17 července, 2024

Boží spravedlnost

Moji dlouholetí čtenáři vědí, že mám půlku rodiny na Ukrajině, bo moje maminka je rodilá Ukrajinka. Rodinné peripetie během dvacátého století jsem na Kydech mnohokrát probíral a bral si z nich poučení a několikrát jsem zde již zmiňoval i nejnovější problémy, které rodině způsobila současná válka. Dnes se k tomu zase vrátíme.

Moje maminka je prostý a hluboce věřící člověk. Má v sobě tu širou slovanskou duši okořeněnou nekonečnými rovinami a obyčejným životem v největší zemi světa, jejíž vláda neshlížela milostivým zrakem na křesťanskou víru. Očekávala se loajalita ke Straně a vládě, nikoliv k Bohu. Maminka nevystudovala, ba ani vyučit se nesměla. Celý její život byl ohraničen nejhůře placenými pracemi a rodinou. Geopolitika, přání mocných a podobné věci ji vždy míjely, vlastně až teď do února.

Pak začal ruský vpád na Ukrajinu a maminku to samozřejmě velice poznamenalo, protože komunikační možnosti jsou dneska značné a levné, zprávy od rodiny přicházely takřka v reálném čase ve zvukové i obrazové verzi, takže s plnými emocemi. Jak to mohl Pánbůh dopustit? Jak se mohlo stát, že po třiceti letech normálního života plného budování domovů a rodin, přijde najednou takové nadělení? Jak se mohlo stát, že ten dobrotivý Bůh, ve kterého celá rodina tak upřímně věří, mohl připustit něco tak strašného jako šedesát tisíc granátů denně? Jak se mohlo stát, že jsou města obrácena v sutiny, lidé umírají po stovkách a tisících a i daleko v zázemí se rozpadají všechny jistoty?

Bandera – naša religia. To byla pro maminku nakonec odpověď. Ani ona totiž tohle nepřehlédla. I když není zvyklá prohledávat fejsbůk a neví, co je Instagram. I když nemá telegramový účet a nepřekládá si anglické články od Al-Džazíry. I k mé mamince se dostaly obrázky Stěpana, pochodňových průvodů a dalších propriet. Drobné poznámky v rozhovorech, pak i nějaké ty fejsbůkové reklamy… protože ksichtokniha to tak dělá – podle toho, s kým se kamarádíte, podle toho vám háže reklamy. A Bandera je in, za toho se nebanuje, tam k žádným prohřeškům proti pravidlům komunity nedochází. Když komunikujete s Ukrajinou, tak Bandera přijde sám.

Proč se to na Ukrajině všechno stalo? Protože podle mojí maminky tak dlouho vyvolávali dávného démona, až ho vyvolali. Tak dlouho si přáli Banderův návrat, až přišel. Bohužel si tam neuvědomili, že s Banderou přijde i všechno ostatní, co kolem něj bylo. Že nejde vyvolat ukrajinského geroje a nevyvolat jeho činy, jeho následovníky a jeho metody. A nejde také nevyvolat jeho nepřátele, kteří ho už jednou potřeli a teď ho potírají znovu přesně stejným způsobem, jako posledně.

Proč to všechno píšu…

Víte, když si teď čtu v našich mééédiích, jak si Rusové sami ostřelují elektrárnu, kterou obsadili už před dvěma měsíci, jak tam podle Zelenského sami dělají jadernou havárii… a žádný český novinář se ani nezardí, když to papouškuje, tak je mi z toho normálně špatně od žaludku.

Už tři týdny koukáme na telegramových kanálech, jak Ukrajinci nad Doněckem rozhazují lepestoky – to jsou ty svinské malé miny, které snadno přehlídnete, ale na roztrhanou nohu to stačí. A nic, ticho po pěšině. Všichni jsme viděli videa, mluvili o tom i západní reportéři natáčející na místě… a nic. A najednou opak – to Rusové si sami rozhazují miny a Ukrajinci to prý uklízejí. A opět se nikdo ani nezačervená. Nikdo nepoloží žádnou otázku, nikoho to nežere. Prostě Rusové ostřelují sami sebe a sami na sebe házejí miny… co je na tom divného?

Vlastně nemůžu uvěřit, že u nás v médiích pracují až takové kurvy.

Včera jsem v rádiu poslouchal ukrajinistu Svobodu. Ten zcela vážně tvrdil, že jsme ve třetí světové válce, Rusko je nutné porazit a rozparcelovat. Jadernu mocnost. Jestli papouškuje oficiální doktrínu, tak jsme všichni definitivně v prdeli.

Poslouchal jsem to a probudila se ve mě ta moje ukrajinská část duše po mamince. Jinak jsem po tátovi Čech jak poleno, ale když tohle slyším, vždycky se vynoří ten sentiment širokých rovin… A začal jsem se cítit stejně jak ona.

Vězte tedy, že až budeme v zimě mrznout, až nebudeme mít benzín ani plyn, až to doženou do skutečné Třetí světové války nebo nedej Bože do války jaderné, až oblbnou ještě větší část národa, až se tu budeme bít v ulicích, až nás budou za názor zavírat, až nás budou soudit za pravdu, až se tu rozpadne všechno, co jsme si vybudovali, tak je to zasloužená Boží spravedlnost.

Protože koukáme na stejné vyvolávání dávných démonů a neděláme nic. Stejně jako na té Ukrajině – uznáváme legitimitu těchto vyvolávačů a jejich právo dělat si co chtějí… a nechápeme, že jednou ten démon fakt povstane se vším, co k němu patří. Pořád se chlácholíme, že to nebude tak zlé, že příští volby to otočí, že lidi přestanou tleskat těmhle šamanům, co dnem i nocí chystají katastrofu.

Všimněte si, ti, co to na Ukrajině vyvolali, ti Majdanisti, ti už jsou většinou někde daleko v závětří. Ti si klidně večeří ve svém apartmánu na Floridě. Takhle to bude i s Fialou a celou pětikolkou. Oni mají za úkol vyvolat démona a to jim jde úplně perfektně. Pak si odejdou do připravených vil, daleko od svinstva, které teď rozdmýchávají.

Jaké máme právo na český sen, když nereagujeme ani na tak okaté lži, jako že si Rusové sami ostřelují jadernou elektrárnu? Jak můžeme sami se sebou žít? Jak můžeme připustit, aby novináři říkali na plnou hubu, že Rusové sami na sebe rozhazují miny? Koukáme se v přímém přenosu na obřad vyvolávání války, koukáme se na rituál, který má válku přivést až sem. Necháváme naše představitele připravovat budoucnost, ve které budou naše životy a naše domy použity ke krmení válečné mašinérie a pomocí našich statků a hrdel bude udržována iluze demokratickéhoo Západu.

Říkám si, co to se mnou je? To jsem tak zbabělý sám před sebou, abych prostě jen psal? To nemohu udělat něco víc? To jsme všichni tak bezmocní? Opravdu je naším osudem se tiše a spořádaně dívat, až se to Petru Igorovičovi Fialenkovi podaří? Až to nebude jen válka hubou, ale skutečnými šrapnely? Tam na Ukrajině to už stálo možná nějakou stovku tisíc životů, ale stále to ještě nestačí. To opravdu musíme tomuto démonovi přispět i my? Za potlesku víceméně půlky národa? Mám tu stát a říkat to stejné co Ježíš: „Bože odpusť jim, protože nevědí, co činí?“

Moje maminka se intenzívně modlí za zázrak a mně vlastně nezbývá nic jiného. Všechno ostatní se nezdařilo a nedaří. Vyvolávání války pokračuje neztenčenou měrou a i když přibývá naštvaných, nic to na věci nemění. Nevratných kroků přibývá. To jsou ti džinové, které pak nepůjde vrátit do lahve. Pokud tohle dnes a denně dopouštíme, nemáme právo se pak divit. Naše sjednocování jde tak dobře, že bychom s tím mohli být hotovi v roce 2145. Potřebujeme zázrak. Nic jiného už asi nezbývá.

347 thoughts on “Boží spravedlnost

 1. Přečetl jsem si znova článek a musím Vidlákovi v jednom oponovat.
  Píše: Vlastně nemůžu uvěřit, že u nás v médiích pracují až takové kurvy.
  To není zkurvenost ale zbabělost, Vidláku!
  To je obyčejný strach o místo. Jak u toho, který to píše, tak u toho, který mu velí. Jsme na jedné straně konfliktu a držíme se jí zuby nehty. O to hůř se to bude brát zpátky až se situace jednou změní.
  Vsaďte se Vidláku, že budou právě tím strachem o svou židli operovat…

 2. Myslím, že spoustu přemýšlivých lidí brzdí v aktivitě spíš beznaděj než bezmoc…
  Poslouchal jste někdy, o čem se baví děti (jiné než vaše)? Jak sdělní jsou youtubeři, kteří sežerou denně milion člověkohodin času českých dětí? Interview s nastupující angažovanou učitelkou občanské nauky? Zkoušel jste nakouknout co a jak se děti ve školách učí?
  Naše budoucí generace je naše hlavní vina a zároveň je to náš trest. Bez možnosti předčasného propuštění.

  Jestli ta válka nežere společnost, protože ta je na ni zralá, tak jako les je zralý na požár…
  A je to špatně nebo dobře? Nebo spíš – je to špatně nebo nutné?

 3. Mimořádně jsem přečetl kompletní diskusi (nemám tolik času a většinou se příspěvky opakují – minimálně myšlenkou), Což nic nemění na dalším.
  Děkuji Zakladatelovi za nemoderovanou diskusi. Měl bych pouze 2 poznámky:

  1) prosím necenzurujte Goga – pokud jsem něco nezapomněl, byl proti němu pouze jeden příspěvek. Bohužel je navrchu diskuse a proto mívá větší váhu.
  2) čistě pro soukromou statistiku – narazil jsem na 2 vyloženě spamerské příspěvky – Rodney a nějaký od pohledu čínský mamrd.
  Je toto výjimka, protože máte cenzurní dovolenou, nebo se objevují standartně a vy je standartně likvidujete? (A jestli ano – bývá jich normálně víc?)

 4. co je prosím ten gogo zač, to je horší než stranickoodborářské vzdělávání, /které většina prospala/ neblahé paměti. Jo ale tam jsme se aspoň ulili z práce.

 5. Diskuse pod tímto článkem je krásnou ukázkou toho, že Alternativa se nikdy neshodne ani na principiálních věcech. Tím tuplem ne, pokud se do Alternativy zamíchají profesionální propagandisté a budou své cíle šikovně balit do chytrých řečí a takzvané informovanosti.
  Vždycky, když vidím u některého, vcelku neškodného trola, jedovatou poznámku Zakladatele, jak rychle odsud pojede, tak si vždycky říkám: „kdybys tak věděl, kdo je ve skutečnosti ten přemoudřelý zahradník“.
  Zakladateli, čtěte prosím pořádně. Ten zahradník má pod kšiltovkou zbytky kozlích rohů.
  Rád to tady sleduju a rád se nechám i překvapit, jak to dopadne.

  1. Dneska mám volno, to zaprvé.
   Nejsem žena – jemné náznaky nezabírají, náznaky nezabírají, okaté náznaky nezabírají. Nezbytná je přímá řeč, to zadruhé.
   Do tří snad počítat není třeba.

  2. Já bych to viděl jinak…

   Tyhle diskuze jsou jen hra, i když to může být vnímáno s různou vážností. Důležitý je ale poznatek, že i když byla diskuze rozhozena jedním příspěvkem, diskutující měli sami tendenci to rozebrat a více méně se vrátit do normálních kolejí. Někdo dřív, někdo později, někdo s nápomocí. A o to jde hlavně, protože v okamžiku, kdy už to nebude jen diskuze a tedy jen hra, ale bude to naživo, se tato zkušenost zúročí.

   Trošku to sice vede k odklonům od tématu a neúmyslnému chaosu, ale jak se říká – pořádek je pro blbce, inteligent se musí vyznat i v chaosu…

 6. Квартиры в хрущевках, несмотря на сложившийся стереотип, обладают и своими достоинствами. Впрочем, площадь кухни к этим достоинствам явно не относится. Оптимизация пространства может стать настоящей головной болью. Современный…

  Одна из первых квартир-студий появилась в Америке около века тому назад, произведя настоящий фурор в сфере жилищного строительства и подарив владельцам небольших жилых площадей возможность создавать планировку по своему…

  В таких маленьких квартирах важно разграничить функциональные зоны так, чтобы удобно было жить. До ремонта это было открытое пространство с одной многоцелевой комнатой. Но теперь, интерьер квартиры полностью изменен и она…

  Этот дизайн небольшой квартиры-студии в стиле хай-тек очень уютный и в тоже время яркий и веселый. Эта квартира является прекрасным примером того, как стильно и продуманно можно организовать небольшую площадь.

  Дизайн этой однокомнатной квартиры полностью направлен на то, чтобы разграничить все функциональные зоны помещения и сделать проживание на такой небольшой площади комфортным.

  Не все имеют возможность приобрести квартиру большого метража, поэтому многим хозяевам приходится обустраивать небольшие жилища.

  Эта красивая и хорошо спланированная двухкомнатная квартира находится в Стокгольме.

  Добро пожаловать в квартиру, в которой царит гармония и спокойствие. Эта двухкомнатная квартира в Швеции оформлена в традиционном скандинавском стиле.

  При первом же взгляде на шведские квартиры невозможно не заметить на сколько они изысканны и одновременно практичны.

  Гардеробные – сравнительно недавнее для российского мебельного рынка явление, уже завоевавшее, в силу своих востребованности и удобства, репутацию эффективного и современного решения для

  Источник: http://remontkvartir63.tk/http://remontkvartir63.tk/

 7. To už si z nás snad mainstream dělá kozy…

  „Matka dvou dětí bojuje na Ukrajině už osm let. Strach jsem přeprala, říká střelkyně“

  „Matka s puškou
  Pro Marianu nezačala válka letošním 24. únorem, tedy invazí ruské armády na Ukrajinu. S válkou je v těsném kontaktu posledních osm let.“

  „„Sloužím v četě střelců 92. brigády. Už jsem v armádě osm let. Mám dvě děti, ty jsou teď s mou matkou. Jsem profesionální voják, střelec. Stále se ale učím od svých kolegů, a až bude jednou po válce, chtěla bych získat certifikát snipera,“ představuje se tmavovláska. Nastříleno už má Mariana hodně, jen na certifikáty teď, v době války, není čas. Jako většina profesionálních vojáků se ani ona k tomu, kolik zabila lidí, nevyjadřuje.“

  https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/matka-dvou-deti-bojuje-na-ukrajine-uz-osm-let-strach-jsem-preprala-rika-strelkyne-40405208

  1. A nenarušuje tento HLP tu mainstream myšlenku, že válka začala 24.2.2022 a před tímto datem byl jen klid a mír? Kde asi dělají Novinky chybu?

   1. Tdx: na Novinkách všichni diskutují o ní a nikdo o tom boji do posledního muže. Už není doba gentlemanů 18. století, kdy někdy zajatce propouštěli na čestné slovo, že určitou dobu nebudou bojovat. Myslí si někdo, že zdravý voják schopný boje by chtěl nebojovat možná rok na čestné slovo a že by mu to generálové a vláda dovolili?

 8. Omlouvám se , že to dávám na začátek, je to odpověď blbíšovi na dotaz ohledně akce 3.9. na Václaváku.
  Tak ještě jednou, akci “ Na prvním místě Česko“ nesvolává Rajchl, ale pan Havel Jiří a ještě někdo druhý, jméno si nepamatuji. Pan doktor Rajch jen se k této iniciativě přidal, protože to považuje za dobré ač si je vědom možná trochu ukvapeného datumu. Ale když už byla demonstrace svolána a ohlášena, tak se ve snaze vytrhnout Český národ z letargie přidal a jak je jeho zvykem s plnou parádou a dnes nikdo neví, že svolavatelem je pan Havel.
  Tak potud vysvětlení co je to za divné datum který pan Rajchl zvolil.
  Pan Rajchl a politická strana PRO má akci na Staroměstském náměstí dne 11.9. To je určitě termín lepší, ale já si myslím, že ani ten 3.9. není zas až tak úplně hloupý. Prostě ten kdo chápe situaci tak tam dorazí i kdyby čert na bábě lítal, nebo snad oral?

  1. … moje nedostatečnost mě snad omlouvá, tak se nehněvejte, když se znovu zeptám Hnidopichu:
   a v čem se liší Rajchlova akce 11.9. od tý Havlovy 3.9. Chápu jen, že bude zřejmě DRUHÁ a možná že i „lepší“ a ta „ne zas až tak hloupá“, bude PRVNÍ.

   I když se obávám, že ta brzká na sebe navazující četnost termínů ty neskalní staříky spíš odradí a otráví.

   Netuším jak Vy, ale u nás doma sme všichni už dávno vytržený z letargie zdražením VŠEHO. Navíc si ještě furt dokážeme jistý souvislosti odvodit, ale fakt už nevím jak Vám naznačit, že ZAČÁTEK ZÁŘÍ je prostě kravina na demonstrace, když ta „uvědomělá“ polovina národa, co toužebně Fialovu ZMĚNU konečně má, si ještě nestačila vyzkoušet to, proti čemu chceme demonstrovat my!

   Jak tahle snaha nejspíš dopadne, to můžete vidět nyní na potyčkách u Babišova karavanu s „autistickýma děckama“! Takhle se přece presidentský kampaně nedělají, éra zemáků je dávno pryč, to už myslím teď dochází i Babišovi!

   Závěr:
   17.11.2022 a to jen bez slzy v oku, spíš bych to viděl na přelom ledna/února 2023

 9. Vážený pane Vidlák , tak za tento text se vám klaním až k zemi! To je prostě „majsrtštik“ a ještě je okořeněn poctivostí prožitku a vnitřní autentičností! Nemám jak poděkovat , jenom stojím s otevřenou hubou a tiše zírám ,co se „urodilo“ ve vaší mysli!

 10. Vidláku,

  „prostě jen psát“ není zbabělost – protože pokud se další vývoj bude ubírat podle ubírat podle Zlými šamany připravovaného scénáře, tak v rámci likvidace vnitřního nepřítele přijdeš dříve či později na řadu, protože liberální demokracii si rozvracet nedáme, Ivana treba biť, a tu nesprávnou půlku národa treba obětovat. A nepochybuj, že rodinné vazby s předmětnou oblastí se stabou přitěžující okolnost.

  A proto, v nejlepším liberálně demokratickém duchu:

  „Slava Fialovi! Fialu Ukrajině! Ukrajinu Čechům!“

   1. Tolik samotek nemají, takže se v té šatlavě asi sejdeme všichni…

    Jen netuším, kdo v tom liberálně demokratickém duchu bude udržovat tu „životní úroveň“, protože mé zkušenosti s wokery a jim podobnými progresivci ve mně nebudí ani náznak naděje, že by věděli, o co v tomto vlastně jde.

 11. Vidláku, teď budu protiva. Nekoncipuju to jako protináboženskou agitku, jen mi to v tom vašem článku nějak neštymuje.

  V očích věřících jsem totiž hrozný protiva, podle mě zatím každý (hodně mi jich to i rovnou řeklo, že jestli se nepolepším, tak je to hotová věc), který se o tom se mnou bavil, pak usoudil, že až půjdu na věčnost, tak jsem propadl. Do pekla pochopitelně. Jednak proto, že nejsem umytej. To mám z filmu, kde se jeden viking ptá druhého, co znamená to pokřtít. A ten druhý na to – dají tě do kádě s vodou a umejou tě. A jednak proto, že vedu otřesný řeči. Takže na tu věčnost se půjdu opejkat. Pozn. věčnost, to je bilion bilionů let, pak zase bilion atd. Přísnost asi prostě musí bejt…

  No, možná za to teď vyfasuju tak tři biliony navíc :), ale tak už to s námi džaury chodí. Chci se vás totiž zeptat na jednu věc. Asi půl článku máte o tom, jak vaše maminka je hluboce věřící a často se modlí, aby se konečně stalo něco dobrýho. A že aby u toho kdyžtak i byla. Ale kde nic, tu nic. Spíš z deště pod okap. A vy jste na konci článku dospěl k závěru, že to s těmi pozemskými instrumenty k řešení ukrajinské věci vypadá celý tak nějak na levačku, a že nám nezbývá, než se modlit za zázrak?
  Já vím, že coby ten zpropadenej propadnutec to ve svý kedlubně sice nedám (a navíc jsem už i tak stejně namydlenej 🙂 ), ale prostě bych řekl, že si právě za použití příkladu svý maminky trošičku jakoby protiřečíte či co…

  1. Vaše touha po džaurovských trestech v Pekle mne přivedla na myšlenku

   Kdyby to bylo v mé moci, poslal bych vás do Nebe. Vaše nastavení by z toho Nebe udělalo trest mnohem větší, než kdy Peklo zmůže…

  2. Pane Vidláku, vůbec mi nejde na rozum, proč do toho za ukravinu taháte Boha. Sám píšete, že tak dlouho vyvolávali démony, až démoni přišli. Tohle je následek vyvolávání těch démonů a nebetyčné arogance ze strany ukravínců. Proč? Věděli moc dobře, že mají společnou hranici s RF, že si soused zásadně nepřeje a nedovolí, aby za jeho hranicemi bačovalo NATO.
   Ukravínci kašlali na všecko a ještě se Rusům vysmívali – ve stylu: „Víc než na Krym se nezmůžete? My to těm vašim sympatizantům v Doněcku a Luhansku osolíme tak, že vás ten Krym bude pětkrát mrzet“ – a vzápětí spustili tzv. ATO. Takže Rusko mělo přihlížet, jak jsou rusky mluvící, nebo ruští občané ukraviny masakrováni a navíc se jim za humny chce usídlit NATO?
   A proč do téhle nebetyčné arogance a drzosti taháte Boha? Možná, že stačilo trochu pokory ze strany ukraviny a nic takového se nemuselo stát. Bůh je v tom tentokrát nevinně a to píšu jako 100% neznaboh, byť Otčenáš bych dal na první dobrou.

   1. Proč do toho tahám Boha? Asi proto, že Ukrajinci ho do toho tahají také. A Rusové jakbysmet. My češi jsme ateisté jak polena, tak nám to nepřijde…
    Někdy prostě není špatné popsat realitu náboženským jazykem. Ten tu byl dřív než všechna racionalita a fakta.
    Navíc, podívejte se sami – lidé víc věří než myslí. Na to je náboženský jazyk vysloveně vhodný.

  3. Jo milý Piccolomini… to víte že si protiřečím. Ale tohle není poprvé. Dnešní svět je vysloveně dialektický. Prostě je to jen způsob, jak popsat svět. Nedokonale a neúplně. Jak jsem už mnohokrát řekl i napsal… když nevím, jaká je skutečná pravda, tak si jich vytvářím co nejvíc. Jsem vždycky blízko správnému řešení, jen nevím kterému.
   Běžně zaujímám protikladné postoje. Běžně jeden den něco říkám a druhý den to vyvracím. Jsem na tom stejně jako všichni. Nemám k dispozici lepší informace. A tak se snažím žít tak, abych nebyl otrokem nějaké svojí představy. Toho se nejlíp dosahuje tím, že popisuju dění z mnoha různých stran a mnoha různých úhlů.

   1. Asi po vás nebudu chtít další korespondenci, máte dost svého psaní. Taky asi toto není místo a taky téma článku není pro zrovna takový polemiky. Ale jako, ne, že byste nemoh… 🙂

    Coby českej ateista jak poleno (nikoliv ve smyslu věřící v neexistenci, ale nevěřící v existenci, tohle teologové občas ?záměrně? děsně pošmdrchaj) se u náboženství dlouhodobě zajímám nejen o protichůdná prohlášení, ale právě i o protichůdné stavy těmi prohlášeními nastávající. Teď to zazní jakoby nepřátelsky, ale je to myšleno čistě ve významu toho slova – stavy schizofrenické.
    Jedním velmi výrazným takovým je právě modlení a modlitby, a protože to téma tam máte, oslovil jsem vás. Vlastně jste mi to vyloženě nabídl.
    Na jednu stranu je naprosto striktně stanoveno, že Bůh dal lidem svobodnou vůli, čímž se de facto vyvázal z odpovědnosti za jejich činy. Respektive se zavázal nijak jim nezasahovat do života, pouze jej monitoruje. Na druhou stranu ovšem kromě těch oslavných čelí nekonečnýmu přívalu modliteb přímluvných a prosebných. Jako sori, ale to by pak věřící měl dialektickou (spíš teda empirickou) cestou dojít k poznání, že Bůh s tím nemontováním se do lidí nekecal. Když budu parafrázovat Bohuša, tak jestli je, velmi úspěšné dělá, že není. Neboli, i kdyby jeho úhlavní oponent na koze jel, modlitby se plnit nebudou. Teda, když se nebude počítat ta po dvou letech zpátky přirostlá noha tomu španělskýmu mládenci z tuším XVII. stol. (a když se nebude počítat to sluneční skotačeni ve Fátimě, bitva o Karlův most atd, atd, atd).
    Poctivý věřící by tedy měl svého boha sice v modlitbách oslavovat, ale nic po něm nechtít, protože si je vědom, že se prostě nedá svítit. Tam přece správně nesmí být ani noha, ani nadržování vojsku, ani žádný jiný ‚atd“. Když se o Bohu tvrdí, že přes tu svobodnou vůli nejede vlak, copak to jde zároveň krmit lidem hlavy přirostlejma nohama? Copak vůbec to jde pořád po něm něco chtít, když jedna z prvních věcí, kterou se o něm věřící dozví (a čemuž, kdo by to byl řek, ten věřící věří), je to o tom nejedoucím vlaku?

    Hm, jde. Dokonce s elánem, s velkou emocí a velkým odhodláním. Sice ateistický poleno jsem velmi tvrdý, ale jinak snad (malinko, trošinku 🙂 ) do mě nějakou tu myšlenku kladivem nabouchat jde. Abych ale dal, že některý věci se striktně, zásadně a neoddiskutovatelně nemůžou nikdy, opakuju naprosto nikdy stát, ale vobčas teda jako jo? Dialekticky bych se pak mohl ptát, jestli – s tím tvrzením jsem se totiž setkal – je logika urážkou víry. Nebo víra urážkou logiky. A rovnou si stejně tak dialekticky odpovědět, že logika je ve víře logicky jen ta věroučná. A vůbec, kdo ji do víry tahá, dělá to z nepřátelství a zlý vůle, za což ale stejně pude na opejkačku! Na bilion let, syčák jeden! 🙂

    Jako, ale dialektika je dialektika, co si budem povídat. Je tu prý jeden takovej maník, co zázraky umi. Zakladatel mu říkaj. Ten prý, když chce, udělá kouzlo (ten zázrak tomu asi říkat nebudem, to von by si pak o sobě moh myslet bůhví co), že všichni jen koukaj. Někdo sem něco napíše, takovou práci si s tím dá , a dexempo šuplex, najednou je to fuč. Hlavně ten pisatel pak kouká jako vejr… 🙂

    1. Zakladatel si špatně zvolil přezdívku. Vychovatel by bylo daleko přiléhavější.

     Chybami se člověk učí; ten chytrý se poučí na chybách cizích, hloupý se nepoučí ani na vlastních.

     1. Jelikož se tomu mému psaní žádný dexempo nepřihodilo, tak su dialekticky klidný. Ale kdyby se přihodilo, tak nejsu neklidný. Váš výchovný metr jsem tím nijak neposuzoval, jen jsem vycházel z toho, co jsem si tuhle přečetl od vás samotnýho…

    2. Nabídnu Vám svůj pohled. Kdysi jsem se chtěl nechat pokřtít u katolíků, děsně jsem žral náboženství, pak jsem byl asi 20 let militantní ateista dawkinsovského typu a nyní se opět k duchovnímu životu navracím. Kecy katechismů o Pekle a sexu atd. mě vůbec nezajímají, to vymysleli hloupí a zlí lidé. Podle mě jde o to, že existují dva druhy poznání: 1.Ratio 2.Intellectus. Ratio zprostředkuje přirozené poznání. Intellectus zprostředkuje poznání nadpřirozené. Ratio (logika, matematika, přírodní vědy…všechno je marné, pomíjivé, smrt, utrpení…) směřuje člověka k intellectu a jeho prostřednictvím k nadpřirozenému poznání (které se nedá pomocí ratia nijak popsat).

 12. Čerstvě z AK:

  „USA přerušují dodávky HIMARS na Ukrajinu
  Existuje racionální vysvětlení pro americké rozhodnutí pozastavit dodávky HIMARS MLRS na Ukrajinu, o kterém informovala řada médií, uvedl vojenský expert Ivan Konovalov. Podle jeho názoru nadšení Američanů pokleslo kvůli zničení poloviny instalací HIMARS dodaných Ukrajincům ruskými jednotkami. Navíc se obávají, že se systémy dostanou do rukou Rusů nebo jednotek Doněcké a Luhanské lidové republiky. Dalším důvodem pro zablokování dodávek MLRS by mohlo být riziko nedostatku munice, řekl Konovalov.“

  1. Gogo: Poučné. Už jsem ten rozhovor kdysi četl. Dnes ani minulý rok už by takový rozhovor nevyšel. Taky něco přidám na hromadu. Konec ledna letos. V té době by dávalo smysl vyjednávat a i přímo se separatisty, kopat zákopy a chystat mobilizaci, když za hranicemi už měli víc než 100 000 ruských vojáků. Diplomacie a armáda jsou dva nástroje, které to chce použít oba k pokusu o odstrašení od invaze. Prohlášení tohohle typu ale byla k čemu? Vládě která hlásá, že podpis dohody pro ni znamená nic, jen čas pro další vyzbrojení se, to jen uškodí v budoucnu, že jejich slovu a smlouvám málo kdo uvěří. Pokud je vynucená mezinárodní smlouva neplatná, je neplatní půlka smluv, které kdy státy uzavřely od doby co lidstvo umí psát. Francie a Německu mohly sice tlačit k té dohodě, ale pořád to šlo odmítnout. https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/ukrajina-nechce-plnit-minske-dohody-zapad-ji-do-nich-nema-nutit-40385732

 13. M. Macek upozorňuje:
  „Na okraj, ruské „speciální operace“ na Ukrajině:
  USA naposledy vyhlásily válku roku 1942, a to Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku. Vše ostatní od té doby byly „akce“, „konflikty“ a „operace“.“
  ——————-
  Neměly by USA žalovat Putina za krádež svého duševního vlastnictví – názvu „speciálních operací?“

  1. Taky jsem si toho roku všiml. Je to všeobecné pokrytectví válku nevyhlašovat. Možná z toho jednou udělám článek.

  2. Prakticky vždycky jede o preventivní údery v zájmu světového míru.
   V Pentagonu sídlí míroví preventisté a kdo to nechápe, je hybridní škůdce.
   Ách jo.

  1. Horší je toto:
   Není však přímo jasné, zda Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) o kontaktech Mlejnka s Redlem věděl.

   Mlejnek uvedl, že instituci sám od sebe o něčem takovém neinformoval.

   To jsou odborníci.

   1. Lidé se také ptají
    Jak probíhá prověrka NBÚ?

    Celý proces začíná tím, že si o prověrku zažádáte.

    Pracovníci NBÚ se pak vrhnou nejen na všechny informace, které jste jim předali, ale také si zjistí celou řadu dalších věcí vlastní cestou – a to jak v Česku, tak i v zahraničí, je-li to třeba.

    „Čím vyšší stupeň utajení, tím je logicky prověrka přísnější.

    Prověřuju, prověřuješ… Bezpečnostní prověrky od A do Z
    https://www.studenta.cz/proveruju-proverujes-bezpecnostni-proverky-od-a-do-z/r~d73618f207ad11eab259ac1f6b220ee8/

    1. Já bych řekl, že dnes se už používá modernější a progresivnější postup .. Třeba dotazník:

     1. Která země je nejvíce zlá, největší agresor a vůbec nejvíce škaredá?
     2. Jaký máte vztah k mírumilovným, demokratickým a nejlepším USA na planetě?

     Pokud správně odpovíte, prověrku jste získal, pokud odpovíte nevhodně, jdete do ťurmy.
     Nějaké dotazy?

     1. První otázka je zformulováma nepřesně. Správné znění je toto:
      Která země je nejvíce zlá, největší agresor a vůbec nejvíce škaredá, a proč právě Rusko?

      Princip (nikoli obsah!) správné odpovědi na druhou otázku není tajemstvím pro ty, kdo jsou obeznámeni s pojmy KLAPOKLIDEZ a MOKOBUKO.

 14. No, a Bulhar uz leze s prosikem za Putinem:

  https://www.rt.com/business/560569-bulgaria-resume-russia-gas-purchases/

  Na jare meli plno kecu, ted jsou v hajzlu.
  A pritom se mohli mit tak dobre: hub na rusky plyn mel byt v Bulharsku, tranzitni polplatky za plyn pro pul Evropy (ty si ted cpe do vlastni kapsy Erdogan), novou atomku…
  Chtel jsem napsat, ze za meho mladi se rikalo „blbej jako Bulhar“, ale Cesi jsou na tom jeste hur. Bulhari uz za Rusem prilezli.
  Fiala je u more v Chorvatsku a pruser s ropou za nej zehli Madari a Slovaci.

  1. Zatím nepřilezli:
   https://bnr-bg.translate.goog/en/post/101686165/bulgargaz-had-to-buy-russian-gas-through-intermediaries-ivan-topchiysky?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc
   Nakupují ruský plyn draho přes zprostředkovatele (bo Gazprom je utnul koncem dubna 2022) a objednali si na prosinec 7 tankerů LNG z USA, rovněž za tržní cenu.

   Nicméně, nynější úřednická vláda patrně podniká kroky k obnovení dodávek od Gazpromu: https://balkaninsight.com/2022/08/05/bulgarias-interim-govt-blocks-gas-link-with-greece/
   Bulharsko je pod silným tlakem Turecka kvůli velmi aktivní turecké menšině, na podzim tam mají být předčsné volby a turecká partaj by mohla výrazně posílit.
   Také se může stát, že tam kvůli plynu vypukne občanská válka. Napnelismus je tam značný.

   1. V kolika zemích bývalého východního bloku zuřila válka během let cca 1945 až 1991? A kolik jich tu máme za posledních třicet let? A evidentně to nemusí být konečný počet. Zřejmě je třeba na oltář svobody a demokracie (čti zájmů západních vlád a korporátů) položit nemalou daň. Ale výsledek v podobě totální ztráty suverenity a zániku jednotlivých národů a států za to jistě stojí. Nějaký půlmilion mrtvých dětí tam, nějaký půlmilion sem…

    1. Text: socialismus jedné stran byl jako mrazák. Spory mezi národy nevymazalo ale jen odsunul. Mrazák se rozbil a všechny spory šly ven. Vymýšlet umělý národ z několika národů politický selhalo. Nevznikl z víc národů jugoslávský národ ani sovětský člověk.

     1. Nemyslím si, že tohle bylo hlavní příčinou. Rozeštvat a poštvat proti sobě, to byl hlavní důvod. Moc víc za tím netřeba hledat. Jen velký balík dolarů a něčí zájmy.

  2. Bulhaři mají tradičně velkou náklonnost k Rusům.
   Byla jsem tam na dovolené někdy v sedmdesátých.
   Nadávala jsem na okupanty a Bulhaři se smáli a žasli.
   Vysvětlili mi, že Rusové jsou strašně hodní, protože je osvobodili od Osmanů.
   Geopolitika v praxi.
   😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *