28 dubna, 2024

Vysloveně kolaborantský článek

Můj dnešní článek se bude točit kolem Martina Dorazína, který v minulých dnech pustil příspěvek, že je nejvyšší čas začít bombardovat Moskvu, protože čím dřív to uděláme, tím dřív válka skončí. Bylo to tak přehnané, že i velký ODSák Zahradil se vůči tomu distancoval. Dorazín samozřejmě uvědoměle neuhnul ani o milimetr a řekl, že si Zahradila asi přestane vážit. O celé věci referovaly Parlamentní listy i další dezinformační weby, takže si to můžete snadno najít a přečíst sami.

Dnešní doba je opravdu vykolejená. Na jedné straně si můžete přečíst vyjádření různých politiků i vysokých činovníků NATO, že nechtějí situaci vyhrotit, nechtějí třetí světovou válku, mluví o tom, že je třeba s Ruskem jednat. Na druhou stranu ti stejní politici pak pustí na Ukrajinu další zbraně, munici a peníze. Na jedné straně se i v majnstrýmu dočtete, že Rusko může takhle válčit ještě dlouho, že je na místě myslet na budoucnost, že jsme na Rusku závislí a nedokážeme se od něj odstřihnout, ale na druhé straně je tu neuvěřitelné množství Justů a Dorazínů, kteří bubnují do ještě mnohem větší války. Na jedné straně slyšíme různé generály, že není na místě Rusko provokovat k použití jadrných zbraní, na straně druhé se tu mluví o nutnosti nasazení sil NATO na Ukrajině. Na jedné straně vám různí průmyslníci řeknou, že zavřít ruský plyn bude ekonomická sebevražda, ale na straně druhé vám různí grýndýlisti řeknou, že se prostě odstřihnout musíme a že to prostě zvládneme, i když to bude bolet.

A teď si vyberte. Tušíte někdo, co má navrch? Máte někdo ánung, jaký pohled nakonec převládne? Asi všichni víme, jak může nějaká eskalace dopadnout, ale absolutně nemáme šajn, jestli ti eskalovači náhodou nebudou vyslyšeni, protože od toho do nás přece USA investovaly… Tušíte někdo, jak vysoké jsou politické sázky na to, že to pro Západ i nás dobře dopadne?

Máme to rozdělené na dvě skupiny. Ti, kteří už třicet let dostávají naloženo, protože pořád táhnou, ti co každou vládní kravinu zaplatí, kteří nesou na svém hřbetě celý náš stát. Těm se do konfrontace nechce. Není divu. Vědí, jaké to je, když se prohraje. Vědí, jaké to je, když něco chybí, vědí, jaké to je, žít v nepohodlí.

A pak tu máme ty druhé, mladé a chytré, kteří nikdy nezažili ani chvíli strádání. Kteří nikdy nebyli závislí na tom, jestli něco vznikne, jestli se něco vyrobí. Ti si prostě jen zařídili příslušnou rentu za žvanění. Na ně žádné vládní experimenty nedopadají. Jim nezavřou kancelář, protože není ropa do rafinerie. Jich se také nikdy nedotknou žádné vládní škrty. A ti pak mluví o válce a o nutnosti vydržet, protože si vůbec nedovedou představit, jak taková válka vypadá.

Znovu se ptám… ví tady někdo, kam se tenhle mišmaš otočí? Ví tady někdo, co nakonec převládne? Jestli realismus a opatrnost, nebo fanfaronské troubení do boje? Skončí takhle válka jednáním nebo jadernou apokalypsou? Myslím, že to neví ani Biden, ani Macron a neví to ani Putin. Nikdo neví, jaká hysterie převládne po jednání v kuloárech. Jen vidím, že všech těch šílenců odtržených od reality je tam nějak moc.

Je mi strašně líto, že to říkám. Ale když vidím to válečnické nadšení, tak nějak ztrácím víru, že si někdo sedne ke stolu a začne dělat mírovou smlouvu. Když vidím, kolik peněz už ta válka stála a všem stojí za to v ní pokračovat dál, tak se mi rýsují jen dva možné scénáře. Buď bude jaderný armagedon, protože jestli zvítězí názor těchhle Dorazínů, tak Pánbuh s námi… a nebo bude energetický armagedon pro Evropu, protože nám Putin zavře kohoutky, abychom dostali možnost si vyzkoušet, jak pevní jsme v kramflecích. Stále méně si dovedu představit, že Macron, Scholz nebo Johnson „změní názor“ a budou se s Putinem bavit o míru. Všimněte si, že vůbec nemluvím o Zelenském.

Když vidím to válečné nadšení, které jako kdyby bylo opsáno přímo od učitele Kantorka z Remarquova románu, když vidím výzvy k bombardování Moskvy, když vidím apely německého generála, abychom se připravili na jadernou válku, když slyším Borise Johnsona, kterak varuje před špatným mírem, když poslouchám našeho Fialu, jak je třeba se odstřihnout od Ruska a bohatě se nám to vyplatí, tak mám hroznou chuť napsat Putinovi další dopis, jestli by nebyl tak hodný a vyplnil tu naší touhu po energetické nezávislosti na Rusku a opravdu tu ropu a plyn do Evropy zastavil. Úplně.

Na jaderný konflikt fakt připravený nejsem, ale ten energetický armagedon bych asi chvíli zvládal.

Já se úplně hrozím té agónie. Takhle se to dělalo celý středověk. Žádná rychlá a milosrdná smrt, ale pořádně dlouhá a trýznivá. Aby si odsouzený přál smrt z celého srdce. Rus tohle ovládá velice dobře. On nás prostě dusí pomalu. Taktika anakonda se neuplatňuje jen na Ukrajině, ale v celé Evropě. Máme se dlouho cukat, máme trpět, má nás to nejen zabít, ale i působit odstrašujícím příkladem.

Když tu máme ty proruské narativy a proruské tajné agenty…. Určitě čtou i Kydy, protože jsou přece všemocní. Nemohl by někdo z nichPutina poprosit, aby kohoutky fakt zastavil? Abychom konečně všichni věděli, jak to doopravdy je. Aby bylo jasno. Aby se ukázalo, kdo je tlučhuba a kdo tomu doopravdy rozuměl. Aby se ukázalo, jestli má pravdu Vidlák nebo Lipavský. Já si fakt začínám přát ten energetický rozvrat, protože pokud Rus bude dál dodávat plyn a ropu, pokud tu furt bude teplo a světlo, tak tu na Západě pořád bude příliš mnoho Dorazínů a mohlo by jich být nakonec tolik, že by na Moskvu doopravdy mohli vystřelit.

Jsem v pokušení si přát, aby Němcům jejich předpověď vyšla. Aby toho jedenáctého července Rusové plyn skutečně zastavili a už nepustili. Aby Dorazín a jemu podobní měli jiné starosti, než plánovat úder na Kreml. Ne, fakt nechci zažít skutečně hladovou a studenou zimu. Ale je to lepší, než zažít jadernou zimu. Je lepší nejezdit, nepracovat a mít hlad, než být ozářen nebo vaporizován.

Tož bych prosil, aby buď někdo vyslal jasný signál, že se nakonec na Ukrajině všichni nějak dohodnou. Pokud budou naopak dál vytvářet dojem, že Rusa je zapotřebí zadupat do země, tak se začnu modlit, aby ten neskutečně složitý gordický uzel Putin rozetnul zastavením kohoutků. Je to lepší, než když se globální politický rebus vyřeší pomocí jaderného kufříku.

273 thoughts on “Vysloveně kolaborantský článek

  1. Kdyby byl Putin co k čemu, tak 24. dubna zavřel všechny kohouty do EU a hotovo. Vím, že je to moje sebedestrukční myšlenka, ale výsledek by se dostavil skoro okamžitě. Nechápu, jak Rusko může dodávat ropu zemím, které jsou mu vysloveně nepřátelské. A smlouvy? To je přece jenom papír. Druhá strana se jimi taky moc nezabývá a neřídí.

    1. Asi vám uniklo, že Putin/Šojgu hned po začátku operace nechali Marii Zacharovovou prohlásit, že se snaží té velké válce tou operací na Ukrajině zabránit. To, co jste naznačil, by k té velké válce vedlo ihned.

    2. Už se to tu probíralo.
      1. Rusko se celému světu snaží dokázat, že ono smlouvy neporušuje a je spolehlivý obchodní partner.
      2. Smlouvy jsou porušeny pouze na základě zásahu shůry(zablokování ruských dolarových a eurových účtů; zadržení turbíny od Siemensů v Kanadě)
      A tak dochází přesně k tomu, co tady kdosi předpověděl. Nejprve Rusko donutí zákazníky platit účty včas a tam, kde s penězi mohou manipulovat. Teprve nedávno představitel GAZPROMu přiznal, že některé zahraniční banky jim zadržovaly platby za plyn i několik měsíců, pokud chtěli převod na účty v Rusku. Pak Rusko přiškrtí objem dodávek a podívá se, jak bude v rámci EU Německo solidární s malými zeměmi jako Polsko nebo ČR. Dalším krokem bude zákaz přeprodeje plynu třetím zemím.

  2. Dám do placu jedno téma, kterého si zatím nikdo nevšiml. Tedy co vím. A tím je cena elektrické energie. Sice se tomu česká vláda brání (podle některých problesklých zpráv prý o tom jednal Fiala v Berlíně a tam mu sdělili, že reakcí Německa by bylo zavření planu – jestli si to pamatuji správně), ale podle mě to možné je. Dosavadním argumentem vlády je ochrana minoritních akcionářů (30% ČEZ). ČEZ prodává elektrickou energii na lipské burze za minimální ceny. Není vůbec žádný důvod, aby za stejné ceny nemohl prodávat českým domácnostem. Minoritní akcionář ČEZ by na tom byl úplně stejně. Není důvod, aby si české domácnosti musely kupovat několikanásobně dražší elektrickou energii od překupníků. Tedy kromě důvodu, zda je česká vláda ještě česká nebo spíše německá.

      1. Právě, že nešly. Zisk by měl ČEZ úplně stejný, ať už by prodal elektřinu na burze v Lipsku nebo za stejnou cenu obyvatelům ČR. Cena pro ČEZ by zůstala shodná, ovšem obyvatelé ČR by ji mohli mít nižší o zisk překupníků.
        I když značnou část ceny elektrické energie tvoří emisní povolenka, ale pořád to ještě není nic proti zisku překupníků na burze.
        Je zde jiný důvod, proč česká vláda tak urputně drží zisky německých překupníků a kvůli tomu je ochotna ožebračit obyvatele ČR i zlikvidovat průmysl.

        1. Gerde, dovolím si vás opravit. Na burze se nedá spekulovat na současnost, ale na budoucnost. Pokud prodá ČEZ na burze elektřinu za deset jednotek, tak ji za stejnou sumu jiný i koupí. Tam překupník nevydělá ani fenik. Vydělá, když ji prodá například mě se svou marží. Drobný problém je, že platím těm co jsou na parketě a vlastníku burzy. Jsou to však vcelku menší dílky ceny. Zisk ČEZ je právě rozdíl výrobní ceny a burzovní ceny, minus ony burzovní poplatky. Další drobné minus je, že onen zisk ČEZ může prošustrovat, třeba na odměny, případně hloupými investicemi, což se mu velice dařilo.

          Býť je to pro nás nepříjemné, cena je jediným indikátorem vzácnosti. Pokud by se jakkoli křivila, bude to mít vždy a za každých okolností, devastující účinek.

          Opět to zkrátím, žijeme si nad energetické poměry a trh nám sděluje, že je s tím konec. Vláda svými opatřeními může jen a jen oddálit nutné změny s tím, že jednou musí povolit a tehdy onen vyrovnávací cenový skok bude o to větší. Toto MUSÍ každý pochopit, chce li nějak obstát v budoucnosti.

    1. Nechci si hrat na vseveda, ale uz davno jsem tu nekde psal, ze ty miliardy zisku a miliony bonusu jsou drobne.
      Opravdove penize se „vyrabeji“ na te burze.
      Prece by nebyl takovy problem zjistit, komu to tam CEZ prodava, kdyz uz vime za kolik…
      A potom OD KOHO to kupujeme, kdyz uz taky vime za kolik…
      Zadny investigativec, ani „ekonom“ Kovanda se toho tematu ani nedotkli, takze bych hadal americti a/nebo nemecti burzovni hraci.
      Klidne to muzou byt firmy spriznene s temi minoritnimi akciaonari CEZu, nebo nemusi.
      Ale podle toho, jak je Fiala predposrany, a burzianum se na zisky sahnout nesmi, tak bych to videl na spojence nejvetsiho.
      Byt to Rusove, tak by to z titulek sdelovadel neslezlo, dokud by to nezatrhli.

      Jinak argument s neposkozenim minoritnich akcionaru CEZu prodejem za castku, za kterou CEZ prodava na tu burzu je samozrejme logicky, ale v nasem vztahu ke spojencum logika roli nehraje.

      1. argument s neposkozenim minoritnich akcionaru CEZu……………..
        si děláš prču ti to maj zmáknutý už od 2003

        Lauderova firma CME sice již vyhrála nad Českou republikou v březnu 10,5 miliardy korun, to však jednomu z nejbohatších Američanů nezabránilo bojovat o další peníze. V nové arbitráži nyní na televizi žádá 31 miliard jako ušlý zisk, když jej v roce 1999 Vladimír Železný odřízl od příjmů Novy.
        Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/lauder-muz-jenz-chce-potopit-novu.A030811_223720_eko_profily_pol

    2. A úplně opomíjené je to, že burza nemá možnost něco nakupovat a pak prodávat, ale pouze zprostředkovává licitaci nabídek, za což dostává jakýsi procentuální podíl. Je to podobné aukci. Podstata prodeje na „burze“ je oslovení co největšího počtu zájemců – tzn. v případě české elektřiny i kupcům z jiných zemí – a provize z prodeje jsou pro burzu řádově desetiny procent celkové vydražené částky…

    3. Pane Gerde, možná je to reálné a rychlé řešení.

      Včera tady byl dobrý odkaz, není to z mé hlavy.

      Text nic moc, ale perfektní video, které popisuje jednoduché a rychlé řešení .

      V předvolební době uvidíme v obci kdo je kdo.

      Kdo hledá řešení, a kdo výmluvy.

      Zoufalí starostové českých obcí a měst odstartovali iniciativu za přijetí zákona o zastropování cen energií

      http://www.infokuryr.cz/n/2022/06/27/zoufali-starostove-ceskych-obci-a-mest-odstartovali-iniciativu-za-prijeti-zakona-o-zastropovani-cen-energii11891/

      Starosta, který se nepřipojí, nemůže později naříkat.

      1. Pane Josefe,
        obávám se, že řešení se zastropováním ceny neprojde. Ovšem řešením by bylo ustanovení o přiměřeném zisku, např. max. 100% přirážky k výrobním nákladům. To by se ovšem dotklo celé řady dalších oblastí, jako jsou obchody s chudobou, exekučně justiční mafie, apod., protože by tím došlo ke stanovení toho, co je lichva. Rázem by nebylo možné požadovat několikanásobné náklady řízení nad
        částku dluhu. Proto takové řešení těžko projde a situace se vyřeší až se samovolným zhroucením ekonomiky a státu, ke kterému směřujeme. I když to bude trvat ještě dlouhé roky.

            1. Pane Gerde, pan Fiala to asi již řešit nebude.

              Váhaví střelci mají smůlu.

              Bohužel, přijít mohou horší.

    4. Spíš bych ji označil za korporátní, ale to jsou už jen detaily. To, že jsou členové vlády vlastizrádci (konají proti zájmům ČR a jejím občanům) ze mě nevymlátí ani vrchní čučkař Koudelka

      1. Oni nejsou vlastizrádci!
        Oni jen mají jiné vlasti než my.
        Stejně jako je možno měnit pohlaví jako ponožky, je možno měnit vlasti. Dokonce je možno jich mít několik najednou!
        Být oceńovaným členem české vlády vyžaduje považovat za svou vlast USA, DEUropu /nezaměňovat s Evropou!/ Vatikán, Izrael, Tchaiwan či Tibet.
        V žádném případě se nesmíte ani na záchodě cítit Čechem a nesmíte brát ohled na zájmy devíti miliónů neimportovaných obyvatel ČR – to by byl nacionalizmus, od nějž je již jen krůček k nacizmu!

        Takže – oni jsou vlastenci a ze všech sil bojují za zájmy svých rozličných vlastí.
        My jsme se jen narodili v nesprávný čas na nesprávném místě nesprávným rodičům, za kterýžto dědičný hřích je nám i našim případným potomkům navždy trpět.

  3. Odpoved na Vidlakovu otazku nemam, protoze jak to dopadne, to dneska nevi nikdo.
    Je prilis mnoho promennycha take situaci, ktere zavisi na lidskem faktoru.

    Jenom bych si dovolit tvrdit, ze tech Dorazimu je mnohlem vic, nez se zda, a hlavne sedi na postech, kde se rozhoduje.
    Dam sem nekolik kratkych lahudkovych citaci, z nedlouheho clanku o zastropovani cen ruske ropy, ktery potvrzuje situaci, kterou vyse popisuji:

    „Spojené státy navrhly cenový strop, o kterém rozhodly spotřebitelské země.“
    takze jednomu z hlavnich producent nenahraditelne suroviny, ktere je na trhu jen tak tak, proste rozkazeme, ze od tedka nam bude prodavat za pakatel. hmmm, bez komentare.

    „Hlavní myšlenkou by totiž mělo být to, že jakékoli sankce dopadnou pouze na Rusko a nezasáhnou země, které se na nich podílejí.“
    Napada me, jestli stejne cile meli i u tech predeslych sankci, nebo jestli je to az od tedka 🙂

    Jinak to jsou vypotky nejvyssich predstavitelu nejvyspelejsich zemi. Clanek je kratky, doporucuji.

    https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Kapri-vypustte-si-rybnik-Francie-chce-aby-cena-ropy-sla-dolu-tezari-maji-trestat-Rusko-706863?utm_campaign=cz.contentexchange.me&utm_medium=referral&utm_source=cz.contentexchange.me

    1. Opravdu by mne zajimalo, jestli ti lide veri tomu, co rikaji nebo tim sleduji nejaky jiny, pro nas proste pobijece much mentalne nedosazitelny cil. Te druhe moznosti se dilem bojim a dilem v ni doufam, protoze moznost prvni mne naplnuje beznadeji.

      1. Podle mě děláte chybu v tom, že připouštíte možnost, že většina z nich myslí. Já se obávám, že oni pouze reflexivně zaujímají „ty správné“ postoje.

      1. Nechce se mi věřit, že jsou takoví hlupáci.
        1. Celý surovinový svět si uvědomuje, že pokud se jim to podaří, tak stejným způsobem zaútočí i na jiné dodavatele „drahých“ surovin.
        2. Omezí-li Rusko dodávky, vznikne takový převis poptávky nad nabídkou, že ceny vyletí do nebes.
        3. Ostatní dodavatelé ropy by byli idioti, aby zvedali dodávky, když cena je tak vysoká. Ekonomové navázaní na arabské dodavatele doporučují držet cenu do 150 USD, protože při vyšší ceně by dle jejich názoru začali hromadně kolabovat odběratelé a poptávka by prudce klesla.

      1. Bude to fungovat úplně stejně jako teď. Indie nakupuje od Rusů se slevou 10-15 USD oproti burzovní ceně a prodává už jako indickou ropu(co na tom, že Indie těží mizivé množství) dál za cenu o trochu vyšší než je burzovní. O dopravu se starají tankery pod řeckou vlajkou.
        Z Vladivostoku se vyváží ruské černé uhlí pod názvem mongolské do USA.

  4. Doba je vykolejená z pantů, až to skřípá. Představitelé států na západ od nás, včetně našich válkychtivých vládních činitelů překypují pokryteckou láskou k boji zmítanou Ukrajinou, posílají do bojů zbraně, střelivo, systémy střelby i žoldnéře za současného neustálého volání po míru. Z právního hlediska nemůže existovat mír, aniž by byla vyhlášena válka. A to nebyla, ani jednou z přímo zúčastněných stran. Nemůže být tudíž ani válka ukončena. Ukončena může být jen a jen Speciální vojenská operace. K tomu dojde, jakmile budou naplněny její cíle.

  5. Rozdíl oproti krizi na Kubě v 60.letech, kdy za USA i SSSR jednaly jen malé týmy. Dnes do toho kecaji mnozí. Mnoho státu, parlamenty místo jen prezidentů. Tehdy se veřejnost i média bály jaderné války. Dnes už se někteří ani nebojí. Hirošima je pro ně vzdálená minulost. Kennedy mohl námořní blokádu Kubu přikázat. Chruščov mohl rakety stáhnout. Dnes ani Zelenskyj nemůže některé věci rozhodnout sám. Vyhlásit neutralitu místo přístupových rozhovoru do NATO nebo autonomie Donbasu tohle všecko může rozhodnout jen parlament. A tam se to může protahovat navěky. Pro poslance je snadné hlasovat proti každé dohodě. Potom odpovědnost za všechno dát na bedra prezidentovi.

    1. V 60. letech měla většina emigrantů do USA v Evropě ještě blízké příbuzné,rodiče prarodiče sourozence. Jadernému konfliktu je nechtěli vystavit. Take ovladali jeste rodnou rec. Dnes,po 60 letech je situace jiná.

      1. Sibyla: doba se změnila. Druhá světová válka byla v paměti. Kennedy přišel o bratra a sám byl zraněn. Chruscov ztratil syna. Nechtěli začít další válku. Nejlepší by bylo jen jednání prezidentů částečně neveřejné. Jenže Biden toho není už schopen s pamětí. Kecá do toho liberální veřejnost a média…někdy mám pocit, že těmito kruhy liberálních jestřábů by otřásla jen jedna použitá atomová bomba, jinak se neproberou. To je šílený.

        1. Manueli, neotřásla!!!
          A když – tak se stejně příjemným mrazením v zádech, kvůli kterému milióny lidí usedají k počítačovým hrám, kupují lístky na horory, řvou hrůzou na horské dráze a podnikají zájezdy za adrenalinovými sporty.

          Nebo vstupují do armády či do mafie jako její výkonná složka – nájemní vrazi.

          1. Dnešní mladí muži nikdy neběhali v atombordelu s plnou polní, sapíkem a gazmaskou na hubě po velké okružní a neměli u sebe antidotum. Jakmile „zmizel“ nepřítel, zmizela ostražitost a pud sebezáchovy.

            1. Zkušenost k nezaplacení.
              Dost stačila i branná cvičení, kdy jsme s nasazenou maskou štrádovali po silnici 30 minut, slabší jedinci odpadali i po 15 minutách sezení v lavici s nasazeným chobotem.

    2. Manueli. Myslím si že tehdy o tom skutečně rozhodoval Kennedy a Chruščov. Dneska? Národní státy jsou pro
      ty různé fondy nadace bankovní domy jen buržoazní přežitek. A Evropa je pokusnou laboratoří kam lze až zajít.

      1. Foldas: Asi tak. Je to určitý zjednodušení. Vím, že oba politici měli kolem sebe i další lidi, kteří se vyjadřovali a ovlivňovali, ministry, generály, poradce atd. Pořád jich ale bylo málo. Dnes summit NATO už je asi 30 zemí. Vyjadřují se různé neziskovky a think tanky. Na Ukrajině kdyby vláda návrh nějaké smlouvy dala parlamentu s referendu,útoku to protahovat několik let. U zbraní je ale to naopak. Tam se všecko zrychluje a doba na možnou reakci se snižuje. U hypersonickych raket už nebude ani těch 5 až 10 minut pro ověření planého poplachu. Museli by schválit odvetný útok možná do minuty nebo dvou minut.

        1. Nechápu tu debilitu vlád, kdy si nechávají radit od nejrůznějších think-tanků, kde nemají nejmenší vliv na to, kdo se vydává za odborníka. Dostáváme se opět k tomu, že nikdo nechce za nic nést odpovědnost.

        2. Zelí v době výjimečného stavu, nebo co to tam aktuálně mají, má v podstatě neomezenou moc.
          Jeho slovo je zákon a parlament do toho nemůže kecat.
          Bohužel, slovo zeleniny nic neznamená.
          Ten vládne pomocí jiných notiček, než ze své hlavy.

      2. John F. Kennedy i Nikita Sergejevič Chruščov bojovali v II. WW, proto měli představu, co to obnáší.

        Ti dnešní neumí klepnout ani rybu.

    3. Kdyby jen parlamenty a prezidenti. Tam je nějaká politická hierarchie, vládce rozhodne a dole se to více méně respektuje. Dnešní moc je ale decentralizovaná do více míst a má podobu byrokratických aparátů. Vládne v USA Biden? Nebo ti co mu píší na taháky, že se má při tiskovce posadit? Ve státě, v armádě, na soudech, v médiích, v korporacích. Různě se to pere a pletichaří proti sobě, ale navenek se to chová jako dav. Emocionální rozhodnutí, nulová strategie, žádná předvídavost. Kdo z nich by se tomu postavil a měl by nějaký vlastní názor, ten je konkurenty okamžitě zničen. Jako ten německý generál co někdy v lednu (?) říkal, že je třeba dát Putinovi pro začátek respekt, že to nic nestojí.

      Působí to na mne dojmem, že Rusové podcenili míru iracionality západu a tak tu válku bohužel neukončí nějaká jednání a pragmatický kompromis, ale něčí ekonomické a / nebo vojenské zhroucení se. To bude jednak trvat dlouho, zemře při tom zbytečně mnoho lidí a je u toho velké riziko jaderné apokalypsy. Bohužel.

      1. Ono to v Rusko ještě ve většině případů funguje tak, že šéf rozhodne a zbytek poslechne.
        Proto jsou také úspěšné rodinné firmy, kde obvykle jeden velí a zbytek má poradní hlas a povinnost poslechnout.
        V korporátu jde jen o to, udržet cenu akcií a výplatu dividend.

  6. Vidlák je přesvědčen, že Putin od počátku plánoval dlouhý konflikt. Tedy od počátku plánoval dlouhý intenzivní konflikt s obrovskými ztrátami jako řešení malého zamrzlého konfliktu s minimem obětí. Přitom má podle Vidláka v rukou snadný nástroj (zastavení plynu), kterým dokáže Ukrajinu a celý Západ donutit ke kapitulaci. Proč tedy ten nástroj nepoužil místo války? Stačilo by přeci vyhlásit, na východě se udělá referendum (legálně a všichni budou výsledky respektovat) nebo vypneme plyn. Místo toho si vybral vraždit ve velkém lidi (Rusi Rusy, ruskojazyčné Ukrajince i ty ostatní) ve válce.

    1. Ja by som povedala, ze Putin neplanoval, ze rozputa velky konflikt, ale ze sa pripravoval, ze aj takto to moze dopadnut … a tak ma z coho ist aj v dlhom konflikte .. ja som tiez neplanovala koniec sveta a hladomor za prveho kovid lockdownu, a napriek tomu idem este na (niektore) zasoby z tej doby …

      1. To je marný.
        Tihle lemplové vám přesně vysvětlí, o čem je Vidlák přesvědčen, o čem je Putin přesvědčen.
        Melou svoje hámotiny pořád dokola.
        Příště s tím přijde zase…

        1. Nejen Google, ale i řada jiných na nejrůznějších sociálních sítích a v diskusích testují inteligentní boty, kteří se tváří k nerozeznání od živého diskutujícího. Je možné, že Seznam ještě tak vyspělé technologie nemá, takže nám sem zatím pouští tyhle parodie.

          1. Buďto jsou ty nástroje ještě příliš nedokonalé (asi jako pazourková sekerka) nebo nastala při vývoji chyba – půlka čtenářů se jim směje a druhou půlku nasírají svojí hloupostí…

    2. Náhodný: možná protože na rozdíl od roku 2015 už má letos větší dobyvačné cíle? Už chce nejen referendum u separatistů, ale i zabrat celou Doneckou a Luhanskou oblast. Obsadit Cherson s vodním kanálem pro Krym. Protože chce válkou přeměnit i ruskou společnost? Protože chce aby sankce vyhnaly ruské oligarchy ze Západu pryč od dolaru? Sám by je k tomu nikdy nedokázal přimět. Jde o víc než půlku Donbasu, jde o světový řád. Sám je pravděpodobně pod mnohem větším tlakem od jestřábů než od holubic. Druhá Minská dohoda by všechny, Ukrajinu, separatisty, Rusko, EU, vyšla mnohem líp než válka, kde vydělá jen Čína a americká elita zbrojařů a bankéřů. To už je práce pro historiky, zjišťovat, proč tu dohodu nebyl zájem naplnit. Podobné jako dnes píší o roce 1914, proč začala válka, i když světovou válku skoro nikdo nechtěl. Politici uvažovali jen o krátké omezené válce Rakouska proti Srbsku.

    3. Tak hlavně Putin to nedělá „jako řešení malého zamrzlého konfliktu“, ale jako znovudobytí historických ruských území s původním ruským (či ruskojazyčným) obyvatelstvem, aby se toto celé stalo součástí nově vytvořené prosperující části světa, jejímž centrem bude Čína a Rusko. Kdo nebude „dobyt“, zbyde jako součást upadajícího a rozkládajícího se Západu, jehož centrem budou USA a EU. Autonomní je ten, kdo má suroviny, energie, potraviny, vodu a armádu, která mu to ubrání. Toto nově vznikající centrum světa na východě má toto vše. Západ nemá suroviny a energie a proto bude jako podvázaný nádor odsouzený ke chřadnutí a poklesu životní úrovně někam na úroveň primitivního soběstačného zemědělství s minimem HI-TECH a jiné produkce. Představa, že na východě nemohou dělat HI-TECH, protože jsou blbí, je hodně namyšlená a brzy budeme vyvedeni z omylu. Západ ale klesá z hodně vysopké životní úrovně a východ stoupá z hodně nízké. Kdy se to protne a lidé začnou emigrovat z upadajícího západu na prosperující východ? Kdy se začneme na okupaci Ruskem těšit jako Havel na naše připojení k Západu? Můžeme tipovat.

      1. „Západ ale klesá z hodně vysoké životní úrovně…“
        Západ nemá moc vysokou životní úroveň – má jen životní úroveň na dluh. Jako když si nezaměstnaný vezme velikou televizi na splátky.
        Teď nastal čas všechny ty televize splácet.
        Navoněná bída…
        „Západ“ začíná být diagnóza.

        1. „‚Západ’ začíná být diagnóza.“ To je velice výstižně řečeno. Jen on byl diagnózou vlastně vždy, minimálně od dob, kdy se rozhodl dokazovat světu svou domnělou nadřazenost. Nejprve v křížových výpravách a posléze kolonizací.. Jen to uměl vždycky všechno krásně vyžehlit a ze zvěrstev dělat selhání jednotlivců či tu fuj fuj minulost, která se jej už netýká, protože on se přece změnil a omluvil, no a ta liberální demogracie a lický práva…

    4. Náhodný kolemjdoucí bagatelizuje 14 000 mrtvých na Donbasu.

      Američané netolerovali zbourání obchodního centra a začali vraždit ve velkém v zemi, která za zbourání nemohla. pokud vím byli to Saudové co pilotovali letadýlka.

      Američané netolerovali(oni si to dokonce vymysleli) incident v Tonkinském zálivu a začali ve velkém vraždit ve Vietnamu.

      Američané netolerovali Japoncům bombardování Pearl Harboru a tak Japonské metropole Hirošima a Nagasaki byly vystaveny nejkrutější zbrani na světě v podobě atomové bomby.

      Američané netolerovali Iráku, že neposlouchá příkazy páníčka a tak začali vraždit ve velkém v zemi, která je na hony vzdálená od USA na základě vymyšlených zbraní hromadného ničení.

      No a co Rus? Tomu osm let západ v čele s USA sliboval naplnění Minských dohod a ukončení vraždění na Donbasu. Nestalo se tak, navíc všemožně vyzbrojoval Ukrajinu s cílem vytvořit zemi s militantními ambicemi ve směru na východ a zašlapat Rusa do země.

      Co by udělaly Spojené státy? Co říkáte Náhodný kollemjdoucí?
      Odpovím za vás.
      Provedli by totální válku, ne tak jak jí vede Rus, ale tak jako to umí jen oni. V prvních hodinách války by rozstříleli všechny elektrárny, veškerá letiště, televizní studia, všechny mosty, nějakou tu nemocnici, zasáhli by řídící centra, silnice by zmizeli a bombardovalo by se tak dlouho, dokud by jejich slovy nezmizela dotyčná země z mapy světa a nevrátila by se tak do doby kamenné.

      Tak co vám vadí na speciální operaci, která je proti řádění USsviní jen operací proti náckům, kteří to dávají o sobě vědět kdykoliv jen můžou a to nejen symbolikou a hajlováním, ale i občasným upálením nevinných lidí, tak jako to provedli v Oděse.

      1. Hnidopich: dodám, že má Donbasu je skoro milion ruských občanů, kteří byli ostřelováni. To rozdávání pasů tam bylo sice dost účelové, aby měli záminku, ale i jiné státy by vedly válku, kdyby jim stříleli na občany. Mediálně by to ale měly před světem obhájene taková Británie nebo USA. Věcná škoda, že se to nemohlo uklidnit určitou autonomii Donbasu, válka být nemusela kdyby vyjednávání za minulý rok k něčemu vedlo. V únoru jsem doufal v mírově urovnání do poslední chvíle. Rozhodování Zelenskeho bylo zvláštní poslední týden před invazí. Ostřelování měst separatistů se zvýšilo cca 30x oproti lednu a minulému roku v průměrném počtu granátů za den. Odmítal ale vyhlásit všeobecnou mobilizaci a pokusit se vyhlásit neutralitu. Dávalo by smysl to udělat naopak. Vyhlásit mobilizaci, aby odradil od invaze, ale současně nestřílet na Doněck a usilovat o jednání nejen v OSN za několik týdnů, ale ihned s Kremlem i separatisty. Teď je mediálně politicky půlka února přehlušena tím jeho rozhodnutím zůstat v Kyjevě v prvních dnech bojů. Časem se ale budou lidi vracet k těm dnům těsně před invazí a přemýšlet o nich.

      2. Ještě zapomínáte na to, že i když oficiálně Ukrajina v NATO není, tak reálně je tam vojáků a hlavně důstojníků víc, než v některé zemi, která tam oficiálně je. A co ty neexistující (dá se říct dobročinné) mikrobiologické laboratoře? Taky začátkem války prosákla informace, že Rusové zničili neexistující námořní základnu NATO. Atd.
        Ukrajinci jsou tam jenom jako kanonefutr, o ně vůbec nejde. Zápaďákům se hnusí stejně, jako Rusi (nebo třeba my)

    5. Ano, to mohl udělat. Ovšem ještě jednodušší by bylo, kdyby Západ a Ukrajina dodržovaly Minské dohody.
      Že Putin vede válku, to chápu. Proč ale chtějí válku demokratické země, to do smrti nepochopím. Nebo mi to vysvětlíte ?

      1. Humprey: odvracejí pozornost od svých problémů k vnějšímu nepříteli? Po s islamizace, dluhu, stárnutí obyvatel. Mají čím omlouvat cenzuru a výdaje na zbrojení?

  7. Navrch mají vždycky ti největší šmejdi. Právě proto,že to jsou šmejdi a neštítí se ničeho. Bohužel to tak je a nic s tím nenaděláme.

    1. Navíc ti největší šmejdi bez mrknutí oka posílají miliony na smrt, ale když pak si výjimečně občas sekera nebo oprátka přijde pro ně, tak z toho neopomenou dělat největší křivdu historie a dojímat tím celé následující generace. Například na nejrůznější publikace a životopisy všech možných představitelů Třetí říše by už nestačila ani středně velká knihovna. Nemluvě o nebohých „krajanech“ a jejich „nesmírném utrpení“ s ničím historicky absolutně nesrovnatelným. To ani Ježíš na kříži si tolik nespravedlivého utrpení neprožil.

  8. Znovu se ptám… ví tady někdo, kam se tenhle mišmaš otočí?

    Otočí se za penězi Vidláku. Jak pravil Hercule Poirot (resp. Agatha Christie). Dramatické události mají stále stejný průběh (tedy + -). Viz. Mým národům v roce 1914 a reakce Mých nadšených Vídeňáků, resp. Dorazínů „Serbien muss sterbien“ a do Vánoc s nimi zatočíme. Když dědula z Hofburgu zemřel za dva roky, už bylo ukládání toho, co po něm zbylo, do kapucínské hrobky, odfláklé. A v roce 1918 Karel se Zitou už jen prchali do exilu.
    Ale záleželo na národních náturách. TGM jako poslanec se na začátek německé mobilizace zajel podívat do Drážďan a viděl perfektní pořádek a disciplínu, která skončila po 4 létech totální deziluzí.
    Takže Vidláku, rozhodnou peníze a ochota trpět. Prý když se sčtou všechny světové dluhy v USD, převyšují 2,5 x HDP USákova. Takže zelené žabí kůže bych penězi nenazýval. To rubl podložený obrovským surovinovým bohatstvím Ruska je jiná věc (navíc jištěný jadernými zbraněmi a také těmi, kterým se nemá USák jak bránit).
    A ještě, vzpomínám si na své mládí v padesátkách, kdy jsme pravidelně mívali o mrazivých zimách uhelné prázdniny, doma jsme topili skvělými kamny značky Club uhlím pouze v jedné místnosti a na citrony jsem stál frontu. My jsme to přežili, protože jsme byli natrénováni žít skromně. Jak omezení přežijí ti mladí, chytří a bohatí, kterým účet v bance, plný elektronických zelených žabích kůží, nebude nic platný, protože bude bezcenný, bude spíš brzy aktuální otázka.
    Řekl bych, že ruská nátura je odolnější, než naše z mého mládí, takže odpověď na Vaši otázku z úvodu je jasná.

    1. Od 1.6.2022 je ruský rubl vázán na zlato.
      „Ruská centrální banka nabídla ruským bankám, že od nich bude vykupovat zlato za pevnou cenu 5 000 rublů za gram, jednak navázala rubl na zlato, a protože se zlato obchoduje v amerických dolarech, stanovila spodní hranici ceny rublu ve vztahu k americkému dolaru.“
      https://www.zlato.cz/zlato/analytik-rusky-rubl-je-nyni-pevne-spojen-se-zlatem-a-komoditami/
      V době stanovení vazby rubl-zlato se na mezinárodních trzích zlato obchodovalo za cenu přibližně 62 dolarům za gram a kurz přepočtený přes zlato byl 80,64 RUB za 1 USD. Dnes je kurz 52-53 RUB za 1 USD.

    1. „… jestli akce provádějí v uniformách nebo v civilu…“
      Samozřejmě buď v civilu, nebo v uniformách ruské armády …
      to aby splynuli s okolím, v těch UA uniformách by již byly pod „kytkama“ … to dá rozum !!

  9. „…tak se začnu modlit, aby ten neskutečně složitý gordický uzel Putin rozetnul zastavením kohoutků.“

    A neměl byste se spíše modlit, aby ukončil válku, kterou rozpoutal? To by situaci docela řešilo, ne?

    Vy často mluvíte o míru. Jak se tu vlastně díváte na ruskou opozici. To jsou ti, kteří protestují proti putinově válce, a kterým hrozí kriminál už za slovo válka. Teoreticky by to měli být vaši ideoví spojenci. Ale nikdy jsem tu nečetl nic dobré na adresu kohokoliv, kdo si dovolil odporovat Putinovi nebo ho kritizovat.

    1. Možná váš pohled stanovil počátek světa 24. dne měsíce února, a před tím se jen temnota vznášela nad vodami…

      Narozdíl od tohoto pohledu zdejší gnostici probírají i dobu předchozí, která to „rozpoutání“ staví do jiného světla.

    2. Mimochodem – válku začala ukrajinská junta, která se prostřílela k moci na Majdanu ostřelováním Donbasu a Lugansku. Jak ji teď mají ukončit?
      Jaký trest navrhuješ pro ukrajinské členy vlád od 2014?
      Má Rusko požádat i o vydání EU politiků. kteří Majdan financovali, zorganizovali a účastnili se ho?
      Za ČR tam byli Schwarzenberk, Kocáb, Štětina, Liška (na některé jsem určitě zapomněl)
      Jaké tresty pro ně navrhuješ?

    3. A co pohled lidí, kteří žijí na Donbasu? Nemají právo žít v zemi, kde je vlastní vláda nebude terorizovat?
      Nejlepší by bylo ukončení bojů a plebiscit na území Luhanska a Doněcka. Lidé by sami měli rozhodnout, kam chtějí patřit.
      A nechoďte na mě s Mnichovem. Naše vláda sudetské Němce netýrala.

    4. A ještě jednou a snad už naposled.
      „kohokoliv, kdo si dovolil odporovat Putinovi nebo ho kritizovat.“
      Nejznámější z nich je asi Chodorkovskij. Z dob divoký privatizace jsou za ním mrtví – asi jako za Krejčířem. Nezákonná privatizace, neplacení daní. Havel ho pozval na pražský Fórum 2000 – víc to vypovídá o Havlovi než o tom grázlovi.
      Byl by to dobrej člen STANu.

      1. Jeste nez si z nej zapad udelal mucednika, tak to byl jeden z nejbrutalnejsich ruskych oligarchu.
        Psali o tom dokonce i u nas v Tydnu (v devadesatych letech jsem odebiral, pak se kvalita dost zhorsila)
        Chodorkovkij mel na titulce obrovskou fotku v cernem, a vypadal, ze prave pujde mucit sve odpurce.
        Ted ma zase zapad modlu ze Zelenskeho a predtim Grety…
        To mi pripomina nepoucitelnost te dvanactkrat rozvedene pani.

    5. „Náhodný kolemjdoucí“- Nato že jdete náhodou okolo, tak tu couráre nějak často; nepřekročil jste někde „bludný kořínek“ ?! To víte, člověk se pak potácí v kruzích a nemůže se z toho vymotat …
      … a k tématu věci; to jako byste chtěl, aby se i v tom Rusku řídili podle vzoru našeho „milionu chvilek nenávisti“?! … nechte to na nich …

  10. Vidláku, ptáte se na náš názor, jaký pohled převládne.
    Můj názor: jako v posledních minimálně sto+ letech převládne záměr těch, kdo během této této doby všechny války cíleně organizují. Názory a činy nikoho jiného na to nebudou mít vliv. Jde o to, jestli v té úzké elitní komunitě převládne pragmatismus nebo geneticky daný náboženský fanatismus.

    1. Dal by se váš názor vyjádřit také tak, že vše je již dané a my na to nemáme sebemenší vliv – a tedy není ani smysluplné se do toho jakkoli „míchat“?

      1. Asi ano … v podstatě záleží, kam jsou ochotni vládci na straně USA zajít. Putin řekl, kam je ochoten zajít (na co by nám byl svět bez Ruska).
        Otázka tedy zní, zda existuje myšlení – na co by nám byl svět, když ho nebudeme ovládat …

        1. Už to, že jste to myšlení popsal, znamená, že existuje. Ta Vidlákova otázka je, zda i převládne.
          Na to se ptát v USA moc smyslu ale nemá – odpověď musí vyjít z jiných subjektů.

          Má osobní představa využívá pojem „kolektivní vědomí“ a proto si myslím, že úplně nejdůležitější je má vlastní odpověď – i s vědomím, že je jen malým střípkem. Ale možná právě proto je tak důležitá.

  11. Telegram:
    Bílý dům ztrácí důvěru, že Ukrajina bude schopna získat zpět území, o které přišla během čtyřměsíční války – a to i s pomocí těžkých zbraní ze Západu. Informuje o tom CNN s odvoláním na zdroje z prezidentské administrativy.
    „Poradci amerického prezidenta Joea Bidena zahájili interní debatu o tom, zda by ukrajinský prezident Vladimir Zelenský neměl změnit definici ukrajinského „vítězství“ a přizpůsobit ji možnosti nevratného zmenšení své země“.

  12. Nejdřív je potřeba podívat se na začátek konfliktu,proč bylo tolik Ukrajinské armády soustředěno na východě.Putin jel předešel Ukrajinskému útoku o několik hodin,Doněcko Luhansko mohlo být zmasakrováno během několika hodin a Ukrajinci by se nezastavili na hranicích,pak by válka měla jiný děj.

    1. U těch Američanů si nikdy nikdo není jist – možná to celé bylo jen důsledek toho, že nechtěli připustit, že by se netrefili v předpovědi Ruského útoku k 16.2. – a to jim zcela zatemnilo uvědomění si možných následků.

      Tahle teorie je sice podepřena mnohými prokazatelnými „body“ Amerického „manévrování“ v následných krocích, ale není určitě jediná… 😉

  13. Dnes nikam na Floridu
    hybajte do Madridu!
    Pipi bílá černoška
    fialová ponožka
    s nimi také kadet Lípa!
    Budíček jim právě pípá.
    Jen nezaspat na ten summit
    jen se ještě trochu umýt
    máznout globín na boty
    vzít aktovku na noty.

    1. Bude tam i Děda mrazík
      nepřiveze ho však gazík
      vysadí ho z vrtulníku
      u Frankova památníku.
      Čestná roto, k poctě zbraň!
      Dívejte se všichni naň
      jaký kotoul umí děda!
      To nikdo z vás hned tak nedá!

  14. Americká blokáda Kaliningradu, prostřednictvím tupých Litevců spíše naznačuje tu jadernou, než plynovou zimu. Neoconi fakt dělají vše proto, aby RF dohnali k nejzazším řešením. Znova zopakuji, co jsem tu už psal vícekrát. Nevím jestli Rusko tuto válku vyhraje, ale jsem si naprosto jistý, že ji neprohraje.

  15. Nějak mi chybí to hrdinské odhodlání, vysedět problém až do konce. Slováci – dodávka F16 se nějak opozdí, nejsou čipy, Německo – Leopardi se nějak opozdí – není titan, Česko – vyčerpaly se možnosti vojensky pomoci Ukrajině, není co dodávat…. a to je jen to co prosáklo ven. Zatím se z komínů hutí, zřejmě již zabavených ruskému oligarchovi nekouří a ve skladech modelů slévárny speciálních slitin se nadále pěstují žampiony. Ani flotily dopravních lodí nedovážejí z celého světa nakradené suroviny a dokonce se neuvažuje o přesunu měst pod nimiž jsou poslední zbytky uhlí, ba se ani neobjevili náboráři nedostatkovejch votroků k roztáčení kol výroby.

    1. Jestli ono to nebude zhusta tím, že jsou politické elity i mainstream totálně odtrženy od reality. Řídit se takovými Novinkami, tak už musí být ukrajinská armáda minimálně ve Vladivostoku a Rusku nezbyl jediný voják mladší šedesáti let. Evropští politikové čím dál tím víc připomínají puberťáky, kteří mají ve všem velké oči, hlavně vůči sobě a svým domnělým schopnostem, ale v reálu skutek utek. Za mě by měl být politik na prvním místě být hlavně schopen realistického pohledu na situaci, stejně jako na možnosti jejího řešení.

  16. Na Ukrajině se nedohodnou, tentokrát ne. Putin jede o všechno.
    I kdyby se dohodli jakkoliv, i se zabráním Ukrajiny od Charkova po Oděsu tak to vždy Západ přepere přes media jako vítězství, a že Rusko ustoupilo, ukázalo slabost a nezabralo celou Ukrajinu, že v podstatě vyhráli a Putin, protože jakýkoliv ústupek který se jim dostane do Rusa je prostě slabost.
    Bohužel stejný postup praktikují novoEvropani proti původnímu obyvatelstvu Evropy, ale to už se buď nevidí nebo je to plán.

  17. Ono je v dnešní době špatně i ten dvojí metr.
    Říká se že když se kácí les tak létají třísky.
    Takže pakliže se například ukáže, že zásah toho obchodního centra byl díky odchylce, ale zkrátka zásah, tak hysterická reakce naprosto není na místě protože nikdo neřval když američané a spojenci bombardovali cíleně civilní cíle v Srbsku. Když byli upáleni lidi v Oděse, a mohli bychom pokračovat. Ono bylo přes limit i to když zlikvidovali v Iráku toho Íránského generála.
    Musíme si říct, že je třeba mladým vyvracet tu jedinou pravdu kterou masírují média a tak dělají příkopy mezi generacema. Horáková? Hm, OK a Rosenbergovi co…atd atd.

    1. Ale vždyť amíci proto mají takový hezký pojem Collateral damage.
      Údajně tam bylo víc než tisíc nakupujících, a má být 11 obětí, není to nějaký nepoměr?
      A propó, už jste někdo viděl fotku nějaké oběti?
      A největší fór z hnovínek
      „V okruhu pěti kilometrů nebyla v okolí nákupního centra Amstor v Kremenčuku žádná vojenská zařízení,“ prohlásil ukrajinský ministr vnitra Denis Monastyrskyj“.
      Stačí si na Mapách.cz dát do vyhledávání Amstor Kremečuk a ani ne 50m od obchoďáku najdete slušně velkou fabriku.

      1. To je ten problém. Pár blbečků včetně mne si otevřelo mapy a vidělo. Pak si dohledalo info, cože ta fabrika vyrábí – opravuje raketové systémy. Navíc na interaktivních mapách je info, že je od března Amstor zavřený.
        Kupodivu i jedna z francouzských diskuzí pod videem vyzněla tak, že většina přispěvatelů považuje celou událost za fake.

    1. Je to přesně naopak, než tvrdíte. Dokonce i to video to potvrzuje. Obrazový vjem nás šálí mnohem více, než intelektuální pochopení situace. To je jeden z důvodů povrchnosti současné generace. Mnohem více se soustředí na obrazový vjem, než psaný text. To mimo jiné přináší velké množství, v zásadě nezpracovaných, nepochopených vjemů. Pochopení textu vyžaduje větší intelektuální úsilí, ale také přináší lepší výsledky v pochopení kontextu.

      1. A když už jsem u toho…další velký průser našeho bezvadného, progresivního školství, je ústup od memorování učené látky. Prý v době internetu je důležitější si věci správně najít, než si je pamatovat. Asi proto máme tolik gůgl géniu. Opakování je matka moudrosti. Memorování procvičuje mozek, který se pak lépe orientuje a chápe fakta „nalezena na internetu“. Takže i to komunistické memorování básniček k něčemu bylo. Když dnes vidím všechny ty mladé, krásné a progresivní kantory, jak vyrábějí další generace ještě hloupějších dětí, je mi úzko.

        1. 2Mandaladan

          Kdyby předchozí generace nezprofanovala pro své děti významy slov, dalo by se s vámi v tom „memorování“ i souhlasit. Bohužel, bez skutečných reálných významů slov memorování působí jen jako brainwashing – česky – vyprání mozku.

        2. Mozek nepracuje z flashky. Podvědomí, intuice, nápady, vše vychází jen z toho, co je v tom okamžiku v hlavě a ne někde v knihovně, i když elektronické. Až tak je to jednoduché.

          1. 2dub

            Zkuste to domyslet do detailu – kdyby to bylo přesně tak, jak jste napsal, nikdy by nemohla vzniknout zcela nová idea. Obsah hlavy totiž na „nové věci“ nestačí… 😉

            1. 2lentilka
              Vy si děláte legraci, že?
              Pokud ne, tak Vás prosím, abyste Lentilko, rozvedla, kde podle Vás
              vznikají ty nové idey a na základě čeho.

              1. Králíku, při vší úctě k vám – spor mezi idealisty a materialisty je tu tak dlouho, jako lidstvo samo, a ten spor je nerozhodný. Někdo sází na prvotnost ideje, jiný zase hmoty. „Vědecky“ dokázat nemůžete ani jedno.

                1. To sice ne, ale mám takový neblahý pocit, že pokaždé, když se začaly vyvyšovat nějaké ideje nad materii světa a existence, dopadlo to prakticky vždy stejně. Nejprve ohromným utrpením, válkami atd. a konče dogmatickým uctíváním zlatého telete nepřipouštějícím žádné pochybnosti. Aby nakonec časem ony vznešené ideje splaskly a nezbylo z nich nic než sypání si popela na hlavu. Viz třeba nedávný „boj proti mezinárodnímu terorismu“, po němž nakonec zbyl jen zbídačený Afghánistán, Irák, Libye a další a dneska jsou vlastně jeho někdejší hlasatelé rádi, že je na přetřesu Ukrajina.

                  1. A jak víte, že ti, kdo vyvyšovali nějaké ideje, to nečinili v zájmu svého materiálního blaha?

                    Mluvíme každý o něčem jiném – já o „čistých“ principech, vy o zmršené praxi.

            2. Stačí, Lentilko, stačí. Obsahem hlavy není jen souhrn faktů, které jsme našprtali, ale i nadstavba, která s těmi fakty umí pracovat. K obsahu hlavy patří i síť vazeb, která se buduje právě při ukládání a zpracování oněch informací, schopnost nacházet vazby nové, jakož i schopnost zobecňovat a nacházet analogie.

              „Vědět“, to není jen dovednost vyklopit uloženou informaci, z toho opravdu nové ideje nevznikají.

              1. Myšlenky nás napadají. V tom je čeština velmi výstižná.

                Úkolem rozumu (rozum není vše, co máme v hlavě) je rozpoznat, že 99% myšlenek, které nás napadly, jsou blbosti.

                1. Ano, čeština je výstižná – takže pokud „napadají“, tak jiná forma je: „odkud padají“.
                  Je teorie, která říká, že člověk v podstatě vymyslí jen to co viděl, slyšel, prožil, resp. pouze kombinace těchto událostí. Pokud ovšem vezmeme v úvahu, co všechno člověk vymyslel, co vše ho „napadlo zkombinovat“, pak je možná legitimní otázka, zda takový kretivní člověk nemá k dispozici (byť i podvědomě) prožitky a zaznamenané události všech.

                  1. Stoupenci C. G. Junga a jeho „kolektivního nevědomí“ by vám určitě dali zapravdu. Anebo trošku divočejší koncept Ruperta Sheldrakea „morfické rezonance“.

              1. Když jsme tak u toho, tak intuice nevychází ani z té „hlavy“…

                Nechám to však otevřené – musím, bohužel, dělat i méně zábavné činnosti.

      2. Nic nelze tak lehce zfalšovat jaho obraz – falšování fotek, videí, filmové triky – to všechno má dlouhou tradici.

        1. 2babaluba

          Ano. Přesně. Když je cílem zmatení, je úplně jedno, zda jsou použita slova bez významů anebo obraz bez kontextu. A bez kontextu ten obraz ani není potřeba moc falšovat… Nikdo ho stejně nepochopí – a to může proběhnout i plno seminářů na vysvětlovací téma… I když by už stačil ten Bosch, ještě lepší příklad je Mona Lisa…

          1. No, rozdíl zde přeci je …
            Pokud člověk zhlédne video, které je zfalšované, pak je nakloněn více tomu věřit, protože „viděl jsem, nic mi nevymluvíte … zkrátka VIDĚL jsem“. Člověk tak nějak v podvědomí bere, že se událost fakt stala.
            Kdežto u psaného textu víte, že to NĚKDO napsal, že mohl dát svůj názor, že mohl situaci úmyslně nebo nevědomky chybně popsat …
            Takže na jednu stranu je člověk nakloněn tomu co vidí brát za realitu, na druhou tomu co čte přiřazovat pochybnost, zda to je popsáno nezaujatě, správně, korektně …

      3. 2Mandaladan

        „Pochopení textu vyžaduje větší intelektuální úsilí, ale také přináší lepší výsledky v pochopení kontextu.“

        To by ten text musel prve někdo správně napsat, aby pak šel ten text pochopit v kontextu.

        Ne vždy se ale pisatel má možnost odkázat na znalostní bázi čitatele, aby mu to umožňovalo potřebný kontext popsat. Zahradu pozemských rozkoší jde slovy popsat jen velmi nepřesně, vidíte-li obraz, není třeba slov.

  18. Téměř OT, ale musím:
    Soudružka učitelka na 1. stupni ZŠ zakázala dětem tančit kozáčka, se zdůvodněním, že to je ruský tanec.
    Tak nevím, co si ty děti nakonec ze školy odnesou.

          1. Myslet politicky, Halík!
            Ukrajinský národ je tu přece už tisíce let, vykopali Černé moře, stavěli pyramidy a vůbec byli v čele veškerého pokroku světa. Samozřejmě byl tím pádem první hopak a protože v zemljankách se vyšívanka a šaryvary nosit nedají, tak si to ti zaostalí rusové přejmenovali na kozáčka, taky protože v abecedě nemají h a oblékli si, co dům dal.
            Vždycky z hopaku kozáček a ne naopak, jasné?

  19. Jadernou zimu přežijí jen nižší organismy, bez elektrocentrály. To je jistota, na které lze stavět. Počátek zimy je první jaderný výbuch.
    Jedině strach z této zimy drží západní demokraty od pokušení těžit na Jamalu vlastní ropu.
    Má Západ ideologii? O žádné není slyšet, ale je vidět. Chce ovládnout svět, tedy obchod s energií. Soužití lidí ho nezajímá.

  20. Tak s tímhle Vaším, vidláku: „dnešní doba je opravdu vykolejená“má blbíš stejnej problém jako profesor Hrbolek ve fyzice probíraným devatenáctým stoletím (jako se „stoletím páry“!).

    https://www.youtube.com/watch?v=Vrn_vxvvYIg&ab_channel=Alfa3XXXL

    Přece každej blbíš ví, že největší dramatik všech dob vložil do úst Hamleta přesný pojmenování pro doby, kdy dorazínové a jim podobní se namnoží v množství větším než malým. Přesně tedy má bejt:
    „doba vymknutá z kloubů šílí“!!!
    Takže si to, prosím, opravte a nevymýšlejte vymyšlené. To za prvý.

    No a za druhý, Dvořáku. Ve vší úctě, kdyby tyhle Vaše: “…menší jaderné výměny “ četl již vejš zmíněnej William Shakespeare, vůbec nepochybuju, že by ve Vašem případě z toho Hamletovskýho textu odvolal jak „vymknutí“, tak i to „šílení“, protože by i největšímu dramatikovi všech dob, stejně jako blbíšovi, patrně došly slova!

    1. Podívejte – Američani shodili na civilní města 2 atomové bomby a svět prokazatelně existuje. Problémem je, že dnes máme vedle bomb této velikosti i bomby, po použití kterých bude planeta neobyvatelná.
      Takže jsem si dovolil kategorii „menší jaderná výměna“ odvodit od přežití použití těchto menších bomb.

  21. USA vytvořily dluh a ze něj podporují Ukrajinu. Británie vytvořila dluh a za něj podporuje Ukrajinu. EU vytvořila dluh a za něj podporuje Ukrajinu. Krom toho jako bonus i jednotlivé státy EU, například my, jsme podporu Ukrajiny pořídili také na dluh.Západ jako trumf v této lapálii se chce odpojit od energií a surovin Ruska. NE, takhle se žádná válka vyhrát nedá. Je to asi poprvé v historii, kdy válečníci válčí na dluh. Navíc věštím, že Rusko se teprve zahřívá, zkouší zbraně, taktiku a hodně se učí. Podrobuje zátěži velitele a hledá ty správné, co se nezakecaj. Zatěžuje ekonomiky Západu a jistě odhaduje, kde jsou slabá místa, aby udeřil. Podle všeho je již stanoven okamžik, otočení kohoutků.

    Názory jako:

    -bavíme se zde o 1%, tak moc je to pro USA osudové
    -Dopad bude třeba snížení HDP o 1%, při absenci plynu 2-3%

    svědčí o naprostém nepochopení toho, co nás čeká a o co se hraje. Rusko vrátí sankce Západu i s bonusem. Budeme tím trpět i my, což je k pláči, ale jako pořádná facka Západu to za to stojí. Připravme se a vydržme.

    1. Na krátký čas bylo na jednom ukrajinském kanálu přístupné video střelby z raketového systému. Byly vidět 4 odpaly raket, pátý byl zvláštní. Raketa 2 vteřiny stoupala, pak se otočila o 180° a zamířila na své vlastní odpalovací zařízení. V komentáři byly dohady, zda to byl ruský REB nebo chyba v naváděcím systému rakety.

    2. Traduje se, že Rusové pomalu zapřahají, ale rychle jedou. Odhaduji, že už mají víceméně zapřaženo, takže upravit postroje, nového velitele už mají, ještě to tradiční posezení před cestou a pak nás Bůh ochraňuj.

      1. Manueli je vidět, že nechápete současné postavení dluhu.
        Pokud se platilo kovem, (zlato, stříbro), nešlo dělat dluhy dnešní podoby. Teprve „odtržení“ dolaru od zlata, nastartovalo fiat měny, což jsou peníze vytvořené dluhem. Jednoduše, jeden den nemáte na účtě nic a najednou, bankovním kejklem, máte na účtu jakoukoli částku.
        Je pravdou, že USA vedly násilí na dluh po celou dobu své po zlatě odtržené existence. Ale nabyly o klasické války, jen teroristické akce. Doufám, že mi nebudete vyvracet, že Afganistán nebyl USA terorismus.

    1. Vadí snímek obchodního centra, kde mělo nakupovat 1000 lidí, a před ním na parkovišti cca 20 aut.
      Vadí tvrzení, že v OC nakupovalo 1000 lidí, ale po 24 hodinách jsou hlášeni 2-10 mrtvých a 5-20 zraněných.
      Vadí tvrzení, že na interaktivních mapách je obchodní centrum označené za zavřené.
      Vadí videa, kde se kolem hořícího centra pohybují desítky mužů ve vojenském, jedna žena, žádné děti.

  22. Můj tip je, že klasická dohoda nebude a pravděpodobnost menší jaderné výměny bych viděl >50%. Zastavit směřování k použití jaderných zbraní by mohl ekonomický kolaps USA nebo razantní zvýšení sázky … něco na způsob – Čína s RF potopí všechny letadlové lodě USA. Mají jich tuším 12, služby schopných je prý 6. Tohle by USA postavilo před fakt, že by bojovali proti dvěma jaderným velmocem v dobré kondici a to za situace, kdy na tom hospodářsky sami nejsou nic moc. Navíc by se tohle odehrávalo jenom mezi vojáky – na rozdíl od použití jaderných bomb. Pak by otázka pro USA byla jednoznačná – prohrát nebo prohrát a zničit planetu Zemi.
    Nic jiného než vytlačení USA do Severní Ameriky by znamenalo, že anglosasové budou nadále pomýšlet o světovládě a dohodu by brali jako oddechový čas pro zformování nových sil a prostředků.
    Svůj názor nikomu nenutím, ale pokud bych si měl vsadit, tak jedině na úplnou porážku anglosasů, resp. Západu … úplnou, přál bych si, aby byla jenom ekonomická nebo jen mezi vojáky.
    Za dobrou zprávu bych viděl, že žijeme v převratné době a zažijeme něco (už zažíváme), co bude mít rychlý vývoj – na rozdíl od pádu Římského impéria, což tehdy trvalo celkem dlouho. Nějaké dvě zimy bez topení a aut se dají přežít a výsledkem bude jen předávání neuvěřitelných historek budoucím generacím …
    Za špatnou zprávu bych viděl, že tu zajímavou dobu nemusíme přežít.

    1. Nevidel bych to na dve zimy. Podle Orbana nas ceka deset let vojenskych konfliktu a klidne to muze byt i 30 let, jedna generace. A vysledkem bude Klausovo nevitezstvi a uzavreni smiru z duvodu vzajemneho vycerpani. Bude uzavren novodoby Vestfalsky mir a to na obdobne vycerpanych uzemich, ovsem nikoliv v prevazne agrarni spolecnosti jako v tehdejsi Evrope, ale v societe postindustrialni (informacni). Teprve pote prijde mnohasetlety kolaps, ukonceny az generovanim (celo)evropskeho hegemona. Tipuji okolo roku 2300.

      1. Za třicet let války (tj. hladu, zimy, občanských nepokojů a válek) by už societa pravděpodobně nebyla postindustriální a informační, nemyslíte? Jak by Evropa vypadala po třiceti letech války už nás historie přeci naučila.

    2. Potopit lodě nemusí, postačí námořní blokáda, která není agresí vůči
      Tchaj-wanu, který Čína považuje za svou provincii .

      To by asi nejrychleji ukončilo válku na Ukrajině.

  23. Osvěžující článek od Vás, kde nehrajete roli vsemocneho vypravěče, ale najednou se zajímáte o to, jak to doopravdy dopadne.

    Jsem přesně ta generace „mladých, chytrých a bohatých“, která by byla pro daleko větší eskalaci a za chybu považuje zejména měkký přístup západu.

    Ono, že západu až zas tolik na výhře Ukrajiny nezáleží, se podle mě nejsnáze nahledne nahlédne následovně – kdyby západ bral osudově válku s Ruskem, začal by prostě zbrojit a vsadil by na to, že Rusko uzbrojí (ostatně má úspěšný historický precedens při pádu SS). Jaká je schopnost Německa zbrojit, jsme viděli ve 2sv, o USA nemluvě. Ovšem neděje se vůbec nic, nezačal VW místo elekroaut vyrábět rakety. I kdybyste měl nakrasne nakrásně pravdu ve své teorii, že pro řadu politiků je to velký konflikt, byznys to příliš vážně nebere na západě.
    Nedošlo k žádné velké změně, bavíme se o nějakých trapných pár desítkách miliard (z toho hodně v nepoužívaném šrotu) USD, které západ milostivě uvolnil, ale není zde žádná válečná aktivizace.

    Doporučuji si uvědomit měřítka trochu pro Vás – USA schválili schválily zatím celkem asi 50 mld USD pomoci, z níž se ovšem zatím vyčerpala tuším pětina. Celkový federální rozpočet je ovšem 5 bilionů, bavíme se zde o 1%, tak moc je to pro USA osudové. Pro srovnání, balíček na pomoc bankám ve 2008 se schválil za 700 miliard okamžitě.

    Prostě podle mě díky geografické blízkosti to moc prožíváte konflikt na Ukrajině, ale nic zase tak zásadního se (alespoň zatím) neděje. Dopad bude třeba snížení HDP o 1%, při absenci plynu 2-3% jsou odhady, pořád podstatně menší dopad než byl Covid v roce 2020.

    Takže klid a užívejte klidného stáří;)

    1. Já bych s Vámi i souhlasil v tom, že kdyby Západ chtěl, tak by se do toho „obouval“ už více.
      Já si ale myslím, že Západ sice moc chce, ale současně si chce udržet něco jako životní standard a dle mého uvažují tak, že velké armádní nasazení není dnes už nutné, protože máme sofistikované zbraně a když všechno selže, tak jaderné zbraně.
      Západ má k dispozici peníze, zbraně a placenou armádu, tedy žoldáky. Ti ovšem mají motivaci si svého žoldu užít, nemají motivaci bojovat za vlast. To je to, co nakonec (dle mého) rozhodne – to odhodlání.
      Možná se pletu, ale nemyslím si, že by u nás ta nejpočetnější skupina lidí ráda položila život za Kalouska, Fiala, Bakalu, LGBT … atd. Západu chybí zkrátka motivace. Jistě, chceme se mít dobře a užívat života, ale tak nějak mám pocit, že převládá názor, že tohle jde zajistit tiskem peněz a zapalcením někoho, kdo bude bojovat za nás, za to naše pohodlí.

      1. Samozrejme, na moblizaci populace a prechod na valecnou ekonomiku Zapad dnes uz nema ani vuli, ani zdroje. Pokud by staty nebyly ochotny pouzit atomove zbrane, pak by si je nedavaly do vyzbroje. Navic dve atomovky uz padly a USA jejich nasazeni plne obhajuji dodnes. Vzdyt je to par roku nazpet, z pohledu dejin ani ne vcera. A Putin je preci horsi, nez Hitler. Zatimco tamhle nejaci Japonci, kteri se k Hitlerovi pouze pridali a presto si to zaslouzili, pry to jinak neslo.

        1. Jenže Japonci si dovolili potopit US NAVY nějaký zastaralý vraky v Pearl Harboru a hlavně dovolili si zasáhnou americký ego. To se nezapomíná.
          Navíc Hitler byl kámoš, General Motors defacto pomohla motorizovat Wehrmacht, akcie IG Farben vlastnila Rockefellerova Standard Oil atd.
          Navíc o Němci bojovali s Rudou armádou, té nebylo třeba pomáhat, mrtvý Rus, dobrý Rus, kdežto při invazi do Japonska šlo o životy chrabrých amerických hochů. Navíc to stejně nepomohlo, největší problém Kuantungskou armádu, musela odstranit Rudá armáda, až potom Japonci kapitulovali.

    2. Viděl bych rozdíl v tom, že pro banku jsou peníze „výrobní prostředek“ a tudíž stačí poslat na účet pomocí Kvantitativního uvolnění nějaké ty nuly a jedničky a banka zase může provádět ta svoje kouzla. Ovšem armáda za ty peníze potřebuje zbraně, munici, proviant a na to se ty peníze proměňují podstatně hůře.

    3. Jedno pěkné čínské přísloví říká: Hlupáka se neptej, poví sám. – A ejhle, máme ho tady: „Jsem přesně ta generace „mladých, chytrých a bohatých“, která by byla pro daleko větší eskalaci a za chybu považuje zejména měkký přístup západu.“

      Já bych byl taky pro daleko větší eskalaci. To ovšem za předpokladu, že se jí budou osobně a fyzicky účastnit jedinci vašeho ražení. Hned by bylo po válce.

    4. Karlos: západ tiskne peníze, ale nemá dost průmyslu na rozdíl od poloviny 20 . století. I těch raketometu HIMARS je dodáno jen 6 a ne 100 nebo 600.

    5. „Jsem přesně ta generace „mladých, chytrých a bohatých“, která by byla pro daleko větší eskalaci a za chybu považuje zejména měkký přístup západu. “

      Tak mazej eskalovat na Ukrajinu. Vic psat netreba.
      Pokud to neudelas, tak jses jenom prolhanej troll.

      Jinak procpak uz nemecko nezbroji? Ceka zana zasilky surovin. Odkud? Z Ruska…
      Mladi chytri a bohati (nic bych nedal za to, ze ma na lizing i telefon, a na dovcu musi, i kdyz je to a pujcku) neumi ani pouzit vyhledac, nebo si najit nemecky text… Ten by moh do predni linie z fleku.

      K tomu zbrojeni v USA jenom kratce:
      1/ do okynka vyhledavace si napis Rust belt.
      2/ jdi do koupelny a dej si pred zrcadlm par facek

      1. Ale Sakuro. Nebuďte přece takový nevděčník! Já už roky (!!!) žádám Velitelství Trollů, aby konečně poslali někoho chytřejšího – a byl jsem vyslyšen, konečně!
        Píše srozumitedlně, text je prost křiklavých gramatických chyb, kromě holých vět vidíme i souvětí souřadná a podřadná, jakož i vtipně použité rozvíjející větné členy! Dokonce sledujeme patrně i výsledek poměrně pokročilé psychologické přípravy: nejdříve pochválí, negativní hodnocení následuje až pak.

        Co byste ještě chtěl, člověče? Vy neznáte pohádku o rybářce a zlaté rybce? Myslíte, že u Kartouzů/Jandů/Jourů mají skladem někoho ještě lepšího? – V Japonsku Vás teda skromnosti nenaučili, jak se tak dívám.

  24. Američanům jde udržení nadvlády.
    Rusům o existenci.
    Evropa usilovně a vytrvale páchá sebevraždu.

    U prvních dvou je výsledek nejistý,
    my ale hrajeme na jistotu.

    1. Havrane,
      možná je to následek stejné barvy peří, ale váš pohled je mi poměrně blízký. Až na to, že jste pořád ještě příliš velký optimista.

      Pravda je, že Američanům jde….nikoli jen o udržení, ale o prohloubení, totalizaci nadvlády. O tu jde značné části Američanů – bez ohledu na to, kterou ze dvou stran volí Někteří to myslí dobře – jsou na sebe schopni vzít kiplingovské „břemeno bílého muže“ (plus dnes břemeno VINY bílého zatvrzele heterosexuálního Američana)

      Ale tato většina, ať už se jedná o většinu mlčící, nesouhlasně mumlající, remcající, mávající pěstmi na demonstracích či podpalující na protest proti vládě a policii auta sousedovi (zatímco stejně smýšlející soused podpaluje ve vedlejší ulici auto jim) je pro skutečné držitele moci v lepším případě jen spotřební materiál, v horším případě už jen použitý odpad určený k likvidaci.

      Rozbít tuto ke skartování a likvidaci určenou většinu předpokládalo rozdrobit ji na vzájemně bojující a likvidující se fragmenty, stovky a tisíce menšin, bojující za své nezpochybnitelní právo buzerovat většinu, která se skládá z jiných menšin.
      Což se dařilo a daří!

      Z tohoto hlediska pracuje americká diskrétní elita vpodstatě stejnými metodami ve vnitřní politice i v zahraniční – tzn. z jejich hlediska globální – politice.

      Odmítáš se nám podřídit?
      Zemři!
      Jsi ochoten se nám podřídit? Jdi za nás bojovat – a zemři!
      Nejsi schopen bojovat? Služ nám, vyráběj pro nás dokud můžeš-a pak rychle zemři!
      Nejsi pro nás vhodný ani jako bojovník, ani jako sluha? Zemři, zbytečně nám ujídáš potraviny, suroviny a energie!

      Nebo zabíráš nás životní prostor, využitelný pro těžbu surovin, výstavbu skládek a hloubení hromadných hrobů.

  25. Vidláku, nechte to na Putinovi, zatím si vede dobře a tak je zřejmé, že ví co dělá. Konec konců připravoval se na to dvacet let a intenzivně pak sedm.
    Naši pantátové se nepřipravovali vůbec, pokud pominu ozbrojování Ukrajiny. Jasně stále opakují, musíme se dostat k ruským zdrojům a tak se ještě nějaký čas udržet u moci. Nemají představu co bude potom, jsou bezradní, k moci se dostali za jiných okolností a dnešní problémy si ani nepřipouštěli.
    Jak víme, svět přeje připraveným a podle toho to také dopadne. A tak si počkejme až nějací Dorazímavé a jim podobní chytí nový vítr. Že to jde, dokázal jakýsi Štětina, bolševický kádr, který směl i do tajných oblastí. Pak přepóloval a stal se jedním z největších komunisto- a ruso- bijců.
    Tak to chodí.
    A jak to dopadne? Dobře, příroda si to ohlídá, jen neřekla, co je dobře. Možná buďme rádi, že to nevíme 🙂

    1. V tomhle s Vámi, Strejdo, nesouhlasím.
      Putin podle mého názoru debilně reagoval na imbecilní politiku tzv. „Západu.“
      Naběhl si na americké vidle
      Ne tak imbecilně jako ti z Evropanů, kteřívytrvale americkou válku podporují, ale přesto nesmírně hloupě a s následky, které se potáhnou staletí nad jejich zuhelnatělými kostmi. „Hloupě“ říkám s ohledem na jeho schopnosti, rozhled a zkušenosti.
      Neposuzuji jeho současný způsob vedení války z vojenského hlediska – jede na tygru, ze kterého nemůže seskočit.

          1. Já také ne. Ale všechno je jednou poprvé a každý materiál, zvláště tak dlouhodobě a mimořádně namáhaný, podléhá stárnutí a opotřebení.

            1. Asfaltový holub: slabinou Ruska je malá měkká síla. Na Ukrajinu, Gruzii, Moldavsko působili desítky let svou propagandou. Ukrajině prodávali plyn se slevou, ale stejně lidi tam se cítí víc přitahování k idealizované EU než k Eurasijske unii.

        1. Alefe, odpověď na otázku Jak měl Putin jednat záleží na tom, ve kterém okamžiku měl vlastně Putin začít jednat.
          A jaké by bylo v tomto okamžiku „jednání“rozložení sil.
          Putin naprosto podcenilpřipravené nynější celosvětové propagandistické tsunami.
          A nejspíš i následky vniřní destrukce ukrajinské společnosti, která se skládá ze vzájemně prorostlé a rodinnými vazbami prokřížené ruské a ukrajinské části.

          Pokud to nepodcenil … pak je alespoň v tomto bodě MOMENTÁLNĚ zajedno s plánem hlavních mocenských složek USA: Likvidace Evropy prostřednictvím vražedných vnitřních válek vzájemně proti sobě bojujících mafií z dovozu i zdejší domácí provinience uprostřed hladem a zimou rozvráceného území.
          Putin se pokoušel s Evropou spolupracovat jako s partnerem, ale po definitivním obsazení mocenských pozic EU psychopatickými americkými loutkami to, zdá se, vzdal.

          MIMOCHODEM – na toto téma by lépe než já mohl vyprávět Vidlák!

          Vidlák je nesporný ČESKÝ vlastenec, který má bratrance na UKRAJINĚ a v RUSKU – a jehož jednou ze dvou mateřštin je NĚMČINA.
          Strašně nerad bych byl podezírán, že v tomto okamžku mluvím sarkasticky! Domnívám se, že je opravdu lépe než já (i Putin) schopen se k problematice vyjádřit. Nikoli konzistentně, protože to nejde, ale smysluplně.

          1. Holube, upřímně: uhýbáte přímé odpovědi. Stále, jen jinými slovy, opakujete, že Putin jednal chybně. – To je škoda; čekal jsem, že se konečně dozvím, jak měl jednat, aby to (alespoň podle Vás) bylo správně.

            Přepokládám, že kdybyste skutečně věděl, kdy měl Putin jak jednat správně, asi byste to napsal. Tedy to zjevně nevíte…

        1. Putin REAGOVAL racionálně na vějíř iracionálních i racionálních podnětů.

          V některých případech je účinnější (chceš-li racionálnější) reagovat na iracionální podnět recipročně – tedy iracionálně,- nebo s předstíranou iracionalitou.
          Nehraju si se slovíčky, mám to přibližně padesát let opakovaně vyzkoušené.
          Být mešuge je mnohdy docela makačka na bednu.

      1. Sledoval jsem v Tv to jednání Bezpečnostní Rady RF. V.V.Putin byl jediný, komu se nelíbilo uznání DLR a LNR. Všichni ostatní byli pro uznání a tak se V.V.Putin s viditelným povzdechem podřídil většině.

          1. Ještě jeden váhal, myslím, že Naryškin se jmenoval, ale na přímý pokyn Putina ať řekne buď ano nebo ne nakonec byl taky pro.

  26. Navíc, když na americké straně má kufřík s červeným tlačítkem v ruce osmdesátiletý dědek s alzheimerem (tedy doufám, že nemá, ale bůh ví, KDO ho má).

    1. Pokud nějaký kufřík má, tak jsem si jistý, že v něm jsou nanejvýše panenky a lísteček, že po pohrání si je třeba panenky uklidit zpět do kufříku a ten opět zavřít.

      1. Také doufám.
        Na druhé straně – obávám se, že se po planetě (včetně její americké části) potulují dnes desítky vzájemně nezávislých atomových „kufříků“ (čas oponou trhl, pokrok nezastavíš, některé budou mít dnes například i formu chytrých hodinek).
        A o mnoha z nich majitelé ostatních „kufříků“vůbec netuší, kdo je nosí a jde jsou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *