18 dubna, 2024

Bratrům Slovákům s láskou…

Nevolíte menší zlo, ale jenom dobro? A politika je svinstvo? Není…

Když jsem byla mladé děvče, přihodilo se mi zcela bezzásluhově a dopuštěním Božím, že jsem se ocitla ve svých sedmadvaceti letech ve Federálním shromáždění. Okamžitě jsem začala všechny… prostě mě neměli rádi, protože jsem už tehdy byla hubatá vosoba a vyslovovala jsem jisté pochybnosti o teorii prof. Jičínského, že to jenom my, ta „první poslanecká várka“, jsme tak blbí a všichni následovníci už budou cajk. Což ovšem bohužel nebylo v kontradikci k tomu, že i já osobně jsem byla totálně blbá, naivní a když na sebe pohlédnu svýma dnešníma očima, jeden by nade mnou zaplakal. Jen chabou útěhou mi může být, že stejně na tom byli prakticky úplně všichni, včetně člověka, se kterým jsem se sice v následujících letech ideově rozešla, neb zamířil do ČSSD, ale stejně jsem jej měla vždy moc a moc ráda. Mluvím o Pavlu Dostálovi. Kromě toho, že jsme se cíili býti spřízněni láskou k divadlu (a nejednu chvíli jsme spolu o něm prokecali…) tak jsme také spolu prožili první federální hlasování, které jsme oba úplně stejně zvorali. Neb jsme si oba najivně mysleli, že se bude vždy hlasovat o celém zákonu najednou a nejlepší varianta se odhlasuje tak nějak v celku. Než jsme pobrali sytém pozměňovacích nárhů, tak jsme nejednou zvedli ruku pro totální hovadinu.

Následující dvě léta hlasování mne připravilo o značnou čát zubní skloviny, neb jsem zuby skřípala ostošest… Je to ještě přijatelné? Už to není přijatelné? Někdy to bylo 49 ku 51. 49 % zákona nesneitelných… ovšem šlo o to, aby nebylo 51 % zákona nesnesitelných. Říká se, že politika je věcí kompromisu. Hovno. Politika je vždycky přetahování a jde o to, na který konec lana se člověk postaví. Blbý je, že skutečně nelze stát stranou. Že jako „se zdržíte hlasování“? Nikoliv… i tím se postavíte na jednu stranu lana, a i když aktivně netáhnete, tak jste alespoň mrtvá zátěž. Nehlasovat můžete pouze na kremačním roštu (pokud se ovšem takto neúčastníte korespondenční volby), leč dříve nikoliv. Smiřte se s tím: hlasujete vždy a všude a o všem.

No a proto je politika svinstvo!! No – možná je… ale málo kdo si je schopen a hlavně ochoten uvědomit, že politika je úplně stejné svinstvo jako život sám. Podobná rozhodnutí – totiž na který konec lana se zavěsit, respektive, která z variant je méně nesnesitelná – děláme každý mnohokrát za den a ani nám to nepřijde. Počkáme na autobus, který přijede až za dvacet minut, ale odveze nás přesně na místo, kam se potřebujeme dostat, anebo pojedeme autobusem, který jede teď, ale budeme muset jít deset minut pěšky? Žádný kompromis tam není. Není autobus, který by jel hned a potom jel další část cesty pomalu tak, že na místě budete stejně jako s tím, co jede až za dvacet minut, ale budete u toho moci sedět a třeba si číst. Prostě buď natáhnete nohy a dojdete to nebo si usedíte zadek v čekárně. Takovýchto vzájemně neslučitelných rozhodutí každý, kdo se nad tím poctivě zamyslí, určitě najde ve svém běžném životě spoustu. Napadá mne další: koupím si toto tričko, které je opravdu drahé a opravdu se mi moc a moc líbí, anebo si koupím toto levné, které tak říkajíc „tělo přikryje“, ale jinak nic moc? Zejména v oblasti financí děláme tyto ne-kompromisy, totiž alternativní (alternativně ve smyslu navzájem se vylučovacím) velmi často a zase – sice to naséře, ale v zásadě nevadí. Proč tedy toto rozhodování, totiž rozhodování požadující dodržování „absolutních hodnot“, které nás v běžném životě ani nenapadne, je pro nás v politice údajnou nutností? Bavit se o tom můžeme dlouho, určitě spoustu lidí napadne spousta argumentů, ale já si dovolím předestřít jen jeden: PROTOŽE NÁM ŘÍKAJÍ, ŽE SE MUSÍME ROZHODOVAT V RÁMCI ABSOLUTNÍCH HODNOT. Kdo nám to říká? ONI. Oni – média, oni – ti, kteří kandidují. Oni – kteří námi manipulují. Když nebudeme volit absolutně ve jménu absolutní pravdy a absoutních tak zvaných hodnot, jsme zrádci, hajzlové, renegáti a prorusssští/proaaaameričtí švábi. Ti, kteří mají své evidentní zájmy, nám vnucují pocit viny, selhání a nedostatečných morálních hodnot, a to výlučně KE SVÉMU VLASTNÍMU PROSPĚCHU. A národ/y a voliči jim na to opakovaně skáčou. Výsledkem je milion propadlých hlasů v českých parlamentích volbách a Slovensko mílovými kroky kráčející k Čaputové v gatích. Najednou platí, že nejsi-li fundamentalista, volící svou pidistranu a pidikandidáta, máš právo jen chcípnout a nevydejchvat vzduch ve volební místnosti. Volil jsi Harabína? Zapomeň, že bys šel volit Pellegriniho, to jsi okamžitě žumpa všech žump!!!

Takhle to s námi i s vámi, moji drazí bratři Slováci, hrají. Rozděl a panuj platilo odjakživa. Teď to máme zmodernizované, protože kdo se rozdělit nenechá, je ještě navíc morální odpad, který je uklován těmi samými slepicemi, jako je dotyčný sám a v jeho vlastním hejně…

Otázka, zda volit „menší zlo“ nebo být absolutisticky a fundamentalistiky umanutý za „jediného čistého správného“, není nová ani v politice, ani v úplně jiné oblasti našeho každodenního života, totiž v rodičovství. Jednou ze zásadních rodičovských otázek totiž je, jak být „dokonalým rodičem“. Naštěstí tento problém již psychologové zdárně vyřešili, a koncept „Mother good enough““ – tedy pouze dostatečně dobrá, nikoliv perfektní matka, je v psychologické komunitě obecně uznávaným standardem funkčnosti a správnosti. Což to takhle aplikovat v politice?

A abych tedy dala ještě ten příklad z politiky: demontáž Evropské unie má jeden předobraz, nad kterým stále přemýšlím: totiž ukončení britského koloniálního panství v Indii. Tisícům lokálních i celonárodních vůdců to vzalo nějakých padesát let tvrdé dřiny, podpořené absolutní obětí národa, včetně dobrovolných pochodů vstříc takřka jisté smrti. (K tomu doporučuji zejména vlastní Ghándího životopis: https://www.megaknihy.cz/osobnosti-duchovni-literatury/239093-muj-zivot-aneb-o-mych-experimentech-s-pravdou.html a vězte, že s pravdou fakt experimentoval…) Nakonec musel Ghándí udělat politické rozhodnutí, o kterém VĚDĚL, že je špatné, ale také věděl, že jej udělat musí, že je jediné funkční. Britové totiž tvrdili (poněkud to zjednoduším, ale vy si to určitě dostudujete), že jejich koloniální panství musí být zachováno, protože jen a pouze to zajistí bezpečnost a mír mezi muslimskými a hinduistickými Indy. Ghándí domluvil rozdělení celého britského území na muslimský Pakistán (což je paradoxně skutečná kolébka indické kultury) a hinduisticko – buddhistickou Indii. Mimochodem – stálo ho to život, protože právě toto uspořádání vtisklo fundamentalistovi – ano prosím, FUNDAMENTALISTOVI, KTERÝ TO VŽDYCKY MYSLEL MRAVNĚ A ČISTĚ!! – do ruky zbraň, kterou Ghándího zastřelil. Prostě žádný rozdělování Indie, vo.e, to raděj chcípnem pod Britama, že jo!!! (Hojím se nadějí, že se dožiju toho, že Pakistánci a Indové konečně přijdou na to, že se z britské strany jednalo o odpornou manipulaci a s tou svou uměle vybudovanou nenávistí přestanou…)

Tak nějak se mi k tomu přimotal ještě jeden obraz. Je na něm vyobrazen staroegyptský bůh Anubis s váhami, na kterých je váženo srdce zesnulého oproti tzv. pírku Maat, které symbolizuje pravdu a řád, a které je na druhé misce vah.

Vaše srdce a vaše hlasy budou zváženy. A váha má jen dvě misky.

89 thoughts on “Bratrům Slovákům s láskou…

 1. Je nanejvýš pěkné, že byl vzpomenut velikán kulturní fronty a význačný politik Pavel Dostál. I já mám na něj vzpomínky, sice méně vznesné, o to víc ze života. Já znal Pavla Dostála jako soudruha Pavla Dostála. No, sice když jsme se scházeli u obědového výdejního okénka závodní jídelny, tak již soudruhem nebyl, ale srdcem tam bylo vždy. Každým svým projevem ukazoval, jak je mu ten dělný póvl kolem něj míň než po kotníky. Soudruzi to tak od nepaměti mají. Když je dobré být soudruhem, tak být soudruhem a když ne, tak ne. Zlé jazyky tvrdily, že když dokončoval prumku, tak již byl dva roky tím soudruhem a proto tu školu dodělal, ale to byly opět jen zlolajné pomluvy. U spolupracovníků platil za takového, no lempla. Opět zlolajná pomluva. Co by taky bylo možné chtít od velikána umění u kotlů s nějakou šmakuládou. Plyšák přišel v pravou chvíli a tak mohl plně rozvinou svůj politický talent. Mnozí umělci na něj s nepochopením vzpomínají ve zlém.
  Ale jinak o mrtvém jen to nejlepší.

 2. Vše nejlepší přeji paní Kláře k narozeninám!

  A ohledně úvah o chybách z dob 27 let dávám citát Heinricha Heineho:

  Jsem velmi mírumilovný člověk. Vše, co chci, je obyčejná chatrč s doškovou střechou, dobrá postel, dobré jídlo, čerstvé mléko a máslo, květiny na mém okně a pár pěkných stromů u mých dveří. A jestli mne chce Bůh učinit šťastným, tak mi udělá tu radost vidět šest nebo sedm z mých nepřátel z těch stromů viset. Před smrtí jim odpustím všeho zlého, čeho se na mně za celý můj život dopustili. Měli bychom odpustit svým nepřátelům, ale teprve až budou viset.

 3. Všemi vážená Kláro,

  protože mi dnes jaksi neberete telefon – nevím jestli je to mnou doporučenými klienty nebo zda zastupujete Vidláka, v každém případě mi nezbývá nic jiného, než takto veřejně a přede všemi Vám popřát vše nejlepší k Vaši pětatřicátým narozeninám (je to tak správně, že), popřát hlavně to, že jste se jich zase po roce dožila a celkově v poslední době vypadáte k světu – to vždy ale dnes obzvláště.

  A starých chyb neželte – s vlídnou náladou se těšte na ty příští. Neb o tom je život. Hezký den!
  Váš IK

     1. To jo , nejdrive se napise hodne vo sobe ..Co nejvic strucnyho ,zadnej konkretni priklad na ilustraci , vse obecne , povsechne a co nejmin konkretniho../Zadny dulezitosti, je hlavni pravidlo akademiku/.
      Aby se ctenar dozvedel..A hlavne pouu ucil..A potom..

      „Protoze nam rikaji ,ze se musime rozhodovat v ramci absolutnich hodnot“..
      Kdo konkretne to rika a kdy a kde a komu vsemu , se nejen nedozvime,
      ale zaroven potom po precteni vime hovno a sme pouceny…
      Vo tom,co vime.
      Co nevime proc tohle autorka vzala vazne a poslusne a delsi cas jednala dle toho. Zivot , ten je prece nekde jinde ..
      Co sou ty ramce zase, co sou absolutni hodnoty, sou zase absolutni hovna.
      Hovno a jeho vyskyt , pro nas obyc lidi je vyraz , jedinej a konkretni na zdurazneny toho pracne sepsanyho ,poucnyho , nic.
      Sterilniho ,odlidstenyho ,bezprikladnyho , zbavenyho smyslu ,
      bezduchyho , bez jedine myslenky s nekonecnou touhou pou ucovat,
      vnucenou a prevzatou v detstvi ochotne , vod pedagogu.

     1. Nejdřív na netu zmláceniny z Tadžikistánu, teď tahle ..tydýt. Něco se světem je hodně špatně a takoví ..tydýt za to nesou zodpovědnost.

      1. To nejsou zmláceniny z TJ, ale fotky z demokratického Abu Ghraib nebo Gitmo.
       Mohou být také z demokratických základen v RU nebo PL.

  1. Klienti druhu obého, Vidlák na rychlou právní volal před chvílí. Za přání děkuji a jako vždy – hvězdnw´ nebe nade mnou a mravní zákon ve mně 🙂

 4. Slováci si to docela posrali tím, že změnu zákona o veřejnoprávních médiích předložili před prezidentskými volbami a darovali libtardům munici proti sobě. Tohle měli udělat až po volbách. Podle mně to Pellegrinimu bohužel může prohrát volby…

  1. Je to naopak: tím, že Fico udělal změny hned, ukázal transparentnost.
   Ne jako naše 5k, která s důchodovou reformou čekala až po zvolení rozvědčíka, aby neztratil voliče.

  2. Zajíci se počítají až po honu, proto bych s hodnocením počkal na výsledky druhého kola.
   Rozdíl je sice značný, ale Korčok je na konci s dechem, zatímco Pelegrini je teprve rozcvičen a zahřátý na provozní teplotu. Když bude hrát takticky dobře, tak má na to vše korunovat úspěchem.
   Počkejme tedy na to, jak to dopadne celkově a teprve pak hodnoťme.

   1. To je možné, ale z hlediska strategie považuji načasování reformy medií na dobu těsně pře volbami za zásadní chybu. Jestli se Ficovi začnou tyhle chyby kupit tak u moci dlouho nevydrží.

    1. Nebo ,“ if it is not broken , do not fix it „.
     Srovnani politiky se zivotem vubec nejde. Nam obyc lidem jde o proziti zivota ,ve spolecnosti nam rovnych a zit tak jak se ma ,my se tak nikam necpeme.
     Uplne neco jinyho vyzaduje splhani za korytama a to vyzaduje deformace obeti politickych ambici..Politickem system vyzaduje, aby se obeti charakterove lamali , podrizovali , treba nekolikrat za rok , aby neprisli vo koryta..
     Nekdy musi kricet neco uplne opacnyho nezkriceli vcera .
     Mimo povinost porad predstirat a lhat..

     Povysovani prevazne diplomovanych ,vzdycky na podiich ,na kterych krici nejvic a na ocich vsem , v pathologicky nikde neukojenych povysovani
     nad jiny ,spojeny vzdy se zneuzivani moci a nadvlady zase v zavislosti
     nad jinymi..Nad nami.
     Pri vsi snaze ve clanku , p. Samkova nema jasno..Ale pouckuje..
     Jde vzdy usili obsadit pozice vyssich sluhu..
     Zminenej Gandy , nebyl zase nic jinyho nez clen elity ,kterej mel za ukol reagovat a spolupracovat s elitou britu na povalecne pomery a predevsim zmeny..
     Kazda valka je taky revoluce. Vedle Indie napr. vyhrali v Cine komunisti.
     Aby mohli porizovat ty udesny ideologicky hladomory..
     Cankajsek by to asi v takovym mnozstvi nesved.
     Tim se dostavame k dalsimu.
     Tedy politici a ty kolem a co ty musi.
     „Kdyz nebudeme volit absolutne ve jmenu absolutni pravdy
     a tzv. absolutnich hodnot…
     To je jenom hantyrka politiku..To znamena prelozeny, se lamat ,kdykoliv
     je treba ,pro zmenu taktiky ,do jinyho smeru ,lamat se a nas v dusledku..
     Lhat neco jinyho nez vcera ve sluzbe ideologie.
     Demokr je ideologie, komunismus, fasismus, katolicismus ,protestantismus ,atd.sou vsecko jenom a zase ideologie.Akorat kecy a metody sou jiny.
     Ty vsechny potrebujou zase sluhy a votroky pod nima..
     To vobyc clovek a obcan nesvede…Proto neni a nestoji vo to bejt politik..
     Nejde zase vo nic jinyho , nez slouzit ideologiim..Dodrzovat totalni moci nad narodem smer , ale menit taktiku jak je treba k udrzeni se u moci.
     P. Samkova zde dela ze sebe umirajici labut ,popisem jak dlouze trpela , zneuzivana a navic zmatena a nekdo kdo nevi a nevi proc nepouzival
     normalni selskej rozum.
     Blby, horsi , zvrhly ,smrdi to na sto honu , duvodtoho ihned pryc.
     Abych se neuspinil , neponizil v ocich trapnych sasku a predevsim,
     neponizil sam sebe…..

 5. Hlavni problem je v nekolika vecech: za 1. je treba si uvedomit, ze jaksi nelze volit z predem “naservirovanych” kandidatu a take se v zadnem pripade nenechat predem ovlivnit manipulacnimi taktikami ruznych agentur s predplacenymi a jinak zmanipulovanymi vysledky, exit poly a podobnymi lzivymi Psyop mechanikami. Za 2. ze je treba prosazovat skutecnou demokratickou cestu, kde zakladem je volba lidi – lidmi a z lidu, tedy opak toho, co se nam nabizi. Zacit se musi od mesta smerem nahoru a je treba nejprve dobre znat pripadne kandidaty! O tomto dobre hovori treba Narodni Proud, coz doporucuji sledovat a pripadne se i pridat. Zmena systemu je nejen mozna, ale doslova nezbytna, protoze jiz vcera bylo pozde. Za 3. ze neduvera v politiky je logickym vyustenim spatnych, predem prosazovanych jedincu, kteri jsou nasazeni cilene pro sluzbu cizim zajmum a kde logicky dojde korupci a z ni posleze k neduvere obyvatel a nasledne prohlubujici se frustraci z kazdych dalsich voleb. Nedejboze, mame-li opet volit jen ze dvou predchozich, oboustranne nevhodnych ci rekneme, zlych moznosti. Tady musi platit trestnost politiku a ne jejich zamerna imunita! No a za 4. se dostavame k tomu snad nejdulezitejsimu a tim je moralka. Jak rekl kdysi Tomas Bata, pricinou krize je moralni bida. V soucasnem svete jiz neni politika, ktery by s touto vysadni hodnotou nemel problem! Mamon, potreba pocitu moci a nadvlady se stala natolik silnou drogou vsech soucasnych zhyralcu, ze bude treba obrovskeho sita k oddeleni zrna od plev! Tady take najdeme tu rybu, ktera smrdi od hlavy… Howk

 6. Hlavni problem je v nekolika vecech: za 1, uvedomit si, ze nelze volit z predem “naservirovanych” kandidatu a v zadnem pripade se nenechat predem ovlivnit jejich manipulacnimi taktikami jako jsou ruzne agenturami zaplacene vysledky, exit poly a podobna lziva psyop mechanika. Za 2, ze je treba pochopit skutecnou demokratickou cestu, kde zakladem je volba lidi – lidmi a z lidu, tedy opak toho, co se nam nabizi. Zacit se musi od mesta smerem nahoru a je treba nejprve dobre znat pripadne kandidaty! O tomto dobre hovori treba Narodni Proud, coz doporucuji sledovat a pripadne se i pridat. Zmena systemu je nejen mozna, ale doslova nezbytna, protoze jiz vcera bylo pozde. A Za 3, ze neduvera v politiky je logickym vyustenim spatnych, predem prosazovanych jedincu, kteri jsou nasazeni cilene pro sluzbu cizim zajmum a kde logicky dojde korupci a z ni posleze k neduvere obyvatel a nasledne prohlubujici se frustraci z kazdych dalsich voleb. Nedejboze, mame-li opet volit jen ze dvou predchozich, oboustranne nevhodnych ci rekneme, zlych moznosti. Tady musi platit trestnost politiku a ne jejich zamerna imunita! No a za 3 se dostavame k tomu snad nejdulezitejsimu a tim je moralka. Jak rekl kdysi Tomas Bata, pricinou krize je moralni bida. V soucasnem svete jiz neni politika, ktery by s touto vysadni hodnotou nemel problem! Mamon, potreba pocitu moci a nadvlady se stala natolik silnou drogou vsech soucasnych zhyralcu, ze bude treba obrovskeho sita k oddeleni zrna od plev! Tady take najdeme tu rybu, ktera smrdi od hlavy… Howk!

 7. e je treba pochopit skutecnou demokratickou cestu, kde zakladem je volba lidi – lidmi a z lidu, tedy opak toho, co se nam nabizi. Zacit se musi od mesta smerem nahoru a je treba nejprve dobre znat pripadne kandidaty! O tomto dobre hovori treba Narodni Proud, coz doporucuji sledovat a pripadne se i pridat. Zmena systemu je nejen mozna, ale doslova nezbytna, protoze jiz vcera bylo pozde. A Za 3, ze neduvera v politiky je logickym vyustenim spatnych, predem prosazovanych jedincu, kteri jsou nasazeni cilene pro sluzbu cizim zajmum a kde logicky dojde korupci a z ni posleze k neduvere obyvatel a nasledne prohlubujici se frustraci z kazdych dalsich voleb. Nedejboze, mame-li opet volit jen ze dvou predchozich, oboustranne nevhodnych ci rekneme, zlych moznosti. Tady musi platit trestnost politiku a ne jejich zamerna imunita! No a za 3 se dostavame k tomu snad nejdulezitejsimu a tim je moralka. Jak rekl kdysi Tomas Bata, pricinou krize je moralni bida. V soucasnem svete jiz neni politika, ktery by s touto vysadni hodnotou nemel problem! Mamon, potreba pocitu moci a nadvlady se stala natolik silnou drogou vsech soucasnych zhyralcu, ze bude treba obrovskeho sita k oddeleni zrna od plev! Tady take najdeme tu rybu, ktera smrdi od hlavy… Howk!

  1. Proc nevysvetlit nam navzdy nevedomym to voblbovaci klise , vo baaatovy moralni bide.
   Co to asi je , maze se to na chleba nebo co..Kazdej vomila ,jeden po druhym tu poucku a nikdy , nikdo nic !!!nevysvetli ani trochu.
   Nikdo nikdy nevysvetli..To ne..Ale soutezi v prechytralosti..

   Proc se nezminit vo nemoralni bide bohacu jako byl von ,baataa..
   Ktery porad nemaji dost a vokradaji svoje blizni ,ktery se tak voctnou beda ,
   rovnou v ty moooraaalniii biiiideee…
   Kdyz nevi zase jiny moralni bidaci , jestli zejtra budou mit k vobedu suchou kurku
   a strechu nad hlavou..Jiny bidaci zase pro zmenu maji, jiny problemy..
   Ty ale kricet vo moraaalani bide nesmeli. Bata vsecky prekricel a nesmyslama.

   Takze Bata napr. rad prednasel a poucoval na Karlove universite, jak je dulezity
   a jak musi zamestnavat a platit spehy ,ktery se stopkama merili , jak dlouho v jeho tovarnach delnik sere na hajzlu.

   Vono uz tenkrat pred tou krizi slo vo ten feminismus..
   V mediich se stiznosti usackych bojovnic , mnozili proti konzumu alkoholickych napoju ,
   az vlada alkohol totalne zakazala.
   V socialismu treba zakazali aby sedlaci kulakovali..
   Vypestovanyho obili tak bylo moc, zamestnanost se vymrstila v milionech ,
   lidi meli zizen a moralni bidaci /batou ale nejmenovany , bidaci muze bejt, jak se to komu hodi / , zacali hazet obili do more..
   Az nastala retezova reakce ,lidi nevydelavali a nekupovali
   a vsecko krachovalo..Ovsem porad dokola .
   Moralne bidne to doslo i s baaatou az do komunismu…
   A ty aspon na hajzlech nespehovali ..A kdyz tak neco jinyho..
   Obili a jiny dulezity potraviny pro lidi taky nezahazovali..

 8. Samková, je pravdou, že o politice toho moc nevím, asi stejně tak jak Vy o životě, když dokážete tvrdit, že:
  …„že politika je úplně stejné svinstvo jako život sám!“

   1. Klára Samková:
    Jen bych k té větě podotkla, že bažiny, hnůj a skládka jsou pro někoho svinsvo, ale jednak to bez nich nejde a druhak jsou vposledku živnou půdou.

   2. dyť to píšu, prej život = po třiceti letech v advokacii.
    Ale pokud Vás to uklidní, znám jednu moc hodnou starou paní, která dělala uklízečku celej svůj život a ta taky o životě tvrdí co Vy!

   3. Jenže život není jen před soudci.

    Normální lidi se k vám vůbec nedostanou. ¨

    Máte pokřivené vnímání.

    Víc sebevědomí než kompetencí.

   1. Nic novýho pod sluncem, ste ale druhej/á, Markýzo, na to už dávno kápl náš Alef.
    Zkuste to jinak, třeba to dáte!

    1. Problem spociva v zamerny isolaci jednotlivych gangu…
     Dlouhodobej pobyt v kancelari s lejstrama …Bez lidi a lidsky spolecnosti.
     Protoze takovy nemaji a predevsim nechteji zadny srovnani a sdileni s jinymi s obycejnou kazdodenni skutecnosti..
     Potom sou tady umysly,zamery a plany..

     Usaci dlouho v isolaci za morem taky nejen vidi, ale strasne krici vo tom,
     co je pro svet nejlepsi, pro jiny , nejlepsi je treba budovat desitky zakladen rocne.

     Potom je dulezity, vyvinout velky usili , povysit se nad jiny z ucebnic poucek ,
     a dopracovat se a zacit kricet vo tom nejlepsim z poucek , nejvic kricet …

     Triky a podvody spocivaji v tom..Kdyz nejdrive..
     Za tim ucelem si nejdrive pravnici vyrobi miliony zakonu na vsecko,
     aby mohli, s jejich pomoci, lovit a koristit, jako tygr v dzungli.
     Nebo hur.
     Predstiranim dal , ze chteji a jenom touzi obetem pomahat ,
     pravnimi poradami , casto v celych kancelarskych stadech , miliony lejster ,
     ty vozej porad k soudu na vozejkach
     pac veci sou vzdycky slozity a komplikovany cim dal vic , pomahaji !!!..
     To neni zadarmo..
     /Zaroven v prubehu ,obet pripravi uplne vo vsecko a
     nevdecna obet si predstavte, si casto stezuje este potom /.
     Politik dela to samy , pomaha vsem az bidou nebo valkama pochcipaji..
     Pravniku je v politice jako nasrano..To neni nahodou.. Lenin byl…
     Nebo pravnici obali milionem zakonu a soudama , svoji obet ,
     jako pavouk pavucinama mouchu, az je totalne bezmocna ,
     snadna a totlane bezbranna obet ..
     Bohaci ,politici si zase vytvori jinou dzungli , kam vostatni nemuzou..
     Domlouvaji se na narody, ale tajne za kulisama.
     /Nevis kdo byl pythagor ,nestudoval si pythagora, mas smytec/.
     Zhusta takovy ,ze sebe delaji porad obeti ,aby je kazdej litoval..
     Kdo nejvic beduje tomu este vzit..

     1. Touzi pomahat obetem zakonu , ktery na ne na obeti , prave pravnici nejdrive
      a predtim nastrazili..Takhle sou chytry..

 9. No mají těžkou volbu bratia. Buď si do hořícího domu pustí elegantního chlapíka s kanystrem benzínu nebo hasiče, který uvnitř nehorázně zabahní všechny koberečky, zmáčí fotoalba a ještě k tomu mu smrdí z huby. Jo a nebo vlastně ještě můžou zůstat naprosto povzneseni nad věcí, na vysokém sloupku. Jako Mirka Dušína by pochopitelně pustili, ale venku žádný, žádný není, takže z hlediska vyššího principu mravního nechají jen otevřené dveře a on už někdo přijde.

  1. Klidně agenta a rozvědčíka, klidně i dohromady. Pokud uklidí ten současný svinčík s důrazem na národní a společné zájmy….

  2. hele, jak ono to vlastně nakonec tenkrát proběhlo s tím agentem u soudu na slovensku? se mi tak nějak zdá, že u soudu mu agentství neprokázali, načež ústav vydal znova stejný stanovisko a k tomu parlament fofrem dodělal zákon, že ústav a jeho stanoviska nelze soudně napadat, a tak agentovi agentství tak nějak implicitně přischlo … zdá se mi správně, nebo už jsem to za tu dobu celý pomotal?

   v každým případě: za mě, kdybych už si teda musel vybírat, radši agenta, kterej měl to agentství jako vynucenej sideeffect svojí hlavní činnosti, než „rozvědčíkem“, jehož touha vraždit lidi byla jeho hlavním motivem.

   1. Pamatujete si to dobře. Na vázacím aktu AB chybí to nejpodstatnější – jeho podpis. Babiš po revoluci zažaloval, podobně, jako stovky jiných lidí, kteří byli vedeni v evidenci STB, slovenský Ústav národní paměti. Stovky lidí před ním se domohly výmazu. Praxe skončila až se samotným Babišem. Proč? Babiš 3x vyhrál soud o výmaz. Před soudem v jeho prospěch svědčili přímo důstojníci STB, kteří na něj vedli registr. Slovenský soud jejich výpověď odmítl jako nevěrohodnou. Nakonec Ústavní soud SR rozhodl, že ÚPN nebude možné dál žalovat. Musí si najít jiného žalovaného. Možná teď konečně díky Ficovi jeho nepřátelé ztratí moc.

  3. Aleši, Vy nevíte, jak je pro současné propagandisty snadné z mnohých vyrobit „agenta“ StB? Pokud Vám nevadí cosi se dozvědět, tak vezměte na vědomí, že kdokoli, ať chtěl nebo ne, byl kontaktován činitelem StB, musel být zaznamenán v její evidenci. S tím se nic dělat nedalo. Se štěstím i díky jisté obezřelosti se mi to nestalo. Znám ale několik takových, kteří kritickému kontaktu neunikli a uniknout ani nemohli. Pokud nejste mlaďas i Vám se to stát mohlo. Nestalo, máte to za zásluhu?

 10. Často přemýšlím, co je tím motorem, že i chytří lidé dokážou volit evidentní lži a přetvářku. A skoro vždy docházím k tomu, že jde o brutální manipulaci médii, o ználepkování a o primitivní ochranu hodnoty sebe sama před sebou samým a svou referenční skupinou – prostě stádnost. Nemluvím teď o motivu příslušnosti ke skupině, která z momentálního stavu tyje a podporuje jeho trvání. Takže, manipulace na vysoké úrovni plus lenost myslet.
  Dokonce mám pocit, že ta média byla a jsou tak úspěšné v přeformátovávání naší reality, že my už i myslíme jejich termíny a kategoriemi, už se to dostalo tak moc hluboko. Když čtu nějaký článek na jasně režimním serveru, pozorně si všímám reakcí a hnutí, která uvnitř mě vyvolává. A, skutečně, když nad tím nebudu rozumově přemýšlet a konfrontovat s širším rozhledem, zřetelně cítím, jak intenzivní emoce (ve vztahu k vlastenectví, Rusku atd. zásadně negativní) napsané vyvolává. Přesně zacílené slova ve správném množství a pořadí, správné obrázky. Dokonalá práce s obrazy, které jsou na výrazy nabaleny. Je to, jako by někdo stavěl lego a výsledek je dle očekávání. Funguje jim to, ti spin doktoři jsou machři a každá země má své. Nejdříve nasadit obsahy do slov, pak jen skládat slova a správně aplikovat syntax. Opravdu žijeme v matrixu, mediálním matrixu. Je to o emocích a stádnosti, vůbec ne faktech. Bez vlastních médií s rozumným dosahem to bude těžké.
  Volby samotné mají své pojistné mechanismy, aby se nestala náhodou opravdu zásadní změna (že, pane Rychetský). Jsem realista, ale volit, samozřejmě, chodím vždy. Protože ten nástroj zástupného vládnutí zvenčí má stále svůj potenciál věci ovlivňovat- bojím se říct měnit. Jen by neměly být jedinou nadějí a cestou, ale spíše doplňkem k Něčemu dalšímu, fundamentálnímu.
  Snad se ještě objeví alternativa, která zastřeší alternativu, a nebudu muset čelit pocitu, že když zvolím nejlépe, tak můj hlas nechají propadnout.

 11. Jojo, kdyby člověk věděl v 27 letech co v 62 letech, bylo by to fajn. Jenže se musí něco odžít aby se mohlo porovnávat.
  Snad tedy voliči zvládnou volit s rozumem, v parlamentních volbách to udělali. A ne jako u nás, že i po tom co předvedla pětikolka s inflací, hodili hlas napomádovanému PePovi.

  1. Evix.
   Neblázněte, to je příšerná představa! Já uviděla pláže a dýzy plné mladých, naolejovaných tělíček s dospělým rozumem a až se mi zježilo.

  2. V 27 letech by už mohl člověk poznat, na co ještě nemá.

   To je jako truhlář Kléma, kameník Tonda, krejčí Vasil a elektrikář Milouš, kteří si snad taky vážně mysleli, že mají to nejlepší vzdělání k vedení země.

   Dnes to pokračuje s učitelem na vnitru, teologem na zamědělství, prodejkyní telefonů ve vedení sněmovny, elektrikářem na finacích a tak dále a tak dále.

   Pořád to samé dokola.

   Čím víc se to mění, tím víc je to to samé.

 12. Dobrý článek, paní Samková.
  Dovolíte, abych v něm provedl drobné typografické úpravy? (Odkaz, možná nějaký odstavec; smysl ovšemže nebude pozměněn)

 13. Technická : odkaz https://www.megaknihy.cz/osobnosti-duchovni-literatury/239093-muj-zivot-aneb-o-mych-experimentech-s-pravdou.html udělá totéž co ten dlouhý v textu.

  Potěšilo mne, jak jste zmínila pana Dostála, ač pro myšlenku článku nebyl podstatný.

  Máte pravdu, toto mne také hodně štve, i když si myslím, že netolerance i v našich řadách je ještě větším problémem. Ale i ta je do nás bušena. Věřím, že Slováci to druhé kolo nakonec zvládnou.

   1. U nás přišlo ve druhém kole jen o 165 tisíc voličů víc než v prvním a přesto měl rozvědčík o 1,4 milionů hlasů víc než v prvním kole…

    1. Protože Prázdnuše a další libtardi. Na Slovensku takový progresivní potenciál není, tam je to spíše naopak.

    1. Aleš:
     Spíš naopak, ne? Takový progresivista by se musel počůrat hrůzou z buzika, který má konzervativní názory. Jak se jmenoval ten novinář? Byl žid, gay a provokatér – ale už není slyšet. Z něj se mohli progresky zbláznit.
     To máte, jako když se porvou Ukrajinci s Cikánama……

        1. Domnívám se, že Aleš mohl mít na mysli Pellegriniho a nazvat ho Pelé. Nevím, proto je to s otaznikem. Ještě něco chcete vysvětlit?

        2. Kočka:
         Ajotak, děkuju. Já ho zas tak nesleduju, ale párkrát se mi přihodila, že jsem omylem kdesi zaslechla Šimečku. No a to je progreska jako víno, ne? A zůstal mi dojem, že – no dobře, tak teda Pelé – je proti němu hotová konzerva. Ať už pravá, nebo levá.

   1. Tohle se už kdysi řešilo i u nás na nejvyšší úrovni, a jakkoliv se Topolánek omluvil, těžko říct, zda měl skutečně za co, kromě „politické korektnosti“…..

    „Gustav Slamečka, když jde opravdu do tuhého, opravdu do tuhého, tak jako ministr mám pocit, že uhne, jo? A to ten Fischer, to prostě je Žid, není to gay a ten uhne ještě dřív, jo. To znamená, to prostě nesouvisí s tím, že je gay. To souvisí s jeho charakterem.“
    https://plus.rozhlas.cz/adam-drda-topolanek-utrzeny-ze-retezu-7806252

    Já osobně pevnosti Pellegriniho nevěřím. Už má za sebou nějakou historii, která mluví.
    A chameleon Korčok?
    Všechno je to jen o menším zlu.

    1. jak již řečeno výše – ve 27 nemá nikdo ( a dokonce ani geniální JÁ) sejné názor jako v 61. Bylo by blbý, kdyby měl. Fundamentalistka jsem i nadále… na příklad tím, že chrání Vidláka 🙂 netřeba mi připomínat, zrovna dnes připomněl sám…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *