12 prosince, 2024

Další hřebík do rakve

Ve všeobecně vzrušených dnech zaplněných prezidentskou inaugurací, demonstrací Jindry Rajchla a následných událostí trochu zapadla zpráva, která je dalším smutným hřebíčkem do rakve naší soběstačnosti a našim potravinám. Norská společnost Orkla u nás hodlá uzavřít dva své potravinářské provozy. Zmíněná společnost vlastní značky Hamé, Vitana, Otma a také Znojmia. Důvod? Restrukturalizace kvůli zvýšeným nákladům a přesun výroby někam jinam, kde mají levnější energie. V dnešní globální době propojených dopravních koridorů po celé planetě to není žádný problém. Ty tisíce a tisíce kamionů, vlaků a lodí stále zajišťují, že doprava čehokoliv kamkoliv je směšně levná.

Mě osobně se to dotýká především proto, že jsem ze Znojemska, kde měla značka Znojmia svojí dlouholetou tradici. Znojemské okurky nakládané ve sladkokyselém nálevu byly vyhlášené už od dvacátých let. Vyráběly se podle velmi dobrého receptu. Správná znojemská okurka musela být relativně pevná (tvrdá) na skus, nálev měl výraznou kyselost, ale nekřivil hubu, chuť byla typická a všichni starší občané této země jí znali. Hospodyňky se předháněly v tom, že se jejich domácí nakládané okurky podobají těm znojemským. Mojí tchýni se to opravdu podařilo, takže pokud někdo chcete ochutnat skutečně dobré nakládané okurky, přijeďte a můžete to porovnat s tím, co nám dneska firma Orkla pod značkou Znojmia servíruje na pult.

Už dávno skončila sláva Fruty i Hamé. Globalizace nás dostihla, výroba jede v Tramtárii od Egypta přes Turecko a určitě i další země. Technologie se tomu přizpůsobila a když si v obchodě koupíte nakládanou zeleninu, její chuť nejvíc připomíná bahno. A pro všechny Cempery uvádím, že je to jenom metafora a vůbec nic jsem tím neřekl ani nemyslel. Ale troufám si tvrdit, že moje tchýně dělá asi tak stokrát lepší okurky než jsou ve sklenici značky Znojmia. Jen to nesmí prodávat… A tak si debužírujeme jen v rodině.

Teď nám Orkla uzavře další žalostné zbytky vlastní domácí produkce.

Zajímalo by mě, kam se ztratili všichni ti novináři, co ještě před pár lety bez uzardění tvrdili, že to vůbec nevadí, že racionalizace výroby je ve prospěch spotřebitele, protože to bude mít levnější a konkurence způsobí, že výroba bude kvalitnější. Kde se stala chyba? V regálech hnus, zato drahý. Kdyby dneska někdo obhajoval to, co se tu dělo okolo roku 2000, dostal by židlou do hlavy.

Přitom už tenkrát zaznívaly uvážlivé hlasy. Kupříkladu František Havlát navrhoval, aby si stát podržel ve svém vlastnictví právě obchodní značky. Soukromý podnikatel je skutečně lepším hospodářem než stát, ale není to všespasitelné. Globalizace dožene i soukromé podnikatele a korporace nemají svědomí. Ba ani majitele nemají. Patří investičním fondům, ty patří důchodovým fondům, ty patří soukromým střadatelům a nebo taky nepatří, protože ve vlastnické struktuře se nevyzná ani prase.

Jak snadné by bylo říci, ať si Okrla klidně uzavře provozy, ale stát nabídne značku Znojmia jinému podnikateli, který dodrží recepturu. Klidně zadarmo. Podnikej u nás, zavařuj okurky, lep si na ně značku Znojmia, protože to lidi kupují. Když budou mít kvalitu, zde máš značku. Když nebudou, nebo když výrobu odlifruješ do Turecka, tak smůla, lep si tam jinou etiketu.

Často tady mluvím o tom, že globalizace nám všechno bere z ruky a strašně špatně se proti ní bojuje, protože je schopná korumpovat opravdu masivně. Je schopná nasadit pravdomluvné novináře, kteří vše pošpiní, vše zdiskreditují, je schopná si prolobovat zákony, které se pak těžko mění, je schopná hrozit přesunem výroby… atd, atd. Však to všichni známe.

Kdyby stát měl ve svém vlastnictví obchodní značky, mohl by si alespoň stanovit podmínky jejich používání. Třeba především to, že výroba musí probíhat zde. U některých produktů se to rozumí samo sebou – nedovedu si představit, že by u nás lidi pili Kofolu, kdyby se nevyráběla v Krnově. Janis Samaras to asi chápe a proto mu to funguje a vynáší.

Možná je to námět pro ty, kteří se chystají na politickou dráhu… Zachovat české zemědělství a potravinářství zachováním obchodních značek. Těch, u kterých by to ještě mělo cenu.

A nebo udělejte to, co říkám po celou dobu mého blogování. Dovolte tchýním, aby své domácí okurky mohly prodávat. Pokud neotráví svojí rodinu, neotráví ani nikoho jiného. Udělejte zákon na ochranu venkova a pod něj převeďte domácí produkci potravin. Dovolte lidem, ať vyrábějí a prodávají to, co stejně vyrábějí a konzumují… jen to teď neprodávají, protože by přišla nějaká můra z hygieny a dala jim pokutu, protože doma nemají bezdotykové baterie a dva záchody na fotobuňku.

Už nám toho v republice moc nezbylo. Většina z kdysi vyhlášených značek, je dneska jen šméčko. Pár podnikatelů se tady snaží zachránit produkci z patriotických důvodů a není náhoda, že do nich intervjuci nejvíc tepou. Jsou poslední konkurencí pro globální korporace. Málokdo tento boj dokáže ustát. Ani ty největší to nebude bavit věčně.

Ještě pořád je česká zemědělská půda v rukou dvou a půl milionu malých vlastníků. Dovolte, aby alespoň někteří z nich mohli jednoduše prodávat to, co si na políčku sami vypěstují, usuší, zavaří, vykrmí a vyudí. Bude to stejně drahé jako v Kauflandu, ale bude to mnohem kvalitnější. Až tahle vláda skončí (a nebude to trvat dlouho) tak budeme mlít z posledního. Měli bychom mít připraveny plány.

287 thoughts on “Další hřebík do rakve

  1. Jestli to nebude tím, že z Turecka budou moci vyvážet do Ruska a mají tam i levnější energie, lidskou práci a nižší daně. Je to spíš i upozornění pro některé místní silně levicově smýšlející, jak se budou majitelé fabrik a provozoven všeho druhu chovat, když se bude tlačit na pilu ohledně silného státu, který má všechny zaopatřovat, více a více. Křivka výdajů státu při přerozdělování (absolutních i procentních) strmě letí vzhůru a neporoste do nekonečna.

    1. A budeme bez tureckých okurek. Ruský trh je nekonečný. Orkla jistě raději doveze do Ruska, když bude mít mnozstevni slevy, než sem pro pár socek.

  2. Směju se až se za břicho popadám 😃😃😃😂. Už jsem to tady kdysi psal, ale teď si to zaslouží zrecyklovat.

    Pamatuju si devadesátky a jejich konec jako dítě, kdy se samozásobitelům posmívali v časopisech a v televizních pořadech s tím, „že si přece dneska všechno kazdej koupí za pakatel v supermarketu, kde je to přece levný a vlastní jídlo si pěstujou jen primitivové a burani na vesnici, kteří nechápou, kam se ubírá svět. “
    „Vono to ty primitivy totiž stojí spoustu energie a voní nechápou, že by si to mohli koupit, a že by mohli dělat něco jinýho!“

    Později, tak kolem roku 2006 už byli novináři opatrnější, protože zjevně cítili, že to s tou adorací konzumu přehnal a říkali, „že strašně moc správní, vyspělí a ekologičtí Holanďané, Finové, Švédové a jiní Zápaďáci mají svoje městské komunitní zahrádky, a že je to strašně Cool, takže se tam musíme dostat.“
    No jo, ale to tady už přece dávno bylo… 🤔
    Takže teď to mají. Asi budou muset zajít za vesnický mi primitivy pro potraviny až se jednou dodavatelský řetězec sesype úplně. 😂

      1. Víc je maximálně chemie v nich. A prakticky vše se dováží. Až se ten systém začne sypat, pojde většina obyvatel hlady. S tou levností jste k smíchu. Chleba za sedmdesát je jakože levnější než kdy dřív? A to nejde o žádný speciální.

        1. Ty máš dost. Už to proboha nehul. Odpověď ve stylu „tak jezte koláče“ může vypadnout jen z takového placeného žvanila a vtěrky, jako jsi ty. Jistě mi dáš seznam těch „zemedělců“ vyrábějících chleba. Co tam máš dál, podomní ševce sbijející gumovými lanky kosmické rakety?

      2. Jestli vlastní produkce je součástí života, jestli sama přináší potěšení, jestli není jen nutným zlem, pak je levnější než ze supermarketu. Jako kutilství, které není z nouze, ale pro radost. Navíc, čerstvé úplně zralé rajče má jinou chuť než podtržené ze supermarketu. Meruňky velké jako broskve. Šťavnaté, sladké. Nevydržely by přepravu. Tak i další. Strejda,bývalý kulak, o produkci že supermarketu říkával, že to by nedal ani praseti. Kdo nepoznal, nemůže srovnat. Jak chutná polívka ze slepice ze dvora. Jak slepice na paprice. Jak pečený kapoun s nádivkou.
        To všechno nemusí být „drahé“ je li součástí způsobu života pociťovaného jako příjemný. Jenže, nevydělávají na tom jiní, neplynou z toho daně jako při relutární směně. Stejně tak se vyplácí sousedská naturální směna. Vzájemná výpomoc mezi příbuznými, sousedy … Vše zůstává“doma“. Neživí to parazity.
        Proto jiní proti tomu brojí. Nemají z toho výdělek. Pro ně ideální je aby pokud možno všechno zi lidé navykli kupovat jako službu.

            1. On má „money“ za to, že tady fízluje.
              Za zkurvení blogu u dědka Vlka dostal prémie, když zkurvil diskuze u Vidláka, stříleli s Koudelkou šampíko.
              Divná povaha – blbej až k pláči, ale vytrvalej…

          1. Nejvíc vzdycky o práci nažvaní blbové, kteří ji viděli maximálně z oběžné dráhy. Ty nic takového neděláš, jen blbě žvaníš.

      3. Referendum nebylo uznáno „Vyspělým Západem“. Jenže jak se ukázalo, potřebuje Rusko aby „Vyspělý Západ“ uznal?
        Rusko je suverenní. Krym je a zůstane ruský. Ať „Vyspělý Západ“ o tom sepisuje jakákoli lejstra. Ať se i posere. Rusko je suverenní.

          1. tak zrejme Rusi to povazuju za svoje uzemie a casom si po to pridu…..co je na tom nepochopitelne? Aj USA si prisli po Texas ci Nove Mexiko….je pravda, ze neodisli z neho, ale je pravda aj to ze nemali proti sebe tam Rusko ako spojenca Mexika

      4. Ano, máte naprostou pravdu.
        Ukázkový příklad je takový supermarket v Anglii.
        Superlevný, páč prázdné regály se zemědělskou produkcí.
        Tam jeden neutratí.
        Možná je to takový druh akce.

          1. To může být zajímavé. Jen některé rostliny, když zakoření, dodržují nadále ,,dole“ (kořeny ) a ,,nahoře“ (listy).Jiné začnou plést listy s kořeny v nepoužitelnou změť, prostě se bez trvalé gravitace neobejdou. A už se pochopitelně nesvítí xenonkama, ale příslušnými LED diodama.(z přednášky pro veřejnost)

  3. Nadáváme na Brusel, na globalizaci. Moment, zastavte to!
    Jenže Znojmia zkrachovala. Proč?
    Za nepěstování plodin se pobírá dotace. Proč?
    Prodali jsme spoustu cenných značek? Kdo z toho profitoval tehdy?
    Kdo z toho profituje dneska?
    Prodali jsme vodovody a úpravny českých podzemních i povrchových vod?
    Kdo to prodal a co za to dostal – myslím bokem? Proč to zastupitelstva prodala?
    Atd., atp. Můžeme se dočkat okamžiku, kdy někdo prodá i náš vzduch. Vzduch nad pozemkem je řece vlastněn majitelem pozemku. Byl dokonce učiněn pokus prodat pohled na Pražský hrad. Na Karlově mostě se nesmělo fotit ze stativu. Jinak pokuta. V Národním Technickém museu si dodnes musíte koupit za pár peněz nálepku, abyste měli právo fotit exponáty. To, že na to každý kašlal a nikdo nehlídal že lidi fotí mobilem je další věc. V ZOO se taky platilo za právo fotit. Prostě chtivost je jednou ze základních vlastností národa v Kotlince. [;>/
    Nehledejme chybu v kupcích, kteří následně dehonestují značku „úsporami“ a začnou na ní vydělávat a to ještě mimo naši jurisdikci. Využili jen příležitosti – hlouposti a chtivosti hejlů, jimž byly ty záležitosti svěřeny do péče. Hledejme viníky těch prodejů. Protože oni často nebyli majiteli těch továren a značek, oni si je nekoupili za své. Oni byli většinou jenom správci. A spravovali špatně – do své kapsy. Moc rád bych se pletl.
    Ale pokud jenom tak plácám mimo mísu, neberte na mě ohled a odpusťte. Nejsem národohospodář. Jenom znechucený PrDůch.

    1. V tomhle platí, že stát je špatný hospodář, protože ti šíbři správci jsou úplatní a z cizího krev neteče. Co teď dělají s Českou poštou.

      1. Proč asi je Česká pošta tam, kde dnes je? Protože modří a jiní zloději potřebují rozkrást i tento státní podnik, ke kterému patří nemovitosti, pozemky, to vše se dá získat za hubičku, a pak draze prodat. Na služby veřejnosti s.. Bílý tesák.
        A pak tu máme české lesy, ty jsou už taky zničené, jako ta pošta, takže ty přijdou na řadu hned poté.

      2. Česká pošta je „očištěna“ ( český to znamená, že je zámerně finančně, ekonomicky položena na lopatky, zaměstnanci z velké části hozeni státu na hrb, nebo-li propuštěni, firma ztrácí schopnost zabezpečit vlastní předmět podnikání, přičemž důležitá část majetku patřícího pod křídla nešťastné firmy zůstala v jejím vlastnictví co by „jistina“ , kterou lze kdykoliv zpeněžit ), a připravena na prodej …
        Pod Budvarem se židle houpe také, přičemž „ajzlboňáci“ by se příliš posmívat také neměli – a je úplně fuč, že tam, kde zkusili železnici zprivatizovat ( náš vzor, GB ), došlo během krátké doby díky množství havárií a provozních lapsů ke zpětnému odkupu a opětovnému vstupu státu …

      3. Jenže to nesouvisí se státem, ale s „proxy rozhodováním“. Rozhodováním v zastoupení. Managéři velkofirem dělají přesně totéž.

      4. S tím státem – je lehké je diskreditovat, když:
        1. Jeho zvolenými správci se stanou právě ti, kteří proti němu, proti jeho skutečné funkčnosti, vedou idologicko-ekonomicko-filozofickou válku, v které po jmenování do funkcí usilovně a otevřeně pokračují. A NIKOMU TO NENÍ DIVNÉ
        2. Vlastní zaměstnanci, úředníci, politici, vláda, potažmo každý jej dojí jak se dá pod heslem : z cizího krev neteče. Jednají bez skrupulí proti jeho životním zájmům, a schovávají za jeho jméno svoji hamižnost, neschopnost, zlodějinu, zločinná spolčení , lajdáctví, podvody, atd.
        3. Když je tak snadné jej zčehokoliv nařknout, ač jsem sám v roli jeho správce právě buď ten systém budoval, nebo cizeloval.
        4. Když bez rozdílu stranické knížky soustavně tomu státu buď navlékáme náhubek, zkracujeme řetěz, rveme zuby, necháváme bez stravy a tekutin, zaslepujeme oči a uši, abychom o chvíli později vůči jiné společenské entitě ten náhubek strhli, křičeli Trhej, krmili syrových masem , mlékem, a nechali běhat na volno – tak, jak správci potřebují.
        5. Když každý mediální šmok může vylít kýbl sraček bez ničeho, bez zodpovědnosti, velmi často na objednávku.
        A především, největším průserem je, že za správce, vedoucí onoho státu jsou plebsem pravidelně voleni skutečná hovada, gauneři, sociopati, nýmandi a zločinci , kteří mu vymezili hřiště, pravomoci, možnosti, kteří si jej vycvičili a připodobnili k obrazu svému …

    2. ad „Prostě chtivost je jednou ze základních vlastností národa v Kotlince.“
      —–
      Jojo, je to specialita Čechů, Moravanů, Slezanů atd. Nikde jinde na světě přece něco takového neexistuje.
      Takoví Endemiti…

    3. Zachovejte klid, kocourku Mourku.
      Do své kapsy…
      Nějak jsem si onehdy vzpoměl na pana ministra Kühnla (píšu to správně?). Tak nějak na poslední chvíli ve funkci ministra obrany podepsal (samozřejmě „velmi výhodnou“ smlouvu na nákup jakýsi transportérů, pak se to po něm nějak korigovalo (i nástupci asi chtěli „své“ peníze).
      Říkal jsem si, že poté nějak zmizel, asi měl nahospodařeno. Googlil jsem a ejhle – dlouhodobě pak zaměstnacem Zamini.
      A tak to u nás chodí… Kluci, kteří spolu mluví (a vědí proč a o čem).

  4. Krym je ruský.
    Dnes je výročí – před 9 roky proběhlo referendum o statusu Krymu

    Dne 16. března 2014 se krymský lid v lidovém hlasování rozhodl pro historickou volbu.

    1. Referendum nebylo uznáno „Vyspělým Západem“. Jenže jak se ukázalo, potřebuje Rusko aby „Vyspělý Západ“ uznal?
      Rusko je suverenní. Krym je a zůstane ruský. Ať „Vyspělý Západ“ o tom sepisuje jakákoli lejstra. Ať se i posere. Rusko je suverenní.

  5. K tomu zavařování okurek:
    na chalupě najednou nasbírám na tři až čtyři sklínky okurek (0,7 l), zavařuji je průběžně v mikrovlnce, na internetu je vícero návodů. Nebudu pro pár sklinek chystat pařák.
    Recept na nálev mi dal kamarád z Bánova :
    0,5 l octa
    66 cukerínů
    1 deko
    1,25 l vody
    10 kuliček pepře, něco málo bobkového listu a tři hřebíčky
    Kdo chce trochu ostřejší tak do sklenice trochu křenu.
    Ostatní znáte, doba mikrovlnění je na jednu sklenici a 800 w příkonu 4,5 minuty (x počet sklenic)
    Na uzavření je potřeba šroubovací víčka.

    Pozn.: když jsem zavařoval poprvé, tak moje ženuška utekla z kuchyně před výbuchem. Dělám v tom všechny ostatní zavařeniny ve skle. (najděte si na internetu návody, je jich tam nieuriekom)

    1. Tam bych se bála toho plechového víčka.
      PS. Nejlepší nálev je dle mého názoru z Pikanty. Taky ji málo mají a musí se schánět, ale dá se. V té už je všechno koření, takže přidáme jen cibuli kolečka mrkve a kopr, ale ani to se nemusí.

        1. Při zavařování používám jako konzervant kyselinu sorbovou – mám s ní dobré zkušenosti a není na rozdíl od benzoové škodlivá.

      1. To není kov jen náká slitina co mikrovlnce nevadí. Také zavařím v mikrovlnce běžně ,výhoda je když máte jen 1 sklenici je to praktické v hrnci už nezavařuji. Samozřejmě jen pro malé množství.

    2. Pane Berkowitzi, díky za výborný nápad! Taky mě štve vytahovat kvůli třem skleničkám zavařovací hrnec, tak to letos ozkouším.
      Já zase v mikrovlnce nechávám vykynout těsto, naučila jsem se to už dávno, když jsem chodila do práce a měla malé děti, nebyl čas čekat hodinu, až těsto vykyne. Používala jsem plastovou nádobu, tu jsem naplnila tak do dvou třetin těstem, přikryla utěrkou a nechala jednu minutu vlnit na rozmrazování. Pak za chvíli kontrola a případně ještě trochu přivlnit. Praktické!

    3. Něco přidám
      2a3/4l vody,1a1/4l octa, 10dkg soli, 28dkg cukru – svařit
      Do zavařovačky dáme:1 bobkový list,1 nové koření,mrkev na kolečka, cibule na kolečka, 2 pepře, 1 hřebíček, 1 snítka kopru, 1lžička hořčičného semínka

      Sterilizuje se 5 minut při 80 stupních.

      1. ju a pomáhají li s tím prťata všeho druhu, jde to líp , protože ty packy mají menší a šikovnější. Ale k odpeckovávání – meruněk,broskví jsem je nepouštěla, ony ty nože při jejich neposednosti……..

      2. Zkuste přidat 1-3 kuličky jalovce na sklenici. Jde zavařovat taky v el. troubě, – na plech trochu vody vodu, utěrku a naskládat sklenice (dno sklenice ve vodě) zapnout, teplotu mírně nad sto, až začne nálev trošku bublat, troubu vypnout a nechat dojít.

  6. Sliny se mi sběhly.
    Co potřebujeme? Svobodu!

    Pro svobodnou výrobu a směnu statků.
    Nepotřebujeme dotace.
    Potřebujeme svobodu.

    Aby tchyně směly prodávat okurky v nálevu. Nejen tchyně, nejen okurky.
    Tak jako kdysi Indové podnikli solný pochod proti solnému monopolu. Aby si sami svobodně opatřili sůl z moře.

    To je základem svobody. Ne „necenzurované“ se vykecávání na Facebooku a jinde. Ale, „necenzurovaná“ směna statků.
    Jestliže má význam vzpoura, pak pro toto.
    Aby lufťáci měli své vidláky. Vidláci své lufťáky. Objednám, zaplatím dopředu. Zeleninu, drůbež, kus prasátka, vejce, tvaroh, sýr… Cokoli ze dvora. Platba předem, odbyt zajištěn. Vyzvednu cestou, kterou jezdím tak jako tak. Příjemný výlet spojím s obchodem. To rozšíří vztahy nejen obchodní, výhodné pro obě strany, ale i společenské. Výhodné pro obě strany.

    Pro vzájemně výhodnou směnu nepotřebujeme stát. Tomu tak, nanejvýš nějakou daň v rozumné výši. Pokud by plnil své povinnosti vůči nám, občanům. Ne aby z toho co odvedeme, to co je určeno na provoz NAŠEHO státu, zanášel jinam. To když dělá slepice, tak skončí kde? V hrnci.

    Nepotřebujeme stát na krku jako hada škrtiče. Nepotřebujeme být v jeho dusivém obětí. Které jeho skuteční vlastníci prostřednictvím ve „svobodných“ volbách nastrčených politiků vydávají za láskyplné.

    Nepotřebujeme celoevropskou Říšskou centrálu a přerozdělovnu určující kdo jak co smí vyrábět, za jaké ceny prodávat, tak aby to vyhovovalo jen tak vytvářeným a udržovaným monopolům a vydržované byrokracii.

    Politika je koncentrovaná ekonomika. Proto nemůže být svobody politické bez svobody ekonomické. Bez svobodné směny.

    Nemůže být svobody bez svobody pro tchyni aby směla prodávat svoje naložené okurky.

    Vládnoucí si o nás říkají „Tak ať si pindají po hospodách, jen když makají na nás, jen když se nechají dojít a stříhat. Jen když se nechají utáhnout na naše pindy, spoutaní okovy s nápisem svoboda, demokracie, lidská práva. Před volbami jim trošku nasypeme, zas nám to hodí. “

    Z čeho nasypávají? Z toho co občané odvádějí na daních. Stát nemá jiné peníze než které vybere od občanů. Případně které natiskne a tím znehodnotí jejich úspory. Tak korumpují občany jejich vlastními penězi.

    Svoboda platí univerzálně. Pro obchod s tchyní jako pro obchod s celým světem.

    Jestliže Indové měli svůj solný pochod, my můžeme začít okurkovým.

    1. Indové měli… a už nemají?
      Stát nemá jiné peníze, než kt. vybere od občanů.. a ani ty nemá.
      Zaplatím dopředu… čím? a kde je vezmu
      Má význam vzpoura… bez nahlášení úřadům.
      Co je určeno na provoz našeho státu… např. mj. obrana hranic, kt. si ve finále půjdu bránit sám za svoje.. a stát? čučí v teple ve sněmovně za moje

    2. Zní to pěkně, ale má to svá velká ale:
      1) Viz Metanolová aféra, kdy jeden myslitel si na netu našel, že metanol smíchaný s etanolem je OK.
      2) Kdy jiný dobrák/čka Vám zrecykluje prošlý med a Vám odstřelí játra.
      3) Kdy někdo další bude recyklovat maso z kafilerky, jako zaručeně domácí, nebo jako echt domácí klobásky.
      4) Myslivec Vám dodá divočinu a Vy se nakazíte parazity.
      5) Toho, kdo má přístup k vyřazenému ovoci či zelenině třeba v supermarketu, napadne vyrábět echt domácí marmelády a zavařeniny.
      … Časem Vám od podobných šmejdů odejdou orgány a jak budete zjišťovat od kterého to bylo. Ona ta státní kontrola není zase úplná blbost.

    3. Schumacher
      S vaničkou vyléváme nemluvě, a paradoxně v obou případech „díky“ modrým …
      Nejprve jistý Ing. s velmi podobnou retorikou zmobilizoval přesně ty vlastnosti, které tu kdosi kritizoval, a především se během krátké doby velká část „mobilizované“ společnosti nestačila divit, co vše zmizelo z portfolia veřejného nebo státního vlastnictví, včetně vody, co vše je absolutně BEZTRESTNÉ, tržní, co vše musí zákazník, účastník, volič, klient akceptovat pro dosažení tržní NIRVÁNY, kdo jediný je správným majákem na složité cestě k tržnímu západnímu osvícení, jak jsem především já sám odpovědný za vše – ,od nákupu vadných potravin po havárii na železniční dopravní tepně, jak jsem tupý idiot, když jak sám sebe v případě pochyb či nesouhlasu vylučuje ze společenství odpovědných, znalých, dynamických vzdělaných, o legislativně-správním záměrném bordelu a anarchii nemluvě. A jaké další mantinely, překážky, protivenství a nepřítomnosti je nutné odstranit pro dosažení svobodného podnikání, trhu, obchodu , svobody a demokracie s tím spjaté vůbec, etc. – nepřipomíná Vám to něco???
      Nebo-li nejprve si lid nainstaluje gaunery jako správce státu, odsouhlasí jim jimi navržené prebendy, pravidla jejich vládnutí, legislativu, koncepcí, posvětí přesně Vašimi z tržního Otčenáše vytrženými odstavci celý ten „bohulibý, navýsost přirozený“ způsob existence – doslova jej kánonizuje, vezme jej za své ( dře v rámci té zlidovělé kultury kůži z kohokoliv, kdekoliv, za cokoliv, kdykoliv ), a když se ukáže, že IKONY byly ve velkém masivně šikovnější než vychcaný plebs, když se provalí, že chaloupka je shnilá, podmáčená, střecha v háji, teče do ní, okna vytlučená, nábytek prodán, a kupodivu ve vlastním platím za použití hajzlíku, koupelny, kuchyně i ložnice ( odkloněno dle pravidel trhu ), když i „zainteresovaní hlasatelé tržních rájů“ platí, začne se dav zničehonic na čas odvracet od cesty k tržnímu společenskému nebi , ale v zemi podvodu zaslíbené nic netrvá věčně, a tak se nám tržní úterka vrátila – prý kompletně, komplexně očištěná, s revidovanou, revitalizovanou rétorikou, strategií, taktikou, s novým makeupem, ale naprosto stejným cílem, v zádech s davem větším o perspektivní mládež.
      A Voilà, funguje to, následníci otce zakladatele po několikáté, díky opakovaně masivně projevené důvěře, odeslali komplexně s koaličníky politickou i exekutivní správu země.
      Jen se změnily metody, strategie, způsoby dosažení „zisku“ – omlouvám se, dnes jde o dobývání renty – pro mnohé zainteresované…
      Vše se vyvíjí, včetně způsobů a metod dosažení zisku, profitu, včetně použití „akce v uniformě protivníka“ , včetně vhodně modifikované strategie původně z repertoáru protivníka, za podpory něčeho pro etapu zakladatele nepředstavitelného, a přesto jde neustále o jednu kuchyň, s jedním mírně ochucený receptem a téměř identickým, snad více submisivním a vděčným šéfkuchařem …
      Patří nám to…
      Jen velebme další pokračování v mrzačení státu, v jeho ještě většímu zneškodnění, marginalizaci, devastaci, a poplácejme se u toho po ramenou, jak jsme s tím geniálně zatočili … Titul loserů,idiotů roku nás co by „v těchto zeměpisných šířkách obývající národ, obyvatelstvo“ tak jako tak nemine, i když konkurence je velmi početná a kvalitní.
      Všem bojovníkům za tu tržní a obchodní svobodu ( v minulosti zde nastavila způsoby pravice, opakovaně, a poslední 2 roky opět tvrdí muziku ) přeji konfrntaci s výdobytky, produkty vlastní touhy v každodenním shonu, životě, v celé šíři, a bez vzdušných hesel …
      Nynější správní tragedie samozřejmě nemá rodiče, o to více kritiků – samozřejmě těch „upřímných“ .
      Apologety nulového , minimálního , funkcně impotentního( zmrzačeného ) státu nejdříve jemně upozorňuji, že žije ve státě, jehož funkčnost, pravidla co by modelu, nastavovali „nejlepší mozky“ disentu, konzervativní i liberální pravice, plus nové levice. A celá desetiletí jej pilují k obrazu svému, tedy obrazu voličstva obecného, ne ?
      Stěžuje si masivně volič na děsivé výkony, poměry a praxi v justici, policii, SZ, na tristní legislativní úroveň ministerstev ? NE
      Stěžuje si volič na paralyzovanou, bezzubou, podfinancovanou, personálně poddimenzovanou kontrolu čehokoliv, na vymyškovanou funkčnost i Nejvyššího Kontrolního úřadu ? NE
      Stěžuje si na téměř veřejné prorůstání org.zločinu do politiky, státních úřadů, ministerstev, vlády, na vliv lobistů, na otřesnou úroveň poslanců, senátorů, na jejich veřejnou stupiditu, zlodějinu a aroganci ? NE
      Stěžuje si volič na otevřenou vlastizradu či velezradu ze strany politické reprezentace, stěžuje si na lokajskou pozici vlády, na ochotné politicko-hospodářské otroctví zavedené prostřednictvím erárem placených politiků a úředníků, stěžuje si na drancování eráru právě rozpočtově odpovědnými bojovníky za minimalizaci role státu ? NE
      Stěžuje si na to, že se jej právě zastánci minimální role státu aktivně ve spolupráci s nikým nevolenými nadnárodních šmejdy hodlá zcela otevřeně zbavit, ukrást soukromý majetek, zbavit i tak okleštěných práv, a díky extrémně zdraženým energiím a surovinám vrátit o mnoho desítek let nazpět? NE, NAOPAK TO VÍTÁ…
      Stěžuje si volič na to, že je knechtem určeným k oholení, souhlasu , držení huby, asimilaci plus nahrazení jiným rádoby slovanským etnikem? Že jej vláda zastánců minimálního státu otevřeně okrádá, ožebračuje, dokonce opakovaně cenově i dluhově ? Že se chystá mu pustit žilou s takovou rasancí, až hrozí více než paralýza ? Že dostává roubík ? Skoro NE …
      Stěžuje si vůbec volič na něco ? Občas ano, ale rychle to končí, páč stačí hodit do davu ohlodanou kost …
      Vnucuje se jiná otázka:
      Má taková společnost, stát, nárok, právo na přežití v momentě téměř nulového pudu sebezáchovy, v momentě masivní míry kolaborace se zájmy hegemona či kohokoliv jiného jen ne vlastními, v momentě podpory ideogie, která v minulosti vraždila „naše“ ve velkém ?
      Zní odpověď, nebo jste přesvědčeni, že: ANO ?
      A proč, když tak samozřejmě, v klidu , bez okolků plníme přání, úkoly, rozkazy, manýry koholiv jiného ?
      Proto volme šmejdy všech barev, ONI TO VŠICHNI MYSLÍ UPŘÍMNĚ. Nesnažme se o změnu pravidel hry pro politickou smečku, nevyžaduje pro ně zodpovědnost, skutečnou a hmotnou včetně politické a funkcně existenční – vše vyřeší minimalizace státu…
      Hodně štěstí na té cestě do pekel …

    4. „Moje“ vidlačka v Bohuslavicach 😀 zavřela krám. Kvůli energiím (ne kvůli ekonomické nesvobodě) , nechala se zaměstnat. Dál pěstuje , chová a zpracovává , ale už jen pro svou domácnost.

  7. Dotaz na Vidláka (?)

    V poslední době jsem zaznamenala pár článků o nucené (?) likvidaci jabloňových sadů v ČR.

    Já chápu, že výkupní ceny jablek jsou pro sadaře pod náklady v konkurenci třeba s polskými jabky, ale proč se musí kvůli tomu hned likvidovat celý sad?
    Co když se ty podmínky za rok nebo dva změní a založit nový sad je přece na mnoho let.
    Co se pak dělá s tou půdou, na které byl sad?
    Fungují nějaké sady pro samosběr jablek obyčejnými obyvateli?

      1. Občas zasadím nějaký ovocný strom i do lesa.
        Do oplocenky.
        Hlavně ořech.
        A co na to revírník? Sázej, klidně sázej.

    1. Nejsem v tomhle uplne fundovany, ale babicka prorezavala a prostrihavala stromy kazdy rok v zime.
      Pak taky dan z nemovitosti. (urcite by se toho naslo vic)
      To jsou vsechno penize, ktere se musi vydelat. A kdyz se jablka neprodaji, tak neni kde brat.
      Taky ti kacejici sadari hned rekli, ze tam pristi rok bude pravdepodobne repka.
      Vzhledem k dotacim je to sazka na jistotu.

  8. Samotná značka „Znojmia“ není to hlavní v tomto problému (i ta povstala na základu svých předchůdců). Ať si někdo koupí po Norech celý areál, nejlépe i se stroji a zaměstnanci, a začne produkovat „Znojemské okurky“ nebo „Od babičky ze Znojma“ dle původní receptury. Čas ukáže.

    Historie: Ve Znojmě bylo několik výrobců okurek, po 2. světové válce přišlo znárodňování. Nejprve se spojily v družstvo Znojmia, které se roku 1952 sloučilo s ostatními konzervárnami na jižní Moravě do podniku Fruta Brno. Konec okurek ve městě nastal v roce 2002, kdy zkrachovala Znojemská konzervárna.
    Po konci tamní Fruty ji vytunelovali místní rozhádaní okurkáři. Několik šéfů bylo za machinace s majetkem odsouzeno. Podnik na odpis koupilo Hamé a přeneslo výrobu znojemských okurek do Bzence, města proslulého konzervárenskou tradicí. Hamé pak v roce 2016 koupila za 4,7 miliardy korun Orkla. (zdroj Blesk).

    1. Konzervárna Znojmia, s.p. byla zlikvidována v r. 1994.
      Od r. 2011 společnost ji vlastní společnost „Znojmia s.r.o.“, která se v r. 2011 přejmenovala na „Progress Development, s.r.o.“.

      Dále existovala v letech 1994 – 2016 společnost „Znojmia, a.s.“, od r. 1998 „Fruta Holding, a.s.“.
      Od r. 2000 do r. 2016 byla v konkursu. V r. 2016 vymazána z OR po splnění rozvrhového usnesení.

      A nakonec „Znojmia Trade Mark, a.s.“ od r. 1998 do r. 2013.
      Od r. 2003 do r. 2013 v onkursu. Vymazána v r. 2013 po splnění rozvrhového usnesení.

      Nic z toho, co tvrdí Blesk, jsem v OR nenašel.

      Žádný z podniků vlastněných společností Orkla není a nebyl v konkursu.

  9. Ono to vše začalo nepovedenou privatizací. Pak se tunelovalo a rozkrádalo, nakonec prodalo poslední vedení značku Znojmia hochům z Hamé, Novotný poté Norům, macerát – recepturu, který byl základem pro nálev, měla octárna v Bzenci (která tuším už taky nevyrábí), ale občas se nálev dá koupit v supermarketech, nevím, odkud jej berou …
    A to poslední znojemské vedení si tu poslední krádež jako jediné odsedělo. Tonda Ž. dostal tuším šest let…

    1. Areál Fruty byl prodán, zbořen, v areálu byly zbytky arboreta, vše zničeno, na místě stojí úžasné obchodní centrum. A na posledním zbytku pozemku bude stát Mac Donald. Já se tak těším 🤮

        1. Já se zase těším,
          až budou ty supermarkety krachovat, protože nebudou mít obrat. Tady už zkrachovalo pár luxusních provozů. Lidi totiž šetří. Těch co nemusí moc šetřit není zas tolik, aby ty luxusní podniky udrželo při životě. A zdá se, že už i Praha začíná pomalu pociťovat změnu zákaznického „elektorátu“.

          1. Supermarkety mají draho již dnes, protože je jich tu na počet obyvatel nejvíce v EU. A když budou zákazníci méně utrácet, tak buď osekají náklady nebo zdraží. Hádejte, co si vyberou. A tak pořád dokola.

    2. Jestli Orkla koupila za 4,7 miliardy (tak si s tím může dělat, co chce) a žádný tunel v tom nevidím. Spíš čekám na vysvětlení Rajchla, ohledně tenisového areálu, tam by to byl čistý, naplánovaný a realizovaný tunel. A přiznávám, já nevím jak to bylo, nemám všechny informace (čekám jak se vyjádří Rajchl).

      1. Rajchl oznámil na svém FB tuším v neděli, že se určitě objeví nějaká obvinění a nechť nikdo nečeká vysvětlení, že bude rovnou podávat trestní oznámení.

          1. Reagoval jsem ve větvi, kde je to prezentováno (a i v samotném článku pojato) jako zpackaná privatizace a tunel. Tak jsem psal, že v tomto případě zatím tunel nevidím (Okra koupila za 4,7 miliardy), kdežto u Rajchla by to být teoreticky mohlo (vloženo údajně pár kaček a vývar v desítkách milionů za prodané pozemky). Rajchl by mohl říct svoji verzi, pro své potenciální voliče, ti si to snad zaslouží.

    3. „Ono to vše začalo nepovedenou privatizací. “
      no nemohu souhlasit ta privatizace (celého hospodářství) se „opravdu povedla“, přesně podle zadání …

  10. 🇨🇿🔥Agrární komora spolu s Ovocnářskou a Zelinářskou unií Čech a Moravy dnes představí letošní výhled pěstování ovoce a zeleniny v ČR.
    Podle Ovocnářské unie bude ztráta pěstitelů jablek z loňské sklizně asi 250 milionů Kč. Část úrody z loňské sklizně nesklidili kvůli nízkým výkupním cenám.

    Zelenina se podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v loňském roce pěstovala na 11.678 hektarech, t.j. 0,5% všech ploch zemědělských plodin, osevní plochy se snížily o zhruba 5%.
    V ČR ubývá i ovocných sadů. Loni podle ČSÚ klesla výměra produkčních ploch o 6,5% a tendence poklesu je již od r. 2015. Ubývají také ovocné sady, a po letošní zimě jich ubude zhruba o 10%.

    Česká republika je v produkci čerstvého ovoce soběstačná z 30 – 40%, zbytek musí dovážet. Například jablek musí dovážet více než 50%.
    Dovoz čerstvé zeleniny do Česka roste a záporná bilance zahraničního obchodu v této kategorii plodin se už několik let pohybuje kolem 12 miliard Kč ročně.

      1. protože jsou v německém řetězci, který je ochoten vykupovat česká jablka za cenu pomalu pod náklady a dodá tam tam polská – tak proto.

            1. Česko je výrazně exportní stát. Uzavřete hranice. Majitelé si naloží stroje na vlak a fabriku přesunou jinam. Důchody nebude třeba řešit.

          1. „Tak si ji zaplaťte!“
            Ano o cenu/peníze jde již po „plyšáku“ vždy na prvním místě (demograti ekonomové o tom rozhodli!! a lidi vyučovali po 33 let) !!

        1. A supermarket má raději kupovat dražší česká? Poláci mají vyšší dotace z EU (tak si to vyjednali), mají vyšší dotace od vlastní vlády ()tak si to odhlasovali) a to přímé i nepřímé (nemusí platit DPH na své nákupy), dotace na export. Je to něco jako italský výrobce vína. I kdyby prodával do ČR litr vína za korunu, tak vydělá, protože na něj dostane stokorun v dotacích a podpoře exportu od EU a italské vlády.

          1. Ano.
            Vse jsou dotace. To mi kdysi rikali i o spanelskem vinu.
            Bylo vynikajici a pritom strasne levne.
            Polaci dostavaji dotace i na export v ramci EU.
            Tomu konkurovat nelze.
            Nase vlada dotuje kde co, ale aby aspon trochu dorovnala zahranicni nekalou konkurenci, to nikoho ani nenapadne.

            Jinak videl jsem fotku a cetl zahlavi clanku s novym ministrem zivotniho prostedi.
            Myslim, ze ted to teprve zacne.

      2. Kupuji česká. Obyčejná malá jablka. I strupatá. Ne naleštěná „umělohmotová“. V sezóně na venkově, v aleji pochutnám si i na padankách. Na polopláňatách. Na srarých dožívajících odrůdách. Ta chuť! Ze staré pokroucené jablůňky u cesty v polích. I na jiném ovoci při cestě, o které nikdo nestojí,které nechává opadat a shnít. Na špendlících červených a žlutých. Ze zplanělé hrušně, trochu dřevnaté, trpké, ale svěží.

  11. Podle odhadů Ovocnářské unie za letošní zimu zmizí deset procent ovocných sadů v Česku. „Za poslední zimu ubylo asi 6,5 procenta celkových ploch. Teď dojde k další redukci, asi o desetinu. Mluvím o milionu ovocných stromů, které zmizí bez náhrady,“ sdělil předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

    Hlavně že tu máme hrušky z Chile

    1. Problém je v tom, že některé věci jsou levnější i s dovozem, protože se někde jinde dotují, někde je levnější pracovní síla nebo elektřina na provoz chladíren atd. Čeští česáči jsou drazí a líní.

      A zákazník? Šetří, protože nemá jinou možnost. A taky proto, že se třeba biopotraviny nijak neliší od „nebio“ – jedině snad cenou. Všichni chtějí podvést ty ostatní. Tak to je!

  12. Ohledně Znojmia okurek mě napřed napadne něco hodně obdobného jak píše Vidlák, ale po chvíli uvažování již to tak jasné není.
    1) Jakože by nevadilo, kdyby norský majitel propustil zbylých pár českých zaměstnanců (předpokládám, že tam makají většinově agenturní pracovníci z ciziny a nyní i nějaké Ukrajinky s podporou státu v zádech) a doplnil to dalšími levnými cizinci. A pozměnil již pozměněnou recepturu, aby to bylo ještě ziskovější? Hlavně že by výrobna zůstala v ČR?
    2) Ona dnešní Coca-Cola také je již jiná než ta z roku 1886. Výtažek Koky tam prostě není, ani jiné ingredience. Prostě prý „přizpůsobení se chuti zákazníků“. Holt bude návrat ke kořenům. Za mého mládí jsme doma také Znojmia nekupovali, ale zavařovalo se.

        1. V panelácích bývaly aspoň samostatné kuchyně s vestavěnou špajzkou a sklípek na zavařeniny i když i ty se kvůli kompotům vykrádaly. Dnes je miniaturizace kuchyní o level výše.

          1. Tak u syna mají kuchyňský kout dost velký, rozhodně je tam víc místa než u nás v bytě a než jsme měli dříve v domku. Za mne stále platí, že se musí chtít. A o tom to je.

            1. Berte v úvahu cenu nakládaček a cenu energií. Silně pochybuji, že by se vyplatilo cokoli zavařovat z finančních dúvodů.
              Leda pro radost, nebo aspoň zavařovat vlastní úrodu. Když byly energie za hubičku a v sezóně levná zelenina a ovoce, tak to šlo.

              1. Mno, náš táta s chlapama v práci vymysleli takový nástavec, co se dal skoro natěsno do těch původních vysokých zavařovacích hrnců, a zavařovaly se dvě dávky/patra nad sebou. To jen pro kutily.

  13. Okurky turecké
    nálev je český
    vzpomínky stařecké
    berou mě stesky.

    Všechno je v prdeli,
    všechno je v řiti
    pořád je pondělí
    nevoní kvítí.

    Kdy bude sobota?
    Proč nebyl pátek?
    Poorá Kubota.
    Já v tom mám zmatek.

    1. Povláčí Iseki
      zaseje John Dýr
      nucené výseky
      z Číny netopýr.

      Poseče Case
      zabalí Fendt
      rýhy jak prase
      tohle je End.

          1. Ale houby. Kdyby jo, tak by nejlíp veršovali křížovkáři.
            Ládik nás tak trochu tahá za nohu. Polehčující okolnost je , že ze skromnosti.

  14. Vidlak, ty si si zase nepremyslel zopar „detailov“.
    Navrhujes, by sa oddelil vlastnik znacky od vyrobcu? WTF!!!!!

    Svata prostoto, to jaka chujovina.

    Fungovat to moze iba v pripade oscilujucom okolo idealu.

    Ale ludia nie su idealni a sem tam si robia naschvaly.
    Pozri sa na to optikou dnesneho stavu v CR. Dost vyrobnych kapacit patri pod Agrofert. Cize pod AB.
    Vlastnikom obchodnych znaciek by ale bol stat, cize blystivy Peta.

    Nic by Petrikovi nebranilo vyhlasit, ze vyroba toho a toho nesplna poziadavky a pridelil by obchodnu znacku nejakemu synovcovi od Rakusana. Dalsia mocenska paka do ruk vlady.

    To chces aby fialova vlada mala este viac pravomoci?

    1. To by nerobil iba fiala, ale kazda vlada. Takze „značkoví vyrobcovia“ by sa menili po kazdych volbach. Bola by to celkom lukrativna odmena pre sponzorov vladnych stran.

    2. Svata prostoto, to jaka chujovina.

      Nebuďte na Vidláka tak přísný až škaredý. On to nemyslí doopravdy a vážně. Je to taková fikce nebo spíš fantazie, nemyšlená vážně.

      To je jak fantazie šukat nějakou rajcovní ženskou celebritu. Bylo by to nádherný, ale představa, že vám ona celebrita leží v posteli a vy zklamáváte, tak to raději ne né!!!!

      1. Na Vidlaka treba byt prisny. Pac chlapec ma namierene vysoko.

        A ak sa nenauci mysliet a nedajboze ako uz politik s vykonnou mocou take nieco bude navrhovat, tak bude rovnaky narodohospodarsky katastrof ako su sucasni politologovia u moci.

        1. ma namierene vysoko

          Krom toho, že míříte, musíre i vystřelit. To je ta potíž. No a kvýstřelu vysoko musíte být tak trošku dost svině. Bez toho ten výstřel nebude mít účinnost. Aniž bych chtěl Vidláka podceňovět, či zneuctit, nemá ne to. Nemá na to povahu.
          Asi by chtěl, nebo dokonce moc by chtěl, již několikrát to na sebe prozradil, sle na víc než starostu to nebude. Na táto úrovni zase až tak moc svině být nemusíte.

      2. S vami tie clanky vidlak konzultuje, ze tak presne viete, co mysli vazne a co nie? Lebo ja som tam ziadne znamky ironie nezageristroval. Skor je to tak, ze nieco napise, a ked sa z toho vykluje blbost, tak to jeho skalní otočia na žart.

  15. V hypotečních ghetech jsou nastavěny bungalovy, které nemají sklep (čest výjimkám), bo spodní stavba je drahá a milionáři na ni nemají. (Dezoláti sklepy mají).
    Kdo nemá sklep, může si udělat KRECHT. Je to o hodně levnější, než bunkr Andora Šandora a vypěstované brambory a kořenová zelenina tam vydrží celou zimu. Může být i plastový.

        1. Tak na takový krecht, v ceně nového baráku, opravdu nemám … a v paneláku to opravdu neudělám … a kupovat k vůli tomu pozemek, no nevím ….

    1. Ládik!!!
      Pokud máte možnost, kováře někde v okolí,tak si nechat udělat motýlů z listového péra a nemusí se pak ani kalit.Táta používal péro z vagónu.

      1. „Táta používal péro z vagónu.“
        … to se dá ještě někde sehnat ?! nebude to rozkrádání „kapitalistické společnosti“, dnes se eviduje každé kilo odpadu … a co kovář ?! to je dnes také nedostatkové zboží…

        1. To bylo prasklé péro,vyřazeno do šrotu.
          Každý vagón má v těch náraznících stočené péro v malém to známe z nůžek na růže.
          Lehčí motyky,motyčky se třeba dělali s listů do katru na pile.

    1. … není to náhodou množství „větší než malé“, … a nespadá to již pod „nějaké omezení“ ?!
      Až to uvidí někdo z „rozhodujících orgánů“ tak to dá jistě pod „kuratelu“ …

  16. Mimochodem někde jsem slyšel nebo četl , že ty okurky už dávno nejsou české, ale turecké a že český je jen nálev.

    1. Receptura je údajně stejná, původní znojemská, ale výroba je norským majitelem přesunuta do Turecka. Znojmia již nějakou dobu stojí za prd, jak chutí tak gumovostí. Kupuju EFKO. Nevím, komu patří.

      1. Ony i ty konzervy udělané tady byly z Turecka dovezených okurek, protože tady zemědělci nemohli konkurovat cenou, bo klima. V Turecku bude levnější surovina i pracovní síla , tak se nelze majitelům divit. Zákony trhu.

      2. Jj, Efko jsou mnohem lepší. A ještě loni se dělaly ve Veselí nad Lužnicí. Otázka ovšem je, jestli to tak bude i letos vzhledem k ceně elektřiny.

    1. Tady v Praze se bydlí nejenom v zahrádkářských koloniích.
      Bydlí se i v jeskyních, konkrétně v Prokopském údolí jsou pěkné, prostorné. Bezďáci to tam mají pěkně zařízené. Pelíšky na molitanu, uvaří se na ohníčku, dřeva je dost a voda v potoce je po ruce.
      Vaděj tam méně než někde pod mostem, a tak je PČR nevotravuje.

      1. V praze je blaze
        mají tam jeskyně
        netrpí v mraze
        divy a věštkyně.

        Policajt si ruce hřeje
        nad ohníčkem z proutí
        jiný ale hrozně kleje
        když mi krkem kroutí.

        1. Tak mi napadlo, že kdyby se dneska postavil páter Malý někde pod mostem, mohl by znovu vesele zvolat : Podívej se Gusto, jak je tady husto !
          Asi by to neudělal. Spíš by poskytl z církevních resitucí těm bezďákům nějaký milodar. Prachy by byly.

          1. Milodar z církevních restitucí, to určitě. Možná tak sociální bydlení z dávek státu, to možná, v realitach chce církev podnikat a kvůli tomu i prodat v Praze věž.

          2. „“Spíš by poskytl z církevních resitucí těm bezďákům nějaký milodar.““
            obávám se, že nikoliv, i ten milodar si musíte zasloužit ….

  17. Přátelé, nezoufejte.
    Znojemské okurky jsou sice nenávratně v pééérdeli, ale zato tady („tady“ je ČR) máme epidemii svrabu.
    Ä TO SE VYPLATÍ!!!
    No ni?

    A souška v nočním vysílání Rááádyjožumpálu pravila, že tak je to správně, bo perioda.
    Ale neřekla čí perioda.

  18. Kdo umí číst mezi řádky.
    Upozorňuji, že se jedná pouze o metaforické vyjádření.

    Pane Vidláku, jestli chtějí malí vlastníci půdy přežít, tak nečekají na nějaké povolení, ale jednají.
    Například:
    Teorie.
    Komunitou podporované zemědělství.

    …Farmu i svého farmáře mohou zákazníci poznat zblízka, zapojit se do práce na dobrovolnických brigádách nebo se lecčemu naučit při vzdělávacích programech. Například to, jak různé druhy zeleniny zpracovat a co z nich uvařit. …

    Praxe.
    Za předlistopadových časů si lidé vytvořili zásoby na zimu.
    Nyní je možné vytvořit si komunitní zásoby u farmáře za příznivé ceny.

    1. To zni pekne, a parkrat jsem to i zkusil.
      Nadprodukci jsem rozdaval kolem, tak kdyz mi prijemci nabidli pomoc, tak jsem souhlasil.
      Nic tezkeho ani narocneho, jenom pomoc pri sklizni nebo sazeni.

      Bohuzel malokdo vi, jak se co dela, a navic to lidi berou jako zabavu. Pomahaji prece zadarmo, ne?
      Kdyz dojde k nejake skode, treba pri praci na jednom zahone a pomocnici (nebo jejich deti) poskodi neco na tom vedlejsim zahone, tak se na ne ani nemuzete zlobit, natoz je servat.
      Ale mesice vasi prace jsou fuc.

      „Normalni“ lidi kolem me maji sice obcas zahradky s kvetinami, ale v zivote nevypestovali ani hlavku salatu.
      Vyuka pomocniku a vysvetlovani zabere hodne casu, a navic hodne lidi v prubehu zjisti, ze prace boli 🙂 Zada, nohy a hlina zaleze za nehty, a je tedy velka pravdepodobnost, ze podruhe uz neprijdou. Supermarket je prece jenom blizko a levny a bez hliny za nehty.
      Jenom vas cas uz nikdo nevrati.

      Proste vzdycky to skoncilo oboustranou frustraci.
      Takze uz radsi vsechno delam sam, pripadne mi pomuze profi zemedelec, ale ti maji sami casu malo.

      1. Sakura napsal:
        16 března, 2023 (5:20)

        Nikdo nemusí pracovat, když nechce.

        1. Drobný zemědělec se do distribuční sítě nedostane.
        3. Zemědělec nemá jistotu, že mu někdo vykoupí produkci.
        3. Nyní je diskuze, jaký podíl má producent na celkové ceně.

        Proto Komunitou podporované zemědělství (zkratka KPZ) je socioekonomický koncept zemědělství a distribuce jídla. Typicky je tento model tvořen komunitou konzumentů a zemědělci, kteří poskytují konzumentům své produkty (ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, maso) přímo, tedy bez mezičlánků jako jsou obchody, tržiště apod.
        https://cs.wikipedia.org/wiki/Komunitou_podporovan%C3%A9_zem%C4%9Bd%C4%9Blstv%C3%AD

        • Pomáháte farmáři zajistit udržitelný a stabilní příjem prostřednictvím dobré i špatné úrody.

        Názorný příklad, který snad pochopíte.
        ….Neváhejte, vyberte si předplatné se slevou až 29 % a obdržíte od nás navíc krásný dárek zcela zdarma.
        Nabídka je časově omezena, a proto neváhejte a vyberte si ideální dárek ještě dnes! ….

        1. Ja vas chapu, ale vy nejak nechapete, ze kyby to bylo snadne, tak by to uz fungovalo.
          Na papire to vsechno vypada pekne, ale pak pri srazce s realitou a hlavne lidmi, se to vzdycky podela.
          To je nejvetsi slabina „komunitnich“ projektu.

          Muj navrh by byl, aby kazdy supermarket musel vyhradit male misto pro lokalni zemedelce, kteri by tam meli sou produkci, aniz by museli platit za zalistovani. (napr max 4-5 producentu)
          Samozreme po dohode s vedoucim obchodu, aby se to nemlatilo s akcemi toho supermarketu a tak.
          Tady to tak funguje, od urcite velikosti obchodu, tam maji lokalni zemedelci svuj koutek.
          Vetsinou jsou drazsi, nez ten supermarket, ale lidi to kupuji. Mysli si, ze je to cerstvejsi, coz je pravda. Nebo ze je to bez chemie (kdyz uz je to drazsi), coz pravda neni.

  19. Obavam se, ze cim dal tim mene a mene lidi se zajima o to, jestli se v Cesku neco vyrabi, jestli jidlo, ktere pozivaji je chutne a zda-li vyrobky, ktere kupuji jsou prakticke a smysluplne.
    Lide sice nejsou mysi, ovsem zda se, ze na tech Calhounovych pokusech neco bude.

      1. …dal jsem 4 minuty, víc to nešlo. Skákání do řeči, zesměšňování, ubohost strašlivá. Tohle je norma? Jak píše k42, sledovat to, je sebepoškozování. Ale on musí existovat divák, co to sleduje s nadšením. Jinak by to nevyráběli. A těch diváků musí být dost. Nevratně poškozených.

    1. „Děkuji“ za upozornění. Dal jsem asi 10 minut a stále jsem nechápal, PROČ TAM TEN OSEL LEZL a proč se po pár minutách nezvedl s omluvou „nezlobte se, tohle ne“! Každý soudný politik musí vědět, co ho ve kterém médiu čeká a jestli má smysl tam jít. Proto se někteří vyhýbali jejich TV a dalším a do čehokoliv spojeného s Reflexem by nepáchli.
      Bohužel to není první blamáž pana poslance a tak spadl za několik dnů z pozice chytrého, zajímavého a nadějného na pozici nesoudného a ne příliš chytrého trapáka.

  20. Tak tento článek je zcela mimo . Ale proč ne . Jen se mi zdá, že jich přibývá . Daniel zřejmě nikdy nehrál v kolektivních hrách .
    Taky je zde možnost , že mimo jsem já a měl bych opustit tento digitální prostor ☝️☝️
    Druhé bude správné . !

  21. Ono je to stejné jako se značkou Opavia. Dělali sušenky, oplatky, dětské piškoty a hlavně dělali kvalitu. Pak se začal měnit majitel teď to má nějaký Mondelēz International. Na žádném jejich výrobku se nedočtete kde byl vyrobený, jedno ale vím, že už to s Opavou nemá nic společného a není to k jídlu.

  22. Aby bylo možno “ Zachovat české zemědělství a potravinářství zachováním obchodních značek“ nestačí, protože by stát musel provozovat státní velkoobchod a obchod. Potom by bylo možno dotovat zemědělskou produkci jak je potřeba ( velkoobchodními cenami) a regulovat obchodní ceny (který stanovuje vlastník). Jinak si korporace budou dělat co chtějí a cizí obchodní řetězce také a nikdo s tím nic neudělá. Jenže stát, tedy politici co jsou u vlády toto samozřejmě neudělají, takže je to pouze pláč nad rozlitým mlékem bez možnosti řešení.

    1. Stat nemusi obchod vlastnit, ale muze ho regulovat.
      Tri priklady.
      1) Ve Svycarsku se v mensich obcich NESMI stavet supermarkety. Nevim, jak presne je to ted, ale pred 25 roky, kdy jsem to studovala, se v obci do 6000 obyvatel nesmel postavit supermarket nadnarodni znacky. Takze se jednim kseftem neznicilo spousta malych mistnich obchodniku
      2) V Rakousku maji tzv „prodej ze dvora“. Zemedelec muze vyrabet a prodavat potraviny, ale smi pri tom pouzivat jenom vlastni vypestovane rostliny a zvirata. Vyjimku maji jenom pochutiny – koreni, kakao ap. Takze kdyby se objevil nejaky zdravotni problem u zakazniku, vi se presne, kde hledat nakazu.
      3) V Rusku maji regulaci obchodnich retezcu. Jsou tam 2 velike celostatni retezce, kazdy ma vice nez 10 tisic supermarketu. Tyto dva retezce dohromady nesmeji mir v regionu vice nez 30% celkoveho obchodniho obratu. Pak maji asi 50 regionalnich obchodnich retezcu, o dva rady mensi, kazdy nekolik stovek obchodu. Ty vsechny dohromady mohou mit v regionu dalsich 30 % obratu. A tech zbyvajicich 40% zustava na male obchodniky, co maji par kramu. Ten limit se pocita na regiony, ktere jsou velke asi jako nase kraje. Ve finale tak jsou velike supermarkety ve velikych mestech nad 20 tisic lidi, ve strednich mestech jsou mistni retezce a vsude zustava dost prostoru pro male kramy.

      1. V Americe maji Amisove vyjimky. Muzou prodavat svoje potraviny bud v kramku u cesty, nebo ze dvora, nebo pres specialni obchody, ktere slouzi Amisum a jsou vlastneny Amisi. Treba se tam dostane cerstve zabity kralik. Taky velice lacina mouka, cukr a kafe atp. – nakupuji ve velkem, a vyhody jdou zakaznikum. Obcas se i proste nekde postavi na parkovisti, a prodavaji na podzim dyne.

        Kdyz jim vlada neudela ustupek, udelaji si to po svem. Odmitli stavet nerezove mistnosti na zpracovani mleka s elektrickymi chladnickami, a tak bud prodavaji sousedum tak jak tak, a ti, co doji ve velkem, tak si vytvorili druzstevni syrarnu, a odvazeji mleko tam. Na to se ta pravidla o nerezu a elektrine nevztahuji. Oni se nedaji, a vlady se neboji.

        1. Re: Vevča

          Kdyby vláda chtěla, zlikviduje je jediným škrtem pera.
          Tedy vlastně nepodpisem výjimky.
          V Čechistánu Amišové nejsou a je tu škrtací vláda. Pokud nechápete, jukněte na likvidaci České pošty.
          Cenově podkopnuté státem garantované služby a řvaní, že je Č. p. v miliardovém mínusu.
          Že měli propustit 200 (!!!) vrcholových manažérů a zřejmě OPĚT nepropustili nikoho, o tom se nemluví a nepíše.
          NAmísto toho udělají soudruzi deregulaci Č. p. bude v prdeli úplně.

          1. Targus (4:48)
            Ve vedlejší obci (cca 2000 obyvatel) poštu zrušili už před nějakou dobou. Naštěstí tam mají prodejnu COOP a v ní v jednom koutě udělali takovou malou kukaň, kde poskytují poštovní služby. Ale co ty menší obce, kde si ještě dosud urputně ubránili nějakou poštičku, která teď přijde zrušit – kam ty místní babky budou chodit, když budou potřebovat něco na poště zařídit? Do autobusu do města se jim s berlí jaksi dost špatně nastupuje… Jo, aha, já jsem vlastně zapomněla – ujídají chlebíčku, to máš pak těžký, staříčku…
            Bože, tolik věcí k napravování a taková bezmoc to moct začít dělat!

        2. Vevčo, tady už jsou zejména z hlediska hygieny tak strašidelné předpisy, že kdyby chtěla babka vyrábět syrečky, tak musí vyplnit 68 formulářů a investovat do zařízení cimry na výrobu syrečků pomalu půl mega. Bezdotyková baterie, jsou to fakt šílenosti.
          Grýndýlisti pořád brečí, jak se plýtvá jídlem. Každý ví, že druhý den je guláš nejlepší. Tady je ale přísně zakázáno servírovat ohřívané jídlo. Co se nesní, rychle vyhodit, běda kdyby hygienik našel v kuchyni včerejší guláš.

            1. Tak to nevím, ale spíš bych řekla, že hygienici dostávají diskrétně obálky. Moc bych se nedivila.
              Býti hygienikem je výborné zaměstnání. Podobně jako třeba bezpečnostní technik.
              Bezpečák navštíví firmu, vypije kafe, nechá si podepsat že zkontroloval kotelnu, že proškolil řidiče vysokozdvižného vozíku, a odkráčí středem. Stejně lukrativní je dneska být kominíkem, nechá si podepsat, že zkontroloval komíny, a má vyděláno.
              Takových báječných šolichů je mnoho a stále přibývají další a další.

  23. No i když byla Znojmia, doma se okurky zavařovaly vždyckiy. Jednou jsem koupila ty co se vyrábějí/ly pod stejnou značkou v Turecku… Holt nnee. Výrobci ač údajně „dodržují“ recepty původní, šetří na ledačems a vysledkem je blivajs. Takže už nějaký ten rok sjsme vydolovali ze sklepa zavařovačky a máme „znojemské“ vlastní výroby. Nikdo nenamítal akorát to zabralo nějaké to odpoledne.
    Dtto ovoce a jiné
    Jo a kdyby převzetí firem bylo bez značek, tak by „prodáváající“ měli menší provize a míň kamarádů.

  24. Petr nebo Pavel jako nejvyšší ústavní činitel sice podepíše zákon o kterém má pochybnosti zda je ústavní, ale podá na něj stížnost k ústavnímu soudu pokud tak neučiní ANO. Takže česky řečeno napráská sám sebe. To by mě zajímalo zda to má ze své hlavy, nebo mu to poradil přítel po boku anebo za tím stojí pečlivá práce dobře placeného týmu, v kterém určitě nechybí ani odborníci na ústavu. a já myslel, že chytrá horákyně je postava z pohádek pro děti.

    1. Z čeho soudíte, že má hlavu?
      Má orgán, do kterého se vloží disketa a je opatřená i mluvidlem, které reprodukuje její obsah. Hlavou bych to snad ani nenazývala. Hlava zpravidla obsahuje i mozek.

      1. Re: BANdita a Anonym

        Málo drahé je FŠECKO ÚPLNĚ GANC a vy jste tady zbyteční.
        Já samozřejmě taky, bo si nechcu kupovat „znojemskeogurkicype“.

        Jinak mohu doporučit „kugořalcecype“ domácí kysané zelí. To zvládne naprosto každý, kdo si dokáže sehnat křen.

        1. Anonym to patrně mínil jako provokaci a Bandita jako ironii, ale ve skutečnosti mají oba pravdu. Jiná věc je, že máme jiné pro život důležité výdaje extrémně drahé – bydlení, voda a energie.

          Vzpomeňte na předlistopadové ceny a porovnejte s dnešními cenami…
          máslo … 10,- Kčs (v přepočtu cca 120,- Kč)
          benzín … 8,- Kčs (v přepočtu cca 96,- Kč)

          voda … 0,5 Kčs (v přepočtu cca 6,- kč)
          *
          *
          *
          Dlužno dodat, že lidé ve velkém pěstovali a chovali co se dalo, jídlo nekončilo v kontejnerech a ani ve městech nemusely technické služby sekat městské trávníky, neboť chovatelé králíků se o to postarali sami a rádi. Dnes vám i obyvatelé vesnic běžně řeknou, že se jim ekonomicky nevyplatí s výjimkou slepic nic chovat a pěstovat, pokud nemají IČO, na které by mohli pobírat dotace. Přičemž chov zvířat se už nevyplatí ani s těmi našimi dotacemi.

          Všechno je pokřivené, přesto tomu říkají volný trh…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *