26 listopadu, 2024

Rusko musí regulovat „těžbu“ kryptoměn.

S rostoucí cenou bitcoinu a dalších kryptoměn a přetrvávajícími nízkými cenami elektřiny v Rusku se „těžba“ kryptoměn v Rusku stala velmi výnosným podnikáním. Zároveň uvalení západních sankcí a problémy s převodem běžných peněz do zahraničí výrazně zvýšily poptávku po kryptoměnách nejenom mezi běžnými občany, ale i mezi drobnými podnikateli. Těžbu kryptoměn podporuje i stát.

Těžba se ale rozšířila tak masivně, že v některých regionech se za poslední roky od uvalení sankcí razantně zvýšila spotřeba elektřiny o 10 – 20% a vznikají výpadky z přetížení sítě.

S nastupující zimou se poptávka po elektřině každý rok zvyšuje i od běžných spotřebitelů. Obzvlášť vyhrocená je situace v ruských pohraničních oblastech. Bývalé sovětské republiky v Zakavkazsku a střední Asii totiž trestuhodně zanedbaly svoji energetickou soustavu. Dál provozují elektrárny z doby SSSR, ale nestavěly se žádné další provozy, jenom občas nějaké soláry či větrníky (často s podporou různých grantů od EU). Staré elektrárny jsou zralé na rekonstrukci nebo rovnou na zavření, počet obyvatel v muslimských republikách se od rozpadu SSSR výrazně zvýšil (o 20-90%) a tak tyhle exSSSR státy trpí permanentním nedostatkem elektřiny a občas nastane regionální blackout. Proto masivně dovážejí elektřinu z Ruska a horečně teď s ruskými firmami jednají o výstavbě nových elektráren – tepelných, vodních, atomových.

A tak když se vrátíme k problematice kryptoměn, Rusko muselo přijmout opatření a zakázat těžbu kryptoměn v pohraničních regionech, kde je zvýšená poptávka po elektřině a odkud se elektřina zároveň vyváží do zahraničí (na Kavkaze, v jižních regionech, v pohraničí s Kazachstánem a Čínou). Masivní odběr elektřiny pro kryptofarmy pak vytváří problémy.

V některých regionech bude zákaz celoroční, v některých během zimy.
Obzvlášť vyhrocená je situace v regionu Kavkazu, protože se tam sčítá několik dlouhodobých i krátkodobých vlivů:
– zvýšená spotřeba elektřiny v zimě
– export elektřiny do Gruzie, Arménie a Azerbajdžánu
– hodně solárních elektráren v regionu (v Rusku, Azerbajdžánu i Gruzii), které mají v zimě nízkou produkci
– rostoucí počet obyvatel v muslimských regionech Ruska, na černomořském pobřeží a v Azerbajdžánu
– masivní rozvoj cestovního ruchu na Kavkaze a pobřeží Černého moře a výstavba hotelů a lyžařských areálů
– těžba kryptoměn na několika kryptofarmách v Gruzii (které mají zahraniční investory)
– a v neposlední řadě speciální vojenská operace, kde se účastní mnoho bojovníků z kavkazských národů, a ti vydělané peníze investují do modernizace svých domovů a stavby nových rodinných domů s novými elektrospotřebiči a moderním vytápěním.

I když Rusko na Kavkaze postavilo několik nových vodních elektráren a novou atomovou elektrárnu u Rostova, v zimě to nestačí. Takže je potřeba v zimě omezit těžbu kryptoměn, kterou hodně začali provozovat jednotlivci hlavně v Čečensku a Dagestánu.

Po zákazu těžby v Číně se těžaři přesunuli se svými velkoprovozy do Kazachstánu a do ruského pohraničí na Sibiři, čímž vznikly další regiony s napjatou energetickou situací.

V postižených ruských příhraničních regionech se zavádí horní hranice spotřeby elektřiny v domácnostech podle počtu obyvatel (6000 kWh na osobu měsíčně – dostatečná na běžnou rodinnou spotřebu včetně vytápění, pro malé podnikání drobných řemeslníků i provoz malých podvorních zemědělských hospodářství a farem). Při překročení tohoto limitu se domácnost musí přeregistrovat jako podnikatelský subjekt a přejít na jiný systém účtování. A pokud mají majitelé zájem, mohou se registrovat jako „podnikatelé kryptotěžaři“ a pro těžbu kryptoměn získat speciální režim dodávek, se zvýhodněnou dodávkou elektřiny pro jejich kryptopodnikání v době snížené spotřeby a s omezeními ve špičce.

Je zajímavé sledovat diskuse o těžbě kryptoměn a její regulaci mezi ruskými energetiky a politiky. Již je zaregistrováno více než 150 „velkotěžařů“, kterým stát vytváří zvláštní podmínky pro tvorbu težařských „farem“. Tyto farmy budou v některých regionech zcela zakázány a někde naopak podporovány zejména v okolí velkých elektráren, aby se elektřina nemusela přenášet na velkou vzdálenost. S levnou elektřinou se těžba vyplatí a když v zimě přijde mráz, ušetří se i na chlazení. Intenzivně se také diskutuje o omezení exportu elektřiny do zahraničí, protože v Gruzii pracuje několik velkých kryptofarem a kvůli nim musí Gruzie elektřinu dovážet, ačkoliv před jejich vznikem měla elektřiny nadbytek a vyvážela ji.

Stále hysteričtější zavádění sankcí západními zeměmi má neočekávané důsledky, poptávka po kryptoměnách roste nejenom v sankcionovaných zemích. O kryptoměny je zvýšený zájem také v mnoha zemích, které chtějí obchodovat s Ruskem, Běloruskem, Iránem … Kryptoměny jsou populární i mezi migranty, kteří opouštějí vlastní zemi a stěhují se na druhý konec světa.

Z „nově vytěžených“ kryptoměn na světě nyní cca 12% je získáváno v Rusku. A dalších více než 35% v Kazachstánu. V Gruzii pak těžba kryptoměn v několika velkých farmách i v počítačích mnoha tisíc indiviuálů opakovaně vyvolává blackouty a protesty obyvatel. Naprosto otevřeně jsou nyní gruzínské kryptofarmy nazývány parazity, protože země z nich nemá žádný užitek a přitom svojí nadměrnou spotřebou způsobují problémy v běžném životě obyvatel a brání rozvoji jiných druhů podnikání.

Změny v destinacích pro těžbu bitcoinů po zákazu v Číně (z webu FINMAG)

20 thoughts on “Rusko musí regulovat „těžbu“ kryptoměn.

  1. NATO zvažuje preventivní údery na Rusko. Rusko bude nuceno zahájit preventivní údery na NATO. ČEZko naládovalo za tři roky do naši kapesní armády už přes 300 mld a idioti ve vedení zjistili, že chybí obsluha nakoupeného šrotu. Po Evropě se množí miliony raketových inženýrů a lékařů z Afriky. Atd, atd….. a vy tu melete hovna?

  2. Co nadměrná spotřeba? Jaká je nenadměrná? Kdo je či má být arbitrem? Oni elektřinu kradou? Což dobrý odbyt není snem obchodníka? Kdo komu a proč má normovat spotřebu? Jedny boty na pět let? Jedno pivo měsíčně? Přídělový systém?

    A vůbec, no a co? Gruzie, Rusko … Tady je Česko. Proč právě tady odvádění pozornosti od významných témat. Například voleb, volebních programů

    1. Kladete spravne otazky.

      Jestli obecne dostupna elektrina je v rozvinute spolecnosti zakladnim lidskym pravem? A jestli nejaky podnikatel ma pravo odcerpavat nadmernou spotrebu elektriny pro zbytecnou „tezbu“ na ukor ostatnich spotrebitelu, kteri ji potrebuji pro denni provoz? Jenom proto, ze na to ma?

      Tedy jestli spotreba elektriny ma byt neomezene urcovana jenom trhem, nebo se maji regulovat excesy bohatych ve prospech vsech a v okamziku nadmerne spotreby ma nastoupit obecny zajem, a odberatel, ktery parazituje na ostatnich, ma byt odkazan do prislusnych mezi.

      V popisovanem pripade v Rusku , Gruzii a Kazachstanu vykyvy site dosahuji az do urovne blackooutu. Takze stat v zajmu obecneho blaha reguluje a zakazuje, a to provoz parazitujicich pseudopodnikatelu a vyvoz do zahranici.

      U nas v Cesku sice zatim nemame blackouty, ale vyvozem elektriny pro zahranicni parazity jsou zase ekonomicky výrazne postihovani cesti odberatele, kterym zdrazily vsechny zakladni potreby – bydleni, energie, potraviny …
      Ty elektrarny jsme si postavili my davno pro svoji potrebu (ja si ty stavby jeste pamatuju a na nekterych jsem se v CEZu ucastnila). V zahranici si svoje elektrarny odpojili a ted vysavaji nase zdroje a nam elektrinu neumerne zdrazuji.

      Mela by tedy nastoupit statni regulace ve prospech ceskych spotrebitelu.
      Vysvetlila jsem to dostatecne jasne?

          1. Nerozumíte mi. Ptal jsem na regulaci statků. Až na elektřinu, přesněji elektrickou energii, nic z ostatního není statkem.
            Ale budiž. Jde o výčet taxativní anebo demonstrativní? V tom případě co dalšího? Můžete něco vyloučit?

      1. Co se týče Vašeho podílu na stavbě, pracovala bezplatně, nedostávala mzdu? Dostávala. Směnou za Vaši práci (zboží) jste dostávala peníze (zboží). Kde je problém?

        1. Samozrejme, ze jsme dostavali mzdy a byly velmi slusne. Ale stavelo se to pro Ceskoslovensko, pro nasi spotrebu a nase lidi.
          Ted jsme napojeni na Nemecko, kde si posahani ekoextremisti schvalili odstaveni spousty elektraren, aby byli „cisti“. Plus nastaveli totalne nespolehlive a neekonomicke dotovane zdroje.

          A vysavaji jako parazite nasi elektrinu, v dusledku my mame elektrinu dvakrat a vicekrat drazsi, nez bychom meli bez dodavek do Nemecka podle jejich potreb bez ohledu na nase potreby. Oni na to maji, tak nas vysavaji, jako paraziti. Mame sice banany, ale nemuzeme si poradne zatopit. To jsme si pomohli 🙁

          Pritom by stacilo, aby v cele naseho statu byli rozhodni politici, proste by ty dodavky do Nemecka omezili, zavedli cenove limity na velkoobchod i maloobchod s elektrinou. Tak aby podnikatel primerene vydelal, ale nehamounil.
          V soucasnem rezimu lidi musi skudlit a uhlobaroni bohatnou.

          1. Na Dunaji staví se paláce, z krve mé a mého potu. To je ten kapitalismus, kvůli kterému se cinkalo klíči. Ale alternativa k němu není. Kapitál to nedovolí, aby prohrál.

            1. Vzory tahnou – rusky, cinsky, vietnamsky …
              Pro cast ekonomiky volny trh.
              Pro nejdulezitejsi cast statni a polostatni vlastnictvi, dozor a regulace.

              K tomu vzajemna provazanost prav, povinnosti a odpovednosti. Rozhodovani odborniku.
              Skoncit s hystrionskou praxi, kdyz 15leta zaskolacka s potvrzenou psychiatrickou diagnozou svými hysterickymi vykriky urcuje politicky zivot a ekonomicke rozhodovani a vsichni ji tleskaji

      2. Za svou účast na stvavbách jste dostala zaplaceno a tím to pro Vás končí. Nic na elektrárnách není Vaše, ale výhradně, jen a pouze, majitele. A dokud nebude nějaký výjimečný stav a zůstane soukromé vlastnictví nedotknutelné, tak rozhoduje o svém majetku výhradně majitel a nikdo, zejména stát, by se do toho neměl srát, a to myšleno jak pozitivně (dotace, pobídky, odpustky atd.), tak negativně (zákazy a nařízení). Vždyť stát si může koupit, stačí nabídnout cenu.

        1. No, když se to stavělo, bylo to státní, tudíž všelidové. Pak to bylo privatizační loupeží ukradeno a dnes to mají např. kanadské penzijní fondy, které vůbec nemají zájem, aby tady lidé měli levnou elektřinu. Je to trochu jinak, než ve vašem pojetí primitivní poptávky a nabídky.

  3. Přiznám se, že nechápu.
    Podle mě je „těžba“ kryptoměn absolutní nesmysl – zcela neproduktivní pálení elektřiny k „vytěžení“ blafu. Velmi pravděpodobně jde o další kolosální celoplanetární podvod.

    Něco úplně jiného by bylo mít jako měnu ekvivalent jednotky energie, myslím tím použitelné energie. V některých dávno zapomenutých sci-fi z minulého století se něco takového předpokládalo.

    Když čtu o kryptoměnách, čekám, kdy se podvod provalí.

    1. No v podstate jsou kryptomeny zpusob, jak ty „jednotky energie“ prevest na celosvetove uznavanou menu.
      V Rusku jsou regiony, kde se elektrinou topi. V zime velika spotreba, v lete mala nebo zadna. Pokud je tam jaderna elektrarna, je letni kryptofarma smysluplne vyuziti.

      Ale take cekam prasknuti kryptomenove bubliny. Ted pri masivni migraci a sankcich je po kryptu velka poptavka, az se svet uklidni, ta bublina splaskne.

  4. Limit 6 MegaWatthodin měsíčně na NEPODNIKAJÍCÍ osobu, to je velmi luxusní…
    Když si vezmu, že já se u spotřeby celého domku (a to jsme v něm tři) vejdu do nějakých 3 – 3,1 MWh ROČNĚ…
    Podle posledního vyúčtování mne 1kWh vyjde na necelých 8 Kč – platím tedy zálohu 2.000 Kč měsíčně.
    6 MWh na osobu měsíčně, to by znamenalo téměř 150.000 Kč/měs. jenom na elektřinu.
    To asi Rusové platit nebudou, že?
    Ó ten skvělý, moudrý a dvojctihodný Fialenko, ZASE jsme PŘED těmi zlotřilými ruSSáky 😀 😀 😀

    1. Take povazuji ten limit za hodne vysoky. Ale v kavkazskych regionech je bezne, ze lide „nepodnikaji“ ve zvlastnim pravnim rezimu jako tzv „samozamestnanci“. Nemaji zadne podnikatelske opravneni, funguji jako rodinna firma nebo rodinna farma. Dane statu posilaji bez ucetnictvi, zakon pravi, ze pausalem 3% prijmu.
      Ty farmy mohou bez podnikatelskeho opravneni mit az 50 krav nebo 1500 ovci a u toho provozovat zpracovatelsky provoz – mlekarnu, syrarnu, jatka, udirny … Plus zahrady a skleniky na zeleninu a sady na ovoce. A to zavaruji a prodavaji na trhu dzemy. Casto maji jeste nejaky pension nebo hotylek u sjezdovky. To je jeste porad rodinny odberatel.
      Ty pohranicni kavkazske a altajske regiony jsou hodne chude a tak je rusky stat nechava zit svym vlastnim staletimi osvedcenym venkovskym zivotem. Jake dane si namaluji, takove zaplati, trochu je zkontroluji, kdyz ty danove uniky uz moc krici. Je lepsi, kdyz se sami ekonomicky zabezpeci a nevyzaduji podpory v nezamestnanosti. Dane at odvadeji velke firmy – banky, uhlobaroni, továrníci, tezari ropy a plynu a ted i těžaři bitcoinu 😀
      Ale potrebuji pravni ramec, aby mohli regulovat velke tezare kryptovalut a presunout je do regionu, kde to nevadi. Nechteji je zakazovat, jako to udelali v Cine, levne elektriny je v Rusku dost

      1. Ty krávy a ovce jsou skutečné.
        Že z toho neplatí podnikatelské daně, čert to vem. Jak píšete, život je tam těžký.

        Kryptoměnové „farmy“, to je úplně jiné kafe.

    2. Ceny elektriny pro rodinne spotrebitele v Rusku jsou podle regionu + maji casova pasma – spicka, stred, nocni.
      Ceny 2-10 rublu, pri prumerne mzde nyni ca 90 tisic rbl mesicne.
      Plus socialni pausal u malych spotrebitelu, mala spotreba je jeste za zvyhodnenou cenu, vyuzivaji to hlavne osamoceni seniori.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *