Větu v nadpise jsem poprvé použil před lety, kdy se na blogu idnes.cz dalo ještě psát. A domnívám se, že ta doba konce hegemonie USD je velmi blízko. Přináším malé zamyšlení jaký vývoj máme před sebou, když první banky padají …
Možná tak před 5-6 lety jsem narazil na video, které se mi nedaří už najít. Nějaký historik tam měl přednášku o penězích, kdy na konci měl zajímavý graf, protože tím dokazoval, že ten vývoj a cyklus je v podstatě neustále stejný.
Napřed krátký úvod – v historii bylo úspěšných měn několik a zatím vždy s obdobným vývojem, resp. průběhem. Začíná to tak, že někdo na něco „kápne“ a stane se z nich úspěšná země. Aby to začalo fungovat, tak potřebujete v podstatě několik málo věcí – funkční právo (pravidla nikoliv spravedlnost) a něco co bude umožňovat obchodní výměnu. Římané např. zavedli velmi kvalitní právo, jehož základy používáme dodnes, zlaťáky už ale nebyl jejich vynález. Římané se ovšem do historie zapsali mj, jako ti, kteří byli vynalézaví v tom, jak oddálit nevyhnutelný konec – jejich vynález se jmenuje „okrojování“. Tento „objev“ spočívá v tom, že zlaťáky ve tvaru kulaté placky „okrojili“ na osmiúhelník a z takto získaného zlata vyrobili další zlaťáky. V dnešní době má „okrojování“ formu zmenšování obsahu nebo objemu, při zachování původní ceny, což všichni známe … balení místo 100g má najednou 80g, ale cena je stejná jako u 100g balení.
Teď něco k průběhu peněžního cyklu.
Zatím vždy na počátku byly v nějaké formě „zlaťáky“. Je to celkem logické – pěkný kov, je ho limitované množství a je celkem vzácný, což určuje jeho cenu i při malém objemu a nedá se falšovat. Když do obchodní výměny zapojíte „zlaťáky“, pak nepotřebujete na tržišti měnit jalovici za 100 slepic, ale klidně jen za 1 slepici + doplatek ve zlaťácích, za které si koupíte další potřebné od někoho jiného. Zkrátka „zlaťáky“ jsou geniální nápad a praktičnost naprosto úžasná. Své „zlaťáky“ měly na začátku i USA – starší si ještě vzpomenou, že dolar byla původně poukázka na určité množství zlata. Tato jeho vlastnost ostatně stála za tzv. Brettonwoodskou dohodou“, kdy se státy světa dohodly na tom, že USD bude akceptován jako platidlo celosvětově, ale byla tam i podmínka, že USA se zavazují k tomu, že USD bude stále navázán na zlato. Všichni dohodu splnili … jen anglosasové k závazku přistoupili typicky po svém – když pro ně bylo navázání dolaru na zlato nevýhodné, tak to jednoduše porušili, resp. zrušili. A důvod byl opět stejný, jako u předešlých úspěšných měn. Když se daří, tak napřed vzroste životní úroveň pro občany toho úspěšného státu a pak se dobrý skutek začíná rozšiřovat. Někdo dobrovolně přistoupí na pravidla úspěšných, někdo je ovšem natvrdlý a nechce přistoupit na pravidlo, kdy vyspělejší s obrovskou převahou vás prostě „legálně“ oškube jak husu. Přirovnání může být např. jako když tým z Horní Dolní nastoupí k utkání s výběrem NHL v zápase v ledním hokeji. Přestože vše bude probíhat férově podle pravidel, výsledek je předem predikovatelný. Takže, ti, kteří nechtějí „dobrovolně“ přijmout dobrodiní šance na lepší životní úroveň, tak ti jsou prostě vojensky nebo hospodářsky donuceni, aby se měli dobře i když nechtějí. I tohle známe … Jenže, to obnáší mj. vojenské posádky za hranicemi toho původního úspěšného státu a vůbec celý byrokratický aparát, který to drží celé pohromadě a to vše se musí nějak platit. Ovšem zlata je omezené množství a potřeba oběživa narůstá. A tak se zlaťáky začínají míchat s mědí – napřed nepatrně, ale na konci snažení už nejsou zlaťáky, ale měďáky, protože mědi je celkem dost. Bohužel, nepříjemné je, že měď umí vyrazit ve tvaru mince kdejaký hejhula a to už je závěr „úspěšné kariéry“ daného oběživa, nějakou dobu ještě nastupuje brutální síla pro udržení statu quo, konec je ale neodvratný.
USA přeměnily své „zlaťáky“ na měďáky dne 15. srpna 1971, kdy prezident Nixon „dočasně“ pozastavil směnitelnost USD za zlato. My starší víme, že jednotka „dočasnosti“ je jeden „furt“, takže se nedivíme ničemu. A došlo k tomu jak jinak, než díky exportu dobrodiní Pax Americana do Vietnamu. Tehdy si novináři všimli, že tady něco nesedí – buď USA narazily na zlatou žílu, díky které vedení země může tisknout nové zlatem podložené dolary a financovat výdaje na válku proti Vietnamu nebo se prostě tisknou USD hlava nehlava … jóóó to byli ještě novináři … a Nixon zareagoval jak zareagoval.
Pokud Putin má skutečnou záminku pro nepřijatelnou a nevyprovokovanou agresi a napadení UA v reálném, tedy skutečném faktu ostřelování a bombardování etnických Rusů na východě UA, pak mírumilovné USA vstoupily na území suverénního Vietnamu pod naprosto vylhanou, resp. zinscenovanou záminkou – viz incident v Tonkinském zálivu. Pro export demokracie se zkrátka nepoužívá výraz „nevyprovokovaná agrese“ a záminka být ani nemusí, resp. stačí si ji zcela vymyslet. Uvidíme, jaké bude další srovnání – mírumilovná US Army má ve Vietnamu na svědomí jak genocidu (minimálně My Lai), tak používání chemických zbraní a tím i zamoření rozsáhlých oblastí … ještě že nebyla v té době Gréta, ta by jim dala!!
Teď se vrátím k poznámce o videu na úvodu – ten historik dal do jednoho grafu tři měny – tuším z dob Persie, pak z dob Říma a USD. Na ose X byl čas v desetiletích a na ose Y bylo množství oběživa. A světe div se – ty křivky byly více-méně stejné, snad jen trošku protažené v čase. No, Římané to prodloužili tím okrojováním, Američané to prodlužují jinými fígly. Historik na tom grafu už tehdy dokazoval, že spějeme k nezvratnému konci.
Teď – co lze asi očekávat.
Tvrdím, že v r. 1989 jsme ctihodný Západ v podstatě zachránili. Poskytli jsme nové hladové trhy na jejich zbytečnosti a odměnou nám bylo vykradení a kolonizace. Teď by potřebovali něco podobného, jenže RF se šprajcuje a nechce na vykradení a kolonizaci přistoupit. Ostatní země souboj sledují nepochybně se zaujetím a důvod fandění RF bude ten, že vidí konec hegemonie USA, hegemonie, které má čím dál více lidí čím dál více dost.
A USA jde tedy o vše. Nejen, že se nedaří ekonomicky zničit RF, ale narůstají problémy doma. Bankovní krizi z r. 2008 vyřešili naprosto geniálně – Frantovi údržbářovi dům, který měl na hypotéku zabavili a v dražbě prodali a navíc banka, která úvěr poskytla dostala tento plně zaplacen z nově natisknutých USD. Touto operací se elegantně vyřešilo mínusové účetnictví banky a … a vedení si mohlo rozdat (a rozdalo) prémie za úspěšně poskytnutý a hlavně splacený úvěr. Půjčené peníze byly tedy splaceny ve 100% a zabavený barák jako bonus navíc … no neberte to. Celé to zaplatil Franta údržbář … bo tak je to správné, tak to má v kapitalismu být. Bohatí mají být bohatší a chudí chudší.
Tentokrát je ovšem situace trošku jiná a souvisí s řízením likvidity. Ve stručnosti – pokud bude mít banka jen běžné klienty s běžným účtem, na který bude chodit výplata, pak v podstatě nemůže poskytnout žádný úvěr. Důvod je ten, že nemá nikde napsáno, že si zítra všichni běžní klienti své peníze nevyberou .. a to by nemohli, kdyby banka jejich peníze půjčila např. na roční úvěr. Teoreticky to má fungovat tak, že pokud bude mít např. dva klienty, kteří u ní uloží něco na termínovaný vklad, tak na tuto dobu (trvání termínového vkladu) může daný objem peněz (z termínovaného vkladu) půjčit. Jinými slovy – musí být v souladu doba a objem peněz, které má na dlouhodobých úložkách v souladu s dobou a objemem rozpůjčovaných peněz. To je teorie, které se ale nedodržuje, nicméně je vypozorován a vyzkoušen mechanismus, kam až lze v tom nepoměru zajít.
Jeden fígl spočívá v tom, že se nakoupí státní dluhopisy s delší dobou splatnosti. Pokud bance schází hotovost v důsledku, že běžní klienti si chtějí nějaké peníze vybrat a zrovna se nevrací peníze ze splátek rozpůjčovaných peněz, tak se jednoduše hotovost doplní tak, že se někomu prodá část nakoupených státních dluhopisů – vždycky o ně byl zájem, pokladniční poukázky USA přece platily za bezpečný přístav.
A tím se dostáváme k jádru pudla.
USA tiskly a dávaly do oběhu neuvěřitelné množství USD. Kdo se zdráhal dolar používat, tak tomu vybombardováním do středověku naznačili, že to nebyl nejlepší nápad. Nutnost tisknout nové USD, resp. spotřeba dolarů byla obrovská, protože základen po světě je moc a celý aparát na export demokracie není levnou záležitostí. Co šlo ale v případě Libye a Iráku, to nejde v případě RF. Rusko je lídrem ve vytlačování USD z obchodní výměny (mj. proto ta zuřivost vůči RF) a to znamená, že se dolary začínají vracet majiteli – tedy USA. Snahou vedení USA tedy musí být co nejvíce dolarů „spálit“ – můžeme tedy čekat zabavování ve velkém a vůbec jakoukoliv snahu dostat ohromné množství USD z oběhu. Jedním z mechanismů ovšem je, že se zvedají úrokové sazby, což je pobídka pro kupce … kupte si nějaké USD na delší dobu, vyděláte, úrok je vysoký – tím se mj. v podstatě „uklidí mimo“ dost velký objem USD, druhý efekt je v tom, že se brzdí s lehkovážným používáním peněz, protože jsou dražší.
A teď: potíž je v tom, že dříve byl úrok státních dluhopisů kolem 0% a banky nakoupily ve velkém, protože chamtivost vydělat na levných úvěrech byla obrovská a teď, když prodejem státních dluhopisů chtějí sanovat mínusové účetnictví, tak prodejem vytvářejí ještě větší mínus – proč bych měl kupovat od nějaké banky státní dluhopis na 10 let s 0% úroku, když můžu koupit nový dluhopis s výnosem 2%..??? Takhle to má dnes většina bank.
Cesta ven z toho asi není … tedy je asi jediná – jakýmkoliv způsobem „spálit“ co největší množství USD, resp. dostat je z oběhu. Ovšem toto nelze až tak moc použít, protože to znamená okamžitý kolaps anglosaského finančního trhu.
Když padly ty první 3 banky, tak klienti měli být odškodněni do max. výše 250.000,- USD – zbytek by byl „spálen“. Tohle realizovat by ovšem znamenalo okamžitý run na ostatní banky – lidé by si chtěli prostě svoje peníze zachránit výběrem z krachujících bank. Biden se brilantně dementně zamyslel a vymyslel, jak to o pár dní oddálit – zrušil max. limit 250.000 USD pro výplatu a nařídil větru, dešti a financím, že všichni dostanou zpět všechno. Tohle ovšem jde jen díky tomu, že se chybějící peníze natisknou … a natisknout peníze je přesně pravý opak toho, co je potřeba pro udržení finančního systému dělat, když se vracejí nepoužívané USD dodom. Nehledejte v tom žádnou raketovou vědu – tisknout peníze = inflace a současně nastartování „velmi výhodných obchodů“ pro nejvyšší elitu, která má privilegovaný přístup k těmto natištěným penězům, tedy rozevírání sociálních nůžek, bohatší bohatnou rychleji, chudší chudnou rychleji.
Dle mého jsme v poslední fázi života USD jakožto rezervní měny a jen se čeká na impuls, kterým může být i Credit Suisse. A vzhledem k tomu, že české banky jsou velmi úzce navázány na finanční systém USA, pak se problémům nevyhneme. Drtivá většina lidí má vklady pod úrovní max. náhrady v případě krachu, ovšem když banka zavře, tak si chvíli na vyplacení počkáte … proto soudím, že nastává čas mít doma nějakou hotovost na překlenutí doby, kdy banka zavře a dostanete vyplacen pojištěnou výši vkladu. Odhaduji, že možná už do konce r. 2023 tímhle projdeme.
Nedá mi to, i když nic chytrého nenapíšu. Děkuji moc panu D.Dvořákovi, článek jsem přečetl jedním dechem.
Otazka.
Proc banky krachuji.
Kdo odpovi spravne?
Spravna odpoved na konci.
Repostovat sem z Kosy je asi nošení sov do Athén, ale nedá mi to:
https://vlkovobloguje.wordpress.com/2023/03/17/valka-na-ukrajine-meni-svet-zejmena-svet-dolaru-aneb-blby-co-fialo/#more-997327
V zemi našich úhlavních přátel se kácí další banka – First Republic Bank.
Jen houšť a větší kapky.
Kdysi dávno při krachu amerických bank skákali zkrachovanci z mrakodrapů.
Dnes už se na staré dobré zvyky nedbá…
Tenhle ping-pong USA-EU nedůvěry v bankovnictví nemá vítěze, rozhodně pak ne v protektorátu Čechy a Morava.
Na Twitteru se něco šušká i o Erste Bank.
Je to matka Spořitelny a tam má prachy celá naše rodina.
Nejspíš se do toho „ping pongu nedůvěry“ zapojíme tím, že všechno vyzvedneme.
Tak Erste nesleduji, rychlý náhled na jejich akcie neukázal dramatický propad, ale pokud je to tak, je to sice psychologicky pochopitelná situace, ale pokud tak udělají všichni tak to položí i naprosto zdravý bankovní dům.
A pak panice propadnou všichni i v bance přes ulici…
Očekával bych pak zavedení nějakého limitu výběru peněz na osobu a den, pro politiky vhodný argument k zavedení čistě elektronické bezhotovostní měny. A bude vymalováno.
Nestrašte 😳… I když v duchu mne to napadlo už při prvních zminkách o bankovních lapáliích za louží… Logicky člověk seřadit banky v ČR dle velikosti jejich a predevším jejich matek, počtu klientů , vzpomene na r.2008 a dále, a je ČS a.s. je vážným kandidátem, jako KB … Také mi spravují účet …
Bylo to někde v diskusi u Kovandy.
Každá rada drahá…
Já vím… A díky za důležité info …
A co uděláte ?!
vyzvednete si „úspory“ a strčíte do štrosoku ?!
Ta naše vláda se svou „ekonomikou“ vás stejně oškube, nechci říci přímo že okrade !! Jo a ještě budete povinně jásat, jak to dobře vedou … a nemyslete si že NE !! Bude se to kontrolovat !!
Co udělám?
To je to, co nevím.
V případě krachu se k nim ve štrozoku dostanu, v bankomatu ne.
Ve štrozoku nejdou úroky, ve spořitelně taky ne.
Ve štrozoku je žere inflace, ve spořitelně taky.
Jásat samozřejmě budu, na to dohlídne KRIT, Stříž, Rakušan, Koudelka, Pojar, ten maskovanej muž co úkoloval mlátičky před museem, Cemper, Janda, Peszynski, redakce FORUM24 a Mirka Němcová.
PS: Jen špitnu, že možná kontrolní očko hodí i El presidente, a bude zjišťovat, zda čtete a odebíráte Mateřídoušku…
Hlavne si treba uvedomit, ze kto ma peniaze na ucte v banke – jedno ci terminovany alebo bezny ucet, tak v skutocnosti nema realne peniaze, ale iba pohladavku voci banke.
V dobrych casoch to nie je problem, lebo banka mu tu pohladavku (jeho peniaze) bez problemov vyplati. No ked prijde nejaka financna kriza, tak jeho pohladavka sa moze stat z hodiny na hodinu nedostupnou. A nemusi to zachranit ani system ochrany vkladov, lebo to trva nejaky cas, kym mu stat peniaze vyplati, mesiac, dva? A v čase cvalajucej inflacie stracaju peniaze hodnotu enormne rýchlo a ide vyslovene o hodiny, ked s nimi treba nieco robit. Takze kto ma na ucte trebars 250 000 € a mysli si, ze nic sa nemoze stat, lebo stat mu ich vyplatí. Tak je mozne, ze za mesiac, ked svoje peniaze dostane, si za nich uz kupi tak akurat meter lana, aby sa mohol obesit.
Pokud máte někdo prachy v akciích nějaké netechnické US firmy, US dluhopisech nebo třeba v obyčejných fondech ČS, které nejsou konzervativní, tak doporučuju redistribuovat peníze a investovat do něčeho jiného nebo raději vybrat a fouknout do strožoku.
Začíná z toho být rizikové dobrodružství.
Ale v tom strožoku to žere ta inflace. A fofrem. Drahé kovy v posledních dnech prudce zdražily, prakticky není rozumná komodita do které ty peníze nyní schovat (možná vzdělání dětem, sobě řidičák či zbroják a zbraň?). Očekával bych inflaci, stagflaci a obecně recesi v horizontu více let. Taková zahrádka s ovocnými stromy, záhonem a třeba i kurníkem může být dobrá volba. Já přikoupím ovocné stromky (české ovoce asi končí) a nejspíš i ty slepičky budou…
Tak dnes ve Vnitřku 5 g Argor Heraeus asi za 7.500, dvougramovka za 3.160, to zase nejsou tak přemrštěné ceny, protože koruna je vůči dolíku poměrně silná.
Jednouncovka Maple Leaf nebo Weiner Philharmoniker za 735 v tvrdé měně (naší). To sice je drahé proti burze
(asi 22 dolíků za unci), ale to proto, že je tam přirážka DPH 21 %, což u zlata není.
Já bral cca před týdnem Filharmoniky 1/4 unce za 12 kkč a předtím 31,1g Argor Heraeus SA Švýcarsko Kinebar s hologramem něco pod 44 kkč. To byla koruna ku dolarů vysoko a zlato i v dolarech nízko. Teď je ten filharmonik za 14 a slitek za 47 (a ani už není skladem).
Kde mají DPH k investičnímu zlatu? To je osvobozeno od DPH že zákona…
U Argor-a jsem mluvil o zlatu, tam DPH není.
U Filharmoniků a javorového listu jsem mluvil o stříbru. Tam DPH je.
Tak v balíku zase nejsem, abych si mohl dovolit unci Argor ve zlatě.
Tedy dovolit bych si to mohl, ale já radši kupuji nižší nominály, i když dražší, protože likvidita.
Až koruna brutálně oslabí (čemuž dávám tak rok, protože díky intervencím dojdou devizové rezervy a navíc za loňský rok je mínusová obchodní bilance asi 440 mld korun), tak myslím, že zlato a stříbro se stanou neoficiálními platidly.
A pro mě bude lepší platit slitky v hodnotě 700-3000 korun, než kusem zlata v hodnotě skoro 50 T
Ano, u sříbra DPH je, čímž jaksi ztrácí na kráse – dát téhle vládě jedinou korunu navíc znamená jen víc mrtvých ve válce a víc vypasených ouředniků co jen buzerují.
Dělají se i dělené slitky kde lze kov odlamovat po 1g.
Tedy také to nemám tak, že bych si co chvíli kupoval zlato jako salám po 10-20 deka 🙂 , ale po zhodnocení vývoje inflace, bubliny v akciích a současně příhodné ceně, jsem došel k závěru, že cena zlata spíše poroste, takže jsem si nechal skoro jen minimální hotovost. No a zatím se předpoklady potvrzují rychleji, než jsem dokonce čekal.
Cit.:Ve stručnosti – pokud bude mít banka jen běžné klienty s běžným účtem, na který bude chodit výplata, pak v podstatě nemůže poskytnout žádný úvěr. Důvod je ten, že nemá nikde napsáno, že si zítra všichni běžní klienti své peníze nevyberou .. a to by nemohli, kdyby banka jejich peníze půjčila např. na roční úvěr. Teoreticky to má fungovat tak, že pokud bude mít např. dva klienty, kteří u ní uloží něco na termínovaný vklad, tak na tuto dobu (trvání termínového vkladu) může daný objem peněz (z termínovaného vkladu) půjčit. Jinými slovy – musí být v souladu doba a objem peněz, které má na dlouhodobých úložkách v souladu s dobou a objemem rozpůjčovaných peněz.
Já mám dojem, že jsem někde četl (jo, bylo to vlevo dole ☺), že banky musejí mít 2 % vlastních aktiv a částku 49x větší můžou půjčit (kovaní ekonomové, ať se nezlobí, jestli používám nesprávnou terminologii, nejsem ekonom a je to už dávno, co jsem to četl).
To znamená, že na 1 milion kapitálu banky připadne 49 milionů rozpůjčovaných peněz.
U některých bank se to může lišit, ale ty 2 % jsou minimum.
Přijde-li někdo do banky si vypůjčit např. na hypotéku, banka ty prachy vytvoří z „ničeho“.
Laicky řečeno si je „natiskne“, respektive napíše v počítači.
A ten človíček těch 30/40/50 let poctivě splácí. Splácí jistinu, ale i úroky.
Při splácení té jistiny ty prachy ze systému smizí – jsou zase z počítače vymazány, ale úroky bance zůstanou jako reálné peníze.
A další vychytávka je v tom, že s tou hypotékou může banka dál obchodovat, prodat ji, vydat na jejím základě nějaké cené papíry, atd.
Ale důležitý je ten úrok. To jsou prachy ze vzduchu.
Za peníze z ničeho dostane banka zpět rálnou hodnotu.
No a druhá věc je ta, že banka nedrží hotovost v té výši, v jaké ji vkladatelé vložili.
Pak dojde k tomu, že když vyberou všichni, je banka v bruseli.
V tom je ten problém, že peníze jsou jen čísla v počítači. To je ten mor dnešní doby, tohle dřív nebylo, tak lidi i státy žili jen z toho, na co si vydělali.
V tom nie je hlavny problem. Aj v stredoveku sa už viedlo jednoduche účtovnictvo, tak by sa dalo povedat, ze už vtedy boli peniaze len cisla na pergamene?
Problem je to, ze v sucasnosti peniaze z 90% nie su kryte realnymi statkami.
To zlokot:
To je ten hlavní problém. Rusko má suroviny, Čína fabriky, USA (a EU se tomu blíží) jenom papírky (a armádu. EU nemá ani tu armádu). Kdysi měly fabriky i USA, ale proč se trápit výrobou, když si můžeme navzájem prodávat pizzu a vyrábět můžou nazí Číňani za dva dolary denně. Nějakou dobu to může fungovat, ale pak se ucho utrhne.
Když mi pořád tvrdili, jaký jsou ty USA ekonomický obr a ostatní jim nesahají po kotníky, začal jsem přemýšlet, jak se dobrat k nějaké aproximaci aspoň v částečně hmotných parametrech. Pokud totiž někdo považuje za pozitivní ukazatel (HDP), který kladně ovlivňuje spotřeba domácností, musím pochybovat o jeho duševním zdraví (Přitom se jedná o standardní přístup).
Uvažoval jsem jednoduše: pokud stát není parazit, měla by se jeho bilance zahraničního obchodu v delším horizontu blížit nule (jako hodnotu vyveze, takovou doveze). Našel jsem si, jak se to řekne anglicky (nejsem ekonom) a hodil to do google.
Hned na druhé nabídce jsem ten graf našel, a přikládám.
https://tradingeconomics.com/united-states/balance-of-trade
Podle mého jednoduchého rozumu mají USA zhruba od poloviny sedmdesátých let minulého století bilanci zahraničního obchodu zápornou, přičemž ten deficit (původně nevýznamný) stále roste. V nedávné minulosti činil snad až1 bilion (!) dolarů za rok??? A copak za to poskytují zbytku světa? Západní „hodnoty“? Zelené papírky? Rakety HIMARS?
Trump mi je osobně nepříjemný, ale kromě toho, že nazačal žádnou válku (!) se snažil dostat průmysl zpátky, proto ho lidi volili, myslím si.
V USA si to asi uvědomuje (i když o tom nemluví) více lidí. Likvidace NS2 funguje přesně tímto způsobem. Průmysl se z EU stěhuje všude možně, ale hodně do USA. Přesto si myslím, že už to USA nezachrání, nebo aspoň ne v krátkém horizontu. Co se ku.vilo 50 let, za 5 let nespravíte. Technici už asi nejsou ani v důchodu, ale spíš na krchově. Westinghause už nic neumí, protože spoustu let nic nedělá. Atd. Bohužel EU se rozhodla „dohnat a předehnat“. Poté, co jsme si zku.vili vztahy s Ruskem a Čínou a odbouchli nám NS, jsou vyhlídky nevalné.
Ekonomové budou mít spousty keců o takových a makových „cenných“ papírech, ale skutečnost je taková, že zatímco jsme byli vyspělou průmyslovou zemí se soběstačným zemědělstvím (a vyvážející (!) zemědělské produkty – cukr), tak teď jsme montovna s chcípajícím zemědělstvím, kde je sice vysokých škol jako naseto (nebo spíš na.ráno(?)), ale člověk při čtení názvů diplomových prací nedokáže ani zasmát. Absolventy bych poslal dělat něco užitečného, ale v kapitalismu to tak nefunguje. Aby k tomu došlo, nejdřív musí celá země (a nejspíš i celá EU) padnout na držku. Chudáci děcka.
Václav.
Ještě jeden poznatek k tomu stěhování průmyslu do USA.
Jenže,to způsobí zase nezaměstnanost v Německu v dalších státech.
Davide, děkuji.
Dovolil jsem si tento Váš článek převzít.
Má úroveň.
Nicméně není pravdivý. Ve skutečnosti pád konkrétně těchto bank nijak toxickým problémem není a žádná krize nevznikne.
To, že se autor naprosto mýlí lze snadno dokázat tak, že se podíváme na situaci 1.1.2024 a uvidíme, že se žádná z jeho predikcí vůbec nenaplnila. Z prstu vycucaný žvást, který má jedinou jasnou myšlenku – nenávist k USA.
Jistě, broučku. O nenávisti a plivání žluči toho scallop z každodenní praxe ví hodně.
Fajn, a jak to vypadá bez „té nenávisti“ vůči USA , obdivovateli, rozepište se o zdravotním, pardon, finančním zdraví tamnější bankovní sféry, o stavu federálního financí, o „mírných“ problémech v us megapolích ohledně bydlení, potravin, popište, jak kvete us průmyslová výroba , a myslím tu skutečně americkou, ne čínskou vykázán jako us dílo … Zkuste preferovat o vlivu masivní imigrace na blaho jednotlivých států unie, i na federální úroveň … Povídejte …
Sice není moc chytrej, ale za to je ideově pevnej…
Trefa 👍, jde o obecný trend … Alias ideologie nade vše …
Ako už povedali mudrejší – dolar je kryty US Army a tak skoro nepadne. Ovela pravdepodobnejsie padne euro, ktore je kryte akurat debilitou europskej komisie.
Výstižné! Vtipné! SMUTNÉ! 🙁
To si asi mysleli Rimane taky
Ale ta debilita EU komis je věčná a nekonečná, takže pokud je tímto kryté EUro, pak jsem klidný.
Je obecná představa, že hodný pan bankéř opatruje a hlídá peníze vkladatelů a ještě jim za to platí. Prosím vás, proč by to dělal a kde by na to vzal?
Ve skutečnosti je to tak, že banka investuje peníze vkladatelů a z výnosů jim platí úroky. Také samozřejmě své provozní náklady a svůj zisk. Touhle základní pravdou poměřte svoje představy a vyjde vám docela zajímavý obraz.
Dolar se hroutí a USA je těsně před krachem co jsem na světě. A je to už sakra dlouho. A furt nic. Tož jestli je ten USD tak na huntě a rozhodně ho nechcete, posílejte mi nějaké ty špatné dolary. Čím víc jedovatých a shnilých dolarů mi pošlete tím líp. Beru všechny. 🙂
A to znáte to přirovnání s prasetem, které jako obvykle přeci dostává každý den žrádlo?
Poděkování autorovi za výborný a čtivý článek …
Kvalitu článku vhodně doplňuje přínosná diskuze … 👍
Jde o skutečně aktuální, v globálních důsledcích výbušné téma, k jehož řešení lze pouze podotknout: Mnoho povolaných, málo vyvolených.
Ano. USA stojí na USD jako „světových“ penězích. Stojí i padají.
Rusko má zdroje. Ty se natisknout nedají. USA toho co mohou nabídnout za USD mají čím dál méně. Kdo může koupit jinde a výhodněji, nebude kupovat za USD. Proto nebude jiné zboží prodávat za USD, jestliže USD nebude potřebovat pro směnu svého zboží za potřebné cizí. USA už nemají dělové čluny aby jiným vynucovaly směnu za svoji měnu. V posledku se proto snaží u jiných vyvolávat poptávku po svém vojenském harampádí. Protože kromě toho už mnoho na víc nemají co nabídnout. Samozřejmě, že také svobodu, demokracii a lidská práva. K tomu ovšem ono harampádí. Je otázkou jak dlouho tenhle marketing bude fungovat.
Hlavní problém nastane ve chvíli, až USA pod nějakou záminkou začnou trvale a masivně okrádat své evropské spojence místo nepřátel. Už se k tomu bodu blížíme, a jakmile jej dosáhneme, bude pád dominance USA i světové hegemonie UDS jen otázkou času. Bude-li stnaovena nějaká hrnaice a trend k ní bude směřovat, jistě jednou dosáhneme kritického bodu.
Okrádání spojenců už začíná křikem o nutnosit vyšších vojenských výdajů. Ale evropské obyvatele bude drtit inflace, která vlastně kromě střadatelů vyhovuje všem – umořuje státní dluh a státní výdaje, pokud valorizace mezd a důchodů nedosahuje skutečné inflace. A to se právě děje. kdo to vše zaplatí? Přeci střadatelé do penzijních fondů. ty budou mít první potíže.
Možná jste přehlédl jeden detail. Okrádání státem SS světa (nejen EU) funguje už dobře přes sto let.
Nic na světě netrvá věčně, ani láska k jedné slečně USD.
Co potom s těmi starými lidmi?
Od toho je zde snížení standardu zdravotnictví. Máme celý život makat pro vyšší cíle a když už bychom chtěli dostávat něco zpět, tak máme umřít.
EU se sama a dobrovolně ruinuje už vícero let ukro dobrodružstvím, respektive bumerangovým efektem vlastnoručně uvalených sankcí . Když se k tomu přidá sebedestrukce v podobě Green dealu atd., bylo by nezápadní takovou ovci řádně opakovaně neoholit …
Domnívám se, že se kolem roku 2030 dožijeme rozpadu EU.
To doufám, jinak mi v roce 2033 dají pokutu, že nemám zateplený barák. Záměrně, aby mi to dýchalo a neplesnivělo.
Mám to stejně, třista let staré kamenné zdi by zateploval jen naprostý euroidiot…
Velice pravděpodobné, přičemž probíhající události mohou lehce získat na dynamice a proces konce morfující příšery urychlí…
Úžasná žranice, jak z dob začátků Neviditelného psa. Tam jsem poznal úžasné lidi. Jako například je tady PeS. Někteří už odešli „za řeku“. Tady vidím následovníky. Naději.
Radost číst. Moc zdravím.
K 42 mě svým kacířským vtipným oglosováním ekonomie zboural. Ano, netřeba nejen onu matérii pojímat smrtelně vážně. Předpokládám, že také rád Feynmana.
Takhle tahle hospoda má smysl.
Trefa! Feynmana mám pochopitelně velmi rád.
A jinak díky: pobavit se na účet ekonomů a ekonomie je vždy fajn – protože oni se na náš účet baví pořád.
Varadinkovou na vas…
U mě už dlouho jak přes kopírák. Něco z toho je v článcích u Starého Kocoura.
Pěkný článek. Pro doplnění, mrknětě na graf ceny zlata:
https://www.kurzy.cz/komodity/zlato-graf-vyvoje-ceny/1oz-usd-30-let
Ty špičky grafu znamenají nějaké krize, zlato je stále uchovatel hodnoty ač negeneruje žádný zisk (úrok)., tedy jej ekonomové tak nepreferují v dobách růstu jiných aktiv.
Také lze dovodit, že za méně hodnotnou (natištěnou nebo kvantitativně uvolněnou, prostě státem zfalšovanou) měnu koupíte méně drahého kovu. Proto jeho cena roste rychleji vlastně už od první krize 2008- s tehdejším maximem kolem 2012. Další maxima: COVID19, válka na Ukrajině a nyní pády bankovních domů.
A ač zlato negeneruje zisk (úrok), také se nekazí a v dobách krize (nedůvěry v jiná aktiva – akcie, ale i peníze) je alespoň bezpečným přístavem. Tím spíše v době současné inflace, která má v ČR více příčin a proto je jedna z nejvyšších v zemích Západu.
Poslední měsíce velké objemy zlata skupuje Čína, RF tvoří vlastní zásobu. Asi vědí proč, tím spíše, že dolar je krytý především tím, že se v něm obchoduje většina komodit, hlavně však ropa. Do toho ale RF, SAE, ČLR a další přidávající se země začínají házet vidle, tím že obchodují ve svých měnách.
Jiný graf ceny zlata z http://www.Kitco.com zde (možná se nezobrazí správně): https://www.kitco.com/charts/interactive-charts/?utm_source=kitco&utm_medium=banner&utm_content=20110215_iCharts_bottom&utm_campaign=iCharts
Ještě lepší graf z téhož zdroje, od 1975 do současnosti (Historical chart & data):
https://www.kitco.com/scripts/hist_charts/yearly_graphs.plx?au75-pres=on&submitauC=View+Charts
Další špičky v grafu:
1971- Bretton Woods system
2003- hádanka pro čtenáře, copak se nám to stalo?
Že by invaze do Iráku?
Máte u mě Fidorku! 🙂
Dík. 🙂
Tohle těšení je hérostratovské, řekl bych. CS by zasáhla i naše banky
https://www.kurzy.cz/zpravy/703137-ceska-koruna-vyrazne-oslabuje-kvuli-strachu-z-padu-nejvetsi-svycarske-banky-credit-suisse-v-praze/
Švýcarská NB ale Creditce slíbila podporu, má z toho totiž rozum.
Slíbila podporu = slíbila, že natiskne :-).
Tohle jenom oddálí problém v čase, není to řešením. Takže se objeví na trhu více peněz, bankéři budou mít signál, že když riskují moc, tak je někdo zachrání => budou riskovat znova Je to cesta po spirále … něco jako: systém letadlo neskončí, když nabereme nové klienty. A musí se nabírat (tisknout) čím dál více a v čím dál kratších intervalech.
Bude to zajímavé – Rusové mají eminentní snahu vrátit jim potupu s rozpadem SSSR, proto bych řekl, že budou foukat do ohníčku, aby banky padly.
Na druhou stranu – Čína už jednou (a není to tak dávno) k velkému překvapení USA jejich měnu podržela. Myslím, že to bylo a bude z důvodu, že Čína potřebuje mj. americký trh a s USA se bude obchodovat v USD.
Také Čína drží dost USA dluhopisů, takže by se jim úplně krach USA nehodil…
Čína se dluhopisů USA už roky zbavuje, kupuje za ně v Africe kdejaká ložiska. Jenže se ještě nezbavila všech, výprodej se děje pomalu.
Mno, chytrý vládce a ekonom už doláče nebere, neb nemá za ně co koupit. Zaplatí-li měnou v místě výrobce, tak to příjde levněji.
Výprodej zrychlit, to je přeci kámen úrazu, čeho je na trhu moc, to stojí obvykle málo nebo to dokonce nikdo ani nechce.
Velký převis nabídky nad poptávkou by ČLR nic nepřinesl, leda by vyvolal paniku a možná i default USA – a přeci jen, nechat si zkrachovat i přes všechna vzájemně vyměněná silná slova tak významného obchodního partnera by bylo i pro Číňany silné kafe.
Pořád nějak zapomínáte, že zhroucená měna se využívá k výkupu všeho v dané zemi za babku (viz i zmínka v tomhle článku). Takže pokud by chtěla Čína skoupit USA, byla by to cesta. Jen místo korálků indiánům by to třeba mohly být potraviny pro skoro čtyři sta milionů lidí. Nebo léky. Kdo že to nakupoval ty potraviny ve velkém? A kde že se dnes vyrábí podstatná část léčiv?
Není měna jako měna, zhroucením nějaké hřivny nebo koruny dosáhnete výprodeje státu. Ale zhroucením dolaru poškodíte i vlastní ekonomiku, přeci jen globální provázanost je už hodně/zatím?/ komplikovaná např. Apple je sice Kalifornská firma, ale iPhone aj. vyrábí v Foxcon v ČLR, a že by si tu výrobu chtěli nechat platit korálky a přitom nesnižovat objem výroby a tedy i svoje zisky asi nebudou chtít. Mělo by to globální dopad.
To samé bude s čipy i léky, není-li platící odběratel, není profit. Není-li profit, ani vy nemáte na akvizice. Nemáte růst HDP, máte problém. I prostí Čínani se už umí ozvat viz nedávné demonstrace za nedostavěné byty (Evergrande).
Pokud tedy neprosadí nějakou světově akceptovanou měnu alternativní dolaru (Juan krytý zlatem?), pak dolar bude sice slábnout, ale pokud USA sami nevyhlásí default, pak úplně nepadne.. K tomu alternativními platidlem je ale ještě asi daleká cesta, nicméně, už je na ni vykročeno.
Klasický „přání otcem myšlenky“. Nedotklo by se to tak akorát Severní Koreje.
Credit Suisse dostává od SNB až 50 miliard – stačí to k uklidnění zákazníků a trhů?
Švýcarská národní banka přispěchá na pomoc CS s mnoha penězi. To zajišťuje oživení cen – ale neřeší to všechny problémy.
Píše Neue Zuercher Zeitung
https://www.nzz.ch/finanzen/credit-suisse-nimmt-snb-kredit-von-bis-zu-50-milliarden-franken-in-anspruch-wenn-die-snb-diesen-schritt-nicht-unternehmen-wuerde-wuerde-sie-einen-bank-run-riskieren-ld.1730729
Je tam video s českými titulky :
https://bezpressu.news/videa/predvidatelne-bankovni-zemetreseni-v-usa/
pojištění vkladů – tohle může být pěkná chiméra, pokud dominově padne velké množství bank. tak velké ty fondy pojištění nejsou aby uspokojily veškeré požadavky
Mám pocit, že je tu ještě jeden hejl na oškubání – Evropa.
Hlavně co do výrobních kapacit a technického pokroku. Výroba se stěhuje do „levných zemí“, tedy do zemí pod vlivem USA anebo Ruska. Z EU se pomalu stává montovna a skanzen. Ale my nakonec prodáme i ty hrady, zámky a Tatry…
A ano – ten kdo se směje teď,. se bude smát i nadále. To dlouhé vedení totiž máme my.
Mám z toho stejný pocit. Připadám si, jakoby naši lidé uvízli v nějaké myšlenkové pasti – něco, jako když byli lidé v 19. století otroci své etikety a středostavovských způsobů, tak my jsme na tom dneska stejně, ale s jinou ideou a způsoby. Uvízli jsme v ideologické pasti „Západismu“, kdy cokoliv, co se odlišuje od jakkoliv stupidních nápadů zdánlivých „Zápaďáků “ je označeno za „komunistické“ a taky jsme na sebe „ušili boudu“ v podobě falešné ekologie, kdy cíleně likvidujeme náš průmysl. Suma sumárum : Blížíme se k tomu že budeme asi tím největším poraženým tohoto světového přepólování.
Považte.
Nedodržujeme dohody, tak kdo by je s námi uzavíral ?
Zlikvidovali jsme svoje výrobní kapacity, tak kdo by nám dával suroviny a kdo by od nás chtěl technologie ?
Zkrátka…celý Západ má teď možnost okusit takové klasické české vytunelování, protože, kde nic není, ani smrt nebere a nejdřív se musí vytunelovat materiálně a až pak lidsky.
No hlavně už nám tu prakticky nic nepatří, takže kdo by s námi obchodoval? Klidně se jednoho rána můžeme probudit a zjistit, že všechno tu přes noc skoupila Čína.
To by byl pro dost lidí docela šok.
—
Právě jsem se vrátil ne snad z Hradu, ale z jedné stavby, kde působíme jako subdodavatel. Dost katastrofa.
Dělníci vyššího dodavatele ze 2/3 UA. Pracovní tempo mátožně-náměsíčné. Součet přestávkových dob výrazně převyšuje dobu reálné práce. Uštěpačné poznámky směrem k pracovnímu tempu našemu: vy s tím fakt chcete být hotovi za dnešek? Celkový umělecký dojem: těžký salám.
A to jsme, prosím, na stavbě, kde nakonec nějaké výsledky musí být vidět.
Jestli nás koupí Čína, neumím si představit, jak se takoví lidé budou živit. – Jak to vypadá v jiném sektoru, nevím. Prodavačka, učitel, zdravotní cecmpa si nejspíš v práci válet šunky nemůže.
Na druhou stranu, Číňané mají rádi památky a rádi cestují.
Takže skanzen Evropu by mohli udržovat v uspokojeném stavu. Možná pro ně budeme taková příjemná dovolenková destinace. Čínsky nás učit nebudou, dodají si vlastní průvodce a překladatele. V Africe to dělají také tak. Když tam budují železnici, dovezou si i vlastní záchodové babičky.
Zjistili, že je nebezpečné učit domorodce vlastní jazyk. Britové teď mají problém s přistěhovalci ze svých byvších kolonií. Londýn se pomalu stává předměstím Islámábádu. A do Francie se čile stěhují domorodci z Maghrebu. Čína si asi bude chtít uchovat vlastní kulturu v původním stavu.
Takový závěr filmu Slunce, seno, erotika naruby. Místo západu by to byl východ a jezdily by sem exkurze středoškoláků z Číny, aby se podívaly na odstrašující příklad v praxi, jak dopadnou, pokud by chtěli vládu liberální demokracie a kapitalismus.
Na okraj:
V nějakém paralelním knihkupectví (pravděpodobně čekárna žst.Studénka)
jsem bezplatně zakoupil knihu – učebnici čínštiny. Vzadu pak byla i frekvence čínského vysílání na KV. Pamatuji si jen pár znaků : obdélník svisle přeškrtnutý, znamenající průměr, resp. střední hodnotu – nešlo mi do hlavy, proč tento znak předchází název čínského státu (představa Průměrné Británie, Průměrné Číny je absurdní, než jsem pochopil , že jde v čínském případě o Říši Středu). Také tam byl znak , který se čte ,,mama“ a znamená zcela nečekaně matku, ale krátce nato jsem byl vyhořen a knize je konec.
Pane Dvořák.
Perfektní a vhodné.
Často jsem psal, ze je to podobně, jako tisknout falešné peníze. Proto muselo dojít k tomu,dolar přestal být kryt zlatem,aby mohlo dojít k jeho enormnímu tisku.ono to není ani tak vinou bank,ale špatným hospodařením USA,když museli vydávat tolik dluhopisů. Banky jsou většinou v moci politiků a tak někdy stačí trochu zatlačit. Někdo psal,většina národních bank je řízena z USA.Proto mám i jinou obavu.než aby USA přiznali krach,tak můžou spustit něco horšího..
Dobrý článek. Díky za něj. Dovolím si konspirační a nepravděpodobné úvahu, nad kterou bych se s Vámi rád zamyslel: Je možné, že celá tato hra s dolarem, Ruskem, atd. je jen taková lest, aby USA dostali svoji konfrontaci s Čínou, dokud ještě můžou? Taková malá návnada. Číňan si myslí, že je vyfutrovaný ruskými surovinami, a že medvěd váže síly protivníka takže se může pustit to Taiwanského dobrodružství. Ve skutečnosti, ale jde ze strany USA o riskantní tah, kdy sice hraje slabého, ale předpokládá vítězství, protože pokud vyhraje, tak si ty doláče přece natiskne a nikdo mu to nezpchybní ne? Ostatně, aliance GB-AUS-USA svědčí pro to, že USA shání případný kannonenfutter pro konfrontaci s Čínským drakem.
Já jen, že v historii je precendens v době před WW1, kdy odcházející velmoc GB a její pohunci dokázali ve válce sestřelit Německo, které se jevilo do budoucna po všech stránkách silnější a vyspělejší než GB, FR atd…. Takže si říkám, jestli v současnosti nemáme podobenství mezi USA jakožto otřásající se mocností a Čínou jakožto nastupující mocností.
Aby se nakonec Drak nepopral s Jestřábem a nakonec z toho nevyšel posílený ruský medvěd nebo indická kobra 🤔….. Nebo snad arabský velbloud? Svět je zajímavé a nepředvídatelné místo. Co si o tom myslí osazenstvo Litterate.cz???
Můj typ :
🐉🗡️🦅=💪🐻+💪🐍+(💪🐪)
Dochází k přeformátování světa a stát se může cokoli.
Můžeme se jenom modlit, aby se to obešlo bez třetí světové. Umírající kobyla nejvíc kope a tak…Andělíčku, můj strážníčku..
Impérium, ve kterém žije jen šestina lidstva si asi ukouslo větší sousto, než stačí sežrat.
Jason napsal:
15 března, 2023 (19:36)
Mám jinou verzi, podle hesla, když se dva perou, třetí se směje.
Spor Západ – Rusko oslabuje obě strany.
Čína posiluje.
Rusko bylo vehnáno do čínské pasti, ze které asi neunikne.
Čína je největší pevninská supervelmoc, proto ji vyhovují ruské suroviny, americká námořní blokáda by mohla ohrozit zásobování všeho potřebného.
V Rusku mají suroviny, energie, obilí.
Západ nemá kapacity na pozemní boje v Číně a Rusku, zejména z výrobních a logistických důvodů.
Západ udělal chybu, když přiznal, že Minské dohody byly podvodem na Rusko,
Kdo nyní uzavře nějaké dohody se Západem?
Mám pocit, že je tu ještě jeden hejl na oškubání – Evropa.
Hlavně co do výrobních kapacit a technického pokroku. Výroba se stěhuje do „levných zemí“, tedy do zemí pod vlivem USA anebo Ruska. Z EU se pomalu stává montovna a skanzen. Ale my nakonec prodáme i ty hrady, zámky a Tatry…
A ano – ten kdo se směje teď,. se bude smát i nadále. To dlouhé vedení totiž máme my.
Teď záleží na tom, jestli Čína uvažuje krátkodobě, nebo dlouhodobé. Momentálně by jí posílilo, kdyby se Američané a Rusové vzájemně vyšťavili. Patrně uvažují spíš dlouhodobě. Rozhodování bude těžké, hospodářsky Čína pořad ještě zaostává a okopávání kotníků ze strany USA je bolestivé.
A potom jsou tady ještě bohaté nevěsty. Indie, Turecko, Pákistán, vlastně už ani ty ropné monarchy na Arabském poloostrově nemají Amíci na háku, jako mívali. Z vonkajšku to tak vyzerá.
Já myslím, že tu chybu udělal Západ daleko dřív: dopustil se podvodu, a opakovaně. – Že se to pak prolátlo, to nebyla chyba, nýbrž dřívější chyby důsledek.
Japonci prý mají přísloví: nechceš-li, aby se to někdo dozvěděl – nedělej to.
To je právě rozdíl mezi východní a západní kulturou: Východ přemýšlí v daleko vzdálenějších časových horizontech. Takže „patřit kulturně na Západ“ není žádná zvláštní výhra…
Máte pravdu, ale zase musím z vlastní zkušenosti říct, že i na východě jsou lidé částečně nespokojení. Každá kultura má svoje. Uvedu příklad z Japonska, a protože už tento problém přede mnou jistý Blogger bravurně rozebral a definoval, tak se inspirují článkem z jednoho webu, který jsem četl, když jsem se připravoval na odbornou stáž ve východní Asii :
„Japonská společnost je již od svých více či méně oficiálních začátků v 6. století našeho letopočtu stavěná jako jeden obrovský úl. Respektive ještě k tomu takový pyramidový úl, neboť oproti tomu obyčejnému, kde máme vlastně jen nějaké tři „společenské třídy“, začíná ten japonský u císaře a pak postupně klesá dolů až k lidem mimo společenský žebříček. Krom toho to vypadá asi tak, že každý je něčí podřízený, ale zároveň i něčí nadřízený. Konfucianismus totiž káže absolutní poslušnost a úctu nejen k šéfům v zaměstnání, nýbrž i „šéfům“ v rodině, tedy rodičům i třebas starším sourozencům.
Harmonie a nekonfliktnost je vedle úcty dalším základním kamenem japonské společnosti a přímočarost by přeci mohla někoho urazit.
Na první pohled je to strašně fajn věc. Lidé se tolik nebouří, když jsou každý jednou z cihel stejné zdi a „v lati“ udržují navzájem jeden druhého bez nějakých větších zásahů shora. Nejedná-li se však o příklad z vakua, je to také hlavní důvod, proč to zase tak fajn není. Dokud bylo Japonsko uzavřeno ve své vlastní izolované bublině, fungoval tenhle systém jedna báseň. Problém však nastává ve chvíli, kdy si to jako stát neumíte obšancovat jako Severní Korea a vaše obyvatelstvo najednou získá přístup k internetům a všeobecně vnějším kulturním vlivům. To pak ten váš dril přestává být tak efektivní a začnete mít problémy s výrobou těch správných a rovnoměrných cihel. A to je větší problém, než byste původně čekali, protože to neznamená jen zanedbatelně slabší zeď, ale také strašně moc individualistických cihel, které se v tom lepším případě dobrovolně odeberou do cihlového nebe, v tom horším pak začnou dávat „negativní“ příklad zbytku vaší zdi. Jestli si myslíte, že tady v České republice se na lidi na volné noze někdy kouká skrz prsty, tak to si ani nedokážete představit, jakou reputaci měli minimálně zpočátku japonští freeteři (z anglického spojení freelance writer). To bylo totiž něco nevídaného, aby se taková nepovedená cihla ještě svým defektem pyšnila a poškozovala pracovní morálku trubcům robotujícím v našem úlu!
Čímž se konečně dostáváme k jádru pudla, tedy příčině přestárlé populace a nechuti k plození dalších generací. Potažmo k mé skromné hypotéze, aby mě někdo snad nenařkl z toho, že se někoho snažím cíleně mystifikovat. Zkusíme se teď na okamžik vžít do mladého, perspektivního člena japonské společnosti. Jen co se dostane ze školky, je vhozen nejen do víru absolutně neefektivního školního drilu, ale zároveň i do zkostnatělého společenského systému. Z jedné strany je po něm požadováno zahlcovat svůj mozek stále větším a větším množstvím informací, z druhé je mu do hlavy nenápadně vtloukáno, že zájmy skupiny jsou nade vše. Ničí mozková kapacita není nekonečná, každý máme svůj limit, a tak i náš – teď již, řekněme, 13letý – mladý muž narazil na ten svůj. Je frustrovaný z toho, že nestíhá ve škole, potenciálně nemá příliš mnoho přátel a v nejhorším případě je i obětí pověstné japonské šikany, která vlastně oficiálně existuje jen v případě, že si buď šikanovaný hodí mašli, nebo agresory v záchvatu zoufalství ubodá kružítkem. Všechny aspekty jeho života mu říkají, aby se na tu realitu vybodnul a šel se schovat do fikčních světů knih a seriálů. To je tedy paradoxně ta lepší varianta, ještě by chudák mohl chytit takzvanou čúnibjó, což je taková specifická „choroba“ postihující děti kolem 13 let. Stručně se řečeno je to zároveň eufemismus a ve stejnou chvíli i pejorativní označení pro jedince neschopné rozlišit hranici mezi fantazií a realitou. To už by vás někdo musel jó zlomit, abyste se dopracovali k něčemu takovému. Leč v Japonsku se dějí i takové věci, což o tamních, byť pomalu se zlepšujících poměrech leccos vypovídá.“
Tolik ke kultuře v Japonsku, kterou by šlo vztáhnout i na Východní Asii.
Japonsko neznám. Trochu znám Čínu. Čína je obrovský svět, rozlehlý, rozmanitý, účinkem jazykové bariéry zbytku světa a hlavně Západu obtížně dostupný a srozumitelný. Takže je těžké mluvit o nějaké obecné tendenci, ale kdybych opravdu musel – zmínil bych vyhýbání se krajnostem .
Zatímco Západ si v krajnostech naopak libuje.
Libuje. Tak nějak jak nudle v bandasce, od zdi ke zdi. Asi se chudák utluče sám.
Ano. Umlátíme se v tom sami.
Přijde mi bizarní, že Západ adoruje multikulti. Jakože lická práva a tak.
A přitom v Rusku to multikulti dávno provozují, jen o tom nemluví. Tam to, nějak záhadně, funguje, v Evropě a v Americe velmi bídně.
Stačí se podívat na původ VVP, Lavrova a Šojgua. I ten Putin má dost výrazné mongolské rysy. A říká se, že kříženci mají lepší schopnosti, než čisté rasy. Jestli je to pravda nevím.
Re Jason
Báječný popis reálií skrytých turistovi i autorům TV cestopisů. Jejich mentalita, společensko-sociální uspořádání je pro nás velkou neznámou, a nemáme tucha, co se pod pokličkou rezervovanosti skutečně děje…
Je to svým způsobem jiná civilizace, ke které přistupují s respektem… Něčím mne Japonsko nesmírně přitahuje, a jejich zahrady jsou jedním slovem úžasné. Smysl pro detail, jemné zřejmé nuance skrývající flagrantní pocit, reakci, přístup…
Každá má to „své“ pro a proti. Je zavádějící si neznámé idealizovat…
Díky …
Podpisujem. 👍
V inej reci – ale je jasne ze dolar teda USA ma problem.
https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/660361-ekonom-karpis-odkryli-sa-zle-praktiky-z-financnej-krizy-v-roku-2008-nasledky-su-este-horsie/?utm_source=pravda&utm_medium=hp-box&utm_campaign=shp_9clanok_box