28 února, 2024

Tribuna

Volná diskuse na jakékoli téma


3 981 thoughts on “Tribuna

 1. Evropa se zvedá z krize.

  Česku naopak hrozí pád do chudoby

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-evropa-se-zveda-z-krize-cesku-naopak-hrozi-pad-do-chudoby-235172#source=hp&seq_no=3&dop_ab_variant=1115540&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  Divíte se?
  Asi největší Jobovku pro Čechy vypustili včera Němci.
  Ti stručně oznámili, že se spojili s Číňany, a že s nimi budou v Číně vyrábět elektromobily VW a Audi. ….

  Když jsme 1. února v MAP 1587 citovali šéfa VW Schäfera, že koncern bude investovat a vyrábět pouze v těch zemích, kde je cena elektřiny jen 0.75 CZK za kWh, a že se Schäferem souhlasí všichni průmyslníci…..

  Tchajwanský výrobce čipů TSMC postaví kousek od českých hranic továrnu za deset miliard eur
  https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/tchajwansky-vyrobce-cipu-tsmc-postavi-kousek-od-ceskych-hranic-tovarnu-za-deset-miliard-eur-1399807

  Nehraje tam roli i cena elektrické energie?

  1. Česko je letos pátým největším vývozcem elektřiny v EU, elektřinu však tuzemské domácnosti mají jednu z nejdražších

   7. srpna 2023
   Lukáš Kovanda

   https://faei.cz/cesko-je-letos-patym-nejvetsim-vyvozcem-elektriny-v-eu-elektrinu-vsak-tuzemske-domacnosti-maji-jednu-z-nejdrazsich/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

   Kde je chyba?

   V signálu?

   Co na to fialový hnus a pseudo hlídači demokracie presstituti?

   Dvojité s je oblíbené u kafárny.

   Nebo se pletu?

   Možná že jo, jsem starý popleta.

  2. Re: Jožan

   Ono to nebude tak horké. Podle toho, co jsem četl u vlka, koncernoví Dojčeři si pouze koupili ubohých 5 % v rejžácké elektrofabrice a čumendové místo (pozorovatel) ve správní radě.
   Ovšem otázka převálcování ojroprůmyslu zůstává na stole. A to nikoli JESTLI, nýbrž ZA JAK DLOUHO.

 2. Americký farmaceutický gigant Pfizer vykázal ve druhém čtvrtletí meziroční propad tržeb o 54 procent. Důvodem poklesu je nízký zájem o vakcíny a léky proti covidu, díky nimž Pfizer v posledních dvou letech dosahoval rekordních zisků.

 3. Neměl by Fialenko všechny ty statistiky vyhodit? Nebo aspoň povolat znovu na kobereček?

  V Evropské unii ani v celém dalším vyspělém světě není země, kde by se reálné platy propadaly víc než v České republice. V prvním čtvrtletí letošního roku, což jsou nejnovější dostupná data, reálný příjem poklesl o 6,7 procenta. Prakticky to znamená, že za to, co si člověk vydělal, si v průměru koupil o těch 6,7 procenta méně než před rokem. Pád reálných platů aktuálně zažívají v Evropě jen tři země. Vedle nás ještě Německo, kde se propadly o 2,3 procenta. Takže skoro třikrát nižším tempem než u nás. A pak Slovensko, kde reálná životní úroveň klesla o 4,9 procenta.

  https://echo24.cz/a/HudUm/analyza-zlamalova-zahadne-trendy-v-cesku-pad-zivotni-urovne

  1. UA elita ho potřebuje symbol a hlas, který od Západu získává zbraně a peníze. Určitě riziko převratu je od vlastních lidí z establishmentu ať kdyby selhaly další ofenzívy. Kreml by tím způsobil jen tři věci: normalizoval by atentáty na hlavy států a to by se nemuselo vyplatit, každý meč má dvě ostří. Udělal by že svého protivníka mučedníka. Mučedník je uctíván jako dokonalý a už neudělá, nemůže udělat v budoucnosti chybu. Za třetí co když jim to vyhovuje, že prezident jako civil pořád zasahuje do rozhodování generálů? Generálové museli být frustrovaní z rozkazů, jako byl ten držet Bachmut i ve chvíli, kdy už zbývala jediná cesta ven a už dávno uzrál čas ústupu na další linii. Obrana Bachmutu se vyplácela možná do února nebo nejvíc do března. Poslední dva měsíce držení pozic už bylo vyloženě politické rozhodnutí.

   1. Putin to ví.
    O záměně komika za někoho jiného fantazírují žurnalisti i politici II. kategorie v KoZa.
    Nikdy nenechá pustit přesnou raketu na Bankovúju v Kyjivě.
    Palácový převrat si budou muset Ukrajinci udělat sami.

 4. Z Telegramu:
  Národní rada na obranu vlasti (CNSP), která převzala moc v Nigeru, oznámila, že Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) zítra schválí plán na útok na Niger prostřednictvím vojenské intervence podporované některými západními zeměmi, a prohlásila, že bude „bránit svou vlast“.
  Není těžké uhodnout, že západní země (zejména Francie a USA) prostřednictvím „zástupné struktury“ jakéhosi efemérního nic zvaného Hospodářské společenství západoafrických států zaútočí na Niger svými vojsky, aby získaly zpět kontrolu nad bývalou kolonií.
  OSN si z toho ani nic nedělá, spokojí se s „mírem založeným na anglosaských pravidlech“. Je tu však jedno „ale“ – PMC „Wagner“, pokud ovšem armáda v Nigeru neotupí…

  Pokud k tomu opravdu dojde, tak ještě rozeserou i půl Afriky!

  1. Můžeme se jenom modlit.
   Z hlediska Evropy, která už takhle má vrásky z lodí plných hladových migrantů, by to byl velký malér.
   Ve Spojených státech by si mnuli pacičky. K nim je to přes Atlantik rozhodně dál, než přes Středozemní moře do Evropy.
   Bojím se, že Frantíci si nigerský uran jen tak vyfouknout nedají.

 5. Tohle mne zaujalo. Taková míra naivity se jen tak nevidí.

  „Dvě sestry a syn jedné z nich se loni v létě rozhodli odejít žít do hor. Na rozdíl od hrdiny snímku Útěk do divočiny, inspirovaného příběhem Chrise McCandlesse, si členové americké rodiny nevybrali divočinu Aljašky, ale Colorada, kde žili. Ani oni však nedokázali přežít první zimu. Jejich těla v první polovině července našel kolemjdoucí turista.“

  https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-chteli-zit-jako-ve-filmu-utek-do-divociny-zaplatili-za-to-svymi-zivoty-40438937#dop_ab_variant=1103591&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=abtest229_zmenseni_velkych_entit_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  „Nemůžete se podívat na pár videí a pak jít do divočiny. To prostě nejde. Zemřeli hlady, protože neměli žádné zkušenosti,“ dodala Trevala Jaraová.“
  To má Trevala pravdu, ale jen částečnou. Přežít zimu v horách v 2900m n.m. by asi nedokázal ani velmi zkušený zálesák. Jako člověk, který se pohyboval ve velmi opuštěných a vzdálených přírodních koutech si tu hrůzu umím představit.

  Představa, že lze jen tak přežít daleko od společnosti někde vysoko v horách je asi stejně blbá, jako chtít sušit kočku v mikrovlnce.

 6. 3.12.2022
  Martin Svárovský, vedoucí Programu bezpečnostních strategií bezpečnostního centra Evropské hodnoty, publikoval na Aktualne.cz úvahu „NATO-UKRAJINA, jak dál“.

  Mezi jiným zde navrhuje: „využití ofenzivních kybernetických kapacit některých aliančních zemí (Britové, Estonci, Španělé, Němci, možná ČR?) proti Rusku“, neboť se domnívá, že „… není důvod, aby nerušeně fungovalo například metro v Moskvě, integrované dopravní systémy v dalších ruských městech či řídící střediska ruských vojenských letišť“.
  https://blog.aktualne.cz/blogy/martin-svarovsky.php?itemid=43976

  24.7.2023
  Nikolaj Platonovič Patrušev, generální tajemník Bezpečnostní rady RF, tvrdí, že „USA podnikají kybernetické útoky na kritickou ruskou infrastrukturu pod ukrajinskou vlajkou“.

  https://tass.com/world/1651183

  Je mezi tím nějaká spojitost?

    1. Fakt je, že vagonky nejsou špatný cíl. Po útoku teroristů v Madridu si Španělé bleskově srovnali priority. Sebrali si svých pět švestek a vypadli z Iráku jako by jim za patami hořelo. Úplně stejně, jako vypadli Britové z Palestiny po útoku na hotel Krále Davida v roce 1946. Také si ani nestačili pořádně zabalit. ( Tam ale nešlo o teroristy, tam ty bomby nakladli dobří lidé. )

 7. Základy na kterých stojí NATO:
  americká pravdomluvnost
  německá pružnost
  italský organizační talent
  francouzská skromnost
  anglická moudrost
  rumunský technický pokrok
  bulharská pracovitost
  polský ateismus
  slovenská střízlivost
  česká neúplatnost
  belgická představivost
  holandská štědrost
  ……
  ……
  všeobecná znalost maďarštiny.

  1. Vetrov
   někdy před 40 roky analogický přehled Hlavní přednosti RVHP oznamovala RFE v československém vysílání.
   Bohužel, po těch létech si pamatuji jen vietnamskou kosmonautiku, polský ateismus, kubánskou pracovitost a maďarský světový jazyk.

 8. Kerčský most dnes při rozednění:
  Útok hladinovými drony. Dva kusy. Bohužel je poškozen jeden směr dost hodně, druhý jenom “seskočil z pilířů ani ne o půl metru a díl je možná nepříliš poškozený. Je to tím, že síla výbuchu byla sice značná, ale nebyla koncentrovaná – k hladině je to přece jen pár metrů. Oprava rozhodně nebude v řádu dnů. Pokud si pamatuji tak firma, která vyrábí (unifikované) mostní díly jich má skladě několik pro případ sabotáže, takže bude pochválena, Jenže nasazeni dílů bude přece jen chvíli trvat,. V turistické sezóně je to velmi nepříjemné hlavně propagandisticky. Putin se bude zlobit a dá Ukrajině “jasný signál” že se to nedělá.
  Na Krym se stěhuje protiletecká obrana. Ukroši to myslí s obsazením Krymu snad vážně.
  Otázka je, kolik na to mají sil. Na Krym se stěhuje další PVO. Ostřelování Doněcka má jenom odlákat pozornost RF.

 9. Ivani začínají vyrábět drony ve velkém. Produkce Lancetů se zvýšila 50x a mají rozpracován nový pod názvem Izdelie 53. Pokud si to někdo chce prohnat překladačem, je to na https://www.vesti.ru/article/3455254 a i ten filmek v odkazu je zajímavý. Aby toho nebylo málo, tak další větev výroby jiných dronů s obdobnými vlastnostmi je v Doněcku, blíže na https://www.vesti.ru/article/3455515 .
  Prý nasazení v rojích, selektivní volba s prioritou cílů, odolnost proti rušení a jiné lahůdky. Když si to jen tak metaforicky srovnám se sofistikovanou sítí pro roje F35, tak se tak nějak nabízí vyšší level toho amerického vývoje propisky, co píše ve stavu beztíže za cca milion dolarů a Ivanův analog v podobě obyčejné tužky.

  1. Válčení se mění každých pár měsíců. Klasika, pak zákopová válka s dělostřeleckými souboji a snajpry, nyní válka dronů. Do toho současný souboj špionážních praktik a manipulace …

   1. Kocour: Možná vývoj jde kupředu po spirále. Je po 100 letech opět fáze zákopové války, ale s drony místo s pozorovacími balóny při naváděni dělostřelectva a se samohybnými houfnicemi místo hipomobilními. Opět se hledají způsoby, jak znovu umožnit manévr.

 10. Zastřelený ruský velitel ponorky sdílel běžeckou trasu v aplikaci. Je u ní lajk šéfa ukrajinské rozvědky…

  Inu, kdyby se nechvástal na síti, mohl být (možná) živ. Kolik neštěstí už zavinilo chvástáni se: riskantní selfíčka pády do propasti, ze skály nebo pod vlak), chlubení se exotickou dovolenou (vykradení bytu), běhání s veřejnou aplikací nejlépe online (přepadení) atd.
  Na jedné straně hysterie z placení kartou že „stát může zasáhnout“, na druhé tohle. Inu touha po slávě.

 11. S bohatostí jazyka
  vzpomenu na gazdíka.

  Co teď dělá v Suché Lozi?
  Klidně si tam rourou lozí.
  Zařadil se mezi krysy,
  je jí dnes a byl jí kdysi.

  1. Tady bych nesouhlasila. Suchá Loz je malá obec, žije tam jenom asi 1000 obyvatel. Čili se tam všichni znají, vidí si do talíře, těžko by si zvolili do zastupitelstva nějakého lumpa.
   Jsem přesvědčená, že Gazdík byl původně poctivec a slušný člověk. Bohužel, stačil krátký pobyt v Práglu, a už skákal jako opice , zabalený v tibetské vlajce, po Staromáku. V Suché Lozi na návsi by si to nedovolil.
   Tihle komunální politici bývají spíš slušní, ale vykopnutí směrem vzhůru a odjezd do metropole na ně má smrtící účinky. Úplně zblbnou.

    1. Moji mladí bydlí v malé obci a nemohou si vynachválit, jak tam všechno funguje. Se starostou jsou tam opravdu všichni spokojení. Místní, ale i lufťáci.

 12. Kam se ztratil Méďa s každodenními svodkami ? Na dovolenou ? Člověk už tak nějak zlenivěl, když to za něj oddřou jiní a měl každodenní výtah ze zpráv naservírovaný a nemusel nikde dál aktivně hledat…

  1. Souhlasím, ale myslím si, že by si zasloužil samostatnou rubriku. (Už dřív jsem to navrhoval, ale zapadlo to bez povšimnutí …)

  1. Co na to říct. Tenhle přístup , jaký vyznává tenhle člověk, určitě k ničemu dobrému nepovede. Jedině zradikalizuje pár dalších ručníkářů. Pán přichází tak trochu s křížkem po fůnuse. To se měli Frantíci probudit trochu dřív. Levné slouhy a služky si tam natahali z kolonií sami a teď zírají, že se jejich potomci emancipovali a nehodlají přijmout kulturu cizí země. Mají svojí, která s tou francouzskou není kompatibilní ve všech bodech. ( Eufemismus )

 13. Až se zas někdo bude rozněžňovat nad Trumpem, bude dobré si připomenout:

  (…) Prohlášení bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa o úmyslech zmocnit se venezuelské ropy pomocí jakéhokoli triku nejsou novinkou, protože to byla politika, kterou Bílý dům uplatňoval od triumfu Bolívarské revoluce v roce 1999, v čele s vůdcem Hugo Chávezem Fríasem.

  Trump v nedávném projevu proneseném 10. června ve státě Severní Karolína prohlásil:

  „Když jsem odešel, Venezuela se chystala zhroutit. Zmocnili bychom se ji a získali bychom všechnu tu ropu. Ale teď ji kupujeme z Venezuely, takže diktátor bohatne.” (…)

  (…) Trump nařídil zmrazení aktiv Madurovy vlády na území USA a zakázal jakékoli finanční transakce s latinskoamerickou zemí, aby oslabil její ropný průmysl, zatímco v Kongresu přijal loutku Guaidóa. (…)

  https://www.pokec24.cz/politika/rebelion-usa-chteji-zabavit-venezuelskou-ropu-vsemi-dostupnymi-prostredky/

  1. Stojím si za tím, že Trump v Bílém domě by pro nás pro nás z mnoha důvodů byla lepší volba, než ostatní reální uchazeči.

   I při vnímání faktu, že jeho politika by byla stále „americká“.

 14. Sobota, 1.7.2023:

  II. Rusnext

  1; Důsledky nepokojů ve francouzském Nanterre. Záběry ukazují situaci ve francouzském Nanterre po nočních pogromech. Nepokoje začaly poté, co policista zastřelil 17-letého Naela Merzuka.

  2; Proč zapalují Evropu: Probíhají přípravy na americkou okupaci. Sebedestrukce Evropy aneb – „Špatná tráva z pole – vypadni!“

  3; Ukrajinské ozbrojené síly vypálily 10 raket na Doněck Informovalo o tom zastoupení DLR v JCCC (Společné centrum pro kontrolu a koordinaci příměří).

  4; Čuvašský prokurátor zemřel při hromadném koupání na Volze. Ve věku 58 let zemřel v sobotu prokurátor Čuvašské republiky Andrej Fomin, informovala tisková služba Generální prokuratury Ruské federace.

  5; Zelenskij: Na Západě zdržují výcvik ukrajinských pilotů na létání s F-16. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj uvedl, že některé země zdržují proces výcviku ukrajinských pilotů na stíhačkách F-16.

  6; Kuleba obvinil Merkelovou, že brání Ukrajině ve vstupu do NATO. Postoj bývalé kancléřky Německa Angely Merkelové k otázce vstupu Kyjeva do NATO se stal jednou z příčin konfliktu na Ukrajině, oznámil to v sobotu 1. června ukrajinský ministr zahraničí Dmitrij Kuleba v rozhovoru pro Bild. .

  7; Demonstranti ve Francii stříleli z pušek, které do Kyjeva dodali partneři. Neznámá osoba v Lyonu střílela na policisty zbraněmi s dlouhou hlavní, pravděpodobně převezené do Kyjeva v rámci partnerské pomoci.

  8; Během plavání „Chebswim“ ve Volze se utopil čuvašský prokurátor Andrej Fomin. V Čeboksarech se během plavání Chebswim ve Volze utopil čuvašský prokurátor Andrey Fomin. Informaci potvrdila tisková služba dozorového úřadu republiky.

  9; V Karélii se převrátil autobus s turisty, čtyři byli zraněni. V Karélii se v důsledku dopravní nehody převrátil turistický autobus, ve kterém byly čtyři desítky cestujících.

  10; Americký žoldák: „Nejhorší den v Afghánistánu a Iráku je jako klidný den na Ukrajině“. Američtí žoldáci bojující na straně kyjevského režimu hovořili o složité situaci na frontě a o probíhajících krutých bojích.

  11; Evropská unie pálení Koránu odsuzuje, ale je tu jedno „ale“. Evropská unie odsuzuje pálení koránu ve Stockholmu a považuje to za útočný čin, ale stojí za svobodou projevu. To bylo oznámeno dnes, 1. července, podle Yeni Safak.

  12; Nucená evakuace obyvatel v Charkově. V Charkově ukrajinské úřady nutí obyvatele k evakuaci a vyvezení majetku místních podniků. Uvedl to šéf ruské vojensko-civilní správy Charkovské oblasti Vitalij Gančev.

  13; Španělský premiér se v Kyjevě setkal se Zelenským. Šéf evropské diplomacie Josep Borrell uvedl, že Ukrajinu čekají během španělského předsednictví v Radě Evropské unie velmi důležité události.

  14; Shrnutí MO: Byl proveden skupinový útok na velitelská stanoviště doněcké skupiny. Útoky jsou vedeny na hromadění vojsk a důležité objekty vojenské infrastruktury nepřítele.

  15; Vláda zavedla pobídky k leasingu pro podnikatele v nových regionech Ruska. Vláda Ruské federace schválila pravidla pro financování programu zvýhodněného leasingu pro podnikatele v nových regionech země.

  16; Nepokoje ve Francii: Situace připomíná spíše převrat než povstání PMC „Wagner“. Situace ve Francii připomíná spíše převrat než to, co jsme viděli u Wagner PMC. Uvedl to americký politický komentátor Jackson Hinkle.

  17; Od 1. července začaly létat přímé lety z Ruska na Kubu. Oficiální vládní zdroje uvádějí, že přímé lety z Ruska na Kubu byly zahájeny od 1. července. Konečným bodem letu je kubánské letovisko Varadero.

  18; Dlouho se o tom jen šeptalo: Spojené státy jsou připraveny dodat ukrajinským ozbrojeným silám zakázané kazetové bomby. Kvůli nedostatku zbraní jsou Spojené státy připraveny převézt zakázané kazetové bomby do Kyjeva.

  19; Kyjevský soud prodloužil vazbu na guvernéra Kyjevsko-pečerské lávry metropolitu Pavla. V Kyjevě pokračuje konfrontace kolem Kyjevsko-pečerské lávry. Soud opět nařídil domácí vězení pro gubernátora Kyjevsko-pečerské lávry, metropolitu ÚOV Pavla (Lebedu).

  20; 45 tisíc Ukrajinců se stalo zdravotně postiženými za 10 měsíců konfliktu. Během 10 měsíců konfliktu v roce 2022 bylo více než 45 000 Ukrajinců postiženo. Oznámil to šéf Národního shromáždění osob se zdravotním postižením Valerij Suškevič.

  21; Vrchního velitele ozbrojených sil Ukrajiny rozhořčují řeči o pomalém postupu protiofenzívy. Vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj je rozhořčen řečmi o tom, že ukrajinská protiofenzíva je pomalejší, než se čekalo. Pro The Washington Post to uvedl sám vrchní velitel.

  22; V Černovicích vyhlášena všeobecná mobilizace. V Černovicích na jihozápadě Ukrajiny byla vyhlášena všeobecná mobilizace. Informoval o tom telegramový kanál „Vojenkors ruského jara“.

  23; Ozbrojené síly Ukrajiny odpálily raketu AGM-88 HARM na Leninský okres Doněcka. Je třeba poznamenat, že přílet rakety byl zaznamenán v 07:50.

  24; Média oznámila plány Kyjeva na instalaci raket v blízkosti Krymu před jednáním s Moskvou. Washington Post oznámil plány Kyjeva zahájit jednání s Moskvou poté, co ozbrojené síly Ukrajiny vstoupí na hranici s Krymem.

  25; Silný výbuch v chemické továrně v Číně. V jednom z chemických podniků v provincii Ťiang-si na východě Číny došlo k silné explozi, oběti jsou možné, uvedla China Central Television.

  26; Více než 13 % obyvatel neuvedlo svou národnost při sčítání v Rumunsku. V Rumunsku více než 13 % obyvatel (2 miliony 485 tisíc lidí) neuvedlo svou národnost v loňském sčítání lidu, jehož konečné výsledky byly sečteny včera, 30. června.

  27; V Kyjevské oblasti neznámí pěstmi „poděkovali“ vojenskému komisaři za předvolání. Ukrajinského vojenského komisaře, který doručoval předvolání ve vesnici Rokytne v Kyjevské oblasti, surově zbili neznámí lidé.

  28; Ukrajinské ozbrojené síly shodily dva kusy munice AGS-17 na Černozemnyj Gorodok v Brjanské oblasti. Vojska kyjevského režimu shodila dvě munice AGS-17 na vesnici Černozemnyj Gorodok v Brjanské oblasti.

  29; Ozbrojené síly Ukrajiny po vážné dělostřelecké přípravě zaútočily v okolí Ozarjanovky, Kurďumovky a Kleščejevky. Naše pozice jsou pevně drženy. Mezitím ozbrojenci zaútočili na jihozápadním okraji Bachmutu.

  30; Univerzita pro sabotéry: Spojené státy pečlivě studují zkušenosti SVO na Ukrajině. Nepřátelé pečlivě studují zkušenosti ukrajinských a ruských diverzních skupin v průběhu SVO a nejen je shromažďují, ale chystají se je také aplikovat v budoucích konfliktech.

  31; Speciální operace Z: shrnutí hlavních vojenských událostí 30. června. Su-25SM3 operují s neřízenými střelami v opevněném prostoru Ozbrojených sil Ukrajiny, ruská samohybná děla Akacia ničí nepřátelské pozice a techniku, ničení tažené houfnice M777A2 Ozbrojených sil Ukrajiny ruskými dělostřelci.

  32; Pojďme tedy na Kubu! Oživení strategické spolupráce by mělo být realizováno všestranně a komplexně.

  33; Špatné počasí a dobrá příprava ruských jednotek: Washington vysvětlil potíže ozbrojených sil Ukrajiny s protiofenzívou. Za zpomalením protiofenzívy ukrajinské strany je špatné počasí a dobrá připravenost ruských jednotek.

  Zdroj: rusnext.ru

   1. Taky každý den nakouknu…

    Dovolená – řekla bych.
    Doufám, že si ji Medvěd pořádně užije a vrátí se svěží a odpočatý a plný sil.

    1. Medved na VK pise:
     „V červenci to se svodkami nebude žádná sláva. Párkrát se ozvu až za pár dní a pak budu ještě měsíc mimo civilizaci. Tak vás prosím o strpení a shovívavost…“

 15. Sobota, 1.7.2023:

  II. Rusnext

  1; Důsledky nepokojů ve francouzském Nanterre. Záběry ukazují situaci ve francouzském Nanterre po nočních pogromech. Nepokoje začaly poté, co policista zastřelil 17-letého Naela Merzuka.

  2; Proč je Evropa zapalují Evropu: Probíhají přípravy na americkou okupaci. Sebedestrukce Evropy aneb – „Špatná tráva z pole – vypadni!“

  3; Ukrajinské ozbrojené síly vypálily 10 raket na Doněck Informovalo o tom zastoupení DLR v JCCC (Společné centrum pro kontrolu a koordinaci příměří).

  4; Čuvašský prokurátor zemřel při hromadném koupání na Volze. Ve věku 58 let zemřel v sobotu prokurátor Čuvašské republiky Andrej Fomin, informovala tisková služba Generální prokuratury Ruské federace.

  5; Zelenskij: Na Západě zdržují výcvik ukrajinských pilotů na létání s F-16. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj uvedl, že některé země zdržují proces výcviku ukrajinských pilotů na stíhačkách F-16.

  6; Kuleba obvinil Merkelovou, že brání Ukrajině ve vstupu do NATO. Postoj bývalé kancléřky Německa Angely Merkelové k otázce vstupu Kyjeva do NATO se stal jednou z příčin konfliktu na Ukrajině, oznámil to v sobotu 1. června ukrajinský ministr zahraničí Dmitrij Kuleba v rozhovoru pro Bild. .

  7; Demonstranti ve Francii stříleli z pušek, které do Kyjeva dodali partneři. Neznámá osoba v Lyonu střílela na policisty zbraněmi s dlouhou hlavní, pravděpodobně převezené do Kyjeva v rámci partnerské pomoci.

  8; Během plavání „Chebswim“ ve Volze se utopil čuvašský prokurátor Andrej Fomin. V Čeboksarech se během plavání Chebswim ve Volze utopil čuvašský prokurátor Andrey Fomin. Informaci potvrdila tisková služba dozorového úřadu republiky.

  9; V Karélii se převrátil autobus s turisty, čtyři byli zraněni. V Karélii se v důsledku dopravní nehody převrátil turistický autobus, ve kterém byly čtyři desítky cestujících.

  10; Americký žoldák: „Nejhorší den v Afghánistánu a Iráku je jako klidný den na Ukrajině“. Američtí žoldáci bojující na straně kyjevského režimu hovořili o složité situaci na frontě a o probíhajících krutých bojích.

  11; Evropská unie pálení Koránu odsuzuje, ale je tu jedno „ale“. Evropská unie odsuzuje pálení koránu ve Stockholmu a považuje to za útočný čin, ale stojí za svobodou projevu. To bylo oznámeno dnes, 1. července, podle Yeni Safak.

  12; Nucená evakuace obyvatel v Charkově. V Charkově ukrajinské úřady nutí obyvatele k evakuaci a vyvezení majetku místních podniků. Uvedl to šéf ruské vojensko-civilní správy Charkovské oblasti Vitalij Gančev.

  13; Španělský premiér se v Kyjevě setkal se Zelenským. Šéf evropské diplomacie Josep Borrell uvedl, že Ukrajinu čekají během španělského předsednictví v Radě Evropské unie velmi důležité události.

  14; Shrnutí MO: Byl proveden skupinový útok na velitelská stanoviště doněcké skupiny. Útoky jsou vedeny na hromadění vojsk a důležité objekty vojenské infrastruktury nepřítele.

  15; Vláda zavedla pobídky k leasingu pro podnikatele v nových regionech Ruska. Vláda Ruské federace schválila pravidla pro financování programu zvýhodněného leasingu pro podnikatele v nových regionech země.

  16; Nepokoje ve Francii: Situace připomíná spíše převrat než povstání PMC „Wagner“. Situace ve Francii připomíná spíše převrat než to, co jsme viděli u Wagner PMC. Uvedl to americký politický komentátor Jackson Hinkle.

  17; Od 1. července začaly létat přímé lety z Ruska na Kubu. Oficiální vládní zdroje uvádějí, že přímé lety z Ruska na Kubu byly zahájeny od 1. července. Konečným bodem letu je kubánské letovisko Varadero.

  18; Dlouho se o tom jen šeptalo: Spojené státy jsou připraveny dodat ukrajinským ozbrojeným silám zakázané kazetové bomby. Kvůli nedostatku zbraní jsou Spojené státy připraveny převézt zakázané kazetové bomby do Kyjeva.

  19; Kyjevský soud prodloužil vazbu na guvernéra Kyjevsko-pečerské lávry metropolitu Pavla. V Kyjevě pokračuje konfrontace kolem Kyjevsko-pečerské lávry. Soud opět nařídil domácí vězení pro gubernátora Kyjevsko-pečerské lávry, metropolitu ÚOV Pavla (Lebedu).

  20; 45 tisíc Ukrajinců se stalo zdravotně postiženými za 10 měsíců konfliktu. Během 10 měsíců konfliktu v roce 2022 bylo více než 45 000 Ukrajinců postiženo. Oznámil to šéf Národního shromáždění osob se zdravotním postižením Valerij Suškevič.

  21; Vrchního velitele ozbrojených sil Ukrajiny rozhořčují řeči o pomalém postupu protiofenzívy. Vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj je rozhořčen řečmi o tom, že ukrajinská protiofenzíva je pomalejší, než se čekalo. Pro The Washington Post to uvedl sám vrchní velitel.

  22; V Černovicích vyhlášena všeobecná mobilizace. V Černovicích na jihozápadě Ukrajiny byla vyhlášena všeobecná mobilizace. Informoval o tom telegramový kanál „Vojenkors ruského jara“.

  23; Ozbrojené síly Ukrajiny odpálily raketu AGM-88 HARM na Leninský okres Doněcka. Je třeba poznamenat, že přílet rakety byl zaznamenán v 07:50.

  24; Média oznámila plány Kyjeva na instalaci raket v blízkosti Krymu před jednáním s Moskvou. Washington Post oznámil plány Kyjeva zahájit jednání s Moskvou poté, co ozbrojené síly Ukrajiny vstoupí na hranici s Krymem.

  25; Silný výbuch v chemické továrně v Číně. V jednom z chemických podniků v provincii Ťiang-si na východě Číny došlo k silné explozi, oběti jsou možné, uvedla China Central Television.

  26; Více než 13 % obyvatel neuvedlo svou národnost při sčítání v Rumunsku. V Rumunsku více než 13 % obyvatel (2 miliony 485 tisíc lidí) neuvedlo svou národnost v loňském sčítání lidu, jehož konečné výsledky byly sečteny včera, 30. června.

  27; V Kyjevské oblasti neznámí pěstmi „poděkovali“ vojenskému komisaři za předvolání. Ukrajinského vojenského komisaře, který doručoval předvolání ve vesnici Rokytne v Kyjevské oblasti, surově zbili neznámí lidé.

  28; Ukrajinské ozbrojené síly shodily dva kusy munice AGS-17 na Černozemnyj Gorodok v Brjanské oblasti. Vojska kyjevského režimu shodila dvě munice AGS-17 na vesnici Černozemnyj Gorodok v Brjanské oblasti.

  29; Ozbrojené síly Ukrajiny po vážné dělostřelecké přípravě zaútočily v okolí Ozarjanovky, Kurďumovky a Kleščejevky. Naše pozice jsou pevně drženy. Mezitím ozbrojenci zaútočili na jihozápadním okraji Bachmutu.

  30; Univerzita pro sabotéry: Spojené státy pečlivě studují zkušenosti SVO na Ukrajině. Nepřátelé pečlivě studují zkušenosti ukrajinských a ruských diverzních skupin v průběhu SVO a nejen je shromažďují, ale chystají se je také aplikovat v budoucích konfliktech.

  31; Speciální operace Z: shrnutí hlavních vojenských událostí 30. června. Su-25SM3 operují s neřízenými střelami v opevněném prostoru Ozbrojených sil Ukrajiny, ruská samohybná děla Akacia ničí nepřátelské pozice a techniku, ničení tažené houfnice M777A2 Ozbrojených sil Ukrajiny ruskými dělostřelci.

  32; Pojďme tedy na Kubu! Oživení strategické spolupráce by mělo být realizováno všestranně a komplexně.

  33; Špatné počasí a dobrá příprava ruských jednotek: Washington vysvětlil potíže ozbrojených sil Ukrajiny s protiofenzívou. Za zpomalením protiofenzívy ukrajinské strany je špatné počasí a dobrá připravenost ruských jednotek.

  Zdroj: rusnext.ru

 16. Sobota, 1.7.2023:

  I. Rusvesna

  1; Jubilejní „silniční vlak“ od dobrovolných dárců s auty z Peterhofu a pomocí pro armádu míří na frontu. Celkový počet vozů přesáhl 300!

  2; Mlýnek na maso krasnolimanským směrem: Brigády ozbrojených sil Ukrajiny ztroskotávají na obranných pozicích „Odvážných“. Činnost ukrajinské diverzní skupiny byla potlačena – bylo zlikvidováno sedm ozbrojenců.

  3; Při úderu ozbrojených sil Ukrajiny v Záporožské oblasti zahynul civilista. Šest lidí bylo zraněno, z toho pět dětí.

  4; Boje u Antonovského mostu: Výsadkáři a pěchota vyhnali nepřítele z části předmostí. Komunikace byla zablokovaná, a proto nyní nikdo zcela nerozumí tomu, co se v této oblasti děje.

  5; Těžké boje u Chersonu: Výsadkové síly pokračují ve vyřazování nepřítele zpod Antonovského mostu. Ozbrojené síly Ukrajiny pokračují v přesunu posil na ostrov pomocí vysokorychlostních člunů, aby ho udržely.

  6; Západ s výcvikem ukrajinských pilotů nijak nespěchá. Zelenskyj otevřeně obviňuje své zahraniční kurátory.

  7; Zelenskyj řekl, že Rusko má plán na „vzdálenou detonaci“ jaderné elektrárny Záporoží. Nepřítel pokračuje v přípravě jaderné provokace.

  8; „Co je to za Pokémona?“: Ukrajinská armáda začala „modernizovat“ německé tanky. To však nepřítele nezachrání před výstřely ruských protitankových systémů.

  9; Ukrajina připravuje nová města ke kapitulaci, vojenský velitel Sladkov. Kyjevské úřady již dříve vyzvaly obyvatele, aby se z těchto území urychleně evakuovali.

  10; „Umí bojovat“: Ukrajinské ozbrojené síly zaútočily na Doněck raketou s posměšným nápisem. Západem dodané zbraně zranily dva civilisty.

  11; Borrell oznámil pro Ukrajinu „velmi důležité události příštích dnů“. Podle šéfa evropské diplomacie to platí jak pro bojiště, tak pro stínová jednání.

  12; Ruská armáda skupinovým úderem zničila velitelská stanoviště operačně-taktické skupiny Ozbrojených sil Ukrajiny „Doněck“. Ozbrojené síly Ukrajiny během dne pokračovaly v neúspěšných pokusech o útočné operace v několika směrech.

  13; Američtí žoldáci jsou šokováni hrůzami a brutálními bitvami na ukrajinské frontě. Žoldák si v rozhovoru pro média stěžoval také na úroveň výcviku ukrajinské armády. Co byly v Afghánistánu a Iráku nejhorší dny, jsou na Ukrajině vnímány jako dny velmi klidné…

  14; Válka na Ukrajině by mohla být nekonečná, říká papež. Poté, co jeho mírový vyslanec dokončil své návštěvy Kyjeva a Moskvy, učinil prohlášení o „tragické realitě“.

  15; Kyjevský režim vyhání mnichy ukrajinské pravoslavné církve z Kyjevsko-pečerské lávry. Ukrajinské úřady se rozhodly oficiálně zbavit mnichy kanonické Ukrajinské pravoslavné církve přístupu do řady budov.

  16; Přes noc bylo zadrženo 1300 demonstrantů: Čtvrtý den nepokojů ve Francii. Do potlačení pouličních protestů se zapojilo 45 000 bezpečnostních úředníků.

  17; Medveděv řekl, k čemu povede rozmístění jaderných zbraní NATO v Polsku. „To má i pozitivní stránku. Všichni hlupáci typu Morawiecki, Kaczynski a další zlí duchové zmizí.“

  18; Vrtulníky ruských leteckých sil ničí nepřátelská obrněná vozidla na Vremevském výběžku. Tank a dvě obrněná vozidla Ozbrojených sil Ukrajiny byly zasaženy řízenými střelami.

  19; Byly provedeny útoky na koncentraci nepřítele ve směru Kupjansk, byly zničeny útočné oddíly ozbrojených sil Ukrajiny na linii Soledar-Arťomovsk. Práce úderných letadel a dělostřelectva ruské armády. Nepřítel utrpěl značné ztráty na živé síle a obrněných vozidlech.

  20; Ozbrojené síly Ukrajiny byly na začátku protiofenzívy šokovány silou ruské obrany, píše Wall Street Journal. Téměř měsíc se nepřítel nemohl dostat ani k 1. linii obrany.

  21; Další regionální centrum na Ukrajině (Černovcy) vyhlásilo (po Kyjevě a Ivano-Frankovské oblasti) všeobecnou mobilizaci. Všichni muži ve vojenském věku (od 18 do 59 let) byli povinni dostavit se do 10 dnů na vojenské evidenční a odvodové úřady.

  22; Kyjev chce do podzimu obsadit „významná území“, umístit raketové systémy poblíž Krymu a zahájit jednání. Šéf CIA se o tom dozvěděl během své návštěvy Kyjeva, píše The Washington Post.

  23; Ruská armáda zcela vyčistila levý břeh Dněpru u Antonovského mostu od ozbrojených sil Ukrajiny, říká Saldo. V noci na 1. července provedli vojáci speciálních jednotek překvapivý útok zezadu a přiblížili se na člunech ze strany řeky.

  24; Mým úkolem není stěžovat si na nedokonalost světa, ale jednat, říká Chodakovskij. Zástupce vedoucího oddělení Národní gardy pro DLR o tom, k čemu může vést nevybíravá kritika v podmínkách války.

  25; Ruské námořnictvo našlo způsob, jak „skrýt“ ruské lodě před nepřítelem. Nepřítel při studiu satelitních snímků prakticky ztratil schopnost identifikovat konkrétní model lodi.

  26; Ruská armáda zastavila ofenzivu nepřítele ve směru Orechov, Ozbrojené síly Ukrajiny mění taktiku. Nepřítel se připravuje na nové útoky, na linii Novodanilovka-Rabotino probíhá aktivní pohyb techniky a personálu Ozbrojených sil Ukrajiny.

  27; Americká armáda pořád nemůže naverbovat požadovaný počet vojáků. Letos se očekává, že z plánovaných 65 000 lidí se nabere jen 50 000.

  28; EU jednala o důsledcích možného rozšíření Unie o Ukrajinu. „Nemluvíme o rozšíření jako takovém, ale o důsledcích pro 27 členů EU.“

  29; Ekonomické potíže a politická rizika: Polsko a pobaltské státy na pokraji katastrofy. Odborníci poznamenávají, že vysoká inflace v Polsku bude ve střednědobém horizontu pokračovat.

  30; „Všechno je strašně složité“: Scholz otevřeně hovořil o protiruském plánu. „Je to všechno strašně složité a nikdo teď neví, co je vůbec možné a jak.“

  31; Zelenského požadavek postavil Bidena do kritické pozice, píší média. „Prezident Biden musí odolat tlaku ze strany zákonodárců Ukrajiny i USA.“

  32; Proč se Varšava a Vilnius bojí přítomnosti Wagner PMC v Bělorusku? Polsko a Litva skutečně vypracovaly plány na vojenskou invazi do Běloruska.

  33; Biden obviňuje Nejvyšší soud USA z nesprávného výkladu ústavy. Hlava státu dodala, že nedává „žádné falešné naděje“.

  34; Lavrov reagoval na výzvy Západu porazit Rusko na bitevním poli. „Víme, proč a za co bojujeme,“ řekl Lavrov v rozhovoru.

  35; Putin pozval Borisova k diskusi o vývoji skupiny na nízké oběžné dráze. Putin na schůzce se šéfem Roskosmosu Jurijem Borisovem navrhl diskusi o vývoji konstelace satelitů na nízké oběžné dráze.

  36; Ukrajina nemá dostatečnou pomoc od partnerů, stěžuje si Zelenskij. Také Ukrajina se svou „mocnou armádou“ by podle něj mohla pomoci NATO v otázkách obrany státu.

  37; 200. brigáda spálila zbraně a střelivo nepřítele v bojích na křídle Artěmovska. Obsluha 2A65 MSTA-B zasáhl účinnou palbou.

  38; Zelenskyj připustil, že Kyjev připravuje na summit NATO silnou ofenzivu, aby ukázal výsledek. Zelenskyj také uznal, že plány ukrajinských sil zahájit protiofenzívu proti Rusku se v posledních měsících zpomalily.

  39; Naléhavá pomoc při odražení ofenzivy Ozbrojených sil Ukrajiny v Záporoží od dobrovolných dárců stále přichází. Letectvo z letiště Berďansk hraje významnou roli při odrážení nepřátelských útoků a ničení obrněných vozidel NATO.

  40; Kyjev může připravovat operaci pod falešnou vlajkou v Záporožské JE, říká Poljanskij. Kyjev a jeho západní podporovatelé zřejmě připravují operaci „pod falešnou vlajkou“ v jaderné elektrárně Záporoží.

  41; Krvavé selhání ofenzivy na křídle Arťomovska: Překvapení čekalo na kolonu ozbrojených sil Ukrajiny. Obrněná skupina Ozbrojených sil Ukrajiny zahájila další ofenzívu proti Kurďumovce.

  42; Ofenzíva ozbrojených sil Ukrajiny bude velmi dlouhá a velmi krvavá, předpovídá americký generál. Podle jeho názoru bude pokračovat ještě několik týdnů a bude „velmi krvavá“.

  43; Ofenzíva na Vremevském výběžku: Nepřítel vrhá do boje vybavení NATO, to shoří v palebném ohni a hned následuje nová vlna. Rotace pro nový mlýnek na maso je dokončena.

  Zdroj: rusvesna.su

 17. Zcela O.T.:
  Stala se dnes smutná věc. Z horního můstku nad propastí Macocha dneska po poledni skočila mladá žena se svými dvěma dětmi. Pád do stotřicetimetrové hlubiny nepřežili.
  Policie zajistila kočárek mladšího dítěte a auto, kterým patrně přijeli. SPZ má severomoravskou. Policie neprozradila víc než věk sebevražedkyně a obou dětí.

  Takže čekám všeliké teorie, které se objeví na netu nejpozději zítra ráno. A tahle smrt se bude nejspíš zneužívat v politickém boji. Ukrajinka? Cikánka? Proč to udělala, kdo za to může atd.
  Prostě diskutéři si zase pošmáknou…
  FUJ!

 18. Pátek, 30.6.2023:

  II. Rusnext

  1; Špatné počasí a dobrá příprava ruských jednotek: Washington vysvětlil potíže ozbrojených sil Ukrajiny s protiofenzívou. Za zpomalením protiofenzívy ukrajinské strany je špatné počasí a dobrá připravenost ruských jednotek

  2; V areálu Jelchovněfti v Tatarstánu došlo k výbuchu, pracovníci byli zabiti. Na území oddělení těžby ropy a plynu (NGDU) Tatněft Jelchovněfť v okrese Zainsky v Republice Tatarstán došlo k výbuchu, jehož oběťmi byli dva pracovníci.

  3; Vatikán mlčky požehnal démonizaci ruského světa na Ukrajině. Netřeba dodávat, že metody „uvědomělých Ukrajinců“, kteří na Ukrajině rozbíjejí vše spojené s Ruskem, jsou totožné s činy polské šlechty a církve v době společného státu.

  4; Moldavské úřady považují za prioritu zvýšit blahobyt úředníků. Státní tajemník prezidentské kanceláře Andrei Spinu komentoval rozhodnutí o zvýšení mezd vládních funkcionářů včetně ministrů, jejichž plat se zvýší na 50 000 lei (zhruba 245 000 rublů).

  5; Íránský velvyslanec chválí slova ruského prezidenta o Koránu. Prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina ke Koránu demonstruje jeho úctu k muslimům. Tento názor vyjádřil íránský velvyslanec v Ruské federaci Kazem Jalali a označil projev ruského vůdce za ušlechtilý čin.

  6; Spojené státy zvýšily nábor žoldáků, kteří chtějí bojovat v řadách ozbrojených sil Ukrajiny, píší média. Ozbrojenci z kurdských oddílů a arabských klanů dostávají plat 2000 dolarů, uvádí RIA Novosti s odkazem na zdroj z Damašku.

  7; Střelec na letišti v Kišiněvě zadržen. Střelec je zraněn.

  8; 30 ozbrojenců ukrajinské armády zabito Iskanderem poblíž Antonovského mostu. Skupina ruských jednotek „Dněpr“ úspěšně čistí území poblíž Antonovského mostu v Chersonské oblasti, napsal Saldo ve svém telegramovém kanálu.

  9; Speciální služby se připravují k útoku na letiště Kišiněv, kde byl střelec zablokován. Publikace Plusmedia tvrdí, že podle informací ministerstva vnitra Moldavska se tamní speciální služby připravují k útoku na prostory na letišti Kišiněv, kde se zabarikádoval muž, který předtím zahájil palbu.

  10; Na letišti v Kišiněvě došlo ke střelbě, střelec se zabarikádoval Na letišti v Kišiněvě se střílelo, jeden člověk zemřel, uvedla moldavská média.

  11; Vladimir Putin nařídil, aby se zamyslel nad zjednodušením vstupu do Ruska pro zahraniční investory. Ruský prezident Vladimir Putin pověřil vládu a Dělovaja Rossija, aby zvážily zjednodušení vstupu do země pro zahraniční investory a vysoce kvalifikované odborníky, uvedla tisková služba Kremlu.

  12; Polsko vyzvalo k rozmístění amerických jaderných zbraní na svém území. Blok NATO musí co nejdříve umístit americké jaderné zbraně na polské území. Oznámil to dnes, 30. června, předseda vlády republiky Mateusz Morawiecki.

  13; Prezident navrhuje zavést kreditní prázdniny na rodičovskou dovolenou. Hlava státu pověřila ruskou vládu, aby zvážila možnost provedení příslušného opatření.

  14; Strach z „Wagnera“: Zelenskij nařídil posílit hranici s Běloruskem. Ukrajina kvůli situaci s PMC „Wagner“ posílí hranici s Běloruskem.

  15; Vazba vikáře Kyjevsko-pečerské lávry metropolity Pavla byla prodloužena o dva měsíce. V květnu Okresní soud v Solomenském v Kyjevě prodloužil omezující opatření v podobě nepřetržitého domácího vězení na 60 dní guvernérovi Kyjevsko-pečerské lávry, metropolitovi Ukrajinské pravoslavné církve Pavlovi.

  16; Devět lidí bylo zraněno v důsledku ostřelování Jasinovaté ozbrojenými silami Ukrajiny Uvedl to šéf městské správy Dmitrij Ševčenko.

  17; Írán se připojí k SCO v symbolický den: multipolarita v akci. Partnery v dialogu SCO je devět zemí – Ázerbájdžán, Arménie, Egypt, Kambodža, Katar, Nepál, Saúdská Arábie, Turecko a Srí Lanka.

  18; Zacharova: Kyjevský režim se chystá spáchat další teroristický útok! Instalace dalších přístrojů na měření radiace v Kyjevě a cvičení, která začala v regionech Ukrajiny v případě havárie na Záporožské JE, přímo souvisí s přípravou teroristického útoku.

  19; Lavrov: Rusko ničí místa akumulace ozbrojených sil Ukrajiny a zahraničních žoldáků. Šéf ministerstva zahraničí to řekl na brífinku k široké škále mezinárodních problémů v kontextu situace kolem Ukrajiny.

  20; Pentagon hledá důchodce, kteří rozumí „Stingers“. Raytheon má potíže: V USA si jen 70-letí důchodci pamatují, jak se stavěly Stingery.

  21; Komplexy S-400 převzaly službu v Bělorusku. V Bělorusku se výrazně zvýšila účinnost systémů protivzdušné obrany.

  22; V Rusku začínají brát bolševník vážně. Zdánlivě neškodný plevel, ale kvůli němu lidé již opouštějí celé vesnice.

  23; Ruský hokejista zadržen v Polsku za „špionáž“. Oznámil to generální prokurátor republiky Zbigniew Zebro.

  24; Česká republika je méně ochotná podporovat ukrajinské uprchlíky. Ministerstvo práce ČR jedná s Kyjevem o pravidelném poskytování informací o vyplácení důchodů a dávek ukrajinskou stranou. Oznámil to 29. června ministr práce republiky Marian Jurečka.

  25; Na Slovensku stojí bývalý prezident země před soudem. Na Slovensku začal popradský okresní soud 29. června proces s bývalým prezidentem země Andrejem Kiskou kvůli obvinění z účasti na daňových podvodech v souvislosti s firmou KTAG vlastněnou jeho rodinou.

  26; Většina evropských zemí Ukrajinu nepotřebuje, říká ex-ministr zahraničí Polska. Většina evropských zemí, jako je Německo a Francie, Ukrajinu nepotřebuje. Potřebují Rusko, aby se vrátilo do světové ekonomiky. Tento názor vyjádřil bývalý polský ministr zahraničí a nyní poslanec Evropského parlamentu Witold Waszczykowski.

  27; EU je nespokojená s vojenskou spoluprací mezi Minskem a Moskvou. Evropská rada odsoudila spolupráci Běloruska a Íránu s Ruskem v oblasti obrany. Uvádí to závěrečné komuniké po výsledcích prvního dne summitu EU 29. června.

  28; Letecká show MAKS konaná v Moskevské oblasti byla zrušena. Mezinárodní letecký a kosmický salon (MAKS) se podle dnešního dne 30. června na webu akce letos konat nebude.

  29; Není to první den na Ukrajině, co vybičují hysterii ohledně situace v ZNPP, ačkoli už více než rok ukrajinské ozbrojené síly ostřelují elektrárnu a nestarají se o možné důsledky.

  30; Ozbrojené síly Ukrajiny změnily taktiku protiofenzívy kvůli „minovým pastím“. Ve směru Záporoží a Jih-Doněck je obecný trend postupného opouštění západní techniky ve prospěch použití sovětských zbraní.

  31; Kyjevský sen byl rozbit: Ruské rakety nikdy nedojdou. Londýn 15. června oznámil vytvoření fondu na nákup „stovky systémů protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu“ pro potřeby Ukrajiny.

  32; MAAE hovořila o negativním dopadu protiofenzívy Ozbrojených sil Ukrajiny na situaci v Záporožské JE. Šéf MAAE Grossi hovořil o negativním dopadu protiofenzívy Ozbrojených sil Ukrajiny na situaci v ZNPP.

  33; Greta Thunberg se setkala se Zelenským v Kyjevě. Zelenskyj diskutoval o důsledcích bojů s Gretou Thunbergovou v Kyjevě.

  34; Na Ukrajině bylo odhaleno množství západní pomoci během SVO. Ukrajina oznámila příjem 170 miliard eur od různých zemí a organizací od února 2022.

  35; ESLP zamítl Saakašviliho žalobu proti Ukrajině. Evropský soud pro lidská práva zamítl jako nepřípustnou žalobu bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho, který si odpykává trest v Tbilisi ve dvou trestních případech, proti Ukrajině.

  36; Státní duma navrhuje zavést mapu bezplatných turistických cest v Rusku. Místopředseda Státní dumy Ruska Boris Černyšov navrhl zavést kartu pro bezplatné turistické výlety po zemi „Krásné Rusko“.

  37; V Bělorusku se vybavují tři velké polní tábory Wagner PMC. Určitě to budou západní regiony země, vzhledem k agresivní rétorice Polska.

  38; Patriarcha Kirill se setkal s vyslancem papeže. Patriarcha označil za důležité sjednotit všechny síly světa, aby se zabránilo velkému ozbrojenému konfliktu.

  39; V řadě regionů Ukrajiny zní varování před náletem. Letecký poplach byl vyhlášen v Sumské, Poltavské, Charkovské, Čerkasské, Kirovogradské, Dněpropetrovské, Nikolajevské a Oděské oblasti na Ukrajině.

  40; Ruské ministerstvo zahraničí varuje: Beztrestné pálení Koránu povede ke katastrofickým následkům. Text prohlášení je zveřejněn na webu ruského ministerstva zahraničí.

  Zdroj: rusnext.ru

 19. Pátek, 30.6.2023:

  I. Rusvesna

  1; Posila pro ruské síly: „UAZ“ od dobrovolných dárců bojuje na horkém sektoru fronty na křižovatce Záporoží a DLR. Dárci z celé republiky již poslali více než 290 vozidel, která nahradila ztrátu dopravy a pomohla zachránit životy bojovníků.

  2; Těžké boje u Chersonu: Pod Antonovským mostem se skrývají ozbrojenci, Rusové je zlikvidovali Iskanderem, Solncepjokem a MLRS. Je hlášeno, že ruské útočné letadlo zaútočilo na nepřítele podél mostu, nepřítel provádí masivní palbu.

  3; Scholz vyzval ke zvýšení výroby munice v EU na podporu Ukrajiny. Scholz vyzval k brzkému přijetí zákona, který již dříve navrhla Evropská komise na podporu výroby střeliva v EU.

  4; Lukašenko schválil souřadnice nepřátelských rozhodovacích center na vojenských mapách. Pravděpodobně naznačuje, že je může zasáhnout ruskými jadernými zbraněmi, které byly umístěny na území Běloruska.

  5; Vidím samé rypáky… Medveděv cituje Gogola o západních vůdcích. Místopředseda Ruské federace Dmitrij Medveděv nelichotivě popsal západní politiky.

  6; Nepřítel se snaží zaútočit: „Odvážní“ zasadili masivní údery na brigády ozbrojených sil Ukrajiny poblíž Kremenné. Útočný letoun Su-25, posádky Su-34 bombardovaly 8 míst ozbrojených sil Ukrajiny.

  7; MAAE nezaznamenala známky toho, že by Rusko připravovalo teroristický útok v jaderné elektrárně Záporoží. Situace v jaderné elektrárně po výbuchu přehrady Kachovka je podle Grossiho „vážná“, ale postupně se stabilizuje.

  8; Kam se podělo těch 70 miliard eur?! Maďarsko už nebude Ukrajině dávat peníze.
  Uvedl to maďarský premiér Viktor Orbán.

  9; V Rusku začalo blokování a zavírání Prigožinových médií. O ukončení projektů byli informováni pracovníci informačních zdrojů vedoucího PMC „Wagner“ v Petrohradě.

  10; Platy armády se od 1. října 2023 zvýší o 10,5 %. Oficiální platy a platy za zvláštní zásluhy se zvýší i řadě dalších bezpečnostních činitelů.

  11; Zelenskij nařídil posílit běloruský směr kvůli přesunu Wagnera PMC. Situace v Bělorusku je „udržována pod neustálou kontrolou“.

  12; Bitvy na Chersonské frontě: souboj mezi Akacií a americkými Three Axes (americká tažená houfnice M777 ráže 155 mm). Dělostřelci úzce spolupracují s posádkami dronů.

  13; Konflikt na Ukrajině je výhodný pouze pro americký vojensko-průmyslový komplex, píše American Thinker. „Číňané a Rusové mezitím budují své vojenské schopnosti, které společně převyšují ty americké.“

  14; Boje na Vremevském výběžku: „Aligátoři“ útočí na techniku Ozbrojených sil Ukrajiny. Nepřítel vrhá do boje svou techniku a pěchotu, pracují na nich posádky útočných vrtulníků Ka-52.

  15; Boje v Belogorovce: Ruské síly ničí obrněná vozidla a nepřátelské úkryty. Jednotky ruské armády zaútočily na objekty Ozbrojených sil Ukrajiny na území LLR okupovaném kyjevským režimem.

  16; Nepřítel šel do útoku v několika směrech, ruská armáda ničí útočící síly nepřítele. Nejnovější zpráva ministerstva obrany o stavu věcí v nejžhavějších sektorech fronty.

  17; Ukrajina možná bude muset dát Rusku část území, říká Trump. To může být jediný způsob, jak zastavit boje, domnívá se bývalý americký prezident.

  18; Prigoжinovo povstání nepomohlo protiofenzívě ozbrojených sil Ukrajiny, říká Zalužnyj. „Pokud si někdo myslí, že ukrajinská protiofenzíva dostala o víkendu šťastný impuls, tak se plete.“

  19; USA mohou v blízké budoucnosti převézt kazetovou munici do Kyjeva. Informovala o tom americká televizní stanice NBC News s odvoláním na anonymní zdroje.

  20; „Iskander“ zasáhl shluk ozbrojených sil Ukrajiny pod Antonovským mostem, desítky ozbrojenců byly zničeny. Kromě mrtvých jsou zde těžce ranění.

  21; Lavrov komentoval Prigožinův pokus o vzpouru, zhodnotil situaci na Ukrajině a dohodu o obilí. Ze všech problémů Rusko vždy vyšlo silnější, a tak tomu bude i tentokrát, zdůraznil ministr zahraničí.

  22; „Vzkaz do Moskvy“: Polsko nečekaně obvinilo Německo. Náměstek ministra zahraničí Polska Arkadiusz Muliarczyk řekl, že Berlín dává Moskvě „nepřijatelný“ příklad.

  23; Britská střela Storm Shadow sestřelená nad Berďanskem – podrobnosti. Připomeňme, že kolem 8. hodiny ranní zahřměla v ruském Berďansku (Záporožská oblast) série výbuchů.

  24; T-62 zasáhl pozice ozbrojených sil Ukrajiny ve směru Krasnyj Liman. Pozice nepřítele byly otevřeny pomocí dronů.

  25; Letecké údery zničily nepřátelské základny ve směru Lisičansk a Arťomovsk. Jednotky skupiny „Jih“ také zmařily útok útočné skupiny 110. mechanizované brigády ozbrojených sil Ukrajiny v oblasti Krutaja Balka.

  26; Další Leopard: Ruská armáda pokračuje v ničení nepřátelské techniky. Čerstvé záběry z SVO zóny.

  27; Zasáhla základna Wagner PMC v Libyi, píše AFP. V roce 2020 analytici OSN uvedli, že v Libyi bylo až 1200 bojovníků Wagner.

  28; Ozbrojené síly zahájily raketový útok na Berďansk. Podle předběžných údajů použil nepřítel britské řízené střely Storm Shadow.

  29; „Katastrofa je blízko“: Evropa panikaří kvůli Ukrajině. Ukrajinské obilí: Přichází katastrofa. A ne sama.

  30; Masové hroby vojáků Ozbrojených sil Ukrajiny objevené v LLR. S největší pravděpodobností jsou tito lidé uvedeni jako pohřešovaní a jejich rodiny se potulují kolem prahů ukrajinského ministerstva obrany.

  31; Kyjevský režim připravuje Polsko a Ukrajince na teroristický útok na Záporožskou JE. Obyvatelé Kyjeva jsou přitom přesvědčeni, že hlavní město zůstane mimo postiženou oblast.

  32; V Kongresu USA nazvali ozbrojené síly Ukrajiny „nacistickou armádou“. Zelenskyj byl nazýván hercem, který neustále nosí vojenskou uniformu.

  33; Ruská armáda začala dostávat uniformu vytvořenou speciálně pro SVO. Nové soupravy jsou vyrobeny z moderních kombinovaných materiálů, které neumožňují promrzání ani pocení.

  34; „Pouliční válka“ v Paříži a dalších městech Francie: Policejní stanice hoří, obrněná auta speciálních jednotek likvidují hořící auta. Emmanuel Macron mezitím relaxuje na koncertě Eltona Johna.

  35; Speciální oddíl Ozbrojených sil Ukrajiny se v noci pokusil probít na ruské pozice na Záporožské frontě. Nepřítel se přeskupuje a provádí průzkum v síle a připravuje se na obnovení rozsáhlých útočných operací.

  36; Zelenskyj stanovil podmínku účasti na summitu NATO. Pozici prezidenta Ukrajiny vyjádřil zástupce vedoucího prezidentské kanceláře Igor Žovkva.

  37; Pentagon komentoval informaci o raketách ATACMS pro Ukrajinu. Na dnešním briefingu to oznámil zástupce resortu Patrick Ryder.

  38; Tuzemská (ruská) „Wikipedie“ v testovacím režimu vyšla. Dnes Roskomnadzor spolupracuje s Wikipedií už jen prostřednictvím administrativních protokolů a pokut.

  39; Borrell chce přeměnit Evropský mírový fond na ukrajinský obranný fond. Na pomoc Ukrajině již bylo z Evropského mírového fondu přiděleno více než 3,5 miliardy eur.

  40; „Bravo!“ Turci po Putinových slovech pozvali Rusko do NATO. Mnoho komentátorů děkovalo ruskému vůdci za podporu islámu.

  41; Maďarsko označilo za absurdní návrh Evropské komise přidělit Ukrajině 50 miliard eur. EK revidovala víceletý rozpočet EU na období 2024 až 2027.

  42; Nepřítel se nadále pokouší prolomit boky a prorazit Arťomovsk, probíhají zuřivé bitvy. Obecná myšlenka: pokrytí, dvojité uzavření prostředí, píší nepřátelští vojenští analytici.

  43; Poláci protestují kvůli ukrajinským malinám. V Polsku pokračují protesty kvůli ukrajinským zemědělským produktům.

  44; Západ není neutrální v konfliktu na Ukrajině, říká Něbenzja. K dnešnímu dni celková výše vojenské pomoci ze strany Spojených států a jejich spojenců Ukrajině přesáhla 55 miliard dolarů.

  45; Končí mobilizační rezerva Ukrajiny – Něbenzja. Kyjevu nezbyly žádné vlastní zbraně.

  46; Boj na Vremevském výběžku: Silnice je po práci skupiny poseta mrtvolami ozbrojenců Ukrajinské armády. Auto s ozbrojenci nedojelo do cíle.

  47; USA ví, že nemohou sledovat zbraně dodané do Kyjeva – americký novinář. „Bidenova administrativa ví, že eskaluje zástupnou válku proti největší jaderné mocnosti světa.“

  48; USA by nikdy neměly posílat vojáky na Ukrajinu, říká Pence. Pence dodal, že při posledním setkání s Volodymyrem Zelenským slyšel, že „taková potřeba není“.

  49; Pomoc pro ruské bojovníky: „Niva“ od dobrovolných dárců bojuje na frontě s mobilní skupinou výsadkových sil. Naši čtenáři z celé republiky již poslali více než 290 vozidel, která nahradila ztrátu dopravy a pomohla zachránit životy bojovníků.

  50; Pokus o průlom: Porážka postupujících obrněných vozidel Ozbrojených sil Ukrajiny na levém křídle Záporožské fronty. Vasiljevský okres na Kamenském směru. Obranná zóna 19. divize 58. armády Jižního vojenského okruhu.

  51; Ministerstvo zahraničí reagovalo na slova bývalého generálního tajemníka NATO o vyslání aliančních jednotek na Ukrajinu. Prohlášení bylo učiněno v reakci na slova bývalého generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena.

  52; Neúspěch útoku Ozbrojených sil Ukrajiny u Žerebjanky: tanky a bojová vozidla pěchoty byly zničeny na Záporožské frontě. V důsledku pokusu o protiofenzívu v oblasti vesnice Žerebjanka ozbrojených sil Ukrajiny přišla o tanky T-72 a bojová vozidla pěchoty.

  53; USA se blíží předání raket ATACMS Ukrajině. Podle publikace je otázka převodu ATACMS do Kyjeva v současné době ve fázi schvalování na nejvyšší úrovni.

  54; Forbes hovořil o ztrátách ozbrojených sil Ukrajiny ve výzbroji v prvních dnech ofenzivy na Záporožské frontě. Bylo to kvůli selhání britských protitankových pluhů namontovaných na nádržích v čele kolony.

  Zdroj: rusvesna.su

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *