23 listopadu, 2024

Turek v hlavní roli

Tak se nám ta neobnovená obilná dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou pěkně rozjíždí. Ukrajinské přístavy jsou už třetí den bombardované, přístavní infrastruktura je značně poškozená, agentura Bloomberg uvádí, že „jen blázen by posílal loď do takhle nebezpečných vod.“ Rusové navíc vyhlásili, že každou loď, mířící do ukrajinského přístavu, budou považovat za vezoucí vojenský náklad. Ukrajinci nezůstali pozadu a vyhlásili totéž o lodích mířících do ruských přístavů v Černém moři.

Ceny obilovin na burze včera stoupaly, dneska klesaly, ale po ukrajinském vyjádření o lodích plujících do ruských přístavů, zase začaly stoupat.

Já jsem si popovídal s několika kolegy, kteří se obchodováním s komoditami zabývají hodně podrobně a podělím se s vámi o jejich postřehy:

  1. Do ukrajinských přístavů se dá relativně bezpečně doplout bulharskými a rumunskými výsostnými vodami. Tam se nedá čekat, že by Rusové na lodě útočili. Ale žádný mezinárodní přepravce nebude riskovat poškození lodi v ukrajinském přístavu. Přepravu tedy budou uskutečňovat jedině ukrajinská plavidla a pak nejspíš ta turecká. Rus má s Turkem komplikované, ale vzájemně výhodné vztahy, takže je dost pravděpodobné, že si navzájem nebudou škodit.
  2. Ruské útoky se prý vyhnuly jednomu ukrajinskému překladišti. A světe div se, jedná se o překladiště, kde stojí turecké lodě a snad tento terminál mají Turci i pronajatý, nebo dokonce patří turecké firmě. Je to samozřejmě předčasné, ale je docela dobře možné, že ukrajinský vývoz nebude nijak velký, ale turecké firmy na něm ohromně vydělají, protože na turecké lodě nikdo útočit nebude. Rus samozřejmě může „ztratit“ námořní miny, díky kterým nebude žádný plavební koridor fungovat, ale minimálně zatím se tak dít zřejmě nebude.
  3. Stejně se dá čekat, že do ruských přístavů se zase bude plout podél tureckého pobřeží a budou tak činit především ruské a nepřekvapivě turecké lodě. Turek Ukrajině ledacos válečného dodával a dodává, nebrání ukrajinským lodím proplouvat úžinami, ano i zde platí, že Ukrajinci nebudou dělat jiné potíže, než že by také „ztratili“ plovoucí miny. Ale zatím se tak určitě dít také nebude. Většinu ukrajinského a ruského obilí přepravují velké korporace. Především americké a čínské. Ani v jednom případě se Ukrajincům ani Rusům nehodí, do takových lodí střílet.
  4. Export obilovin přes Černé moře bude omezený pro Ukrajinu i Rusko. Pro Ukrajinu to ale bude mnohem větší rána než pro Rusko, protože to má i spoustu jiných možností, jak exportovat. Spousta ruských trhů je dosažitelná po železnici nebo přes jiná moře. Ukrajina je ovšem v háji, protože všechny ostatní alternativní trasy jsou obtížnější, dražší a komplikované. Navíc jim Rusové budou přístavy ničit pořád dokola.
  5. Ukrajinské zámořské trhy budou převzaty především evropskými zeměmi a Ukrajina naopak bude zásobovat Evropu. Z hlediska logisitiky je to nejlepší řešení. Politicky je to ovšem velmi výbušné a bude kolem toho ještě hodně tahanic.
  6. Rusko obilnou dohodu drželo i přes nesplnění některých slibů o připojení jeho zemědělské banky do Swiftu a exportu hnojiv, i přes využívání dopravních koridorů na ukrajinské útoky proti Krymu, protože jedna věc fungovala – ruské lodě s obilím pluly hned vedle těch ukrajinských a nedošlo k jedinému útoku. Rusko přes Černé moře exportovalo mnohem více a lépe než Ukrajina. Teď s tím ale budou mít také problémy. Zřejmě ne tak velké, jako Ukrajinci, ale budou si muset dávat pozor a to export hodně prodraží.
  7. Víceméně teď záleží na tom, jestli Rusové dokáží udržet ve „své části“ Černého moře bezpečnou námořní dopravu i pro lodě jiných zemí. Pokud ne, Turek vydělá, ale Afriku nedokáže zásobit. Předpokládá se, že Rusové mají alternativní trasy vyřešené. Nejspíše pomocí železnice někam do Íránu a tamodtud loděmi do světa. Pozornost se teď zaměřuje právě na toto. Je Rusko schopno si pohlídat námořní trasy a zároveň zabránit nakládce ukrajinského obilí? Bude Rusko schopno zajistit export svých obilovin nějak jinak? Na to teď čekají trhy a ceny budou reagovat na každou pozitivní i negativní zprávu o této skutečnosti.

Tolik předpoklady pro příští měsíce od kolegů obchodníků… Export přes Černé moře bude dělat především Turecko a bude každopádně omezený. Pro Ukrajinu určitě a na Rusko se čeká. Západní Evropa přes svoje přístavy vyveze co půjde, protože to bude solidní byznys. Poláci sice nejspíš svůj trh před ukrajinskou pšenicí zavřou, ale moc platné jim o nebude, protože Němci, Holanďani či Dánové rozhodně kupovat budou, budou dělat mouku a rozvezou jí do celé Evropy. Když bude v Německu levná mouka, tak v Polsku nebude moci být dražší i kdyby hranice pro komodity zavřeli úplně. Demonstrace nespokojených zemědělců se dají čekat a v Polsku to je problém, protože jich je hodně.

Ať se teď na komoditní burze bude dít cokoliv, bude nás to nejspíš míjet. Vedle nás je obrovské množství levného obilí a i když se sem třeba nedostane, rozhodně ovlivní ceny. Já osobně očekávám paradoxní časy, kdy něco jiného bude cena v přístavech a něco jiného bude cena u nás. Ale teď v první fázi nastane obvyklá chvíle paniky. Burzy budou skákat nahoru a dolů… Bude to turbulentní, ale skutečný problém nastane, pokud půjde ke dnu první nákladní loď.

Nedojde-li na nejhorší, bude Turek prvním vítězem této situace. Je smutné to říkat, ale takhle se asi má dělat zahraniční politika. Erdogan je zadobře s Ruskem i Ukrajinou, zároveň je dostatečně asertivní, aby se ani z Ukrajiny ani z Ruska nepodělal a všichni zúčastnění to vědí. Erdogan má v ruce klíče od Černého moře a tak si obě válečné strany dají majzla, aby si škodily navzájem, ale turecké lodě nechávaly na pokoji.

Rus má v rukou množství, které Turka nechá vyvézt. Něco mu nechá každopádně, ale bude záležet na ruských na alternativních trasách.

Nedivil bych se, kdyby naši intervjuci za pár měsíců překvapeně zjistili, že Turecko nějak rychle navýšilo svoje obchodní loďstvo, podobně, jako Rusko navýšilo počet svých ropných tankerů. To prostě jej na záď zapíchnete správnou vlajku a uděláte pár změn v registaci… Turek je prostě jediný, kdo si může po Černém moři plout a může si být jistý, že na něj nikdo nemíří. Pokud se ukáže, že Ukrajincům fakt zbyl jeden terminál, tak to hodně potvrdí všechny obchodnické teorie v tomto článku. Žně jsou v plném proudu, na výsledek nebudeme čekat dlouho.

Pokud mě chcete podpořit v tomto mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

V červenci nebudu knihu rozesílat. Vidláci jsou od slunka do slunka na poli. Ale žádná adresa ani platba se neztratí a od srpna budeme opět distribuovat. Systém si váš dar pamatuje, ať byl odeslán kdykoliv.

113 thoughts on “Turek v hlavní roli

  1. https://parents.mirtesen.ru/blog/43707681339/Rodstvenniki-udocheryat-14-letnyuyu-Angelinu-Kulik-chi-roditeli-?utm_referrer=mirtesen.ru
    Příbuzní adoptují 14letou Angelinu Kulik, jejíž rodiče zemřeli na krymském mostě.
    Dívka si z teroristického útoku prakticky nic nepamatuje a nemohla si vzpomenout ani na jména svých rodičů. Angelina si ani nevzpomněla na to, že uvízla v předním skle vedle těl svých rodičů. S četnými řeznými ranami byla převezena do nemocnice. Lékaři z jejího těla odstranili desítky úlomků.

    Média také píší, že příbuzní nejprve dívce nechtěli říct, že její rodiče zemřeli. Odborníci varovali, že psychický stav teenagera zanechává mnoho přání a negativní informace ji mohou poškodit a zhoršit její zotavení.
    Večer 19. července vyšlo najevo, že příbuzní přesto informovali Angelinu o smrti jejího otce a matky. Této nelehké mise se ujala dívčina teta, osudného dne odjela spolu s manželem a dcerou na Krym jiným autem. Když došlo k explozi, jejich auto jelo daleko před nimi. Odborníci objasňují, že k výbuchu došlo v motorovém prostoru a cestující prostě neměli šanci uniknout. Angelinu nárazová vlna prohodila čelním sklem a přežila nějakým zázrakem. Očití svědci říkají, že na místě bylo hodně krve a dívka v polovědomí volala matce, ale ne jménem, ​​protože si na něj nemohla vzpomenout.
    Teta také poznamenala, že jakmile se vyřeší otázka pohřbu, postarají se o adopci neteře.

  2. Někdy mi to tak připadá, že si tu každý odloží svoji hromádku a nečeká, že by snad mohl čekat odpověď, protože ta hromádka je inspirativní. Hm, škoda. Chtělo by to akci. Jen akce vyvolává reakci. Asi jako revoluce, skoro, že…

  3. Rostliny takto přehnojené dusíkem z fermentované kejdy způsobují masové vymírání všech druhů hmyzu. Bylo už vědecky zjištěno, že housenky odmítají konzumovat rostliny, které obsahují přemíru dusíku, a tak se z nich nikdy nevylíhnou žádní motýl

    ihttps://www.michalapetr.com/map-1733-sok-eu-planuje-vyhubit-vcely-aby-porazila-rusko-a-putina-albert-einstein-kdyz-vyhynou-vcely-do-ctyr-let-vymreme/

    1. Kejda je tekutá masa výkalů hospodářských zvířat, u nás už ji moc není a hodně se používá upravená do bioplynek. Nečetla jsem, udělám to až dokoukám video s Martinem Kollerem.

  4. Zajimavy pohled z USA na banky

    https://www.podnikanivusa.com/preziji-male-banky-soucasnou-situaci/

    Pujcky na komercni nemovitosti zamrzly. Nedela se nic, krome vyjimek, kdy je pujcka letos splatna a nejde najit jine reseni. Naproste vyjimky.

    Banky cekaji na report kam se presunuly vklady od zakazniku. Zitra ma byt uverejnen od tech nejvetsich bank. A ceka se krvava koupel, ze malym bankam zmizely deposity. To spusti lavinu od regulatoru, protoze nebudou mit dostatek depositu vuci pujckam. A pak si banky mezi sebou ty deposity prodavaji nebo je musi ziskat od zakazniku. Ten duvod proc se se mnou schazel bylo, ze potrebuji abych dal penize do banky na deposit. Takhe prosi a obchazi svoje zakazniky.

    V nejblizsich dvou letech ma splatnost vyrazzne mnozstvi komercnich pujcek (cislo jsem presne zapomnel, ale jsou to miliardy). A jsou to pujcky co se daly kolem roku 2012 za uroky kolem 3%. I ja jsem v te dobe mel uroky pod 3%. Ted pri refinancovani jsou uroky dvojnasobne. Jesltize nemovitost nema odpovidajici prijmy, tak asi ani pucjku nedostanou (nebo vyznamne mensi). A proto cekaji, ze bude obrovske mnozstvi defaultu. A tim padem krach cen u komercnich nemovitosti. Tohle si dovedu predstavit zive u retailu a kancelarskych budov, ktere jsou ted casto nenaplnene. Porad spousta zamestnancu pracuje z domu. Kancelarske budovy nejsou uz tolik potreba. U skladu si myslim, ze riziko je minimalni

  5. Nevím jestli to tu už bylo:
    Strejda Sultán má potíže…Následující den, poté, co dal Zelenskému dar v podobě Azova, byli v Sýrii zasaženi turečtí proxy asi vojáci. Zabitých tureckých občanů se ukázalo být docela dost.

    Následujícího dne, poté, co Turecko souhlasilo s přijetím Švédska do NATO, 25 útočných dronů lehce polechtalo oděský přístav a naznačilo sultánovi, že je to ono. Už sem nechoď, nechoď!

    Sultánovu bojovnou rétoriku vystřídalo „Putinův přítel“ a „ano, dohoda o obilí je minulostí“. Erdoganovi se dokonce podařilo odmítnout poskytnutí lodí Ukrajině. A Ukrajinci si stěžovali – ani jedna pojišťovna není připravena dát zelenou lodím mířícím do Oděsy. Každý někam utekl, když Rusko, dalo by se říci, poprvé přešlo od slov k činům k „nepřátelským činům“ „partnerů“.

    A teď už žehlíme a obracíme infrastrukturu Oděsy a sousedních přístavů do stavu „měsíčního povrchu“, jak řekl vojenský specialista Sivkov. Jako by zdůrazňoval, jak se Erdoganovi podařilo zničit jeho „zrnkové štěstí“ vlastníma rukama.

    Turecká lira a po tom všem se přetaktovaly – a odletěly směrem k jejímu znehodnocení. A to i přesto, že po prezidentských volbách se do vedoucích pozic ve finančním a úvěrovém systému Turecka prosadili pouze chráněnci Spojených států.

    Nyní jeho ekonomika klesne kvůli středomořské mušce. Právě ona byla nalezena v tak nekvalitním tureckém nákladu.

    – Na námořním kontrolním stanovišti Novorossijsk byl během karanténní fytosanitární kontroly specialisty z Jižního meziregionálního ředitelství Federální služby pro veterinární a fytosanitární dohled zjištěn karanténní objekt pro Ruskou federaci v 6 dávkách ovoce přivezených z Turecka. Ve dvou várkách nektarinek o hmotnosti přes 30 tun, ve dvou várkách broskví – 27 tun, várce meruněk – 22,5 tuny a várce hroznů – 20,5 tuny byla nalezena vrtule středomořská.

    Pokud si říkáte, že moucha a meruňky jsou všechno nesmysl, tak tady je pro vás pár statistik.

    Vývoz čerstvého ovoce a zeleniny z Turecka za prvních 9 měsíců roku 2022 činil 1,94 miliardy, přičemž 34 % pocházelo z Ruska, řekl před půl rokem Feraht Gyuruz, šéf Středomořské asociace exportérů čerstvého ovoce a zeleniny.

    Export do Ruska za těchto 9 měsíců podle něj činil 656 milionů, následovalo Německo – 195, poté – Rumunsko – 143. Cítili jste ten rozdíl? Ale pak, pojďme dál.

    Nyní jeho ekonomika klesne kvůli středomořské mušce. Právě ona byla nalezena v tak nekvalitním tureckém nákladu.

    – Na námořním kontrolním stanovišti Novorossijsk byl během karanténní fytosanitární kontroly specialisty z Jižního meziregionálního ředitelství Federální služby pro veterinární a fytosanitární dohled zjištěn karanténní objekt pro Ruskou federaci v 6 dávkách ovoce přivezených z Turecka. Ve dvou várkách nektarinek o hmotnosti přes 30 tun, ve dvou várkách broskví – 27 tun, várce meruněk – 22,5 tuny a várce hroznů – 20,5 tuny byla nalezena vrtule středomořská.

    Pokud si říkáte, že moucha a meruňky jsou všechno nesmysl, tak tady je pro vás pár statistik.

    Vývoz čerstvého ovoce a zeleniny z Turecka za prvních 9 měsíců roku 2022 činil 1,94 miliardy, přičemž 34 % pocházelo z Ruska, řekl před půl rokem Feraht Gyuruz, šéf Středomořské asociace exportérů čerstvého ovoce a zeleniny.

    Export do Ruska za těchto 9 měsíců podle něj činil 656 milionů, následovalo Německo – 195, poté – Rumunsko – 143. Cítili jste ten rozdíl? Ale pak, pojďme dál. To znamená, že pro Turky jsme hlavním konzumentem ovoce a zeleniny.
    V první polovině roku 2023 Rusko dovezlo z Turecka rajčata v hodnotě 29,563 milionů dolarů a mezi zeměmi dovážejícími rajčata se umístilo na pátém místě, uvedl Anadolu s odkazem na Asociaci svazů exportérů.

    Vrtule středomořská patří do skupiny nejnebezpečnějších a nejškodlivějších druhů, která poškozuje více než 200 druhů rostlin. Larvy much, živící se plody, způsobují jejich předčasný pád. Poškození slupky mouchou při kladení vajíček způsobuje vznik plísní a hnilobu plodů.
    Pravděpodobně tato středomořská muška samozřejmě již naši zemi navštívila. Ještě nedávno nad tím přivírali oči . Ale zřejmě nyní budou všichni tito „hmyz a švábi“ pod největší pozorností specialistů na veterinární a rostlinolékařský dozor. Z Turecka tedy odteď neproklouzne jen myš, ale neproletí ani moucha.

    A nyní bude z těchto tureckých plodů, zadržených v Novorossijsku, v souladu se všemi pravidly a předpisy pro zajištění karantény „vytékat šťáva“ ve skladech, kde v důsledku toho hnijí. A to je ještě práce s rajčaty, okurkami a dalšími bramborami, a co se tam najde, lze jen hádat. Takže milý příteli Erdogane, ani tohle není konec. Toto je jen začátek, čeká nás mnohem více.

    Situace pro Erdogana se přitom každým dnem zhoršuje. Zde oznámili, že se blíží nové velké zemětřesení…více je tady https://absolute-rating.mirtesen.ru/blog/43194946225/A-u-sultana-vse-ploho-Putin-otvetil-tak-moschno-chto-dazhe-myi-n?utm_referrer=mirtesen.ru

  6. Hahahaha
    Median průzkum: ANO 35,5%, jářku o 8,4% více než před rokem a půl.
    Druhá „nejsilnější strana“ ODS – 14%
    No, co na to říct. Chtělo by to na Babiše začít opět házet špínu (třeba, že je z matčině strany, bratrance jeho tchýně, z třetího kolena neteře Andulky příbuzný Putina), nebo se při tom tempu dočkáme za dva roky 51% nadvlády ANO.
    To je pohoda se uklidit na 4 roky do opozice. Veškerou práci za tebe udělají neschopní úředníčci a ty potom slízneš smetanu.
    Jóóó jak je na tom světě krásně.

    1. V této souvislosti bych si dovolil, zcela akademicky, a doufám, že tím nenaštvu p.t. bloggerstvo, prezentovat svou „Exkrementální politickou teorii“. Obsahem, jak je patrné i z názvu, není výběr „nejmenšího zla“, ani – proBůh, Špagetová bestie Ramen! chraň – „nejvyššího dobra“, ale prostě a přízemně, toho kdo má nejvíce v průzkumech a reálných šancích (protože průzkumy nejsou dost spolehlivé). Tím se dá zajistit většinová vláda, tudíž co po*erou, po*erou většinově a nepopiratelně.

      Zda je to lepší či horší samozřejmě netuším. Ale zdá se mi, že horší než nyní to být nemůže – likvidace ekonomicky, životního stylu a normality nastoupila do maxima. Je něco tupěji stupidního než „Green Deal“? Je něco ujetějšího než nesplnitelná „elektromobilita“? Kojící muži?

      Stačí se podívat na Marfušu, čímž myslím naši jejich ministryni obrany, že je to nějak Fšecko špatně.

      1. Vzhledem k tomu, že probíhá nepřetržitý brownův pohyb partajníků mezi partajemi stávajícími na nově vznikajícími, je každá teorie poněkud nemístná. Ať již exkrementální, či jiná. Furt ti samí xichti jen s jinými kecy. Jinak ladění, konstantně obecně neužiteční.
        Je to jak na divadle. Když jeden protagonista odpadne, je tu zá Sem tam se vyskytne kandrdas aby se z něho zakrátko vyklubalo co z ostatních. Ve většině případů. No, změnit to může buď zázrak, nebo zcela jiná nová globální situace. Nic jiného. To je teorie blbé konstanty.
        Faktem však zůstává, že to co je dnes snad opravdu už horší být nemůže. Líbí se to snad jen škeblám a podobným mlžům.
        Nebo se to změnit ňák může a pak jde o to jaká přijde nová osnova.

    2. Neschopní úředníčci určitě né. Úředníčci seděj v obecním zastupitelstvu v Horní dolní a tak.
      Ti co nás do toho marasmu zatahujou hloub a hloub nejsou žádný nějaký neschopní úředníčci,
      ale svině na nejvyšších postech.
      O tom, že se někdo uklidil do opozice a teď slízává smetanu bych taky nemluvil. Týhle 5.sebrance
      utržený z řetězu jsou názory jinejch úplně uprdele (v lepším případě), nebo je mediálně
      zlynčujou (v tom horším případě). Takže smetanu nikdo neslízává, ale ta banda zmetků si jednou
      vylíže to, co zapřičinili …. teda doufám.

  7. Jednoduše řečeno Erdogan dělá taktiku bez strategie a takhle více vektorovost se mu brzy vrátí. Dělat taktiku bez strategie je jenom chaos před porážkou.

    1. Víte jistě, že tam z jeho strany nějaká strategie není?

      Zatím to vypadá, že doma má situaci pod kontrolou. Ustál volby po strašlivém zemětřesení, kdy všichni západní liberálové užuž jásali, jak to prosere…

      1. A když přidáme, že Rus na od Turka „facky dle západních“ nereaguje, je otázka co je domluveno v zákulisí, nikdo to neví a dozví se veřejnost za 10 let…

        1. Dnes mám dobrou náladu, tak přepisuji příspěvky Anonyma. Ten čurák si myslí, že na jeho kecy je tady někdo zvědavej. Však to nebude trvat dlouho a těmhle chytrákům definitivně zavřem zobák.

          1. To je v pořádku, brambory v řádku.

            Důležité je, se vyhnout situaci, kdy byste musel takové hovado v rámci sebezáchovy své a svých blízkých na místě zastřelit. Zcela dle zákona, v rámci legálního nošení zbraně, nutné obrany a jednání v krajní nouzi, jak jinak.

            Jinak je to šumafuk, protože takový blb se odepíše dříve či později sám. Stačí to s pobavením sledovat, jak si naběhne na vidle, propíchne se a vykrvácí.

                1. Co se stane , kdyz dotycnej si nabehne misto na vidle ,
                  na Vidlaka ??!!
                  Jak se takhle metaforicky zmetaforuje a zmetamorfozuje.

                  1. Buďte v klidu, Old Felixi.

                    Ono je to tak, že kdybych nepsal o palných zbraních, vzrušovalo by je zakazování mečů nebo nožů. A kdybych zmínil „podbíjecí kladivo“ (eng: „sledgehammer“), chtěli by zakázat všechny tyto „ruční generátory dynamických rázů“, jak to nazývají v korporátních slovnících amíckého vojensko-průmyslově-kongresového komplexu, aby mohli do ozbrojených sil (hahaha) dodat obyčejná kladiva za $20 jako spešl výbavičku za $3000.

                    Nic dalšího v tom není. Už jenom proto, že jsou to moc velcí kreténi a nic dalšího nejsou schopní vymyslet.

                    Takže v klídku, tabáček, kávička, případně panáček.

                1. Moje myšlení není hádankou, no možná ani metaforicky myšlenou metaforní metaforou. Ale jinak jsem zcela normální. Nehrozí, že bych někoho pokousal, v případě vážnějšího a hlubšího nesouhlasu – jako třeba jistá kdysi velice krásná slečna v ČRo, no a ani zastřelil.

                  1. IPSC divize Standard, pokud více wocogo. Jako Adam Týc, jen to už nedělám, tedy ne naplno, protože v životě je plno zábavných věcí, jiných než koukat do mířidel či kolimátoru pistole. Kromě toho tento koníček je celkem drahý; ne až tak moc jako chovat blondýny, ale také dost.

                  2. Metafora z prvniho patra,
                    hledela, vyhlizela, dolu
                    misto meta foru ,
                    meta forovyho bratra..

                    Metafora potom ,
                    do pocitace nahledla
                    by si poridila veru,
                    misto foru,
                    misto metabratra,
                    meta forovyho ,meta fotra..

                    Plejtva se metaforou ,
                    to neni sem nahoda ,
                    ani tam ,dohoda ,
                    anonyma ,ha,ha ,
                    nedo meta berou..

                2. Ad: anonym

                  „Sice metafora, ale Vaše myšlení dokumentuje přesně.“

                  Uvedomil si tu svoju „metaforu“ po precitani toho, co napisal, tak to pre istotu dvakrat za sebou oznacil za metaforu metafor😜.

                  A inak – posledny odstavec je vraj metafora, ale druhy, ako to vyplyva z oznacenia, co bola metafora, nie:

                  „Důležité je, se vyhnout situaci, kdy byste musel takové hovado v rámci sebezáchovy své a svých blízkých na místě zastřelit… „

                  1. Základní zásada sebeobrany je, zcela přirozeně, se „sebeobranným situacím“ zcela programově vyhýbat. Nic zvláštního, taková ta „101“, jak říkají Amíci podle základních univerzitních kurzů.

                    Dokonce, kdybyste řekněme cvičně, nosil palnou zbraň do oblastí zvýšeného výskytu kriminality, abyste si „mohl legálně a beztrestně stisknout spoušť při napadení“, je to důvod minimálně k přezkoumání oprávnění ke zbrojnímu průkazu. Na čemž není nic divného.

                    Že se „potrefených idiotů“ slétá na návnadu více, je celkem přirozené.
                    Hahahah 😀

                  2. Kdybych Vás nazval idotem, bylo by to jako udělit Vám čestnou medaili. Vzpomatujte se, člověče, nebo dostanete diplom z plavání, jako A.J. Rimmer.

                    1. Ad: K4

                      „Vyzivna“ ukazka Vasej „urovne“, v tych troch reakciach na mna. Hovori to za vsetko.😉

    2. Pendergast: Sultán si to může dovolit, všechny klamat a na všech vydělávat. Ovládá Bospor a Dardanely. Je v NATO, které ho potřebuje.

    1. Lipanek si zjara hlasitě oddechl, ze už nic nebereme, ze už jsme “čistý”. Ze jsme to dokázali i přes katastrofální předpovědi dezolé škarohlidů.
      A ejhle, přece se točí.

  8. Dnes musím upozornit na vlkův přetisk srovnání a vývoj názorů Hitlera před a během útoku na SSSR a názorů v médiích a názorů „expertů“ po začátku války na Ukrajině.

    https://vlkovobloguje.wordpress.com/2023/07/21/kdy-konecne-vladu-v-usa-prevezme-leyenova-jourova-fiala-rakusan-lipavsky-a-cernochova/

    Dodávám, že je to jen zlomek, že z archivů ČT, mainstrému by se dala sestavit bichle nenávistně podceňujících hodnocení stavu a schopností Ruska ve vztahu k válce na Ukrajině.

    Doufám, že přijde čas autorům jejich hodnocení připomenout.

    1. Moc pěkné, hodně mne zaujalo :

      Hitler, 19. dubna 1942:
      Stručně řečeno, naší politikou v širokých ruských prostorech by měla být podpora jakékoli formy rozbrojů a schizmat.

      Hitler, 22. července 1942:
      … Za dalších deset let by v Rusku vyrostla masa průmyslových center, nepřístupných útoku, která by produkovala zbrojení v nevyčerpatelných rozměrech, zatímco zbytek Evropy by se zvrhl v bezbrannou hříčku sovětské politiky.

      Byl trochu věštec.

      1. Pro Rusko je dobře nebo špatně, když jeho tradiční sousední rivalové posilují?

        Řekl bych, že je to pro Rusko průser, ale jsem určitě zmanipulovaná mainstreamem 🙂

          1. Diskuze bez znalostí základů historie je obtížná. Některé věci vysvětlovat nejdou – buď je už znáte nebo je nikdy vědět nebudete.

            Sorryjako.

            1. Ja bych si to s Putinem nikdy nechtel rozhazet ,ani s tradicnim posilovanim rivalu a sousedu..
              Cele svet ceka v pozoru, na to co rekne.
              Horsi je to, co nerekne a udela.

  9. Erdogan – a je to mnoha lidem divné – dělá tureckou politiku. Dělá věci tak, aby posílil svoje postavení, aby prosadil turecké zájmy, aby podpořil svoji ekonomiku, řešil turecké problémy (to je pro naši současnou vládu naprosto neředstavitelné)

    Má k tomu docela předpoklady. Turecko má strategickou polohu, má rozlohu, rozvinutý průmysl. Má velikou slušně vyzbrojenou armádu. Tzn. dostatečné lokty, aby mohl dělat veletoč, vymáhat si výhody, bonusy. Dokáže říkat ne jak Američanům, tak Rusům, s EU si docela snadno dokáže vytřít …..

    Putin u něj má pravděpodobně +. Ona se záchrana života docela počítá. Dostal od něj onehdá, když se rozjel v Turecku puč organizovaný soudruhy západními spojenci, na poslední chvíli echo.

    Vlhký sen u Anglosasů je zřejmě, že by se do sebe mohlo Turecko s Ruskem pustit. Erdogan dokáže uděat úvahu, na kterou jsou Ukrajinci mentálně nedostateční a to, že je velmi výhodné být někde mezi a sbírat tantiémy.

    1. Ani, to je jejich vlhký sen.. A v minulosti se jim vyplnil ve WW1. Používají k tomu dvě lákadla. Rus se má nechat nalákat na Bospor a Turek se nechá nalákat na Krym+kontrolu Hadího ostrova+ Podněstří.
      Všechno už tu jednou bylo.
      Umění budoucích vládců těchto dvou zemí bude v tom, že si uvědomí, že se nesmí nechat vlákat do takovéhle pasti.

      1. Dnešní Západ přiblbe opakuje své chyby z minulosti: Turci sice ve WWI bojovali na straně Trojspolku, tedy na německé, ale na ruské frontě významněji neúčinkovali – měli dost výprasků, které od Ruska zažili v předešlých stoletích. Zato řádně pocuchali britské síly v Gallipoli i jinde – to je poměrně slavný masakr.

        Vše bylo přímým důsledkem „Krymské války“ – kdy Britové Turky použili proti Rusku jako kanonenfutter a pak je velice zákeřně zradili v poválečném vyjednávání – když Krymskou válku proti Rusku prohráli; tedy „nevyhráli“, jak říkají. Tudíž, Turecko se otočilo k Británii a Francii zády a spolčilo se s jejich nepřáteli, e.g. Německem.

        1. Zapomněl jsem dodat, že konkrétně masakr v Gallipoli měl pro Britskou říši velice zlé geopolitické strategické následky: většina padlých na straně Britů byli Australané a Novozélanďané, a následkem toho všeho tamní vlády a parlamenty přijaly zákony, zakazující nasazení jejich pozemních sil v dalších „britských dobrodružstvích v Evropě“. Díky tomu všemu ve WWII pak zůstala poměrně silná populace Austrálie mimo evropské válčiště – a do Tichomoří se také nějak zvlášť nehrnuli. Vojensky to značně rozklížilo „Britskou říši“…

          1. K42: Opět jste načali spoustu témat, takže jen něco málo k Dardanelam. Za Galipolli stala tehdy racionální úvaha Churchilla, že by se tím dala válka rozhodnout za menších ztrát než beznadějně úroky proti zákopům ve Flandrech. Kdyby to vyšlo, byl by tehdy Churchill veleben. Jenže lordi admirality plán několikrát přepracovali. Nebyly zkušenosti, jak mají námořnictvo a armáda spolupracovat při vyloďování. Pokud by se dokázali vylodit rychleji a nedali Turkům několik týdnů času na stavbu dalšího opevnění k už existujícím bateriím v kopcích okolo Dardanel, mohlo to vyjít. Němci taky se do toho rychle vložili víc než Britové čekali. Turky podceňovali, ale ti tentokrát bránili svou vlast, měli vyšší motivaci než posádky v Arábii, kde je Arabové nechtěli. Měli německé velitele a taky štěstí na svého tureckého generála Kemala. Než se stal Ataturkem. Churchill měl víc rozumu než generál Haig, velitel BEF na západní frontě, který pořád trval na dalších ofenzivach. Hájil to svým přesvědčením, že německá armáda už jistě kolísá a tak ještě trochu stačí zatlačit. To říkal pořád znovu a znovu po každém debaklu. Inspirace pro některé dnešní analytiky? Churchill považoval rozhodnutí přímým útokem na západní frontě za nemožné, aspoň dokud se nezmění podmínky. Dokud nebudou k dispozici tanky v tisícových počtech a dokud námořní blokáda Německo nevyčerpá nebo dokud se USA nepřidaji k Trojdohode. Současné zprávy o týdnech přetahování o jednu vesnici v polích a bahnu jsou jak víc než 100 let staré titulky. A protože vývoj se neopakuje, ale spíš jde po spirále, jsou dnešní zákopy doplněny drony a kryty palbou samohybných houfnic.

        2. Ona „Gallipoli“ nebyla ani pro Turky žádná procházka růžovým sadem (ohromné ztráty). Bez pomoci Němců by to asi nedopadlo tak, jak to dopadlo.

          1. Ono se dá říci, že „Krymská válka“ v 19. století byl docela zlomový konflikt. Protože tehdy světová supervelmoc Británie dostala řádně na květák od „zaostalého Ruska“, z čehož se následně odvinuly pro Britskou říši velice neblahé konsekvence.

            Dokonce se dá vysledovat jistá podobnost s dnešní zabijačkou v Ruině: jen místo tureckého kanonenfutteru je používán ukrošský. A také to pro „vedoucí světovou supervelmoc“ naší doby – tedy USA a jejich NATO – vypadá na „nevítězství“, když se to řekne hodně jemně.

            1. Z pohledu Britů byla Krymská válka jen další kapitolou tzv. Velké hry, která se v podstatě hrála až do doby než Britové vypadli z Indie.

              1. Ano, ale je celkem velice směšné, jak to celé dopadlo: z tehdejších „velkoherních“ myslitelů, jako byl třeba geopolitik – vlastně zakladatel anglo-saské geopolitiky – Halford Macinder, který začal s teorií „Heartlandu“ alias „Světového ostrova“, tedy EuroAsie, který kdo ovládne, je pánem světa: tudíž zcela zásadní věc anglo-saské politiky bylo, nepřipustit spojení Evropy, Ruska a Číny – v moderní době hlavně Ruska a Číny.

                No a právě to ti USA a Západní pitomci udělali. Dali to toho všechny síly…

                Existuje blbější forma života, než je světožravý Anglo-Sas, křížený s „pravým Američanem“? Těžko pohledat, ve známém Vesmíru.
                😀

              2. Podobne jako kdyz britove zaplatili vzdy ochotnymu a ke vsemu japoncovi ,aby napad Rusko v 1904.
                Rusko zaroven , mel za ukol rozvratit jeste zevnitr
                revoluci, Trocky.
                Velka hra byla jinej nazev na sileny besneni imperialistu.
                Otravny plyny pouzivali na Iran v 1917.
                Co ja vim , Gallipoli nebylo nic jinyho nebo novyho ,
                velitel britu , nejakej lord si poridil velitelstvi daleko od bitvy a strileni ,na svy jachte , na mori…
                Nejdriv pohodli a dychanky na jachte
                a veleni az potom.
                Mozna blokada Turecka mohla poridit vic. Ja nevim.
                Britove taky museli vypadnout z Ciny .
                Prvni „sudety“ a koncentraky , si poridili v Jizni Africe , nacpali tam rychle neco britu a pak kriceli , ze se jim ublizuje. ..A byli z toho ne jedna ,ale dve valky.
                Na vyloupeni zlata a diamantu..
                Taky pospichali na zulukafry.
                Nemocny epidemii nenavistny vztekliny. Na svet.
                Na rozdil vod Hitlera , kterej si umel poridit domaci propagandu , britove a potom usaci byli ,
                medialne sikovny na celej svet..

  10. Proč nastal problém s Ukrajinskou pšenicí až v loni,jak to bylo před tím.
    Turek není vítěz,dělá co může v prvé řadě není na tom hospodářský dobře a navíc to zemětřesení a když je uváděná inflace 30%,tak to vidím tak,že je Erdogan schopen udělat cokoliv jen aby se zachránil.Zas tak inteligentní není,aby věděl,že dlouhodobějším horizontu uškodí Turecku i sobě.
    Digitální měna,může být jen přes dolar a platby třeba mezinárodní,jen přes SWIFT?
    Pokud si zavede digitální měnu Rusko,Čína,Indie a další,není to ochrana své měny?

    1. „Turek není vítěz,dělá co může v prvé řadě není na tom hospodářský dobře a navíc to zemětřesení a když je uváděná inflace 30%“

      Turecká centrální banka včera zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu z 15 % na 17,5 %. Jedná se o druhé zvýšení od června, kdy byla sazba zvýšena poprvé po více než dvou letech.

  11. Turek je prostě jediný, kdo si může po Černém moři plout a může si být jistý, že na něj nikdo nemíří.

    Jeste zbyva jedna moznost. Opacko te rakety, co zabila dva Polaky a prevrhla valnik s obilim… A udelat to v case, kdy jde deda spat…

  12. Jako vsechny nabozenske staty Turecko se rozpada pod rukama.
    Ze by chteli udelat nekomu neco dobreho, neni mozne predpokladat.
    Ani sobe. Parasitujou.
    Po staleti se nenaucili ani upect chleba. Pod zaminkou viry, umi jen napadat
    a nicit jine zeme.
    Ale vrazdit velvyslance a sestrelovat letadla ,atd.na to jsou machri.
    Ale nemohou uzivit svoji premnozenou armadu ..
    Na prikladu dlouhe okupace , uzemi dnesniho Spanelska , jini verici taky bojovali a okupovali a vladli spolu s islamem.
    Spanele maji ted problem, ze je vyhnali..Dostavaji je zpet v milionech rocne.
    Ti verici dnes zase veri a pomahaji ukrovi.
    Ale jini musi byt krute pronasledovani za antisemitismus a rasismus..
    Proc museli nacisti delat veci slozite . Kdyz nepostavili jednoduse
    ty zarizeni u kazdyho vetsiho mesta , proc museli behem valky , neustale po zeleznicich prevazet miliony populace , z cely Evropy , z jednoho konce na druhej ,
    kdyz meli zoufalej nedostatek vseho pro armadu ve valce ,
    pro desitky milionu vojaku a nemeli dost vlaku ani dost paliva, potrebnych k tomu.
    Jak takhle chteli vyhrat valku ,bez dostatecne organizace hospodarstvi ,surovin, potravin atd., a zajisteni vseho je nepochopitelny..
    Vlaky na dopravu milion tun vseho a pro miliony vojaku az k Moskve a zpet ..
    Jak daleko to je?
    Strategie „blitzkrieg“ na nekonecny Rusko a dobyti Moskvy , ze vyhraje valku ,
    byla a je prinejmensim smesna. K smichu, takovy pitomosti uverit.
    Ale zadnej akademik a expert se ani nezamysli, nad tim co tvrdi.
    Nebo chteli elity v pozadi masy germanu a dalsich spojencu jen obetovat?
    Po staleti byli turkove verne sluzky britu, na obetovani. . Hruzna genocida armenu spratelenym tureckem se potlacuje v mediich..
    Jako obetovani japoncu, germanu a italu .
    Staci se podivat na mapu jako moznost meli japonci na Usa.
    Placeni islamove , byli na to aby valcili za penize britu ,vydirane z kolonii.
    A rus navstevoval v prubehu vsechny hlavni mesta v Evrope ,opakovane..
    A zase se chysta rozsireni valky do cele EU.
    Vzdycky jde o obetovani stamilionu ochotnych ..A vydirani bez konce ostatnich.
    Usak si zase budoval a buduje zakladny , za korist z svetovlady dolaru.
    Do jaky miry v ukonceni dodavek obili hralo Rusko , premrstenou duverou ,nevim, ale ceny obili a potravin, stoupnou dle prani elity.
    Trump ma v planu skoncit valku za 24 hod. tim ,ze doda spousty vsech zbrani a stovky miliard ukrovi. Kdyz rus nebude okamzite souhlasit s jeho prikazem.

    1. Sasin, předpokládám.

      Vskutku, jak mohli Němčouři za Třetí říše očekávat úspěch proti Rusku, je mimo racionální úvahy. Jen taková „maličkost“: celou válku „na Východě“ neměli prakticky jinou velkokapacitní logistickou linku než jednu jedinou železniční trasu přes Polsko. Mohli zásobovat armády přes Balt loděmi, až na to, že neměli dost nákladních lodí a z Východního Pruska a Pobaltí nebyly natažené železnice. Výsledek byl tristní: dle výkazů v jednotkách se zásoby munice pohybovaly pod 40% tabulkových hodnot, většinou kolem 20%, výše jen díky šetření na jiných úsecích fronty. Ne že by až tak nestíhala výroba: měli chyby v organizaci a logistice, například se ani nesnažili logistiku zásobování armád na Východě účinně zlepšit.

      Ohledně výroby munice, dokud nebyli už vlastně poražení v roce 1943, a nezačal to organizovat – zcela mimo zavedený systém – Speer, tak civilní Německo žilo sladkým životem, paničky seděly doma na zadku a měly ukrajinské služky – žádné 3 směny v muničkách se nekonaly. Ta jejich „Totalen krieg“ nezačala po tom masovém blbnutí ve Sportpalast, ale až koncem roku 1943, ve skutečnosti masově až v polovině roku 1944, když už bylo na všechno příliš pozdě.

      A to je jenom střípek, je toho mnohem více – celkově se dá říci, že nacistické/Západní žvásty o jejich úžasné organizovanosti jsou snůška keců. Ano, do cirka roku 1943 včetně byli na frontě takticky i operačně lepší než většina sovětských vojsk, ovšem dokud nepřišli o většinu vycvičených vojclů, pak to vzalo rychlou dráhu ke dnu; Wermacht koncem roku 1943 už byl naprosto jiná armáda než v roce 1941, ačkoliv měl nepoměrně lepší výzbroj. Jenže Sovětčíci měli v té době už lepší výzbroj než Němčouři…

      Co se týče Turecka, to je složitější. Ale ať je to jak chce, Turecko jde celkově nahoru ve všech směrech, přes různé „problémy“, zatímco o EUhniji se to říci nedá ani náhodou.

  13. Rusko prodá obilí do Afriky, všechno co pude. Prodá tam pak ropu, co pude. Elektrárny, co pude až
    se z afričanů začnou klubat černí slovani. Nigdo nebude jezdit za prací do jevropy.

  14. Vidlák to napsal velice krásně, ale abych to uvedl na pravou míru – jako Saturnin a dědeček ve slavné knize – je to trošku jinak.

    Předně, Turek nemá hlavní roli – a pokud jo, je to akorát hlavní role malého červíka v ruském zadku. Tedy v otázce přepravy obilí z Ruiny někam jinam. Nikdy mít větší roli nebude, už jenom proto, že Rusko má všechny triumfy v listu a nemusí nic vyložit na stůl, anžto všem hráčům u stolu je předběžně jasné, jak jsou karty rozdané a jak každému z nich padnul či nepadnul list.

    Nalijme si čistého vína: Rusko má absolutní kontrolu nad provozem v Černém moři. Vojenském i civilním, nehne se tam větší vlnka bez souhlasu z Kremlu. Kdyby se nějaká ta „vlnka“ odvážila, přiletí ruské stíhačky nebo něco jiného vcelku ošklivého, třeba 9 Machů 3M22 Zirkon, před kterým nemá vůbec nikdo obranu – tedy pokud by neměl ruský systém S-550 v plné palbě, f kůži na hlínách se stahovací střechou.

    Turecko vedlo s Ruskem 18 válek, z toho všechny prohrálo, i když se léta Turci kochají představou, že asi dvě nebo tři byly vlastně jen plichta. Zahučeli v tom i Žabožrouti a Británie, tedy perfidní Angláni, kteří dodnes básní o boji své lehké kavalérie v té „Krymské válce“ – což nebylo věru nic k básnění, ale strašlivá přesdržková, kde padlo mnoho nadějných mladých absolventů Etonu a Cambridge s ušlechtilými kořeny, tudíž britská Horní sněmovna měla pak léta podstav.

    Že jsou ruští vojáci poněkud obtížnější „komplikace“ než 10 000:1 masakrovaní domorodí obyvatelé s oštěpy – i když mnozí dokázali „nejlepší z nejlepších“ potrápit i těmi oštěpy proti opakovacím puškám, bylo Angličany a celým Západem rychle uklizeno do zapomnění, k jejich další škodě. Snad jediný plus byla jistá zdravotní sestra Flóra Nachtingalová, která na základě této brutální zkušenosti pomohla založit organizaci Červený kříž. Ano, to byla ta bitvička na Krymu. Dle Západních bájí a legend „neprohráli“.

    Když koncem 60. let Amíci vybuzerovali Turecko, aby začalo vyhrožovat tehdejšímu Sojůzu uzavřením Bosporu, sám ministr zahraničí SSSR se dal oficiálně slyšet, že sovětská Černomořská flotila má dost (jaderných) zbraní, aby si udělala průplav kde zrovna chce – akorát že přestane existovat Istanbul, což je taková ta malá chybička, na celé té situaci. Turci se pak dost rychle zklidnili v rozletu…

    Ve skutečnosti, cirka jen 2,5% ukrošského obilí mířilo do chudých zemí – což Rusko slíbilo dodat zdarma ze svých zásob – zbytek je otázka mezinárodního kšeftu. No a ten se postará sám o sebe, protože ber kde ber, kšeft je kšeft. A ruského obilí je přehršel, tudíž wocogo.

    Zkrátka, další „bouře ve sklenici vody“, hystericky vyblázněná žumpami. Dál není vlastně o čem psát, protože situace je nadmíru jasná: NATO je papírový vykradený tygr bez zásob munice, bez těch plechových vozítek a už vůbec nemá nic proti ruskému PVO/PRO ani letectvu. V oblasti Černého moře je to zvláště srandovní: Krym je raketová a letecká pevnost, s dosahem asi 2000 km kolem dokola, takže ruští námořníci, kdyby je to na moři nebavilo, by nemuseli ani vyjet z přístavu. Stačí jim někde v klidu sedět a mačkat ta červená tlačítka…

    Celkově vzato, není to nic proč přerušit „gaučování“. Jak před časem doporučoval sám Vidlák: popcorn a kávičku.

    1. Mně to nepřipadá nějak šokující nebo co. Ty ceny jsou v normálu. V Česku je taky draho. A je to prezidentský pár, historická budova..

    2. Já toho průzkumníka nevolil a celý ten pár mi přijde napůl komický a napůl… hledám slovo… perfidní.
      To ale nic nemění na mém názoru, že prezident republiky by měl slušně bydlet a ta jeho „první soudružka“ by měla chodit slušně oblékaná.
      Myslím ovšem, že zatímco bydlení a péči o prezidenta by měl saturovat stát, ta jeho nána by si měla módu a kadeřníka platit ze svého. Soudruh generál na to má příjmy vysoké dost.

      1. Navrhni vlade G.at ma president to slusny bydleni v palacich a vic penez, vic poskoku a vseho vic nez dost..Radsi vic nez min..
        At ti na to seberou vsechno ,co ti zbylo.

      2. Podle mne, k předpředposlední větě – je tam skoba. Sice je těch oslavných foto všude hafo, ale v porovnání s jinými dámami ze světa ve stejném postavení ta chvála šmajdá. Nejen odění, ale i chování. Takový prapodivný mix. Moc mi to připomíná to rčení – jak bych to uděllal kdybych to uměl. vy to přece musíte umět rozlišit. Bohužel/bohudík.

  15. Mám takový trochu hloupý dotaz – a čím chce UA ty své výhrůžky zajistit? Oni snad ještě mají nějaké válečné loďstvo? Nebo že by svými pobřežními děly potopili úplně kohokoliv na libovolnou vzdálenost?

    1. Plovoucí drony, plovoucí miny… když mohli dojet ke Krymskému mostu, mohou dojet i jinam. I Ukrajinci mají rakety s velkým dostřelem a uměli potopit i ruský křížník. To bude hrát roli.

      1. Jeden. Na začátku konfliktu. Osobně si myslím, že kromě těch min, které by zatopili i Turkovi, toho moc nemají. Dronů podle mě nemají nazbyt, to už by jinak most na Krym zřejmě nestál vůbec. Ale třeba se pletu.

        1. „když mohli dojet ke Krymskému mostu, mohou dojet i jinam“

          No ceho se tu jeste dockam. To uz muzu klidne chodit na seznam.
          To si fakt nekdo mysli, ze tam ty mini drony dopluly z Odesy jen tak?
          Propomina mi to, jak tenkrat sestrelili par dronu na Kremlem a zapadni analytici se predhaneli, ze ruska PVO nestoji za nic, protoze je to z hranic Ukrajiny par set kilometru.

          Staci jenom trochu premyslet.
          Jak tam ty drony tak blizko dostat? Proste je nejaka civilni lod pusti do more pobliz, a po nejake dobe je dalkove aktivuji.
          Rusko odpiskalo obilnou dohodu, a tak Ukrajina provedla uz drive pripraveny utok, protoze bez obilne dohody by to jaksi neslo.
          Zadna raketova veda to neni.
          Ukrajinci se dostanou presne tam, kam je Rusove pusti.
          A obilna dohoda je poustela az prilis blizko, proto je s ni taky amen.

          1. K těm dronům nad Kremlem:
            Ví někdo, odkud je vypustili? A kdo? Tyhle typy se dají vypustit z louky za vesnicí a celý cirkus vejde do větší dodávky. Ale jak se dostala ta dodávka tak blízko k Moskvě? A kdo ji tam dostal?Tam nějak informace divně utichají.

            1. Vypustili je pry z nejakeho parku.
              Jak se to dostalo tak blizko k Moskve?
              To podle me nebylo nic tak tezkeho, zvlaste pokud se jednalo o nejake „civilni“ typy.
              Jestlize uteklo do Ruska par milionu Ukrajincu, tak tam maji urcite par primichanych banderovcu.
              No a ti pak na sebe nabali pak mladych a neklidnych Rusu a mame tu onu slavnou ruskou osvobozeneckou armadu.
              V Syrii jim Obama rikal „umirnena opozice“.

      2. K potopenému křižníku Moskva: kdo ví.

        Dle poměrně hodnověrných zvěstí jim tam blafla raketa z PVO/PRO systému S-300 v silu, od toho tak muničák dělostřelecké munice. Sice to prý uhasili, ale loď nabírala vodu a při vlečení se potopila. Není to nepravděpodobné: protože to léta tahali od moře do moře, od severních končin do jižních, a samotné ty změny teplot se podepisují na stárnutí raketového paliva; dle šeptandy byly ty rakety dávno zralé na likvidaci. Což je prý důvod, proč o tom drží hubu.

        Samozřejmě, mohl to být i šťastný zásah bájnou ukrošskou protilodní raketou – ale proč ji tedy už nikdy více nepoužili, když jim to fungovalo? Ruských loděk tam pořád jezdí mraky, přes to že po zničení ukrošského loďstva není žádný důvod k námořním operacím – mimo cvičení sil.

        Nemohu si pomoci, přijde mi to jako typická ukrošská „Pěremoga“.

        1. Dobrej povsim ..K situaci.
          Prave ted se zavadi vsude digitalni mena.
          Ta slouzi k totalni registraci vsech a poslouzi predevsim na zmereni uhlikove stopy ,kazdeho…
          Kdo ma vetsi stopu , jako treba dobytek dneska , kterej se rusi ,
          tak nedostane , nebo dostane mene moznosti si potraviny
          v dostatecnem mnozstvi koupit.
          Ohrozuje pocasi na planete..Kdyz ma porad hlad.
          /Deti ve skolach ohrozujou ,musi se pro ne topit v zime, napriklad/…
          Nebude mit ani na vydaje , na bydleni ,na ucty atd.
          To je vo tom , ze nikdo nepotrebuje bydlet a mit strechu nad hlavou
          a bude stastnej , ze dostane jeden rohlik za den..
          Jenom dobytek a populace sveta ohrozuji pocasi na zemi.
          Kone maji asi vyjimku na budouci dopravu..
          Ty co maji soukromy jachty , palace vsude na svete ,soukroma letadla, neustale v tisicich cestovaci vlady ,
          ty neohrozujou , nemuzou ohrozovat at udelaji cokoliv ,
          protoze tu digitalni menu zavadi , na to zlepseni pocasi ..
          Napr. Sorosove jim podobni casto navstevuji osobne Washington,
          aby zabezpecili plneni jejich planu na nas..Sou zase kvoty.
          Ani valka a velke zbrojeni, atd. pocasi nemuze ohrozovat..
          Naopak ubyvaji populace a potraviny.
          Stiznosti budou brzy zakazany cenzurou.
          Nebezpeci rozsireni konfliktu , nejmin do EU , se zase zvysuje ,
          kdyz rus picne do nejaky lodi ,v Cernym mori , ktera se tam octne nahodou a nebo umyslem , kde rus nakazal , ze zadna lod ted nesmi..

        2. Ja zas slysel ze pluli jako na prehlidce, bez aktivovanych systemu. Za starych casu by za neco takoveho kapitana povesili…

          1. Kdo ví, jak jsem už napsal…

            Sice by člověk řekl, že něco takového, jako plout s vypnutými systémy v bojové zóně se nemůže stát: ale máme příklad britského Sheffieldu z argentinsko-britské války o Falklandy/Malvíny z roku 1982. Tam si úžasní „páni moří“ klidně vypnuli rušící systémy proti protilodním raketám, jelikož dělali nějakou přiblblou revizi či co – no a přiletěl je navštívit Argentinci vypálený Exocet.

            Námořnictvo je také druh armády, tam je blbství normální.

        3. Nepochybuji, že znáte fyziku výbuchu granátu. Ve standardním pojetí jde o extrémně vysokou rychlost hoření výbušniny za prudké přeměny pevné/kapalné výbušné látky na obrovský objem plynu. Tím pádem stejně extrémně rychlý nárůst teploty a tlaku v něm, který způsobí explozi.
          Když bouchne sklad munice, podle způsobu uložení jde o sérii takovýchto výbuchů – explozí (exploze je právě to prudké uvolnění a rozlétnutí natlakovaného plynu do všech stran, nesoucího s sebou například střepiny pláště, ev. jiné věci. To je jen faktická poznámka pro čtenáře, čímž je samozřejmě nepodceňuju).
          A následný požár, kde hoří to, co exploze dokáže zapálit. Neexploduje jen granát s už skutečně překročenou životností, ten jen bumsne nebo prudce shoří, někdy pořádně ani to. Raketové palivo je co do ev.exploze či hoření paralelní záležitost. Lhostejno, jak silná , protože ty výbušniny, pokud je granátů/hlavic dost, se postarají o zábavu samy.
          Pokud by byla platná verze, kterou uvádíte, musel s sebou ten křižník tahat mimořádně starou munici. Pokud ano, šlo by pak o značný ruský šlendrián. Pokud ne, roztrhlo by jej to jak hadr.

          1. V tom nemáte úplně pravdu – většina výbušnin totiž hoří relativně pomalu a relativně blbě – třeba TNT – tritolem – lze normálně topit v kamnech. Semtex (směr pentritu a hexogenu) je těžké zapálit, a hoří čadivým plamenem, pomalu. K výbuchu to potřebuje rozbušku nebo vysoký gradient tlaku/teploty. Co naopak hoří velice rychle a dobře, jsou střeliviny. A dále: dělostřelecká munice stárne velmi málo a pomalu – proto se mohou válečně používat granáty vyrobené ještě v 50. letech. Jiná věc jsou rakety na pevné pohonné látky – to je nebezpečné svinstvo, podléhající stárnutí a rozkladu, které může být velice nebezpečné pro pouhou manipulaci.

            Dle šeptandy se jim samovznítilo raketové palivo ve přestárlé raketě systému S-300 Favorit, která byla v nabíjecím karuselu. Údajně k tomu došlo tak, že dosavadní předpisy nečekaly tak rychlé stárnutí – ale bylo tomu „pomoženo“ právě tím dlouholetým nasazením křižníku Moskva od polárních moří po tropy, kdy mezní změny teplot značně stárnutí (rozklad) raketového paliva urychlily, že to nikdo neočekával… navíc důstojníci prý požadovali výměnu raket už předtím, s ohledem na výše zmíněná nasazení a změny teplot, a bylo jim řečeno, že ještě tahle akce…

            Možné to je. Stejně tak je možné, že Ukroši měli šťastnou ruku s protilodní střelou nebo že Britanistánci použili nějaký nový bojový podvodní dron…

            1. A nestalo se něco podobného na kursku nebo na jiné ruské ponorce ? Nejsem armadní znalec, ale i tam jim přece při manipulaci blaflo nějaké torpédo z kterého unikalo palivo.

              Možná to byla podobná situace…

              1. Jak je vlastně poháněn ten dvojitý protiběžný šroub na torpédu? Nějakým stlačeným plynem, nebo spalovacím motorem se zásobou vzduchu v nádrži? (bubliny) Nebo je torpédo „na baterky“ ? Něco jsem zaslechnul i o setrvačníku…

                1. Ty novější jsou asi na baterky.
                  Alespoň mi to tvrdili Rusové při návštěvě ponorky C-189.
                  Ty „dalekonosnější“ budou mít zřejmě nějaký druh raketového paliva s okysličovadlem.
                  No a Poseidon má jaderný pohon. Ale ten je poněkud většího rozměru.

                  1. Přesně tak. Ta ultrarychlá torpéda jsou z hlediska pohonu v podstatě „podvodní rakety“. Třeba superkavitační „Škval“, ten používá raketové palivo, a navíc také zmíněný tepelný rozklad peroxidu vodíku s manganistanem, kterým se generuje tlaková pára, unikající na „čumáku“ torpéda z trysek, která zajišťuje ten superkavitační efekt.

              2. Oficiální verze katastrofy ponorky Kursk je, že došlo k úniku koncentrovaného peroxidu vodíku z prasklého tělesa torpéda, došlo tím k rychlému požáru a explozi tohoto torpéda, od které po pár sekundách vybuchla všechna ostatní torpéda v té přední torpédové komoře.

                Ruské námořnictvo reagovalo pak stažením těchto torpéd s peroxidem vodíku z výzbroje – takže na tom asi něco pravdy bude. Dále došlo k „zemětřesení“ ve velení a znovuvybudování záchranných prostředků, do kterých do té doby nešly skoro žádné peníze.

                Konspirační teorie praví, že došlo k čelní srážce s NATO ponorkou. Není to úplně vyloučené, jelikož v těch letech tam jak Britové, tak Amíci hodně slídili…

                Jo, jinak principem pohonu těch peroxidových torpéd je tepelný rozklad peroxidu vodíku s manganistanem, většinou vápenatým. Kromě torpéd se to používá také k pohonům turbočerpadel pro staré raketové motory, třeba von Braunova válečná raketa A4/V2 to měla právě takhle. Existovaly i pokusy o peroxidové pohony ponorek, ale celkově, je to dost nebezpečná záležitost…

                Dnes se většinou používají jiné principy, třeba elektrický pohon torpéd – protože jsou baterie s velkými vybíjecími proudy a na svůj výkon lehké elektromotory s permanentními supermagnety z prvků vzácných zemin, třeba neodymovými.

                1. Ještě jsem chtěl dodat, že při katastrofě Kursku spolupůsobilo více příčin: jak se ukázalo při vyšetřování, hlavní roli hrála „výletní atmosféra“ na ponorce, měli tam údajně čínskou delegaci, a všechny tlakové dveře mezi sekcemi byly v totálním protikladu s předpisy otevřené dokořán – takže když to bouchlo, tlaková a tepelná vlna okamžitě pozabíjela většinu posádky až na zadní sekce.

                  Kdyby tomu tak nebylo, ponorka by to velice pravděpodobně přežila…

                2. Ovšem mě tvrdil jeden švédský hydrobiolog, že podle norských podvodních mikrofonů došlo ke srážce s jednou ponorkou a druhá ponorka na Kursk vystřelila torpédo. To bylo údajně důvodem pro to, aby se trup Kursku rozříznul ve dví, aby nebyly vidět stopy po vniknutí torpéda.
                  Může to být samozřejmě dezinformace nebo metafora.

                  1. Už z prosté pravděpodobnosti je to „poněkud překombinovaná verze“. Ne jedna, ale dvě ponorky NATO na scéně?

                    V té oblasti je celkem malá hloubka a všechny ruské lodě měly zajisté puštěné sonary, kromě toho tam byly sonarové bóje shazované vrtulníky atd. Probíhalo cvičení, jedno ze zadání bylo právě „vyhledávání cizích ponorek“, kde Kursk měl dělat cílovou ponorku.

                    V malé hloubce je skoro nemožné velké jaderné ponorky skrýt – ani Británie, ani USA nemají malé dieselelektrické či AIP ponorky, které by v takových mělkých vodách mohly operovat mnohem úspěšněji.

                    Odpal torpéda a jeho pohyb ve vodě se nedá skrýt, bylo by to nahrané všemi ruskými hydrofony v oblasti. Prostě je to úplná blbost…

                    Navíc, i ta případná srážka s cizí ponorkou je silně nepravděpodobná – protože Oskar II, tedy Kursk, je skutečně obří ponorka, hned po ruské Akule/Tajfunu největší co kdy byla, a její dynamická síla při srážce i v malé rychlosti by menší ponorky významně poškodila či dokonce potopila hned na místě.

                    Není třeba vymýšlet ujeté konspirační teorie, když lidská blbost vše zajistí dostatečně katastrofálně. Takové věci se stávají: třeba Britům se potopila bitevní loď „Hood“ po zásahu granátem s Bismarku, jen díky tomu, že posádka neuzavírala pancéřové protivýbuchové přepážky mezi dělovými věžemi a skladem munice a střelivin. Proč? Jelikož to byli idioti, dosahovali tak údajně vyšší rychlosti střelby, jak se při cvičeních líbilo admiralitě…

                  2. A ještě, tahle „švédská“ historka je pitomá ještě v dalším: Kursk, jako většina ruských jaderných ponorek, se liší od těch Západních či přímo amíckých jednou důležitou věcí: je dvouplášťová. Vnitřní tlaková část nemá hydrodynamické tvary, ale „tlakové tvary“, tj. je to válec s kulatými vrcholy, případně dokonce – jako u ponorek „Lošarik“ – propojené pancéřové koule. Na tom je namontované zařízení, jako třeba raketová sila, balastní nádrže a podobné věci a pak další, také hodně pevný, ale ne tlakový, plášť.

                    Výsledkem je obří odolnost proti zásahům torpédy nebo minami, dokonce tak vysoká, že normálním torpédem to potopit nejde. Loď to přežije… je potřeba více torpéd.

            2. My měli naši katedru v Doubravicích (to je mezi Pardubicemi a Semtínem) o patro níž pod bouchačkami – katedrou výbušnin… No, konec nostalgických vzpomínek, to já jen proto, že kousek od baráku se chodilo v rámci studia bouchat do „jámy“, takže nějaké mi ještě zůstaly. Že se tím TNT teda dá topit, ok, nemám pretenze 🙂

              Mám ale na mysli, že konvenční výbušná nálož v granátu či hlavici, poté, když je příslušným způsobem (tzn. ne pokaždé klasickou zápalkou, ale nějakou roznětkou) iniciována, prudce shoří. Prudce tím hořením – redoxrakcí vznikne velký objem plynu. Takže to pak detonuje potažmo exploduje – vybuchne to, což je smyslem té zbraně.

              Tam mířím. Každý granát/hlavice, je-li iniciována, tak to křusne. Na tom místě se stane přesně to stejné, jako na místě, kam by to dopadlo po výstřelu. Pokud bychom chtěli být co nejpřesnější, na jednu stranu by tam sice chyběla kinetická energie střely, na druhou by tam zase navíc bylo to hoření pohonného paliva. Což by na podívané přidalo, jde ovšem o děje mimo samotný výbuch zbraně, tedy to, proč byla vyrobena.
              Jestli měli na lodi munici, jejíž část byla zasažena hořením raketového paliva, jsou pak dvě možnosti. První, že nic moc, protože zasaženo té munice bylo málo. A druhá, že by to křižník roztrhlo jak ten hadr, protože kdyby tam toho bouchlo víc, bylo by to stejné, jako by na něj dopadla mnohačetná palba.

              Je tu ale někde diskuse na téma síla slov. Vy máte v textu, že blafla raketa a od ní muničák. A z toho jsem se odpích, reagoval jsem na „sílu“ slov – blafl muničák. Tehdy by to totiž směřovalo spíš k verzi hadr. Otázkou ale samozřejmě je, co to znamená ten „muničák“, neboli jakým způsobem a kde je ta munice uložena. Patrně (neboli jistě) je to za příslušných bezpečnostních opatření.
              Ve výsledku ale vámi popisovaná verze bez jakéhokoli sporu má svoji míru pravděpodobnosti. Shořelo palivo, což zasáhlo příslušný počet munice. Takový počet, který pak způsobil to, k čemu došlo…

              1. Hm, redoxrakce…,
                to slovo zní pomalu tak tajemně a vědecky, jako když sem tuhle kdosi pro příklad vzniku CO2 dal reakci při výrobě železa z rudy a přidal k tomu „tajemné“ znaménko ∆. Což znamená rozdíl či změnu něčeho. Čehokoli. Informátor webu tam jen nechal tu deltu, sice asi netušil, co to označuje, ale prostě tam vypadala frajersky. V uvedeném případě šlo o změnu entalpie (což jsem si při pohledu na ten zápis hned uvědomil, jelikož na takové věci jsem opravdu, ale opravdu dobrej 🙂 ), což ovšem se vznikáním toho oxidu při reakci nikterak nesouvisí. Naopak to souvisí s tím, že dotyčný to vobšleh na internetu zrovna tam, kde byl vzorec uveden právě včetně té tepelné bilance. Aby to celé dávalo smysl, pod takto zapsaným vzorcem se ta entalpická změna číselně uvede, tzn. ∆H = tolik a tolik J. Ale to už tam nedal. Možná už mu to přišlo zbytečné… 🙂
                Abych se ale vrátil na začátek, jde samozřejmě o redoxreakci, taky oxidačně redukční reakci, kterou hoření je. Že jsem tam to „e“ nedoklep je tedy jasným důkazem, že já to nevobšleh!! 🙂

                A že se teda v tom opravném přídavku komentáře o tom tolik rozepisuju, ona na mě ta nostalgie přece jen dejchla. Takže jsem se rozpomenul, jak právě studenti bouchaček si furt o tý entalpii a reakčním teple vyprávěli a my na to, že ať se neposerou, protože u nás to taky počítáme. A ať koukaj šlohnout aspoň trochu nějakýho azidu…

                  1. A co říkali? Doufám, že něco pěkného. Zrovna jsem si přečet od Alefa, že to sice nemyslí osobně, ale jsem příšerná existence, tak rychle sem s nějakou chválou!

                    1. No, já nevím vlastně, jak přesně se tyhle věci dějou (dějí), ale je fakt, že to předcházelo o pár minut tomu, jak píšete… A v ničem menším než v televízi, je tu někde v diskuzi na to odkaz..
                      Nevěnoval jsem se tomu až tak, zaslechl jsem jen takovou zmínku- génius.
                      Jo a pak ještě.. nepoterte se (teda v originále tohle znělo sprostě, ale jen proto, že to Koller citoval)

      3. když mohli dojet ke Krymskému mostu
        .. by mě zajíalo, jestli je třeba nějaká „mírová“ loď s obilím nevzala na půl cesty.
        jak tak západní „humanitární“ organizace obvykle dělávají …

          1. Protože podezření na tenhle způsob přepravy k útoku je velmi vážné, tak „zěrnovaja sdělka“ skončila – vlastně přesně v termínu. Nová smlouva nebyla uzavřena. Navíc pro „hladovějící černoušky“ zbylo 1,8% vyvezeného objemu obilí. Zbytek sežrala prasata v EU nebo se to přimíchalo k evropskému obilí tak, aby obsah pesticidů a plísní nepřekročil normy zde používané.

              1. Však to je tak nějak v rámci chyby: před hodinami jsem někde četl, že je to asi 2,5%, jak jsem napsal. Prostě je to marginálie…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *