20 července, 2024

Tribuna

Volná diskuse na jakékoli téma


4 821 thoughts on “Tribuna

 1. Doporučuji: Extrémně zajímavý rozbor důsledků DEI („diverzita, rovnost a inkluze“).

  Delší, ale stojí za to pozorně přečíst. Přispěje k porozumění, z jakých ideologických základů vycházejí ničitelé školství a k čemu to vede.

  https://kispep.wordpress.com/2024/07/11/gaius-baltar-proc-dei-nici-letadla-a-hospodarstvi/

  Ochutnávka:

  „Tyto problémy způsobily to, co lze označit za eskalaci důsledků v moderních ekonomikách. To znamená, že čím jsou ekonomiky vyspělejší, tím citlivěji reagují na chyby a neschopnost – a tím větší důsledky to má pro ekonomiku jako celek. To platí i pro konkrétní úkoly.

  Úkoly, které vyžadují kreativitu a schopnost vypořádat se se složitostí, jsou pro vyspělou ekonomiku důležitější než jiné úkoly.
  Tyto úkoly jsou citlivější na chyby než jiné úkoly – a důsledky chyb v nich jsou pro ekonomiku větší.
  Nejdůležitější složkou každé ekonomiky jsou lidé. Žádný „systém“ nemůže nahradit nedostatek kvalifikovaných a vynalézavých lidí. Jednoduše řečeno – konkurenceschopnost a udržení moderních ekonomik závisí především na třech věcech:

  Správné vzdělání pro správné lidi, a to v potřebném množství.
  Správný výběr lidí pro vynalézavost a složitost úkolů.
  Správné pobídky pro správné lidi, aby o toto vzdělání a práci usilovali.
  Nyní si položte otázku – jak jsou tyto tři otázky řešeny v západních ekonomikách?

  Otázky vzdělání a pobídek spolu souvisejí a pravděpodobně se jimi budeme zabývat v některém z dalších esejů. Nyní se podívejme na konkrétní důsledky pro vyspělou ekonomiku.

  The bleeding edge (na samém vrcholu technologického vývoje)

  Vývoj technologií „bleeding edge“ vyžaduje velmi speciální lidi. Nestačí být jen chytrý, analytický a vzdělaný. Rozlousknutí složitých problémů vyžaduje neustálé nestandardní myšlení a neustálé rozhodování o tom, kam se vydat dál. Vyžaduje také mimořádně specifické dovednosti, které ve většině případů vycházejí pouze ze zkušeností a vybudovaných znalostí v oboru.

  Úkoly Bleeding edge mají velmi malý potenciál zaměstnanců. Čím jsou obtížnější a specializovanější, tím menší je jejich zásoba. Z tohoto důvodu jsou bleeding edge technologie velmi citlivé na výběr. Vezměme si extrémní příklad. Spojené státy v současné době provozují několik programů vývoje hypersonických raket, včetně programů ARRW, HACM a Mayhem. Tyto programy se zatím nevyvíjejí dobře. Metoda spočívala v zapojení několika společností z různých koutů světa v naději, že někdo přijde s funkční raketou. Jak velký je nyní v USA počet talentovaných lidí, kteří jsou schopni navrhnout a postavit skutečnou hypersonickou střelu? Nevím, ale vím, že je malý. Možná je to dvanáct lidí, nebo osmdesát lidí, nebo možná víc. Nejsou to stovky ani tisíce lidí.

  Pro konstrukci tohoto systému nebo systémů by byla správná následující metoda: Najít a získat lidi z této skupiny a nepřibírat nikoho mimo tuto skupinu. Umístit tyto lidi někam, kde mohou v klidu pracovat, a poskytnout jim potřebné zdroje a dosažitelné cíle. Americké letectvo to neudělalo. Místo toho rozdělilo programy všude možně a do koncepčních a návrhových procesů zapojilo stovky nebo tisíce lidí. Obrovská většina zaměstnanců pracujících na těchto programech bude z jiných zdrojů a projekty budou řídit profesionální manažeři, kteří budou trávit svůj čas signalizováním ctností a zasahováním do několika málo skutečně kvalifikovaných lidí. Plán spočívá v tom, že namísto náboru malé skupiny skutečných talentů a ponechání jim volných rukou se použije přístup založený na bombardování nasycenosti: Zapojit všechny lidi a utratit všechny peníze!“

  Ano, autor popisuje cestu DO PRDELE, po které radostně kráčíme a jednu z hlavních příčin, proč nás v předhání v technologiích Čína.

 2. Riziko používání elektronických strojů. Musk vyzývá k osobnímu hlasování ve volbách pomocí papírových hlasovacích lístků
  00:32, dnes

  Hlasování by mělo probíhat pouze na papíře, protože jiné možnosti s sebou nesou rizika.
  Na své sociální síti X to uvedl americký podnikatel Elon Musk.
  „Elektronické hlasovací přístroje a cokoliv zasílané poštou jsou příliš riskantní. Musíme nařídit hlasování pouze s papírovými hlasovacími lístky a osobně,“ stojí v prohlášení……..
  https://strana.today/news/468282-ilon-mask-prizval-k-lichnomu-holosovaniju-v-ssha-s-bumazhnymi-bjulletenjami.html

 3. Podle poslance ODS Pavla Žáčka: „Historické výklady, které nejsou kontrolovány vládou, lze označit za bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku.“ Dovoluji si tedy doporučit Vaší pozornosti vládou zcela nekontrolovaný životopis Ludvíka Svobody od Jiřího Fidlera „Symbol Ludvík Svoboda“
  Skvělá kniha, plná odkazů, bez moralizování a ideologického nátěru jakéhokoli druhu. Autor zároveň uvádí na pravou míru i práce různých pseudo historiků, kteří se v posledních letech snažili špinit památku tohoto statečného muže, opisujíce jeden od druhého, aby vyvolali zdání seriózní práce se zdroji.
  Opravdu doporučuji, stojí to za to.

 4. Z AK:

  Zelenskyj vyzval Trumpa, aby oznámil svůj plán na rychlé ukončení války na Ukrajině. ❗
  „Pokud Trump ví, jak tuto válku ukončit, měl by nám o tom říct dnes. Pokud existují rizika pro ukrajinskou nezávislost, pokud ztratíme státnost, chceme na to být připraveni, chceme to vědět,“ řekl ukrajinský prezident v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

  Tak popirani je pryc, hnev pomalu odezniva, zaciname smlouvat…

  A to video… zda se mi to nebo v tech ocich vidim zablesky strachu?

 5. Dnes Vidlák kousavě, ale velmi přesně uvádí důvody, proč by se ČR a zejména Semtín mohly ocitnout vysoko na seznamu možných cílů pro menší jaderný útok. Dovolil bych si k tomu přidat ještě 2 důvody.
  Málokdo nasirá toho medvěda tak dlouho a tak intenzivně, jako politici současné vlády.
  Zároveň se tytéž strany (jmenovitě pan Vondra) postaraly o to, že nemáme prakticky žádnou protivzdušnou obranu. Nic, nula! Není potřeba superraketa Zirkon, stačila by 50 let stará SCUD a bylo by vymalováno. Velikost kráteru, který by zbyl po Pardubicích nebo po východní části Čech, by závisela pouze na fantazii a míře nasrání ruské generality.
  Děkujeme!

  1. Čistě z mého hloupého pohledu, přijde mi to, jako nakopnout jezevčíka, který mě hryznul do holeně. Prvně by se člověk otočil a v rychlosti zhodnotil, co na to jeho páníček. Když raťafáka kopne do úsměvu.

   Jinak pro spoustu lidí zde asi věc známá (pro mě obecně též).
   https://www.navoine.su/novosti/15556-chto-takoe-chastota-149200-volga.html

   Frekvence , kde se ukrajinští nenacisté, proti své vůli násilím (a nejen ti) naverbovaní mohou dovolat „bílé vlajky.“ V jednom videu na YouTube nejmenovaný pán z Dněpropetrovska o tom mluvil, prý těch frekvencí je více, vojáci ty nejznámější znají a banderovské velení se k tomu chová hůře než G.Husák vůči „Svobodné“ Evropě. Blokované radiostanice na ony frekvence byl jen začátek. Z odposlouchaného rozovoru jsem získal pocit, že u východnějších Ukrajinců je neskutečný zájem, že by se i v osmdesátých letech hudební rádio „LAXMBERK“ mohlo jít zahrabat.

   1. Na ruských TG jsou výpovědi různých ukrajinských zajatců. V jednom z nich vojáci uviděli svého bývalého kolegu – živý, zdravý, nakrmený, nezmlácený, nemučený. Celá jednotka se vzdala – vyslali průzkumníka se vzkazem, že se chtějí vzdát a ten domluvil únikový koridor, kde je chránili ruské drony.
    TG Ukrajinky, která se oklikou dostala do RF, protože její manžel byl zajat. Manžel byl propuštěn na svobodu, už spolu rok žijí v RF, manžel pracuje a ona jako dobrovolník organizuje setkání manželek a přítelkyň, které se nějak dostanou do RF, s drahými polovičkami, toho času válečnými zajatci.

 6. Bude to Orbán, kdo zprostředkuje mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou?

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-orban-navstivi-poprve-od-ruske-invaze-ukrajinu-pisi-financial-times-255024#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  Maďarsko bude předsedat EU a vypadá to, že by mohlo mít pro své iniciativy v nové situaci po volbách ve Francii podporu.

  Orbán mluví s Putinem, nasadili mu za to psí hlavu a vypadá to, že se to bude hodit a on může být ten, kdo sklidí za svou prozíravost, předvídavost, schopnost orientovat se vavřín. V protikladu k těm, kteří se těšili na dovolenou na Krymu.

  1. Re: Admirál

   O čem chcete mírově jednat?
   Situace musí dospět do bodu, o němž tu píšu asi tak dva roky. Zelenského budou chtít zabít jeho „zemljaci“. Úplně všichni.

   Zemljak značí v srbochorvatštině i v ukrajinštině totéž – krajan, člověk spřízněný nejen jazykem.

   1. I v případě, že dojde k „domácí zabijačce“, bude nutné zprostředkovat jednání.

    Orbán bude ideální. Na druhou, pokud v USA usedne v Bílé chýši Trump.

    1. Re: Admirál

     Nerad vám kopu do báboviček, ale Trump je jen trapná šachová figurka. Neudělá nic, co nedostane na papíře.
     Dobrá – doba se změnila. Neudělá nic, co nedostane služebním mailem. Má chování ratlíka přivázeného k betonové boudě řetězem č. 6. Pokud je přivázaný, je mistrem světa a přilehlého okolí. Pokud ho odvážete, peláší do boudy, nebo rovnou k páníčkovi.

     1. Možná je „figurka, ale v jiných rukou. Jiné ruce = jiné cíle. Nečekám nějaký obrat, ale mírné zlepšení.
      Orbán je Trupův člověk, tudíž je nasnadě, že by to mohl být on, kdo zvát ke stolu.

 7. Tady pro změnu lomí rukama Aktuálně Šafaříková.

  https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/spotlight-news-katerina-safarikova-babis-orban/r~731be91a377211efa1910cc47ab5f122/

  Předpovídá, že se k uskupení připojí Národní fronta Marine Le Pennové. Pokud Národní fronta Marine Le Pennové bude vládnout Francii, tak paní by Šafaříková měla v lomení rukou PŘIDAT. A pisálkové by měli přestat psát, že „Babiš opustil frakci EP, kde měl vliv a odchází někam, kde vliv nebude mít“.

  Dodává, že „Viktor Orbán by nešel do nejistého podniku, proto předpokládám, že se jim podporu podaří sehnat,“
  To samé se dá říct o Babišovi.

   1. Jo, jo. Jak to říkal ke stejnému jménu, myslím R.Uzel.

    „Ááá, dobrý den, Vás si pane dobře od posledka pamatuji. Pane MUNDA…“

 8. Přebráno z

  https://www.michalapetr.com/

  Tak Ivan prý zavedl nad Černým mořem bezletovou zónu.

  https://www.kp.ru/daily/27601.5/4952050/

  Политика
  28 июня 2024 9:15
  Американским дронам не место над Черным морем: Минобороны России сделало последнее предупреждение США
  Белоусов поручил Генштабу внести предложения по реагированию на провокации США над Черным морем

  Hmmm, soudruh Bělousov se s tím přestal srát.
  Řekl bych, že se to blíží populárnímu nápisu
  !!! POSLEDNÍ VÝSTRAHA PŘED POPRAVOU !!!

  1. TASS už má odpověď z Pentagonu. Že si budou lítat kde uznají za vhodné.
   https://tass.com/world/1810171

   Tisková mluvčí Sabrina Singh:
   „We continue to fly, sail and operate in international waters and international spaces where the laws allow,“

   she said when asked to comment on Russian Defense Minister Andrey Belousov’s order to the General Staff to draft proposals on response to US provocations involving drone flights over the Black Sea.

   1. Laban napsal:30 června, 2024 (11:35)

    I můj jmenovec Vyskočil, zvaný Vyskoč, pochopí rozdíl mezi:

    Letáním
    „WASHINGTON, 28. června /TASS/. Americké válečné letouny a bezpilotní letouny budou nadále létat v mezinárodním vzdušném prostoru, kde to zákon umožňuje, uvedla náměstkyně tiskového tajemníka amerického ministerstva obrany Sabrina Singhová.“

    A naváděním raket
    Podle US armádního manuálu k obsluze MLRS/MARS, (lahůdka: 285 stran v angličtině, zde v PDF), který osobně podepsal generál Paul Van Riper, je třeba k provedení útoku systémem MLRS/MARS, a k jeho údržbě a zásobování, nejméně 16 vysoce vzdělaných důstojníků různých profesí, a ještě početnější personál vojenských techniků a členů obsluhy.
    Díky pokroku v elektronice, od doby vydání manuálu generála Van Ripera, je pravděpodobné, že “vysoce vzdělaní důstojníci” už nahrávali operační data nutná k provedení útoku MLRS z jiného místa než z hangáru, možná i z USA.
    Nicméně střední technici a obsluha MLRS nemohou pracovat na dálku, tak daleko robotizace ještě nepokročila. “Obzvláště obdařený ukrajinský zelený tupec” tak zbytečně nechal zlikvidovat jak obsluhu, tak údržbu, tak zásobování MLRS, řádově 20 až 50 maturovaných techniků, nebo vyučených mistrů technických oborů. Kolik z nich bylo Ukrajinců se můžeme jen dohadovat.
    https://www.michalapetr.com/

   2. Re: Laban

    Jedna věc je, co hlásá soudružka, druhá věc je reálný svět. US dron dostal sprchu už nejméně jednou. A dokonce v doprovodu filmového štábu.
    Není důvodu mu ji poskytnout zdarma vícekráte.

    1. Úloha těch dromů, které dělají jejich provozovatele přímými účastníky konfliktu, je jasná. Ať jsou kde jsou, je víc než rozumné je vyřadit ze hry. Teď jen jde o to, jak chlapci a děvčata udělají.

  2. Proc se Ivan opet nasira, kdyz doted trestal utoky na sve uzemi primo grandiozne?
   *
   A tu se z lesních kdesi skal
   stařeček nevídaný vzal:
   „Vstaň, mé pachole, běž, je chvat,
   vezmi ten zlatý kolovrat:
   v královském hradě jej prodávej,
   za nic jiného však nedávej
   nežli za mozek“.

  1. Josef původní napsal:27 června, 2024 (5:59)

   Obsah branné povinnosti a druhy vojenské činné služby
   (1) Branná povinnost je povinnost státního občana České republiky (dále jen „občan“) plnit úkoly ozbrojených sil České republiky (dále jen „ozbrojené síly“); zahrnuje povinnost občana podrobit se odvodnímu řízení, vykonávat vojenskou činnou službu a plnit další povinnosti stanovené tímto zákonem……
   https://www.senat.cz/doc2html/467451598/index.html

   Když můžou z ciziny volit, budou z ní platit ČT? Kolem poplatků samé otázky
   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Kdyz-muzou-z-ciziny-volit-budou-z-ni-platit-CT-Kolem-poplatku-same-otazky-757527

 9. A koho vybereme my

  Prasklina v polském atomu

  ……Korejci jsou však mezi uchazeči bezkonkurenční – jejich jaderný megawatt stál jen 2,9 milionu USD.
  Je 4,5krát levnější než Američané a
  3krát levnější než Francouzi.
  Navíc dodávají investice včas a nabízejí dobré podmínky financování, o čemž USA nechtějí vůbec mluvit.
  O Rusku, které má nejnižší náklady (2,5 mil. USD/MW), nelze hovořit, neboť bylo vyloučeno v přípravných fázích……
  https://myslpolska.info/2024/06/20/pekniecie-w-polskim-atomie/

   1. Admirál napsal:
    26 června, 2024 (22:42)

    Pane Admirále, já taky

    Přece nesmíme projíst budoucnost našich dětí a vnuků.

    …..„Výroba oceli elektrickým obloukem je ekonomická pouze tam, kde je dostatek, spolehlivé elektřiny s dobře rozvinutou elektrickou sítí. Elektrická síť napájená pouze přerušovanou elektřinou z větrných turbín a solárních panelů by nesplňovala podmínky….
    https://vlkovobloguje.wordpress.com/2024/06/27/konec-offshorove-industrializace/

 10. Když Marková vedle píše o všehoschopným kazišukovi našeho školství Bekovi, tak pro poetický duše, který tu ještě snad sou, to vodlehčím tak, že opíšu Starce z archivu mně milýho blogu, v kterým si už dlouho se zájmem udiveně čtu, neb se nestačím divit myšlenkám, názorům a taky humoru mých tehdejších blogových přátel … takže si dáme:

  Stařec a básničky aneb jak básničky už nepíšu.

  Na SVVŠce sme měli takovýho nemastnýho/neslanýho profesora na občanku, a protože nás profesor nebavil, natož občanka, tak každej se při jeho hodinách věnoval všemu možnýmu, jen né jemu a občance.

  A protože to byly krásný telecí léta (to sem ale ještě tenkrát netušil), tak sem psal holkám básničky… ale vony se mi na ně nějak nechytaly. Asi sem vypadal nešťastně až ták, že mi napsala jednou moc hezká a už docela po všech stránkách vyvinutá spolužačka, že když ji napíšu hezkou básničku, že se mnou pude před odpoledním tělákem na pivo… no co co, my tenkrát měli odpoledne tělák a tu polední pauzu sme trávili v nedaleký nálevně skoro všichni (ač to bylo přímo ředitelem zakázaný) a …a taky skoro všichni hulili, asi proto sme měli blbý známky z těláku a to i ti, co nakonec šli na peďák dělat tělocvik.

  No a jednou tak nešťastně sedím v lavici při tý vobčance a úkosem z profilu pozoruju tu vyvinutou spolužačku, když mi na rameno zaťuká ten neslanej/nemastnej a prej: … proč si nepíšu do sešitu poznámky?“ A já jak sem byl z toho jejího profilu paf, tak sem tu jeho občanku samozřejmě vůbec nevnímal a tak mu povídám, že: “píšu, ale špatný básničky, který se holkám nelíběj!“ To ho evidentně rozhodilo a udiveně se mě optal: “ …a proč nepíšete tedy dobrý básničky(u nás ve škole se zásadně vykalo), co by se holkám líbily“ a … a úplně bez hysterie a v klidu ode mě odešel.

  Tohle sem asi potřeboval, protože mě to, přátelé, tak nakoplo, že se vysmahl na ten její už docela dmoucí profil básničku během minuty a … a světe div se, to psaníčko se nestačilo u tý krásný holky ani ohřát a už přes celou třídu kejvala, že tedy na to pivo se mnou pude.

  Jenže hada sem si hřál na prsou, tu básničku si taky v nestřeženým okamžiku přečetl můj mnohem ztepilejší kamarád a klidně si v tý hospodě přisedl k nám. Mě si ani nevšiml, zadíval se tý hezký holce do těch jejích krásnejch vočí (a kdyby jen tam!!!) tak hluboce a něžně jí pošeptal: …“ hele, mně by úplně stačilo, bejt už jenom tou spojkou „a“ před tím jeho „až“ a … a vona, přátelé, věřili byste, jako v transu vstala, nechala mi to svoje nedopitý pivo, von vlastně taky, ale skoro už vypitý a spolu odešli.

  Vod tý doby sem už žádný geniální básně nepsal, dával sem si totiž už bacha!

  A ptáte-li se, co to bylo za básničku, no co bych nenapsal, když to někomu z vás ještě pomůže, klidně si tu básničku i s tou kamarádovou“ spojkou „a“ vemte taky:

  S l z a

  Stéká ti slza po tváři
  a
  teče
  a
  teče
  a
  teče
  .
  .
  .
  až … jak rád bych chtěl být tvou slzou

  P.S.
  No co co, všem holkám se to tenkrát líbilo … jenže smetanu slízl někdo jinej, jak se mi stalo v životě ještě mockrát … bohužel!

  1. To jsem ráda, že jste zpátky a díky za pěknou vzpomínku. Básnění mi nikdy moc nešlo, ale básničky mám ráda.

  2. Dobrý den, blbíši, to je dost, že jste se ozval 😃
   Jéje básničky… pak taky kytara, táboráky, to už dnes asi není…

 11. Tady se myslím najdou odborníci úplně na všechno, tak bych se dovolit p.t. ctěného publika zeptat, jestli je tohle normální praxe – před časem zasáhli/potopili jemenští Húthiové v Rudém moři nákladní loď:

  https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-svet-husiove-potopili-reckou-lod-40477008

  jako ilustrační obrázek je tam záchrana posádky US námořnictvem – námořnící odcházejí od helikoptéry na palubě letadlové lodi.

  Akorát je u toho takový divný detail – US personál ma buď přilby bez brýlí nebo brýle s čirými zorníky. Ale prašiví civilové mají všichni nasazené přilby nikoliv s tmavými, ale vyloženě černými zorníky a postupují v řadě tak, že se dotýkaji/drží toho, kdo jde před nimi.

  Zvonka to vyzerá, že jim američané „zavázali oči“, aby neviděli nic z té lodi, na kterou je evakuovali.

  Podle originální americké zprávy:

  https://www.cusnc.navy.mil/Media/News/Display/Article/3808514/us-navy-rescues-crew-from-vessel-struck-by-houthis/

  byli z potápějící se lodi nejdříve dopraveni na loď USS Philippine Sea (CG 58) a pak na hlavní USS Dwight D. Eisenhower (CVN 69). To je ta kocábka, na kterou Húthiové stříleli tak úspěšně, až se rozhodla utéct – a dodnes není jisté, zda jen tak preventivně, nebo dostala i nějaký zásah.

  Je ten „pytel přes hlavu“ u civilů na vojenské lodi zcela standardní opatření, nebo je možné, že zrovna na téhle konkrétní by mohli vidět něco (=poškození?), co se nesmí dostat na veřejnost?

  Nic směroplatného jsem k tomu nevyšťoural, jen pár obrázků z jiných záchran na jiných lodí a tam si většinou usměvaví zachránění trosečnící potřásají rukama se zachránci a koukají do objektivů. Ale to nemusí nic znamenat, válečná loď při plnění bojového úkolu může mít jiné bezpečnostní standardy.

  1. Jen pro doplnění ten jeden jiný obdobý příklad – před lety zachránila americká válečná loď (USS James E. Williams) v Perském zálivu dokonce íránské námořníky (tedy vlastně přímo nepřítele) – a ti jen zmokle sedí na palubě a koukají bez jakéhokoliv omezování v rozhledu:

   https://abcnews.go.com/blogs/politics/2012/08/u-s-navy-rescues-iranian-mariners-from-ship-on-fire

   No, možná se ta bezpečnostní opatření za poslední roky zpřísnila… a nebo že by opravdu, ale to přece ne, sv. Foltýne ochraňuj nás, skutečně na palubě Eisenhowera bylo něco, co se nedá snadno odstranit a nikdo to nesmí vidět?

 12. „Historický okamžik“. Ukrajina oficiálně zahájila rozhovory o přistoupení k EU“
  Doufam, ze Ukrajinu, jiz se podarilo splnit podminky boje s korupci, do EU vezmou co nejrychleji.
  A ze to bude doopravdy historicky okamzik, jez bude v ucebnicich dejepisu zapsan jako pocatek rozpadu EU.

  1. Čas od času sem na Tribunu zabrousím, jestli náhodou nepsal Blbíš, mám jeho povídání ráda, a teď tady vidím Váš dotaz. Tak se k Vám taky přidávám 😉

   1. I já se připojuji. Ráda bych si zase něco od něj přečetla. Doufám, že důvodem jeho nepřítomnosti nejsou zdravotní nesnáze, ale třeba pobyt na pěkné zahraniční cestě.

 13. Řešení je jednoduché – vypadněte odsud.
  Narovná se pracovní prostředí, narovnají se mzdy i zákonná pracovní doba.
  Tyhle lidi dělají za pakatele a 12h denně, protože nemají nic, než ubytovnu a igelitku. Čech za ten pakatel stejnou práci dělat nemůže, protože by to jeho rodinu, při českých cenách všeho, neuživilo.
  Já chápu, že z českých výplat se dá na ukravině žít, jako král, ale nás to poškozuje stejně, jako tzv. syřani poškozují Německo.
  Stát potřebuje peníze na valorizaci důchodů našim lidem, takže zastavit výplaty všemožných dávek a podpor přijde vhod. Celkově to České republice přijde vhod, nepřechovávat na svém území vojenské zběhy, vlastizrádce a neukrývat tady válečné zločince z Oděsy a jiné podobné.
  https://www.novinky.cz/clanek/domaci-ukrajinci-se-v-cesku-dostali-do-pasti-nemaji-platny-pas-a-na-ukrajinu-pro-nej-nechteji-40477054

  1. Teco napsal:
   23 června, 2024 (11:43)

   Možná se pletu, ale je to typické alibistické chování.

   …..Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) opakovaně prohlašoval, že uprchlíci s dočasnou ochranou se nemusejí bát, že by je Česko na Ukrajinu nuceně vracelo.
   I oni však musejí mít platný cestovní doklad, kde mají dočasnou ochranu uvedenou, v opačném případě jim hrozí pokuta, nebo dokonce vyhoštění. Ukrajinci dlouhodobě pobývající v Česku zase potřebují doklad pro jednání s úřady a prodlužování platnosti svých pobytů…..
   https://www.novinky.cz/clanek/domaci-ukrajinci-se-v-cesku-dostali-do-pasti-nemaji-platny-pas-a-na-ukrajinu-pro-nej-nechteji-40477054

   Slušní, kteří pracují, odejdou, ale kdo přijde s platným pasem, nebo bez dokladů?

   Druhá migrace Ukrajinců. Máme se na co těšit. Prominenti. Až válka skončí
   22.06.2024 7:53 | Komentář

   Mírový summit skončil. Nezměnilo se nic. Vypadá to, že Volodymyr Zelenskyj zůstane v Kyjevě, dokud si pro něho Putinova vojska nedojdou. Co bude pak? Ukrajinci se dají do pohybu. Ale tentokrát ti, kteří mají důvod. Ti, kteří drželi ukrajinský režim u moci. Politicky aktivní. A politiku budou ovlivňovat i tady. Jenže to není všechno. Naopak odejdou ti, kteří tu byli jenom kvůli válce. Máme se na co těšit…..

   ….. Tím se dostáváme k pointě. Čeká nás další vlna přílivu ukrajinských uprchlíků. Spolu se Zelenským budou utíkat všichni, kdo jeho režim pomáhali držet u moci. Oficíři, politruci, náhončí, propagandisté, aktivisté, novináři, nacionalisté i banderisté, všichni „kdo budou mít proč“. Budou prchat před čistkami, které skoro jistě proběhnou…..
   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Druha-migrace-Ukrajincu-Mame-se-na-co-tesit-Prominenti-Az-valka-skonci-757293

 14. Dnes je rocni vyroci Prigozinova pochodu.
  Zastavil se pod Moskvou a mel dve moznosti: bud pokracovat a stat se carem, anebo se obratit a promenit se v mrtvolu.
  V najivni vire v dohodu se obratil.

  1. Ale blbost.

   Prigožin někomu naletěl a vydal se na pochod v domnění, že celá země povstane a budou se k němu přidávat, až do Moskvy dojede jako Duce a lid mu složí moc do rukou.

   Když mu došlo, že v tom zůstal sám a lidé ho sice stále mají rádi, ale v téhle avantýře ho nepodporují, tak se raději dohodl.

   A kdyby dohodu dodržel, stáhl se do Běloruska nebo Afriky a nepromenoval se po Rusku jako by se nic nestalo, tak tu mohl být dodnes (a žít si třeba v té Africe jako král).

    1. Stridor: Neměl podporu. Nepřidali se k němu Duma, gubernátoři ani generálové. A pokud dohoda o ukončení vzpoury měla podmínku de facto milosti výměnou za odchod do exilu, návratem do Ruska dohodu porušil jako první. Co čekal, že bude létat letadlem po Rusku a letectvo mu ty sestřelené stroje promine?! Mohl odejít třeba do Afriky, obklopit se tam svými lidmi a potom by měl šanci přežít.

     1. Tohle nebyla kabinetni intrika podle Rycheckeho, Jelcin podporu dumy take nemel a stacil mu jeden tankovy prapor.
      Zde tahla na Moskvu cela armada, milionovy Rostov ji vital kvetinami a posadky otevrely sve brany. Za Putina se postavilo jen par velitelu, kteri zatarasili cestu nakladaky a nechali na ni vysypat pisek 🙋
      Z Moskvy utekly desetitisice cinovniku, Putin sam se zdekoval do Petrohradu.
      Prigozin byl schopny udelat cisty vojensky puc a obsadit Kreml a ministerstva.
      Ale nebyl vojak a zvitezil v nem obchodnik, co si mysli, ze se vzdy dohodne. Tentokrat ale podcenil vysi sazek.

      Prigozin NARUSIL, nikoliv porusil dohodu, o ktere nevedel, a sice, ze rychly postup Rusu a mozny pad Ukrajiny neni v planu, a to ani jedne ze stran.
      Jiz po nekolikate tu opakuji, ze o Ukrajinu nejde, denacifikace a demilitarizace je nesmysl.
      Ale na tom nezalezi.
      Vsiml jste si toho, ze zapadni masmedia Prigozinovu smrt nijak neakcentovala a nevyuzila ji proti Putinovi? Proc? Protoze se Prigozina bali a byli velmi radi, ze zmizel ze sceny. Zasluhou Putina, ktery je vypocitatelny a hraje dohodnutou hru.
      Tohle je zamerna tahanice a vyhlaseni o setreni zivotu a ochrane Donbassu jsou manipulace s verejnym minenim. Tam uz je vice mrtvych, nezli za celych osm let pred SVO.
      Je to velmi spinava a na dlouhou dobu planovana hra, kterou chtel Prigozin svym entuziasmem narusit. Coz nepochopil a tim padem mu ani nedoslo, ze bud se stane carem, anebo umre a chybne si myslel, ze jde o obchod, kde je po licitaci dohoda vzdy mozna.

       1. Na ministerstve obrany sa demonštratívne likviduje toxické dedičstvo predchádzajúceho neúspešného tímu: Belousovove okázalé výlety a informačné akcenty majú za cieľ obnoviť dôveru vojenskej triedy vo vedenie. Výraznou udalosťou bolo odovzdávanie vyznamenaní wagnerovcom námestníkom ministra obrany, a to najmä v predvečer výročia Prigožinovej vzbury, ktorú ešte aj teraz mnohí označujú za „pochod spravodlivosti“, po ktorom je v krajine mimoriadne vysoký dopyt.
        Zdroj: Rybar

      1. Stridor: Nemyslím, že by ve velkém moderním státě, ať na Západě nebo Východě, stačilo obsadit nějakou budovu k převratu, i kdyby dokázal obsadit ministerstvo obrany, neznamenalo by to, že ho na většině základen budou poslouchat. Problematiku převratů podrobně popsal Luttwak ve své knize Státní převrat. Jak bylo mnoho převratů v rozvojových zemích po dekolonizaci v 60. letech, kde někdy stačilo obsadit pět budov v hlavním městě jedním praporem, ale s rostoucí složitostí státu pravděpodobnost úspěchu převratu prudce klesá. Mainstrem i alternativa věštily mnohokrát převrat v různých zemích v tomto století a minimálně v 95 % z toho nic nebylo.

       1. Ufff…to jste tedy nakopl obrovske tema, Manueli!
        Vyjadrim se proto jen v bodech, a to aniz bych oponoval, budu rozvijet:
        – z Prigozinovy vzpoury me zaujal jen jeho bod obratu. Kdyby pokracoval, MOHL se stat carem. Kdyz se obratil, MUSEL zemrit. Tohle nechat usnout v ramci jakesi dohody si Kreml nemohl nechat libit, ani dovolit: ponizeni a ukazka deravosti rezimu byly prilis intenzivni a zjevne.
        – Lutwaka jsem cetl, presto poznamenavam: neexistuje statni prevrat, ktery by nebyl rizen a dotovan ze zahranici. Nepocitam do toho dynasticke prevraty, kdy Fridricha III. svrhne jeho bratr, budouci Karel II.
        Sem patri i Prigozinova vzpoura, kdy by moc zustala uvnitr oligarchicke rodiny a prevrat by byl „dynasticky“.
        – Pred Uralem zije 95% obyvatel, tedy slozitost rizeni je omezena na RELATIVNE malou oblast. A Prigozinova bezproblemova vitezna „rostovska“ cesta skrze centralni ruskou cast ukazala, ze sance na prevzeti pred-Uralu tu byla.
        Sibir by padla sama, pokud by ovsem nedoslo k zahranicni intervenci, jak to zname od ceskych legii.
        – Zapad prosel v moderni dobe historickou smyckou: z feudalnich statu se staly konstitucni utvary a pozdeji demokraticke republiky, ktere se ovsem navraci k feudalnim pomerum (jen misto lenniho pana nastoupi korporace).
        Proc je Rusko vudcim elementem stavajicich zmen?
        Protoze feudalni system rizeni nikdy neopustilo a melo ho tedy „pripraveny“.
        Plosna a vyrazna autokraticka rozhodnuti je schopno udelat bez vyrazneho odporu obyvatel- viz kovidova opatreni, o kterych se nam v Evrope ani nezdalo.
        To se tyka vyse uvedeneho bodu o moznem „dynastickem“ prevratu Prigozinove.
        *
        To jsou hlavni body, na ktere jsem si vzpomnel v ramci vaseho prispevku.
        Bylo by jich mnohem vice, ale jako nastrel to takhle staci.

        1. Stridor: Alternativní historii minulého roku už ověřit nijak někde, takže se tady názory různí. Pokud věříte, že mohl obsadit Moskvu, protože předtím většina Rusů v Rostově nechtěla začít občanskou válku, vyvrátit takový názor nejde. Navíc všichni se můžeme jen domnívat,když se moc neví o průběhu vyjednávání se zapojením Lukašenka a Jevkurova. Potom každý píše to, co považuje nejpravděpodobnější ale jistotu nemá. Nepřemýšlel jsem o Sibiři, ale jen o několika velkých městech vojenských základnách před Uralem. Progožin mohl určitě vyvolat víc chaosu, poničit štáb armády v Rostově, kdyby chtěl. Myslím, že vývoj posledních několika desítek let vede k tomu, že vyvolat chaos je čím dál snazší, ale uchopit moc čím dál obtížnější aspoň v případě vojenského převratu. Proto se to obchází metodou barevné revoluce. Vláda v době internetu a mobilů těžko utají i nějakou menší vzpouru nebo sabotáž. Sabotéři potom už předem chystají divadlo pro média a je to vlastně důležitější než hmotné škody. Informační doba naopak převrat ztěžuje, když nestačí obsadit rozhlas, vyřadit vysílač atd. A odpůrci převratu se můžou hned svolat.

         1. Samozrejme tonemam ze sve hlavy, jde o stripky poznamek z blogu vojaku, vojenkoru a analytiku.
          Ta hypoteticka uvaha ovsem plati i reciprocne: nelze rici, ze Prigozin by nemohl uspet.
          Signifikantni ovsem je, alespon dle meho: dobrovolne predani Rostova, absence obranne fronty proti Wagnerovcum a miziva loajalita z Moskvy uprchnuvsich cinovniku. Tyhle tri veci snad za fakta povazovat muzeme.
          Zajimaji me hranice legitimity Putinova rezimu a rad bych se vyvaroval obou extremu: ma NEOCHVEJNOU podporu vs. rezim je na spadnuti.

          1. Re: stridor

           Máte nějaké tušení, s jakou vozbou pílil Prigo do Stalíícy?
           Já vám napíšu asi tolik. Na jeho pochod by úplně stačily dvě salvy z baterie Solncepjoků. Buratino totiž funguje i uvnitř aut. Jedna salva na čelo kolony, druhá na její týl. Není nic zranitelnějšího, než vojenská kolona na silnici.

           Nechcete se vrhnout na spisovatelskou dráhu? Že byste třeba napsal dalších 30 dílů majora Zemana…, byl by od vás na chvíli pokoj…

 15. Dnes na Kydech velmi pěkný příspěvek Vidláka k vrchnímu dezinformatorovi Foltýnovi. Připomenu, že to je ten „expert“, který před dvěma lety tvrdil v TV NOVA, že nikdy neslyšel o tom, že by sestřelená raketa mohla spadnout na zem. Fakt odborník 😁

 16. !!!!!!!!! VÍTEJTE V ABSURDISTÁNU !!!!!!!!!

  https://byznys.hn.cz/c1-67335560-kostrukcni-chybou-vagonu-to-nebude-rikaji-k-nehode-regiojetu-v-pardubcich-cd-otestovaly-stejny-typ-vagonu?utm_source=centrumHP&utm_medium=financebox&utm_term=position-1&utm_campaign=HnFinance

  Vagón, který se doslova rozpadne při nárazu z rychlosti 30 km/h, je podle Ojrosoudruhů v naprostém pořádku.
  To je něco podobného, jak ty kolapsy řídících jednotek motorů na kamionech, které taky nikoho neserou.

  Že by mohla taky být ta údajná nárazová zkouška úplně na 3,14-ču, protože vůbec nezachycuje realitu při nárazu, to nikoho nenapadne, protože „TAK TO NENÍ!!!“

  TVL, já už fakt nemůžu. Lokomotiva prakticky nepoškozená, za ní rozpáraný vagón se ČTYŘMI mrtvolami a všechno je na pohodu.
  Kdo nezažil, neuvěří…

  1. Podívejte se na to takhle:
   1. Nárazová zkouška, jejíž výsledky jsou uvedeny v charakteristice vozu, se provádí před nastartováním sériové výroby vozu na vzorku, který ještě voní novotou.
   2. Proč by ČD dělala svou, když výsledek může opsat ?
   3. Jak se rozjela výroba, tak nastal tlak na snižování nákladů – 10% -15% v prvním letech, pak stačí 2-5% ročně. Část snižování nákladů jde i za materiálem. Tak se ubírají milimetry na průměrech, poloměrech, délkách a tloušťkách. A když už to nejde, tak se třeba použije materiál nižší kvality.
   4. Každý výrobek má svou životnost, po kterou výrobce ručí za to, že charakteristiky daného kusu výrobku stále zodpovídají těm uváděným.
   5. Po repasi se nic netestuje, zákon to nevyžaduje. Výrobce nemá zájem, protože repasí se zbavil veškeré odpovědnosti.

   Takže za neštěstím jsou podepsáni všichni, ale nikdo nebude stíhán. Když se rozhlédnete, tak podobné uvidíte téměř všude.

   Ještě před 20-30 lety by po jednom samovznícení elektromobilu všechny vozy dostaly červenou a byly staženy z provozu. V německém městě teprve po pátém požáru elektrobusu na parkovišti místní MHD, (oficiálně bylo označeno samovznícení jako příčina) se dotyční zodpovědní pracovníci rozhoupali a stáhli elektroautobusy z provozu,
   Několik případů, kdy zcela autonomně řízený automobil Tesla způsobil nehodu, dopadlo u soudu stejně. Odsouzena je osoba, která auto měla řídit, ale řízení předala „umělé inteligenci“. Výrobce Tesly dál vyrábí a prodává bez úpravy softwaru.

 17. Aniž bych chtěl cokoli předpovídat, naznačovat nebo dokonce tvrdit, dovoluji si upozornit, že se blíží 80. výročí jedné z největších vojenských akcí v dějinách lidstva, operace Bagration.
  Rusové milují výročí svých vítězných bitev.

  1. Re: Tom

   Já bych řekl, že asi opravdu největší, nicméně nejsem ani historik, ani znalec jiného druhu, který by o tom mohl vynášet zasvěcené soudy.
   Nicméně do pohybu šlo na sovětské straně ke 4 mega vojclů, což je pro mne docela nepředstavitelný počet, protože všem těmto kouskům musíte dát denně nažrat, napít, vybavit je municí a pohonnými hmotami.

 18. Doplněk k Admirálově reportu. Nejen soudruzi mají problém, nýbrž i Zelňákovo království spěje k problémům.

  https://t.me/MediaKiller2021/13075

  zkopírováno z

  https://www.aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=14&t=5&sid=97cb2b08dc2d81c632139e464ce4ee9f&start=19960

  Default Ukrajiny se blíží: dohoda se soukromými věřiteli o dvouletém odkladu splátek dluhu vyprší v srpnu 2024. Všichni doufali, že během jednání věřitelé přistoupí na další restrukturalizaci dluhu, protože Ukrajina nebude schopna v létě 2024 své dluhy splatit.

  Ukrajina se však zatím nedokázala dohodnout s držiteli 20 % dluhopisů na restrukturalizaci 20miliardového dluhu. Věřitelé odmítli návrh Kyjeva na snížení hodnoty dluhopisů v cizí měně o 60 % a navrhli snížení o 22 %. Zde se však na naši stranu postavil MMF, který prohlásil, že by to vedlo k nesplnění klíčových dluhových závazků. Ukrajinské ministerstvo financí také navrhlo spustit nouzový nástroj, jehož splátky by mohly začít až po roce 2027 a závisely by na tom, zda Ukrajina splní cíle v oblasti daňových příjmů stanovené MMF.

  Bylo oznámeno, že jednání budou pokračovat, a šéf ministerstva financí Marčenko očekává, že budou úspěšně uzavřena do 1. srpna. Nicméně ukrajinské eurobondy v důsledku absence nových dohod klesly najednou o 1,5 centu.

  Pokud k platební neschopnosti skutečně dojde, bude to pro nás již třetí „technická platební neschopnost“ za posledních deset let. V důsledku války se v zemi nahromadil neudržitelný zahraniční dluh, a pokud nebude uzavřen, bude ukrajinská ekonomika čelit celému souboru standardních důsledků státního defaultu: odlivu kapitálu, devalvaci hřivny a hospodářské recesi. Vláda bude dále snižovat sociální výdaje – důchody, přídavky a dávky. Ceny porostou, životní úroveň se sníží a podniky skončí.

  A Vladimírkovi stačí pouze usednout na lavičku – na tu Vency Flašky raději ne-éé, točit na prstech mlýnek a oddat se slastnému nicnedělání.

 19. Kedmi říká, že západ má hluboký systémový problém a že Rusko nemusí spěchat.

  https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/kedmi-putin-ve-vychodni-evrope-nespecha-vize-pad-zapadu-je-za-dvermi/

  „Pokud jde o Spojené státy, i zde, jak řekl odborník, existují velmi velké problémy. Dva z nich jsou zásadní. První je politická krize neuvěřitelných rozměrů, která se od vzniku Spojených států ještě nestala.

  Vládnoucí elita země, stejně jako společnost, jejíž zájmy reflektuje, je dnes rozdělena přesně na dvě části a ty se už spolu nemohou smířit. Jediným východiskem z této situace je naprosté vítězství jednoho politického pólu nad druhým.

  V tomto případě nelze dělat kompromisy, poznamenává Kedmi. Republikáni a jejich příznivci nebudou akceptovat vítězství demokratického kandidáta v nadcházejících prezidentských volbách a demokraté zase nebudou souhlasit s tím, že vyhrál republikán.
  Tento rozpor může podle odborníků vyřešit pouze ulice. Podle politologů už žádná jiná metoda řešení současné politické krize ve Spojených státech neexistuje. K rozpolcení došlo, když začalo trestní stíhání Donalda Trumpa.

  Dalším velkým problémem Spojených států je rostoucí státní dluh. Náklady na jeho obsluhu, tedy platby úroků, tento měsíc převýšily výdaje země na vojenské potřeby. Brzy půjde na tuto položku lví podíl z celkových rozpočtových peněz.

  Navíc samotná rychlost růstu tohoto dluhu je zarážející. Tento parametr přidává bilion za bilionem s alarmující pravidelností. Nelze tedy vyloučit, že v blízké budoucnosti každých pár měsíců vznikne bilion nových dluhů.

  Tohle nemůže trvat dlouho. Americké vedení bude muset tuto finanční bublinu vypustit, a to bude mít katastrofální důsledky pro celou zemi. Pokud americká vláda ztratí nástroj na vydávání dolaru, začne bezprecedentní krize.“

  Člověk z čtení Kedmiho textu nemůže mít radost. Ať se nám to líbí nebo nelíbí, žijeme tam, kde žijeme a budeme ti, kdo ten průser zaplatí, nikdo se nás ptát nebude. A k tomu reálně hrozí, že ten spor přeroste v jadernou apokalypsu a co bude po tom, proti tomu bude středověk údobí rozkvětu.

  1. Re: liška

   Jedna věc je, čím vám soudruzi krmí uši, druhá věc je, kde je pravda.
   Kvalifikované odhady ztrát Wagnerovců v Bachmutu jsou odhadovány, resp. spočteny ZÁPADNÍMI neziskovkami na cca 5 000 kusů.
   A pindy o chození na ryby jsou dobré tak pro ukrácké plátky typu Seznam.cz.

   Pokud chodí soudruzi mordovat civilisty do ruského týlu, ještě bych těm jejich bajkám věřil. Pokud tvrdí, že jen tak hala bala vyčistí za noc protější zákop, anebo půlku obsazené vesnice, tak to opravdu nikoli. Tak to dnes, v době pohybových čidel, infrabrýlí a termokamer opravdu nefunguje.

     1. Co Vy víte, jestli je to Žena. Tedy ve Vašem omezeném a konzervativním chápání bytost vznešená a zasluhující úcty za pečování a oddanost poslání plození.

   1. Targus: Fungovalo to na začátku války v době bočních útoku na kolony. Na souvislé linii fronty jsou možnosti infiltrace omezené. Zákopy se obklopují minami. Uvádíte počty ztrát žoldáků ale bez vězňů. Trestní prapory ztratily možná dalších 20 000 mužů, i kdyby na jednoho člena elitní jednotky v Bachmutu padlo 5 vězňů, pořád je to pro AFU nevýhodné.

 20. Mluvčí ministerstva zahraničí k závěrům současné konference G7 v Itálii:

  „G7 nereprezentuje svět. Těchto sedm zemí tvoří pouze 10 procent světové populace; jejich podíl na globální ekonomice rok od roku neustále klesá; dokonce i dohromady přispívají ke globálnímu hospodářskému růstu méně než Čína; a jejich ekonomický agregát v paritě kupní síly již překonaly země BRICS. Skupina G7 se již dávno odchýlila od původního účelu koordinace pro stabilitu v globálním ekonomickém prostředí a stále více se stává politickým nástrojem k udržení nadvlády USA a Západu. Klade svá vlastní pravidla a rozhodnutí nad účely a principy Charty OSN a mezinárodního práva a ztratila schopnost reprezentovat svět a důvěryhodnost mezi mezinárodním společenstvím.“

  http://us.china-embassy.gov.cn/eng/lcbt/wjbfyrbt/202406/t20240617_11437317.htm

  Někdo si asi říká, že toho mistrování ze strany Západu už bylo tak akorát.

 21. Zdar přátelé.
  Doufal jsem, že po volbách do EU a vyhlášení předčasných voleb do parlamentu, se ve Francii konečně něco změní. Marně ☹️
  Jak konzervativní pravice (Republikáni), tak Zemmour odmítli spolupráci s M. Le Pen. Naprosto nechápu! Oni budou dál setrvávat v nějaké pseudomorální póze (s MLP se nemluví, to by o nás ošklivě psali v novinách), místo aby společně zachránili Francii! To je prostě hrůza😡
  Pozitivní je snad jen to, že my v ČR evidentně nejsme jedinou zemí, kde progresivní aktivisté, média, neziskovky, „umělci“ a na ně napojení politici rozeštvali lidi tak, že jejich vzájemný odpor je i tváří v tvář hrozícímu kolapsu pořád ještě silnější než pud sebezáchovy.
  Asi nezbývá než konstatovat „Dobře nám tak!“ ☹️

  1. Nevím, zda máte nějaké bližší informace z Francie, ale takhle z dálky jsem zaznamenal několik korekcí:

   – Zemmour spolupráci odmítl, ale jeho stranická kolegyně Marechalová (mj. neteř rozhádaná s tetičkou MLP) a i další z vedení (snad až na jednoho všichni nově zvolení europoslanci) jsou pro, Zemmour to zdá se projede – možná mu zůstane jeho strana, ale její voliči půjdou za silnějším psem

   – u Republikánů to naopak byl jejich předseda (Eric Ciotti), kdo se chtěl spojovat s MLP, ale širší vedení to odmítlo. Po téměř operetních peripetiích (zabarikádoval se v sídle strany, nakonec byl odstaven, ale kontrola twitterové účtu strany mu zůstala, snad i nějaký soud rozhodl, že jeho odvolání je neplatné a zůstává předsedou dál…) to vypadá podobně jako se Zemmourem. Strana si může říkat co chce, ale její voliči asi přejdou do jednotného šiku za MLP….

   Podle jakéhosi modelu (ani ne průzkumu) zveřejného ve Financial Times (za paywallem) to vypadá, že z 577 jednomandátových obvodů pro parlamentní volby vede Macronova strana ve 3 (slovy „třech“) obvodech, všechny mimo kontinentální Francii. Republikáni vedou v jediném obvodu (nejbohatší pařížský okrsek). Zbytek vede buď LePenová (362) nebo sjednocená levice (211). Předpoklad pro účast ve druhém kole voleb – makrónky dostanou šanci v 41 obvodech (a republikání v celých 3). Samozřejmě to takhle nemusí reálně vůbec vypadat, ale bude to nejspíš zábavnější než celá olympiáda…

   https://x.com/RnaudBertrand/status/1801947916720103796

   1. Hmm, pro makaróna je to možná jediná šance, jak z celého toho průšvihu vybruslit. Po prohraných volbách možná rezignuje a stáhne se do nějakých předem připravených dobrých pozic… a že má na rukou krev, a to dokonce i svých vlastních spoluobčanů? Ech, kdo by si na to vzpomněl a řešil takové prkotiny…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *