18 dubna, 2024

Buďte s námi!

V pondělí brzy ráno najedou zemědělci se svými traktory do Prahy, aby ukázali celému národu, že už nevědí, jak jinak mají vládě a ministrovi zemědělství vysvětlit, že současná grýndýlová zemědělská politika bude mít za výsledek jejich likvidaci. Dva roky jednali a upozorňovali, ba i petici přinesli. Výsledek – nula. Kromě pár držhubných ústupků se na nastoleném trendu nic nezměnilo. Za každý jeden ústupek přišly dvě nové povinnosti a hrozba zase vyšších sankcí. Jediný důvod, proč v pondělí nebudou na nohou úplně všichni zemědělci je, že někteří ještě nejsou ochotni uvěřit tomu, že by vláda a EU mohly být tak šílené, aby svou politiku myslely vážně.

Grýndýlová agenda neničí jen zemědělství. Všichni víte, jaké platíte složenky za teplo. Brzy budete platit ještě víc. Přibude položka emisních povolenek pro domácnosti. Všichni víte, o kolik se zdražila i ta nejobyčejnější auta. Zvýšení daně z nemovitosti dopadne nejen na hektary orné půdy, ale na každý domeček i byt.

Zřizovatelé základních škol teď zjistili, že na školníky a kuchařky peníze nedostanou, i když vládní sliby zněly jinak. Zaměstnanci už na výplatních páskách našli dopady konsolidačního balíčku, ale žádný vyrovnaný státní rozpočet za to nedostali. Zadlužení státu rekordně roste a lednový rozpočtový schodek byl jeden z nejvyšších v našich dějinách.

A na závěr – jako totální výsměch se Fiala pochlubil, že dělá co je třeba, protože inflace klesla. Že v uplynulých dvou letech vyžral všem čtvrtinu úspor, o tom se už nemluví.

Všichni máme stejné důvody k protestu, jako zemědělci. Přišli jsme o spoustu peněz, uložili nám nové daně i poplatky, zlepšení je v nedohlednu, propouští se, zavírají se firmy i hospody. Není nálada na utrácení, dvojnásobně ne, když nám pořád někdo vysvětluje, že se máme připravit na válku, která může být i jaderná. Energie dál zůstanou drahé, průmysl nás tedy bude dál opouštět a jestli to takhle půjde dál, za pár let nebude žádné české maso ani česká mouka.

Každý policista, který bude v pondělí v Praze sloužit, po šichtě svlékne uniformu a bude muset zaplatit zálohy za plyn i elektriku, jít nakupovat potraviny se stopadesátiprocentní přirážkou, koupit dětem nové botyi učebnice a nejspíš brzy sáhnout do vrecka, aby přidal na školní obědy. Každý hasič, kterého v pondělí povolají ke složité dopravní situaci, je na tom stejně. Každá zdravotní sestra, každý řidič, každý dělník i prodavač, na všechny dopadají a ještě budou dopadat grýndýlová opatření.

Apeluji na všechny policisty v terénu, aby pamatovali, že ty traktory bojují i za jejich zájmy. Buďte v pondělí shovívaví. Vím, jaké rozkazy asi dostanete od nadřízených, ale plňte je s rozumem a lidskostí. Traktorista, kterému budete vypisovat pokutu, v té chvíli demonstruje i za vás. Pokud zemědělci neuspějí, i vám pak vláda oholí šíji.

Apeluji na všechny traktoristy a demonstranty, aby měli na paměti, že ten chlap v kevlaru také chodí do hospody a má stejné existenční starosti, jako oni. Že ho tam postavili na rozkaz nějakého papaláše, který se poprvé od Plyšáku vyděsil a poprvé je v něm opravdu malá dušička. Vaším nepřítelem není ten mladý kluk v uniformě s pokutovým blokem v ruce, ale někdo úplně jiný.

Zemědělci udělají vše pro to, aby se sanitky i hasičské vozy všude dostaly. Stejně tak udělali maximum pro to, aby se o protestu lidé včas dozvěděli a v pondělí se mohli přizpůsobit situaci. Nejsme nepřátelé. Jen už nevidíme jinou možnost, jak říct těm nahoře i všem ostatním, že je situace opravdu vážná.

Buďte v pondělí s námi, abychom my mohli být s vámi. Také na vás dojde. Také to budete potřebovat. Když se podíváte, jak jedná Agrární komora, Zemědělský svaz, Učitelská platforma i odbory, když se podíváte, jak jednají neziskovky a celý ten rádoby občanský sektor, tak zjistíte, že co si neuděláme sami pěkně odspodu, to nebudeme mít.

Přijďte nás podpořit. Víme, že se organizujete i v kolonách osobních aut, ale prosím počítejte s tím, že prostě někde uvíznete na mnoho hodin a traktor nejspíš ani nezahlédnete. Zařiďte si do aut veškeré pohodlí. Pokud se zastaví Praha, zastaví se celá republika. Děláme něco, co nikdy nebylo vyzkoušeno.

Vy, co chcete přijít na Malostranské náměstí a chcete si v 15.00 vyslechnout projevy organizátorů, přijeďte vlakem a jezděte metrem. To jediné nejspíš bude fungovat. Vše ostatní je nejisté.

V pondělí si v Praze všichni podáme ruce.

Buďte s námi, abychom my mohli být s vámi.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

354 thoughts on “Buďte s námi!

    1. Já jich pár doma mám, jelikož je většinou nevyhazuju, dokud můžou sloužit. Kam je mám přinýst? Na ministerstvo války nebo snad dokonce do Strakovky?

  1. A ten druhý, jakže se jmenuje?
   Buran?
   Tak to jo, tak to tedy jo /tedy ve smyslu, jak tomu slovu rozumíme my, české lopaty, ne jak to mají v ruštině – „bouře“, ale to je s malým „b“, tenhle ho má velký – nebo ne?/.
   „Nomen omen“.
   L.

   PS
   Nevylučuju, že jsem se mohl přehlédnout. To víte, vetchý stařec….

   1. Ten Bulan je vynikající. Demonstraci zemědělců dá rovnou do souvislosti s Navalným a nejspíš by rád nechal všechny zemědělce rovnou zavřít. A takovej kretén je poradcem v oblasti digitalizace.

    1. ještě že radí v digitalizaci, představte si, že by radil Vykulencovi a Afroameričanové.
     To by teprve byl rachot.

 1. Protest zemědělců? Drtivá většina organizátorů neví, co je pole, říká ministr Výborný
  Jak Agrární komora, tak Asociace soukromého zemědělství a Zemědělský svaz České republiky se od pondělní akce distancují. Když se podíváte na organizátory, tak drtivá většina z nich neví, co je pole. Nemají totiž se zemědělstvím nic společného. Naopak často publikují na různých dezinformačních webech. Je to těžko uchopitelná skupina na vedení dialogu.
  https://www.lidovky.cz/domov/marek-vyborny-ministr-zemedelstvi-zemedelci-protest-evropska-unie-zelena-dohoda.A240217_121001_ln_domov_lvar

  Zbytek je clanku za paywallem

  1. Vsadím se, že Výborný nemá doma ani květináč, vo kterej by se staral. Ani zahrádku. Natož pole.

   Netušila jsem, že Země česká a moravská nosí tolik blbců. Kdybychom je prodávali na kila do ciziny, je státní dluh pryč. Ale kdo by si je koupil? I když, šlechta a králové se dříve nechávali obveselovat zrůdama. To bych nabídla i množstevní slevu.

   Hergot, já mám takovou zlost, že tohle vůbec existuje a projevuje se veřejně, natož že to ministruje!

  1. Majitelé KoZa mají velké zásoby kanonenfutru. V mnoha protektorátech pobývají Ukrajinci, islamističtí krimigranti i původní obyvatelstvo. Ideání by však bylo, kdyby se do války na Donbasu zapojili všichni uvědomělí chciválkové. Straníci pokrokových partají, včetně Pětidemolice a jejich fanoušci. Nechť si obléknou zeleno strakatých uniforem a vyrazí budovat euroatlantické hodnoty do Chazárie/ Ukrorujny.

   1. Oni by se rádi zbavili co možná největšího počtu Slovanů najednou. Ten jejich staletí trvající plán na vyvraždění Slovanů, zabrání jejich území a přírodních zdrojů nikam nezmizel, jen se mění prostředky a metody.

 2. Je někde nějaká sbírka na podporu demonstrujících zemědělců? Rád přispěju na naftu a catering. Bohužel nemohu nosit zemědělcům čaj a koláčky osobně.

  1. Sbírka není. Zemědělci mi hrdě řekli, že si svoje výdaje (i pokuty) zaplatí sami. 🙂

   Ale víc lidí mi poslalo dar na Institut, ať to předám přímo některému traktoristovi.

 3. Mnoho lidí nesleduje vůbec Českou televizi, ale myslím, že to je základní chyba. Kdo to nezažil, neuvěří, jak se Česká televize vrátila do dob Československé televize za normalizace. Také probíhá normalizace – lidem je diktováno, co si mají myslet a co smějí říkat.
  Dnes tam byl rozhovor s europoslankyní Gregorovou a europoslancem Ondřejem Kolaříkem. Je to moc poučné. Měli by to vidět všichni, kdo nechodí k eurovolbám, aby pochopili, že tím dávají hlas pro úplné outsidery, kteří by tak mohli jinak jen na poště razítkovat dopisy.
  Gregorová, snad neprozradím žádné tajemství, moc bystrosti nepobrala, vzdělání má mizerné a rozhled nulový. Kolařík je přeci jenom trochu vyšší úroveň. Stejně ale doufám, že Babiš nezopakuje tuto chybu a nebude nominovat nestraníky bez úrovně a bez zkušeností.
  Mluvilo se hlavně o tom, jak potrestat Putina za „vraždu“ Němcova. Připadá mi to úplně absurdní. Předně, vůbec není vyloučeno, že Němcov zemřel z přirozených příčin. Stejně, jako ve vazbě zemřel Miloševič (ve vazbě byl od 1.4.2001 do své smrti 11.3.2006, což je jasné porušení základních civilizačních pravidel o možné délce vazby – u nás je max. délka 3 roky a v řadě rozvinutých či méně rozvinutých státech 2 roky). Stejně jako ve vazbě zemřel generál Lučanský nebo advokát Krivočenko, aniž by to samozvané ochránce lidských práv nějak zajímalo.
  Gregorová v každé druhé větě říkala nějakou nesmírnou hloupost. Třeba to, že Čína dováží do Ruska všechno, kromě munice. Pokud je mi známo, dosud nebyl prokázán žádný dovoz zbraní. Dochází k dovozu předmětů dvojího užití, to ano, ale žádné zbraně. Ostatně, byl by to dost nesmysl, protože Čína nemá tak sofistikované zbraně, jako Rusko. Dále říkala, že se má dát Číně na vybranou, jestli půjde s Ruskem nebo s KoZou. To by ovšem byla nebetyčná hloupost, protože ve skutečnosti nemá Čína na vybranou. Nemůže si dovolit nechat Rusko padnout. Stejně, jako si v Korejské válce nemohla dovolit padnou Severní Koreu.
  Abych nebyl na slečnu Gregorovou zlý. Musíme ji pogratulovat, v září loňského roku získala, ve svých 31 letech, magisterský titul oborech Veřejná správa a Bezpečnostní studia na CEVRO Institut. Je tedy vzdělanější, než pan ministr zahraničních věcí, který jak známo, dokončil bakalářské studium s výsledkem dostatečný jen na základě velké benevolence svého školitele Mgr. Karla Svobody, PhD.
  https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/28041/130014480.pdf

  1. Markéta Gregorová určitě bude Putinův agent, neb má červené vlasy. Směšný argument? Ano, ale přesně tak uvažují příznivci Pirátů při nálepkování Putinových trolů. Devalvace VŠ školství se projevila i na úrovni studentů. Titul europoslankyně Gregorové tak má vypovídací hodnotu titulu absolventa secondary high school v USA.

  2. To je asi ta pyjatska verze „free“ internetu

   „Europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) deníku FORUM 24 původně řekla, že celou situaci vnímá jako individuální selhání ze strany Carlsona a uvalovat na něj sankce z pozice Evropské unie jí přijde přehnané. Spíše bychom si podle ní měli uvědomit, koho chceme jako Evropská unie sankcionovat.

   Zodpovědnost bychom měli podle Gregorové požadovat především po některých sociálních sítích. „Pokud se na tom Evropská unie shodne, namísto poněkud problematických navrhovaných sankcí vůči samotnému Carlsonovi by bylo vhodnější obrátit pozornost na samotné platformy X a YouTube, kde byl Carlsonův rozhovor s Putinem publikován,“ řekla deníku FORUM 24 a přiblížila, že technicky by bylo možné využít mechanismy obsažené v zákoně o digitálních službách.

   „Tyto mechanismy ale zajistí spíš diskusní platformu než nějakou páku na vymáhání v DSA, která by zajistila stažení toho obsahu. Za formální žádost to ale určitě stojí, protože výsledný obsah zveřejněný na platformách je v současné situaci bezprecedentní a i dle způsobu, jakým jej překlápí ruská státní televize, slouží jako čistá Putinova propaganda a podpora jeho agrese na Ukrajině,“ vysvětlila.“

   1. Je pozoruhodné, když europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) celou situaci vnímá. Asi nebyla úplně zhulená.

  3. Pepa Sláma napsal:
   17 února, 2024 (17:07)

   Pane jmenovče, nesleduji ČT, nejsem masochista.

   Donedávna jsem sledoval Počasí, ale když tam Karas prezentuje regionální počasí pro Prahu a okolí, statečně cloní Moravu, tak v zájmu mého duševního zdraví, raději se podívám na

   https://www.google.com/search?q=yr+no&oq=yr&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUqDQgBEAAYgwEYsQMYgAQyDwgAEEUYORiDARixAxiABDINCAEQABiDARixAxiABDINCAIQABiDARixAxiABDIMCAMQABhDGIAEGIoFMgcIBBAAGIAEMg0IBRAAGIMBGLEDGIAEMgcIBhAAGIAEMg0IBxAuGIMBGLEDGIAEMg0ICBAAGIMBGLEDGIAE0gEJNzAwM2owajE1qAIAsAIA&sourceid=chrome&ie=UTF-8&zx=1708188913785&no_sw_cr=1

   Jednou jsem napsal na ČT, že panu Karasovi přispěji na invalidní vozík, jestli má problémy s dolními končetinami, ale odpověď nepřišla.

   1. „Česká“ televize vysílá 3 druhy zpráv:
    a) pravdivé (informace o přesném čase)
    b) pravděpodobné (předpověď počasí)
    c) všechny ostatní

  4. Není to „škoda“ Pepo, protože právě tohle a mnoho jiných jsou důvody, proč se na ČTžumpu nedívám /s výjimkou některých seriálů z policejního prostředí, jako nyní repríza „Stínů v mlze“ /policejní seriály má ČT jasně nejlepší, na ostatních televizích jsou to obyčejné „sračky“ nemající s realitou nic společného/, Všechnopárty Karla Šípa a reprízy Doktora Martina – což je asi všechno – a nejen na ČT, na ty zbývající televize není vůbec důvod se dívat, pokud nejste požírač reklamy.
   Ale jste-li masochista, „každému co jeho jest“.

   K nějakým euvolbám mě ani nenapadne jít /stejně jako už léta k žádným volbám/. Nechci se trápit pocitem, že „jsem k tomu přispěl“.
   Četl jste, jak se v tom skoro „tisícihlavém draku“ hlasuje? Jak na galerii jsou „velitelé“, kteří svým frakcím v sále signalizují jak mají hlasovat? Asi jako Signalista První zpoza lavice v čele Poslanecké sněmovny ukazuje palcem /což někdy ani neskrývá, jako obvykle naivně před kamerami druhou rukou/.
   Jako že k instalaci podobných existencí bych měl přispět? Stačí mi, že na ně musím přispívat z daní.
   A kdo velí eupatlametnu? Těch pár příštipkářů z ČR nemají žádnou, ale vůbec žádnou šanci cokoliv ovlivnit.
   L

   1. A neměl byste se snažit, aby i díky vašemu hlasu byla euroskeptická frakce co nejsilnější ? Těch pár „příštipkářů “ z ČR , to je 21 europoslanců. A když se přidají k euroskeptikům z ostatních zemí můžou ledacos prosadit. Ale to ty hlasy napřed musejí dostat.

  5. Souhlasím s Vámi. I když je to často velmi nepříjemné, je třeba sledovat tzv. mainstreamová média. Vystrčit hlavu ze své sociální / mediální bubliny a čelit realitě. Anebo aspoň poznat svého nepřítele. Čemu je vystavena většina společnosti. Koneckonců i ten, kdo se považuje za nadprůměrně inteligentního (= rozumného), si nikdy nemůže být jistý, zda má v tom či onom pravdu. Čili má být schopen sebereflexe a uznání chybného názoru.

 4. Trochu OT i když se to i týká tématu. Bohužel dost mladé generace už je zpracované vidí to jinak než my. Mám kamaráda on má dceru velice chytrá dívčina ale jak dojde na Ukrajinu ,Putina, nebo třeba na tu demonstraci jako by šel rozum stranou. Třeba doufám že je někdo vytáhne s traktorů a dá jim přes držku, nebo snad už ten Putin natáhne bačkory. A takových mladých znám spousty. Jsou načichlí tou masáží, jako by mozek už nepobral jinou argumentaci. Podle mě už je překročen bod zlomu, tady už pomůže jen že se vše zhroutí a oni budou ryt držkou v zemi. Pořád se dá vše okecat, pořád je dost lidí co se má nadprůměr, že se zvětšuje část lidí která už tou držkou ryje je nezajímá. Bohužel značnou část mladých má na své straně Fialovo, a dokud oni nebudou v háji nic převratného není možné. Mají to dobře ošetřené roky nalejváren slaví úspěch

   1. Nebo o ní nelze říci, že je hezká? Na výroky vzpěračů počítačových myší nelze brát zřetel. Zemědělec, který musí traktoru nasazovat pneumatiku cca. 60 kg, tahá pytle s krmením, kydá hnůj a na zimu štípe dříví, se nemusí podobných výhrůžek kavárenských povalečů moc obávat.

   2. No jsem dost starý a mám určité životní zkušenosti a myslím si že dokážu poznat jestli člověk má něco v hlavě. Bohužel většina reakcí mě zklamala, nese se přesně v duchu že člověk jiného pohledu musí být blb. Gro toho příspěvku je totiž že oni dlouho vedou masivní kampan na formovaní osobností a v tomto ohledu muže podlehnout i sebechytřejší člověk. Nejhorší je podcenovat, a myslet si že na druhé straně je banda tupců

      1. Kdyby byla skleróza, tak dobrý. Ale tvrdit, že jsme tu žili v komunismu a byli jsme okupování od roku 45, tak to je na Chocholouška.

     1. Kvapkajuca voda vyhlbi v kameni dieru. Človek je predsa je poddajnejsi. Hlavne ked v detstve nepocuva nic ine, cela jeho socialna bublina je rovnaka a nema ziadnu protiskusenost. A casto aj ked ju ziska, tak nedokaze zbadat, ze jeho axiomy, na ktorych postavil si svet, su neplatne alebo len ciastocne platne

    1. I mne ta debata velmi zklamala, Vy děvče znáte, jak může někdo, kdo ani neví o koho jde, rozporovat Vaše hodnocení. A že těch hodnotitelů bylo skoro jako pitvačů vržených kostek.

  1. Re: Hat

   Pokud posuzujete CHYTROST dívčiny třeba podle jejích studijních výsledků, děláte katastrofální chybu.
   Víc k tomuto tématu nemám co podotknout, kromě poznámečky, že homo sapiens je tvor stádního typu, tudíž naprostá většina jedinců (správně bych měl napsat „kusů“) sleduje svého vůdce naprosto bezmyšlenkovitě, byť tento jedná iracionálně a vede své stádo vstříc záhubě…

   1. Bezmyšlenkovité následování vůdce ukazuje na nedostatek inteligence následovníků, kterou nahradil dogmatismus.

    1. V seriálu MASH to bylo pěkně vystiženo v díle, kde Frank Burns pohnal Hawkeye Pierce před polní soud za vzpouru. Před tím soudem tam jako svědek řekl: “Když nebudeme plnit rozkazy a slepě následovat své vůdce, tak nemáme šanci zůstat svobodní.

  2. Hrabě alias tata napsal:
   17 února, 2024 (16:05)

   Doporučte prosím dotyčné dívčině, ať se přihlásí do programu aktívních záloh.
   ‚‚Dobrovolník je dvakrát občanem‘‘
   Sir Winston Churchill
   https://aktivnizaloha.army.cz/

   1. V případě krize si zvýší šanci na přežití.
   2. Možná tam potká švarného hulána, a bude mít jiné starosti.

   1. Radši jste se měl zamyslet nad svou odpovědí. Ono totiž nejde o konkrétní osobu, ale o tom jak dlouhodobě je mladá generace oblbována a vedena .A ted přesně je toho výsledek.

    1. No, „tato“, zčásti s Vámi budu souhlasit. Ale jen zčásti.
     Připomenu naše mládí. Tehdy do nás od věku školou povinných bylo hustěno něco jako komunistická ideologie. Samozřejmě způsobem odpovídajícím věku. Ale my jsme tomu věřili. Jiné informace jsme neměli, pokoutné poslouchání některých otců Svobodné Evropy na tom nemohlo nic změnit, tím spíše, že si málokterý rodič troufnul děcka vychovávat k lásce k fašismu, k „vrahům z volstrýtu“, k šiřitelům „amerického brouka“ apod. Nikdo z nás neměl k dispozici objektivní informace ani neměl příležitost si je vyhledávat.

     Jak je to dneska?

     Hodně podobně.
     Do děcek se od mateřské školy valí propaganda, progresivismus, hovadiny vyvolávající obavy a strach z reality a budoucnosti – klima, LGBT+++, umělá inteligence, armagedon etc., tomu odpovídající pokleslé „umění“ a škvár /proč asi snad třetina školních děcek trpí psychickými obtížemi, stresem, úzkostmi, je předurčena pro psychiatry a psychology?/.

     Rozdíl mezi námi a nimi je ve dvou směrech – za prvé – my jsme i tou propagandou byli vychovávání k optimismu, k pozitivnímu nahlížení světa, ke „krásnu“, ke kamarádství, k přátelství mezi národy, k radosti a úsměvům.
     K jakému nazírání světa jsou vychovávána dnešní děcka?

     A za druhé – my jsme neměli možnost vyhledávat a vstřebávat pravdivé informace „z druhé strany“, neměli jsme na to prostředky ani možnosti.
     Dnešní mladí lidé jsou na tom stejně?
     Prdlačku, švagrová. Jediným kliknutím na „ajfoun“ mají informací plnou zadel. K tomu naprosto otevřený svět k cestování, k osobnímu poznávání.

     Opravdu tyle informace vstřebávají a dělají si z nich správné závěry?
     Zase opakuju – prdlačku, švagrová. Jsou uzavřeni v bublině názorů, které do nich byly vtlučeny. I proto, že je to pohodlné.
     Jako ta „Vaše“ dívčina. Tele až na půdu. Příslušníci generace až tak vypatlaní, že věří, že jsou „letzte Generation“, že jsou z nich lepiči k asfaltu vozovek, že kdyby bylo na nich, tak už jsme ve válce proti Rusku /ono by už vlastně bylo po ní – i po nás i po těch pube- a postpubescentech/.
     Samozřejmě, nejsou všichni takoví stejní, to ani náhodou. Ale nebojím se hádat, že voliči „fialového hnusu“ and comp. – především Pirátů, je většina z nich. Je to prokázáno výzkumy jejich mínění.

     Tož tak, „tato“.
     L.

     1. Re: Lex

      Komunistická iedologie ve školním věku?
      Tak to teda nevím, jak vy, ale každá pátá věta dospělých adresovaná mé osobě (tehdy spíše osobičce) zněla:
      „Kurva, ne že to řekneš ve škole!!!“

      1. Měl jste asi pestré dětství.
       To bylo tenkrát jakože na Gruni?
       To bych se nedivil.
       Ale jak se jim výchova povedla, to si netroufám soudit – nebo možná trochu ano – asi by se otec dneska divil, jak jste citově přilnul k ideologii tenkrát vtírané nám z Hlasu Ameriky, Svobodné Evropy, Rádia Luxembourg etc.
       Sto no nějak zvrtlo.
       Zajímavé.

       Apropós, mám známého, který také pochází někde odtamtud. Koncem roku ´89 nebo v roce ´90 se ptal tamního svého táty – „Tak co, táto, co říkáte na všechny ty změny?“ – a ten „přírodní chlap z „Hamer“ mu odpověděl – „No co bych řikal, nažhrani odešli a hladni přišli.“
       L.

      2. Jo a k té komunistické ideologii – Vy tohle nemůžete pamatovat, ale počátkem „padesátek“ byly v učebnicích hned na prvních dvou listech přes celou stranu portréty Stalina a Gottwalda.
       Když v ´56-tém Chruščov „odhalil“ Stalinův „kult osobnosti“, nejdříve jsme žiletkami a nožíky vyřezávali z učebnic ten portrét „Josefa Visarionoviče“, a zanedlouho, když i naši nejvrchnější soudruzi vyčmuchali též jeho kult osobnosti, i portrét Klementa Gottwalda.
       Nedělejte si prdel z tehdejší ideologie dopadající i na děcka.
       L.

       1. Lexi, že byste nepochopil podstatu věci? Dost dlouho mi docházelo, v čem že byl předchozí režim přijatelnější, když do roku 1965, než byly skartovány „kádrové materiály“ jsem žil se zátěží „původu“ pod pokličkou. Pak znovu rok dva, než padly do zapomnění (doslova!) hříchy z „Pražského jara“. Proti dnešku, ten režim dával naději … ne že ne.

        1. Že Vy jste nečetl mé komenty od začátku vlákna, kde jsem reagoval na „tatu“ https://web.litterate.cz/budte-s-nami/comment-page-2/#comment-249317
         Jinak byste nemohl napsat, co jste napsal.

         Ale jinak, jestli Vás to zajímá, tak já jsem v „sedmdesátem“ byl shledán kádrově závadným, ale ne natolik, aby mě vyhodili z práce. Jen jsem byl „pod kuratelou“ prakticky bez možnosti postupu. Až když v prosinci ´89 vrchnost odvolala „Poučení z krizového vývoje….“ a druhý den to vyšlo v novinách, ráno mi kolega v práci na poradě přede všemi z ničeho nic říká – „Ale ti to sako sedne….“.
         S údivem jsem se na něho podíval a on pochopil a reagoval – „no, co jsi přišel o ten hrb.“. Byl jsem mezi námi šestnácti tam jediný, kdo ho celá ta léta nosil jako nechtěnou ozdobu.
         Příteli, mi fakt nikdo nemusí povídat…..
         Já mám svědomí čisté.
         L.

   1. A k tomu poslednímu lumenovi. Fakt by před nějakými padesáti lety těžko někdo ze spolužáků řekl, že denně myslí na Sovětský svaz. 😁

 5. Dobrý den, nedá mi to a musím se s váma poděli o radost z četby:
  “ Vědomí, že je válka a tedy nebezpečí, způsobuje, že lidem připadá jako přirozená a nevyhnutelná podmínka přežití, že všechna moc se soustřeďuje v rukou malé kasty.
  I od nejpokornějšího člena Strany se očekává, že bude pilný a v jistém omezení dokonce inteligentní. Je však zároveň nutné, aby byl důvěřivý a nevědomý fanatik, v jehož emocích převládá strach a nenávist, pochlebovačství a orgiastická radost z vítězství.
  Nezáleží na tom, zda se skutečně válčí, a protože rozhodující vítězství není možné, je dokonce lhostejné, zda se válka vyvíjí dobře nebo špatně. Potřebné je jedině to, aby válečný stav existoval.
  Právě ve Vnitřní Straně je válečná hysterie a nenávist k nepříteli nejsilnější.“
  1984

 6. Vypadá to, že v Avdějevce to skončilo, na telegramu je záběr jak vojáci VS RF vztyčují vlajku nad Koksochimem i nad 9. čtvrtí (víceposchoďové paneláky). Už se začíná hledat viník, mnozí za viníka označují 3. brigádu (Azov), protože odmítli jít do protiútoku.

  1. Re: JVC

   Soudruzi Azovníci tu jsou na reprezentaci, nikoli na práci…
   … ještě tak z druhého sledu střílet po nezodpovědných Ukrech, kteří by chtěli ustupovat a navíc i neumírat, ale protiútok se sapíkem proti dronům, dělům a bombám – mějte rozum!

 7. Mně se vždy líbí, jak libtardi nedostatek argumentů nahrazují slovním spojením „většina lidí“ nebo „téměř všichni“ a lžou si tak do kapsy, že jejich názory sdílí i někdo jiný než jejich Twitterová (pardon, X) bublina. 🙂

  1. Něco na počest Navalného? Že by pozatýkal a uvěznil pár lidí, aby ukázal, že u nás se zavírá za úplně jiné nesprávné názory než v Rusku?

    1. Nemusel nic zakazovat.
     Zakazuje to zákon o provozu na pozemních komunikacích č. 361/2000Sb. /dopravní předpisy/,
     cituji stejně jako včera Trambusovi
     § 35 odst. 1 –
     „(1) Na dálnici je dovolen jen provoz motorových vozidel a jízdních souprav, jejichž konstrukční rychlost2) není nižší než 80 km.h-1. V úseku dálnice procházejícím obcí je dovolen i provoz motorových vozidel a jízdních souprav pro veřejnou hromadnou dopravu, jejichž konstrukční rychlost2) není nižší než 65 km.h-1.“
     A pokud vím, tak žádná trasa, jak je včera podrobně zveřejnil i.Děs, po dálnici nevede. Jízda po silnici I. třídy je plánována na dobu mimo vyhrazené dny a hodiny, tedy na dobu, kdy neplatí zákaz.
     L.

     1. Re: Lex

      Jelikož mám řidičák od svých 15 let, opravdu mi nemusíte ukazovat zákazová hovna – pardon – paragrafy.
      A znova vám opakuji, že i s traktorem, anebo se speciálním strojem je na dálnici možno vjet. Je ovšem pravdou, že nikoli s úplně každým.

      1. Pane Targusi, jsem samozřejmě na straně traktoristů! Určitě. Ale obávám se, že nějaký takový, nebo obdobný nález, jak jsem napsal výše bude použit. Ne ovšem na celou kolonu, ale na jednotlivce. Ptám se: jsou na tento přístup Pomahačů a Chráničů naši traktoristé připraveni? Jsou připraveni -jen na příklad- na to, že zůstanou stát v nějaké koloně? A budou čurat na kola svých strojů- smí se to? Co takhle pokuta? Ne za demonstraci- Chraň pánbůh-, ale za nějakou vedlejší věc vyvozenou nájezdem? Nevím ovšem čeho konkrétně se to může týkat, ale tak nějak cítím v kostech, že s podobnou akcí Pomahačů a chráničů se budou naši traktoristi potýkat. Ono i za znečištění vozovky je možno udělit tučnou pokutu! Demonstrovat, holoubkové, ovšem můžete, ale znečištění vozovky se podle zákona potrestá.
       Mějte se na pozoru, kluci naši! Připravte se!

     2. Nastupte do ústavního soudu a budete moci pravidelně vysvětlovat ovcím naše blahodárné zákony ustavené zvláště vybranými idioty.

      1. Ne, Pepo,
       ovcím se nic nevysvětluje. Ovce vede největší beran. Daří se vám to?
       „Na Bělehrad! Tuhle válku vyhrajete.“
       L.

  2. No, typuju, že se policie postaví k demonstraci takhle nějak: „Porušujete dopravní předpisy, pane řidiči…“, pokuta …a tak dále.Může traktor na dálnici? Může traktor do města? Předpisy platí i když si chcete zademonstrovat. Nikdo vám bránit nebude, ale traktor do města nesmí…Nesmlouvavě trvat na platných předpisech…Svobodu projevu máte, ale kde je psána svoboda porušování dopravních předpisů… Odhaduju, že tohle je plán Jeho vysokoprevazchaditělstva, velkomožného Herr
   Österreichisch…
   Uvidíme. Doufám, že naši Traktoristé mají taky svůj plán a na

   1. Pane Čechu,
    mohl byste mi prosím, primitivovi, ukázat předpis a jeho ustanovení, které zakazuje…..
    Co se týká dálnice a silnic I. třídy – viz výše pro Agivessana
    L.

   2. @Vlastimil Čech
    „Nesmlouvavě trvat na platných předpisech…“

    Kdyby nase proticeska vlada dodrzovala platne predpisy a zakony, tak by nasi zemedelci nebyli nuceni porusovat platne predpisy.
    Slovy moudreho klasika: „Na hruby pytel, hruba zaplata“

    1. Vysvětlíte to právě přítomnému Pomahači a Chrániči? Protičeská vláda tam není, dodržování předpisů a zákonů Pomahač a chránič neřeší, jste tam jen Vy, traktoristo pane Homere, a On, který pokutuje třeba za močůvku co kape z Vašeho přívěsu, zvláště, když jste projel kolem čerstvě instalované dopravní značky B6.

     1. S Pomahacem ani s Chranicem se nebavime, prestupek nechame zaslat do spravniho rizeni.
      Doklad o zaplaceni pokuty uschovame, bude slouzit jako dukaz prislusnosti k 5-temu odboji 😉

      1. Re: Lex

       To byste se divil, kolik soudruhů na nějaké vyřizování a povolování hezky z vysoka kálí! A ještě se stihnou dohodnout s místními Chrániči, aby u nějaké takové povedené značky vartovali a vybírali MASTNÉ pokuty.
       Čímž vůbec nechci tvrdit, že nemáte pravdu. Ano, pramen, který jste uvedl, popisuje vcelku podrobně, jak by to mělo být.
       A to je asi tak všecko.

       1. Příteli,
        nevím, jestli jste zažil, co popisujete, a pokud ano, jestli jste pokutu zaplatil.
        Nejspíše ano, protože jste nemohl vědět o tom, že značka je instalována v rozporu se zákonem a tedy ten, kdo pokutu ukládal, se dopouštěl zneužití pravomoci úřední osoby, stejně jako ten, kdo – pokud byla značka instalována na příkaz třeba starosty nebo jiné úřední osoby.
        Proti vyřízení přestupku v blokovém řízení, pokud „přestupce“ – teď to bude znít blbě – dobrovolně zaplatil, není opravný prostředek. Věc je vyřízena.
        Pravda, opravný prostředek možný není, ale soudní žaloba možná je, a to byste snad i koukal, kolikrát správní orgány /i pokutující policista je správní orgán/ pokutu vracely.

        Nicméně, Targusi, ten můj koment byl směřován na bludy, které tady trousí Vlastimil Čech. /čímž zdaleka neříkám, že všechno od něj jsou bludy, to jistě ne, ale jeho entuziasmus v některých otázkách ano/.
        L.

        1. Lesk a bída reality jsou někdy jiné.
         Jednou jsem přehlédl značku Zákaz odbočení vlevo, uvnitř městské zástavby se spoustou malých krámků. Inu, jak už to v takových případech bývá, stál v té odbočce policeman. No a že jestli vím, čeho jsem se dopustil.
         Já že nevím.
         Tak mi to odříkal.
         Odstavil jsem auto na parkoviště a požádal ho, ať jde se mnou (pár desítek metrů) na inkriminované místo. A on mi vyhověl.
         Měl jsem na něj jediný dotaz – a sice, zda ty desítky reklam , umístěných v zorném poli řidiče, včetně reklamy na sloupku inkriminované značky…zda jsou zde povoleny.
         Zamyslel se, pousmál se mé rafinovanosti a s klasickým „Příště ať už se to nestane“, mě bez udělení pokuty propustil. Což je údajně také dle práva – někdy stačí pouhé napomenutí.
         Takže žádná hádka nebo další rozumování nad rozlitým zorným polem řidiče – spekulanta. Prostě tak tomu bylo, v mých silách už nebyla žádná další argumentace, v jeho silách zase to, aby obíhal různé úřady a zjišťoval, kolik z těch reklam tam nemá vůbec být.
         Košatý je strom života, někdy prostě nemá cenu vyrukovat s nějakým právem a dohledávat, zda je či není skutečně právem.

         I v Zákazu zastavení prý můžete zastavit a po nějakou dobu zde stát. Pokud se vám udělalo coby řidiči nevolno….
         Nevím, nezkoušel jsem, tvrdil to jakýsi mudrc při hospodských řečech.

      2. Že Vám to kazím, Lexi, narychlo umístěná značka možná je,
       a to formou přechodné úpravy provozu:

       § 76, odst 1:
       Přechodná úprava provozu na pozemních komunikacích je nadřazena místní i obecné úpravě provozu na pozemních komunikacích

       § 76, odst 4:
       Přenosné svislé dopravní značky jsou nadřazeny všem dopravním značkám.

       § 77, odst.4:
       Hrozí-li nebezpečí z prodlení , může příslušný správní orgán stanovit přechodnou úpravu provozu na dálnicích, silnicích, místních komunikacích nebo veřejně přístupných účelových komunikacích bez projednání s dotčenými orgány a bez předchozího řízení o návrhu opatření obecné povahy, nejdéle však na dobu 60 dnů.
       https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-361?text=Z%C3%A1kon+o+provozu+na+pozemn%C3%ADch+komunikac%C3%ADch#p77

       1. Nekazíte, příteli.
        Myslím ale, že „kouzlo“ spočívá ve slovech „Hrozí-li nebezpečí z prodlení“.
        Jaké nebezpečí hrozí z jízdy motorových vozidel v souladu s dopravními předpisy?
        Jsem přesvědčen, že zmíněné ustanovení upravuje podmínky, kdy ono nebezpečí hrozí „vis maior“ – tj. „skutečnost či událost, která je mimořádná, nepředvídatelná, neodvratitelná a především nezaviněná. Dalším znakem vyšší moci je poté způsobení škody.“
        Takže instalace přechodné značky, jak předvídáte, aniž by hrozilo skutečné nebezpečí z prodlení, a to v úmyslu zmařit uplatnění lidských práv a svobod podle LPS, by zakládalo důvod k onomu postihu, jak jsem napsal výše. Minimálně správního nebo kárného.

        Ale pravda, je to jen můj /právní/ názor, který nikomu nevnucuji. Jen ho mám a zůstanu u něho.
        L.

        1. No právě. Právní názor.
         Kupříkladu nás neočekávaně (neohlášeně, tedy spíš ohlášeně na poslední chvíli) navštíví prezident nejmenovaného válčícího státu. Je potřeba zorganizovat dopravu (omezení, zákazy vjezdu atp.). Dorazí večer a dozvěděli jsme se to ráno. Není možné projednávat návrh opatření obecné povahy, protože by se to nestihlo. Nebezpečí z prodlení – asi jasné.

         Nu a s traktory by to mohl někdo pojmout stejně. Řekne se, že nějakým kritickým, traktory zablokovaným místem by nemohli projet hasiči nebo záchranka, například. To je vážná věc, že ano. Tak se umístí zákazová značka, narychlo to oštempluje příslušný správní orgán (v Praze asi magistrát), a je to cajk. Nešlo to projednat předem, nestihly by se lhůty.
         Netvrdím, že něco takového nastane, ani netvrdím, že by se mi to líbilo. Jediné, co tvrdím, je, že to „je možné“ čili lze.

         [a dobrou, musím se odtud vzdálit]

         1. Tak jen krátce – k prvnímu odstavci.
          Hypotetická situace, kterou jste tam popsal, patří k typickým hrozbám „nebezpečí z prodlení“, protože jak jsem připodotknul zase já, ta hrozba způsobení nedozírné škody je nepředstavitelná.
          Ochraňuj nás proti tomu nejen magistrát, ale hlavně sám Všemohoucí.
          Klidně na ty značky přispěju.
          L.

  3. Máte nějak převrácené hodnoty. Neměl by si spíše dávat pozor Rakušan? 10 mil lidí se bojí jednoho idiota???

   1. Pane Švejku, ti kluci na traktorech nebudou čelit tomu Herr Österreichisch. Oni se budou možná potýkat spíše s hejnem či tlupou Pomahačů a Chráničů. Tahají za MNOHEM DELŠÍ kus lana. nechce se mi vyjmenovávat vše, co mohou udělat, aby nájezd naší Selské jízdy zmařili, či alespoň nájezdníkům jednou pro vždy znechutili.
    Napadá mne jen tak mimoděk třeba osazení příhodných dopravních značek + montáž kamer, extensivní výklad vyhlášek o provozu na veřejných komunikacích, vytvoření nějaké zácpy, zřízení kontrolních stanic…zdokumentování a personifikaci znečišťovatelů a jejich následnou mastnou pokutou… etc., etc…
    A pozor : Ne za demonstraci, ne, ne, ne. Jenom za přestupky a škody…
    Navrhuji-připravte se na to, naši milí traktoristi, myslete na to!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *