16 dubna, 2024

Uvedení důvodů kritiky

Tak tedy psal Piccolomini, uz dvakrát, abysme se vyždímli, ti co se vyjadřují skepticky vůči této další demonstraci. Jako blbec se do toho pouštím. Protože se to tady nikomu nebude líbit, a jenom si koleduju o otrávené šípy. Ale viděla jsem tu tiskovku, jsem z toho otrávena už tak jak tak, a tož třeba… tož třeba nějaká taková skeptická zpětná vazba se sejde.

Co jsem tam viděla? Viděla jsem řadu lidí z PRO udávat tzv. požadavky vůči vládě. V Americe by řekli, že lidem foukaj kouř do zadnice. Tedy že je to vlastně faleš. Zní to dobře uším lidu, který trpí pod nadvládou magorů. Ale co to znamená, a proč se tomu vůbec říká “požadavky” když to nikdo u moci nebude brát vážně? Když se tomu jen ušklíbne? Když to prakticky není v oblasti uskutečnění? Když všici ti vážní muži na tom pódiu ví, že jenom hrajou takovou hru?

Já si myslím, že je to takové to signalizování lidu, aby si mysleli, že se nabízí akce proti vládě, a ve skutečnosti žádná protestní akce nebude, jen mávání prapory, skandování a řečňování. Kdyby hodili obdobu bedýnek s čajem do Vltavy, bylo by to trochu zajímavější.

Až když jsem si přečetla nedávného Vidláka, tak mi to došlo. Tady je jen jeden realistický cíl (kromě vlasteneckého mejdanu v březnu, brr): strana PRO se chce zviditelnit. Ale kdyby to řekli tak, bez obalu, moc lidí by nepřišlo, přišli by jen ti, kteří mají zájem o stranu PRO. Tak z toho dělají jakoby protest. POŽADUJEME! Hop na špek.

Já tady nepíšu své názory proto, že jsem proti tomu, aby se pan Rajchl či jiní PROcani dostali k páru korýtkům. Jenom si myslím, že se tím nic zásadního nezmění. Kolikrát se už v Česku odehrála ta komedie s pidistranami, které si přihrály korýtka, a tím skončily, za krátko (Věci Veřejné) či za dlouho (SPD)? Znovu a znovu, zase nějaké nové Veverky, zase nějaký nový Volný, zase Okamura hřející se u kamen. Hop na špek, hop na špek, prosím, pane, mohu dostat ještě jednou?

Nedávno jsem se dívala na film podle Stephena Kinga, Vánice století (Storm of the century). To ďábelské vražedné monstrum tam říká: “Peklo je opakování; znovu a znovu a znovu totéž.” Nic nového pod sluncem, už staří Řekové měli pro peklo mem: Sisyfos.

A já mám teď pocit, že jsem chycena právě v takové sisyfovské realitě tady posledních šest měsíců s Vidlákem. Před časem to bylo občas, teď je to na menu stále. A nejhorší na tom je, když Vidlák tvrdě a právem kritizuje věrchušku, že kašlou na zpětnou vazbu, a zdá se přitom být slepý vůči tomu, že sám dělá totéž zde v našem prostoru. Tolik lidí se vyjádřilo k těmto plánům negativně a dali různé důvody; marně. Házení hrachu na zeď. Ani slovo debaty. Ani pokus o zpětnou vazbu vůči těm, kteří přišli s kritikou. Mám obavu, že Vidlák jede podle úmluvy, co my řeknem je fuk, a celý příští měsíc nám tu démošku bude otloukat o hlavu a snažit se podsouvat pocit viny a hanby těm, kteří o další takovou akci nemají zájem. Neexistuje snad bod, za kterým se stane přátelské hecování otravná manipulace?

Neříkám to proto, aby lidi nešli. Proč by ne? Vůbec nemám zájem nic torpédovat. Ať dokážou organizátoři a nadšenci, co umí. Ale mám už dlouho pocit, že tato řada demonstrací bere prostor opravdovým a zpětnovazebním konverzacím a brainstormingu o tom, co se dlouhodobě v Česku děje, a do čeho by se dalo pustit či podpořit, co by mohlo opravdu ovlivnit vývoj událostí do budoucna (ať už se chovají jelita jakkoliv). A energie demonstrací se brzy vyčerpá, viz podzim. Proč furt to samé? Hospodyňka, která každý den vaří a péče vepřo knedlo zelo a vánočku nemá čas ani energii myslet na jiná možná jídla, či vymýšlet nové recepty. Až se jí jedlíci vzbouří, pak teprve uvažuje jinak, než podle šablony.

Nejsem proti Rajchlovi, Vidlákovi či demoškám. Jsem proti krátkodobým reakcím. Zdražili energie? Demoška! Přichází další cenzura? Demoška! Takové reakce den ze dne brání dlouhodobým, širším a hlubším pohledům. Jsem proti opakování nefunkčních politických receptů. Jsem pro nebojácný pohled do budoucnosti, strategické myšlení, nové nápady, a pro alternativní konání, které má dosažitelné alternativní cíle.

Jak psal gogo: “Chcete se bavit o tom, co je potřeba udělat, aby se něčeho dosáhlo, nebo o tom, že je potřeba dát najevo, že se nám něco nelíbí a doufat, že to Fiala udělá podle nás?” PRO tiskovka mluví o tom druhém. Fantazíruje. LARPuje. Já se chci bavit o tom prvním.

310 thoughts on “Uvedení důvodů kritiky

 1. Na forum24 už začali napadat Rajchla…

  Na pseudovlastenecké proruské frontě v České republice je opět neklid. Do čela lidí obdivujících Putina se snaží dostat další člověk, který chce odsunout na vedlejší kolej dosavadního „vůdce“ Ladislava Vrabela. Nově by protivládní proruské demonstrace chtěl pořádat Jindřich Rajchl. Vrabel, který se dosud považuje za hlavní postavu protirežimních demonstrací, nese Rajchlovu snahu nelibě. Vydal proto pro své fanoušky pokyny, co mají dělat.

  1. To je jak úderka z 50. let. Zaprodance imperialismu vystřídali obdivovatelé Putina.

   A asi to bude i fungovat, lidi se budou hádat, jestli je vůdce, nebo kdo je tím vůdcem a taky budou spory o obdivovatele Putina a proruskost.

   Ono je to tak pohodlnější pro obě strany. Jedni si jen dosadí výrazy a jména, ti na opačné straně si zažijí pár minut slávy a diskusí o tom, jak je kdo pro Putina a proruský.

   Trocha toho aerobního cvičení v březnu a hajdy na obojek…

   1. Forum 24 je dítě zajímavě partičky obskurních novinářů.
    Je to zaručeně jediný nezávislý plátek, cílem je boj proti oligarchům ( Babiš).
    Píšou pravdu pravdoucí a financují se sami.
    Šafr, Klvaňa, Tachecí, Fištejn, Jandourek a další giganti ducha vyklepali kasičky, a založili Free Czech Média , jedinou nezávislou pravdomluvnou agenturu v ČR.
    Na ČT a ČRo je to taky dobrý, ale na Fórum 24 je to nejlepčejší.
    Jistí to J. X. Doležal, tedy, už bez toho X.
    😀

 2. Ano Vevčo , hřebíček na hlavičku . Je to zbytečná akce . Ano někdo , kdo bude chtít prachy za 3-2% ve volbách se slušně napakuje a má omluvu , nás voličů bylo málo . Jedině změnit system . Na Slovensku se hnutí jmenuje myslím Občan? a to již proklamuje , že chce změnit system . Jinak se stane jen to , co i napsal vidlák . To neplatí jen pro nadnárodky , ale i pro státní politiku zde . Vrabčáci si jen vymění krmítka a my dole do nich budem sypat . S tím mne fascineje vlk , taky chce změnu systemu v zákonném rámci . Prostě to nejde . Ono až zde klekne průmysl , tak bude šumák být či nebýt v EU . A až klekne vzhledem k cenám energie čtvrtina obyvatelstva , tak to bude blíže . Bohužel jeho slovní překlenutí fialovi drahoty mi přijde nemístné . A lehkovážné přesunutí zátěže a ještě bez jakéhokoliv popisu na spotřebitele je něco podobného , co udělal Okamura . Volil jsem ho 3 volební období , ale příště budu silně váhat . Je mi jasné , že nemohu dát hlas jakékoliv pidistraně . Prostě minimálně většinové volby a jednokolo do senátu by mohlo pomoci , ale to jsou jen pohádky a nečekám , že se toho dožiji , jsem „čerstvý“ důchodce . S pozdravem Novák

  1. Udivuje mě, proč má někdo s Ameriky takovou starost o smysl březnové demonstrace? Jasně, že to nespojuji se snažením USa o rozvrat Evropy, ale jen s resentimentem krajanky. Ale smysl v tom nevidím.

      1. Když má někdo české kořeny, tak se zajímá o dění ve staré vlasti. Mně to přijde naprosto normální. A zajímá mě její pohled zvenčí.
       Jedovaté poznámky Alenky Z. mě nezajímají.

    1. Vždyť i my tady píšeme svoje názory na dění v Americe i jinde. Ta Alena Z. je rýpavá osoba a měla by mít na svoje žlučovitá ústa zbrojní pas.

     1. Vevčo, jsou i tací ,kteří Vaše články a názory rádi čtou…např. to pohlazení od J.Glazarové v záhlaví Vašeho článku.
      Pište ,tvořte ,přemítejte jde Vám to, potěšíte nás.
      Doufám,že se zpoza buku neozve ,,mluvte za sebe“.

    2. Já jsem žila v domnění, že už jste se přestěhovala zpátky do Česka, že jste zakotvila někde na Chrudimsku. Tedy ne, že by na tom záleželo. Obdivuju vaši kuráž, začínat znovu – budovat sociální vazby, shánět doktory, řemeslníky, zjišťovat spoustu detailů spojených s určitou lokalitou, o samotném stěhování a zařizování bydlení ani nemluvě.

     1. Jo, Petro, zkusila jsem, nezvladla. Hlavne ze jsem si myslela, ze budu moct bez auta, jezdila jsem sice na kole a chodila pesky, ale kdyz jsem neco potrebovala opravit, tak zasoby vozit autobusem jaksi neslo… nechala jsem opravit strechu, ale moc to nedopadlo… proste je toho tolik, co tam neumim zaridit. Takze jsem se stahla do ulity, ofoukala rany, a po case to zkusim znovu. Co se tady ucim, je k nezaplaceni! Diky vsem.

      1. Z toho prvního neúspěchu si nic nedělejte. Jediný, kdo se vyhne neúspěchu na 100 % je ten, kdo se o nic nepokusí. Možná by to mohlo být téma vašeho dalšího článku – jaké překážky jste musela překonávat při návratu.

       1. To je výborný nápad, Petro. Jednak bude zajímavé porovnat ty zkušenosti z obou zemí ,jednak se jistě najde řada praktiků, kteří Vevče s různými záležitostmi dobře poradí.To by mohlo pomoci jí i nám dalším, kteří se potýkají s rekonstrukcemi….

 3. Ke zde diskutované otázce „paveljugend“ a s nimi spojenými aktivitami, zejména na margo některých příspěvků, myslím, že je načase trošku osvícení z problematiky práva.

  Tedy především, pokud jde o činnost „paveljugend“, není od věci vědět, co v tomto smyslu mj. říká zákon o právu shromažďovacím č. 84/1990 Sb., – cituji –

  㤠14
  Přestupky fyzických osob
  (1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že
  a) neuposlechne pokyn svolavatele anebo určených pořadatelů shromáždění nebo těmto osobám brání v plnění jejich povinnosti,
  c) neoprávněně ztěžuje účastníkům shromáždění přístup na shromáždění nebo jim v něm brání,
  e) brání účastníkům shromáždění ve splnění účelu shromáždění nepřístojným chováním, nebo
  f) neoprávněně úmyslně brání jinému v podstatném rozsahu ve výkonu práva shromažďovacího.
  e) v rozporu s § 12 odst. 5 neučiní účinná opatření, aby se účastníci shromáždění pokojně rozešli.
  (4) Za přestupek podle odstavců 1 až 3 lze uložit pokutu do 15000 Kč.“

  Jistě není polemika o tom, zda by činnost „paveljugend“ byla či nebyla jednáním definovaným výše.
  No, a pokud jde o „bohorovné nezasahování přítomných policistů“, tak z jiného zákonného soudku, a to ze

  zákona o Policii ČR č. 273/2008 Sb., – cituji –

  㤠10
  Iniciativa
  (1) V případě ohrožení nebo porušení vnitřního pořádku a bezpečnosti, jehož odstranění spadá do úkolů policie, je policista ve službě nebo zaměstnanec policie v pracovní době povinen provést úkon v rámci své pravomoci (dále jen „úkon“) nebo přijmout jiné opatření, aby ohrožení nebo porušení odstranil.“

  Páchání přestupku /viz výše/ jednoznačně patří do kategorie „porušení vnitřního pořádku“, a tedy zakročit je zákonnou povinností policisty, a v případě zákroku pod jednotným velením povinností velícího policisty rozhodnout o provedení zákroku. V případě policejního opatření při demonstraci nebo manifestaci je přítomnost příslušníků Policie ČR jednoznačně zaměřena tímto směrem – a samozřejmě také směrem ke sledování plnění povinností ze strany svolavatelů.

  A na to, když policista /úřední osoba/ neplní povinnosti vyplývající z jejího postavení, pamatuje trestní zákoník č. 40/2009 Sb., – cituji –

  㤠329
  Zneužití pravomoci úřední osoby
  (1) Úřední osoba, která v úmyslu způsobit jinému škodu nebo jinou závažnou újmu anebo opatřit sobě nebo jinému neoprávněný prospěch
  a) vykonává svou pravomoc způsobem odporujícím jinému právnímu předpisu,
  b) překročí svou pravomoc, nebo
  c) nesplní povinnost vyplývající z její pravomoci,
  bude potrestána odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo zákazem činnosti.“

  Případně – asi přiléhavěji

  㤠330
  Maření úkolu úřední osoby z nedbalosti
  (1) Úřední osoba, která při výkonu své pravomoci z nedbalosti zmaří nebo podstatně ztíží splnění důležitého úkolu, bude potrestána odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.“

  Minimálně by šlo za všech okolností nejméně o kázeňský přestupek podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů č. 261/2003 Sb., – cituji –

  㤠50
  Kázeňský přestupek
  (1) Kázeňským přestupkem je zaviněné jednání, které porušuje služební povinnost, ale nejde o trestný čin nebo o jednání, které má znaky přestupku.“

  Co říct závěrem?

  Snad jen dvě věci.
  Za prvé, že právo shromažďovací je ústavním právem zakotveným v čl. 19 Listiny základních práv a svobod, jehož výkon je upraven zákonem a tímto zákonem a dalšími zákony také chráněn, a jsou postihováni ti, kdo ho narušují. Je jen třeba si to uvědomovat a po státu žádat dodržování. Pro svolavatele demonstrace to také znamená, že v případě narušení pokojného výkonu shromažďovacího práva a nečinnosti orgánu státu /přítomné Policie ČR/ se mají ozvat a vyzvat policii k zákroku, případnou nečinnost také dokumentovat a podávat příslušné podněty k prošetření či potrestání odpovědných osob.
  A za druhé, k autorce „Vevče“ – zda četla program strany PRO Program-PRO_12.6.2022-1.pdf (stranapro.cz) a jestli by třeba také neměla návrh jak lépe než prostřednictvím hromadných vystoupení pro tento program získávat veřejnost /která, řekněme si to otevřeně, o tomto programu absolutně většinově nic neví/.

  Jo, a vlastně ještě něco – JAK SNADNÉ JE KOPNOUT SI DO VIDLÁKA, ačkoliv každý sám osobně nic – nula od nuly, jen ty řeči.

   1. Zavedení školného je prasárna. Na jakémkoliv stupni. Omezí spolehlivě vzdělání, i když na to většina lidí třeba bude mít.
    Je to modrá, tržně – Komsomolská nestoudnost.

    Právě proto státy v Evropě školné historický rušily.
    V JúEsEj na nejvyšším stupni ne, což do jisté míry anulovala častá stipendia. Ale dnes už ne. Jenže Usákov je dotován přílivem vzdělaných lidí, kteří vystudovali ve svých zemích, stále zadarmo…

    1. Z části máte pravdu, dexxi. Jen by to chtělo nějak doladit, aby se nestudovaly obory naprosto nepoužitelné v normálním světě. Určitě jste zaznamenal témata diplomových prací na Masarykově univerzitě, která byla úplně mimo mísu – už si ta témata přesně nepamatuju – kolovalo to na FB. A společnost skutečně nebude potřebovat 50 egyptologů či tisíc manažerů volnočasových aktivit, ale zubaře, instalatéry, kominíky, zdravotní sestry a další snadno doplníte sám. Zkuste navrhnout systém, který by to nějakým způsobem ošetřil.

     A co se týká stipendií v USA, podle mého názoru je tragédií, že stipendium se často uděluje například těm, co dobře dělají nějaký sport – baseball, americký fotbal… Takže jakou mají studenti motivaci dobře studovat? Osobně znám slečnu, která dostala stipendium na college s tím, že bude ve školním sboru zpívat alt.

 4. Na mě to působí tak, že z Vidláka malozemědělce, zaměstnance sila a především vykladače politických událostí z různých úhlů pohledu se stal politik usilující o vstup do profesionální ligy (v tomto období přes stranu PRO). Asi tak.
  Kde jsou ty doby, kdy Vidlák chtěl, aby stát rozdával každé mladé rodině barák s polem?

   1. Eta, PN>

    Ja na tom nic spatneho nevidim.
    Aspon by to byl politik, ktery vzesel z prace a od normalnich lidi.
    Hnusi se mi politici, jako Benda, Gross, Feri a mnoho dalsich, treba i Piratu, kteri budto vpluli do politiky hned ze skoly, nebo s tim zacli jeste behem studii.
    O zivote, praci a normalnich lidech nevi vubec nic.
    Ale o to vic chteji ostatni buzerovat.

    Sam za sebe bych byl rad, kdyby si Vidlak soucasnou praci a zivot ponechal, a politikareni si ponechal jenom jako vedlejsak, ale myslim si, ze to politikareni je natolik casove narocne, ze to dlouhodobe nejde urdrzet a bude se muset profezionalizovat.
    Budto jako profi komentator, nebo jako politik.

    Mimochodem, vetsina prezidentu/predsedu vlad EU/USA jsou pravnici.
    Prezident Ciny pracoval v mladi na venkove na farme (hlavne diky straniskym cistkam, ktere postihly jeho rodinu, ale to je vedlejsi)
    a prezident Indie zase prodaval caj.
    To jenom kdyby nekdo premyslel, proc jsou ti diktatori v tech svcych autoritarskych statech tak oblibeni.

    Putin je tak trochu nekde mezi, je to totiz Kagebak. Coz je asi to nejhorsi na svete, hned po dozorcich z Osvetimi.
    To ze G. Bush starsi delal v CIA dokonce sefa ale nikomu nevadi, CIA totiz mucila humanitarne simranim chodidel.

  1. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby tam dokázal efektivně prosazovat moje (abych nemluvil za ostatní) zájmy.
   Ale dalšího Babišova poskoka tam nepostrádám.

   1. Proč by měl prosazovat vaše zájmy? Jaký by k tomu měl důvod? Ať prosazuje zájmy své a zájmy o kterých si myslí, že jsou správné.
    Své zájmy si prosazujte sám!

    1. Asi nechápete prinicp zastupitelské demokracie.
     Volím a podporuju toho, o kom se domnívám, že prosazuje MOJE zájmy. Někteří to posuzují podle keců, někteří podle dotyčného kontextu a u některých se dá uzuzovat z dosavadního chování.
     Já se snažím odhadovat, do jaké míry jsou jeho zájmy souhlasné s mými, zda je člověk schopný chápat situaci a zda i něco dělat.

     Pak jsou takoví, kteří radostně volí přesně proti svým zájmům.

     Představa, že by kandidovalo 8 milionů lidí proto, že každý potřebuje hájit svoje zájmy individuálně, je těžko realizovatelná. Rozhodně u nás to tak nefunguje. U nás se těch 8 milionů mapuje na 200 poslanců.

     1. No, myslím, že toho, co nechápete vy je nepoměrně víc. Vidlák bude prosazovat zájmy, o kterých si myslí, že jsou správné z jeho pohledu a určitě nejen pro něho. Principem zastupitelské demokracie je to, že ho bude volit ten, kdo s jeho názory souzní a jak vidno, vy to nebudete. Tak nechápu, koho tady chcete mistrovat. Vy si volte koho chcete a pokud se vám tu nelíbí, sbalte si své saky a paky a neotravujte. Jste chytrý jak Šalamounovo h…. a vypadá to, že není oboru, kterém byste nerozuměl a problému, na který byste nemél svůj naprosto pevný (a samozřejmě zcela určitě i správný) názor. To, jestli půjde nebo nepůjde Vidlák do politiky je pouze a jen jeho věc.

      1. Tomšů

       Na Litterate je svobodný přístup a není nutné bezpodmínečně souhlasit jak s autory, tak s jinými diskutujícími. Na rozdíl od nesnášenlivého mainstreamu. Který vše nepohodlné maže.

       Jestli chcete jakkoliv eliminovat názory těch, s nimiž nesouhlasíte, vyberte si jiný lokál.
       Pokud máte nezvladatelné nutkání má jiné slovně útočit, platí to samé.

       1. Ještě doplním, žádná vulgarita nepadla. A i kdyby, někdy jadrné vyjádření není od věci. A mnohokrát vhodně volená sladká slovíčka dokáží bodat jako vosa.

          1. Nevsimla jsem si. Tak mu vycinte. 🙂 To, ze to zacal nekdo jiny, neni omluva.

          2. Ne samozřejmě není, ale proč se nebránit těmi samými zbraněmi a to o mnoho inteligentněji než gogo.

  2. A je to špatně?
   Myslím, že je to nutný vývoj.
   Pouze si musíme přát, aby to Vidláka moc nesemlelo.
   To by byla škoda.

  1. “ Fialu strčili do kouta “
   I ve střevní kličce to příjemně hřeje. Hlavní je být účastníkem zájezdu.

 5. Zdravím, Vevčo a děkuji za pohled zvenčí.

  Nemám nic proti demonstracím, pokud její účastníci nebudou předem demagogicky oblbováni sliby, kterým nevěří ani inteligentní svolavatelé.
  To má totiž za následek postupnou ztrátu důvěry v organizátory a následný všeobecný cynizmus téměř asfaltových rozměrů.

 6. K té demonstraci 11.3. na Václaváku:

  Pořadatelé by se měli dopředu připravit, jak budou reagovat na relativně nový fenomén, pokud se objeví:

  Mám na mysli početné skupiny antifového typu, které jako paveljugend zasahovaly do předvolebních setkání s Babišem a jeho paní. Já jsem sama byla na takovém setkání v Brně a ujišťuju vás, že to bylo strašidelné. Tak nějak si představuju dav naspídovaný drogami.
  Tento paveljugend vytvořil silný zcela neprodyšný pás jak pro fyzický pohyb, tak pro zvuk kolem místa, ze kterého k příznivcům mluvil Babiš. Přes píšťalky, trubky, vuvuzely a řehtačky nebylo slyšet ani slovo a samozřejmě nebylo ani na Babiše vidět. Policajti stáli v poklidu v dostatečné vzdálenosti a nijak nezasahovali.

  Pořadatelé březnové demonstrace na Václaváku by měli mít připravený scénář co budou dělat, až se před tribunu s Rajchlem a ostatními vecpe taková agresivní antfácká bojůvka a začne dělat bordel. Většina demonstrantů, kteří přijdou na Rajchla, nebude mít nejmenší chuť se prát s takovými fanatiky a policajti budou mít od Rakušana pokyn nezasahovat.

  Bacha na to. Pětidemolici jde o dost a zejména piráti, kteří mají blízko k antifě se nebudou štítit ničeho a aktivují své aktivisty. Poslechněte si v rozhovoru Petra Bystroně z německé AfD, co dokáže dělat antifa v něměcku – tohle přijde brzy k nám.

  1. Njn. Od doby, co Antifu zprivatizoval Soros se z nich stalo tohle. Teď jsou to jen placení militantní poskoci globální moci. S původním hnutím to nemá nic společného. A tím se z nich stalo to, proti čemu původně bojovali. Fašounská bojůvka.

  2. Ano, to je důležitá připomínka. Mělo by se počítat s demonstracekazy/demonstracekazi (jazykový koutek: přípustné je na konci y i i, podle vzoru stávkokaz, 7.p. mn.č. stávkokazy/stávkokazi – konec jazykového koutku), kteří budou dělat bordel (viz Babišovu prezidentskou kampaň).
   Tito mohou zneužít též kolidujících mezinárodních dnů.
   Jedenáctého března jsou též:
   Světový den muslimské kultury
   Evropský den památky obětem terorismu
   Evropský den mozku

   K tomu poslednímu: Bylo prý zjištěno, že průměrná osoba má za den mezi 12 až 60 tisíci myšlenek. Až 80 % z nich jsou myšlenky negativní/pesimistické.

  3. Pětidešmolici do voleb nejde o nic . Přátelé ze západu zpracují ovce během 14 dnů , ověřeno tisíckrát.Novák

 7. Gratuluji moc hezky a trefně napsáno. S jednou malou poznámkou. U mě , tedy u Rajchla k mé maličkosti zpětná vazba nastala. Když jsem napsal jinými slovy co Vy , tak bum bác BAN. No demokrat kterému jde o dialog se nezapře.

  1. Pas: To jsem nevedela.

   Taky, kdyz uz se zminujete o tej demokracii… neni to divne, ze nam Vidlak vse predklada uz „usite“? Nepamatuju se, ze by se prisel, rekl, no, kluci debatuji o takove a takove akci, co si o tom myslite? Kdy by to melo byt? Jakou by to melo mit napln? Ma se poradat i nejaka symbolicka akce (treba hodit Moranu=Fialu do Vltavy)? Atp atp. Proste nam to tady preda jako hotove, a klokani skakejte.

   1. Vevčo, dobrý večer.
    Já chápu zdejší web jako tribunu společensky nekomformnich názorů. Chodím sem čerpat informace o dění bez cenzury a k tomu dostávám spousty postřehů od inteligentních diskutérů. Leckdy mne vtipné příspěvky pobaví, určitě si tu snižuju hladinu adrenalinu po střetu s oficiálními narativy (blbé slovo) .
    Vidlak píše své názory, vydává svá doporučení, možná je i součástí nějakých zákulisními her, ale nikdy jsem necítila zbla nátlaku nebo nějaké manipulace.
    Ostatně samotný princip zdejšího webu je ryze dobrovolná účast, ničím nepodmínená .

    1. Marie,
     pokud jste nikdy v minulých měsících zblo manipulace nikdy neucítila, doporučuji inhalaci Vincentkou! 🙂

     1. Pokud někdo vnímá Vidláka jako guru Járu, přeje si být odháčkován , a ono nic…
      Pak chápu, že se cítí být zmanipulován a podveden.
      Já beru Vidláka jako hledače a osobitého komentátora, úsudek si ráčím vytvořit sama.
      Úhel Vidlákova pohledu mi přijde vždycky zajímavý. A proto jeho úvahy moc ráda čtu.

     2. Ještě dobre, ze nedoporučujete klysmata 😂
      Holube, vidlák je zanícený, má určitě schopnosti strhnout posluchače a přesvědčovat davy. Před volbami byly jeho články hodně návodné, připouštím.
      Ale je tu i řada oponentů, názor si snažím udělat spíš z diskuzí pod články . Jsem překvapená, ze by si kdokoliv přímo z vidlákových článků dělal takové “dogma”, že se posléze cítí zmanipulován.

    2. Marie, to chce klid. I tady se najdou lidičkové, co vědí, jak by to dělali líp, tedy kdyby to uměli. Akorát nechápu, proč, když mají ty připomínky, se do toho nepustí sami a kalí vodu u sousedů.
     Kdo ví proč?
     A Vevča není výjimkou, to je to její emerické zvyknutí. Amíci přece vždycky všecko vědí líp, zvlášť ti dosídlení. Njn, ne nadarmo naši prapředkové vymysleli úsloví“ poturčenec horší turka“.
     Vevča jde číst, když se překoná a dokáže psát o americe, ale jak začne dávat rozumy je nejlepší co… používat to kolečko na myši, však proto je taky amíci vymysleli. :- )

      1. Ale ne, ono to chce nemít patent na všechno. Fakt že Vidlák dává do placu ledacos abychom to přebrali je obdivuhodný. A nevím nevím, ale kdyby takhle „radila“ jinde ne webu asi by … kdo ví málokdo je tak tolerantní jako Vidlák.. to promiňte.Přece …. ále..

       1. Já prostě Vidláka neberu jako gurua Járu. Beru ho jako vtipného komentátora, který občas, k mému smutku, zabrousí i do aktivismu. Ale není to nic neběžného. Málokterý publicista si svůj osobní názor umí nechat pro sebe a skoro každý se snaží ovlivnit svoje čtenářstvo. A za někoho kope.
        Tohle není veřejnoprávní plátek, takže se povoluje každý názor. K násilí Vidlák ani Rajchl nevybízejí. A to je pro mne hlavní.

     1. Proč Jágrův trenér radil Jágrovi, místo aby to tak rovnou zahrál sám?

      Inu, měl nějaká zranění, měl svůj věk, nemohl v mládí trénovat tolik, kolik by chtěl, měl vnější pohled, který Jágrovi chyběl atd. Taky měl FTVS a Jágrovi šetřil čas, že nemusel objevovat objevené.

      Kdyby si Jágr nedal nikdy poradit, tak by daleko nedošel.

      Přítel po boku Kolář mohl taky na toho prezidenta kandidovat sám, ale není tak hezkej a má víc mínusů než Pavel. Tak radil Pavlovi a udělal z něj prezidenta.

     2. ema, také se nestačím divit, jak krajánci rádi rychtují domorodce. To samé zaznívá od některých z Němec. Odrodilci mají holt potřebu dávat najevo, že mají právo z toho velkého světa mistrovat, nás malé a nepatrné, jako malá děcka.
      Tady zrovna ne, ale už mnohokrát, tyhle knížecí rady na mě dělaly dojem, že cizina ty dotyčné
      nevzala za své a v domovině o ně také nestojí.
      Přesekané kořeny . Ani tady, ani tam.

 8. Dnes je úrodný den na zprávy …

  iDnes => Rusko prakticky prohrálo, ukrajinská ofenziva se čeká na jaře, uvedly USA … (doporučuji nahlédnout do diskuze pod článkem)
  hlavnespravy.sk => Pokusy USA o zavedenie bezletovej zóny nad Ukrajinou: poľské F-16 sa pripravujú na boj s ruskými Su-30 a Su-35

  Ten druhý článek je zajímavější, s naprostou samozřejmostí se předpokládá, že letadla budou startovat z Polska a přistávat v Polsku. Důvodem má být, že na 1 letovou hodinu F16 připadá 16 hodin technické přípravy, motá se okolo toho až 25 specialistů a spousta technických pomůcek a … a tohle nejde bezpečně zajistit na bojišti.
  Já myslím, že zahájení VVVIII nelze vymyslet o moc lépe .

  1. Ano, naprostá prohra. Jen za posledních cca dvacet čtyři hodin zničila tato prohrávající pseudomocnost 80. brigádu OSU a obklíčila 125. brigádu teritoriální obrany, 24. mechanizovanou a 57. motorizovanou pěší brigádu OSU. Je to prostě totální debakl.

  2. Car Putin nechce jadernou válku. Jen tak hrozí. USA taky nechce jadernou válku, protože si uvědomuje jadernou a územní převahu Ruska. Územní převaha – je těžké zničit takovou rozlohu.
   V USA by stačilo zničit východní a západní pobřeží, kde je největší koncentrace obyvatel i průmyslu.
   Válka na území USA už nebyla mnoho let, běžný Američan, ani jeho rodiče a prarodiče netuší, co to válka vlastně je. Válka – to bylo něco v televizi…
   A i generálové mají své rodiny, příbuzné a přátele.
   Ono by to taky mohlo dopadnout tak, že Rusko by odpovědělo omezenými jadernými údery na letecké základny v Polsku – a NATO by najednou osleplo a ohluchlo a nechalo by Polsko svému osudu.
   Co s pšonkama, že? Je to docela obvyklé. Mnichovská dohoda – říká vám to něco?

   1. Já nad tím, kurník práce, přemýšlím každý den. Rusko si vymezuje svůj prostor válčením s prostými Vasily z Oděsy ale celej západ mu čůrá na lopatky. Dodává zbraně, zpravodajské informace z bojiště, rozbíjí plynovody, dělá barevné revoluce a milion dalšího a přitom Rus zatím nenašel způsob jak jim to natvrdo s citelně vrátit…. . Sice se nějak projeví embarga na různé nerosty atd ale chybí nějaká přímo viditelná odveta….. Ale možná to je dobře, jinak by nám nad hlavami svítilo hned několik sluncí….

    1. No jo.

     Západ tam pořád posílá svoje vlastní zbraně a Rusko je pořád ničí, takže kdyby Západ vyhlásil Rusku válku, tak už není moc čím bojovat.

     Kde asi udělali soudruzi chybu.

 9. Evropský parlament v úterý odhlasoval zákaz prodeje nových benzinových a dieselových automobilů, které budou do roku 2035 vypouštět emise oxidu uhličitého, a překonal tak poslední legislativní překážku.

  Štrasburské shromáždění schválilo zákon 340 hlasy pro, 279 proti a 21 poslanců se zdrželo hlasování.

      1. Já jezdil na jednání i 60km na kole a kamarád z Horské služby i 100km, oblek v ruksaku. Do fyzicky namáhavé práce jsem jezdil 50km, ale jen v létě. Denně, i víkendy.

         1. Byla hluboká orba a nikdy tolik sněhu.aby se to zarovnalo . Vůbec sněhu, aby za něco stálo, bylo i tehdy u nás tak týden max 2 za celou zimu.

        1. To máte jedno, v 67 se mu ruce budou třást normálně, i když předtím přijede v elektromobilu (doktoři si ho z platu budou moci dovolit). Vždyť i obyčejný praktický lékař dostává 800,- za každého pacoše v kartotéce, tak si to vynásobte 1000 až 1500 pacientů.

         1. Mám pocit, že vám jedna nula přebývá.

          On ten praktik ale pak nemá hrazenou většinu výkonů, co provede. A jedná se o hrubý příjem ordinace. Takže odečtěte nájem, provozní náklady včetně energie, leasing přístrojů, plat sestry a podobně a ono to pak vypadá úplně jinak.

  1. Za mě dobrý. Pokud si mě do té doby nevezme zubatá, tak mi v té době bude před 70tkou. V dílně mám malou kárku se kterou si dojedu pro klestí do blízkého lesa nebo pro basu bráánííka do místního hytlermarketu.
   Tohle ať si vyválčej dnešní třicátníci, co bydlej ve šmoulím domečku v developerským projektu za šestku, co to maj 100 km po dálnici do české žumpy (Prahy)…. a volili Změnu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *