22 června, 2024

Tribuna

Volná diskuse na jakékoli téma


4 727 thoughts on “Tribuna

 1. Ledový šok

  Arktické mrazy zasáhly ovocné stromy. Jak jsou na tom sadaři? Co odolného pěstovat?

  Přesto že sadař Petr Schauer přišel o osmdesát procent úrody, musí se se situací vyrovnat. Nechce být závislý na státu. Mimochodem ministr zemědělství Výborný slíbil na začátku sadařům kompenzace ve výši 300 milionů, aby ti co jsou na tom nejhůře přežili.
  Škody jsou něco přes miliardu. Nakonec se na pěstitele úplně vykašlal. Petr Schaurer od státu nic nechce. Chce, jen aby mu nebyly házeny klacky pod nohy neskutečnou byrokracií, která likviduje mnoho malých pěstitelů a chovatelů.
  V rozhovoru se také dozvíte praktické rady, jak zachránit ovocné stromy před zmrznutím a spoustu dalších cenných rad nejen pro malé zahrádkáře, ale i pro konzumenty. Red-Pa

  https://www.youtube.com/watch?v=EY034d7Gn-s&t=14s
  Podnětné.
  Doporučuji.
  Díky.

 2. Politická satira, která vlastně vůbec není legrační:
  Prezidentu Pavlovi zazvoní telefon, volá švýcarská prezidentka kvůli mírovému summitu k válce na Ukrajině:
  Viola Amherdová: Čau Péťo, doufám, že v červnu dorazíš, bude to určitě super!
  PePa: Ahoj Violo, samozřejmě, že dorazím a vezmu si parádní uniformu.
  V.A.: Na to se vykašli, hlavně přivez ty skvělý šunkový chlebíčky, ať máme nějakou mňamku na večer.
  PePa: A proč mám jídlo vozit zase já?
  V.A.: Neboj, každý něco přiveze. Eman dovalí ty jejich bagetky a i když Putin nepřijede, ukecala jsem ho, aby nám poslal kaviár a vodku. Nadlábnem se, popijeme a bude pohodička.
  PePa: No, počkej Violo. Chápu, že se dobře najíme a zachlastáme, to je OK, ale co bude s Volodimirem?
  V.A.: O Zelenáče se nestarej, ten vydrží víc než my dva dohromady. Hlavně musíš být potom ráno fit, bude společné focení!
  PePa: Na to si ale opravdu musím vzít tu parádní uniformu.
  V.A.: Klidně si ji vezmi, ale až ráno. Víš jak to dopadlo minule!
  PePa: A je ta fotka nutná? Já už jich mám spoustu a ve skupince zpravidla nevynikám.
  V.A.: Samozřejmě, že je nutná! Je to mezinárodní summit. Musí z toho přece být nějaký viditelný výstup na FB. Tobě v Praze proplatí cesťák ten váš elektrikář, ale já musím diety tvrdě dokládat. To víš, švýcarská preciznost.
  PePa: A Violo, neměli bychom se taky kromě focení na něčem dohodnout, třeba nějaké usnesení nebo memorandum?
  V.A.: No, to je trochu problém. Děda Joe (Biden – pozn. zapisovatel) to sepsal. Začal o Ukrajině, ale za chvíli přešel k tomu, jak ve školce koukal holkám pod sukni. Konec je nečitelný, rozmazaný od slin. Aspoň doufám, že jsou to sliny.
  PePa: No a co budeme dělat?
  V.A.: Klííd, přijede Stoltenberg a přiveze memorandum z loňska (Vilnius 2023 – pozn. zapisovatel). Pokud tam ten blbec nezapomene změnit datum, vydáme to jako čerstvou zprávu a nikdo to nepozná.
  PePa: A fakt to nikdo nepozná? Já mu dal medaili, ale taky si myslím, že je to debil.
  V.A.: Jasně. Copak ty sám jsi někdy doopravdy četl nějaké politické prohlášení?
  PePa: No nečetl, je to nuda. Ty jsi tak chytrá! Hele Violo, jaké máš IQ?
  V.A.: 108, proč se ptáš?
  PePa: Jsi fakt dobrá a jak to máš zmáknut! Paráda. Už se těším.
  V.A:: Já taky Peťulko, Měj se!

 3. Na začátku května proběhla západními médii vlna článků o použití „bojové chemické látky“ chlorpikrinu Rusy. Pak to vyšumělo. Zdá se, že se někdo snaží o repete. Aspoň na Aktualne.cz.
  https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/rusove-granaty-chemicke-latky-valka/r~3e65411c1db911efa26cac1f6b220ee8/

  Obvykle se takové věci do 24 naklonují i na Seznamu, Fóru24, Echu a leckde jinde.

  O chlorpikrinu jsem již psal. (https://web.litterate.cz/tribuna_act/comment-page-57/#comment-280911) Je to hromadně užívaná agrochemikálie proti velkému spektru škůdců. Při fumigaci se používá v dávkách řádu nižších stovek kg/hektar. Pokusy o jeho použití jako bojové látky jsou doloženy z první světové.

 4. Informačně nabitý rozhovor – Tucker Carlson a Jeffrey Sachs.
  Hodně lidí může uvedený rozhovor zajímat, hlavně poslední šílená kapitola o SARS-COV2.

  Rozhovor je z 28. 5. 2024.
  Jeffrey Sachs: The Untold History of the Cold War, CIA Coups Around the World, and COVID’s Origin
  https://www.youtube.com/watch?v=JS-3QssVPeg

 5. Velmi zajímavý překlad u Bavora.

  https://kispep.wordpress.com/2024/05/29/gaius-baltar-civilizace-mimo-realitu/

  „Možnosti pro západní obyvatelstvo jsou v tuto chvíli chmurné. Buď je to dystopický odchod z reality na věčné časy, nebo totální kolaps s děsivými sociálními a ekonomickými důsledky. Z těchto dvou možností je pro většinu lidí lepší ta druhá. Existuje ještě třetí možnost prostřednictvím; otevřené suverénní vzpoury – zejména v rámci EU. Jedinou šancí, jak se těmto eventualitám může země EU nyní vyhnout, byť v omezené míře, je násilné vystoupení z EU bez ohledu na následky. Totéž platí i pro vazalské státy Západu jinde, například v Japonsku a Jižní Koreji. Odchod ze západního systému bude nesmírně bolestivý a obtížný, ale bude lepší než úplný odchod z reality.

  Právě tato třetí možnost v současné době vedoucí představitele EU tolik děsí. Příchod Ruska k východní hranici EU by pro některé státy EU vytvořil únikovou cestu. Neutralizoval by schopnost EU držet je jako rukojmí a měnit v nich režim. To vysvětluje existenční hrůzu elity EU a její zběsilé pokusy o neutralizaci nesouhlasících zemí (a vůdců), jako jsou Srbsko, Maďarsko a Slovensko. Suverénní vzpoura a nekontrolovaný default EU jsou největšími krátkodobými hrozbami pro západní plán. Očekávejte, že proti tomu budou v Evropě vytaženy všechny zbraně.“

  Ano, žijeme ve světě, který bych, kdyby mi ho někdo před 20 lety popisoval, považoval za velmi odvážné Sci-fi. Zvrat v 89. proti tomu byla nudná epizodka.
  A rozuzlení, pokud nemáme konkrétně smrt na jazyku, se rozhodně v brzké době dožijeme. Jestli ho přežijeme, je na vážkách.

  1. Tento níže uveřejněný rozhovor to jen doplňuje z reálného pohledu co se děje v USA.

   Joe Rogan & Tucker Carlson 19/4/2024
   Tucker Carlson v show Joe Rogan Experience. Sestřih několika zajímavých momentů: ◉ Mike Pompeo ◉ 11. září ◉ Programy vlády USA ◉ Předpověď Alexe Jonese ◉ Vydírání politiků ◉ Vražda JFK ◉ Mimozemská přítomnost ◉ Utajování informací
   https://bezpressu.news/videa/joe-rogan-tucker-carlson-19-4-2024/

 6. ISPI se ve studii setkal s velmi neočekávaným pohledem ruské mládeže na hlavní vnější hrozbu:
  „Vnější hrozby v myslích mladých lidí byly především spojeny s Čínou, v menší míře pak s tlakem Západu, sankcemi a nahrazování pojmů a hodnot. Při výběru scénáře rozvoje vztahů Ruska s vnějším světem si mladí občané jednomyslně zvolili budoucnost, ve které naše země aktivně rozvíjí vztahy s jinými státy.
  Mladí lidé se více bojí sinicizace Ruska než jeho pozápadnění.
  (Monografie „Obraz budoucnosti v prizmatu sociologických dimenzí“, ISPI IS RAS, 2023)
  Tlumočník
  (k předchozímu příspěvku)
  Další zajímavý postřeh ze studie ISPI IS RAS, že hlavní podpora zahraniční politiky se nyní koncentruje mezi Rusy nad 60 let:
  „Vnější agresi jako hrozbu pro Rusko nejvíce verbalizuje starší generace (40 %), o 10-15 str. před ostatními věkovými skupinami (v Rusku v průměru 30 %; mezi mladými lidmi pouze 25 %).

  Starší generace volí jako hlavní zdroj informací televizi (67 %), mladí lidé volí různé internetové komunikace (73 %). Televize používá národně-patriotický diskurz s militaristickým sklonem, zatímco internet je náchylný k liberálně-pacifistické rétorice.“
  https://t.me/tolk_tolk/20116
  Zajimave stranky, komentator je chemik?

 7. Tohle je zajimave:
  „Medveděv: Pokud USA zaútočí, pak i Polsko dostane svůj díl radioaktivního popela“
  Loni na podzim to totiz bylo obracene, to Medvedev tvrdil, ze pokud Polsko zautoci na ruska vojska, odnese to atomovym uderem Amerika.
  Nejak se nam ty hrozby prohodily.

 8. Minorita napsal:
  *Od konce – za vše, co se zde bude dít, si můžeme SAMI, nikdo jiný. Sami přes 3 dekády volíme vlastní hrobaře, kteří se liší pouze v intenzitě drancování a rychlosti, s jakou vlečou stádo na porážku.
  Žádné západní partnery Rusko nemá – pouze smrtelné nepřátele.
  A co se týče oné ztráty – hrozí odklon spojenců, a to spojenců vícero kategorií … To je hrozba…
  Západní jelita u moci dostávají dle mne správné informace, ale především jsou úkolovány jiným scénářem . Jako idioti působí, jako idioti jednají, a i když byli jako užiteční idioti vybráni, přesto až tak tupí nejsou – jen musí, a vlastně s radostí poslouchají , hrají jinou partituru.
  Kdo a co je autorem té partitury plus dirigentem, nechť si každý doplní.
  Nesnímejte z těch deprivantů jejich zřejmou odpovědnost.
  Západ hraje vabank, ruskou ruletu. Bohužel, hrají ji s apatickým, splachovacím, vůči podpásovkám lhostejným protihráče…
  Zda jde o matení soupeře na hraně vlastního zničení, nebo projev neschopnosti účinné odvety, jest otázkou do hry: Nejslabší máte padáka…
  *
  „hrozí odklon spojenců, a to spojenců vícero kategorií“
  S tim souhlas a i s tim, ze muze jit o tu nejpodstatnejsi udalost.
  Mozna jste pred par dny zaregistroval Orbana, jez se vyjadril v tom smyslu, ze Rusove nemaji na to Ukrajinu porazit, protoze jinak by to udelali uz davno.
  To vidi Orban, Pasinjan, Modi, Tokajev a dalsi.
  Proto se snazi od Ruska vzdalit, ztratili totiz presvedceni o jeho vyhre.
  Pokud budou Rusove i nadale vahat, 👉anebo zareaguji neadekvatne jadernymi zbranemi👈 rozsiri se utek od Ruska jako pozar.
  Jen poznamka: premier Gruzie Kobachidze, bojujici proti neziskovkam, vcera lehce obratil a oznamil plan vstupu Gruzie do EU k roku 2030.
  https://kapital-rus.ru/news/406788-premerministr_gruzii_vydvinul_obvinenie_prezidentu_i_dopustil_prisoe/

  1. Orbán to má srovnané, a bohužel, s tou Ukrajinou je to asi pravda. Až v takovém rozvalu po sobě Jelcin zanechal RF, takovou katastrofu Gorbi způsobil… Prohra RF s KoZa je konec, náš vícerorozměrný konec. Nic netrvá věčně, a těch více než 1000 let existence je vzhledem k síle souseda a věčného nepřítele slušné skóre. Paradoxně jde o konec za udatné pomoci zevnitř, za potlesku nového, minulostí nezatíženého plebsu.
   Ještě jsem něco napsal do původní diskuze.
   Faktem je, nejhůře se člověk loučí v momentě vlády temná i s tou poslední nadějí na geopolitické šachovnici… Především kvůli tomu, že měl možnost zažít něco jiného, nyní čím dál hlouběji pohřbívaného…

   1. Ano, vsechny 3 vase nasledne prispevky jsem zaregistroval, co dodat…
    Internet odhalil, ze clovek, to uz nezni hrde.
    Ale je to vsude po svete, vsichni lide jsou opotrunni tvorove.
    Mmch oportuni ma hezkou etymologii: ob portum veniens, volne: v cele zastupu spechajici k pristavu (kam lode privezly nove zbozi v akci 👍).
    Ono by to prosaklo i bez internetu, ale trvalo by to nasobne dele.
    Na strankach vpravo nahore visi motto: Příčinou krize je morální bída. (Tomáš Baťa)
    To je jasna vec, z ust fasizujiciho Bati uz ale zni dost postmoderne. Bata byl takovym predchudcem Fialy: ten, ktery znicil existence tisicu soukromniku kaze o moralce. No, Bata byl vizionar, to mu uprit nelze.
    Samozrejme je problem v moralce a vychove, s dvema dotazy: kdo bude moralku kazat a jak ji bude vymahat. Tak, aby z ni vznikl zavazny spolecensky kanon, korigujici a udavajici smer nasim milym oportunistum.
    Doba ovsem nahrava intelektualum, jez jsou z podstaty katalogizatori.
    Intelektual miluje chaos, pak muze pristoupit ke svemu zivotnimu hobby, k trideni.
    Jeste k prispevku vyse:
    „Západní jelita u moci dostávají dle mne správné informace“
    Nemusi to tak byt. Nekde v rozhovoru se soudcem Napolitanem jsem slysel tohle:
    Zapadni sluzby jsou zpolitizovany a kazde predani informace na vyssi instanci je modifikovano pozadavky nadrizeneho.
    Konkretne: v prve valecne linii zna zpravodajec situaci velmi dobre, preda realistickou zpravu „nasi prohravaji“ na stab divize. Tam zpravu modifikuji a poslou na velvyslanectvi jako „nasi nevyhravaji“.
    Do centraly uz prijde zprava jako „nasi maji moznost vyhrat“ a centrala ji posle na vladu jako „kdyz nasim dodame vice zbrani, do pul roku vyhraji“.
    Coz je dano zpolitizovanim rozvedky a naroky veleni, vyzadujiciho informace, odpovidajici politickemu zadani. Vlada chce, abychom vyhrali a tedy kazdy, kdo mluvi o prohre bude potrestan.
    To bude i nas pripad, Putin umira na rakovinu a jeho armada ma naboje uz jen na 3 dny.

  2. Už na začátku války přišla pro Rusko velká potupa když jim potopili křižník Moskvu. Velmi symbolické.

   Další dron u Moskvy
   https://t.me/RVvoenkor/69174

   Poníčený radar včasné výstrahy I.
   https://t.me/RVvoenkor/69003

   Ukrajinci zasáhli Rusům radar včasné výstrahy, 1800 kilometrů od hranic II.
   https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-ukrajinci-zasahli-rusum-radar-vcasne-vystrahy-1800-kilometru-od-hranic-40473522

   1. A to si vemte, ze se uz pres 2 roky bojuje na ruskem uzemi (dle ruske ustavy).
    To kdyz vidi rusti spojenci, musi nutne zapochybovat.
    A k tomu priberme, ze primarne byli mobilizovani ukrajinsti Rusove, kteri byli vetsinou pozabijeni donbasskymi Rusy a rika se tomu denacifikace.
    Nacisticke bataliony jsou pritom bud uz davno rozpraseny anebo odpocivaji v zaloze a na frontu odmitaji jit.

   2. Re: AM

    A co jako?
    To jste nevěděl, že ve válce jsou ztráty?

    Btw. Moskva byl bazmek, který se nedal za rozumné prachy modernizovat. Více méně bych to přirovnal k ráně z milosti.

    Ještě jste zapomněl napsat o poškození letadla typu AWACS.

    Soudruzi z KoZy dělají, co můžou a Ivan se učí za pochodu hledat odpovědi. A tak nějak nemám pocit, že by se mu to nedařilo. Minimálně v dodávkách střeliva na palebné čáry. Zatím ještě nemusejí posílat generály ve výslužbě skupovat střelivo po světě.

    1. K těm vyšeptalým jenerálům – máte někdo nějaké aktuální zprávy, jak to nakonec dopadlo s granáty pro banderovce?

     Podle původních slibů ze 17.2. (tj. nějakých 14 týdnů zpátky) to mělo být 800 tisíc nábojů „v řádu týdnů“ (to tedy matematicky chápu jako 1 až 9 týdnů, pak začíná řád „desítek týdnů“):

     https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/cesko-muze-v-radu-tydnu-dodat-ukrajine-statisice-kusu-munice-rekl-pavel-potrebuje-financovani-346177

     Podle nějakého článku z 20.5. tvrdil ještě v půlce května jakýsi podržtaška z ministerstva, že 180 tisíc nábojů dorazí „do června“ (což už je za týden), ale zprávy od dalších představitelů (včetně PPPP) jsou prý rozporuplné a česká iniciativa „čelí protivětru“:

     https://www.defensenews.com/global/europe/2024/05/20/czech-ammunition-buy-for-ukraine-nears-first-delivery-faces-headwinds/

     Osobně se budu dost divit, pokud tam dorazí jediný použitelný granát…. a rád bych viděl, kdyby v tom ještě před volbami do EP někdo vládní věrchušce vymáchal čumák. Na to by mohli slyšet i jejich věrní žlutomodří voliči (a hodit to pak třeba Rajchlovi s Vackem, ti jsou taky pevně západní)

  1. Josef původní napsal:27 května, 2024 (5:29)

   Řetězové e-maily
   Fenomén řetězových e-mailů je překvapující především svým podceňovaným dosahem. Ovlivňuje desetitisíce lidí, což je srovnatelné s dosahem celostátního tištěného deníku střední velikosti, třeba Lidových novin.
   https://cesti-elfove.cz/retezove-e-maily/

   Řetězové e-maily
   Rozesílání řetězových e-mailů je českým specifickým fenoménem.
   Jde vlastně o spojení nových technologií a tradiční taktiky šíření fám.
   Předpokladem úspěšnosti u adresátů je silná nedůvěra v systém, ve stát, v oficiální zdroje, a typickým rysem je „být proti něčemu“.
   Řetězové e-maily jsou oblíbené hlavně mezi seniory, ale není to pravidlo.
   Poslechněte si, proč je tato forma manipulace tak úspěšná.
   https://edu.ceskatelevize.cz/video/7174-retezove-e-maily

 9. Jen bych se tu rád p.t. ctěného čtenářstva rád zeptal – také vám přijde, že informací se na nás sice valí příliš, ale občas se v té záplavě objevují „hluchá místa“ či „slepé skrvny“, kde by měly být informace a není tam nic?

  Konkrétně v poslední době marně zírám do tmy nejméně ve dvou případech, které mě tak nějak svědí:

  1. Ficův atentátník – nikde ani zmínka o tom, že by někde zanechal nějaký dopis na rozloučenou, svůj manifest nebo tak něco. Vím, byl jen zadržen, nikoliv zastřelen ochrankou. Ale musel přece s takovou variantou počítat (leda by to teda byla tak propletená konspirace, že by měl předem záruku, že jemu se nic nestane). On, celoživotní literát, patrně člověk bažící po slávě a věhlasu – a nechá si ujít příležitost vtělit do slov, která obletí svět, své mistrovské dílo? (I kdyby to měla být jen nesrozumitelná báseň). To je přece divné – střelec z FF UK cosi sepsal, střelec z Teplárny cosi sepsal, ale střelec z Handlové ani čárku?

  2. Předvolební průzkumy před volbami do EP – za dva týdny (7.6.) volby, poslední průzkumy odhadující výsledky skoro 2 měsíce staré ( https://cs.wikipedia.org/wiki/Volby_do_Evropsk%C3%A9ho_parlamentu_v_%C4%8Cesku_2024#P%C5%99edvolebn%C3%AD_pr%C5%AFzkumy ) – od 9.4. ticho. Ale průzkumy probíhají – tu se zjišťuje „volební potenciál“, tu popularita lídrů kandidátek, tu zase „zásadní témata voleb“… čili agentury zorganizují dotazování, ale že by do dotazníku přihodili jednu otázku navíc „koho byste volili?“, to ne? Nevěřím. Možná jsem paranoidní, ale jsem přesvědčen, že čerstvé průzkumy volebních preferencí probíhají, jen se nehodí je zveřejňovat.

  Stále více trpím dojmem, že vše, na čem záleží, probíhá potichu a bez medializace. Všichni se můžeme udiskutovat k smrti nad grýndýlem, imigrací či válkou na ukrajině, ale to, co nás nakonec nejvíc ovlivní se pak nejspíš zjeví z čista jasna bez ohlášení… (a ne, opravdu netuším, co to bude)

   1. No, ale to je přece to, co píšu: … od 9.4. ticho. Ale průzkumy probíhají – tu se zjišťuje „volební potenciál“ tu něco jiného…

    Agentura SANEP si v květnu dala spoustu práce, aby zjistila „potenciál“ nebo „tvrdé jádro“, takže vlastně minimální a maximální odhad jednotlivých stran bez ohledu na celkový výsledek, nebo při stejném průzkumu i tu popularitu lídrů, ale nijak z toho nevyhodnotila nebo se vůbec neptala na skutečný odhad výsledku voleb. Jestli jste to z té jejich prezentace vyčetl, já tedy ne. Že to není odhad výsledku je snad jasné z toho, že ten „potenciál“ má vyšší SOCDEM než SPD – leda by to teda Tomio vedl skutečně až tak blbě.

    Proč v tom jednom průzkumu neprozkoumala i ten odhad výsledku? Před parlamentními volbami se výsledek odhadoval snad každý týden, průběžně se dělaly i odhady zisku mandátů, tedy skutečného výsledku voleb, ale teď před EP to vypadá, že každý už raději jen mlčí nebo mlží. No, nejspíš vyjdou poslední průzkumy na poslední chvíli a já budu stejně za blbce, ale pořád mi připadá, že tady chybí informace, které by tu jinak být měly a mohly.

 10. Dobrý nápad

  Rishi Sunak obhajuje „odvážný“ povinný plán národních služeb

  AKTUALIZOVÁNO: 26. května 2024, 12:06 BST

  ….Všeobecná volební kampaň dnes zažehla život uprostřed zuřivé hádky o plán Rishi Sunaka obnovit národní službu pro teenagery, pokud toryové vyhrají volby.
  Podle plánů, které budou v konzervativním manifestu, by všichni osmnáctiletí museli jeden víkend v měsíci absolvovat placenou vojenskou službu nebo neplacené veřejně prospěšné práce……

  ….V rozhovoru pro BBC nastolil perspektivu nevojenské služby ve formě působení jako zvláštní strážníci, zdravotníci ze St John’s Ambulance nebo pracovníci v oblasti životního prostředí……

  …..Ti, kteří se rozhodnou pro vojenskou službu a složí zkoušku, budou moci absolvovat 12měsíční stáž na plný úvazek v našich ozbrojených silách.
  Budou mít možnost pracovat v mnoha oblastech, od obrany naší země před kybernetickými útoky až po rozvoj svých vůdčích schopností. Tento výcvik pomůže mladým lidem být co nejlepší, a pokud se jim tato zkušenost bude líbit, mohou si vybrat kariéru v armádě nebo vstoupit do záloh, čímž posílí naši národní bezpečnost….
  …..Těm, kteří si stěžují, že je to povinné, je nerozumné, říkám: občanství s sebou nese povinnosti i práva. Být Britem znamená víc než jen frontu, do které se zařadíte při pasové kontrole.
  Aby bylo jasno, naše nová národní služba není branná povinnost. Drtivá většina těch, kteří to dělají, nebude sloužit v našich ozbrojených silách. Udělají to jen ti, kteří se rozhodnou a projdou náročnými vstupními testy….

  https://www.dailymail.co.uk/news/article-13461017/National-Service-teenagers-bubble-James-Cleverly-Rishi-Sunak-election.html

  1. Josef původní napsal:26 května, 2024 (15:19)

   Národní služba v Evropě se v jednotlivých zemích liší.
   Ve Švýcarsku musí muži od 19 let sloužit 21 týdnů; v Dánsku, Estonsku a Finsku je to až rok od 18. Norsko je jedním z mála míst na světě, kam jsou povolány i ženy.
   Celosvětově má asi 85 zemí nějakou formu povinného vojenského výcviku.
   Nejdelší doba služby je u severokorejských mužů 11 let.
   https://www.dailymail.co.uk/news/article-13461017/National-Service-teenagers-bubble-James-Cleverly-Rishi-Sunak-election.html

 11. Něco k úrovni vzdělávání v ČR:
  Prakticky po celých dvacet let docházelo k úbytku studentů oborů technika, výroba a stavebnictví, a to z nejvyššího stavu 64,5 tisíce v roce 2009 až na 36,6 tisíce v roce 2023. Čemu to je možné přičíst, zda ke snižování významu těchto oborů v národním hospodářství, nebo výrazně namáhavějšímu studiu a tím malému zájmu studentů, zůstává otázkou. Ke zvyšování počtu posluchačů docházelo od roku 2018 také u informačních a komunikačních technologií, 23 500 v roce 2023 odpovídá však stále jen necelé desetině všech studujících.
  Více najdete na
  Jak se studovalo na vysokých školách v tomto století? – Svět hospodářství (svethospodarstvi.cz)

  1. Re: str…

   Klasické přemílání hoven tam zpět.
   Jen poznámečka – ony dračí zuby, potažmo opevnění ve volném terénu nemá nic společného s boji v městské zástavbě.

    1. Ještě dodatek.
     Kolona zaparkovaná před Kyjevem po několik týdnů.
     Vy si opravdu myslíte, že Ivan nebyl schopen sjet dvacet metrů z cesty do lesa, vybudovat tam palposty a postavit stráže?
     Vy si OPRAVDU myslíte, že Ukři nebyli schopni poslat tři čtyři brigády zelených mužiků, aby tu kolonu na silnici rozstříleli na sračky?
     Kuwa, přihlaste se do dobrovolných záloh a vyžebrejte si tam nějakou příručku s názvem „ÚVOD DO TAKTIKY POHYBU POZEMNÍHO VOJSKA“ a pak nás tu můžete zásobovat svými moudry á la Solovjev.

     Btw. ten Solovjev měl na vojně na povel aspoň družstvo na škrábání brambor v polní kuchyni, anebo má taky modrou jako vy?

     1. Targusi, musím oponovat i když přesně nevím, o kterou kolonu jde.
      Pokud o tu z roku 2022 tak:
      Byla tehdy rasputica, sjet ze silnice znamenalo zapadnout po nápravy do bahna. Navíc nebylo dost nafty – rozprodala se načerno v Bělorusku civilům. Schovat se v lesíku taky nebylo možné – stromky byly bez listí, byl přece únor. Takže je tam odstřelovali jako špejle na střelnici.

      Byla to velká ostuda tehdelšího velení ruské armády. Pokud jsem si všiml, velitelé svoji lenost a debilitu smyli vlastní krví. Poslali je „na peredovoj“.

      1. Starý Kocour: Elitní jednotky jely z Krymu na sever. Ke Kyjevu poslali spíš průměrné jednotky s výjimkou výsadkářů v Hostomelu. Ruská armáda před Kyjevem měla málo vojáků na obsazení města, i kdyby se dostali do města, byli by obklíčení přesilou. A ve městě může i výsadkáře překvapit člen domobrany s AK-47 na blízko, co na tom, že je málo vycvičen. Co si o tom myslet začátku války? Ukrajinská vláda nechala postavit silné opevnění na Donbasu, ale v jiných oblastech to podcenila. Ruská vláda poslala jen málo početné síly, které nemohly nějakou kapitulaci vynutit. Proč by se tenkrát měly ukrajinské jednotky vzdávat tam, kde měly početní převahu, jak tomu bylo má hodně úsecích fronty?

 12. Volby jsou za dveřmi

  Navrhuji soutěž O nejlepší řetězák.

  Řetězové e-maily
  Fenomén řetězových e-mailů je překvapující především svým podceňovaným dosahem. Ovlivňuje desetitisíce lidí, což je srovnatelné s dosahem celostátního tištěného deníku střední velikosti, třeba Lidových novin.
  https://cesti-elfove.cz/retezove-e-maily/

  Například pro naše mladé.
  Tluče bubeníček, tluče na buben, a svolává hochy, hoši, pojďte ven, zahrajem si na vojáky, máme flinty a bodáky, hola,hola hej, nikdo nemeškej!
  Jéje bubínek…to bych si chtěla zkusit. Poprosila jsem maminku, ale ta o tom nechtěla ani slyšet.
  https://junior.rozhlas.cz/notovanicko-tluce-bubenicek-8064470

  1. Josef původní napsal:25 května, 2024 (4:41)

   Pro starou gardu

   Červený šátečku, kolem se toč,
   my táhnem na Rusy, nevíme proč.
   A místo německy halasného „Gloria, gloria, gloria, victoria!“

   https://www.ir91.cz/clanky/z-historie-nejen-ir-91/pisnicky-jihoceskych-vojaku-v-1.-svetove-valce.html

   Smír i z české strany?
   Zatímco sudetští Němci vypustili v roce 2015 ze svých stanov pasáže o „znovunabytí domova“ a tím se vzdali i nároků na majetek, zkonfiskovaný po roce 1945, nemají čeští politici dodnes kuráž ani na to, aby zrušili Benešovy dekrety, založené na kolektivní vině, která je v demokracii naprosto nepřípustná.
   https://plus.rozhlas.cz/lida-rakusanova-sudetonemecky-balzam-na-dusi-9241186

   1. Josef původní napsal:25 května, 2024 (4:42)

    Kdo umí, umí.
    Kdo neumí, ….

    …„Všem svým emailovým kontaktům jsem poslal pozvánku na Mezinárodní mírové setkání s cílem zadat společně zahájení mírových jednání na Ukrajině, které proběhne na Světový den dětí 1. června na Václavském náměstí v Praze. Předpokládám, že posílat poštu se ještě v České republice smí, nebo?

    V emailu je tlačítko „odhlásit odběr“, kdyby někomu emaily od mě vadily.

    Doufám, že Drbna nechystá kampaň na zákaz posílání emailů, dopisů či letáků do schránek,“ sdělil Ladislav Vrabel redakci Drbny.
    …Demonstrace na 1. místě Předseda strany Česká republika na 1. místě Ladislav Vrabel se na nadcházející demonstraci snaží pozvat občany všemi cestami. Například čas vyhrazený ve veřejnoprávní České televizi pro představení svého uskupení kandidujícího do nadcházejících voleb přenechal pro videopozvánku na protivládní demonstraci na Václavském náměstí, za kterou stojí jeho uskupení.

    https://budejcka.drbna.cz/zpravy/42042-aktivista-vrabel-zasypal-e-maily-svymi-nazory-bez-souhlasu-objednavali-jsme-v-jeho-restauraci-shoduji-se-adresati.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu&utm_source=copy

 13. Viktor válí. Už to přes Bloomberg proteklo i na naše správná média.

  „Pravděpodobnost, že by někdo – nejen Rusko, ale kdokoliv – se nyní rozhodl napadnout země NATO, je mimořádně malá, a proto odkazy na ‚ruskou hrozbu‘ vykládám spíše jako manévr Západu a Evropy při přípravě zapojení se do války,“
  https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2522856

  Hungary Wants to ‘Redefine’ Its NATO Membership, Orban Says
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-05-24/hungary-working-to-redefine-its-nato-membership-orban-says

  1. Kde a kdo je bude rozsuzovat by mela jasne resit rozhodci dolozka, kterou spolu firmy jiste uzavrely.
   Tohle posoudit podle dolozky by snad nemel byt problem.

  2. Už se stalo.

   24. května /TASS/. Rozhodčí soud v Petrohradu a Leningradské oblasti vyhověl žalobě Gazprom Export vůči české společnosti ČEZ, a zakázal jí pokračovat v zahraničním arbitrážním řízení. V případě porušení zákazu soud rozhodl o vymáhání 57,7 milionu eur od české společnosti ve prospěch Gazprom Export. https://tass.com/economy/1792713

 14. Toto mi připomíná proslulé změny nadpisů v novinách, když jel Napoleon z prvního vyhnanství do Paříže.

  Národní televizní rada žádá, aby se okupantům neříkalo „skřeti“ a „šmejdi“

  Národní rada se domnívá, že nadávky na adresu Rusů by mohly vést k eskalaci nepřátelství.

  Národní rada Ukrajiny pro televizní a rozhlasové vysílání zveřejnila návrhy, jak informovat o zprávách v době válečného stavu. Mezi nimi jsou i slova, která se nedoporučují používat na adresu ruských okupantů, protože mohou „vyvolat další napětí ve společnosti“.

  Národní rada upozorňuje, že výroky v médiích zaměřené na devalvaci nepřítele mohou „zhoršit vnímání médií jako spolehlivého zdroje informací“. V návrzích se uvádí, že nadávky a urážky na adresu okupantů v médiích „mají za cíl démonizovat nepřítele“.

  „Šíření urážlivých výroků a nedůstojných nominací na adresu jakékoliv sociální skupiny osob, včetně ruských vojáků nebo představitelů okupační vojenské a/nebo politické správy, není etické ani oprávněné a může vést k eskalaci nepřátelství a vyvolat další napětí ve společnosti,“ píše Národní rada.

  Podle Národní rady používání takového slovníku ve vztahu k okupantům je „dehumanizuje“ a přispívá k eskalaci nepřátelství a nenávisti vůči všem občanům agresorské země. Upozorňuje se, že výroky zaměřené na devalvaci nepřítele, včetně ruské armády, mají za cíl démonizovat nepřítele a jsou často agresivní a neetické.

  Translated with http://www.DeepL.com/Translator (free version)

  https://glavcom.ua/country/society/nat … 01894.html

  1. To jiste nevymysleli sami.
   Na charkovske fronte si Ukrajinci stezuji, ze ruska vojska se na sve strane hranic v pohode seskupuji a oni maji od Americanu zakazano je ostrelovat (americkymi granaty a raketami na ruskem uzemi).
   Americane tahaji za brzdu, co to jde. Ovsem mluvit tu o nebezpeci dehumanizace Rusu je po dvou letech silenstvi dost zoufala snaha a tezko rici, co to ma vlastne znamenat.

   1. I tohle zapada do obrazu:
    „Američané opatrně komentovali prohlášení britského ministra obrany, že Čína začala dodávat Rusku smrtící zbraně. Uvedli, že takové informace nemají.“

   2. Re: stridor

    Má to znamenat, že ti, kteří sestavili tento text, mají jasno, co čeká Ukradinu i je samotné v příštích týdnech a měsících.

    1. Ovsem komu je text urcen?
     Mezinarodnimu spolecenstvi, jako vlastni alibi? To pak musi pocitat s tim, ze Zapadni spolecenstvi zustane i po valce medialne zabetonovane a neprosakne k nemu nic, co se ve skutecnosti stalo. Pak ale nepotrebuji alibi.
     Pokud na verejnost vse prosakne, pak je to jako alibi natolik slabe, ze je to nepouzitelne.
     https://www.pokec24.cz/politika/stanislav-krapivnik-rusko-by-melo-rozdelit-usa-jako-jugoslavii-a-zaridit-jim-novy-vietnam-v-mexiku/
     To je zajimavy text z alternativy o moznem dalsim vyvoji.
     Krapivnik mozny vyvoj nastinuje tak, jak o nem mluvi i Kreml: jde o existencni konfrontaci mezi Ruskem a Zapadem.
     Pokud to tak je, pak nejake ohledy (nerikejte jim orkove) jsou uplne nesmyslne.

 15. Stařec a žaludeční vředy aneb jak ze zděšence gigantem.

  Já si třeba, holenkové, ještě furt pamatuju, jak nás na technice u zkoušek kantoři spravedlivě kosili způsobem padni komu padni:

  „Máš výsledek …nemáš? … Tak bohužel, přijďte příště, až to budete umět“.

  A při tý vzpomínce na tu dobu, kdy mnozí z nás si na těch studiích do slova a do písmene zadělali na regulérní žaludeční vředy, se mi namátkou z netu zase vyloupla z celý (zřejmě už nekonečný) řady diplomových prací, za který Fiala/Bek a další a další paňácové z tý brněnský líhně dnešních gigantů, rozdávali/rozdávaj magisterský/bakalářský tituly, která se zove:

  “ Reprezentace hlavních ženských postav ve filmových pohádkách o Sněhurce z roku 1937 a 2012“,

  kde, dnes už asi absolventka university- jakási Bc. Klára Stráská, zcela vážně za souznění kantorů a recenzentů tý university píše něco tak neskutečné objevnýho, že:

  “Cílem práce je pomocí kvalitativní metody diskurzivní analýzy vypovědět o způsobu, možných příčinách a důvodech určitých reprezentací žen ve Sněhurce a sedmi trpaslících a Sněhurce a lovci.“

  To si snad už dějaj prd*l, žejo?… že se divím, když…

  … ať mi nějakej ze zdejších příčetnějších právníků vysvětlí, jestli Fiala/Bek (a jak se teď dozvídám od Bobošíkový) i další současný universitní paňácové, jako třeba hned Fialova žena), který jsou/byli ve vedoucích (hospodářských) funkcích university a jejich kateder, jestli se nedopouštěj/li trestního jednání, když vykonávali/vaj svý funkce coby řádní hospodáři způsobem, že peníze daňových poplatníků proplácej na něco tak neuvěřitelnýho, nepotřebnýho a naprosto pro společnost nepřínosnýho, jako je produkování absolventů, který sou schopný se babrat akorát tak v pohádkách. A který vedou universitu způsobem, kdy si vzájemně „myjou ruce a přihrávaj malý(?) domů“ = jak o tom mluví Bobošíková v těchto odkazech:
  https://www.youtube.com/watch?v=TVFDLNkhLUk&ab_channel=Abybylojasno
  https://www.youtube.com/watch?v=s6IXVZ2SXWg&ab_channel=Abybylojasno

  Pamatujete si ten nekontrolovatelně zděšenej výraz ve ksichtu Fialy, když mu (coby za tehdy nic nezodpovídajícímu opozičníkovi sedícímu současně na dobře placených parlamentních i neparlamentních židlích) oznámili výsledky voleb? Já velice dobře! Vědět o svý neschopnosti to, co Fiala v ten okamžik tutově věděl a tajil před ostatníma, byl bych taky zděšenej, to vám nebudu nalhávat.

  Závěr:
  Z toho stavu zděšení se ale dá dostat jediným a elegantním způsobem = obklopit se podobně „schopnýma“ poradcema a vyčůranýma nohsledma a hlavně nechodit do jemu NErovných diskusí… a světe div se, ze zděšence je najednou gigant ááááááž téměř světovýho formátu! (= co na tom, že akorát tak dobrej na babrání se v pohádkách jako ti absolventi, kterým za to babrání na JEJICH universitě rok co rok rozdávaj/li tituly).

  1. Re: blbíš

   Kantoři na technice?
   Já to měl trochu jinak.
   „Máte výsledek? Máte! Můžete mi to ještě jednou vysvětlit a zopakovat svůj postup?“
   „Blablabla…“
   „Ale vy jste ÚPLNĚ nejistý, to se mně nelíbí.Tady máte zpátky index a přijďte někdy příště! Na shledanou!“
   „Vyliž mi, ču*áku.“
   „Co jste to říkal?“
   „Že na neshledanou!“

 16. Co dělali experti při střelbě Na FF Praha

  Perfektní rozbor atentátu na Fica.
  Smekám.
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-proc-neprekazili-atentat-tri-nejvetsi-selhani-ficovy-ochranky-252038

  Mám dotaz.
  Proč není obdobný rozbor střelby na FF Praha?
  Umíme pouze radit jiným?
  Je to neschopnost, nebo záměr pane Rakušane?

  Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi
  https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/snemovna-strelba-v-praz-filozoficka-fakulta-blizci-obeti-simunkova.A240425_155108_domaci_kop

 17. Pravda a laska už definitivně odhodila masku humanity a pod ní se objevila skutečná ohyzdná tvář s odpornou smrdutou tlamou, ze které odkapává krev :o((((

 18. O situaci v Gruzii.

  https://vasevec.parlamentnilisty.cz/clanky/gabasvili-co-je-pro-ameriku-spatne-se-ukazuje-jako-dobre-pro-nas

  Pravdaaláska v praxi. V Gruzii už bez přetvářek.

  „Po něm přišla Kelly Degnanová, která stále nevěřila, že Gruzínci už nebudou poslušně sklánět hlavy před Američany. Nyní je v Gruzii velvyslancem Washingtonu Robin Deneghan, který má za úkol zajistit změnu moci, a nezáleží na tom, jak toho bude dosaženo. Jednoduše řečeno, Západ se dlouho netají svou touhou změnit moc v Gruzii a dělá pro to vše.To znamená, že nás čekají těžké dny. Západ využil všechny své dostupné zdroje a bude pracovat až do konce, aby zabránil gruzínským úřadům přijmout tento zákon, a pokud bude přijat, uvažovat o revoluci. Konečně se podařilo dostat do ulic takové množství lidí, o jakém se opozici ani nesnilo; Nyní, v naději na tuto mládež, je Západ schopen riskovat a zorganizovat nějakou provokaci, po níž se pokus o revoluci stane technologickou záležitostí.“

   1. Pitharte,
    jedná se o řečnickou otázku nebo vás fakt nikdo nenapadá ? Naprosto stejný ukrajinský scénář, i svoje Donbasy a Osetie mají, jen se to nazývá Podněsterská republika. Prezidentka s rétorikou proti které je náš pablb 107 mírovou holubicí, dala by se přirovnat asi jen ke třem pobaltskoessesáckým republikám. Čekal jsem, že banderovci na Podněstersko v zoufalosti zaútočí, aby se rozfoukalo ještě jedno další válečné ohniště. Třeba ještě není všem dnům konec. Záleží, jak to mají za oceánem vymyšlené. Hlavně je třeba bojovat proti tomu separatismu, se cvičeními s NATO za zády. Zajímavé, že o separatismus se vůbec nejednalo, kdy se od Jugoslávie odtrhávaly jednotlivé i sebevíc pidi republiky.

    Tomu se nejen tleskalo, ale i posílaly zbraně. Ale aby se rozdělila Bosna, aby se části přidaly dle národností k již existujícím státům (vím, muslimáci by to pak měli malé a ta mapa, jak by vypadala…) tak to zas prrr, to ne, to by byl opět ten separatismus.

    1. Auto: Protože se to vysvětlovalo, že federace se může rozdělit podle hranic jednotlivých republik jako SSSR nebo Jugoslávie a vlastně i Československo. Rozpad unitárního státu je oproti tomu příklad, který se samozřejmě většině vlád na světě nehodí, aby se neinspirovali taky jejich separatisti. Proto Španělsko a Slovensko neuznávají Kosovo kvůli Katalánsku, Baskicku a oblastem s maďarskou menšinou. Proto jednou historii řeknou, že důležité bylo uznání Kosova skoro 100 státy. Poprvé bylo uznáno, že se může sebeurčit jeden národ ve víc státech. Albánci už v tu dobu Albánii měli. Potom se množí na Západě divili, když se inspirovala Abcházie a Jižní Osetie, které začaly usilovat o postupně mezinárodní uznání s tím, že se sebeurčí jen v jednom státě. Pandořina skříňka uprostřed mezinárodního řádu byla otevřena uznáním Kosova…

    2. Re: Auto

     Malá chybka. V Bosně nic takového, jako národnost, neexistuje. Tam se to rozlišovalo podle chození do kostela či mešity – chodí se tam úplně stejně, jako v Čechistánu, to jest skoro vůbec – a podle přestních jmen a příjmení.
     Inostráááněc se tam nechytá ani za hlavu.

  1. K současné situaci v Gruzii dobrý článek Petra Druláka: https://casopisargument.cz/57204

   —-
   Z mého pohledu to vypadá jako snaha o náběh na něco ve stylu Majdanu. Doufejme, že to nevyjde.
   Směřování Gruzie do NATO je z pohledu Ruska stejné tabu, jako u Ukrajiny. A vzhledem k tomu, že Gruzie neuznává oddělení Abcházie a Jižní Osetie, je tady i formální překážka pro vstup.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *