11 června, 2026

Zahnívání…

Vařili jste někdy prdelačku? To je ta černá zabíjačková polévka, ve které je mozek Danuše Nerudové – krev a kroupy. Závěr celého zabíjačkového dne. Poté co se ve vývaru z hlavy a vnitřností uvařily jitrnice i jelita, přidáte zmíněné ingredience, osolíte, opepříte, okořeníte, necháte projít varem a hotovo… Tedy, ono ještě není hotovo. Musíte to pak míchat, dokud to nevychladne. Pokud to neuděláte, polévka takřka okamžitě zkysne.

Už víckrát se mi to stalo. Jste od brzkého rána na nohou, máte se u řeznického válu až do večera co otáčet a pak, v době, kdy už je uklizeno a všichni ostatní zpívají a popíjejí, vy musíte dbát na to, aby se nezapomnělo míchat. Zrovna v době, kdy už máte hotovo a chcete si vydechnout, musíte si udržet disciplínu. Jak ji neudržíte, stačí chvíle a můžete to celé vylít. Nebude to žrát ani další prase v chlívku.

Stejné je to s vínem. Celý rok se staráte o vinohrad, užijete si vinobraní, kvašení i burčáku a pak musíte hlídat. Nedáte-li si pozor, máte místo vína ocet. Máte jen krátkou chvíli, abyste poznali, že se kvašení vyvíjí blbě. Buď v té chvíli zareagujete a nebo máte smůlu a už s tím nic neuděláte. Můžete mít k dispozici spoustu vychytávek, ale vždycky už to bude cítit.

Víte, mám v poslední době pocit, že přesně takhle to dopadlo s celou naší společností. Nějak nám to zahnívá. Stalo se to už dávno. V době, kdy jsme všichni byli veselí, protože jsme měli za sebou kupu práce a konečně se nám začalo trochu dařit. Tehdy to nechtělo moc, jen trochu míchat a trochu dohlížet, ale nikdo to neudělal. V našem společenském víně se objevily octové kvasinky, ale byl to jen takový maličký chuťový ocásek o kterém chytří lidé řekli, že je plný dobrých věcí. Od LGBT až po DSA. Nezdál se důležitý. Mávli jsme nad tím rukou a věnovali se dohánění západní životní úrovně.

A najednou je to všude. Je to jak připálená rýže. Vlastně sotva najdete nějaké to připálené zrnko. Vlastně jich tak moc není, protože jsou soustředěné tam, kde je nejvíc peněz, totiž kde je největší teplo. Když se bavíte s lidmi kolem vás, jsou vlastně docela normální, ale přesto, kdo jednou ucítí tu spáleninu, tomu ta dnešní doba přestane chutnat.

Možná proto se dnešní cenzura zaměřuje především na to, abyste si nechali kolíček na nose a uvěřili České televizi než vlastnímu čichu. Už se to totiž připálilo tak moc, že se z toho udělala nová norma. Prý jsme na čele žebříčku ve svobodě slova, libuje si Fiala. Nejspíš je to dokonce i pravda, když to porovnám třeba s Velkou Británii, ale nic to nemění na tom, že ve šťastnějších dobách bychom s dnešní cenzurou a pronásledováním nevhodných názorů byli někde na úrovni Ugandy… a to možná Ugandě křivdím.

Víte, když vám zkysne víno nebo šedesátilitrový kotel polévky, chcete s tím něco udělat. Nechcete vyhodit tu spoustu práce. A tak zkoušíte kde co a vždycky dojdete k tomu, že to zkusíte smíchat s něčím dobrým. Když tam toho hnusu bude jen trochu, když to vylepšíme poctivostí, když zlé úmysly vylepšíme pravdou a dobrým srdcem, třeba to nebude tak hrozné. Koneckonců, máme demokracii. Máme právo volit a být voleni, kdy jindy byla tak snadná možnost, změnit směřování této země? Když do politiky přineseme pravdzu, když tam přineseme elementární poctivost, když tam půjdeme s čistými úmysly, tak ten pravdoláskařský ocet přece přebijeme!

A stále znovu, už třicet let, zjišťujeme, že se nám jen podařilo se od toho hnusu také umazat. Nemůžete žít vedle kupky hnoje, aniž byste se každý den alespoň trochu nezasvinili. Koneckonců, já už také nejsem stejný, jak jsem byl před čtyřmi roky. Už nejsem ten veselý ironický bloger nad věcí a nezávislý. Také jsem od toho trochu zkysl. Stalo se mi příliš věcí, které považuju za křivdu, proplaval jsem mnohými senkrovnami a když jsem se dal na tuto vojnu, prostě jsem si musel vybrat stranu a zákop a bojovat ne tak, jak bych chtěl, ale tak, jak to šlo. Inu, jsem optimista. I doma jsem mockrát zkazil dobré víno ve snaze zachránit to špatné. Koneckonců, byla to přece moje vina, že se zkazilo. Z pohodlnosti, lenosti nebo nepozornosti (ono je to jedno) jsem nezasáhl včas. Tak jsem to chtěl dohnat alespoň dodatečně…

Koneckonců, ani ve starém Římě nezasáhli včas. Sice si také uvědomovali, že jaksi zahnívají, ale ani antická filozofie, ani Marcus Aurelius, ani římské legie, ba ani pohanské ani křesťanské náboženství s tím nedokázalo nic udělat. Ani tehdy ne, když se stalo státním náboženstvím.

Nebude náhoda, že pád Říma nakonec přežili ti, kteří se od své Říše znechuceni odvrátili. Snažili se o reformy, chtěli napravit zkaženost, dokonce měli možná i správné nápady, ale nakonec jen sami chytli ten stejný odér hniloby. Nakonec se stali tak trochu těmi, proti kterým bojovali. Nakonec proti nim museli bojovat jejich vlastními zbraněmi, museli dělat stejné věci, jako ti druzí… nakonec jim vlastně ze sebe samotných muselo být smutno.

Také to tak mám… Také bojuji proti médiím tím, že dělám médium s opačným znaménkem. Také bojuji proti pravdoláskařské politice tím, že jsem postavil politické hnutí. Také jsme museli používat stejné zbraně, protože jinak to prostě nejde. Když vám nasazují psí hlavu, musíte jim také nasazovat psí hlavu. Když vám nadávají do zrádců, musíte to dělat také. Možná jsem někdy před třemi roky ještě chtěl na kamení odpovídat chlebem, ale rychle mě to přešlo…

Stejně jako za starého Říma, proti celospolečenské hnilobě se nakonec dalo bojovat jen tím, že si člověk dával záležet, aby nepronikla až k němu domů. Aby mu nepronikla do rodiny. Velké dějiny velké říše nakonec nahradily malé dějiny klášterů v Alpách a vesnických Lhot, které se s rostoucím chaosem velmoci stávaly stále více soběstačnými. Když pak přišli Germáni, většina vesničanů to přivítala. Znamenalo to nižší daně. Barbarská anarchie byla vlastně lepší než soustavný tuhý útlak císařského dvora.

Máme teď místo Fialy Andreje Babiše. A je to lepší varianta než Blyštivý Péťa. Ale na zahnívání společnosti se nic nezměnilo. Ačkoliv je nás víc než pravdoláskařů, ačkoliv je vlastně jen malé procento těch, kteří nás ženou do záhuby, připáleninou je cítit celý hrnec, ať se Macinka i Okamura snaží sebevíc.

Ne, neříkám, že se nemáme snažit. Jsem optimista. Pořád si myslím, že tu kupku hnoje je třeba vykydat i když nás z každého pohybu vidlemi štípou oči a okolí se nad námi ušklíbá, protože při kydání smrdíme víc než ti, kteří ten hnůj po třicet let jen přikrývali slámou. Nedělám to proto, aby byl Západ opět velký, dělám to proto, aby bylo alespoň o trochu méně špíny kolem mých dětí. Každý trakař, který se podaří vyvézt, je dobrý.

Ale je také nejvyšší čas i na plán B. Utíkat na venkov. Co nejdál od hniloby hlavních měst provincií i celého bruselského impéria. Udělat maximum, aby ta hniloba nepřeskočila i k nám. Jak to bude vypadat v praxi, to teď vidíme v přímém přenosu z Paříže, kde hoří ulice kvůli fotbalovému zápasu a nebo z Británie, kde policie pomáhá zločincům a ne obětem.

Ještě to nemáme v Praze, byť právě tam se v množství větším než velkém kumulují ti, kteří by přesně tohle obohacení chtěli i u nás. Jejich kápo sedí na Hradě. Ještě stojí za to, bojovat, aby se na to neudělaly zákony. Ještě se dá ta naše polívka míchat, aby nezkysla. Ale je třeba počítat i s tím, že se to nepovede a na opomíjeném venkově se to bude snášet lépe než ve městě. Ještě nám nezkyslo všechno víno, takže ještě stojí za to, se o sklep starat. Ale je třeba počítat i s tím, že to nedopadne. Je nám třeba semknutosti a soběstačnosti. Je nám třeba malých hrdinství, ve kterých udržíme tu hnilobu mimo srdce našich dětí. Je třeba dát dohromady všechny, kteří před námi zkoušeli bojovat s tou hnilobou a společně ji udržet alespoň mimo naše domovy, když už jsme ji neudrželi mimo Pražský hrad a není možné ji dostat ven ze Strakovy akademie, protože se tam ty neziskovkářské kvasinky příliš namnožily.

Málokdy se podaří napravit zkyslou polívku. Nakonec se stejně musí vylít a uvařit nová. Tož se snažme, abychom si nějaké dobré ingredience nechali i pro nové vaření. Možná nám nic jiného nezbude.

__________________________________________________________________________________

Přátelé, pokud mě chcete podpořit, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Vaše podpora bude do poslední koruny využita pro projekt „Vidlákovny“ . Každý, kdo pošle příslušnou částku, může si na oplátku vyžádat knihy z nabídky.  Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Kdo preferuje jednoduché placení, nabízím možnost přes tuto platební bránu: https://donate.stripe.com/28E4gzekn7mlgjS0g3g3600

224 thoughts on “Zahnívání…

  1. Jen tak na okraj… Jak dlouho nás tu hulvát „oblažuje“ těmi svými příspěvky o UI? Půl roku? Půl roku je v oblasti počítačů a techniky dost dlouhá doba, neřku-li pak v tak protežované a finančně exponované oblasti, jakou je právě oblast umělé inteligence. A já se úplně jednoduše ptám, co konkrétního se v našich životech v důsledku umělé inteligence změnilo proti stavu před oním půl rokem? A tím nemyslím vygooglené údajné úspěchy čínských či emerických soudruhů na nějakém poli, tedy že někde v přísně omezené oblasti jezdí víceméně autonomní taxíky nebo se staví domy 3d tiskem. Já se ptám, co z toho máme tady teď nebo výhledově v blízké budoucnosti my.

    Hulvát dále slibuje fatální změny světa v letech ’27 až ’30. Vážně? Rok 2027 je za půl roku. Smím vědět, jak probíhají tady u nás přípravy na ony velké změny? Kde konkrétně probíhá komplexní přechod na nové technologie, které nám tu hulvát barvitě líčí, například v oblasti stavebnictví či zemědělství? Kterě zemědělské drużstvo či stavební firma u nás už zavádí zkušební provoz?

    Hulvát dále tvrdí, že má přístup k nejvyšší placené verzi UI Claude. Pokud tomu tak skutečně je, dle toho, co neustále tvrdí, lze dovozovat, že mu to proti jakékoli konkurenci dává kvalitativně i kvantitativně takovou výhodu a zvyšuje to produktivitu jeho práce ve stovkách až tisícovkách procent proti běžnému průměru, tak čeho hmatatelně dosáhl? Měl by se takovou přece už v tuhle chvíli patřit k jedněm z nejbohatších v ČR, a ne se tu v diskusi přiznat, že nemá ani tolik peněz nazbyt, že by Vidlakovi koupil onu fotopast, kterou mu sám tak vehementně doporučoval.

    Nedávno tu navíc hulvát prohlásil, že má z čehosi doktorát. Pokusím se tomu věřit. Nicméně pokud tomu tak skutečně je, neměl by v tuhle chvíli patřit k nejšpičkovějším odborníkům či vědcům ve svém oboru a ve spolupráci s onou úžasnou umělou inteligencí bourat ve svém oboru hranice možného a poznaného, publikovat jak o závod jeden převratnější odborný článek za druhým a celkově patřit ke světové vědecké elitě?

    Nicméně ať tak či tak, vážně by měl s takovou ve dne v noci čas chodit sem a tapetovat zde diskuse svými triviálními příspěvky?

      1. Možná jsem to měl trochu upřesnit, co pozitivního, produktivního, přínosného atd. se v blízké budoucnosti v souvislosti s UI jakože u nás chystá. Tohle je jen další z tisíců šmírovacích systémů, které nám s každým dnes čím dál víc svazují život a dělají ze společnosti hentu legendární „totalitu“. I když tenhle je, pravda, obzvlášť vypečený…

    1. tdx
      Umělá inteligence ví jen to,co se do ní vloží.
      Pak se ničemu nedivim,to co vychází z VŠ,ti se bez UI neuplatní.
      Jen mě tak napadlo,jestli právě pomoci počítačové techniky, se dostaneme k tajným materiálům,výzkumu, výrobě, nebo až k napadeni státu.

    2. tdx 12:29
      Ja bych na Hulvata neutocil, on ma svuj nazor a ze se nekomu jeho nazor nelibi neni jeho vec.
      No, kdysi, kdyz zacinaly ty pocitace jsme take nevedeli co ta digitalizace bude za buzeraci. Dneska kdo nema chytrej mobil neni ani clovek.
      Myslim, ze nas ta umela inteligence dokonale znici … Jsem jeji zasadni odpurce.

      1. Nejde o to, že má nějaký názor. To tu přece máme všichni a každý je tu nějak prezentujeme. Ale on ten svůj nevyžádaně cpe do chřtánu všem v každé diskusi. A nevyžádaně proto, že dokolečka opakuje stále totéž a s neuvěřitelně nedomyšleným hurá optimismem jdoucím daleko za hranice snesitelného.

    3. Možná ví něco víc než ostatní nevím. Já se tu podělím o zkušenosti s nemalou investicí do UI. Ve firmě jsme do ní v tuto chvíli nalili několik mega, tedy ne úplně zanedbatelný peníz. Vyžaduje velmi specifické dovednosti, které ale lze jen problematicky nakoupit externě, takže to jsou další náklady. Dali jsem si metriku, že v našem oboru zkusíme zkrátit dobu výrobní části našich produktů o 80%, což by pak znamenalo, že máme skutečný přínos, tedy zisk a konkurenční výhodu. Nebudu napínat. Zkrácení probíhá, ale k 80% se neblížíme ani ve smyku. Tento rok to bude spolehlivě nejhorší investice, protože tady ani omylem neplatí nějaká dlouhodobá návratnost (je to velmi dynamická oblast). Tím neříkám, že je UI špatná, ale vzbuzuje nereálná očekávání. Je to další evoluční skok, který se prodává jako revoluční a hodně koloušků na to skočí. A pak je velice zásadní rozdíl, zda to financujete ze zisku, nebo to financuje nekonečné vemínko státních institucí včetně armády.

  2. Voltaire: „Politika je bezmocná proti fanatismu. jedinou zbraní proti tomuto netvoru je rozum. jediný způsob, jak zabránit lidem upadnout do absurdnosti a zloby, je poučit je.“

    Takže to Vidlák dělá dobře. Ted víme, jak vařit polívku 😄

  3. „Když vám nadávají do zrádců, musíte to dělat také.“

    Rozumný člověk by se zamyslel proč mu tak nadávají. Jestli to třeba nebylo tím dopisem putinovi 🙂

    1. Tak tak, strana musi razne zatocit se vsemi revizionisty a uchylkari! Kupredu, leva, zpatky ni krok!

      Na vas je roztomile, jak se vam ta Pravda, Laska, Tolerance a podobne haraburdi vzdycky vyvali bokem.

      1. „Nech odpadne, čo je kolísavé, nech odpadne, čo je oportunistické, ale nech v tej strane zostane, čo je pevné, čo je charakterné, čo chce za tento národ zápasiť“
        G.H.

            1. Re: Homér

              Co bychom dnes za takového Jakeše dali…
              Btw. právě mi dorazil dopis ze sociálky s výpočtem imaginárního starobáku. Tehdejší ČISTÝ MĚSÍČNÍ výdělek v r. 1988 prohnaný inflačním koeficientem mi vyšel na 72 181 Kč.
              A u toho jsem stíhal chodit dálkově na SPŠ, takže žádné velké přesčasy, lépe řečeno z přesčasů padlo 32 hodin na školní docházku, vycházelo mi do 20 hodin měsíčně navíc…

                  1. Ještě se s tím po letech chlubil, že ten záznam nechal vyrobit a sestříhat. To se mi spojilo, že projev nebyl vůbec směšný, že to jen Vondra tak narafičil

  4. Těžce vydělané peníze mladých lidí (také studentů) riskujících často svoje zdraví i život. Majitelé těch firem je drží pod krkem a musí spěchat aby vůbec něco vydělali.

    Kurýra na elektrokoloběžce smetlo auto, když přejížděl přes ulici v centru Plzně
    https://www.novinky.cz/clanek/krimi-kuryra-na-elektrokolobezce-smetlo-auto-kdyz-prejizdel-pres-ulici-v-centru-plzne-40581276

    Kurýři na elektrokoloběžkách jsou dnes největším rizikem pro chodce i řidiče. Trpí syndromem všemohoucnosti a nesmrtelnosti.

  5. V 1989 jsme tu starou polívku taky museli vylejt, protože napravit se taky nedala, ale tu novou míchali zase ti samí a výsledky známe. Celý můj život ovlivňují špatní míchači a taky jsem už vím, že slovy K.K. :

    „Politikům se nevěří, politikové se kontrolují. Věří se v Boha, věří se v přírodu, věří se v krásu, věří se v myšlenku, ideu. V politika se nevěří, a kdo v něho věří, je idiot!“

    1. Tak pěkně řečeno, ale vidíte, jak to u nás vypadá!
      Politici jsou pořád absolutně bez zodpovědnosti za své činy!

  6. off topic:

    izraelští vrazi opět bombardovali Libanon, opět nemocnici, jak je jich esesáckým zvykem okoukaným na německém přístupu k varšavskému ghetu a k „východním územím“ – a to vše v rámci „příměří“ již asi tak podvacáté vyhlášeného trumpem

  7. >>> Nemůžete žít vedle kupky hnoje, aniž byste se každý den alespoň trochu nezasvinili …

    https://necenzurovanapravda.cz/2026/06/skody-v-dusledku-aplikace-mrna-injekci-plno-lzi-a-vykrucovani-video/

    [Když se vakcinační šmejdi💀 rozlezli po Jungmannově akademii , nenašel se mezi úctyhodnými ekonomy, VŠ-pedagogy, filosofy, právníky, historiky, teology, publicisty, statistiky, inženýry jediný❗️ , kdo by se této špíně hlasitě postavil … Přestože doporučovali smrtící injekce mladým, zdravým lidem]

    Komu pak chcete věřit, pošuci ❓❓❓

    1. Ferda_Šiška:

      Každý ať si vzpomene, jak se v té době zachoval a jestli svým malým dílkem ten společný eitopf nepokazil. Předpokládám, že tady je taky 70% vykulenců, kteří uvěřili propagandě, kterou naši politici razili: očkovat, očkovat, očkovat, nejlépe povinně a pro odpírače ostnatý drát a hluboký příkop.

      Jóó, ta minulost každýho dožene a dnešní kecy oklamaných nemají žádnou cenu. Nejvíce to odnesla dnešní mládež, která je psychicky narušená, ale můžou zato politici a vakcinovaní , co jim na to skočili.

      1. já jsem hned první den té šaškárny řekl, že bude povinné očkování v práci v Praze, koukali na mě jak na marťana

        a vše se splnilo

          1. Re: spi…

            A je OPRAVDU nutné nechat si navalit „špilku“ až někam za oko?
            Jestli to soudruzi neumějí jinak, nechť se laskavě odebéřou do prdele.

          2. To Spitfire: musela jsem na test, abych mohla navštívit manžela v nemocnici, od té doby krvácím občas z nosu, přesně z té jedné nosní dírky, kam mi tu špejli strčili. Přesto, že beru už léta mírné léky (Stacyl) na ředění krve, předtím se mi to nedělo. Očkovaná nejsem, hned že začátku bylo jasné, že vakcína není řádně otestovaná a tají se vedlejší účinky.

    2. Ferda:
      Asi jak co a jak kdy – věřit. Nebo přestanete matematikovi věřit řešení rovnic jen proto, že je očkovanej mrňavakcínou?

  8. OT: „Zpráva z tisku:“
    CBD automat u škol pobouřil rodiče. Radnice řeší jeho odstranění

    V bezprostřední blízkosti několika dětských institucí v Praze 4 se objevil automat na konopné produkty. Takzvaný CBDmat láká nezletilé výrazným designem…

    https://www.prahain.cz/zivot-ve-meste/cbd-automat-u-skol-pobouril-rodice-radnice-resi-jeho-odstraneni-27548.html

    Každý dealer vám přece potvrdí, že zákazník si musí zboží osahat co nejdřív, ideálně jako školák. Pak je přeci jen delší šance na jeho zpeněžení, při dodávání smrtelnějšího, ale dražšího zboží zaháčkovanému konzumentovi. Nabídka a poptávka je základem kapíku, woe…

    1. Romulus
      Obdivujem Inkov a vôbec indiánov ako vedeli s kokou a nielen s ňou spolupracovať….. až darček v podobe ohnivej vody ich poslal do večných lovišt zabudnutia….😁

      1. Domnívám se, že koku (ne čistý kokain) a alkohol notabene koncentrovaný nelze srovnávat. Koka je pro indiány i zdrojem vitamínů ba téměř živinou, ne jen droga a jsou spolu v symbióze po tisíciletí.
        Pro Evropany bylo pivo také zprvu i potravou (s 2 x bonusem: kde jsou kvasinky nejsou obvykle jiné patogeny + rozjaření), a nadužívání alkoholu se týkalo jen těch co si to mohli dovolit (víno, šlechta).
        To se také za ta tisíciletí v Evropě propsalo do genetické výbavy enzymy schopnými alkohol zpracovat (indiáni, ani Asiaté je tolik nebo vůbec nemají)
        Rozmach alkoholové závislosti je spjatý s průmyslovým rozvojem destilace, kdy se kořalka stala dostupnější a dopady na společnost drtivější (např. Anglie kolem roku 1700 – Gin, v ČR začátkem 20. stol tuším Ostravsko – alkohol pily i děti, autora jsem zapomněl )

        1. JZP
          jasné súhlasím, kokové lístky používali, ale to by som musel obšírnejšie písať a nechcem dopadnúť ako ten s tou UI čo ho už skoro všetci nenávidia…..😁

          1. „ako ten s tou UI čo ho už skoro všetci nenávidia“

            U mě to není vůbec osobní, i když to tak nejspíš nevypadá. Já jen nemám rád žvanily-teoretiky obecně. Kdyby se dotyčný víc držel při zemi, něco hmatatelného za ním stálo a to své téma umanutě necpal i tam, kde se to vůbec nehodí, tak bych ho zřejmě vůbec nerozporoval.

            1. Poněkud mi uniká kontext kolem UI – nestihl jsem přečíst celou diskusi 🙂
              Proti AI nic nemám, beru ji jako oponenta a korektor odborného texu, i ty naplánované úlohy kontrolující např situaci kolem Hormuzu s výslovnou výzvou brát i jiné než západní zdroje mi vyhovují.
              Nedělám si z ní ale kamaráda nebo nějakého mentálního kouče, a už vůbec ji nepovažuju za neomylnou.

              Mám placenou verzi ChatGPT.

        2. Re: JzP

          Já ho pil v dětství taky, bo „v malém množství lék“.
          Hned za čárou na Slovači to bylo kapánek horší. Tam „vyráběli“ chlastivo z denaturáku, bo deset korun / litr. Humáč stahovali čerstvým domácím chlebem, který vysál přiboudlinu na hladině líhu v hrnci.
          A ten chleba dávali děckám…

          1. Targus
            Orava, Kysuce a východ….a keď kvapkal ventil s denaturakom na stanici a tí čo nacapovali sa tešili že len oslepli…deti z toho boli polodebilne a preto vhodné len do politiky 😁….

  9. Ahoj Vidláku, zase dobrý text, ale zase má podobnou chybu jako ty ostatní … Ostatně píšeš to ty sám:
    … Ne, neříkám, že se nemáme snažit. Jsem optimista. …

    Ale přitom také myslíš na lidskou odvěkou moudrost, na to klasické rčení „kdo uteče, ten vyhraje“ :
    … Ale je také nejvyšší čas i na plán B. Utíkat na venkov. …

    Jenže já myslím, že toto nebude stačit. Ano, je třeba utéci, ale od samotné demokracie. Ty píšeš, že:
    … Koneckonců, máme demokracii. Máme právo volit a být voleni, kdy jindy byla tak snadná možnost, změnit směřování této země? Když do politiky přineseme pravdu, když tam přineseme elementární poctivost, když tam půjdeme s čistými úmysly, tak ten pravdoláskařský ocet přece přebijeme! …

    Jenže je zapotřebí rozhlédnout se lépe kolem – na to našem vysněném Samet89 západu funguje demokracie staletí, ale jsou tam ve stejné prdeli, jako my zde – krom jiných hoven také podporují válku proti Rusku a mají před třetí světovou.
    Já si – jako pesimista – myslím, že to chce jiný systém společnosti. Ale opravdu začínám být nakloněn jiné verzi, že chyba je opravdu v nás samotných, v lidské povaze, že ta chyba je prostě nevyléčitelná a každá snaha o změnu je marná. Použiji částečně tvých slov z textu:
    … Když do politiky přineseme pravdu, když tam přineseme elementární poctivost, když tam půjdeme s čistými úmysly, tak … se to vždy zvrtne do hrůzné „demokratické totality“. Tedy do totality daleko horší než byla ta socialistická.

  10. Kouzlo nechtěného, dokonalé: „Říše znechucení“.
    Nejen nižší daně, přinesli barbaři Římu.
    Politika a morálka byly prohnilé. Sodomie standardem ve vyšších třídách společnosti.
    Věčně výboje jim vykovaly ocelové nepřátele, které už najednou nemohli překonat. Tím zmizel přísun kořisti k dělení, nebylo co rozdávat zasloužilým legionářům, kde brát otroky a otrokyně. Mnoho hladových, málo misek. Narazili na své hranice možností.
    Netřeba mluvit o tom, že jejích tzv. Civilizace se proměnila v pažravého gorgona konzumu. Pro některé, samozřejmě. Ztratily se ideje, zůstaly poživačnost, rozežranost, byznys a sodomie jako nový standard. Zvrácenost, kterou Bůh nestrpí.
    Kdo by chtěl nasazovat život za takový systém? Nikdo. Vše do výše platu. Na tom, dříve nebo později,skončí každá firma nebo společnost.
    Podobnost se současnosti je jistě čistě náhodná.

  11. Ruské ozbrojené síly zahájily vysoce efektivní odvetnou operaci proti 10 kritickým vojenským objektům na Ukrajině, které zcela zničily.
    Údery byly zaměřeny výhradně na vojenskou infrastrukturu a továrny na výrobu zbraní, dronů a munice .
    Podle oficiálního oznámení jsou zničené cíle následující:
    Kyjev: Úplné zničení továren „Apres BT“, „Spectr“, „Majak“ a „Ukr Spets Export“ spolu se třemi vojenskými mobilizačními centry (TCC).
    Záporoží: Poškození továren „Omelečko“ a „Motor Sič“, kde se vyráběly letecké motory.
    Dněpropetrovsk: Bombardování společnosti „Fire Point“, která vyráběla komponenty pro drony a rakety dlouhého doletu.
    Charkov a Sumy: Útoky na tři vojenské objekty a také na továrnu na střelný prach „Zvezda“ v Šostce.
    Infrastruktura: Zničení podpůrné infrastruktury na šesti vojenských letištích v různých provinciích.
    Operace se vyhýbají se vedlejším ztrátám.

    1. Ruce nabarvit na rudo:
      Petr Pavel + všichni okolo Lipavský + všichni okolo, Řeporyjec + všichni okolo, Vetchý + všichni okolo , plus všichni okolo co to schvalují

    2. To „Dnes v noci“:
      Ukrajinský dron delšího doletu ve čtyři hodiny ráno zaútočil na linkový osobní autobus jedoucí z Moskvy do Simferopolu. Podle předběžných informací bylo zabito 10 lidí a 11 dalších utrpělo zranění různého stupně závažnosti. Autobus po útoku shořel, informoval zpravodaj agentury TASS. K útoku došlo, když autobus jel po prázdné silnici v centru Jenakijeva. Teď toho bude přibývat, V. Zelenskij nutně potřebuje odpoutat pozornost od své osoby a spřízněných korupčníků.
      Dostalo se to do zpráv v Radiožurnálu?

    3. Co se nedovidam , kdyz sleduju nekdy naky debaty odborniku, na valku.
      Dnes prisli s ukrajinizaci EU. Ze Eu diriguje Zeli , uz sem psal davno..
      A je taky zdroj vobohacovani , pro kleptokraticky elity EU..
      A nam zbejva ,cim dal tim min a bejt jenom kriticky.

      Putinovo loudani s valkou. /Mensi kosa zvana ,Iran/.
      Pres ctyri roky probihaji ruzny utoky , ofenzivy , novy taktiky a novy zbrane na obou stranach.
      Jestlize mame a trva mir, neni nikdy zaruceny , ze nesmi bejt valka a naopak.
      Ted jestlize trva valka nikdy nemuzeme bejt jisty ,si myslim ,az dokonce , kdo tu valku vyhraje. Nikdy.
      To je znacny riziko../Kazdej rika , ze rus to ma vyhrany/.

      Ale je jasny , vod husitskej valek, treba. Bitva na Vitkove v Praze a u Kutny Hory,napr.
      Tedy jedna strana v jedny bitve i treba slabsi pocetne , necekane ziska iniciativu
      a uz je pruser. Vo to se prave snazi presilou dronu , ukrove.
      A tim ,ze houzevnate a neustupne porad brani pozice..
      Posilovany obrovskou medialni ,goebbels ofensivou a dulezitou…

      Ta je dulezita protoze si kleptokrati EU muzou rikat , ukrove vyhravaji, utoci na velkou cast Ruska a zpusobujou skody a tak jim dame dalsi stovky miliard.
      Takze hledaji porad , kde ukrast a voholit a vohlodat staty EU, az na kost.

      Dal muzou kleptomani prohlasovat , hele vy ste nam neverili a posklebovali se ,ale nase podpora pro ukry ,se vyplatila ted ukrove vitezi na rusem.
      ./A este ne zlatej hajzl jim zbylo/..A samozrejme musime pokracovat..
      Kterej se marne brani utokum ukra tisici dronama..To znamema ,ze musime porad ukry podporovat a este vic , nez predtim a kdo muze neco namitat..
      Takze vitezi i v medialni valce , provalecny propagandy a ve zdimani porad vic penez z hospodarstvi statu a zavedou snadno , ty austerity measures , tedy valecnou ekonomiku..

      Ted nikdy , si myslim , nejde vedet dopredu, jestli se valka nerozsiri na vic statu , okolnich za hranicema obou valcicich stran .To je dalsi riziko , ktery tedy je a
      EU vo prave to , se snazi..Nedavno zacali s terorem ruznych druhu…

      S cim ale EU a Nato , ani Usa ,nepocitali , ze Usa napadnou Iran..
      A jak to dopadne..
      Uz ted je ale jasny ,..ze Usa valkama nemocny, je bezmocny valky vyhravat..
      A nejen to. Zapricinili Usa navic celosvetovej ,hospodarskej pruser a porad nejsou schopny kloudnyho reseni..Nejdriv Rubio zadal Cinu a ted zase Osn, vo vyreseni jejich valecnych problemu.
      Usa dluzi pres 4 miliardy Osn , co by za to bylo vsecko, pro chudy deti celyho sveta..

      Neuveritelne v dusledku ,posilili pozice Ruska , bohatyho na suroviny a Ciny …
      A velky valecny snahy velmoci ,s prekvapenim a necekane narazily .
      Na mensi kosu zvanou Iran..Kterej agresora drzi v sachu , hrozi navic pokosit celou oblast bohatou na ropu,plyn ,hnojiva a helium..A co verejny mineni este taky nevi ,
      hrozi ovladnout , znicenim 20ti zakladen Usa , celou surovinove bohatou oblast.. ..

  12. Temné období – po pádu mykénské civilizace, kdy nebyly politické organizace, ale základem byla soběstačná domácnost. To by šlo. Mnohokráte jsem si říkala, že to bylo pro lidi lepší….ale nepoučili se a opět došlo k centralizaci, začaly vznikat městské státy….třeba Atény se svou demokracií…a pak vláda 30ti tyranů…

    1. ono to fungovat nebude, na sebestacnych domacnostiach ci komunitach nikdy nevyviniete nove antibiotika ci nepostavite jadrovu elektraren….mozno ako zachrana na nejaku dobu to fungovat bude, asi ako v 90.rokoch u Rusov, ale pokial sa neobnovi funkcnost statu, tak smer a la Ukrajina je zabezpecena

  13. Vidlák napsal: „…není možné ji dostat ven ze Strakovy akademie, protože se tam ty neziskovkářské kvasinky příliš namnožily.“

    Pozitivní na tom může být (alespoň jsme se to kdysi v biologii tak učili), že na konci procesu kvasinky samy sebe otráví vlastními produkty a zahynou.

    1. Anon:
      Tomu se říká smrt úspěchem a civilizace, kvasinky, lumíci a kdekdo na to hynou pravidelně. Mně zkysnutí nepřekvapuje i když samozřejmě netěší. Nejrychlejší je ten proces právě díky ne/pozornosti jemu věnované. Ony ty procesy tak fungujou – socik se myslím taky rozpadl proto, že už nikoho nezajímal, ne proto, že bychom byli tak strašně chudí, jak se rádo říká.

  14. Zahníváme, ano, dobře napsáno.
    A řekl bych, že vím od kdy zahníváme – od té divoké svobody devadesátých let: Svoboda bez zodpovědnosti a nějaké vize, oslabily vztahy rodič-dítě, učitel-žák, justice – spravedlnost, úplně se odtrhla politika od voliče, atd.
    Oslabila celá společnost (která navzdory proklamacím NGO vůbec není občanská, ale atomizovaná, nenávistná a zhlouplá), žijící s/pro jedinou hodnotou: penězi – jako tím Zlatým teletem.
    A když jsme u těch biblických podobenství, ptám se, jak z toho ven? Pobít modláře a užít si 40 let pouštního táboření na cestě do Země zaslíbené ala Mojžíš? :-O
    Ne, k tomu chybí: cíl – Země zaslíbená a nějaký Mojžíš, ale i zatím nějaký důvod tu Zemi zaslíbenou hledat.
    Ono, to zahnívání je totiž tak pohodlné…zatím. A ta atomizace také vládnoucím neofeudálům vyhovuje, neb rozděl a panuj, a dokud je na chléb a hry, pak se to zblblé stádo bude honit za koncem hypotéky a ty hry mu stačí v na gauči před obrazovkou…

    1. Rozumím tomu, co Vidlák napsal.. ale pozitivně je toho málo.. Brusel a EU je něco jako velká neziskovka, která škodí několika způsoby.. překvapuje mě, že to okolí toleruje.. Vidlák zmiňuje únik na venkov, klášter.. já kdysi snil o práci na majáku..

      1. Pozitivního pro nás na tom není nic. Naše (západní) civilizace začala prostě degradovat aniž by dosáhla nějakého vznešenějšího vrcholu (to ale biologie nezná), a bude proto přeroděna (nahrazena?) konkurenceschopnějším (ne nutně civilizačně lepším) modelem.
        Je-li podle Miroslava Bárty motorem civilizace energie, pak jsme zahodili motor (a OZE to fakt nespasí)
        Je-li ukazatelem životaschopnosti nějakého druhu prostá reprodukce, ale to včetně smyslu života jednotlivce tj mít děti, pak naše civilizace odvrhla smysl života (pozorujeme dramatický propad natality).
        Spolu s nástupem AI i multipolárního světa budou změny ve společnosti progradovat čím dál rychleji, a kromě postupujícího úpadku státu uvidíme i rozevření sociálních nůžek, tak jak to vidíme v zemích třetího světa.
        Pak bude mít venkov a soběstačnost určitou výhodu.

    2. Řešení je celkem známé, jmenuje se Desatero. Bez morálky není možná náprava poměrů ve společnosti. Ta současná preferuje prospěcháře na úkor idealistů, ale k nápravě potřebuje idealisty.
      Pokud chcete nějaký příměr, stačí se podívat např. na účastníky demonstrací Milionu chvilek a vyhledat tam pár lidí, kteří by byli ochotni spáchat atentát na Reinharda Heydricha. Moc jich tam nebude.
      Na druhou stranu, proč by měl např. dezolát krvácet za ideje hlásané z Bruselu? Nechť za ně nasazují životy a statky ti, kteří Bruselu ještě věří.
      A dejme tomu, že by vystoupil s nějakým morálním apelem český prezident, že vlast potřebuje … Jaká vlast? Ta, kterou chce rozpustit v EU?
      Je to jak v posledních letech moci KSČ. Pár lidí opravdu věřilo, zbytek jen potřeboval členství pro kariéru.

      1. Zní to jednoduše, ale nebude to fungovat. Desatero je jen základní zákoník vštípitelný barbarům mečem nebo příslibem Nebe/Pekla, aby se jen navzájem nepobili. Civilizaci mířící ke Hvězdám to z nich ale neudělá, ani humanistickou společnost, vlastně to z nich neudělá žádnou civilizaci.
        Jen morálka nestačí.
        Tak dlouho se mele slovo „hodnoty“ až něj zbylo akorát hov…, tedy pomozme si řečtinou a slovem Kalokagatia.
        Totiž jaký je typický představitel naší západní společnosti?
        Upocený špekoun, zadýchávající se při vylezení z auta, s prachbídným rozhledem, nepovědomím o historii, kultuře, vědě a nulovým zájmem o cokoliv jiného než žvanec. Přesto, že je zadlužený až do smrti, má pocit že je šlechtic a všem nadřazený „šéf“, aby ne, když má titul z nějaké obskurní školy „Černé magie sociálních pavěd“. Minulost nezná a budoucnost ho nezajímá, pokud tedy nehrozí, že přijde o svoje prebendy. Rukama pracovat neumí, pro neduhy ani nemůže, a realita je to co mu podsune Instagram/Lukačevič/ ČTv…
        To jsem trochu nadsadil, ale budiž (a nemířím tím na žádného konkrétního Pšenáka 😀 ).
        S takovýmhle materiálem, totiž máme to co tu máme:
        – přítomnost bez budoucnosti
        Tedy kalokagatia; úplné vzdělání jak z tvrdých věd tak ale i humanismu (historie, literatura), radost z poznání a sport by (s tím desaterem) měla být cesta k člověku jiné kategorie, jen ta cesta k ní začíná v (ideálně v úplné) rodině a měla by pokračovat i ve škole (k tomu, tuším, D-fens před časem vydal vlastní skličující pozorování).

          1. Ba posunuli, a o hodně jen ne dopředu, ale vzad (vzdělání). A od týmové práce (ve škole) k individualismu, dřív mantra “kolektiv” je dnes sprosté slovo. Jenže ten “kolektiv” dětský, studentský měl i rozměr sociální – mj. seznamovací, což bych po vyslechnutí různých stesků od študáků viděl i jako možnou příčinu, proč vymíráme.

          2. Jedenáct je přikázání
            deset znáš a lhát tě právě učí
            dvanácté je o poznání
            kdo je ten, co do duše ti hučí

      2. Musite nejdriv vysvetlit , co je ta moralka. G. Aby ctenar vedel vocode.
        Co je moralka , kde ji najdeme , pro vsechny. A kolik moralky potrebujeme,
        aby ji bylo dost..
        Co delat aby ji padouchove nevodstranili a neznicili.
        Jak , poradte moralku zavest vsude vod vlady ,pres urady, na kazdyho , az na nase deti…
        Ted jak to zaridit , aby moralky bylo porad dost a dost pro kazdyho..
        Ja se toho nevodvazuju , moje vedomosti nestaci a hledam experty na moralku na vysvetleni..
        Kdyz poucne sdelujete , jak je dulezita moralka pro kazdyho…

  15. Samé dobré zprávy.
    Vidlák mimo jiné napsal větu: „Stalo se mi příliš věcí, které považuju za křivdu, proplaval jsem mnohými senkrovnami a když jsem se dal na tuto vojnu, prostě jsem si musel vybrat stranu a zákop a bojovat ne tak, jak bych chtěl, ale tak, jak to šlo“.
    TOHLE JE VĚTA, KTEROU MŮŽE NAPSAT A PODEPSAT TÉMĚŘ KAŽDÝ, KDO CHCE A POTŘEBUJE ZA NĚCO A PROTI NĚČEMU BOJOVAT.
    Ale mezi námi žije spousta lidí, kteří bojovat nepotřebují. Chodí nádherně oblečení, navonění a nalíčení drahou kosmetikou, dopřávají si drahá jídla a drahé nápoje s obsluhou, staví na obdiv svá tetování, čtou jen to co se dá vyčíst z telefonu, někteří něco studují, mají svou komunitu, majá své fittnes centrum, hovoří mixem češtiny a angličtiny a mají na sebe i na to všechno čas a prachy… Snad jsem na nic důležitého nezapomněl.
    Auto jim poskytne chlebodárce, nebo stát, rodiče, či prarodiče. Zprávy tihle lidé neposlouchají, protože zprávy dnes vlastně žádné neexistují. Jak se žije jinde vědí, protože je moderní několikrát do roka vyjet nebo zaletět někam daleko.
    A tak se tady žije, téměř polovině obyvatel. A platil to z velké části stát, pokud jste na té správné straně.
    Před nějakou dobou v politice objevil někdo, kdo hlásal že: „Bohatství vzniká z práce“. Neměl šanci uspět s tímhle názorem. A teď se pokouší někdo další, podobně nastavený, tyto podmínky pro úžasný život nemakačů, čerpačů a progresivistů přestat financovat. Vzbudil už řev, paniku, odpor a pohoršení. Dovoluje si hodně.
    Je jen málo těch, kteří mu v tom chtějí a mohou pomoci. Jde to pomalu, ale výsledky se začínají dostavovat.
    Co jednou budou dělat všichni ti progresivisté, co dnes ještě stále nic pořádného dělat nemusí je v tuto chvíli hádanka?

  16. Hmm, další dobrej článek, dá se říct, že Vidlák opravdu zraje jak víno …
    K tématu – teorie her řeší strategii ve hře, kde jeden hráč jedná nahodile … něco jako Trump, který plácá nahodile páté přes deváté, ale kupodivu „vždy doběhne“ trh a tak bohatne. R. Valenčík poukazuje, že v takovéto hře je jediná možná efektivní obrana – když protihráč se začne chovat taky nahodile ….
    V podstatě se dá říct, že tady máme paralelu – s chováním elit očividně nic nezmůžeme. Ve volbách naslibují páté přes deváté, ale po volbách jednají jinak. Podle mého, je jediná účinná strategie začít je ignorovat a prodiskutovávat svoji vizi budoucnosti. V tomto případě by „elity“ přišly o zpětnou vazbu od občanů, což by se dalo přirovnat k nahodilému chování protihráče z výše uvedeného příkladu z teorie her. Nahodilé chování protihráče totiž v důsledku nereaguje na nevyzpytatelné chování 1. hráče – což je princip.
    S nadhledem a z koncepčního hlediska by to mělo asi probíhat následovně – vždy krátký ironický souhrn „úspěchů“ elit (časově tak max. 5%( a zbylých 95% času věnovat prodiskutováním své vize budoucího uspořádání státu.
    Vidlák pro tohle kdysi přišel se zkratkou – pozvednout prapor a houfovat přívržence pod vztyčenou korouhví.

    1. Keby Trump nahodne kecal piate cez deviate,tak by nemohol stale vyhravat na burze. Jeho vyroky mozno vyzeraju z politickeho hladiska ako nahodily blabol, ale z hladiska obchodovania na burze su velmi dobre premyslene.

      1. Proboha zapojte mozek…
        To je opravdu tak tezke pochopit, proc Tromp na burze vydelalva?

        exhibit A:
        Pondeli – nakup ropy a akcii ropnych firem
        Utery – bombardujeme Iran, ci uvalime nejake ty sankce na ruskou ropu
        Streda – prodavame s velkym ziskem

        exhibit B:
        Ctvrtek – odpoledne s vaznou tvari sdelime na tiskovce, ze Iran je uz velmi blizko k atomeve bombe a abychom tomu zabranili, tak bude zrejme zapotrebi znicit celou jednu civilizaci, nebo ze z Iranu zbyde jenom zhnouci pustina.
        Ceny ropy leti vzhuru a kazdy si predstavuje jak jeden jesita meknoucim mozkem hazi na Iran atomovky.
        Ve velkem prodavame ropu a na ni navazane firmy.
        Patek – odpoledne napiseme na socialni sit, ze mirova dohoda s Iranem je uz na papire a ceka jenom na podpis, coz je vlastne formalita.
        Cely svet se chlacholi, ze v one demokracii jsou jeste nejake ty zachranne brzdy, jaderna apokalypsa je zazehnana. Pro Rusti trollove siri zarucene zpravy, ze to Trumpovi rozmluvil Putim, pro Cinsti zase ze to Xi Jinping.
        Trump mezitim ovsem velmi levne nakupuje zpatky, co den predtim draze prodal.

        Udelal to jiz nekolikrat opakovane. At uz prez svuj fond, ktery ma nekdo jakoby ve sprave, nebo pres jeho vypecene synatory.
        Stale se ale najdou jedinci, kteri tvrdi, ze ma na burze uspech diky inteligenci a smyslu pro obchod…
        Podobne jako cast byvaleho hnuti MAGA (dnes sekty, protoze myslici clenove uz davno pochopili, jak byli podvedeni), takzvani nabozensti posukove, ti porad veri, ze Trumpa jim seslal sam Buh a co Trump cini, dobre cini.

            1. Ten náš je kvůli zbraňovym obchodům, to už je nezoochybnitelné Tahle polévka nás otráví všechny, celou planetu, míchání nemíchání. A to chce Bůh? Naštěstí na něj nevěřím..

    2. Tohle ale neni, the game theory..
      Jde ve vysvetleni o zalezitosti nereagovat na ostatni , at se chovaji protihraci jakkoliv nahodile..Theorie se netyka, jen elit.,

      Definice.
      The game theory is study , how people make decisions , when the outcome depends, on everyone’s choice.
      Potom nasleduji studie, kdo a jak si pocina a jaky pouziva strategie , aby hru,/game/, vyhral..Tedy.
      Bez nadhledu, bez koncepcnich hledisek, bez prodiskutovavani nakych vizi ,
      /docenta Valencika , ma jich uz skoro dva tisice/..A co tema vizema vyhral.
      Leze s nima na podium a nekonecne poucuje ,akorat..

      Strategie nespociva v ignoraci , ale v soustredeni na svoje aktivity , na jediny spravny rozhodnuti , kteryma hry vyhrat….
      Nemuzeme predpokladat ani si myslet , ze protihrac hraje nahodile..
      To potom neni seriozni hrac , nehraje hru , ale dela jen, co ho momentalne napadne..A spoleha na momentalni stastnou nahodu..
      Tak vyhrat celou hru nemuze..

      Trump pouziva vyhody a vsecky moznosti manipulace s trhem .Ktery plynou z jeho rozhodnuti ,kdy si na to rozhodnuti predtim vsadi. Vi ,predem jak iracionalni trhy ,potrhlych investoru budou reagovat..Na jeho kecy./Inside trading/.
      To sou /transgressions /, podvody , falesnyho hrace , kdy vi ,ze nebude za podvody postizenej a potrestanej. Mimo to, ze ten trh podvodama, brzy nici a znici..

      Ale cela Usa a i s nim ,zakonite prohraje ..Protoze co ukradnes , nebo podvodem ziskas , samozrejme nekde chybi…
      Musk za deset let z 200 miliard , nahamtal pro sebe, 820 miliard..
      A dalsich asi sto miliardaru s nim a megamiliardy….A na jak dlouho .
      Krize za dverma inflace , zbidacely zacnou /uz zacali/, bojovat vo chleba a
      ve velky a drtivy vetsine..A dalsi prohrana valka..

      Bohaci prohravaji valky , kdyz potom na ne nejsou penize..
      Na lodich, kde maji bojovat s nepritelem , napr. hladoveji. Lodi nedostavaji udrzbu..
      Chyby dulezity a drahy zbrane /radary a intercepts, vojaku uz je taky malo ,kdyz bohaci rozmnozujou valky ,aby z nich koristili mega miliardy /,
      na obranu i na utok..

      Takze nejde vo potize ve drahych valkach, ale vo potize uteku , z bohacema vokradenych valek , /pro zlaty hajzly a trumpovy korupce na valky nezbejva / ,
      kdy neni, stale vic , co je zoufale treba.
      /Hytla u Stalingradu a vojak zas bez kabatu/.. ..

  17. Stalo se to už dávno. V době, kdy jsme všichni byli veselí, protože jsme měli za sebou kupu práce a konečně se nám začalo trochu dařit.

    Ano, stalo se to dávno. Přesně v listopadu 1989 když začaly plakáty Dubček na Hrad nahrazovat ty s Havlem. To si totiž noví soudruzi vykoušeli, zda jim to projde. Prošlo. No a potom komunista Čalfa do OF a na předsedu vlády byl definitivní důkaz, že padly zábrany a Klondajk byl otevřen. Rozdíl je jen v tom, kdy kdo otevřel oči. Některým se to bohužel nepovedlo dodnes.

      1. To, že jsem upozornil na něco mimo hlavní myšlenku článku, opravdu ještě neznamená, že jsem tu myšlenku nepochopil.

  18. U nás se teda prdelačka míchala na mírném varu minimálně dvě hodiny (nestačí „nechat přejít varem a je hotovo“). Protože při tomto postupu v talíři vespod plave sražená krev a kroupy a nad tím mastný vývar. Dvouhodinové míchání zajistí kompaktní krémovou polívku, ve které je úplně všechna síla poraženého prasete. A k chlazení je třeba velký šufan (naběračka), ponořený hluboko do kotle, aby přes držadlo pomalu odcházelo teplo. Ale možná se pletu, i když to mám za těch několik desetiletí vyzkoušeno.

    1. U nás se polévka také pozvolna míchá, ale my máme jeden fígl – hned při vykrvení se krev vlévá do krup. Nemusí se míchat, protože v kroupách se vstřebá fibrin. Když se z vývaru vyndají uvařená jelita, vlijí se do něj kroupy, které se celý den macerovaly v krvi a pak se za pozvolného stálého míchání přivede vývar k varu. Stačí půl hodiny a je dosaženo krémového výsledku.
      Ale míchání při chlazení se stejně nevyhneme a vlký šufan jako chladič nestačí. Problém je to především v předjaří, když ani v noci nejsou teploty pod nulou. Míchání trvá a člověk nesmí zapomenout i když je připitý.

  19. Na webu drigon.blog vyšel článek Geopolitické souvislosti (3). Impérium a lobbisté v taláru.
    O generacích moci.
    Doporučuji si přečíst.

    1. Po padu Rima , vod 460 , trvaly, to se nazejva , „dark ages “ , zhruba tisic let..
      Pisou historici ,ale ja si myslim a jejasny , ze trvaji porad a nikdy ty temny veky neskoncily…. Dukazu a fakt sou hromady. Atomovy zbrane hovori vo pouziti
      ,stale casteji..Uz doslo na valky na deti , a neni ,kdo je by zadrzel vod nejhorsiho …

  20. Muzeme si predstavit , ze u velkyho kotle sveta stoji a nebo sedi Putin , as padlem ..
    Kdyz ma naladu vobcas necim neco zamicha..Do nekoho, do neceho , vobcas prasti, atd. Ale nemusi se extranamahat.Proc.
    Putin je neco, co nam seslala Vyssi moc ,dyz sme v prdeli , na pomoc.
    Neco jako buh udrzbar ,nepospichajici revolucionar ,haby svet nam po dobrym a lepsi fungoval….
    Taky za chvilku spravil Rusko k nepoznani..Ani nebyla videt nejaka velka snaha..

    Pak zacal jezdit do sveta a prinaset spoustam lidi a vladnim lidoopum mir ,ale sklidil fanatickou nenavist , podvadeli , lhali mu do oci , pitvorili se a vysmivaji se a snazi se zbesile Putina dodnes, ukrizovat..
    /Chteli Putina zavrazdit,nikoliv poprvy , ukladne ,napr.ve Valdai/.
    A snazi se na nej a jeho Rusko pachat stale horsi nasili a dalsi nasili …
    No a tak a zcela bez potizi pozname , ze buh dnesnich casu , je ted mezi nami..
    A taky kerej to je..A jako Vidlak tady , tak se ani Putin nevyhne ,stadu kritiku ,
    stebetajicich /petty/ , blaboly , vselijakych ubohosti. .

    Vime a sledujeme, jak stada ochotnych ke vsemu , destruktivnich , fanatickych z nenavisti zombie se snazi ,jako vo zavod prokopat az na samy dno idotsky tuposti nejhorsich skudcu a nepratel sveta..A ku podivu nicit i sami sebe a pod dohledem ,
    a prave Putina , uz jen z jeho pouhy existence ..Neustale krici ,ze muze za vsecko..
    /Neklamny znameni nevericim, vocode/.

    Po sankcich ,tarifech , vodstraneni dodavek vopravdu levnyho a zarucenyho plynu potrubim z Ruska , prisly problemy vseobecnyho a zrychlujicicho se chaosu , rozkladu a rozpadu vseho..

    Zapad EU, proziva zase dalsi ,/riots/,orgie slepy nicivosti v mestech Francie pod dohledem vudcu EU a mistniho vojevudce mackarona./Jenom,jenom, z fotbalu/.
    Predtim lidoopove slavili novej rok znicenim vseho, na co prisli a taky zapalenim
    9 tisic aut..Niceni probiha denne a bez informaci.

    EU rozhodla ,ze vod prvniho prijme jenom 30 tisic jich. Dalsi ale denne prelejzaji asi 8metru ploty do Francie a Spanelska a priplouvvaji na lodich korporaci bohacu v tisicich kazdej den..
    Ktery staty sou taky na rade ,jako rizky ,po naklepani na usmazeni , jako britove a germani se bezpochyby vi..Vnitrni valku na ne vedou kazdej fanaticky teroristi ,uz v milionech a kazdej den..
    Pod dohledem a ochranou jejich vlad v EU ,bojujici za jejich sileny a nelidsky prava.
    Se Nato diva a usmiva z Kremlu..Kdyz Putinovi vyhrozujou valkou..
    A nam este a zase hodnotama a samozrejme valkou ,taky .

    Mezitim prepadli uz taky krveziznivy pirati , britove a frantici na mori v internacionalnich vodach ,dalsi ruskou nakladni lod. Neuniknou trestu..

    Kdyz se ptali Putina , koho by chtel za presidenta v Usa rekl a doporucil
    americanum , ze Trumpa ne…
    Jaky nedozirny skody uz svoji Usa , jako president doted natropil , protoze je Usa the First..
    /A tedy po ruce a nejbliz na rane/.

    To nestaci ,snazivej ochotnej idiot , horsi Satana. Tak si bezel nalitnout na poradny vidle Iranu , uhlavni spojenec se vrh na Libanon, /a nechce prestat , aby znicil kazdy vyjednavani vo miru a Trump je v bahnu , ktery sliboval vysusit a nemuze ven../
    a kdyz si telefonujou padaji mezi nima velice tezky a vyhruzny nadavky…
    Horsi nez tady, kdyz se vozve anonym a nebo hulvath , kerej ma vzdycky a furt pravdu. Jo.
    To by jako /skizza/ ,vypraveni stacilo a dalsi , at si kazdej domysli sam ,
    kdyz ma cim..

    1. Poznamka. A pro plnost .. Putina taky, jako kdysi sanhedrin JK , uz odsoudil mezinarodni soud..
      Je ted uredne uznanej a certifikovanej zlocinec , sveta ..A Pilati se taky rozmnozili ..

    1. 👍 🎯 1️⃣⭐ 🥇 🏆 ✅ 💡 💣 🙌 🎖️

      Kterému se nepodařilo zabrat další území na drancování, tak bolestně končí.

    2. A co bude po tom kapitalismu ? Jednou z moznosti je technofeudalismus, do dokonalosti dovedena diktatura, kde všemocna a věevedouci AI rozpozná, a tím umožní režimu udusit jakýkoliv odpor v zárodku. Znemožnit jeho nositelům vzájemnou komunikaci, atd.

        1. Jdete v te uvaze jeste o krok dal.
          Kdyz uz mate vsechno tak pekne pod palcem, tak proc vlastne tu luzu trpet a zivit?
          Zdroje jsou omezene.
          A budou to dve mouchy jednou ranou: nebudete muset porad na nekoho dohlizet, coz je velmi energeticky narocne, a zaroven zbyde vice zdroju na vyvolene.
          Urcite se najdou i dost jedincu, kteri v tom uvidi sama pozitiva. Treba se snizi ekologicka zatez a planeta bude mene trpet.

          Dosavadni vyvoj tomu vice nez napovida.
          Predpovedi „expertu“ z doby 2-3 roky nazpet se az na vyjimky nenaplnily, zato ovsem probiha obrovsky rozmach AI ve vojenskem sektoru. Autonomni zbrane (zabiji podle vlastniho uvazeni) jsou v ostrem provozu uz prez rok. Americti zbrojiri a dodavatele (napr Palantir) se tim otevrene chlubi.
          Zabery pouziti autonomnich dronu nad Ruskem a v Gaze, kde vyckavaji, az jim vhodny cil prijde pod nos jsou normalne na telegramu.
          Jinak jenom zaslepeni idealiste si muzou myslet, ze ta spousta novych datovych center v USA se stavi na ruzne klony ChatGPT a na to, aby lide nemuseli pracovat.
          Nikdo ani nepocita, kolik do toho utopi, protoze americti milionari dobre vedi, ze Pentagon plati dobre (dosvedci Elon Musk) a na nejaky ten chlup navic nekouka.

          1. Pracujici zotrocena luza , dre ve dne v noci ,aby platila dane z prijmu, z bydleni, z dejchani vzduchu,ze vseho, co si koupi ,z deti , ktery vychovava ,atd..Tak luza je potreba a este bude.
            Protoze kde vzit trilony na AI a na vybudovani tech center a nekrast.
            Kdyz na to ,musi bejt ,nikdo jinej neni..
            /MImo to luza je potreba na obranu a vobohacovani bohacu, na vyroby zbrani a poskytovani vojaku, do valek ,mimo jiny/.
            Luza je tak potrebna , nezbytna a zivotne pro elity, dulezita .
            Ktery sou na ni zavisly ve vsem. V planech je proto, ze az to pude, se nas zbavi…
            Luza tak vi vsecko a ma v hrsti svuj osud , ale i osud elit..

      1. tak po relativne nie prilis dlhej dobe sa im to cele rozpadne….kto vyvinie nove antibiotika? nove zdroje energie??nova hudba a prostredie pre dusu?? v podstate moze technofeudalizmus znamenat len regres….a dosledky pridu. Ano, teoreticky priamo nebudu na tom az tak chvilkovo zle, ale myslim si, ze aj oni si uvedomia, ze to je dost na figu….proste asi ako ti prezivsi jadrovu vojnu, ktori budu niekde v kryte v bezpeci……vela stastia im to neprinesie…..a skor ci neskor sa proti nim obratia ti, ktori budu mat pod kontrolou bud AI alebo jej energeticke zdroje alebo vojaci/bezpecaci……nemozete zit len v minulosti a bez „novej energie“

    1. On před tím marasmem varoval už před čtvrtstoletím ve své písni SMEČKA Karel Kryl, ovšem málokdo ho tehdy v té EUforické době pochopil:
      „Déšť padá na sloup morový i zamořenou révu,
      už táhnou koně kovoví z Augiášových chlévů.
      A není kdo by vykydal, vždyť (z)rádci samozvaní,
      si pěstí staré zvyky dál – a kradou, lžou a žvaní.“

      1. Nechci Vás opravovat, ale před čtvrt stoletím byl Karel Kryl již bohužel dávno mrtvý. Mimochodem také důkaz, kdy začala naše společnost kysnout.

          1. Taky nechci nikoho opravovat, ale K. Kryl v začátcích našeho pochodu k vysněnému západnímmu „svobodnému“ světu taky tomu směru fandil.
            Jak dlouho mu to vydrželo, nevím, ale jeho „předhadáková“ písnička „Braniboři v Čechách“ potvrzuje jeho prvotní nadšení.
            https://www.youtube.com/watch?v=UIAFcaFeY8c#utm_content=organic&utm_term=youtube%20k.%20kryl%20branibo%C5%99i%20v%20%C4%8Dech%C3%A1ch&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

            1. Kryl pekne zpival havlovi z balkonu. Ale koryto si nevyzpival. Sem nikdy nemusel trageda Kryla a jeho ponury z pekla vylevy..

                1. Korytem ve Svobodny Evrope , napr. Kryl ,ac zcela netouzici , nepohrdnul.
                  Zivotem v Nemecku , s daleko lepsi zivotni urovni ,taky ne. Kdyz bylo narodu nejhur tak zbabele utek , netouzici Kryl pryc do bezpeci a za lepsim. Netouzici ..

                  Pospichal honem netouzici , zpet , kdyz se vynorila vidina , lepsich koryt. Netouzici ,ale slouzici ,herr ,auslender.
                  Sou rozdily, mezi prechytralejma znalcema , Markyzama , ktery vidi Krylovi do hlavy a pak tady zpivaji ,vylhany a poucny bajky ,rovnou z prdele tazeny
                  a mezi skutecnosti..

            2. Albi:
              Ahoj! Hele, krátce. Velice krátce. Ověřila jsem si u strejdy gůgla, jestli si to pamatuju správně a víš, kdy napsal Demokracie rozkvétá? 1990 holka. Ten synek měl velice obtížný dar přesný dalekozrakosti.

  21. Míchat… Docela pěkné podobenství.
    Ale s tím „klášterem v horách“ je to taky nějak na levačku. Ne každý má nějakou tu Vidlákovnu. Většina ji nemá. Takže co?
    Kolíček na nos?
    Myslím, že čím déle to bude smrdět, tím víc se toho bude muset vyhodit na hnůj. Aby z toho byl aspoň nějaký užitek. A zacpat si uši před tím všudypřítomným hlasem, který nám monotónně říká, že je všechno v pořádku.
    Nebo ten hlas rázně ukončit. Jinak to vylévání zkažeností bude muset být mnohem drastičtější.
    A mohlo by se stát, že s vaničkou vylejeme taky dítě. A potom moc bude ležet na ulici a shýbne se pro ni nějaký diktátor.

    Pozoruji velké snahy změnit rozhodnutí vlády a místo změny financování hlavních médií navrhnout nějaké kosmetické změny, vyloučit chudé a staré a věřit, že to vláda přijme, aby se nedostala pod tlak EU. Chtěl bych věřit, že neustoupí. Jinak se nic nezmění.

    I když: Rádio poslouchám jenom při snídani. Pak vypínám. A ještě před nedávnem bych se sázel, že následující „vata“ bude anglicky zpívaná písnička a vyhrál bych to. Už to není na 100%. T.j. ČRo nenápadně kormidluje tak, aby jim nebylo možno aspoň tohle vytknout. Dneska hráli slovenskou písničku.
    Ono se zdá, že je to nepodstatné. Maličkost. Ona celá ta „polstrovaná cela“ médií se skládá z maličkostí. Výsledkem je, že posluchač neví, že je i jiná než anglosaská kultura. Neví, že je raketami bombardováno i Rusko a že jsou tam zabíjeny studentky, které se chtěly stát učitelkami v mateřských školách. A že proto se Putin naštval a podstatně zesílil bombardování ukrajinských fabrik, které vyrábějí drony a podobné zbraně. Malinký detail…

    1. StK, nic ve zlém, ale trochu mi to připomínalo Televarieté blahé paměti, co si zase Bohdalka s Dvořákem dovolí – a jak jsme si pak vyprávěli o náznacích a vtípcích, které zazněly… Byla to od nich odvaha? Ano, byla, mohli být profesně znčeni. Ale ve skutečnosti to prospívalo i státostraně – lidé si neškodně odfoukli bezpečnostním ventilem a tlak pominul. A vždy mohli říci – vidíte, není to tak strašné. Nic se v Čt a Čro nemění, jen маскировка.

        1. To by pak Country Radio, které občas hraje Ruskou bajku a Horkého – Nezapomeň na mne, Kryla pravidelně bylo sídlem disentu :─)

              1. Jo jo… Až uslyším Olega Gazmanova – Сделан в СССР, bude změna dokonána.

                Nedávno před Tescem tuhle písničku slyšeli ode mne z auta a vypadalo to, že na mne zavolají policii.

              2. Já to mám nastaveno na píseň Demokracie. Ptal se po ní Miloš Zeman, kdy ji veřejnoprávní rozhlas odvysílá, někdy na začátku prvního mandátu, když ještě směl do rozhlasu naživo. Nesleduju to teda kontinuálně, ale kdybych si měl vsadit, tak za těch 13 let tipuji tak 12:1, že rozhlas odvahu nenašel. (Jinak redaktor tehdy odpověděl, že tvorbu Karla Kryla samozřejmě vysílají (zejména Bratříčku, zavírej vrátka, pozn. red.) a protože měl echo, tak Zemanovi dal CD, kde byla i Demokracie – (ať si ji pouští pěkně potichu doma a nepobuřuje zrovna s takovými kusy pokrokově orientované posluchače, pozn. red.)

                1. Pokud to je ta, která si myslím, tak asi neexistuje v kvalitě přijatelné pro vysílání v rozhlasu, jen hodně mizerné demo.

                  1. Tady bych s Vlkem nesouhlasil.
                    Důležitější je obsah, provedení, ne technická kvalita. A to říkám jako profesionál v oboru.
                    Totéž jako remake starého „černého“ soulu. Nešumí to, má to plné pásmo, není to zkreslené – ale nemá to, aspoň pro mě, atmosféru.
                    Je to prostě napodobenina. Naleštěné falzum.

                    1. Ač s Vámi souhlasím, tak technická kvalita této nahrávky (nevím, že by někde existovala lepší) ji odsuzuje pro domácí poslech, případně do specializovaného pořadu. Zařadit ji do normálního proudu prostě nejde, to by musela projít hodně úpravami, a otázkou je, zda by neztratila „šmrnc“.

                2. Oni to udělali chytře, no chytře.. před lety (už nevím přesně kdy…4-5 roků?) uspořádali koncert k poctě Karla Kryla a nechali jeho písničky přezpívat, bohužel si nevybavím kým. Od té doby jsem originál K. Kryla na Radiožurnálu neslyšela (do té doby teda asi taky ne). Teď jsou některé jeho písničky slyšet už jen v tom novodobém provedení, kdy si neznalý člověk ani neuvědomí, že to je Kryl. A samozřejmě Demokracie ani náhodou.

                  1. Jó, Kryl…
                    Tak tenhle pán mi o přestávce ve svém ostravském koncertu, při cigaretě, vysvětlil, kam se naše společnost řítí. Nevěřil jsem mu, pohádal jsem se s ním.
                    Ale pravdu měl on. Cítil to dřív, než jiní. Už jsem se mu nestihl omluvit.
                    Promiň, Karle!

                    1. 👍 🎯 1️⃣⭐ 🥇 🏆 💪 ✅ 💡 💣 ❗️ 🙌 💯 🎖️

                    2. a teď jestě chudák musi koukat na ro, jak jsoujeho pisničky zneužívány ….

                    3. To urcite , zpevak , kterej vydava na koncertu hodne fyzicky a psychicky energie a prej nema vo prestavce nema nic jinyho na starosti, nez poradat velky diskuze a hadky s personalem .
                      A tak se pripravovat a koncentrovat na dalsi cast vystopeni…
                      I ty nejlepsi profici se klepou strachem , aby vsecko dobre dopadlo..Nekery potrebujou panaka ,jiny bejt vo samote , jiny se zase prochazeji , aby se uklidnili ,atd.
                      Sem s nim stravil pres deset let ..

                  2. No „chytře“…
                    Co vím, tak na tom parazitovala Aneta Langerová a Michal Hrůza. Ten pak krátce na to dostal „přes hubu“ v Ostravě na Stodolní. Vždycky jsem si představoval, že právě za to.

            1. Kocour:
              To není disent – odjaktěživa je to….no, nemá to jméno. Prostě skupina lidí, kterým je jakýkoliv režim víceméně jedno, protože v jakémkoli si žijou víceméně po svém. Rozkladači režimů 😊

              1. Přesně, jedni budou nadávat na jakýkoli režim a jiní zas profitovat v jakémkoli a ti disidenti v minulém režimu z toho kverulantsví také profitovali. Byli placení CIA a ve valutách. Havel ani nedělal.

                    1. Novinář Jan Bělíček se v komentáři na Facebooku vyjádřil k České televizi. Připustil, že její zpravodajství v některých věcech selhalo, varoval však před politickým ovládnutím veřejnoprávních médií. „Zničení veřejnoprávních médií by ničemu nepomohlo.“ Podle něj je potřeba ČT reformovat, ne zlikvidovat.

                      Dodám jen jednu myšlenku: Když se něco nedá opravit, je to třeba vyhodit a pořídit nové.

                      Jinak zdá se mi, že to jde dobrým směrem a potrefené husy kejhají jak o život. Ono jim taky o život (profesní) taky jde.

                    2. Já myslím, že radši zlikvidovat. Do polí a továren mohou nastoupit nejen povaleči z kaváren, taková je moje vize: můžou i ti z televize.
                      Například na stavbách už neslyšet češtinu, leda o kontrolních dnech.

  22. Malá technická poznámka:
    Nejsou octové kvasinky, ale octové bakterie, případně bakterie mléčného kvašení.
    I některé plísně umí kvasit, ale záleží na druhu, co z toho vyleze. Někdy penicilín, jindy kyselina citrónová, jindy jen pachuť „myšiny“.
    Stejně, jako je dnešní politika.

  23. Mnoho píšu – k zlosti těch co v hloubi duše tuší že jejich životní zkušenosti a zručnosti najednou ztratí na důležitosti – o důsledcích AI a robotizace na ekonomiku a politiku. Ale existuje jedno stejně důležité téma které nastoupí s těmito technologiemi stejně absolutně, jako překonání lidské síly, smyslů a inteligence s AI : Totální dohled. Ani nemusí být cílený v podobě primitivní představy že bude jakási statní kamera i v ložnici. Stačí třeba že máte už od ČEZ inteligentní elektroměr s dálkovým odečítáním. Jak to že nastal doma odběr, když jse měli být mimo bydliště ? Nejste tam s milenkou ? Nepřipojil se k blízké BTS nový telefon ? Neznamenal dopravní snímač ve vozovce další auto ? Nezaregistroval vodoměr silný odběr – sprchu ? Neodebíral domácí router ňáká data ? Atd. Chvíle přemýšlení a najdeme desítky těchto tzv. metadat, které jednotlivě neznamenají mnoho, ale se silnou AI sesumarizované, vytvoří doslova obraz našich životů, možná lepší než ta kamera. Zatím tomu bránil velký objem těch dat a hlavně vyhodnocování, žádný režim nemůže mít statisíce živých vyhodnocovatelů. Ta překážka záhy padne. I na tom vysněném Vidlákově venkově. Takže hloubejme nejen o tom co s lidma které vytlači z roboty robot, ale i o tom, co s tou obří mocí, kterou dají tyto tzv. big data, režimu nad každým jednotlivcem.

    1. Škoda že blbost nenadnáší. Minimálně hulváta by nás pak zbavila prostá fyzikální zákonitost. Zmizel by v hlubokém vesmíru a byl by od těchto bezobsažných canců konečně klid.

      1. Pokud Hulváth nepíše o „světlých zítřcích“ AI, mluvívá celkem rozumně.
        Suma informací udělá obraz určitého člověka jasnější než HD kamera. A to je to, čeho se na AI bojím. Protože ona bude mít nějakého „správce“ velitele. A ten bude vědět všechno o všech. O komkoliv…

              1. To máte z toho, že pawa čtete. Nic ve zlém. Troufnu si tvrdit, že drtivá většina lidí jej hlavně v zájmu svého psychického zdraví roluje. Jo i slepá slepice občas najde zrno, v tomto případě dokonce zlaté, ale to je tak zřídkavý jev …

                1. Už ho ani moc nečtu, ale chovala jsem se k němu hezky, i když mi nadával, měla jsem jej za starého, popleteného člověka. Což možná také je.

                  Tu jeho zmínku o sobě jsem našla náhodou, když jsem hledala na stránce reakce na mé příspěvky – jestli nemám někomu odpovědět.

                  Neškodí, když uvidí, že splachovací nejsem. A pomlouvat jiné se nemá, i když s nimi někdo nesouhlasí.

                2. To mas z toho Tymak ,ze mne ctes ,troufas si a nedbas svych vlastnich rad a poucek..Ani mych.
                  Upozornuju furt , necist. Je to a je to marny.
                  Nerolujes , abys moh sirit svoje nechutny zapachajici sracky a hnusu nadavky .
                  Nejmin stokrat pod kazdym clankem..A kdyz co je uvnitr. …

                3. 😀
                  Je to tak.
                  I když tam možná někdy má něco k přečtení, chaotická forma a absence interpunkce mě k rolování přiměly už dávno.

                  1. To je lehky chaosove ,nerolovat V., kdyz nectes texty , ale jenom hledas , jestli nekde nechybi hacky a carky , treba nad, aaaaa ha….
                    Rolujes , nectes a prece nespokojene vis ,co je mych prispevcich..

                    1. Se jenom snazite neporozumet, tomu ,
                      co neni pro vas..
                      Nikdo vas si prispevku vsimat a pak psat , vo tom, nesrozumitelny zmatenosti….Nemusi.
                      Cist a pochopit , na to nemate..

            1. Ty se napřed nauč česky a nerýpej do vzdělaných lidí jen proto, že je nejsi schopen pochopit, arogantní debile.

      2. Ahoj lidi , kde ste tady vzali , dyz sem zacal psat bylo tady praaazdno .
        Sotva sem zmack tlacitko, vyskocilo tady ihned mnozstvi prispevku najednou..
        Ale ty tuplovany uzvaneny rozpatlanosti ,ktery se daji napsat ve trech vetach ,potapi a zabiraji prostor.
        Ja ovsem za nic nemuzu , mne to /Vyssi moc/ nadiktuje a ja to jenom zapisuju..
        A jenom to , co je furt kolem ,ale taky az potom ,jenom upozornim ,
        kdyz si nikdo toho nevsimne..

        Nazory na ty AI, vseho zniceni , pac je to zavadeny vod bohacu a jejich konglomeratu a vlady Usa , /jako zbran proti nam/, co sou ted za nekompromisni a totalni zniceni sveta a byly vzdycky.
        Se meni a my s nima.Budujou horecne ty Data Centra na dalsi zvotrocovani ,podle vzoru Ciny , na nas..
        Ale Hulhat ma vzdycky ……i kdyz a kazdej den, jinou ….

        1. Necist rolovat , de vo straseni ctenaru..Samozrejme , ze antigramaticky..
          Jako vzdycky..
          Takze DNA ,ma na nas 600 druhu smrti . Uz davno se pestujou deti ve zkumavkach.. A roboti nemaj to DNA a tak maji vyhody..
          Neco daleko lepsiho.

          No , ale dyz nekoho rozzurej , treba ze skodi , muze nekdo robota poradne rozbit a zabit. Znicit, je spravne..
          Ale to nepomuze. S tim se pocita..
          Protoze robot , kdyz z nej treba zbude jenom kus nohy ,umi se zkonstruovat zpatky, udela se celej, jako predtim , nebo si z kousku nohy udela dva roboty , co chce , aby skodil dal ..Sou potize. …A este budou ..

      1. Ano Pivo, bylo – jenže tehdy Stát nemohl to co dneska. Kdo měl zakopánu hromádku zlata či stříbra, měl univerzální směnnou hodnotu mimo dosah režimu – pokud mu jí nenašli. Ale dneska se nedá žít bez bankovních a jiných telematických finančních služeb. A přečtěte si jak nedávno v „hluboce demokratické“ Kanadě rušili bankoví účty a karty protestujícím kamionistům…

    2. Všechny zásadní SciFi to vidí stejně. Ten hnůj se soustředí v megapolích a mimo ně bude glubinka, země nikoho. Odtamtud nebudou žádná data, nic k analyze. U nás v kotlince asi nebude snadné stát se neviditelný, ale jsou území, kde to možné je …

    3. Děsí mě, že nad tímto nikdo moc nepřemýšlí.
      Psychologické profilování od jednotlivců, přes sociální skupiny až po celé národy běží naplno již spousty let. Teď to dostalo steroidy azapnulo turbo.
      To všechno ale není nejhorší. Uvědomují si lidé, že AI zabíjí myšlení jako takové? Proč bychom přemýšleli, analyzovali a syntetizovali informace. Není to třeba. AI to udělá za nás a ve zlomcích času.

      Co se financí týká, zatím se to dá stále obejít. Fyzické vlastnictví stříbra i zlata zatím zakázáno není, i když nějaký „Executive Order 6102“ čekám časem i u nás. Navíc transakce ze stříbra a zlata zpět na aktuální měnu nemusí být bez problémů. U stříbra se dá dost ztratit, u zlata méně, ale tak jako tak, komplikace to přináší. Protože to zrovna řeším, tak s tím trochu bojuji.

      1. Současná AI možná umí kecat jako politici, ale když ji zadáte konkrétní úkol (programatorský, tedy logický) tak kulhá na obě nohy. Posbirá vše, co kdy kdo na dané téma napsal a pak z toho něco spatlá. Udělálat to bez přemýšlení je ta nejrychlejsí cesta k reinstalaci systému.
        Ztratite 2 hodiny práce a AI se vám pak omluví …

      2. imho zlato ci striebro neposluzia az tak v obchode priamo pocas kolapsu….ale mozu pomoct sa zdvihnut z blata, ked sa ustali situacia.

      1. Aby prdelacka neskysla se da udelat prostym trikem. Musi se sebrat všechen rozpuštěny tuk na povrchu. Tak, aby tuk nepokrýval celou hladinu, aby ve hladíne byly volné plochy vody. Aby jich bylo hodně, víc než polovina. Pak tekutina ma pristup ke kysliku a vsechno je v poho. Ale da to praci, toho sadla je tam fakt hodne.

        1. Varim a linej vod prirody nic nemicham a do niceho se nemicham, ani do polivek a jinych blevajzu..
          Riziko existuje , ze se to pak snazi michat do mne..Zakon akce a reakce..
          Micham zahrivanim a kdyz to bubla , tim bubliny to zaroven bez namahy , bublanim zdola nahoru, zdola nahoru , misto mne , automaticky zamichavaji..
          Takle varim vsecko..
          Az to nekdy samo skace ven z hrnce ..Nemicham to a mne to vzdycky,
          ale namichne.

          Jindy je z toho velka bublanina , hladovych , na moji adresu.
          Proto jenom na to zdalky , vetsinou z postele , cumim.
          A protoze a ponevadz premejslim zasadne horizontalne ,
          aby se i pokrm opet a uspesne zdaril..
          /A pronasim zaklinadla , jako , varim, varim , velky jedy na vsecky zrudy a lidojedy , aby , jednou to bude a bylooo, , naposledydydy/.

          /Az potom uvareny pokrmy ale tentokrat , uz za staleho michani, vylejvam…do hajzlu/.
          S vyjimkou , dyz pride navstevovat, nenadala navsteva..
          Ale to uz neni dulezity, se vo tom zminovat..
          Mlaskaji , pac maj zradlo zadarmo.

          Necekam tedy , az se neco zkazi .
          A pak mam dietu pro sebe a pro tetu ,to mam zapotrebi a co kdyby ,
          kdyz v lese este by , furt mi rostou , prasivky a hriby…

          A jindy kdyz vidim hovno v obejvaku, tak vim, ze zase nastal cas akutni potreby a povinnosti , generalniho uklidu a hovno ,ktery je v obejvaku a na hovno, neprodlene vodkopnu rovnou do predsine..
          Kdyby…. navsteva, necekam zadny svine, to ne, jenom tchyne..

          Ted je uz akutni potreba , ze sypky zautocit na Babisku, frontalnim utokem, dela jenom vostudu ,hovno a dluhy.. .
          Sypat ze sypky rovnou ty votazky mockrat za den …. a kolik si dneska Babisaku , ty starej lisaku , zrusil tech neziskovek ,
          /nebo pouzit osloveni ,excelence , ty zasranej demokrate /…
          V Americe se takhle normalne dorozumivaji ,uz dlouho a na nejvyysi urovni../Kdyby se nekdo snad chtel pohorsovat/.

          A muze se klidne stat ze se Babiska namichne , az z toho neco udela..
          A treba se nalakA a ze sypkY , bez jediny namitkY,
          kratcE , povola za poradcEE, treba, VidlakAa A.
          Kdyz nezkusis , tak nevis.
          A zadny nasazovani psich hlav ,potom , moc prace , mlatit je vsecky hlava nehlava ,nic jinyho, to mi verte , nepomaha..

  24. Pád Římského impéria – byl l vložen do vínku už při jeho vzniku. Víme o ně, jak to probíhalo, byl písemně dobře popsán.

    Těch pádů impérií bylo před tím NEPOČÍTANĚ. I potom.

    Je to prostě lidstvu vrozené.

    1. Spíš je to možná vrozené jen těm blbům, co mají neutuchající potřebu ostatním „vládnout“. A to aniž by měli jakoukoli sebereflexi ohledně vlastních skutečných schopností. Kam tahle blbost kombinovaná s totální neschopností vede, vidíme všude kolem na celém KoZa. A pokud skutečně existuje nějaké to společenství domněle „vyvolených“ v pozadí, které se snaží celosvětově tahat za šňůrky, ta idiocie a neschopnost je hlavně jejich. Jen to částečně překrývají absolutní absencí jakékoli morálky a nejfanatičtější vírou v boha Mamona.

    2. Jenže jde o to, jak impéria padají.
      Onehda jeden idiot napsal, že Římská říše padla, aby uvolnila místo novým říším.
      Tak je to jednoduché?
      Že za 2-3 generace většina potomků Římanů už nevěděla, co jsou lázně, vzdělání, řád, zákon, právo …. a aby se lidstvo ke kanalizaci a teplé tekoucí vodě vrátilo za ca. 1000 let? Když mezitím Evropa těžce vymírala?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *