21 dubna, 2024

Další hřebík do rakve

Ve všeobecně vzrušených dnech zaplněných prezidentskou inaugurací, demonstrací Jindry Rajchla a následných událostí trochu zapadla zpráva, která je dalším smutným hřebíčkem do rakve naší soběstačnosti a našim potravinám. Norská společnost Orkla u nás hodlá uzavřít dva své potravinářské provozy. Zmíněná společnost vlastní značky Hamé, Vitana, Otma a také Znojmia. Důvod? Restrukturalizace kvůli zvýšeným nákladům a přesun výroby někam jinam, kde mají levnější energie. V dnešní globální době propojených dopravních koridorů po celé planetě to není žádný problém. Ty tisíce a tisíce kamionů, vlaků a lodí stále zajišťují, že doprava čehokoliv kamkoliv je směšně levná.

Mě osobně se to dotýká především proto, že jsem ze Znojemska, kde měla značka Znojmia svojí dlouholetou tradici. Znojemské okurky nakládané ve sladkokyselém nálevu byly vyhlášené už od dvacátých let. Vyráběly se podle velmi dobrého receptu. Správná znojemská okurka musela být relativně pevná (tvrdá) na skus, nálev měl výraznou kyselost, ale nekřivil hubu, chuť byla typická a všichni starší občané této země jí znali. Hospodyňky se předháněly v tom, že se jejich domácí nakládané okurky podobají těm znojemským. Mojí tchýni se to opravdu podařilo, takže pokud někdo chcete ochutnat skutečně dobré nakládané okurky, přijeďte a můžete to porovnat s tím, co nám dneska firma Orkla pod značkou Znojmia servíruje na pult.

Už dávno skončila sláva Fruty i Hamé. Globalizace nás dostihla, výroba jede v Tramtárii od Egypta přes Turecko a určitě i další země. Technologie se tomu přizpůsobila a když si v obchodě koupíte nakládanou zeleninu, její chuť nejvíc připomíná bahno. A pro všechny Cempery uvádím, že je to jenom metafora a vůbec nic jsem tím neřekl ani nemyslel. Ale troufám si tvrdit, že moje tchýně dělá asi tak stokrát lepší okurky než jsou ve sklenici značky Znojmia. Jen to nesmí prodávat… A tak si debužírujeme jen v rodině.

Teď nám Orkla uzavře další žalostné zbytky vlastní domácí produkce.

Zajímalo by mě, kam se ztratili všichni ti novináři, co ještě před pár lety bez uzardění tvrdili, že to vůbec nevadí, že racionalizace výroby je ve prospěch spotřebitele, protože to bude mít levnější a konkurence způsobí, že výroba bude kvalitnější. Kde se stala chyba? V regálech hnus, zato drahý. Kdyby dneska někdo obhajoval to, co se tu dělo okolo roku 2000, dostal by židlou do hlavy.

Přitom už tenkrát zaznívaly uvážlivé hlasy. Kupříkladu František Havlát navrhoval, aby si stát podržel ve svém vlastnictví právě obchodní značky. Soukromý podnikatel je skutečně lepším hospodářem než stát, ale není to všespasitelné. Globalizace dožene i soukromé podnikatele a korporace nemají svědomí. Ba ani majitele nemají. Patří investičním fondům, ty patří důchodovým fondům, ty patří soukromým střadatelům a nebo taky nepatří, protože ve vlastnické struktuře se nevyzná ani prase.

Jak snadné by bylo říci, ať si Okrla klidně uzavře provozy, ale stát nabídne značku Znojmia jinému podnikateli, který dodrží recepturu. Klidně zadarmo. Podnikej u nás, zavařuj okurky, lep si na ně značku Znojmia, protože to lidi kupují. Když budou mít kvalitu, zde máš značku. Když nebudou, nebo když výrobu odlifruješ do Turecka, tak smůla, lep si tam jinou etiketu.

Často tady mluvím o tom, že globalizace nám všechno bere z ruky a strašně špatně se proti ní bojuje, protože je schopná korumpovat opravdu masivně. Je schopná nasadit pravdomluvné novináře, kteří vše pošpiní, vše zdiskreditují, je schopná si prolobovat zákony, které se pak těžko mění, je schopná hrozit přesunem výroby… atd, atd. Však to všichni známe.

Kdyby stát měl ve svém vlastnictví obchodní značky, mohl by si alespoň stanovit podmínky jejich používání. Třeba především to, že výroba musí probíhat zde. U některých produktů se to rozumí samo sebou – nedovedu si představit, že by u nás lidi pili Kofolu, kdyby se nevyráběla v Krnově. Janis Samaras to asi chápe a proto mu to funguje a vynáší.

Možná je to námět pro ty, kteří se chystají na politickou dráhu… Zachovat české zemědělství a potravinářství zachováním obchodních značek. Těch, u kterých by to ještě mělo cenu.

A nebo udělejte to, co říkám po celou dobu mého blogování. Dovolte tchýním, aby své domácí okurky mohly prodávat. Pokud neotráví svojí rodinu, neotráví ani nikoho jiného. Udělejte zákon na ochranu venkova a pod něj převeďte domácí produkci potravin. Dovolte lidem, ať vyrábějí a prodávají to, co stejně vyrábějí a konzumují… jen to teď neprodávají, protože by přišla nějaká můra z hygieny a dala jim pokutu, protože doma nemají bezdotykové baterie a dva záchody na fotobuňku.

Už nám toho v republice moc nezbylo. Většina z kdysi vyhlášených značek, je dneska jen šméčko. Pár podnikatelů se tady snaží zachránit produkci z patriotických důvodů a není náhoda, že do nich intervjuci nejvíc tepou. Jsou poslední konkurencí pro globální korporace. Málokdo tento boj dokáže ustát. Ani ty největší to nebude bavit věčně.

Ještě pořád je česká zemědělská půda v rukou dvou a půl milionu malých vlastníků. Dovolte, aby alespoň někteří z nich mohli jednoduše prodávat to, co si na políčku sami vypěstují, usuší, zavaří, vykrmí a vyudí. Bude to stejně drahé jako v Kauflandu, ale bude to mnohem kvalitnější. Až tahle vláda skončí (a nebude to trvat dlouho) tak budeme mlít z posledního. Měli bychom mít připraveny plány.

287 thoughts on “Další hřebík do rakve

 1. Zrovna jsem se dočetl, že pěstitelé jablek ničí své sady buldozery, protože nejsou schopni konkurovat dampingovému importu z Polska…
  Proč s těmi buldozery nejedou před Strakovku??!! a zcela nesmyslně ničí svoji práci??!!

  No, protože jsou blbí, jako každý sedlák a namísto toho, aby se sjednotili, jak jim radil už „náš Kléma“ a někdy je do toho i dost nevybíravě nutil, jen skučí a čekají, že to za ně někdo nějak udělá…

  V Itálii v Pádské nížině si sedláci za stejných podmínek byli nuceni mezi sebou zorganizovat konsorcia, které dělala výkup a další odprodej jejich produktů přímo mezi lidi mimo sítě těch supermarketů, patřícím povětšinou lichvářům…a to počínaje mlékem, obilovinami, krmivy, osivy, oliv.olejem, vínem, masem a ta konsorcia i zpracovávají jejich produkci v hotové výrobky a vyrábí i sýry, salámy, ale taky pronajímají za výhodné ceny i sezónní zemědělskou techniku, kterou by bylo neefektivní držet každému sedlákovi a také těm sedlákům zem.stroje opravuje a distribuuje náhr.díly atd…(doslova obdoba naše kdysi známé STS st.traktor.stanice).
  Jiná cesta není, než se vrátit o 40 let nazpátek, než to tu za Luxe zkurvila pravice zákonem „3T“. Tlustý, Tyl, Toman o direktivní likvidaci JZD !!!
  Vše to nyní poněkud, ale z naprosto jiných pohnutek supluje Babiš, ale ke škodě všech…
  To je teď na Jandýskovi, nebo jak se ten zem expert jmenuje a jeho Agrární komoře a hlavně všech těch sedláků !!!
  Všechno tu už jednou bylo, stačí si jen vzpomenout!!!

  1. …jo a to jsem se zapomněl zmínit, že ty „nejlepší časy“ pro naše tvrdohlavé a nepříliš inteligentní sedláky teprve přijdou s novotami, které naše vláda plná ochoty činí k otevření našeho trhu ukrajinským zemědělským výrobkům a těm u nás narychlo nověvznuknuvším ukrajinským dovozovým firmám…To bude teprve bída, to zapláčou i ti Poláci…

 2. Londýn, Waitrose.
  Papriky bída, jiné zeleniny asi jako u nás v Kauflandu a Lidlu. Výběr ostatních potravin lze závidět.

    1. Potřeby života musíte naplnit igdyž na ně nemáte. Todle gdyby volili všichni, tak by nigdy nevznikla zlodějská demosgráca.

     1. Ano, zrovna včera jsem byl v jedné té velkovýkrmně lidského dobytka a rajčata tam byla za 99,90 Kč/kg a papriky za 139,90, ale taky jeden regál, co mám nejradši a tam byla za těch 99,90 flaška zajímavého Merlotu…
      Co myslíte, že jsem si odnesl?!

      Když jsem se ptal jedné prodavačky u uzenin proč ty umělý rajský tolik stojí, tak mi řekla, že některé z nich mají uvnitř perlu, stejně jako ty škeble v móři, ale že musíte mít štěstí a zkoušet jej pořád…
      Asi to tak bude, ale proč to nemají rovnou napsaný hned u tý ceny, lidi jsou tu tak blbí, že by tomu určitě věřili a to zvlášť, kdyby to dali i v reklamě při „Oblbovači v růžové prdeli“…

 3. Dokud nebudete volit svoje potřeby a nepřestanete volit zloděje, tak ti zloději vás budou furt okrádat. Tak jednoduché to je.

 4. A viete, ze som detom pred prazdninami zacala davat detom do skoly miesto rajcat – predrazene a bez chuti – nakrajanu kedlubnu – sice vyhnana, ale za 12 korun, stavnata a sladka … a to som ani nevedela, ze ma Putin kamerku v mojej kuchyni …

  1. Ale originál bude v Řeporyjích. Na šestce jenom kopie. Snad se nebude šestka chlubit cizím peřím.
   Tam může nějaký umělec ztvárnit Koláře.

   1. Článek je takové páté přes deváté.

    Zahraniční zdroje tvrdí, že náklady na provoz „chytrých“ prodejen byly příliš vysoké.
    Ono to s tou AI asi nebude tak růžové, jak se náš snaží přesvědčit obchodníci s ní.

  1. Jo, Zaorálek je dobrý.
   TS si kdysi povzdechla : Škoda že mluví rozumně až po funkci. ( To zrovna skončil jako ministr zahraničních věcí. )

  2. To máte tak. Když se někdo dostane do vysoké funkce, tak musí držet lajnu. Obracet každé slovíčko, aby nevypustil něco proti něčemu. Zrůdná korektnost (kdo s tím svinstvem začal) nám nedovoluje pojmenovat věci tak jak jsou. Moci problém pojmenovat, tak se dá řešit. Takhle se stále přešlapuje na místě. A místo toho, tuhle zrůdnost opouštět, tak se ty šrouby ještě utahují. Nevím, co se stane, ale pokračovat tímto způsobem, je neúnosné. Všímejte si, že už se tenhle hnus zahnízdil i do sportu. Neradno kritizovat špatný výkon. Žijeme dobu POKRYTECKOU .

  3. Pro mě osobně překvapení, že mluví k věci. Přestal jsem jej ale vnímat v tom jeho období, kdy prostě jen mluvil.
   Dobrý jeho postřeh, respektive připomenutí, co bude, pokud se nám (tfuj tfuj, už aby to bylo) podaří tu vládu vyfakovat. Bude tam trčet v demisi, protože náčelník hradního štábu je neodvolá. Ze zákona budou sice mít osekaný pravomoce, ale jak je to u nich se zákony a Bílým Tesákem, to je už známo. Nemyšleno tím jen zbraně, ale celá ta jejich holmajzna.

   1. Zaorálek mě také moc překvapil. Socany nemám ráda a dlouho jsem ho považovala za urvaného blbečka.
    Ale na tom Ministerstvu zahraničí se našel, dneska je hodně zkušený a je škoda, že byl odejit.
    Slušný politik který kope za ČR už dneska nemá šanci.

    1. Zadolárek je „účelově prozřelý“ syčák až gauner, který v době svého panování na MZ např.hodil přes palubu Volyňské Čechy, kteří žádali a prosili o možnost přečíslení z Ukronáckova kvůli obávám o svoji bezpečnost a životy. Ten dobytek to zamítl s tím, že bychom tím vyjádřili nedůvěru a obavy z nového politického vedení a směřování.
     Těch lapsů a svinstev má tento salónní žvanil na hrbu až až…
     Skutečná trefa tato persona – svými skutky v politice jen potvrdil jeho hodnocení Zemanem …
     Ale jde o Váš vkus …

  4. Nevím, za mě mluví celkem v mainstreamové politické linii. Nás označil rovnou jako týl války na Ukrajině. De facto ta jeho kritika vyznívá spíš tak, Slovensko, vzpamatuj se, ať můžeš účinně pomáhat UA a poslat tam ty migy.

   1. Re tdx
    Trefa, Zadolárek je cesta do pekel … Fyzická demonstrace jedné z výrazných současných vlastností: Zrada kohokoliv, kdykoliv pro cokoliv . Spojit očekávání , naději nebo důvěru s touto osobou je mnohem riskantnější, než vsadit 1 sloupec v Eurojackpotu a tvrdit, že vyhraje jackpot – na rozdíl od Zadolárka, v té loterii už mnozí ( dokonce 2 v Bohemii ) vyhráli, což se o něm rozhodně říci nedá…
    Salónní žvanil, liberální, údajně levicový ( z pomatenosti tak označovaný ) , sterilní žvanil …

 5. Před chvílí jsem projížděla kolem budovy Národního muzea. Ta modrožlutá látka na fasádě už není. Na budově jsou umístěny dva prapory na tyčích, jeden český a jeden ukrajinský. Oba v obvyklé velikosti, jak prapory na budovách bývají. Asi jim konečně někdo vysvětlil právní předpisy o státních symbolech

  1. Je neuvěřitelné, že se najde v téhle zemi tolik kreténů, kteří neznají a nerespektují zákony této země. A co hůř, že se nacházejí na nejrůznějších ministerstvech, vládních úřadech a ve státních institucích. Už jen to svědčí o tom, že tam nemají co pohledávat. Jaký humbuk se musel strhnout kvůli tomu, aby tihle hochštapleři dodržovali __platné__ zákony této země.

   1. Oni ty zákony i ústavu znají.
    Jenom na ně serou, protože můžou.
    Je jich víc.
    Bólšeje.
    Základní princip demokracie – since 1917.

     1. Jen pro upřesnění. Já tohle nečtu. Vyskočilo to na mě při pátrání, jestli někdo nepodal TO pro porušování zákona o státních symbolech.

     2. Tohle mi přijde nepochopitelné. To propastne a hysterické rozdělení lidí .
      Ta absolutní a naprosto nekritická adorace všeho ukrajinského a hroziva nenávist ke všemu ruskemu.
      Fanatismus. Aktivní napadání všech, kdo nevyjadřují podporu, hanobení lidi s jiným názorem oznacovanim flastenci, prorusstí šváby a chcimirové. V koho zájmu je takhle rozdělit společnost, udržovat sváry?

       1. Vono jde o to, kdo se ve skutečnosti za tím profilem skrývá. Nebylo by to poprvé, kdy podržtaškové vládní svoloče, takhle řádí na Face i twitteru. To vypadá, že je to někdo z hnízda Roman Máca.

       2. Taková zmalovaná špína – všimněte si, jak zmalovanou hubu ta kreatura má… Klasika… Nácek, inkvizitor a fanatik – dostane se jim stejné receptury …

 6. Proč nezruší celou Národohospodářskou fakultu i se studenty? Vždyť národní hospodářství už není, jenom německé. Vše se děje na příkaz protektora. To nemají pro ty studenty nějakou práci?

 7. Jo.
  Zřejmě proto vy všichni svazáci rádi srovnáváte dnešek se socíkem.
  Srovnávejte ho se středověkem, lemplové…

 8. Pavel Cimbal
  https://www.facebook.com/xcimbal/posts/10226494629965543
  „Právě jsem se vrátil ze studentské demonstrace za odvolání děkana Miroslava Ševčíka…
  Z demonstrace možná ani ne tak studentské, jako z demonstrace médií. Z demonstrace chtěné, z demonstrace vytoužené. Z demonstrace mediální podpory, síly a zájmu. Z demonstrace, které mainstreamové a veřejnoprávní kanály tak pečlivě umetaly cestičku, až na ní nakonec zůstaly málem samy…“

  K tomu koment:
  – Zdá se, že kdysi populární zkratka „MUKL“ nabývá nového významu. Místo „Muž Určený K Likvidaci“ tu máme „Mediálně Určení K Likvidaci“. Pokrokově tím byla vyřešena genderová nerovnováha. Zákonitě vyvstal problém jiný. Poté, co byl z popředí odstraněn A. Babiš, na koho se zaměřit? Pánové Ševčík a Rajchl jsou pro media pravé požehnání.

  1. Skelop je omračujícím způsobem blbej.
   Strašně blbej.
   Ale snaživej.
   Každej den několikrát ze sebe udělá úplnýho debila…

   1. Nezáviďte.
    Jednak to každý takhle neumí, na to musí být vrozený talent a IQ maximálně 107, a pak: není to zadarmo, co byste dělal s tolika penězi, člověče? Dyť by vám leda zkazily karakter. To mohou je morálně pevní, a to vy, proruský dezolát, rozhodně nejste.

     1. Já vám něco prozradím. Včera jsem strávil celý den ve společnosti dělnické třídy, a dozvěděl jsem se zajímavé věci z přírodopisu.

      – Tak například se málo ví, že samice plejtváka obrovského má vaginu tak velkou, že se do ní vejde sedm dospělých mužů. Přesto je to však až druhá největší 3,14ča na světě.
      – Další informaci by chtělo zkonzultovat s panem Konvičkou – ten by se k tomu jako entomolog mohl vyjádřit odborněji; ale na Valašsku a brněnsku jde krajem zvěst, že sem byl zavlečen a velmi se tu pomnožil škodlivý hmyz státokaz fialový. A prý už byl viděn i v Praze!!!

  2. Dyk Vidlák radí, abysme místo paprik jedli jitrnice 🙂
   Měl jsem na ni laskominu k obědu, ale pak jsem si řekl: „Ne, raději rizoto, nebo se při cestě do Vnitřkova odpoledne postolicuješ!“ 🙂

  1. Když jsem byla malá, když jsem dospívala, i poté, jsme rajčata, papriky a okurky jedli až když uzrály či vyrostly tady v ČR. Jahody taky, melouny taky atd. Vracím se k tomu. Ovoce a zeleninu vyhnaný práškama pod umělým světlem si můžou strčit…až tam.

  2. Špíno, není možná, aby intelektuální lopata a nýmand jako ty si na ta rajská vydělal ( ty tak leda vydělat se mezi rajská ) …

   1. Tuřín je opomíjená zelenina ,ale bohužel konotace s jídlem v koncentračních táborech ji diskvalifikuje.Zatim. Musí vymřít ještě jedna generace, než dojde k rehabilitaci

    1. Já vůbec netuším, co je to tuřín. Nikdy jsem se s touto zeleninou nesetkala. Představuji si něco jako lopuchové listí.

 9. OT – pozor na podvodníky!!!!

  Dnes mi přišla SMS zpráva s textem „Dostavat davek nemocenskeho pojisteni: https://mp-sv-psani.cz/

  Odkaz ve zprávě je funkční a vede na web, tvářící se jako stránka České zpávy sociálního zabezpečení. A další proklik vede na formuář pro zadání přístupu přes bankovní identitu.
  Vypadá to velmi věrohodně a bojím se, že řada lidí tam svoje údaje v dobré víře zadá.

  Je to čerstvé, domén zaregistrovaná 16.3.2023, údaje o vlastníkovi evidentně falešné (Todd Gibson)

  Nenechte se napálit!

 10. OT
  Otázka: „Jak zničíte dron za 50 milionů dolarů?“
  Odpověď: „No, potřebuji k tomu šest až osm litrů leteckého benzínu…“

  1. Mě zaujalo „důkazní video“.
   https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-zdrcujici-dukaz-pentagon-zverejnil-snimky-jak-rusky-pilot-splachl-bezpilotni-letoun-usa-40426005

   Nejprve – OK, umím si představit, že přibližující se stíhač začal palivo vypouštět, jak naznačuje video. Co ovšem nevidím je, kterak se údajně přiblížil odspodu a směrovkou drncnul do vrtule. Ale OK, třeba tam měla kamera slepý úhel…

   Spíš mi nedá spát to srovnání listů vrtule PŘED a |PO setkání s ruským stihačem. To to palivo z té vrtule dronu umylo ty žluté pruhy, nebo jak to, že na zohýbaných listech vrtule vpravo žádné pruhy nejsou?

   1. „Bezpilotní stroj pak nebyl schopen dalšího letu a americké letectvo ho raději sestřelilo.“

    Mně vrtá v hlavě, odkud ho sestřelili a jestli je nutné dron, který není schopen dalšího letu sestřelit.

    1. A Gordon Stare bude důkladně prozkoumán…ale dron si tam přece jen fotil krásy Černé moře, tak se amíci nemají čeho bát.

   2. Možná to nebylo palivo, ale saponát.
    Či kapalina do ostřikovačů.
    Jakože dron nejdřív umyjí, aby se hezky lesknul a pak si s ním udělají selfíčko.

 11. Po roce 1989 se dostali do vedení státu občané,co nikdy nic neřídili nebo nevytvořili Klaus,Zeman a další odpad.Socialismus vytvořil solidní a mohutný základ např.Energie,zemědělství,zdravotnictví atd. Z tzv.podnikatelů se vyklubali fašisti a ohýbači hřbetů před EU a USA. Současná pravicová vláda i opozice je vyfutrovaná penězi i z dotací ,proto dochází k tomu ,že navenek je vidět krásný květ ,ale výživa jde mimo vlastní půdu,časem se ukáže ,že ten květ nesnesitelně smrdí.

  1. HDP se ještě nikdy nikdo nenajedl.
   A tak za prví republiky ročně pomřely tisíce dětí na podvýživu a nemoci z podvýživy, zatímco si pár desítek nejbohatších nechávalo stavět vily s pozlacenými hajzly.
   Až takhle relativní to bohatství bylo.

   1. Za prvni republiky na tom bylo dobre tak desetina obyvatel. Muj dedecek byl druhy nejvetsi sedlak ve vesnici a podle vypraveni babicka varila maso jednou tydne v nedeli.
    Take od ni znam vyraz „ovonet jidlo masem“. To vypadalo napriklad tak, ze se uvarila hrachova kase a pro celou rodinu se vzala JEDNA klobasa, nakrajela se na malinke kousky, osmazila se spolecne s cibulkou a tim se kase omastila. Na jednoho obedvajiciho pripadly z te klobasy tak tri tenka kolecka.

   2. Anonyme, věk dožití není ovlivněn z velké části tím, v jakém režimu jsme exli, ale podstatné je, v jakém režimu jsme žili, jak jsme byli živeni, jak jsme opotřebovávali organizmus před tím podstatnou část života.

    To znamená, že věk dožití za socíku je velké části vysvědčení pro první republiku a protektorát.

   3. Ychtile a Yntelygente – ( v tvém případě jsou ta y/i správně ), veš v kožichu je proti tobě vítaným hostem. Zkus obrátit, nasměrovat paprsek tvojí moudrosti třeba směrem k astrofyzice nebo kvantové fyzice – tam se tvoje intelektuální kapacita lehce uplatní, tam si „znalých“ váží …

  2. Mí rodiče a prarodiče v té bohaté zemi žili, pracoval byste po absolvování studia práv, na které dřela celá široká rodina, jako bezplatný právní koncipient jen abyste měl praxi, než se po roce povedlo najít placenou práci (neměl jste holt ten správný třídní původ – co má taky člověk z chudé rodiny studovat práva!)

  3. Re: Anonym

   Uklidněte se, soudruhu, nic takového, jako bohaté Československo v éře 1. republiky opravdu, ale OPRAVDU neexistovalo.
   Jen taková perlička – státní rozpočty končily s jedinou výjimkou každoročně v těžkém mínusu.

   Takže vše je, jak má být…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *