17 července, 2024

Azoter

Moji dlouholetí čtenáři vědí, jaký názor mám na zemědělství. Na světě existují hladomory v podstatě už jen tam, kam nevedou spolehlivé cesty či železnice a nebo kde je válka. Ceny potravin celosvětově v poměru k HDP stále klesají. Globalizace vybudovala infrastrukturu, která umožňuje velmi levně převézt obiloviny odkudkoliv kamkoliv. Každý trochu rozumný diktátor ví, že s hladem se nehazarduje, protože každou společnost dělí od revoluce tři jídla. Po světě putují obrovské objemy krmiv i jídla a zemědělská produkce stále roste.

Je to ovšem za cenu, že půda je celosvětově docela vydojená a produkce závisí na Haber-Boschově procesu výroby amoniaku. Průmyslová hnojiva zajistila pětinásobné i desetinásobné výnosy oproti ještě nedávným časům. Příprava osiv je miliardový byznys, protože odrůdy musejí být stále lepší a lepší. Používají se GMO obiloviny. Živočišná výroba se racionalizovala a připomíná víc automobilku než chlív. Všechno je založeno na vědeckých postupech a know-how, které nemá každý. Proto se vyplatí kupovat selate v Holandsku, kde mají nejlepší šlechtitelské programy, převézt je do Polska, vykrmit levným ukrajinským obilím, zabít je na Slovensku, smíchat s hovězím ze Španělska a kuřecím z Itálie a v Kostelci z toho udělat salám, který i dneska stojí 170 Kč/kg.

Půda trpí, protože se už dávno odtrhla živočišná výroba od rostlinné. Krmivo klidně ujede pět set kilometrů ke kravičkám do hypermoderního kravína, ale hnůj už se zpátky pět set kilometrů na to pole nevozí. Průmyslová hnojiva jsou mnohem levnější. Dokonce i dnes, když máme drahý plyn, ze kterého se hnojiva dělají.

Všechny ty grýndýly samozřejmě vedou jen do hladomoru. Lidí je na světě hodně a bez průmyslové produkce hnojiv se prostě planeta neuživí. Všichni ti Klausové Švábové možná věří, že jsou schopní uregulovat hemžení lidí… a možná fakt dokážou, ale mohu vás ujistit, že nikdo nedokáže uregulovat hemžení hladových lidí. Ani afričtí diktátoři ne a ti si s lidskými právy fakt hlavu nedělají. Pokud se přestanou používat průmyslová hnojiva, bude revoluce a ne grýndýl.

V principu je to jednoduché. Rostlina na svojí výživu potřebuje dusík. Toho je v atmosféře dost, ale příroda to zařídila, že tento dusík „žerou“ bakterie, které pak „žere“ rostlina. V dnešní době se do popředí dostává ještě další prvek a tím je fosfor. V blízké budoucnosti se dá čekat, že i s ním budeme mít problémy, protože lidstvu prostě dochází. Ale dusík je nejdůležitější. Nedáte-li rostlině dost dusíku, vrátíme se k přírodním (pravěkým) výnosům. To platí nejen pro pšenici, ale i pro brambory.

Přitom nad každým hektarem jsou desetitisíce tun dusíku. Ale rostlina ho přirozeně nedokáže dostatečně absorbovat. Bakterií prostě není dost. A tak se do půdy přidávají různá dusíkatá hnojiva. Močovina nebo dusičnan amonný. Dneska je to samozřejmě velká věda, k těm dusičnanům se přimíchávají další prvky, takže hnojivo umí víc, než jen dusík, ale pořád to znamená, že na pole sypeme v podstatě určitý druh soli. A levná průmyslová hnojiva svádějí k tomu, že se do půdy nevrací organická hmota v podobě hnoje či kejdy. Rozumný zemědělec alespoň při sklizni šrotuje slámu, aby se do půdy vrátilo alespoň něco. Ale jiní slámu klidně prodají do zahraničí, kde s tím pak topí v grýndýlových kotlech na hentu biomasu.

Proto mě vždycky potěší, když přijde někdo, kdo pro organiku v půdě alespoň trochu něco udělá.

Loni jsem objevil firmu Azoter. Oni přišli s tím, že nebudou solit půdu ledkem, ale prostě namnoží abnormálně henty bakterie, které na sebe vážou dusík a pomocí postřikovačů je aplikují na pole. Je to samozřejmě poněkud kompikovanější, než tady píšu, ale v podstatě díky aplikaci tohoto přípravku snižují potřebu průmyslových hnojiv na polovinu. Technologicky to není tak jednoduché jako rozprašovat močovinu, je zapotřebí dodržet nějaká pravidla na tlak v tryskách i správné počasí, ale pokud člověk není blbec, tak to funguje.

Já si to koupil, protože mám trochu problémy s nevyzrálým hnojem. Nemám dost prostoru, abych svůj hnůj nechal patřičně uležet a tak se mi musí uležet až v půdě, což při zdejších podmínkách není vždy úplně jisté. Prostě přicházím o část dusíku, který mám v hnoji a organika mi v půdě vzniká se zpožděním. Nedostatečně rozložený hnůj přes zimu pak občas zjara dělá problémy při přípravě půdy na sázení.

Tož koupil jsem henten Azoter a aplikoval ho na podzim na zaoraný hnůj. Teď zjara jsem o aplikoval podle návodu a ejhle, ono to funguje. Hnůj je rozložený a i přes studené jaro mi rostliny letos makají jako už dlouho ne.

Vyrábějí to bratia Slováci a i když pracují v mnohem větších objemech, Vidláka neodmítli a byli schopni mi dodat dostatečně malou dávku na moje plochy. Navíc mi namíchali i aplikaci pro postřik na list do vinohradu. Až sklidím víno, tak poreferuji, jak to dopadlo.

Jak říkám, je zapotřebí trochu umu při aplikaci, není to tak primitivní jako ježdění s rozmetadlem a stojí to zhruba tisícovku na hektar, takže je poměrně důležité, aby to nevzal do ruky pitomec. Když nechci, je to horší, než když nemůžu. Já blbec nejsem, tak se mi to krásně osvědčilo.

Nevýhodou je, že toho nenakoupíte do zásoby. Jsou to živé bakterie. Je zapotřebí to koupit a použít. Ale bez problémů jsem se domluvil.

V posledních letech se mi Slovensko ukazuje v tom nejlepším světle. Používám jejich malotraktory a teď i jejich bakteriální hnojivo. Obojí si nemohu vynachválit.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

235 thoughts on “Azoter

 1. odjinud
  Ano. V médiích západních zemí se občas objeví pravda. Ne tak u nás. Naše media nevidí a neslyší, náš prezident se fotografuje společně s nacisty, po našich silnicích se bez problémů prohánějí ukrajinské vozy s poznávací značkou s nastickou symbolikou a naše soudy trestají mladíky za písmeno Z vyšité na batohu. Míra naší devotnosti, lokajství a vlezdoprdelismu je dechberoucí.
  https://www.novarepublika.online/2023/06/propaganda-hlavniho-proudu-konecne-priznala-ze-se-snazi-vybelit-otevrene-nacistickou-prislusnost-sil-kyjevskeho-rezimu-2

 2. bouchne to v noci naplno? ukronackove maji mit blizko Rusu nachystano sto tisic sebevrahu a hned vedle nato zahajuje nejvetsi manevry v historii…

 3. Pořád je to honění větší sklizně,na úkor zdraví.
  Je mne jasné,že půda je vyždímaná a bez chemie,by se neurodilo ani tolik,co před 100 lety.
  Ještě se vrátím k Kachovce,vůbec nebyl podroben důkladné diskusi problém odpouštění vody z přehrad nad Kachovkou.Kdyby nebyla zvýšená hladina na Kachovce,vůbec by nedošlo k záplavám,zas tolik nebyla narušená hráz.Takže jasný úmysl od Ukrajinců,protože věděli,že ji odstřelí,ale bez zvýšení hladiny,by se nic nestalo.Pak mne zaráží,kdo obsluhoval Kachovku,proč neodpouštěl také.

  1. Re: zemedelec

   Mám pocit, že se pravdu nikdy nedozvíme.
   Ono to totiž vůbec nikoho nezajímá.
   Neziskovky jedou na 110 %, pisálci nemusejí psát o každonočních výprascích soudruhů herojů, herojové nemusejí naostro zkoušet přeplavat Dnipro, za fšecko-uplně-ganc může Putin, v čem vidíte problém?
   Kdo je moc zvědavý, bude brzy starý, říkával mi jeden ujec. Jeho přednostní zájmy se rovnaly starosti o úrodu ovoce – jestli bude co pálit, a co je nového v jeho lese, který zdědil po předcích.
   Celý pracovní život strávil s koněm v lese.
   Dožil se šestadevadesáti let…

 4. Rajchl zmlatil ochranku
  https://skrytapravda.cz/z-domova/1267-rajchl-brutalne-zmlatil-ochranku-prazskeho-obchodniho-centra
  .
  fakt si to precitajte je to mimoriadne poucne:
  .
  Má to však háček, či obrovský hák: ten odsouzený Rajchl není Jindřich, ale Martin, za kmenové buňky nezodpovídal Jindřich Rajchl, ale vědkyně Syková a ředitel Drahoš a tenisové kurty nerozkradl Jindřich Rajchl, ale člen společnosti Ryvola a Rajchl byl u soudu pouze jako svědek. (Ten dotyčný dostal 4,5 a už si je odseděl) A toto je závěr soudu: ne Rajchl, ale Ryvola!
  .
  Přesto je se vším Rajchl spojován, protože partička Vrábel, Zítko, Peterková, Bílý a Sogel za pomoci několika darebáků to dala dohromady, FORUM 24 a Seznam to pospojovaly a udělaly z toho kauzu, a pak to všude rozesílaly. Pravděpodobným vůdcem této špíny byl Vrábel, který to několikrát přiznal a lze dohledat, jak vzteky řve, že Rajchla zničí, protože lidé na Václaváku jsou jeho. Že prý Rajchla poslouchají policisté, soudy, všechny manipuluje a proto Rajchla zničí.

  Niže máte odkazy, důkazy, a samozřejmě z celého pravdivé je jediné: vše je špína party kolem Vrábela, Seznamu a FORUM 24, pouze jediné je pravda: grilování v Chomutově s Jindřichem Rajchlem tuto sobotu 10.6. od 14 hod. A my tam jedeme!

  Už chápete, jak se vytváří soustředěný útok na někoho, koho chtějí odkráglovat? Kolik lidí si vše totálně prověří? Skoro nikdo. Většina naletí pouze na nadpisy. A nechá si ze sebe udělat hovádko Boží.
  proste takto

    1. Trámové kříže. „To jsme to dopracovali…“
     Ano.
     Už aby byly volby. Jenže koho volit? Jeden hlas….., no tak dva….

  1. V minulém století byly takové zbraně zakrývány a maskovány. Přesuny se prováděly v noci. Ve dne bývají koleje plné osobáků a náklaďních vlaků.
   Pročpak asi dnes, když jsme všichni Bruseláci ve válce, jezdí technika nezakrytá?
   Že pro uklidnění bezezbranného obyvatelstva? Nebo pro zastrašení nepřátel?
   Zatím je nejvíc podělaná celá Bruselie a její nenažraní političtí cowbojové a cowbaby. (dobytek mi to odpusť)

   1. Mimochodem – hovno by se stalo, kdybyste vy prasata, vy hovada nečistý a nemytý aspoň ty Lidice vynechali z těch svejch sviňáren.
    Maucta…

    1. Lhaní o genocidě Ukrajinců ve 39. letech a vraždění v Katyni nevadí. Tam totiž umíraly podřadné národy … vlastně jaké národy, gosudar přeci objevil, ze ukrajinský národ neexistuje, takže je to v pohodě.

     1. Hele, ty prase negramotný, s tím musíš na někoho, kdo to dělá.
      Chcípni, hnuse!
      Kurva, to hovado zkurvený mě nasralo!
      Odkliďte to hovno někdo.
      Smazat toho hnusa je otázka hygieny, taky byste si nenechali nasráno na rohožce!

      1. Ovšem, jako inspirace k pohledu z jiné pozice, z jiného úhlu….
       Proč hubit Slovany, tu podřadnou rasu. Naposledy takový pokus vyšel draho. Co zkusit to jinak. Vždyť už znovu oslavovaný Karl Marx, napsal co jsou to za ksindl. Jak říká i profesor Schultze v „Ocelovém městě“.
       Tak co to zkusit jinak…. Že by se hubili navzájem. Trochu jim k tomu pomoci a navíc na tom vydělat…. Dostat tak do sebe všechnu tři, Rusy, Ukrajnce, Poláky. Češi…. dílem spotřebovat, dílem se asimilují. To chce čas. Slováci v těch velkých číslech jsou marginálie.
       Za Novou Evropu v Dutozemi obklopené světovým ledem chránící nás před zhoubým oteplováním! Očištěnou, zelenou, ekologickou, plnou chráněných zvířátek.
       Nad hlavním městem Europánie vypínající se jako Kolos Rhodský rozkročený Vůdce se svým věrným Blondiem….

        1. Přece byste to neřešil teď, když si každý může vybrat pohlaví jaké mu nejvíc vyhovuje. Nechte to na výběr i chudince Blondi, co položila svůj život v boji proti bolševismu.

       1. Ksindl slovanské etnikum en bloc ? Trochu složitější :
        http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=6257
        Vyjmu zajímavůstku : „…Řada údajů v díle Marxe a Engelse svědčí o tom, že si oba klasikové uvědomovali samostatné postavení ukrajinštiny a Ukrajinců jako zvláštního národa. Engels vystoupil proti ruskému a rakouskému monarchismu a ovšem i proti šlechtickému Polsku na obranu národních práv Ukrajinců….“

        1. S tím takhle pracoval i Bismarck. Na jihu Ukrajiny byly i řecké osady. Na jihozápadě „Rumuni“. Na severozápadě Polsko. Mix.
         Však je rozdíl i mezi obyvatelstvem Leningradské oblasti a Povolží.

         A co …. Podkarpatská? Tamní Kyjevem utlačované a do války naháněné rusínské obyvatelstvo?

         1. O „Rusínech“ (to je také složité , s tímto názvem – kdo a proč se cítil či necítil být Rusínem, z tamnější populace) dobře a čtivě, reportážním stylem, psal Ivan Olbracht. Někde mám tu jeho knížku zahrabanou.

     2. Proč právě Ukrajinců, když v podstatě jsou stejnou míchanicí jako Rusové? Všichni jsou, prakticky, Rusové. A Stalin byl kdo? A Ježov? Beria? Ostatně kdo byl zakladatel Čeky Dzerzinskij? Jestliže to pojmete relativním zastoupením ve vrcholných funkcích tehdejšího Sovětského svazu, poměru k veškerému obyvatelstvu, jaký byl podíl Rusů?

      1. Ježov byl Žid. Jeho předchůdce Jagoda taky. Stejně tak Trockij. Beria byl Gruzín stejně jako Stalin. Dzerzinskij byl Polák… v čem je problém?

     3. Normálním lidem vadí.
      Zkuste si ale k té Katyni najít i Wielka Piasnica (a heslo „Intelligenzaktion Pommern“) , o tom místě se takřka vůbec v mainstr. mediích nepíše.
      No a pak třeba Chatyň (opět mlčení). Takových míst prý bylo v Bělorusku na stovky.
      https://en.wikipedia.org/wiki/German_occupation_of_Byelorussia_during_World_War_II
      „….At least 5,295 Byelorussian settlements were destroyed by the Nazis and some or all their inhabitants killed (out of 9,200 settlements that were burned or otherwise destroyed in Belarus during World War II), and more than 600 villages like Khatyn had their entire population annihilated…..
      Předpokládám, že toto masové vraždění Slovanů a židů tehdejšími Němci Vám vadí !?!?

      1. Ne, přece. To byli ti zlí nacisti. A Němci se přece mocky omluvili, tak je to cajk. Navíc, jak jsme slyšeli nedávno i od místních libtardů, když údajně kdesi žralok zabil Rusa, že se nic nestalo a že je štěstí, že neumřel člověk.

      2. Proč by mělo vadit? Je nám vysvětlováno, že nejsme Slované, ale dílem Keltové, dílem Germáni. Pro nějaký účel. Pro jiný jsme Evropané. Pro jiný jsme slovanský ksindl.

     4. Hanonym asi neviděl film Volyň.
      To je ta báchorka o pravdě a lásce na Kyjevské Rusi či říši Velkopolska mezi sousedními národy.
      Tak tu velkodemokracie Kyjevské junty zakázala promítat, pobolševicku.
      Kde chybí argumenty nastupuje ta Cenzúra.
      Kdo to vraždil v Babím Jaru? Že by nácisti jako v Lidicích nebo v Terezíně?
      Marně hledám Ukrajinu na mapách před Velkou válkou, stejně jako nějaké Slovensko.
      Tam se moc nevraždilo, ale deportovalo se státním příspěvkem Slovenského štátu.
      Zvláštní je, že německá propaganda natočila a poslala do světa záběry z exhumace Katyňského masakru vojáků polské armády, ale z masakrů vesnic ve východní slovanské Evropy se světu nechlubila.
      Viděl Hanonym film „Jdi a dívej se“?
      Zatímco do

  1. A nikoho nenapadlo, jestli to náhodou není „fake“?
   Viz wikipedie
   „Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, studoval též v Rakousku a díky Fulbrightově stipendiu též postgraduálně v USA. Od roku 2003 je činný na Univerzitě Karlově a na Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví. Odborně se zaměřuje především na regulaci systému zdravotního pojištění, úhrad za zdravotní péči, organizací zdravotnických zařízení a práva pojištěnců.
   Angažoval se v České pirátské straně, kde byl pouze registrovaným příznivcem. V prosinci 2021 se kvůli rozdílům v hodnotových postojích rozhodl opustit poradní vládní tým koalice Pirátů a hnutí STAN.[1]
   V březnu a dubnu 2023 vystoupil jako řečník na protivládních demonstracích organizovaných Jindřichem Rajchlem.[2][3]
   https://cs.wikipedia.org/wiki/Ond%C5%99ej_Dost%C3%A1l

   Ausgerechnet pro tu spolupráci na protivládních demonstracích s Rajchlem?
   L.

   1. Co jestli není fake?
    Ondřej Dostál s Jindřichem Rajchlem si stáli neochvějně po boku v čele protivládního sabotážního komanda po celou dobu covidu, kšefty v téhle oblasti SPOLEČNĚ shánějí dosud, a proto stojí bok po boku i na demoškách.

    Parta advokátů prostě začula příležitost dostat se k lizu a tak po ní jdou hlava nehlava.

    1. Aha, ono se poněkud zašmodrchalo vlákno a teprve teď jsem zjistil, na co reagujete 🙂

     Fejk to je ze dvou důvodů, z nichž ten hlavní – provedení – je zcela marginální.

     Jinak co se Dostála týče, tak ani omylem nebyl „pouhým registrovaným příznivcem“.
     Dostál byl členem volebního týmu Pirstanu a odešel až když se mu někteří piráti začali hrabat v drůbcích: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/pirati-a-starostove-spolu-ondrej-dostal-odchazi-z-vladniho-tymu_2112132207_kth

     1. Co považujete za „drůbky“?
      Z článku se jednoznačně podává, že pirátská pakáž ho napadala za jeho postoj k očkování ohledně covidu. Nic míň, ale také nic víc.

      O tom, že tzv. „dobrovolné“ očkování proti covidu bylo v naší novodobé /popřevratové/ historii zatím nejodpornějším porušením základních lidských práv /dnes ho překonává omezování svobody slova/, lze sotva pochybovat – míním tím nátlak na očkování nebo dokonce POVINNÉ očkování určitých profesních skupin.
      A skutečnost, že tzv. „očkovaní“ měli volnost pohybu /ačkoliv bylo dostatečně známo, že očkování možná může v některých případech poněkud chránit proti závažné formě onemocnění, nemělo však vůbec žádný vliv na přenos viru nakaženým očkovaným – protože očkování viry nezabíjelo, jen mohlo člověka činit poněkud resistentnějším proti důsledkům nákazy/, kdežto „neočkovaní“, ačkoliv nebyli nakaženi, museli být v izolaci /neměli volnost pohybu/ silně smrdí zločinem apartheidu a diskriminace skupiny osob podle § 402 trestního zákoníku – cituji –

      㤠402
      Apartheid a diskriminace skupiny lidí
      (1) Kdo uplatňuje apartheid nebo rasovou, etnickou, národnostní, náboženskou nebo třídní segregaci nebo jinou podobnou diskriminaci skupiny lidí, bude potrestán odnětím svobody na pět až dvanáct let.
      (2) Odnětím svobody na deset až dvacet let nebo výjimečným trestem bude pachatel potrestán,
      a) uvrhne-li činem uvedeným v odstavci 1 takovou skupinu lidí do těžkých životních podmínek, nebo
      b) vystaví-li takovým činem takovou skupinu lidí nelidskému nebo ponižujícímu zacházení.
      (3) Příprava je trestná.“

      A protože promlčecí doba u tohoto zločinu činí patnáct let, chci doufat, že se podaří české justici v té době zmátořit, postavit se na vlastní nohy a odpovědné vládní činitele a tzv. „odborníky“, dle jejichž stanovisek činili svá rozhodnutí, pohnat k zodpovědnosti /a do kriminálu/.
      Na to, aby věděli, že se vědomým umožněním volného pohybu tzv. „očkovaných“ dopouštějí šíření nemoci, měli dostatek informací /ale jejich nositele záměrně ostrakizovali/. Protože bylo zapotřebí vydávat ony miliardy za údajné vakcíny do těch „správných“ rukou /myslím, že ta „Z Lejna“ o tom neví málo/.

      1. Dostál nekritizoval povinné očkování.
       Dostál s Rajchlem sabotovali všechna protiepidemická opatření vč. desítek žalob, protože Babiš.
       Což Dostálovi omlátili Pirstani o tlamu, tak práskl dveřmi.

       Od nástupu pětidemolice šlapou brázdu a nepodali proti vládě jedinou žalobu nebo trestní oznámení.

      2. Mám velmi nepříjemný dojem, že nikdo nikdy nebude šetřit, natožpak soudit, ty zločiny z covidové diktatury Čssd a ANO.
       Kdepak jsou dnes hlavní činovníci toho zrůdného fašistického spiknutí Ábiš, Vojděch, Krymula, Grabenbergr, Blatňák, Vojevojtěch? A ministr policejních razií a zavřených okresů, zaklekávání osob bez náhubků…?

   1. Byli zhruba od let 50.tych Kissingerovi svazaci a ted cviceny Schwaby a ty jsou na obsazovani mist ve vlade a ve stranach..Pred kterejma varuju.
    Maji ovladnout svet..

    1. Kissinger právě tohle šílenství nechtěl. Byl realista. Kritizoval přehnaný idealismus v mezinárodních vztazích.

 5. Navštivte náš bazar tankové techniky!

  Všechny tanky jsou prověřeného původu, v dobrém technickém stavu, výborně jezdí. Rozsáhlá nabídka příslušenství. Autorizovaný servis. Výhodné ceny při pořízení na leasing. Plný palebný průměr jako bonus.

  Tý vole! To je nápad! Leoparda po německym důchodci fplný palbě, fmetle se šíbrem na hlínách. Úplná voňafka. Po tom ta bába Černochová skočí jak slepice po flusu. Vlhkej sen vole. Co vlhkej úplně mokrej vole. A co ty vole Ukroši. Tý vole ty koupěj fšecko. Ty jsou tak hladový že koupěj i uplnou sežranou vraždu s kolama vod žebřiňáku. Kámoš co dělá f týdletý jiný technice jim to nastačí vozit, vole. Ty maj spořebu jak vermacht u kurska. Vejvar snů, to mi věř. Hory vaty, vole, že si je nedovedeš představit. Ani v tom nejrajcovnějsim snu vole. To mi věř!

  1. Takhle mluvívali jedni nejmenovaní miliardáři, když ještě měli vojenský bazoš u Holoubkova a pomaličku rozjížděli kšefty se smrtí napříč světem.

   1. Podobnost ne náhodná. „Elita“ národa. Ne, že ti, kteří se mezi tím naučili jíst příborem, neříkat vole jako každé druhé slovo. Alespoň na veřejnosti. A ne že ti ostatní ve světě jsou lepší. Jen dovedněji matou fasádami. Pro ně jsme odpad. Všichni, kteří nepatříme mezi ně jsme odpad. Ať jsme kdokoli kdekoli.

   2. Však dnes mají své nepovedené učedníky až na nejvyšších trůnech!
    To ovšem neumějí za korunu koupit a za trůn prodat.
    Ti kupují na dluh u lichváře a prodávají na východním bazaru za směnky untervasrmanům.

 6. Gerd napsal:11 června, 2023 (5:39)
  „O fosforu i dusíku zde mnozí vše napsali, takže jen stručně shrňme:
  – fosforu je na světě relativně dost, ale dostupného pro rostliny je nedostatek, neb ložiska jsou zhusta kontaminována kadmiem nebo uranem….
  ……“

  Zkusím k tomu dodat –
  „A Hliník se odstěhoval do Humpolce.
  Tak to jsme definitivně v loji….“
  L.

  PS
  A jestli vás to bude zajímat /si to přečíst – a myslím, že to stojí za to/, když jsme u těch prvků chemické soustavy, dovolím si připojit stručný článeček, který jsem počátkem roku 2010 /jak ten čas letí/ zveřejnil na „Vanilce“ Honzy Krůty /http://www.vanilka.cz/glosar/4995/
  – již nelze dohledat, archív zanikl/ –

  „Dusíci a Kyslíci
  V Glosáři na titulní straně Vanilky napsal „Jazzík“ vtipnou poznámku o výskytu jména „Dusík“, a že na „Kyslíka“ nenarazil.
  Tak jsem nakouknul do seznamu četnosti příjmení, který mám stažený asi rok (autor Ministerstvo vnitra), a zjistil toto: Mužských jedinců s příjmením „Dusík“ je podle něj v Česku 219, čímž se v četnosti řadí na 3772. místo. Ale pozor, jsou i „Kyslíci“! A je jich v mém seznamu 56, čímž se zařazují na 13 416. místo pořadí.
  No a proč to píšu?
  Když ta čísla sečtete, je to 275. A když z toho uděláte procentuální poměr, činí Dusíci 79,6 % a Kyslíci 20,4 %. Což zase není nic světoborného. Jenže srovnáte-li to se složením atmosférického vzduchu, zjistíte, že v něm je obsaženo 78,09 % dusíku a 20,95 % kyslíku. A to už je prča, co říkáte!?
  Samozřejmě, že uváděná čísla se aktuálně mění plus mínus, podle toho, kolik Dusíků a Kyslíku se nově narodí a kolik jich umře. Tak mi to nedalo a kouknul jsem na poslední ze zveřejněných seznamů (červenec 2009 http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx?q=Y2hudW09Mg%3d%3d). A ejhle – Dusíků už jen 215 a Kyslíků 60. Dohromady zase 275, ale Dusíci tvoří už „jen“ 78,2 % a Kyslíci 21,8 %.
  A pak že se s naším ovzduším nic neděje! Hle, poměr už je prakticky přesné složení vzduchu, jak má být, dokonce poměr kyslíku je vyšší: Heuréka!
  (Lex)“

  1. Obsah kadmia byla potíž ve fosfátech dovážených a Afriky.

   Jinak kadmium v baterkách pořád ještě používám. V komunikační technice pro „strategické účely“. Drží a drží.
   „Jen pro profesionální použití“.
   To kteří používají pro speciální účely vědí proč.
   Pluspóly nejsou dost vystouplé pro použití ve spotřební elektronice, to se dá vyřešit vložkou. Třeba tenkým neodymovým magnetem. Těmi se dají i spojovat. A když umíte pájet káble na „neodym“a nepřekročit kritickou teplotu … Propojování funguje i u NiMh. Ale ty jsou takové elektrické bláto. Co jsem vyházel i eneloopů…. A baterky z Lidlu…tak do hraček.
   Lithium je výborné ale jak pro co.
   Vnitřní užití bych doporučil vládě ale i opozici.

   1. Můj otec zkoumal vliv kademnatých iontů na organismus, tedy organismus laboratorních potkanů. Moc si toho nevybavuji, jen to, že dodávány do organismu vedou ke kastraci (samčího organismu).

    1. Katango
     Na Aktuálně.cz , ale před asi deseti léty o kadmiu a potkanech psal
     profesor Drobník. Přídavek buničiny do potravy zmenšoval vstřebávání Cd a prodlužoval potkanům život.

  2. Můj soused je Dusík. Myslím, že největší množina Dusíků je v obci Hostěradice, tam se to jimi přímo hemží ☺
   Ostatně můj soused odsud pochází. Jestli tam mají i Kyslíky? Asi ne, nevím o nich.

  3. Lex
   Váš postřeh je podložen přesnými čísly a prokazuje, že český národ je v rovnovážném stavu s přírodou a žádný grýndýl na něj netřeba aplikovat.
   Chtěl bych se jmenovat Argon.

  1. No, budou to mít hodně složité. Nevím, kdo je v Kyjevě ministrem vnitra a ministrem spravedlnosti.
   Ale odhalovat vnitřní nepřátele tam uměj na 1*.
   Proti těm je i náš Rakušan hotovej beránek.

 7. off-topic
  Kanadské úřady zařadily blogera Jurije Podoljaka na sankční seznam 24 fyzických a 17 právnických osob. Podle Ottawy se „snaží zničit ukrajinské kulturní památky, instituce a ukrajinskou identitu“.

  1. Re: Homér

   Tak to je „Yura“ musí srát OPRAVDU hodně. Vymyslet něco tak blbého jako zdůvodnění zápisu, to dá opravdu fušku.

   1. Já mu držím palce. Působí na mě jako seriózní, odpovědný člověk.
    A Kanaďani! Ten jejich blbeček Trudeau! Mohl by se líbat s naším nejvyšším blbečkem.
    Kdysi jsem Kanadu považoval za relativně slušnou zemi, na rozdíl třeba od USA. Co se tam ale děje v posledních letech, to rozum zůstává stát.

  2. Svobodu myšlení, projevu a práva na informace si prostě rozvracet nenecháme, jasný!?
   Zejména ne od nějakýho stepního mužika!!!

   Tvl, to by jeden blil :-/

     1. Vykašlete se na něj, vždyť o to mu jde, aby se s ním někdo hádal a on mohl dělat chudáčka. Ignorujte ho, s takovým blbečkem přece nechcete diskutovat. Jste přece, na rozdíl od takového vypatlaného idiota s mainstreamem vymytým mozkem , inteligentní člověk.

    1. Ako prvý sa z letargie prebudil nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý bol dovtedy zaneprázdnený len všelijakými ultimátami predkladanými Moskve. Tentoraz bola „platňa na gramofóne“ jednoznačne iná. Čoby aj nie, keď nemecké „Leopardy“ horia pri Záporoží.

     Nemecký kancelár Olaf Scholz povedal, že chce udržiavať kontakty s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a má v úmysle s ruským lídrom opäť „v blízkej budúcnosti“ telefonovať. Scholz poznamenal, že s Putinom hovoril pred konfliktom na Ukrajine vlani vo februári a už aj počas neho.

     „A hoci som to už dlho nerobil, mám v úmysle to v blízkej budúcnosti urobiť znova,“ zdôraznil šéf nemeckej vlády.

     No viac veľavravná bola odpoveď na túto jemne maskovanú prosbu o milosť od hovorcu ruského prezidenta:

     „Telefonický rozhovor medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a nemeckým kancelárom Olafom Scholzom zatiaľ nie je v pláne,“ povedal agentúre TASS tlačový tajomník ruského lídra Dmitrij Peskov. Na otázku, či už bol takýto kontakt naplánovaný, odpovedal „nie.“

  1. Jaké trápení? Hoši, co spolu mluví, to zase ovládli a už si připravují zoubky na nemalý majeteček, Lihový dům a tak podobně.

   Jinak socdem se chýlí ke konci. I proto si dali do nového znaku gilotinu.

   1. A hlavně, aby nikdo nevyčníval, natož aby se někdo nový nestal vůdcem. Proboha!
    Takže předsednictvo zůstalo “vyvážené”: Šmarda (nedovzdělaný průměr, bez vize), Netolický (vyčůránek a mydlič schodů), Ostrá (naivka, vyloučila s kým by nikdy nešla: ANO, SPD a pětikoalice, a tak nemá nikoho), Zaorálek (chytrá korouhvička, jen se nespálit), Ulrych (mladý socdem, co neustále všude vysvětluje proč volil předsedu ZO KSČ Petra Pavla), Buzl (ten se k politice naopak nevyjadřuje vůbec, neboť v socdem má na starosti majeteček) … atd

    Dobrý oddíl.

    1. Šílený 🙁

     Ale je mi záhadou, proč si řaďáci (těch pár posledních, co ještě zbyli) volí na sjezd delegáty, o nichž musí vědět, že opět zvolí ty, co partaj přivedli k zániku. To mi prostě rozum nebere.
     I okresní a místní (základní) organizace mají pár chechtáků v kasičkách, takže by se mohly svalit na hromadu, říct Šmardovi&spol „pápá“, založit novou partaj a začít znovu a lépe. Musí jim být jasné, že z Liďáku stejně nikdy neuvidí ani kachli, takže nic jiného než ty drobné v kasičce k dispozici nemají minimálně do vypořádání majetku.

     1. Vymírání (vymítání) základních organizací socdem začlo už za Špidly a vrcholilo za Sobotky. Může o to vyprávět třeba kolínská organizace, když si ze svých lidí , které znala, nanominovala kandidátku do parlamentních voleb. Ale ouha, dorazil Sobotka a do čela kandidátky jim z moci předsedy dal na první místo Škromacha, kterého v Kolíně dlouho neviděli. To se stalo i v jiných místních organizacích, jako ukázka vnitrostranické demokracie v praxi. Tak řada nas….ch členů odešla.
      Postupně (čest výjimkám) zbyli hoši, co spolu mluví. Stačí mrknout na socdemáckou diskusi na jejich fejsbůčku (čest výjimkám).
      A ti nejlepší z nich jsou pak odesláni na sjezd zvolit Šmardy.

 8. A aby tu bylo i něco positivních zpráv, tak jednu veselou.
  Dvacetiletá Greta Thunberg ODMATUROVALA!!!
  Nositelka česného doktorátu práv na University of British Columbia
  nositelka česného doktorátu teologie na University of Helsinki
  držitelka čestného titulu Doctor honoris causa (dr.hc) uděleného belgickou univerzitou Mons
  nositelka ocenění Glamour Woman of the Year 2019 časopisu Glamour
  nositelka ocenění Osobnost roku Time 2019 časopisu TIME
  držitelka čestného stipendia Královské skotské geografické společnosti
  švédská žena roku (Årets Svenska Kvinna) 2019
  čtyřnásobná nominantka Nobelovy ceny míru 2019, 2021, 2022, 2023
  držitelka klíčů od města Montreal
  nositelka indiánského jména Maphiyata echiyatan hin win (Žena, která přišla z nebes) kmene Lakota

  Tak tohle všechno nám odmaturovalo.
  Já su tak šťastnéééj
  https://www.youtube.com/watch?v=IZMUAIvczfM

  1. Re: pithart

   Blažeností učůrávám…
   Teď už nás čekají jen samá pozitiva a sociální jistoty…
   A vám ZA ODMĚNU a zcela výjimečně nenapíšu, že jste starééj a blbééj…

  2. Podivuhodné.
   Pokud vím, studovala na speciální škole, kam chodí žáci jen občas, podle toho, jestli se jim ráno chce jít do školy. Žádné nucení, žactvo si samo řídí rytmus dne. Takto školství vygeneruje samostatně myslící bytosti.
   Zřejmě se Gréta dobře vyhajala a tak se rozhodla navštívit školu, shodou okolností právě byla k dispozici maturitní komise , a tak získala papír o ukončeném středním vzdělání.
   A teď šup na nějakou prestižní univerzitu. Oxford nebo Cambridge ? To bude rvačka o novou studentku.

   1. Je to budoucnost EUropský vědy.
    Už se nemůžu dočkat, jak s těma pavědama matematikou, fyzikou a chemií zatočí!
    Na mě jde až posvátná hrůza!
    Máme se na co těšit!
    🙂 🙂

     1. Radikální geografie ?
      To jako že Země je placatá a čtyřstranná a v každém rohu ji nese na sobě jinak zbarvený jaguár ?
      Tož trocha kvalitního matroše a může o tom psát a řečnit leta.
      BtW – ayahuasca (podobné účinky má syrská routa, srovnej s hyperinflací různých náboženství v Levantě, kdysi) je tvrdá droga. Představte si ale, že zdravotní pojišťovna proplatila cestu i pobyt psychologovi, který v Jižní Americe podstoupil obřad užití ayahuascy (prý studijní účely). Informace z první ruky, zážitek údajně takový, že roky a roky nepotřebuje užít už žádnou drogu..

       1. Tu těžko.
        V tomhle ohledu máme natrénováno. Právě skládáme mistrovskou zkoušku.
        Tovaryšská proběhla hned po roce 68.
        😀

    1. Pithart 9:15
     Vždyť měla i slavné přírodovědné předky:
     Jak se můžeme dočíst na wiki, patřil mezi ně i Sven Arrhenius, nositel Nobelovy ceny , který později zablokoval udělení Nobelovy ceny jakémusi Mendělejevovi…

  3. Je to chuděra, zneužitá. Prostě za to nemůže. Pamatuju se, že byl článek, ve kterém její maminka popisovala, jak Gréta vidí ty ošklivé, zlé molekuly CO2.
   Do držky by zasloužili ti pánové, co jí ty tituly přiznali.
   Ale křiváků je prostě všude jako naseto.
   Viděl jsem něco podobného (samozřejmě, zdaleka ne tak markantního) jednou u nás v podniku. Nějakou čirou náhodou jsem se dostal na jakousi TOP poradu, kde byli jak naši místní hlavouni, tak hlavouni z Prahy.
   Referát měla mladičká vedoucí marketingu; nejspíš se do funkce dostala přes postel.
   Rozebírala pravděpodobnou situaci na světových trzích po roce 2030. Žasl jsem nad těmi nesmysly. To děvče predikovalo budoucí cenu ropy s tolerancí +-5 dolarů/barel do doby více než 20 let vzdálené a podobné zázraky. Nevěřícně jsem pozoroval tváře koryfejů kolem stolu. Nikdo se ani neusmál.

     1. Nakoniec to maslo za socializmu bolo. Ale skôr by sme mali pozastaviť nad tým, ako bleskove sa naše obe vlády vracajú k heslu Hermana Goringa, ktorý svojho času povedal: „Kanóny nás urobia mocnými, maslo len tučnými“.

      1. Maršál dal přednost máslu a letectvo podle toho ve druhé půlce války vypadalo a i sám maršál podle toho vypadal. S takovým velitelem naštěstí válku vyhrát nemohli.

   1. Jako u psychotestů. Někdo viděl motýla, někdo netopýra, někdo kolo, někdo brýle. Já viděl flek na přeloženém listu papíru.

  4. Když se bude G G Greta Gryndylina hodně snažit , posbírá těch dochtorátů jako náš Vašík Havlojc Zlatohubý!
   A to GG ještě nemá Řád bílého lva 1. třídy? Měl by ji Záškodník Velkomaršál PePa pozvat a zařadit k těm velikánům naposledy oceněným. Vedle Vladimyra Velikého prvního, či vítězem nad covidem Prymulem Vítězným.

  1. No on i takový molybden. To jsem pěstovala květák a samé listí a žádné růžice. Tak jsem vygooglovala, že mu chybí molybden, který naštěstí je v cereritu, tak jsem to posypala a vše se v dobré obrátilo, úroda byla.

 9. O fosforu i dusíku zde mnozí vše napsali, takže jen stručně shrňme:
  – fosforu je na světě relativně dost, ale dostupného pro rostliny je nedostatek, neb ložiska jsou zhusta kontaminována kadmiem nebo uranem
  – kolem roku 2040 se očekává protnutí křivky natality a fosfátových hnojiv, což bude limitující faktor pro lidskou populaci
  – většinu fosforu ztrácíme vyplavením do vod. Něco lze vytěžit zpět z rybničního bahna, ale to je kontaminováno těžkými kovy
  – získání dusíku ze vzduchu Haber-Boschovou syntézou je zcela závislé na ceně energie, protože při procesu dochází k přeměně atmosférického N2 na amoniak NH3 za vysokého tlaku až 25 MPa a teploty až 500°C. Jde o několikastupňový proces s účinností mezi stupni kolem 15 – 20% a množstvím chlazení. Protože se plyny v procesu dostávají do dalšího stupně použití, je ve výsledku celý proces účinný na 97%.
  – Haber-Boschově syntéze potřebujeme vodík a ten se získává nejvíce ze zemního plynu, přesněji z metanu. Proto u BASF v Ludwigshafenu končily trubky NordStreamů a po jejich výbuších BASF letmo sdělil, že v Evropě už vyrábět nebude.
  – nezapomínejme, že amoniak je zapotřebí hlavně pro výrobu výbušnin a náplní do nábojů.
  – při současné ceně elektrické energie si brzy budeme amoniak dovážet, tak válečnické choutky Evropy i její schopnost obrany navždy zlikviduje Green Deal.

  Off topic: Všimli jste si schůzky ČSSD a jejího přejmenování? Strana změní název a logo a doufá, že tím přitáhne nové voliče a staré si udrží. Nějak mně v tom procesu sebereflexe v ČSSD chybí zhodnocení, proč ztratili své dosavadní voliče, a to měli výsledky voleb 20 – 30% hlasů. Někdo by jim měl sdělit, že přejmenovat stranu a změnit logo samo o sobě nestačí.

  1. K ČSSD – o partajní sebereflexi se na sjezdu pokusil Zaorálek a… A nebyl zvolen.
   Dál nemá smysl se tou partají zabývat.

   1. Re: Gerd, Občan

    Padá tady docela často termín „vykradený papírový tygr“.
    A taky jsem si vzpomněl na jeden díl ze série filmů o básnících – „Jak básníci blablabla…“
    Tam řešil „obchodník“ s auty puchýře na laku a díry v karosérii vkusnými samolepkami.

    Že to myslí soc-dem vážně, bych uvěřil, kdyby udělali „místodržícím“ nějaký klon Foldyny. Zaorálka těžce nebrat, to je profesionální Žvanimír.
    Klon Foldyny se nezjevil, natáhněme si budíka a probuďme se. V Čechistánu prostě ŽÁDNÁ levice na obzoru není.
    Lidi si myslí, že mít nesplatitelné dluhy a makat do smrti je fajn. Těžko jim to rozmlouvat.

    1. Zaorálek se hodně změnil. Z původního kecálisty se stal rozumný, uvážlivý politik. V pozici ministra zahraničí našel svoji parketu. Pokud vím, dopustil se odvážného tvrzení, že vlítnout do Afghánistánu byla velká chyba.
     A nový Foldyna by byl pro ČSSD nepřijatelný. Chybí to základní, nadšení pro EU. A přes to u socanů nejede vlak. Stejně jako u kterékoli stran v pětikolce.

     1. Hlavne byl hodne uvazlivy, kdyz USA poradaly prevrat na Ukrajine a on jezdil na Majdan.
      I Schwarzenbeg ho chvalil, ze by to sam nedelal lip.
      A jak pekne poslal do prdele Volynske Cechy, kdyz zadali o repatriaci.

      1. Re: Sakura

       Bohužel vám musím, jako zcela nevhodnému kusu, zapsat černý puntík na nástěnku.
       A sobě nejmíň dva, protože jste vyzdvihl POUZE ty nejkřiklavější úlety našeho jedině správného soc dem soudruha…

       1. Nikdo netvrdí, že je jedině správný. Jen že má schopnost sebereflexe, že není tak blbej, jako většina socdemáků.
        Zatímco v politice drtivá většina potentátů zblbne, tak jemu se to nepřihodilo. Z hysterického spratka se stal celkem klidný člověk. I když samozřejmě nemůže překročit určitý rámec, ve kterém funguje tahle výrazně proamerická vláda.

        1. O to je jeho chování ve výše uvedených záležitostech horší. Kdyby byl „jen“ blbý, tak ho můžeme třeba částečně litovat, ale když je podle Vás asi „chytrý“ tak například u mě je to hajzl.

         1. Kočko, prosila bych o sdělení jména současného politika, který hlásá jen správné věci, nelže, nemlží, nelavíruje, prostě je slušný.
          ( I voličstvo chce slyšet jak rázně jejich guru zatočí s veškerým nešvarem. )
          Já takového neznám. Ale někdo je veliký hajzl a někdo o trochu menší.

          1. To že takového politika nevidím nic nemění na tom, že je Zaorálek hajzl. To s tím totiž nesouvisí.

         2. Re: kš

          Soudruh Zao možná je něco oného, ale spisovně je to záchod, v horším případě latrína a vy jste nadávací prase a žádná vznešená a distingovaná dáma.

          Tak, a mám červený puntík! Je to dobrý!!!

         3. Trochu problém spíš víc je že nenajdete politika co defakto hajzl není.
          Takže ono ta otázka Helanov naopak velice úzce souvisí. Ona Vám nevyvrací že není hajzl. Ale právě to souvisí My musíme vybírat jen mezi hajzly vyloženě dobrý není. Takže dojde až k absurditě. Dám příklad….když budu muset vybrat mezi Zaorálkem a Kalouskem já vyberu Zaorálka. To je ta tragédie naší politiky. Samozřejmě ještě je možnost nevolit což považuji za ještě horší volbu. Takže otázka je spíše co převáží dobře zvolit nejde

          1. Přesné takhle jsem to myslela. Menší hajzl je prostě lepší, než velký.

       1. Nesmyslne blaboleni:
        Fiala usoudil to same a odkradl duchodce.
        Cernochova taky nechce jit hlavou proti zdi, tazke podepise Americanum cokoli.

        Ohledne Volynskych Cechu, Zaoralek dokonce priznal, ze tam po Majdanu nejsou v bezpeci, ale kdybysme je repatriovali, tak by to nevypadalo dobre pred spojenci…

        1. Co na to říct. Jsem ráda, že nejsem ministrem zahraničí. Spojenci mají obavy, aby jim z Volyně nezmizel nějaký bojeschopný muž. I když použít se dá i nevycvičená žena. Může sbírat v minovém poli do nůše pozůstatky hrdinů.

      2. Nerad, ale musím se ho zastat.
       Na Majdanu nebyl. Tam exhiboval Schwarzenberg.
       Na oslavu instalace banderonácků na Ukrajinu jel až v r. 2015. Ale to byla slezina zaminů, premiérů a presidentů naprosté většiny kolektivního západu a on tam nemohl nejet. I tak to byla, pokud se pamatuji, nejnižší vyslaná šajba.

       1. Já to beru tak, že nemusí zrovna pršet, jen když aspoň kape. A ze Zaorálka cítím závan zdravého rozumu. Myslím, že se hodně změnil a k lepšímu. Což je dneska neobvyklé. Třeba Piráti, kteří měli původně některé docela dobré nápady, zblbli totálně, králem idiotů je Lipavský.

       2. Re: Občan

        Mohl dostat angínu.
        Anebo zarděnky.

        Ty jeho kecy o podpoře Majdanu si pamatuji dodnes.
        Mohl mlčet, anebo říci to, co řekl Klaus v době balkánských válek – že je to nešťastné řešení starých problémů…

        1. To je pravda. Ale nevíme, co ho k tomu vedlo. Podle mne na něj někdo vyvinul velký tlak.
         Já si mohu kdákat co chci. Ale politik to má daleko složitější. Zařvat hurá, ( a myslet si jděte do prd@le), anebo projevit nesouhlas a být odstaven od možnosti něco změnit k lepšímu?

         1. Re: Helanov

          Takže znova.
          Velmi často jezdím po dálnici. Jelikož jezdím jako prase, občas mne uloví dálniční hlídka, která pak otravuje s pokutou za rychlou jízdu z kopce, páč tam mi nevadí speed limiter (omezovač rychlosti).

          Ještě nikdy se mi nestalo, že by se mne policajt zeptal, co mne vedlo k tomu, že kakám na povolené rychlostní limity. Vždycky po mně chce prachy!!

          Otázka – mají politici onačejší díru do prdele, než mám já, že je nutné zjišťovat, zda je něco někam vede?
          Jestli se politik posral, nechť odstoupí, případně nechť sdělí voličům, že byl na něj činěn nátlak. Na tom přece nic není.

          Pokud si pamatuji, udělal to tak jeden politik v Rakousku – docela nedávno – a za můj život dva tři politici v Dojčlandu a ve Švédsku.
          Jinak nikdo nic nikam.

        2. Targusi, proč asi opravdu chytří a schopní lidé nemají nejmenší zájem jít do politiky???
         Protože je jim jasné, že by museli lhát, dělat nechutné ústupky, že slušný člověk by prostě neobstál.

        3. Hlavně nikdy neměl být zaminem, protože to je emocemi zmítaná neřízená střela. Inteligentní; což je v takovém případě průser na kvadrát.

         Ještě k těm Volyňákům – v jejich případě se zachoval jako kus zeleného šlemu ze dna rybníka. Něco tak zbabělého a proradného se jen tak nevidí. Hnus…

         Hmmm, Klaus. V letech už 2014-18 nebyl ani premiérem, ani presidentem, ani poslancem. Takže začal bej chytrej jak rádio, ale když byl premiérem i presidentem, byl ohebnej, až se z toho jednomu dělalo šoufl. A k tomu ještě namachrovanej a arogantní.
         Ať si TEĎ mele co chce; pro mne neexistuje.

         1. Pan prezident Klaus se zasloužil o současný stav státu.
          Ale je jeden z mála, který si ještě dovolí tu mizérii kritizovat a navrhovat i řešení.
          Neznám vlivné osoby z politiky ani z produktivního sektoru do 40 let věku, kteří by mohli prezidenta Klause nahradit.
          Lepší starý Klaus než naprosto nikdo.
          Potom máme zaslouženě to, co velí sněmovně, ministerstvu války, ministerstvu zájmů USA….

     2. Zaoralek slíbil byty nájemníkům OKD (Bakaly).
      Výsledek nula.
      Ale výřečný je fest, na kvadrát. Měl by jít fachat do školství, přednášet o nástrahách globalismu, nebezpečí globálního oteplování a o partajnickém nihilismu a sebedestruktivismu..

    2. Příteli,
     napsal jsem to tu na margo změny názvu a loga socanů myslím včera nějak tak, že „lejta plná smrduté kejdy zůstane tím, čím je, i kdyby ji přejmenovali na „karafu“.

     1. Není už levice a pravice, všichni jsme dnes Keynesiánci (nějak tak, Nixon 1971).
      😀
      Peněz (fiat měna) se dá vyrobit neomezené množství, z ničeho, jen poťukávání na příslušné klávesnici.
      Peníze nejsou problém, problém je CO s nima. Tedy řečnická otázka : Vyrobí-li ČNB přesně takovou sumu peněz, za níž se nechá dostavět jaderná elektrárna, zvýší se tím inflace anebo pohne se nějak cena měny zvané CZK ? Samozřejmě předpokládejme rozumnou administraci takto vyrobené dodatečné energie, ne ty lumpárny na burze či s povolenkama…….

    3. Samolepky na auto.. Kdysi jsem provedl drobnou dočasnou opravu poškozeného laku tak, že hnědou papírovou lepící pásku z lepící strany nastříkal metalízou, krycím lakem…. Obtisk.
     Jako v modelařině. Pak do vody… vydrželo to dlouho než jsem se naučil technologii na nástřik retuše na místě.

   2. Ale aspoň nebyl vyloučen…
    Ono asi je opravdu marné doufat v nějakou rozumnou levicovou stranu ve společnosti postavené na sobectvi.

   3. dokud bude vladnouci kasta dotovat strany co se nedostaly do zvanirny tak to budou zkouset udrzovat pri zivote jakkoliv. masinka na penizky pro sekretariaty a vsechny co z nich tyji. je kupodivu ze ultrafialovy gang ty dotace jeste nezarizl.

 10. Myslím, že cyklus je Haberuv, Habermann měl mlýn…
  Životní příběh Otto Habera je aktuální i pro dnešní dobu – ukončil svůj život ve švýcarském hotelu v roce 1934. Měl pocit, že se jeho národ zbláznil a nechtěl vidět, co se stane, než se vyléčí.

  Poučná je i pohádka o zlaté rybce, hrnečku var nebo tři veteráni.

  1. Haberův–Boschův proces je po pánech se jmény Friz Haber a Carl Bosh. Oba dostali Nobelovu cenu, ale za amoniak jen Haber, Bosh ji dostal za jiné metody. Pokud si ještě pamatuji ze školy, tak Fritz měl sebevraždy v rodině, ale on sice zemřel v Basileji, ale přirozenou smrtí.

   1. Fritz Haber
    Údajně spáchala sebevraždu kvůli tomu, že neunesla, že její manžel vynalezl také bojové plyny, kdy se sám osobně účastnil jejich použití na frontě, za toto byl císařem povýšen.
    Vynalezl i Cyklon B, ovšem za jeho zneužití při masové likvidaci lidí tehdejšími Němci nemohl.

    1. Tencokida: máte pravdu. Clara Immerwahrova. Haber se považoval za hrdého Němce a monarchistu. Říkal, té v době míru pracuje pro lidstvo jako když vynalezl ten generátor na dusík, ale za války pracuje pro Německo, císaře a armádu. Potom nacisti k jeho šoku řekli, že Němec není. Došlo mu včas, co to znamená. Musel utéct. Jenže ani v Británii ho všichni nevítali. Fyzik Rutherford mu odmítl podat ruku právě kvůli těm bojovým plynům. Je to příklad tragédie vědce v těžké době.

 11. Zde OT, ale tento vyplod pana analytika Visingra stoji zato odcitovat, zejmena predposledni veta pripomina Der Sturmer, vydani z dubna 1945 🙂 :
  „Dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva nejspíše opravdu začíná. Nyní sledujeme její první fázi, což znamená průzkum bojem, tlak v několika směrech a testování ruské obrany. To vše nevyhnutelně provázejí ztráty, jenže ty o celkovém stavu protiofenzivy takřka nic nevypovídají. Tato fáze může trvat třeba i celé týdny, než přijde hlavní průlom ruských linií, jenž změní celou dynamiku a posune operaci do dalšího stádia. Teprve pak Ukrajinci nasadí většinu svých útočných mechanizovaných sil a protiofenziva se bude rozvíjet možná i několik měsíců. Stále navíc čekám, že Ukrajina má v rukávu nějaké velké překvapení strategického charakteru, které v pravou chvíli použije. Takže prosím především o trpělivost a střízlivý racionální pohled. „

  1. Také čekám na ukrajinské eso v rukávu. To ruské je známo, jmenuje se taktické jaderné zbraně. Zatím k jejich použití nedošlo, ale při stupňující se eskalaci na ně dojde. A obě strany konfliktu jsou odhodlány vyhnat sázky na přežití do výšin.

   1. Jaderne ano, ale zbrane nejspis ne.

    Prvni trumf, ktery Ukrajina vynesla bylo zniceni prehrady.

    Ted saskuji v minovych polich kousek severne, aby se nereklo, ze nic nedelaji a posilaji tam vymyte chudaky, kteri jenom ziraji, ze zapadni zbrane nejsou wunderwaffen.
    Aby se udrzela bojova moralka, a taky aby nastolili jine tema nez horici Bradleye, tak se dokola mluvi o F-16…

    Ve skutecnosti ale cekaji, az zaplavena oblast vyschne a uvoni obrovskou rozlohu bez ruskych opevneni s mohem kratsim pristupem k JE Zaporozi, nez kdyz tam byla prehrada.
    Ukrajinci to uz zkusili nekolikrat, ale pokazde byli zmasakrovani pri ceste pres vodu.
    To jim priste odpadne a v rozmocene zemi Rusove moc opevneni nepostavi.

    Utok na JE Zaporozi a nasledne kviceni na CNN a v OSN o Rusech ohrozujici celou zemekouli je pro Ukrajince posledni trumf.
    USA/EU to samozrejme vedi a uz nejaky cas probiha masirka, ze lokalni jaderny vybuch by na zivot v EU nemel vliv. V Cechach tomu veli Drabova.

    1. Re: Sakura

     Jestli máte na mysli zopakování operace Bagration, neboli dálkový přenos vojsk přes koryto Dněpru pomocí levitace, či využitím díry v časoprostoru, asi to moc neklapne.
     Ano, Ukři se už nemusejí obávat „spláchnutí“ do hajzlu – pardon, do moře – při přechodu řeky, nicméně koryto řeky se v této lokalitě neměří ve stovkách metrů, nýbrž v jednotkách kilometrů.

     Záludná otázka – zkoušel jste někdy projet nezpevněným terénem čímkoli větším, než je osobák, tedy samohybem převyšujícím celkovou hmotnost 3,5 tuny? Jestli ne, zkuste si to, je to poučné a velmi zábavné, zejména, pokud není k dispozici vyprošťovací technika a vy si musíte poradit sám s jednou lopatou, případně s jedním tažným lanem.

     Přes koryto by muselo být zhotoveno několik ZPEVNĚNÝCH cest a nějaké přemostění přes koryto, kterým odtéká voda.
     I kdyby Ukři dokázali na nějaký čas OPRAVDU zastavit přítok vody pomocí nepoškozených přehrad, vždycky vám zůstane pod povrchem koryta spodní voda.

     Žukov mohl v roce 1944 schovat své divize v běloruských lesích, ale blízko delty Dněpru to asi moc nepůjde, zejména ne v době existence dronů a satelitů, protože máme rok 2023.

     Nu a zároveň není nikde řečeno, že Ivan v případě akutní potřeby neodpráskne nějakou přehradní hráz nad Kachovkou. Pár jich tam ještě zůstalo.

     O počtu tun, které musíte přepravit, pokud chcete poslat do boje alespoň jednu motostřeleckou divizi, si najdete dost matroše sám na netu. Mám pocit, že soudruzi z Fašinktonu psali kdysi dávno o 500 kg na osobu.
     Pokud se budeme zaobírat počty podle zastaralých tabulek vojsk SSSR, základ motostřelecké divize v bojovém stavu tvořilo nějakých 15 000 kusů. Vychází mi to tedy na nějakých 7 500 tun, neboli pět docela těžkých nákladních vlaků evropského typu (tažná síla na háku lokomotivy 3 000 tun).

     Ale vrchní Zelí by si mohl vyžádat u soudruhů povolat do zbraně Dejvida Kaprfíílda, ten v tom umí chodit…

    2. Sakura: Dněpr není nikde užší než kilometr. Někde je i několik kilometrů široký i mimo přehrady. I kilometr je sakra hodně, když překážka pro armádu je i mnohem užší řeka jako je Severní Donec. Ten měl kolik možná 200 metrů a mnohem menší průtok vody? A i u částečně vypuštěné přehrady zůstane bahno.

  2. Německo neustále svádělo vítězné bitvy. Poslední vítěznou tankovou bitvu svedlo ještě v květnu 1945. Za účasti několika tanků.

 12. Sergej z Ukrajiny stojí v Praze a odplivne si na zem dírou v zubech.
  Najednou se objeví víla a říká: „Jsem evropská sociálně liberální víla! Přiletěla jsem ti splnit tři přání!“
  „Podívej se na mou díru v puse! Chci být zase fešák a dát si opravit všechny zuby!“
  Sotva Sergej vyslovil tato slova, byl okamžitě schválen zákon o bezplatném zubním ošetření a protetice pro cizince a jeho ústa zářila sněhobílým hollywoodským úsměvem.
  „Opravdu mi tu chybí televize a rádio v mém jazyce a také chci mít sociální jistoty a benefity!“
  Sergej ani nestihl dokončit větu, protože skončil v krásném bytě, který za něj zaplatil stát. Na stole je text zákona o různých sociálních výhodách a o pobíraných dávkách. Byt je kompletně zařízen a vybaven elektrospotřebiči v souladu se zákonem o pomoci pro cizince.
  Šťastný Sergej už prostě neví, o co ještě jiného žádat, ale jedna touha stále zbývá. A tak vysloví poslední přání:
  „Chci být skutečným Evropanem. Chci být opravdový Čech a jmenovat se třeba Pavel Rambousek!“
  Než stačil větu dokončit, vše zmizelo a on se znovu ocitl na ulici v podřepu s dírou v zubech.
  „Co se stalo?“ zeptal se víly.
  „Že se nestydíte pane Rambousek, pořád něco žebrat od státu! Musíte se sám o sebe postarat! Vláda tu není od toho, aby lidem pomáhala. Mimochodem, už máte zaplacené všechny daně? Jděte a hledejte si práci!

 13. Včerato byylo 81 let, co němci vyvraždili a vypálili Lidice.
  Podle Fialy „došlo k vypálení“ (asi samo)
  Podle ostatních to udělali nějací záhadní nacisti.

   1. Čím dál více se zapomíná na ty Němce.
    Kdy se začneme omlouvat individuálně i hromadně za ty zločiny našich předků?
    Jestli to provedli ti nacisti, pak každý obyvatel České republiky označený médii a politiky za „nácka“ má osud určený. Bude se jmenovat: „Naci deal“.
    Perun s námi ! Světu mír!

    1. Udělali to přece Nacisti z Nacistska.
     A Pirátská strana to vidí ještě víc politicky správně:
     „Lidice. Temný okamžik historie nám stále připomíná, že zlo nezná hranic a neštítí se ničeho. V boji za svobodu a lidská práva nesmíme ustat. Nezavírejme oči před hrůzou a nespravedlností, kterou Rusko páchá na Ukrajině. Naše bojiště se mění, ale naše odhodlání musí zůstat silné.“
     https://twitter.com/PiratskaStrana/status/1667452691180601347

     1. Jj souhlas, Nacisti z Nacistska, a tady bych rad napovedel nasi jejich vlade, ze tam ma malou chybku – ne „vybrali deti k ponemceni“, ale spravne „k ponacisteni“, jinak je to hejtspic a diskriminace na zaklade narodnosti a statni prislusnosti (kopec paragrafu).
      Snad to pristi rok uz bude spravne

 14. No jo, eště k těm postřikům. Nedal bych za to zlámanou grešli, že postřiky stejně jako vachcinace, je mor. Začali nejdříve s chrobákama, mandelinka, kerá tady nebyla nigdy před tím domovem, stejně jako mory ovocných stromů, stejně tak jako ebola, hiv a podobně dovezené srajdy a všechno jen proto aby nám bylo hůř a museli sme dovážet, zadlužovat se. Esli fakt nerozumíte myšlenkovým pochodům zápaďáků, zkuste se podívat například na seriál the 100, jako prvních sto a gdyž to vydržíte až dokonce, pochopíte co je to za magory.

  Co se týká hnoje, hnůj jako hnůj, ale naše sračky nejsou prý vono, igdyž je strkaj na pole i bez vašeho přikázání. Indiáni, pré říkali, že by na své potraviny nesrali, ale co. Je to zase jen pitomej názor.

 15. Fakt teda nevím,. kam na ty kokotský názory chodíte. Před lety sem si koupil chleba 1200 gramů za 15, pak 18 a jak to bylo už hustě demosgrátický za 20 korun. A dneska?
  Předci, co hrdlačili makali jako péra aby bylo, nadělali nějaké majetky, keré se dneska vypařují jako gdyž zaprší. To jako nebyla dřina? To, co udělali má cenu jen zlámané grešle?

  Ale dneska se narodí biorobot, až ho vydlabou ve škole, dostane od někoho peňáze, koupí si hračku, mobil a počítač a datluje o život a vydělávááá. Představete si že von tímto způsobem vydělává. Vydělá tolik, že si předky a veškerej jejich bolestný um, co chránily před imbecilama jak to šlo, koupí dneska za magor s počítačem pár pětek. Vím, podíly po předcích na naší půdě vám smrdí, ani nechcete aby měli naši potomci podíly na truhlici zlata ze fšech činností v zemi, a ani nemáte zájem dát každému našemu človíčkovi, kerej by byl vychován matkou a otcem svým, podíl na rozhodování o zemi. Nahnat rodiče k ponkům, kradení , účtaření, řezání, tavení kokotin, blábolení aby se se svými potomky vlastně neznali.

  Melete furt jakési píčovské odborníky, že nás zachrání, nějaká vemena co mají vypláchnutej mozek korporátem, VZDĚLÁNÍ ( muheeeee), aby tady zasedli ke stolu hodování a roz-hodování.. Mesiáškej systém blábolů a zmaru.

  Volte potřeby , keré potřebujete , sečtěte ty potřeby se všemi našimi potomky, (viz matrika) a bude mír.
  KONejme tedy mír.

  1. Vědci zjistili…
   Vědci tvrdí…
   Vědci se domnívají…
   SLYŠELI JSTE SLOVO BOŽÍ – AMEN!
   Kdo zná ty „vědce a vědmy“? Kdo zná ty kazatele jakési „pravdy“?
   Jakou mají zodpovědnost před těmi, jimž mění životy i kulturu?
   Kolik vědců bylo odsouzeno za jejich práci a její důsledky?
   Já si rajčata zalívám vodou z kuřinců. o by tomu řekli vědci a vědmy z hygieny a vývoje průmyslových náhražek hnoje?

  2. Realativně nedávno byla „Lučina“ za 7,50. Nyní za 29. Mléko pod dvacet. Nyní za přes čtyřicet.
   Ale, lidem, podle volebních preferencí, to nevadí. V pořádku.

   1. Jako chlapec jsem chodil do mlékárny nakupovat. 2 litry mléka do konvičky za 3,60Kčs. K tomu dvoukilový chleba za 5,20 Kčs. Takže asi tak.

    1. Krát deset…a zjistíme, že mléko je stále levné. Rohlík mírně levný (0,30 – 2,90)-
     Cigarety “ ameriky“ (celá škála od Marlboro přes Kent….Bensonky) stály dvacku, měly by tak stát 200,- stojí ale kolem 140.-CZK. Pravda, startky stály 4 koruny čsl.
     Benzín ke konci komoušského režimu cca 7 korun, měl by stát 70.
     Náklady na bydlení či výstavbu RD…to je jiné kafe. Za 3 mega pomalu neseženeš ani pozemek, za komoušů se dal 3 podlažní RD atriak postavit částečně na úvěr (1 %) , částečně svépomocí či v družstvu za 300 000 korun českosl. První ruka – Jižní svahy ve Svinově.
     Naopak barevná TV 10.000 korun čsl., dnes by tak měla stát 100 000 CZK.
     Též voda, tam je inflace několika set procentní.
     Atd atd…

 16. Dusík se polsky a rusky řekne AZOT.

  Takže firma se jmenuje DUSÍKÁČ.

  Asi soudruzi dobře věděli, jaký název mají zvolit…

  1. První s tím názvem myslím přišel Lavoisier, když ještě měl hlavu. Pak se mu a hromadě Francouzů přihodilo, že ji najednou neměli. Skoro nomen omen, protože z řečtiny azo-cosi (míněno tím slovo, začínající azo, možná azot, protože řecky umím jen v opilosti, a pokračující jak si už nepamatuju) znamená nemít život. Ale to ještě Tonda takto s tím nomenem samozřejmě tehdy nemohl vědět. Po našem dusík je z dusit až udusit, což jde taky tím směrem, ale už bez ohledu na folklór francouzské revoluce. Ale pak přišli Angláni jedni roztahovační a nacpali to do tabulky jako to nitrogenium.

   V chemii je to ale přítomno, dva dusíky, spojené dvojnou vazbou jsou tzv. azoskupina, sloučeniny, ve kterých tato je, jsou azosloučeniny. Například azobarviva. To je náramnej sajrajt, v Rybitví do jejich výroby jsem chodil na brigádu. Jeden se moh drhnout jak chtěl, druhý den měl prostěradlo tý barvy, se kterou zrovna na šichtě dělal.

   Kdyby všichni chodili v Pardubicích na VŠCHT nebo aspoň makali v Rybitví, tak by to taky věděli! Minimálně, že je to sajrajt!

   1. Ten režim, který Lavoisiera spolu s dalšími připravil o hlavu tam oslavují dodnes.
    S jeho protagonisty. Za účasti ostatních evropských pohlavárů. V pořádku. Jestliže se uznale zmíníte o někom zdaleka ne hrozném, v rozporu s tím co právě hlásají, nechají vás zavřít do kriminálu.
    Ne,ne, ne, tohle je genocida. Tamto nebyla genocida. Ne ne ne . Tady na to máme stoh rozborů a právních stanovisek.

 17. V severním Mongolsku, Přibajkalí a Zabajkalí je spousta nedotčených a poměrně málo prozkoumaných ložisek fosforitů. Problém je u toho logistika, protože upravovat fosfority znamená přesuny velkých kubatur materiálu a postavit trať a úpravnu kdesi v tajze taky něco stojí.
  Velký zásoby fosforu má i Evropa. Typický příklad je lotrinská mineta, což je plošně rozsáhlé ložisko železné rudy s několika % fosforu, který se z toho získává při zušlechťování oceli. Nějaké % měly i naše ordovické železné rudy a fosfor byl drobný vedlejší produkt kladenských oceláren.

  1. Zdrojem fosforu byla i konvertorová struska z Třince, dokonce je tam postavena mlýnice (Thomasova moučka), ale pro vysoký obsah těžkých kovů se od toho projektu upustilo.

   1. těžké kovy se ze suroviny z konvertorů dají vychytat, ale celý proces je dražší než to někde přímo těžit.
    Fosfáty co produkovaly úpravny v Kirovsku a Apatitech na poloostrově Kola byly zase kontaminované thoriem a uranem, ale na pole je sypal celý východní blok…

    1. Ani s prírodnými fosforitmi to nie je také jednoduché. Mnohé ložiská sa nedajú využívať práve pre zvýšené obsahy kadmia alebo aj uránu.

     1. Gabriel Zázrivec
      Pro potřeby čistých fosfátů (chemický průmysl, potravinářství) se vyrábí termická kyselina (a z ní její soli). Cena úměrně vyšší (přes bílý fosfor). Jinak bychom asi neměli nechat fosfáty z rozložených rostlin odtékat do moře. Uzavžení cyklu trvá příliš dlouho. (přes moře)

   2. Re: berkowitz

    Mlýnice jede pořád, žádná změna ani po převratu.
    Ocelárenská struska je naprosto geniální v tom smyslu, že funguje jako cement. Proto se sype zrnitost 0-8 mm pod zámkové dlažby. A samozřejmě se také vozí do cementáren – Ladce, Štramberk, Mokrá.
    Proč?
    Protože se působením vody ANI TROCHU NESPOJUJE A NESLEPUJE a soudruzi si struskou asi cukrují koláče.
    Btw. kdysi jsem při přípravě na STK otloukal z Tatry nalepenou strusku kladivem a majzlíkem. A když jsem před nedávnem dělal mechoše v TŽ, řešil jsem to tak, že na zaprasený šroub či matku jsem adekvátní ořech z gola sady namlátil kladivem.

    A vy jste blbééj berkowitz a já jsem ještě blbější Targus, páč jsem si prohlédl poslední certifikáty kvality a tam nic těžkého není a do malty a betonu se to podle soudruhů NESMÍ přidávat. Asi proto, že by to pak moc drželo a nikdo by už nešel kupovat cement.

     1. Re: Gaia

      Co je s radonem? Radon je plyn, takže v ocelárenské strusce ani náhodou.

      Jinak fosfor, zapříčiňuje křehkost a lámavost ocelí, proto se v ocelárenských konvertorech chemicky vytěsňuje ze železa do strusky.

      1. Lidi si sami dělali škváráky místo cihel, aby ušetřili a pak z toho stavěli svépomocí domky a bylo to prý jedovaté.

       Vygooglujte si Stavební materiály
       jako zdroj radonu
       a gama záření

       1. Re: Gaia

        Tzv. škváráky – u nás BETOCELKY – jinak také tvárnice, se dělaly ze z obyč škváry, kterážto vznikala spálením koksu v klasických pecích, anebo spálením uhlí v elektrárnách.
        Problém byl s obsahem síry, kterážto dělala bordel při pokusech spojit škváru cementem.
        Proto se škvára musela nechat vysířit, neboli nechala se doma na dvoře a čekalo se, až párkrát promrzne a zmokne. Dnes se síra řeší záchytem ve vápencových filtrech.

        Hlavní problém u škvárovek – CENA!!!
        Když někdo – a u nás takových nebylo málo – vyzdil jen rohy baráku a rovné stěny dělal jen upěchováním „šlaky“ do bedněnímezi vyzděnými rohy, postavil dům doslova za pakatel!!!
        To prostě nemohlo projít!

        Btw. zjistěte si, z čeho se dělá zdivo typu Porfix. Když se pohrabete v materiálových listech, zjistíte, že se to plácá z elektrárenského popílku, což je modernizovaná forma škváry s vápencem komínových filtrů…

        Pokud máte dojem, že melu hovna, vyvážel jsem elektrárenský popílek z Třince, z Dětmarovic, z Ostravy (Liberty), nu a samozřejmě i DO Ostravy (Třebovice), páč tam ten Porfix plácají…
        … svět je malý…

         1. Re: VČ

          Tak základem vaší otázky je doba, o které se snažíte zavésti debatu. Názvosloví, jak známo, se mění nejlépe a nejrychleji. S obsahem samotným už je to horší.

          Samozřejmě, že máte pravdu.
          Dnes to je kapánek složitější, páč soudruzi do svých výrobků perou kde co, takže původní názvy nestačí.

          Jsem vám to našel, abych zde působil mladě a krásně, chytrost je u mne samozřejmostí, to sám víte.

          https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C3%B3robeton

       2. micháte hrušky a jabka. Z tepelných elektráren šlo vždycky mraky popílku a využití jako plnidlo do tvárnic se našlo už hluboko v 50. letech. Stačilo přidat trochu cementu a na světě byla pevná, lehká a dobře izolující cihla. Na to, že na uhlí se sorbuje uran a v popílku se koncentruje se přišlo víceméně náhodou. Když se hledal zdroj, tak se zjistilo, že některý ložiska uhlí jdou těžit jako uranová ruda. Aktivita popilkovych směsí do tvárnic se důsledně sleduje od 70. let.

        1. Targu, bylo to na Sybilu výše.
         Popílek z uhlí OKD se vyznačuje nízkou aktivitou.
         Rekordy naopak lámal popílek z elektrárny Poříčí u Trutnova a popílky z hnědého uhlí severočeských pánví

         1. Re: PzV

          Jsem si to odroloval, páč jsem vám chtěl po ránu hezky vynadat a ZASE nic…
          Ach jó…, to mám za to, že chci být chytrý, mladý a krásný…

          Vy se asi orientujete – OKD, prvohory, voda, písky a jíly, nízká sirnatost a minimum příměsí.
          Severní Čechy – kam se podíváš, tam je krpál sopečného původu. Jak to mohlo dopadnout, když se o neprodyšnost uhelných vrstev staral popílek ze sopek?
          Co se spalovalo v Poříčí, to netuším. Řekl bych, že ze začátku to bylo černé uhlí ze Svatoňovic a pak se přešlo na uhlí z Čech.
          O svatoňovickém uhlí nemám ani ponětí, kousek dál na sever se těží prvohorní pískovce, ale to je asi tak všecko, co mne teď napadá..

          1. Ve Svatoňovicích máme rodinu. Těžilo se tam prý černé uhlí super-duper kvality. Možná takové, jako tady na Staříči.

          2. V oblasti těch Svatoňovic, Radvanic a tak (u Trutnova) se před válkou těžilo cosi z čeho se získávalo rádium. Hádejte, co.
           Ve světě se občas získávala síra ze suroviny s nižší koncentrací, než v českém hnědém uhlí.
           Holt jsou většinou ty suroviny většinou trochu pomíchané.
           Jo a radon vzniká průběžně rozpadem těch radioaktivních záležitostí.

    1. Targus:
     Stejně jako struskový cement (vlévá se v roztaveném stavu do vody a pak se mele) užívali v antice u města Puzzolani sopečnou lávu(taky tuhla za žáru ve vodě). Nejstarší cement v historii.

     1. Re: idiotronic

      Hmm, u nás „ve werku“ se výsledku tohoto postupu říkalo „spěna“. Neptejte se mne, proč. Vyrábí se to asi pořád, mám ten pocit.
      A samozřejmě se to expeduje pouze do cementáren.

  2. Vidlak se nechal zrejme oblafnout panikari, kteri tu falesnou storku opakuji uz dobre dvacet let. Neni problem s fosforem, a nikdy nebude. Vsici zivacci jsou plni fosforu, a denne ho vylucuji. Staci podchytit. A az bude nutne, vsak se podchyti i ten lidsky hnuj. Staci chtit. A kosti se znovu budou nosit do sberu, jak za meho detstvi… A mrtvoly, misto aby se palily, tak budou zkompostovany. Neni nic snazsiho. (Zni to eklhaft? Ja myslim, ze vic eklhaft je ty mrtvoly denne dychat… tak jak to dnes je.)

   Ostatne, rostliny lepe vyuziji biofosfor nez ten mineralni, ktery se pak odplavuje do rek a jezer, kde dela paseku.

   1. Zapomínáte, že se fosfor ve velkém vyplavuje z polí do vod a odtud do moře, takže se z půdy ztrácí. Celý amazonský prales je závislý na mracích z čadské pánve Bodele (pozůstatek po jezeru Mega Čad), který obsahuje fosfor. Ne, fosforu dost není a je to limitující prvek pro výživu, ale setkáme se s nedostatkem až někdy po roce 2040.

    1. Re: Gerd

     Vy tu musíte taky po ránu otravovat…

     No co! Koupíte si Persil, anebo nějaký jiný prášek na praní, posypete si s tím záhon s kedlubnami a problém je vyřešen!
     Budete baštit velké kedlubny, akorát se vám u nosu budou při konzumaci dělat bublinky. A budete si u toho zpívat „aby byla bílou bílá…“
     Nevidím problém!
     Musíte být mladý progresívní soudruh a ne starééj zaprděnééj dědek!

     1. Pro prášek si ovšem musíte zajet za hranice ČR neb si ekologické organizace domluvily s výrobci, že český prášek bude obsahovat méně fosfátů, bo sinice. Výrobci na to s jásotem přistoupili, protože si tím zlvenili výrobní náklad při stejné prodejní ceně. Proto také prášky z ČR perou hůře než ty německé či polské.

  1. Abychom se z těch sraček vyhrabali, tak nejlepší synové z Moravy dotují naše vlády (Topolánek, Nečas, Sobotka, Fiala ……).

   K těm fosfátům – o tom by mohl poreferovat Babiš, neboť právě on měl v PZO toto na starosti.

    1. V Břeclavi u FOSFY leží odpadní surovina z oněch fosfátů, je to síran vápenatý, který se nevyužívá, je tam určitě více, nežli 1 milion tun. Viděl jsem tu hromadu na vlastní oči

   1. Re: jina

    Pokud máte na mysli našeho soudruha předsedu, ten se nám urodil v Brně.
    Aniž bych chtěl být nějak zaujatý k populaci ze štatlu, Péťa se prostě nepovedl.
    Přeloženo do člověčiny, Fyjaláhovu prabábu prostě přefikl ňákej Čobol (hanlivá přezdívka pro Slováka, zhusta užívaná v ČSLA). Anebo dokonce Švéd (hanlivá přezdívka pro kus urozený v Čechách, zhusta užívaná v ČSLA).
    A neštěstí je hotovo.
    Proč? Protože Moravákům se po hadrovém převratu přezdívalo v ČSLA Pomlčky.

    Že tomu ALE VŮBEC nerozumíte?
    To je dobře.
    Péťa je prostě Péťa. Měl bejt mlácenej lopatkou po hlavě už na pískovišti, tak jako já.

    1. Který Péťa? Petro Ihorovič Fijalenko, vulgo „Pyjala“, vulgo „Blyštivý Péťa“, vulgo „Fiallah“? Nebo Péťa Pávek, vulgo „Stosedmička“, ten odborně vyškolený záškodník?
     Nebo ještě jiný výlupek?

     1. Re: VČ

      To máte jedno, jeden za vosumnáct, druhej bez dvou za dvacet.
      Jak říkal a především konal jeden můj ujec:
      „Řezať a třískať od mala, dokuť mu kref s pyska nepovali.“

      Věříte tomu, že mi po vyražení mléčného zubu – jedničky vpravo nahoře – narostl ten druhý o něco menší?
      To jsou paradoxy…

      Kdyby ti dva měli taky menší zuby, možná by bylo zle o něco míň…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *