13 června, 2024

Závod začíná

Uplynulý týden byl plný zajímavých událostí a tak není divu, že mezi množstvím zpráv úplně zapadlo, že prezident Petr Pavel vyhlásil termín eurovoleb. Je to v podstatě formalita, všichni víme, že se bude volit první víkend v červnu, ale od vyhlášení termínu voleb prezidentem podléhá veškeré počínání politických stran (a kandidátů především) pravidlům pro vedení volební kampaně.

Je zapotřebí mít transparentní účet i transparentní účetnictví. Veškeré finanční dary musejí být správně přijmuty i správně vyúčtovány, každý pronájem sálu musí mít patřičnou účtenku. Veškeré reklamy musejí obsahovat jasné označení, kdo je zadavatel a kdo je zpracovatel… je toho mnohem víc, o čem začínající politické hnutí zpravidla vůbec nic netuší, pak odevzdají kandidátní listiny, proběhnou volby a pak dostávají mastné pokuty za nedodržení pravidel. Nevyhne se to ani zavedeným stranám, které na to mají profesionální týmy. I ony občas na něco zapomenou, něco nedodají, ztratí, nevyúčtují a pak mají oplétačky s úřady.

Tímto týdnem v podstatě skončila dvouletá přípravka. Dva roky víme o milionu propadlých hlasů. Dva roky diskutujeme, jak zabránit tomu, aby se podobná situace opakovala. Dva roky píšu o nebezpečí roztříštěných hlasů, dva roky mluvím o tom, že tento milion propadlých hlasů je nejsnáze dostupný. Jejich stávající favorité selhali, jsou připraveni volit někoho jiného. Zároveň jsou to voliči malých stran, tedy ti, kteří sledují alternativní média a existují směrem k nim komunikační kanály nezávislé na České televizi, takže není tak těžké, je oslovit a získat.

V posledních dvou letech se hodně událo. Máme za sebou řadu demonstrací a ještě delší řadu výzev. V mnoha případech práce tou výzvou končila, místo aby začínala. Vznikla řada iniciativ i hnutí. Naučili jsme se dělat alternativní média. Značně jsme si všichni zvětšili dosahy… ano, přesně k tomu milionu propadlých hlasů. Mezi tím se vyjednávalo, vymýšlelo, zkoušelo, testovalo, hodně se toho také nepovedlo… postupně se z toho eliminovali břídilové a víceméně zůstali ti, kteří po uplynulé dva roky systematicky pracovali. Kdo chvíli stál, již stojí opodál. Pořád to tak je.

Dovolte mi říct, že kdo se dodnes nedokázal připravit, ten už s tím nic neudělá. Kdo nemá postavený volební tým, kdo nemá nashromážděné peníze na kampaň, kdo si neudělal přípravu po sálech a sokolovnách, ten už to teď těžko bude dohánět. Ne, všichni ještě nepředstavili kandidátky, ale kdo je dodnes nemá nachystané, ten do voleb nezasáhne.

Právě teď skončila kvalifikace. Teď se ukáže, kdo si myslel, že je zajímavá nevěsta, kterou si bohatý ženich rád vezme a dá do čela kandidátky a ze samého čekání neudělal nic. A naopak se ukáže, kdo poslední dva roky pracoval a připravil vše potřebné pro eurovolební vabank. Ukáže se, kdo dělal plané výzvy a kdo se systematicky chystal na tuto chvíli.

Letošní eurovolby budou významné. Jsou to nejjednodušší volby. Celá republika je jeden volební obvod a stačí dát dohromady dvacet jedna lidí plus nějaké náhradníky. Kandidátku volí voliči v Aši i v Hodoníně. Pokud strana získá zhruba sto padesát tisíc hlasů (podle volební účasti), má jistý mandát. Eurovolby nejsou příliš populární u mlčící většiny a tak je rozhodují tvrdá jádra příznivců politických stran. Není zde třeba taktizovat s obsazením volebních obvodů. Hnutí ANO potřebovalo při minulých eurovolbách na svých osm mandátů asi šest set tisíc hlasů.

Strana, která nedokáže v eurovolbách uspět, ta neuspěje v žádných dalších volbách. Tečka. Je zbytečné si malovat vzdušné zámky, vymýšlet výmluvy, proč to nevyšlo a co bylo špatně, prostě je konec. Nedokážu-li v této republice oslovit a získat alespoň sto padesát tisíc příznivců, tak se mi rozhodně nepodaří, získat jich dvakrát tolik ve volbách do sněmovny. Je úplně jedno, jestli kandiduje samostatná politická strana, nebo jestli jde o koalici více uskupení. Sto padesát tisíc voličů je prostě jasná hranice.

Že je naše alternativní scéna roztříštěná, na to si teď stěžují především ti, kteří se nikde a s nikým nedomluvili. Kteří po dvou letech soustavného demonstrování, vyjednávání a diskutování zůstali na ocet. Ostatní se domluvili. Šance na sjednocení celé alternativy pod jednou společnou kandidátkou nikdy neexistovala. Už jen proto, že všichni nepracovali stejně důkladně a nezvolili stejnou taktiku. Sledoval jsem to celé hodně zblízka a myslím, že výsledek odráží realitu. Kdo se mohl spojit, ten se už spojil. Víc společných názorů a postojů není k dispozici.

Prosím, v těchto volbách si nehrajme na coby kdyby. Realita je to, co nám v příštích týdnech všichni představí. Je výsledkem dvouletého snažení i dvouletého boření. Je výsledkem dvouletého vyjednávání, budování struktur i dvouletého házení klacků pod nohy. Je výsledkem dvouletých dodržených dohod i dvouletých podrazů.

Nemá smysl si stýskat, že něco mohlo být jinak. Mohlo, ale prostě není.

Volby budou i výsledkem dvouletého budování mediálního dosahu mimo velká média. Budou výsledkem dvou let objíždění sálů a sokoloven. Budou výsledkem dvouletých zkušeností s touto vládou, budou výsledkem všeho, co se tu vykonalo.

Budu to samozřejmě zblízka sledovat a komentovat. Kvalifikace skončila, začíná vlastní závod.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

297 thoughts on “Závod začíná

    1. Když působila v ČT, tak se ještě držela. Ovšem koho nemusela, tak to dokázala být pěkná štěkna.
     To si jeden říkal, tohle mít doma, to by bylo peklo.
     Dnes už ty zábrany zcela odhodila.

 1. Přinese něco dobrého této zemi a bude mě důstojně zastupovat ? 2x kladná odpověď znamená postup mezi volitelné. A co je dobré pro tuto zemi rozhoduji já jako volič, ne politici. Kéž by množství volitelných po této otázce naplnilo tu kvótu europoslanců, co máme.

 2. No nejhloupější je nevolit. Kdo to asi navrhuje? Ve volbách do EU parlamentu tolik nezaleží na propadlích hlasech , takže se nemusíme ohlížet na ANO .Jako u normálních voleb kde bez ANO to prostě nejde když nechcete aby vládla dál pětikolka. Pro mě je jasná volba bud SPD ale spíš budu volit Konečnou. Ano sice europoslanci nic moc nezmůžou ale ta paráda jak bude pětikolka knučet a vymlouvat se to stojí za to jít k volbám. Co nejvíc nás ,,dezolátů,, by mělo volit jen SPD, nebo Konečnou. Už proto že Babiš bude muset počítat jestli dost uspějí s těmito stranami i u normálních voleb

 3. Lehce OT – Lejno opět zasmrdělo:
  Leyenová: Musíme zabránit voličům, aby nevolili „špatné strany”

 4. Zde vojín Kotas … a mám dotaz:
  Nevíte někdo, co se děje s „přebytečnými hlasy“ u kandidujícího subjektu, který uspěje? Dám příklad – hnutí STAČILO! získá 200.000 hlasů, ale na zvolení 1 poslance EU vyšlo, že je zapotřebí 130.000 hlasů.
  Dotaz tedy zní – co se děje s těmi 70.000 hlasy, které získalo STAČILO! navíc?

 5. Neb mi leta a leta připadal císařský dvůr ve Brusellaises naprosto mému oku vzdálený, tak jsem nikdy k volbám generálního stavu (možná ale kandiduje i klér, proto berte tento název s rezervou, když tak si to malé u okroužkujte) nepřišel.
  V poslední době však mám pocit, že i drobňoučký akt prostinkého evropského hříšníka, může napomoci vyhnat, nebo aspoň omezit, zemské škůdce a zemské škůdkyně, v řadách generálního stavu. A učinit dvůr ve Brusellaises aspoň trochu populárním, což znamená obecnému lidu sympatickým a prospěšným.
  Být nadále sudetským Němcem, volím stranu sestry Wagenknecht (kdo by toto příjmení uměl žertovně přeložit, tak dostane ode mě celý letošní přebytek státního rozpočtu a návdavkem pětinu přebytku toho amerického). Jsem však občanem Fialolálie. Proto budu volit protiválečnou lilii….eh, linii, co to sakra zase melu.

  1. A pokud se díky těm, co k volbám nepůjdou, podaří srazit volební účast na nižší než minule, taky to bude mít určitý význam. Vyslaný signál, jak se dnes říká.

   1. Neblbnite, patkoalicia bude šťastná, keď nebudete voliť . Ucast sa odbavi jednou vetou, ich voliči pridu k urnám určite a jedine co z toho vyjde je, ze vlastne je vsetko ok

 6. Milion propadlých hlasů nijak nesouvisí s eurovolbami. Volební účast u eurovoleb bývá sotva poloviční proti sněmovním volbám.
  I tak by ale bylo dobré k těmto volbám jít a ukázat 5k plus Babišovi zdvižený prostředníček.

  Vzpomeňte si, že když ČSSD kdysi prohrála eurovolby, Špidla se odporoučel z křesla předsedy vlády.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *