20 května, 2024

Větrný byznys se pomaličku ale jistě hroutí, protože světe div se, když si odříznete přístup k levným zdrojům surovin, případně k surovinám vůbec, tak ty větrníky z bláta neuplácáte.

Jako Evropa jsme se evidentně rozhodli, se zcela „grýndýlově“ zlikvidovat. Bude to sice velkém stylu (to tak bývá, když něco vymyslí Němci), ale taky to evidentně začíná být sakra malér. Tak moc, že už i ti Němci začínají být lehce nervózní, a čím dál tím víc šilhají po našich jaderkách. Což samozřejmě bude mít naprosto fatální vliv pro ceny energie u nás.

Třeba takový Siemens Energy do toho za první tři čtvrtletí tohoto roku zahučel už ztrátou v přepočtu více než 70 miliard korun. Za celý fiskální rok Siemens očekává, že bude dokonce 4,5 miliardy eur (109 miliard korun) v minusu. Ty jejich větrníky mají prý například deformace na rotorech listu (asi vítr Máchale), a je potřeba část z nich, světe div se opravovat. To bude stát až 1,6 miliardy eur (39 miliard korun). Kvůli tomuto oznámení se akcie Siemens Energy jen za jediný červnový den propadly o více než 37 procent. Gratulujeme evropským soudruhům k prozření.

Taky švédská skupina Vattenfall před pár dny odpískala  projekt Norfolk Boreas, který měl dodávat  elektřinu 1,5 milionu britským domácnostem, páč i oni pochopili, že to prostě nemá smysl. Jestli to pochopí i ty britské domácnosti, uvidíme. Dánové taky couvají o sto šest, a to jim tam považte, na rozdíl od nás třeba fouká.

Takže zatímco Čína rekordně navyšuje obchod s Ruskem, který vzrostl v roce 2023 o 36,5%, my jsme se rozhodli usankcionovat se pomocí Ruska a zlé Číny do stádia ekonomické klinické smrti. Vymyslíme si Green Deal, pozavíráme si, co se dá, a pak se ještě odstřihneme od všeho, co by nám mohlo zachránit krk.

Bravo, ten sebedestruktivní směr evropských ideových inženýrů je fascinující. Místo toho, abychom se tedy od fatálního rozhodnutí zeleného blbnutí, který má v celosvětovém měřítku naprosto minimální vliv, okamžitě odřízli, pokračujeme víceméně stávajícím tempem. Tedy alespoň za stoly úředníků v Bruselu, reálně o dost zrychlujeme do zeleného háje.

A naše vláda bude samozřejmě ještě o malinko víc sebedestruktivnější, protože co na tom, že jsme na průmyslu životně závislí, že se vracíme směr doba kamenná, hlavní je, že se pak Uršule hezky podívá na Peťule. Inu, jakou západní kolonii jsme si tady nechali vnutit, takovou tu budeme mít. Jen teda kromě toho asi už nebudeme mít nic ostatního. A nebo to celospolečenským tlakem zastavíme. Nic mezitím nevidím.

81 thoughts on “Větrný byznys se pomaličku ale jistě hroutí, protože světe div se, když si odříznete přístup k levným zdrojům surovin, případně k surovinám vůbec, tak ty větrníky z bláta neuplácáte.

 1. Paní Marková by mohla napsat něco příznivého o AMERU,

  Vždyť Ti tam rozpoznali jako první ,že Zelený úděl je přivede do hrobu a tak tu vidíme jejich nástup proti nebohemuzelenym účelem zpitomelemu Německu.
  Ono totiž je trestuhodne pokračovat dál v devastaci dolaru potažmo svého AMI spojence.Vypecena kancléřska se pokusila obejít petrodolar tím ,že spustila tu svoji elektriku.
  Domnívala se,že bude stačit levny Puttleruv plyn,vyrobí se elektrika v plynových prý ekologických elektrárnách a tak zabije svého spojence pana Bideta.
  Ten ji to ,ale pěkně mandal, bum prý vyhodil plynové trubky do vody ,poručil ji odstoupit a když ne, tak si všimnete,že ji otrávil tak dokonale,že se třásla jak ratlík.
  Nástup zastydleho kancléře s jeho zelenou kartou dostává další kapky.Jeho zelení ,ministryně zahraničí a ministr průmyslu už nejsou zelení,ale jejich vlasy dostávají stařeckou šeď no padá nám ten prumysl padá a co jde to se nám stěhuje do Ameriky a do Činy.
  Škoda Auto je na zdechnuti,a elektromobily při transportu lodi vzplanuly a hezky hoří i s celou lodi .
  Dost se divím,že se neprišlo na myšlenku pohánět *leopardy*taky bateriove,aby ty zvirrřata i ješte lepe hořely.
  Tak to prosím si mysli paní Anička naše dušicka.Tak co zpozoruje SV co se děje nebo bude nadávat neoprávněně na už zpoloviny zruinovaný AMER,kde už ani tisk petrodolaru nepomáhá a tak výroba min a pum dostává trhlinu.

  1. „Pro ty co jim vadí dlouhý nadpis“ – nejde asi o nic. Jen se stává seznam „nejnovější komentáře nepřehledným.

   Byl bych za to, kdyby k tomu pí Markvartová přihlédla.

   1. Inflace slov a tri informace.
    Takze „..kdyz si odriznete „…“tak ty vetrniky z blata neuplacate“..
    Se nam oznamuje neco nepristojneho.
    Oznamuje to neco o anonymech ,kteri to provedli. A neuplacali.
    Konkretni je Siemens Energy ,/bez energie/..
    Vatenfall pochopili. Cina navysuje obchod.
    A nasleduje opet demagogicka , masova , akademicka , poucna a ucitelska ,
    povysena ironie , ja chytra, voni blby ,na nich si spravim svoje sebevedomi..
    …“my jsme se rozhodli se usankcounovat“ , zase vyskoci, ty zazracny, MY.
    A co vsechno uz maji na svedomi..“Pokracujeme a zrychlujeme“..
    Muzou vsechno. To vetsina poucovacich autoru zataji.
    Pomoci nejakych informaci , aniz by se jako autorka starala o priciny..
    Moc prace zjistit , nejaky pozadi toho a kdo ty siemens blby ,
    prinutil jit do stupidnich a ztratovych kseftu.
    Precte si poucky a potom napise domaci ukol.
    Otrocka mentalita zaka , vuci vsemocnemu otrokari k zakum a otroku ,
    byrokratu ministerstva zaroven , uciteli .
    Vetsina zvykla souhlasi ,diskutuje a nechce nic jineho.
    Akorat nadpis zmenit.

 2. Minulý měsíc poslal za Asociaci romských občanských iniciativ Evropy Ivan Veselý celkem drsný dopis ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. S ohledem na násilnou smrt Roma v Brně v něm třeba napsal: „Vám nestál ani za zmínku, natož za nějaké smířlivé gesto dokonce ani zavražděný člověk.“
  Pane Veselý, víte kolik desítek tisíc lidí už padlo ve válce na Ukrajině? Jeden brněnský Rom je hluboce pod rozlišovací schopnosti pana Volodymyra. Vy taky.

  1. Vyvoleny , jako Zelinar se vyznacuji a lisi od nas tim , ze neznaji ,
   ze je jim cizi se omluvit za cokoliv ,co spachaji.
   Nemohli by se lidskopravne a ideologicky povysovat.
   „My bolsevici jsme lide zvlastniho razeni“.
   Jini se musi omlouvat jim.
   Za cokoliv , co uzakoni , co nam vnuti jako zlocin. Jejich soudci pak soudi.

 3. Osobně,uvítal bych malou větrnou elektrárnu,tak 5 kw,fouká nám tady pořád a i v noci.
  Nevím proč se nevyrábí,jsou jen různé pokusy,ale nic konkrétního,vhodného.

  1. Pane zemědělče,
   je za 600 tisíc Kč 6 kW. https://www.plugeon.com/aeolos-v-5kw/
   Ale spíše by se vyplatilo 5 elektráren 1 kW po 21 tisíci Kč za kus. https://www.ekouspora.cz/vertikalni-vetrna-turbina-makemu-domus-1-kw.html
   Nechci jim dělat reklamu, ale nejvhodnější je 3 kW rotor http://www.ekouspora.cz/vertikalni-vetrna-turbina-makemu-eolo-3kw.html a k němu alternátor 3 kW http://www.ekouspora.cz/alternator-s-permanentnim-magnetem-m32-3kw.html. Pozor, alternátor je na 48 V AC, takže pro převod na 220 V je zapotřebí transformátor 48/220 V AC. přístrojových je dost, pozor na proudovou odolnost.

   1. No, ono to bude chtít nejdříve usměrnit a potom nastřidat střídačem na oněch 50Hz.
    Aby toho nebylo tak málo, bude třeba přidat i regulátor a pomohla by i nějaká baterka.
    Jak známo, podle větru se mění i otáčky „Rychlost motoru: 60-300 ot / min RPM“.

    Na okraj. Po naše podmínky je malá větrná elektrárna naprosto nevhodná. Je dobré takové myšlenky rázně utlumit.

    Dovolím si uvést výňatek z dokumentace onoho 1kW skvostu:
    Pro opravdu plný výkon potřebuji silný vítr přibližně mezi 15-20 m/s. Podle Beaufortovy stupnice tomu odpovídá síla větru 7 nebo 8 (prudký vítr a bouřlivý vítr).

    Kdo na to má, že?

  2. Milý příteli.
   Větrnou elektrárnu si vyber a objednej na Aliexpressu, bude to za pár šupů (asi 5 šupů českých na stole). Dodací lhůta max 3 měsíce, nekdy to stihnou i za 14 dní.

   1. Jirka.
    Vážený příteli.
    Zkusil jsem to vyhledat a jde to,tak to musím v klidu prohlédnout.
    Takže díky.
    Pane Gerd.
    Také díky.
    Máme prostor i na těch 5 elektráren,ale necháme si to ověřit vysvětlit známým, který dělá i FE.

    1. Nechci vám šlapat po bábovičkách,
     ale bez akumulátoru 48 V = a měniče na 230 V/50 Hz se neobejdete. Kolísání napětí a hlavně frekvence by se asi vašim spotřebičům nelíbila.

     1. Re: zemedelec a SK

      Už jsem to tu psal několkrát.

      Jeden můj spořivý ujec dělal „ve werku“ (TŽ) bagristu.
      Jak šel čas, u jeho domu se objevil příhradový stožár, na něm nejdříve dynamo, později alternátor s externím regulátorem, v kůlně u chlívka slušně vybavená baterkárna.
      A svítilo se žárovkami 24 V/55 a později dokonce 70 W v potřebném množství.
      Vše – MADE BY WERK.
      Jediný problém byl vrtule, ale časem pořešil i tento problémek.

      P. S. Ujcovým heslem byla věta – kdo nepropije, ten má.
      Nezemřel jako bezdomovec jen proto, že to za komoušů moc nešlo. Jeho potomci jej oholili dokonale.

     2. Slyšel jsem, že na každou domácí elektrárnu je nutno povolení majitele ČEZka.
      Ti vám postaví pořádnou, pro sto nebo tisíc odběratelů za jejich burzovní ceny.
      To by se líbilo každému, chytat vítr a neplatit daně!

    2. Pane zemědělče,
     ještě pár rad.
     1. Nejdříve si změřte rychlost větru anemometrem, popř. se poptejte na nejbližším měřicím místě meteorologického ústavu, jaké tam panují rychlosti větru v průběhu roku.

     2. Pořádně proklepnout firmu a zboží platit až po dodání. Podle §1963 nového obč. zákona č. 89/20|12 platí, že pokud si smluvní strany nedohodnou jinou platební podmínku předem, je smluvní cena splatná do 30 dnů od doručení faktury.

     3. Objevily se zde rady nejdříve střídavý ( AC ) proud usměrnit na stejnosměrný ( DC ) a pak jej opět střídačem přeměnit z DC na AC. Větrná elektrárna není fotovoltaická elektrárna, která generuje pouze DC proud. Větrná elektrárna připojená na alternátor generuje AC proud, po připojení na dynamo DC proud.

     Dovolte, abych upozornil na jeden méně známý druh alternátoru, a to je zubový alternátor. Běžně se podobná konstrukce používá v automobilech jako dynamo. Zubový alternátor má cívku statorového vinutí uloženu ve statoru. Rotor nemá žádné vinutí a na jeho obvodu jsou zuby s permanentními magnety. Při otáčení rotoru vzniká napětí s frekvencí úměrnou počtu zubů a otáčkám. A to je konstrukce běžně používaná v případech elektráren.

     Frekvenci můžete měnit frekvenčním měničem.
     Napětí lze vyhladit instalací LC filtru, což je zapojená tlumivka a kondenzátor/kapacitor. Tlumivka má životnost neomezenou, kondenzátr zhruba 5 let.
     Ale nepíšete typ odběru. Pokud chcete větrnou elektrárnou pohánět stroje s elektrickými motory, hrozí Vám riziko zkratu motorů.
     Elektrická energie generovaná fotovoltaickými elektrárnami má vyšší strmost nárůstu napětí, což má za následek potřebu lepší izolace vinutí a vyšší třídy izolace. Jinak hrozí průraz, lidově zkrat vinutí. Proto pokud hodláte napájet elektrické motory, celá investice do větrných elektráren a ochran motorů za to nestojí. Navíc byste musel přebytky dodávat do sítě, což se bou nese další potřebné investice. Nestojí to za to.
     Pokud ovšem hodláte připojit výstup z elektrárny na odporové topné články a využít je k vytápění haly, pak můžete bez obav připojit odpor rovnou na výstup z alternátoru a nestarat se o kolísání napětí nebo frekvence. A když to budete mít jako samostatný okruh bez připojení k distribuční elektrické síti (prostě tomu, co Vám dodává ČEZ, E.ON či někdo jiný, kdo spravuje dráty co vedou k pantátovi), nemusíte řešit požadavky provozovatele distribuční soustavy na připojení elektrárny do sítě.
     Ale pozor na potřeby pojišťovny! Ta si vyžádá všemožná razítka, certifikace a pravidelné roční speciální revize.
     Proto bych doporučil uvést, co byste el. energií z větrné elektrárny chtěl napájet, a podle toho řešit další potřebu. V každém případě si vše nejdříve velmi pečlivě rozvažte. Působí velmi hezky myšlenka mít vlastní zdroj elektrické energie nezávislý na ceně na trhu. Jenže následné revize a opravy mohou celou investici velmi prodražit.
     Prvním krokem je ale zjistit rychlosti větru v průběhu roku.

 4. Fotka mne pobavila, ale nepřekvapila. Ony už ty plasty nejsou co bývaly. Já si to odbyla na jaře, jak začala ty horka. Koupila jsem předčasem takový no pařníček – trojdílný. Je/byl to tmavej obdélník, dokterého se vsazoval ze zeleného plastu sadbovač- do hlíny v něm nasypané se dala semínka a zakrylo se to průhledným víke. Všecko dobrý, ale jak začala první horka, ráno koukám, na parapetu zelenočerná placka s hromádkami hlíny a sazeničkami, přikrytá plastem. Hmm . Tak fofrem rozsadila a le kupodivu ta zelená placka od té černé jaksi nešla oddělit. jojo… opravdu kvalita. njn

 5. Tak jsem projel celou diskusi a až na několik málo – asi šest – komentů je to celé o nadpisech paní Markové.

  Pokud nemáte žádné argumenty k tomu, co napsala v nadpisu a článku, proč máte nutkavou potřebu sem prostě něco plácnout? (Mně se její nadpisy také nelíbí, něco jsem jí k tomu napsal, ale není to pro mne zásadní téma)

  K tématu:
  Byli jste někdo někdy v severním Holandsku na pobřeží (Groningen a okolí např.)?
  Jsou tam v pobřežních dunách mraky vrtulátorů a … a jinak úplně mrtvo. Ani ptáček, brouček – NIC. Naprosto mrtvá krajina.
  Ať žije ekologie 🙁

  1. Subsonické frekvence vydávané listy vrtulí rotorů jsou slyšitelné pro ptáky a proto je vyhnaly. U brouků nevím, zřejmě jim to také vadí.

   1. Působí i na lidi a to tak, že dost.

    Jednou jsem na sebe nechala ze studijních důvodů (zajímala jsem se tehdy o osud Ďatlovovy výpravy) působit infrazvuk generovaný obtékáním silného větru kolem budovy příhodného tvaru a bylo to velmi nepříjemné. Jako by někdo hluboko v mé hlavě řval, abych okamžitě utekla, nebo zemřu. Řvalo to v hluboké tónině a současně vylo ve vysoké (mmch domorodci kolem Otortenu popisují příšeru jménem Zlatá baba, která zvukem zabíjí. Ten zvuk popisují úplně stejně jako já).

    Jev byl přesně ohraničen směrem větru od budovy. A pojmy jako Kármánovy víry nebo Kármán street jsou mi známy.

 6. OT, z patria.cz : „Tchajwanský výrobce čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) hodlá v Německu postavit svou první evropskou továrnu. Společnost dnes oznámila, že do závodu v Drážďanech plánuje investovat společně s firmami Bosch, Infineon a NXP. Celková hodnota investic by podle TSMC měla činit přes deset miliard eur (zhruba 242 miliard Kč). (ČTK)“

   1. Zvedavec
    Čipy vyrábějí v Evropě desítky firem.
    Některé čipy se vozí pouzdřit do Asie (to je citát jedné takové firmy – ONSEMI- , která má svoji pobočku v Rožnově pod Radhoštěm). Totiž čip je polovodičová destička, na níž je realizována struktura integrovaného obvodu, opatřená ještě ploškami pro připojení vývodů z pouzdra. Připojením vývodů a zapouzdřením se z čipu stane integrovaný obvod. V názvosloví zavedli novináři zmatek, protože nevědí, o čem píší. Čeština nemá jednoslovný název pro integrovaný obvod. (integráč, šváb apod. není spisovný název.)

  1. Infineon už závod v Drážďanech má, vyrábí tam IGBT moduly. Dostali na to dotaci od německé vlády krátce po roce 2000.

 7. Nevím proč, ale ten vrtulník na fotce mi připomněl zastřeleného zajíce.
  Anebo králíka popraveného ujcovou hranou ruky.
  Ani nevím jestli ujec vůbec tušil, co je to karate.

  1. Když si člověk uvědomí, že ta bouda nahoře je větší než autobus, je takovéto poškození vrtule dost nebezpečné.

 8. Podotýkám, že s délkou a obsahem nadpisu nemám nejmenší problém.
  Uvádí mě do obrazu o čem je vlastní obsah článku a to mě docela vyhovuje.

  No a k článku i nadpisu dodám, že jako obvykle se musí naší společnosti (dle památných slov arcilumpa Klause staršího) dostat ponoru až na samé dno a pak se tak nějak odrazit a škrábat se na hladinu s vypětím posledních sil. Navíc s opaskem utaženým do poslední dírky. A aby se tak dělo, dosazujeme do kormidelny našeho státu zas a znova výtečníky, kteří se o tento druh zábavy spolehlivě postarají. A starají se radostně, vo tém žádná. Jsou v tom fakt dobří.

  Takže snad až budeme rýt držkou v zemi, nastane ta správná chvíle hledat reálné řešení, které nám pomůže dostat se z bryndy, na kterou jsme si tak dlouho zakládali. A doposud zakládáme.
  Spousta lidí nevidí a nechce vidět ten sešup, protože ještě funguje jakási setrvačnost myšlení a způsobů naučeného vnímání předchozího světa kolem nás a zásoby ještě úplně nedošly.
  Může nás snad uklidnit fakt, že do podobné situace spějí i státy kolem nás, ale nelze do budoucna spoléhat na to, že nám od nich bude pomoženo, spíš nám ještě šlápnou na krk svou ojropskou nohou, aby se lépe odrazily.
  Což je jejich zvykem a koneckonců proto nás, chudé příbuzné z východu mají.

 9. Nechapem tie nenavistne komentare len preto, ze autorka sa nezapaja do diskusie. To je jej vec nie? Vidlak tiez v priemere da do diskusie jeden prispevok na tri svoje clanky.

  1. Příčina jsou nadpisy, nikoli nekomunikace, ta je až druhotná. Vidlák se zapojí když je důvod, což není často. Ale i z jeho článků je zjevné, že ho zpětná vazba zajímá. Ale jak jsem již psal, primárně je to o nadpisech.

  1. Zhruba jednou za 80 až 100 let se Němci kolektivně zblázní a zničí celou Evropu. V Německu vznikl marxismus (K. Marx, Manifest komunistické strany 1848), nacismus (A. Hitler, Mein Kamp 1925), Green Deal (U. von der Leyen, Evropská komise, 2019).
   Teď to šílenství odnášíme my. Než EK procitne ze svých snů, EU hospodářsky upadne do bezvýznamna.

   1. Kolektivně marxističtí Němci , kteří by zbláznili a zničili celou Evropu ?
    Hmmm…….
    A Mein Kampf by určitě nevygeneroval Adovi Schicklgruberů takové peníze a postavení, kdyby nebylo hyperinflací a krizí systému soutěže o fiat měnu zatíženou úrokem.
    Ostatně není náhodou omylem uvádět dvě světové války ? Nešlo o jednu, s obdobími příměří a míru ? Radikální reformátoři tkzv. historie pak tvrdí, že stále probíhá světová válka, která začala napadením Ceuty v roce, kdy byl upálen Mistr Jan Hus. 😀

    1. Němci napřed vymyslí ideologii a pak ji vnutí zbytku Evropy. Jasně, musí být podmínky a dostatečně vyděšená a naštvaná populace. Třeba poslední generace s neúprosnou Grétou v čele.
     Co se týká světových válek či války začaté ve 1415, je chybné je takto počítat. Konflikt o zdroje probíhá po celou dobu existence lidstva a nikdy nepřestal. Jen občas se přesouvá do podoby kapitalistického soupeření, občas do otevřených válek. Ale celou dobu je jen latentně pospávající.

  1. No zaprvé jakmile jsou u paní Markové nějaké komentáře, stane se rubrika Nejnovější komentáře nepoužitelnou. Zadruhé ji neotravujeme, nejsme pro ni ani otravný hmyz, ona stejně diskusi na rozdíl od ostatních autorů nečte. Zatřetí jsme ji opakovaně žádali pod snad každým jejím výplodem, bez jediné reakce.

    1. Ne, ale pokud jí o to opakovaně žádá více lidí, mohla by se alespoň vyjádřit jako ostatní. Přijde mi to základní slušnost. Pokud vím, nekomunikuje ani s Alefem a to je zakladatel. Nevím zda Vy ty nápisy vyžadujete, ale zatím jsem tu viděl jen lidi, kterým to vadí či nevadí, nikoho komu by se to líbilo.

      1. A mně je to úplně jedno a jsem rád, že jsem tu našel odkazy od Gerda a je o čem přemýšlet a co prozkoumat.

     1. Vy si nerozumite Tymakovan , jestlize autorka z nejakeho duvodu pouziva delsi nadpisy , je to zamer autorky. Ma nejake duvody.
      Je treba to prijmout a respektovat. Nebedovat furt.
      Opakovane zadosti a udajna slusnost a vice lidi ,
      sou jen vase pitomosti.
      Musite podlozit nesouhlas s nadpisy, aspon necim konkretnim.
      Vysvetlit dale , co vam na nich vadi a zduvodnit.
      Kdyz to neumite , tak iracionalne placete , stupidnim, uknouranym placem skolacka ,na spatnym hrobe , jako obvykle.
      Navic tupe zvanite prkotiny ,stourate do hovna ,
      adresujte sve stiznosti rovnou autorce.
      A neschovavajte se tady ..

      1. Je to tu vysvětleno několikrát dnes, stejně jako u ostatních jejích článků. Alef to vždy upraví.
       Na zbytek nereaguji, nehodlám se snižovat na úroveň vašich urážek.

     2. P.T. Tymákovane, abych vyhověl: Dlouhé nadpisy paní Markové se mi nadmíru líbí. Vy, kteří s nimi máte takový problém, podle mého, otravujete.

 10. Caka sa kto bude mat prvy z tych velkych povedat:
  kral je nahy.
  abo
  Stalin si pestoval kult osobnosti
  abo
  daco ine v tom zmysle ze Grindil je kokotina v tom chapani ako je navrhnuty a sankcie na Rusko bola kokotina zjavna uz po marci 2022 ked zacali rusi prijimat platby len v rubloch za plyn.

  Zatial sa vsetci velki drzia navzajom pod krkom a drzia teda formu, ze je vsetko oukej. UvdL ma zadelano na osud Jeffreyho Epsteina. Abo Lucanskeho.

 11. Před několika dny jsme se bavili s rodilým Angličanem. Měl shodný názor na všechno včetně Brexitu, úpadku průmyslové výroby, Green deal a války.
  Udělil jsem mu titul „Čestného dezoláta“.
  Pravil, že u větrníků u pobřeží v moři je potíž s korozí.

 12. Autorka se ohledně motivů Petra Fialy mýlí. Jeho hlavním motivem je zalíbit se v Bruselu a získat tak pěkné koryto v evropské instituci daleko od otravných voličů s pověstným klidem na práci. Prostě samá pozitiva a sociální jistoty. Totéž další ministři šilhající po evropské kariéře. Ani jeden z nich se ale nepoučil z příkladu Bohuslava Sobotky, co si jezdil do Bruselu pro rady k J.C. Junckerovi.
  A taky z prostého faktur, že je mnoho uchazečů na málo židlí. Osud českých politiků pošilhávajících do Bruselu bude podobný osudu B. Sobotky. Odkopnou je, až splní svůj úkol. Nechápou osud mouřenínů v kolonii.

  1. To je zbytečné, ona to buď vůbec nečte nebo jsme jí zcela ukradení. Jsou jen tři řešení, buď aby se její články automaticky mazaly ihned po zveřejnění ( nezdá se že by to moc lidí četlo ), nebyla pod nimi diskuse ( stejně je vždy jen o těch nadpisech, ve zbytku nic není ), nebo počkat až to Alef opraví.

    1. Počet tučných znaků v nadpisu by určitě omezit šel.
     Zbytečně to dělá bordel vpravo a zlou krev.
     To už sem můžete pustit, klidně jako autorku, Anču z ksh a vyjde to skoro nastejno.
     Tučnějším tématem by možná bylo, že vstupuje v platnost evropský zákaz prodeje lineárních zářivek T8, tuším od 25. srpna.
     Ano, ty zářivky nám všem známé, 60/120/150cm, ty si po onom datu koupíme zřejmě jen v hodně mizerné kvalitě (jako dnes wolframové žárovky) a pod nějakým kreativním označením.
     Philips/Osram/Tungsram/Narva vyprázdní sklady a po nějakém čase, nás všecky opět přinutí k výměně svítidel. Pamatujete tu hysterii okolo „úsporek“ nejrůznějších tvarů? Jak nám je, kvůli předražené elektřině nutili – třebaže stály za hovno přesně tak, jako dneska stojí ty LED náhrady současných lineárních zářivek?
     Tak přesně tohle se bude opakovat znovu, dokud někdo do kořene nevypálí tu hanebnou bruselskou hlízu.

     1. Pár lineárních dokoupím do zásoby Až na výjimky všude svítíme ledkami 2700K, kvalita šla nahoru, cena dolů.
      Žárovek mám zásobu na velmi dlouho. Používám například v lampičce na nočním stolku, se stmívačem, většinou podžhavenou.
      Příjemné světlo, velmi prodloužená životnost.

   1. Se státní podporou, kterou mi (možná) vyplatí stát mohu splatit náklady na elektrické vytápění , ovšem až v době, kdy už ( v listopadu) poběží nové topné období. Proto je cenné upozornění autorky , že Němci pošilhávají po našich jaderkách. Někde jsem četl, že na Isaru – (před 20 léty jsem se tam byl podívat)- ji zavřeli.

    Mimochodem, z článku vyplývá, že brzy bude aktuální otázka recyklace materiálu větrníků. Co myslíte, kde by tak mohly vrtule skončit?

    1. Veterne elektrarne koncia vacsinou ekologicky na ciernych skladkach.

     Nedavno som videl reportaz z australskeho busa, kde mali pekne poskladane na kopke zopar desiatok rur a k nim patricne mnozstvo listov vrtuli, cele to uz ekologicky zarastalo burinou.

     Pokial ja viem, vrtule su nerecyklovatelne, pac ten epoxid z coho sa to robi je matros jednosmerny. Ale ako ukazuje prax, mozno sa to bude dat spalit, bo to celkom dobre hori. Otazkou zostavaju uz len emisie.

     1. Při jejich velikosti pochybuji, že by to v hustě osídlené Evropě šlo dát na černou skládku. Ale z likvidace jistě bude velmi výhodný kšeft pro vyvolené.

      1. Tymákovan
       Rozbrušovačkou lze tento materiál nařezat na malé kousky.
       Pokud obsahuje skelné vlákno, tak sklo recyklovatelné (pro zvlákňování) již není.

  2. To je marné. Slepice se taky neohlíží, kde na dvorku udělala kuřinec. Už běží honem to hovínko udělat na další weby, bo není čas, p.čo.

  3. Opakování je matkou moudrosti. Někdy je nutné opakovat až 386 krát a ani pak není kladný výsledek zaručen.

   1. Jóó, o všelijakých různorodostech, pestrostech a živoucích společnostech, už jsme jednou slyšeli, z Německa myslím.
    Slovenskej havel?

    1. V Buckinghamu všechny žárovky v lustrech vyměněné za ledky 2700K, vypadají skvěle. Nízká spotřeba, vysoká kvalita světla, vysoká životnost, nižší náklady na údržbu.

     Jako baterkový maniak, s výjimkou Mini Maglite koupené před třiceti lety a „dynamo“ baterky Philips staré 80 let, válečná výroba, z železného plechu místo z hliníku, mám všechny „baterky“ s ledkami. Nejoblíbenější značka Fenix, poslední mám PD 36. Krátkodobě 3000 lumenů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *