28 května, 2024

Vrzají vám klouby?

Nejsem nepřítelem ortodoxní medicíny. Lékaři jsou skvělí diagnostici. A život by byl daleko těžší, nebýt moderní akutní péče i péče v akutních fázích chronických chorob. 👍


Máte-li obavy z bylinek, nebo berete-li denně řadu léků, na které mohou mit bylinky vliv, je dobré si nechat poradit v lékárně.


Tak jsem se pustila do výzkumu artritidy/artrózy, a zjistila jsem, že to asi mám taky. Uf. Píší, že je to zánět kloubů, který je rozdělen snad na sto různých typů. Nejčastější jsou osteoartróza či osteoartritida, reumatoidní artritida, a dna (podagra).

Hledala jsem, čím se hlavně vyznačuje osteoartritida:

 • bolesti v různých kloubech, tu a tam
 • někdy napuchlé klouby
 • deformace kloubů u prstů (zvané heberdenovy a bouchardovy uzly)
 • bolest přichází a odchází
 • tělo se cítí ráno jaksi ztuhlé, méně vláčně, méně ohebné, ale brzo se to rozchodí
 • možná otok nohou
 • možná i suché a svědivé oči
 • možná mozková mlha
 • v kloubech bývá pocit, že tam něco zadrhává
 • svaly a vazivo kolem kloubů ochabuje
 • věci padají z rukou, viz tactile acuity loss, překladem ztráta hmatového vnímání, nenašla jsem český odborný překlad; prostě člověk ztrácí ostrost vnímání věcí v prostoru, a tak se častěji malinko mine, když chce něco uchopit
 • pocit tíže v těle, v hlavě
 • únava
 • mírné svědění či pálení kůže
 • opakující se ischias
 • ztráta citlivosti a brnění rukou nebo nohou
 • narušený spánek

Ortodoxní medicína říká, že se s tím nic moc nedá dělat, protože je to opotřebováním kloubů a chrupavek. Radí léky tlumící bolest a zánět a brzdící destrukci kloubní chrupavky. Podporuje rehabilitační cvičení a snahu udržovat si kondici. Alternativní medicína ale říká něco trochu jiného, a dává víc naděje. Například australská výzkumnice Tasha Stantonová tvrdí, že chrupavka se v těle průběžně obnovuje. Následují dva odstavce překladu:

“Osteoartróza není „opotřebení“ kloubu.” Pokud tedy není příčinou OA „opotřebení“, co je její příčinou? Podle Stantonové je „OA mírný celotělní zánětlivý proces, který se může projevit v jakémkoli kloubu včetně kolena.“ Zánět navíc může souviset s vícero tělesnými systémy a procesy. Patří mezi ně nervový systém, imunitní systém, tkáně a klouby, trávení a strava, zdraví střev (mikrobiom), věk, mysl (myšlenky, emoce), životní prostředí a tuková tkáň. Chrupavka mizí, když se větší část těla proměňuje v tuk.

Chrupavka, která nemá vlastní krevní zásobení, je vyživována zatížením a stlačením a při činnosti se zesiluje. Proto se lidem s artritidou doporučuje, aby se hýbali. Jak se říká, „pohyb je na klouby balzám.“ Podle Stantonové se „chrupavka opotřebovává i opravuje.“ Upozorňuje, že lidské tělo je bioplastické, což znamená, že je dynamické. Neustále se mění. Proto hovořila o studiích, které ukázaly, že i lidé s pokročilou OA se po cvičení zlepšuji. U těchto lidí se projevily fyziologické změny v chrupavce, například lepší tlumivost nárazů.

https://www.jessicakisiel.com/osteoarthritis-research/

Jak tedy na to? Vlastně to není složité. Více pohybu, méně zánětlivosti, a posílení tkání. Existují komplikované protizánětové diety, ale já na diety moc nedržím. Na internetu je mnoho rad, ale je těžko zjistit, co vlastně tomu kterému člověkovi pomohlo. Dala jsem dohromady ty nejzajímavější. Následují:

 • — shodit kilo či dvě (pro ty s nadváhou)
 • — více pohybu
 • — vitamíny B (B-komplex) jsou všeobecně protizánětové
 • — bór
 • — přeslička
 • — štětka
 • — borovička se zlatými hrozinkami

Dřív, než vysvětlím tuto recepturu, chci se podělit o nápad. Co kdybychom se tady pustili do malého experimentu? Pomůže-li borovička s hrozinkami jednomu člověku, je to jen legrační anekdota. Ale co kdyby to zkusilo dvacet lidí, a pomohlo jim to? Pravda, může to být placebo, může to být nepřesné pozorování. Ale přece jen by to už byl anekdotický důkaz, který má jakousi váhu, a možná ukáže nadějnou cestu i jiným.

Navrhuji, abychom tu zorganizovali jakýsi neformální test či studii, která ukáže, zda na těch babských radách něco je. Všem, kteří se chcete zúčastnit, nabízím tyto kroky:

1. Rozhodní se, které léčivky si vybereš, a objednej či najdi v obchodě. Nalož hrozinky do borovičky. Rozmysli si, jak nejlépe integrovat program do svých dnů.

2. Všimni si do podrobna svých symptomů, a zapiš si je i s datem.

3. Průběžně si dělej aspoň pár poznámek, co děláš jinak než předtím, jak a kolik toho bereš, a jak to na tebe působí.

4. Porovnej výsledky s počátečním stavem za zhruba 8 týdnů.

5. Já za dva a půl měsíce (tedy 30. června) napíšu zde nový článeček na toto téma, abychom se všici mohli podělit o to, co jsme objevili a zda jsme se třeba i pozdravili! Ti, co mají jiné typy artritidy jsou taky vítáni. Např. štětka prý pomáhá i při podagře. Taky třešně a jahody.

A teď už o těch léčivkách.

Bór: Bór je stopový prvek, který se podílí na metabolismu vápníku a hořčíku. V čisté formě má bór černou krystalickou strukturu a je velmi křehký. Protože se tato látka nevyskytuje v čisté formě, musí být chemicky extrahována; vyskytuje se hlavně v přírodní sloučenině známé jako borax.

Tento prvek je důležitým minerálem, který je v těle potřebný ve velmi malém množství. Často se vyskytuje v potravinách, ale lze jej užívat i jako doplněk stravy. Tělo minerálu využívá při tvorbě silných kostí, budování svalů, zvyšování hladiny testosteronu a zlepšování poznávacích schopností.

Na internetu je celá řada lidí, kteří přísahají, že jim bór velice pomáhá. Píše se, že je to prvek bezpečnější než sůl. Doporučuje se brát aspoň 3mg denně a nepřekračovat pro jistotu 20mg denně. Jsou ale i lidé, kteří dlouhodobě berou víc. Nejčastěji jsem viděla doporučení 6mg, jednou či dvakrát denně, brát ráno popřípadě v poledne. Bór je k dostání jako roztok (borová voda), anebo jako pilulky a kapsle.

https://www.vitaminybezcenzury.cz/bor

Přeslička rolní: Equisetum arvense, posiluje pojivovou tkáň, kosti, chrupavky, kůži a žíly, podporuje pružnost pokožky a růst vlasů. Bohatá na křemík, mírně močopudná. Urychluje hojení ran. Působí protizánětlivě. Užívání souběžně s thiaminem (který je obsažen v B-komplexu) zabrání případnému nedostatku vitaminu B1. Dávky doporučené v různých herbářích: 10 – 60 kapek denně nebo cca 2,5g kapslí denně. Uvádí se, že je bezpečná pod 12g denně. Doporučují užívat po dobu 2 týdnů, poté 1 týden pauza.

Štětka planá: Dipsacus fullonum, posiluje oslabené kosti, kolena a šlachy, používá se při bolestech kříže, artritidě a borelióze. Dávky doporučené v různých herbářích: 2-10 kapek tinktury z kořenu denně, začínat pomalu, později až 30 kapek, podle uvážení. Uvádí se, že (snad) vyplavuje mikroorganismy z kloubů, a může vyvolat herxheimerovu reakci (náhlou a přechodnouhorečku, ztuhlost, zvýšenou dechovou a srdeční frekvenci zprostředkovanou uvolňováním endotoxinů z rozpadajících se mikroorganismů).

Zlaté hrozinky v borovičce: Nevěřili byste, ale je to na internetu velmi populární léčidlo. Zlaté hrozinky se naloží do borovičky nebo ginu na dva týdny, pak se pojídají, zhruba deset denně. Musí to být ale pravá borovička z jalovčinek, a ne nějaký líh ochucený chemií.

Připojíte se? 🙂

167 thoughts on “Vrzají vám klouby?

  1. Prostuduju, Myskine. Ja si zase myslim, ze to zpusobuje chronicky prochadle telo. Pry uz neandertalci meli revma… no a zili v jeskynich, i na blizkem vychode. To da rozum, ze jim bylo v jednom kuse zima.

   Mimochodem, vekem teplota tela casto klesa, a na druhe strane vitaminy B zvysuji mirne teplotu.

   1. Neandrtálci měli nejen revma, ale také silnou rýmu. To víte, doba ledová je doba ledová. V jeskyni žádné topení, radiátory a nic, široko daleko žádný doktor MAX. Zimou jim cvakaly zuby, tak toho využívali k činění kůží z mamutů. To je ale také moc nezahřálo. Tak nakonec, když už toho měli tak akorát dost, raději vymřeli.

 1. myslel som ze aj viacej ludi napise svoje skusenosti a co im pomohlo (alebo aj nepomohlo)
  ale asi nenabrali odvahu – skoda
  vdaka aspon tym co nieco rozumne k veci napisali (svoje skusenosti)
  —-
  malo ludi rozlisuje medzi artrozou a atritidou a miesa pojmy
  vacsinou plati ze atritida napada vsetky klby v tele aj male a ide o autoimunitne zapalove ochorenie
  artroza je naopak mechanicke poskodenie a opotrebovanie klubov a tyka sa velkych klbov ako kolena a bedra(kycle)

  Neviem si dost dobre predstavit ze niekto ma artrozu malicka alebo palca na ruke (teda nie artritidu)
  ale nemozno vylucit spoluposobenie oboch ochoreni naraz

  ako pricina okrem autoimunitnych ochoreni moze byt borelioza, dna, chlymydie, prekonanie a nedoliecene virusove ochorenie, mykoplazmy a ine
  preliecit to nemusi byt rozhodne na skodu …

  1. Myskine, vsecko vam to popadalo do spamu, a ja nemam moznost to spravit. Sorry jako. Nikdo to tu nehlida. Alef uz tu dlouho nebyl.

   P.S. Uz se mi to podarilo… mam li neco vymazat, dejte vedet.

    1. „Walter Last – Boraxová konspirace
     Jak zarazili lék na artritidu
     Možná si nedokážete představit, že borax, tento skromný insekticid a prací prostředek, by sám o sobě mohl zhroutit celý náš ekonomický systém. Ale nemějte obav, toto nebezpečí bylo rozeznáno a nezbytné kroky, aby se tak nestalo, již byly podniknuty. Začnu u základů a během čtení pochopíte, co tím míním.
     Zdroj: http://www.health-science- spirit.com/borax.htm
     přeložil Slávek D. Křepelka
     Borax se nachází v jezerních usazeninách a je přírodní solí získávanou při dolování pánví. Hlavni zdroje boraxu se nachází v Kalifornii a Turecku. Technicky jde o hydrát borátu sodnatého. Veškerý borax je přírodního původu a jediný rozdíl je v obsahu vázané vody.
     Běžně se prodává jako technický nebo zemědělský prostředek s čistotou 99-99,5% Běžné nečistoty Jsou chloridy, sírany, fosforečnany a uhličitany draslíku, sodíku a vápníku, ale neobsahuje žádné jedovaté těžké kovy. Tato čistota je společná i běžným domácím čisticím prostředkům. Lékárenská čistota není moc lepší.
     Borax je solí slabé kyseliny borité. Jelikož jde o silně alkalickou sloučeninu, její roztok je opět silně alkalický, mezi 9-10 pH. V žaludku se mění na chlorid sodný a kyselinu boritou. V boraxu je 11,3 % bóru a kyselina boritá ho obsahuje skoro dvakrát tolik, 17,5 %. Požité bórovité sloučeniny jsou rychle a téměř kompletně vylučovány. Drive byla kyselina boritá štědře používána jako konzervační
     činidlo v potravinách a je dnes pro tento účel zakázaná ve většině zemi a také je zakázána k prodeji veřejnosti v Austrálii.
     Konvenční medicína prý neví, je-li bór nutný pro lidský metabolismus, ale výzkum potvrzuje, že ho lidský organismus potřebuje. Potíže se zodpovězením této otázky spočívají v tom, že bór je přítomen ve všech rostlinách a surových potravinách. Diety s přiměřeným množstvím ovoce a zeleniny dodávají 2-5 mg bóru denně, ale to také záleží na oblasti a způsobu pěstováni.
     Ve skutečnosti jíme ve vyspělých zemích kolem 1 až 2 mg denně. Pacienti v nemocnicích a podobné mohou dostávat jen kolem 0,25 mg denně. Chemická hnojiva zabraňují vstřebávání bóru z půdy. Přirozeně pěstované jablko může obsahovat 20 mg boru, zatímco komerční stěží 1 mg. Používání umělých hnojiv společně s bídným výběrem potravin drasticky snížilo náš příjem boru ve srovnání s tím, kolik jsme přijímali před 50-100 lety.
     Dále je za nedostatek boru zodpovědná i nesprávná příprava jídla. Vyléváme vodu z uvařené zeleniny, která obsahuje většinu minerálů a stejně tak odstraňuje minerály komerční zpracování potravin. „Phytic“ kyselina v pečených jídlech a ve vařených luštěninách a obilninách také snižuje vstřebávání minerálů. Z nedostatečného příjmu bóru pak často vyplývají mnohé naše zdravotní problémy.
     Zdravotní význam boru
     Borax a kyselina boritá mají v podstatě stejný vliv na zdraví. Bór má antiseptické, protiplísňové a protivirové schopnosti, avšak pouze mírné protibakteriální. V rostlinách, stejně jako ve zvířatech, je bór nutný, aby se udržovala správná pevnost a funkce pojivových tkáni, včetně buněčných stěn. Vyskytuje se v těle ve všech tkáních, ale především v přívěscích štítné žlázy, dále pak v kostech a zubech. Je nezbytný pro zdravou

     funkci kostí a chrupavky a reguluje absorpci vápníku, magnesia a fosforu díky svému vlivu na hormonální funkci přívěsků štítné žlázy. Co je jód štítné žláze, to je bór jejím přívěskům.
     Nedostatek bóru způsobuje hyperaktivitu přívěsků štítné žlázy a nadbytečnou hormonovou produkci, která způsobuje nadměrný obsah vápníku v krvi, který se uvolňuje z kosti a zubů. To s věkem vede k zavápňovaní měkkých tkání, především endokrinních žláz, hlavně šišinky a vaječníků, ke křečím a svalové ztuhlosti, k cévní skleróze, osteoporóze, zavápněni ledvin, ledvinovým kamenům a eventuelně selhání ledvin. Spolu s nedostatkem hořčíku je zásadní příčinou poškození kostí a zubů.
     Bór má vliv na metabolismus steroidních a zvláště pak sexuálních hormonů. Zvedá nízkou hladinu testosteronu u mužů a estrogenu u žen po menopauze. Také aktivuje vitamin D, čímž mimo jiné zvyšuje příjem vápníku a jeho ukládáni v kostech, oproti ukládání v měkkých tkáních. Dále má příznivé účinky v případě potíží s cévním systémem, zrakem, rovnováhou, paměti a vědomím a na lupénku.

     1. Lék na artritidu podle Rexe Newnhama
      Rex Newnham, PhD, D.0., N. D, začal v šedesátých letech trpět artritidou. V té době pracoval ve výzkumu půdy a rostlin v Perthu v
      západní Austrálii. Standardní léky nepomáhaly a začal se dívat po příčinách v chemii rostlin. Rozpoznal, že v jeho oblasti postrádají mnoho minerálů. Byl si vědom, že bór podporuje metabolismus vápníku v rostlinách, a rozhodl se to zkusit na sobě. Začal brát 30 mg boraxu denně a do tří týdnů byty všechny otoky, ztuhlost a bolesti pryč.
      Oznámil svůj objev zdravotním autoritám, ale ty neprojevily žádný zájem. Nicméně, zatímco někteří lidé trpící artritidou byli nadšeni výsledky, jiní měli strach užívat něco, co na sobě nese označení jed na šváby a mravence. On eventuelně začal vyrábět pilulky s bezpečně a účinně dávkovaným boraxem.
      Během pěti let prodával 10 000 balení boraxu měsíčné, bez reklamy, jenom díky šířeni informace od úst k ústům. Že už to nebyl schopen dělat takhle po domácku, spojil se s farmaceutickou firmou, aby pilule přinesla na trh ona. To byla zásadní chyba. Poukázali na to, že by borax konkuroval podstatně dražším přípravkům a omezoval jejich příjem a hlavně profit Protože měli své lidi na vládních zdravotních komisích, zařídili, aby Austrálie v roce 1981 vyhlásila bór a jeho sloučeniny za jed v jakékoliv koncentraci. Rex Newnham dostal 1000 dolarů pokutu za prodej jedu, což efektivně zarazilo šíření léku na revma v Austrálii.
      Následně publikoval několik vědeckých článků ohledné vztahu boraxu a revmatismu. Jedním z nich byla dvojnásobné slepá studie cca 1985, provedená v Královské melbournské nemocnici, která ukázala pozoruhodné zlepšení stavu u 70 % pacientů, kteří studii dokončili. Pouze 12 % z kontrolní skupiny se také vylepšilo na placebo. Nebyly pozorovány žádné postranní nepříznivé účinky, zato někteří pacienti se pochlubili, že se jim zmenšily problémy se srdcem a že se cítí podstatně lépe a jsou méně unaveni.
      Další léta zasvětil Rex Newnham především výzkumu vztahu mezi obsahem bóru v půdě a revmatismem. Například zjistil, že ostrovy
      produkující cukrovou třtinu mají velice málo bóru v půdě díky těžkému používání umělých hnojiv. Jamajka má nejnižší obsah a revmatismus postihuje kolem 70 % populace. Poznamenal, že tam kulhá i většina psů. Další je Mauritius s nízkým obsahem bóru a 50% výskytem revmatismu. Denní příjem bóru je v těchto zemích méně než 1 mg denně. Za pozornost stojí i rozdíl ve výskytu revmatismu mezi indickými a původními obyvateli Fidži. Zatímco u tamních Indů, kteří se živi převážné rýži pěstovanou na umělých hnojivech, je výskyt revmatismu kolem 40 %, u původního obyvatelstva, které se živí převážně škrobovinami zemních hlíz pěstovaných přirozeně, je výskyt artritidy pouhých 10 %.
      Půdy USA, Anglie, Austrálie a Nového Zélandu všeobecné obsahuji s bídou tolik bóru, aby do sebe její populace dostala alespoň 1-2 mg bóru denně, a artritidou trpí kolem 20 % lidi. Na druhé straně Carnavon v západní Austrálii má vysoký obsah bóru v půdě a ve vodě, a artritida se vyskytuje u 1 %. Podobné je tomu v Nawgha Springs na Novém Zélandu s velmi vysokým obsahem bóru v léčebných lázeňských vodách, které léčí revmatismus. Ve skutečnosti všechny léčivé prameny na artritidu mají vysoký obsah bóru. Jsou vysoké i v Izraeli s výskytem revmatismu 0,5-1%.
      Analýza kosti poukazuje na to, že revmatické klouby a blízké kosti měly pouze poloviční obsah bóru oproti zdravým. Stejně tak míza, vyživující kloubní chrupavku, má u revmatiků nedostatek bóru. Po dodávání se kosti mimořádně zpevni a ztvrdnou a chirurgové shledali, že jdou podstatně obtížněji řezat. Při dodávání bóru se kosti hojí dvakrát rychleji než bez něj jak u člověka, tak u zvířat. Koně a psi se zlomeninami nohou, dokonce i pánve, se kompletně uzdravují.
      Borax je účinný i u jiných forem artritidy, jako je mladistvá artróza a systemická lupénka. Například Dr. Newnham ošetřoval devítiměsíční děvče s mladistvou artritidou a
      vyléčil ji během dvou týdnů. Píše, že se lidé zbaví problémů s bolestmi a otoky během jednoho až tří měsíců. Potom mohou omezit příjem na jednu až tři 3mg tablety denně coby údržbu a prevenci. Také se vyjádřil, že pacienti často pocítí Hexheimerovy reakce a že toto je vždy dobrým znamením. Musí vydržet další dva až tři týdny než příznaky artritidy odezní.
      Tento zajímavý výrok mne překvapil. U Hexheimerovy reakce jde o počáteční zhoršení příznaků. Běžné je to způsobeno uvolňováním jedů z rozpadající se Candidy a jiných mykoplasem do organismu. Jde o velice častý příznak antibiotických léčeb a borax je definitivně výjimečně dobrý a silný protiplisňový prostředek. Co mne však překvapuje je, že k tomu dochází při již tak malých dávkách, jako je 70-90 mg boraxu. Stejné překvapujícím shledávám, že až 30 % lidi s kostním revmatismem zažilo také zlepšení v případě revmatické horečky a že rozdíl mezi těmito dvěma formami je poněkud neurčitý. Věřím tomu, že u dlouhodobých chronických a odolných případů by mohlo být ku prospěchu používat i další proti mikrobiální léčby.

 2. Zajímavé téma, artróza mě také dostala mrcha jedna.
  Mám akorát boule na palcích a ukazováčku na rukách, jedno koleno mě trochu bolí, ale ty záda, tak ty mě opravdu hodně štvou.
  Nadváhu díky štítné žláze mám též, daří se mi občas i shodit pár kil, ale to fakt nesmím žrát a seno mi nechutná. A trvá to týdny než se váha sníží.
  Tohle počasí mi nedělá dobře a když čtu, že bude sucho a přitom kachny indického běžce se koupou na chodníku, přemýšlím zda jsou všichni v televizi zdraví.
  Kolagen pro kobyly jsem si v lékárně už chtěla taky koupit, divně se na mne dívali, asi jsem nebyla podobná dostihovému plnokrevníkovi.
  Tak si ještě jednou si projedu odkazy. Sulc nebo tlačenku můžu, ale blbě se po ní shazují kila.

  1. Evix: Ja mam na shozeni dobry recept, ale funguje to jen jestli se clovek prestane přežirat. 🙂
   Co nejnizsi cukr (med do caje jo), jinak pouzivam sacharin, vypustit obilne skroby (nudle apod), a jednou tydne se 24 hodin postit (dam si snidani, pak nejim az do dalsi snidane, je to snazsi nez nejist od probuzeni). No a dlouhe prochazky a trochu cviceni. Ucim se Qi Gong. Taky pomaha mit po ruce syrovy kvetak, a kdyz se mermo moci musim cpat, tak se ucpu kvetakem. (Pro ty, kterym syrovy kvetak chutna. Kedlubny se tu blbe shaneji.)

   Ja jsem zrovna objevila bulku na ukazovacku. 🙁

   1. @Matzurka
    spominali ste ze nakoniec ste nasli preparaty ktore vam pomahaju, podelite sa nazvy?
    ——————————–
    suhlasim ze artroza 4 stupen je fakt problem, ale tie nizsie stupne zda sa celkom funguju s kvalitnymi injekciami (cena od 150€ vyssie za kus a treba 4 injekcie po sebe na jeden klb)
    Ad Br a jeho nedostatok si vyhladajte pokusy v Australii na potkanoch
    nedostatok boru vyvolal artrozu a opacne dostatok zasa vratil spat
    Ono to zavisi od pody rovnako ako napriklad v USA je dostatok Selenu ale na Slovensku nie, takze treba suplementovat
    analogicky nedostatok jodu (znamy slovensky problem z cias RU a 1 CSR ked sa konecne vyriesil suplementaciou kuchynskej soli o jod)
    Tam kde je nedostatok Boru v pode tam je cca 70% obyvatelstva ma pohybove problemy (Jamajka), opacne kde je Boru dostatok tam len asi 0,5% ma problemy s klbami (Turcecko Izrael a okolie – v Turecku sa Bor tazi zo zeme ako Borax)
    tak isto mozno prihnojovat vlastnu zahradku zeleninu aj jablcka – vraj bor je najlepsie na listy ako vodny roztok
    ————————
    ad ine preparaty
    velmi dobry je Lyprinol –
    Celadrin = (pozor Geladrink ma uplne ine prve pismeno, a uplne ine zlozenie – casto si to ludia mylia a cuduje sa ze to nefunguje)
    ————
    pri bolestiach je vyborna Kurkuma (treba kvalitny silny extract) a uzivat aspon mesiac
    ===================
    ten blby system ak date nejaky link tak to zmaze a clovek ani nevie preco ….a ja pisem ako zeravy doookola to iste a nic – system to maze a netusim ze preco, ach jaj ….
    a robi to neustale psie kusy uz ani zmazat linky nestaci

   2. Já cukr Vevčo nemusím, sladim jen kávu. Snídaně mi také nic neříkají, nemusím jíst klidně do oběda a mám vyzkoušeno, že jíst dvakrát denně mi stačí.
    Problém je ta štítná žláza, mám hypotyreózu a po zahájení léčby hormony letrox jsem okamžitě přibrala 10 kg. A nebyl nikdo, kdo by řekl proč tomu tak je. A to můžu být ráda, že jen 10 kilogramu, pracovala jsem s paní, která přibrala 50 kilo. A měla jsem i jiné zdravotní problémy.

  2. Mám akorát boule na palcích a ukazováčku na rukách
   —————————————————————————
   praveze toto vycsinou byva artritida (autoimunitny zapal)
   a Vevca ti dobre radi, presne tie iste veci pomohli aj znamej
   .
   obmedzit cukor obmedzit vyrobky zo psenice a prerusovane hladovanie
   ide podla tejto knihy
   „No grain, no pain“ – Peter Osborne ( Bez obilovin,bez bolesti)
   ———————————————————————————–
   a ma vynikajuce vysledky aj dalsi co to vyskusali (plus sa skvele chudne)
   plno energie a ziadne bolesti klbov este aj zrak sa zlepsil

   1. @Matzurka
    spominali ste ze nakoniec ste nasli preparaty ktore vam pomahaju, podelite sa nazvy?
    ——————————–
    suhlasim ze artroza 4 stupen je fakt problem, ale tie nizsie stupne zda sa celkom funguju s kvalitnymi injekciami (cena od 150€ vyssie za kus a treba 4 injekcie po sebe na jeden klb)
    Ad Br a jeho nedostatok si vyhladajte pokusy v Australii na potkanoch
    nedostatok boru vyvolal artrozu a opacne dostatok zasa vratil spat
    Ono to zavisi od pody rovnako ako napriklad v USA je dostatok Selenu ale na Slovensku nie, takze treba suplementovat
    analogicky nedostatok jodu (znamy slovensky problem z cias RU a 1 CSR ked sa konecne vyriesil suplementaciou kuchynskej soli o jod)
    Tam kde je nedostatok Boru v pode tam je cca 70% obyvatelstva ma pohybove problemy (Jamajka), opacne kde je Boru dostatok tam len asi 0,5% ma problemy s klbami (Turcecko Izrael a okolie – v Turecku sa Bor tazi zo zeme ako Borax)
    tak isto mozno prihnojovat vlastnu zahradku zeleninu aj jablcka – vraj bor je najlepsie na listy ako vodny roztok
    ————————

   2. @Matzurka
    ————————
    ad ine preparaty
    velmi dobry je Lyprinol –
    Celadrin = (pozor Geladrink ma uplne ine prve pismeno, a uplne ine zlozenie – casto si to ludia mylia a cuduje sa ze to nefunguje)
    ————
    pri bolestiach je vyborna Kurkuma (treba kvalitny silny extract) a uzivat aspon mesiac
    ===================
    ten blby system ak date nejaky link tak to zmaze a clovek ani nevie preco ….a ja pisem ako zeravy doookola to iste a nic – system to maze a netusim ze preco, ach jaj ….
    alebo je to mozno prilis dlhe, ale system neda ziadnu spatnu vazbu ze kde je problem

   3. Cukr pouze do kávy, jinak ho nepotřebuji a já nemám problém nesnídat. Klidně nebudu jíst do oběda nebo později a nevadí mi to. Chleba nemusím, občas si dám rohlík. Já mám ráda maso.
    A těm boulích, tu diagnózu mi určil lékař, mám rengen za sebou.

    1. Moji předkové, z jedné větve, byli po generace chudí. Ale vždycky měli kysané zelí, brambory a mlíko. Maso jen jednou týdně.
     Přílišné pojídání masa může vyvolat rakovinu. Určité druhy masa pak vyvolávají dnu (nemoc králů – zvěřina).

     Zajímavost : Obyčejné čokolády, nebo (hlavně !!) Nutella mají hodně purinů. No ale nepražené kakaové boby dnu potírají.

 3. Na bolesti kloubů je mi nejlíp osvědčila nativní marihuana – 5 týdnů jsem 2x denně snědla vždy kousek palice zvící hrášku, po jedné dávce bolesti úplně přestaly a po té pětitýdenní kúře jsem byla bez bolestí 17 měsíců. Musím to zopakovat, materiál už mám. CBD je na pytel a děsně drahý a hnusný, trávu jsem dostala darem.

 4. Erratum: na zaklade zpetne vazby zde se ted domnivam, ze borax je o neco bezpecnejsi nez kyselina borita (borova voda). Rozhodnu-li se experimentovat s vyssimi davkami (vyssimi nez 9 mg boru), tak dam prednost boraxu.

  Jsme kazdy trochu jini, a je dobre jet taky podle toho, jak se clovek citi. Napr. jsem vcera a dnes zkusila kapky stetky plane. Vcera mi jedna kapka dala parminutove boleni hlavy. Dnes jsem vzala dve kapky, a hlava mne bolela hodinu. Tak se vratim nekolik dni k jedne kapce, a uvidim.

    1. Pokud premyslite, jak se NEotravit, tak presne nadavkovane tablety mi prijdou jako nejjistejsi zpusob.
     A pocitejte s tim, ze nejake 2 mg do sebe nasoukate bokem, v jidle.
     Bylinky a doplnky obvykle uzivaji zdravi lide, aby si pak libovali, jak jsou zdravi a jak jim to pomohlo.
     A kazdou otravu pak oslavuji jako vitane zpestreni a duvod, zacit toho brat jeste vice.
     Spise je to takove hobby, nic proti tomu.

 5. Pávek chytil zpětný ráz
  vypadá to na úraz.
  Ten neumí držet pušku,
  učit ho to dalo fušku,
  rozrazil si pysk
  jen kohoutek stisk.

 6. K bylinkám bych přidal červenou biolampu. Nechápu úplně proč, ale opravdu to pomáhá. Zejména když su zlámanej po delším nebo intenzivnějším pracovním nebo sportovním výkonu.
  Viz. zde: https://www.mitolight.cz/ucinky-a-studie/

  (samozřejmě jsem si to pak objednal za asi 1/3-1/4 ceny od Číňana z Alíku a fakt to funguje!)

 7. Všichni tu řešíte co je dobré na vrzající klouby, ale čím si je má mazat nešťastník, kterému nevrzají?

 8. Zkuste klasiku á la Švejk. Opodeldok – kafrové mazání. V USA si můžete koupit VapoRub (cca 9 dolarů), případně jeho generikum – ve Walmartu (cca 3 dolary) nebo Dollar Tree (1,25 dolaru). Objem a složení je stejné. Je to mast s kafrem, eukalyptovým olejem a mentolem. Nevím jak na jiné, na mě to funguje. A taky ortéza. Taky mi zabírá.

 9. K dnešnímu dílu z cyklu „Vevča kurýruje“:

  Ad „prvek bezpečnější než sůl“ […] „je k dostání jako roztok (borová voda)“:

  „Borovou vodou“ u nás rozumíme 3% vodný roztok kyseliny borité (3 gramy ve 100 gramech roztoku).
  Je známo mnoho otrav kojenců, u kterých byla omylem použita prášková kyselina boritá místo cukru nebo roztok kyseliny borité („borová voda“) místo destilované vody při přípravě „kojenecké výživy“.
  Výběr pro ilustraci:
  V roce 1928 publikovali WD McNally a CA Rust [JAMA 1928;90(5):382-383] 6 případů kojenců, kteří spolykali (v roztoku) 3-6 gramů kyseliny borité (tj. vypili deci až dvě deci borové vody). Všichni mrtví. V roce 1949: EG Young, RP Smith a OC MacIntosh [Canad. Med. Ass. J. 1949;61(5):447-450]: 8 kojenců, 1-3 gramy kyseliny borité, šest mrtvých https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1591800/pdf/canmedaj00638-0002.pdf .
  RB Goldbloom, A Goldbloom [Journal of Pediatrics 1953;43(6):631-643]: přehled 36 publikací z let 1881-1949 (včetně těch dvou předešle uvedených): 51 otrav kyselinou boritou, z toho 27 smrtelných (38 dětí do 1 roku věku, z toho 27 zemřelo). Dalších 11 případů (5 mrtvých) popsaných v roce 1964 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1922689/pdf/canmedaj01045-0021.pdf
  ….. dalo by se pokračovat.
  Zkrátka popíjení borové vody nelze doporučit.

  —————-
  Maximální přípustný denní příjem u dospělých je 0,16 mg boru na kilogram tělesné hmotnosti denně https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/6661

  1. ZH: Vsecko zabiji, i sul, i cista voda. Kdyz je neceho moc, je toho prilis.

   LD50 obycejne soli je 3 gramy na kilo.
   LD50 boru je 3.45 -4 gramy na kilo, proto rikaji, ze je to bezpecnejsi nez sul.

   (LD50 = zabije to polovinu experimentalnich krys.)

   1. Vím, co je LD50. Stanovuje se u experimentálních zvířat.

    Pak existují minimální publikované smrtné dávky („lowest published lethal doses“) u lidí:
    dospělý muž: 429 mg/kg
    dospělá žena: 200 mg/kg
    dítě: 500 mg/kg
    kojenec: 934 mg/kg
    https://www.drugfuture.com/toxic/q34-q296.html
    po přepočtu například:
    50kilová dáma: 10 gramů kyseliny borité (odpovídá 333 ml borové vody)
    4kilový kojenec: 3,7 gramu kyseliny borité (odpovídá 123 ml borové vody)

    Zabijete 50kilovou ženu perorálně podanými 10 gramy soli?

    1. „Provedli jsme systematický přehled úmrtí způsobených požitím soli, abychom posoudili, zda mohou být relativně mírné dávky soli smrtelné. Ve 27 zprávách bylo zdokumentováno 35 smrtelných případů (19 u dospělých a 16 u dětí). Smrtelná dávka byla odhadnuta na méně než 10 g sodíku (<5 čajových lžiček soli) u dvou dětí a méně než 25 g sodíku u čtyř dospělých (<4 polévkové lžíce soli)."

     https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5537768/

     1. Na další rozpravu s vámi nemám sílu ani náladu.
      Tak poslední poznámka:
      To, co uvádíte, jsou gramy sodíku, ne gramy kuchyňské soli (chloridu sodného).
      Chlorid sodný (molekulová váha 58,44) obsahuje 39 % sodíku (atomová váha 22,99).
      To znamená, že chcete-li „ingested sodium“ přepočíst na množství požité kuchyňské soli, musíte to vynásobit 2,54.
      10 gramů sodíku odpovídá 25,4 gramu kuchyňské soli
      25 gramů sodíku odpovídá 63,5 gramu kuchyňské soli

      1. Ale dete. Kdybyste byl kliknul na tu studii, uvidel byste, ze studovali otravy obycejnou soli.

       Titulek: A Systematic Review of Fatalities Related to Acute Ingestion of Salt.

  2. Zeby to bol dovod, preco uz borovu vodu do usi tak tazko zohnat? Som vzdy verila, ze len dezinfekcia, ale kolega s kochlerovym implantatom mi prezradil, ze to naozaj rozhana zapal ucha, ze to nie len placebo….

   1. Je to jednoduché – to co bejvávalo, jako obvykle už není, protože ti co to uměli namíchat jsou v důchodě a mladí se to neučí bo se to ?doveze?, Otázkouu je co.

  3. Užívám borax už asi 10 let cca 0,6 mg den. Žádný kloub mě nebolí. Vždycky je třeba si najít co nejvíc informací o tom co chci používat a začít s minimální dávkou a pozorovat se.

   1. 0,6 mg den
    to je strasne malo, mozno ste chceli napisat 0,6 mg/1kg zivej vahy denne
    ——————
    kyselina borita zrejme naozaj moze uskodit, prave preto na internete doporucuju zasaditu formu = borax
    uzivam 1/4 cajovej lyzicky boraxu v 0,5 litra vody kazdy druhy den niekedy od polovice januara a v pohode,
    ale neriesi to vsetky problemy cize treba kombinovat aj s inymi latkami a doplnkami
    napriklad novozelandska ustrica Green Mussels, Celadrin(kyselina cetyl myristova) na regeneraciu chrupavky, kurkuma proti zapalu, MSM- organicka sira, kolagen, boswelia
    a klasika ako je glukosamin a chondroitin
    ———————
    neviem ze preco to tu nikto nespomenul ale pre tvorbu chrupaviek z kolagenu je klucovy vitamin C
    – idealne lipozomalna forma alebo injekcie
    ———————
    a ked to vsetko nestaci tak kvalitne injekcie priamo do klbov ako napriklad PEPTYS alebo ChondroGrid alebo ChondroHyal alebo SynolisVA
    a uplna spicka je Autologovana plazma do klbov – existuje asi 5 roznych druhov a kazdy tvrdi ze je ten najlepsi
    ———————–
    a ked nestaci ani to, tak krv z pupocnikovej snury to isti

    1. Myskin: Urcite je borax bezpecnejsi nez borova voda (kyselina). Lidi si to sami michaji, ale ja to neumim. Jak vy na to? Musi byt voda destilovana? Nejake dalsi podrobnosti, co by clovek mel vedet, nez se do toho sam pusti?

       1. A pro sůl The LD50 was 3550 mg/kg with fiducial limits of 3040 -4140 mg/kg.

        Takže šul nul přibližně stejně. Nikdo by vám nedoporučil léčit se přidáváním množství kuchyňské soli. A u toho boru ano?

        1. Rikal jste, ze neni borax mene toxicky. Ale je.

         Ono je to tezke srovnavat. Meli by porovnat roztok soli a roztok boraxu, stejne koncentrace. Nikdo neji borax na sucho. Bylo by to (pro lidi) praktictejsi.

         1. Množství je dané dostatečně jasně,rozdíly jsou minimální ,ale sůl a bor škodí každý svým způsobem, účinky jsou jiné i toxicita

     1. pouzivam sklenenu nadobu s vekom od kompotu 7decka lebo plastova nadoba ma velmi cudnu chut (asi chemicky reaguje)
      davam do toho obycajnu vodu z vodovodu a nasypem 1/4 cajovej lyzicky boraxu a pretrepem
      ma to taku zasaditu chut ako soda bikarbona
      povodne som vypil cele ale teraz vypijem asi polovicu a dalsiu polovicu druhy vecer
      – klasika je 4 dni v tyzdni celu takuto davku kazdy den nalacno a 3 dni prestavka
      viac info tu
      https://www.earthclinic.com/remedies/borax.html#intro
      ale po pociatocnom mesiaci-dvoch som si povedal ze dlhodobo mi staci aj menej

      1. pozeram moje poznamky z diskusii a moze sa to uzivat s jedlom (vraj je to lepsie)
       najlepsie pozrite si sami celu diskusiu na uvedenom linku
       https://www.earthclinic.com/remedies/borax.html#intro
       ——————————————-
       Z minerálov, o ktorých sa zistilo, že pomáhajú sú 30 – 50 mg zinku, 10 – 20 mg mangánu, 600 mg horčíka, 100 – 200 mcg selénu a tiež chróm a molybdén. Terapeutická dávka bóru je bežne 9 až 12 mg a udržiavacia dávka 6 mg. 50-60 mg bóraxu obsahuje asi 6 mg bóru. Na odmeranie tohto množstva rozpustite jednu zarovnanú čajovú lyžičku bóraxu v jednom litri vody. Jedna čajová lyžička poskytuje 3 mg bóru. Vezmite toto množstvo spočiatku 3 až 4 krát a neskôr dvakrát denne s jedlom.

       Na fóre Earth Clinic s názvom Borax Cures (10) je veľa
       zaujímavých informácií. Pri nízkej a strednej hmotnosti ľudia používajú 1/8 čajovej lyžičky bóraxového prášku a pri vyššej hmotnosti 1/4 čajovej lyžičky na liter vody. Človek pije vodu rozložene počas dňa a robí to 4 alebo 5 dní v týždni tak dlho, ako je potrebné.

       Mnohí prispievatelia napísali, že ich vyliečila alebo im veľmi pomohla. Tak napríklad tento príspevok: „Mám tiež psoriázu, takže možno je bolesť mojich kĺbov psoriatická artritída. Po prečítaní o bóraxe tu na tomto fóre som si povedal, že ho vyskúšam. OMG! Za jeden deň bolestivosť mojich kolien zmizla! …. Aj moja psoriáza sa zdá byť oveľa lepšia po 2 dňoch pitia 1/4 lyžičky bóraxu v 1 litri vody denne.“

       V čínskej štúdii sa borax použil na liečbu 31 pacientov s fluorózou kostry. Množstvo sa postupne zvyšovalo z 300 na 1100 mg/deň počas troch mesiacov, pričom každý mesiac bol jeden týždeň prerušený. Liečba bola účinná s 50 až 80 % zlepšením.

       Používajte ako esenciálny minerál: Najprv rozpustite mierne zaokrúhlenú čajovú lyžičku (5-6 gramov) bóraxu v 1 litri kvalitnej vody. Tento koncentrovaný roztok uchovávajte mimo dosahu malých detí.

       Štandardná dávka = 1 čajová lyžička (5 ml) koncentrátu. Obsahuje 25 až 30 mg bóraxu a poskytuje približne 3 mg bóru. Užívajte 1 dávku denne zmiešanú s nápojom alebo jedlom. Ak sa vám to zdá správne, užite druhú dávku s ďalším jedlom. Ak sa nevyskytuje žiadny špecifický zdravotný problém alebo na udržanie zdravia môžete pokračovať neobmedzene dlho s 1 alebo 2 dávkami denne

      2. Dna Podagra
       —————–
       RNG forum odporuca kalinat (draselna verzia sody bikarbony) – pouziva sa na odkyslenie vina cize najdete vo vinarskych potrebach
       https://rng.jecool.net/

       vyskusal som s vybornym vysledkom rano nalacno 1/4 cajovej lyzicky na 1/2 pohar vody a potom dve hodiny nejest (inak sa povraciate)
       uvodne som to daval kazde rano asi tyzden a potom som presiel na raz do tyzdna
       —————————————————————
       znamy vyskusal caj z Kozonohy (lieciva rastlinka) denne cca pol roka a dna uplne ustupila cize kyselinu mocovu v krvi ma v ramci normy aj ked uz neuziva ziadne lieky
       ——————–
       viaceri si pochvaluju caj z bobkoveho listu (varit cca 20 minut a nechat odstat minimalne 12 hodin idealne az 24 hodin a pomaly popijat)

       dalsi chvalia caj z vresu, uhorkovy salat

       ————

   1. Jo, funguje to dobře. Mám vyměněné i oba kyčelní klouby, takže už jsem skoro android. Teď čekám, kdy mi vymění hlavu.

   1. Oni teď ty náhradní klouby dělají buď z nóbl kovů nebo keramiky.
    Nejdéle mám vyměněný jeden kyčelní kloub, 12 let, a na obrázku při kontrole minulý týden vypadal i ten hezky, prý to vydrží hezké bez mazání až do smrti – doufám, že do té mojí smrti.

 10. Ono by neškodilo si napřed nastudovat, co je artritida a co artróza. To, že v obou případech je hlavním projevem bolest a tím pádem nehybnost kloubů, je sice pěkné, ale v příčině je diametrální rozdíl – a od toho se musí odvíjet další postupy (kromě samostudia to mám i od svého ortopeda a revmatoložky)
  Artritida – zánět. Ať už z vnějších příčin, nebo autoimunitní, jde o zánětlivý proces kloubních součástí. Čím horší, tím drastičtější léčba – i kortikoidy a další „mňamky“.
  Artróza – degenereace kloubních chrupavek, postupně mizející, a pak se dře kost o kost (AU !!!). Léčba neexistuje, jen zmírňování příznaků, případně zpomalování procesu. Dost často podmíněno geneticky, nebo nadměrnou telěsnou aktivitou (vrcholoví sportovci).
  Nadměrná tělesná váha škodí v obou případech, neboť zanícený či zdegenerovaný kloub jaksi tu váhu neunese a bolí to víc.
  Podle revmatoložky – sáhněte na svůj akutně bolavý kloub – jeví-li se teplý až horký, je to „tida“, tudíž chladit obklady, použít protizánětlivé léčiva. Pokud není horký, a otok je menší, tak prohřívat – zásadně suché teplo, neboť to jde do všech okolnách tkání, a prokrvení donese živiny i kyslík a uleví tak nervovým zakončením.
  Pohyb je dobrý vždy – když kloub pracuje, uvolňuje so do něho „mazivo“, tedy tělní tekutina, díky níž to kloubům hezky klouže. V případě „tidy“ tudíž počkat, až přejde akutní fáze; naopak pro „trózu“ je pohyb vyloženě doporučen, adekvátní stupni postižení. Právě artrotici mají potíže klouby rozpohybovat po delší nehybnosti – ráno lezou z postele po čtyřech, během dne to „rozchodí“.
  Co se týká doplňků, bylinek apod., je to velmi individuální, mně to nepomáhá vůbec, a zkoušela jsem levnější a dražší. Mám artrózu, geneticky podmíněnou, a jediné, co pomáhá, je anagetikum při velké bosleti – v zimním období mi klouby prochládají a skučím), a pravidelné adekvátní cvičení, to nejvíc a pořád.
  Držím palce všem postiženým !

  1. Z toho pohybu plavání (viz Godot). Kolagenové přípravky (z žraločích ploutví a tak) kdysi veliký hit ale dopadlo to jako vždycky – prostě zázračný všehoj jaksi neeeníííí.
   Nadváha škodí hodně – ale to platí obecné.
   Umělé = nerezové. Ty už nebolí ale i operace má svá úskalí – takový váček pod zubem a je malér.
   Pochvala Mazurce že si nastudovala „otpotné“ prameny – dneska spíš vyjimečné.
   Účinek doplňků – placebo efekt je mocný doktor.

  2. Matzurka: A zkusila byste tyto doplnky? Je to zajimave, s tim prochladanim… nekde jsem zahlidla, ze lidi doporucuji zvednout telesnou teplotu, ktera u nas starsich klesa… ale moc o tom nevim.

   1. Které doplňky myslíte ? Zkoušela jsem Geladrink, kolagenové preparáty, žraločí chrupavky, Alavis, Condrosulf (z toho mne akorát bolel žaludek).
    Je to opravdu dost individuální, asi je nutné si sám se sebou zaexperimentovat. Navíc každý má zcela jistě i další menší problémy, ono se to pak kumuluje. Na artrózu je opravu prochladnutí to nejhorší – takže žádné otužování, pakliže s tím člověk nezačakluž v mládí a ještě než začaly problémy. Naopak na artritidu snad to otužování a chlad může zabírat, zmírnit zánět… což mám od člověka, který se aktivně zabývá prospěšností otužování a ledovými koupelemi. Mně to rozhodně nedoporučil. Já osobně od podzimu do jara, pokud je venku chladněji, okamžitě natahuji rukavice (mám artrózu drobných kostí rukou a nohou). Chvilka na mrazu – jen vyndat klíče z kapsy, a bolest se přihlásí. Není to „cukavá“, zato stálá. Občas pomůže parafínový zábal. A nemůžu dělat jednu činnost v zátahu (i vykrajování cukroví má následky, stejně jako pletí záhonků apod.). Źádné dlouhé túry….. Nosím i bezprsté rukavice, prostě zápěstí a kořenové klouby musí být v teple. Kroužit rukama, mačkat míčky (klidně při sledování TV). Plavání doporučuji, ale nikoliv ve studené vodě, to asi raději termály – ale bacha, kromě nich je spíš účinné suché teplo. Pro lidi s nadváhou je to fajn, váhu nese voda. Ale zvolit svižnější tempo, střídat styly, aby se protáhlo co nejvíce kloubů. Já jsem nakonec našla pro mne ideální pohyb – rehabilitačně-silový trénink, výborný i proti osteoporóze.
    A jsou lidi, kterým zabírají domácí konopné masti. Mně ne.
    S artritidou zkušenosti nemám, tak o tom klábosit nemůžu.

    1. Vyhlášený Geladrink ať ochucený či neochucený mám dojem že nezabírá. Výborná byla před mnoha lety německá GELATINE +, ta fungovala a měla úplně jinou chuŤ. .

    2. @Matzurka
     spominali ste ze nakoniec ste nasli preparaty ktore vam pomahaju, podelite sa nazvy?
     ——————————–
     suhlasim ze artroza 4 stupen je fakt problem, ale tie nizsie stupne zda sa celkom funguju s kvalitnymi injekciami (cena od 150€ vyssie za kus a treba 4 injekcie po sebe na jeden klb)
     Ad Br a jeho nedostatok si vyhladajte pokusy v Australii na potkanoch
     nedostatok boru vyvolal artrozu a opacne dostatok zasa vratil spat
     Ono to zavisi od pody rovnako ako napriklad v USA je dostatok Selenu ale na Slovensku nie, takze treba suplementovat
     analogicky nedostatok jodu (znamy slovensky problem z cias RU a 1 CSR ked sa konecne vyriesil suplementaciou kuchynskej soli o jod)
     Tam kde je nedostatok Boru v pode tam je cca 70% obyvatelstva ma pohybove problemy (Jamajka), opacne kde je Boru dostatok tam len asi 0,5% ma problemy s klbami (Turcecko Izrael a okolie – v Turecku sa Bor tazi zo zeme ako Borax)
     tak isto mozno prihnojovat vlastnu zahradku zeleninu aj jablcka – vraj bor je najlepsie na listy ako vodny roztok
     ————————
     ad ine preparaty
     velmi dobry je Lyprinol – https://doplnky-stravy.heureka.sk/lyprinol-lipidovy-extrakt-60-kapsul/
     Celadrin = https://sk.iherb.com/pr/doctor-s-best-celadrin-500-mg-90-capsules/2476 (pozor Geladrink ma uplne ine prve pismeno, a uplne ine zlozenie – casto si to ludia mylia a cuduje sa ze to nefunguje)
     ————
     pri bolestiach je vyborna Kurkuma (treba kvalitny silny extract) a uzivat aspon mesiac

   2. Jo aha, myslíte ty bylinky v článku ?
    Ne. Protože sice můžou ulevit od bolesti, ale špatnou či dokonce chybějící chrupavky to zpátky nepřičaruje, to je jaksi nevratný proces, související i s věkem. Své vrásky nosím s úsměvem, klouby proháním pohybem. našla jsem škálu přípravků, které mi zabírají, a nemám už chuť zkoušet další, zejména když mne jejich popis nepřesvědčil, že by byly přínosnější. Hrozinky v ginu ? Rozhodně ne, my je do pečení nakládáme do rumu a gin mi nechutná :o) A proč ty zlaté ? V červených hroznech je resveratrol, jestli i v hrozinkách netuším, ale proč bych tedy do sebe ládovala něco bez tohoto možného benefitu ?
    Ale jak jsem zmiňovala výše, je to individuální, takže pokud to chce někdo zkusit, je mu přáno. Veškeré nemoci jsou zhoršovány, pakliže ne přímo způsobeny, stresem – takže i kdyby rozinky v ginu jen zmírnily tento aspekt, pak palec nahoru :o) Hlavně se ale nepřiotrávit, takže doporučuji samostudium, zejména pokud někdo trpí i dalšími neduhy – aby nedošlo k nějakému zkříženému účinku a nezpůsobil si jiný problém.

    1. Matzurka: no prave alternativni medicina rika, ze chrupavka se da obnovit. Nestoji to za pokus?

     Ja si osobne myslim, ze telo dokaze za spravnych podminek spravit vsecko, pokud neni nic urazem ci operaci definitivne fuc. Telo je samospravitelne… 🙂

     1. Ne. Jsem vzděláním a profesí biolog, tudíž o obnovování tkání či tělní samoopravitelnosti u seniorů fakt nemám iluze. Alternativcům jejich pokusničení neberu, ale ne, děkuji, účastnit se nebudu.

      1. Matzurka: Dik za vysvetleni. Uz delsi dobu mi vrta v hlave, proc lide tak casto davaji prednost teorii pred praxi. Tolik toho v historii mediciny bylo hazeno do kose, protoze to nepasovalo do neci teorie. (Saha to az do staroveku, myslim.)

       Uvedu kurdeje jako priklad. Je dolozeno, ze uz pred 500 lety (a mozna mnohem davneji) nekteri lidi umeli kurdeje lecit cerstvou stravou, popripade cajem z jehlici. Ale zapadnim ortodoxnim lekarum to doslo az daleko pozdeji. Nezapadalo to do teorii te doby.

       Nepisu to, abych se s vami prela. Jen mi to vrta hlavou…

       1. Před 500 lety žádná „západní ortodoxní medicína“ neexistovala :o)
        A penicilin byl objeven náhodou, byť kořenářky věděly, že na některé rány pomáhá přikládání plesnivého chleba. Nebo proti horečkám odvar z vrbové kůry. Jsem experimentální biolog, a pokud nemám nastudováno, čeho chci v experimentu dosáhnout a jak, tak experiment provádět nebudu. Berte to jako profesionální deformaci :o)
        Každopádně, každý má imho právo se o své tělo starat způsobem, jaký uzná za vhodné. Nejsme ve při, beru to jako Sokratovský dialog, kterým se dá dobrat k jádru pudla. A o to nám jde, nebo ne ?

      2. @Matzurka
       pekne ste vysvetlila rozdiel Artritida – Artróza
       kde artritida je v podstate auto imunitna reakcia (napr na potravinove intolerancie, boreliozu apod) a artroza je degeneracia chrupavky

       v sucasnosti sa testuju hypoteza a hladaju priciny Artrozy
       zda sa ze nedostatok Boru by mohla byt jedna z pricin degeneracie
       dalsia pricina moze byt zly crevny mikrobiom, nedavno v talianskej TV bezal dokument, kde hovorili ze experimentalne probiotika dokazali vyliecit artrozu
       dalsie informacie som vsak zatial nenasiel
       ————————————————————–
       dost ostro vsak nesuhlasim s tym ze sa neda vobec nic robit
       z vlastnej skusenosti mozem potvrdit ze kvalitne (teda nie hradene poistovnou) injekcie dokazu vyznamne pomoct hlavne v nizsii stadiach a spomalit az zastavit degeneraciu
       pozrite napr https://www.lecba-kloubu.eu/

       uzivat analgetika je nielen podla mna ale hlavne podla lekarov ortpedov ta najhorsia mozna cesta – clovek si poskodi pecen a klbom to nepomoze – este rychlejsie sa znicia

       1. Analgetika na bolest, když se nedá vydržet. Ne jako lentilky.
        A nejsme ve sporu – netvrdím, že se nedá nic dělat – dokud v kloubech nějaká chrupavka je, pak se na její záchraně pracovat dá. Ale jakmile je jednou pryč, tak bohužel, už zbývají jenom úlevy od bolesti. Bohužel, bez chrupavky se dře kost o kost, a začínají se tvořit výrůstky (osteofyty), případně ty styčné plochy praskají a dochází na operace (v krajním případě náhrada kloubu).
        Injekce jsem zkusila taky – ale úleva byla dočasná. Aplikace přímo do kloubní štěrbiny postiženého kloubu… bolí to jak čert, ale do 15 min to odeznělo a pak na tři měsíce pohoda. Ovšem mám těch načatých kloubíků více, a chodit co tři měsíce na injekce do každého jednoho kloubu na prstech obou ruk…. ani ne. A pojišťovna mi to nehradí, když to není život ohrožující; levné to taky není. Jít o kyčel, pak ano, ale v mém případě ne.
        Ohledně střev – naprosto souhlasím, pravidelná stolice půl zdraví :o) A to je zase o správném stravování – je imho hloupost do sebe sypat pilule, když jeden nemá pestrou stravu. Pre a probiotika se vyskytují v kysaných mléčných výrobcích, a nejen – takže imho je dobré najít si „ten svůj“ a pravidelně konzumovat. I naše zelí nebo korejské kimči může fungovat. Na jejich vliv na celkové zdraví budu klidně i přísahat.
        A boru nic nevím, ale zkusím si to dohledat. Zejména proč by nám měl při pestrém stravování chybět.

        1. Nemohu si vzpomenout na jméno, ale na VŠCHT v Praze byla jedna Ing, dost známá, vystupovala v TV v pořadech o kvalitě potravin, dělala na té VŠ rozbory. A ta říkala, že Ečka v potravinách nejsou tak nebezpečná, jako potravinové doplňky. Zatímco potraviny se hlídají, kontrolují, jsou normy a přísná legislativa, potravinové doplňky tomu nepodléhají a a jsou pochybné, dle té inžinyrky spíš škodi.

        2. @Matzurka
         spominali ste ze nakoniec ste nasli preparaty ktore vam pomahaju, podelite sa nazvy?
         ——————————–
         suhlasim ze artroza 4 stupen je fakt problem, ale tie nizsie stupne zda sa celkom funguju s kvalitnymi injekciami (cena od 150€ vyssie za kus a treba 4 injekcie po sebe na jeden klb)
         Ad Br a jeho nedostatok si vyhladajte pokusy v Australii na potkanoch
         nedostatok boru vyvolal artrozu a opacne dostatok zasa vratil spat
         Ono to zavisi od pody rovnako ako napriklad v USA je dostatok Selenu ale na Slovensku nie, takze treba suplementovat
         analogicky nedostatok jodu (znamy slovensky problem z cias RU a 1 CSR ked sa konecne vyriesil suplementaciou kuchynskej soli o jod)
         Tam kde je nedostatok Boru v pode tam je cca 70% obyvatelstva ma pohybove problemy (Jamajka), opacne kde je Boru dostatok tam len asi 0,5% ma problemy s klbami (Turcecko Izrael a okolie – v Turecku sa Bor tazi zo zeme ako Borax)
         tak isto mozno prihnojovat vlastnu zahradku zeleninu aj jablcka – vraj bor je najlepsie na listy ako vodny roztok
         ————————
         ad ine preparaty
         velmi dobry je Lyprinol – https://doplnky-stravy.heureka.sk/lyprinol-lipidovy-extrakt-60-kapsul/
         Celadrin = https://sk.iherb.com/pr/doctor-s-best-celadrin-500-mg-90-capsules/2476 (pozor Geladrink ma uplne ine prve pismeno, a uplne ine zlozenie – casto si to ludia mylia a cuduje sa ze to nefunguje)
         ————
         pri bolestiach je vyborna Kurkuma (treba kvalitny silny extract) a uzivat aspon mesiac

        3. @Matzurka
         spominali ste ze nakoniec ste nasli preparaty ktore vam pomahaju, podelite sa nazvy?
         ——————————–
         suhlasim ze artroza 4 stupen je fakt problem, ale tie nizsie stupne zda sa celkom funguju s kvalitnymi injekciami (cena od 150€ vyssie za kus a treba 4 injekcie po sebe na jeden klb)
         Ad Br a jeho nedostatok si vyhladajte pokusy v Australii na potkanoch
         nedostatok boru vyvolal artrozu a opacne dostatok zasa vratil spat
         Ono to zavisi od pody rovnako ako napriklad v USA je dostatok Selenu ale na Slovensku nie, takze treba suplementovat
         analogicky nedostatok jodu (znamy slovensky problem z cias RU a 1 CSR ked sa konecne vyriesil suplementaciou kuchynskej soli o jod)
         Tam kde je nedostatok Boru v pode tam je cca 70% obyvatelstva ma pohybove problemy (Jamajka), opacne kde je Boru dostatok tam len asi 0,5% ma problemy s klbami (Turcecko Izrael a okolie – v Turecku sa Bor tazi zo zeme ako Borax)
         tak isto mozno prihnojovat vlastnu zahradku zeleninu aj jablcka – vraj bor je najlepsie na listy ako vodny roztok
         ————————
         ad ine preparaty
         velmi dobry je Lyprinol –
         Celadrin = (pozor Geladrink ma uplne ine prve pismeno, a uplne ine zlozenie – casto si to ludia mylia a cuduje sa ze to nefunguje)
         ————
         pri bolestiach je vyborna Kurkuma (treba kvalitny silny extract) a uzivat aspon mesiac
         ===================
         ten blby system ak date nejaky link tak to zmaze a clovek ani nevie preco ….a ja pisem ako zeravy doookola to iste a nic – system to maze a netusim ze preco, ach jaj ….

      3. Vidíte vidíte. Tak to chodí, když jste professore. Já jsem prd a proto se mi samoopravuje kdeco 😎 Znáte to úsloví – jo ona nevěděla, že to nejde, proto to udělala?

  3. @Matzurka
   spominali ste ze nakoniec ste nasli preparaty ktore vam pomahaju, podelite sa nazvy?
   ——————————–
   suhlasim ze artroza 4 stupen je fakt problem, ale tie nizsie stupne zda sa celkom funguju s kvalitnymi injekciami (cena od 150€ vyssie za kus a treba 4 injekcie po sebe na jeden klb)
   Ad Br a jeho nedostatok si vyhladajte pokusy v Australii na potkanoch
   nedostatok boru vyvolal artrozu a opacne dostatok zasa vratil spat
   Ono to zavisi od pody rovnako ako napriklad v USA je dostatok Selenu ale na Slovensku nie, takze treba suplementovat
   analogicky nedostatok jodu (znamy slovensky problem z cias RU a 1 CSR ked sa konecne vyriesil suplementaciou kuchynskej soli o jod)
   Tam kde je nedostatok Boru v pode tam je cca 70% obyvatelstva ma pohybove problemy (Jamajka), opacne kde je Boru dostatok tam len asi 0,5% ma problemy s klbami (Turcecko Izrael a okolie – v Turecku sa Bor tazi zo zeme ako Borax)
   tak isto mozno prihnojovat vlastnu zahradku zeleninu aj jablcka – vraj bor je najlepsie na listy ako vodny roztok
   ————————
   ad ine preparaty
   velmi dobry je Lyprinol – https://doplnky-stravy.heureka.sk/lyprinol-lipidovy-extrakt-60-kapsul/
   Celadrin = https://sk.iherb.com/pr/doctor-s-best-celadrin-500-mg-90-capsules/2476 (pozor Geladrink ma uplne ine prve pismeno, a uplne ine zlozenie – casto si to ludia mylia a cuduje sa ze to nefunguje)
   ————
   pri bolestiach je vyborna Kurkuma (treba kvalitny silny extract) a uzivat aspon mesiac

   1. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_capita

    Lucembursko vede. Dobře jsou na tom i Macao , Kajmany, Kypr…..
    Proč tomu tak je ?
    Nu například Juncker, bývalý Hlavní komisař, předtím premiér Lucemburska a budovatel Lucemburska coby daňového ráje.

    Proč nikdo z našich papalášů neučiní z ČR daňový ráj ? Bojí se snad něčeho ? Například rákosky ?
    No jo, oni totiž mají plno práce s tím, aby ze sebe učinili podílníky na daňových rájích. Dámy prominou.

 11. Mám 105-100 kg a od 50 let běhám, terénem i cestama, už to bude 16 let (s nemocniční přestávkou). Udělám i horský maraton s převýšením 3000m a jsem po něm fit. Seběhnu sjezdovku s výšk. rozdílem 500m (Javorový) a kolena ne a ne bolet. Jednou jsem si přetížil vnitřní postranní úpon a zašel k ortopedovi (měl berle, 150kg) a ten diagnostikoval artrozu. Jeho problém, mě nic nebolí.
  Na klouby je pohyb – běh, musherská kolobka a kolo.

  1. Jen dotaz, jíte tlačenku?, nebo jinou ale přírodbní, nechemickou želatinu. Ona ta kolena/ stejně jako klouby potřebují mazat.Pro Bosorečku – kvalitní tlačenku mají v Brně u Steinhausera u Tomáška- není sic e tak levná jako fšude jinde ale zdá se že se to vyplatí

 12. OT pro Vevču.

  Moje Jahoda mne upozornila na váš příspěvek v diskuzi, ve kterém jste poznamenala, že družstva mohou být, či snad byla, socialistická i kapitalistická.
  Diskuze byla vedena o šíleném zdražování bydlení v Čechistánu, abyste byla v obraze.

  Zde osekaná definice družstva z wikiny:
  „…český zákon o obchodních korporacích definuje družstvo jako společenství neuzavřeného počtu osob, které je založeno za účelem vzájemné podpory svých členů nebo třetích osob…“

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Dru%C5%BEstvo

  Klíčové slovní spojení – za účelem VZÁJEMNÉ podpory svých členů nebo třetích osob!!!

  Takže finální zisk družstva jako takového je nulový, případně je rovnoměrně rozdělován členům družstva, případně třetím osobám, na kterých se shodnou členové družstva!!!

  Tentýž EKONOMICKÝ model fungoval v zemědělských družstvech, ve výrobních a spotřebních družstvech v letech 45 – 89.

  Pokud nevíte, formy družstevnictví fungovaly už za Rakouska-Uherska, resp za Rakouského císařství (před ustavením samosprávy Uherských zemí. Byla to družstva jak spotřební, tak i výrobní, ale i tzv. záložny (tedy bankovní služby) a pojišťovny. A okolo r. 1900 (přesný rok si nevzpomenu) se začala zakládat družstva bytová.
  Takže socialistická či kapitalistická družstva OPRAVDU ne. Sdružení lidí za účelem omezení ožebračování třetími subjekty – ANO.

  1. dodnes v ČR družstva fungují, nejen ta bytová, ale i výrobní např. Granát v.d. Turnov, zabývající se výrobou šperků z českých granátů…

   1. Re: JzP

    Tak vy jste určitě zcela a úplně ganc hloupej Honza, když si tu dovolujete šířit poplašné zprávy o tom, že existují dokonce i organizace, které nechtějí všechny lopaty dokonale vyždímat a týden po odchodu na beztak nezasloužený odpočinek vyvézt nejmíň na Donbass k průmyslové granulaci…

    Ano, máte samozřejmě pravdu.
    Nyní – zrovna když jsem sepisoval nadávky a urážky na váš účet – jsem si vzpomněl na reportáž v Rááádyjožumpálu o této firmě – družstvu. Mimo jiné mne zaujaly jakési benefity pro zaměstnance udělované při odchodu do starobního důchodu. Snad finanční prémie nebo nějaká granátová ozdoba – já opravdu nevím. Jen mne zaujala skutečnost, že se vůbec někdo obtěžuje protivným dědkům a tlustým bábám symbolicky poděkovat za jejich snahu pracovat…
    Přišlo mi to takové, jak říkával můj Pinocchio, když byl maličký – ZE STARÉ DOBY…

    Jinak vám děkuji za doplnění mého proslovu…

  2. Targus: Dik! Asi bych to mela poopravit: druzstva mohou uspesne existovat jak za kapitalismu tak za socialismu. Za prvni republiky jich bylo hodne. V Americe taky existuji.

 13. Autorce

  Shodit kilo nebo dvě je o ničem.
  Ale rozumím tomu, že kdybyste napsala „shodit deset nebo dvacet“, nikdo by dál nečetl a na váš text by reagoval „ještě slušnou“ větou – TO JE ALE KRÁÁÁÁVA!

  Stran borovičky.
  Borovička se mi zhnusila na vojně. Byl jsem první půlrok na Slovači a tam je to národní nápoj.
  Užíval jsem asi tak půl litru denně, ale pak jsem pořád padal. Pak došly ve výrobě půllitrové láhve a prodávali to jen v litrovkách.
  No – sice jsem byl vychován v Gorolistánu, ale moje pražská duše takový nápor chlastu už nedávala…

 14. Ischias (a také se to tak čte), nikoli išias, paní autorko. Týká se to sedacího nervu, Nervus ischiadicus, nikoli išiadicus.

  1. Re: Katango, Vevča
   Počkat až ustoupí bolest, rozhýbat a pak už jen navěky cvičit a nedopustit přechod do chronické formy.
   Nic jiného nefunguje.

   1. Re: Admirál

    Je to z dojčárniny a znamená to zhruba „střela (zásah) od čarodějnice“.
    Čarodějnice – po našimu čarovnica – e Hexe
    Výstřel – po našimu Hiba (tohle slovo do Gorolistánu zavlékli Maďaři) – r Schuss

 15. Mna fascinuje, jak kazdy navod na skoro kazdu chorobu zacina – zhubnete – doriti, mam cely zivot pod 50 kil, ani krv darovat nemozem, co mam zhubnut, aby ma vyliecili? Kolena ma bolia tiez …

  1. Re: bosorečka

   Vaše diagnóza je jednoduchá:

   50+

   Pokud vám ještě 50 let není, vězte, že KAŽDÝ je stár tak, jak se cítí.

   Já jsem ve třiceti letech říkával, že se cítím, jako bych měl o stovku víc.
   Všichni se mi smáli.
   Za dalších patnáct let soudruzi doktoři zjistili, že RS.

   1. Ještě dovětek – předesílám, že si z vás udělám srandu.

    Jestli máte výšku přerostlého trpaslíka a měříte metr deset, jste se svými padesáti kily TLUSTÁ!!!

    Ale berte to opravdu, jako pokus o odlehčení debaty a nic jiného.

    Jinak příznaky, které jste popsala, má můj kamarád asi tak od 25 let.
    Jediný rozdíl mezi vámi dvěma je takový, že on má z dob účinkování v americké hokejové soutěži NHL ještě stále slušné dolarové konto.

    1. Mam 164 a pod 50 kil 😀 … celozivotne sa mi da na rebrach zahrat kde domov muj, akurat v tehotenstve som sa rozkysla na 65, okolo pasu som mala 120, a odvtedy vlastnim diastazove vypadnute ‚tehu‘ brucho 😀
     Kolena ma bolia, pretoze ich mam ‚vydrete‘ – hypermobilne, tam, kde ostatnych ohnutie uz boli, je moja relaxacna poloha, takze mam chrupavky tak stlacene, ze su nedorvene, a tak bolia … ked sa na mna doktor kukal, tak mu bolo blbe povedat ‚zhubnete‘, tak povedal ‚nedrepat, neklekat, nechodit dolu schodmi‘

      1. Re: bosorečka, JŠ

       Ano, je to tak.
       Jak pravili klasici Šimek & Grossmann, musíte dobře jíst a hodně spát, aby vaše tělo bylo zdravé a mělo sílu s tloušťkou bojovat.
       Je totiž opravdu možné, že jste tlustá a nikdo na to ještě nepřišel. Ani doktoři, ani vy, dokonce ani ta vaše úplně blbá váha, která furt píše pod padesát.

       No, jestli máte hypermobilní klouby, tak se nedivte, že vás kdeco okolo nich bolí…

       Nicméně abyste viděla, že jsem uznaléééj a mám vás rád, naučím vás nyní zdarma, jak se z vašich bolestí RADOVAT!!!
       Kdykoli vás bude něco bolet tak, že vám po tvářích potečou slzy jako hrachy, pomněte, že to je to nejlepší, co vás mohlo potkat, neboť jste právě zjistila, že ještě stále žijete a ještě jste pořád neumřela!!!!!!!!
       No uznejte, není to perfektní rada do života?

       Btw. já se takto raduju každé ráno…

      2. Ja bych nedoporucoval vstavat zbytecne a prozivat si ty bolesti.
       Proc se hejbat /Dneska mame budoucnost a se hejba jenom robot/…
       Klavesnici poruce ,lecivy lahvace pod postel
       a je to v suchu. /Trocha alpy francovky ,nebo bylinkovy neuskodi/..
       Rikali sme driv , ze kdyz se probudis po sedesatce a nic te neboli ,tak si mrtvej..Ukazalo se to byt doslova a do pismene pravdou.
       Kazdy rano tak bezpecne poznam, jestli sem zivej a nebo ne..

     1. Viz nahoře – akorát možná se kouknout do Jančovy knížky: CO NÁM CHYBÍ. Logicky – lety ubývají /spotřebovávají se prvky, a když se nedoplňují tak se tělo ozývá. HUbnutí – pokud není maxi váha to může ještě zhoršit.

      1. Potom prestanm mat hypermobilne klby a zatinat nozicky v past? Robili to aj babka, mama, ujo, segra … len manzelovi sa urobi blivno vzdy, ked zarolujem prsty na nohach, aby som sa mohla o nich opret a relaxovat

 16. Dobrý den všem spoluvrzajícím,
  pokud se mohu tedy mohu pochlubit svými „výzkumy“… zatím se mi nejvíce osvědčilo ráno na lačno, zapít vlažnou vodou Alavis (ten hnusný pro koně) a večer před spaním si dát kostku (není dvě kuličky) Gelorenu (taky pro koně). A na noc pod deku si namazat požadované místo pro „opravu“ boxerskou mastí (taková žlutá tuba to je) příště něčím co prokrvuje to potřebné místo. Celkem se mi to osvědčilo. Myslím si, že je dobré vybrat tělu místa, která má přednostně „opravovat“ a zajistit jim prohřátí a prokrvení tak, aby se na místo dostalo více stavebních (pro opravu potřebných) látek.
  Máte s těmito přípravky taky nějaké zkušenosti?

  Samotné přípravky najdete na webu vyhledáváním, obrázky nelze vkládat a odkazy na eshopy nechci dělat reklamu.

  1. User:
   Alavis je mimořádně povedený. Nemám to sice vyzkoušené na sobě, ale na naší fence jo; když si urvala první koleno ve svých 11 letech, stálo nás to 25 litrů, tak jsem rovnou začla šetřit na druhé, neb tak to bývává, že se to druhé brzo přidá. Ale kromě jiného jsem vyměnila veterináře, nový mi poradil Alavis a čubina spokojeně dožila s druhým kolenem v pořádku. Jo a taky koňský – naše lékárnice si dala tu práci a proštudovala Alavisy koňské, psí i člověčí jen aby zjistila, že rozdíl skutečně spočívá pouze v příchuti, přičemž psí je zhruba 2.5x dražší a lidský už ani nevím.

   1. Markýza: ano ten koňský má mnohem větší obsah aktivních látek, ale je hnusný. Vydržet se to dá. Dám si odměrku do pusy a rychle to zapiju teplou vodou.

   1. Ten zazrak, preco konsky kolagen funguje na cloveka je v mnozstve ucinnej latky … kolega, co mal biochemiu vystudovanu mi na nejake kolagenove pilule, co mi predpisali, povedal ze su skvele … ale davkovanie aby zabralo max jazvecikovi ..

    1. ano zvierata su na tom lepsie ako ludia co sa tyka liekov pretoze tam treba vysledky inak z toho bude hospodarska skoda
     a nie je to len kolagen

     1. Vevča: To jsem rád, ještě mě napadlo že se podělím o to, s čím mi kdysi pomohla jedna kolegyně – začal jsem si kupovat různé „kapičky“ extrakty z bylinek. Např. Muňa – Wira to je extrakt dvou bylin, který je naprosto úžasný místo antibiotik Funguje fantasticky a je to i dobrá prevence, když kolem vás pořád někdo pokašlává…
      https://www.salviaparadise.cz/muna-wira-af-tinktura-50ml-p-1268.html
      taky jsou tam i další zajímavý produkty, např. hodně jsem si oblíbil Dračí krev, to je míza z nějakého stromu, taková hustší červená tekutina a je naprosto vynikající na rány nebo na vyplachovaní pusy a na zuby (má velmi stahující účinky) taky desinfikuje a prodává se i s takovým aplikátorem, že to jde stříkat do krku, když vás bolí v krku – stačí na noc 2x až 3x a je to pryč. Vůbec ta firma prodává samé zajímavé tinktury, bez alkoholu, takže můžete i řídit.

 17. Je to už delší dobu, co mě začala bolet kolena. Tedy hlavně při jízdě na kole, což bylo nepříjemné, protože jsem jezdil na kole do práce, do vršku. Tak jsem zašel k doktorovi, udělali mi asi 6 rentgenových snímků a doktor mi řekl lehká artróza, ale to je ve vašem věku normální, dám vám prášky proti bolesti, jestli chcete. Nechtěl jsem.

  A jak jsem tak pátral, čím bych se mohl alternativně léčit, narazil jsem na Bruno Gröninga. A následně i na Klub přátel Bruno Gröninga, jehož pavučina sahá i do mého města: https://www.bruno-groening.org/cs/kontakt/kontaktni-misto

  Co mě na nich štvalo, že si z BG udělali takové jako náboženství. Takové jako poslouchej, moc se neptej, dělej co se ti říká. V německém stylu. Že by mě však chtěli obrat o peníze, to ale vůbec. A také jinak to byli docela příjemní lidé, to musím přiznat (kteří se k „Bruníčkovi“ svým způsobem modlili).

  Co mě ale vážně dožralo, když vedení v Německu (když to tam po matce převzal její syn, zřejmě hroznej kretén), zakázalo, vyškrtalo ze svého učení, jakékoli zmínky o Ježíši Kristu. Prý kvůli muslimům (což je naprosto zhovadilé – pro muslimy je Ježíš po Mohamedovi jeden z největších proroků). Tak jsem jim oznámil, že na tomhle se podílet nebudu a asi po dvou měsících jsem odešel.

  Ale – k mému údivu – kolena bolet přestala. 🙂 Od té doby žádné problémy s koleny nemám.
  Po tom jejich specifickém cvičení jsem prožíval stavy, kdy mě třeba bolelo celé tělo. Je to práce s energiemi. Kdo k tomu má apriori postoj ala Klub Sisyfos, nemá smysl se o to ani pokoušet. Je ale třeba překousnout (z mého pohledu) ten jejich trochu sektářský postoj, a je možné a třeba to cvičit hlavně doma (ve společenství je to samozřejmě lepší).

  Na druhou stranu, takových společenství Bruno Gröninga vzniklo mnoho, ale oni jediní přetrvali dodnes. Navštívil jsem i jiná jejich lokální sdružení, všude je to stejné, všude se ta setkání/cvičení vede podle stejného německého mustru (proto se asi jako jediní nerozpadli). Pozoroval jsem tam i lidi, kteří tam chodili jen kvůli tomu cvičení, tu jejich „věrouku“ nějak přetrpěli, což je asi nejlepší.

  A chystám se Bruno Gröninga znovu cvičit, protože nějak nemládnu, přibývají neduhy a já chci umřít zdravej. Ale už jako součást širšího pohledu na jemné energie / vibrace.
  https://www.youtube.com/@Mei-lan/

  1. Zdeněk.
   Jasně že jo. Nakonec akupunktura/akupresura nedělá nic jiného, než že vám srovnává energetické toky tak, aby běhaly jak mají. A já mám šamanku, která tohle dělá dálkově a mentálně, ale princip tentýž.

  2. Zdenek: Zni to tak nejak jako kult… je to dost caste, ze se tak veci zvrhnou.
   A nepopsal byste to cviceni i tu verouku (s Jezisem), tak nejak v kostce?

   1. To máte jako Qigong nebo Thai-chi, kde se pracuje s energiemi, to se nedá naučit skrz poznámku na fóru. Napište tam do toho výše linknutého kontaktního dotazníku, jsou v každém větším městě, pozvou vás k sobě domů, tam vám promítnou tenhle film: https://www.youtube.com/watch?v=6gfdXvE0lQg
    a něco vám k tomu řeknou.

    Je třeba abyste to nacítila, oni vůbec nejsou špatní, nebudou z vás tahat peníze (akorát na přispění pronájmu sálu, kde se schází cca 1x za tři týdny), já jsem se s nimi rozešel úplně v pohodě, nic mi nikdo nevyčítal a žádnou zlobu jsem od nich nikdy nepociťoval.

    Prostě to jde dělat i jinak, ale získat tu zkušenost z té skupiny Přátel Bruno Gröninga je dobré, jako když vás někde v plaveckém oddílu naučí plavat, tak už pak můžete plavat i sama, když by vám to v tom oddílu už nevyhovovalo.

     1. Zdeněk.
      Taiči funguje moc pěkně. Pár let jsem to cvičila, než nám odešel cvičitel a musím říct, že to bylo jediné cvičení, které mi kdy dělalo dobře. Ostatně je to – jak říkáte – pořád o tomtéž, srovná to toky energie.

 18. Vevča:
  Jen abych vám ještě trochu víc zamotala šišku: v roce 82 jsem měla jít na operaci artrotickýho kolene. Termín se pořád přehazoval, až jsem otěhotněla – no tak až prý porodím. Jenže to jsem zas neměla čas já, tak jsem se na to vyprdla.
  Od té doby, kdykoli jsem musela na rentgeny toho kolene, pokýval doktor ustaraně hlavičkú a pravil, že tam mám začínající artrózu a prý by se s tím mělo něco dělat. Naposledy (před třemi lety, když mi vlková zařídila výron) už jsem panu doktorovi řekla, že je začínající čtyřicet let a ať mi to už kurňa zapíše do karty, ať se každej nenervuje.

 19. Vevča … výborné, vyskúšame, ale huspenina (sulc) je výborný a osvedčený prostriedok. Ortoped mi 3 roky pichal kyselinu hylauronovú do bedrových kľbov a raz mi to pichol tak chujovo, že som prešiel k alternatíve, ako huspenina, vitáminy skupiny B a hlavne vyššie dávky vitamínu C ……. a borovička na rozpúšťanie tukov je výbornáááá, odporúčam 🙂 🙂

  1. Překládala jsem jednu dobu odborné články z angličtiny a v jednom či dvou to bylo – huspenina, dorty s želé (ale ne agar agar, to jsou řasy), chrupavky v mase – já např. s oblibou pojídám ty z kuřecích stehen a lejtek.

 20. Tedy solidní studie potřebuje větší počet lidí, kteří by měli být ve srovnatelném stavu (optimálně i stejně dlouho apod.), a k tomu je potřeba další skupinu lidí pro srovnání, kteří se neléčí (kontrolní skupina užívající jen placebo) a ideálně i skupinu lidí, kteří se se stejnou nemocí léčí již zavedenou léčbou. Pro porovnání účinnosti různých druhů léčby.
  Vzhledem k navrhovaným léčebným postupům se navrhuji do kontrolní skupiny. 🙂 Stejně jsem jen simulant, na ortopedii se mě tuhle ptali, proč k nim chodím, když jsem přišel po svých a v čekárně je samý vozíčkář nebo berle. A ať si raději zajdu na oční, když tak očividně přehlížím, že oni tam léčí lidi :O

  1. JzP: No jo, na kontrolni skupinu nemam. 🙂
   Ja se na to divam tak, ze kdyz se podari rada anekdot, tak nekdo u fochu muze zkusit neco onacejsiho.

   1. Když ono ty klouby jsou hluboko v těle. Mastičky k nim neproniknou, různé potravinové doplňky s želatinou aka “výživa synoviální tekutiny” sice neuškodí, ale v trávicím traktu se jen stráví.
    Kdo má dnu, tak úpravou jídelníčku předejde novým atakům (+alupirinol, demecol), kdo tam má nějaký zánět, tomu pomůžou jen protizánětlivé léky, kdo tam má nějaké poškození tomu pomůže (možná) operace, a někde mezi je aplikace kyseliny hyaluronové, která asi pomůže dočasně.

    Na druhou stranu ono i placebo trochu funguje, tedy “věř a vírá tvá tě uzdraví” 🙂

 21. Na klouby babča doporučovala kopřivy. Lehnout si do nich. A vím, že z nich vařila i nějaký dryák, a na jaře dělávala kopřivový špenát – taky na reuma.

  1. Smajl:
   No já do nich jednou spadla holým až po pás a dobrovolně bych to už nedělala, leda by mě fakt ty klouby bolely 😀 Brněla jsem tři dny.

   1. Taky – nezapomenutelný zážitek. Velice intenzivní. Jak říká známý – zážitek nemusí být pozitivní, hlavně jak je intenzivní.

    1. Smajl.
     Nojo, když já vyznávám opačné postoje – že zážitek nemusí být silný, hlavně, když je pěkný 😀
     Je ovšem pravda, že takový pád do kopřiv nezapomenete do smrti.

   1. Njn, primitivní, ale účinné. Jako dar přítele Messera. Vitamín B2, D, Chlorofyl, histamin… je jaro, tak šup šup, místo kompu sbírat a sušit. Bez rukavic, ať to má účinek i na karpály =) V červnu už je pozdě, to do toho nalezou motéle.

 22. Několik poznámek o věcech, o nichž trochu něco vím.
  1. Borovička je strašný chlast, který lze pozřít jen v oblasti její výroby, tedy na Slovácku či na Slovensku. To i tatranská vodka s horcom je snesitelnější. S těmi lokálním alkoholy to tak bývá – doma by je člověk pít nedokázal, patří do svého prostředí (řecké ouzo, čínské mao – tai atd.)
  2. Hodně dlouho mnoho let požívám denně dvě tablety Proenzi nebo něčeho podobného (Complex 6 Activ apod.). Je to na jedno brdo – všechno to obsahuje nějaké sulfáty, kolagen atd. Ačkoliv mám velmi slušně řečeno poněkud nadváhu, s žádnými klouby jsem neměl a nemám žádný problém, ač vstupuji do řad sedmdesátníků.
  3. Několikrát týdně zajdu do fitka či do bazénu. Po schodech chodím pěšky (musím, výtah tu nemáme 🙂 ).
  4. Pověstný ortopéd prof. Dungl radí, abychom jedli sulc, což činím:
  https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/klouby-kosti-ortopedie-pavel-dungl-endoprotezy-operace-zkusenosti.A220520_145040_zdravi_albe
  Sulc se dá koupit, ale daleko lepší je si ho uvařit sám (vepřové koleno, nožičky, zelenina), cibulka a trochu octa, dobrý chléb (třeba Zlivický) a třetinka prazdroje. Kdo chce být dietní, nechť si sulc vyrobí z kuřecího (hlavně křidýlka ve větším množství).

  Do akce se nezapojím, nebyl bych dobrý vzorek, ale o zkušenosti jsem se rád podělil.
  Kloubům zdar!

  1. Diky, Godote! Mate pravdu, na ten sulc jsem zapomnela. Ja se cely zivot muzu utlouct po chrupavkach, kozkach a klizkach, a libove davam jinym, takze mne to nenapadlo. B vitaminy taky pomahaji formaci kolagenu.

   S tim chondroitinem a glukosaminem je to kontroverzni. Nekdo na to prisaha, ale hodne lidi s tim nema vysledky. A delali jakesi studie, ktere nevidely zadny rozdil. Tak jsem to vynechala.

   U nas borovicka neni, a tak jsem koupila gin. Taky dost hrozny chlast — ale s temi hrozinkami je to chutne. Az moc! Hehe. Ono to asi chce ty jalovcinky… Pry existuji jalovcinkove likery… ale zase takovy fajnsmekr ja nejsem.

  2. Godot:
   Hurá! Tedy bod 1. Tohle tvrdím od doby, kdy jsme si kdysi z Řecka dovezli ouzo a retsinu a chutnalo to tady doma nějak divně.

    1. To jste nejspíš ještě nepil tu čínskou kořalku. Něco mezi acetonem a benzínem, ale k místnímu koloritu to prostě patří (se vzpomínkou na Kanton, Peking a Škodu – Jing-ma).

    2. Mně ouzo chutná, ale ředím si ho vodou. Když mám do sklenice vody trochu ouza, neznám nápoj, co by víc osvěžil.

     1. Re: kata…

      Tak to je úplně špatně.
      Můj praujec mne učil, že správný lesák a zálesák (bydlel celý život na samotě v lese) si při koupi flašky šnapsu přelije tento do větší láhve – např. sedmičku do litrovky – a doplní tuto zásobu o decku čisté lesní vody. A to proto, aby se z toho hned tak neožral.
      Jediná závada byla, že takto upravený šnaps odmítal pít jeho kůň. Proto musel každý večer zastavit u nedaleké horské chaty a za drahý peníz zakoupit velkou štamprli rumu pro svého chlupatého pracovního kamaráda.

     2. Do ouza patří led.
      Řecky: Ouzo me pago.
      Neředěné/bez ledu ho Řekové nikdy nepijí. Neředí raki, ta je ovšem v porovnání s moravskou slivovicí (třeba od Otíka z Čejkovic) naprostá sračka.

      1. Jestli je rakija sračka to nedokážu posoudit, mně to chutnalo, protože to báječně vonělo. Prý se to dělá či ochucuje borovicema ze Sanmarijské soutěsky a tam to teda vonělo omamně.

  3. Borovicka je fajn, mam ju radsej nez gin … ale ja som takmer abstinent, len sa odstopluje, som pod stolom … takze viac nez jeden drink nedam … tak si vyberam borovicku, ak je k mani … na druhom mieste je domaca spendlikovica (robi kolega), gin, cokolvek tvrdeho bezbarveho, cokolvek tvrdeho nesladkeho, cervene vino, biele vino, ked je k mani len pivo, som triezva.

   1. Bosorečka:
    Kdysi jsme ulovili nějakou že „pravou spišskou“ a sice nevím, jak moc byla pravá, ale dobrý to teda bylo. Ale jak říkáte – stačilo odštopľovať.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *