27 května, 2024

Zajímavé hlášky z Karabachu.

Region Náhorního Karabachu během exodu Karabašců do Arménie navštívily dvě mise pracovníků OSN a zjišťovali, zda nejsou porušována lidská práva. Karabašci sami sebe označují za samostatnou národnost, nikoliv čistě za Armény, budu je proto tak označovat.

Jedna skupina lidskoprávních specialistů OSN pracovala v Arménii ve městě Goris, kde se odjíždějící obyvatelé Karabachu registrovali do arménského systému pro uprchlíky. Druhá skupina pracovníků OSN navštívila přímo Náhorní Karabach, město Stěpanakert (Chankendi) a některé vesnice v okolí. Na obou místech se dotazovali obyvatel, zda na ně byl ze strany Azerbajdžánu vyvíjen nátlak nebo násilí, aby se vystěhovali, nebo zda jim bylo vyhrožováno.

Pracovníci misí uspořádali tiskovou konferenci, na které potvrdili, že během dotazování nikdo z individuálně a anonymně dotazovaných obyvatel Karabachu (vystěhovaných ani zůstávajících) jim nesdělil, že by se rozhodoval pod nátlakem nebo pohrůžkami, že se k odjezdu nebo setrvání rozhodli sami nebo po dohodě s příbuznými a blízkými lidmi.

Vedení Azerbajdžánu, včetně prezidenta Alijeva, opakovaně zdůrazňuje, že obyvatelé se mohou vrátit do svých domovů, nic jim nehrozí a můžou si požádat o azerbajdžánské občanství a budou jim zaručena všechna občanská práva. Včetně práv národnostních menšin, stejně jako to mají jiné podobné národnostní menšiny v Azerbajdžánu (Lezginci, Talyšové, Rusové, Gruzínci ad).

S výjimkou asi 300 aktivních extremistů, vůdců separatistů a teroristů, kteří spáchali zločiny proti lidskosti a válečné zločiny v průběhu 35 roků trvajícího územního sporu a válek. Nejvíc těchto zločinů je spojováno s vyháněním a vražděním Azerů v devadesátých letech. Jejich seznam vydala azerbajdžánská vláda. Asi 30 osob z nich už bylo zatčeno, na zbývající vydal Azerbajdžán zatykače, včetně mezinárodních.

Celkem z Náhorního Karabachu do Arménie odjelo více než 100 tisíc lidí, není známo, kolik jich zůstává na místě, odhady hovoří o asi 1-3 tisících lidí. Po vlastní ose odjelo více než 22 tisíc automobilů s pasažéry. Evakuace zájemců o odstěhování autobusy už byla ukončena, ještě se připravuje evakuace několika desítek těžce nemocných, zraněných a seniorů pomocí arménských sanitek.

Azerbajdžán už v regionu zavedl elektřinu, služby všech mobilních a internetových operátorů, televizní vysílání, služby bankomatů a pošty. Otevřeli lékařské ordinace a lékárnu a pracuje polní nemocnice pro popálené pacienty z výbuchu benzínové stanice. Otevřeli také místní úřady a několik kanceláří pro předběžnou registraci obyvatel pro azerbajdžánské občanství, díky kterému mohou obyvatelé získat penzi, funguje humanitární pomoc a sociální služby od Červeného kříže a půlměsíce.

Dále probíhá vyhledávání zbraní a zbrojních skladů a průzkum a likvidace provizorních opevnění. Byly odminovány a zpřístupněny cesty ze strany Azerbajdžánu a zlikvidovány blockposty karabašské „armády“.

Prezident Aliev a prezident Erdogan odvolali svoji účast na čtvrteční připravované schůzce věnované Karabachu, na summitu EU v Granadě (měli se účastnit zástupci EU, Francie, Německa, Arménie Azerbajdžánu a Turecka).

V azerbajdžánských mediích začali aktuální jednodenní válku nazývat Vlastenecká válka (neplést s Velkou vlasteneckou)

A perlička na závěr – nedaleko od Chankendi byly objeveny rozsáhlé plantáže konopí, několik hektarů (asi 10 ha) suroviny pro výrobu marihuany. Natočeno a představeno skupině novinářů při návštěvě na místě. Že v Karabachu funguje rozsáhlá skupina drogové mafie, to bylo veřejným tajemstvím, ale že rozsah byl až takhle veliký, to mne překvapilo.

Národnostní složení Azerbajdžánu před znovusjednocením

25 thoughts on “Zajímavé hlášky z Karabachu.

 1. Samozřejmě to Alijev potřebuje, aby odešli skoro všichni, ale takovým způsobem, aby mohl říct, že šli dobrovolně. Je příliš chytrý na to, aby se nějakým aktivním vyháněním diskreditoval před světem. Žádné oficiální rozhodnutí k vysídlení není. Inteligence Pašinjana to je jiná. Ten je schopen nechat Arménii vystoupit z CSTO, uzavřít základnu v Gjumri a vymýšlet nové způsoby jak naštvat Írán. Tím brzy Arménii rozloží úplně bohužel. Potom možná půjde do exilu do nějaké luxusní vily.

 2. Taky zajimava hlaska … 😀

  Evropská unie by neměla nakupovat plyn od Ázerbájdžánu, protože republika je údajně nespolehlivým partnerem po vojenských akcích Baku v Náhorním Karabachu. Novinářům to na okraj neformálního summitu EU v Granadě prohlásila šéfka Evropského parlamentu Roberta Metsola.

  „Nemůžeme přecházet od jednoho nespolehlivého energetického partnera k druhému. To je náš postoj,“ řekla.

 3. Opravdu o tom sporu nevím skoro nic.
  Jenom tak z dálky mi to připadá na nerozseknutelný spor mezi dvěma odlišnými národy: Tenkokoncoví a Tlustokoncoví. Kdo ví, který z nich má/někdy měl/někdy bude mít pravdu…
  Pan učitel by měl oběma uštědřit pohlavek a poslat je klečet do kouta.

 4. Ještě k Edvardu Benešovi a Pašinjanovi.
  Beneš byl celý svůj politický život od roku 1914 do roku 1948 konzistentní. Od dob studia se vyvíjel na politika. Samozřejmě nebyl osou světové politiky a musel proto reagovat na světový vývoj, který mohl ovlivňovat jen velmi málo. Byl předvídatelný. Dávat mu za vinu, že neotočil kolo dějin je nesmysl.
  Demokratická Francie s největší a nejmodernější armádou na světě bojovala proti Wehrmachtu pouhých 6 týdnů. SSSR vedený nedemokratickým bolševikem Stalinem bojovala 4 roky a Wehrmacht za pomoci spojenců porazila. Lze se úspěšně domnívat, že Beneš na tom měl minimální podíl.
  Pašinjan je jeho opakem, politika mu nahradila podnikání. Do politiky vstoupil bez větších zkušeností a podle jeho jednání byl řízen vnějšími silami. Ty byly determinovány trvalým tlakem na Rusko, byť to bylo na úkor Arménie.
  Pašinjan zcela dobrovolně souhlasil s tím, že i arménské jádro Náhorního Karabachu je součástí Ázerbajdžánu. Pravdu má kchodl, že při porovnání s nějakým českým politikem je nejpodobnější Konrádu Henleinovi. Také tak ho bude historie posuzovat.
  Běh dějin je složitý a nelze z něho vytrhovat beztvaré kousky. A sto let je minimální základ k nějakému porozumění.

  1. Je zajímavý, kolik tamních politiků a režimů je ochotných zničit vlastní zemi a lid jen když aspoň trošku uškodí rusku.

   1. A u nás je to jiné? A na Slovensku je to jiné? Za pár stříbrných pro sebe a rodinu a chvilku slávy…… . Kdo ze současné české politiky kope za ČR? Kolik procent….20? 10%?
    Kolik z nich je etnických Čechů (Moravanů, Slezanů či i jiných , kteří ale sebe jednoznačně určují jako Čecha)? Jaké jsou orientace, ty všechny ony nepolapitelné, a přesto všudypřítomně obtěžující „evropské hodnoty“, či spíše antihodnoty?
    A máme vůbec definované národní zájmy, které by dotyční hájili? Raději je ani nedefinují. Ani se nepokoušejí je definovat.

  2. „Pašinjan zcela dobrovolně“… jednal nesčetněkrát, nezapomeňte, a zařaďte to do úvah o politických kompetencích rozhodovačů…

  1. V devadesatych letech po skonceni 1. valky 1994 vyhnali Armeni z Karabachu asi 200 tisic Azeru + asi 300 tisic dalsich z Armenie (sli do Azerbajdzanu a Iranu). Azerove na oplatku vysidlili Armeny z Azerbajdzanu, ti sli do Armenie, zahranici a take hodne do Ruska.
   Takze ted se Karabasci obavaji odplaty. Ze kdyby nesli dobrovolne, mohli by spatne dopadnout …

    1. Jenze Osmanska rise a carske Rusko byly dva ruzne staty. Z Osmanske rise migrovali Armeni a ostatni krestane (Gruzinci, Rekove, Bulhari, Srbove ad) do Ruska. Se souhlasem sultana, byl to oficialni statni program. S Rusku dostavali presidlenci nekolikalete danove prazdniny, nez se zabydleli.

 5. Sankce proti Ázerbájdžánu v této fázi budou kontraproduktivní, řekl Macron, jak citovala agentura AFP.

  Francouzský prezident odsoudil Baku za vedení vojenských operací v Náhorním Karabachu.

  „Francie nemá problémy s Ázerbájdžánem, ale zdá se, že Ázerbájdžán má problémy s mezinárodním právem. Tyto (sankce) by byly kontraproduktivní a neumožňovaly by nejlepší ochranu arménského území a jeho obyvatel,“ řekl Macron.

  „Hluboce lituje“, že ázerbájdžánský prezident Alijev odmítl schůzku s arménským premiérem Pašinjanem a evropskými vůdci ve Španělsku. Evropa“ se nadále snaží přivést Alijeva k jednacímu stolu,“ řekl Macron.

  Ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí reagovalo, že „pokusy Francie poučovat Ázerbájdžán jsou naprosto nepřijatelné“, protože Francie „si pamatuje svou politiku genocidy“.

  Média uvedla, že na setkání v Granadě Pašinjan podepsal deklaraci, ve které uznal území Ázerbájdžánu s Karabachem.
  https://t.me/stranaua/125616

   1. Co má Makrela společného s Francií? Je to bankovní synek internacionálního banskterstva.
    Český prezident zase navrhuje otevřeně (mluvící hlava, „užitečný idiot“ jako náš světový dramatik) vzdát se práva veta. To je hodně protičeské. Českou má zatím výplatnici, to zase jo.
    Nerejpu, jen tak si dumám… .

    1. Re: Majkl

     Co můžete čekat od zPÍÍÍÍPda, který skládá vojenské přísahy jako na běžícím pásu.
     Soudruzi dobře věděli, koho mají vybrat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *