17 července, 2024

Zakrývání slámou

O víkendu se na hentěch internetech rozvířila docela divoká debata ohledně jednoho incidentu v Brně, který skončil smrtí. „Cizinec z východní Evropy“ použil nůž proti skupině mladých lidí v tramvaji, byli z toho čtyři zranění a jeden mrtvý. Přes sítě se prohnaly henty narativy, jak Ukrajinec zavraždil Čecha, pak Ukrajinec zavraždil Roma, protože se mu nelíbilo, jakou hudbu poslouchá, pak to byla cikánská férovka, kdy se Romové pustili do Ukrajince, který ovšem měl nůž a bránil se, chvíli to byla přiměřená sebeobrana, pak jsme se dozvěděli od jisté městské zastupitelky, že za všechno může ohnňostroj a nakonec se přidali Rakušan i Pekarová Adamová, že to rozdmýchává vášně a nenávist.

Ano… když někdo umře (přirozenou) smrtí ve rvačce, zpravidla to budí vášně i nenávist. Zpravidla se lidi začnou ptát, jestli se to muselo stát. Začnou přemýšlet, kde se stala chyba, kdo jí udělal, proč se ta chyba stala, začnou přemýšlet, jestli se tomu nedalo zabránit a ještě víc přemýšlejí, jak tomu zabránit pro příště. Smrt už je taková. Je absolutní. Nedá se vzít zpátky, nedá se odčinit. Pokud někdo zbytečně zemře, tak se to zpravidla nepřejde s klidem… tedy pokud žralok v Hurghadě nesežere ruského turistu. To je úplně v klidu, tam je dovoleno si i zaexhibovat, že to nebyl ani člověk a kolektivní vina je přímo žádoucí.

Vášně se už projevily několika bitkami Romů s Ukrajinci, asi bude i nějaká demonstrace… možná ta demonstrace bude dřív, než se policie vůbec dopídí toho, jak to doopravdy bylo…

Tak to je, když vám vypadávají kostlivci ze skříně. Tak to prostě je, když se o problémech nesmí mluvit, protože je to rasismus nebo kolaborantství. Tak to je, když policajt musí přemýšlet, jestli smí a nebo nesmí zakročit, když novinář musí preferovat některé před jinými… to se pak občas stane, že chráněný živočich žere chráněnou rostlinu, situace nemá řešení a jediné, co můžete udělat, je svést dlouho neřešené problémy na ohňostroj. Ostatně v Německu také vraždil kamion, nůž nebo pistole. Říct cokoliv jiného, to už byla henta nenávist a člověk si to mohl šeredně odskákat.

Vidlácky bych si dovolil říct, že se tak dlouho zavíraly oči před problémy, tak dlouho se okecávaly sociálním inženýrstvím, tak dlouho se lejno zakrývalo slámou politických neziskovek na pomoc znevýhodněným skupinám, až to prostě vyhřezlo. Jednoho dne sláma dojde. Jednoho dne to tam prostě vybublá. Pokud se průběžně nekydá, bývá to pak hrozné svinstvo a nikdo se už nevyzná v tom, jak to vzniklo. Pak to končí jako v té tramvaji a budí to vášně. Aby nebudilo, když lidé zcela oprávněně nevěří ani politikům ani novinářům ani policii, protože nějaká rovnost před zákonem je prostě k smíchu. Říkat pravdu je prostě nebezpečné a obrátí se to proti vám.

Mohl bych vyjmenovat desítky příčin toho, proč se to celé asi stalo. Ale za každou druhou by mě mohli zatknout a obvinit.

Není bezpečné otevřeně mluvit o problémech vyplývajících z příchodu stovek tisíc migrantů naráz, o které se nikdo nebude starat dlouho. Za chvíli budou na obtíž tak moc, že si teď Němci prolobovali, že to jejich „wir schafen das“ přesunou k nám, protože to nějak nezvládli. Absence vnějších hradeb automaticky vytváří vnitřní hradby. Není bezpečné mluvit o miliardách peněz, které se daly na problematiku ghet, aby se po dvaceti letech ukázalo, že jich přibylo, ale nemělo to žádný vliv ani na přidělované peníze, ani na lidi, kteří je probendili. Není bezpečné mluvit o kriminalitě ve vyloučených lokalitách, není bezpečné mluvit o bezpečnostních rizicích otevřených hranic se zemí, která je ve válce. Není bezpečné mluvit o svobodě slova…

Jediné, co můžete, je svést to na ohňostroje a zakázat je. Nebo zakázat nože. Je to levnější a politicky průchodnější, než pojmenovat problémy, pak najít jejich příčiny a odstranit je. Nejhorší je, že dnes už se nesmí ani odstraňovat následky. Bezpečné je jen, odvracet zrak někam jinam a zavádět řeč. Jakékoliv trefné a lakonické vyjádření to může dotáhnout k soudu.

Víc než kdy jindy dnes platí, že jen pravda nás osvobodí… Možná právě proto se musí prohlásit už dopředu na dezinformaci a bojovat proti ní.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

Pokud stojíte o moji knihu, prosím objednejte si ji v následujících čtrnácti dnech, kdy ještě budeme normálně fungovat. Mohu se zaručit, že odešlu všechny knihy, které si objednáte do 28.6.2023. Pokud si knihu objednáte později, přijde vám pravděpodobně až v srpnu. V červenci zřejmě nebudu schopen expedovat vůbec a v srpnu jen omezeně. Vše ostatní zůstává v platnosti. Každý, kdo pošle jako dar Institutu českého venkova alespoň 350,- Kč, si může vyžádat knihu v zasílací aplikaci na Kydech. Systém si váš dar pamatuje, ať byl odeslán kdykoliv.

279 thoughts on “Zakrývání slámou

  1. Prej si rozvědčík dal závazek, že ani jeden den nebude bez Pavla. Dodržuje to svědomitě. Fakt není dne, aby se nezviditelnil.
   Ten manekýn už mi leze krkem. Zlatej Zeman, kterej furt neotravoval.
   Opět nepoučitelní. Rvou ho veřejnosti vrchem, spodem.

  2. Proc na nej musite stale upozornovat.
   Proc je kazda pitomost pro vas tak dulezita. Ze se vo nej musite , vo svoji modlu , vo svuj idol , starat , myslet na nej , zajimat se neustale , asi kvuli tomu ani nespite , aby jste neco vo nem nezapomnela probuh ,pripominat kazdou hovadinu.
   Uz se dneska sel taky vysrat? At vam to neujde.
   A dalsich vam podobnych hodne..Si takovejma zaplnujete zivoty..

 1. A mezi tím, napětí (naSranost), ve společnosti stoupá do neudržitelných rozměrů. Slepenec a čmáryfuci mají jasno. Hnusná nálada rozhodně není vinou vládních matláků, ale opozice, radikálů, dezolátů……..
  Tady to nedopadne dobře.

 2. off-topic:
  Kdo neplatí koncesionářské poplatky, přijde o možnost sledovat iVysílání, říká zvolený šéf ČT
  Zvolený generální ředitel České televize Jan Souček, který se ujme řízení největšího veřejnoprávního média od října, plánuje uzavřít iVysílání jen pro plátce koncesionářských poplatků. Tím by se měly zvýšit příjmy televize. Budoucí vládce Kavčích hor také zvažuje snížení počtu kanceláří v sídle televize a pronájem volných prostor. „Nechci se zříkat toho, že se zamyslíme nad tím, jestli potřebujeme tak velký areál, tolik jednotlivých kanceláří, jestli ho nepřestavět na menší nebo větší zasedačky, relax zóny, ve kterých se týmy mohou potkávat. To znamená zkoncentrovat působení České televize do menšího počtu budov a místností,“ navrhuje Souček.😎😡

  1. Tak zamčení ivysílání je racionální. Pak samozřejmě padá zdůvodnění proč by se mělo platit z počítače.
   To druhé je pitomost, ale vypadá to hezky manažersky.

   1. Já bych na ně nebyl tak příkrý.
    Novinář(ka) dle mého, je ten (ta) který (á) informuje o tom, že se něco stalo. Přináší fakta.
    Do souvislostí, kulturních aj. významů, stanovisek (bohužel často ideologicky předpojatých), hodnot atd. apod. dává informaci komentátor(ka). Respektive mělo by tomu tak být.

   2. Ale to rekla spravne. Ja NECHCI, aby mi ta novinarka ventilovala svuj nazor. Ja chci, aby popisovala a informovala.

    Co z toho potom vyvari komentatori, je uz vec jina.

  2. Nektery vyhodi ,aby udelal misto pro svoje pratele , znamy a porucniky a jejich rodinne prislusniky. Vo tom ani necekne ,ovsem..

 3. Co se prožene hlavou mouše když narazí na přední sklo auta je jasné …… Přece prdelka….

  Jen by mne zajímalo co se prožene hlavou Ukáčku, kterej si myslel, že bude útočit na Rusa spolu s hromadnou další těžké techniky a tak nějak věřil, že to přežije a najednou je vybrán aby se jel nechat usmažit při pokusu o průjezd minovým polem ???

  1. Pluto napsal:14 června, 2023 (15:52)
   „Jen by mne zajímalo co se prožene hlavou Ukáčku“
   Já si myslím, že se mu prožene hlavičkou kus miny, střepina z granátu, kulka z AKčka…
   Možností je neomezeně.
   Protože na myšlenku „Sláma u kravína! Dobytkům sláma!“ mu nezbude čas.

 4. Prijmite gratulaciu. Prvy minister z kola von.
  Ak mal Vidlak na zajtra nieco naplanovane, Fiala mu do toho hodil vidle a asi napise nieco k pozitivnej zmene na cele ministerstva podohospodarstva.

  Sa mi paci tweet blystiveho Peti:
  @MarekVyborny
  je zkušený politik s vysokým morálním kreditem, který by byl pro vládu velkou posilou. Před novým ministrem zemědělství stojí úkoly, které nejsou jednoduché. Musí intenzivně pracovat na zlevnění potravin a pomoci tak s dalším snížením inflace, která trápí občany. Věřím ale, že v této důležité misi obstojí.

  Ma moralny kredit, bude velka posila. Skuseny politik. A Peta ako skuseny politik zabudol poznamenat, ze sa polnohospodarstvu rozumie asi tak ako ja = cize nijak.

  Ale ako som pisal – gratulacia.

  1. Vyborny, to je ten, co lhal, aby se opakovalo hlasovani, ktere pro jeho tlupu nedopadlo dobre? Tak ten ma moralni kredit vysoko. Az tak, ze si na nej nedosahne.

    1. To tak nemůžete říct, že lhal. To můžou říkat jen libtardí poskoci o nositelích nepohodlných názorů. On se jen tak trošku metaforicky vyjádřil, případně ještě řekl, co nemohl udělat.

  2. Padají preference, tak je potřeba podříznout nějakého toho beránka. Že traktorista urví všechno, co mu přijde pod ruku, to je vedlejší (od důchodů po odvolávání nepohodlných)
   Panenko skákavá, vždyť v tom slepenci se nenajde ani jeden tvor, za kterého by se jeden nemusel stydět. Diletant vedle diletanta, akorát tam vzadu sedí packal.

  3. Propagujete pro vas cizi vladu, ze Slovenska, az sem a tady u nas.
   S gratulacemi. Proc to delate.
   Propagujte si tu vasi treba.

   1. Si robite prdel, ale nasi ‚frantici‘ to riesili nejaku dobu … teda, to som este bola bezdetna … jeden pocitac co mali v sprave sa kazdu noc o jedenastej vypol, a o pol hodky nahodil … z Brna za ten svet nemohli z logov poznat, co sa deje … tak si tam dosiel frantik na noc osobne … a ona upratovacka vytiahla kabel zo zasuvky … Odborne riesenie – rozdvojka.

    1. Nerobim. Zazil jsem skec s patrem plnym inzenyru sepisujicich technicke zpravy, pripominky k projektum, lepicich projekty samotne, z CADu se kourilo a elektrikarem, ktery prisel na chodbe k jisticum a zamumlal, „tak kterej to je?“… cvak, cvak… cvak, cvak… cvak, cvak… a najednou mel co delat, aby spasil holy zivot. Mraky clovekohodin v prdeli…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *