18 července, 2024

Vysloveně kolaborantský článek

Můj dnešní článek se bude točit kolem Martina Dorazína, který v minulých dnech pustil příspěvek, že je nejvyšší čas začít bombardovat Moskvu, protože čím dřív to uděláme, tím dřív válka skončí. Bylo to tak přehnané, že i velký ODSák Zahradil se vůči tomu distancoval. Dorazín samozřejmě uvědoměle neuhnul ani o milimetr a řekl, že si Zahradila asi přestane vážit. O celé věci referovaly Parlamentní listy i další dezinformační weby, takže si to můžete snadno najít a přečíst sami.

Dnešní doba je opravdu vykolejená. Na jedné straně si můžete přečíst vyjádření různých politiků i vysokých činovníků NATO, že nechtějí situaci vyhrotit, nechtějí třetí světovou válku, mluví o tom, že je třeba s Ruskem jednat. Na druhou stranu ti stejní politici pak pustí na Ukrajinu další zbraně, munici a peníze. Na jedné straně se i v majnstrýmu dočtete, že Rusko může takhle válčit ještě dlouho, že je na místě myslet na budoucnost, že jsme na Rusku závislí a nedokážeme se od něj odstřihnout, ale na druhé straně je tu neuvěřitelné množství Justů a Dorazínů, kteří bubnují do ještě mnohem větší války. Na jedné straně slyšíme různé generály, že není na místě Rusko provokovat k použití jadrných zbraní, na straně druhé se tu mluví o nutnosti nasazení sil NATO na Ukrajině. Na jedné straně vám různí průmyslníci řeknou, že zavřít ruský plyn bude ekonomická sebevražda, ale na straně druhé vám různí grýndýlisti řeknou, že se prostě odstřihnout musíme a že to prostě zvládneme, i když to bude bolet.

A teď si vyberte. Tušíte někdo, co má navrch? Máte někdo ánung, jaký pohled nakonec převládne? Asi všichni víme, jak může nějaká eskalace dopadnout, ale absolutně nemáme šajn, jestli ti eskalovači náhodou nebudou vyslyšeni, protože od toho do nás přece USA investovaly… Tušíte někdo, jak vysoké jsou politické sázky na to, že to pro Západ i nás dobře dopadne?

Máme to rozdělené na dvě skupiny. Ti, kteří už třicet let dostávají naloženo, protože pořád táhnou, ti co každou vládní kravinu zaplatí, kteří nesou na svém hřbetě celý náš stát. Těm se do konfrontace nechce. Není divu. Vědí, jaké to je, když se prohraje. Vědí, jaké to je, když něco chybí, vědí, jaké to je, žít v nepohodlí.

A pak tu máme ty druhé, mladé a chytré, kteří nikdy nezažili ani chvíli strádání. Kteří nikdy nebyli závislí na tom, jestli něco vznikne, jestli se něco vyrobí. Ti si prostě jen zařídili příslušnou rentu za žvanění. Na ně žádné vládní experimenty nedopadají. Jim nezavřou kancelář, protože není ropa do rafinerie. Jich se také nikdy nedotknou žádné vládní škrty. A ti pak mluví o válce a o nutnosti vydržet, protože si vůbec nedovedou představit, jak taková válka vypadá.

Znovu se ptám… ví tady někdo, kam se tenhle mišmaš otočí? Ví tady někdo, co nakonec převládne? Jestli realismus a opatrnost, nebo fanfaronské troubení do boje? Skončí takhle válka jednáním nebo jadernou apokalypsou? Myslím, že to neví ani Biden, ani Macron a neví to ani Putin. Nikdo neví, jaká hysterie převládne po jednání v kuloárech. Jen vidím, že všech těch šílenců odtržených od reality je tam nějak moc.

Je mi strašně líto, že to říkám. Ale když vidím to válečnické nadšení, tak nějak ztrácím víru, že si někdo sedne ke stolu a začne dělat mírovou smlouvu. Když vidím, kolik peněz už ta válka stála a všem stojí za to v ní pokračovat dál, tak se mi rýsují jen dva možné scénáře. Buď bude jaderný armagedon, protože jestli zvítězí názor těchhle Dorazínů, tak Pánbuh s námi… a nebo bude energetický armagedon pro Evropu, protože nám Putin zavře kohoutky, abychom dostali možnost si vyzkoušet, jak pevní jsme v kramflecích. Stále méně si dovedu představit, že Macron, Scholz nebo Johnson „změní názor“ a budou se s Putinem bavit o míru. Všimněte si, že vůbec nemluvím o Zelenském.

Když vidím to válečné nadšení, které jako kdyby bylo opsáno přímo od učitele Kantorka z Remarquova románu, když vidím výzvy k bombardování Moskvy, když vidím apely německého generála, abychom se připravili na jadernou válku, když slyším Borise Johnsona, kterak varuje před špatným mírem, když poslouchám našeho Fialu, jak je třeba se odstřihnout od Ruska a bohatě se nám to vyplatí, tak mám hroznou chuť napsat Putinovi další dopis, jestli by nebyl tak hodný a vyplnil tu naší touhu po energetické nezávislosti na Rusku a opravdu tu ropu a plyn do Evropy zastavil. Úplně.

Na jaderný konflikt fakt připravený nejsem, ale ten energetický armagedon bych asi chvíli zvládal.

Já se úplně hrozím té agónie. Takhle se to dělalo celý středověk. Žádná rychlá a milosrdná smrt, ale pořádně dlouhá a trýznivá. Aby si odsouzený přál smrt z celého srdce. Rus tohle ovládá velice dobře. On nás prostě dusí pomalu. Taktika anakonda se neuplatňuje jen na Ukrajině, ale v celé Evropě. Máme se dlouho cukat, máme trpět, má nás to nejen zabít, ale i působit odstrašujícím příkladem.

Když tu máme ty proruské narativy a proruské tajné agenty…. Určitě čtou i Kydy, protože jsou přece všemocní. Nemohl by někdo z nichPutina poprosit, aby kohoutky fakt zastavil? Abychom konečně všichni věděli, jak to doopravdy je. Aby bylo jasno. Aby se ukázalo, kdo je tlučhuba a kdo tomu doopravdy rozuměl. Aby se ukázalo, jestli má pravdu Vidlák nebo Lipavský. Já si fakt začínám přát ten energetický rozvrat, protože pokud Rus bude dál dodávat plyn a ropu, pokud tu furt bude teplo a světlo, tak tu na Západě pořád bude příliš mnoho Dorazínů a mohlo by jich být nakonec tolik, že by na Moskvu doopravdy mohli vystřelit.

Jsem v pokušení si přát, aby Němcům jejich předpověď vyšla. Aby toho jedenáctého července Rusové plyn skutečně zastavili a už nepustili. Aby Dorazín a jemu podobní měli jiné starosti, než plánovat úder na Kreml. Ne, fakt nechci zažít skutečně hladovou a studenou zimu. Ale je to lepší, než zažít jadernou zimu. Je lepší nejezdit, nepracovat a mít hlad, než být ozářen nebo vaporizován.

Tož bych prosil, aby buď někdo vyslal jasný signál, že se nakonec na Ukrajině všichni nějak dohodnou. Pokud budou naopak dál vytvářet dojem, že Rusa je zapotřebí zadupat do země, tak se začnu modlit, aby ten neskutečně složitý gordický uzel Putin rozetnul zastavením kohoutků. Je to lepší, než když se globální politický rebus vyřeší pomocí jaderného kufříku.

273 thoughts on “Vysloveně kolaborantský článek

 1. Díky za článek a diskusi. Na celkové situaci je nepříjemná rovnováha sil USA+EU vs Rusko+Čína. První blok má sice dvakrát vyšší HDP, ale je finančně oslabený a ve zjevném morálním rozkladu a stavu totálního vyčerpání ideí. Druhý blok má zdroje, výrobu, jasnou vizi, autoritu u obyvatelstva a minimum „pokrokových“ aktivistů. Třetí svět se přikloní k vítězi. A Západ to nebude. S láskou vzpomínám na rok 2019 kdy ekonomka Šichtařová freneticky předpovídala recesi. To byl jediný problém, který jsme tenkrát měli.

 2. OT: Jak to vypadá s mezinárodní izolací Putina?
  dnes – hovor s brazilským prezidentem; poté odlet do Tadžikistánu na oficiální návštěvu
  zítra – účast na Kaspickém fóru v Turkménistánu; setkání s prezidentem Íránu a poté s prezidentem Azerbajdžánu
  pozítří – setkání s prezidentem Indonézie

 3. Zatímco ještě dnes v poledne „nebyla v okruhu pěti kilometrů v okolí nákupního centra Amstor v Kremenčuku žádná vojenská zařízení,“ večer už i režimní tisk připouští „přilehlou továrnu“. Asi to nebude tak rychlé jako proces Iskander – Točka – kroucení – neudržitelnost lži – ohlušující ticho, ale výsledek bych si tipnul hodně podobný.

 4. OT: Dnes pěkný článek u vlka na téma návrhu G7 zastropovat cenu ruské ropy
  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/06/28/flash-the-geniuses-at-work/#more-985603
  Vypadl jeden argument, Rusko už hezkých pár let vytváří Fond národního bohatství. Ten funguje tak, že ruský rozpočet počítá s určitou cenou z prodeje ropy(40USD/1 barel), plynu, uhlí a všechny příjmy z vývozu nad tuto částku ukládá do fondu. Odhady ruských komentátorů jsou následující: i kdyby po 3-5let(to je ten rozdíl) Rusko nevyvezlo ani litr ropy, metr krychlový plynu nebo kg uhlí, tak se z fondu uhradí plánované příjmy rozpočtu.
  Chápu, že odborníci z předluženého Západu tohle považují za hoax. Ale Rusko se poučilo z pohybu cen a ropných cenových válek, navíc lidi, kteří se prali s výpadky příjmové části státního rozpočtu kvůli cenovým propadům surovin, stále sedí na svých místech a opakování situace nepřipustí.

 5. Přátelé,
  mám to tady , jak u Vidláka, tak u Zakladatele tak posraný, že jsem si myslel, že už hůř být nemůže.

  Nicméně jsem dnes obdržel mail od jednoho plukovníka, se kterým se znám přes třicet let.
  My dva jsme pili mnohou číši spolu a nezapěli si (spolu!)z plných plic jen proto, že on zpívá natolik falešně, že i já prchám.

  Pokaždé když spolu diskutujeme, do krve se pohádáme.
  Ještě před třemi desetiletími bych mu (pokud by si náhodou zapomněl doma služebí zbraň) kdykoli (za zády ) vmetl do tváře, že intelektuálně převyšuji. Nejde o to, že by bych si o sobě kdovíco myslel !!! ale jeho mozek má prostě mnohem vyšší obsah chlorofylu než můj: Je prostě voják na svém místě.

  Jeho žena ( stejně jak on vysoce inteligentní) lékařka se odmítá vyskytovat na místech, kde hrozí, že se vzájemně setkáme.

  Naštěstí jsem stářím natolik zblbl, že dnes mohu s plnou vážností uznat, že mne plukovník Ladislav intelektuálně převálcoval.

  Obracím se na Vás:
  Je tu alespoň JEDEN člověk, kterého by názor jednoho z lidí dávných i nedávných armádních špoiček zajímal?
  Fakt to není žádný blbec!
  Pokud se alespoň někdo ozve – mají ostatní smůlu: Zkopíruji to.
  Ať si kdochce cochce říká, ať si Zakladatel slzy utírá!

  1. Pozor!
   No jestli je to aspoň plukovník, tak ho klidně dáme do Hlasu lidu. Nebo mám založit Hlas vojska? Bude mu Hlas lidu dostatečně stačit?
   Ať nezdržujeme: dejte do jako příspěvek do diskuse a já to převedu pod Hlas lidu neprodleně.
   Pohov!

   1. CO BY MĚL PREMIÉR P. FIALA VĚDĚT

    O projevu premiéra P. Fialy ze dne 22. června už toho bylo napsáno dost a ne, že by to byly zrovna pozitivní komentáře. Většina z nich se zabývá tím, co P. Fiala řekl o naší ekonomice a o energetice. Celá řada těchto komentářů ho usvědčuje ze lži.
    Autoři těchto komentářů usvědčují P. Fialu z toho, že buď vědomě klame občany, kterým má sloužit, nebo klame občany z nevědomosti, což je tragické, protože má celý rozsáhlý tým lidí, kteří mu mají poskytovat nezbytný a věrohodný servis. No a jakýkoliv zlotřilý, hloupý a nevědomý premiér v kterémkoliv státu je tragédií pro každý národ.
    Většina komentátorů tohoto projevu se zabývala zejména problematikou energetiky a plynárenství. Já se chci zaměřit na to, jak premiér Fiala hodnotí roli Ruska a jeho vliv na naše (a nejen naše) současné problémy.
    Již si pomalu zvykáme na to, že vším, co je špatné, vším co nás ohrožuje, vším co nám snižuje životní úroveň atd., atd., za to vše může, v kontextu s válkou na Ukrajině, Putin. To ostatně zaznělo i v uvedeném projevu, kde P. Fiala řekl: „Do Evropy se tak po desítkách let okolní země, pro Evropu a pro celý svět. Rusko totiž vede války dvě. Ta první je vojenská a týká se nyní území Ukrajiny. Tou druhou je morálně-ekonomická válka a jejím cílem jsou země západního světa. Tedy i Česká republika. Rusko se netají tím, že chce oslabit demokratické země, způsobit jim ekonomické obtíže, podnítit sociální problémy, narušit důvěru lidí ve stát a způsobit celkovou politickou nestabilitu. Jinými slovy: Rusko nás chce učinit slabými a tedy vydíratelnými.“
    Obecně k té první i k té druhé válce je nutné zdůraznit, že každá událost má své příčiny a teprve poté následují důsledky. Jednoduše řečeno, nic nespadne „z nebe samo od sebe“.
    Tak se pojďme podívat, co předcházelo té první válce, kdy RF 24. února 2022 napadla Ukrajinu.
    Prolog:
    1990 – při rozhovorech o sjednocení Německa se ze strany představitelů západních mocností dostává prezidentovi SSSR Michailu Gorbačovovi ujištění o tom, že NATO se nepohne ani o palec na východ;
    Mezihra:
    a) faktická realizace výše uvedeného slibu:
    1999 – ČR, Polsko a Maďarsko oficiálně vstupují do NATO;
    2004 – Litva, Lotyšsko, Estonsko, Rumunsko, Bulharsko, Slovensko, Slovinsko se stávají členy NATO;
    2009 – Chorvatsko a Albánie jsou přijata za členy NATO;
    2016, 2018 – Jsou postupně rozmístěny raketové základny NATO v Rumunsku a Polsku;
    2017 – Černá Hora se stává členem NATO;
    2020 – Severní Makedonie je přijata za člena NATO;
    2002 – USA odstupují od smlouvy o nerozmisťování systémů protiraketové obrany (ABM);
    2019 – USA odstoupily od smlouvy o likvidaci raket krátkého a středního doletu (INF);
    2020 – USA odstoupily od smlouvy o otevřeném nebi;
    Počet zahraničních vojenských základen USA k roku 2018: více jak 700 (tento počet neustále vzrůstá)
    b) vývoj na Ukrajině:
    1990 – Deklarace státní suverenity Ukrajiny, v kapitole IX – Vnější a vnitřní bezpečnost, nalezneme prohlášení:
    „Ukrajinská SSR slavnostně vyhlašuje záměr stát se permanentně neutrálním státem, bez účasti ve vojenských blocích a tři principy bez jaderných zbraní – nezískávat, neprodukovat a nenakupovat nukleární zbraně.“
    1991 – Deklarace nezávislosti Ukrajiny;
    1994 – Konference OBSE v Budapešti; Ukrajina přistoupila ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní. Vzdala se jaderných zbraní, které zůstaly na území Ukrajiny po rozpadu SSSR;
    2008 – Summit NATO v Bukurešti rozhoduje o přijetí Chorvatska a Albánie. Zároveň je tu první pokus prezidenta USA o přizvání Ukrajiny do NATO;
    2013 – Prezident Ukrajiny Janukovič pozastavuje přípravy asociační dohody s EU, v Kyjevě začínají nepokoje;
    2014 – Vměšování USA do událostí na Ukrajině: telefonát Victoria Nuland – kdo nesmí být v příští ukrajinské vládě a koho budou USA prosazovat;
    • únor – Představitelé Polska, SRN, Francie a RF podepsali dohodu o předčasných volbách na Ukrajině, které proběhnou pod kontrolou OBSE. Do té doby má legálně zvolený prezident Janukovič zůstat ve funkci. Týden nato je násilně svržen a prchá do RF. Mění se prezident, vláda i parlament. Do bezpečnostních a ozbrojených sil Ukrajiny jsou začleněny neonacistické bojůvky Azov, Pravý sektor a další. Nová vláda deklaruje úmysl vstoupit do NATO;
    • březen – Referendum na Krymu, pro připojení k RF. Účast 83%, pro připojení k RF hlasovalo 96% účastníků voleb;
    • duben – začíná konflikt na Doněcku a Luhansku, který postupně přerůstá v občanskou válku;
    • květen – Masakr v Domě odborů v Oděse;
    • září – „Minsk I“ jednání mezi ukrajinskou vládou a představiteli Doněcké a Luhanské oblasti pod záštitou představitelů OBSE, Německa, Francie a RF;
    2015 únor – „Minsk II“. Poté, co Minsk I nebyl plněn, došlo k další dohodě. Podstatou dohody bylo příměří mezi vládními jednotkami a separatisty a přechod na federalizaci Ukrajiny. Vládní jednotky příměří nedodržovaly, jednání o federalizaci nikdy vláda v Kyjevě nezahájila. Francie, Německo i USA od toho ukrajinskou vládu prokazatelně odrazovaly;
    2015 – Americká Sněmovna reprezentantů schválila dodatek k zákonu o zahraniční vojenské pomoci, v němž zakazuje americkým instruktorům podílet se na výcviku příslušníků ukrajinského dobrovolnického praporu Azov a blokuje dodávky mobilních protiletadlových raket na Ukrajinu. Důvodem je to, že příslušníci jednotek Azov zastávají „otevřeně neonacistické názory“, používají symboly hitlerovské divize SS Das Reich a propagují teze o převaze bílé rasy a autokratické diktatuře. Později USA od tohoto požadavku ustupují;
    2017 – USA začínají vyzbrojovat Ukrajinu účinnějšími zbraněmi, např. protitankovými střelami Javelin;
    2014 – 2022- pokračuje genocida rusky mluvících občanů Ukrajiny, zejména v oblasti Doněcka a Luhanska. Na tom se podílí zejména neonacistické vojenské složky ukrajinské armády (Azov, Pravý sektor, atd.);
    2022 19. února – Prezident Zelenský na bezpečnostní konferenci v Mnichově prohlašuje, že Ukrajina zvažuje odstoupit od smlouvy o nešíření jaderných zbraní (jinak řečeno – Ukrajina zvažuje získat jaderné zbraně);
    2014 – 2022 – byly na Ukrajině přijímány zákony potlačující lidská práva (zákaz používání ruského jazyka atd.), zákonů a dalších právních norem z úrovně prezidenta a vlády, které rehabilitovaly ukrajinské kolaboranty s nacistickým Německem a příslušníky ukrajinských vojenských útvarů bojujících v době 2. světové války po boku nacistického Německa a těch, kteří se v poválečných letech podíleli mimo jiné i na vraždění občanů ČSR.
    Finále:
    14. června 2021 – NATO na svém výročním summitu v Bruselu vydalo následující komuniké: „Opakujeme rozhodnutí přijaté na summitu v Bukurešti v roce 2008, že Ukrajina se stane členem Aliance s akčním plánem členství (MAP) jako nedílnou součástí procesu;
    10. listopadu 2021- Ministr zahraničí Antony Blinken a jeho ukrajinský protějšek Dmytro Kuleba podepsali dokument – „Americko-ukrajinskou chartu strategického partnerství“. Cílem obou stran, uvádí se v dokumentu, je „zdůraznit … závazek k tomu, aby Ukrajina provedla hluboké a komplexní reformy nezbytné pro plnou integraci do evropských a euroatlantických institucí.“
    17. prosince 2021 poslala Moskva Bidenově administrativě a NATO samostatné dopisy, v nichž požadovala písemnou záruku, že:
    1) Ukrajina nevstoupí do NATO,
    2) žádné útočné zbraně nebudou umístěny v blízkosti ruských hranic
    3) jednotky a vybavení NATO přesunuté do východní Evropy od roku 1997 budou přesunuty zpět do západní Evropy.

    21. prosince 2021 – Prezident RF uvedl: „To, co dělají, nebo se snaží nebo plánují dělat na Ukrajině, se neděje tisíce kilometrů od našich státních hranic. Je na prahu našeho domu. Musí pochopit, že už prostě nemáme kam ustoupit. Opravdu si myslí, že tyto hrozby nevidíme? Nebo si myslí, že budeme jen nečinně přihlížet hrozbám pro Rusko?“
    leden 2022 – USA i NATO odmítají tyto nejdůležitější ruské požadavky, a zvyšují stavy vojsk NATO ve východní Evropě a zintenzivňují dodávky zbraní na Ukrajinu.
    24. 2. 2022 – Ruské ozbrojené síly zahajují bez rozhodnutí RB OSN vojenskou operaci na Ukrajině
    Výše uvedená fakta jsou bezesporu známa našemu premiérovi, a nejen jemu. V článku jsem uvedl jen holá fakta. Jsem ale přesvědčen o tom, že komentáře není třeba. Premiér Fiala ve svém projevu obvinil prezidenta RF V. Putina mimo jiné také z toho, že je příčinou všech ekonomických, finančních a dalších potíží, se kterými se v současné době potýká nejen ČR, ale které mají globální dopad. Nebudu se zde zabývat vyvracením této další lži. Stačí, když si čtenář tohoto článku porovná časový sled a důsledky sankcí přijímaných USA a EU vůči RF a následků, které tyto sankce mají prakticky na celý svět.
    Ignorování oprávněných požadavků RF ze strany USA a členských zemí NATO je zde evidentní. Jde především o zneužití Ukrajiny k prosazování svých vlastních zájmů. Tato válka je válkou zástupnou. Vůbec nejde o Ukrajinu. Válka na Ukrajině je jen kouřovou clonou, která má zakrýt to podstatné, co se děje mimo dohled masmédií. Jde o celkové přeformátování globálních vztahů mezi velmocemi.
    Doporučuji, aby si čtenáři položili několik otázek a pokusili se na ně odpovědět: Proč nás premiér Fiala staví na stranu podporovatelů neonacistů a to nejen na Ukrajině, protože neonacisté zdvíhají své hlavy i jinde? Proč premiér lže občanům ČR, kteří mu dali svoji důvěru a zvolili ho svým premiérem? Proč obelhává občany, kteří si ho platí ze svých mnohdy těžce vydělaných peněz a volili ho proto, aby jim pomohl překonávat těžkosti, které sami nezavinili? Aby jim zabezpečil to, že budou žít důstojným životem nejen oni, ale i naši potomci? Co sleduje tím, že nás vědomě vleče do vážné ekonomické, sociální, bezpečnostní a dalších krizí?
    Já jsem si na tyto otázky odpověděl a výsledkem je mé přesvědčení o tom, že by naši zástupci v Poslanecké sněmovně neměli váhat s vyslovením nedůvěry této vládě. Bez ohledu na to, že nás již za pár dnů čeká předsednictví v EU. Myslím, že právě tento fakt je dalším pádným argumentem (nejen kauza Hlubuček) pro vyslovení nedůvěry vládě vedené P. Fialou.

    Ladislav Petráš
    Červen 2022

    1. Články/názory pana Petráše – obvykle vycházejí na Prvních zprávách – čtu už delší dobu a žádný si nenechám ujít.

    2. Pro Holuba – technická:

     Věnujte, prosím, pozornost větě, v níž je citován Fiala: „Do Evropy se tak po desítkách let okolní země…
     Věta ve Vašem příspěvku je označena tučně a jako by v ní něco chybělo. Nevypadla tam zmínka o tom, že se do Evropy vrací válka? – Nerad bych chybně modifikoval autorský text. Prosím zkontrolujte a dejte zprávu.

     Díky!

     1. (…) řekl: „Do Evropy se tak po desítkách let opět vrátila válka. A to se všemi důsledky nejen pro Ukrajinu a její obyvatele, ale také pro okolní země, pro Evropu a pro celý svět. Rusko totiž vede války dvě. Ta první je vojenská a týká se nyní území Ukrajiny. Tou druhou je morálně-ekonomická válka a jejím cílem jsou země západního světa. Tedy i Česká republika. Rusko se netají tím, že chce oslabit demokratické země, způsobit jim ekonomické obtíže, podnítit sociální problémy, narušit důvěru lidí ve stát a způsobit celkovou politickou nestabilitu. Jinými slovy: Rusko nás chce učinit slabými a tedy vydíratelnými.“ (…)

      https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/petras-co-by-mel-premier-vedet/

       1. Bombardování Srbska jsme si už přece dávno vyjasnili, že ano.
        To bylo vyloženě humanitární i přesto, že si to (údajně) zasloužili. Takoví my jsme totiž demokraté.

     2. Předpokládám, že doplněný text je onen konečný. Není z hlediska zdejšího čtenáře podstatné, zda jsem vycházel z původního Láďova konceptu či zda jsem zaslaný text pouze blbě zkopíroval z mailu.
      V druhém případě se L.P. omlouvám.

      Tak či onak tuším, že se alespoň někteří /é z vás/nás nenudili/y!
      Což určitě spřáteleného plukovníka potěší! (mne ostatně také).
      Mluvil jsem s ním odpoledne telefonicky a byl Vaším zájmem potěšen!

      Dal plný souhlas s libovolnou formou šíření svého článku, alespoň tak jsem mu rozuměl.
      (Pokud jsem mu rozuměl blbě, právem sprdnut budu já, nikoliv Zakladatel).

  1. Je někde nějaká informace o JAKÉ obchodní centrum se má vlastně jednat?

   Jediné, které by přicházelo v úvahu (má dost velké parkoviště) je „New Line – Fozzy Kremenchug“ u nějaké dost velké fabriky bez názvu (čtvrť se jmenuje „Avtozavodskij rajon“, na severu města)
   Jen by mě zajímalo, co tam vlastně prodávali, protože na nemnoha popožárových fotkách zevnitř není po jakémkoli zboží ani stopa.

   1. No…zábavnou pyrotechniku, třeba…???
    ——–
    Já tušil , že to neprojde, já to jen navrhoval! !!!
    Ale jsem ochoten za patřičný obnos dodat INTELIGENTNĚJŠÍ (což stále ještě neznamená, že stále ještě nikoli jen fialově blbé) zdůvodnění.

    1. Tohle mohu okomentovat pouze tak, že na všech videích, včetně těch z dronu, je celý obchod v plamenech a tady není ohořelé vůbec nic, pouze v pozadí cosi ještě hoří.

 6. Převzato od Bavora:
  „Vladimír Klescht na facebooku:
  Pořád přemýšlím, jak je možné, že je možné na Ukrajinu dovážet zbraně a není možné z Ukrajiny vyvážet obilí. Ví to někdo?“

  1. je možné, že ukrajinci umí jen vykládat, ale neumí nakládat? zrní je uskladněný v přístavech a zbraně se vozí po souši jen kus za hranice, ukáčka nemají techniku na nakládání… taky se asi už dávno spousta zrní vyvezla, jen o tom tady nepíšou… můj tip

   1. Usere, kdyby se dělo obojí najednou, zbraně by se s obilím v protisměru na kolejích srazily. Což je nežádoucí, protože by pak Rusové neměli na čem vyplýtvávat permanentně poslední zbytky svých raket.

    Naštěstí teď mají Ukrajinci dost obilí pro příštích deset let (pokud ještě budou existovat ruskoiukrjinskojazyčné Ukrajinky, schopné zasít a sklidit obilí, pohnojené ostatky jejich ukrajinských, ruských a euroamerickobritských hrdinů).

    Osobně podporuji i plnohodnotné nasazení českých dobrovůlníků, soutěžících o Darwinovu cenu.

    Sláva Ukrajině, Bidetovi, Lejnové … a proč to neříct – i polepšenému Zemanovi s Fialou Sláva!
    Lidské krve a drůbků není na válečných polích nikdy dost!

 7. Největší postmoderní dokonalosti dosáhl letošní festival v anglickém Glastonbury, kde promluvila Grega a Zelenskyj, a kde jedné anglické princezně dokonce 3x terminál odmítl kartu při placení za jídlo. Tam byli přítomni všichni co něco znamenají, buď přímo tam nebo aspoň přes video. Zbudou jen obnovitelné zdroje k výrobě elektřiny. Plyn je ruský a uhlí globálně otepluje klima. I jaderná energetika má své odpůrce. Pro Brity to není tím důležité, ti jen situaci vyhrocují z povzdálí.

  1. Tak měli bychom si vyjasnit, zda se jedná o obnovitelné zdroje nebo bezemisní zdroje. To není totéž. Třeba moje dřevo z lesa na topení je rozhodně obnovitelné, ale bezemisní není. A taky plyn z Ruska je úplně stejně neobnovitelný jako plyn z USA. Tedy zda jde o přechod na zdroje obnovitelné, bezemisní, nebo neRuské, aby bylo jasno.

 8. Dovolím si okomentovat dva výroky z článku:
  „Když vidím, kolik peněz už ta válka stála a všem stojí za to v ní pokračovat dál, tak se mi rýsují jen dva možné scénáře.“ No, vidím to tak, že právě možnost investovat do války je důvod, proč začala a prodlužuje se. Jde o tradiční způsob, jak odvrátit krizi. Dneska jde spíš o to, prodloužit agonii dolaru. Investovat do něčeho skutečného ty spousty dolarů, které leží v bankách, případně se jimi spekuluje. Vždycky, když přišla krize, vyústila ve zbrojení a válku. V ní se přebytečná aktiva vynulovala a kapitalizmus mohl chvíli fungovat dál.
  „Žádná rychlá a milosrdná smrt, ale pořádně dlouhá a trýznivá. Aby si odsouzený přál smrt z celého srdce. Rus tohle ovládá velice dobře. On nás prostě dusí pomalu.“ Řekl bych, že právě tohle je reálný způsob denacifikace. Lidé si často říkají, jak vlastně chtějí Rusové ukry denacifikovat. Vyhubit všechny nácky není reálné, i kdyby obsadili celou Ukrajinu. Je ale možné vytrestat je tak, aby se strachem po*rali, když uvidí samopal. Podobným způsobem vyškolili Němce a donedávna to fungovalo vzorně.

 9. OT. Včera tady dal Zakladatel odkaz, že ukrajinci zabíjejí instruktory a pak je spálí. Ve svém příspěvku jsem o tom pochyboval a právě dnes jsem viděl video s bombastickým titulkem: Ukronacisti zabili cizí žoldnéře a pak spálili. Celé video nebylo slovo o tom, že by ji zabili. V závěru ukázali něco a jeden z vojáků konstatoval že jsou to cizinci a doslovně řekl: Svoje spálili, aby je nebylo možné identifikovat.

 10. Kolegové, není mezi vámi právník? Já už toho mám totiž dost. Že Rusové mají nějakou výjimku ze zákonné ochrany před hanobením národa, podněcováním k nenávisti atd. a kdekdo na ně může plivat, jak se mu zachce, na to jsem si za poslední měsíce nějak zvykl. A nakonec se nás to až tak netýká.

  Ale tenhle typ výroků, jako je ten Dorazínův, už přece uhrožuje přímo nás a naše děti. Proto bych se rád poradil s odborníkem. Podle mne ten výrok zcela jasně naplňuje skutkovou podstatu trestného činu podněcování útočné války podle § 407 trestního zákona, a to ve druhém odstavci, protože čin byl spáchán veřejně přistupnou počítačovou sítí. Trestní sazna je v tom případě 2 roky až 10 let. Pokud mám pravdu, chtěl bych na toho zmetka podat trestní oznámení. Kdybyste se někdo chtěli přidat, budu rád. Ale z vlastní zkušenosti vím, že právo je silně ohebné, tak bych rád věděl, zda je nějaká teoretická šance, že by se tomu OČTŘ alespoň začaly aktivně věnovat a nesmetly to rovnu pod stůl.

  1. Nejenv souvislosti s tímto dotazem, ale hlavně s pátráním po tom, kde je bezprostřední příčina tuzemského politického marasmu, způsobeného instalací pětikolky s jejím morálním lídrovstvím v osobách / na zákonech nezávislých/ astarostů vřele doporučuji si přečíst tento Drulákův článek o ústavním puči…který odsoudili i někteří členové ústavního rychetsoudu:
   Jmenuje se to

   Ústavní soud: převrat, psychoterapie nebo korupce?
   ———————————————————————-
   5.2.2021 autor Petr Drulák
   Nenechte se odradit tím, že článek je z loňska. Je věštecký.

   http://casopisargument.cz/?p=34148
   Po přečtení si dejte frťana a oddejte se krátké meditaci o budoucnosti (či absenci budoucnosti) našeho státního útvaru.

  2. To je ono. Vidlaku, tak ted ukazte ze jsem nemel pravdu, ze Samkova je k necemu. Zainteresujte ji do toho, at poda trestni oznameni, nebo ho alespon kvalifikovane sepise. Smim si tipnoout zda to udela ? 🙂

 11. Soutěž o nejlepší střelbu do vlastní nohy zatím vedou USA …

  Spoločnosť „Century Aluminium“ pozastavila prevádzku vo svojej huti v Kentucky. Ako vyplýva zo správy spoločnosti, dôvodom bolo zvýšenie cien elektriny. „Century Aluminium Company“ je najväčším výrobcom hliníka vojenskej kvality v Severnej Amerike. Proces odstávky sa začal v pondelok 27. júna. Spoločnosť predpovedá, že závod môže stáť až rok, kým sa ceny energií nevrátia na nižšiu úroveň. Väčšina pracovníkov už dostala oznámenie, že budú prepustení.

  https://sk.news-front.info/2022/06/28/sankcie-proti-rusku-zastavili-vyrobu-hlinika-pre-americky-vojensko-priemyselny-komplex/

  Jen podotýkám, že šéf BASF – největší německá chemička – mele taky něco o zastavení výroby … a že to prý nebude jednoduché, aby se nevratně nepoškodily provozy …

  1. Má vlastní zaječí očka viděla postupné a potupné umírání Poldi Kladno. Jakmile propustíte odborníky, tak je konec. Po opětovném rozběhnutí výroby se vrátí pár srdcařů, ale to nestačí. Metalurgie je o zručnosti, šikovnosti a spoustě zkušeností, cesta k fachmanovi trvá dlouho a je-li řetězec dědění tzv. know-how přerušen, pak kvalita výroby jde dolů a náklady rostou.
   Scénky z vlastní zkušenosti – obchodní zástupce dlouholetého zákazníka dorazil na technologii válcoven projednat, co vlastně potřebují. Na závěr jednání vytáhnul malý odlitek titanu a vysvětlil, co by z toho potřeboval udělat. Celé oddělení inženýrů špekulovalo, zda by to vůbec šlo, rizik byl plný kýbl. Na závěr obchoďák vytáhl z aktovky, to, co z toho titanu potřeboval vyválet, a prohlásil, že si zašel za klukama do válcovny, trvalo jim to 15 minut a výsledek vypadá dobře a že dá vědět, jak dopadnou zkoušky u nich v laboratoři. Vlastnosti byly lepší než požadované. Inžové přemítali a valcíř to měl v ruce.

 12. Slavíci v Madridu

  Nebe je černé a lila
  šavle a vojenské šaty
  debil vedle debila
  vlajky maj zkřížené hnáty.

  Afroameričanová
  přebírá pod paži složku
  Pipi je tady nová
  pes jí obchcává nožku.

  Fiallah rozhodil ruce
  řekl rozhodné ano
  je jako Wylliž Bruce
  zajdem na jedno, Jano.

  Žízeň je veliká, synek už oniká
  polibte mě všichni v řiť
  ve stínu pod fíky poslouchám slavíky
  já držkou nebudu ryť.

      1. V zasade ano. Pokud nebude zadek vyhodnocen jako zbran, je to prestupek (vytrznictvi) za deset mesicu s odkladem na dva roky. Aspon podle toho, co uz probehlo.

       1. Podle mne se jedná v případě zadku o zbraň chemickou – tedy o zbraň hromadného ničení.

        Trestem je ovšem u nás jen smrtelné uklouznutí na dlaždičkách v koupelně vazební věznice.
        Zatím se ještě do Qantanáma od nás neposílá, takže naštěstí nehrozí trest experimentální vodní převýchovy v trvání 9 999 let.

 13. Nikdy bych nevěřila, že se dočkám doby, kdy budou Evropané řvát nadšeně po válce.
  Samozřejmě, po hodné válce.
  Hodná válka je válka preventivní, v zájmu Pravdy, Lásky a Světového Míru.
  Něco jako očkování. Do těla se vpraví trochu fujky, aby se zabránilo velké a nebezpečné fujce.
  Tak snad to na Ukrajině dopadne líp než třeba v Iráku, v Sýrii, v Libyi…
  Tam se ze spořádaných a čitelných států staly rozvrácené a na dlouho zničené regiony.
  Né že by Ukrajina před Majdanem byla nějaká výhra pro místní. Ale horší než dneska to asi nebylo.

 14. Macron se cuká a poměšile vypouští informace… asi mu není sympatická ekonomická (sebe)vražda Evropy….jako zkušený státník na rozdíl od našich fialových pětiokolků ví, že by se evakuace z potápějícího se Saigon..Titaniku nedožil.

  /mimochodem – nemůže být u mne averze na fialovou příznakem počínajícího rasizmu? Kalousek je alespoň inteligentní a Zelenský alespoň výborný herec a Biden vzbuzuje soucit protože ukazuje, jak bych mohl za deset let dopadnout, pokud budu blbnout dosavadním tempem./

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Macron-vypustil-tajemstvi-Ropa-Katar-vic-neda-Saudove-mozna-trochu-Biden-sel-radsi-pryc-706966?utm_campaign=cz.contentexchange.me&utm_medium=referral&utm_source=cz.contentexchange.me

  1. Vyřešit minimálně evropský problém s ropou a zemním plynem bez Ruska začíná připomínat hledání řešení kvadratury kruhu…

   1. Já se obávám, že je to mnohem horší. Kvadraturu kruhu můžete v praxi řešit aproximativně s libovolným přiblížením pomocí vhodných numerických metod. Není to řešení přesné, ale dosáhnete tak přiblížení, které vám pro danou aplikaci může vyhovovat.

    Zatímco ropa a plyn v Evropě bez Ruska, to je jako hledání sudé odmocniny ze záporného čísla v oboru reálných čísel. Naši géniové jsou momentálně ve fázi, kdy metodou pokus-omyl zkoušejí nalézt číslo, které vynásobeno samo sebou dá záporný výsledek a zatím se jim to nějak nevede… Než jim docvakne, že jim nezbude nakonec nic jiného než přechod do komplexního oboru, to se ještě načekáme.

    A pozor! To ještě zdaleka nebude konec, nýbrž teprve sám začátek. Neboť, jak víme, každé komplexní číslo má dvě složky: reálnou a imaginární. A kolem té imaginární části fialového řešení se bude točit nakonec úplně všechno.

    Já opravdu nevím, proč se lidi té matematiky tak bojí: s královnou věd se zmocníš všeho, čeho se ti zažádá!

    1. Já myslím, že řešením přesně ve stylu EU bude ta „politická emisní povolenka“, ke které jsem došel v mém příspěvku níže.

    2. To je roztomilé, Alefe.
     Moje znalosti matematiky jsou omezené, pokud jsem nějaké měl, už jsem je zapomněl (nějaké ty polynomy a tak). Ale chci vás pobavit.
     Včera se u nás večer neočekávaně zastavili dva vnoučci. Ten nejstarší, 189, váhu neznám, ale samý sval) mi mezi řečí sdělil, že když dělá snídani pro sebe a pro slečnu, tak z devíti vajec – dvě pro slečnu, sedm pro sebe. Tak jsem mu sdělil, že má tedy dilema, protože jeho sedm je prvočíslo a slečny dvě také, což svědčí o určitém souladu, ovšem součet devět už prvočíslem není, tak nevím jak jim soužití bude fungovat. Nespraví to ani vajec jedenáct, což prvočíslo je, a případné slečny tři také, ale zas jeho osm nikoliv. Řešitelné by to bylo třeba vejci třinácti, pokud se slečna spokojí opět se dvěma vejci, a on sám zkonzumuje jedenáct.
     Tento velmi zdatný absolvent oboru fyzioterapie koukal dost vyjeveně (zná důkladně anatomii lidského těla, ale matematika……..), zatímco jeho mladší bratr, student fakulty strojní, se smál, až se za břicho popadal (všem napravit lýtkový sval bych si od něj nenechal).

     Tím se tedy bavíme v těžkých dobách….. 😀

     1. To bylo pěkné! – Já jsem teď nedávno na dovolené v HR, v kolektivu Svědků Alefových, bodoval následující historkou o Pepíčkovi (čtenářům, kteří znají, omluva):

      Do třídy nakráčí nový učitel matematiky a věda, jak je matika odtažitá věda, zkouší s žáky na úvod zažertovat, aby získal jejich přízeň:
      – Žáci! Dám vám na úvod takový žertovný matematický příklad. – Jede po Praze tramvaj, a na první zastávce nastoupí lidí pět. Na druhé zastávce nastoupí čtyři a vystoupí jeden, na třetí nenastoupí nikdo a vystoupí úplně všichni. Kolik je mi let?

      Třída zaraženě mlčí, hlásí se Pepíček:
      – Prosím, čtyřicet čtyři!
      Učitel polkne a vyvalí oči:
      – Páni…! Naprosto přesně! A jak jsi na to přišel?
      – To bylo velmi snadné, pane učiteli! Já mám totiž strejdu, kterému je dvaadvacet, a tatínek o něm říká, že je to poloviční debil. Tak jsem to vynásobil dvěma!

      1. Zakladateli,
       ona ani princezna věd – fyzika není docela marná.
       Kdyby vládní odborníci na energetiku absolvovali alespoň víkendový kurz termodynamiky, dozvěděli by se třeba že:
       1) Druhou hlavní větu termodynamiky neoščiješ
       2) Oščiješ-li, maximálně uhraješ plichtu.
       3) Plichta je ti naprosto nahovno.
       ————————————
       Já vím, já vím!!! Nemusíte mi napovídat:
       Vládní odborníci jsou před instalací do vládněodbornických postů BISCIAmem pečlivě prověřeni, že nemají ánung ani o zákonu zachování hmoty a energie….nebo že to dokážou předstírat alespoň s přesvědčivostí Fialy!

       1. Člověka, který se usilovně snažil přelstít 2.TDM větu, jsem osobně poznal. A všechny minulé, současné i budoucí perpeťáky zklamu: neuhrál ani tu plichtu. – O tom bych mohl napsat samostatný žertovný článek.

        Ale my žijeme v úplně jiném světě, Holube. Nepatříme sem. O fyzikálních zákonech se hlasuje v euro-tento-parlamentu, zásluhy o životní prostředí se získávají chozením za školu, pohlaví si můžete vybrat ze 78 variant a opovažte se tomu netleskat ve stoje.

        Kde leží ta hranice mezi světem normálním a dystopickým? Rád bych se vrátil…

 15. „Energetická společnost ČEZ v úterý uzavřela smlouvy s americkou společností Westinghouse a francouzskou firmou Framatome na dodávky palivových souborů pro jadernou elektrárnu Temelín. Dodávky souborů na více než deset let začnou v roce 2024.“

  https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/konec-ruskeho-paliva-pro-temelin-cez-uzavrel-nove-smlouvy-s-usa-a-francii-40401423

  Jó jó, vůbec nepůjde o ruské palivové články nakupované přes prostředníky s nárůstem ceny tak o tisíc procent.

  1. No, kéž byste měl pravdu!
   Pokud nebudou ruské a v Temelíně zastrčej do reaktoru zase ty kroutící se neoriginální tyče, přijdeme my o ikonický Ttemelín a tím pádem Němci o poslední zdroj levné spolehlivé energie. A nejmíň pět miliónů hladových tuzemců bude točit klikou dynama, poháněno poze energií z dovozových vařených bramborových šlupek.
   Polských šlupek, prodávaných přes německou burzu, pochopitelně.

    1. No hurá, Ládiku!
     Zatímco před nemnoha lety byly propagovány elektrokotle, posléze plynokotle a nedávno ještě kotle na spalování energetického zrní (mimochodem- ještě se varábějí?) dnes se propaguje a dotuje další a o5 definitivně topení – tepelnými čerpadly, poháněnými elektrickou, tj převážně v zimě solární energií…

     Potěšitelné je, že teď ještě stojí kilo australského uhlí svobody jen trojnásobek nedávné ceny topné pšenice nesvobody.
     Pokud se mi včas podaří přestavět svůj metabolizmus na konzumaci uhlí, bezpečně se – pokud nebudu topit- uchráním před smrtí hladem.

     Před několika málo lety proběhlo vědeckou komunitou i nevědeckým internetem video, jak se uprchlé americké krávy Svobody na skládkách živí (a rozmnožují!!!) při konzumaci polyetylénových obalů.

     Stačilo jim jen adaptovat svou žaludeční a střevní symbiotickou mikroflóru z celulózy na na polyetylén.

     Co dokáže , s odpuštěním, každá americká Milka, měl by dokázat i kapitalistickými větry Svobody ošlehaný český důchodce!!!
     Na kilo australského uhlí denně k snídani, obědu a k večeři budu při stávající trajektorii inflace a s přihlídnutím k finančním rezervám ve výši velmi nízkých miliónů korun nadosmrti mít!
     Mám totiž naštěstí rakovinu.

     1. My jsme jako děti na prázdninách u babičky pašíkům taky občas dali pár kousků uhlí.
      Byla to pro ně obzvláště vybraná lahůdka. A jak pěkně přibírali!

  2. Nebude přece počítat grošíky. Ten pocit, jak jsme to rusákům nandali a kupujeme kromě demokratického plynu i demokratické palivové tyče za to snad stojí.
   No ni?

  1. Součástí ujednání byla i neutralita Ukrajiny, v té době garantovaná ukrajinskou ústavou. Když se do ukrajinské ústava dostal vstup do NATO, tak se nikdy nikým neratifikované Budapešťské memorandum stalo jen historií.

  2. JAHA: bych řekl spíš opak. Dlouhodobá strategie tu mají promyšlenou s ohledem na to, že mají menší ekonomiku a méně lidí než Západ. Chyby se dějí někdy. Na té nižší taktické úrovni jako nešikovně vyjádření nějakého náměstka nebo místopředsedy poslanců.

 16. Zítra máme státní svátek
  k nebi letí tisíc zátek –
  Petrpavel v kalendáři.
  Ožerou se signatáři
  k hrobu vaška dají flašku
  Vykulenec šňupne prášku
  kníža plenku pomočí;
  Bertíkovi tlumočí
  pozdravy do Norimberku,
  Vyhulenec dá si kerku.

 17. Par viet od Karla Hirmana, este z konca februara.

  Úplné prerušenie dodávok plynu a ropy z Ruska do EÚ považujem za veľmi málo pravdepodobné z viacerých dôvodov,“ uviedol pre TASR odborník na energetiku Karel Hirman. Takýto krok by tvrdo zasiahol predovšetkým samotné Rusko, celú jeho ekonomiku, štátny rozpočet a v neposlednom rade samotné ruské ropné spoločnosti a Gazprom. V konečnom dôsledku by podľa Hirmana dokonca mohol nezvratne poškodiť ťažobnú technológiu na samotných ložiskách.

  Presmerovanie dodávok plynu z EÚ iným zákazníkom nie je možné pre vybudovanú infraštruktúru plynovodov. Tie zo západnej Sibíri a polostrova Jamal smerujú do Európy. Jedine nový plynovod Sila Sibíri dopravuje plyn z nových ložísk, ktoré však ležia ďaleko vo východnej Sibíri, do Číny. „Avšak pre porovnanie. Do Číny sú dodávky týmto potrubím na úrovni dodávok, ktoré Gazprom dodáva do Česka. Skrátka až 70 % z celkových príjmov z exportu plynu majú Rusi práve od nás, od zákazníkov z EÚ,“ upozornil Hirman.

  Takze, Putin asi vrucne zelania na zastavenie plynu do Europy nesplni. Jednak -pride o pravidelny prisun penazi, druhak – co s nepredanym plynom, aby sa neposkodili tazobne technologie? Jedine, vypustat do vzduchu?

  1. Tak to je dobrá zpráva. Já osobně mám na zimu připravenou dvojici kotlů k vytápění. Nový plynový kondenzační a starý na tuhá paliva (brikety+dřevo). Přehozením páček na dvou kohoutech se přejde z jednoho způsobu topení na druhý během chvilky. Počítám, že plyn nějaký bude. Tedy v době, kdy budou teploty mírně nad nulou pojedu na plyn, až bude mrznout i přes den, plyn zavřu a pojedu na brikety+dřevo. Plyn bude drahý, ale bude. Myslím, že by válka na Ukrajině mohla skončit dohodou, kdy Rusko bude plyn vyvážet jako zkapalněný, „přebalí“ ho na Americký a dodá do Polska. Odtud se bude dopravovat do ČR, a protože to půjde technicky těžko, nakonec ten plyn půjde normáloně plynovodem rovnou z Ruska jako vždycky, ale bude účtovaný jako ten Americký kapalný a jako se „přeswapuje“. Rusové s Usáky pojedou půl napůl a EU jako největší hujeři budou platit za dvojnásobně drahý plyn do USA polovinu ceny za jeho legalizaci. Protože USA z toho bude mít příjem, pomine důvod k válce a všichni budou spokojení. A zbavit se tohoto postavení nepůjde, protože to by znamenalo vystoupit z EU a to by znamenalo nechat na sebe uvalit stejné sankce, jako EU uvalila na Rusko a to furt vyjde to placení legalizačního výpalného do USA levněji. Bude to taková politické obdoba emisní povolenky. Taková povolenka za nákup plynu od jakože nepřátelského režimu. Co myslíte?

   1. To, s tymi dvoma kotlami mate poriesene dobre. Co sa tyka toho plynu z Ruska, nezda sa mi, ze by v dohladnej dobe bol podpisany mier a nejake podobne dohody o plyne. Padlo vazne rozhodnutie – zo zapadu sa dodavaju modernejsie zbrane, vojna sa predlzi…
    No a na nakup plynu od Ruska EU vzhladom na sucanu jednoznacnu zavislost od Ruska od 65% Nemecko, po 100% Cesko, Lotyssko, nebude tak skoro rozhodnute o embargu. Ved aj pri rope su dost dlhe vynimky.
    Tu skor ide o to, ako bude Putin otvarat a priskrcovat kohutiky, aby udrziaval vysoku cenu a prisun dostatocneho mnozstva penazi, aby mohol v pohode financovat aspon tu vojnu. Samozrejme, zapad bude robit vsetko preto, aby co najskor take moznosti robit si s ropou a plynom co chce, nemal.

    Myslim, ze na rozdiel od zdejsich zdejsich, ktori si NAJPODSTATNEJSIU vec sucasnosti nevsimli, rozmysla teraz intenzivne nad svojim podbruskom, hlavne o Kazachstane. Tokajev Putina verejne nedavno a priamo v Rusku „vyfliaskal“ . Tym by sa mohli inspirovat dalsie byvale republiky ZSSR v tomto regione. No a Putin sa nezdrzal (a urobil v hneve diplomaticku hlupost) a „nenapadne“ pohrozil Kazachstanu i ostatnym statom, vraj „cely sovietsky zvaz je historicke Rusko“. No a od roku 2014, po obsadeni Krymu, az po dnesne vyhlasenia o Ukrajine, Litve…ma byt kazdemu rebelovi jasne, co to znamena a co bude nasledovat.
    Vsetci sme Rusi a vsetko je Rusko…

    Samozrejme, otazkou je, ako tuto vyhrazku spracuju jednotlive dotknute staty, ich vodcovia, poslanci a exekutiva, ci sa nezacnu vazne pripravovat na konflikt pri zachrane „opravnenych zaujmov ruskych obcanov“ zo strany Ruska v ich krajinach…

    1. Můžete mně vysvětlit proč by si Putin (Rusko) nemohl dělat s plynem co samo chce, když je to surovina, která se získává na jeho území? Vy jste to samozřejmě takhle napřímo nenapsal, ale protože vás znám už dlouhou dobu, tak se domnívám že vaše :…“Samozrejme, zapad bude robit vsetko preto, aby co najskor take moznosti robit si s ropou a plynom co chce, nemal….“ je i vaše přání.

     1. Vybrali ste si jednu vetu z prispevku. Ja som daval (myslienkovo) doraz na nieco ine, co ste si (zasa, opakovane), pre istotu nevsimli.

      P. S. Samozrejme, ze si Rusko, ci ina krajina (i taky Kazachstan, emiraty…), moze robit s plynom, ropou…, smerovanim?, paktovanim?…co chce. Ale, ako tu uz byva, nic nie je jednoduche, vsetko s niecim suvisi, vselijake strategie, moznosti, chcenia…su niecim limitovane. I take Japonsko, Cina, India…ale vie, ze odtal-potal. A Rusko to vie tiez. Len sa preskupuju sily, dohody, smerovania, aliancie, napinaju svaly…
      Alebo si myslite, ze Rusko, ci USA je v tomto smere imunne a schopne robit uplne samostatnu politiku? Ak myslite, neberiem Vam to…

    2. Lotyšská vláda jasně řekla ruský plyn ne. Ovšem minulý týden lotyšská společnost nejenže uzavřela dlouhodobou dohodu o dodávkách, na cca 50% původního objemu, ale už i zaplatila dle rublového schématu a v pátek začal GAZPROM dodávat. Lotyšská vláda drží ústa, i když to místní regionální noviny zveřejnily.
     V Bulharsku padla vláda, prý kvůli rusofobii, nová vláda má urychleně uzavřít smlouvu s Ruskem o dodávkách plynu. Nemáte někdo podrobnější zprávy? Potvrzení? Vyvrácení?

     1. to s tym Lotysskom potvrdil Gazprom, dostal zaplatene. Bulhari najprv musia zostavit novu vladu, ale to by bol v tom cert, aby ambasada USA si nezvolila spravnych ludi:-()

     2. Bulhaři dnes vypověděli 70 ruských diplomatů (prý kvůli špionáži, cože tak najednou). Někdo už zasáhl (kdo asi), aby žádná nová smlouva uzevřena nebyla ani omylem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *