28 května, 2024

Borrell: Evropané nebudou umírat za Donbas – ale musí nadále podporovat Ukrajinu

Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell během panelové diskuse na Světovém ekonomickém fóru v saúdskoarabském Rijádu varoval před zahájením nové fronty „války mezi státy“ na Blízkém východě.

K Ukrajině řekl, že v krátkodobém horizontu neočekává mír, ale zároveň řekl, že Evropa musí Kyjev nadále vojensky podporovat. Ale Evropané „nebudou umírat za Donbas“.

Čili – vysoce humánní postoj – Evropané nebudou umírat, budou podporovat umírání Ukrajinců.

https://www.rt.com/news/596749-europeans-die-donbass-borrell-ukraine/

37 thoughts on “Borrell: Evropané nebudou umírat za Donbas – ale musí nadále podporovat Ukrajinu

 1. Tady bych šel proti proudu a Ukrajinců se zastal. Ukrajinci si sice svým lehkovážným přístupem válku přivolali, ale s největší pravděpodobností měli od začátku, nejpozději ale od roku 2014, záruky materiální pomoci USA.
  Záruka USA= záruka ČR, protože my po třiceti letech ničení vlastní obranyschopnosti nemáme žádnou bojeschopnou armádu. Vzdali jsme se jí ve prospěch amerického vojenského protektorství a tudíž teď musíme poslouchat.
  V tomto slova smyslu jsou za půl milionů Ukrajinců u nás, propad životní úrovně atd., zodpovědní především všichni ti Klausové, Paroubkové, Kalouskové, Mackové a další, kteří u vesla každý svým dílem k tomuto výsledku přispěli, a teď se tady pokrytecky pokouší mistrovat. A my teď holt máme místo vlády partu bezduchých nohsledů.
  Ukrajinci jen pokračují v tom, na co se v posledních letech připravovali a Američané jim poskytují, co jim pro případ ruského útoku slíbili. Tak zněla úmluva a na to mají coby spojenci právo. Že to přes velké oběti nejspíš projedou a my bohužel s nimi, je jen důsledkem výše zmíněného.

  1. treba sa spytat ze kto v CZ podpisoval Lisabonsku zmluvu ktorou sme sa vzdali prava veta vo vacsine oblasti

   1. Podepsal ji prezident Klaus po nátlaku vlády premiéra Topolánka a po verdiktu Ústavního Soudu. Klaus později přiznal, že měl radši abdikovat, ale bylo pozdě..

    1. že měl radši abdikovat
     možná. ale ničemu by to nepomohlo. všichni jeho potenciální náhradníci se už třásli dychtivostí, jak to podepíšou oni a ještě si řeknou o přídavek.

   1. Já bych to tak nazval.. nerespektovali silnějšího souseda, jehož bratříčky měli na velké části svého území.

    1. ne. to nebyl „lehkovážnej přístup“ ani „nerespektování“. to byla usilovná snaha jakýmkoli způsobem donutit k válce. nelitovali prostředků ani námahy, nedopřáli si vteřinky oddechu, makali na tom celou řadu let jako šrouby. a steně: celých osum dlouhých roků intenzivního pražení těžkým dělostřelectvem z bezprostřední blízkosti do civilní zástavby – a posera putin nic, prostě nic!
     dovedete si představit tu frustraci, jakou ti chudáci museli zažívat? ale přišel spásnej nápad: endlösung! starej, dobrej, prověřenej endlösung, to nakonec zabere na každýho.
     páníčkové v americe můžou bejt spokojený, tenhle čokl dává do aportování opravdu všechno.
     „lehkovážnost“. hm.

      1. neměli? neměli na leccos. a jak to souvisí?
       dostali úkol a splnili ho. dalo jim to fakt práci, museli makat přesčas i o víkendu, ale splnili. páníček je spokojenej a to jediný se počítá.

       1. ne, omlouvám se, že to tak pořád rozmazávám, už toho nechám. ostatně jádro vašeho OP tkví jinde než v tomhle.
        prostě jenom mi nesedí tomu, co já vidím jako cílenou intenzivní snahu vyvolat konflikt, říkat klukovina.
        sorry.

        1. V pohodě, asi se navzájem chápeme. Vy říkáte, že Ukrajinci především poslechli válkychtivé Američany, já, že především podlehli iluzi o vlastních možnostech. Výsledek je stejný- jdou do toho společně a na 99% to projedou.

         Jinak máte pravdu, o tohle mi nešlo. Mně především vadí politická hovada, která tuhle republiku třicet let rozmontovávala a teď vylézají z děr a mistrujou naši současnou loutkovou vládu.

  2. elsky:
   Spojenci?
   Ona existuje nějaká spojenecká smlouva mezi chochly a NATO, nebo USA?
   Chochli nejsou v NATO a nikdy nebudou – tak jací spojenci, co to tady meleš?

   1. Tak co to je, když jeden stát dává statisíce vojáků a druhý zbraně za desítky mld $? Symbióza?

    To je diskutérský matroš tady..

  3. Souhlasím, s výhradou. Ukrajinci od roku 2014 vraždili své vlastní obyvatele, až se na to Rusko nemohlo dál dívat.

   1. Rus prostě nemůže tolerovat situaci, kdy někdo, kor soused, morduje entické, resp. kulturní, Rusy.
    Nemusí se nám to líbit, můžeme proti tomu protestovat, ale to je tak vše, co s tím můžeme dělat.

 2. Předpokládám, že mu arabští šejkové sdělili, že ani jejich vojáci nebudou na U-rurině umírat. Ale bohatnout, na rozdíl od EU. Když prodají staré wafen za násobky pořizovací ceny nějakýmu gádždovi z Brna.

 3. Takze logicky, jestli to umirani ukrajincu nemuze zastavit Borell, tak kdo to umirani muze zastavit na druhe strane ? A proc to neudela ? Tenhle specialni vojensky masakr mi pripadne trochu moc jako odpoved na odesu a zakazovani rustiny. Vsak se kazdy muze podivat co dela urad spadajici pod pod pani „Lvova-Belova“, zadnemu rodici bych to nepral zazit.
  Chcete-li zpravy z Ukrajiny, ctete understendingwar.org.

  1. Re: MAIbi

   A co osm let ostřelování neposlušných měst z těžkých zbraní?
   Co likvidace osob, které se postavily do čela odporu vatniků?
   Co zdokumentované mrzačení ruských zajatců střelbou do kolen?

   1. Ah uz jsme se o tom bavili, mozna ze i s Vami. To ostrelovani bylo v ramci „jednotek mrtvych“ tydne. Pokud si dobre pamatuji clanky z let 2014-2022. Porad je to malo na tech cca 500 za den co je to ted. Omluvte muj argumentacni faul, pripada mi to krapet precitlivela reakce.

   2. Russian Air, Missile, and Drone Campaign (Russian Objective: Target Ukrainian military and civilian infrastructure in the rear and on the frontline)

    Russian forces conducted a limited series of strikes against Ukraine on April 29 and 30. Ukraine’s Southern Operational Command reported that Russian ballistic missiles, likely Iskander-M missiles, struck Odesa City on April 29, injuring and killing civilians and damaging civilian infrastructure.[54] Russian milbloggers claimed that Russian forces struck the Odesa Law School and struck a warehouse in Poltava Oblast on April 30.[55] Ukrainian Air Force Spokesperson Major Ilya Yevlash stated that Ukrainian forces struggle to down drones and missiles that Russian forces launch from occupied Crimea and Kherson Oblast and Belgorod and Kursk oblasts because Ukrainian air defenses have less time to react to the launches due to their physical proximity to their targets.[56]

    https://understandingwar.org/backgrounder/russian-offensive-campaign-assessment-april-30-2024

    Jen se toho neboj Targusi, realita nekdy je neuveritelna.

 4. Já jsem to pochopil tak,ze Borrell už souhlasí s dělením Ukrajiny,Donbas případně Rusku,ale jak dopadnou další oblasti o ně chce bojovat proto volá po pomoci.

    1. No k tomu Borelovi není co říct, protože copak asi má jeden z největších ejůnistů co nařizovat soudoarabům? A proč pak asi tahleta squadra pořádá sezení právě tam? Ono je to jaxitaxi. Tož kdo ví.

     Navíc ti zubaři u nás jsou důležitější a potřebnější. Tak PROMIŃTE JINÉ PRIORITY.

       1. Je mi jen docela divné, že to sezení je právě tam, Když střední východ pod ejůnii nespadá. Takže buď pokračováníá cesty 107 po černém kontinentu, nebo by bylo zajímaví zjistit – jakéže to maj se světem plány.
        Navíc vůbec to s jejich gryndýlem nesedí, protože určitěš tam všichni letěli ….
        Ono všechno souvisí se vším.

     1. Nekdo stoji za Borellem a drzi ho ve funkci..ten mluvi este horsi nesmysly nez jiny a kazdej to ignoruje.
      Nechci chytat za slovicka ,ale Evropane uz davno bojuji a umiraji ,
      ukrove ,rusove a jednotky zapadnich vojaku , generalu , britove ,polaci ,
      z EU a NATO ,vybaveny evropskymi zbranemi a miliardami , prave na ten boj a umirani……/ zvani ,ze nebudou/…

   1. Hokynář Šmucler brečí, že mu sem přijde ukrajinská konkurence. Bojí se, že bude levnější a ochotná dělat i na venkově; což jeho spoluhokynáři odmítají.
    Takže článek JE k tématu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *