18 července, 2024

Alzheimerová civilizace

Přátelé, také máte pocit, že se naše EU začíná podobat starci nad hrobem? Svým způsobem je to vlastně docela přesný příměr. Stáří je stav, kdy různé tělesné orgány přestávají stíhat, dodávají méně toho, co by dodávat měly, mozek to přestává zvládat koordinovat, různé vnější nepohodlí, které tělo kdysi snadno zvládlo, je najednou takřka fatální… a nakonec to dojde tak daleko, že orgány začnou vlastně bojovat proti sobě a ničit společné tělo.

Navenek je víceméně všechno v pořádku. Ano, člověk je k stáru už trochu pocuchaný, ale pořád má hlavu, ruce, nohy. Pořád má ve skříňce diplomy, pořád má nějakou paměť v v ní má uchováno ledacos z toho, co ho dostalo na jeho osobní a profesní vrchol. Pořád má ještě spoustu zkušeností, pořád má v sobě fundamentální zásady, které ho hnaly kupředu a učinily ho úspěšným. Stále je schopen přemýšlet. Ale… už to nějak nejde dohromady. Už se to nepotkává. Člověk má pořád spoustu chytrých myšlenek, ale už je neudrží všechny naráz. Všechno vlastně funguje, ale nefunguje spolupráce.

Takhle nějak teď vypadá naše vaše EU. Pořád v ní jsou obsažené věci, které vybudovaly sociální Evropu. Pořád v ní jsou špičkové firmy, pořád jsou tu velké konglomeráty, pořád jsou tu logistické trasy, univerzity a zdravotnictví. Jen… mozek dostal alzheimera. Přestává to koordinovat. Jednotlivé části začínají pracovat proti sobě, protože po mnoha letech neblahých zkušeností ztratily víru, ve společný postup…

Můj dnešní text má být trochu polemikou s Marianem Kechlibarem, který ve svém posledním článku psal, že USA své válečné úsilí na Ukrajině rozhodně neopouští, naopak ho posiluje, protože dodali Ukrajincům ty slavné raketomety HIMARS a nikdo by nedělal tak velkolepou operaci s napojením válečné logistiky, kdyby Ukrajina prohrávala. To by nemělo žádný smysl tam ty raketomety posílat. Vždyť jejich válečné použití je nesmírně náročné na výcvik, koordinaci, maskování, doplňování munice a opravy.

Já si touto věcí právě nejsem vůbec jistý a nechápu, z čeho Marian Kechlibar čerpá svůj optimismus ohledně toho, že naše západní civilizace funguje. Ano, i on připouští, že jsou zde jisté problémy v podobě woke kultury, cancel kultury, že jsme si zadělali na problémy. Ale z jeho textů v podstatě plyne, že Západ je pořád racionální, pragmatický a technologický. Pořád umíme rakety, pořád máme ty univerzity, pořád dostáváme nobelovky. Ano, to je jistě pravda.

Ale poté, co Američani odešli z Afghanistánu a nechali tam výzbroj pro Tálibán o které se vousáčům v turbanech nikdy ani nesnilo, proč si Marian Kechlibar myslí, že americká armáda a americká administrativa jedná racionálně a dodání raketometů HIMARS je důkazem, že ukrajinská fronta je stabilizovaná a Ukrajina má šanci vyhrát? Je důvod se domnívat, že současné rozhodnutí o amerických dodávkách zbraní na Ukrajinu je promyšlenější než stažení z Afghanistánu? Jsou dodávky západních zbraní na Ukrajinu chladným technokratickým kalkulem? Dělají to Američané proto, že vědí, že Ukrajina může vyhrát? Mají to spočítané a vědí, že Rusku brzy dojdou zbraně i možnosti? Je na takovou úvahu po afghánském debaklu spoleh?

Nebo i v USA už jen zoufale lavírují, využívají nahromaděného bohatství, ale už dávno jsou přání otcem myšlenek? Nejsou ti, co rozhodují, už příliš odtrženi od reality? Nejsou v pozici Hitlera v bunkru, kterému se nedá říct pravda?

Já plně chápu, že stále je v naší civilizaci hodně dobrého a cenného. Stále máme vitríny plné diplomů, stále umíme přijít se zajímavými myšlenkami, stále umíme ledacos postavit. Ale je to jako ten alzheimerový stařík – někdy jsme úplně normální a použitelní, ale stačí lusknout prsty, v mozku se něco přepne a děláme kravinu za kravinou. Viz můj článek o evropských ekonomických výhledech. Ano, pořád ještě ledacos máme, pořád ledacos umíme. Ale už to neumíme koordinovat. Náš západní mozek už neudrží plné souvislosti.

Všimněte si, že přesně to odlišuje nás tady na Kydech od majnstrýmu. My se tu snažíme o široké souvislosti. Ne, nejsme chytřejší než ostatní, nemáme lepší informace, ale snažíme se do úvah zahrnovat co nejširší spektrum událostí. Neradi něco pomíjíme. Ovšem pokud k nám zavítá nějaký majstrýmový mileniál, tak se zaměří na jednu jedinou věc a na ní rajtuje pořád dokolečka. Za čtrnáct dní pak nahodí něco jiného, co to první úplně popírá, ale zase na tom rajtuje bez jakýchkoliv souvislostí.

Tohle teď vidíme všude. Naše slavné bruselské orgány přesně takto fungují. Zaměří se na jednu věc a vůbec neřeší nějaké návaznosti. Proč bychom si měli myslet, že to technokratické, pragmatické a racionální jádro naší kultury má ještě navrch? Kde jsou nějaké náznaky nebo důkazy, že naše demokraticky zvolené vedení ještě jedná racionálně a rozumně?

Například poslední případ – USA zabránily Rusku zaplatit své závazky. Od včerejška se majnstrým tetelí blahem, jak jsme to Rusům nandali. Jak nemohou platit a díky tomu si nemohou půjčit. To jako fakt? Fakt to někdo z bohatých a mocných chápe tak jak nám to popisují? Fakt to nikdo nechápe jako já – že měna pod vedením USA už není důvěryhodná a může být použita kdykoliv proti komukoliv, dokonce i proti těm, kteří kdysi dávno Rusku půjčili, aby na tom dnes vydělali? Fakt to znamená, že se od Ruska odvrátí jeho východní přátelé? Není to spíš obráceně – že si Rusko prostě bude půjčovat jinde a v jiných měnách, někde, kam nesahají prsty amerických sankcí?

Nepochybuji, že se můj text k Marianovi Kechlibarovi donese. Chtěl bych ho tímto poprosit o polemiku. Má nějaké důvody se domnívat, že reakce západu na ukrajinskou válku jsou promyšlené? Že Západ skutečně chce dosáhnout toho, o čem píše? Já si tím vůbec nejsem jist a naopak mám stále větší pocit, že se střílíme do vlastní nohy a že už nás nikdo neposlouchá, protože přicházejí k názoru, že už pro svět nejsme přínosní. Nějak nevidím, že by ty slavné sankce Rusku opravdu vážně uškodily a včerejší kecy o ruském bankrotu mi fakt nepomáhají ve víře, že Západ jedná racionálně a smysluplně. Naopak mám pocit, že jsem se ocitl v Bohnicích na pavilonu nejtěžších případů.

265 thoughts on “Alzheimerová civilizace

 1. Ptacek.
  ————–

  Ptacek nam u domu ostosest
  zpival, a ja to nemoh snest.

  Tleskal jsem ,plasil ho od dveri,
  nechtel s nim uzavrit primeri.

  A prece ,myslim ,spis vinen jsem
  nez ptacek s tim vtiravym napevem.

  Je vzdycky podezrely jev,
  kdyz nekdo chce umlcet neci zpev.

  Robert Frost

 2. Blbíš a věštec aneb, kde začíná a končí PAKÁŽ!

  no jo, no …ocituju Vás, věštče:
  “ …od té pakáže …“
  v tom bude asi spočívat ten (nejen) Váš problém. Dovolte tedy, aby stařec k tý Vaší PAKÁŽI taky něco napsal, protože se mi tady fakt to kontinuální napadání Samkový už notně zajídá, takže:

  Zkuste to po mým, kterej jako HIP (=hlavní inženýr projektu) musí často kočírovat (říká se tomu – koordinovat) najednou celý stádo intelektuálů různýho vzezření a ražení (žejo topenáři Ládíku?!?). Přistupujte ke každýmu právníkovi, tedy pokud s ním NEMÁTE osobní zkušenost, jako by PAKÁŽ prostě nebyl! No, a pak může taky platit, pokud na základě Vaší OSOBNÍ zkušenosti máte s právníkem špatnou zkušenost, abyste mu, s pánembohem, klidně říkal PAKÁŽ. Ale BACHA!!! _ jen a pouze tý KONKRÉTNÍ PAKÁŽÍ, s kterou máte tu špatnou OSOBNÍ ZKUŠENOST!!! Rozumíte tomu Vašemu neštěstí s tím Vaším ZEVŠEOBECŇOVÁNÍM, který je všechno, jen né objektivní? Taky se mu říká symptom kolektivní viny, nebo taky reakce na červenej hadr (což si myslím, že je právě Váš případ).

  Takže, když jsem Vás jako kmet už poučil, dám Vám kontrolní otázku, jó?:
  může blbíš pokládat všechny právníky za PAKÁŽ, pokud měl se DVĚMA právníky následující totožnou osobní zkušenost? Objednal si právní konzultaci ohledně jeho bytový otázky, jednalo se o problematiku z OZ. Jediný co sem se od právníků na dobrejch adresách dozvěděl, kromě jejich navenek neskrejvanýho nezájmu a nudění se (který místy přecházelo až v opovrhování), bylo jejich upozornění, že právě začala (podle nich!!!) druhá hodina tzv. odborný konzultace, takže to nebude za tehdejší jimi požadovanou sazbu 1.200,-Kč/hodinu, ale už za 2.400,- Kč!!!

  Abych Vám moje rozpoložení s nima taky více přiblížil, zacituji Vám pro srovnání z branže, v který jsem se pohyboval já, tedy ze Sazebníku projektových prací z roku 2002:
  – vysoce kvalifikované koncepční a koordinační práce …..650-,Kč/hod
  – velmi náročné a koncepční práce …………………………….480-,Kč/hod
  – náročné práce………………………………………………………..380-,Kč/hod
  – méně náročné práce ………………………………………………300-,Kč/hod
  – pomocné práce ……………………………………………………..170,- Kč/hod
  budete mi muset věřit, když prohlásím, že odborný výkon tý PAKÁŽE v mém případě asi těžko odpovídal „vysoce kvalifikované koncepční a koordinační práci“, ani „velmi náročné a koncepční práci“, dokonce ani „náročné práci“, ale jen „méně náročné práci (nenapíšu-li rovnou „pomocné práci“), protože jediný, co ta PAKÁŽ udělala bylo to, že si během tý se mnou strávený hodiny a půl tzv. odborný konzultace oba stačili vypít kafe a podepsat sekretářce nějaký papíry, který se mnou ale vůbec nesouvisely, to mi holt fakt musíte věřit!!!

  Přesto se vracím ke kontrolní otázce, věštče:
  může blbíš i po takové zkušenosti s touto PAKÁŽÍ pokládat všechny právníky, tedy například i JUDr. Samkovou, za PAKÁŽ?

  P.S.
  pomůžu Vám:
  samozřejmě, že může, ale pak by značně překročil hranice svýho blbíšství, odkud už je kousek k blbství a … a to rozhodně, věštče, nemá blbíš zapotřebí, nemyslíte?

  P. P. S.
  no a pak zbejvá poslední otázka, kterou si však musíte zodpovědět už sám, zda Vy to zapotřebí máte? Třeba náš hulváth, jak to tady kontinuálně dokazuje, to za potřebí rozhodně má!

  1. Blbíší, no zdali to mám zapotřebí?
   Ano mám, víte, jde o úlevu. Někdo si dá pár panáků, já si dám pár pakáží. Důsledky jsou stejný, tedy skoro stejný, nemám kocovinu, ani tu morální.
   Paní Samková mi může být ukradená, ale do sorty pakáže se nedostala nedopatřením. Ona jednu dobu provozovala blog, pokud se dobře pamatuji, zrcadlení.cz. Dnes je již doména v aukci. Shodou nějakých náhod jsem se tam octnul a četl. Přirozeně i diskutoval. A pro změnu zase věřte mně, byl jsem takový jak zde. Vyvracel hlouposti, jež tam uváděla. Byla to velmi krátká epizoda. Jistě znáte teorii, o diskusi dvou z nichž jeden je blbec. Tehdy jsem ji zařadil do sorty: plácám blbosti, s rozběhem a velice rád a vydávám to za přednost.
   Možná, že je dobrý advokát, tedy advokátka, jako člověk mne zklamala a dnešní její mimoběžné mudrování mne utvrdilo, že názor nebudu měnit. Stáčí to vysvětlení Blbíši?

 3. K dnešní diskuzi o pnutí v USA (vlk a zdejší diskuze).

  Nepřeceňoval bych v krátkém horizontu, ale jakmile se situace lidí (inflace, ceny energií, celková recese) výrazněji zhorší, nastane MAZEC. Sud s prachem a pak JISKŘIČKA. Ta válka po policejním zásahu a smrti toho zdrogovaného černocha je předobraz.
  Pak by mohlo přijít NÁSILÍ. Řádově větší.

 4. Tohle nevypadá na Alzheimera (hošanovi je 40 let). Spíš nadkritické množství chlorofylu v mozku:
  https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/zaminujme-zlute-more-radi-americky-kapitan-40401626
  Že prý by jako ušáci nenápadně zaminovali Žluté moře a ústí Perlové řeky a tím přiměli Čínu k „jednání“.

  Hošan si buď plete mapy a neví, že Žluté moře je od Perlové řeky ústící do Jihočínského moře cca 3000 km, nebo to chce zaminovat celý. Samozřejmě nenápadně.
  Každopádně – pokud tohle leze z US vojenských škol, máme důvod k vážným obavám.

  1. Vojenské katedry vysokých škol byly odkladištěm v armádě již nepoužitelných důstojníků. Šéfem té naší byl velmi zajímavý a inteligentní plukovník L., který absolvoval korejskou válku a měl na dobu tamního působení propůjčenu hodnost generála, jinak by ho Korejci nebrali vážně) Po návratu prodělal těžkou autonehodu, z posledních sil zabránil svému řidičt spáchat sebevraždu zastřelením, pak se dlouho léčil a pak místo penze obdržel post na naší katedře.
   Druhým postiženým byl jeho zástupce N, obecně zvaný Prasátko. Proslul neustále opakovanou průpovídkou Když si blbej, kup si zapisnik. Ja mam dva.
   Ten k nám byl přesunut přímo z generálního štábu ČSLA poté, co iniciativně vypracoval podrobný plán přepadení nejmenované zámořské velmoci československou lidovou armádou. jeho iniciativa byla způsobena změnami na na mozku v důsledku nerozpoznané a neléčené syfilitidy. Dříve než stačil rozpoutat třetí světovou válku, byl přeléčen a byla jím obohacena naše významná katedra.

   Dnes by se nejspíš stal ministrem (zvláště pokud by včas změnil pohlaví).
   Československá lidová armáda se chovala ke svým postiženým ohleduplně.

   1. … to fakt dost dobře nechápu, asfaltovej holub = absolvent vojenský vysoký školy a holub??? Sic netuším s jakou hodností se na VŠ vojenskýho typu běžně vyřazuje, ale, kurva, holub a ještě k tomu asfaltovej. To ste musel asi s tím syfilitikem na tom rozpoutání třetí světový minimálně spolupracovat, né, jinak není množná!?!

    1. Ale houby! Vojenskou katedru měly všechny vysoké školy ! Snadkromě teologických ). Chodili jsme do nich jednou týdně a posléze jsme se stali svobodnéky- absolventy.
     Sloužili jsme pak pouhý rok a nikoliv dva jako nevysokoškoláci
     Určitě jste ji absolvoval také, jen si to pro své pokročilé stářá nepamatujete…nebo jste dělal tu svou architekturu dálkově či v zahraničí. 🙂

     1. no dyť, už jsem Kočce potvrdil, že můžete bejt dál klidně i asfaltovej, neb sem blbě četl = neb vidím už kulovaný = i s tím alzheimerem ste to taky celkem trefil!

 5. S tématem dnešního článku víceméně souvisí i dnešní článek Vlkův – jedná se o překlad z amerických pramenů.
  Týká se katastrofálního rozdělení americké společnosti.
  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/06/29/usa-co-o-nich-nevime-a-ani-nemame-moznost-se-dozvedet/
  Mimochodem – překvapiko mne, že americký novinář E.Best, dlouhá léta žijící v ČR a velmi zasvěceně komentující zdejší politiku , nedávno u Kociánové odpověděl na otázku, proč už před mnoha lety opustil USA a proč se rozhodl zde zůstat.
  V mládí zažil rozsáhlé rasové bouře a už tehdy mu bylo jasné, že se USA rozpadnou.
  (Nyní smutně konstatuje, že ho podobná situace dohnala v Evropě).

  —https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/06/29/usa-co-o-nich-nevime-a-ani-nemame-moznost-se-dozvedet/

  1. A pořád nám cpou multi kulti a americký tavící kotlík jako vzor.
   A tavící kotlík spíš připomíná papiňák s vadným ventilem.
   Ani netušíme, na jak velký problém si v Evropě zaděláváme. Migranti z Afriky a ze Středňáku k nám totiž nejdou jako prosebníci , jak si namlouváme.
   Jdou sem jako dobyvatelé a ani se jim nedivím. Oni si cizí armády k nim domů nepozvali, v Iráku, Lybii, Sýrii, Afghánistánu i jinde o bratrskou pomoc nestáli.
   Teď mají rozvrácené země a žijí ještě ve větší bídě, než když jim to tam Američané přijeli zdemokratizovat.
   A protože pŕes Atlantik to mají dál než přes Středozemní moŕe, tak to vyžírá Evropa.

   1. No když měli v USA toho muslima Obamu za prezidenta, co se divíte.
    Ten rozdrbal nejvíce zemí za pouhých 8 let ve funkci. Ti předním napadli jednu zemi, ale tenhle polonegr to rozjel na celé čáře.
    A zajímavé je, že jak nastoupil Trump, okamžitě se ozvali lidé, že v době kdy měl studovat tu univerzitu, už nevím kterou, že se nenašla třída, kde by na něj byla vzpomínka, neexistuje ani společná fotografie.
    Žádný z absolventů si na něj nepamatoval. Stejně jako, že se nenarodil v žádném státě USA, ale že je prostě Keňan. A nic, v povzdalí řídí Ameriku on a jeho velitelé, Biden to rozhodně není, Kemala je jen zástěrka.

  2. Polarizace Americké společnosti je kompenzací a naprosto nevyhnutelnou. Její projekce skládající se z dobrých a „evil“ states okolního světa v rámci zahraniční politiky toto nevyhnutelně předurčuje.
   Toť trocha kolektivní psychologie.

   Doporučuji si přečíst cca 100 let starou poznámku C G. Junga k americké společnosti.

   https://www.google.com/amp/s/carljungdepthpsychologysite.blog/2020/02/09/carl-jung-america-is-the-most-tragic-country-in-the-world-to-day/amp/

   1. Jung je jistě inspirativní (přiznám se, že nejsem zrovna znalec jeho díla, pochopitelně znám jeho názory ze sekundárních pramenů, interpretací a reinterpretací a rozsáhlých citací z per a klávesnic jeho obdivovatelů. Z psychoanalytiků mě kdysi víc ovlivnil E. Berne a E. Fromm.
    Domnívám se ale, že ještě větší podíl na charakteru americké společnosti má fakt, že se jedná ze značné části o potomky lidí z obou, resp všech okrajů spektra. lidí, kteří nezapadli do původní společnosti, směs zločinců, světců, vizionářů, hyperaktivních konfliktogenů. Lidí, kteří ve svých zemích vybočovali, ocitali se na okraji společnosti či nebyli schopni dosáhnout požadovaného úspěchu při dodržování evropských psaných i nepsaných zákonů a tabu.

    Jak už jsem řekl, nemám moc rád kategorii/ diagnozu „psychopat“. Nicméně když bylo konstruováno celosvětové „síto“ otázek, ukazující psychiatrům kdo je a kdo není psychopat, ukázalo se, že podle něj je v USA trojnásobek psychopatů ve srovnání s Velkou Británií.
    Vyřešilo se to jednoduše – vyřadily se ty negativní ukazatele, ve kterých se Britové a Američané nejvíce odlišovali a které kazily Američanům průměr….

    Ještě drastičtější je tento rozdíl v afroamerické populaci: otrokáři sice mj. lovili otroky, ale značná část otroků byla nakupována od tamních (černých) vládců nebo od arabských překupníků.Vládci se pochopitelně přednostně zbavovali rebelů a zločinců…K daší selekci docházelo při přepravě otrokářskými loděmi – šanci na přežití měli jen ti nejbrutálnější a nejlépe fyzicky disponovaní jedinci… umíraly až dvě třetiny „černého zlata“. Nákupní cena otroka byla ve srovnání s přepravními náklady tak nízká, že se nevyplatilo zajistit otrokům lepší stravování a podmínky k přežití v podpalubí.

  3. Best je ročník 1962, v Praze od r. 1991 a od útlého dětství až do odjezdu z USA žil v Montaně. Studia strávil na Goergetown University ve státě Maryland.
   V Severní Karolině nikdy nežil, pouze se tam narodil.
   Rozhovor – první třetina – je zde: https://www.radiouniversum.cz/best-erik-1d-spojene-staty-se-rozpadaji-hrozi-jim-chaos-a-mozna-i-totalita-potom-vznikne-novy-stat/

   Rozhovor je zajímavý snad jen tím, že Best je v něm VELMI opatrný a dává si velice záležet na tom, aby nesdělil nějaký vyhraněnější názor na US establishment.

 6. A dneska do třetice, ať máte večer o čem přemýšlet. Rusko oslovilo své věřitele s řešením nemožnosti zaplatit úroky z důvodu amerických sankcí. Prý stačí otevřít si u příslušné ruské banky dva účty, jeden v rublech a druhý třeba v doláčích. Rusko zaplatí v rublech a na druhý účet pak převede v potřebné měně.
  Česky řečeno, platba za ruský plyn ale obráceně. Kurník nemá to ten VVP fakt dobře vymyšlené???
  To jsem zvědavý jak vyběhne s cenovým stropem na ropu.;-)

 7. A v krátké době ještě jeden příspěvek. Identifikovali jste v dnešním tisku že dnes ministři životního prostředí na setkání v Bruselu nejen že potvrdili konec spalovacích motorů ale řešili i kompenzace k povolenkám z komínů. Přeloženo do češtiny, do 5 let tady máme povolenky/daně z toho že v zimě nebudeme mrznout. Proti tomu je prohlášení ze summitu nato, že Čína už je také smrtelný nepřítel slabým čajíček. V dnešní době energetické krize tam museli zasedat mimozemšťané

  1. To obšlehli v Rusku, tam se před staletími platilo místo daně z nemovitosti tzv. „podýmné“.
   Prostě se spočítal počet komínů na domě a podle toho se platila daň. Nešlo pochopitelně o ekologii – počítalo se, že když má někdo víc vytápěných místností, je bohatší a může platit vyšší daně.
   Tehdy ještě neexistovalo ústřední topení s jedním komínem z kotle, pochopitelně.

   1. To samé bylo i v Čechách před třicetiletou válkou. A i po ní. Při morových ranách z toho šel například odvodit úbytek obyvatel . A byla to neveselá čísla. Daň z komínů v jednom roce z 2400 komínů, v roce následujícím z 800 komínů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *