24 června, 2024

Alzheimerová civilizace

Přátelé, také máte pocit, že se naše EU začíná podobat starci nad hrobem? Svým způsobem je to vlastně docela přesný příměr. Stáří je stav, kdy různé tělesné orgány přestávají stíhat, dodávají méně toho, co by dodávat měly, mozek to přestává zvládat koordinovat, různé vnější nepohodlí, které tělo kdysi snadno zvládlo, je najednou takřka fatální… a nakonec to dojde tak daleko, že orgány začnou vlastně bojovat proti sobě a ničit společné tělo.

Navenek je víceméně všechno v pořádku. Ano, člověk je k stáru už trochu pocuchaný, ale pořád má hlavu, ruce, nohy. Pořád má ve skříňce diplomy, pořád má nějakou paměť v v ní má uchováno ledacos z toho, co ho dostalo na jeho osobní a profesní vrchol. Pořád má ještě spoustu zkušeností, pořád má v sobě fundamentální zásady, které ho hnaly kupředu a učinily ho úspěšným. Stále je schopen přemýšlet. Ale… už to nějak nejde dohromady. Už se to nepotkává. Člověk má pořád spoustu chytrých myšlenek, ale už je neudrží všechny naráz. Všechno vlastně funguje, ale nefunguje spolupráce.

Takhle nějak teď vypadá naše vaše EU. Pořád v ní jsou obsažené věci, které vybudovaly sociální Evropu. Pořád v ní jsou špičkové firmy, pořád jsou tu velké konglomeráty, pořád jsou tu logistické trasy, univerzity a zdravotnictví. Jen… mozek dostal alzheimera. Přestává to koordinovat. Jednotlivé části začínají pracovat proti sobě, protože po mnoha letech neblahých zkušeností ztratily víru, ve společný postup…

Můj dnešní text má být trochu polemikou s Marianem Kechlibarem, který ve svém posledním článku psal, že USA své válečné úsilí na Ukrajině rozhodně neopouští, naopak ho posiluje, protože dodali Ukrajincům ty slavné raketomety HIMARS a nikdo by nedělal tak velkolepou operaci s napojením válečné logistiky, kdyby Ukrajina prohrávala. To by nemělo žádný smysl tam ty raketomety posílat. Vždyť jejich válečné použití je nesmírně náročné na výcvik, koordinaci, maskování, doplňování munice a opravy.

Já si touto věcí právě nejsem vůbec jistý a nechápu, z čeho Marian Kechlibar čerpá svůj optimismus ohledně toho, že naše západní civilizace funguje. Ano, i on připouští, že jsou zde jisté problémy v podobě woke kultury, cancel kultury, že jsme si zadělali na problémy. Ale z jeho textů v podstatě plyne, že Západ je pořád racionální, pragmatický a technologický. Pořád umíme rakety, pořád máme ty univerzity, pořád dostáváme nobelovky. Ano, to je jistě pravda.

Ale poté, co Američani odešli z Afghanistánu a nechali tam výzbroj pro Tálibán o které se vousáčům v turbanech nikdy ani nesnilo, proč si Marian Kechlibar myslí, že americká armáda a americká administrativa jedná racionálně a dodání raketometů HIMARS je důkazem, že ukrajinská fronta je stabilizovaná a Ukrajina má šanci vyhrát? Je důvod se domnívat, že současné rozhodnutí o amerických dodávkách zbraní na Ukrajinu je promyšlenější než stažení z Afghanistánu? Jsou dodávky západních zbraní na Ukrajinu chladným technokratickým kalkulem? Dělají to Američané proto, že vědí, že Ukrajina může vyhrát? Mají to spočítané a vědí, že Rusku brzy dojdou zbraně i možnosti? Je na takovou úvahu po afghánském debaklu spoleh?

Nebo i v USA už jen zoufale lavírují, využívají nahromaděného bohatství, ale už dávno jsou přání otcem myšlenek? Nejsou ti, co rozhodují, už příliš odtrženi od reality? Nejsou v pozici Hitlera v bunkru, kterému se nedá říct pravda?

Já plně chápu, že stále je v naší civilizaci hodně dobrého a cenného. Stále máme vitríny plné diplomů, stále umíme přijít se zajímavými myšlenkami, stále umíme ledacos postavit. Ale je to jako ten alzheimerový stařík – někdy jsme úplně normální a použitelní, ale stačí lusknout prsty, v mozku se něco přepne a děláme kravinu za kravinou. Viz můj článek o evropských ekonomických výhledech. Ano, pořád ještě ledacos máme, pořád ledacos umíme. Ale už to neumíme koordinovat. Náš západní mozek už neudrží plné souvislosti.

Všimněte si, že přesně to odlišuje nás tady na Kydech od majnstrýmu. My se tu snažíme o široké souvislosti. Ne, nejsme chytřejší než ostatní, nemáme lepší informace, ale snažíme se do úvah zahrnovat co nejširší spektrum událostí. Neradi něco pomíjíme. Ovšem pokud k nám zavítá nějaký majstrýmový mileniál, tak se zaměří na jednu jedinou věc a na ní rajtuje pořád dokolečka. Za čtrnáct dní pak nahodí něco jiného, co to první úplně popírá, ale zase na tom rajtuje bez jakýchkoliv souvislostí.

Tohle teď vidíme všude. Naše slavné bruselské orgány přesně takto fungují. Zaměří se na jednu věc a vůbec neřeší nějaké návaznosti. Proč bychom si měli myslet, že to technokratické, pragmatické a racionální jádro naší kultury má ještě navrch? Kde jsou nějaké náznaky nebo důkazy, že naše demokraticky zvolené vedení ještě jedná racionálně a rozumně?

Například poslední případ – USA zabránily Rusku zaplatit své závazky. Od včerejška se majnstrým tetelí blahem, jak jsme to Rusům nandali. Jak nemohou platit a díky tomu si nemohou půjčit. To jako fakt? Fakt to někdo z bohatých a mocných chápe tak jak nám to popisují? Fakt to nikdo nechápe jako já – že měna pod vedením USA už není důvěryhodná a může být použita kdykoliv proti komukoliv, dokonce i proti těm, kteří kdysi dávno Rusku půjčili, aby na tom dnes vydělali? Fakt to znamená, že se od Ruska odvrátí jeho východní přátelé? Není to spíš obráceně – že si Rusko prostě bude půjčovat jinde a v jiných měnách, někde, kam nesahají prsty amerických sankcí?

Nepochybuji, že se můj text k Marianovi Kechlibarovi donese. Chtěl bych ho tímto poprosit o polemiku. Má nějaké důvody se domnívat, že reakce západu na ukrajinskou válku jsou promyšlené? Že Západ skutečně chce dosáhnout toho, o čem píše? Já si tím vůbec nejsem jist a naopak mám stále větší pocit, že se střílíme do vlastní nohy a že už nás nikdo neposlouchá, protože přicházejí k názoru, že už pro svět nejsme přínosní. Nějak nevidím, že by ty slavné sankce Rusku opravdu vážně uškodily a včerejší kecy o ruském bankrotu mi fakt nepomáhají ve víře, že Západ jedná racionálně a smysluplně. Naopak mám pocit, že jsem se ocitl v Bohnicích na pavilonu nejtěžších případů.

265 thoughts on “Alzheimerová civilizace

 1. Trefně věc popsal už Vladimír Páral v roce 69.
  “ Evropa už dávno není sličná dívka jedoucí na býku. Spíš baba od krav. “
  A jeden z jeho hlavních hrdinů se začal učit čínsky.

 2. Zakladateli, jsou tu evidentně dva frustráti kteří opakovaně a nesmyslně napadají paní Kláru kvůli věcem, které nemají s diskuzí zde nic společného. Nebylo by fajn s k tomu vyjádřit?
  Za sebe říkám, že mi je to velmi nepříjemné ….

   1. Zakladateli, pokud cítíte, že bych zde neměl psát, stačí říct. Není to má posedlost psaním a vyvracením bludů. Navíc, mám zásady a držím slovo.

  1. Zdarma…nic není zadarmo, je tam nějaká kulička.
   Švédsko nám je zmodernizuje za tučný bakšiš a pak si ty starý krámy můžeme nechat. Stejnak by šli do šrotu….

   1. Pěkně řečeno. Někde jsem četl že modernizace našich starých T72 stála cca 4 mil. Dolarů za kus. To je více než nový Abrams

    1. Kolem modernizace tanku T72 se vůbec děly věci. V polovině devadesátých let jsem se kolem toho trochu mihl. Hlavní hráč – ekonomický náměstek MO …. pozor….. králík z klobouku…. hudba tuš!…..jmenoval se Kalousek! A izraelská firma NIMDA. Podvody ve výběrovém řízení. Možná mám ještě někde podklady, ale už je to určitě promlčené.

     1. Abramsy jsou docela drahé, ale „holý“ T90 by asi za ty peníze už prošel… Jenže to by Kalouskovi nezbylo na ty soukromé fondy „vánočních dárků“.

 3. Dneska měl Ivan Hofmann pravidelnou glosu na ČRo.
  Týkala se zlaté střední cesty, že je nejlepší.
  A včera mluvil Daniel Anýž o americkém potratovém zákonu.
  Shrnul to celkem trefně , “ Když vy takhle, tak my zase takhle. “
  Obě strany názorového konfliktu se vzájemně štengrují a vymýšlejí, čím ještě víc vytočit své oponenty.
  Někdy si myslím, že nějací zlí lidé nastolují takováhle idiotská témata. Která už byla dávno vyřešená a pokud se nepletu, potraty nikdo neřešil.
  Ani LGBT propagandu, BLM, homosexuálům nikdo neubližoval , v Praze měli svoje kluby už před listopadem a dneska mají potřebu pořádat Prague Pride a zastavit dopravu na půl dne.
  Nemá náhodou mečování o potratový zákon zastřít nějaký opravdu důležitý problém???
  Třeba angažmá USA na Ukrajině, nebo tak něco???

   1. Doma jim hoří stodola a mistrovali by zbytek světa.
    To co se dělo po zvolení Bidena na Kalitolu, byla ukázka liberální demokracie v přímém přenosu.
    Náramně následování hodný vzor “ demokratického světa”.

    1. Spíš asi půjde o střet pobřežních bohatých států s vnitrozemím.
     Něco jako yntelektujálové versus vidláci.
     Metropole versus venkov.

     1. Vždyť to vidí každý.
      Místo aby se snažili obrousit hrany, tak ještě vytáhli potratový zákon.
      To snad musel vymyslet Putin a KGB.
      😀

     1. Republikáni v Texasu navrhují referendum o vystoupení Texasu z USA, které by mělo proběhnout příští rok. Texas to má prý jednodušší, protože jako samostatný stát se připojil a v dohodě o připojení má i klauzuli o budoucím vystoupení,

      1. copak referendum, ale mám obavy, aby samostatnej stát Texas neuznalo Rusko a Šojgu s ním nepodepsal oboustranný smlouvy o vojenských základnách jako nedávno samostatný Slovensko a Amíci.

  1. V Praze má pochod hrdosti už pár let podobu demonstrace síly a zastrašování protivníků. Naposledy mne zarazily duhové vlaječky na tramvajích, kam se normálně dávají státní vlajky ve státních svátcích, kam se nikdy nedává reklama ani když je tramvaj polepená reklamou od koleček až po pantograf.

 4. Ještě trochu zajímavého počtení:

  Poplach v senátním obvodu č. 52 – Jihlava: Tchajwanec Vystrčil (ODS) proti JUDr. Tomášovi Nielsenovi
  http://jdem.cz/fg3dj2
  „…Ubohý šašek ze Senátu za ODS, který pohrdá právem a občany České republiky proti 1. místopředsedovi strany PRO a právníkovi roku 2018…“

  Marek Řezanka: Právo podle Rakušana
  http://jdem.cz/fg3dh7
  „…Buď V. Rakušan lže – a v tom případě by měl ihned rezignovat – nebo zcela jasně selhala BIS, která roky nebyla schopna zjistit napojení politiků na organizovaný zločin. Vedení Bezpečnostní informační služby by z takového selhání mělo vyvodit jednoznačné důsledky…“

 5. Oni su rozne typy demence, nemusi to byt zrovna ta alzheimerova … ale nejaka tam na sto percent bude

  “ Stoltenberg ale připustil, že do budoucna může NATO například začít využívat bojová vozidla na alternativní pohon. Probíhající technologická revoluce podle něj může být velkým přínosem pro spojenecké armády. „Už dnes jsou nejlepšími novými auty skutečné elektromobily. A věřím, že v budoucnu budou nejvyspělejší vojenská vozidla a nejodolnější ozbrojené síly ty, které nejsou závislé na fosilních palivech,“ uvedl.

  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/nato/nato-summit-madrid-klimaticke-zmeny-stoltenberg-fosilni.A220628_203855_zpr_nato_inc

  1. Stoltenberg a Lejnová – postrach armád.

   Elektrotanky a tankistické uniformy pro těhotné vojačky.

   Toho se Rus bojí nejvíc.

   1. nejspiš nedokažete ocenit takticke výhody obého: elektrotank se umi v případě nutnosti samonabíjet ze sítě (Rus už ukazal, že v moderním konfliktu se nádřže odpalujou, ale elektrika se nevypina). K rychlonabijeni se laufem dzykne do vedení a tradá, tank má baterku na čtyři čárky.

    A vojačky-matrijošky snad nemusim vysvětlovat. Enem se ještě dolaďuje kojenecká výzbroj, ale takovy baby javelin si umim představit cca 2025.

   2. Pravda je, že rychlostní rekord přes 100 km/h patří elektromobilu, nikoli spalovacímu motoru. Ale abych zachoval tón diskuse, doporučím natáhnout na bojišti trolej a použít sběrače, osvědčené u trolejbusů. Elektrické samopaly (Copyrigt Ivan Mládek) by umožnily snížit obsah prachové náplně (emise skleníkových plynů). A doufám, že se při popravách už důsledně používá bezolovnaté střelivo.

   3. Pane Admirále, to je unifikace.
    Velení NATO je na baterky.
    Vojáci jsou na baterky.
    Tanky na baterky.
    Nebudeme potřebovat ropu.

    Není Fiala na baterky?

  2. A kurva = zase jeden vykloubenej z kloubů šílí.

   To jako fakt tomu Stoltenbergerovi mám rozumět tak, že to, co je už teď drahý jak prase a přináší neštěstí a zmar v tom nejzákladnějším, tedy ŽIVOTĚ, bude ekologický a nezávislý na fosilních palivech? Jako ono to má dávat nějakej smysl? Tývogo, další adept pro Chocholouška.

  3. Každému tankistovy mísu hrachu a pohon na bioplyn.
   V USA pěstují fazole a sóju, ale produkt bude asi stejně kvalitní. Bioplyn extra kvalita.
   🤔

 6. Leto je prave v nejlepsim, ale zima uz zacina mit nehezke kontury.
  Ale spis to bude zase nejaka ta ruska dezinformace:

  https://www.ft.com/content/175ef927-efa2-439e-8ede-1dfc7edd23a6

  Britanie planuje odpojit plynovody vedouci do Evropy v pripade, ze se plynova krize zhorsi.

  (oni tedy v originale pisou, „ruska plynova krize“ ale jelikoz sami z Ruska nic neodebiraji, sami si to zakazali, tak nechapu, proc plynovou krizi u sebe doma nazyvaji „ruskou“)

  Jinak mi neni jasne, ze po tom, co Britove predvedli behem Covidu jim nekdo jeste odledne dodavek a smuv veri.
  Jo zapomel jsem, nespolehlivy dodavatel je prece Rusak, ten dodava i kdyz jsme mu temer vyhlasili valku a ukradli nepredstavitelne penize 🙂

 7. Jo alzheimrova civilizace. Lidstvo blbne a sakumprásk. Je to až neskutečné. Naše generace to nechápe.. Proč to tvrdím?
  Odešel mi po letech odšťavňovač- Tak jsem koupila nový. Přiznám se , že už dřív, při obnově vysloužilého vybavení jsem z „návodů“ byla mimo, ale návod a „bezpečností „upozornění k tomuto mne porazilo. 3apůl stránky varování, návodů tak neskutečného. jako: nedotýkejte se malých nožů, před přípravou odstraňte z potravin případné obaly jako papír, PE sáček, dejte pozor, aby se napájecí přívod nedostal do kontaktu s rotující částí spotřebiče, a podobné „varování“. A přitom to má bezpečnostní pojistku, které by všechny nežádané/nedovolené zásahy měla stopnout.
  Tak nevím byli jsme takoví geniové, že jsme tohleto nepotřebovali, stačil selský rozum nebo…. nebo to lidi celosvětově blbnou? kdo ví
  Vážně neskutečné.

  1. Tuhle verzi „navodu“ bych spise pripsal k odpovednosti Klare Samkove a jejimu druhu (nic ve zlem, opravdu)
   Pokud by tam ty blbiny nebyly detailne vypsany a nejaky rozumbrada by tu dotycnou vec nahodou/zamerne udelal, mohl by se pak za asistence vyse zmineneho druhu domahat tucneho odskodneni.
   Nevim jak daleko jste v Cechach s amerikanizaci prava a soudu, to by mohla popsat Klara, ale ja byt vyrobcem, tak to tam dam pro jistotu.

   1. Presne tak ! V USA to pravni parazitovani a zlocinny zmrdismus treba zabehl az tam, ze kdyz nekdo odpadnuvsimu daval laickou prvni pomoc – tak advokati zalovali pomahace za neodbornou pomoc a poskozeni zdravi !! Pak kdyz tam nekdo na ulici odpadl, reakce lidi byla, ze se paprskovite rozebehli od neho. Musel zasahnout az prezident Clinton a nechat zmenit zakon. Nuzky mezi pravem a spravedlnosti se v zapadni spolecnosti neprimerene rozevreli a my to tady vidime drive nez socialismem nezkuseni zapadoevropane. Jedina obrana, a i to de facto obrana za ustupu, spociva v tom, co nejvice tyto nastroje obracet proti samotnym jejich tvurcum a podporovatelum. At mlynek na lidi, ktery konstruuji, mele i je. Proto vidim treba jako dulezite podat TO na toho novinarskeho silence. At si je – jakoze na 99% bude – zamitnute, ale bude obtezovat, zamestnavat, otravovat. A 100x nic umorilo i osla. Jak se ted nadejny prezident Pavel uboze brani ze sluzbou vlasti odcinil sve clenstvi v KSC 🙂 tak bude moct pani Samkova jednou tvrdit, ze mačetéros odcinila takovymito ciny 😀

    1. Jděte už s těmi mačetovými útočníky fakt někam. Veškeré info máte z Blesku a TV Nova, které jsou pr Vás najednou relevantní informační zdroje. Právními rozbory plýtvat na Vás nebudu, NEVZDĚLANČE!

     1. No ano, jsem jen nevzdelany dr. neceho jineho nezli vy 🙂 ale pamet mam dobrou. Jednou pred lety jste mi odepsala v jedne diskuzi ze cit : „Macetovym cikanum bylo upreno pravo na spravedlivy proces.“ Nak jsem si nevsiml ze by jste protestovala treba proti primemu TV prenosu – monstrprocesu s temi, co hazeli zapalne lahve do domu cikanu, kteri zachranovali nejdrive kradene televize – az pak dcerusku Natalku 🙂 Jim nebylo upreno pravo na spravedlivy proces ? Chlapsky – byt jste zenska 🙂 – si priznejte ze jste tenkrat proste stavila na nespravneho kone. System vas zato neodmenil, neudelala jte karieru, stipendium v Yale na vas nezbylo 🙂 – tak jste zmenila kurz. Nejste takova prvni ani posledni. Ale hlavu vzhuru, treba Konrad Gehlen, ten drzel za Vudce pravici stejne vysoko jako vsichni ostatni parteigenossen – a vida kam to v demokraticke NSR pak dotahl ! 😀

      1. Mám návrh. Vy budete svou obsesi Klárou Samkovou ventilovat v rubrice Tribuna, případně pod nějakým textem, který se přímo Kláry Samkové týká, a já vás na oplátku nesmažu. Dělal bych to docela nerad, poněvadž jinak jsou vaše příspěvky docela hodnotné.

       Jaký je váš názor na tuto nabídku?

       1. Ja to myslel dobre 🙂 Chtel jsem ji poradit ze svou minulost „nevysedi“ ale musi aktivne pracovat na normalnich vecech, aby se v ocich slusnych lidi rehabilitovala za surove ublizeni pravde a dobru a spravedlnosti – ale i tak vuci ni lide naporad zustanou byt jen podvedome, ve strehu… Proti tomu nelze nic namitnout. Bohuzel, ci nastesti, je Univerzum usporadano tak, ze jako treba k prekonani obrany je nutne mit 4x silnejsi utocne sily, tak dospet k zmene mineni o nekom, je nutne aby on vyvinul mnohem vetsi namahu, nez kdyz se kdysi na scesti dal… Ale maximum co se da ucinit je upozornit ho na tuto nemennou pravdu, ovsem tuto cestu kolenacky do Canossy si musi kazdy odbyt sam. Malo lidi to dokaze. Ti neuprimni se brzy vybarvi tim, ze misto takovych cinu ze zacnou kopat kolem sebe. Kazdy p.t. ctenar at posoudi sam, co tady nastalo. Takze klidek, uz neni duvodu se ji vice zabyvat, je si sama soudkyni, katem – nebo zachrancem. Uz jsem podobny pripad mel v merku pred par lety. Pamatujete si zahadologicky porad na CT, Detektor ? Naprosto silena, debilni smes x let vyvracenych teorii, nesmyslu, osloveni seriozni vedci vubec nevedeli v jakem kontextu tam jejich slova zazneji a zurili pak. Po doslova obri kritice muselo byt vysilani pozastaveno. Na furt. Producent Vachler co ten serial spachal (o jeho znamostech a vlivu v zmafianizovane CT svedci uz jen to, ze to vysilali v absolutnim prime time na CT 1 v 20,00 !) reagoval hystericky, bylo trapny a hnusny ho sledovat v besede se sefkou Akademie ved, kde se choval jako clovek co se posadil na pripinacek. Nu a co se stalo po roku ? Spolek kasajici se ze jsou „seriozni, vedecti“ zkoumatele zahad, cili celostatne pusobici Klub psychotroniky a UFO Plzen (KPUFO), udelil Vachlerovi nejvyssi klubove vyznamenani 😀 Tragifraska. Kdyz jsem se na to po case sefa toho klubu, pana Safarika opakovane ptal, jak se slucuje jejich fasada serioznosti s vyznamenavanim bohateho, medialne vlivneho, ale naprosto provareneho cloveka, tak reagoval asi nak tak jak pani JUDr. 🙂 Pry ze „obtizny hmyz by se ke mne mohl chodit ucit“ 😀 Zadna sebereflexe, zadna omluva za do oci bijici konjukturalismus a vlezdoprdelstvi – ale zminene kopani kolem sebe… Takze podobnych srand, kde mi vadila bezcharakternost a splachovatelnost nekterych, jsem zazil v zivote vicero. Ale je to smich pres slzy…

        1. Jaká omluva?
         Když se lejno rozmaže, smrdí ještě víc. To by byla blázen, kdyby řešila staré věci.
         Některým lidem je sympatická a jiným ne. A je na každém, jestli si o ní opraví mínění. Pro mne je jejím garantem pan Vidlák.

         1. Vy myslite cizi hlavou ?? Naco se zatezovat utvorenim si vlastniho nazoru na zaklade faktu a cinu, zejo… Aby jste se jednou nevzpamatoval az jako berlinan Jurgen, kdyz mu 4 z tanku (a mozna i pes) lezeli na jeho Gertrude 😀

        2. Podívejte, já proti vašim názorům na kohokoli vůbec nic nemám, myslete si o čemkoli, cokoli chcete. Mně vadí jedna konkrétní věc: v debatě na v podstatě libovolné téma vy téměř pravidelně přijdete s odbočkou ke Kláře Samkové.

         Chcete-li Kláře Samkové dávat dobré rady, prosím, čiňte tak v soukromé korespondenci. Třeba si je ráda přečte. Chcete-li jí sdělit tajemství uspořádání Universa, učiňte tak v soukromé korespondenci. Třeba vám za cenné rady do života bude vděčná. A tak podobně. – Nevím, jestli jste to zaznamenal, ale když Mandaladan napsal svůj článek o buddhismu, dalo to podnět k zanícené debatě mezi dvěma stoupenci esoteriky a duchovních směrů (jména jsem zapomněl, mládencům se omlouvám). Oni byli tak vnímaví, že pochopili, že jejich obsáhlá debata na téma náboženství by pod jinými tématy působila rušivě, a zřejmě svůj rozhovor vedou v soukromí.

         Kdybyste se nezlobil, analogický postup ve věci Kláry Samkové bych si dovolil doporučit i já vám. – Nevím, zda jsem vám to už jednou nepsal, ale i kdyby to bylo podruhé, snad to nezaškodí: doufám, že budu vyslyšen 🙂

   2. „nebrzděte řetěz motorové pily svými končetinami ani genitáliemi“ – ten také vyhrál u soudu odškodné, snad už své geny nepředá.

    1. Asi neznáte americkou justici.
     Tam je v návodu k mikrovlnce i varování, že se v ní nesmí sušit kočka.
     Majitel pošlé kočky by mohl v opačném případě vysoudit majlant.
     😀

     1. Jde pán na plovárnu a nese na rameni kočku. „Musím ji vyprat,“ říkákamarádovi
      „Proboha, vždyť i chcípne, kočky se nesmějí prát!!“

      Jde pán z plovárny a nese na rameni mrtvou kočku.
      „Vidíš, vidíš, vždyť jsem ti to říkal, že se kočky nesměj prát!“
      „Prát se můžou“, říká smutný pán, „ale ždímat se nesmí…“
      ——————————————————-
      Dodávám:
      – Je otázka, kolik by pán vysoudil na americkém Zverimexu, když k ní nedostal návod s upozorněním, že kočky je zakázáno ždímat
      – a kolik by ještě posléze vysoudil na majiteli oné plovárny, který v provozním řádu neměl bod o zákazu ždímání domácích mazlíčků s výjimkou želv a ježků.

  2. Tady se výrobců trochu zastanu. Takhle přesná bezpečnostní instruktáž je tam kvůli vyčůraným zákazníkům (zejména Američani), kteří si ze žalob na výrobce udělali živnost a houfně žalovali výrobce a prodejce o velké peníze (a vyhrávali) , že na „mikrovlnce nebylo explicitně uvedeno, že se tam nesmí sušit kočky“…

    1. Pamatuji na několik let starý případ, kdy nějaká americká nána sušila vykoupanou kočku v mikrovlnce, ta to samozřejmě nesla velmi nelibě až smrtelně a nána pak vysoudila velké peníze, protože to v návodu nebylo uvedeno…to byl, ale extrémní příklad pro pobavení. Pravdou je, že vyčůraní Američené vedli mnoho sporů a vysoudili spoustu peněz na výrobcích, kvůli nejrůznějším kravinám, které nebyly v návodu uvedeny.

     1. Je ovšem zásadní otázka, v kterém návodu to mělo být uvedeno. V návodu na mikrovlnku, nebo v návodu na kočku?

      Podle mého názoru je daleko racionálnější studovat návody na kočku (chovatelské příručky).

      Přístrojů, které dokáží nevratně poškodit kočku, je totiž něurekom. Mixér, aut. pračka, skartovačka, toustovač …

      1. Já si myslím že to je všechno s tou kočkou Urban legend. Ale nějakou tu nálepku na MW chápu. Nedobrovolně jsem se stal majitelem kočky, psi na procházce si našli v poli kotě. Je to dost sranda ale 2 x denně ji zavřu v šatně, obden na půdě, často jí tahám z myčky i pračky. Je to prostě tak.
       Takže to možná není upozornění kočku nesusit v mw ale pozor, kočka je trouba … ať ji neupečeš

    2. Takže znovu, není to proto, že by byli lidé tak blbí (tedy samozřejmě v našich končinách a možná zatím). ale výrobci se tak snaží co nejvíce omezit případné žaloby.

     1. kočko, ale vysvětlete mi, jak se zapojený přívod EE může dostat do rotující části, která je de fakto uzavřená až na otvor, kterým se tam právě cpe matroš na odštavnění to mi rozum nebere

      1. Copak neznáte ten zákon, pokusím se svými slovy, totiž nikdy neříkejte, že něco nejde, protože se určitě najde blbec, kterému se to podaří.

  3. To je este dobre, ja kupila novu parnu zehlicku, prvykrat to mala v rukach, v pisanej podobe len takze ze pozor horuca a nelejte vodu na elektricke kontakty, ale ako to poskladat bol len obrazkovy navod … a dodnes netusim, na co je tam jedno blikatko s napisom reset, bo v navode nebolo, a zehlicku zresetuje zmacknutie akehokolvek cudlika, ani blikat nemusi.

   1. hmm já si kdysi koupila dodnes funkční první napařovačku v rusku/sojuzu/. a během žehlení dle potřeby běžně vodu dolívám a je to už móóc let. Ale kdo ví, jaké je konstrukce, protože váží tak odhadem 3 kila..a výsledek je jako bejvával z mandlu – na papír. Na jaké jiné kontakty byste tu vodu měla lít – do zásuvky? fakt nevím

 8. Já vám tady zkusím nahodit jiné téma. Zrovna si čtu Seznam. V kauze Dozimetr se objevilo jméno Pospíšil, moc se o tom nemluví nahlas ale DPP šefuje nějaký Witovský. Nemají náhodou takhle jména něco společného se jmény dvou výrazných figur ČTOP09?
  Nebylo by v normální společnosti žádoucí aby ty dvě figury dočasně nebo lépe trvale z obrazovky zmizely?
  To bude hlodavec uvádět politické debaty v době, kdy jeho partner bude ve vazbě?????

 9. Eu je společek pro podporu francouzských sedláků a německých průmyslníků a bank. Kdo to do dneška nepochopil…na hanbu.

 10. Mel bych jedno logicke vysvetleni, proc zapad dal lifruje na Ukrajinu zbrane, a cim dal i modernejsi:

  Jsou to uz dobre dva mesice, co Zelenskeho poradce (pristizen pri lzi) na svou obranu prohlasil, ze kdyby rekl pravdu, tak se vsichni vzdaji a utecou.

  Nemci jsou proti Ukrajincum mnohem vice rozkazu-poslusnejsi a geneticky nachylnejsi jit za vudcem az do konce, tak i oni byli behem masakrovani Rudou armadou udrzovani v zakopech neustalymi sliby o wunderwaffen, ktere urcite otoci beh valky.

  Ja tyhle zasilky dvanacti (?) raketometu beru podobne. Kyjevska propaganda to rozmazne (ceska nezustava a nic pozadu) a par vymytych Ukrajincu bude zmasakrovano navic.
  American si vyzkousi nove zbrane a zjisti, co proti nim Rus nasadi.
  Na to staci munice s kratsim dosahem.

  Maji sanci zabit o par ruskych vojaku vic? To urcite.
  Maji sanci zmenit prubeh valky? Dost pochybuji.
  Tim je o zamerech zapadu a cilech na Ukrajine snad receno dost.

  1. Ad: Sakura
   „…a par vymytych Ukrajincu bude zmasakrovano navic.“

   Z akeho dovodu, ci na zaklade coho si myslite, ze ludia, ktori budu zmasakrovani Rusmi su „vymyti Ukrajinci“? Drzite sa toho znameho – podla seba sudim teba?

     1. Ukrajinci se připravovali pečlivě a dlouhá léta na předpoklládaný útok krvelačných Rusů. Takže v předstihu vyvinuli raketuvzdorné a bombovzdorné flašky.
      Těžko na cvičišti – lehko na bojišti.
      Těžko ve sklárně – lehko v hytlermarketu.

      1. Ad: AH a predosli komentatori

       Je jasne, ze vec sa stala tak, ako ju oznacil v OSN sudruh rusky velvyslanec. Ukrajinci to urobili sami, ako provokaciu. A ak dopadne nejaka bomba blizko skoly, ci nakupneho centra v Donecku, tak v tom pripade je to odporny teroristicky cin ukronackov. Nam je to jasne. A komu na svete este nie?

  1. Na tom videu vybuchující rakety postrádám zejména ten obchoďák.
   A na fotkách zničeného obchoďáku zvrchu, postrádám díru do země, která by po dopadu něčeho takového logicky musela vzniknout.

  2. meh… furt stejna pohadka.
   Dneska iskander a obchoďak
   jutro točka a muničak
   zelo je borec
   a ukři su chudaci
   puťo je blbec
   a rusi su čuraci
   zpravy nesu ověřene
   ale pravda to musi byt
   neb je to veršovane…
   C,G7,C,G7,C,G7,C,G7…

   že se Vám vůbec chce dlubat do takeho logra.

 11. Autor popsal celkem přesně pocit z Evropy, jaký trvá po desetiletí. Evropa by měla co skončit v husakovském „brzku“, ale ono furt nic. Pořád se hroutí a hroutí … a přitom se Evropané mají imrvére líp než v USA nebo asijských imperiiích (putinistán, Čína).

  Ale proč by názory alternativy měly být založeny na faktech? To by pak nebyla alternativa 🙂

  PS Tento nebezpečný názor je třeba okamžitě smazat. Alternativa se bez cenzury dělat nedá!

  Nedalo mi to a musel jsem se podívat do kalendáře: není dnes 1. dubna, apríl?
  Ne, není – a přesto nám sem anonymní pytlík dává zasvěcené rady, jak a jaká si vybírat fakta a jak z nich utvářet závěry…

  Zakladatel

  1. Proc si anonym mysli, ze se Evropane maji lepe nez Cinan?
   To ma stejnou informacni hodnotu, jako tvrzeni, ze v USA jsou cernosi otroky. I kdyz i tohle tvrzeni by si sve zastance naslo.
   Zivotni uroven v Rusku osobne neznam (mimochodem podle Australkych a Francouzskych novinaru z jejich reportazi na youtube to vypada docela v pohode), to tu prenecham jinym, ale pockejme par mesicu, treba Cechy u studenych radiatoru s par tisicovkami z pracaku bude vzpominka na zebrave Rusy, kteri namaji uz ani McDonalds, aspon trochu potesi.

  2. Skelope, ty blbej lemple, ty „asijský impéria“ platí předluženým EUropanům každej kousek chleba, kterej sežerou.
   Západ má už jen v prdeli vši a v rozkroku filcky a prožráno na rok dopředu – zadlužení okolo 100% HDP a žádnej průmysl.
   Každej kousíček žrádla, kterej žere francouz, ital nebo španěl mu financujou čínský komunisti, saudský arabové a katařani. Za každej kousek chleba, kterej žere řek, portugalec nebo belgičan vděčí rusům nebo vietnamskejm komunistům, kteří jsou ještě ochotní jim na tu navoněnou bídu půjčovat
   To se jim to žere, když jim lidi půjčujou.
   https://ct24.ceskatelevize.cz/sites/default/files/styles/scale_1180/public/2641617-vladni_dluh_nejvic.jpg

  3. Totožný příspěvek už jsem před delším časem četla. Elfové pracují systémem „ctrl c, ctrl v“. Aby se nepredřeli.

   1. Podle toho jde lehce poznat Skelopa.
    Má omezenej repertoár námětů i vyjadřovacích prostředků.
    Jednoduchej, hloupej ale mstivej – Vlka stalkoval až do osobního mejlu.

  4. Anonyme, máte dozajista pravdu.
   Problém je v tom, že Evropa žije z podstaty. Konkrétně z lupu nakradeného v koloniích. A dneska na dluh.
   Zatímco životní úroveň v Číně trvale stoupá , s námi to jde trvale s kopce .
   Jak řekl Fiala : Rozšíříme zástup těch , kteří dosáhnou na státní podporu.
   Kontrolní otázka: A to jako budou prachy do erární kasy padat z nebe???????

 12. Jedním z nezřetelnějších důkazů iracionality současného směřování EU je přijetí Green Dealu. Nedostatečný kontakt s realitou vede k akcím, které rozvrátí hospodářství a stav životního prostředí nezlepší, ale zhorší. Vedení, které nereflektuje realitu, nemůže skončit jinak, než špatně, a to i v souvislosti s konfliktem na Ukrajině.

 13. EU je ideologie podobná náboženství. Udržuje se vírou, má své svaté (třeba Gretu), má i své konkláve kardinálů (Evropská komise). Má i své kacíře, což jsou všichni ti, kdo nepochopili, o jak skvělou myšlenku se jedná. 🙂 Takže zákonitě přijdou i politické procesy. Celý ten spolek potrvá ještě tak 8 let, pak se ekonomicky zhroutí. Pořád máme naději, že se zhroutí i dříve, EK se o to zhroucení docela dost snaží. Bohužel přitom ekonomickém krachu postihne vše i nás. Bude to jako v divokých 90. letech.
  Proti tomu funguje jediné, žít si svůj život a věnovat se zálibám, záhumenku či hospodářství.

  1. Souhlasím. Mám věkovitého kamaráda, který, na rozdíl ode mne, nesleduje nic z toho, co denně sleduji já, věnuje se pouze svým zálibám, zahrádce, společenskému životu úměrnému jeho věku. Vždy jsem si myslel, že je ignorant. Není, je moudřejší, uvědomuje si totéž, co Gerd.

   1. … a bez toho, ze by se nejaka cenove dostupna chalupa dala sehnat.

    Co existovalo, to bylo skoupeno mezi covidem 2020 a covidem 2021.

    Totalne zoufaly. Nejakou zahradku tady v okoli hledame, jeden si rekne, faaaajn, do pul, kdyz hodne, trictvrte hodiny autem neco musi byt.

    Ani prd. Obec nejaky ma, pozemku je pet a pul, vse dlouhodoby pronajem, v poradniku je lidi asi padesat.

    1. máte balkon? Já se nestačím divit co vše se tam dá pěstovat. krom pár muškátů a levandul. šestero rajčatové roští/5 druhů/, borůvka, jahody, na hřbitov mečíky. a dokonce se tam dá i pohodlně projít a posedět v té zelené oáze při kafi a dýmce. hmm.

  2. Pro Gerda : Obávám se , že jste poněkud příliš optimistický . Zkusil jsem se poučit na učilišti jednoho moudrého Řeka , původem z tureckého Sinópé .

 14. A kto by sa mal u nas alebo u vas stat tym monarchom? Spiaci Schwanzerberg? Alebo spravime referendum a zvolime si krala? Na doživotie? Monarchia-skutocna je len jedna z foriem diktatury, je v podstate jedno ci je diktatorom cisar, vojensky general alebo dozivotny prezident.
  Aby sme sa rozumeli, tymto neodsudzujem diktaturu ako taku, v mnohych smeroch je naozaj lepsia ako hranie sa na demokraciu, ktore tu mame poslednych 30 rokov. No nevidim absolutne ziadny dovod, preco by sme sa mali vracat do strediveku a obnovovat tu nejaku monarchiu či cisarstvo.

  1. Zlokot: v Česku není koho na trůn posadit. Habsburka většina obyvatel nechce, ale naopak mezi monarchisty ho většina chce, že prý legitimismus jako by nebylo možné dynastii trůnu zbavit navěky, jako se to v minulosti v Evropě už několikrát stalo. Na jiném kandidátovi se neshodnou lidi. Zmiňoval jsem tady monarchie arabského světa, kde mají většinou vlastní dynastii a systém je kombinovaný. Část moci má monarcha, ale fungují i přímé volby, parlament, vláda v čele s premiérem i ústavní soud. Existuje ústava. To bych za diktaturu nepovažoval. Je to kompromis mezi absolutismem Saúdské Arábie s absencí parlamentu, kde dynastie skutečně vlastní svou zemi a většinou evropských monarchii, kde je osazenstvo trůnu degradováno na objekt focení bulvárem, ale nemůže rozhodnout skoro nic. Je to vhodný systém pro společnosti kmenové nábožensky založené. Pro individualistické Evropany je možná cesta i republika. Co nám ale chybí k jejímu lepšímu fungování? Asi víc přímé demokracie. Problém je i české ne/fungování politických stran, kde vládnou partajni šedé eminence různí kmotři. Chce to buď omezit moc stran a volit přímo osobnosti nebo naopak by do stran muselo vstupovat mnohem víc lidí, aby strany byly masové se širokou vnitrostranickou demokracii to aby se to vyvětralo atmosféru od intrik malých skupinek. Smůla je i to, že oproti minulým obdobím žijeme v době postmoderní, která je skeptická k ideálům. Současná republika nemá už žádný ideál. Kdo dnes říká, že budujeme republiku jako tomu bylo za Masaryka? Velké ohnutí demokracie jsou i politické neziskovky částečně placené státem a částečně ze zahraničí jinými vládami a různými miliardáři. Nikým nevoleni tzv. experti nebo samozvaní zástupci občanské společnosti za cizí peníze manipulují demokraticky vývoj.

   1. Jaha: Teď ještě najít druhého Lee Kwan Jaa. To byl výjimečný člověk, že za víc než 50 let v nejvyšší politice neropadl ssebeobdivu.

    1. Singapuru vlastne prospelo, ze ho „vyhodili“ z Malazjskeho zvazu. A mali (na rozdiel od ostatneho sveta) stastie na mudrych politikov.

     1. JAHA: Nezávislost nebyla samozřejmostí, že si ji vydupali. Museli přežít mezi velkými státy jako Malajsie a Indonésie. Existuje i indonéský imperialismus. Na Timoru by mohli vyprávět…Singapur obdivuju.

 15. Prázdniny nejsou jen all inclusive dovolené pro zloděje, zbohatlíky a šťastné výherce lotynky, ale také zvýšené rojení ožralců, feťáků, snobů a úchyláků na všech těch festivalech a prejtech. Už se těším, jaká moudra budou zase ve Varech padat z Ebena a Bartošky.

 16. Putin a Šojgu si čtou západní tisk: Putinova daň, Putinova inflace, Putinova cena na benzín, Putinova recese, Putinovy sankce…
  Šojgu: Vladimíre Vladimiroviči, vypadá to že jste pro ně něco jako bůh.
  Putin: Proč „něco jako“?!?

  1. Ve skutečnosti je tomu přesně naopak a Vám chybí schopnost vidět věci v širších souvislostech a pro stromy nevidíte les, že.
   Točíte se neustále na nějakých hloupoučkých novinových článcích (mate pravdu, že je nikdo nebere vážně a samozřejmě každý moudrý člověk třeba včerejší bankrot vnímá jako zcela nevýznamnou věc pro Ruska, vždyť to ale i řekne Zahradník v Událostech K, není tedy pravdou, že by trpěl „mejnstrým“ nějakou celkovou vadou, jak tvrdíte) a strašně zveličujete význam rusko-ukrajinské války, která ale ve skutečnosti není tak významná.

   Spuvislost je, že americký HDP za rok je přes 20 bilionů USD, rozpočet 5. Ukr válka je zatím nějaká legrace za desítky miliard USD a Vy z toho děláte osudový boj pro západ. Jistě, hodí se západu nějaký úspěch po fiasku v Agh atd, ale ve skutečnosti se musíte vzdělat ve struktuře americké i evropské ekonomiky, trochu hlouběji přemýšlet o souvislostech, o tom co je a co není podstatné.

   Pro stromy nevidíte les. Nebo možná pro ideový příklon k Rusku, pro nějž jde skutečně o velkou věc, jaksi automaticky přikládáte stejnou vážnost válce i na západ. Ale.jedte se tam podívat například, ve Francii, UK nebo USA to takřka nikoho nezajímá, je to pro ně daleko zkrátka. Logicky, jedná se hospodářsky skutečně ne o tak významnou věc. Covidove lockdowny v Číně mají větší dopad na americkou ekonomiku než vychodoukrajinské cvičení.

   1. ve skutečnosti se musíte vzdělat ve struktuře americké i evropské ekonomiky, trochu hlouběji přemýšlet o souvislostech, o tom co je a co není podstatné

    To mne zaujalo, jistě jen tak neplácáte nějaká moudra a máte TO dobře nastudovaný, tak nám TO v druhém díle z hloubky přemýšlení, sdělte.

    Odhaduji zaryté mlčení, nebo, což je pravděpodobnější, nějakou velikánskou hloupost.

    1. Já se s jistým časovým odstupem domnívám, že jsme barel trochu přecenili. – Kousek vedle se vede debata o psychologii, zkusme tedy trochu zapsychologizovat.

     Když se podíváme na strukturu diskuse, povšimneme si zákonitosti, která z diskuse dělá to, čím diskuse je: výměna názorů. Vy něco napíšete, já na to nějak reaguji, to jest – zachovávám kontext a v jeho rámci k vašemu názoru něco přidám (souhlas, nesouhlas, doplnění, rozvinutí, jiný pohled, …). Jen málo reakcí v diskusi z tohoto schématu vybočuje a tím jsou nápadné, například právě barel.

     Všimněme si: diskutující mňauglí vypráví vtip. Co chcete ke vtipu ještě přidat (kromě výkladu pointy pro nás pomalejší, kteří postrádáme smysl pro humor)?
     Barel na mňauglího reaguje naprosto nepřípadně: jako by mu vyvracel jakási stanoviska, která ovšem mňauglí (co pamatuju) nikde v diskusi nevyslovil. Jeho reakce je naprosto „mimo mísu“. – Jak to? Podle formální podoby textu, který z barelu vypadl, neměl by jeho autor být úplný mimoň, přesto se tak ale chová.

     Jedno z možných vysvětlení je, že barel sem píše předem připravené repliky, které umisťuje do diskuse jako více či méně vhodné reakce. K takové činnosti ovšem není třeba žádné zvláštní inteligence, to zvládá i jednoduchý software. Za dob mé ajťácké slávy se tomu říkalo parser. Parser prochází text a hledá klíčová slova. Když takové slovo nalezne, může reagovat vyvoláním nějaké vhodné procedury – třeba takové, která umí do textu vložit jiný text.

     Počkejme a uvidíme, jestli nám barel předvede i nějaký lepší trik. Zatím je to slabota; ono známé pořekadlo o dunění prázdných nádob zřejmě platí nejen pro sudy.

     1. cit. „jaksi automaticky přikládáte stejnou vážnost válce i na západ. Ale.jedte se tam podívat například, ve Francii, UK nebo USA to takřka nikoho nezajímá, je to pro ně daleko zkrátka. Logicky, jedná se hospodářsky skutečně ne o tak významnou věc“

      – parser zkřížený s primitivním automatickým překladačem? Něco na způsob /out of sight, out of mind->sejde z očí, sejde z mysli->an invisible madman/? (to je z dob kdy já byl ajťák:))

     2. Ad: zakladatel

      Ja nejako specialne nesledujem nikoho co pise a ako pise, tak o historii pisania dotycneho Barela neviem nic a hladat dozadu nemam zaujem.
      Myslim si ale, ze tak reagoval (zo svojho pohladu) uplne logicky. Lebo toto, co sa Vam zda IBA ako vtip (a je to naozaj iba vtip, alebo ten vtip ma nejaku ideologicku napln, ako mali aj vtipy za „komunizmu“?), na ktory vlastne niet co reagovat, tak Barel v tom videl (a nie je problem to tam najst, myslim), glorifikaciu. No a voci tej postavil ekonomicke data. Mozno nie celkom vhodne (to by sa patrilo napr. k debate o tom, ktora velka ekonomika ma nejaku sancu prezit sama, uzavreta), ale trocha jeho reakcii rozumiem – aj ked ho nepoznam, ako som napisal v uvode, takze mozno som vedle jak jedle.

   2. Ve skutečnosti je tomu přesně naopak a Vám chybí schopnost vidět věci v širších souvislostech a pro stromy nevidíte les, že. …To jsre napsal opravdu výstižně, netušíc, jak skvěle charakterizujete sám sebe. Na jednu stranu to ale chápu, pokud jste ten mladý, zdravý bohatý, což jsou VAŠE vlastní slova. Povýšenost z vašeho příspěvku, nejen tohoto, čouhá jako sláma z bot. No, hlavně, že můžeme být v klidu . Na Ukr vlastně téměř o nic nejde…

  2. Když se chci pobavit, jdu se podívat na FB našeho premiéra Fialy. Taky mu chybí sebereflexe, když po projevených názorech svých občanů setrvává ve funkci 🙂

  3. Propastna prazdnota za destruktivni nenavisti, musi byt vyplnena.
   Posedlosti na Putina.
   Aspon. Drive to byl treba antikomunismus,rovnez a behem valky zase antihitlerismus.
   Ihned po valce v 1945 ,kdyz si svet oddechl od nepredstavitelneho besneni ,zacal Churchill ,antifasista a predni vudce boje ,z bunkru,za porazku nacistu kricet a verejne ,ze musi zapad neprodlene zautocit na SSSR. Spolu s nacisty a Wehrmachtem..
   Prave na SSSR , na Rudou Armadu , ktera osvobodila svet.

   1. co by psali a na koho se vymlouvali, kdyby Putina nebylo. Proč furt nechápou že na tak velkou zemí musí být veliký ansámbl, který to řídí. Vždyť na našich 10 melounů čelověk – máme 300 pos-anců, mnohonásobně víc místních papalášů a .. mraky posluhujících psavců….
    divné

 17. uhli doslo, pokacime lesy

  jak je v polsku dle zprav

  —————-prekladac
  Poláci usilovně těží dříví

  BORISOVŠČINA, Polsko, 28. června (Reuters) – Artur Trochymiak, 52letý farmář, si za svým domem ve vesnici Borisovščina odložil velké hromady palivového dříví, aby se v zimě zahřál na pozadí rozlehlých lesů východního Polska. .

  Od zahájení provozu vyletěly ceny energií včetně uhlí, na kterém je mnoho domácností závislých, a stále více Poláků se přiklání k bohatému zdroji tepla, který se nachází v lesích, které pokrývají 30 % území jejich země – palivovému dříví.

  „Nejsem závislý na Rusku, nejsem závislý na uhelných dolech,“ řekl Trohimyak, který sbírá palivové dříví zhruba tři měsíce v roce.

  V Česku nový web idnes.cz uvedl, že za prvních pět měsíců letošního roku zmizelo ze 126 lokalit dřevo za 8,7 milionu korun, stejně jako krádeže zaznamenané za osm měsíců roku 2021.
  https://aftershock-news.translate.goog/?q=node/1125553&_x_tr_sl=ru&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=nui,sc

  1. tak to Polaci maji hezkou budoucnost, 3 mesice v roce sbirat palivove drivi a pak jim ho nekdo ukradne…
   Taky by jim moh nekdo rict, ze pro efektivni vyuziti to drevo musi nejaky cas schnout. Cim tvrdsi a vyhrevnejsi, tim dele.

 18. A pre vidlaka, aj ked Slovensko je uz ‚ina krajina‘ – Nečakajme bohatú úrodu, budeme radi, ak bude priemerná. Do tohto konštatovania by sa dali zhrnúť postrehy poľnohospodárov, ktorí zožali prvé stovky hektárov jačmeňa, najskôr dozrievajúcej obilniny. Rozptyl hektárových úrod je pomerne veľký – od štyroch do šiestich ton. Na tvárach pestovateľov sa zračí sklamanie, najmä keď vidia, ako im zahára pred očami repka, ale aj pšenica, kľúčová obilnina.

  https://ekonomika.pravda.sk/krajina/clanok/632060-kombajny-sa-rozbehli-bude-dost-obilia-do-hry-vstupilo-vela-spekulativnych-podnikatelov-a-americania/?utm_source=pravda&utm_medium=hp-box&utm_campaign=shp_9clanok_box

  1. U nás jsou to zhruba stejná čísla. Průměrný výnos v pšenicích bude tak 6t/ha. A všichni napjatě čekáme, kolik toho pojede rovnou do přístavu.

    1. Alefe, vy vždycky dáváte hrozně složité otázky… 🙂
     Kdybych byl zemědělec, co má jen pšenici, tak je to málo. Největší výnos jsem zaznamenal loni, to bylo 8,5 – 9t/ha, nejmenší výnos jsem zaznamenal někdy tuším v roce 2014, to bylo 4 – 4,5 t/ha. Z hlediska výnosu je to letos podprůměr. V běžném roce by to ale stačilo na pokrytí nákladů a práce. Nebylo by to na vyskakování, nebylo by na nový traktor či koupi dalších pozemků, ale nebylo by to ani na chudobu.
     Pšenice pokrývá u nás asi třetinu plochy. (Kam se hrabe řepka). Takže průměrný zemědělec bude mít letos z pšenice menší výnos. Ovšem, pokud mu vyjde kukuřice a slunečnice, tak bude víceméně na svém. Řepky je letos relativně málo, ale bude mít slušnou olejnatost.
     V normálních časech by letošní výnos zemědělec bral jako běžný jev. Něčemu se daří a něčemu ne…
     Mnohem víc jde ale o cenu, kterou určuje burza a situace na trhu. Všeobecně se dá říci, že když se urodí vám, zpravidla se urodí všem, takže cena jde dolů. Když se neurodí vám, tak se neurodí nikomu a cena jde nahoru…
     Loňský rok byl výjimečný v tom, že se urodilo všechno velmi nadstandardně a do rekordu chybělo jen trochu. Zároveň čínské nákupy nastolily vysoké ceny a loňské náklady byly nízké. Letos jsou ceny pořád poměrně vysoké a je dost možné, že během podzimu zase značně porostou, ale už jsou i vysoké náklady. Třeba cena sušení vzrostla ze 40 Kč/tunoprocento na 120 Kč/tunoprocento. Cena hnojiv se zatím ustálila zhruba na trojnásobku loňských cen. Ovšem pokud by cena zůstala, tak při výnosu šesti tun z hektaru zemědělec za současné ceny náklady nepokryje.
     Hodně nám ale napoví, kolik nám toho navozí. Pak budu moudřejší a troufnu si i na nějaké předpovědi.

     1. Díky za komplexní odpověď. Já jsem chtěl hlavně to měřítko – tedy, jak jsem pochopil, 6t/ha je spíše lehce podprůměr a kolik z toho bude peněz, to je otázka nabídky a poptávky a spekulací.

      1. Přesně tak. Letos se na to zemědělec bude dívat s obavami, protože nejistota je obrovská. V normálních časech musel zemědělec zhruba třetinu úrody prodat v podstatě hned, aby pokryl náklady na přípravu půdy pro ozimy (hnojiva, nafta). Tedy za obecně nejnižší ceny. Další třetinu prodal během podzimu (to už věděl, kolik mu vydělá kukuřice a slunečnice), to už byla cena zpravidla o něco vyšší. Z těchto peněz pokryl vánoční bonusy, prémie apod. A poslední třetinu prodal až po Novém roce a někdy na ní hodně vydělal, někdy prodělal, protože tam se nejvíc projevoval vliv žní na jižní polokouli. Pokud vydělal, koupil nějaké nářadí, traktor, vlečku, apod. Pokud prodělal, nekoupil si nic. Mezitím prodal kukuřici a slunečnici, což sice bylo hodně peněz, ale i hodně nákladů za sušení. Z těchto peněz financoval jarní práce.

 19. jak to zaznelo v jine diskuzi

  USA (NATO) vedou konecnou válku s Ruskem přes ukrajinu

  co budou dělat až jim ukrajina dojde ?
  sahnou po dalsi zemi urcene ke spotrebe ve valce

  další na řadě je polsko, slovensko, česka republika, nebo pobaltske staty

  jen si polozte dve otazky
  kdy bude muj rocnik (meho syna) mobilizovan ?
  kdy se spusti nova zelezna opona ? nepujde odejit na zapad

  1. Na zapad odejit pujde, za cca 5000 eur + nejaka ta dalsi hotovost v kapse. Zapad uz podruhe neudela stejnou chybu, aby si pustil tisice nuzaku z vychodu k sobe. Pusti ty, kteri s sebou neco prinesou.

 20. Státy Evropské unie ve středu nad ránem shodly na sadě klíčových návrhů, které mají přispět ke splnění klimatických cílů evropského bloku pro rok 2030. Ministři životního prostředí po více než patnáctihodinovém jednání podpořili reformu trhu s emisními povolenkami či normu, která prakticky znemožňuje prodej nových aut se spalovacími motory od roku 2035. Shodli se také na vzniku fondu kompenzujícího lidem zpoplatnění emisí z vytápění budov či dopravy, v němž má být 59 miliard eur (1,45 bilionu korun) na období let 2027 až 2032.

  https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/staty-eu-schvalily-emisni-reformu-40401541

  To len k tomu alzheimrovi …

 21. Vidláku, aby jsi abys pochopil Kechlibara, musíš jít do diskuse.

  Tam někdo napíše „pochybnost“ ve stylu jako ty a je některými diskutujícím označen „za rudého putinovce“ apod.. Kechlibar se k tom,u staví tak, že podpoří „odpůrce Putinovců“ ve stylu „bohužel i takový k nám sem chodí“.

  Tedy Vidláku, v případě Kechlibara nemáš nestranného člověka, ale těžkého fanatika co podporuje sprosté útoky i když veřejně v článcích podobné chování odsuzuje jako nepřijatelné 😉

  Nesouhlasíš s ním, protože on bez špetky váhání ví, že „naše zbraně vítězí a jsou maximálně stažené jednotky do předem připravených pozic“ 😀

  1. V Knize to není, ale ve filmu ano a přijde mi to docela vtipné:
   „Naše zbraně postupují vítězně vpřed“ (strážmistr Flanderka).

   1. Tohle oficiálně psal protektorátní tisk, tak se loajalnímu strážmistru Flanderkovi nesmíte divit. Vždyť Zelí vypouští oficiálně podobné hlášky.

     1. Vy ano, já ne. Tak mě zaujalo to „naše zbraně postupují vítězně vpřed“ a to, že to mám spojené s protektorátním tiskem, že jsem si ani neuvědomil, že je to použité ve filmové podobě Švejka.

  2. Mě netrápí, že Kechlibar není nestranný. Pro mě za mě ať je rozhodný protiputinovec a největší příznivce Západu. Nesnažím se ho vyzvat k polemice, kdo je hodný a kdo je zlý, ale k polemice o tom, kde bere ten optimismus, že Západ má situaci pod kontrolou a ví, co dělá. Tohle mě zajímá. Kechlibar psát umí, je sečtělý a má slušný rozhled a tak mě zajímají jeho argumenty. Až (pokud) se je dozvím, zamyslím se nad nimi, jestli skutečně platí a pokud dojdu k tom, že na nich něco je, budu je používat ve svých úvahách. Tady na Kydech se nesnažíme zjistit, kdo je hodný a kdo zlý. Snažíme se zjistit, kdo zvítězí, kdo prohraje, kdo bude mít úspěch a kdo nebude.

   1. Víra, tam bere ten optimismus.

    Vidláku, když něco hodnotíš jsi v základu ve dvou situacích , „novou věc“ vs „známou dříve“. Když pomineme, že přistupujeme s pohledu svého „světonázoru“, tak u nové věci lidé hledají informace a rozhodující se docela často nestraně. Ale u známe věci už jsi rozhodnut a hledáš fakt dopadem brutálně velký argument, aby jsi abys změnil názor, už nehledáš informace, aby jsi se aby ses rozhodl názorově, hledáš něco co tě má přesvědčit, že se mýlíš.

    A většina lidí se nerado mýlí a přiznávají chybu. Každý má s tímto problém.

    Dívej se na něj jako na běžného člověka, který se někdy v minulosti rozhodl a přes toto rozhodnutí píše články. Já už před 2 měsíci (konec 4tého) jsem chtěl zapolemizovat nad tím co píše, zdálo se mi ujeté některé jeho hodnocení „vojenského tažení“ a otevřel si diskusi a tam viděl, že se nevede diskuse o informacích, ale tvrdé bití názorů, které nejedou „naše zbraně vítězí“ a on to podporuje.

    Asi jsem divný, ale od takového člověka nečekám, že ti dokáže proč má pravdu on a ty se mýlíš, ale bude to čistě o tom, kde ty chybuješ a jeho některé „přešlapy“ budou přehlíženy jako drobnosti, kdeto tvoje budou zásadní důkazy, že se rozhoduješ na chybných informacích 🙁

    1. Pilně se pak varujte falešných proroků, kteříž přicházejí k vám v rouše ovčím, ale vnitř jsou vlci hltaví. Po diskuzích jejich poznáte je.

   2. Pokud se snažíme zjistit, kdo bude mít úspěch a kdo nebude, stačí myslím průběžně sledovat liveuamap.com Mají to tam pěkně vyskládáno včetně historie a odkazů na oficiální zdroje. Já bych třeba teď být mezi obránci Lisičansku nechtěl, ať si o tom Marian Kechlibar myslí cokoliv.

   3. Ahoj Vidláku, Mariana kechlibara znám, je to rozhodně bedna. Nejsem si ale jistá, zda a do jaké míry k němu proniklo vzdělání v oblasti psychologie. S psychologii je problém, protože je hodně zdiskreditována, například takový mi institucemi, jako je fakulta sociálních studií v brně. Obecně humanitní vědy mají tu nevýhodu, že se toho musí strašlivější je moc načíst, aby se to nějak pospojovalo, čímž to dostane smysl. Naprostá většina lidí, kteří dneska studují filosofii, psychologii, sociologie a svým způsobem i právo načteno prostě nemají a do těch abstraktních sfér se vůbec nepro pracuji. Proto jim i lidé s technickým vzděláním vlastně pohrdají. Přitom technici to mají vlastně jednodušší, protože jedna plus jedna jsou dvě platí už od první obecné.
    Jak to dopadá, když jedeš jenom po povrchu a používáš tu správnou terminologii, ti ukáže takzvaná kauza Sokal, která byla tuším v devadesátých letech. To vynikající fyzik napsal článek na psychologicko sociální téma, užil tu správnou terminologii, Všichni z toho byli úplně odvázaný a posléze se zjistilo, že jsi jenom ze všech udělal srandu. Prostě humanitní obory mají tendenci být strašně dlouho nefunkční, protože ten objem znalostí aby to začalo fungovat, je strašně velkej.

    Podobné to je s Marianem Kechlibarem. Ten samozřejmě tyhle hluboké psychologické znalosti nemá, takže sklouzává do stejných klišé ohledně humanitních oborů a úvah které se jich dotýkají, jako naše strana a vláda. Nejede v tom sám, je to problém celé západní polokoule a západní vlády, čímž myslím všechny západní vlády. Říká se tomu kognitivní disonance. Prostě to, co ti nezapadá do scénáře, tak lidi vytěsní. Ten problém je obecně problémem rozdílu mezi západní a východní civilizací. Západní civilizaci je vlastní redukci jo na li smus, kdy některé Aspekty reality vyloučí jako nepodstatné, tím pádem se dostane ke konečnému množství proměnných a s těmi může pracovat, tedy měnit realitu. Nevýhodou je, že se prostě čas od času stane, že se vyloučí věci podstatné a pak se celá ta realita zhroutí. To se stalo nyní západní civilizaci s green dýlem A jak tě tak čtu, tak se to asi stalo taky Mariánovi kechlibarovi. Východní filozofie a vnímání světa jsou naproti tomu postaveny na holistické m vnímání reality, což má ovšem tu nevýhodu, že těch proměnných je tolik, že se s tím nedá dělat vůbec nic. Západní civilizace se snaží řešit tento problém tím, že zahrnuje stále více a více proměnných, místo toho, aby se držela principu. východní civilizace se zase snaží to své holistické vidění poněkud vyplet, ale ani jedno nevede k cíli. Podle mého názoru je jediným možným řešením neustále udržování zpětné vazby. K tomu sloužily ti proroci nebo Šaškové jak jsme o tom spolu hovořili. Což je na další úvahu. Marian prostě vyloučil Marian prostě vyloučil. Některé podstatné informace, stejně jako celá naše civilizace. Dokud nepadneme na hubu, tedy nedo dáme si zpětnou vazbu, moc se toho nezmění.

    1. No, nevím jak souvisí green dýl s psychologií. Z podstatné části je to matematika a fyzika. Ve své podstatě směr správný, leč prosazovaný politickými revolučními prostředky, což je sice hloupé, leč žádná studnice vědomostí psychologie s tím nic nenadělá. Nebo mi snad chcete namluvit, že kdyby se to podalo tím správným způsobem, tak se dílo podaří?
     Náš vět je založen na fyzikálním, hmotném principu a nějaké hlubokomyslné úvahy, jsou sice fajn pro ty, co se tím živí, ale pro praktično jsou naprosto, ale naprosto, nepodstatné.
     Chcete mi namluvit, že kdyby Kechlibar zvládl dokonale psychologii, tak změní názor a stane se z potinobijce putinoláskař? Nebo by byl i nadále putinobijec, jen by to podával fikanějším způsobem?
     Již chápu vaše neúspěchy!!!!

     1. tak tady bych si dovolil opravu

      „Náš vět je založen na fyzikálním, hmotném principu“

      mozna objektivne ano, ale JEJICH svet je zalozen na tech nehmotnych pranich a rozkazanich, kterym se svet a buh prizpusobi protoze to MOC chceme

      takze tam prave potrebujete tu psychologii aby jste pochopil proc ONI trvaji na svem svete, kde jde zakazat auta, zakazat plyn, zakazat uhli a vse bude porad fungovat, ale jeste lepe a radostneji
      (to bez psychologie proste nepochopis)

     2. Jen se vložím do debaty v obecné rovině: svět je přehlcen informacemi, je jich tolik, i zcela protichůdných a my je neumíme zpracovávat. Za další hodně lidí odvyklo přemýšlet a dělat si vlastní názor na základě zkušenosti, prožitku. A v neposlední řadě se nám asi až nemístně rozšířil obzor o data a informace z celého světa – btw pro nás zbytečné.
      A lidí neví… takže otevřou noviny a začnou zaujímat postoje, které jsou jim předžvýkávány a zbytečně řeší věci, které možná ani k řešení nejsou.
      Vždyť ani s tím klimatem to není jisté, kdyby to Greta myslela vážně, tak jede votravovat do Asie, brání amazonské pralesy…
      Zrovna Green Deal považuju za efekt masové psychozy, která v Evropě padla na úrodnou půdu díky psychologickým manipulacím.

     3. Kdyby kachle bar znal psychologii, věděl by způsoby jak se u tváří lidská mysl a ano byl by rozhodně podstatně opatrnější she ve svých soudech. Green dýl je přesně toto odpojení od reality, kdy se takzvaně zaměřilo na ekologii, ale další aspekty se uměle eliminovali

      1. Ale houby s voctem Kláro,

       pokud máme lepší řešení, tak jej využíváme. Zatím TO lepší řešení byly uhlovodíky s tím, že se stáváme závislí na jejich zdrojích, což je dvakrát špatně, jednak politicky, a taky, podstatně ekonomicky.
       Ta zhoubnost grýňáku je v tom, že jej prosazujeme, spíš je nám prosazováno, v rozporu s tempem poznání. Gráňák je realizovatelný v horizontu dvacet roků, což by bylo tak nějak rovnoměrné s tempem útlumu využívání fosilu. Chápu politiky, že by chtěli zabít dvě mouchy jednou ranou, vypořádat se s ruskem a také s islamismem, leč ani sebevětší do toho uvržení peníze na tempu poznání nic nezmění. Jediné co politická neuvážená rozhodnutí způsobí je, že otráví podstatnému procentu obyvatel Evropy jejich poklidné životy, což je od politické reprezentace ono víc než zločin, tedy chyba.

       Pokud uvedete další aspekty se uměle eliminovali a neuvedete ony aspekty, pak vaříte z vody, což je opět chyba, neb soudím, že ony aspekty uvádíte jen jako řečnickou otázku. Pokud je napíšete, bude to jen snůška přání a apelů. Ve své podstatě takový politický aktivismus.

       1. nevařím z vody. „další aspekty“ jsou například ekonomické dopady. Víte, už jsem unavená se zde pořád jen vyviňovat z vlastní existence. Zkusila jsem to, OK, tak zase zpět. Užijte si to.

     4. Já tedy nevím, ale možná by chtělo si přečíst příspěvek ještě 2x, 3x …… k správnému pochopení. Nechce se mi jej přepisovat do zjednodušené formy, jíž byste porozuměl.

      1. Opět pamětliv vychování jsem uposlechl a přečetl 2x.

       První dvě třetiny jsou tak nějak kecací politicko psychologické. No a právě za tím se to láme větami:

       Nevýhodou je, že se prostě čas od času stane, že se vyloučí věci podstatné a pak se celá ta realita zhroutí. To se stalo nyní západní civilizaci s green dýlem

       No a nastává problém. Která podstatná věc se vyloučila a jak se může zhroutit realita.
       Zkuste pochopit, že grýňák je technické řešení prosazované politickými prostředky, nikoli tržními. Pokud z technického řešení vyloučím nějakou podstatnou technickou věc, přestává být technické řešení řešením. Na to nemá žádná psychologie ani hloubka učení a porozumění vliv. Realita může být jiná, než jsme si představovali, ale vždy to bude reálná, nezhroucená realita.
       Paní Klára je právník, do pytle, zase ten nepřístojný dženderismus, právnička, jenž je zvyklá košatě a zastřeně popisovat jednoduché skutečnosti velice složitě. V její profesi je to asi norma. Potom se ale nemůže pouštět do technických diskusí, neb na sebe prozrazuje profesní omezení.
       Netřeba dodávat, že zbylá třetina pokračuje v duchu prvních dvou.

       1. Ale ona se přece nepouští do technických diskuzí, alespoň v tomto případě (soudím) a vy také (domnívám se) vlastně víte, že to tak není. Jinak byste nenapsal….“No, nevím jak souvisí green dýl s psychologií. Z podstatné části je to matematika a fyzika. Ve své podstatě směr správný, leč prosazovaný politickými revolučními prostředky, což je sice hloupé, leč žádná studnice vědomostí psychologie s tím nic nenadělá….“
        V tom je právě ten háček. Vy jste zřejmě technik a víte, že něco je možné pouze při splnění určitých podmínek. To ale ONI, o kterých je právě řeč nevědí a ani nechtějí vědět , protože by to zbouralo jejich přesvědčení (plány? těch, kteří vědí, ale je pro ně z určitých důvodů výhodné tvářit se, že nevědí a těch bude málo, ale mají moc), proto vytěsňují a u těch hraje právě psychologie hlavní roli.
        Když se nebudeme bavit zrovna o grýndýlu, ale o např. o LGBTxxx, tam je přece zřetelně vidět, že o psychologii jde především.

    2. Technici to nemají tak jednoduché, jak se může zdát. Ale musí vědět, kdy něco mohou zanedbat a kdy ne. Například že gravitační působení ostatních vesmírných těles mohou většinou zanedbat při konstrukci zařízení, které bude používáno na Zemi. Když konstruují něco pro vesmírný let, je to jinak a některé gravitační síly musí pečlivě propočítat a posoudit, zda je mohou zanedbat. Musí vědět, kdy je nutno počítat s odstředivou silou, vznikající rotací Země kolem své osy a kdy ji mohou zanedbat. V oblasti elektriky a magnetizmu je toho také hodně, u čeho je potřeba vážit, co lze zanedbat a co ne. Technici mají nespornou výhodu v tom, že něco si mohou ověřit experimentem. Ale také ne všechno.

   4. „Snazime se a zaroven nesnazime“. A kdo je to, MY ??
    Korouhvicky se zatoci .A nikdy neprestanou. Kam vitr tam taky plast.
    Co kdyby Kechlibarove meli nejakej trumf v rukave? Szirava nejistota. Kdyz .
    At zije vitez, bez ohledu na to co spacha v honbe za uspechem.
    Zjisteni dulezite a nad jine potrebne..
    Po porazce u Stalingradu vznikla lidem sveta nadeje na lepsi svet a u nacistu a fasistu zase velka starost ,jak se Otocit a prisaknout vcas k vitezum..
    /S vyjimkou ovsem tech , kteri se Otocit pro sve zlociny nemohli, nesmeli/.
    Jestli jsou vitezove hodny nebo zly, /horsi nez nacisti/,na tom nezalezi ,hlavni je uspech.

   5. Ohledne Ruska je Kelichbar slusne „zaujaty“, kdyz to pojmenuju slusne. A to uz od zacatku.
    Asi mesic jsem ho vydrzel cist, pak uz to neslo, to bych klidne mohl chodit na fejsbuk Jakuba Jandy.

    Mam kolem sebe hodne lidi z IT a muzu rict jenom jedno:
    kadzy z nich je spicka v tom svem uzkem oboru, za ktery ho firma plati. (IT uz je dneska moc roztahle, takze nikdo neumi vsechno)
    Ale kazdy jeden z nich je naproste poleno v jinych beznych zalezitostech. Jeden se chova k zenam jako v praveku (vubec neprehanim) a mysli si, ze je to tak v poradku, dalsi mi bude hodinu tvrdit, ze cely Gazprom patri Putinovi, protoze to psali v novinach (WoP). Nebo ze Rusko nevyrabi auta, takze jsou neschopni.
    Na jakekoli argumenty jsou naprosto hlusi.

    Davam to sem jako priklad, protoze Vidlak pise “ Kechlibar psát umí, je sečtělý a má slušný rozhled…“

    A to je prave kamen urazu. Ja bych take mohl napsat, ze mam informace od lidi s diplomy ze spickovych univerzit zamestnanych ve svetove proslulych firmach s platy o kterych se beznym lidem ani nezda (ani Kelichbarovi mimo jine), ze Rusove na Ukrajine znasilnuji masove nemluvnata a duchodce.
    Jsou to lide z IT, takze jsou urcite zvykli logicky uvazovat, a tedy jejich pohled na vec stoji minimalne za zvazeni, dalo by se rici.

    Kelichbar psat asi umi, a diky ziti v Nemecku se tam vyzna a jako poradkumilovnemu ajtakovi mu muslimove lezou krkem.
    Tim souzni s alternativou, ktera si mysli, ze je to „jejich clovek“.
    Ja bych to proste s tim jeho rozhledem (a mozna i sectelosti) tolik neprehanel.
    Tento svuj nazor opiram prave o mesic cteni jeho „pohledu“ na Ukrajinsko-Rusky konflikt, kdy naprosto ignoroval jakekoli informace z Ruska – prece nebudu ztracet cas s ruskou propagandou, vsichni vi, ze Rus ma lhani v genech – a naopak doslovne prepisoval a oslavoval vystupy z Kyjeva, at byly sebesmesnejsi. Treba jak ruskou armadu porazeji Ukrajinsti cikani, kteri vyuzivaji svoji zalibu se sberu kovu a kradou Rusum tank do sberu, nebo o Duchovi Kyjeva…

    Ja nevim kde je pravda, to asi nevi ani Ukrajinci, ale zajimaji me zpravy z obou stran a cca po mesici vyhodnotim, kdo lhal vice a na tom zaklade si pak upravim duveryhodnost zdroju do budoucna.
    Ve valce neni 100% pravdomluvny nikdo, ale at si kazdy zdejsi ctenar projde hlavni prohlaseni obou stran zpetne, a nazor si udela.
    Me po teto mini analyze vychazi Kelichbar jako velmi zaujaty a neverohodny zdroj.

    1. IT jak rikala nase ucetni E.T.

     proste se pohybuji v logickem nehmotnem svete programu, ktere poslouchaji jejich prikazy
     ten kdo dela v IT i hardware muze mit pochybnosti, protoze to vzdycky nefunguje a potrebuje to spoustu delsich veci

     neodsuzujte ITaky, jsou tam rozumni i nerozumni lide, jako v kazdem jinem oboru

     je ale fakt ze ten kdo vyvazi hovna bude mit zemitejsi (realnejsi) pohled (vsechno je na hovno) nez filozof z Brnenske fakulty

  3. To je zajímavý dojem. Do komentářů ke Kechlibarovi už chodím možná rok, ale s takovýmto jeho chováním jsem se tam nesetkal. Jsou tam cca dva sprosťáci, kteří označují každého nesouhlasícího za rudého fanatika a všechny Rusy by nejraději viděli mrtvé, ale rozhodně nejsou většinou. Opoziční názory, pokud jsou dobře vyargumentovány, bývají diskutovány. Mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, protože jsem tam v poslední době opakovaně uváděl na pravou míru některé hysterické a rádobyhistorické protiruské úlety a (s výjimko oněch dvou exemplářů, které si člověk může dát do filtru) na mě útočeno nebylo, rozhodně ne Kechlibarem.

   Kechlibar sám se debat účastní minimálně a obvykle jen tam, kde jde o nějaké faktické věci, mimo jiné proto, že jeho fórum do jisté míry ovládly dvě potírající se ideologické party, které jsou obě mimo jeho záběr.

   Jinak řečeno, označení Kechlibara za „těžkého fanatika co podporuje vzteklé útoky“ je v naprostém rozporu s tím, co jsem u něj za poslední rok viděl a řekl bych, že vypovídá více o tom, kdo toto hodnocení napsal, než o Kechlibarovi samotném.

   Možná ještě na vysvětlenou: S Kechlibarem nemám nic společného, neznáme se, sledovat jsem jej začal, protože jako jeden z mála lidí v mediálním prostoru používá do značné míry rozum, své názory se snaží ozdrojovat a občas nabídne zajímavý úhel pohledu, který často shledávám přínosným i v případě, že s ním nesouhlasím. Ostatně proto také chodím k Vidlákovi. Tento svůj příspěvek jsem napsal jako reakci na něco, co mi přijde těžce neférové, ostatně každý má možnost se k němu do fóra přihlásit, vyjet si všechny Kechlibarovy příspěvky a přesvědčit se.

   1. Podíval jsem se na poslední stránku diskuse, zda je změna oproti době, kdy jsem byl naposled a žádná změna, která by náznakem ukazovala co jste napsal.

    Poslední příspěvek, který zhrnuje předchozí (odpovědi na odpovědi):

    Re: Nové válečné vlákno

    Příspěvek od sizok » 28 čer 2022, 19:37
    Další modrožlutý mozek

    .Pavel píše: ↑28 čer 2022, 19:31
    A co kdybys mu psal soukromě, dost bys tím pozvednul úroveň fóra 😉

    Hraničař píše: ↑28 čer 2022, 18:45
    Tož kolego, jsem tu pro všechny, hlavně ty mě hltáš, pro tebe píšu, chci tě vyléčit.

    sizok píše: ↑28 čer 2022, 17:21
    Ty si tady tak píšeš pro sebe, že?

    Nevidím změnu, a to ještě nekopíruju co přidává Molon Labe, ten je „výkvět lidského rodu“, jiné názory ze začátku diskuse (smazané) zmizeli a zůstali tam jenom bratři „v názoru“. Hádají o detaily ve stylu „že Hitlera vytvořil Stalin“, argumenty co jsou běžné i na západě, kdy USA banky a firmy platili Hitlerovi ani slovo, tímto říkám, že i „tam někdo dobře diskutuje argumenty“ není podle mě pravda.

    Navíc, vidím, že založil nové fórum o válce, tam má pouze první příspěvek. Tedy nemohu dát „copy+paste“, abych ukázal jeho podporu lidí co tam vlastně jedou v pár lidech svoji diskusi a ostatní „vyřvali pryč, že jsou putinovci“.

    Beru, že má někdo názor na tu válku, takový nebo makový, ale pokud jsem v postoji „zlý rus co za vše může“, nesmím se stavět do pozice „nezávislí analytik“.

    I přes toto si další jeho knížky koupím, kde píše o příbězích co se stali v minulosti, v tom píše zajímavě 😉

   1. Každý je fanatik na některé věci, vytvoří si názor na nějakou věc a jede v ní jako beran. Máš to ty, máš to já i Kechlibar.

    Život je o tom přijmout jaký je, a pokud projev fanatismus je jako u Kechlibara, ale jinak se chová slušně v diskusi (on sám ano), pak ber, že je je člověk se kterým se dá žít, pouze má na něco jiný názor.

    Fanatik, typu starosty Řeporyjí apod. ti jsou nebezpeční, mezi nimi a „islamistama není rozdíl“, oni mají pouze zábrany nepopravovat (zákony této země), ale jinak by se chovali stejně jako jako islamisti 🙁

    Každý člověk je fanatik, ale jsou lidé se kterými lze žít jako sousedy, vést diskusi udělat kompromis, když je nejhůř, to jsi ty já, Vidlák i Kechlibar. Ale pak jsou lidé co mají černo před očima, když bude diskuse o něčem „čím žijí“ (a je jednu, zda fakt věří, kariéristicky nebo jim hráblo) a končí, jsou jako když se běžný člověk opije a přestane se ovládat. Krásná ukázka je Řeporyjský starosta, kde je spojeno několik špatných vlastností násobené vlastním egem výjimečnosti 🙁

 22. Dodávky západních zbraní na Ukrajinu jsou chladným technokratickým kalkulem, protože již samotný název zákona o půjčce a pronájmu to uvádí.

  Senát USA jednomyslně schválil zákon o půjčce a pronájmu pro Ukrajinu
  „..přičemž ustanovení stanoví, že země, které jsou příjemci podpory, by USA splatily později….“

  USA se nemohou tvářit, že nemají informace:

  „Média po měsících lhaní připravují veřejnost na vojenský kolaps Ukrajiny…..

  ….Jakmile se ukrajinské síly znehybnily ve statických obranných pozicích uvnitř městských oblastí a centrálního Donbasu, byla ukrajinská pozice beznadějná.

  Ale tento vývoj byl vylíčen jako selhání Rusů při dosažení „svých cílů“.

  Pozemní bojové síly, které znehybní vojáky v připravené obraně, budou identifikovány, zaměřeny a zničeny na dálku.“
  When the Lies Come Home
  Když se lži vrátí domů

  1. Jednou z myšlenek, proč nemůže západ dopustit, aby Ukrajina jako stát přestala existovat je skutečnost, že by nebylo po kom vymáhat vložené finanční prostředky. A k alzheimrově chorobě papalášů. Ono to nakonec může být jinak. Třeba ví, že to pro většinu lidí dopadne špatně, ale oni se cítí jako ti, jichž se to nedotkne. To samé novináři. myslí si, že jsou v podstatě takovou tou nejmocnější armádou a vždy je budou ti mocní potřebovat.
   A my tady na alternativě zase připomínáme malé děti. Rádi bychom věřili pohádkám, resp. příběhům s dobrým koncem. Jsem typický příklad. Jakkoliv Rusko není ráj na zemi, tak se snaží aby byl Svět skutečně spravedlivější pro většinu a ne jen pro Aspen a jím vyškolené.

 23. A dovolil bych si pripomenout ze ke vcerejsimu clanku pritel Stan napsal, ze by rad podal trestni oznameni na pisalka Dorazina za zcela zjevne podnecovani utocne valky, kdyz verejne ucinnym zpusobem vyzyval k raketovemu utoku na Moskvu. Ja pak navrhl panu Vidlakovi at to TO necha zpracovat (nebo budu presneji, oslovi s tim damu 🙂 ) tolik jim adorovane JUDR. Slamove, ktere mame v ramci vlasteneckeho smireni odpustit jeji byvalou hanebnou cinnost, a optimisticky hledet spolu s ni ke stratosfere, pricemz Brano samo bude nam zavirat dvere 🙂 Zatim je k tomu hlucne ticho.

  1. Citace zum-zum je polehčující okolnost, ale s tou advokátkou už to není ani malinko vtipný. A nejmenuje se Slámová a její „adorace“ to od vidláka nebyla ani náhodou.

   1. Pardon, preklep, Samkova samozrejme. A ted nezertuju ani trochu. Charakter kohokoliv se hin hukaze 🙂 kdyz ma ne tlachat – ale v necem investovat sve zivotni riziko. Treba se to ukazalo kdyz naivni Jan Culik pred lety chtel udelat pravni poradnu proti soukromnym exekutolotrum. Oslovil tedy „renomovanou neziskovku“ Ekologicky pravni servis. Az spatne bylo cloveku, kdyz cetl jejich vymluvy proc se do toho nemohou zainteresovat, atd. Skutecnost byla jina. Zmrdiekologiste, kteri zaluji stat nebo firmy s vidinou tucnych zisku, „vypalneho“ za to ze prestanou kupr.zdrzovat obstrukcemi stavbu, delaji jen bezpecne darebactvi. Ale pustit se do exousu, propojenych s nejvyssi politickou moci (zdravime pana prezidenta ktery se nestydel si od nich nechat finacovat kampan) – to by mohlo pro ne dopadnou velmi spatne. Takze jsem docela mocne zvedav, zda Samkova ukaze ze se zapoji do realne pro ni potencialne nebezpecneho – protoze ted proti zajmu rezimu jdouciho – cinu. Jsem moooc zvedav… Ono zajimave bude uz jen to zda ji pan Vidlak k tomu vyzve aby pomohl dobre veci – cim se trochu namoci i sam. Milej zlatej, v CINECH se ukazuje jak ve fotograficke vyvojce, kdo je kdo. Tak jsem ted litrik ORWO R-09 namichal 🙂 Uvidime zitra, zda zustane papir bily – co bude taky informace – nebo se objevi naky alespon slaby obrazek 😀

    1. Hulvathe, znovu opakuji svou tezi od začátku – přijeďte na zabijačku a promluvte si s Klárou osobně z očí do očí. Myslím, že vám bez větších problémů vysvětlí, proč kdy ve své praxi reagovala, tak jak reagovala a proč je to trochu jinak, než jak to vylíčila vždy pravdomluvná mééédia. Stejně tak se vám vysvětlí, za jakých podmínek má smysl na Dorazína podávat trestní oznámení, jaké podmínky by musely být naplněny, aby to mělo naději na úspěch, apod apod. Vy se pak můžete rozhodnout, zda to bylo postačující vysvětlení, nebo si na ní svůj názor utvrdíte.
     Ale tuhle hru tady přes komentáře hrát nebudu. Klára si to tady samozřejmě přečte, protože Vidláka čte vždycky a pokud bude chtít, samozřejmě může reagovat samostatným článkem. Ale v tomto případě si myslím, že orel mouchy neloví.

     1. Já jsem zvyklá, že na mě 30 let lidi plivou. Jen to je už poněkud fádní. A přiznám se – bolí to furt stejně. Takže Hulvát má splněno. Ale já to jako vždy nakonec dám…

       1. Já taky.
        Co je moc, to je moc. Každý někdy dělal něco, co by v pozdějších letech nedělal.
        A kdo tvrdí že ne, tak lže.

        1. Ad: Helanov

         „A kdo tvrdí že ne, tak lže.“

         To je taka, mhm, ako by som to nazval – typicka veticka, ktoru pouzivali sudruhovia, ked sudruhmi prestali byt (po 1968 a potom po 1989) a angazovali sa v novych podmienkach.
         Pani Klára Samková (ak teda o nej je rec), myslim ze prave taku „obranu“ neocakava a nepotesi ju asi. Ale, mozno sa mylim.

      1. „… jsem zvyklá, že na mě 30 let lidi plivou.“

       Z toho si nic nedělejte. Jednou, když šel Jakub Deml, náš slavný básník a kněz, po Loretánském náměstí, potkal ho vysoký představitel jednoho řádu (myslím, že Dominikán), zastavil ho a povídá: „Pane Deml, vy jste ostuda Katolické církve!“ a normálně mu plivl na sutanu. Deml si to ale neutřel a chodil s tím kázat.

       (Deml v tom svém domečku v Tasově bydlel s manželkou doktora Kytlici. Napsal o tom, jak se s ní seznámil i o tom, jak zemřela. Smutné čtení, které stojí za to.)

      2. Paní Kláro, viděl jsem Vás jako jediného zástupce České republiky, na některé z početných demonstrací v Chemnitz. Nikoho z českých hurávlastenců tam ani nenapadlo zajet.
       Díky za to, co děláte.

    2. Lidi mají různé obsese, ta vaše je, zdá se, Klára Samková. – Nu což, to konec konců ještě není tak zlé, umím si představit i horší. A stává se vám to jen občas, s tím se dá žít docela dobře a dlouho.

  2. … by mě zajímalo, čím se Vy, hulváthe, vlastně živíte. Soudím toho Vašeho, že Vy zřejmě také v práci „zpracováváte“ každý podnět, který navrhne kdejaký zakomplexovaný hulvát, který se etabloval do role arbitra?

   Máte-li potřebu si se Samkovou cokoli vyřídit, tak na rozdíl od Vašeho hloupého zbabělého anonymního osočování, ona má kontakt vyhledatelný na internetu. Tak si s ní dejte schůzku a vyříkejte si to s ní mezi čtyřma očima, tedy pokud v sobě najdete odvahu, Vy ubohý hrdino. Nám ostatním tady už dejte konečně s tím osočováním Samkové laskavě pokoj

   P.S.
   ani nechtějte vědět, jak byste skončil v dosahu mé ruky s tím Vaším gentlemanským spojením „dámy & smajlíka“

   1. Tak nekdo koho vytoci, ze nekdo z pohledu oficialniho postaveni novinare z povolani, vyzyva k zahajeni 3,. svetove valky, je u vas „zakomplexovany hulvat“ ? Kterym se neni treba zabyvat ? Tak zkuste udelat tozez – ale se zmenenym nazvem hlavniho mesta 🙂 Uvidime zda by to stat povazoval za rovnez bezvyznamne 🙂 Jste u mne omezenec nevidici si od konce nosu.

    1. Strejda ti to napsal, místo úkolování druhých, dej si schůzku se Samkovou a domluv se na akci s ní přímo 😉 Nebo raději úkolovat druhé a sám si u kafíčka v bezpečí říkat „když to nevyjde prsty bude mít spálený druhý“.

     Jeden z důvodů, proč je západ v úpadku je přesně tento „ať se spálí druhý, já se pak budu tvářit jako muzikant“ 🙁

    2. Dorazín je blbec a Radiožurnál už se nedá poslouchat… píšu jako posluchačka radia po dobu několika dekád.
     Jednou jsem se naštvala po vyslechnutí diskuzního pořadu vedené angažovanou krávou a napsala jsem stížnost posluchače na Radu pro televizní a rozhlasové vysílání. Trvalo to chvíli, ulevila jsem si a musím říct, že mi odpověděli, že to s moderátorkou řešili a že pochybení shledali
     Takže i vcelku rychle se dá vyjádřit nespokojenost … systémové řešení spočívá v této době jinde, ale Dorazín aspoň bude mít zkažené odpoledne. Protože v zákoně jsou tyto výroky trestné, myslím si….

   2. Příteli blbíši, zase se ukazuje, že máme podobné zkušenosti. Tentokrát s vykuky, kteří by druhé úkolovali a sami se jen koukali a kibicovali. Vždy, když o něco šlo, se takových vyrojilo dvanáct do tuctu a každý dirigoval, co jiní mají udělat.
    A k hulvatovi:
    „Milej zlatej, v CINECH se ukazuje jak ve fotograficke vyvojce, kdo je kdo.“ Jistěže, je to tak. Jaké, že jsou vaše činy? Co děláte mimo žvanění a mentorování? Činy hledejte u sebe!

    1. Pan H. si stoji za svym nazorem ,chce pouze vedet a rozlisit..
     Mezi temi , kteri jen mluvi a pisou a temi , kteri jsou schopni a pripraveni vubec neco udelat.
     Umlcovani.
     A nic jineho.
     S p. Samkovou neprisel ,on ale nekdo jiny.
     Ale jeste navic je k tomu vyprovokovan spoustou nabidek ,jako nejlepsi je, kdyz si promluvis. To ovsem neresi nic a je zato odsuzovan.
     Chce vedet . Mluvenim vodu neuvaris. Ani na ty zabijacky !!
     Vidi prozatim za p. Samkovou jeste ty davy uplne stejnych.
     Ma zkusenosti , ze ti co nejvic mluvi /pisou/,nikdy nic neudelaji..
     A strejdove ,co nikdy nic neudelali ,chteji aby neco udelal a to pouze potvrzuje tu zkusenost. Je zvan na zabijacky ? Misto jednoduche odpovedi.
     Jdou po nem jako slepice po flusu.
     Umlcovani … Temi, ktere ta otazka vydrazdila k takovym reakcim.
     Mnozstvi prispevku odpovida, na misto zminene p. Samkove .
     Kde berou to povereni , mluvit za p.Samkovou.
     Nemuze prijit mezi nas p. Samkova a v klidu s nami pohovorit ,vysvetlit a nebo je chranena ,nesmi diskutovat a proc. JInde jak se zda, mluvi a vic nez dost.
     Treba na tech zabijackach.
     To zavani taktikami vyhybani se prime odpovedi na jednoduchou otazku.
     A krici prispevky houfne ,ze osocuje a ze je posedly.
     Pta se p. H.jednoduse a nevidim zadnou pricinu diskusi kdekoliv a podnet aby nekdo , kdo ma kvalifikaci neco udelal. Kdyz.

     On sam takovou nema, ale je na nej pisteno ,aby on udelal neco ,co nemuze!!!
     Pta se pouze. Opakuji ,nema kvalifikaci a proto se p. H. obraci na ty , kteri kvalifkaci maji !!!!, na ty KTRERI studovali take za jeho penize a proto logicky, zada, aby moznosti poskytnute prave studiem , ktere ,opakuji ,on sam jako my vsichni financoval!!! byly vyuzity v zajmu miru , nas vsech , kteri mir bezpodminecne chceme.!!!
     Umlcovani.
     Muze udelat neco jineho ,jindy.
     Zajima se o skutky ,cili i na ne mysli!!!
     A neni prave na p. Samkove, aby prave ted ,dala sve kvalifikace a schopnosti do sluzeb miru a usili za lepsi svet ??? Bez diskusi a kdyz nemuze, tak proc??
     To je daleko vic ,nez slova vsech zalobcu zde a zajimave je jak se na nej shlukli..
     V davu je sila a odvaha k iracionanimu hnevu, ze??
     Zaver. Vyliceni je vsechno. Na zabijacce. Ale neni a nikdy nebude.

     1. Mnoho řečí o ničem, říká se tomu mlácení prázdné slámy.
      Pokud něco opravdu chci, tak se také osobně angažuji a nedávám knížecí rady a neblábolím nesmysly ….. viz vaše ….. „A strejdove ,co nikdy nic neudelali ,chteji aby neco udelal a to pouze potvrzuje tu zkusenost.“

      Jak ve své bohorovnosti víte, co různí strejdové (a další) udělali nebo neudělali. Co by měla paní Samková udělat nebo udělat nechte na ní. A starejte se o to, co udělá paw.
      A s tím studiem je to poněkud složitější. Ano, studuje za dělnické peníze, pardon za pawovy, jak se ráčíte zmínit. Také jsem tak studoval. A potom jsem 40 státu vracel jeho investici. Platil jsem do rozpočtu nadprůměrné částky odpovídající mým příjmům. Vrátil jsem tak vše a ještě zaplatil studia svých dětí. Víte pawe, svět není tak primitivní jak se vám jeví, je poněkud složitější.

      1. Dobre ,dozadujete se na p.H. cinnosti. Ukazky cinnosti.
       Sam ale tvrdite, ze se osobne angazujete. Bez ukazek.
       Ten vas metr nemeri vsem stejne.
       Bez ukazek a co jste cekal..
       Za studie jste zaplatil,neptal jsem se vas.
       Jestlize p. Samkova vystupuje na verejnosti dostava za to tez plat ,ma kvalifikaci ,za kterou jini zaplatili, jeji cinnost neni pak soukroma ,ani nemuze byt a podleha souhlasu ,vyhradam a tez dluzi spolecenskou zodpovednost a vysvetleni svych cinnosti.
       Nezije doufam ve vzduchoprazdnu. Kdyz ne povinnost. Tak.
       Aspon obycejna lidska slusnost tak veli. A svedomi.
       Na rozdil od soukromi , nemuze pak delat, co chce. Prace a kazda na verejnosti, nese nasledky,ovsem.
       Aspon otazku ,kdyz je nekdo kvalifikaci zamecnik , proc nespravuje zamky.
       Proc se tak zbytecne a leta studovat namahal a ted nic.
       Kdyz nic jineho , proc zabiral misto jinym /a urcite schopnejsim/, kteri by ziskanim kvalifikace zamecnika , potom samozrejme zamky spravovali.
       Slozitost neni casto nic jineho, nez kolisani intelektualu.
       A jejich vyhybave vymluvy.
       Vezmete tohle jako ukazku jednoduche primitivnosti. So long.

       1. „Dobre ,dozadujete se na p.H. cinnosti. Ukazky cinnosti.“
        Nerozumím tomu co máte na mysli. Co je to p.H?

        „Ten vas metr nemeri vsem stejne.“
        Žádný metr neměří stejně, každý má nějaké odchylky. Snad jen ten váš imaginární je jediný spravedlivý.

        „Jestlize p. Samkova vystupuje na verejnosti dostava za to tez plat ,ma kvalifikaci ,za kterou jini zaplatili, jeji cinnost neni pak soukroma ,ani nemuze byt a podleha souhlasu ,vyhradam a tez dluzi spolecenskou zodpovednost a vysvetleni svych cinnosti.“
        Paní Samková se živí nějakou zcela legální činností. Nejspíš nebere plat, ale honoráře. Zodpovědná je těm, co ji platí a také státu za to že ze zisku odvádí státem požadované platby. Co chcete víc?

        S tím zámečníkem se to povedlo. Dobrá sonda do poněkud jednoduchého uvažování.

        Začněte se svojí angažovaností a informujte o ní zdejší fórum. Jistě to ocení.

  3. Vážený pane, především si myslím, že byste měl rozlišovat JUDr. Kláru Klonk Slámovou a mě, JUDr. Kláru Alžbětu samkovou. Ne tak kvůli mě, mě to je celkem jedno, ale kolegyně slámová to nese velmi těžce Jinak co se týká podání trestního oznámení, tak vidím že si to představujete jako naprostá většina lajcké veřejnosti. Jsou zde dva aspekty: Prvním aspektem je, že sepsání slušného trestního oznámení trvá zhruba týden. To není blog ke kterému sednete a máte ho za 2 hod. napsaný. Druhá věc je že ke každému takovému to počinu je nutno přistupovat z pozice ptal. Tedy že v každé výhře je prohra a v každé prohře je výhra. Zvážil jste, jaké důsledky by mělo, kdyby toto trestní oznámení bylo odloženo? Tato úvaha všem těm, kteří prahnou po podávání trestních oznámení naprosto schází. A Absurdita nakonec: chtít ochranu před Defakto státní mocí U státní moci je poněkud blbost, nezdá se vám?

    1. Vitam vas mezi nami pani Klaro.
     Za preklepy se nemusite omlouvat ,my nejsme troskari, kteri by stourali do kazdeho detailu ,dame ,tedy ja, prednost smyslu a vyjadrenem ve vasem textu.
     Ale jaksi nevyjadrenem..
     Nejprve ze vseho , je mi lito ,ze po vas ti neznami ,anonymni lide plivou.
     Jake asi maji priciny?
     30 let dlouheho nepretrziteho plivani..Vecnost. A nebo persekucni komplex.
     A jak vlastne p.H. vam tak hrozne ublizil?
     A doufam pevne ,ze kolegyne se z miniaturniho preklepu nezhrouti s trvalymi nasledky..Preji brzke uzdraveni..
     Rada je zde jednoducha, ignorovat preklepicek. To zarucene uzdravuje..
     Kolega prispevkar vyjadril nejake male prani,navrh a jeho pritele.
     Nejake pochyby ,na ktere by smel mit narok.Kazdej bezne pochybuje..O vas. Nebo o necem jinem. Normalka.
     Kazdej trochu vzdelanej clovek se nevyhne svym vlastnim pochybam..
     Bedna Kechlibar se ovsem nepta, nepochybuje . Zabednenci taky ne. Proto je…?
     Stekani a rovnou na nepravej strom.
     Pak H.ovsem neni zde dulezity, jako ta otazka a slusna prosba o zakrok. Deje se neco nepatricneho, krici vypatlana osoba pro valky na nas i na vas, ty valky, jak panuje shoda.
     A beda ,vybizi ten neblahy skutek a fakt ,neco udelat.
     Jeho posedlost je trochu nadbytecna ,asi ste mu padla do oka.To se stava..
     Neni p.H., tak posedly jen a nejen on trva na odpovedi ,ale vidim posedlosti predevsim ve upornych hrozebnych snahach ,jak se odpovedi vyhnout a neodpovedet. Dostal.Pan H. Dokonce.
     Pozvani na zabijacku a mezi ctyrma ocima nekde v koutku vzacnou prilezitost soukromeho spitani /okecavani/ ,s jitrnici v ruce..
     Aby se hergot furt, prestal ptat?
     Aby orlove se vznesene mohli vznaset nad nami vsemi. A nevsimat si nadale much a tedy nas? Kteri nestojime za kloudne , otevrene a prime vysvetleni..
     I bez jitrnice.
     Vysvetleni 8.16 ctu a nevim co ctu. Znovu. Ctu, nerozumim.
     Kdyz na neco nemam cas ,tak udelam neco, az kdyz cas mam.
     Detinska vymluva ,kterou neni mozne prijmut.
     Pes casto taky sezere domaci ukol.
     Jinak orel /Legal Eagle/, pohrda mouchami..Krasne receno.. Neulovi ani jednu.
     Ma radeji krysy !!
     A na mouchach neni ,aby zvazovaly .Pouze se ptaji a chteji vedet, vysvetlit.
     Nemaji patricne a velmi dlouhe vzdelani totiz.Ani praxi.
     Coz je u vysoce vznesenych ,Blahorodi Orelskych, ponekud blbost.
     Okamzita a automaticka.
     Tak za sebe doufam a verim v jedno ,ze tech opravdu dulezitych pripadu se Vysokoblahorodi , Legalne Pravni Orlove neujmou , vidim uz presne ,jak by to dopadlo..

     1. „Vysvetleni 8.16 ctu a nevim co ctu. Znovu. Ctu, nerozumim.“
      —-
      No a co s tím vaším „nerozuměním“ může JuDr Klára dělat?
      Uspořádat pro vás intenzivní víkendový kurz základů češtiny plus další kurz základů fungování advokátní praxe v podmínkách současného soudcokratického režimu?

      Podání žaloby by bylo gestem, naděje na úspěch se v současných podmínkách limitně blíží nule.

   1. sepsání slušného trestního oznámení trvá zhruba týden

    Již chápu ty advokátní tarify.
    Při osmihodinové šichtě je to za týden 5*8=40 hodin času. CO by probůh mohlo trvat takový drahný čas sepsání dvoustránkového textu, když podklady jsou jen verbální, zdokumentovaný projev.

    chtít ochranu před Defakto státní mocí U státní moci je poněkud blbost
    No, to je na tom právě to krásné. Odloží to policie, nebo odloží zástupce, nebo zamítne soudce. Pak nám nic nebrání k výzvám bombardovat třeba Prahu s určitým místem? Nebo již ono určité místo by bylo na přítěž?

    Zkuste se prosím oprostit od své povrchní pracovní zátěže. Svět se ubírá jiným směrem.

      1. Ovšem.

       Na úvod řeknu: připadá mi, že (nesprávně) kladete mezi čas, strávený intelektuální prací na straně jedné, a množství textu, jakožto výstup z této práce vzešlý na straně druhé, něco jako přímou úměru.

       Právo jako obor je mi dost vzdálené (ne tak dost, jak bych si někdy přál; jsem právní laik, ale podnikám a nějaké to „právo“ umět a dělat musím), jsem vzděláním přírodovědec a profesí technik. V mých oborech je to tak, že strávíte třeba týden i déle hledáním, vymýšlením, psaním, přepisováním, návratem k věcem několikrát již přežvýkaným, kontrolami a jakousi autooponenturou – a výsledkem jsou třeba dvě, tři strany textu A4, někdy i víc, třeba dvacet – to je případ od případu (typicky – posudek/technická zpráva/výzkumná zpráva). Pokud budete poměřovat velikost výdělku s počtem popsaných stran, dojdete někdy k opravdu zajímavým cifrám – i v technických oborech.

       Ač právní laik, tolik vím, že současné české právo je docela složitý a myslím, že dost nepřehledný systém, vystavěný tak, aby v něm bylo lze „na každého něco najít“. V takovém prostředí a podmínkách napsat odborný, právně fundovaný a neprůstřelný text, to nemusí být zrovna jednoduchá záležitost (netvrdím, že je to tak vždy). Za sepsáním 2-3 stran A4 i zde mohou být hodiny a hodiny přemýšlení, hledání a náročné práce.

       A protože každý z nás, tedy i vy, je výslednicí své minulosti, zajímalo mne, jaké profesní zaměření vás přivedlo k úsudkům, které já občas (jako třeba teď) vnímám jako nemístně zjednodušující. – Nelpím na vaší odpovědi, je to na vás.

       1. Slovo se snažím vždy splnit. Trošku, ale opravdu trošičku se mne dotklo Nelpím na vaší odpovědi, je to na vás.

        Vystudoval jsem strojařinu, leč jsem ji ve své podstatě nikdy nedělal. Věnoval jsem se ekonomii ač naprosto odlišný obor. Ona migrace oboru byla vcelku náhoda. V začátcích podnikání jsem se snažil přijít na to co to „podvojné účetnictví“ vlastně je a jak funguje aby mne neopil kdejaký účtař. Při dotazech jsem se setkal s povytaženým obočím a významným pohledem, že to je přece účetnictví, že je to jen pro zasvěcené a ostatním zapovězeno. Nedalo mi to a do problému jsem se ponořil a po čase zjistil, že je to vcelku primitivní, fungující již asi 7 tisíc let. Tak jsem si nakonec začal dělat účetnictví SRO sám, což se nakonec dozvěděli přátelé, nakonec známí a neznámí a stala se z toho vcelku obstojná živnost. Dnes jsem hrdý vyklusávající předseda družstva. Nechávám budování komunismu, socialismu a nakonec i kapitalismu na jiných, ještě plných ideálů.
        Proč o tom píši. Za svou kariéru jsem byl nucen sepsat stovky různých podání, odvolání, žalob na FU a jiné příslušné instituce, jež bylo třeba fest vyfutrovat, neb o peníze, jde jak známo, až v první řadě. V táto papírové bitvě jsem se musel setkávat i s právníky advokáty a nabyl dojmu, že je ta nejodpudivější pakáž co podstoupila studium. Povýšení, namyšlení, arogantní, tupí.
        Když takto napíše paní advokátka, že na naprosto tupé trestní oznámení musí věnovat týden času, tak mne to rozpálí do běla, neb potvrzuje nabyté zkušenosti. Povýšení, namyšlení, arogantní, tupí a líní. Chápu to, uzavřená společnost advokátů setrvává ve stagnaci a vydobytých dřívějších pozicích. Prostě tarif.
        Nepíši o advokátech jen tak z plezíru. Byl jsem v průběhu deseti let čtyřikrát obviněn, obžalován a mnohokrát souzen a odsouzen a nakonec nakonec vždy zproštěn. Co jsem za těch deset roků od té pakáže musel vyslechnout za pitomosti, snad ani nejde popsat. Nakonec jsem musel vše nastudovat, advokáty poslat do prdele a uspět vlastním přičiněním.

        1. Děkuji. – Dotknout jsem se vás nechtěl, pouze jsem vám chtěl dát volnost neodpovídat, nechtěl jsem být neodbytný tazatel. Jsem si vědom, že lidé mohou mít různé, mně neznámé důvody. proč jim (třeba) není milé na některé otázky odpovídat. Kdybyste mi neodpověděl, nezlobil bych se, vám by nenastala újma a svět by se točil dál.

         Nu což, každý z nás je výslednicí své vlastní minulosti. Mimochodem, váš životní příběh není ojedinělý, pár lidí s podobnými osudy osobně znám.

         1. Souhlas. Člověk se prostě vyvíjí v čase.
          Nikdo nemá ve čtyřiceti stejné názory jako ve dvaceti.
          Já osobně mám důvěru v úsudek pana Vidláka. On se setkal s paní Klárou osobně. Není pitomec.
          A proto už ji nevidím v tak temných barvách, jako dříve.

   2. Dobrý den,
    to mně zajímá
    Může kdokoli, kdo se vyzná, mi napsat co by znamenalo kdyby bylo oznámení odloženo.
    Jaké to má důsledky – třeba že už se to nedá znovu podat nebo tak něco.
    Na co v tomto případě narážela Klára?

  4. Už jsem vám psala, hulvathe, že vaše osobní útoky na paní Samkovou kvůli jednomu procesu před X lety jsou přehnané. Dobře, napsal jste sem tehdy svůj názor, proč ne. Ale proč v tom pokračujete? Kdykoliv sem paní S. napíše, hned startujete.
   Podle mne je to posedlost a měl byste se obrátit na odborníka, než vám to přeroste přes hlavu.

 24. Pane Vidláku, ty HIMARSy představují pro Rusko vážný problém, zejména když Američané dodávají zpravodajské informace. Mají daleký dosah a jsou velmi přesné. Například proslavený Zmijí či Hadí ostrov je v bezpečném dostřelu z pevniny.
  Mimochodem, k litevské blokádě se přidalo Norsko, zakázalo dovoz zásob pro ruské obyvatele na Špicberkách. Jde vesměs o horníky, kteří tam zcela legálně působí na základě Špicberské dohody z roku 1925 (kutat bychom tam mohli i my – ona dohoda to umožňuje).

  1. Franta: HIMARS je kvalitni zbraň. Nejde o to to zpochybňovat. Jde o ten počet, že jich nedodali dost. Je to snaha válku udržovat dlouho, aby nikdo nemohl vyhrát.

  2. HIMARS je obrovsky a nepancerovany. Jak dlouho asi preziji proti Rusku ktere muze detekovat odpal kosmicky, dronove, radioelektronicky, donasecsky 🙂 …

   1. A kdyz preziji ….
    Potom s nimi nekdo muze picnout nahodou ,rovnou do Litevskyho Vilniusu ,kdyz si nejaky ukrove ,nekde spletli smer..
    A kdyz vystrelili z U. uzemi a nemaj ten poradnej trenink.
    Rus to bejt nemoh ,zadny takovy HIMARSY ,ani nema.

    TU ,velky letadlo hodilo bomby na sklad zapadnich zbrani a streliva ,ty zacaly horet a pozar se rozsiril na nedaleke zrusene nakupni stredisko ..
    Kde bohuzel nikdo prave nenakupoval ..
    Neni lehke najit potom aspon nejake obeti.. Ale kdo hleda najde..
    I ten HIMARS ..

   1. Jedna varianta říká, že v Afghánistánu byly americké zbraně ponechány proto, aby si US ARMY mohla nakoupit nové. Pouhý business, nic jiného, jen se „vytisklo“ o pár tun dolarů navíc. To za trochu ostudy stojí……

  3. V poslední době se jen na krátko provalily 2 věci, které byly rychle zcenzurovány:
   1) Rusové ostřelují přesnými dálkovými zbraněmi v jedné oblasti + v jeden přesně stanovený krátký časový interval + jeden velký nebo několik menších cílů z několika směrů(např. Kyjev z Běloruska a Černého moře). Docílí tím, že střely se blíží k cíli z více směrů najednou, PVO je přetížená a ve snaze všechno stihnout se vlastní střelba křižuje. Ukrajinští vojáci, zvláště u PVO nejsou žádní mantáci, přesto v poslední době u nich vyrostl počet střelby do vlastních řad.
   2) Video ze střelby raketového zařízení(nejsem odborník a dle doby zážehu neurčím oč šlo), kde čtyři střely byly v pořádku odpáleny a ta pátá se po pár vteřinách otočila o 180° a po stejné trajektorii dopadla na místo odpalu. Fake z ukrajinské strany? Nepravděpodobná náhoda? REB?
   Přidám další už jen drobné informace
   Ukrajina pustila informaci, že z dodaných 108 houfnic M777 používá pouze 34 a zbytek je v opravě, zničené nepřiznávají. Ukrajinci z houfnice párkrát vystřelí, pak Rusové spustí odvetnou střelbu a houfnice je poškozena.
   https://cs.wikipedia.org/wiki/M777_(houfnice)
   Opět Ukrajinci nejsou žádní mantáci, aby nevěděli, že musí párkrát vystřelit a pak zmizet, protože přijde odvetná palba. Přesto daný manévr nezvládají natolik rychle, aby je Rusové nezastihli na daném místě.
   Francouzské houfnice CAESAR zase byly dodány bez špičkové technologie, zato s optickým zaměřovačem. Ukrajinci si stěžují, že po pár výstřelech se upevnění optického zaměřovače zlomí. Předpokládají, že je to kvůli otřesům při výstřelu. Tak to vyřešili tím, že zaměří, optické zařízení sejmou, odnesou opodál, vystřelí a opět optické zařízení namontují a pokračují. Kocourkov? Neodzkoušená záměna?
   https://cs.wikipedia.org/wiki/CAESAR

   1. Králík: U houfnice M777 je nemožné zmizet s houfnicí dost rychle po výstřelu, pokud je nepřítel pozorný a rychlý. To není chyba obsluhy ani výcviku. Budoucnost patří samohybným pancéřovaným houfnicím jako je Krab z Polska. I ten Caesar nechrání posádku.

    Západ hraje cynickou hru. Vyvolává naděje u Ukrajinců, aby doufali a odmítali i dílčí ústupky. Dlouhá válka může prospět americkým zbrojařům, ale Ukrajina ji nemůže vydržet. Donbas nestojí za zničení ekonomiky celé země. Jenže Západ už ani nemá takové možnosti jako ještě v 80. letech, když potom průmysl přesouval do Asie. Kdo dnes dokáže vyrobit 1000 tanků rychle?

  4. Strejdo, je to trochu předčasné a samozřejmě nemám žádný speciální vhled do situace, ale řekněte mi, čím se liší raketa HIMARSu kupříkladu od balistické rakety Točka? Možná tím, že je levnější a hůře detekovatelná. Ukrajinci mají americké zpravodajské informace od začátku a od začátku mají k dispozici balistické střely, které doletí ještě dál než HIMARS.
   Křižník Moskva šel ke dnu a obešlo se to bez HIMARSu… Ruské sklady munice Ukrajinci trefili už dřív.

   HIMARS podle mě jen o něco zvýší Rusům cenu za vítězství a ve výsledku jsou pro Zelenského důležitější jako propagandistický nástroj než vojenský.

   Já osobně očekávám (samozřejmě bez záruky) že HIMARSy přinesou na bojiště další ruskou změnu taktiky. Třeba to, že budou útočit i na jiných místech fronty daleko od sebe, aby si ty raketomety „ujezdily prdel“. Nemluvě o tom, že na ně budou útočit, jak to jen půjde. Ony jsou sice relativně daleko od fronty, ale to je jen otázka času a nákladů.

   1. Točka je systém, jehož nejviditelnější částí je vozidlo/odpalovací zařízení s vlastní (jednou) balistickou raketou. Ta je klasická, poměrně velká, s inerciální navigací, dostřel 70-185 km a přesnost zásahu 70-150 m podle verze. Systém se skládá z několika spolupracujích vozidel (OZ, ), detaily viz https://cs.wikipedia.org/wiki/OTR-21_To%C4%8Dka
    HIMARS je výrazně modernější, vysoce mobilní verze, odpalovací zařízení dodaná na Ukrajinu jsou na 6 raket typu M31 (dosah 84 km, navigace inerciální a GPS, přesnost zásahu asi 1 m (!)). USA mají i jinou verzi s dosahem až 480 km.
    https://en.wikipedia.org/wiki/M142_HIMARS
    Jo – inerciální navigační systém znamená, že si raketa veze souřadnou soustavu s sebou, typicky jde o soustavu gyroskopů, a po odpálení se už se nedělají žádné korekce vůči Zemi.

    1. Myslím, že s tou přesností zásahu jste naletěl americké propagandě. Problém spíš je , že amíci ukrům dodali rakety M30A1 s 182 000 wolframovými úlomky pro plošný efekt.
     A navíc Rusové, po tom, co zničili ukrajinské Smerče přestali trochu dbát na bezpečnost.
     Jinak M142 HIMARS nebo M270 MLRS není o nic lepší než sovětský 9K58 Smerč (BM-30), ty měla i Ukradina (už nemá, proto Himarsy) nebo jeho ruská modernizace 9K515 Tornado-S.

    2. Dotaz absolutního laika. Není ta přesnost zásahu nejen výhoda, ale také nevýhoda? Pokud se ten cílený objekt nehne, je to výhoda. Pokud cílený objekt má možnost se ze svého původního místa přesunout, tak ví, že moc daleko se přesouvat nemusí. Cílený objekt ví docela přesně, kam odvetný úder dopadne.

     1. Přesnost zásahu je určitě výhoda, za přesný zásah během prověrek bývala volna k opuštění posádky :-). Cílovým objektem bývají velitelská stanoviště, spojovací uzly, sklady, prostory soustředění apod. Tedy nic, co by se mohlo během letu rakety (desítky sekund) efektivně přesunout, kromě toho detekce odpálení nějakou dobu trvá. Dále – zpravidla se neodpaluje jedna raketa, ale několik, takže se pokryje určitá plocha.
      Ohledně Zmijího ostrova by to mohlo vypadat tak, že by se na něj odpalovaly jednotlivé rakety z různých pozic. Ostrov je malý a moc míst k úkrytu na něm není. Z rumunského vzdušného prostoru o něm mají Američané dokonalý přehled. Je to ovšem jen úvaha.

 25. Západ je tedy personifikovan v osobě prezidenta Bidena? Těch raketometu není ani 60. Je jich 6. To vypadá jako nějaká akce na jejich vyzkoušení a pro podporu jejich prodeje. Zatím si je objednalo Polsko několik stovek kusů. Firma Bayraktar občas daruje několik kusů dronů a asi taky je pro jejich vyzkoušení a jako reklama pro potenciální kupce. Zbrojaři si přijdou na své. Ukrajina jako testovací polygon pro zbraně podobně jako Španělsko 30. let nebo částečně i nedávno Sýrie?! To co začne jako občanská válka v nějaké zemi, bývá po čase natolik zmezinarodneno, že o místní lidi už nejde. Cizí interventi někde bojují proti sobě. Testují zbraně. Místní se ze subjektů konání stávají trpnymi objekty cizího řádění. Takové je ovoce barevných revolucí. Je to i důvod, proč věřím ve smysl monarchie v některých zemích. Monarcha je nadstranickým symbolem. Je možné se bouřit proti vládě ale ne proti monarchovi. Brání tomu, aby boj politických stran zemi rozerval. Politické soupeření musí zůstat kontrolované, aby si nikdo nezval na pomoc cizí vojska. Státy jako Maroko, Jordánsko, Omán, SAE. Není náhoda, že nejhorší válka je tam v oblasti v Jemenu, který je nefunkční republika.

   1. senilní bába,kralovští darmošlapové,anorektická snacha snažící se stát módní ikonou, ošklivá hrbatá a křivozubá vnoučata, syn,sexuální štvanec celoživotně krmící bulvár svými sexuálními eskapádami, skutečně symbol stability a nemožnosti se bouřit. Chacha. Monarchie v cele Evropě zmizely právě proto,že se lidé bouřili. Ten Manuel tady píše pěkné nesmysly.

    1. Každý monarcha potřebuje alespoň pár poddaných, jinak je jen figurka. Poddaní jsou ale už rozebráni a rozděleni do područí „nemonarchů“. Ti zdánlivě nemají dědičná práva, ale co si budeme nalhávat – kdo zdění kasu s natištěnými papírky, zdění i poddané.
     U nás nemáme monarchy ani „nemonarchy“ dle mého popisu, ale jen satrapy.
     Tím je pro mne téma monarchie v podstatě vyčerpáno.

     1. Zdánlivě nemají „dědičná práva“? Podívej se na Prahu, ale i jakoukoliv dědinu, dědičná práva stále jsou.

     2. Z obecného poněkud nadčasového hlediska – přijde mi podstatné, že monarchie je přirozeně hierarchická. Hlava je odpovědná Bohu nebo aspoň perspektivě svého rodu. Demokracie je distribuce moci bez hierarchické posloupnosti, lapidárně řečeno, do všeho kecá každej. Ale jako u všeho – ta hra se musí hrát poctivě. A v tom je právě ta potíž.

      1. A kto by sa mal u nas alebo u vas stat tym monarchom? Spiaci Schwanzerberg? Alebo spravime referendum a zvolime si krala? Na doživotie? Monarchia-skutocna je len jedna z foriem diktatury, je v podstate jedno ci je diktatorom cisar, vojensky general alebo dozivotny prezident.
       Aby sme sa rozumeli, tymto neodsudzujem diktaturu ako taku, v mnohych smeroch je naozaj lepsia ako hranie sa na demokraciu, ktore tu mame poslednych 30 rokov. No nevidim absolutne ziadny dovod, preco by sme sa mali vracat do strediveku a obnovovat tu nejaku monarchiu či cisarstvo.

      2. nevieme najst na SK 150 poslancov, na ktorych by ste sa mohli naozaj spolahnut ako na etalon zodpovednosti, cca 100 predstavitelov vlady a ministerstiev (vratane namestnikov), ci dolezitych statnych organizacii. Mame problem najst jedneho predsedu vlady, o ktorom by sa to dalo povedat. V CR to bude obdobne. A Vy si myslite, ze ked niekto sa narodi do kralovskej rodiny, tak hoci nebude ani len tusit, co trapi obyvatelov jeho krajiny, bude vediet mudro panovat a mat aspon aku-taku moralnu integritu ci mudrost a schopnost odolavat manipulaciam, ktorym bude vystaveny zo strany svojej vlady ci vlad nepriatelskych statov? To naozaj lahko chcete predat to, o co bojovali nasi predkovia stovky rokov? A ked aj po osvietenom panovnikovi pride na tron debil, ktory bude chciet sermovat a pouzivat svoj lud ako fackovacieho panaka, potom co? A ked to nebude zavisiet na nom, ale na vlade, tak kde sa posuvame oproti sucasnemu stavu?
       Podotykam, ze cele R-U malo oficialne uznavanych 2 panovnikov ako „osvietenych“.

    2. Jde jen o masove sebe povysovani parasitu ,kteri se bez prace a nejak treba i zlocinem domohli penez ,nebo nejakeho majetku. Predstiraji neco co neni a nemuze byt.Rychle proto a potom degeneruji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *