18 července, 2024

Bez krve člověk zbledne, bez vzduchu zmodrá, bez mozku zezelená

Volné cesty pro zemědělce, speditéry a řemeslníky – obyvatelé Kolína jsou solidární

Felicitas Rabe shrnula dění v Kolíně nad Rýnem v den největších protestů v moderní německé historii:

Od rána do odpoledne několik stovek farmářů, speditérů a řemeslníků projíždělo centrem města Kolín nad Rýnem v protestní koloně, která trvala hodiny v těžkých vozidlech a kolínští občané ji šťastně vítali. Policie obří průvod přátelsky a pohotově podpořila.

Farmáři protestují proti vládní politice v Kolíně nad Rýnem, 8. ledna 2024 Konvoj na Siegburger Straße v Kolíně nad Rýnem

Půl desáté ráno v Německu – Kolín nad Rýnem: V třeskutém mrazu a ostrém slunci se v pondělí od časného rána na dvou úsecích kolínského vojenského obchvatu sjely stovky tahačů a kamionů. Nakonec podle policejních informací zahájili svůj protestní konvoj proti daňové a hospodářské politice spolkové vlády s přibližně 600 vozidly v centru Kolína.

Mezitím i dnes pokračují, byť ve skromnějším rozsahu, protesty převážně v Berlíně a Braniborsku.

Farmáři protestují proti vládní politice v Kolíně nad Rýnem, 8. ledna 2024: Traktory čekají na kolínském vojenském okruhu

Protest farmářů proti vládní politice v Kolíně nad Rýnem, 8. ledna 2024: Procesí projíždí hranicemi města

Jak jste mohli vidět z bannerů na vozidlech, kromě speditérů se k farmářům přidalo i mnoho řemeslných podniků. V posledních týdnech se požadavky na zvrácení zvýšení daně na naftu a pracovní vozidla proměnily v mnohem obsáhlejší katalog protestů proti federální vládě.

Protest farmářů proti vládní politice v Kolíně nad Rýnem, 8. ledna 2024: Ve stylu protestů farmářů v roce 1524 – hnutí Buntschuh – boty a boty jsou zavěšeny

Na hranici města Kolína nad Rýnem už mávají první chodci. Kolemjdoucí postávají po celé trase a mají z protestu evidentní radost. Mnoho lidí mává, tleská nebo dává palec nahoru. Nálada obyvatel Kolína je zjevně solidární s bojem zemědělců proti zvyšování daní a semaforovou politikou.

Protest farmářů proti vládní politice v Kolíně nad Rýnem, 8. ledna 2024: Kolínští občané vítají farmáře s transparenty, když vjíždějí do centra města na Luxemburger Strasse

To se projevilo i v tom, že v ulicích rýnské metropole nebyla téměř žádná dopravní špička. Město bylo prázdné. Prodavačka pekárny z Kolína nad Rýnem-Deutz hrdě ukázala autorce v 9 hodin ráno o svou plnou výlohu. To ráno skoro nic neprodala. Na ulicích nebyl žádný provoz, protože farmáři přijíždějí do Kolína nad Rýnem protestovat – a to je při politice vlády nesmírně nutné.

Protest farmářů proti vládní politice v Kolíně nad Rýnem, 8. ledna 2024: Káva podávaná kolínskými občany v Severinsbrücke

Na cestě do centra města kolonu vítaly mosty s transparenty. Další obyvatelé Kolína se seřadili podél trasy s termoskami plnými kávy a procházeli se, aby nabídli řidičům čerstvou kávu a rohlíky namazané máslem.

Policie byla velmi nápomocná a flexibilní při uvolňování cesty protestnímu pochodu v Kolíně nad Rýnem. I když se průvod nakonec poněkud nepřehledně pohyboval městem v několika kolonách, policisté vždy zajistili volnou cestu a nedovolili ostatním vozidlům jet ulicemi určenými pro průvod nebo je odvrátili.

Farmáři protestují proti vládní politice v Kolíně nad Rýnem, 8. ledna 2024

Občas bylo vidět policisty, jak mávají farmářům a řidičům kamionů. V policejním sboru mohou být také lidé, kteří jsou „otrávení“ semaforovou vládou. Člověk neví. V Drážďanech jste mohli vidět policisty, kteří ostrakizovali demonstranty kritizující vládu. V Kolíně tomu tak tentokrát nebylo.

Protest farmářů proti vládní politice v Kolíně nad Rýnem, 8. ledna 2024: Občané tleskají konvoji farmářů na kolínském Neumarktu

Kolínští zjevně rádi uvolnili farmářům cestu. To, v co možná klimatičtí aktivisté doufali, totiž pochopení pro jejich protest za „záchranu klimatu“ (!), zažili demonstranti za záchranu zemědělství a německé ekonomiky jako celku. Nejen pochopení pro svůj protest, ale i velkou podporu ze strany obyvatelstva.

Tolik Felicitas Rabe a její fotogalerie.

Spolková vláda samozřejmě musela ukázat, jak důsledně na zemědělce kašle, a schválila včera vše, proti čemu protestují, zejména postupné rušení slevy na naftu a taktéž rušení daně ze zemědělských vozidel. Jak pravil Habeck ve svém „kůlplotovém“ projevu včera ráno na X – jiné cesty není. Samozřejmě blábolil něco o klimatu, ale o miliardách pro Ukrajinu se nezmínil, ani o miliardách na zbrojení. Je vůbec zajímavé, jak Zelení nepovažují válku za rušivý prvek pro životní prostředí. Podle informací spolkového ministerstva hospodářství se německý vývoz zbraní jen do Izraele v roce 2023 oproti roku 2022 zvýšil téměř desetinásobně. V roce 2023 byla vydána povolení na vývoz vojenského materiálu v hodnotě kolem 303 milionů eur. V čele těchto aktivit stojí ministryně zahraničí za Zelené – Annalena Baerbocková.

Naprostá většina mainstreamových německých médií, stejně jako většina semaforových politiků, včerejší demonstrace odsoudila jako „ nepřiměřené“, „infiltrované krajní pravicí“ a podle superministra  vicekancléře Roberta Habecka dokonce „vyvolávající sny o státním převratu“.

Pouze Berliner Zeitung přirovnaly protesty k roku 1989:

Berliner Zeitung cítí, že protesty farmářů připomínají konec NDR. Alespoň to je podstata názoru, který se objevil v úterý brzy ráno. Autorkou je Anja Reichová, vedoucí týmu Dossier a manželka reportéra Spiegelu Alexandra Osanga, kterého lze považovat za ztělesnění zavedeného a úspěšného východního Němce.

Reichová poznamenává, že když poslouchá zprávy, vybaví se jí termín „revoluční situace“ a zaznamenává „lidový hněv, který by mohl svrhnout státní moc“. Jazyk, kterým politici o protestech mluví, jí připomíná konec časů NDR, stejně jako debata o údajné „infiltraci“ protestů zprava a skepsi vůči médiím, která je nyní zjevně všudypřítomná.

Novinářka se ptá, jak velký vztek v zemi naroste. A kdy politici začnou brát obavy lidí vážně, místo aby je uráželi. Ve svém závěru čerpá z učení Lenina a Marxe:

„Dívala jsem se na internet. Revoluční situaci se říká – podle Lenina a Marxe – spouštěč revoluce, kdy propuká otevřené rozhořčení vykořisťovaných mas. Mezi charakteristické rysy patří nemožnost vládnoucích tříd udržet vládu v nezměněné formě a kontrolovat zvýšenou aktivitu mas. A budování proletářské strany připravené převzít vedení.“

https://rtde.live/inland/192132-freie-fahrt-fuer-bauern-spediteure/

26 thoughts on “Bez krve člověk zbledne, bez vzduchu zmodrá, bez mozku zezelená

 1. Zvlastni je, ze v DDR, baste AfD, byli na demonstranty policajti ostrejsi, nezli v BRD.
  To je dost podstatny moment, avsak tezko pochopitelny.
  Pro nas je dulezite a pozitivni zjisteni, ze cesky mainstream akci vymlcuje. To je potvrzeni uvah, zda-li se opravdu boji. Ano, boji se.

 2. I když víme,že zemědělci v Německu,mají hojnější dotace,ale tolik traktorů,nových,velkých a drahých o něčem značí.Problém bude v dotacích,které už krátí Brusel k vůli Ukrajině.Pak určitě i energie a hnojiva.
  Tak mne napadá,že se to jen zdůvodňuje zeleným šílenstvím.

  1. Sedláci kolem dokola mají tak obrovské traktory. že když je potkáme na místní komunikaci, musíme si z cesty odskočit do lesa…;) a pak se kodrcat dál v naději, že víc jich už nebude… 😀

  2. Njn, ale co když na )věr / podle toho jak u nás furt nabízejí tam to nabude jiné/ a proto ten rambajs. Banky chtějí své many many, kdyby je zabavily – nikdo je nekoupí. A omezené dotaze na splátky nemusí stačit.

   jo jo ty půjčky,. Bábo říkávala – žáidné půjčky – je to začátek konce. zA TOTÁČE NEBYL PROBLÉM – ALE ZA DEMO COSI – NJN

  3. Re: zemedelec

   A s čím by podle vás měli jezdit? S dederónskými krámy? Nemůžete srovnávat Honekrovy pomsty s jednoduchými a blbuvzdornými Zetory. Ostatně u nás to je skoro stejné. Blbci se ulakomili na „výhodné“ koupě se splátkovým režimem.
   Průser je, když si počítač v traktoru vzpomene, že už ho bolí kolečka. Mám známého servisního technika přes traktory. To jsou teda storky…

 3. Německo info:
  8. 1. 2024 8:48
  V Německu se od Nového roku zvedly nebývale daně a poplatky, lidé zuří
  Němci jsou nespokojeni s vládnoucí koalicí vedenou kancléřem Olafem Scholzem. Nelíbí se jim výrazné zdražení od nového roku, které zasáhlo mnoho sociálních oblastí. Do stávky se vedle zemědělců zapojili také lékaři, zdravotní sestry, řidiči, dráhy, pekaři, řezníci, prodavači, restaurace, lékárny, pracovníci sociálních služeb a další profese. Německo bude ochromeno. Není se čemu divit, vláda zvedla rapidně daně prakticky ve všem.
  Přehled zvýšených daní Německo od 1.1.2024
  ▪️ DPH na plyn zvýšena ze 7 % na 19 %
  ▪️ DPH na centralizované zásobování teplem ze 7 % na 19 %
  ▪️ DPH pro restaurace ze 7 % na 19 %
  ▪️ DPH na školní a školkové stravování ze 7 % na 19 %
  ▪️ Zavedena daň z plastu
  ▪️ Zvyšuje se příspěvek na zdravotní pojištění
  ▪️ Náklady na pitnou a odpadní vodu vzrostly v závislosti na regionu
  ▪️ Zvýšená daň z emisí CO2 (11 centů/ litr benzínu a 12 centů litr nafty)
  ▪️ V závislosti na regionu se zvýšila cena pro občany za elektřinu a služby elektrické sítě
  ▪️ Zvýšila se daň z nákladních vozidel
  ▪️ V platnost vstupuje „zákon o teple“, který uvaluje na obyvatele další výdaje
  ▪️ Bylo navýšeno mnoho pojištění (domy, byty atd.)
  ▪️ V mnoha obcích se zvýšily daně z nemovitosti Nejedná se jen o stávku zemědělců, ale stávku generální, která v Německu byla před 100 lety. Kdo zná historii, tak určitě ví, jaký to mělo důsledek. A naše média mlčí. My aspoň víme, kde vznikal úsporný balíček pro občany v ČR
  .
  Od mé dobré přítelkyně (Mudr)…

 4. Takže
  1)zjistit od operátorů, kdo se demonstrací zúčastnil.
  2)Zablokovat bankovní účty.
  – to je již natrénované z Kanady
  3)Pozastavit dotace
  4)Zakleknout
  A ono to pojede dál

 5. 🇩🇪Téměř 70 % německých obyvatel podporuje stávku farmářů proti vládním opatřením na snížení dotací, ukázal průzkum institutu INSA.

  Mezitím u Braniborské brány v Berlíně farmáři už třetí den protestují proti vládním opatřením na snížení dotací.

  Na znamení solidarity jim obyvatelé německé metropole nosí jídlo. Někteří farmáři v doprovodu policie jezdí se svými traktory po městě a pak se vracejí.

  1. Pan premiér nevyhodnotí právě nic, anžto odletěl dnes do Indie.
   Zřejmě byl před odletem seznámen s výsledkem dnešního jednání o odvolání pana ministra Jurečky a je
   v klidu. Dopadne to jako vždycky.

   1. Voni je nechaji vyblbnout a za tejden bude klid a nikdo si ani nevzpomene.
    Problem je vakuum v centru vlady, trojka Scholtz,Habeck a Burbock , delali co mohli, brzy pudou…Ale nic se nezmeni..Byli vopravdu dobre vybrany a sou
    uspesny v tom ,co maji za ukol.
    Co udelali uz nejde napravit..Ekonomickej a plynovej antirususmus ,jako zakladni program , je dobre videt. Soutez a celozapadni ,aby se z rusa znicili ,co nejvic.
    Nemecko nemuze bejt kolonie , z kolonie ma kolonizator prospech a ten neni a stat je posilanej do velky krize..
    Udalosti se vyznacuji demonstraci moci , ktera urcuje kam se svet ubira.
    Tedy kolonie se nenici , aby byl levnej vejvar a daly co nejvic..
    Usak se nici spolecne a drzi krok.
    President je vopravdovej bizar , jiny zamestnani bych nemoh delat , vubec zadny, netrefil by do kancelare a nebo na jine pracoviste. Ma ted voditele.
    Kdo vede presidenta vede usaka..Nebo tak. Absolutni maglajz.
    Priznakem zotrocenosti je napr.nazyvat vlady u nas ,nasi vladou a stale dokola.
    Utvrzovat ctenare ,je taktika , ze staci vymena za lepsi neslavici ministry a bude dobre.

 6. Největším nepřítelem současných „národních“ vlád je jejich vlastní národ, lid. Tak to vidí oni, bohužel.

 7. Demonstrace za zachování dotací „infiltrované krajní pravicí“, to může vyblít fakt jen libtard. By mne zajímalo, čím je infiltrován on.

  Díky za článek i fotky s pěknými nápisy.

  1. To takhle je vzdycky, kdyz „dialog“ znamena zasadne „rozhovor tech, co spolu souhlasi“. Pak neni problem davat slovum uplne novy obsah a nepripadat si vubec divne.

   Muzeme zacit klidne u slova „liberalni“.

  2. a tak když jsou schopný „krajní pravici“ připíchnout i celoživotnímu socialistovi Zemanovi …
   oni mají významy slov prostě jinak …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *