí, ten to brzy zjistí na složence za plyn a daňovém výměru. Nic nejde. Ani dostavba Temelína, ani rozšíření Dukovan. Ani ty dálnice nejdou jak by měly. Nejde postavit byty, obzvlášť v Praze ne a staví se jich tak málo, že jich neustále ubývá. V této zemi je zhruba čtyři a půl milionu bytových jednotek a při stoleté životnosti to znamená, že se ročně musí postavit pětačtyřicet tisíc bytů ročně, aby se to udržovalo. Stavíme o deset tisíc bytů ročně méně… Tím se jejich nedostupnost a rostoucí drahota vysvětluje dostatečně, ne? Prostě to nejde. Protože se dávno napsaly zákony, které jednoduchou a lacinou výstavbu v podstatě znemožňují. Napsaly se v době, kdy to nikdo za problém nepovažoval.

Stejně se zdá být nepřekonatelná i politika. Na jednu stranu, která se dostane do sněmovny, připadá deset stran, které se tam nedostanou. Na jednoho úspěšného nezávislého kandidáta připadá deset závislých kandidátů. Vyhrávají peníze, vyhrávají zákulisní hrátky, současný režim je tu už třicet let, ale korupce je pořád stejná. Z klientelistického socialismu máme klientelistický kapitalismus. A přes sebeupřímnější úmysly s tím nejde nic dělat. Člověk by si mohl katastrofy odškrtávat po milnících. Prakticky všechno, co se děje, to se stát prostě musí, protože sekulární vlivy neodfiltrujete.

V roce 89 už vlastně všichni na všechno kašlali. Motivace nula. Nemá to cenu. Všichni měli práci a nikde nic nebylo. Dneska je to stejné. Práce je dost, všichni ji mají, ale na auto čekáte dva roky. V lékárně na maloměstě pracují tři lékárnice, ale Endiaron nemají a penicilín také ne. V téměř každé výrobě je víc úředníků jak dělníků. Ve školách jsou třídy o patnácti dětech, k dispozici jsou asistenti i školní psychologové, ale úroveň znalostí je tristní. K čemu se o něco snažit? Ať uděláte cokoliv, ať zkusíte cokoliv, stejně se spálíte a ještě vám za to vynadají nebo se popasou na vašem neštěstí.

Nejhorší není deziluze gaučových pozorovatelů, kteří vědí vždycky všechno nejlíp, všemu rozumí a teď jen došlo na jejich slova. Gaučový pozorovatel není hybatelem ani konzervování stavu ani hybatelem změny. Nejhorší je deziluze těch, kteří se snažili něco dělat. Neustále jich ubývá, protože i když do toho dali všechno, stejně se nezadařilo a ještě se jim za tu snahu vysmáli. Haha, já jsem ti to říkal, to je nejčastější věta. Málokdo řekne: Tak běž a spal se znova. Běž a pokračuj! Tohle jsou běžné jevy, je třeba vydržet a nevzdávat to.

17. listopad 1989 byl způsob, jak pokračovat dál. Byl to proces, který znovu dodal lidem motivaci skrze osobní svobodu a možnost cestovat. Zanedlouho mohl být každý podnikatel. Někteří ještě cinkali klíči a jiní už zakládali firmy a domlouvali si temné kšefty. Každý mohl vyjet ven a podívat se, jak to dělají jinde. Sedmnáctý listopad bylo to, co vrátilo lidem motivaci něco dělat. V dobrém i zlém. Byl rozseknutím gordického uzlu starých pravidel, díky kterým nic nešlo změnit. A i když na to má každý jiné vzpomínky, vlastně to všichni očekávali a tehdy byli rádi, že se to stalo. Nostalgie po starých časech byla v prvních letech minimální. To přišlo až s odstupem a s prvními problémy.

Prosím, neřešme teď, nakolik byl 17. listopad zrežírovaným divadlem a plánovaným předáním moci. Když se něco takového děje, míchají se do toho všichni. Domácí i hosté. Tak či onak to ale zafungovalo. Byla to dostatečná motivace k ekonomické transformaci a k přeorientování hospodářství na Západ. Dostatečná motivace ke změně pravidel i zákonů. Dostatečná motivace ke snaze, pokusit se dělat věci jinak. Dostatečná motivace, aby se bagatelizovala negativa a vyzdvihovala pozitiva. Dostatečná motivace k tomu, aby národ dalších třicet let víceméně držel hubu a krok. Patříme na Západ… tím to celé začalo a na základě této myšlenky se pokračovalo třicet let.

Jsme na prahu něčeho podobného. Deziluze je obrovská a stále se prohlubuje. Stále více vítězí přesvědčení, že se nedá nic dělat. Ti, co se o něco pokoušejí, ti jsou neúspěšní a ještě vysmívaní. Motivace k jakékoliv snaze je na nule. Práce je ten nejblbější způsob, jak přijít k penězům. Necení se schopnosti, ale známosti. Není důvod se snažit, protože důchody nebudou, není důvod se namáhat, protože úspory sežere inflace, není důvod bojovat za nadnárodní korporace a tuneláře. Ani tu elektřinu nejde zlevnit… Heslo, že patříme na Západ začíná být stejně vyčpělé jako být se Sovětským svazem na věčné časy. Málokdo chce patřit do německého emirátu.

Čekáme na nový 17. listopad a novou myšlenku, které se národ chopí. Čekáme na počin, díky kterému bude možné pokračovat. Čekáme na něco, co znovu bude motivovat, co dá lidem pocit, že mají budoucnost opět ve vlastních rukou a stojí za to, se za ni zasadit. Nevím, kdo ji přinese. Jestli nějaký nový Zeman novým článkem o nové přestavbě, nebo nějaký Sorosův ideolog, nebo nějaký Aspeňák, Římský klub, miliardář, Číňan, Rus, Američan, Němec, Maďar, Slovák, Čech.

Jen vím, že to bude muset být opravdu velká myšlenka. Dost velká, aby překonala všechno to, proč teď nic nejde.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle agentovné alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička nebo placky z nabídky.

350 thoughts on “Byl to způsob, jak pokračovat

  1. ČLENOVE SSSV SI HOŘCE STÉŽUJI ,ZE NEMAJI FUJERA!🇨🇿🤠.TAK AŤ NAS Z SV VEDE TA MILENA!

    Ta je jak to vyplývá z diskuse ,veskrze odolná jakémukoli dohonesto ani a umí si radit sama .
    Pokud jde o mě, ráda ji poradím ,že s tím dřevním kapitalismem je to v prdeli a proto budeme muset chtít to co prý vytuneloval ten darebák ODS president z návrhu Ústavy ,hned z prvního članku ,aby se těm neomarxistickym satanistum zejména z KDU ČSL,kteří si lebedi za každého režimu ,lezou do zadku kapitalistické zvěří a jsou voleni kostelními babičkami ,které pak okradou ,aby neměli ani na svičky.
    Já ji budu klidně radit co je třeba k zničení těch kapitalistických zmrdu pétidemolice,kteří se podvodem dostali k moci a teď nám tady rabují republiku v Policejním režimu , kvůli blbé Ústavě,která ani nebyla schválena v referendu a kdoví,zda vůbec platí a nikdy nenažrane nebudou mít dost.
    K nápravě už slouží kontraideologie ANTINEOMARXISMU ,Program Národních Zájmu a potřeb jehož svaté postuláty PNZ ,které zakazují majitelé uskradene moci lidu zdiskutovat, neboť se obávají odhaIeni,že jsou to lživi podvodníci,kteří jsou vychvalovani jen tím GŘ tv jehož funkci žáda PNZ dále nefinancovat a zrušit .
    Lup koncesionářských poplatku rozdělit fifty fifty na příklad pro financování SSSV tj Síly Sjednocene Společnosti Volicu a možná i pro financování jedné z našich hlásnych trob dejme tomu televizi ABJ ,BOBO ,která prozatím dokáže informovat ZDARMA a ne, že ne ANO!!!
    Doporučuji p.Milene ustoupit od ještě dnes námi oblibeneho Kapitalismu bez přivlastkú a vpálit do Ústavy tam vytunelovany celý sociální režim,kdy chybí i k němu všechny zákony a nazvat náś budoucí režim SOLIDARNI STAT,který by mohl být naším originálem ,ale podle mínění zdejších lidových komentatoru by mohl zdanit ty majitelé velkých peněz 90%,aby si převzali financování a ubytování výměny nás domorodců za Afroasiaty a teroristy ze středovekeho uceni kakaramu sami ,ze svých nám nakradených peněz a hotovo.No ní🤠🇨🇿🔔💥?

    Tak honem to musím odeslat než to Joura cenzura,nominována bohužel naším nejlepším politikem do centra , vymaže a neinformovaní domorodci dají pak upálít nasi Aničku husitku na popel tzv mocichtivych satanistu💇🛠️♥️!!!!

  2. Kdosi tady projevil obavu, jestli je možné napravit vztahy s Ruskem. Tak k tomu Putin:
    …Nechceme s nikým přerušovat vztahy. Nic přibouchávat nebudeme, ani dveře, ani okna,“ řekl Putin na mezinárodním kulturním fóru v Petrohradě, který je historicky označován za geografické i kulturní okno Ruska do Evropy či na Západ. „Nemáme žádný konflikt s evropskou společností“, ale „s evropskými elitami prožíváme těžké časy“, dodal….
    Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/putin-rusko-evropa-elity-valka-ukrajina-petrohrad.A231117_180456_zahranicni_svm#cxrecs_s

    1. Úplně vidím pana Lavrova.
      Přijde, sedne, zapálí si žváro, všecky ty „mírotvůrce“ pozorně vyslechne a pak řekne :
      „Kromě pana X a pana Y, kteří mohou zůstat, ostatní vypadněte. Při vašem bývalém i současném přístupu k naší zemi, se nemáme o čem bavit“.

  3. Já bych doporučila Mileně, aby si přečetla od Vaňkové – Mosty přes propast času. Orbis 1992. Je tam vlastně předobraz všeho,.

    1. Já bych pro změnu doporučila všem mým oponentům, aby se místo čtení sci-fi seznámili s principy fungování skutečného světa.

      1. Do třetice poruším své původní předsevzetí už nechat kapouny s komárama spát. Ale když mně se tolik zalíbily ty principy fungování. Zní to tak půvabně pyšně… Taky pohrdavě, povýšenecky, prostě neomaleně. Protože jednak od Vás, která přece máte kukadla a jste tolik hloupoučká. A ke všemu voláte po návratu ze světa překrásného, ovšem neexistujícího. Do světa ponurého. Toho zdejšího, co je na naší planetě. Tak se vlastně sdružuju, protože v tomto ohledu mám ještě hloupoučťější kukadla 🙂

        1. No jo, když já těmi svými kukadly dokonce ani neumím rozpoznávat písmenka 😩
          Ale našla jsem výstižnou definici:
          „Kapitalismu je vlastní jedna vada: nerovnoměrné rozdělení bohatství. Socialismu je vlastní naproti tomu jedna ctnost: rovnoměrné rozdělení bídy“
          Jenže to prý řekl Winston Churchill a to je zatracený Anglosas a těm se prý nedá nic věřit, ani kdyby náhodou měli pravdu.

  4. Hele ještě asi dnešní poslední poznámka….
    Někdo tam dole napsal, že bude volit toho, kdo pojmenuje zlo ….
    Nám starým fotrům, kterým odhořely 3/4 svíčky a plamen té poslední čtvrtiny občas kurva hnusně začadí nikdo to zlo pojmenovávat nemusí….
    Ale byl bych moc rád, kdyby to někdo pojmenoval mladejm, co bouchaj šrouby v montovnách, slavné střední třídě, která platí 30 litrů za hypo v hnusném bungalovu na periferii, které ohrožuje konec fixu, prekariátu, který se z bídy nemá šanci vyhrabat, prodavačkám, všem těm nuzàkům (omluva, ale je to realita), které potkávám ráno v šest v metru…
    Že to zlo jsou základní kameny současného ekonomického a společenského systému …. a že to je celé blbě, a že je potřeba řešit, proč je to v ČR ultra blbě…

    1. Pane Pluto.
      Až mnozí budou závidět lidem v Rusku v Číně,jejich životní jistoty,možnosti, tak jak to bylo ohledně západu, pak budou chtít změnu.

      1. Máte pravdu, bez ohledu na kecy, které se tu už dlouho vedou …
        Změna nastane, až budou lidé vidět, že v jiném systému se žije lépe … do té doby jsou to všechno bláboly…

      1. „A pokud najednou začnete něco chápat a vaše prozření vás donutí křičet, klidně křičte, ale možná nebudete pochopeni. Nikdo z nich nechce nic měnit.“

  5. Ta sedla.

    https://bavorv4.wixsite.com/bavorovy-poznamky/post/larry-johnson-n%C4%9Bkte%C5%99%C3%AD-neokonzervativci-se-pomalu-vyrovn%C3%A1vaj%C3%AD-s-realitou-na-ukrajin%C4%9B

    „Rád bych viděl průzkum mezi zahraničními hodnostáři, který by se jich zeptal, kterým metrem byste jezdili po 22. hodině – newyorským nebo moskevským? Byly doby, kdy západní ekonomické úspěchy převyšovaly ty sovětské, ale Rusko není Sovětský svaz. Za zmínku také stojí, že Číňané nemuseli Putina žádat, aby z moskevských ulic uklidil lidské výkaly, než poslali Si na posezení s Vladimirem. Ne. To bylo v San Francisku.“

    Už I Aspen institut musel zamudrovat, že „vlast ovinuly mraky“.

  6. Je fakt dojemné, jak se nám tu rozmohlo to propagování jedině správného kapíku. Akorát nějak místní šiřitelé pravdy, lásky, dobra a liberálnědemokratického kapitalismu zapomínají, že nelze mluvit o kapitalismu minulých časů bez zmínky o všech loupežích, drancování, válkách, státních převratech, atentátech a vraždách (Afrika, Jižní Amerika atd.), působení CIA a MI6 či dalších, kolonialismu a postkolonialismu, otrokářství a vyvražďování původního obyvatelstva, hospodářských krizí a absolutního společenského propadu, rozvalu a rozkladu práva, morálky, myšlení, vědy, snahy cokoli pochopit a poznat, a té tlupy zhlouplých fetujících opic, které zajímá jen ukájení nejnižších pudů, v níž ten slavný kapitalismus ve jménu zisku pár domněle vyvolených proměnil tzv. západní společnost.

    Až se za pár let například bude bavit pár nějakých výrostků neurčitelného původu tím, že vás zaživa budou upalovat na ulici nebo ubíjet k smrti, protože to pro ně prostě bude forma zábavy a nikdo je nebude v ničem omezovat, tak poděkujte tomu, že žijete v tom jedině správném hospodářsko-politickém systému.

    1. Souhlasím s vámi až na ty opice. Viděl jste někdy gorilu nebo šimpanzici (i jiné opice a lidoopy) s mláďátkem, jak ho láskyplně nese? Byly takový fotky z pražský ZOO, třeba.

      1. To máte samozřejmě pravdu. Ale opic je spousta druhů a jeden z nich, homo sapiens sapiens, vyniká zákeřností, zbabělostí a přebujelou potřebou demonstrovat své živočišné ego. To není nic proti ostatním opicím.

    2. Poznámky:
      Nevím jak přemíra sovětské armády u nás, ale pakliže ( a nikoliv kocábovou zásluhou) ad nás záhy odešli, tak okupační západní vojska v Německu jsou doposud.
      Výstavba bytů…zrovna Praha a okolí roste to jako houby po dešti.Akorát nevím kdo bude mít na to v takových bytech a domcích na periferii bydlet. Asi slíbí, že to budou splácet ještě nenarozené děti.
      Škoda, že sem neumím dát odkaz s dvouminutovým povídáním pana Fica, ten začal nedělním prodejem a dotkl se slovenských důchodců- opravdu mluvil velmi pěkně o nich. Toto je třeba vnímat, že i takoví politici ještě existují.
      Vrátil jsem se dnes z výletu k Oswietimi- vevnitř jsem nebyl bo…no to je jedno. Ale napadlo mně , že tam to povede znova, pokud politici zcela a je jedno jestli i záměrně selžou.A že v jistých chvílích není jedno jestli se rozhodujeme pro dobro vyššího celku. Češi mají hájit Čechy a pracovat v jejich zájmu.

    3. U těch neurčitých výrostků je nutno rozlišovat, co je sem „vyhnalo“ a co je sem přijímá. Dá se toho všimnout dokonce na první dobrou.

      Velkou část sem vyhnaly zájmy politiků. Zájmy značně kapitalistické, nicméně zájmy velmi svorně jak levicových, tak pravicových (musí-li se to takto formálně dělit a nalezne-li vůbec dnes k tomu někdo klíč) politiků.
      A velkou část jich sem ti stejní pozvali, a to velmi levicově (už snad poctivý levičák někdy viděl – sic! – humánně se chovajícího pravičáka?!), ruku v ruce s ultramarxistickými aktivisty.
      Kdy jejich přijímání, což je podstatné, je samostatná kapitola, opět encyklopedicky levicová. Jen se tomu už neříká pomoc v rámci socialistické internacionály.

      Což mmch není vyviňování kapitalismu a čehož si lze všimnout taky na první dobrou. Jen bude dotyčný upálen díky esenciálně levicové akci. Někdo by mohl říct, že to sú oportunisti, kteří musí odpadnút a zostat len to pevné, ale taková církev, když něco obzvlášť zmrví, taky ráda dělá „tlustě čáry za minulostí“…

  7. Report z Prahy: Od včerejška davy lidí chodí na Národku, aby zapálili svíčku za mrtvého studenta Šmída (agenta StB Zifčáka). Mladí a bezdětní venčí své vyzáblé lezby, rodinky s dětmi vítají program zdarma (a ty in fotky, co tam pořídí…), gayové se producírují v posledních módních trendech a alkoholická většina se chystá prochlastat a projezdit v taxících dalšího bůrečka za noc. Prodává se mraky koksu, takže i nad ránem jsou alkohilici skoro střízliví a dost sjetý… Vládne zkrátka sváteční dobrá nálada.
    Režim má v Praze stále neskutečnou podporu, bohužel.

  8. Tvl. tady to už několikátý den vypadá na školení – kapitalismem za lepší zítřky….
    Čím víc kapitalismu tom lepšejší zítřky …
    A zpátky ani krok ……
    Kupředu prává …..
    Korporaci více práce, to je naše agitace….

    V době, kdy je republika ohlodána na kost a budou je ještě dál utahovat šrouby …

    1. Re: Pluto

      No jo, s vámi to je těžké. Sebrali vám status planety a vy jste z toho v péérdeli.
      Smiřte se už konečně s faktem, že patříte, stejně jako já, do kategorie hnusných, starých a nekonečně blbých kusů.
      Hned vám bude na světě lépe.
      Jenom si řeknete – zítra si už KONEČNĚ umřu a bude ode mne pokoj…, pokoj…, pokoj…, pokoj…

        1. Re: tdx

          Mně to je jedno – úplně ganc. Já jsem tak blbej, že než dočtu řádek, tak zapomenu, jak se kliká myší na odkaz videa.

          1. Ha! Já vím, že už si chystáte výmluvičky, až si vás soudruzi vezmou do parády někde v Bartolomějské, ale nás tady neošálíte. My moc dobře víme, co jste za ptáčka. A že si pamatujete kde co.

    2. To víte, elfové a jiné podobné vyžírky zkoušejí různé „strategie“. To se takhle zfetovanej Kartous náhle probere z deliria, tisíckrát si zopakuje mantru „Narativ – dezinformace – Putler!“ a má nějaké prorocké ujímání, jak účinně a úspěšně postupovat proti henté zlé alternativě a šiřitelům těch závadných proruských narativů. Samozřejmě nemůžeme očekávat nic exaktního, takže nám tu sprosté nadávání střídají tapetáři, pak zas nějací ti odhalovači „pravdy“, no a nejnověji se tu vetřelo pár vemínek, co se snaží být jakože jedněmi „z nás“, ale zároveň to „nenápadně“ názorově moderovat směr Rakušonovo zjevené pravdy.

  9. Koncentrovaný monopolizmus, eště horší forma monopolizace, se eufemisticky nazývá trust.
    Základní premisou trustu je ANOnimizování „“vlastníků““ a řízení struktury monopolů s odloučeným řízením a financováním, čili podniky ztrácejí výrobní, obchodní i finanční samostatnost. Monopoly sou vedeny jakýmisi centry strukturálního řízení a financování anonimizovanými „“vlastníky““.

  10. Kapitalizmus, pokud něgdy existoval, byl zrušen kolem roku 1600 z řízením Britské Východoindické společnosti, kerá dostala listiny s právem na monopol.

    „Můžeš vyrábět suroviny, ale nesmíš vyrábět produkty. Můžeš vyrábět produkty, ale nesmíš je prodávat.“

    Průser a pár let po třicetileté válce prý Oliver Cromwell řekl v tamní parlamentní kantýně toto..

    „Je nejvyšší čas ukončit vaše zasedání, jež jste zostudili opovrhováním vším dobrým a poskvrnili všemi neřestmi. Nejste než sebranka a odpůrci blahodárné správy. Nejste než nájemní ničemové. Svou zemi byste prodali za kus bídného žvance jako Ezau, svého Boha zradili pro pár drobných jako Jidáš.

    Je ve vás vůbec něco dobrého? Existuje nějaká hanebnost, jež by vám nebyla vlastní? Věřící nejste o nic víc, než můj kůň.
    Zlato je vaším Bohem. Kdo z vás neumlčel své svědomí za úplatek? Je mezi vámi alespoň jeden, jenž by sebenepatrněji hájil zájmy Commonwealthu?

    Vy mrzké děvky! Což jste svým nestoudným pletichařením a podlostmi neznesvětili toto posvátné místo a z Božího stánku neučinili doupě lotrovské? Jak hnusně odporní jste celému národu, jenž vás pověřil k napravování křivd! Tak tedy! Seberte si své saky paky, zamkněte za sebou a ve jménu Boha, jděte!“

  11. Jste tak totálně mimo, jak Petr Pavel 28 října, kdy si Klaus jen zakrýval obličej.

    Vaše ztráta iluzí bude moc dobrá věc, až k ní jednou dojde. Budete muset vnímat realitu víc než iluze a to je vždy dobrá věc.

    Nevěřím tomu, že ze všech těch lidí, které potkáváte vám vůbec nikdo neřekl, jak to chodí. Jen jste jim nevěřil a dodneška jim radši říkáte gaučoví pozorovatelé, kteří vědí všechno nejlíp.

    Jste jen průmyslovák s praxí rostlináře. Kryjte si svá slabá místa.

  12. Myslím si, že navzdory svobodě cestovat – když máš peníze – a dostatku banánů už dneska spousta lidí ví, že tzv. revoluce 89 byl obrovský průšvih. Ano, lidi toho měli tehdy dost a toužili mít se jako na Západě a pocítit svobodu. Komunistcká věrchuška to zčásti vzdala, zčásti vycítila nové obzory. A jakkoli se nám zdál Miroslav Štěpán jako odporná štěnice, jeho slova „Budete otroky ve vlastní zemi“ mi často rezonují v hlavě. Ne, že nebylo nikde nic. Byl dostatek kvalitnách potravin podle čs norem, byly byty, stavěly se silnice, dálnice, běžela výroba. Dnes jsme na tom daleko hůř než tehdy jako země i jako řadoví občané.

    1. Především nepotřebujeme Rajchlovy kecálky, ale potřebujeme odvážlivce, který si troufne pojmenovat zlo.
      Pojmenovat všecko to, co nám škodí – jak zemi, tak lidem v ní.
      Od toho pojmenování zla, se teprv můžeme odrazit.
      Zatím se nenašel nikdo (kromě těch Rajchlových pozérů), kdo by si na to troufnul.
      A zároveň, koho by bylo velmi dobře slyšet.
      To zlo, které mělo přijít po inscenovaném převratu, nám všem zatajili.
      Havel o něm věděl – jenže to jeho „budou vás strrašit vyhazováním z práce a nezaměstnaností“ nikdo nebral vážně.
      Všichni byli tak hrozně natěšení na celoroční banány, japonský magiče, italský botky a francouzský hadříky, že si to ani nepřipouštěli.
      Starším lidem to docházelo hned, co takový kapitalismus obnáší.
      Ale většina občanů si myslela, že si z kapitalismu vezmeme jen to, co se nám hodí, nebo že si to poštelujeme podle sebe, jak chtěli reformisti 1968.
      Ale – dílem nás podvedli, dílem oklamali, díl nám zatajili.
      Proto bude to pojmenování zla velice těžké.
      Kdo to bude zkoušet, bude třicetiletými pisálky ostrakizován a kriminalizován, že chce omezovat, či zakazovat hento a tamto, že to není svoboda a kdesi cosi.
      Ve volbách to hodím tomu, kdo pojmenuje zlo a kdo nabídne sociální smír.
      Bezdomovci, žebráci a nezaměstnaní přece nezmizí tím, že je zakážeme.

            1. A znáš i výsledky práce těch mladých workoholiků?
              Mohl bych je někde, konkrétně v ČR, vidět?
              A proč to tady jde celé do prdele, když tu mladí dynamičtí workoholici jsou?

              1. No samozřejmě. Nejde si nevšimnout, že ten vedle dělá víc než já. Nachází se všude, sem tam.

                No protože to tu nevedou workoholici. Tuhle zemi vede momentálně brněnskej profesůrek (syn komunistů) a jeho banda neodborníků. Před tím to tu vedl workaholik (bývalý řadový komunista). Rozdíl byl viditelný.

        1. Třeba 1922, nebo 1925?
          To je totiž úplně jedno – myslím všecky ty, kteří jako děti, nebo jako dospívající, na vlastní kůži zažili „dobrodiní“ kapitalismu první republiky. Dneska málem opěvované.
          Myslím všecky ty, co si užili to dobrodiní, být třeba tři roky tovaryšem či služkou, aniž by za tři roky práce pro pana „mistra“, viděli jedinou korunu, nebo u služek za dvě mizerná jídla denně.
          Spát buď v malé vlhké místnosti, na půdách, ve stodolách či v zimě u dobytka, šest dní v týdnu, tři roky či déle.
          Těch pár desítek tisíc mladých, co měli šanci a štěstí, učit se u nějaké větší a zavedené firmy, to byla mezi mladými málem šlechta.

          1. Ročníku 1922 bylo v roce 1989 ovšem 67 a na začátku protektorátu 17.

            Dvě jídla denně a bez platu? To mluvíte o někom z rodiny?

            Víte, že v ČSR byl taky průmysl, vědci, lékaři, právníci, živnostníci, obchodníci, zaměstnanci bank, pošty, železnic, účetní?

            Platy za socialismu znáte? Ne ty průměrné, ale ty minimální? O problémech s bydlením jste slyšel? Na ubytovně jste někdy byl?

            1. No mimo toho průmyslu byla také chudina. V domku pratety 1 +1 přestávalo v době krize 9 lidí.
              Pradědeček nechával přes zimu bydlet v kůlně pár lidí bez střechy nad hlavou.
              O nějakém zájmovém rybaření si mohli nechat lidi jen zdát – rybářský lístek měl pan lékárník, pak tovàrník, pan řídící ….
              Nedělejte z existence průmyslu a bank ráj na světě pro většinu obyvatel země

            2. Proto tady píšu o sociálním smíru, což je zřejmě něco, co nicku „meop“ ve škole, nebo i doma neřekli, nevysvětlili, nic. Pusto a prázdno, jak když vymeteš.

              Nick „meop“ bezpečně ví, že tady byli vědci, lékaři, právníci, živnostníci, obchodníci, zaměstnanci bank, pošty, železnic, účetní – ale už neví, kolik desítek tisíc lidí, za velké třicítkové krize, přímo tady a v Československé republice, pomřelo hlady a zimou.

              Ano, platy za socialismu si pamatuju, i ty průměrné, i ty minimální.
              Nikdy jsem neslyšel o tom, že by za socialismu lidi umírali hlady a zimou a ani jsem to za těch sedmdesát roků neviděl.
              O problémech s bydlením, když vidím celá bydlíková města v kapitalismu, taky něco málo vím.
              Milióny lidí tam nemají ani na tu plesnivou ubytovnu, tak bydlí ve čtvrtstoletí starém, obytném přívěsu.
              Tady nikdo pod mostem, ve stanu, nebo ve shnilém bydlíku, přebývat nemusel.

              Jak jsem psal už jinde – narvi si ten kapitalismus do řiti a potlač. Děti ti poděkujou.

            3. Já jsem bydlela na ubytovně, když jsem 1982 až 1985 pracovala v PL Kosmonosy. Ovšem Nejspíš to nebyl ubytovna, jakou máte na mysli. Velký pokoje, sice starej a mizernej nábytek, ale s trochou invence se to dalo. A velmi časté společné mejdany či nějaké jiné společné akce. To už teď zcela jistě není.

            4. Meope, máte cosi k platům za komunistů, tedy jak jsem to na vlastní kůži zažil, pro Vás podrobně. Jako vyučenci mi podle prospěchu (všechno krom chování, za jedna) byla přiznána osobní kvalifikační třída pro daný obor D6 (nejvyšší v praxi tehdy dosažitelná D7), Vyučení včetně stravy a internátu zdarma s povinností nastoupit do některého z nabízených podniků se závazkem odpracovat tam 5 let, za chybějící uhradit podíl z 24 000 Kčs.
              Vybral jsem si a nastoupil do fabriky s tehdy ca 600 zaměstnanci, na dílnu o ca 80ti lidech, zhotovující podsestavy. Tamní výdělky, zaokrouhleno na 50 v závorce, čistého v Kčs, jak bylo k vidění na „výplatnici“, kde se každý na svém řádku podepisoval (záloha, dobírka), že hotovost převzal:
              Mistr (1500), plánovačka (ca 1050), výplatní (ca 900), seřizovači, přípravkář (od 1200 do 1400), dělnice – všechny nevyučené v oboru, z města i okolních, někdy značně vzdálených obcí (700 až 1100 podle zadané práce popř. plnění výkonové normy). Já bral mezi 1200 a 1300 Kč podle fondu pracovní doby toho měsíce s překvapením, že při pracovní neschopnosti (úraz při výkonnostním sportu) jsem dokonce pobral o trochu víc než obvykle.
              To při pracovní době 6 dnů v týdnu, vždy 8 hodin, v tom placené (povětšině překračované) přestávky 5 a 15 minut. Závodní lékař, zubní technik v areálu zdarma bez započítávání ztráty času. Závodní jídelna – oběd (ve směnném provozu večeře 1,20 Kčs.
              Další Ceny v Kčs: Chleba 1 kg 4,20, rohlík 0,30, 0,25 kg máslo 9,50, slušné kalhoty 80, sako 130, košile 35, ponožky 10 až 15, boty 90 až 230, zápalky 0,15, limonáda 0,46.
              Jízdní kolo speciál na galuskách se čtyřkolečkem 1400, silniční galuska 75, lyže speciál slalomky 500 až 800 (Artis, Kynčl, Rus), tenisová raketa 270 až 600, míček 12 až 18, užítí kurtu členům oddílu zdarma
              Na hory, odborářská chata Špindlerův Mlýn (ca 120 km), autobus 56 míst, odjezd sobota 15:00, tam snídaně, oběd, zpět 19:00 až 20:00 za 15, sedačková lanovka Sv. Petr – Pláně 1,20 na registračku.
              Kino, celovečerní film do poslední řady 10, lóže 12, oběd či večeře ve druhé cenové skupině, minutka bez polévky 10 až 13, pivo desítka půllitr tam 1,60. První cenová skupina v místě nebyla,
              Bydlení – svobodárna, garzonka: předsíňka, kuchyňka, sprcha/WC, ložnice tři osoby, elektro. plyn, voda – teplá jednou týdně, ložní prádlo s výměnou po dvou týdnech, úklid, za 35/měs (pokud byl jeden shledán užitečným, mohl vykoledovat bydlení po dvou za 50/měs., vesměs ve vyšším věku).
              Tolik příkladmo devět let po Druhé světová válce. Dlužno podotknou, že tahle láce, především ve službách zaměstnancům, se pokazila. Co vím, inflace nepřekračovala 2 %, a výdělky rostly o víc než 3 % ročně, potraviny držely definovanou kvalitu i když i ty normy utrpěly jistou újmu.
              Krom toho Meope, v té své pracovní době jsem s kdekým na té dílně i jinde prokecal spoustu času a rád vyslechnul a ptal se, jak bylo za Rakouska, za První i Druhé čs. republiky, za hospodářské krize, za „Rajchu“ a jak to kdo vidí „teď“. Protože netrpím nutkavými ambicemi, žil jsem si v klidu a pohodě. Nikým do ničeho nechtěného nedonucen. Chcete mi to vyvracet?

          2. Vidíte, on to zlo dokáže málokdo pojmenovat …. a přiznat co bylo dobře.
            Tohle je typický scénář opakovaných diskuzi s manželkou když navštívíme nějaký po plyši obnovený zámek ….. Manželka je z Prahy, za mlada takový ten buřič, který se chodil nechat mlátit na Palachovy týdny……

            Sociální empatii to má podobně jako já ale ….
            Vždycky jektá zuby nad informací, že za zámek byl poškozen umístěním nějaké školy, internátu, učiliště…
            Jenže ji nedochází, že to byl neuvěřitelný krok dopředu, zřízení učnáků, odborných škol pro každého. Že za první republiky to bylo jak píšete …. s že bylo dočasně nezbytné použít všech prostor. A že to bylo společensky ohromným přínosem. …

            Jasně, následná devastace je problém, ale holt nebylo na všechno – stavěly se fabriky, byty, elektrárny – holt na údržbu zámků nebylo. Něco za něco…

            1. Ono je to pořád dokola, akorát člověčí horizont je na to asi moc krátkej. Po převratu 1918 byla poptávka a nálada zamést se starými pořádky, a tak všechny ty pozemkový reformy , konfiskace šlechty a pod. A následujících 20 let jsme vzorně bojovali se starým nepřítelem, až jsme užasle koukali co se nám to stalo v říjnu 38. A zase zpětnej ráz – všecko špatně, strany špatně, asociální systém 1 republiky špatně.
              Po válce … No všichni víme. Po roce 48 se udělalo spousta věcí ale jistě víme, že systém nastartoval ekonomiku podle hesla „ředitel končím a kočí ředitelem“ . Promiňte ale to je podle mě ta fáze, kde s libdemáky nyní jsme. Taková Pekarová Gottwaldová. Faktem je, že odbornické vedení tohoto stylu přivedlo republiku za 5 let na buben. Ale během let se pak udělalo spoustu práce ( i chyb ) systém si nějak ty nový odborníky vychoval a zase si to nějak sedlo. A myslím, že si to sedne zase. Ty největší libtardí paka se vyřiděj sami a po ekonomických držkopádech zase naberem dech.

  13. Změna může přijít dříve, než se nadějeme. Ukrajinci mohou svrhnout kokainistu a dohodnout se s Ruskem na míru. Nebo v USA může vyhrat volby Trump a dohodnout se s Ruskem na míru. Protiruské sankce pak budou zrušeny a evropské země se začnou předhánět, kdo víc vleze Rusům do (_._) , protože levné suroviny, protože odbytiště…. Fialová vláda bude i se svou „hodnotovou zahraniční politikou“ v (_._)
    Naše problémy plynou z toho, že nemáme svéprávnou a akceschopnou vládu, která by hájila české zájmy. A nemáme ji proto, že nejsme schopni se v dostatečné míře sjednotit na realistickém uskutečnitelném cíli. Jedni jsou schopni volit stranu orientovanou na nějaký módní krátkodechý cíl (např. boj s proticovidovými opatřeními), druzí spřádají utopické sny o nějakém „velkém skoku“, ne nepodobné mu tomu Maovu. Přitom jediné, co funguje a vede celou společnost k prosperitě, je starý dobrý kapitalismus. Jen je třeba ho očistit od všech umělých nánosů a všelijakých vymyšlených diktovaných „Dober “ (od slova „Dobro“), jako jsou grýndýl, dotace, privilegované menšiny (migranti) atd.
    Proto vidím jako první postupný cíl , na kterém by se v příštích volbách mohla najít širší shoda, vyvázat se z grýndýlu, emisních povolenek, sankcí , migračního paktu atd. Dělat svoji vlastní energetickou politiku. Nepodvolovat se těm nařízením EU, které poškozují naše zájmy. Volit takovou stranu, která toto nabízí, bez ohledu na osobní ( beztak médii uměle vyvolávané) animozity k jejím reprezentantům.

      1. Já to beru jako informaci, že papatunel asi založí novou stranu. Opět kapitalismus bez přívlastků a zahraniční kapitál.

        1. K čemu další novou stranu? Nabízí to už Rajchl. Naopak by se měly strany, které se na tom shodnou, sjednotit na společné kandidátce.

          1. Mileno, Tymákovan se Vám jen snaží naznačit, že Vámi navrhovaný kapitalismus bez přívlastků, už jsme tu měli – a dopadli jsme takto.
            Kdyby byl realizovatelný a fungoval, tak bychom si tady nemuseli takhle vypisovat, víte?
            Rajchl jen žvaní, kritizuje, slibuje – ale nic konkrétního, co by bylo průchodné, nenavrhuje.
            A i v tom žvanění, slibování a kritizování dělá takový průhledný boty, až je to k smíchu – viz Vacek.
            Vy fakt nevidíte, oč Rajchlovi jde??

            1. No ale Rajchl jako nový Klaus, to sedí. Víc než člověka na první pohled napadne. Tedy Rajchl asi bude heterosexuál, ale jiný rozdíl mne nenapadá. Teď pozve papatunela mluvit na demonstraci a má nadosmrti Milenin hlas.

    1. Cit.: „… vyvázat se z grýndýlu, emisních povolenek, sankcí , migračního paktu atd. Dělat svoji vlastní energetickou politiku. Nepodvolovat se těm nařízením EU, které poškozují naše zájmy.“

      Co kdyby si v Temelíně místní zvolili nové zastupitelstvo, a to by se usneslo na tom samém? Je šance, že by to mohlo fungovat? Asi tak.

      Jinak s Vámi většinově souhlasím. Jenže ten echt kapitalismus v dnešní době u nás již jaksi nepotřebuje brusiče nožů a dalších X milionů Nepřizpůsobivých s nižším IQ (Gaussova křivka je neúprosná).

      1. Nemyslím si, že vláda je na tom co do možnosti ovlivňovat energetickou politiku stejně jako zastupitelstvo Temelína. Má mnohem větší možnosti rozhodování i odmítání, jenže pro tu současnou vládu je prioritou pochvala v Bruselu a nikoliv zájem českých občanů.

            1. Pravdu nemá nikdo z nás tady.
              Patenty na univerzální pravdy, už jsou všechny prošlé, víme?
              Výsledky. Ukázaná platí.
              Ale zatím jenom kecy, prdy, kuličky.

              1. To není univerzální pravda.

                Nastudujte si, jak fungoval kapitalismus v jaké zemi v jakém období a pak můžeme pokračovat v debatě o něčem konkrétním.

    2. V podstatě souhlas Mileno, až na ten „starý dobrý kapitalismus“, který se dávno přežil a zůstává také jenom chimérou. Jinak zdravím do Vizovic.

                1. V Číně rozhodně není ten váš „starý dobrý kapitalismus“, neb tam vedení země využívá tržní hospodářství k pozvednutí celé země. Ne tedy jak v tom vašem kapíku, kde přání otcem myšlenky spoléhá na to milostivé „prokápávání“ bohatství od těch extrémně bohatých k tomu zbytku žijícímu v podstatě na ulici. A to formou milodarů a almužen, případně nějaké té charity.

                    1. Jihoafrická republika se svým zabavováním půdy bílým je váš vzor ? Vy tedy dnes opravdu jedete.

                    2. A taky tam byl svého času apartheid.
                      Já jsem nenapsala, že je můj vzor, ale že i tam funguje kapitalismus. Jako ostatně všude jinde. To Vy pořád chcete konkrétní příklady.

                    3. Dobře, rozumím. Slyšela jste někdy o bezpečnostních problémech v JAR i Brazílii, jakmile se odchýlíte z určené oblasti ? To je podle vás znak fungujícího státu. Nebo jinak, podle čeho vy určujete, zda stát funguje dobře, co máte za kritéria ?

                    4. Proč do toho motáte bezpečnostní problémy? V každé zemi je něco. Nikde nenajdete ráj na zemi. Řeč přece byla o tom, kde funguje kapitalismus. Váš problém je, že si to představujete jako ráj na zemi.

                    5. Protože ty bezpečnostní problémy vznikají hlavně v jejich strašných slumech, které zase vznikají velkým rozevíráním nůžek mezi ekonomickými vrstvami, takže z kapitalistického systému bez pravidel. A nejde tu o lidi, kteří by nechtěli pracovat. Prostě v kapitalismu rostou extrémy a časem se dostane do neudržitelného stavu.

                      Takže můj problém není ani motání, ani představy. Můžete si ty invektivy nechat od cesty.

            1. Mileno,
              Slušovice byly jen další vývojová verze socialismu, který klidně mohl přijít, nebýt Západem inscenovaného převratu.
              Byla to taková socialistická spermie budoucího, zemědělského korporátu.
              Experiment, který se povedl, který mohl docela dobře fungovat, ale namísto toho zafungovala obyčejná lidská závist.
              Vyjádřená tehdy jednoduchým, ale sakra účinným : „Proč oni jo – a my ostatní ne?“.
              Zatímco zbytek státu plánoval na pět let dopředu, nebyl schopen okamžité reakce na poptávku trhu, Slušovice uměly zareagovat v řádu nízkých jednotek měsíců.
              Socialistický zárodek korporátu píšu proto, že slušovičtí měli stejně, jako zbytek státu , nárok na bezplatné zdravotnictví, důchody a mohli čerpat i další výhody, vyplývající ze stávajícího státního zřízení a družstevního charakteru.
              Toto všecko kapitalistický korporát, třeba toho německého typu postrádá, víte?

                1. Tak jasně, nikdo o tom nic neví, jenom Ty jsi zřejmě duch starého Čmolíka, Drhy, Trnky – nebo dokonce duch docenta Čuby?
                  Nebo někdo, kdo sem přišel kázat kapitalismus – či snad ten s lidskou tváří?
                  Oba si narvi do řiti a potlač, aby to tam pevně drželo a už zůstalo.

                  1. Tohle bylo v zákoně:

                    § 3

                    Přidružená výroba
                    (1) Přidruženou výrobou se rozumí činnost družstva směřující k uplatnění práce družstevníků a k využití vlastních materiálových zdrojů v období vegetačního klidu. Jde zejména o těžbu písku, štěrku a kamene, výrobu stavebních hmot (vápno, cihly, betonové výrobky apod.), o pomoc jiným družstvům při provádění svépomocné investiční výstavby, zpracování řepkové slámy, proutí apod., především pro potřebu družstev. Této činnosti nesmí být zneužíváno ke krytí soukromého podnikání a její provozování nesmí ohrožovat hlavní činnost družstva, tj. zemědělskou výrobu.

                    (2) Rozhodne-li se družstvo provozovat přidruženou výrobu, je povinno uvést její druh a rozsah ve vlastních stanovách. Družstvo může zahájit provozování této činnosti teprve dnem schválení vlastních stanov nebo jejich změn a doplňků okresním národním výborem.

                    (3) V přidružené výrobě pracují výhradně členové družstva. Na vedoucích místech v této výrobě nesmí přitom pracovat osoby z řad bývalých vykořisťovatelů nebo osoby soudně trestané pro rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví nebo pro spekulaci.

                    (4) Družstvo nesmí provozovat činnost, jejíž provozování přísluší výhradně určitým podnikům nebo odvětvím národního hospodářství. Zpracování potravinářských surovin pro potřebu jiných spotřebitelů, než jsou družstevníci a vlastní společná hospodářství družstev, může být družstvem prováděno jen se souhlasem ministerstva potravinářského průmyslu. Při provozování jiné činnosti, zejména přesahuje-li vl—astní potřebu družstva, je družstvo povinno řídit se pokyny vydanými pro tuto činnost příslušným ústředním úřadem nebo orgánem.

                    (5) Potřebný materiál k provozování přidružené výroby, který družstvo nemůže opatřit z vlastních zdrojů, nakupuje za maloobchodní (prodejní) ceny bez nároku na obchodní srážku.

                    (6) Prodej výrobků přidružené výroby družstvo uskutečňuje v cenách stanovených podle vyhlášek o plánování, tvorbě a kontrole cen. *)

                    ——-

                    Jak do toho zapadá výroba počítačů?

                    Takovejhle věcí bylo.

                    Čuba byl živej člověk, dal se potkat. Po revoluci z něj byl hned „kapitalista“. Aby ne.

              1. To, co ve Slušovicích fungovalo, byl kapitalismus. Nepoučujte mne o něčem, čeho já jsem byla součástí – narozdíl od Vás. Kapitalismus není konkrétní státní zřízení. Může fungovat i ve feudálních monarchiích, pokud dají tamním podnikajícím subjektům dostatečnou svobodu. Jsou to tržní vztahy, soutěž mezi podnikajícími subjekty. Je to opak direktivního centrálního plánování. Jak správně podotkl Robejšek (kdesi dole v diskusi dal někdo odkaz) , na dnešním Západě se kapitalismus mění na plánované hospodářství (grýndýlem apod.). Proto Západ nemá šanci ekonomicky obstát proti zemím jako je BRICS, kde mají pořád ještě ten starý dobrý kapitalismus. Rusko a Čína se poučily ze své minulosti, Západu to poučení chybí, tak si ho zřejmě musí prožít.

                1. Rusko a Čína se poučili, jak jetřebí poučit starý dobrý kapitalismus a hle jak jim to klape. Stačí, aby stát držel pevnou ruku na krční tepně kapitalismu a kdykoliv má tendenci trhnout co to dá, lehce ruku stisknout a juž to zase začne klapat. Je to prosté, jednoduché a elegantní soudružko Mileno.

                    1. Napsala jste, že problém je neschopná vláda. Z toho logicky vyplývá, že pokud vládu nahradíme, problém zmizí. Nebo není problémem jen neschopná vláda ?

                    2. Žádný problém nezmizí jako mávnutím kouzelného proutku. Záleží na tom, jak rozumná by ta nová vláda byla a co všechno by se jí povedlo prosadit proti odporu EU. Tu změnu by si musela odpracovat jak vláda, tak my všichni.

                2. Samozřejmě, že socialismus je politický pojem a kapitalismus ekonomický. Mezi sebou lze porovnávat pouze socialistickou ekonomii potažmo ekonomiku co do funkčnosti a výsledků a z volného trhu vycházející kapitalismus. Podle jejich teoretických pravidel a podle jejich reálných projevů.

                  Mezi „levičáky“ a „pravičáky“ nikdy nedojde ke shodě, který ekonomický model je tzv. lepší.
                  Co do volnosti trhu je socialismus automaticky špatně. Málokdo si uvědomí, že např. ty nenáviděné dotace jsou ryze socialistický produkt. Který ovšem pak je čistě lidskými (ani levičáckými, ani pravičáckými) zájmy náležitě zneužíván.
                  Kapitalismus má zase tu vlastnost, že se velmi snadno stane predátorským.

                  Pokud se socík a kapík použijí jako zástupné výrazy pro to porovnání, skutečně z toho zdaleka nejlépe vyjde „slušovický“ kapitalismus. V té fázi vývoje, jaký se tam realizoval, taky a zejména proto, že měl nad sebou „osvíceného diktátora“ – Čubu.
                  Pokusy o socialismus tu nikdy nikoho takového neměly, lze ale ve světě jako příklad najít Čínu, kde frčí cosi jako komunistický kapitalismus. Ale protože se tam tak zvětšil objem kapitálu, pokud by byl u nás, reptalů na něj by tu bylo pořád stejně, ne-li víc.

                  Socialismus vede do pekla, protože vyžaduje od lidí, aby si sobě byli rovni či aspoň podobni. A to oni neumí. Velkokapitalismus ale taky, protože na nerovnosti je postaven. Což ústí v jedinou možnost – malokapitalismus, alias Čubův kapitalismus. Který by se ale nesměl rozrůstat v kapitálové předimenzovaná centra, protože by absorboval velkokapitalistické neduhy. Takže nemožnost…
                  Jak z toho teda ven, na to odpověď není. Lze to jen vychylovat o pár čárek…

                  1. Ten kapitalismus v sobě má jakési přirozené meze růstu, kdy žádný strom nenaroste do nebe a nepohltí vše. Tak jako v přírodě starý velký strom padne a na jeho místě vyrostou nové mladé stromky.
                    Čím větší korporát, tím více jeho způsob řízení připomíná socialismus. Topornost, nepružnost, neschopnost vedení na všechno dohlédnout až dolů, a dole šlendrián, to vše vede nakonec ke stagnaci, poklesu, rozpadu, převálcování byť menší, ale zato pružnější a efektivnější konkurencí, která lépe reaguje na změny trhu, nové technologie apod. Prostě místo Nokie bude Samsung nebo někdo úplně jiný, nový.
                    Čuba si problémů z přílišné velikosti byl vědom, proto plánoval rozpad agrokombinátu na holding složený ze samostatných závodů, kde by ředitel závodu dostal/ vložil svůj majetkový podíl a pak už by si ten závod řídil sám. Taky chtěl založit „svoji“ Moravskou banku, postavil i její budovu, jenže pak přišly Havlovy temné žilky a Tošovský mu bankovní licenci nedal, i když je tehdy dával kdejakým hochštaplerům.

                    1. Hezká pohádka. a teď zpět do reaily s megakorporacemi, které loutkovodí vlády většiny zemí.

                    2. Vláda, která se nechá loutkovodit korporacemi, je vláda špatná, zkorumpovaná nebo neschopná, a je potřeba ji vyměnit. Za zkorumpovanost či neschopnost vlády ale nemůže kapitalismus.

                    3. To je přirozená vlastnost každého systému. Socializmus i kapitalismus jsou na tom stejně, soudružko Mileno.
                      „Růst přináší složitost a složitost přináší rozklad.“ C. Northcote Parkinson

                    4. Slušovice jsou minulost. Bohužel. Jako model malokapitalismu či „starého dobrého“ je dobrý, mohl ale vzniknout jen z nefunkčního socialismu. Z toho přebujelého kapitalismu směrem „dolů“ to systémově nejde.

                      Meze růstu, to nevím, jestli tak nazvat. Ve smyslu organizační jednotky jistě, ale ve smyslu tvorby kapitálu je to perpetuum mobile.
                      Být miliardářem, stoprocentně bych si neřekl, že už mám dost, naopak bych vydělával další peníze. Čímž bych automaticky „ožebračoval úpící lid“ (který by nicméně, pokud by na to měl a byl na mém místě, dělal to samé.
                      V socialismu bych se jím nestal. Vyvážel bych investiční celky, z lidského hlediska (jak říká paní Kunšteková) bych ale úpěl stejně, jako ostatní. Při shánění sedačky…

                      Nepřetvařuju se, že nejsem člověk, přijde mi naopak směšné, že levičáci existenci člověka se všemi svými atributy ignorují.

                    5. piccolomini :

                      „Být miliardářem, stoprocentně bych si neřekl, že už mám dost, naopak bych vydělával další peníze.“ – proč ? Rozumím že by Vás bavila práce a chtěl pokračovat v díle, ale na co byste potřeboval další peníze. Lidé s daleko méně si řekli, že jim to stačí.

                      „levičáci existenci člověka se všemi svými atributy ignorují.“ – to není pravda. To je klasická pravičácká lež.

                    6. piccolomini: Neignorují. Jen na něj tlačí, aby z něj bylo pokud možno něco víc než jen iracionální nástroj k ukájení pudů, nicméně bez nějakého planého idealismu a balastu duchovna.

                    7. Není, Tymákovane. Není to lež. Jestli mě nutně musíte nazývat tím pravičákem, budiž. Ale ignoranci lidského prvku jste právě projevil. Sice jistě jsou někteří, kdo si řeknou, že už nemusí vydělávat. Třeba na starý kolena. To ovšem není pravidlo, ale výjimka z něj.

                      Nemají ze mě radost ani věřící. Taky kvůli mému „pravičáckému“ připomínání člověka v jejich snech o tisíciletém království.

                    8. piccolomini :

                      Nenazval jsem Vás pravičákem, i když jsem měl pocit, že se mezi ně řadíte sám. Není to vytáčka, podle mého je to lež, kterou šíří někteří pravičáci.

                      Opravdu nerozumím, čím jsem projevil ignoraci. Myslím si naopak, že lidské odlišnosti hodně respektuji a při pracovních jednáních si je dokonce musím dost dobře uvědomovat.

                      Myslím že už jsme spolu komunikovali s respektem dostkrát, abyste věděl, že Vás nenapadám.

                    9. Nazvat mě pravičákem není Tymákovane napadání. Přinejmenším to tak já nevnímám. To by přece bylo absurdní, pokud by mělo být. Pro mě „levičáku“ taky automaticky neznamená blbče, třebaže jsem zaznamenal, že někteří slovo pravičák v tomto smyslu tak berou.

                      Do jisté míry pohříchu i Vaše, mnohem víc ale u jiných, komunikace s Milenou je příkladem toho, co je napadání. Jeden jí tyká, druhý jí dá kukadla a mozeček, třetí, že je blbá, nedůvtipná, slepice, pitomá atd. Lhostejno, že někdy (ne pokaždé) doplněno nějak formulovaným protipohledem.

                      Už dnes kašlu na socialisty a kapitalisty, tak prodlužuju nudli, kterou sám tak nerad. Třeba tím, že nejvíc mozečků pitomečků a slepic se Mileně nejen u Gazy, ale prakticky všude dostalo „kupodivu“ od mozkopisně snadno rozeznatelných přímo duševních gigantů. Není to ona, kdo s tím začíná, podstatně méně útočně i odpovídá, ke všemu argumentačně. Promiňte, ale ne, že ne. A není to jen „můj názor“. Prošel jsem si kvůli tomu vícero vláken.

                      Používám hodně sarkasmu a ironie pro popis svého vnímání dějů, dnes poprvé jsem tu ale takto přímo hodnotil, a to autory těch něžnůstek. Proto, že mě ta do očí bijící vybavenostní disproporce už skutečně vadí.
                      Nehraju si na autoritu, nicméně se nezdržím. Přikládáte-li mým slovům nějakou váhu, vezměte je prosím na vědomí.

                  2. Malokapitalismus je nemožný ve světě korporátů. Z tržního hlediska je možná socialismus špatně, z lidského dobře.

        1. Už se mě zase chce zvracet. To vám těch 34 let nestačilo? Mě teda ano. Co udělali naši slavní kapitalisti dobrého pro republiku. Papá tunel je vytvořil a ty svině se povětšinou sebrali a mají sídla v daňových rájích. A proč? No protože kapitalismus.

          1. Co dobrého jste udělal pro republiku Vy?
            Je přece spousta firem, co mají sídlo v Česku, odvádějí daně v Česku, zaměstnávají lidí v Česku.
            Vy opravdu žádnou takovou neznáte?

              1. Není jich pár, jsou jich tisíce, malých i velkých. Zachránily by, to by je ovšem vláda svojí politikou nesměla likvidovat.

                1. Nesmysl, nedosáhnou naší soběstačnosti, opravdu výrobních a našich firem je minimum. A když přerostou, nadnárodní je koupí nebo zničí. Nebudu vás provokovat výroky kdo zde toto prostředí zaváděl a podporoval, ale všichni to víme.

                    1. Ano a také jej libtardi chtějí zničit. Já netvrdil že neexistují, psal jsem že na soběstačnost státu to zdaleka nestačí.

            1. Spousta firem? Tak povídejte, přehánějte!
              Smyslem kapitalismu je jen okamžitý zisk. Kapitalismus, z principy věci, nemůže řešit strategické cíle, protože ty se zaplatí až za delší dobu.
              Kapitalismus má v sobě zakódovanou vlastní zkázu. Námezní síla je totiž zároveň spotřebitelem. Kapitalista ořeže mzdy na minimum, ale tím sám sobě omezí sílu spotřeby. Proto byly za Velké hospodářské krize páleny nebo jinak ničeny hotové produkty, od bot po pomeranče. Námezní pracující je vyrobili, ale nemohli si dovolit je kupovat, protože kapitalista jim ořezal mzdy.
              Velkou krizi zastavila až válka a F.D.R,, který zavedl vyšší pásma progresivního zdanění. Pokud si pamatuji, v nejvyšším pásmu byla sazby 94 %.
              To je jediná cesta, jak přivést národ k prosperitě.

              1. Mrkněte do obchodního rejstříku.
                Vysoké progresivní zdanění vede jenom k tomu, že se podnikání přesune jinam a stát ostrouhá.

                1. A přesune se kam? Když všude je to dokurvené stejně, anebo ještě víc?
                  Co tak poštelovat daňové zákony – to Vás nenapadlo?
                  Nebo při neschopnosti vymyslet vlastní, tedy aspoň obšlehnout nějaké osvědčené odjinud?

                    1. Pepa Sláma píše o nejvyšším pásmu zdanění za Roosevelta, do kterého tehdy spadalo jen pár těch nejbohatších kapitalistů.
                      S výdělkem a jeho zdaněním dělníkům dole, tohle nemá co dělat – ani tak jednoduchou věc nechápete?
                      Nechápete, že ta 94% daň, byla daní z toho mega-odírání nejnižších vrstev lidí – dělníků?
                      Nemůžete dělníkovi zdanit mzdu 94%, ani teoreticky – tak proč to používáte jako příklad?
                      Já se Vás pod jiným Vidlákovým článkem dost zastával, tam ale šlo o něco úplně jiného. Teď ale bohužel vidím, že…uff.

                    2. Jojo, vítejte v klubu. Problém není jiný názor, ale nepřemýšlení, fanatismus, arogance, neschopnost argumentovat.

              2. Progresivní zdanění máme již dnes. Kolik asi tak ročně zaplatí ten co vydělává sto tisíc, kolik ten s průměrným platem a kolik ten s nízkým, či ten na sociálních dávkách? Firmy to mají ještě drsnější a do toho dotace.

                Prostě existuje určité procento zdanění, každý jej vnímá jinak, ale daně ve výši přes 50% již budou většinově optimalizovány. Prostě stát při dalším zvyšování již vybere méně a méně. (Viz. windfall tax, či Kvitová danící v Monaku).

            2. Jinou argumentaci než ad hominem neznáte?

              Teď jsem si uvědomila, proč mne tak nebetyčně štvete. Právě tím vaším argumentačním stylem.

          2. Papá tunel a spol jsou vystudovaní za komunistů.

            Jejich chyby přeci nemůžete přeci přičítat systému, který fungoval jinde a oni pořádně nechápali.

              1. Téměř za všechny a pokud ne pak za to může Babiš a pokud ne pak Putin a pokud ne pak Si Ting Ping a pokud ne je to na dvojici Čuk a Gek a pokud ne může za to občan Japonska Samoseto.

              2. To je objev.

                Když dvacet let pracujete na vedoucí funkci v podniku, tak ho pak snadno vytunelujete a snadno si založíte novou firmu. Taky máte konexe.

                Někdy jste slyšel někoho říkat: „Pojď k nám do firmy, majitel je bejvalej komunista, ten platí líp, strašně mu na lidech záleží.“ ?

                Spíš se smějou, že zaměstnance vykořisťují. Myslí to někdy v nadsázce, ale platí málo. To mají z toho, co se tu o kapitalismu učilo, že to prostě patří k věci.

            1. Jak to bezvadně funguje jinde, to dnes můžeme vidět vlastně i online.
              Třeba Detroit, Philadelphia, Silicon Valley. Ukravina, vylidňující se Pobaltí.
              Všude to tak bezvadně funguje, jenom my zapouzdření zhnilí komunisti, jsme nic nepochopili a proto jsme v takovém srabu.
              Určitě?

                1. Takže by se dalo říct, že nejen socialismus, ale i kapitalismus dokurvil sám sebe.
                  S jedním drobným rozdílem.
                  Při tom kurvení socialismu sám sebe, tady neumírali lidi hlady, zimou a nepřicházeli o střechy nad hlavou.

                  Starý dobrý – ten, co ojebával člověka jiným člověkem ještě „snesitelně“, skončil například v Americe s koncem šedesátek.
                  Pak ropná krize, první ekonomicko-průmyslovo-automobilový nálet Japonců, do toho Vietnam a byli v řiti.
                  Kapitalisti. Nenastartovat tehdy zbrojení, byli by v řiti mnohem dřív.
                  My, tady v ČSSR, jsme ani pořádně netušili, že nějaká taková velká ropná krize, na Západě vůbec probíhá.
                  Kdyby se Západu ti předchozí komunisti, v tisku i televizi tolik nevysmívali, nevěděli bychom o ní.
                  Měli jsme od SSSR ropy tři prdele a za pár šušňů, stejně s plynem a ostatními surovinami. A průmyslová výroba v ČKD, ve Škodovce, ale i kdekoli u nás jela, jakoby se nás to netýkalo.
                  Lidi vydělávali, stavěli si z těch platů dodnes stojící baráky, zakládali rodiny a žili bez starosti, jestli zítra ještě budou mít práci.
                  Kapitalistická střední Evropa, jela setrvačností ještě cirka deset roků, pod tím ekonomicko-průmyslovým, levným a kvalitním japonským náletem hýkala tíhou – ale začalo se to tam srát taky.
                  Starý Max Grundig, u Telefunkenových, nebo u Siemensů či u Agfových, tam všude by mohli vyprávět, jak od Japonců, které to západoevropani předtím naučili, dostávali po šlapkách.
                  U nás to bylo dobře vidět v Tuzexu: Zmizly Grundigy, Uher, Thorens, Revoxy i Kodak – a objevily se Sony, Aiwy, Pioneer, Technics a Minolta..

                  1. Tecočampe to nemůžete vysvětlit někomu, kdo stále fanaticky obdivuje Klause ( s výjimkou covidu, tam tedy Milenu velmi zklamal 😀 ).

                    1. Fanaticky se chováte Vy. To takhle slídíte běžně? Nejste náhodou bývalá agentka StB?

                    2. Ne, to opravdu nejde – nick Milena je jako Škebloň – ale mají dva rozdíly – Škebloň je navedenej a děla to možná za peníze a Milena je hloupá a maká zadarmo.

                    3. Bohužel je tu ještě několik rozdílů, které jste dílem opomněl, dílem vám (plurál) unikají.

                      Milena celou dobu diskutuje pod jedním jménem z jedné adresy. Škebloň mění přezdívky i adresy snad i častěji než spodní prádlo.

                      Milena ve většině případů prezentuje skutečné názory, o kterých lze vést debatu. Škebloň zpravidla postuje jinak bezobsažné plivance, urážky.

                      Milena přišla a diskutovala slušně, zatímco proti ní zformovala smečka, která ji okřikuje, často i sprostě. Pokud nyní v debatě i Milena napíše něco drsnějšího, nebyla to ona, kdo s tím začal; to si může ověřit každý, kdo si dá práci s prolistovanim diskusí pozpátku.

                      Ačkoli s jejími názory často příkře nesouhlasím, příčí se mně hon, který se tu na ni pořádá.

                      Kdo ví; možná se neudržím, zneužiju své pravomoci a honce smažu/ zablokuju. – Veterán od Bachmutu mi už ukazuje na prstech, kolik diskutujících zůstane nesmazáno.

                    4. Já slídím? Vždyť vás tady zná kdekdo z jiných diskusí. Já vás znám a svoje příjmení jste tady prozradila jenom a jenom vy. Že jste fanatická obdivovatelka Klause není žádné tajemství a takovým lidem nelze nic vysvětlit. A ani se nedivím, že se snažíte urazit, ono vám totiž nic jiného nezbývá.

                    5. Tymákovane, proč se domníváte, že někoho, kdo to má s pravděpodobností blížící se jistotě, v popisu práce, přesvědčíte argumenty?
                      Nezlobte se na mne, prosím, ale to je masochismus 🙂

                      Když selhali škebloňovití, byl nasazen referent, co to trochu umí s UI.
                      Eventuálně jich je u monitoru víc a řvou smíchy, jak se jim daří rozbít diskusi a točit „dědky a babky“.
                      Jediným lékem na ně je ignorovat je.

                    6. Milena taky může mít v některých věcech pravdu, a kdyby se nad jejími poznámkami jedno zamyslelo, vidělo by, že by třeba, kdyby je napsal někdo jiný než Milena, s nimi možná i v jádru souhlasilo.

                      Třeba:
                      „řízení připomíná socialismus. Topornost, nepružnost, neschopnost vedení na všechno dohlédnout až dolů, a dole šlendrián…“

                      Víte, já podnikám ve stavebnictví a vyšším dodavatelům dodávám určité speciální práce. A je obrovský rozdíl, pracuji-li pro menší firmu o pár lidech a jednom majiteli; tam zpravidla vše běží jako na drátkách. Vše je připraveno podle dohody, kooperace funguje k oboustranné spokojenosti.

                      Dnes jsem dělal pro obrovskou firmu, nachystáno byla polovina, vše páté přes deváté, o vše jsem musel několikrát upomínat, bylo to téměř jako za socialismu. Přesně tak, jak píše Milena, prostoje a stálá improvizace, dvojnásobek času.

                      Vařím ještě teď. Korporát.

                    7. Jenže to asi nebude vlastnost socialismu, stejně jako jí nebyla korupce, klientelismus, kariérismus, prospěchářství, papalášství atd. Jsou to prostě univerzální věci, které provázejí lidskou společnost, a pokud nejsou tvrdě postihovány, extrémně se rozbují ve velice krátké době. Jen v socialismu jsme se naučili házet všechno na systém, ale v kapitalismu jsme soustavně přesvědčování a ujišťováni, že systém je v naprostém pořádku a naprosto vždy jde jen o ojedinělá selhání jednotlivců. Dtto nezaměstnanost, narkomanie atd.

                    8. Alef : já si spíše myslím, že tyto věty zapadnou vedle nějaké šílenosti, na níž reagujeme. To Vaše porovnání samozřejmě sedí, ale jak zajistíte, aby byly většinou ty malé firmy. V kapitalismu volného trhu bez omezení přeci vždy někteří sežerou jiné a vyrostou v ty velké. A ty potom krom Vámi popsaného šlendriánu mají chutě ovládat státy a zákony.

                    9. Některé věci (stavby, velká díla) malá firma ani dělat nemůže. Umím postavit menší most, ale nemohu stavět jadernou elektrárnu.

                      Vraťme se k jádru věci: ve velké firmě se malý osobní slendrian lehce schovává, souhrnem mnoha malých osobních šlendriánů je chaos. V malé firmě je mnoho věcí příliš dobře vidět, proto se tam chaosu daří méně. A vždy je to konkrétních lidech.

                      Něco takového bylo/mělo být, myslím, obsahem Mileniny poznámky.

                    10. Alef Nula napsal:18 listopadu, 2023 (19:51)
                      Souhlasím, zbývá vymyslet jak realizovat velké věci. Zatím mám pocit, že to zvládne jedině pán Buch a lidem nezbyde než dál dělat velké blbosti s tím, že občas se trefí správně.

                    11. Alef : S tím samozřejmě souhlasím. Našel jsem si ten Milenin příspěvek a ona tam píše „Ten kapitalismus v sobě má jakési přirozené meze růstu, kdy žádný strom nenaroste do nebe a nepohltí vše. Tak jako v přírodě starý velký strom padne a na jeho místě vyrostou nové mladé stromky.“. To mi přijde jako strašný nesmysl, protože nakonec, jak jsem myslím i psal, velké megakorporace požerou vše krom malých nepodstatných a stanou se příčinou problémů kapitalismu.

                      A ano, na jadernou elektrárnu potřebujete velkou firmu. Otázka je, kdo má ve vyjednávání podmínek otěže v rukou. Bohužel u nás většinou ta firma a to je nejen špatně, ale ještě horší následky z toho vyplývají. Podle mého to ale není nutné.

                    12. Souhlas s Alefem.

                      Měli by jste všeobecně ubrat na ostrosti. Diskuzi to škodí.

                      V případě Scallopa je to jeho cíl.

                  2. Kapitalismus nedokurvil sám sebe. Dokurvili ho lidé. Socialismem. Protože všechny ty zelené výmysly a to povinné páchání Dobra nejsou ničím jiným, než novodobým socialismem.

                    1. Ti lidé byli komunisti ? Pokud to nebylinějací zazrační agenti zvenku, tak to znamená, že nemá funkční korekční či ochranně mechanismu a tudíž nefunguje. Komunismus je ještě úžasnější myšlenka, buhužel nebude nikdy fungovat, kvůli lidem.

                    2. Jaké chcete korekční mechanismy proti nařízením shora? Vy snad nějaké máte? Kašlete na zákony?

                    3. Ano, soudružko Mileno. Všichni staří dobří kapitalisti se stali komunisty a dokurvili se.

                    4. Takže kapitalismus je – podobně jako komunismus – také vynikající teoretický koncept, který nelze prakticky realizovat, protože do toho neustále zasahují lidé?

                      P.S. Mít stroj času, pošlu vás na malou exkurzi do USA konce 19. století, abyste získala nějakou přesnější představu o fungování toho „starého dobrého kapitalismu“.

                    5. Ale kdepak!
                      Ty zelené nesmysly a povinné páchání dobra, ty do kapitalismu nasunuli politici – ne obyčejní lidi!
                      Myslíte, že ten „starý dobrý kapitalismus“, zkombinovaný s robustním sociálním systémem, by nefungoval?
                      Pak by se mj. nemohlo stát, že by někdo nebyl zdravotně pojištěný. Tedy by jej v nemocnici neodmítli ošetřit a lidi by neumírali na ulici.
                      Existovaly by sociální byty a důstojné důchody, které by Vám umožnily dožít jako lidská bytost, až zeslábnete celoživotní prací pro kapitalistu tak, že už nebudete moci.
                      To by bylo špatně?

                      Vidím to ale tak, že nikdo z kapitalistů, nechtěl, nechce a nebude chtít přispívat na robustní sociální systém – protože zisk.
                      Co je nám po lidech, jejich nemocích a stáří – ať se staraj sami.

                      To je klasika a jeden z typických rysů toho Vašeho kapitalismu.
                      Srát na ostatní lidi, přednější jsou prachy.

                    6. Já bych vám ten čistý kapitalismus, tak kolem roku 1880, fakt jako na pár měsíců dopřál. Doufám, že si uvědomujete, že pro ženu bez manžela a/nebo prostředků od rodiny byla v té době jediným zdrojem obživy většinou jen prostituce v naprosto šílených podmínkách za pár sou.

                    7. V případě kapitalizmu je daný jeho vývoj. Dobře to popsal Marx.

                      Oligarchický, korporální kapitalizmu je hnus fialový a zelená šílenství, všechny ty pohlaví, gender jsou jeho plody.

                      Návrat k tomu pravému dravému, tvořivému, kapitalizmu není bez destrukce možný.

        2. Kapitalismus nikdy nefungoval. Jen se tak tvářil, protože zpočátku mohl téměř bez omezení exploatovat přírodu, zdroje a lidi. V okamžiku, kdy se to bezbřehé drancování začalo zadrhávat, začal jít kapík ostrým držkopádem k zemi. Celkově se ten západní model nezhroutil jen proto, že se nově k vydrancování otevřel celý východ. Právě proto se tak všichni ti američtí mopslíci ve vrcholných politických funkcích třepali na Rusko a slintali si až na botky. A pokud k uchvácení Ruska a jeho zdrojů nedojde, což by západu prodloužilo existenci tak o sto až sto padesát let, tak se celý ten systém sesype a my se utopíme v chudobě, neuvěřitelných hromadách odpadu a v tom, že budeme odkázáni na milost či nemilost Číny i toho Ruska plus arabského světa. A dost možná i Afriky.

          Kapitalismus je prostě neživotaschopný systém právě kvůli tomu bezbřehému drancování a tomu, že nemnohým jedincům dává pocit vyvolenosti a neomezenosti. Ale proč by měl mít nějaký mentální a morální kripl miliardář možnost dělat si, co chce? Jaký je jeho přínos lidstvu, společnosti, budoucnosti světa? Nijaký. Ale dokud ten systém nenarazí fakt tvrdě, tohle se nezmění. Ani šlechta v době baroka a na počátku klasicismu, než ji smetlo zčásti osvícenství, si tohle nemohla dovolit. A to byly jo hnusné doby pro normální lidi.

          1. Mladí dynamičtí workoholici, vzešlí ze všelijakých startupů, důkladně zadotovaní, kteří fakt myslí na blaho planety, balí náročně i draho vyrobená, papírová brčka – každou jejich stovku do důkladně tlustého, polyetylénového vakuového obalu. Vysokofrekvenčně zavařeného tak pevně a těsně, že to nejde roztrhnout a musíte na to vzít nůž..
            Už jsem viděl ta hnědá papírová brčka, balená i „hygienicky“ jednotlivě – do PET fóliového obalu, jako byla předtím balená ta plastová, ohýbatelná brčka.
            To je vole na Nobelovku za ekologii..

            1. To ovšem není starý dobrý kapitalismus, to jenom kapitalista zbavený možnosti chovat se optimálně se podřizuje nařízením novodobých zelených socialistů.

              1. Nikoliv, Mileno.
                Ani jeden ze zde diskutovaných systémů za tohle (ta brčka v PE) nemůže.
                Může za to maximálně tak třicetiletý manažer, s formálním titulem, který se prostě jen zachoval, jako kokot.
                Pracně vyrobit papírový brčka a pak je zabalit do tlustého PE, co bude dalších sto let někde ležet, nebo se spálí spolu s použitými brčky, to fakt udělá jenom hloupý, nevzdělaný kokot, rozhodně ne kapitalista pod nějakým příkazem.

                1. Chtěl jsem toho už nechat, podruhé to poruším. Dotyčný kokot má do hlavy velmi silně natlakován neomarxismus. Což je, jakkoli enormně zprzněný, nicméně levicový „projekt“. Snad ještě levicovější, než levicový, lze to dokonce nazvat radikálním komunismem rozorávání mezí.

                  Babylon hadra. Levičák, pravičák, kapitalista, socialista…, každý k tomu přistupuje se přímo enormně přesnou znalostí, co ty pojmy znamenají. Podle něj tedy. A ve finále z toho vyleze kokot…

          2. Naprosto přesné, ten systém, kdy se odbyt zajišťuje kombinací kolonii a po záruce se rozpadajícího zboží prostě dlouhodobě nefunguje. Nikdy nikde nefungoval.

      1. No ono je těžko k pochopení, že ten starý kapitalismus musel být DOBRÝ, aby se ukázalo že je v něm líp než na východě. Proto utečenci měli préa všechny výhody. Jakmile východ padl, bylo to „holaj duša peklo horí“. Ty ozvěny nebo změna už je všude na západě cítit/stačí pročítat si místní tisk/ No a jako záminku pro snížení úrovně a na případné potlačení nepokojů místních si pozvali migranty. místní „zatím“ drží hubu a sedí doma,. otázkou je jak dlouho.
        Kdysi dávno jsem četla vícesvazkové dějiny francouzské revoluce/z meziválečné doby/. No moc a moc mi je nynější stav připomíná. Tož uvidíme.

    3. som v tomto skeptik. Putin nepostavil tolko novych fabrik, nedal take velke miliardy z fondu bohatstva a statneho rozpoctu, nepresmeroval tok tovaru a energii naopak len preto, aby o rok sa mu vsetko vratilo do starych kolaji a on to vsetko odpisal. A nie, nebude to len o zbraniach a obavach voci vojne s NATO.
      Ta restrukturalizacia je imho pomerne dokladna, ten trh uz pomerne dost obsadeny, ta nenavist voci Rusom a ich kulture uz dost jasna aj beznym Rusom, to sa nebude len tak lahko obracat.Jedine ze by Anglosasi skrachovali, boli potopeni ako Atlantida alebp nieco podobne a potom EU by sa vyhovorila, ze to vsetko oni sposobili. Pretoze inak Rusi vedia, ze Zapadu sa neda verit ani slovo a ze nabuduce sa to zopakuje, len sa Zapad lepsie pripravi a teoreticky sa moze stat, ze Rusi to potom neustoja. Takze toto asi riskovat nebudu. Ale ako to chce cele ukoncit, to mi je zahadou. Pretoze cisto o vojnu tam nikdy neslo primarne

      1. Byznys je byznys. V Rusku jako na Západě. Tam, kde se uskutečňují oboustranně výhodné obchody, se neválčí. Proto je lepším politikem byznysman Trump než „hodnotový“ Biden.

            1. Aha, už vidím, reagovala jste 18 minut po mně, takže o tom nevíte vůbec nic, jen jako obvykle arogantně tlacháte s principem nesouvisející nesmysly.

      2. Válka a blokáda je samozřejmě pro domácí podnikatele požehnáním. Zatímco dříve konkurovali západní výrobci dumpingovými cenami a vyšší kvalitou, dnes jejich místo zaujali domácí výrobci a výrobci z dalších zemí, jako je Brazílie, Vietnam, Jižní Korea a samozřejmě Čína. Vrátit se na tento trh už bude velmi těžké a v mnoha odvětvích nemožné.
        Zabavování majektu oligarchů je největší hloupost Kozy. Země, jako je Velká Británie, Belgie, Lucembursko žijí z finančních služeb. Jakmile je porušen základní princip jejich podnikání, kterým je nedotknutelnost osobního a soukromého majetku, mají nastálo po kšeftech. S velkou chutí je nahradí třeba Indové. Indie je natolik velká země, že ji nikdo nedonutí tyto principy porušovat.

    4. Starý dobrý…, on i ten belzebub Vacek to v podobné souvislosti říkal, takže je jasná věc, že se za tím skrývá nějakej podvod. Žádný starý dobrý, ani nijaký jiný kapitalismus! Kapouna zajímá jen okamžitý zisk, ze kterýho si koupí vilu a velký fáro. Ke všemu starý dobrý nikde nebyl, vždycky jen fára a vily. Dokonce i za první republiky se všichni museli v devíti lidech krčit v kamrlíku.
      Ale řešení existuje, totiž – starý dobrý socialismus. Všechny fabriky budou naše, postavíme další přehrady a sídliště (bez kterých si kapouni neškrknou) a budem vyvážet investiční celky! A vrátí se už polozapomenuté slovo. Víte, jak to bylo super? Shánět. To je to vymazlený slovíčko. Vyvezeme celek a budeme shánět. Ne banány, ty si kapoun může narvat… Budeme shánět boty, kalhoty, bundu, lyže, svíčkovou, televizi…, sousedka má známou vedoucí ve skladu nábytku a ta potřebuje bony pro dceru. Když jí je seženeš, schová ti tu sedačku!

      Počkat…, vlastně myslím ne. Myslím, že tak to nemyslej. Úplně jinak to bude. Ty přehrady a celky jo, ale… Lepší. Jo, lepší to bude, už se mi rozblejsklo. Prostě to bude fungovat. Rozumíte? Vám to Mileno nemůže dojít, protože máte ty kukadla. Fungovat to bude! Mladý se naučej poctivý práci, v tom jim chtěl Rajchl zabránit zpoplatněním učňáku, ale je to naštěstí pryč. A budou makat. A bude!

      Jako, kapitalismus nebrat! Možná, když to povolí na výboru, tak se budou dělat ekonomické pronájmy. Třeba krejčová, truhlář a tak. Ale nebudou smět mít okamžitý zisk!

      1. Hele, vole, všimnul jsi si, že momentálně za vostrýho kapíku sháníme penicilín, endiaron, nedávno všichni sháněli roušky a nejsou byty ani elektrárny?
        Jedinej rozdíl je, že komouši se za svoje nedostatky styděli a pokoušeli se je odstranit/nahradit a současní kapitalističtí zmrdi tě radši obviní z podpory ruska nebo genocidy.
        Skoro bych z vás hard podpůrců kapitalismu blil, ale budu si i ty zvratky schovávat na pozdější výsledky vaší práce…

        1. Krásné, ke „starému dobrému kapitalistovi“ si přidám také „stydlivého kapitalistu“. To jen proto, abych, až nějakého potkám, nebyl příliš překvapen.

        2. Sice jen formalita, ale budeme ji dodržovat. Netykáme si. Dokonce ani „ale já tobě jo“. Hodláte-li v tom pokračovat, běžte si sehnat elektrárnu. Pod pultem.

  14. Po třiceti letech půstu
    může přijít doba růstu.
    Může, ale nemusí..
    Zas nás němec přidusí,
    zase budem tribut platit.
    Nemůžem se obohatit –
    zejména ne vlastní prací.
    Nadhodnota se furt ztrácí,
    mizí v Říši, jako vždycky.
    Nejlíp to ví Srb Lužický.

  15. Po tolika letech voleb
    plakátem zas lampu polep;
    polep pasáž, polep průchod,
    slib voličům lepší důchod,
    že budou smět jíst i pít,
    další plakát přilepit.
    Že budou mít teplo, světlo,
    aby se jim lépe četlo
    jak to bude příště fajné.
    Zatím je to přísně tajné.

  16. Pokud patříme pod křídla západu ,tak se fakt nedá nic dělat,fašistická kazajka z nás vysaje i radost ze života.Rusko se musí poprat s Ukrajinou a o nás již ztratilo zájem. Čína je daleko a snad Maďarsko má naději. V roce 1989 prohrálo komunistické hnutí ,protože ztratilo oporu v Sov.svazu. Za pár let po roce 1989 by komunisté díky vzoru z Číny úspěšně přešli na nový model socialismu , ale známe to ,kdyby……

    1. Patříme, zatím. Budoucnost závisí na vývoji. Myslím, že BRICS má zájem o každého, kdo se vymaní nebo je uvolněn z KoZa.

      1. BRICS+ sice ano, ale musíte být nějak propojeni, neb riskovat obchodní trasy přes Ukrajinu a Polsko či Slovensko je hodně rizikové.

        1. Obchodní trasy přes ukravinu budou brzy průchodné.
          Mějme trochu trpělivosti, všecko nejde hned, třebaže si to někteří myslí.
          A taky nejde všecko naplánovat, i když na to máte osm let.
          Je to lán světa, ta zem přece původně měla přes 50M obyvatel.
          Nechci se opičit po Kodetovi, ale tak ten rok tomu dávám. Déle to futrovat inflačníma prachama nepůjde, někdo to zarazí, protože zničit dolar i euro naráz, to je sebevražda.
          Snad někdo bude mít tolik sebezáchovného pudu, že to zarazí.

  17. Z dnešního článku Vidláka cítím velkou beznaděj a hodně blbou náladu, jakési prozření, že sám nic nezmohu a že se světová politika řídí zákony, kterým nikdo nerozumí a nic s tím nezmůže. Vše je přitom tak jednoduché, ale naráží to na skutečnost, že každý člověk a národ má pro jednu jednoduchou věc milion řešení, každý to chce dělat po svém a na konci jsou i ty výhody (korupce) , které to všechno zhatí.
    Pokud má něco přijít, musí si lidé nejdříve pořádně natlouct hubu, aby se zase dali na chvíli dohromady a to někdy trvá dost dlouho. Někdy se stane taková událost, která spustí běh dějin jednou za sto let, jindy je to i 3x za jedno století. Dnešní doba je ale hodně turbulentní, musíme se na to připravit, ale nikdo neví jak.

    Na malém českém rybníčku je asi těžké dělat světovou politiku.

    1. Na českém rybníčku může dělat světovou politiku pouze agent107 a fialova světová parta. Jedině ti jsou schopni zlikvidovat organizaci OSN, dát Putinovi na budku, přetáhnout celou Afriku z rukou Číny a Ruska na naši Českou stranu, podporou Tchaj-wan(u) dát ťafku Číně, atd, atd… Ekonomický tygr ze střední Evropy prostě zaskočil celý svět.

    2. V malém českém rybníčku je hlavně hodně náčelníků a málo indiánů nebo hodně kapelníků a málo muzikantů nebo tak něco.Sem viděl titulek,že Vrábel zase něco zakládá,to bude průser za 2 roky opět.Milion hlasů propadne,Babiš a SPD bez koaličních potenciálů a Filaja ve Strakovce a ČR připravená k rozebrání sousedy pro neschopnost existence.

      1. Tak snad podle dvojích voleb udělají na parlamentní koalice. Na druhé straně máme nějakou stranu, kterou bychom mohli s čistým svědomím volit ? Pokud ne tak kde se vezme bez založení ?

          1. Víte, já občas dělám podobné věci s malou pravděpodobností úspěchu, proto abych věděl, že jsem případnou šanci nezahodil a měl čisté svědomí sám před sebou.

            A Vám díky moc jak za ty snahy tak za vše na tomto webu i Kydech.

            1. Já se přidávám
              Ztratil jsem důvěru ve Vrábela, ztratil jsem důvěru v Havla, ztratil jsem důvěru v Rajchla, ale stále mám důvěru ve strašně moc lidí. Vidlák je zná, neklesat na mysli a ty dobré lidičky posbírat a věřte, ono to půjde
              Jo a ten Havel nakonec není zas tak špatný člověk.

              1. Prosím příště raději specifikujte pro nás pomaleji chápající, kterého Havla máte na mysli. Mně se díky delšímu vedení při čtení poslední věty málem zastavilo srdce 😉

          2. che to pauzu – měl jste toho docela dost. Je nutné sbírat síly – budou potřebné – jen co bude před volbami.
            Za mne by bylo dobré, kdyyby se udržela KOnečná, ta to má v hlavě srovnaný , a ne nejaký prapodivný kamarád toho oného. No uvidíme,

            No a jětščě – nevykecávat moc moudra co se dozvíte,. Stačí náznak – žádná fakta či pláby. Protože už nás sledují ab y mohli dělat provokační a jiné akce – viz onehdy.

        1. Do voleb jich musí být minimálně 51. Každá získá 1 % hlasů od vysoce odpovědných voličů a s kulatým razítkem od ústavního soudu pak většinu v poslanecké sněmovně. Jedině tak bude zajištěno kontinuální a odpovědné vedení státu.

      2. Re: Michal

        Jen si maličko přikopnu a navíc nikoli do vaší bábovičky.
        Přesně to, co jste napsal, dokázali soudruzi v Pšonkostánu. Viz trojí dělení Polska. Rozebrat si vlastní stát – to prostě nevymyslíš.

        1. Bude porcování medvěda na německé sudety,rakouské sudety,Poláci zchramstnou Ostravsko a centrální Čechy Američané a vybudují vojenskou základnu typu Kosovo a adieu Čechie.Pávek bude dělat Háchu , Filaja Moravce a Moravec svoje Otázky pro blbce.

    3. Milan 44
      Měl byste specifikovat to natlučení huby. Zatím ve městě máme hospody prázdné a frontu kolem popelnic (ale ne nepřetržitě). V bytě teplota 10,4°C, ještě jsem nezačal topit, protože do dubna 2024 budu splácet minulé topné období. Ono totiž ono natlučení huby potřebuje někdo jiný, než ,,nejširší vrstvy“.

  18. OT
    Počet lidí pobírajících státní pomoc se však už nyní v meziročním měřítku rapidně navýšil. Názorně je to vidět zejména u příspěvku na bydlení, což zjevně souvisí s dramaticky rostoucími náklady za energetické krize spojené s rekordní inflací. Jak ukazují nejnovější data ministerstva práce, zatímco v září minulého roku vyplatily úřady práce 188 278 příspěvků na bydlení v hodnotě kolem 760 milionů, v letošním září už to bylo 272 390 vyplacených dávek za více než 1,7 miliardy korun. Průměrná vyplacená částka také dramaticky narostla, z loňských zhruba 4 000 na 6 300 korun.

    1. To je prostě nepochopitelná politika Pětikoalice. Nejprve všechny obereme a pak masově dáváme lidem žebračenky.
      V každém případě by se mělo oddělit důchodové pojištění od státního rozpočtu. A pak zajistit dostatečně vysoké sazby, aby bylo na důchody dost peněz. Teprve to všechno ostatní má být cílená státní pomoc. Měli bychom se vrátit k progresivní dani, což je standard všech zemí na západ od nás. Tzv. flat rate tax je ruský vynález, který byl zaveden všude ve východní Evropě, včetně např. Kosova a Albánie na straně jedné a Běloruska na straně druhé. Už z podstaty musí mít země, které uplatňují flat rate tax problémy s ekonomikou, zejména s domácí spotřebou na straně jedné a rozpočtovými deficity na straně druhé.

      1. Pro někoho nepochopitelné, pro jiné součást Plánu. Kdo žije na dávkách, nedělá problémy. A lidí, co zjistí, že být pro ně na dávkách je v době dalšího zdražování (a Vámi navrhované progresivní daně), bude přibývat, až do Bodu zlomu.
        Př.: Borec se stotisícovým platem, který bude odvádět stále vyšší daně a poplatky, platby za energie, … a nemající nárok na žádné kompenzace od státu, najednou zjistí, že po přesunu do šedé ekonomiky (či změny domicilu) najednou bude mít nárok a celkově si značně polepší, to prostě udělá.

        1. Blbost – to by ze Švédska musela v sedmdesátých nebo v osmdesátých letech utéct většina fyzických osob.

          Progresivní daň z příjmu FO je běžná po celém světě (snad s výjimkou bohatých ropných despocií, tam u našinců neexistuje vůbec). Můžeme se bavit o parametrech, o nezdanitelném minimálním základu daně, o slevách a pod. – ale progresivní daň neokecáte.
          Teď tam sice slavně u nás jedno pásmo přidali, ale to je marginální záležitost.
          V devadesátkách končila progrese na 33 % – a taky nikdo neutíkal (pomíjím sportovce).
          Ale dnešní daň z příjmů FO nás nevytrhne, klasičtí OSVČ ji už téměř neplatí. Těch pár advokátů, notářů, pojišťováků a doktorů to nevytrhne.
          Zaměstnanci platí, závislá činnost ještě něco nese , ale….

          Co lze udělat:
          Zdanit dividendy, pokud nejsou spotřebovány/investovány/projedeny v Česku a dodanit obrovské majetky vzniklé kriminální činností.
          A také důsledně kontrolovat transferové ceny.
          A nekrást při veřejných zakázkách.

          Dále vyčlenit fond na arbitráže a (mně opravdu nezajímá retroaktivita – genocida taky není promlčitelná a to co se tady děje třicet let je ekonomická genocida):

          1) dodanit zpětně všechny investiční pobídky
          2) zpětně prozkoumat všechny privatizační smlouvy a dodanit evidentní zisk vzniklý podvody (klidně firmy i zabavit)
          3) Zvýšit zpětně a dovybrat odvody za vynětí zemědělské půdy z půdního fondu pro fabriky na zelené louce

          Zavřít Dlouhého, Niedermayera, Klause, Ježka, Kalouska, Kalvodu, Salzmanna, Skalického, Sobotku a mnoho dalších na Bory na doživotí.

          Tož tak.

            1. Tak potom všecky, kdo jsou naživu, k důkladnému výslechu.
              Kdo za tím vším tehdy stál, kdo spustil těch cca třicet roků sviňáren, ale hlavně :
              Kde jsou, nebo kam se ztratily výsledky práce tzv. Prognostického ústavu, když nejsou v žádných archivech a necituje se z nich??
              Nikdy jsem neviděl ani kopii, ani část ze žádného dokumentu, vzešlého z toho údajného ústavu.
              Za mne – účelový podvod.
              Pár lidí a pár let, byli předkládáni veřejnosti jakoby pohromadě, za nějakým předchozím, ale hlavně budoucím účelem.

          1. Anonyme, prosím, aktualizujte si seznam škůdců. Jak chcete zavřít Tomáše Ježka (+ 29.11.207) a Richarda Salzmanna (+ 2.10.2023)?

      2. S pětikolkou je to vcelku jednoduché – jede „systém“ pokus-omyl-hašení následků.
        Jenomže v ekonomice to má vždy následky okamžité a vyčíslitelné, zatímco oprava trvá dlouho a ne vždy je možná. A vždycky to je průser.
        Na malér s příjmy SR zadělal Tlustý se svou rovnou daní. Na spotřebě se to projevilo hned po prvních výplatách, kdy lidé zaplatili daň z odvodů socka a zdravka (což si Vlastík nechal pro sebe, resp. to bylo „malinkými písmenky úplně dole“). A když pak začala naskakovat inflace, jde spotřeba do kytek stále víc a s ní příjmy SR z DPH a SD. Nové daně to nevytrhnou, protože lidé zkrouhnou spotřebu na naprosté minimum; nemají už z čeho brát. Dominový efekt se dostaví vzápětí – pokles tržeb, další pokles příjmů z DPH a SD, zavírání obchodů, propouštění, další poklesy tržeb…

        Možná, že elektrikářskej financministr zadělal na skutečný státní bankrot.
        Protože vše nasvědčuje tomu, že na r. 2024 nemá SR ani na financování základních služeb jako je školství, zdravotnictví, bezpečnost, doprava a energetika.

  19. Kde je! Tu je!
    Absentuje.
    Nešel ani na Národní,
    má bolesti poporodní.
    Ta nutela byla velká,
    nestačila mu kabelka,
    dal si jednu do žaludku
    no a teďka, múj ty smutku
    na porodním úpí,
    Byla levná, jupí!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *