12 června, 2024

Beze smyslu…

Dnes se konečně dostaneme k dlouho odkládané situaci na východním válčišti. Původně měl tento článek vyjít už v pondělí, ale nejdřív mi do toho vlezli Starostové, kteří se ukazují být pro Fialu úhlavním přítelem a kteří se postarají o patřičnou výzdobu jeho image velkého státníka a morální autority. Pak jsem si potřeboval trochu ulevit, což jsem udělal svým včerejším patetickým článkem, jehož účel nespočíval v tom, že bychom hned museli vyskočit a založit další z mnoha hnutí, ve kterém vás Vidlák povede ke světlým zítřkům, nýbrž má připravovat půdu pro budoucnost. Jestli totiž půjde všechno dál stejným směrem, tak brzy budeme mít náramnou chuť se sdružovat… už jen proto, abychom se navzájem zahřáli a politovali se. Samozřejmě tím nijak nechci bránit jakékoliv iniciativě a rád se v neděli přidám k videokonferenci, pokud se uskuteční.

A tak trochu čekám, kdy mi napíše někdo od těch Robejškových sponzorů… Všechny obrozence někdo platil na teplých místečcích, kde se nenadřeli, ale měli čas stavět národ na nohy…

Dneska to ale nebude o sjednocování (a zítra vyjde dokonce antiteze včerejšího článku), dneska to bude o nových postřezích z ukrajinské fronty.

Začnu jednou relativně čerstvou válečnou událostí. Litva zakázala Rusům zásobovat Kaliningradskou enklávu pozemním koridorem. Prý unijní sankce… Tož Rusko musí Královec zásobovat po moři. Může mi prosím někdo z našich vládnoucích expertů, nebo naši vždy pravdomluvných novinářů vysvětlit, jak tohle opatření pomůže naší slavné západní civilizaci zvítězit nad východními hordami?

To jako kvůli tomu přesune Rusko deset divizí na jinou frontu a to uleví těžce zkoušeným ukrajinským jednotkám? Nebo se budou muset z Černého moře přesunout ruské lodě, aby chudákům rusáčkům v Kaliningradě nedošel benzín? Nebo se celé letky dronů a stíhaček přesunou někam k litevským hranicím a přestanou ničit ty americké, francouzské a německé houfnice u Lysičansku?

Co tohle opatření vyřeší, kromě Putinova drobného podráždění?

Nebo se se Poláci chystají na válečné dobrodružství a kromě kusu Ukrajiny si chtějí vzít i kus Ruska? Ruská propaganda o tom mluví už delší dobu, dokonce mají i nějaký červencový termín…

Není právě toto slabošské gesto faktickým přiznáním, že už se na nic víc nevzmůžeme? Že už Ukrajincům nemáme co dát – kanóny došly, náboje docházejí, tanky raději nedáme… a tak Rusům alespoň ještě trochu zaškodíme. Sice to na válku nebude mít žádný vliv, ale bude z toho dobré píárko.

A to vůbec nemluvím o tom, že nějak nepozoruju žádné změny na donbasském bojišti. Už tam přece mají ty západní wunderwaffen ne? Teď mělo konečně dojít na tu slibovanou ofenzívu u Chersonu, o které mluvil Dorazín… a kde nic, tu nic. Jen se o to víc střílí na obytné čtvrti Doněcku. To je úplně to samé, jako s tím Kaliningradem. Když už nemůžeme zvítězit ve válce, tak se postaráme ještě o nějakou nevinnou krev. Na průběh války to opět nebude mít vliv, ale bude se to vyjímat v Zelenského životopisu.

O ruské taktice už nemluví jen pár pošuků na alternativě, už o tom mele úplně každý. Nevšimli si toho jen ti nejtupější na Fóru 24. Respektive, ti si toho všimnout nesmějí, ti mají jiný úkol. Putin je samozřejmě furt arcilotr, ale postupně se začíná připouštět, že je to schopný arcilotr. Zkrátka jako obvykle se Západem vyjebal.

Kdyby byli Ukrajinci rozumní, tak teď horečně stavějí opevnění na západním břehu Dněpru a stahují se tam. Ale ne, oni prostě musejí posílat vojáky do Severodoněcku, protože cokoliv jiného by vypadalo jako porážka. A tak je tam posílají, aby si poseděli v zákopech a nechali se rozstřílet. Jiný smysl to nemá. A pak, po dlouhých týdnech nesmyslného prolévání krve budou všichni lomit rukama nad hrdiny pluku Ajdar a americkými bojovníky za svobodu, kteří byli evakuováni do Ruska.

Němci včera vyhlásili druhý stupeň ohrožení kvůli nedostatku plynu… Podle mě to byl důvod k Fialově projevu. Nejspíš se dozvěděl to, co doteď říkali jen dezinformační weby, že v případě nedostatku plynu žádná solidarita nebude a plyn k nám prostě nedoteče. Vsadím se, že Němci na to mají napsaný i příslušný paragraf a Fiala pak zjistí, že nedostáváme plyn přesně podle unijního práva. A tak se nám pan premiér zkusil tak trochu vyvinit…

Nebo se pořád mluví o tom, jak Rusko zbankrotuje. Sice má peníze, ale kvůli sankcím nemůže platit. Dokonce i když mu západní branky zmrazily rezervy, stejně má peněz dost. Ale budeme tomu říkat bankrot, protože se na nic jiného nevzmůžeme.

Všeobecně, cokoliv teď pro Ukrajinu děláme, to už jaksi postrádá smysl… Fakt by mě zajímalo, jak jim pomůže status kandidátské země EU. To jako jejich gerojům dodá mocnou vzpruhu, takže budou těm ruským granátům čelit lépe a radostněji? Nebo se z toho Putin podělá strachy? Nebo to Zelenskému alespoň prodlouží život?

Sankční klacek má dvě strany, to už víme (a někteří jsme to říkali i předem)… ale samozřejmě nemůžeme sankce zrušit, nemůžeme s arcilotrem jednat a tak jen budeme tvrdit, že Putin si na sebe ty sankce uvalil sám a je to jeho vina, že se chceme odstřihnout od jeho ropy a plynu a proto tu máme drahotu. Už dlouhé předlouhé týdny dělají všichni ojropolitici nesmyslné kroky, které nevedou ani k příměří ani k vítězství a zřejmě to ti uvalovači sankcí dokonce i věděli dopředu, ale nesměli uhnout, protože by se vyřadili ze slušné společnosti.

Zelenský si chtěl pokecat s africkými lídry, ale nepochodil… nějak mu neuvěřili, že Ukrajina je součástí řešení. Inu to má za ty své bezpečné zaminované přístavy… tak nějak to Kutleba řekl ne? Že bezpečnost je na prvním místě a dokud Rusové neodejdou, tak nebude ani zrníčko pro Afriku. Akorát nedomyslel, že Afričani se podle toho zařídí. Samozřejmě žádný pravdomluvný západní novinář si nevšiml, že právě absence těch afrických lídrů na jednání, je nejlepším důkazem toho, že Ukrajinu už k výživě nepotřebují. Všichni už totiž vědí, že obilí bude. Z Ruska. Kdyby jim hrozil hladomor, tak si Zelenského alespoň poslechnou, protože nikdy nevíte, jestli ho nebudete potřebovat. Ale oni už vědí, že ho potřebovat nebudou.

Koukněte se na archivní články z března, třeba na Novinkách… To je rozdíl co? To Ukrajina ještě vítězila a Rusům docházelo jídlo, palivo i munice. Nemusíte být stratégy ani odborníky na geopolitiku, stačí si jen porovnat titulky. I kdybyste byli mimozemšťani a nevěděli nic jiného, tak z toho vyčtete, že Rusové se za dva měsíce neskutečně zlepšili, že celou dobu dělali kroky, které byly z jejich hlediska smysluplné a vedly k výsledkům. My naopak čí dál více děláme zcela zbytečné a nesmyslné věci, které ničemu nepomáhají.

Podle mě to teď uvidíme stále častěji. Budeme svědky toho, jak se stále halasněji dělají věci, které na frontě nic nezmění. Podle mě přes Ukrajinu nakonec přestane proudit ropa i plyn. Udělají to, protože něco dělat musejí a smysluplné věci nemají jak udělat. Když nemůžou bojovat proti Rusům, budou bojovat proti vlastním. Beze smyslu.

Osud hlupáků bývá krutý…

285 thoughts on “Beze smyslu…

 1. Uvidíme, jaký bude další vývoj. Pro vidlákovy texty je typická adorace Putina a naopak předpovídání toho nejhoršího jeho nepřátelům (tedy Ukrajině a Západu). Před válkou tvrdil, že Putin všeho dosáhne bez války, pak že Ukrajinu snadno rozdrtí a potom, že Putin od počátku plánoval dlouhou válku. Scénáře se mění podle vývoje na bojišti, ale pointa je vždy stejná. Putin je skvělý vůdce, který nakonec trumfuje a porazí nenáviděný Západ.

  A takový je celý tento web. Vždy to nejlepší o Rusku a naopak nejhorší o Ukrajině a Západu. Když se objevila zpráva o masakru v Buči, okamžitě se zde rozjelo, jak jsou to lži Západu nebo že to udělali sami Ukrajinci. Rusi by přeci nic takového nespáchali. A mezi tím jste si zde psali o tajné základně pod Azostalem, kterou hlídají tisíce ukronacistů a kde západní personál dělá pokusy na místních lidech, a vraždí je tam po tisících.

  Pokud se mainstream zaměřuje na úspěchy Ukrajiny a problémy Ruska, tady to zase funguje obráceně. Ze zdejších textů ta nenávist k Ukrajině a Západu někdy doslova stříká. Není divu, že Vám pak vychází vždy to nejhorší.

  Nahoře máte citát „Cenzurou se nikdy nehájí pravda proti lži, ale vždy lež proti pravdě“. Myslíte si, že hlásáte pravdu a místní režim se vás snaží umlčet. Jenže vy v jádru hlásáte to stejné, co ruská oficiální propaganda a v Rusku je mnohem větší cenzura než zde. Nevidíte v tom trochu paradox?

  1. Ano, náhodný kolemjdoucí, dorazil jste na web, kde se píšou názory , které nesouzni s veřejně poskytovanými informacemi. Dovedete si představit, ze by tyto diskuze probíhaly na idnes? A to o přes avizovanou pluralitu názorů? Tak nějak nevím, s čím mate problém…

  2. Ále prdlajs… ono nic není tak jako tvrdíte.>Kdybyste kapku myslel a rozuměl psanému … njn. Nevšiml jste si že většina zdejších sice nebere mainstrým za solidní informace, ale zato hledá všude jinde, v jinojazyčných /díky jazykovému vybavení/ novinách ze světa celého. Nevšiml jste si že je tu debata pro i proti. Prostě jen nebereme to co nám naši psavci a politici přežvejkají a předloží k věření. Byli jsme na to zvyklí z dřívějška a proto pokračujeme a nevadí nám se nad čímkoliv zamyslet. I když chápu že pro mlaďochy a pohodlné náhodné kolemjdoucí je to k neuvěření….
   Nevyčítám Vám to každej je nějakej nějak vybavenej už od přírody. A tady holt nejsou lidi co potvrdí že 2+2 nejsou čtyři, ale 22

  3. V Rusku jsem nebyl, takže nevím jaká ruská oficiální propaganda. Ale určitě jste přemýšlivý člověk a mohl byste mi něco vysvětlit. Třeba ta Buča by mě zajímala. Podle britského vyšetřování většina lidí tam byla zabita šipkovou municí. Tuto munici mají obě strany. Proč by tou municí stříleli Rusové, když v Buči měli vlastní vojáky. Můžete to vysvětlit?

   1. Ruska armada vyradila sipkovou munici v roce 2008 pokud se nemylim 🙂 Naopak ukri ji maji plne sklady… Takze tak 🙂 A cele to smrdi a nehraje od zacatku do konce. Od nespravne datace Maxarovych obrazku, pres bile pasky na rukou popravenych az po vitaci a radostne zpravy starosty Buci o osvobozeni bez jedine zminky o mrtvole…

  4. Nikdo netvrdí, že se tady hlásá pravda. Pravdu má každý tu svojí.
   Situace je složitá, ale jasné je jedno.
   Spojené státy mají v zahraničí víc než 1000 vojenských základen. Rusové dvě.
   Takže mluvit v případě RF o agresi mi přijde poněkud zvláštní.
   Když se v ofiko médiích mluví o “ celém světě” , tak se tím myslí euroatlantická civilizace, čili sotva šestina lidstva.
   Budete žasnout, ale i na těch pěti šestinách žijí lidé.
   A nehodlají si nechat vnucovat náš způsob liberální demošky, která už nevyhovuje ani nám samotným.

  5. Výjimečně budu hovořit za ostatní.
   My si nemyslíme, že hlásáme pravdu. My sem píšeme své osobní názory a většina zde přítomných připouští, že se může i mýlit. – To neplatí pro Zakladatele, ten se z definice nemýlí nikdy, viz Kodex webu.

   A vy, drahý příteli, uberte na sebevědomí. Tvrdit, že víte, co si myslíme, toho se neodváží ani Vít Rakušan. – Tím samozřejmě není řečeno, že byste sem neměl přispívat troškou že své myšlenkové nádrže. Srandy není nikdy dost.

   1. Napsal je to naprosto přesně pane kolego, bohužel nikdo se zde nad tím nezamyslí, jak je možné, že neustále jen posouvá hranice toho, co reálně Rusko dosahuje, přesto stále platí nezlomný závěr a ruském mistrovství, Putinově genialitě a hlouposti s neschopností západu.

    Realita je složitá a věci nejsou černobílé, to ovšem zdejší pisálky nezajímá, důležité je si zanadávat jako na fotbale na zlý západ, USA, naši vládu a Evropskou unii.

    Bohatě by stačilo, kdyby se Vidlák musel živit něčím, kde je zpětná vazba kritická (řekněme investováním), pak by najednou viděl, že vést řeči je snadné, zadarmo, ale popisovat a predikovat realitu je o dost náročnější.

    Bohužel zde je to pouze o idejích, nikoli reálných faktech, ty autora nezajímají.

  6. Paradoxní, vlastně prolhaný, je ten váš příspěvek. Od začátku, až do konce. Nepíšete projevy či prohlášení Fialovi? Docela by to odpovídalo.

  7. Nedá mi to…

   „Pro vidlákovy texty je typická adorace Putina a naopak předpovídání toho nejhoršího jeho nepřátel…“

   Pro určitou skupinu lidí je typické binární vidění světa: my vs. oni, dobro vs. zlo… Nic mezi pro ně neexistuje, odlišné názory nejsou tolerovány a jejich nositelé jsou náležitě“ odměňováni“.

   Podle kolemjdoucího zjevně každý, kdo Putina nenávidí musí Putina adorovat. Možnost existence třetího, dejme tomu „realistického“, nazoru si nepřipouští.

   S tím jde ruku v ruce projekce. Kolemjdoucího „my“ Putina nenávidí a proto se zdá logické, že kdo ho adoruje, musí nenávidět jeho nepřátele.

   Tato teorie vychází samozřejmě z toho, že kolemjdoucí zná význam slova adorovat.
   —————————-
   Poznámka pod čarou:
   Jisté kruhy Rusům asi tak od počátku března předpovídají, že za 3 dny jim dojde jídlo / pohonné hmoty / zbraně / vojáci… a vůbec se Rusku hnedle zhroutí ekonomika. Budou Ukr. protiofenzívy, přijdou zazracne zbraně… a vono na konci června pořád nic.
   Rus pořád postupuje, zabírá území a Ukrajincům mizí batalion za batalionem v pomalu se točícím mlýnku na maso.

   Jeden by si myslel, že, tváří v tvář dosavadní realitě, nastoupí reálný pohled na věc. Ale… idsologická zaslepenost je mocná čarodějka.

  8. Jak už jsem psala, sledovala jsem blogerky z Ukrajiny, blogy na YouTube byly o šití. Dámy v březnu odešly s dětmi do zahraničí. Do Polska, Estonska.
   Až na jednu se všechny vrátily. U Baltu je zima dlouhá, léto krátké. Dary se jim líbily a vše si odvezly domů. Doma na ně čekal manžel. Ta válka je jiná než v Jugoslávii, v Iráku, v Libyi.
   Občas je dobré číst i jiné zdroje.

   1. Zdá se, že v Kotlince je situace trochu odlišná. Poslouchal jsem (ne plánovitě, prostě jsem byl poblíž) rozhovory rusky mluvících Ukrajinců. Pokud neřešili, jestli půjdou do ZOO* nebo jinam řešili, jakým způsobem zůstat v nás. A byly jak klasické mámy s dvěma dětma, tak kompletní rodiny, s tatínkem. Kolik tatínků je tady mě překvapilo. Buď už tu byli a pracovali nebo se dostali přes hranice po zaplacení nemalého všimného. Počet „navrátilců“ by mě docela zajímal. Asi bude záležet na tom, jestli jim tam rozbili i to málo co měli nebo ne.
    */ ZOO a místní doprava je tady pro utečence zdarma. Asi proto ZOO.

  9. Jenže na rozdíl od aktuálně vládnoucího klubu, my „ruští trollové a služebníci Putina“ jak je nám spíláno, nikoho neumlčujeme, nekaceřujeme a nekriminalizujeme. Ani kdybychom nebyli v opozici. Zato znám hodně lidí v nynějším mocenském postavení a ve státní službě, překypující inkvizitorskou horlivostí, avšak kteří kdyby situace byla obrácená, se stejným zápalem by pronásledovali za protiruské názory. Rozhodně by nebyli v opozici či dokonce v protiruském odboji. Jsou vždy aktuálně vhodně angažovaní a vždy na špici. Tak jako vanou s větrem z Bruselu tak by vanuli s větrem z Moskvy.

  1. Vždycky potěší , když si to tihle rozdávají mezi sebou. 😀
   Tleskám!
   😀
   Tak snad nedojde i na zaražení cepínu do týla. ( I když někteří historici tvrdí, že to byl sekáček na led. 🤔)

  1. Jo, četl jsem 🙁
   Měl jsem rád jeho jemný humor, s nímž uváděl počasí. A jeho „Slunce v duši!“ bylo upřímné.

   Dobří lidé, bohužel, odcházejí až příliš často předčasně, zatímco svině zůstávají.

  2. To byly ještě časy, kdy se počasí dalo sledovat. Dnes, když chci vědět jak bude, musím na netu vyhledat Němce či Nory.
   Je ho škoda 😓

 2. hele gogo, Vy mi přídete poněkud zvláštní s tou Vaší „půlkou pravdy“. Jednak jsem nikde Putina (ani jeho okolí) nečetl, že by ty jejich hnusný zvláštní operace měly bejt levný a bez obětí. Co jsem si od Rusáků přečetl, tak JENOM to, že prováděj a nadále budou provádět denacifikaci a demilitarizaci Ukrajiny = tečka (pro Vás!!!) a … a taky to, že Kreml o svých budoucích záměrech vlastně MLČÍ (= o to vic věděj „analytici“ Vašeho střihu, samozřejmě!).

  A za druhý.

  To, co předvedl a dál předvádí Putin od dob, kdy převzal od Jelcina doslova rozesraný Rusko a hlavně to, jak nyní zatápí celýmu „demokratickýmu“ světu, Vás (jako tady se parsentujícího obeznámenýho čtenáře všeho, co se kde šustne) už alespoň mohlo trknout, že tenhle chlap není tak hloupej (jako třeba náš Fiala a spol.), že by netušil, co všechno Rusko i jeho samotnýho(!!!) /ale taky nás(!!!)/ bude ta jejich strašlivá a pro všechny děsně nešťastná operace i ta Vaše „půlka pravdy“ stát.

  Jako stařec vycházím pouze z osobních znalostí, prožitků a zkušeností, který se zas tak nebudou lišit od zkušeností přítele Rosti, kterej tady někde píše tohle:

  ble-ble-ble a „… vsadím boty, že Rus tu akci dotáhne do konce tak, jak si představoval“!!!

  Co si však Rus představoval, o tom víte akorát tak kulovaný, takže nám i Vám opravdu nezbejvá nic jinýho, než si počkat, bohužel. Ale to Vám nebrání si za uši zapsat to, co Rosťa napsal. Ušetříte nás tak svých „analýz“ a „druhejch pravd“.

 3. Trochu mimo téma, i když o vojácích:
  Miloš Zeman stále umí při oficiálním projevu slavnostně blahopřát: 🙂

  „Vážená paní ministryně, vážený pane generále, vážený pane plukovníku,

  dovolte, abych vám ještě jednou blahopřál k udělení vyšší hodnosti.

  Pane generále Řehko,
  velmi nedávno, když jsem Vás jmenoval náčelníkem generálního štábu, jsem konstatoval, že vše znající a vše kritizující novináři se vyjadřují negativně vůči tomu, že jednohvězdičkový generál bude velet tří a čtyřhvězdičkovým generálům.
  Byly zde dvě varianty:
  Buď ty vícehvězdičkové generály zbavit několika hvězdiček, anebo což je varianta jistě sympatičtější, Vám dát další hvězdičku, ke které Vám upřímně blahopřeji.“
  ————–
  Stručněji a slavnostněji bych to nedokázal … 🙂

 4. Ha, ha .. na novinkách je fajny článek …
  Takže vážení, Čaputová má důvěru 60% Čechů, Putin 10% … tak nevím, zda to nakonec není dobrá zpráva. Podle výsledku pro Čaputovou to vypadá, že se museli ptát v nějaké echt sluníčkářské kolonii a pokud tam je podpora 10% pro Putina, tak si říkám,jakou podporu má mimo ty echt sluníčka.

  https://www.novinky.cz/domaci/clanek/putin-ma-stale-duveru-kazdeho-desateho-cecha-40401198

  1. Za zdmi sluníčkářských kolonií by to bylo možná naopak – Čaputová 10%, Putin 60%. Tedy za předpokladu, že by byl průzkum spolehlivě anonymní.

  2. Vzhledem k tomu, že věřit anonymitě průzkumů je o ústa, tak ten Putin je překvapivě oblíbený.
   Jak to ten chlap dělá ?

 5. Zprávy z ukrajinské vojenské fronty, den 24.6.2022

  zdroj:https://thesaker.is/open-thread-for-today-3/

  Ruské ministerstvo obrany vydalo nad rámec svých obvyklých věcných brífinků velmi zajímavé dodatečné prohlášení . Zní následovně:

  ◽️Úspěšná ofenzíva ruských jednotek směrem na Lugansk do 5 dnů vyústila v osvobození Loskutovky, Podlesnoje, Mirnaja Doliny, Ščebkaryeru, Vrubovky, Nyrkova, Nikiolajevky, Novoivanovky, Ustinovky a Ray-Aleksandrovky.

  ◽️Skupina ukrajinských jednotek byla zcela izolována u Gorskoje a Zolotoje.

  ◽️Tato kapsa obklíčila 4 prapory: 3. mechanizovaný prapor 24. mechanizované brigády, 15. horský útočný prapor 128. horské útočné brigády, 42. mechanizovaný pěší prapor 57. mechanizované pěší brigády, 10. prapor teritoriální obrany, 10. prapor teritoriální obrany. 57. mechanizované pěší brigády, skupina nacistů z organizace Pravý sektor a oddíl zahraničních žoldáků.

  📊 Celkově Gorskojeská kapsa izolovala až 2 000 lidí: asi 1 800 vojáků, 120 nacistů z Pravého sektoru, až 80 zahraničních žoldáků a také přes 40 bojových obrněných vozidel a asi 80 děl a minometů.

  ◽️41 vojáků opustilo svůj odpor a dobrovolně se za posledních 24 hodin vzdalo.

  ◽️Podle vězňů jsou obklíčené ukrajinské jednotky vyčerpané. Jednotky jsou v současné době obsazeny méně než 40 %. Vyšší ukrajinské velení ztratilo kontrolu nad těmito jednotkami. Výzbroj, munice, palivo a další logistické dodávky jsou zcela zastaveny.

  ◽️Ruské jednotky sužují obklíčení Gorskoje tím, že zahajují nepřerušované útoky na nepřítele. Polovina Zolotoye byla včera ovládnuta.

  ◽️Nepřítel utrpí značné ztráty i v jiných směrech.

  💥 Vysoce přesné útoky ruských leteckých sil na tři základny zahraničních žoldáků v Nikolajevu, Golitsynu (Nikolajevská oblast) a Oleshki (Charkovská oblast) vedly k likvidaci více než 200 „vojáků štěstěny“ a až 100 ukrajinských nacionalistů.

  ◽️Dezerce a odmítnutí zapojit se do operací se v ozbrojených silách Ukrajiny (AFU) stávají rozšířenými. Přes 30 ukrajinských vojáků z jednoho z praporů 25. výsadkové brigády opustilo své pozice a osobní zbraně u Aleksandropolu (Doněcká lidová republika).

  ◽️K doplnění ztrát na živé síle je ukrajinské velení nuceno zformovat samostatné střelecké prapory tvořené nevycvičenými, mobilizovanými občany v každém regionu směrem k Doněcku a Lugansku.

  Toto vypráví celý příběh a není potřeba žádný další komentář.

  Na širší světové frontě diskutují ekonomové o Putinově oznámení nové mezinárodní rezervní měny založené na koši měn BRICS .

  V současné době je k dispozici jen málo podrobností a na první pohled to vypadá tak, že v současné době je úsilí zaměřeno spíše na integraci systémů a měnových swapů než na obrovské peněžní změny. Podrobnosti zde změní svět a budou fascinující.

  1. Je to ale jen půlka pravdy.
   Chybí tam ta půlka ruská. Kolik vystříleli materiálu, kolik ztratili lidí, co bylo zničeno a kdo to bude opravovat… prostě cena operace.
   Jaký je taktický a strategický význam, jaké cíle tím splnili a co tím vyřešili.
   Já to nechci zlehčovat – spíš naopak. Předpokládám, že tam zase nahnali hlavně chlapy z LDNR, kterých tam půlka zůstala. Pak se přijde pofotit ten fousatý kripl a ty bojovníky poženou proti dalším opevněním.

   Je jasné, že při takové koncentraci sil, brutální kanodádě a vytrvalosti ta opevnění jednou padnou. Otázka je, proč to dělají takhle, co je cílem a jestli je rozumné ztratit tolik lidí, techniky a munice na toto, když tím válka neskončí a druhá strana se mezitím chystá na protiútoky. Nebo.. nevím, jestli se skutečně chystají, ale já bych to na jejich místě dělal. Když útočník spořádaně bije hlavou o beton v oblastech určených k likvidaci, tak je potřeba mu to nevymlouvat, držet ho tam a chystat se na úder tam, kde je slabý.

   Já myslím, že američtí soudruzi, kteří operaci řídí, a kteří nejsou v nervech, když obětují pár tisíc „rusáků“ – oni to nerozlišují, si pomalu chystají další kroky. Jen je mi trochu záhadou, proč neevakuují svoje lidi. Zejména poté, co padl rozsudek – tj. nebude je možné vyměnit jen tak anonymně, jak do března.

   Já si prostě myslím, že tato vítězství jsou velmi draze zaplacena lidmi, zdroji a v neposlední řadě i časem a přitom nepřinášejí zásadní výhodu, natož strategické vítězství.
   Ztratit 3/4 lidí útoky na betonové kryty je možné jen v naprosto výjimečných situacích, kdy oběť hrstky lidí přinese zásadní taktickou nebo operativní výhodu, které může zlomit situaci. Ale nedá se tak přece proboha postupovat půl roku, v podstatě plošně.
   Navíc, když není mechanismus doplňování lidí.

   1. Všiml jste si že vaříte z čisté vody? Vyrobil jste si představu obrovských ruských ztrát a nicotného zisku. Zároveň si předpokládáte, že pro ukrajinskou armádu nejsou její ztráty devastační, naopak, že dokáže shromáždit dostatek sil k úspěšné ofenzivě. Boje nevedou Američané, ale na začátku živí Ukrajinci. Ti dojdou první. Ukrajinské zdroje jsou zcela vyčerpané.
    Za co bude ukrajinská ofenziva bojovat? Co bude cílem. Rozbitý Severodoněck a Lysyčansk? Jaký je taktický a strategický význam těch míst a jaké cíle by tím Ukrajinci splnili a co tím vyřešili. Nic!
    Rusové postupují pomalu a systematicky. Nebojují bitvy muže proti muži. Používají taktiky vyčistění území od nepřítele a pak jeho obsazení. Taková taktika ničí morálku nepřítele. Ztráty Ukrajinců jsou násobně větší.
    Teď bude mít ATO problém se stáhnout z obou měst. Ústupové cesty nejsou volné a napřed musí upustit Sevedodoněck a teprve poté Lysyčansk. To bude nesmírně těžké a ztráty budou obrovské. Vhodný čas již minul.

    1. AK: Uskupení vSU v Lysyčansku je operačně obklíčeno. Pokus o průlom skončil těžkými ztrátami. Uskupení „🅾️dvážní“ dosáhlo Volčarovky a palebně ovládlo dálnici Seversk-Lysyčansk. Pokusy o stažení přeživších jednotek skončily těžkými ztrátami. Pouze 81. brigádě VSU se při ústupu za ostřelované silnici na Seversk podařilo přes ztráty stáhnout maximálně na 10 % vojáků praporu. Průzkum „Odvážných“ uvádí, že situaci v jednotkách VSU v Lysyčansku lze popsat jediným slovem – panika. Mnozí z toho viní vedení v Kyjevě a osobně Zelenského, který obětoval sedmitisícovou posádku Lysyčanska ve prospěch PR agendy a politiky…

     Gogo, vím, jistě to je jen chvilkový úspěch a Ukrajinci hned doplní stavy.

     1. Ale samozřejmě, že velkou koncentrací síly tu oblast dobudou. A jestli Ukrajinci udělají chybu, nebo je velení cíleně obětuje, tak tam zůstanou.
      To je jako s tím přechodem přes Doněc .. dělali opakovaně tu stejnou chybu, tak tam zůstalo pár jednotek.

      Jen si prostě zkuste odhadnout, jaký by měl být poměr sil pro útok, jaké budou ztráty, kolik takových útoků může provést útočník a kolik obranných operací obránce, zejména když může ustoupit a zaujmout obranu v další linii/městě.

      Já jen říkám, že ty trendy z mého pohledu vypadají tak, že s tímto způsobem vedení boje ruské jednoty nutně uváznou a po nějaké době na ně začnou útočit ty Kyjevské. Nebo začnou ohrožovat místa třeaba i na území RF – což se děje sice neustále, ale zatím nijak intenzivně a do hloubky – což bude psychologicky nepříjemné pro obyvatele.

      Já nečekám, že VSU provede protiútok a vezme zpět Severodoněck. Spíš jsem čekal, že se na poslední chvíli stáhou ty cenné jednotky a nechají tam ty, na kterých jim nezáleží tolik, aby to drželi do konce. A pak to zasypou dělostřelectvem, jestli budou mít materiál. A pak zase znova. Samozřejmě, že odolnost obranné linie 7 let budované je jiná, než když budujete něco tři měsíce. Ale toto klidně může pokračovat v podobném duchu až k Donu.

      Koukněte na mapu, kolik takových opevněných systémů a rozsáhlých aglomerací, které byly vybrané k obraně a boji o každou ulici, tam je..

      A to se nebavíme o „must have“ městech, jako Oděsa, Charkov a Dněpropetrovsk.

      Jestli obyvatelé vidí, že se města likvidují, tak mají dvě možností – jestli útočník má očividnou převahu a nechce zabít vás konkrétně, tak je lepší vyhnat posádku z města, zejména jestli ona vás osobně nebrání. Ale jestli je útočník zesláblý a město likviduje, tak je lepší podpořit místní posádku a útočníka zlikvidovat. I když jemu o vás osobně nejde, ale holt se nechcete nechat zlikvidovat byť i friendly fire.

   2. Blábláblá…

    1) Rusko tuto válku nechtělo a snažilo se jí do posledního okamžiku zabránit.
    2) Rusko ZATÍM neusilovalo a neusiluje o zničení Ukrajiny. POKUD k tomu bude donuceno, zničí ji.
    3) ZATÍM se Ukrajinu nesnaží zničit proto, že by pro Rusko byla problémem. Rusko chce pouze Ukrajinu neutrální a demilitarizovanou. POKUD však „demokratický západ“ nepřestane vysírat a usilovat o WWIII, Rusko Ukrajinu zničí a WWIII západu dopřeje se všemi z toho plynoucími následky.
    4) Rusko ZATÍM nejedná jako USA. To je US „taktika“ – zničit, rozesrat, vbombardovat do doby kamenné a zdrhnout. RUsko nemá kam zdrhnout – PROTO ZATÍM stále ještě nehodá Ukrajinu zničit. Bude-li však muset, udělá to.
    Poraženou ale bude (či spíše již je) EU. Bez surovin, bez plynu, bez ropy, bez elektřiny.
    5) Ani o zničenou EU Rusko nestojí. Ale nebude-li možno jinak, zničí ji.

    Opište si to na velký lepík, zvýrazněná slova si podtrhněte barevnou pastelkou a lepík si lípněte na rám monitoru.

    1. Politicke skoleni je jedna vec, neco jineho je realny stav na bojisti a vyhlidky.
     Nevidim to tak bezproblemove pro Rusko jako vy.

     1. Nad ostrelovanim ruskeho pohranici lezi velke tabu, ackoliv je pravidelne.
      Otazka zni, jaka je to specialni operace, kdyz je napadeno vlastni uzemi?
      Tam se to muze zvrtnout velmi rychle, protoze mobilizacni potencial domobrany je uz v minusu (rotuji utocne jednotky, ktere by mely narok na oddych).

     2. Já to vůbec nevidím pro Rusko bezproblémově.
      Naopak to vidím jako docela problémovou situaci. Ale západ prokazatelně hodlá vyvolat totální válku proti Rusku a tomu nezbude než bojovat o svou existenci VŠEMI prostředky.

      HLAVNÍ obětí takové války však bude EU. Tečka, puntik, finito.
      EU, na rozdíl od Ruska, nemá žádnou Sibiř nadupanou životně důležitými surovinami. Nemá žádné „Zauralí“, kam by se mohla schovat. Rusko ano a za WWII si již vyzkoušelo masový přesun lidí i výroby do bezpečí; a přežilo.
      EU však nemá jak přežít.

      Opsat, podtrhat, nalepit.

    2. Kdyby Kremelští nemuseli brát ohled na obyvatelstvo , tak by ta válka vypadal úplně jinak.
     Netvrdím, že nedochází i k excesům. To ale v každé válce.
     Ukrajinci bojují za možnost posunout základny NATO zase o kousek dál na východ.
     A Rusku je jasné, že ten posun by nebyl posledním.
     V tomhle ohledu je tzv. Západ nenasytný.
     Rusko sražené na kolena, Jelcinovo Rusko nikomu nevadilo. Takovému Rusku by možná Západ šoupnul i nějakou tu humanitární pomoc.

  2. Ukrajina skutečně je nucena doplňovat stavy z mobilizovaných – ale ona ty lidi sktuečně mobilizovala a během půl roku část z nich prošla výcvikem. Ti, kteří byli shledáni nespolehlivými, dostali šrot a nahnali je do zákopů na smrt rukama Rusů. To jsou ty příběhy nešťastných a zlomených, co se vzdávají, pokud to zvládnou a nestřelí je zezadu kluci z Pravého sektoru. Ti ale nepředstavují tu sílu, která je určena k reálnému boji za pár měsíců. To jsou síly zdržovací.

   Rusko, na rozdíl od Ukrajiny, ty svoje útočící jednotky nedoplňuje, nebo to dělá nedostatečně. A nevytváří ani rezervy, které by mohli pustit do prostoru, kde se podařil průlom. Takže to zase vede ke ztrátám, kdy pokračují ti, co prorazili a zůstanou tam. Protivník tak dostane čas se zase usadit, opevnit atd ….

   I to je důsledek faktu, že se relativně nedostatečnými silami útočí urputně proti dobře opevněným oblastem.
   Dopadnout to může různě, já jen se snažím upozornit na to, že toto by se nemělo brát jako geniální nebo nějak velmi dobrý způsob vedení boje. Já si ani nemyslím, že by byl tento stav Rusku vnucený. Iniciativu měli oni, mohli zaútočit kdekoliv, hlavně v první týdny.

    1. To je pravda, porážka pro ně bude znamenat pravděpodobně těžký rozvrat a nejspíš konec státnosti, přičemž nejspíš definitivní.

     O to je zajímavější fakt, že v mnoha oblastech jako by se Rusko k porážce samo vedlo. Neobtěžovali se zjistit skutečný stav před operací a po selhání nepřešli k modu, který by vítězství zaručoval.
     Samozrejmě po vojenské stránce, v roce 2014 by to byla vojenská, někde možná i jen módní přehlídka přes náměstích všech měst od Kyjeva po Oděsu. Dnes je to reálná válka a v případě trvání na statutu operace s velmi omezenými prostředky a zvoleným postupem, to neumožňuje ani takzvané osvobození Donbasu. Minimálně ne udržitelné.

     Sázejí na zhroucení protivníka? Protivníkem ale není Ukrajina, nýbrž USA.

     1. Pořád to samé gogo.
      V každé nové válce se nejdříve bojuje tak jako v minulé.
      Stále na něco upozorňujete , ale to běžte za Strelkovem a pak se seberte a jděte k Putinovi. Tady je to fakt celkem k hovnu a navíc vás nikdo nebude číst.

      Známe všichni tak půl pravdy a to ještě jen tu, kterou oni chtějí, aby jsme věděli.
      Jednou Vidlák napsal a já podotýkám, že to byla pravda hluboká, že nějaké ztráty jsou ospravedlnitelné, když se vede válka proti NATO. Je to tak. Rus by před několika málo lety neměl ani na takový odpor jako má nyní a já mám pocit, že západ je tím zděšen.

      Nevím odkud berete ty informace, že Ukrajina připravuje ty nejlepší jednotky na útok a naopak Rus je nemá. Myslíte, že je Ukrajina neměla, když prosrala Mariupol? Ale měla , ale bylo jí to houby platné. Myslíte, že by nyní čekala až se dovyzbrojí? Houbelec, v okamžiku kdy přijde o nejlépe opevněná území je vlastně v prdeli. To bude jako útočit do těch samých míst odkud vypadla? Nemyslím si. Cpala tam co měla , přišla o elitu ale samozřejmě i o kanonenfutr. Kde vezme tynové letadla, kde vezme ty nové tanky, kde vezme ty dělostřelecké systémy a MLRS? Ne gogo, to jsou nevratné ztráty a ty už Ukrajina nanahradí a západ je nemá.
      Prostě nestrašte, už takhle se klepu strachemco nám pětilepra zase připravuje v oblasti ekonomiky a kovidismu.

      1. Hnidopichu … že ztrácíte čas.
       Gogo v jednom odstavci napíše, že Rusové vítězí za cenu 3/4 obětí a v dalším tvrdí, že ti samí Rusové nedoplňují stavy. Tak nevím … něsom z teho vaľajaký múdry…
       Ale pochopil jsem, že Ukrajina teď předhazuje nevycvičené vojáky, aby zdržovali … než se připraví Wenck.

       1. Co vás na tom mate? Některé jednotky (zejména LDNR) nesly velké ztráty právě dobýváním těch pevností – Mariupol, Avdějevka, Severodoněck .. a mnoha dalších.
        V těch oblastech proběhla prakticky totální mobilizace a není už koho poslat, pokud jde o chlapy. Ty jednotky prořídly, některé podstatně.
        Strelkov tvrdí, že dva bataliony mají jen 20 lidí. Může to být dočasné, můžou přijít dobrovolníci a kontraktoři, ale ten stav očividně nějakou dobu trvá.
        Já neříkám, že na frontu nepřichází vůbec nikdo nový, ale je rozdíl, jestli jdou dobrovolníci, kteří nemůžou zaplnit ani ztráty, a tím, když provedete několik vln mobilizace, provedete třídění, výcvik a za pár měsíců je pošlete do pole – toto ještě nenastalo, ale očekávat to můžeme.

        Vy si skutečně myslíte, že lze útočit proti opevněním bez podstatných ztrát? A že to lze provozovat dlouhodobě jako standardní způsob vedení boje?

        Jestli máte nějaký věrohodný zdroj, např. lidi u milice LDNR, nebo někoho, kdo ví, jak to tam vypadá, tak ho vytáhněte na světlo boží. Já budu jen rád.
        Mně by bylo příjemnější se od vás dozvídat věci, které nevím, než vysvětlovat a interpretovat elementární věci, na keré jsem vám odkaz už dal.

      2. Máte pravdu, Ukrajina ledna 2022 je již stát minulosti. Obyvatelstvo na útěku, mladí muži vybiti. Země zničena a zdroje jí došly. Zbraně z NATO ji nezachrání, nezachrání ji již nic. Bude přeformátována a vznikne nová stát. Pokud ho vytvoří rozumně, bude i životaschopný.
       Hloubka katastrofy je v tom, kdy to pochopí sami Ukrajinci, zatím to tak – ale my jsme obětí válečnické atmosféry – že o mír není zájem, že je zvolena varianta vybít válečníky. Někdo tomu říká denacifikovat.

       1. Ukrajina je odepsaná jako stát a nejspíš i jako populace. Jestli to USA udrží pod kontrolou, bude se bojovat obrazně do posledního Ukrajince a postupně budou mít snahu přidávat další sousedy – někteří se nakonec hlásí sami od sebe, až přeaktivně.

        Mariupol byl jediné město-pevnost v obklíčení, ze kterého se dostat ani nemohli. Proto tolik padlo do „evakuace“, jak říká Arestovič. Však taky byly velké snahy je dostat ven.

        Jinde v tak masovém měřítku ty bojeschopné jednotky do obklíčení nepadají, dílem tou taktikou, jak jsem psal, dílem možná některé chtějí udržet nebo je obětují .. čert ví.
        Žádné velké počty zajatých nejsou.

        Jak to bude dál .. jestli se budou prohryzávat přes opevnění jak dosud, tak to postupně uvázne jak Němci u Moskvy.

        Na mnoha místech Kyjev střílí do ruských obcí, občas tam něco podpálí a tak. Na jihu se dají očekávat dvě věci
        1. Útok na Podněstří
        2. pokus o vyhnání od Kachovky, Chersonu atd.
        /nepočíám eskalaci u Kalinigradu nebo aktivizaci nepokojů v Gruzii, Arménii, Tádžikistánu.,./

        Já si myslím, že ty nově zmobilizované jednotky budou použity tam. Plus jednotky, uvolněné ze západní Ukrajiny tím, že tam nastoupí Poláci (a možná i náš, tedy Jurečkův bojový traktor)

        1. To je bezvadné, že vše tak přesně víte. Teď nám ještě napište, co udělají Číňané, zda zaútočí na Tchajwan nebo něco jiného. Že by Čína čekala, až USA a EU na Ukrajině zničí zbraně, které by mohl potřebovat Tchajwan?

         1. Vidíte, riskuji tím, že píšu předpovědi.
          Je to podle vás hloupé? Možná, ale umožňuje to pak ověřit, jaký měl kdo odhad. Mívám ho oproti lidem kolem sebe docela dobrý.

          Já čínsky neumím a v té kultuře ani oblasti se nevyznám. Vařím z vody. Čína bude čekat až USA zeslábnou a nejspíš jen budou harašit zbraněmi, ale boje se o ten ostrov nepovedou. Přejde do kooperativního vztahu s Čínou poklidnou cestou během 5 let. Pokud se podaří Číně transfer technologií, tak to přestane být strategickým problémem a bude to jen otázkou prestiže.

          Ale samozřejmě, jestli chcete znát pravdu, musíte se obrátit na pornoherce Jandu a jeho kolegy.

     2. No, pán je asi skutečnej strategicky vojenskej, hospodářskej, politickej a kdoví čeho
      ještě expert. Logistiku má v malíčku a psychologii taky. Zkrátka komplexní člověk.
      Navíc mu není utajená budoucnost. Už ví, že Rusko bude poraženo a čeká ho
      těžkej rozvrat. Kdesi mu nakukali jak Rusové a nahnaný chlapi z LDNR spořádaně bijou hlavama do opevnění a 1/2 jich tam zůstala (v dalším dokonce tvrdí 3/4 ). maj hrozný
      ztráty techniky, možná jim už dochází munice ….. Na Donbasu dle něj bojujou za Ukrajinu jen lemplové co maj Rusko jen zdržet, ta opravdová kvalita Ukrů k opravdovému boji
      se formuje kdesi v týlu a za pár měsíců to Rusku nandá. ….. atd atd. Jedno moudro
      vedle druhýho.
      Taky mě docela zaujala ta starost o to co už je zničený a kdo to bude opravovat. Myšleno
      třeba ten neuvěřitelnej zmar od UKček za 8 let , nebo teď ta kanonáda na Doněck
      kde žádná army není ???? A ten „fousatej kripl“ … ten musí pána obzvlášť užírat co ???

      1. Zkuste se raději zaměřit na téma – tím je situace na Ukrajině.

       Ten pán, o kterém píšete, je nezajímavý. Zajímavý bude jistě váš rozbor situace, dozajista mnohem lepší, než toho zmíněného pána.

      2. Předpokládám, že již před válkou o tom obšírně hovořil s panem okresním hejtmanem. Říká se tomu gaučový stratég (nebo kadet Biegler). Ono přiznat se, že nevím, je pro někoho asi problém. Hodnotit taktickou situaci bez znalosti strategických cílů (o kterých Kreml hovoří velmi obecně), natož z veřejně dostupných informací je holt problém nejen Strelkova, ale i něktrých anál-ityků.

     3. Opravdu, ale opravdu už byste toho mohl nechat . Neustále se opakujete a to vaše přesvědčování začíná být únavné. Slovy VK, nezaplevelujte zdejší prostor.

      1. No jestli to je na goga, tak ano. Je mnohem inteligentnější než scallop a jiní, ale přece jen už je otravný.

  3. Všimněte si prosím, jak pomalu se ruské jednotky pohybují, když potřebují Ukrajince přesvědčit, že jsou v morálním rozkladu a Ukrajina brzy zvítězí, stačí jen do kotle poslat další lidi…. A jak rychle se pak ruské jednotky pohybují, když zavírají kotel… U Severodoněcku byli Rusové před měsícem a tři týdny úspěšně předstírali nemohoucnost. A pak najednou, z ničeho nic, během tří dnů udělali větší pokrok než předtím za tři týdny. Navzdory všem těm HIMARSům a Cézarům.

   1. Co podle mě nechce většina těch, kteří analyzují situaci, chápat, je, že Rusové zkoušejí vojenskou strategii pro jednadvacáté století, zatímco všichni ti „profesionální“, ale hlavně amatérští stratégové stále přemýšlejí v intencích minulých válek. Už jsme se o tom bavili ještě na kydech – tohle jsou boje s minimem civilních ztrát, přičemž lze evidentně počítat s tím, že se civilní obyvatelstvo ani nebude pokoušet o nějaký větší organizovaný odpor. Dílem proto, že jsme si příliš navykli na veškerý civilizační komfort, dílem proto, že vlastně většina z nás ani neví, za koho a co by moc bojovala. Za zemi, v níž nám už prakticky nic nepatří a kterou skrze placené a nastrčené loutky poslušných lokajů ovládají jiní? (Fakt vtipné byly „zasvěcené“ předpovědi stejných analytiků jako teď gogo, že dojde k masivnímu partyzánčení.)

    Pokud se Rusům podaří zajistit na obsazených územích větší bezpečnost a udržet zásobování a pracovní příležitosti a potlačí to, čeho už se místní za těch osm let od Majdanu přejedli, tak to nebude další Afghánistán.

 6. Války se vedly buď o baby, nebo o zdroje a problém Ukrajina nevznikl v únoru 2022. Občanskou válku rozkutal Amík a těch 5 giga, co vyslepičila Nulandová padl na úrodnou půdu. Vytloukání ruskojazyčných od 2014 na východě nemohl vést k ničemu jinému, než k zásahu RF. Amík by jinak nejednal. Nejsem voj. stratég a ani nevidím do hlav generalitě RF, takže nevím, co udělali blbě a co byla taktika. Zato vsadím boty, že Rus tu akci dotáhne do konce tak, jak si představoval. Asi už má dost těch všech intrik, podrážení sportovců a podobných prasárniček, které mu „demokratický“ Západ denně nakládá na hřbet. Sám papež si pustil ústa na špacír a ukázal prstem, kdo za to může. On si takový přepych dovolit může, ukrajinský premiér Péťa LLM nikoliv. Jo, a ještě obdivuji místní diskutéry, jak se snaží stále dokola vysvětlovat trollímu anonymovi, že se mýlí. On to samozřejmě ví, ale za pravdu ho nikdo neplatí. Kdybyste ho ignorovali, za týden dá pokoj a půjde opruzovat jinam.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *