12 června, 2024

Tribuna

Volná diskuse na jakékoli téma


4 690 thoughts on “Tribuna

 1. Pondělí, 29.5.2023:

  I. Rusvesna

  1; „Lov na Bidena“: V New Yorku (osada na Ukrajině) ruští bojovníci ničí nepřátelské vybavení. Zásah zaznamenalo nestranné „oko“ prostředků objektivní kontroly.

  2; Vyhrocení situace v Kosovu, na Srby je zahájena palba, Vučić se obrací k lidem. Srbsko rozmístilo ozbrojené síly na administrativní hranici s Kosovem.

  3; „Bachmut se nesmí opakovat“: Spojené státy vyvozují důsledky z rázné porážky Kyjeva.
  Bitva o město trvala 224 dní.

  4; Nacistické speciální jednotky „Da Vinci Wolves“ pod palbou ruské armády: Zranění jsou odváženi na americkém obrněné technice. Tento gang dostal v Arťomovsku pořádnou nakládačku.

  5; Generál ozbrojených sil Ukrajiny pojmenoval města, se kterými se bude muset Ukrajina brzy rozloučit (Kramatorsk, Slavjansk). Překvapivě o tom mluví v ukrajinské televizi.

  6; Polsko uzavírá své hranice pro kamiony s ruskou a běloruskou poznávací značkou. Již dříve Státní duma Ruské federace zakázala průjezd polských kamionů na svém území.

  7; Zvuky výbuchů v Sevastopolu: Co se děje. Ukrajinské telegramové kanály a média se již vzrušeně předbíhají ve všemožných verzích událostí.

  8; Vyměnění vůdci „Azov“ v Turecku jsou drženi jako ve vězení. Matka „Kalina“ si stěžovala novinářům.

  9; Doněck: Exploze u motelu, zraněný teenager. Ozbrojené síly Ukrajiny střílejí na Kirovský okres hlavního města DLR.

  10; Ozbrojené síly Ukrajiny střílely na oblast Belgorod déle než hodinu: Jsou oběti. Zprávy z oblasti Belgorod stále více připomínají zprávy z Donbasu.

  11; Krym: FSB zadržela teroristy. Muži se připojili k teroristické organizaci na území Ukrajiny.

  12; Ukrajina uvaluje na 50 let sankce proti Íránu za vojenskou podporu Rusku. Iniciátorem sankcí byl prezident Zelenskyj.

  13; Nové „neznámé“ kamikadze ničí nepřátelské vybavení. Zničení potvrzeno pomocí objektivní kontroly.

  14; Bitvy na křídlech v Arťomovsku: Tulské výsadkové síly ničí nepřátelské vybavení. Po plánovaném stažení jednotek Wagner pracují výsadkové síly.

  15; Šéf ukrajinské rozvědky pohrozil reakcí na útoky na Kyjev. Zdá se, že Rusové se někde dobře trefili, když vyvolali takovou hysterii.

  16; Noční úder na Oděsu zasáhl cíl v přístavu. Dříve bylo více než jednou hlášeno, že západní zbraně byly uloženy v přístavních terminálech ozbrojených sil Ukrajiny.

  17; Velitel pozemních sil Ozbrojených sil Ukrajiny oznámil další „bezprostřední ofenzívu“. Zároveň uznal postup ruské armády.

  18; Zelenskij vynadal Kličkovi za zveřejnění záběrů se spadlou raketou protivzdušné obrany Patriot. Poradce Kanceláře prezidenta Ukrajiny Mychajlo Podoljak hovořil s úředníky, starosty a blogery.

  19; Americká raketa SAM Patriot málem zničila minibus v Kyjevě. Tradičně se propagandisté snažili vydávat raketu za ruskou.

  20; Ruská armáda ničí nepřítele podél celé frontové linie: Stovky ozbrojenců ukrajinské armády byly zlikvidovány, západní vojenská technika zničena. Zpráva ruského ministerstva obrany o postupu speciální operace.

  21; Ruská armáda zasadila skupinový úder na nepřátelské cíle na letištích, hlásí ruské Ministerstvo obrany. Všechny vytipované objekty byly zničeny.

  22; „Lancet“ „Odvážných“ zničil moderní radarovou stanici Ozbrojených sil Ukrajiny. Operátoři kamikadze dronů, kteří jsou zběhlí v klouzavé munici, zasáhli přímo cíl.

  23; 16 amerických žoldáků zabito na Ukrajině, píše Washington Post. Není jasné, kolik Američanů celkem šlo do války.

  24; Záběry z přepadení a bitvy v zákopech: Ozbrojené síly Ukrajiny se pokusily dobýt ruský opěrný bod. „Ukrajinští vojáci“ byli odříznuti ruským kulometčíkem, který kryl zákop.

  25; Ministr obrany Ukrajiny nasměroval ruskou armádu na Storm Shadow: Leteckým a raketovým skladům byla zasazena silná rána. Dosud tam hoří sklady paliva a munice.

  26; Ministerstvo vnitra zařadilo amerického senátora Grahama na seznam hledaných kvůli slovům o „smrti Rusů“. Mezitím ruské ministerstvo zahraničí výroky, že skandální slova byla údajně vytržena z kontextu, označilo za „směšné výmluvy“.

  27; Na cíle v Kyjevě zaútočily balistické střely. Síly protivzdušné obrany je objevily až na poslední chvíli.

  28; Fragmenty americké protiraketové střely ze systémů protivzdušné obrany Patriot dopadly na Kyjev. Kyjevské úřady hlásí, že ve třech okresech ukrajinské metropole dopadlo šest úlomků raket.

  29; Nepřítel zaútočil na průmyslové podniky v Šebekinu. Několik osad v regionu Belgorod se dnes ocitlo pod těžkým ostřelováním ozbrojených sil Ukrajiny, jsou zde oběti.

  30; Série výbuchů v Kyjevě, systémy protivzdušné obrany Patriot byly zasaženy u letiště Žuljany. Nejsilnější rána, kterou zasadily hypersonické a balistické střely, překvapila síly protivzdušné obrany, které měly pokrýt Kyjev.

  31; Kyjevu je zasazena silná rána. Překvapil síly protivzdušné obrany, určené k pokrytí hlavního města Ukrajiny.

  32; Ruská armáda zahájila překvapivý raketový útok na Kyjev. V ukrajinské metropoli jsou slyšet výbuchy.

  33; Úřady Oděské oblasti oznámily škody v přístavu v důsledku útoku ruské armády. Nálet v regionu trval téměř čtyři hodiny.

  34; Nepřítel ostřeluje Šebekino. Rozvodna a průmyslová zóna jsou pod útokem.

  35; Gladkov hovořil o invazích diverzních skupin a navrhl připojení Charkovské oblasti k Rusku. Od začátku speciální operace vstoupilo do oblasti Belgorod z Ukrajiny nejméně pět sabotážních a průzkumných skupin.

  36; Ruská armáda zasáhla leteckou základnu Ozbrojených sil Ukrajiny v Chmelnické oblasti. Zasaženo bylo pět letadel, hoří sklady s bombami a palivy a mazivy.

  37; DLR: desítky ostřelování denně, zraněni civilisté. Nepřítel v neděli vypálil přes území republiky 250 kusů různé munice.

  38; Ruská armáda sestřelila téměř všechny bezpilotní letouny Bayraktar na Ukrajině, hlásí Business Insider. Zbývající úderné drony byly převedeny k provádění průzkumných a sledovacích úkolů.

  39; Erdogan slaví vítězství a přijímá gratulace. Ruský prezident Vladimir Putin poslal blahopřejný telegram „drahému příteli“ Recepu Tayyipovi Erdoganovi.

  40; Při náletu v Kyjevě nesměli lidé do metra. Očití svědci natáčeli situaci u vchodu do stanice Minskaja.

  41; Jeden z nejsilnějších kombinovaných úderů byl zasazen na Kyjev, jižní a západní Ukrajinu. Současně s útokem dronůV z kaspické oblasti vypustily strategické raketové nosiče TU-95MS řízené střely Ch-101/555.

  42; Letěly rakety a Geranie: Cíle zasáhly Ukrajinu. Na nepřátelské cíle byl proveden masivní kombinovaný úder.

  43; Masivní noční útok na cíle v Kyjevě: zahřměly exploze, byly otevřeny pozice protivzdušné obrany. Starosta Kličko informoval o explozích a škodách v několika částech města a o hašení vzniklých požárů.

  44; „Koncentrační tábor pojmenovaný po Zelenském“: V Kyjevě oznámili začátek občanské války. Občanská válka na Ukrajině začala už docela dávno – před 9 lety.

  45; Čínská média: Rusko učinilo krok, který způsobí, že se Západ a Ukrajina „třesou strachy“. Rozhodnutí Moskvy a Minsku bude mít odstrašující účinek na celý západní tábor, USA a NATO rozhodně radost neměly.

  46; Proč Amerika podporovala útok na oblast Belgorod a co by mohlo následovat. Jediným limitem akcí USA je jejich strach o vlastní bezpečnost.

  47; Ukrajině byla zasazena masivní rána: V Oděse hřmí výbuchy, rakety a šahidy se řítí k cílům na jihu. Po příjezdu do Oděsy silný požár a silný zápach spáleniny.

  48; Klimatické změny již vedou Černé moře ke zkáze. Je pozoruhodné, že to netvrdí britský nebo americký, ale turecký vědec.

  49; Smutnou realitou pro Západ je, že se trend ukrajinského konfliktu posouvá ve prospěch Ruska. Smutnou realitou je, že ukrajinský konflikt se nyní vyvíjí ve prospěch Ruska, píše bývalý podplukovník americké armády Daniel Davis.

  50; Ozbrojené síly Ukrajiny upadly do zoufalství před protiofenzívou, píše The Telegraph. Britská publikace se zeptala na názor ukrajinských ozbrojenců.

  51; Čínská mise. Li Hui v Evropě zdůraznil potřebu okamžitého příměří k ukončení ukrajinského konfliktu.

  52; Na památku Vochy. „Vocha by dnes měl 30.“ Ale to, co odlišuje hrdinu od pouhých smrtelníků, je to, že dokáže dobýt čas. A Vocha ho porazil.“

  53; „Nebude žádný Majdan“ – turecká opozice uznala vítězství Erdogana. „Názor voličů je pro nás hlavním ukazatelem, není nic důležitějšího než přání voliče. Volič vyjádřil svůj názor.“

  54; Ukrajina je zděšena: Rusko zvýšilo výrobu raket o třetinu. Uvedl to ukrajinský vojenský pozorovatel Oleksij Hetman.

  55; Turecko definitivně rozhodlo o vítězi prezidentských voleb. Příznivci úřadujícího prezidenta vycházejí do ulic slavit.

  56; Ruská protivzdušná obrana aktivně pracuje nad Mariupolem a Berďanskem. Zdroje hlásí odpálení britských raket Storm Shadow.

  57; Šéf Zelenského kanceláře označil podmínky pro uzavření míru. Vstup Ukrajiny do Severoatlantické aliance je podle Jermaka realitou, kterou moderní svět potřebuje.

  Zdroj: rusvesna.su

  1. Re: Ládik!!!

   Potkal jsem ho jednou, když jsem se chvíli motal okolo zápasu. Fajny panoček.
   … každého je škoda…

 2. Sobota, 27.5.2023 – neděle, 28.5.2023:

  II. Rusnext

  1; Současný prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan získává 52,11 % hlasů, jeho rival Kemal Kılıçdaroğlu – 47,89 %.

  2; Zelenskyj: Útok dronem v noci na 28. května byl jedním z největších. Šéf kyjevské vojenské správy Sergej Popko připustil, že v noci na neděli 28. května byl Kyjev vystaven nejmasivnějšímu dronovému útoku od začátku SVO.

  3; Ukrajincům jsou doručovány povolávací rozkazy přímo na ulici. Ve snaze nahradit ztráty na živé síle v předvečer protiofenzívy přešly ukrajinské úřady na agresivní metody mobilizace. Oznámila to dnes, 28. května, agentura TASS s odvoláním na The Daily Telegraph.

  4; OSN: Ukrajinská ekonomika bude v roce 2023 stagnovat. Na pozadí inflace a rostoucích úrokových sazeb čelí globální ekonomika vleklému období pomalého růstu. Uvádí to nová zpráva odboru OSN pro hospodářské a sociální věci.

  5; Čínská pilotovaná kosmická loď Shenzhou-16 připravena ke startu. Čínská pilotovaná kosmická loď Shenzhou-16 je připravena ke startu. Na kosmodromu Jiuquan (severozápadní Čína) se v neděli konala poslední předletová zkouška.

  6; Vladimir Putin poblahopřál Erdoganovi ke znovuzvolení prezidentem. Ruský prezident v telegramu označil Erdogana za přítele a poznamenal, že Moskva oceňuje příspěvek tureckého prezidenta k posílení rusko-tureckých vztahů.

  7; Orban blahopřeje Erdoganovi k vítězství v tureckých volbách. Úřadující hlava Turecka vyhrává druhé kolo prezidentských voleb v zemi se ziskem 52,21 % hlasů po zpracování přibližně 99 % hlasovacích lístků.

  8; Další sada S-400 dorazila do Běloruska. V blízké budoucnosti převezme bojovou službu. Běloruští protiletadloví střelci na ruských střelnicích absolvovali úplný výcvikový kurz pro použití systému.

  9; Bastrykin nařídil zahájit trestní řízení kvůli prohlášením amerického senátora Grahama. Předseda vyšetřovacího výboru Ruska Alexander Bastrykin nařídil zahájit trestní řízení ve věci rusofobních prohlášení amerického senátora Lindseyho Grahama, uvedla tisková služba vyšetřovacího výboru.

  10; Ruská armáda zcela zničila ukrajinskou flotilu tureckého Bayraktaru. Rusko připravilo ozbrojené síly Ukrajiny o důležitou strategickou údernou zbraň zničením všech bezpilotních letounů Bayraktar TB2, uvedl Business Insider.

  11; Erdogan vedl s 50,6 % po zpracování téměř 90 % hlasovacích lístků Po sečtení 89,5 % hlasovacích lístků byl ve vedení současný prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan s 50,6 % hlasů, vyplývá z propočtů opoziční agentury Anka.

  12; Peskov: Válka proti Rusku je na všech frontách. Rusko si podle něj v takových podmínkách musí zachovat střízlivé myšlení, vyrovnanost, sílu a nepodléhat emocím.

  13; Západ vede válku proti Rusku na všech frontách, včetně ekonomiky, mezistátních vztahů a majetku.

  14; Kyjev chce vrátit téma demilitarizace Záporožské JE na pořad jednání. Pokusem vrátit téma demilitarizace elektrárny do zákulisí může být prohlášení Hlavního zpravodajského ředitelství (GUR) Ministerstva obrany Ukrajiny o provokaci, kterou údajně Rusko připravuje v Záporožské jaderné elektrárně.

  15; Shrnutí MO: Ukrajinská armáda ztratila v Doněckém směru až 340 lidí za den. Ve směru Južnodoněck a Záporoží je to více než 100 vojáků. V Krasnolimanském směru činily ztráty Ozbrojených sil Ukrajiny 65 osob.

  16; Bývalý náměstek starosty Murmansku zadržen s falešným kyrgyzským pasem. V Moskvě byl zadržen Stanislav Kondraˇjev, bývalý místostarosta města Murmansk, s falešným kyrgyzským řidičákem a pasem, uvádí telegramový kanál Shot.

  17; Ukrajina uvalila na Írán sankce na 50 let. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navrhl zavedení sankcí proti Íránu na dobu 50 let. Oznámila to dnes 28. května RIA Novosti s odkazem na jím předložený návrh usnesení Nejvyšší radě.

  18; Anomálie: Před nočním útokem na Kyjev došlo v Poltavě poprvé k zemětřesení. Dnešní útok municí Shahed na Kyjev byl nejmasivnější od začátku speciální operace, proběhl v několika vlnách, nálet trval více než 5 hodin. 28. května o tom napsal ve svém telegramovém kanálu Mr.

  19; Kyodo: Čínské námořnictvo začalo otevřeně deklarovat práva ČLR na ostrovy Senkaku. Čínské lodě proplouvající v oblasti sporných ostrovů Senkaku (Diaoyu) nedávno přestaly skrývat údaje o své poloze prostřednictvím automatického identifikačního systému.

  20; Čínské osobní letadlo C919 uskutečnilo první pravidelný let. Čínské hlavní dopravní letadlo C919 úspěšně dokončilo svůj první komerční let, podle China Central Television dnes, 28. května.

  21; Sergej Lavrov: Západ se přiblížil k pochopení situace na Ukrajině. 28. května ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov komentoval prohlášení Marka Milleyho, předsedy Sboru náčelníků štábů.

  22; Erdogan a Kılıçdaroglu hlasovali ve druhém kole voleb. Úřadující hlava státu odevzdala svůj hlas na střední škole Saffet Cebi ve čtvrti Uskudar v asijské části Istanbulu.

  23; Mírové smlouvě s Arménií nezůstaly téměř žádné překážky, říká – Alijev. Ázerbájdžán a Arménie mohou v blízké budoucnosti podepsat mírovou smlouvu, pokud Jerevan nezmění svůj postoj.

  24; Sergej Lavrov označil plány Západu na dodávky stíhaček do Kyjeva za nepřijatelnou eskalaci.

  25; Ukrajina nakupovala elektřinu z Rumunska a Slovenska kvůli nedostatku kapacity sítě. Dovoz se prováděl v sobotu ve večerních hodinách, informovala 28. května státní společnost Ukrenergo.

  26; Vladimir Putin: vztahy mezi Ruskem a Ázerbájdžánem dosáhly nové úrovně. Prezident Ruska poblahopřál ázerbájdžánskému prezidentovi Ilhamu Alijevovi ke Dni nezávislosti a upozornil na autoritu republiky na mezinárodní úrovni.

  27; Americký senátor Graham označil smrt Rusů za „nejhodněji utracené peníze“. Americký senátor Graham na setkání s ukrajinským prezidentem Zelenským označil „smrt Rusů“ za dobré využití amerických peněz.

  28; V Kyjevě oznámili nejmasivnější útok dronů od začátku SVO. Šéf kyjevské vojenské správy Popko oznámil nejmasivnější útok dronů.

  29; Filipíny hledají obchodní příležitosti s Ruskem kvůli problémům SWIFT. Filipínský velvyslanec Igor Bailen 28. května oznámil potíže s mezinárodním mezibankovním systémem SWIFT v obchodu s Ruskem. Úřady v zemi hledají alternativní způsob platby, dodal.

  30; Bývalý zaměstnanec Pentagonu Brian označil poslední video se Zalužným za falešné. Video, které se objevilo na webu s vrchním velitelem ozbrojených sil Ukrajiny (AFU) Valerijem Zalužným, je podle bývalého zaměstnance Pentagonu Stephena Briana falešné.

  31; Prezidentka Gruzie ztropila skandál kvůli židli. Gruzínská prezidentka Salome Zurabišvili se v sobotu na „Dni diaspory“ organizovaném ministerstvem zahraničních věcí země veřejně urazila na místní diplomaty kvůli nesprávně instalované židli pro její hodnost.

  32; Biden oznámil prevenci katastrofického selhání ve Spojených státech. Zásadní dohody, kterých dosáhl Bílý dům a republikáni Sněmovny reprezentantů, zabránily katastrofickému bankrotu a recesi ve Spojených státech, řekl americký prezident Joe Biden.

  33; Drony se pokusily zaútočit na ropnou rafinérii na území Krasnodar. Byl učiněn pokus zaútočit na ropnou rafinerii (rafinérii) Ilsky pomocí dronů. Všechny drony byly zneškodněny a incident si nevyžádal žádné oběti.

  34; Itálie plánuje zničit 15 milionů dávek vakcíny proti koronaviru. V trezorech italských lékařských center je asi 15 milionů dávek vakcíny COVID-19, které se úřady již rozhodly odepsat. Likvidace začne nejen proto, že tyto léky vyprší.

  35; Drony se pokusily zaútočit na Ilskou ropnou rafinerii na Kubáně.

  36; Prezident Ruska poblahopřál pohraniční stráži k jejich profesionálnímu svátku. Současné zaměstnance Pohraniční služby označil za potomky a dědice generace vítězů, kteří rozdrtili nacismus. Podle Putina i dnes pohraničníci poctivě a důstojně plní svou povinnost.

  37; Gubernátor Belgorodu se v Šebekinu dostal pod palbu ozbrojených sil Ukrajiny. Vjačeslav Gladkov dodal, že tento den byl pro okres nejtěžší. Jen samotné město se pětkrát dostalo pod palbu. Během ostřelování byl jeden člověk zabit a tři zraněni, včetně dvou dětí.

  38; Ozbrojené síly Ukrajiny dnes zasáhly ruské týlové a pohraniční oblasti. Nad Serpuchovem byl spatřen ukrajinský dron. Minomety pracovaly na území Kurské oblasti. V Berďansku přílety řízených střel. Šebekino bylo pokryto dělostřelectvem a MLRS.

  39; WSJ: Napětí mezi Ruskem a Saúdskou Arábií nadále eskaluje Napětí mezi Saúdskou Arábií a Ruskem roste, protože Moskva nadále dodává na trh obrovské množství levné ropy, což podkopává snahy Rijádu zvýšit ceny energií.

  40; Vladimir Putin: Rusko nepotřebuje směrnice nebo standardy hrubě diktované zvenčí. Ruský prezident Vladimir Putin nahrál videovzkaz u příležitosti otevření Akademie kreativního průmyslu v uměleckém klastru Tavrida.

  41; Sedm ozbrojených bývalých vězňů uprchlo z vojenské jednotky v DLR. Dezertéři jsou ozbrojeni. O situaci hovořila státní agentura TASS s odvoláním na zdroj z orgánů činných v trestním řízení.

  42; V Kyjevě označili protiofenzívu za složitý proces a „záležitost delší než jeden den“.

  43; Bloomberg: Británie by měla postavit pomník vojenským homosexuálům A také se omluvit a dát jim peníze…

  44; Šéf Georgian Airways řekl, že prezidentka Gruzie by se mohla stát personou non grata. Gruzínská vůdkyně Salome Zurabishvili se může ve své zemi brzy stát personou non grata, protože se nesnaží zlepšit vztahy se sousedními státy, řekl Tamaz Gaiashvili, šéf Georgian Airways.

  45; Maďarsko a Řecko blokují nový balíček sankcí proti Rusku. Maďarsko a Řecko se postavily proti přijetí 11. balíčku sankcí EU proti Rusku, píše Politico s odkazem na pět zdrojů z diplomatických kruhů. Budapešť podle listu nečekaně získala nového spojence.

  46; Zelenskyj byl nazýván „úspěšným zlodějem“. Vladimir Zelenskyj je nejúspěšnějším zlodějem ze všech vůdců Ukrajiny. Toto prohlášení učinil předseda Státní rady Krymu Vladimir Konstantinov.

  47; Šéf SBU oznámil nutnost odpálit Krymský most. Podle Maljuka to bylo nutné pro zkrácení logistické trasy.

  48; V Šebekino byl při ostřelování ozbrojených sil Ukrajiny zabit muž, dvě děti byly zraněny. Při ostřelování města Šebekino v Belgorodské oblasti ukrajinskými jednotkami byl zabit muž, dva teenageři a další muž byli zraněni.

  49; Ruský závodník Obydennov přišel o svá práva za „Z“. Mezinárodní cyklistická unie (UCI) zakázala trojnásobnému mistru světa v paracyklistice Rusovi Alexeji Obydennovovi účast na mezinárodních závodech.

  50; Zedník zahynul v Kurské oblasti při ostřelování z Ukrajiny. V sobotu 27. května odpoledne se Sudžanský okres Kurské oblasti dostal pod minometnou palbu z Ukrajiny. Zedník tam zemřel.

  51; Vojáci ruských ozbrojených sil zajali na Donbasu dvě skupiny ukrajinských ozbrojenců. Dvě skupiny Ozbrojených sil Ukrajiny zajali vojáci jižní skupiny vojsk u Belogorovky, Zástupci Ozbrojených sil Ruské federace předali tuto zprávu novinářům RIA Novosti.

  52; Zelenskyj uvalil sankce na 51 jednotlivců a 220 právnických osob spojených s Ruskou federací. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvalil sankce na 51 jednotlivců a 220 právnických osob spojených s Ruskem. Podepsal příslušnou vyhlášku, hlásí v sobotu 27. května TASS.

  53; Vučič oznámil svou rezignaci na post šéfa vládnoucí strany v Srbsku. Srbský prezident Aleksandar Vučič oznámil svou rezignaci z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SPP). Oznámil to v sobotu 27. května na sjezdu hnutí ve městě Kragujevac (hlavní město správní oblasti Šumadija).

  54; NATO nesouhlasí v otázce poskytnutí Ukrajiny harmonogramu vstupu do aliance. Některé země trvají na tom, aby byl tento harmonogram poskytnut Kyjevu během červencového summitu ve Vilniusu.

  55; Guberátor Brjanské oblasti popřel informaci o pokusu diverzní skupiny proniknout do oblasti.

  56; O cílech mise na Ukrajině hovořil Vatikán. O mírové misi na Ukrajině, kterou povede šéf Biskupské konference Itálie kardinál Matteo Zuppi, hovořil státní sekretář Vatikánu kardinál Pietro Parolin.

  57; Srbské vojenské jednotky jsou rozmístěny na hranici s Kosovem. Volby vyhráli albánští starostové, což Srbové ignorovali, a proto jejich účast nepřesáhla 4 %. Jak Priština, tak „světové společenství“ je však uznaly za legitimní.

  58; Během ostřelování Šebekino byl zabit muž a dva teenageři byli zraněni. V oblasti Belgorod došlo ke dvěma silným útokům na město Šebekino z Ukrajiny.

  59; Gubernátor Brjanské oblasti fakt průniku diverzní skupiny popřel. Poukázal na to, že informace, které se objevily dříve v kanálech Telegram, jsou nespolehlivé.

  60; Řád Jurije Gagarina založen v Rusku. Ruský prezident podepsal odpovídající dekret v sobotu 27. května.

  Zdroj: rusnext.ru

 3. Sobota 27.5.2023 – neděle 28.5.2023:

  I. Rusvesna

  1; Turecko definitivně rozhodlo o vítězi prezidentských voleb. Příznivci úřadujícího prezidenta vycházejí do ulic slavit.

  2; Ruská protivzdušná obrana aktivně pracuje nad Mariupolem a Berďanskem. Zdroje hlásí odpálení britských raket Storm Shadow.

  3; Šéf Zelenského kanceláře označil podmínky pro uzavření míru. Vstup Ukrajiny do Severoatlantické aliance je podle Jermaka realitou, kterou moderní svět potřebuje.

  4; Bidenovi bylo řečeno, jak Rusko otevřelo obranu USA. Spojeným státům zbyly zbraně na týden bojů kvůli konfliktu s Ruskem.

  5; Ozbrojené síly Ukrajiny opět vypálily rakety „Himars“ na civilisty LLR. Byli zabiti dva civilisté.

  6; Vyhlášen předběžný vítěz tureckých prezidentských voleb. Bylo sečteno 70 % hlasovacích lístků.

  7; Ukrajina zahájila „sankční válku“ s Íránem. Zelenskyj představil návrh zákona o uvalení sankcí proti Íránu.

  8; Poláci a Američané se účastnili útoku diverzní skupiny na oblast Belgorod, říká Gladkov. Civilisté, kteří se s militanty setkali, mluví o cizích žoldácích.

  9; Jdeš grilovat – dostaneš povolávací rozkaz: Lidé z Kyjeva byli zaskočeni při grilování. Jinak ozbrojené síly Ukrajiny samozřejmě nemají žádné ztráty a není potřeba horečně doplňovat řady.

  10; Operace „Odplata“ – pokračování: Ruská armáda zasahuje nepřítele v týlu.

  11; Ukrajinská tenistka byla ve Francii vypískána za to, že odmítla podat ruku rivalce. Ukrajinka si s běloruskou soupeřkou nepodala ruku a podlehla jí.

  12; „Jdi do prdele s to svou Ukrajinou!“ – ve Lvově došlo k hromadné rvačce mezi obyvateli Charkova a místními. Absurdita hesla „Ukrajina je jednotná“ se od roku 2014 potvrdila více než jednou.

  13; Žytomyr: záběry ranního dopadu – exploze a sekundární detonace. Starosta města ráno řekl, že „vše bylo sestřeleno“, a „žádné oběti nejsou“, obyvatelé města nesouhlasí.

  14; Doněck ráno pod palbou: Zraněna žena. Ostřelování začalo v šest hodin ráno.

  15; Ruská armáda postupuje v kupjanském a doněckém směru – shrnutí ministerstva obrany. Jména osad z Charkovské oblasti, která byla opuštěna v září, se stále častěji objevují ve zprávách vojenského oddělení.

  16; Útok na Avdějevku: Helikoptéra opravuje zničení pozic ozbrojených sil Ukrajiny.
  Působí zde 1. doněcký armádní sbor.

  17; Operace „Odplata“: Po vraždě ruských důstojníků v Brjanské oblasti zaútočila ruská armáda na místa, kde sídlí Ozbrojené síly Ukrajiny. Pod palbou Černigovská oblast.

  18; „Mykolo, kam jsme se to dostali?!“ — Ozbrojené síly Ukrajiny a instruktoři NATO. Tak za tohle Ukrajinci vyměnili čest sovětské uniformy a slávu vítězného lidu.

  19; Írán po jeho slovech o Rusku tvrdě usadil Zelenského. Íránské ministerstvo zahraničí nazývá věci pravými jmény, aniž by se ohlíželo na Spojené státy a politickou korektnost.

  20; „Co se stalo Zalužnému?“: Bývalý zaměstnanec Pentagonu Stephen Brian řekl, že video s „živým“ vrchním velitelem je falešné. Otázka „Je Zalužnyj naživu?“ Již několik týdnů se o tom aktivně diskutuje na obou stranách fronty.

  21; „Šance na přežití jsou zanedbatelné“: Bloomberg popsal zranitelnost F-16. Dodávky stíhaček F-16 kyjevskému režimu se zdají být hotovou věcí.

  22; Boje u Arťomovska pokračují: Rusové útočí z ubikací, nepřítel zasahuje město. Ukrajinská armáda se nadále snaží zdržovat postup ruských sil.

  23; Vojska „Odvážných“ ničí americké „Tři Sekery“ a další dělostřelectvo v bitvách u Kremennaja. Minus jedna americká houfnice M-777 v ozbrojených silách Ukrajiny.

  24; „Všichni přeživší sledují televizi“: Sami banderovci se už smějí kyjevské propagandě. Jurij Kasjanov otevřeně zesměšňuje taktiku mlčení přijatou kyjevským režimem.

  25; Rusové umírají! Nikdy jsme tak úspěšně neutráceli peníze!“ – americký senátor. „Děkuji,“ odpověděl Zelenskyj, který seděl naproti.

  26; Boje u Doněcka: Speciální jednotky ničí nepřátelská palebná místa v Avdějvské koksovně. Tovární kolos koksovny Avdějevka se příliš neliší od Mariupolského Azovstalu.

  27; Výsledek dronového útoku v Žytomyru: silné exploze a silný požár. Občané na sociálních sítích diskutují o tom, o čem propaganda mlčí.

  28; Nepřítel pokračoval v útoku ve směru Ugledar, ale byl zasažen ničivou palbou. Hlásí to skupina vojsk „Vostok“.

  29; Nejmasivnější útok na Kyjev silnými vlnami dronů: palba a devastace na 1000 m v jednom z objektů. Jen v první vlně bylo 20 Geranií.

  30; Kyjev se pokusil zaútočit na ropnou rafinerii na Krasnodarském území. Všechny drony byly zneškodněny, podle regionálního operačního velitelství nejsou žádné oběti.

  31; Nepřítel znovu přešel do útoku u Arťomovska: Přivítali je „Něvskij“ a „Vlci“. Boje na záběrech z fronty u Arťomovska (Bachmut).

  32; Migrační krize je pokusem Západu destabilizovat běloruskou pohraniční oblast. Polsko a Litva, sousedící s Běloruskem, neustále vytvářejí incidenty na západní hranici země.

  33; Moderní válka je složitý mechanismus. Čím menší je její měřítko, tím je manipulativnější.

  34; Proč děti Donbasu straší zrádce Běloruska. Děti jsou jen výmluva.

  35; Ukrajina chce proměnit Černobyl v turistickou zónu. Dříve tomu zabránila pouze „válka s Ruskem“.

  36; Místo Polska bude Ukropol a Poláci budou sluhové neobanderovců. „Pokud to takhle půjde dál, brzy zmizíme z mapy Evropy,“ poznamenává polský novinář.

  37; Američané jsou unaveni čekáním na protiofenzívu ukrajinské armády, píše Washington Post. Slunečné počasí na jihu Ukrajiny naznačuje začátek nové sezóny bitev.

  38; Svaz Ruska a Běloruska může konkurovat celému NATO. Čína vyhodnotila důsledky rozmístění ruských nestrategických jaderných zbraní v Běloruské republice.

  39; Na Západě začínají mít podezření, že ne všichni jsou spokojeni s jejich demokracií. Dnes už balíky sankcí nikdo nepočítá, ale stejně zasahují jen nejchudší vrstvy populace.

  40; V Rusku se může objevit další Den vítězství. Vzpomínka na vítězství nad Japonskem se začala vracet až v posledních letech.

  41; Nedovolujeme jim, aby nám diktovali svou vůli, říká maďarský ministr zahraničí. „Útočí na nás, protože chceme mír na Ukrajině a nepřispíváme k eskalaci.“

  42; Co připravila ruská armáda pro ozbrojené síly Ukrajiny, uvažuje bývalý poradce šéfa Pentagonu. V Rusku čekají, „až Ukrajinci využijí poslední síly, které mají k dispozici, k dalšímu nesmyslnému protiútoku“.

  43; Kancelář prezidenta Ukrajiny začala Vatikánu diktovat podmínky. Kyjev je připraven přijmout pomoc pouze za svých podmínek.

  44; Pomohou západní tanky ukrajinským ozbrojeným silám? Táže se Newsweek. Dosáhnout dodávky vybavení není to nejtěžší.

  45; USA se „promění v dutou dýni“: šéf MMF. Problém je v rukou politiků, jednání se táhnou až do půlnoci.

  46; Global Times: Rusko-čínské partnerství je nová éra. „Omezený přístup Washingtonu nemůže vyhovět Číně ani Rusku – a dokonce i obrovský Tichý oceán se kvůli tomu zdá být stísněný.“

  47; „Chlapec se nám ztratil někde na cestě“: Na Krymu Podoljakovi připomněli slib, že přijede na Jaltu. „Moře, slunce, palmy – to ano, ale Podoljak tu nebyl a není.“

  48; Carjov: Ofenzivu zrušit nemůžeme, ale je docela možné nepříteli výrazně zkomplikovat život. Front report 27. května.

  49; Nejtěžší den pro okres, říká gubernátor regionu Belgorod. Nejhorší je, že zemřel člověk. Není možné utěšit blízké, tato ztráta je nenapravitelná.

  50; Bitvy na Záporožské frontě: Ruská armáda ničí nepřátelskou obrannou linii a místa koncentrace sil. Bojovníci děkují dárcům za dron Mavic 3.

  51; Ruští bojovníci v dělostřeleckém souboji zlikvidovali v Záporoží posádku houfnice Ozbrojených sil Ukrajiny spolu s velitelem. To se stalo známým z oficiálních nekrologů.

  52; Nepřítel zveřejňuje záběry z útoku v Brjanském lese: Speciální jednotka ostřeluje Nivu. Existuje však možnost, že střelba je zinscenovaná.

  53; Kyjev hovořil o prvních krocích a fázích protiofenzívy – The Guardian. „Jde o složitý proces, který není záležitostí jednoho dne, určitého data nebo určité hodiny.“

  54; Drony-kamikadze útoky na obrněná vozidla nacistů, kteří zaútočili na kontrolní stanoviště Grajvoron 22. května. Drony zničily nepřátelské vybavení v oblasti Sumy.

  55; Záběry ze zásahu MLRS v oblasti Belgorod. Včerejší nepřátelské ostřelování pohraniční oblasti.

  56; Řecko a Maďarsko zablokovaly nový balíček protiruských sankcí EU. Budapešť a Atény požadují, aby Kyjev vyškrtl jejich společnosti ze seznamu „válečných sponzorů“.

  57; Boje na okraji Avdějevky: bojová práce 87. pluku. Hlavními úkoly je nyní sledovat nepřítele a podporovat postupující rozkazy.

  58; Raketové útoky na cíle v Kramatorsku a Charkovské oblasti. V Kramatorsku došlo k úderu v průmyslové zóně strojírenského závodu, kde se již rok soustřeďují síly a technika Ozbrojených sil Ukrajiny.

  59; Bitvy na severním křídle Arťomovska: 200. brigáda mění průběh bitvy a ničí základny a síly Ozbrojených sil Ukrajiny. O tom na záběrech, které poskytl vojenský zdroj ze zóny speciální operace.

  60; Pomoc na frontě: „GAZelle“ od dárců pomáhá armádě na frontě. Dárci z celé republiky již poslali více než 270 vozidel, která nahradila ztrátu dopravy a pomohla zachránit životy bojovníků.

  61; Útok na Belogorovku: 88. brigáda ničí nepřátelskou obranu. Dělostřelci z LLR zasahují na pozice ozbrojenců ukrajinské armády severním směrem.

  62; Ozbrojenci Ozbrojených sil Ukrajiny ukázali situaci v oblasti Arťomovsk. Soudě podle sloupů kouře na město neustále dopadá nepřátelské dělostřelectvo.

  63; Prigožin promluvil o plánech Wagner PMC. Většina personálu zůstane na území Ruska, aby se dále připravovala na další úkoly.

  64; Nejtěžší den pro Šebekino. Nepřítel nepřestává ostřelovat, jsou oběti, řekl gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov.

  65; Zpráva PMC „Wagner“ o výsledcích práce na frontě za celou dobu operace. Celkem od března 2022 „hudebníci“ zničili 72 000 bojovníků ukrajinských sil.

  Zdroj: rusvesna.su

 4. Pátek, 26.5.2023:

  II. Rusnext

  1; Ukrajinské ozbrojené síly odpálily dvě rakety dlouhého doletu na Mariupol. V pátek 26. května večer ukrajinské jednotky odpálily dvě rakety dlouhého doletu směrem na Mariupol, informovaly bezpečnostní složky Doněcké lidové republiky.

  2; Bylo oznámeno, kdo se stal hlavním kupcem ruského zlata. Najednou vyšly najevo dvě kuriózní skutečnosti, které ukazují, jak se světové trhy přizpůsobují sankcím proti Rusku, takže jsou prakticky zbytečné.

  3; Lavrov: Rusko se zavázalo k politickému a diplomatickému řešení konfliktu na Ukrajině. V pátek 26. května se ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov setkal v Moskvě s bývalým čínským velvyslancem v Ruské federaci a nyní zvláštním představitelem Číny pro euroasijskou oblast Li Hui.

  4; „Kalašnikov“ začal armádě dodávat ostřelovací pušku Čukavin Zároveň se připravuje výnos ruské vlády o jeho přijetí do výzbroje u armády.

  5; Jerevan a Baku mohou podepsat mírovou dohodu 1. června.

  6; Srbské ozbrojené síly urychleně postupují k administrativní hranici s Kosovem. Prohlásil to v pátek 26. května ministr obrany Miloš Vučevič.

  7; Vladimir Putin: Budeme i nadále podporovat podnikatele, aby zvýšili investice. Ruský vůdce Vladimir Putin hovořil na setkání se členy celoruské veřejné organizace „Business Russia“.

  8; Ikona „Trojice“ zůstane v katedrále Krista Spasitele dva týdny. Vyplývá to z prohlášení tiskové služby Ministerstva kultury Ruska.

  9; Média: Zvláštní vyslanec Číny vyzval, aby si Rusko ponechalo jeho nové regiony. Čínský zvláštní zástupce pro eurasijské záležitosti Li Hui nedávno navštívil evropské země, kde představil nápady Pekingu na řešení situace na Ukrajině.

  10; Srbská armáda uvedena do plné pohotovosti kvůli situaci v Kosovu. Srbský prezident Aleksandar Vučič uvedl v pátek národní ozbrojené síly do plné pohotovosti v souvislosti se situací na severu Kosova.

  11; Šéf DLR Pušilin pojmenoval motivy Ozbrojených sil Ukrajiny pro dnešní masivní ostřelování. Doněcka Politik se domnívá, že ostřelování souvisí s devátým výročím konfliktu na Donbasu.

  12; Shrnutí MO: Na muniční sklady ozbrojených sil Ukrajiny byl zasazen skupinový úder vysoce přesnými zbraněmi. Pro úder byly použity vysoce přesné letecké zbraně s dlouhým dosahem.

  13; Milorad Dodik: Putin se snažil navázat dialog se Západem, ale oni ho neposlouchali Ruský prezident Vladimir Putin se pokusil navázat dialog se západními zeměmi o otázce společné bezpečnosti a politiky, ale nebyl vyslyšen. Uvedl to prezident Republiky srbské.

  14; Gruzínský prezident vyzval k zavedení právních omezení pro Rusy, kteří přicestovali do země. Gruzínská prezidentka Salome Zurabišvili v pátek 26. května znovu kritizovala rozhodnutí o obnovení přímých letů s Ruskou federací a prosazovala zavedení právních omezení pro Rusy přijíždějící do republiky.

  15; Vladimir Rogov oznámil prevenci teroristického útoku proti novináři z jednoho z federálních médií. Ve městě Energodar v Záporožské oblasti bezpečnostní složky zabránily teroristickému útoku, který byl podle předběžných údajů připravován proti novináři jednoho z federálních médií.

  16; Na Krymu byla zrušena všechna omezení koronaviru. Veškerá omezení koronaviru byla na Krymu zrušena. Oznámil to v pátek 26. května šéf regionu Sergej Aksjonov.

  17; Příčinou exploze v Krasnodaru byl pád 2 dronů. V oblasti ulice Morskaja v Krasnodaru ráno 26. května zahřměla exploze. Podle starosty Krasnodaru Jevgenije Naumova byla v důsledku incidentu poškozena kancelářská budova a obytná budova.

  18; Ikona „Trojice“ se v současném stavu přesune do katedrály Krista Spasitele. Peskov poznamenal, že po příchodu „Trojice“ do chrámu odborníci rozhodnou o jeho další obnově, která „začne po určité době“.

  19; Rusko neodmítne účast na summitu BRICS v Jihoafrické republice. Uskuteční se koncem srpna. K účasti na akci byl pozván ruský prezident Vladimir Putin.

  20; Více než 2000 žoldáků se účastní akcí na Ukrajině proti ozbrojeným silám RF.

  21; FSB: V Gelendžiku byl zatčen další Ukrajinec za přípravu teroristického útoku. Improvizované výbušné zařízení (IED) připravené k použití bylo zabaveno z úkrytu zřízeného teroristou na okraji obydlené oblasti.

  22; Vojenské letiště v Morozovsku mohlo být napadeno ozbrojenými silami Ukrajiny z „Gromu“. Podle veřejných informací sídlí 559. bombardovací letecký pluk 1. gardové smíšené letecké divize ruského letectva na letišti, které se nachází 3 km jihozápadně od města Morozovsk.

  23; Ukrajinské ozbrojené síly odpálily šest raket MLRS na Doněck. Dříve se psalo o práci systému protivzdušné obrany v Doněcku, ozvalo se šest výbuchů.

  24; V důsledku ostřelování Kalininského okresu v Doněcku byl zabit jeden člověk. Oznámil to starosta města Alexej Kulemzin.

  25; Oblast Belgorod je ostřelována ozbrojenými silami Ukrajiny. Oznámil to v pátek 26. května hejtman regionu Vjačeslav Gladkov.

  26; Situace v Náhorním Karabachu se vyvíjí směrem k urovnání, řekl ruský prezident Vladimir Putin na trilaterálním setkání s arménským premiérem Nikolem Pašinjanem a ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem.

  27; V Rostovské oblasti sestřelil systém protivzdušné obrany ukrajinskou raketu. Systém protivzdušné obrany zasáhl ukrajinskou raketu poblíž Morozovska v Rostovské oblasti, uvedl guvernér regionu Vasilij Golubjev.

  28; Muskově společnosti povolili testovat mozkové čipy na lidech. Regulátor povolil společnosti Neuralink, která vyrábí mozkové čipy amerického podnikatele Elona Muska, provádět klinické testy na lidech. Společnost to oznámila na Twitteru.

  29; V DLR byla vyhozena do povětří hráz Karlovské nádrže, přes kterou byly zásobovány ozbrojené síly. Přehrada Karlovské nádrže, která se nachází na území DLR dočasně okupovaném vojsky kyjevského režimu, byla vyhozena do povětří.

  30; Sberbank označila datum, kdy došlo ke „dnu“ ruské ekonomiky. Senior Managing Director – hlavní analytik Sberbank Michail Matovnikov ve svém projevu na All-Russian Banking Conference uvedl, že ruská ekonomika již prošla svým dnem.

  31; Evropská komise se dohodla s Maďarskem na urychlené výstavbě jaderné elektrárny Rosatomem. Evropská komise se dohodla na změnách smluv mezi Maďarskem a Ruskem, aby se urychlila expanze jaderné elektrárny Paks. Uvedl to maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto.

  32; Guardian: Velká Británie má v úmyslu zabavit zmrazený majetek. Ruska Británie nevrátí zmrazený státní majetek Ruské federace, dokud Moskva nebude souhlasit s vyplacením náhrady Ukrajině za způsobené škody.

  33; Ukrajinské soudy vynesly za měsíc asi sto rozsudků za vyhýbání se mobilizaci. Za poslední měsíc ukrajinské soudy vydaly asi 100 rozsudků za vyhýbání se mobilizaci. Informoval o tom 25. května Strana.ua.

  34; Na celé Ukrajině byla vyhlášena letecká pohotovost. Náletová zóna se v noci na pátek rozšířila na celé území Ukrajiny. Dokládají to údaje oficiálního zdroje pro varování občanů.

  35; Japonsko rozšiřuje sankce proti Rusku. Japonská vláda se rozhodla rozšířit omezení vůči Rusku tím, že na sankční seznamy přidala zástupce velení ozbrojených sil RF a také úředníky a žalobce z DLR, LLR, Záporoží a Cherson.

  36; Dnes došlo k výměně válečných zajatců mezi PMC „Wagner“ a ozbrojenými silami Ukrajiny. Více než stovka lidí zajatých při osvobozování Arťomovska byla předána ukrajinské straně.

  37; Spojené státy nařídily Kyjevu, aby k útokům v Rusku nepoužíval americké zbraně. Washington při dodávkách zbraní na Ukrajinu stanovil pravidlo, podle kterého by americká technika neměla být použita k útoku na ozbrojené síly Ukrajiny na území Ruska, uznané americkými úřady.

  38; Na letišti byl zadržen obyvatel Čečenska s 22 kilogramy zlata. Na letišti Groznyj bylo zastaveno pašování zlatých slitků a šperků v hodnotě 67 milionů rublů.

  39; FSB zabránila sabotáži ukrajinské rozvědky ve dvou jaderných elektrárnách v Rusku před 9. květnem.

  40; Náboženský konflikt na Ukrajině se bude i nadále podněcovat. V poslední době zahájila mainstreamová západní média komplexní informační kampaň, aby takové myšlenky naplnila.

  41; Místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv o scénářích kolapsu Ukrajiny. Dmitrij Medveděv popsal tři možnosti, jak ukončit konflikt na Ukrajině a rozložit ji jako stát.

  42; Aktualizovaná Lada Vesta s CVT se objeví na začátku roku 2024. AvtoVAZ připravuje do sériové výroby nejočekávanější úpravu aktualizovaného modelu Lada Vesta NG.

  43; Růst HDP USA byl vyšší, než očekávali analytici. Podle druhého odhadu Bureau of Economic Analysis, Statistického institutu ministerstva obchodu ve Washingtonu, DC vzrostl hrubý domácí produkt (HDP) ve Spojených státech meziročně o 1,3 %.

  44; Irák přijme největší rozpočet v historii. Irák se chystá schválit největší rozpočet ve své historii. Oznámila to dnes, 25. května, rusko-arabská obchodní rada.

  45; Eurobankéři informovali o množství zmrazených aktiv Ruské centrální banky. Podle oficiální zprávy zástupce Evropské komise Christiana Wieganda, který vystoupil na brífinku v Bruselu, země EU nakonec zmrazily aktiva Centrální banky Ruska ve výši více než 200 miliard eur.

  Zdroj: rusnext.ru

 5. Pátek, 26.5.2023:

  I. Rusvesna

  1; Dělostřelecké bitvy v oblasti Belgorod: exploze u vodní nádrže. Ukrajinští ozbrojenci provádějí dělostřeleckou palbu na oblast Belgorod.

  2; Řízené střely Storm Shadow zasáhly Azovstal v Mariupolu. Pár sekund před výbuchem zaslechli obyvatelé města hvizd raket na obloze.

  3; V Mariupolu, výbuch u Azovstalu: pravděpodobně raketový úder. Předtím se psalo o vzletu letadel letectva, nové údery se očekávají podél fronty.

  4; Boje na křídlech Arťomovska: 123. brigáda ničí obranu Ozbrojených sil Ukrajiny. Dělostřelectvo 2. armádního sboru (LLR) pokračuje v ničení nepřítele na Severském směru v Arťomovském okrese.

  5; Pomoc na frontě: KamAZ od dárců pomáhá armádě na frontě. Dárci z celé republiky již poslali více než 270 vozidel, která nahradila ztrátu dopravy a pomohla zachránit životy bojovníků.

  6; Ministerstvo obrany Ukrajiny povolalo potřebný počet amerických stíhaček. K úplnému osvobození území, které Ukrajina považuje za své, potřebuje 48 amerických letadel.

  7; Bitvy u Avdějevky: 10. tankový prapor ničí pozice ozbrojených sil Ukrajiny. Posádky 10. samostatného tankového praporu 1. doněckého armádního sboru denně ničí nepřítele ve směru Avdějevka.

  8; Ukrajina může vstoupit do NATO, ale ne všichni – The New York Times. Západ začíná chápat, že Rusko se svých nových území nevzdá.

  9; Prezidentka Gruzie vyzvala k omezení práv Rusů žijících v zemi. Již dříve Zurabišvili kritizovala obnovení letů s Ruskem.

  10; Záběry sestřeleného a vráceného na základnu Su-25. Su-25 více než jednou prokázal a stále prokazuje svou extrémní schopnost přežití.

  11; Ozbrojenci speciálního praporu vytvořeného americkou armádou napodobujícího ozbrojené síly RF byli zničeni. Bojovníci praporu byli viděni v bojích o Arťomovsk.

  12; Čína obhajuje zachování nových ruských regionů pro příměří na Ukrajině, píše Wall Street Journal. Spojenci USA v Evropě by měli vyhlásit svou autonomii a požádat o okamžité příměří.

  13; Srbský prezident uvedl armádu do pohotovosti. V Kosovu došlo ke střetům mezi albánskými speciálními jednotkami a Srby.

  14; Pohraničníci sestřelili útočný dron, který zaútočil na Brjanskou oblast kulometem. Dron s granátovou municí byl sestřelen ruskými vojáky při přiblížení k cíli.

  15; „Ve vhodnou dobu“: Scholz chce mluvit s Putinem. Německo bude nadále podporovat Ukrajinu a zároveň se bude snažit „zabránit přímému konfliktu mezi NATO a Ruskem“, uvedl německá kancléř.

  16; Ukrajina pokračuje v útoku na průzkumnou loď „Ivan Churs“ s pomocí psychologických jednotek. Nové záběry, na kterých, jak se zdá, likvidaci kamikadze dronů ukrajinská strana vydává za okamžik, kdy byla loď zasažena.

  17; Byly zasaženy nepřátelské základny a muniční sklady, zlikvidováno více než 400 bojovníků Ozbrojených sil Ukrajiny. Za uplynulý den bylo zasaženo 78 dělostřeleckých jednotek Ozbrojených sil Ukrajiny v palebných postaveních, živá síla a vojenská technika v 92 okresech.

  18; Ukrajinská armáda zahájila palbu na oblast Kursk. Byla zjištěna poškození oken a fasád soukromých domů, poškozené elektrické vedení.

  19; Ruská armáda udeřila na základny žoldáků cizinecké legie a brigády Ozbrojených sil Ukrajiny. Shrnutí ze směru Arťomovsk.

  20; Hluk výbuchů v oblasti Belgorod: Nepřítel zahájil palbu na Šebekinský okres. Ruské dělostřelectvo opětovalo palbu z protibaterií na nepřátelská palebná místa.

  21; Spojené státy „doslova včera“ zakázaly Ukrajině používat americké zbraně na ruském území. Uvedl to mluvčí Bílého domu John Kirby komentující údaje o amerických obrněných vozidlech v oblasti Belgorod.

  22; Exploze v Krasnodaru po útoku dronu – úřady poskytují podrobnosti. Ve městě jsou poškozeny budovy, ale životně důležitá infrastruktura nebyla poškozena. Nejdůležitější bylo, že nedošlo k žádným obětem na životech.

  23; Jak byl napaden Azovstal — reportáž k výročí vyčištění. Říká Jaryj, velitel ostřelovacích skupin dobrovolnické speciální jednotky Espaňola.

  24; Nepřátelé útočí na Doněck, apeloval na obyvatele Pušilin. V Kalininském okrese byly poškozeny dvě nemocnice, čerpací stanice a budova výzkumného ústavu. Informace o obětech ve Vorošilovské čtvrti se upřesňují.

  25; U Arťomovska byl zabit vůdce běloruských nacistů, zakladatel Bílé legie. Příslušníci „Bílé legie“ se aktivně účastnili nepokojů „Minského jara“.

  26; „Zničená“ loď „Ivan Churs“ vplouvá do Sevastopolského zálivu. Radostné pištění ukrajinských propagandistů nemělo žádný základ.

  27; Ukrajinské psychologické jednotky „útočí“ na průzkumnou loď „Ivan Churs“ s pomocí amerického torpédoborce. Kyjevská média přihodila fotografii s údajně významným poškozením ruské průzkumné lodi po útoku dronů.

  28; Okamžik dopadu na ropnou rafinerii u Charkova. Požár v rafinerii pokračuje.

  29; Ozbrojené síly Ukrajiny zasadily novou ránu od MLRS v Doněcku. Stejná čtvrť hlavního města DLR byla pod palbou, úřady vyzývají obyvatele, aby zůstali v krytech.

  30; Nacisté zabili muže střelou do hlavy při vstupu diverzní skupiny do oblasti Belgorod. Zesnulým je Jurij Gajevoj, byl velitelem dobrovolnické pobočky praporu Preobraženského.

  31; Cíl v Dněpropetrovsku zasáhla silná rána. Nad městem stoupá hustý sloup dýmu.

  32; Tanky DLR ničí opevněnou oblast ozbrojených sil Ukrajiny u Avdějevky. Posádky tanků ničí opevnění a vyřazují nepřátelskou živou sílu.

  33; Velitel ozbrojených sil Ukrajiny zastřelil velitele praporu, protože chtěl poslat vojáky pro maso. Video se od ukrajinské strany rozchází a působí poměrně autenticky.

  34; Po raketovém útoku hoří ropná rafinerie u Charkova. Utkovská ropná rafinérie u Merefy byla zasažena ruskou armádou.

  36; Doněcku zasadili silný úder, je tam mrtvý člověk. Zasáhli obvykle klidnou týlovou oblast.

  37; Medveděv: Rusko zahájí preventivní úder, pokud Ukrajina dostane jaderné zbraně. „Existují neměnné zákony války,“ řekl exprezident novinářům ve Vietnamu.

  38; Pokus o útok na Brjanskou oblast skupinou dronů. 25. května odletěly z Ukrajiny tři bojové drony s intervaly čtvrt hodiny.

  39; Kyjev nebude moci v blízké budoucnosti vrátit ztracená území, říká Generál Milley. Pentagon věří, že se konflikt protáhne a bude ještě krvavější.

  40; Dněpropetrovsk: následky nočního úderu. Místní úřady skromně hlásí jistý zničený „dopravní podnik“.

  41; Berďansk: detaily nočního ostřelování. Údajně je zasáhly britské rakety.

  42; Dněpropetrovskem otřásla série silných výbuchů. Ulice jsou posety úlomky raket.

  43; Nepřítel udeřil na Krasnodar – v okamžiku, kdy dorazil dron. Systém protivzdušné obrany zafungoval.

  44; Saúdská Arábie nakupuje miliony barelů ruské nafty, píše Bloomberg. Saúdská Arábie předstihla USA a stala se druhým největším světovým vývozcem nafty.

  45; Rusko dalo Západu lekci, píše bývalý analytik CIA. V západních zemích upřímně věří, že ruská ekonomika a ozbrojené síly jsou v hrozném stavu.

  46; Německá ekonomika v recesi: HDP klesá dvě čtvrtletí v řadě. Píše o tom Deutsche Welle.

  47; Ozbrojené síly Ukrajiny se mohou vzbouřit proti Zelenskému kvůli mýtu o „Bachmutské pevnosti“, píše Advance. Aby jeho legenda měla smysl, musel Zelenskyj vytvořit z Bachmutu mýtus.

  48; Americký generál zničil ukrajinské naděje na „kouzelnou zbraň“. Americké stíhačky F-16 se pro Ukrajinu nestanou „kouzelnou zbraní“.

  49; Biden nominuje nového šéfa amerického štábu. Generál Mark Milley opouští úřad po čtyřletém funkčním období.

  50; Na Ukrajinu je zasazen kombinovaný úder: Na cestě jsou strategické bombardéry a první vlna šahidů. Část Ukrajiny už svírá úzkost.

  51; Ministerstvo zahraničí reagovalo na výzvy zástupců OSN k pokračování dohody o obilí. Pokud Rosselchozbank nebude napojena na SWIFT, bude muset dohoda o obilí hledat alternativy.

  52; Nepřítel před ofenzivou způsobuje masivní údery do našeho týlu. Protivzdušná obrana právě nyní odráží masivní raketové útoky střel HIMARS a Storm Shadow.

  53; Silný výbuch v Berďansku: možný zásah rakety Storm Shadow. Podle některých zpráv byla rána zasazena přístavu.

  54; Strategické letectvo na obloze: Připravuje se masivní útok na Ukrajinu, tvrdí nepřátelské zpravodajství. Byly zaznamenány vzlety Tu-95 z letecké základny Olenya.

  55; Nedaleko letecké základny ruských vzdušných sil v Rostovské oblasti byla pravděpodobně sestřelena ukrajinská raketa. Takové závěry dělají odborníci v souvislosti s povahou letu a rychlostí cíle.

  56; Nepřátelský objekt byl sestřelen poblíž letecké základny v Rostovské oblasti. Podle všeho byl poblíž vojenského letiště v Morozovsku zničen ukrajinský kamikadze dron.

  57; Ruští výsadkáři zničili ukrajinské DRG směrem na Cherson. Všechny pokusy končí stejně – likvidací sabotérů.

  58; Medveděv: Jak zmizí Ukrajina a jaké je riziko obnovení konfliktu v Evropě a ve světě. Místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv řekl, jak může Ukrajina zmizet.

  59; Armáda Ozbrojených sil Ukrajiny je šokována úderem ruské armády, která zničila zásobovací trasu Ozbrojených sil Ukrajiny přes přehradu. Ukrajinská armáda přiběhla bezprostředně po výbuchu a s dojetím diskutuje o mimořádné události.

  60; Byla vyhozena do vzduchu hráz, přes kterou byly ozbrojené síly Ukrajiny zásobovány v DLR. Kyjevský režim z toho viní ruskou armádu, Karlovka je pod kontrolou Ukrajiny.

  61; Záběry z rozsáhlé burzy u Arťomovska z dronu Wagner PMC. Byly zveřejněny záběry výměny zajatců s ukrajinskou stranou natočené vrtulníkem.

  62; Nárazové FPV drony ničí nepřítele u Avdějevky. Společná práce operátorů bojových a průzkumných dronů umožňuje odhalit cíle a zaznamenat jejich zásah.

  63; Příšerné záběry: Nepřítel udeřil na obytné čtvrti Gorlovky, zraněny děti, poškozeny domy.
  Počet zraněných civilistů v Gorlovce se zvýšil na 7.

  64; Přesun jaderných zbraní do Běloruska začal, říká Lukašenko. „Bylo potřeba připravit skladovací prostory a tak dále. Všichni jsme to dokázali,“ řekl prezident Běloruské republiky.

  Zdroj: rusvesna.su

  1. Re: Ládik!!!

   Já se chystám oprášit tento víkend starou rezavou českou šedesátku. Do začátku tak akorát. Je to mezi keříky a okolo plotu.
   Děvuše (děvucha je moja Jahoda-cype) už jsem naklepal kosok-cype. Držela to jak prase kost a sekala 20 cm nad zemí.
   Kdyby byli doma králíci a chcípali hladem, šlo by jí to učení mnohem rychleji.

 6. Čtvrtek, 25.5.2023:

  I. Rusnext

  1; Místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv o scénářích kolapsu Ukrajiny. Dmitrij Medveděv popsal tři možnosti, jak ukončit konflikt na Ukrajině a rozložit ji jako stát.

  2; Aktualizovaná Lada Vesta s CVT se objeví na začátku roku 2024. AvtoVAZ připravuje do sériové výroby nejočekávanější úpravu aktualizovaného modelu Lada Vesta NG.

  3; Růst HDP USA byl vyšší, než očekávali analytici. Podle druhého odhadu Bureau of Economic Analysis, Statistického institutu ministerstva obchodu ve Washingtonu, DC vzrostl hrubý domácí produkt (HDP) ve Spojených státech meziročně o 1,3 %.

  4; Irák schválí největší rozpočet v historii. Irák se chystá schválit největší rozpočet ve své historii. Oznámila to dnes, 25. května, rusko-arabská obchodní rada.

  5; Eurobankéři informovali o množství zmrazených aktiv centrální banky. Podle oficiální zprávy zástupce Evropské komise Christiana Wieganda, který vystoupil na brífinku v Bruselu, země EU nakonec zmrazily aktiva Centrální banky Ruska ve výši více než 200 miliard eur.

  6; Ve Vologdě Národní garda zbila teenagera. Zaměstnanec Národní gardy zbil ve Vologdě 14-letého teenagera. Oznámilo to dnes, 25. května, ve Vyšetřovacím výboru Ruského vyšetřovacího výboru pro Vologdskou oblast.

  7; V Amsterdamu byl zničený ruský tank pokryt květinami. V Amsterdamu občané přinesli květiny k ruskému tanku T-72 sestřelenému na Ukrajině, který se tento týden objevil na náměstí Leidseplein.

  8; Bývalý profesor HSE Konstantin Sonin zapsán na seznam hledaných. Ruské ministerstvo vnitra zařadilo Konstantina Sonina, bývalého profesora na Vyšší ekonomické škole (HSE), na seznam hledaných, podle databáze ministerstva.

  9; Výbuchy v uhelných dolech v afghánské provincii Baghlan: čtyři mrtví. Nejméně čtyři horníci zemřeli po explozích ve dvou uhelných dolech v provincii Baghlan. O tom dnes, 25. května, podle Ariana News.

  10; Ukrajinské ozbrojené síly zaútočily na Gorlovku, mezi zraněnými jsou i děti. Podle předběžných údajů bylo zraněno sedm lidí, z toho dvě děti.

  11; Navalného případ o vytvoření extremistické komunity se dostal k soudu. Trestní řízení proti Alexeji Navalnému (zařazenému do registru teroristů a extremistů Rosfinmonitoringu) o vytvoření extremistické komunity bylo předloženo k posouzení moskevskému městskému soudu.

  12; Mapa s novými regiony Ruska byla zařazena do zkoušek ze zeměpisu. Ukázkové verze zkoušky ze zeměpisu byly zveřejněny na webu FIPI před přistoupením DLR, LPR, Chersonské a Záporožské oblasti k Rusku.

  13; Arménie a Ázerbájdžán se dohodly na vzájemném uznání územní celistvosti. Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev řekl, že Baku nemá vůči Arménii žádné územní nároky.

  14; Kyjev možná připravuje provokaci k odpálení skladiště vyhořelého jaderného paliva v Charkově, aby později obvinil Moskvu z raketového útoku na jaderné zařízení.

  15; V oblasti Belgorod sestřelila ruská protivzdušná obrana dron. Oznámil to ve čtvrtek 25. května gubernátor regionu Vjačeslav Gladkov na svém kanálu Telegram.

  16; Piloti ukrajinské armády dostanou příležitost trénovat na švédských stíhačkách JAS Gripen. V rozhovoru pro TV4 to řekl švédský ministr obrany Paul Jonsson.

  17; Shrnutí MO: Seskupení ruských ozbrojených sil „Vostok“ zlikvodovalo až 110 ukrajinských vojáků za den. Uvádí se také, že ruské systémy protivzdušné obrany sestřelily 28 ukrajinských dronů za den.

  18; Rada EU schválila prodloužení bezcelního dovozu zboží z Ukrajiny o rok. Rada Evropské unie prodloužila o rok – do června 2024 – zrušení všech kvót a cel na dovoz zboží z Ukrajiny. Výjimkou je zákaz vývozu obilí do sousedních zemí unie.

  19; Státní duma stanovila odpovědnost za distribuci map, které zpochybňují integritu Ruské federace. Poslanci Státní dumy Ruské federace na plenárním zasedání ve čtvrtek 25. května okamžitě přijali ve druhém a třetím čtení novely zákoníku o správních deliktech (CAO) Ruské federace.

  20; Šojgu: Západ napumpoval Ukrajinu zbraněmi za více než 65 miliard dolarů. Kyjevský režim je přitom nucen bojovat bez ohledu na ztráty.

  21; V Rusku bude vytvořeno více než 60 center průmyslové medicíny. Řekla to šéfka Federální lékařské a biologické agentury (FMBA) Veronika Skvorcova.

  22; Vladimir Putin: Rusko velmi oceňuje spolupráci se zeměmi EAEU. Zasedání Nejvyšší euroasijské hospodářské rady se v úzkém formátu účastní předseda vlády Arménie, prezidenti Běloruska, Kazachstánu a Kyrgyzstánu a také předseda kolegia Euroasijské hospodářské komise.

  23; Kreml uvedl, že SVO na Ukrajině je více než oprávněné. Skončí dosažením cílů, které si stanovil prezident Vladimir Putin.

  24; Rusko vyhostí pět švédských diplomatů a zavírá švédský generální konzulát v Petrohradu.

  25; USA přesouvají bojovníky do Afghánistánu, mohou proniknout do sousedních zemí. USA se chystají destabilizovat celý středoasijský region pomocí nelegálních ozbrojených formací v Afghánistánu.

  26; Šojgu: Západ vede nevyhlášenou válku proti Rusku a Bělorusku. Na schůzce se svým běloruským protějškem Viktorem Chreninem to řekl šéf ruského ministerstva obrany Sergej Šojgu.

  27; Rusko a Bělorusko určily postup pro držení jaderných zbraní v Bělorusku. Ministři obrany Ruska a Běloruska Sergej Šojgu a Viktor Chrenin podepsali v Minsku dokumenty o postupu pro přechovávání ruských nestrategických jaderných zbraní ve speciálním skladu na běloruském území.

  28; PMC „Wagner“ opouští Arťomovsk. Oznámila to ve čtvrtek 25. května tisková služba zakladatele společnosti Jevgenije Prigožina.

  29; V elitní pařížské čtvrti se střílelo, jsou tam oběti. Neznámí lidé zahájili palbu v elitní pařížské čtvrti a zabili jednoho člověka. Informoval o tom dnes, 24. května, list 20 Minutes.

  30; V budově Ministerstva obrany Ruské federace došlo k požáru. Požár vypukl v budově ministerstva obrany Ruska v centru Moskvy. Ve čtvrtek to oznámily agentuře TASS v pohotovostních službách.

  31; Evropská unie jednala o převodu zisků ze zmrazených aktiv Ruska na Ukrajinu. Členské státy EU zvažují zaslání zisků ze zmrazených ruských aktiv jako finanční pomoc Ukrajině. Informoval o tom 24. května list Financial Times s odvoláním na zdroj.

  32; NYT: Washington se domnívá, že za útokem na Kreml stojí ukrajinská rozvědka. Americká administrativa se domnívá, že útok dronem na Kreml zorganizovala začátkem května jedna z ukrajinských speciálních služeb, uvedl ve středu list The New York Times s odvoláním na zdroje.

  33; Chersonským směrem je 500 zahraničních žoldáků ozbrojených sil Ukrajiny. Na pravém břehu Dněpru v Chersonské oblasti je asi 500 zahraničních žoldáků – Poláků, Britů a ozbrojenců, kteří jsou součástí „Kavkazské legie“, „Praporu Sheikh Mansur“ a „Gruzínské legie“.

  34; Su-34 zničily muniční sklad Ozbrojených sil Ukrajiny v Krasnolimanském směru.

  35; Média: Novým generálním tajemníkem NATO se může stát dánský premiér. Dánská premiérka Mette Frederiksen je „vážně zvažována“ jako uchazečka o post nové generální tajemnice. Politico o tom píše 24. května s odkazem na zdroje.

  36; Ruský velvyslanec: Severní Korea vytvořila téměř kompletní řadu balistických a řízených střel. Severní Korea vyvinula téměř kompletní řadu balistických a řízených střel. Severní Korea však nehodlá útočit na další země. Oznámil to ruský velvyslanec v Pchjongjangu Alexandr Macegora.

  37; Útok dronu v Sevastopolu odražen. V noci na 25. května odrazila ruská armáda další útok dronů na Sevastopol. Na svém kanálu Telegram to ve čtvrtek oznámil guvernér města Michail Razvozžajev.

  38; Ozbrojené síly Ukrajiny pomocí hladinových bezpilotních člunů zaútočily na loď ruského námořnictva Ivan Churs, která plní úkoly k zajištění bezpečnosti plynovodů Turkish Stream a Blue Stream.

  39; Ministerstvo zahraničí USA schválilo prodej systémů protivzdušné obrany NASAMS pro ozbrojené síly Ukrajiny za 285 milionů dolarů. Ve středu 24. května to oznámil Pentagon.

  40; Vedení regionu Belgorod vytvořilo na hranici s Ukrajinou sedm praporů územní obrany, studují se legální způsoby jejich vyzbrojování.

  41; Sergej Gavrilov: dosáhli jsme uznání genocidy sovětského lidu během okupace Voroněže nacisty. Je třeba zachovat památku všech sovětských lidí, kteří vzdorovali útočníkům. To je naše, potomci, povinnost vůči hrdinské generaci vítězů“, říká Sergej Gavrilov, poslanec Státní dumy z Komunistické strany Ruské federace.

  42; Zástupce vedoucího hlavního zpravodajského ředitelství ministerstva obrany Ukrajiny slíbil zabít prezidenta Ruska. Zástupce vedoucího hlavního zpravodajského ředitelství Ministerstva obrany Ukrajiny otevřeně vyhrožuje zabitím ruského prezidenta. Tato organizace neváhá otevřeně vysílat svou teroristickou povahu.

  43; CNBC: Příjmy z ropy v Rusku znovu vzrostly. Příjmy z ropy v Rusku se v březnu a dubnu odrazily a dosáhly nejvyšší úrovně od listopadu 2022.

  44; Těla 18 Afghánců, kteří se udusili v přívěsu, byla ze Sofie převezena Kábulu. Ze Sofie byla do Kábulu přivezena těla 18 afghánských migrantů, kteří byli před více než třemi měsíci nalezeni mrtví v opuštěném kamionu v Sofii. O tom dnes, 25. května, podle Ariana News.

  45; Obyvatel moskevské oblasti byl zadržen za pokus podpálit budovu FSB. Bezpečnostní síly zadržely obyvatele Vidnoje u Moskvy za pokus zapálit budovu FSB, bylo zahájeno trestní řízení. Oznámily to dnes, 24. května, orgány činné v trestním řízení.

  46; Saúdskoarabský ministr upravuje ceny ropy. Během dne světové ceny vzrostly o 2 % – až na 78 USD za barel. Den předtím saúdský ministr energetiky Abdulaziz bin Salmán učinil několik prohlášení.

  47; Ruský prezident Vladimir Putin se zúčastnil plenárního zasedání Euroasijského ekonomického fóra v Moskvě.

  Zdroj: rusnext.ru

 7. Čtvrtek, 25.5.2023:

  I. Rusvesna

  1; Ruští výsadkáři zlikvidovali ukrajinské diverzní skupiny směrem na Cherson. Všechny pokusy končí stejně – likvidací sabotérů.

  2; Medveděv: Jak zmizí Ukrajina a jaké je riziko obnovení konfliktu v Evropě a ve světě. Místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv řekl, jak může Ukrajina zmizet.

  3; Armáda Ozbrojených sil Ukrajiny je šokována úderem ruské armády, která zničila zásobovací trasu Ozbrojených sil Ukrajiny přes hráz. Ukrajinský voják přiběhl bezprostředně po výbuchu a s dojetím diskutuje o události.

  4; Byla vyhozena do povětří hráz, přes kterou byly ozbrojené síly Ukrajiny zásobovány v DLR. Kyjevský režim z toho viní ruskou armádu, Karlovka je pod kontrolou Ukrajiny.

  5; Záběry z rozsáhlé výměny u Arťomovska z dronu Wagner PMC. Byly zveřejněny záběry výměny zajatců s ukrajinskou stranou natočené vrtulníkem.

  6; Útočné FPV drony ničí nepřítele u Avdějevky. Společná práce operátorů bojových a průzkumných dronů umožňuje odhalit cíle a zaznamenat jejich zásah.

  7; Příšerné záběry: Nepřítel udeřil na obytné čtvrti Gorlovky, zraněny děti, poškozeny domy.
  Počet zraněných civilistů v Gorlovce se zvýšil na 7.

  8; Pohyb jaderných zbraní do Běloruska začal, říká Lukašenko. „Bylo potřeba připravit skladovací prostory a tak dále. Všichni jsme to dokázali,“ řekl prezident Běloruské republiky.

  9; Generální tajemník OSN posmrtně udělil vyznamenání ruskému mírotvůrci. Mizjura „zůstal věrný své povinnosti až do poslední chvíle a snažil se přinést mír a stabilitu do konžské země“.

  10; V Amsterdamu lidé zasypali květinami ruský tank Zlikvidovaný na Ukrajině. Tento týden se na náměstí Leidseplein objevil ruský T-72 zlikvidovaný na Ukrajině.

  11; Švédský žoldák zlikvidován v Kyjevě. Daniel Nell rok bojoval na Ukrajině a nedávno byl nalezen mrtvý.

  12; Arménie a Ázerbájdžán se dohodly na vzájemném uznání územní celistvosti. Alijev uvedl, že Baku nemá vůči Arménii žádné územní nároky.

  13; Prigožin potvrdil výměnu vězňů. PMC „Wagner“ přenáší těla amerického žoldáka a Turka.

  14; Slavný ukrajinský nacista zveřejnil video se Zalužným. Skutečné datum natáčení ale není známo.

  15; Lukašenko komentoval prohlášení Polska o nadcházejícím povstání v Bělorusku. „Víme, kde jsou.“ A všechny známe jménem. Jsme připraveni. Ať přijdou.“

  16; Nepřítel zveřejňuje záběry z útoku na průzkumnou loď „Ivan Churs“ poblíž Bosporu. Zda je toto video skutečné, zatím není jasné, ale s jistotou se ví, že se Ivan Churs nepotopil.

  17; Během bojové mise byl ruský útočný letoun Su-25 zasažen protiletadlovou střelou. Su-25 opět prokázal svou extrémní schopnost přežití. Doletěl na základnu, kde byl uhašen požár motoru. Bude brzy opět schopen boje.

  18; Rusko oznámilo odvetná opatření proti nepřátelské evropské zemi – Švédsku. Zrušen konzulát v Petrohradě. Vztahy mezi oběma zeměmi dosáhly nebývale nízké úrovně, uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

  19; Ruská armáda ničí nepřítele na celé frontové linii – stovky militantů Ozbrojených sil Ukrajiny byly zlikvidovány. Akce několika ukrajinských diverzních skupin byly zastaveny.

  20; V Amsterdamu Holanďané zasypali ruský tank květinami. Lidé uctívají památku mrtvých ruských vojáků a vyzývají úřady, aby konflikt neeskalovaly.

  21; Za špatnou mapu Ruska bude hrozit zatčení nebo impozantní pokuta. Dochází k úpravám článku 1 federálního zákona „O potírání extremistické činnosti“.

  22; Rozsáhlá výměna zajatců: 106 vojáků z Arťomovska předáno Kyjevu. Výměnu zřejmě provedla společnost Wagner PMC.

  23; Vlasovští nacisté zveřejnili „nové“ záběry z oblasti Belgorod. Ukrajinská propagandistická média lžou, že video je čerstvé. Jedná se o záběry několik dní staré.

  24; Nepřítel na britských tancích Challenger-2 trénuje překonání „dračích zubů“. Rusko masivně instaluje taková opevnění podél předních linií, aby čelilo postupu ozbrojených sil.

  25; Ukrajina připravuje provokaci ve skladu jaderného paliva v Charkově. Hovoříme o možné detonaci úložiště s následným obviněním Moskvy z raketového útoku na jaderné zařízení.

  26; Smrt online: Během útoku na výškovou budovu v Bachmutu narazili ozbrojenci ukrajinských ozbrojených sil do smrtící palby. Kamera, která zaznamenávala poslední vteřiny bitvy, byla později sňata z mrtvého muže.

  27; Masakr v lese poblíž Kremenné: Výsadkové síly Pskov zničily oddíl ukrajinské armády a zaujaly nepřátelské pozice. Zveřejněny záběry z bitvy, o jejíchž výsledcích bylo již dříve informováno.

  28; Ruská armáda likviduje nepřátelské diverzní skupiny na kontrolním stanovišti Grajvoron – záběry pořízené nepřítelem. Nacisté na hraničním přechodu v oblasti Belgorod ukázali, jak byli pokryti palbou.

  29; Šojgu zveřejnil počet zahraničních žoldáků na Ukrajině: 2,5 tisíce. „Vojensko-technická pomoc Kyjevu již přesáhla 65 miliard dolarů,“ uvedl šéf ruského ministerstva obrany.

  30; Ukrajinský šampion v boxu zničen poblíž Arťomovska. Alexandr Oniščenko byl vítězem mnoha turnajů, ale nakonec zvolil cestu ozbrojence a nacisty.

  31; Kyjev hodil nevycvičené mobilizované do „Bachmutského mlýnku na maso“ na porážku, kde hromadně zemřeli, píše Wall Street Journal. Ukrajinské velení doufalo, že vycvičené ozbrojence si udrží pro protiofenzívu, vysvětluje publikace.

  32; „Chtěli válku s Ruskem, válka byla součástí plánu!“ Kennedy Jr. obvinil americké úřady. Robert Kennedy Jr. je kandidátem na prezidenta pro rok 2023.

  33; Sabotáž na železnici v Čeljabinské oblasti. V noci na 25. května provedly neznámé osoby podobnou sabotáž na železnici u Krasnojarska.

  34; Moskva a Minsk uzavřely společný jaderný štít. Rusko si udrželo kontrolu nad jadernými zbraněmi v Bělorusku.

  35; Začali všechno házet na Kyjev: Americký tisk zahájil útok. O zapojení kyjevského režimu do útoku dronů na Kreml psala už dvě americká média

  36; PMC „Wagner“ zahájil stahování jednotek z Arťomovska. Mluvíme o přípravě na některé nové vojenské úkoly.

  37; Ruská armáda zahájila ofenzivu u Arťomovska na dvou „cestách života“ ozbrojených sil Ukrajiny a klíčových vesnic Chromovo a Ivanovskoje. Operace u Arťomovska pokračuje a rozvíjí se.

  38; Protiofenzíva ozbrojených sil Ukrajiny již probíhá, říká zástupce Zelenského. Michail Podoljak to oznámil italskému televiznímu kanálu.

  39; Teroristickému útoku na jaderná zařízení v Rusku bylo zabráněno. FSB jednala v předstihu.

  40; Ozbrojené síly Ukrajiny provedly údery na oblast Belgorod. Navíc byl odražen nálet kamikadze dronů.

  41; Krasnojarsk: nová sabotáž na železnici. Na místě byly nalezeny stopy, které pachatelé zanechali.

  42; Krym: Další dron sestřelen nad Bachčisarajem. Již dříve se psalo o neúspěšném pokusu zaútočit na ukrajinské drony na Sevastopol.

  43; Speciální jednotky „Odvážných“ zničily pozorovací stanoviště Ozbrojených sil Ukrajiny v lesích u Kremenné. Speciální jednotky nechaly ukrajinskou armádu na frontě „bez očí“.

  44; Zelenskyj by podle Spojených států mohl kvůli zpravodajství ztratit kontrolu nad Ukrajinou. Na webu už je vtip, že byl degradován na úroveň „sběratele darů“.

  45; Raketový útok na cíle v Charkově a regionu. Došlo nejméně ke čtyřem výbuchům.

  46; Útok dronů odražen nad Sevastopolem. Bylo tam nejméně pět dronů.

  47; Lotyšský ministr obrany učinil nečekané prohlášení o Rusku. „Mezinárodní společenství by se mýlilo, kdyby se domnívalo, že konflikt na Ukrajině Rusko zcela oslabil.“

  48; Co se skrývá za vojenským cvičením v Litvě. Americký Daily Kos zveřejnil dokumenty o skutečném účelu pořádání série mnohonárodních cvičení NATO v Litvě.

  49; Jmenován hlavní problém Západu v konfliktu na Ukrajině. Západ doufal, že rozbije ruský vojenský průmysl sankcemi, ale vážně se přepočítal.

  50; Ani úspěšná protiofenzíva ozbrojených sil Ukrajiny konflikt neukončí, říká bývalý americký představitel pro Ukrajinu. „Nemysli si, že po tomhle je po všem.“

  51; Latinská Amerika odmítá podporovat Ukrajinu navzdory výzvám z Evropy, píše Politico. Chile i Brazílie mají stovky tanků Leopard německé výroby, které by mohly jít na Ukrajinu.

  52; Británie připouští, že G7 již nemůže řídit svět. Jak doba unipolarity USA, tak ekonomická dominance G7 jsou historií.

  53; Ukrajina doufá, že v blízké budoucnosti dostane 110 německých leopardů. Oznámil to velvyslanec Ukrajiny v Německu Oleksij Makejev.

  54; V Británii oceňují Medveděvova slova o jaderné válce. „Nechci zemřít pro Ukrajinu, píší Britové v diskusi pod článkem.“

  55; Na co budou použity prostředky z prodeje Zelenského bytu v Jaltě? Byt rodiny ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Jaltě bude prodán v aukci.

  56; Ministerstvo zahraničí schválilo prodej systémů protivzdušné obrany NASAMS Ukrajině. To bylo oznámeno v Pentagonu.

  57; Po porážce ozbrojených sil Ukrajiny se Polsko může zmocnit části Ukrajiny, říká bývalý poradce šéfa Pentagonu. Nyní se situace ozbrojených sil Ukrajiny zhoršuje, trpí těžké ztráty.

  58; Za útokem dronů v Kremlu pravděpodobně stojí Ukrajinci, píší New York Times. Informuje o tom New York Times s odvoláním na americké úředníky.

  59; Poradce velení Ozbrojených sil Ukrajiny se pokusil oživit Zalužného, ale něco se pokazilo. „Fotky se Zalužným jsou ještě tak na 2-3 dny“, říká Arestovič.

  60; NATO vyslalo signál Putinovi, píše Bild. Jedním z úkolů je ukázat, jak rychle dokáže vojenský blok reagovat, „pokud dojde k nejhoršímu“.

  61; Zelenskyj: Rusko stále častěji provádí kombinované útoky ozbrojených sil Ukrajiny, 260 „šáhidů“ dosáhlo svých cílů. Prezident Ukrajiny poprvé jmenoval počet bezpilotních letounů Shahed / Geran používaných Ruskem a kolik jednotek protivzdušné obrany se nepodařilo sestřelit.

  62; Nepřítel útočí na boky Arťomovska, snaží se prorazit frontu a obklíčit město. Rusové vedou zarputilé obranné souboje s přechody do protiútoků.

  Zdroj: rusvesna.su

 8. Středa, 24.5.2023:

  II. Rusnext

  1; Kılıçdaroğlu žaluje Erdogana za pomlouvačné video z kampaně. Kandidát na tureckého prezidenta Kemal Kılıçdaroğlu podal žalobu na současného šéfa země Recepa Tayyipa Erdogana kvůli jeho předvolebnímu videu. Ve středu 24. května to oznámil právník Kılıçdaroğlu Dzhelal Kılıç.

  2; Rozhodnutí o dodávkách stíhaček na Ukrajinu nepadlo, oznámil Stoltenberg. Rozhodnutí o dodávce stíhaček F-16 do Kyjeva nepadlo. Bude záležet na vývoji vojenské situace na zemi. Na tiskové konferenci v Bruselu o tom hovořil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

  3; Marine Le Penová: Krym je legitimní součástí Ruska. Podle lídra jedné z francouzských stran hlasování plně odráželo názor lidí.

  4; Vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Zalužnyj se stal neschopným a po vážném zranění nebude schopen řídit armádu. Ukrajinský vojevůdce prodělal lebeční trepanaci, uvádí RIA Novosti s odkazem na zdroj z mocenských struktur Ruské federace.

  5; Shrnutí MO: Ukrajinská armáda ztratila za den až 150 vojáků směrem na Doněck. Včera večer bylo oznámeno, že ztráty Ozbrojených sil Ukrajiny za den ve směru Doněck činily 375 lidí.

  6; Ruské ministerstvo obrany: posádka lodi „Ivan Churs“ odrazila útok dronu v Bosporu. Po teroristických útocích na Nord Stream zajišťují bezpečnost plynovodů ruské ozbrojené síly. Posádka lodi „Ivan Churs“ bránila plynovody „Turkish Stream“ a „Blue Stream“.

  7; Rusko, Kazachstán a Uzbekistán diskutují o vytvoření „tripartitní plynové unie“. Jedná se o dodávky plynu z Ruské federace přes území těchto států.

  8; Členové Rady federace na plenárním zasedání 24. května schválili zákon o vypovězení Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE) ze strany Ruska.

  9; Ukrajina úplně zastavila export elektřiny. Důvodem je potřeba pokrýt potřeby republiky elektřinou po celý den a zajistit rezervy na večerní hodiny, které tvoří maximální spotřebu.

  10; Šoigu: od počátku SVO bylo vycvičeno více než 120 000 vojenských pracovníků. Pro seskupení vojsk a nově vzniklé formace a vojenské jednotky bylo vycvičeno více než 21 tisíc specialistů.

  11; Si Ťin-pching: Rusko by mělo zvýšit úroveň ekonomické spolupráce. Podle čínského lídra musí země „identifikovat potenciální příležitosti“ a zlepšit mechanismy spolupráce.

  12; Gladkov informoval o nočním útoku dronů na oblast Belgorod. V noci na středu 24. května byl v oblasti Belgorod zaznamenán velký počet útoků dronů.

  13; Krymské úřady znárodňují Zelenského byt a majetek oligarchů. Státní rada Krymu ve středu 24. května rozšíří seznam majetku ukrajinských oligarchů v republice, který bude znárodněn. Uvedl to šéf Krymu Sergej Aksjonov ve svém kanálu Telegram.

  14; Nejbohatší muž světa přišel za den o více než 11 miliard dolarů. Francouzský miliardář podnikatel, prezident a generální ředitel skupiny společností Louis Vuitton Moët Hennessy Bernard Arnault ztratil za den po poklesu cen akcií 11,2 miliardy dolarů.

  15; Provoz na krymském mostě byl obnoven. To bylo oznámeno ve středu 24. května.

  16; Po jednání Rusko a Čína podepsaly 5 dokumentů.

  17; Sergej Lavrov: Západ militarizuje kyberprostor. Rusko považuje využívání komerčních satelitů pro vojenské účely ze strany USA a jejich spojenců za nebezpečný trend, uvedl ministr.

  18; Krymský most uzavřen kvůli cvičení Oznámil to šéf republiky Sergej Aksjonov. Provoz bude obnoven během několika hodin.

  19; Vladimir Putin: Rusko posílí vazby se zeměmi Asie, Afriky a Latinské Ameriky. Rusko vysoce oceňuje partnery v Asii, Africe, Latinské Americe a hodlá s nimi posílit vztahy, řekl ruský prezident Vladimir Putin.

  20; Úřady Kurganu se rozhodly neobnovit vypálenou vesnici Smolino, obyvatelé budou přesídleni. Orgány Kurganu nabídly obyvatelům vesnice Smolino, aby se přestěhovali na jiné místo, protože čtvrť se nachází v záplavové zóně, kde je zakázána individuální bytová výstavba.

  21; Obchodní obrat mezi Ruskem a Čínou může letos přesáhnout 200 miliard dolarů, oznámil Mišustin. Během jednání v Pekingu s čínským premiérem Li Qiangem ruský premiér Michail Mišustin řekl, že obchod mezi Ruskem a Čínou v roce 2023 může přesáhnout 200 miliard dolarů.

  22; Muž s výbušninami zemřel při pokusu prorazit kontrolní stanoviště v Rostovské oblasti. Neznámý muž s výbušným zařízením se pokusil prorazit z DLR přes kontrolní stanoviště Veselo-Vozněsenka na hranici Rostovské oblasti, informuje dnes 24. května telegram Mash.

  23; Řidič kamionu, který narazil do plotu Bílého domu, se přiznal k úmyslu zabít Bidena. Řidič dodávky, která vjela do plotů poblíž Bílého domu, přiznal svůj záměr „zabít prezidenta“ Spojených států a „převzít moc“. Informovala o tom televizní společnost NBC s odvoláním na soudní dokumenty.

  24; V Rusku mohou být zavedeny pokuty za hluk během dne.

  25; Kishida říká, že Japonsko neplánuje vstoupit do NATO. Japonsko neplánuje vstoupit do NATO a rozhodnutí o otevření zastoupení Severoatlantické aliance v zemi zatím nepadlo.

  26; Ve Spojených státech byly zveřejněny problémy bránící převodu F-16 na Ukrajinu. Kyjev potřebuje vyřešit tři důležité problémy, než Západ začne dodávat stíhačky F-16, napsala sloupkařka Newsweek Ellie Cook.

  27; Generál americké armády hovořil o dopadu ukrajinského konfliktu na vztahy se spojenci. Ukrajinský konflikt změnil přístup USA ke sdílení utajovaných informací se spojenci a partnery. Toto hodnocení provedl v úterý v Brookings Institution ve Washingtonu velitel námořní pěchoty generál David Berger.

  28; Šéf WHO vyzval svět, aby se připravil na novou smrtící pandemii. Hrozbu nové pandemie, mnohem nebezpečnější než Covid-19, nelze vyloučit, cituje slova Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse, generálního ředitele Světové zdravotnické organizace, na výročním shromáždění WHO v Ženevě.

  29; Režim protiteroristické operce v oblasti Belgorod byl zrušen. V okolí Masjutovky probíhají bitvy. Naši stíhači zahájili úspěšný útok v oblasti Něvského a zaujali nové pozice.

  30; Útok diverzní skupiny ozbrojených sil Ukrajiny na oblast Belgorod. Hlavní 22. května zaútočila skupina ukrajinských ozbrojenců na kontrolní stanoviště Graivoron v oblasti Belgorod.

  31; Cumhuriyet: velké ztráty v mlýnku na maso Bachmut se stanou vážným problémem pro Zelenského režim. Píše o tom Berktay Deniz, sloupkař tureckého listu Cumhuriyet.

  32; Gubernátor Belgorodu: Na ministerstvo obrany je spousta otázek. Podle deníku podal místní obyvatel guvernérovi návrh, aby požádal ruské ministerstvo obrany o posílení bezpečnosti v regionu. Muž poznamenal, že „nepřítel“ dorazil „do centra okresu prakticky na tancích a obešel tři vesnice“.

  33; Lukašenko: Neumírám. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko na setkání o zdravotních otázkách doporučil, aby přestal šířit fámy o jeho nemoci.

  34; Šéf rozvědky Ukrajiny uvedl, že protiofenzíva ozbrojených sil Ukrajiny začne v blízké budoucnosti.

  35; Pentagon uvedl, že dodávky F-16 ukrajinské armádě plánují v dlouhodobém horizontu V úterý 23. května to oznámil mluvčí Pentagonu Patrick Ryder.

  36; V oblasti Belgorod byl zrušen režim protiteroristické operace. Režim protiteroristické operace v oblasti Belgorod byl zrušen. Právě to oznámil guvernér Vjačeslav Gladkov.

  37; V Gruzii demonstranti zablokovali rozestavěnou silnici k hranici s Ruskem. Obyvatelé Gruzie zablokovali úsek silnice Kvesheti-Kobi, na kterém se staví směrem k hranici s Ruskem. Důvodem protestů obyvatel Dusheti byly sporné pozemky.

  38; Na zařízení maďarské ropné a plynárenské společnosti Mol v Pákistánu zaútočili teroristé. Na zařízení maďarské ropné a plynárenské společnosti Mol v pákistánském okrese Hangu u afghánských hranic zaútočili islámští extremisté.

  39; Joe Biden obviněn z hrozícího bnkrotu. Předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy obvinil amerického prezidenta Joea Bidena z platební neschopnosti země, která by v zemi mohlo přijít v řádu dnů. Informovala o tom dnes 23. května RIA Novosti.

  40; Reuters: Rusko zvažuje zákaz vývozu benzínu. Ruská vláda může uvalit zákaz dovozu benzinu, aby zabránila nedostatku paliva a zvýšení cen v důsledku snížení tlumičů, uvedla agentura Reuters. Odborníci o takových záměrech pochybují.

  41; Tržní kapitalizace 100 největších společností na světě klesla o 11 %. Tržní kapitalizace 100 nejlepších společností světa meziročně klesla o 11 %, což je největší pokles od roku 2009.

  42; Hromadný přechod na nový systém vysokoškolského vzdělávání v Ruské federaci bude proveden v roce 2025. Přechod na nový systém vysokoškolského vzdělávání v Rusku má trvat tři roky.

  43; „Postarají se o NATO“: Pentagon uhodl, proč Rusko nepřibíjí Ukrajinu „Kinžaly“. Jedním slovem, Rusku nedojdou rakety. Ani jednoduché, ani hypersonické.

  44; „Medvěd je v zimním spánku, ale drápy zůstávají“: Foreign Policy zjistila, že Rusko není poraženo. Současný stagnující konflikt na Ukrajině je velmi prospěšný pro americký vojensko-průmyslový komplex a jeho lobbisty.

  Zdroj: rusnext.ru

 9. Středa, 24.5.2023:

  I. Rusvesna

  1; Ukrajinská veřejná zpráva o smrti tří ozbrojenců. Obyvatelé Lvova – Jevgenij Jaroševič, Andrej Cerkovnyj a Vladimir Lasky byli zničeni v bojích s ruskými jednotkami.

  2; Guvernér regionu Belgorod hovořil o praporech obrany. Kraj zvažuje legální možnosti, jak je vyzbrojit, řekl guvernér Vjačeslav Gladkov.

  3; Generální tajemník NATO učinil prohlášení o dodávkách bojových letadel do Kyjeva. Stoltenberg: Rozhodnutí dodat letouny Ukrajině bude záviset na vývoji situace.

  4; Ruská armáda přešla do útoku v LLR: Belogorovka je vzata do půlkruhu. Ukrajinští vojenští analytici shrnují obtížnou situaci pro ozbrojené síly Ukrajiny.

  5; Kreml komentoval prohlášení Polska o převratu v Bělorusku. Peskov označil Polsko za nepřátelský stát, komentoval slova o převratu v Bělorusku.

  6; Co se děje na hraničních přechodech v regionu Belgorod? Situace kolem kontrolního stanoviště i ve městě samotném je alarmující.

  7; Se zastavením dodávek zbraní „konec Ukrajiny přijde už zítra“, německý ministr obrany. Proč německé úřady neusilují o mírové vyřešení války na Ukrajině.

  8; Vražda Putina a Prigožina je hlavním cílem ukrajinské rozvědky. V rozhovoru pro Welt to uvedl zástupce vedoucího Hlavního zpravodajského ředitelství ozbrojených sil Ukrajiny.

  9; Záběry z porážky základny speciálních sil Safari ruskou armádou. Video z webu zveřejněno o rok později.

  10; Ruská armáda zničila stovky ukrajinských ozbrojenců podél celé frontové linie. Zpráva ruského ministerstva obrany o postupu speciální operace.

  11; Ozbrojené síly Ukrajiny se neúspěšně pokusily zaútočit na loď Černomořské flotily zajišťující bezpečnost plynovodů v Turecku. Všechny nepřátelské lodě byly zničeny 140 km severovýchodně od Bosporu.

  12; Ukrajina požádala Gruzii, aby otevřela druhou frontu proti Rusku. „Tyto závažné informace by měly být sděleny našim mezinárodním partnerům.“

  13; Nedaleko Arťoomovsku začal nepřítel používat FPV kamikadze drony. Čínský kamikadze dron Pegasus zasáhl čínskou kvadrokoptéru Wagner PMC.

  14; Projektant vojenského podniku byl zadržen za zradu, hlásí FSB. Podezřelému hrozí vysoký trest – až doživotí.

  15; 500 domů poškozených v oblasti Belgorod v důsledku útoku ukrajinské diverzní skupiny. Ve školce na Zamosťje stále z okna trčí hlavice Uraganu.

  16; 1. slavjanská brigáda ničí nepřítele při útoku na Avdějevku. Nepřátelské opevnění u Avdějevky je jedním z největších a nejsložitějších sektorů na celé frontě.

  17; Podrobnosti o zranění vrchního velitele ozbrojených sil Ukrajiny Zalužného vešly ve známost. Ukrajinský důstojník zmizel z veřejného prostoru začátkem května.

  18; Ruská armáda zasáhla speciální jednotky „Safari“ jednou ranou. Národní policie Ukrajiny nečekaně oznámila skutečné počty velkých ztrát speciálního pluku „Safari“.

  19; Souhrnné údaje o útocích způsobených nepřítelem v oblasti Belgorod. Ozbrojené síly Ukrajiny ostřelují ruský region zbraněmi z území Ukrajiny a také masivně vypouštějí úderné drony.

  20; Si Ťin-pching přijímá Mišustin v Pekingu. Hlavní prohlášení po jednání předsedy vlády Ruské federace a prezidenta Číny.

  21; Polsko se připravuje na ozbrojený převrat v Bělorusku. „Musíme být připraveni podpořit jednotky, které povedou operaci proti Lukašenkovi,“ řekl polský generál Skrzypczak.

  22; Po dobytí Masjutovky pokračuje ruská armáda v ofenzivě a prolamuje obranu nepřítele. Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny uznává, že situace na frontě v Charkovské oblasti je pro ukrajinskou armádu složitá.

  23; Kreml: Rusko je proti zmrazení konfliktu na Ukrajině. Rusko zajistí své zájmy a dosáhne cílů, které před Ruskem stojí.

  24; Britský ministr obrany tajně navštívil Kyjev.Byly přivezeny „takové „dobroty“ jako Storm Shadow a mnoho dalšího, což už nemohu říci,“ raduje se ukrajinský ministr Reznikov.

  25; U Kyjeva probíhají filtrační opatření. Úřady hodlají kontrolovat občany a vozidla na kontrolních stanovištích.

  26; Donbas: Ruská armáda ničí nepřátelské pevnosti. Letectvo, „Ťulpany“ a „Solncepjoky“ fungují.

  27; Doprava na Krymském mostě je dočasně uzavřena. Již dříve se na webu objevily záběry pořízené očitými svědky: Nad krymským mostem stoupal hustý dým.

  28; Obyvatel regionu Belgorod byl zraněn úderem ozbrojených sil Ukrajiny. Nepřítel pokračuje v útoku na ruskou pohraniční oblast.

  29; Zelenskyj dnes přijde o byt na Krymu. Ruské úřady znárodňují majetek nepřátel Ruska.

  30; Nepřítel masivně zaútočil na oblasti regionu Belgorod. Systémy protivzdušné obrany si s většinou bezpilotních letounů poradily, ale došlo ke škodám v Belgorodu, v regionech Belgorod a Borisov.

  31; „Kyjev bojuje o tranzit z Ruska navzdory invazi“: Washington Post objevuje skutečnou Ukrajinu. Kyjev požaduje po ostatních, aby přerušili vztahy s Ruskou federací, a chce si ponechat příležitost vydělávat peníze pro sebe, píší noviny.

  32; Azovští ozbrojenci předvedli útok na ruské zákopy na křídle poblíž Bachmutu. Tik-Tok bojovníci chtěli natočit další působivé video, ale čekalo je překvapení.

  33; Rusko souhlasí se Západem na Ukrajině, říkají v Kremlu. Šéf kremelské tiskové služby Dmitrij Peskov učinil další prohlášení k současné situaci. Ani pro Rusko ani pro Západ není výhodné zmrazení konfliktu.

  34; 4. brigáda ničí nepřátelské opevnění na křídle u Arťomovska. Boje ve městě pokračují.

  35; S-350 poprvé sestřelil letoun Ozbrojených sil Ukrajiny v plně automatickém režimu. Ruský protiletadlový raketový systém S-350 „Viťaz“ zasáhl cíl bez účasti operátora v bojových podmínkách.

  36; „Pozdrav z Bachmutu“: Nepřítel provedl bojovou psychooperaci, aby snížil demoralizaci z porážky ozbrojených sil Ukrajiny v Arťomovsku. Proč generální štáb nepřítele najednou poprvé za 10 měsíců „zapomněl“ v souhrnu na Arťomovsk?

  37; Ruská armáda zlikvidovala podplukovníka Ozbrojených sil Ukrajiny. Likvidován byl směrem na Záporoží.

  38; Belgorod: Výbušné zařízení bylo shozeno z dronu na silnici ve městě. Informoval o tom šéf regionu Vjačeslav Gladkov.

  39; V Turecku zveřejnili Zelenského nebezpečnou chybu. V Arťomovsku dopustil příliš velké ztráty. „V budoucnu ho z této situace může hodně bolet hlava.“

  40; Státní duma předpověděla námořní pěchotě Ukrajiny smutnou budoucnost. „Zelenského mariňáci nebudou mít kde přistát.“

  41; Porážka ukrajinského terorismu: Bez bílých rukavic a červených čar. Nemůžete chránit cizí lidi na úkor svých měst a lidí.

  42; Lídři Polska a Litvy pronásledují své občany pro jejich touhu žít v míru. Nezapomeňte, že historie je cyklická a neodpouští chyby.

  43; USA nikdy nedopustí bankrot, hlásí Bílý dům. Biden je odpovědný za situaci, kdy může v zemi dojít k selhání během několika dnů.

  44; Prigožin odhalil podrobnosti operace v Arťomovsku. Bojovali jsme v Bachmutu proti přesile, zničili asi 50 000 ukrajinských ozbrojených sil a zranili až 70 000.

  45; Lukašenko přijíždí do Moskvy, aby se setkal s Putinem. Lukašenko řekl, že chce s Putinem diskutovat o nevyřešených otázkách ve vztazích mezi Minskem a Moskvou.

  46; Uznal generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny ztrátu Arťomovska? Ozbrojené síly Ukrajiny tímto způsobem zřejmě tiše přiznaly, že město již není pod nimi.

  47; Německo přiděluje Ukrajině nový balíček vojenské pomoci. Zahrnoval palubní radarový systém, pancéřové mostní vrstvy a další vybavení.

  48; Pentagon učinil prohlášení o F-16 pro Ukrajinu. Pentagon: Dodávky F-16 na Ukrajinu jsou plánovány dlouhodobě, ne pro ofenzivu.

  49; Zničená obrněná vozidla NATO na hraničním přechodu Grajvoron – záběry z vrtulníku. Nové záběry ukazují zničená nepřátelská obrněná vozidla na hranici ze vzduchu.

  50; Pentagon učinil prohlášení po útoku diverzantů v oblasti Belgorod. Spojené státy nedovolily Ukrajině převést poskytnutou techniku mimo ukrajinské ozbrojené síly.

  51; Tanky 1. slavjanské brigády ničí při útoku na Avdějevku opěrné body ozbrojených sil Ukrajiny. Tankisté hrdinné 1. slavjanské brigády 1. doněckého armádního sboru zasáhli palbou z uzavřených pozic nepřátelské opevněné území.

  Zdroj: rusvesna.su

 10. Může mi tady někdo aspoň trochu uspokojivě vysvětlit k čemu je pro zmocnitele tzv.:
  Plná moc , kterou zmocněnec pověřuje zmocnitele zastupováním ve všech věcech při jednání s úřady a orgány státní správy a orgány místní samosprávy, jak fyzickými, tak i právnickými osobami“„, kterou svým podpisem potvrdí notář, nebo orgán státní zprávy k tomu dle zákona pověřený, když na Český poště si s takovou plnou mocí můžu akorát tak vytřít zadek?

 11. https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/kolarova-chata-horni-lomna-beskydy-stavba-bez-povoleni.A230524_727222_ostrava-zpravy_zah

  Dnes je na Idnes o Kolářově chatě na Slavíči. Majitel ji zboural, protože byla napadena dřevomorkou. Oprava nebyla možná. Vystavěl místo ní repliku – z porothermu, zateplenou na nízkooenergetický standard, s dřevěným obkladem (aby vypadala jako původní), s tepelným čerpadlem a podlahovkou (to jsem počítal já). Zatím bez povolení – protože v přízemí s hospodou nebyla světlá výška 3m, jak požaduje stavební předpis. Tak to stavěl podle projektu tak, aby splnil všechny současné požadavky na výstavbu (jinak by už žádná chata nebyla). A se zlou se potázal, jak je vidno z článku.

  1. … dělal jsem před 5 lety něco v bleděmodrým, ale v CHKO Český ráj = takže přeju Cháňovi, aby mu Bůh ráčil ochránit duševní zdraví. ať si píše, že si je jistej, že to nebude mít vůbec lehký.

   P.S.
   přesto si neodpustím:
   pokud ta černota byla jen a pouze z Cháňova rozhodnutí, je to čistě jeho problém, ale pokud ho projektant nevaroval a neupozornil ho jako (předpokládám že) laika na důsledky takovýho počínání, měl by Cháňa projektanta odstřelit bez jakýhokoliv varování!

    1. … stejnak s novým stavebním zákonem to asi nepude dohromady a to ani v případě, že bude vůle na straně stav. úřadu. Ten prostě neumožňuje prostor k manévrování, kterej starej zákon přeci jen poskytoval!
     Informujte mě, jak se věci budou budou dít, díky.

     1. Re: blbíš

      Stavební úřad v Gorolistánu a dobrá vůle?
      Vy jste šílený od narození, anebo vás to raflo právě teď?

      O této instituci bych mohl vydat sebrané spisy…

      1. vybraný spisy o stav. úřadech z dob starých zákonů možná, ale teď to je všechno pod povinným pokutováním a to bez pardonu! Samozřejmě, že pokusy na porušení zákona budou, ale soudy teď budou mít mnohem snazší rozhodování.
       Ale uvidíme jak to dopadne, vono z toho novýho zákona fůra věcí nenabyla účinnost a jak znám modrý straky, voni si už nějak poradí.

       Je to doslova masakr, mimochodem to je taky jeden z důvodů, proč sem se dneska rozhodl po tolika letým přesluhování na živnostenským úřadu přerušit podnikání, když sem ještě v sobě nenašel odvahu ho rovnou ukončit! Kostky sou vrženy!

 12. „7; Vladimir Putin: Před vytvořením Ukrajinské SSR žádná Ukrajina neexistovala. Dokud se neobjevila Ukrajinská SSR, v dějinách lidstva nebyla žádná Ukrajina, řekl ruský prezident Vladimir Putin během setkání s předsedou ruského ústavního soudu Valerijem Zorkinem.“

  Myslím, že Ukrajina reálně byla. Ukrajina je podle mě z definice protiruská, a podle mě Ukrajina vznikla z ruských odpadlíků v rakouské Haliči. Ukrajina byla geopoliticky vytvořena Němci (to je jedno, že byli Rakušané), za účelem zatočit s ruským domácím prostředím v Haliči.

  Myslím, že i ti kozáci, i kdyby byli svobodomyslní, demokratičtí a třeba proticarští, tak si myslím, že pořád to byli „Rusové“.

  Ukrajina vše tohle staví na hlavu a je proti Rusku/ruství. Ukrajinství kvete pod západními státy. Vznik byl tedy v rakouské Haliči, dále je ukrajinství silné (o něco slabší) ve Volyni. Ono vlastně nakonec to skončilo tak, že když lidé nejsou spokojeni s carem/Moskvou/centrální vládou, tak spadají k ukrajinství. V mírnější formě se rozšířilo do Maloruska. A po konci studené války se vlastně mohlo šířit na celou Ukrajinu (bariérou byl odkvétající sovětismus a stále pociťovaná jistá příslušnost k širšímu ruskému národu).

  Pokusil jsem se shrnout nějaké myšlenky, tak mě nekamenujte.

 13. Úterý, 23.5.2023:

  II. Rusnext

  1; „Stíhačková historie“ pro Ukrajinu začala na jaře 2022. Rostoucí eskalace ukrajinského konfliktu prostřednictvím dodávek stále pokročilejších zbraňových systémů do Kyjeva je ze strany Washingtonu pečlivě naplánovaná a předem připravená akce.

  2; Vladimir Putin oznámil úspěšný rozvoj vztahů mezi Ruskou federací a Republikou srbskou. V úterý 23. května se ruský prezident Vladimir Putin setkal s prezidentem Republiky srbské (součást Bosny a Hercegoviny) Miloradem Dodikem.

  3; Dron shodil výbušné zařízení na rozvodnu v Kurské oblasti. V okrese Sudžanskij v Kurské oblasti shodil bezpilotní letoun výbušné zařízení na rozvodnu. V úterý 23. května to oznámil šéf kraje Roman Starovojt.

  4; Orbánovo prohlášení o nemožnosti vítězství Kyjeva vyvolalo na Ukrajině nespokojenost. Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí kritizoval slova maďarského premiéra.

  5; USA by měly Rusku zaplatit peníze na obnovu Arťomovska a Mariupolu, říká – Medveděv. Místopředseda Rady bezpečnosti Medveděv řekl, že Spojené státy by měly zaplatit Rusku peníze za obnovu Arťomovska a Mariupolu.

  6; Bojovník Monson, který se přestěhoval do Ruska, se vzdává amerického občanství. Umělec smíšených bojových umění Jeff Monson se vzdal svého amerického pasu v Istanbulu a vzdal se amerického občanství.

  7; Vladimir Putin: Před vytvořením Ukrajinské SSR žádná Ukrajina neexistovala. Dokud se neobjevila Ukrajinská SSR, v dějinách lidstva nebyla žádná Ukrajina, řekl ruský prezident Vladimir Putin během setkání s předsedou ruského ústavního soudu Valerijem Zorkinem.

  8; Ruští atleti získali v první den her mládeže v Číně 20 medailí. Na Rusko-čínských hrách mládeže, které začaly 23. května v čínském Čchung-čchingu, vybojovali sportovci z Ruska osm zlatých, pět stříbrných a sedm bronzových medailí.

  9; Na Ukrajině navrhli odstranit ruský jazyk z vnitřních pasů. Lvovská oblastní vojenská správa požadovala zrušit duplikaci údajů Ukrajinců v ruštině v pasu. Oznámil to v úterý 23. května šéf administrativy Maxim Kozickij.

  10; Rjabkov: Západ nedosáhne žádných cílů dodáním F-16 na Ukrajinu. Místopředseda vlády, polský ministr národní obrany Mariusz Blaszczak již dříve uvedl, že Varšava je připravena zahájit výcvik pilotů ozbrojených sil Ukrajiny na stíhačkách F-16.

  11; Šéf diplomacie EU Borrell informoval o předání 220 000 granátů různých ráží ukrajinským ozbrojeným silám Borrell vyjádřil přesvědčení, že do 12 měsíců bude Evropská unie schopna splnit své závazky vůči Ukrajině a dodat milion střeliva.

  12; Borrell o diverzních skupinách v oblasti Belgorod neví. Předtím zástupce generálního tajemníka OSN Stephane Dujarric řekl, že o pronikání ukrajinských sabotérů do oblasti Belgorod nic neví.

  13; Scholz řekl, že Ukrajina vstoupí do EU po skončení SVO Píše o tom Die Welt.

  14; V oblasti Belgorod byl zrušen režim Protiteroristické operace. Toto rozhodnutí je spojeno s eliminací ohrožení bezpečnosti občanů.

  15; Ruský premiér Michail Mišustin přicestoval do Pekingu, aby se setkal s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem.

  16; Nové ukrajinské sabotážní a průzkumné skupiny nepronikly do oblasti Belgorod – gubernátor Zpráva, že ukrajinská diverzní skupina vstoupila do vesnice Bogun-Gorodok, která se nachází v oblasti Belgorod, byla zveřejněna dříve na kanálech Telegram.

  17; Jsme hrdí na odvahu účastníků SVO a odolnost specialistů v nových regionech, říká Putin. Prezident předává státní vyznamenání v Kremlu. Mezi oceněnými jsou i účastníci SVO na Ukrajině.

  18; Od 1. července 2023 si Rusové mohou zakoupit preferenční letenky online. Ruské ministerstvo dopravy spustí portál pro cestující v letecké dopravě, kde budou moci vydávat dotované letenky online. To bylo oznámeno v úterý 23. května.

  19; Státní duma přijala zákon o kontrole údajů úředníků. Poslanci Státní dumy v úterý 23. května na plenárním zasedání přijali zákon, který upravuje postup při kontrole úplnosti a spolehlivosti informací poskytovaných úředníky.

  20; EK přiděluje Ukrajině novou tranši makrofinanční pomoci ve výši 1,5 miliardy eur. Evropská komise poslala Ukrajině čtvrtou tranši makrofinanční pomoci. Její výše je 1,5 miliardy €. V úterý 23. května to oznámila oficiální zástupkyně EK Dana Spinant.

  21; Státní duma navrhla zakázat tranzit polských kamionů přes území Ruské federace. Státní duma na plenárním zasedání 23. května přijala výzvu komory k vládě Ruské federace s návrhem na zavedení zákazu přepravy polských společností po Rusku.

  22; „To je tragédie!“: Polsko se zaleklo nápadu zakázat průjezd svých kamionů přes Rusko. Pro mnoho polských podnikatelů to bude tragédie.

  23; Shrnutí MO: Ruské ozbrojené síly zlikvidovaly na Doněcku až 375 ukrajinských vojáků Ruské ozbrojené síly během uplynulého dne zničily na Doněcku až 375 ukrajinských vojáků.

  24; Skoncujte s kyjevským režimem a ozbrojenými silami Ukrajiny jednou pro vždy! Rusko již nyní nese značné náklady, a to i pro naše strategické jaderné síly, kvůli přítomnosti nepřátelského ukrajinského území v naší blízkosti.

  25; Michail Mišustin vyzval Ruskou federaci a Čínu ke zjednodušení vzájemného přístupu na zemědělské trhy.

  26; Mišustin: Rozšiřování leteckých spojení Ruska s Čínou je prioritou. Ruský premiér Michail Mišustin na rusko-čínském obchodním fóru v Šanghaji řekl, že Rusko počítá s rozšířením leteckých spojení s Čínou a rozvojem dalších dopravních cest.

  27; Nizozemsko čeká na příkazy ze Spojených států k výcviku pilotů ozbrojených sil Ukrajiny na F-16. V úterý 23. května to oznámila ministryně obrany Kaisa Ollongren.

  28; Ukrajina aktivně lobbuje za zahrnutí přístavu Nikolajev do „dohody o obilí“. Pokud se podaří odblokovat přístav Nikolajev a připojit se k „obilí“, pak by Ukrajina mohla zdvojnásobit export zemědělských produktů.

  29; Čínské ministerstvo zahraničí: Britský premiér lže. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Hua Chunying označil obvinění britského premiéra Rishi Sunaka proti Číně, která vyslovil na summitu Skupiny sedm (G7) v Hirošimě, za lživá.

  30; Travnikov byl jmenován vedoucím oddělení lidských zdrojů a boje proti korupci v Kremlu. Ruský prezident Vladimir Putin jmenoval Maxima Travnikova šéfem jednotných útvarů Kremlu pro veřejnou službu, personál a boj proti korupci.

  31; Izrael obviňuje Írán z vytváření „plovoucích teroristických základen“. Izraelský ministr obrany Yoav Galant obvinil islámské revoluční gardy (IRGC) z přeměny komerčních lodí na odpalovací platformy pro rakety a drony. Izrael obvinil Írán, že využívá civilní lodě jako plovoucí vojenské základny.

  32; Dron shodil výbušné zařízení údajně na budovu FSB v oblasti Belgorod. Oznámil to guvernér regionu Vjačeslav Gladkov na svém oficiálním kanálu Telegram.

  33; Dnes na území oblasti Belgorod proniklo několik ukrajinských diverzních skupin, mezi nimiž byli ozbrojenci ze zakázaných a uznávaných teroristických „Azov“, „Kraken“ a také zrádci z „RDK“.

  34; Michail Mišustin přijel na návštěvu Číny. Setká se s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Dojde také k jednání mezi předsedou vlády Ruska a předsedou Státní rady Číny Li Qiangem.

  35; Hybridní taktika Západu je zaměřena na vytvoření hraničního pásma nestability pomocí teroristických zástupných sil. Nyní bitva pokračuje v okrese Grajvoronsky v oblasti Belgorod, nepřítel se pokusil získat oporu pomocí štítu civilistů, ale stále utrpěl ztráty.

  36; Skupina ukrajinských sabotérů vstoupila do oblasti Belgorod.

  37; Jak Rusko zareaguje na Washingtonem schválený útok na Krym? Spojené státy si dobře uvědomují, jaká bude reakce Ruska. Na základě přirovnání od váženého velvyslance – žádná.

  38; Prezident pověřil vládu, aby našla opatření ke snížení úrokových sazeb u dlouhodobých úvěrů. Zodpovědným byl jmenován premiér Michail Mišustin. Návrhy musí být připraveny do 15. června.

  39; Ozbrojené síly Ukrajiny se nepodařilo z Arťomovska uprchnout a skrývají se pod vanami. Vojáci Ozbrojených sil Ukrajiny, kteří nestihli opustit Arťomovsk (ukrajinské jméno – Backhmut), se snaží ukrýt před ruskými bojovníky v bytech.

  40; Vladimir Putin pověřil vládu a centrální banku, aby monitorovaly situaci na hypotečním trhu. V případě potřeby by centrální banka a vláda měly přijmout další opatření na podporu hypotečních úvěrů. Tento příkaz vydal ruský prezident Vladimir Putin.

  Zdroj: rusnext.ru

 14. Úterý, 23.5.2023:

  I. Rusvesna

  1; Ruská armáda zničila básníka a prozaika, který se stal neonacistou. Igor Misjak ze Lvovské oblasti byl účastníkem Majdanu. Od podzimu 2014 bojoval v nacistickém pluku Azov.

  2; Operace „Self-Destruction“: Nepřítel během útoku na oblast Belgorod přišel o veškerou americkou a další techniku. Během návratu kontroly nad kontrolním stanovištěm Grajvoron v oblasti Belgorod potvrdila ruská armáda zničení techniky Ozbrojených sil Ukrajiny.

  3; Ozbrojenci před svým útěkem ukázali situaci na ruském hraničním přechodu „Grajvoron“. Jak je již mnoho hodin známo, hraniční přechod je opět pod kontrolou Ruska.

  4; Situace na hranicích nyní – Gladkovovo prohlášení. O situaci v regionu hovořil gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov.

  5; Pořízeno na kontrolním stanovišti Grajvoron: záběry z místa zničení speciální skupiny ozbrojených sil Ukrajiny na hraničním přechodu v oblasti Belgorod. Na záběrech jsou dvě obrněná vozidla ze Spojených států, hromada RPG M136 (AT-4), kulomet M240 a krabice s municí.

  6; Velitel Zelenského osobního oddělení speciálních sil byl zabit ruskou armádou u Bachmutu. Rostislav Karij bojoval v elitním prezidentském pluku speciálních jednotek, byl členem represivní operace na Donbasu.

  7; Bankrot v USA přijde během několika dní, říká předseda Sněmovny reprezentantů. Předseda Sněmovny reprezentantů McCarthy: Bankrot USA přijde během několika dní.

  8; V bitvách v oblasti Belgorod získaly ruští bojovníci trofeje západní výroby. Na záběrech jsou dvě obrněná vozidla ze Spojených států, hromada RPG M136 (AT-4), kulomet M240 a krabice s municí.

  9; Byly zveřejněny záběry militantů zlikvidovaných v oblasti Belgorod.

  10; Záběry z vesnice Glotovo v oblasti Belgorod, odkud byli ozbrojenci vyhnáni. Na ulicích žádné nebezpečí nehrozí, očista od diverzantů v rezidenčním sektoru skončila.

  11; Bylo přijato rozhodnutí o zrušení režimu Protiteroristické operace v Belgorodské oblasti. Rozhodnutí bylo zřejmě učiněno na pozadí stabilizace situace.

  12; 287. prapor ničí nepřítele ve vojenské Avdějevské jednotce. Práce probíhají v úzké spolupráci s operátorem dronu, který koriguje palbu a zaznamenává porážení cílů.

  13; Ukrajinská diverzní skupina je zablokována v oblasti Belgorod, probíhá operace na její likvidaci. Oznámil to vojenský velitel Všeruské státní televizní a rozhlasové společnosti Alexandr Sladkov ve svém kanálu Telegram.

  14; Státní duma navrhuje zakázat tranzit polských kamionů přes území Ruska. V důsledku tohoto rozhodnutí přijdou Poláci o zhruba 8,5 miliardy eur příjmů obdržených od naší země.

  15; Ruské vzdušné síly útočí „chytrými bombami“ na cíle v pohraničních oblastech Charkovské oblasti. Právě teď střílejí stíhací bombardéry přesně naváděné pumy.

  16; Nepřítel pokračuje ve vojenské psychooperaci v oblasti Belgorod. Nepřítel se ze všech sil snaží rozšířit paniku a zpochybnit ruská prohlášení k situaci.

  17; Prigožin odpověděl na otázku o „vyčerpání“ PMC „Wagner“. Zakladatel PMC byl dotázán, zda bude Wagner pokračovat v bojích mimo Arťomovsk.

  18; Úřady informovaly o průběhu evakuace v oblasti Belgorod. V osvobozených osadách se pracuje. Z Glotova a Kozinky bylo vyvedeno asi 100 lidí, mezi nimi jsou upoutaní na lůžko a děti.

  19; Objevily se zprávy o provokaci na novém hraničním úseku regionu Belgorod. Nepřítel pokračuje v uštědřování šikanózních úderů a nutí velení řešit problémy s pokrytím hranice významnými silami.

  20; Ruská armáda zasáhla nepřátelské cíle podél frontové linie, stovky ozbrojenců ukrajinských sil byly zničeny. Cílem úderů našich sil byly nepřátelské pozice, velitelská stanoviště, sklady, nahromadění techniky a živá síla Ozbrojených sil Ukrajiny.

  21; Ministerstvo obrany ukázalo záběry ničení sabotérů v oblasti Belgorod. Jak bylo zničeno ukrajinské vybavení na kontrolním stanovišti Grajvoron.

  22; Vyjádření Ministerstva obrany k situaci s průnikem diverzantů do Belgorodské oblasti.
  Oddělení hlásí zlikvidování více než 70 ukrajinských teroristů.

  23; Šéf DLR dorazil do Arťomovska. Denis Pušilin kontroluje město, aby posoudil množství prací na odminování a obnově.

  24; Zelenskij navštívil jedno z míst možné protiofenzívy Ozbrojených sil Ukrajiny. Ukrajinský prezident navštívil „předsunuté pozice“ nepřítele na frontové linii Ugledar – Marjinka.

  25; Oblast Belgorod: nepřítel stahuje posily a prokopává se na hranici. Neonacisté byli vyfotografováni na kontrolním stanovišti Grajvoron v oblasti Belgorod.

  26; Komentář Kremlu k invazi nepřátelské diverzní skupiny do oblasti Belgorod. „Speciální operace nadále brání tomu, aby se to v budoucnu stalo.“

  27; Nepřítel zveřejňuje záběry s obrněnými vozidly z hraničního přechodu Grajvoron zachycené včera. Video mohlo být natočeno včera.

  27; Protiteroristická operace v oblasti Belgorod: nepřítel zasadil mnoho ran, 12 civilistů bylo zraněno. Během dne pokračoval úklid území, došlo k přesídlení obyvatel 9 osad.

  28; Ukrajina nashromáždila potřebný počet zbraní pro ofenzivu, říká Budanov. Šéf hlavního zpravodajského ředitelství ministerstva obrany Ukrajiny oznámil protiofenzívu „v blízké budoucnosti“.

  29; Byly spáchány závažné zločiny: Vyšetřovací výbor Ruské federace vyšetřuje teroristický útok v oblasti Belgorod. Spáchané trestné činy jsou kvalifikovány podle šesti článků trestního zákoníku Ruské federace.

  30; Řada zemí zahájila výcvik ukrajinských pilotů na F-16, – Borrell. Mezi tyto země patří i Polsko.

  31; Ozbrojené síly Ukrajiny útočí na Kurskou a Brjanskou oblast. Nepřítel se rozhodl neomezit se na sabotáž v oblasti Belgorod.

  32; Ukrajinský občan dostal přísný trest za špionáž v Rusku. Obyvatel Dněpropetrovska se pokusil naverbovat zaměstnance ruských obranných podniků.

  33; Bezpilotní letouny sestřeleny nad Belgorodem, zranění civilisté evakuováni z Glotova. Od včerejška je v Belgorodské oblasti zaveden režim protiteroristické operace a pokračuje čištění oblastí, do kterých se dostali sabotéři.

  34; Po ztrátě Bachmutu se Ukrajinci zaměřili na virtuální „vítězství“, píše Myśl Polska.
  Dokonce, jak se zdá, spojenci kyjevského režimu všemu dokonale rozumí.

  35; Hlavní výsledek provokace v oblasti Belgorod: Nikdo už nemluví o osvobození Arťomovska, nepamatují si slíbenou protiofenzívu.

  36; Nejnovější zprávy o stavu Zachara Prilepina. O stavu spisovatele informuje jeho tisková služba a gubernátor Nižního Novgorodu.

  37; Čištění v oblasti Belgorod pokračuje, hlásí gubernátor Gladkov. Občané se zatím nesmí vracet do svých domovů.

  38; Těžké boje u Doněcka: Ruská armáda postupuje, snaží se prolomit Avdějevku. I ukrajinská strana je nucena uznávat úspěchy, byť nerada.

  39; Diverzanti ukázali, jak pod rouškou noci napadli oblast Belgorod. Záběry z pronikání na území Ruska.

  40; Setkání mezi Baerbock a Szijjartem skončilo slovní potyčkou o Ukrajinu. Maďarsko je i nadále tvrdohlavým koněm v evropském zápřahu.

  41; Ukrajina potřebuje urychlit reformy a přejít na evropské standardy, říká Borrell. Uvedl to zástupce EU pro zahraniční věci Josep Borrell.

  42; Sabotáž v oblasti Belgorod neovlivní plány USA na F-16 pro Ukrajinu – ministerstvo zahraničí. Kdy přesně Ukrajinci stíhačky obdrží, zástupce ministerstva zahraničí neupřesnil.

  43; Rakouský ministr zahraničí zchladil Ukrajinu. Rakouský ministr zahraničí Schallenberg: Ukrajinu nelze přijmout do EU dříve než balkánské země.

  44; Scholz slíbil pokračovat ve vyzbrojování Ukrajiny i po skončení konfliktu. „Do budoucna se budeme muset bavit i o bezpečnostních zárukách, to je jasné.“

  45; Americký důstojník odhalil tři hlavní americké cíle na Ukrajině. Washington se musí zaměřit na to, aby jeho akce na Ukrajině sloužily americkým zájmům.

  46; Nepřítel ukázal kolonu amerických obrněných vozidel, která zaútočila na oblast Belgorod. Neonacistická skupina podřízená Hlavnímu zpravodajskému ředitelství Ukrajiny zveřejnila před zahájením operace video.

  47; Evropa řekla, kdy se Ukrajina zbaví Zelenského. Cesty šéfa kyjevského režimu do evropských zemí jsou pokusem získat čas.

  48; Ruská ambasáda reagovala na radu Švédska pro Ukrajinu ironicky. Podle ruského velvyslanectví mluvíme o článku „Ukrajina se může učit od Karla XII.“

  49; Ozbrojené síly Ukrajiny se pokusily zaútočit na budovy FSB a ministerstva vnitra v Belgorodu. Předtím guvernér Gladkov řekl, že ozbrojené síly Ukrajiny střílely na vesnici Borisovka.

  50; Spojené státy obvinily Wagner PMC z plánů na nákup zbraní přes Mali. Ministerstvo zahraničí nemá žádné potvrzení, že taková dohoda byla skutečně uzavřena nebo že došlo ke skutečným dodávkám.

  51; Na Záporožské frontě začal pohyb tanků Ozbrojených sil Ukrajiny. Na Orechovském směru začal pohyb ukrajinských obrněných vozidel.

  52; Němečtí vyšetřovatelé viní Ukrajinu ze sabotáže na Nord Stream, píší The Times. Německé vyšetřování se domnívá, že Ukrajina vyhodila do povětří plynovod Nord Stream, píše Times.

  53; U Arťomovska byl zničen vrcholový sportovec, který se stal ostřelovačem ozbrojených sil Ukrajiny. 15. května skončil v bachmutském mlýnku na maso, kde byl recyklován.

  54; Ruská armáda ukořistila americký MaxxPro v bojích v oblasti Belgorod. Dříve ruská armáda zničila značné množství těchto amerických vozidel na různých frontách.

  55; Identifikován další terorista zapojený do útoku v oblasti Belgorod. Tento vlasovec a nacista uprchli na Ukrajinu na začátku války na Donbasu.

  56; Ruské jednotky ovládají Kozinku, která se stala centrem bojů v oblasti Belgorod. Nyní jsou naše obrněná vozidla a speciální jednotky v této osadě Grajvoronského okresu.

  57; Borrell vyzval Srbsko, aby podpořilo protiruské sankce. Borrell: Srbsko musí podpořit sankce proti Rusku, aby mohlo vstoupit do EU.

  Zdroj: rusvesna.su

 15. Pondělí, 22.5.2023:

  II. Rusnext

  1; Jak Rusko zareaguje na Washingtonem schválený útok na Krym? Spojené státy si dobře uvědomují, jaká bude reakce Ruska. Na základě přirovnání od váženého velvyslance – žádná.

  2; Prezident pověřil vládu, aby našla opatření ke snížení úrokových sazeb u dlouhodobých úvěrů. Zodpovědným byl jmenován premiér Michail Mišustin. Návrhy musí být připraveny do 15. června.

  3; Některým vojákům Ozbrojených sil Ukrajiny se nepodařilo z Arťoemovska uprchnout a skrývají se pod vanami. Vojáci Ozbrojených sil Ukrajiny, kteří nestihli opustit Arťomovsk (ukrajinské jméno – Bachmut), se snaží ukrýt před ruskými bojovníky v bytech.

  4; Vladimir Putin pověřil vládu a centrální banku, aby monitorovaly situaci na hypotečním trhu. V případě potřeby by centrální banka a vláda měly přijmout další opatření na podporu hypotečních úvěrů. Tento příkaz vydal ruský prezident Vladimir Putin.

  5; Výsledky Bachmutského mlýnku na maso. Tyto údaje vypočítal PMC „Wagner“ Bakhmut. Výsledek zveřejnil.

  6; V oblasti Belgorod byl zaveden režim protiteroristických operací.

  7; Ozbrojené síly Ukrajiny ostřelovaly vesnici Solovjovka v Brjanské oblasti. V pondělí 22. května to oznámil šéf regionu Alexander Bogomaz.

  8; Kadyrov Putinovi vysvětlil, proč se mu zvětšily vousy. Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov vysvětlil, co řekl prezidentu Vladimiru Putinovi, když se ho na schůzce, kterou prezident v Pjatigorsku zeptal na vousy.

  9; Ukrajinské ozbrojené síly ztrácejí 300 dronů denně, říkají britští analytici. Nové hodnocení současné vojenské schopnosti Ruska na frontových liniích znamená, že jeho síly každý měsíc sestřelí asi 10 000 ukrajinských bezpilotních letounů.

  10; Během bojů v oblasti Belgorod padlo 39 ukrajinských ozbrojenců. V okrese Graivoronovskij v oblasti Belgorod bylo zabito 39 ukrajinských ozbrojenců. Oznámily to dnes, 22. května, místní telegramové kanály.

  11; V oblasti Belgorod byl zaveden režim CTO Šéf regionu Vjačeslav Gladkov to oznámil na svém kanálu Telegram.

  12; Soudy mají být vytvořeny v nových regionech Ruska do podzimu Soudy v DLR, LLR, Chersonské a Záporožské oblasti budou vytvořeny do podzimu roku 2023, řekl Vjačeslav Lebeděv, předseda Nejvyššího soudu Ruské federace v pondělí 22. května při setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

  13; Spojené státy věří, že dodávka F-16 zásadně nezmění průběh bojů ve prospěch Kyjeva. Přesun stíhaček F-16 západními zeměmi do Kyjeva radikálně nezmění průběh nepřátelských akcí ve prospěch ukrajinské strany. Tento názor sdílí i ministr letectva USA Frank Kendall.

  14; Konkurent Lada Vesta čínský Changan vstupuje na ruský trh. Ruské zastoupení čínského automobilového koncernu Changan oznamuje uvedení nového kompaktního sedanu Alsvin na ruský trh, podobného umístění jako Lada Vesta a Hyundai Solaris.

  15; RuStore a NashStore nahradily zahraniční obchody s aplikacemi Androidem. Digitální obchody RuStore a NashStore s aplikacemi se systémem Andoid OS nahradily západní stránky, kde jsou pravidelně odstraňovány aplikace od ruských vývojářů a kde jsou potíže s platbou.

  16; Ruské ministerstvo obrany hlásí: Ruské ozbrojené síly zaútočily na ukrajinské letiště Dněpr. V důsledku toho byly zasaženy hangáry s municí a zbraněmi, technická pozice pro přípravu raket a letecká technika.

  17; Belgorodský gubernátor oznámil pronikání diverzních skupin na území regionu. Od rána 22. května ozbrojené síly Ukrajiny ostřelují městskou čtvrť Graivoronskij. Podle něj nejsou žádné oběti ani zranění. Systém protivzdušné obrany se spustil.

  18; Cvičení vzdušných sil NATO se konají v Litvě. Informovala o tom tisková služba velení litevské armády.

  19; Arménie prohlásila, že je připravena uznat Karabach jako součást Ázerbájdžánu. V pondělí 22. května to oznámil premiér Nikol Pašinjan.

  20; Sergej Gavrilov hovořil o zrušení svatby v Gruzii, kam byla pozvána Lavrovova dcera. Náměstek Gavrilov se ironicky vyjádřil o zrušení svatby za účasti Lavrovovy dcery v Gruzii.

  21; Rjabkov: Americké hrozby úderem na Krym jsou nezodpovědné. Americké hrozby údery na Krym jsou nezodpovědné. Rusko najde způsob, jak tomu zabránit.

  22; Herec Alexej Panin se dostal na seznam hledaných. Zároveň nejsou žádné informace, pod kterým článkem byl herec zařazen na seznam hledaných.

  23; Scholz: Ukrajinská armáda bude i po porážce nadále dostávat západní zbraně. Německý kancléř zdůraznil, že v budoucnu budou muset západní země hovořit o zárukách bezpečnosti Ukrajiny.

  24; Ukrajina přerušila dodávky elektřiny do Záporožské JE. Ukrajinský „Energoatom“ vypnul napájení Záporožské jaderné elektrárny a stanice byla převedena na záložní napájení.

  25; Medveděv přijel na návštěvu Vietnamu. Předseda strany Jednotné Rusko, zástupce šéfa Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv přicestoval na pracovní návštěvu Vietnamu, kde v pondělí 22. května povede sérii jednání s vedením země.

  26; Japonský premiér přislíbil Zelenskému podporu. Japonská strana poskytne Ukrajině 100 vojenských nákladních vozidel a dalších vozidel a také asi 30 tisíc sad armádních dávek používaných vojenským personálem japonských sil sebeobrany.

  27; Hinkle: Pět známek ukrajinského selhání. Minulý týden byl pro kyjevský režim velmi špatný. Události, které se odehrály, ukázaly až pět náznaků jeho selhání.

  28; Ukrajinský dron zaútočil na budovu správy obce v oblasti Belgorod. Gubernátor Belgorodu Vjačeslav Gladkov ohlásil požár v administrativní budově vesnice Golovčino poté, co se odpálilo výbušné zařízení shozené z dronu.

  29; Na Ukrajině dostal letecký průzkumný oddíl ozbrojených sil Ukrajiny název podle podoby letectva Třetí říše. Příslušníci jedné z jednotek vzdušného průzkumu obranných sil ukrajinské armády nosí uniformy se znakem letectva Třetí říše.

  30; Hlasování končí v řeckých parlamentních volbách. Hlasování v parlamentních volbách v Řecku skončilo v 19:00 (čas se shoduje s Moskvou). Sčítání hlasů začalo.

  31; Turecko mluví o švédském vměšování do prezidentských voleb. Turecký ministr vnitra Suleiman Soylu obvinil švédskou vládu ze snahy zasahovat do prezidentských voleb v zemi. Ministr uvedl, že Švédsko sponzoruje sdružení Oy ve Otesi, které vyvíjí tlak na volební komisi.

  32; USA budou moci platit účty jen do 15. června. Šance, že Spojené státy budou schopny dostát svým dluhovým závazkům po 15. červnu, jsou nízké, pokud nebude vyřešena otázka veřejného dluhu. Tento názor vyjádřila americká ministryně financí Janet Yellen.

  33; Biden: Rozhovor o americkém dluhu s McCarthym „šel dobře“. Prezident Spojených států Joe Biden řekl, že rozhovor o zvýšení stropu státního dluhu s předsedou americké Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym byl dobrý. To bylo oznámeno v Bílém domě.

  34; V Rusku navrhli přejít na šestidenní pracovní týden. S iniciativou přejít na šestidenní pracovní týden přišla Asociace podnikatelů pro rozvoj podnikatelského patriotismu „Avanti“. Odpovídající návrh byl zaslán šéfovi ministerstva práce Antonu Koťakovovi.

  35; Brazilský prezident říká, že Zelenskyj ignoroval setkání s ním během summitu G7. Brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva řekl, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se s ním nedostavil na schůzku, která se měla konat na okraj summitu G7 v Hirošimě. Informuje o tom portál G1.

  36; Antonov: Transfer F-16 do Kyjeva vyvolá otázku zapojení NATO do konfliktu.

  37; Indický premiér navrhuje reformu OSN. Uvedl to 21. května na jednání zástupců zemí G7.

  38; Spisovatel Zachar Prilepin je ve stabilizovaném stavu, probíhají u něj rehabilitační opatření včetně sezení se spouštěním nohou z postele, informovala spisovatelova tisková služba.

  39; Ozbrojené síly Ukrajiny mají problémy se zbraněmi, potravinami a vodou. Řekl to ukrajinský válečný zajatec Vasilij Leniv.

  40; Média: Zelenskij dal vůdci Jižní Koreje seznam požadovaných nesmrtících zbraní. Šéf Jižní Koreje Yoon Sok-yeol řekl, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mu poskytl seznam požadovaných „nesmrtících zbraní“ a úřady země tento seznam pečlivě prostudují, píše agentura Yonhap.

  Zdroj: rusnext.ru

 16. Pondělí, 22.5.2023:

  I. Rusvesna

  1; Ruské jednotky ovládají Kozinku, která se stala centrem bojů v oblasti Belgorod. Nyní jsou naše obrněná vozidla a speciální jednotky v této osadě Grajvoronského okresu.

  2; Borrell vyzval Srbsko, aby podpořilo protiruské sankce. Borrell: Srbsko musí podpořit sankce proti Rusku, aby mohlo vstoupit do EU.

  3; Ozbrojenci vyhnáni z Glotova v oblasti Belgorod. Ozbrojenci, kteří zaútočili na oblast Belgorod, byli vyhnáni z osady Glotovo.

  4; Autor strategie války v Iráku odhalil scénář porážky Ozbrojených sil Ukrajiny. Ulman, autor strategie pro válku v Iráku: „Ozbrojené síly Ukrajiny mohou zopakovat osud německé armády v Ardenách.“

  5; Sabotéři, kteří zaútočili na oblast Belgorod, utrpěli ztráty. Během bitvy v oblasti Belgorod byl zničen nepřátelský tank, Hammer a až 30 ozbrojenců.

  6; Byla odhalena identita teroristů, kteří zaútočili v oblasti Belgorod – jde o neonacisty. Je zajímavé, že tito ozbrojenci podle nich údajně „bojovali“ směrem na Bachmut.

  7; V oblasti Belgorod byl zaveden režim Protiteroristické operace. Oznámil to gubernátor Vjačeslav Gladkov.

  8; Nepřítel provádí rozsáhlou psychooperaci kolem útoku diverzní skupiny v Belgorodě, do Sítě se hrne spousta lží. CIPSO (Ukrajinské centrum pro informačně psychologické operce) jedno po druhém vytváří falešná videa a fotografie údajně od očitých svědků z místa činu a rozesílá je prostřednictvím ruských kanálů a médií.

  9; K informaci o evakuaci se vyjádřilo Hlavní ředitelství ministerstva pro mimořádné situace regionu Belgorod. Informace o přípravách na evakuaci se již dříve objevily na sociálních sítích.

  10; Nepřítel přitlačil: Dron sestřelen systémem protivzdušné obrany v oblasti Belgorod. Podle předběžných údajů žádné oběti.

  11; Boj pokračuje: Nepřátelská jednotka s několika obrněnými vozidly dosáhla Kozinky. Někteří z ozbrojenců již byli zničeni, včetně palby ostřelovačů.

  12; Kancelář prezidenta Ukrajiny cynicky popírá účast na událostech v oblasti Belgorod. Spojení s teroristickou operací již dříve uznalo Hlavní zpravodajské ředitelství Ukrajiny.

  13; Guvernér regionu Belgorod oznámil oběti. Veškerá nezbytná lékařská pomoc je poskytována v nemocnicích i na místě.

  14; Diverzanti v oblasti Belgorod stříleli na civilní auto a zmocnili se ho. Ozbrojenci postavili protitankový komplex přímo u auta.

  15; Ruská armáda zlikvidovala stovky ukrajinských ozbrojenců ve všech směrech. Zpráva ruského ministerstva obrany o postupu speciální operace.

  16; Útočné vrtulníky Mi-28 a Ka-52 zapojené do speciální operace v oblasti Belgorod. Armádní letectvo spatřeno nad Belgorodem.

  17; Speciální síly a ruská armáda pokračují v ničení nepřátelského oddílu v oblasti Belgorod. Na nepřítele aktivně působí dělostřelecké a bitevní vrtulníky – řízené střely.

  18; Prohlášení Kremlu k operaci poblíž hranic regionu Belgorod. Probíhají práce na vytlačení ukrajinských diverzantů z ruského území.

  19; Hlavní zpravodajské ředitelství Ukrajiny uznává souvislost s teroristickou operací v oblasti Belgorod. Operaci údajně provádějí výhradně zrádci z řad občanů Ruska, kteří přešli na stranu ozbrojených sil Ukrajiny.

  20; Armádní jednotky s obrněnými vozidly se zapojily do ničení ozbrojenců na hranici regionu Belgorod. Z terénu je hlášeno, že nepřátelská diverzní skupina vstoupila do lesa pěšky.

  21; V oblasti Belgorod probíhá bitva s oddílem ozbrojenců. Operaci na zničení nepřítele provádějí jednotky speciálních sil FSB, Národní gardy a pohraniční služby.

  22; Ministerstvo obrany oznámilo výsledky masivního nočního úderu na cíle v Dněpropetrovsku. Útok byl proveden několika typy raket a do operace byly zapojeny také kamikadze drony Geranium.

  23; Nepřátelská jednotka napadla oblast Belgorod – prohlášení gubernátora. Šéf kraje informoval také o civilistech, kteří byli zraněni v důsledku ostřelování jedné z osad.

  24; Nepřítel podnikl vojenskou psychooperaci na hranici regionu Belgorod. Samozřejmě nemluvíme o ofenzivě, jde o další teroristický útok kyjevského režimu, který má psychologické cíle.

  25; Lukašenko omilostnil bývalého redaktora Nexta Protaseviče. Dříve byla bývalá liberální postava odsouzena k 8 letům vězení.

  26; WSJ jmenovala možné účastníky bezpečnostní dohody pro Ukrajinu. První jsou samozřejmě Spojené státy.

  27; Arménie je připravena uznat Náhorní Karabach jako součást Ázerbájdžánu – Pašinjan. Předseda vlády Arménie doufá, že v blízké budoucnosti bude podepsána mírová smlouva s Ázerbájdžánem.

  28; O situaci v pohraničním pásmu informoval guvernér regionu Belgorod. Dnes ráno se na kanálech Telegram a některých médiích začaly objevovat panické zprávy o situaci v Grajvoronském okrese.

  29; Arťomovsk, Marjinka a Avdějevka: Šéf DLR hovořil o stavu věcí na frontě. Denis Pušilin hodnotil situaci na frontě v Arťomovsku, Marjince a Avdějevce.

  30; Ostřelování oblasti Belgorod – úřady informovaly o situaci v regionu. Dříve se ukázalo, že městská čtvrť Grajvoronskij byla pod palbou ozbrojených sil Ukrajiny.

  31; JE Záporoží odpojila externí napájení. Po vypnutí vedení vysokého napětí byla stanice přepnuta na dieselagregáty.

  32; Ozbrojené síly Ukrajiny zahájily palbu na Brjanskou a Belgorodskou oblast. Ukrajinští ozbrojenci pokračují v ostřelování ruských regionů.

  33; Spojené státy schválily vypuknutí jaderné války, říká stálý představitel Krymu. Washington přitom osud Polska nebo Rumunska nijak zvlášť nezajímá.

  34; FSB zabránila teroristickým útokům, připravena na pokyn ukrajinských speciálních služeb. Po teroristických útocích měl útočník v plánu přejít na stranu ozbrojených sil Ukrajiny, aby se zúčastnil bojů proti ruské armádě.

  35; Silný úder na nepřátelská vojenská zařízení v Dněpropetrovsku: 12 raket zasáhlo cíle.
  Nepřítel přiznává, že v noci byly napadeny vojenské a infrastrukturní objekty.

  36; 72 útoků v neděli: Šéf regionu Belgorod shrnuje den. Bohužel pohraniční oblast začala žít realitou Gorlovky a Doněcka.

  37; Kombinovaný úder na Dněpropetrovsk zničil základny s vybavením Ukrajinské armády. Úder zasadily řízené střely a kamikadze drony Geranium.

  38; Neúspěšný pokus o útok na ozbrojené síly Ukrajiny v oblasti Kursk. Opět byly použity útočné drony.

  39; V Dněpropetrovsku ukázali plody práce své protivzdušné obrany. Pro obyčejného Ukrajince by nemělo být nic horšího než fráze „Funguje protivzdušná obrana!“.

  40; Británie pod hlavičkou „Putinovy zbraně“: Daily Mail děsí katastrofickým scénářem. Možná se na to mělo myslet před dodáním raket dlouhého doletu do Kyjeva?

  41; Prezident Brazílie poškádlil Zelenského na G7. Řekl také, že Zelenského projevy nezměnily jeho názor na Ukrajinu.

  42; „Bachmut je náš, ale je tu detail“: podrobnosti od účastníka událostí. Včera Zelenskij naznačil, že ti, kteří byli obklíčeni, mohou zůstat ve městě.

  43; Ukrajinci nevěří v budoucnost Zelenského: „Západ přichystal něco jiného“. Zřejmě ne každý věří ve vítězství.

  44; Třetina Němců se potýkala s nedostatkem léků. Nespokojeni byli nejen spotřebitelé – objevují se i stížnosti samotných lékáren.

  45; Rusko oznámilo, že je připraveno obnovit dodávky pšenice do Vietnamu. Ruská zemědělská atašé v této zemi Viktoria Gorškovová hovořila o připravenosti Vietnamu přijmout ruskou pšenici.

  46; MTR Ukrajiny provádí v Arťomovsku „bojovou psychooperaci“ a snaží se oklamat celý svět. „Vojáci SSO (speciálních oddílů) pokračují v bojových misích v Bachmutu,“ komentuje ukrajinská vojenská propaganda záběry.

  47; Vůbec nejsilnější kombinovaný úder byl poprvé zasazen na objekty v Dněpropetrovsku. Používal řadu různých typů zbraní.

  48; Afričtí lídři navštíví Moskvu a Kyjev v červnu, píše Associated Press. Putin a Zelenskij údajně souhlasili s přijetím delegací.

  49; Biden na tiskové konferenci v Hirošimě hovořil o protiofenzívě ozbrojených sil Ukrajiny. „My a naši spojenci v NATO víme, kolik brigád vycvičili, v jakém stavu tyto brigády jsou.“

  50; Sankční tlak G7 na Rusko vyvolal globální potravinovou krizi, říká ruské ministerstvo zahraničí. Země, které to nejvíce potřebují, trpí bariérami, které země G7 postavily na dodávky ruských potravinářských výrobků.

  51; Americké ministerstvo financí uvedlo, že země „nezvládne finanční situaci“ ani do poloviny června, pokud nebude vyřešen problém se stropem státního dluhu. Už v lednu dosáhla výše veřejného dluhu stropu 31,381 bilionu dolarů.

  52; Belgie oznámila, že je připravena vycvičit Ukrajince k pilotování F-16. Americký prezident Joe Biden informoval vůdce G7, že státy podpoří spojenecká opatření k výcviku ukrajinských pilotů.

  53; Ruské vzdušné síly zaútočily na cíle v Chersonské oblasti „chytrými bombami“, ozbrojené síly Ukrajiny se pokusily sestřelit letadla. Naváděná bomba zasáhla umístění ozbrojených sil Ukrajiny v Kizomys.

  54; Nepřítel udeřil na administrativu v oblasti Belgorod. „Hoří střecha. Podle předběžných informací nebyly žádné oběti.“

  55; Nepřítel stáhl síly a může zahájit průlom směrem k Doněcku, hlásí 384. středisko námořní rozvědky. Také u staré cihelny Krasnogorovka prudce přibývá tanků a dalších bojových vozidel.

  56; Vojáci Zelenského elitního pluku okradli a zbili obyvatele Kyjeva. „K incidentu došlo včera ve 14:00 v kyjevské čtvrti Ševčenko.“

  57; Rusko je připraveno jednat s Vietnamem o používání národních měn v obchodu. Omezení vůči Rusku způsobilo potíže s bankovními platbami a narušilo dopravní a logistické řetězce.

  58; „Spousta dvoustovky (mrtvých) a starých zbraní“: voják NGU (Národní gardy Ukrjany) zajatý v Bachmutu hovořil o přípravách Kyjeva na protiofenzívu. Zbraně jsou staré sovětské, náboje bylo přikázáno šetřit kvůli hrozící protiofenzívě.

  59; Minsk je připraven zchladit horké hlavy v Evropě – Ministerstvo obrany Běloruské republiky. Putin vysvětlil, že Rusko nepřevádí své jaderné zbraně do Běloruska, ale dělá to, co USA po desetiletí.

  60; Prigožin: PMC „Wagner“ neútočí na Chromovo – to je úkol armády. Jevgenij Prigožin: „PMC Wagner se dnes nikam neposunul. PMC Wagner se dnes nezmocnil žádného území. Odpočívají a přeskupují se.

  Zdroj: rusvesna.su

 17. Neděle, 21.5.2023:

  II. Rusnext

  1; Japonsko pošle 100 vojenských vozidel ozbrojeným silám Ukrajiny. Země je také připravena přijmout zraněné ukrajinské vojáky v nemocnicích japonských sil sebeobrany.

  2; Ministerstvo obrany Ruské federace oznámilo dokončení osvobození Arťomovska.

  3; Ozbrojené síly Ukrajiny ostřelovaly několik vesnic v oblasti Belgorod. Oznámil to v neděli 21. května guvernér regionu Vjačeslav Gladkov ve svém kanálu Telegram.

  4; Vojenský soud Ruské federace obdržel 2 trestní případy členů „Azov“ a „Medvědů SS“. Vojenský soud jižního obvodu obdržel dva trestní případy, které se týkaly celkem 33 osob.

  5; Údaje o pasech branců lze předávat pohraniční službě. Muži, kteří dostanou předvolání, mohou dostat zákaz opustit Rusko, podobně jako dlužníci, ale o takových opatřeních se zatím nemluví. Uvedl to zástupce předsedy výboru Státní dumy pro informační politiku Andrey Svincov.

  6; „Bachmutský mlýnek na maso“: Prigožin sdílel úspěch s armádou, letectvem a námořnictvem. Zakladatel PMC Wagner Jevgenij Prigožin vyjmenoval jednotky ruské armády, se kterými jeho vojáci osvobodili Arťomovsk (Bachmut) a Popasnou. Video bylo zveřejněno 21. května v telegramovém kanálu „Prigozhin’s Cap“.

  7; Gruzínské úřady obvinily prezidentku Zurabišvili z neznalosti kvůli vyhnání Lavrovových příbuzných. Irakli Kobachidze, vůdce gruzínské vládnoucí strany, označil prezidentku Salome Zurabišviliovou za ignorantskou a také ji obvinil z porušování gruzínských tradic za to, že nutí příbuzné ruského ministra zahraničí opustit zemi.

  8; Plukovník americké armády McGregor: Historické ruské země budou vráceny v příštích 2 měsících. Oděsa a Charkov se opět stanou ruskými městy, všechny historické ruské země budou odebrány zpět. Uvedl to bývalý poradce Donalda Trumpa, plukovník americké armády Douglas McGregor v rozhovoru pro kanál YouTube RU!

  9; Biden řekl, že F-16 nepomůže Kyjevu v situaci s Arťomovskem. Dodávka amerických stíhaček čtvrté generace F-16 ukrajinskému letectvu by v situaci s Arťomovskem (ukrajinské jméno je Bachmut) nepomohla, řekl americký prezident Joe Biden 21. května během briefingu v Hirošimě.

  10; „Začínáme odpočítávat“: Chodakovskij předpověděl začátek ofenzívy ozbrojených sil Ukrajiny. Podle jeho názoru nemají ozbrojené síly Ukrajiny žádné viditelné důvody, proč nezaútočit, protože se shodovaly dvě důležité okolnosti.

  11; Biden: Zelenskyj slíbil, že nepoužije F-16 k útokům na Rusko. Biden to řekl na tiskové konferenci.

  12; Biden: USA zahájí výcvik ukrajinských pilotů. Spojené státy spolu se spojeneckými státy zahájí výcvik ukrajinských pilotů, a to i na stíhačkách F-16. Spojené státy a země G7 hodlají poskytovat Ukrajině ekonomickou, humanitární a vojenskou pomoc tak dlouho…

  13; Ruské ozbrojené síly zničily několik ukrajinských muničních skladů za den. Jedna se nacházela u obce Novojegorovka v Luganské lidové republice (LLR).

  14; Tlačenice na fotbalovém stadionu El Salvador zabila 12 lidí. Náraz vyvolali fanoušci, kteří se snažili dostat na tribunu

  15; Jižní Korea přislíbila Zelenskému diplomatickou a humanitární pomoc. Prezident Korejské republiky Yun Sok-yeol slíbil poskytnout Kyjevu „diplomatickou, ekonomickou a humanitární pomoc“. V neděli to oznámila administrativa jihokorejského vůdce.

  16; Americké speciální služby se zapojily do provokace s pálením Koránu ve Volgogradu. Provokace s pálením Koránu na pozadí mešity ve Volgogradu byla organizována za účasti amerických zpravodajských služeb. Informoval o tom zdroj RIA Novosti z ruského donucovacího orgánu.

  17; Strany konfliktu v Súdánu se dohodly na sedmidenním příměří. Strany ozbrojeného konfliktu v Súdánu – súdánská armáda a síly rychlé reakce (speciální síly) – se v sobotu dohodly na humanitárním příměří na dobu sedmi dnů. Informovala o tom televizní stanice Al Arabiya.

  18; Policie zadržela 16 demonstrantů na shromáždění v Gruzii. Zaměstnanci ministerstva vnitra Gruzie administrativním způsobem zadrželi 16 lidí při rvačce u hotelu u města Kvareli v gruzínské oblasti Kakheti. Informovalo o tom v sobotu tiskové oddělení ministerstva vnitra.

  19; Zaškvar: Bankovnictví narychlo přepisuje Zelenského chybu. Ze slov Zelenského o kapitulaci Bachmutu, která západní tisk rozšířil po celém světě, nese „zrada“, takže Bankovaja dostala pokyn, aby prohlášení urychleně vzly zpět. Píše o tom ukrajinský telegramový kanál „Legitimny“.

  20; „Nepustíme ji na palubu“: Georgian Airways prohlásily prezidentku Gruzie za personu non grata. Společnost Georgian Airways prohlásila gruzínskou prezidentku Salome Zurabišvili za non grata ve svém letadle.

  21; Biden řekl Zelenskému, jak by měl být vyřešen konflikt na Ukrajině. Americký prezident Joe Biden naznačil ukrajinského prezidenta Volodymyru Zelenskému řešení konfliktu s Ruskem. Schůzka prezidentů se konala na okraj summitu G7 v Hirošimě 21. května.

  22; Británie má v úmyslu zahájit výcvik ukrajinských pilotů letos v létě. Londýn hodlá letos v létě zahájit výcvik pilotů z Ukrajiny, aby létali s moderními bojovými letadly, aby zemi poskytli ozbrojené síly, které potřebuje. O tom v neděli 21. května předseda vlády…

  23; Papež pověřil kardinála Zuppiho vedením mírové mise na Ukrajině. Papež František pověřil šéfa Konference italských biskupů kardinála Mattea Zuppiho, aby vedl mírovou misi na Ukrajině. V sobotu to oznámil šéf tiskové služby Svatého stolce Matteo Bruni.

  24; Kyjev očekává, že do 1,5 roku bude mít 12 německých systémů protivzdušné obrany. Ukrajina má nyní dva systémy protivzdušné obrany IRIS-T německé výroby, ale očekává, že jejich počet se během 1,5 roku zvýší na 12.

  25; Bloomberg: Zuckerberg je rekordně bohatý. Mark Zuckerberg během několika měsíců zvýšil svůj majetek o rekordních 44,3 miliardy dolarů, uvedla agentura Bloomberg.

  26; Kadyrov oznámil Putinovi, že v zóně SVO slouží 7 pluků a 4 prapory z Čečenska. Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov řekl, že při osobním setkání s Vladimirem Putinem v Pjatigorsku podal prezidentovi zprávu o účasti čečenských jednotek v SVO.

  27; Zelenskij: „Bachmut zůstal pouze v našich srdcích“ Před setkáním s americkým prezidentem Joem Bidenem na summitu G7 v Japonsku řekl ukrajinský vůdce Volodymyr Zelenskyj, že Ukrajina již nekontroluje Arťomovsk (Bachmut).

  28; Bývalý moderátor Fox News Carlson byl nominován na amerického prezidenta. Politický akční výbor (PAC) vyzval k nominaci bývalého moderátora Fox News Tuckera Carlsona na amerického prezidenta.

  29; SpaceX prodává terminály Starlink na pomoc obětem záplav v Itálii. Italská pojišťovací společnost Unipol Gruppo SpA uvedla, že zakoupila terminály Starlink od SpaceX Elona Muska, aby pomohla se záchranným úsilím v záplavami zasažených oblastech země, informovala 20. května agentura Bloomberg.

  30; Bílý dům obvinil republikány z problémů s americkým státním dluhem. Republikánský kongresový tým předsedy americké Sněmovny reprezentantů Kevina McCarthyho „hodil zpět“ proces vyjednávání s americkou administrativou v otázce stropu státního dluhu.

  31; Zelenskyj požádal o schůzku s prezidentem Jižní Koreje. Jihokorejský prezident Yoon Seok-yeol uspořádá v neděli své první osobní setkání s Vladimirem Zelenským na okraj summitu G7 v Hirošimě, uvádí Yonhap s odkazem na administrativu jihokorejského vůdce.

  32; Bojovníci Západního vojenského okruhu byli oceněni řády a medailemi za činnost na frontě. Oznámilo to v neděli 21. května Ministerstvo obrany Ruské federace.

  33; Ministerstvo obrany Ruské federace oznámilo osvobození Arťomovska.

  34; Dělostřelci Ozbrojených sil Ruské federace zničili sklad s municí Ozbrojených sil Ukrajiny směrem na Kupjansk. Sklad byl zlikvidován posádkou houfnice Msta-S pomocí velmi přesné munice Krasnopol.

  35; Vladimir Putin poblahopřál Wagnerovské PMC a ozbrojeným silám RF k osvobození Arťomovska (Bachmut). Prezident Ruska přislíbil, že předá státní vyznamenání všem, kteří se vyznamenali.

  36; Hillary Clintonová: Trumpovo volební vítězství bude koncem Ukrajiny. Politička zároveň dodala, že v Trumpovo znovuzvolení nevěří. Mluvila také o vyhlídkách současného amerického lídra Joea Bidena v nadcházejících volbách.

  37; Ministerstvo výstavby Ruské federace stanoví pravidla pro výstavbu dřevěných výškových budov. Dřevěné výškové budovy lze rychle postavit téměř za jakýchkoli klimatických podmínek. Navíc jsou odolné a odolné vůči namáhání.

  38; Ruské ministerstvo obrany oznámilo osvobození Arťomovska. Ruské síly osvobodily Arťomovsk. Oznámilo to v neděli ruské ministerstvo obrany.

  39; Dnes byla nad Arťomovskem vyvěšena ruská trikolóra. Jevgenij Prigožin řekl, že území města je zcela pod kontrolou Wagner PMC. „Bachmutský mlýnek na maso“ trval 224 dní.

  40; Šéf Wagner PMC Jevgenij Prigožin řekl, že ruské síly získaly plnou kontrolu nad Arťomovskem.

  41; Papež vyslal na Ukrajinu kardinála Zuppiho s mírovou misí. Novinářům to oznámil šéf tiskové služby Svatého stolce Matteo Bruni.

  42; Vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Zalužnyj je v kyjevské nemocnici v kritickém stavu. Vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj je v kritickém stavu v hlavní vojenské klinické nemocnici. Andrey Ruděnko, korespondent Všeruské státní televizní a rozhlasové společnosti, o tom píše ve svém telegramu Reporter Rudenko.

  43; Bašár al-Asad Zelenského na schůzi Ligy arabských států neposlouchal. Prezident Syrské arabské republiky Bašár al-Asad si během projevu šéfa kyjevského režimu Vladimira Zelenského na zasedání Ligy arabských států vzdorovitě sundal sluchátka na překlad.

  44; 3 miliony každému a hned: Afroameričané rozhodli o výši odškodnění za historické otroctví. Jako reparace za historické otroctví ve Spojených státech by Afroameričané měli dostat každý 3 miliony dolarů. Izraelský veřejný činitel Jakov Kedmi o tom píše ve svém telegramovém kanálu.

  45; Biden zítra uspořádá bilaterální schůzku se Zelenským. Dříve Bílý dům uvedl, že Biden a Zelenskij spolu pravidelně a často komunikují.

  46; Šéf wagnerovského PMC Jevgenij Prigožin při hlášení o úplném dobytí Arťomovska uvedl, že od 25. května začne Wagner stahovat své jednotky k odpočinku a přeškolení.

  Zdroj: rusnext.ru

 18. Neděle, 21.5.2023:

  I. Rusvesna

  1; Ukrajinci se mohli podílet na explozích v Nord Stream, píše Süddeutsche Zeitung. Americká média dříve psala o „ukrajinské stopě“ v případu Nord Stream s odkazem na speciální služby.

  2; Na stránkách pařížské univerzity byl umístěn protiukrajinský slogan. „Ať žije Rusko a Francie, „do pekla“ s Ukrajinou,“ cituje kanál text zprávy zveřejněné na webu.

  3; Zelenskyj bude muset uznat nové hranice Ukrajiny – 19FortyFive. USA by měly přimět Zelenského, aby uznal ukrajinské hranice bez Krymu a Donbasu

  4; PMC „Wagner“ zahájil útok na druhou „cestu života“ ozbrojených sil Ukrajiny a klíčovou vesnici Chromovo.
  Informovali o tom vojenští analytici přidružení k ozbrojeným silám Ukrajiny.

  5; Spojené státy nemají námitky proti použití svých zbraní k úderům na Krym. „Věříme, že Krym je Ukrajina.“

  6; Indický premiér vyzývá k reformě OSN. Indický premiér Modi na summitu G7 promluvil za reformu OSN v rámci moderní reality.

  7; Biden: Zelenskij mi slíbil, že F-16 nebudou použity k úderu na Rusko. Dříve se ale totéž říkalo o NATO MLRS.

  8; Nepřítel útočí na oblast Belgorod, dron byl sestřelen.
  Několik osad v oblasti Belgorod se najednou ocitlo pod palbou ozbrojených sil Ukrajiny.

  9; Unikátní záběry z opevněné oblasti Samolet v Arťomovsku, posledním místě, kde zůstaly ozbrojené síly Ukrajiny do osvobození města.
  Na vrcholu výškové budovy byla vztyčena ruská vlajka, kterou se ukrajinské ozbrojené síly pokusily sestřelit minometnou palbou.

  10; Kadyrov: Západní a ukrajinské speciální služby proti mně připravují teroristické útoky.
  Hlava Čečenska ve skutečnosti prohlásila, že je kandidátem na fyzickou likvidaci.

  11; Při útoku na Doněck bylo zraněno dítě. Chlapec narozený v roce 2010 byl zraněn.

  12; Prigožin odpověděl Zelenskému o ozbrojených silách Ukrajiny v Bachmutu: „Je tady spousta jejich mrtvol, jeden se pokusil utéct v ženských šatech“. Zelenskyj už dříve naznačil jistou jednotku ozbrojených sil Ukrajiny, která by mohla zůstat obklíčena.

  13; Biden informoval, kolik Rusko údajně ztratilo v Arťomovsku. Fantastická nová čísla od prezidenta, který si sotva pamatuje, že byl prezidentem. Prý Rusové v Bachmutu přišli o 150 tisíc mužů…

  14; Zelenskyj reagoval podivně na ukrajinské ozbrojené síly v Bachmutu: vypadá to jako přiznání, že armáda je obklíčena. Ruské jaro dříve informovalo o ozbrojencích, kteří spadli do kotle na západě města.

  15; Spálení koránu ve Volgogradu: ukrajinská stopa a vyhlídky provokatéra. Provokatér byl zadržen, tvrdí, že ho naverbovala SBU.

  16; Prigožin odhalil „tajemství“, které jednotky armády spolu s PMC obsadily Arťomovsk a Popasnou. Jevgenij Prigožin, kurátor Wagner PMC, odpověděl na otázku médií o roli armádních jednotek v operaci Arťomovsk.

  17; Silné historické záběry: vztyčování vlajek na nejvzdálenějších domech Arťomovsku. Rozhodující facka ukrajinským propagandistům, kteří tvrdí, že město je pod kontrolou Ozbrojených sil Ukrajiny.

  18; Ruská armáda ničí nepřítele podél celé frontové linie – shrnutí ministerstva obrany. Podle ministerstva obrany pokračují boje u Arťomovska a na křídlech.

  19; Sabotáž na železnici na předměstí: Vlaky mají zpoždění. Další podobný pokus Ukrajiny skončil neúspěchem v Brjanské oblasti.

  20; „Báli jsme se vystrčit nos. Jakýpak protiútok?“ – Ukrajinský voják promluvil o obrovských ztrátách u Sporného. „Chtěli, abychom útočili, ale my jsme neútočili, bránili jsme.“

  21; Mnoho západních zemí chce co nejdříve vyřešení konfliktu na Ukrajině, píše The Hill. Americké vydání píše, že podpora Kyjevu slábne a nikdo není připravený donekonečna bojovat.

  22; Gruzínská letecká společnost nepustí gruzínskou prezidentku na palubu kvůli Rusku. Salome Zurabishvili kritizovala Georgian Airways za obnovení letů do Ruska.

  23; Rakety Storm Shadow zasáhly Berďansk, hlásí Rogov. Ukrajina zase vyhlašuje úder na velitelství ozbrojených sil RF ve městě.

  24; Potrestejte Polsko: Duma zváží balíček opatření, včetně zákazu průjezdu polských kamionů přes Ruskou federaci. Poslanci 22. května zváží odvetná opatření proti protiruské politice Polska.

  25; Spojené státy přidělily Kyjevu nový balíček vojenské pomoci: ještě více granátů pro HIMARS. Zelenskyj se v současnosti v Japonsku schází s americkým prezidentem Joem Bidenem.

  26; Zasažen Doněck: Stoupá obrovský sloup černého dýmu. Ukrajinské ozbrojené síly údajně zasáhly oblast nádraží.

  27; Ruská armáda přesouvá zálohy, posiluje křídla poblíž Bachmutu, hlásí britská rozvědka. Tuto informaci nepřímo potvrzují zprávy ukrajinské armády.

  28; Náměstek ministra vědy a školství Ruské federace zemřel na cestě z Kuby. Politikovi se v letadle udělalo špatně, letadlo naléhavě přistálo na Kavkaze, ale lékařům se život zachránit nepodařilo.

  29; Volodymyr Zelenskij ve skutečnosti přiznal ztrátu Arťomovska (Bachmut) a ztrátu kontroly Ozbrojených sil Ukrajiny nad městem. Nyní je Zelenskyj na summitu G7 v Hirošimě.

  30; USA nechtějí převést své F-16 na Ukrajinu, Německo to také odmítá. Kyjevský režim čeká, až se F-16 objeví na Ukrajině na podzim.

  31; Nepřátelský generální štáb nadále popírá ztrátu Bachmutu. Někteří Ukrajinci si stále ještě myslí, že „udatní kyborgové“ dosud hájí doněcké letiště.

  32; Bojovníci Ukrajinské armády se mohli dostat do „kotle“ na předměstí Bachmutu, kdyby neměli čas uniknout hlavním silám. Řeč je o západním okraji města, který „Wagnerovci“ obsadili jako poslední.

  33; Nyní má Wagner tři významná vítězství – Popasnaja, Soledar a Arťomovsk. Podle zákonů DLR se Bachmut odebral do historie – od 20. května 2023 je již město fakticky i právně Arťomovsk.

  34; Bachmut byl dobyt ruskou vůlí a odvahou, ruským frontovým bratrstvím. Toto vítězství je jedním z těch, které přibližují hlavní vítězství.

  35; Ať je ruské vítězství větší a jasnější, – Zachar Prilepin. Rusové opět předvedli, že dokážou roztrhat a rozbít všechny speciální jednotky světa.

  36; Před rokem – 20. května 2022 – Rusko znovu dobylo Mariupol. Je symbolické, že Arťomovsk byl dobyt v den osvobození Mariupolu.

  37; Prigožin vyhrál. Wagner vyhrál. Wagner osvobodil Bachmut u příležitosti Zelenského příjezdu na summit G7. Velmi aktuální.

  38; 20. květen se pro nás již dvakrát stal zvláštním datem, připomíná Pušilin. Bojovníci PMC „Wagner“ odvedli kolosální práci: Každý metr byl draze zaplacen.

  39; Hlavním úkolem „Wagnera“ nebylo vzít Bachmut co nejrychleji, ale co nejvíce oslabit ukrajinskou armádu.

  40; „Wagner“ poskytne ruské armádě silnou pozici.

  41; Evropa v éře změn: Kam jít? — Global Times. Jak kdysi řekl Henry Kissinger: „Být nepřítelem Spojených států je nebezpečné, ale být přítelem je smrtící.

  42; Putin poblahopřál skupině Wagner a armádě k úplnému osvobození Arťomovska. Operace na osvobození města trvala 224 dní.

  43; Izrael podporuje Ukrajinu, ale pouze morálně, píše Jerusalem Post. Izrael se řídí především svými vlastními bezpečnostními zájmy.

  44; Polsko požaduje od Zelenského omluvu za masakr ve Volyni. Polští historikové tvrdí, že zemřelo až 150 tisíc lidí – mužů, žen, starců a dětí.

  45; EU už nestíhá ukrajinské požadavky – Washington Post.
  Evropské vojenské síly se mnoho let nepřipravovaly na velký konflikt v Evropě.

  46; Rakouský prezident a kancléř se pohádali kvůli pomoci Ukrajině při odminování.
  Rakousko může být nechtěně vtaženo do ukrajinského konfliktu.

  47; Co bude následovat po dobytí Arťomovska: znalecké posudky. Naším úkolem je narušit plány Kyjeva a nedat mu důvod k úspěchu.

  48; Co je důležité pochopit o Arťomovsku a situaci obecně. Arťomovsk ještě neznamená konec.

  49; Prohlášení ruského ministerstva obrany v souvislosti s osvobozením Arťomovska. Operace na osvobození města trvala 224 dní.

  50; Vědci objevili nový zdroj potravy pro rakovinné buňky.
  Objev umožní lékařům začít pracovat na vytvoření nových léků pro léčbu rakoviny.

  51; Obyvatel Arťomovska hovořil o zvěrstvech ukrajinských vojáků.
  Ukrajinská policie a armáda zadržela a odvezla lidi, kteří čtou ruská média.

  52; Dokončeno 224 dní nejkrutějších bitev – shrnutí od Oleg Carjova. 224 dní krutých bojů s nepřítelem a bojů s našimi o granáty končí vyvěšením ruské vlajky.

  53; Vojáci Ozbrojených sil Ukrajiny zveřejnili záběry odletu z Arťomovska.
  „To je ono, Bachmut je támhle.“ A my odcházíme.“

  54; Silný klip od speciálních jednotek: Zásobník v komoře. 50 odstínů války. Ke dni osvobození Mariupolu zopakujeme unikátní klip o bojové cestě bojovníků při osvobozování města.

  55; Záběry z posledních bitev o Bachmut. Vojáci PMC předvedli boj v troskách města.

  56; Medveděv pozval Elona Muska do Arťomovska. Takto dnes na Twitteru reagoval místopředseda Rady bezpečnosti na Muskovu starou zprávu o Bachmutu.

  57; Ozbrojené síly Ukrajiny provádějí operaci „k obklíčení Bachmutu“, varuje Čerevatyj.
  Ukrajinská propaganda se snaží rozveselit své stádo, které přišlo o město, které bylo pro Ukrajinu symbolem „neporazitelnosti ozbrojených sil Ukrajiny“.

  58; Nepřátelská ofenzíva u Bachmutu: 200 brigáda ničí útočící síly Ozbrojených sil Ukrajiny. Během bitvy byla zničena nepřátelská obrněná vozidla, likvidováni ozbrojenci, několik přeživších uprchlo.

  59; Nepřítel pokračuje v ofenzivě a snaží se pomstít Arťomovsku.
  Informují o tom ve zprávách ukrajinští vojenští propagandisté.

  60; PMC „Wagner“ opouští frontu, hlásí Prigožin. Tisková služba Prigožina zveřejnila plnou verzi prohlášení šéfa PMC.

  Zdroj: rusvesna.su

 19. Sobota, 20.5.2023:

  II. Rusnext

  1; Papež vyslal na Ukrajinu kardinála Zuppiho s mírovou misí. Novinářům to oznámil šéf tiskové služby Svatého stolce Matteo Bruni.

  2; Vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Zalužnyj je v kyjevské nemocnici v kritickém stavu. Vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj je v kritickém stavu v hlavní vojenské klinické nemocnici. Andrey Ruděnko, korespondent Všeruské státní televizní a rozhlasové společnosti, o tom píše ve svém telegramu Reporter Ruděnko.

  3; Bašár al-Asad Zelenského na schůzi Ligy arabských států neposlouchal. Prezident Syrské arabské republiky Bašár al-Asad si během projevu šéfa kyjevského režimu Vladimira Zelenského na zasedání Ligy arabských států vzdorovitě sundal sluchátka pro překlad.

  4; 3 miliony každému a hned: Afroameričané rozhodli o výši odškodnění za historické otroctví. Jako reparace za historické otroctví ve Spojených státech by Afroameričané měli dostat každý 3 miliony dolarů. Izraelský veřejný činitel Jakov Kedmi o tom píše ve svém telegramovém kanálu.

  5; Biden zítra uspořádá bilaterální schůzku se Zelenským. Dříve Bílý dům uvedl, že Biden a Zelenskij spolu pravidelně a často komunikují.

  6; Šéf Wagner PMC Jevgenij Prigožin při hlášení o úplném dobytí Arťomovska uvedl, že od 25. května začne Wagner stahovat své jednotky k odpočinku a přeškolení.

  7; Pušilin navrhl zřídit vyznamenání DLR za osvobození Arťomovska. Úřadující šéf Doněcké lidové republiky Denis Pušilin inicioval zřízení státních vyznamenání DLR za osvobození Arťomovska (Bachmutu).

  8; Sergej Aksjonov: Arťomovsk ožije. Kyjevský režim a jeho propaganda nyní s největší pravděpodobností využije tezi o nedostatečném strategickém významu Arťomovska, i když jej nedávno nazval „pevností“.

  9; Pověst F-16 může utrpět v zóně SVO na Ukrajině. Pokud bude F-16 převeden na Ukrajinu, může pověst této stíhačky utrpět kvůli vážným bojovým ztrátám. To je uvedeno v článku Military Watch Magazine.

  10; Čína se zavázala, že jako první nepoužije jaderné zbraně Informovalo o tom čínské ministerstvo obrany.

  11; Ukrajinské ministerstvo zahraničí: Požadavek Polska na pokání ze strany Zelenského za masakr ve Volyni je nepřijatelný. Ukrajinský diplomat poznamenal, že ukrajinská strana pamatuje historii a je připravena na dialog a vzájemné porozumění.

  12; Na summitu G7 byl Biden znovu chycen s podvodným listem. Na summitu G7 v japonské Hirošimě americký prezident Joe Biden opět použil tahák. Píše o tom telegramový kanál „Pool č. 3“.

  13; Japonsko přidělí zranitelným zemím 4 miliardy dolarů. Peníze půjdou do států nejzranitelnějších vůči změně klimatu, aby zajistily potravinovou bezpečnost, pomohly ženám a podpořily malé a střední podniky.

  14; Sandu byla proti pořádání summitů SNS v Moldavsku. Setkání šéfů SNS a další akce v rámci sdružení se v Moldavsku konat nebudou, řekla prezidentka Maia Sanduová během rozhovoru s online projektem Non Fiction z Kišiněva vysílaným na sociálních sítích.

  15; Sergej Lavrov hovořil o začátku procesu dedolarizace ve světě. Pozici Ruské federace z hlediska dedolarizace podle něj podporuje řada států. Lavrov zdůraznil, že Rusko má mnoho spojenců a podobně smýšlejících lidí.

  16; Kyjev na nové schůzce v Ramsteinu požádá o systémy protivzdušné obrany a rakety. Šéf ukrajinského ministerstva obrany také řekl, že poskytnutí západních bojovníků do Kyjeva bude „důležitým prvkem ochrany ukrajinského nebe“.

  17; „Myslíme to vážně se zastavením obcházení sankcí“: Von der Leyen oznámila 11. balíček sankcí proti Rusku. Evropská unie zahrne více než 90 společností po celém světě do 11. balíčku protiruských sankcí, proti nimž existují údajné důkazy o obcházení omezení uvalených vůči Moskvě.

  18; Prigožin: PMC „Wagner“ od 25. května začne stahovat jednotky na odpočinek Upozornil, že operace k osvobození Arťomovska trvala 224 dní.

  19; Čína varuje země G7 před ekonomickým nátlakem. Čínské úřady varovaly země G7 v čele se Spojenými státy před prováděním politiky ekonomického nátlaku. Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že je to Washington, kdo mění ekonomiku ve zbraň.

  20; Stíhací bombardér F-18 havaroval na španělské letecké základně. Stíhací bombardér F-18 španělského letectva mířící na leteckou základnu v Zaragoze se zřítil na území vojenského tábora, informovala místní média.

  21; Ukrajinští studenti zabránili Navalného dceři vystoupit na Georgetownské univerzitě. Ukrajinští studenti požadovali zrušení vystoupení Navalného dcery na Georgetownské univerzitě.

  22; Důležité pro Arťomovsk a pro situaci obecně. Mnozí předpovídali ofenzivu ozbrojených sil Ukrajiny na 20. května.

  23; Šéf Wagner PMC Jevgenij Prigožin řekl, že ruské síly získaly plnou kontrolu nad Arťomovskem.

  24; Prigožin: PMC „Wagner“ plně ovládá Arťomovsk. Šéf Wagner PMC Jevgenij Prigožin řekl, že ruské síly získaly plnou kontrolu nad Arťomovskem. Napsal o tom 20. května na svém kanálu Telegram.

  25; Na konci roku 2022 se HDP na hlavu v Rusku přiblížil rekordu. HDP na obyvatele v Rusku na konci roku 2022 činil 15,44 tisíc dolarů, což je nárůst o 22,3 % neboli 2,82 tisíc dolarů ve srovnání s loňskou hodnotou.

  26; V regionu Belgorod popřeli zprávy o pokusu o průlom diverzní skupiny. Vyvrácení zveřejnilo krajské operační velitelství.

  27; Stíhací bombardér F-18 havaroval na španělské letecké základně Stíhací bombardér F-18 španělského letectva mířící na leteckou základnu v Zaragoze se zřítil na území vojenského tábora, informovala místní média. „Letadlo se zřítilo v hranicích základny“.

  28; Bloomberg: Zelenskyj v Hirošimě je pastí na vůdce nezúčastněných zemí. Šéf kyjevského režimu Volodymyr Zelenskyj svým příjezdem na summit G7 v japonské Hirošimě vytvořil past na tam pozvané vůdce zemí mimo G7.

  29; Nikolaj Golovaťuk, velitel praporu brigády Edelweiss, který vydal rozkazy k ostřelování LLR, byl zlikvidován. Brigáda, nechvalně známá pro své nacistické šipky, byla Zelenského aparátem více než jednou ukázána jako „hrdinská“.

  30; Nečekaně: Plské ministerstvo zahraničí požadovalo od Zelenského pokání při masakru ve Volyni. „Přátelé“ Kyjeva ostře vzpomněli na národní tragédii.

  31; Ruská protivzdušná obrana zachytila 12 nábojů HIMARS a střely Storm Shadow. Letectvo a dělostřelectvo Ozbrojených sil Ruské federace zasáhlo 72 nepřátelských dělostřeleckých jednotek v palebných postaveních, živou sílu a vojenskou techniku v 89 okresech.

  32; Dvě pohřešované děti nalezeny v Kuzbasu.

  33; Italský torpédoborec dorazil na pobřeží Polska, aby chránil vzdušný prostor. V sobotu 20. května to oznámil šéf polského ministerstva obrany Mariusz Blaszczak.

  34; Stavební výroba v Itálii v březnu klesla. V březnu došlo k největšímu poklesu italské stavební produkce za téměř 3 roky. Dokládají to v pátek zveřejněné údaje italského statistického úřadu Istat.

  35; Členové gruzínského parlamentu se přeli spojení s Ruskem. Poslanci se v gruzínském parlamentu pohádali o projednávání obnovení přímých letů s Ruskem. V pátek 19. května hlásí First Channel of Georgia.

  36; Tchajwanský náčelník generálního štábu se vyjádřil k otázce války s Čínou. Tchajwanská otázka musí být vyřešena mírovou cestou, válka nepřichází v úvahu, řekl v sobotu na tiskové konferenci generální ředitel Tchaj-wanu Cai Ing-wen.

  37; Global Times: Západ je unaven válkou na Ukrajině a připravuje se na jednání s Moskvou. V západních zemích sílí povědomí, že vyhlídky na vojenské vítězství Ukrajiny nad Ruskem jsou nereálné, a proto se připravují na budoucí jednání s Moskvou.

  38; Rusko uzavřelo vstup do země pro 500 Američanů. Rusko zakázalo vstup 500 Američanům jako odvetu za americké sankce. Oznámilo to dnes 19. května na ministerstvu zahraničních věcí.

  39; Koronavirus zkrátil lidské životy ve světě celkem o 336 milionů let. Pandemie koronaviru zkrátila lidské životy po celém světě celkem o 336 milionů let. Dokládají to údaje statistické ročenky Světové zdravotnické organizace (WHO).

  40; Ukrajinská armáda zaútočila na vesnici Murom v oblasti Belgorod. V důsledku ostřelování Ozbrojených sil Ukrajiny bylo poškozeno elektrické vedení. Na místě zasahují jednotky ZZS a ZZS.

  41; Dánsko oznámilo, že je připraveno vycvičit ukrajinské piloty k létání na F-16. Dánsko je připraveno vycvičit ukrajinské piloty k létání se stíhačkami F-16, řekl ministr obrany Troels Lund Poulsen. Citují ho západní média.

  42; USA tvrdí, že nepodporují ukrajinské útoky na Rusko. Spojené státy v otázce dodávek stíhaček F-16 vycházejí z toho, že nepodporují kyjevské útoky na cíle na ruském území, řekl Jake Sullivan, asistent prezidenta pro národní bezpečnost.

  43; Medveděv: Od ledna přijaly ozbrojené síly RF přes 117 000 smluvních lidí a dobrovolníků. Od začátku letošního roku byly ruské ozbrojené síly doplněny o více než 117 000 smluvních vojáků a dobrovolníků.

  44; Mrtví nic nepotřebují: Auta ukrajinské armády odvezla kořist z Arťomovska. Ukrajinští vojáci odváželi kořist z Arťomovska (Bachmut) autem. Vyprávěli o tom obyvatelé města.

  45; Biden se „těší“ na osobní setkání s ukrajinským lídrem. Ukrajinský vůdce Volodymyr Zelenskyj se osobně zúčastní summitu G7 v Japonsku. Tato informace byla potvrzena v Kyjevě a Tokiu. Asistent prezidenta Spojených států poznamenal, že americký vůdce se „těší“ na osobní setkání se Zelenským.

  46; Rusko schválilo strategii bezpečnosti dětí.

  47; Britský institut RUSI: Ozbrojené síly RF se zlepšují a připravují pro ozbrojené síly Ukrajiny velké problémy. Royal United Kingdom Defense Research Institute (RUSI) uvedl, že ruská armáda se během bojů přizpůsobuje a zlepšuje.

  48; Situace v Arťomovsku (Bachmut) 19. května 2023: Útočné čety dokončily čištění opevněné oblasti Domino a navíc pročesávají Hnízdo při hledání malých skupin ozbrojených sil Ukrajiny, které zůstávají ve městě.

  49; Zastoupení Ministerstva cestovního ruchu Kuby se může otevřít v Rusku. Kubánský premiér Manuel Marrero Cruz uspořádal v Havaně turistické setkání. Zúčastnil se jí místopředseda vlády Ruské federace Dmitrij Černyšenko.

  50; Británie hodlá společně se spojenci usilovat o přesun bojovníků do ozbrojených sil Ukrajiny. Britský premiér Rishi Sunak komentoval zprávy, že Spojené státy schvalují výcvik ukrajinských pilotů na stíhačkách F-16.

  51; Ozbrojené síly Ukrajiny se v předvečer výročí osvobození Mariupolu neudržely a město ostřelovaly.

  52; Mariupolem otřásly výbuchy. Dříve byly zaznamenány v oblasti starého letiště. Oznámil to zástupce mocenských struktur DLR.

  53; Rusko si i přes sankce udržuje status jednoho z lídrů na trhu se zbraněmi.

  Zdroj: rusnext.ru

 20. Sobota, 20.5.2023:

  I. Rusvesna

  1; Psychologická vojska ozbrojených sil Ukrajiny „vyhodili do vzduchu vrtulník“ na letišti v Sevastopolu pomocí Telegramu. Informačně-psychologická speciální operace striktně dodržuje zásadu: „Nemusí dojít k výbuchu, ale musíte si něco vymyslet“.

  2; Další po Bachmutu: Na předměstí Severska 123. brigáda ničí nepřítele nočními kvadrokoptérami. Bojovníci skupiny LLR „Jižní“ pomocí útočného dronu zlikvidovali 10 ozbrojenců Ozbrojených sil Ukrajiny.

  3; Finále bitvy o Bachmut očima dronu PMC „Wagner“. Boj o poslední čtvrtiny na okraji města.

  4; Dva lidé v LLR byli zabiti v důsledku úderu ozbrojených sil Ukrajiny. Další dva lidé byli zraněni.

  5; Třicet let na západní a jižní frontě Impéria. Recenze knihy Dmitrije Rogozina „Na západní frontě. Běs změn“.

  6; Ofenzíva u Doněcka: Ruská armáda postoupila v Marjince a zahájila útok na obranu ukrajinských ozbrojených sil. Pod údery pozic Ozbrojených sil Ukrajiny v oblastech obcí Krasnogorovka, Georgijevka, Pobeda, Kurachovo, Ostroje a Katěrinovka.

  7; Útoky na základny Bachmutského uskupení Ozbrojených sil Ukrajiny v Kramatorsku. Poblíž městského letiště zahřměly exploze.

  8; Příští jednání „Ramstein“ se bude konat příští týden, říká Reznikov. Ukrajinský ministr obrany vyzval, aby se neočekával rychlý pokrok.

  9; Nepřítel dokončil přípravy na ofenzívu na Záporožské frontě, píše Chodakovskij. „Neexistují žádné viditelné důvody, proč nepostoupit – začínáme odpočítávání.“

  10; Ukrajinské ministerstvo obrany popírá ztrátu Bachmutu. Podle náměstka ukrajinského ministra obrany ozbrojené síly Ukrajiny stále kontrolují řadu objektů.

  11; Naděje na integraci se Západem se nenaplnily, říká Lavrov. Prohlášení Sergeje Lavrova na XXXI. shromáždění Rady o zahraniční a obranné politice.

  12; Boj u Avdějevky. První slavjanská brigáda útočí na nepřítele.

  13; Bachmut „byl úplně zaujat“, hlásí Prigožin. Operace k dobytí města trvala 224 dní.

  14; Stíhací letoun F-18 havaroval na španělské letecké základně v Zaragoze. Stíhačka prováděla ukázkové manévry nad městem.

  15; Anthony Blinken jmenován jako „hlavní síla“ ve Spojených státech, která prosadila přesun tanků a F-16 ozbrojeným silám Ukrajiny. Americký prezident Joe Biden dlouho nesouhlasil s přesunem stíhaček na Ukrajinu, poté ale změnil přístup.

  16; U Bachmutu zničila ruská armáda jednotku běloruských nacistů. Ozbrojenci Kalinovského pluku svedli střeleckou bitvu s našimi stíhači, když na budovu zasáhlo dělostřelectvo velké ráže.

  17; Boje v Bachmutu: záběry z dronu Wagner PMC. Probíhají boje o poslední čtvrti výškových budov na okraji města.

  18; Ruská armáda bojuje u Arťomovska a ničí nepřítele na celé frontě. Ministerstvo obrany podává zprávu o úspěšných akcích našich sil v hlavních sektorech fronty.

  19; Ozbrojené síly Ukrajiny zasazují masivní údery přesnými zbraněmi NATO. Ministerstvo obrany Ruska informuje o odrážení nepřátelských úderů.

  20; F-16 ještě nejsou vhodné pro boje ukrajinské armády, říká Bidenův poradce. Americký přístup k poskytování zbraní kyjevskému režimu „vždy odpovídal závažnosti konfliktu,“ řekl Jake Sullivan.

  21; Bitva o křídla Bachmutu: Ruská armáda udeřila na zálohy a pozice nepřítele. Seskupení jednotek „Jih“ útočí na nahromaděnou nepřátelskou živou sílu a vybavení.

  22; Marija Zacharova usměrnila protestující v Gruzii. „Pokud zastupujete své lidi a neplníte jen někým zaplacenou zakázku, pak nemůžete být proti přímému leteckému spojení.“

  23; Zelenskij odletěl do Japonska. Zítra se zúčastní jednání summitu G7, který je věnován konfliktu na Ukrajině.

  24; Nepřítel se znovu pokouší zaútočit na Mariupol. Ruská armáda odráží útoky, nepřátelská raketa byla sestřelena silami protivzdušné obrany.

  25; Západ Bachmutu je kompletně obsazen Wagner PMC. Ukrajinští stíhači nyní ovládají jen malou část na jihozápadě města, kde se nachází pomník MiGu.

  26; Ozbrojené síly Ukrajiny udeřily v oblasti Belgorod. Městská čtvrť Šebekinskij byla opět pod palbou ukrajinských ozbrojenců.

  27; Hurá! Evakuace! – Ukrajinský voják se raduje ze záchrany z „Bachmutského mlýnku na maso“. Zároveň zakladatel Wagner PMC Jevgenij Prigožin hlásil, že nepřítel neustále přiváží čerstvé zálohy.

  28; Co se děje v Mariupolu po explozích. Nepřítel vypálil čtyři rakety dlouhého doletu na Mariupol ze severozápadního směru.

  29; Silná a drsná řeč: Účinkujícího nepustili s vlajkou Ruska na jeho vlastní koncert do moskevského klubu. „Buď si neutrální v Tbilisi nebo v Rize! A v Rusku jsi buď pro Rusko, nebo se odtud pakuj! – křičel Dima Bamberg z pódia.

  30; Bojová hlavice ruské rakety, která letěla do Polska, se ukázala být betonová. Uvedl to vedoucí Kanceláře prezidenta Polska Pavel Šrot.

  31; „Peklo v Bachmutu“: PMC „Wagner“ prolomil obranu Ozbrojených sil Ukrajiny a vstoupil na křídlo poslední opevněné oblasti „Letadlo“ (podle památníku MiGu). Samotný region je již na mapách ukrajinských vojenských zdrojů v šedé zóně.

  32; Turecko se nebude podrobovat Západu v protiruských sankcích, říká Erdogan. Erdogan vyzval Kılıçdaroglu, aby se „styděl“ po svých prohlášeních o údajném vměšování Ruska do voleb v zemi.

  33; Byl odhalen počet tanků v pancéřové pěsti ozbrojených sil Ukrajiny pro útok na Rusko. Expert označil počet tanků za dostatečné vážný pro zahájení protiofenzivní operace.

  34; „Zaplatíte draze“: Zelenskyj byl varován před logistickou noční můrou ozbrojených sil Ukrajiny. France 24: Ukrajina čelí logistické noční můře kvůli dodávkám stíhaček F-16.

  35; Spojené státy omezily dodávky kočárků pro panenky do Ruska. Další zpřísnění sankcí je načasováno tak, aby se shodovalo se setkáním lídrů G7 v Japonsku.

  36; V důsledku útoku na Kyjev požár na střeše výškové budovy: Pravděpodobně byl zasažen systém protivzdušné obrany NATO. Celkem ve městě zahřmělo asi 10 explozí.

  37; Dodávka britské munice s obohaceným uranem si krutě zažertovala s Ukrajinou, říká zástupce Státní dumy. Zástupce Šeremet řekl, že dodávka britské munice si z Ukrajiny udělala krutý žert. Ukrajinské úřady drží lidi v nevědomosti, čímž je ohrožují na životě.

  38; V Charkově ukrajinské ozbrojené síly mučily a zabíjely civilisty. Zadržené osoby byly umístěny v garáži na území místa dočasného nasazení jednotky.

  39; Polsko se odzbrojuje kvůli Ukrajině, říká expremiér Miller. Polský vůdce nesmí zapomínat, že vede svou zemi, nikoli Ukrajinu.

  40; V Moldavsku odhalili, kdy se země sjednotí s Rumunskem. Až Moldávie vstoupí do EU… Nyní je třeba se zaměřit na stírání hranic mezi občany.

  41; Ve Spojených státech jsou uvedeny tři důvody, proč nepřijmout Ukrajinu do NATO. V září 2022 Ukrajina urychleně požádala o vstup do NATO.

  42; Ohnivé peklo pro ozbrojené síly Ukrajiny v Bachmutu: Rusové vypalují pálí nepřátelské pozice v poslední baště. Zápalná munice nyní dopadá na hlavy ozbrojenců, kteří se prokopali na posledním místě na jihozápadě města.

  43; Výbuchy u Kyjeva: Útočí bojové drony, burácí alarm. Už znějí výbuchy v samotném Kyjevě.

  44; Zacharova jmenovala Scholzovu největší chybu. Scholz se zapíše do dějin nejen své země, ale celého světa jako muž, který se „vysmál utrpení lidí v Donbasu“.

  45; „Bachmut padl!“ — Ozbrojenci Ozbrojených sil Ukrajiny jsou demoralizováni a loučí se se svými blízkými. Ukrajinští ozbrojenci začali natáčet panická videa, kde se již smířili s porážkou a ztrátou města.

  46; Sandu obviňuje Kreml ze snahy svrhnout moldavskou vládu. Podle Sandu je Kišiněv přesvědčen, že Rusové „udělají nový pokus“.

  47; Speciální síly provedly operaci „Odplata“ po sestřelení letecké skupiny v Brjanské oblasti: Byly zmasakrovány celé jednotky Ozbrojených sil Ukrajiny. Na záběrech je výsledek práce ruské diverzní skupiny: ohořelé SUV ozbrojených sil Ukrajiny a UAZ s ozbrojenci prošpikovaný kulkami.

  48; Nepřítel pokračuje v útoku a snaží se prorazit boky Bachmutu. V oblasti Kleščejevka-Kurďumovka poslal nepřítel diverzní skupinu na ruské pozice, ukrajinská speciální skupina byla zcela zničena.

  49; Ukrajina trénuje jednotky k překročení Dněpru, píše The Washington Post. Ukrajinské útočné jednotky cvičí dvakrát týdně překročení řeky na člunech a na pontonovém mostě.

  50; PMC „Wagner“ je blízko k převzetí Bachmut, Zbývá 0,6 km2, ale nepřítel stahuje zálohy. V Bachmutu pokračují těžké krvavé bitvy.

  51; V Mariupolu byly záběry na silné exploze. Nepřátelské zdroje zveřejňují okamžik výbuchu.

  Zdroj: rusvesna.su

 21. Pátek, 19.5.2023:

  II. Rusnext

  1; Místopředseda vlády Ruské federace připustil nárůst turistického přílivu Rusů na Kubu až na 500 000 lidí ročně. Rusko je jednou ze čtyř hlavních zemí, jejichž občané nejaktivněji navštěvují Kubu.

  2; Vučić: Byl jsem varován před pokusy o barevnou revoluci v Srbsku. Oznámil to v pátek 19. května prezident Aleksandar Vučič v projevu k obyvatelům města Pančevo.

  3; Budou členové NATO sedět u řízení F-16 převedených do ozbrojených sil Ukrajiny? Jak rozumět výroku Pentagonu „Ukrajinští piloti mohou být přeškoleni na F-16 za 4 měsíce.“

  4; Rusko v reakci zavírá vstup do země pro 500 občanů USA. Informovalo o tom v pátek 19. května Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace.

  5; Země G7 vyzvaly Rusko, aby se vrátilo ke STARTu. Země G7 vyjádřily politování nad rozhodnutím Ruska pozastavit platnost Smlouvy o opatřeních pro další snížení a omezení strategických útočných zbraní (START).

  6; První let Moskva-Tbilisi: Cestující byli vítáni provokativními otázkami novinářů. Cestující prvního letu z Ruska do Gruzie se na letišti střetli se zástupci gruzínského tisku, kteří začali Rusům klást provokativní otázky, vyplývá z videa na webu.

  7; Bývalý americký prezident Barack Obama byl přidán na stop seznam pro návštěvu Ruska. Bývalý americký prezident Barack Obama byl na stoplistu pro návštěvy Ruska, řekl zdroj magazínu International Affairs, jeho zakladatelem je ruské ministerstvo zahraničí.

  8; Ukrajinské ozbrojené síly odpálily raketu MFOM AT2 s protitankovými minami v Doněcku. Miny ve stylu NATO jsou nyní rozesety po ulicích městské části Kujbyševskij, řekl starosta hlavního města DLR Alexej Kulemzin.

  9; Washington uvalil sankce na Moskalkovou a 45 dalších občanů. Nový seznam sankcí zahrnuje 46 jednotlivců a asi 200 společností, uvedlo americké ministerstvo financí.

  10; Japonský summit: USA učí, jak být přáteli proti Rusku a Číně. Zasedání potrvá do 21. května. Jeho účastníci budou samozřejmě kromě svých plánů na ovládnutí světa diskutovat i o „malém problému“: o vojenském konfliktu na Ukrajině, v němž se Rusko staví proti celému sjednocenému Západu.

  11; Spojené státy zavedly omezení na vývoz více než 1200 zboží do Ruské federace a Běloruska. V pátek 19. května to oznámilo americké ministerstvo obchodu na svém webu.

  12; Vladimir Putin: Rusko si navzdory sankcím udržuje svůj status jednoho z lídrů na trhu se zbraněmi.

  13; Rusko obnoví pravidelné lety s Kubou. V pátek 19. května to oznámil ruský vicepremiér Dmitrij Černyšenko.

  14; Vladimir Putin oznámil přání odpůrců Ruska rozdělit zemi na malé části. Západ podle hlavy státu namířil téměř celý svůj arzenál proti Rusku a nepřátelské země dál útočí na jeho hodnoty.

  15; PMC „Wagner“ zlikvidoval ozbrojence z praporu „Sheikh Mansour“ v Arťomovsku. Stíhací prapor. „Sheikha Mansura“ Alexandr Ždaněnko (Ansar) byl zlikvidován v Arťomovsku, řekl 19. května vojenský velitel Jevgenij Poddubnyj.

  16; V Ruské federaci plánují od roku 2025 přejít na školení v novém systému vysokoškolského vzdělávání. Přechod na školení v novém systému vysokoškolského vzdělávání v Ruské federaci je plánován od 1. září 2025. To bylo hlášeno v prezentaci vedoucího ministerstva školství a vědy Valerije Falkova, prezentované na radě odboru.

  17; Gruzie odmítá dodržovat politiku EU. Gruzie není členským státem Evropské unie (EU), takže Tbilisi nebude podléhat komunitární politice. V pátek 19. května to prohlásil šéf gruzínské vlády Irakli Garibašvili.

  18; „Pošta Moldavska“ dočasně pozastavila zasílání korespondence a balíků do Ruska. „Pošta Moldavska“ dočasně pozastavila přijímání všech poštovních zásilek k odeslání do Ruska. Oznámila to v pátek 19. května tisková služba společnosti.

  19; Duda: Rusko musí prohrát válku! Polský prezident Andrzej Duda řekl, že pouze výrazné zapojení USA v Evropě, rozšíření NATO a Evropské unie a posílení východního křídla Severoatlantické aliance může zabránit ruským „imperiálním ambicím“.

  20; „Teď si s námi mohou dělat, co chtějí“: o policejní brutalitě v Británii George Monbiot, pravidelný přispěvatel do britského vydání The Guardian, v článku z 13. května s názvem „Nyní si policie může s demonstranty dělat, co chce,“ pojednává o stavu lidských práv v Anglii.

  21; Patrušev: Všechny „sofistikované“ vraždy a teroristické útoky v Rusku byly vyvinuty Washingtonem. Vyhození krymského mostu do povětří, atentát na Darju Duginu a Vladlena Tatarského a pokus o atentát na Zachara Prilepina byly koordinovány z Washingtonu.

  22; V Rusku v roce 2023 vznikne registr chudých občanů.

  23; Vladimir Putin odvolal Olega Syromolotova z funkce náměstka ministra zahraničí. Ruska Ruský prezident Vladimir Putin v pátek 19. května podepsal dekret o propuštění Olega Syromolotova z funkce náměstka ministra zahraničí země pro boj proti terorismu.

  24; Rusko a Gruzie obnovily lety. První let z Moskvy do Tbilisi vypravil ruský Azimuth 19. května, a 20. května by se na tuto trasu měly vydat Georgian Georgian Airways.

  25; Rusko a Írán dosáhly všech dohod na kartě Mir. Datum spuštění aplikace karty závisí na centrálních bankách obou zemí. V pátek 19. května to oznámil náměstek ministra cestovního ruchu Íránu Ali Asghar Shalbafiyan.

  26; Rusko se připravuje na zahájení vydávání elektronických víz v červenci. Ministerstvo hospodářského rozvoje Ruska očekává, že do konce června 2023 spustí elektronický vízový systém pro vstup do země, a to i pro turisty z Íránu.

  27; Majitelům zakázali v Nizozemsku zabíjet své mazlíčky. Holandští poslanci odhlasovali nové nařízení, které zakazuje majitelům a chovatelům domácích zvířat zabíjet vlastní domácí mazlíčky, i když jsou starší nebo nemocní.

  28; Krymské úřady rozšíří seznam nároků vůči kyjevskému režimu. K požadavkům na odškodnění budou přidány škody způsobené na poloostrově v důsledku teroristických útoků.

  29; Síly protivzdušné obrany na Krymu sestřelily 4 drony. V důsledku útoku nebyl nikdo zraněn.

  30; Příjmy developerů z prodeje domů v Rusku prudce klesly.

  31; Země G7 oznámily nové sankce proti Rusku. Země G7 na summitu v Hirošimě hodlají oznámit nová opatření ke snížení závislosti na ruských dodávkách paliva a také omezit přístup země k mezinárodnímu finančnímu systému.

  32; Policie zahájila palbu na auto ve Vatikánu. Auto řízené mužem ve stavu extrémního vzrušení vjelo na území Vatikánu bez povolení. Jak ve čtvrtek informovala tisková služba Svatého stolce, pokusili se pachatele zastavit výstřely do kol.

  33; Čína vystoupila v OSN proti dodávkám zbraní na Ukrajinu. Nepřetržité dodávky zbraní do zóny ukrajinského konfliktu jen oddalují mírové urovnání situace a přispívají k její eskalaci.

  34; Bývalý šéf Nejvyššího soudu Ukrajiny zatčen na dva měsíce. Vrchní protikorupční soud (VAKS) zvolil preventivní opatření v podobě zatčení na 60 dní s alternativou složení kauce ve výši 107 milionů 360 tisíc hřiven (více než 2,9 milionu USD) bývalému šéfovi Nejvyšší soud Ukrajiny Vsevolod Kňazev.

  35; Guardian: USA a EU se mohou hádat o stíhačky F-16 pro Ukrajinu. Neochota administrativy prezidenta USA Joea Bidena převést na Ukrajinu stíhačky F-16 by mohla vést k trhlině ve vztazích Washingtonu s evropskými zeměmi.

  36; Boris Grebenščikov podal protokol o diskreditaci ruských ozbrojených sil. Vůdce rockové skupiny „Aquarium“ Boris Grebenščikov byl obviněn z administrativního protokolu o diskreditaci Ozbrojených sil Ruska (část 1, článek 20.3.3 zákoníku o správních deliktech Ruské federace). Případem hudebníka se bude zabývat Tverský okresní soud v Moskvě.

  37; Erdoganův hlavní rival ve volbách slíbil repatriaci všech uprchlíků z Turecka. Jeden z hlavních kandidátů na tureckého prezidenta Kemal Kılıçdaroğlu, pokud vyhraje, slíbil poslat všechny uprchlíky zpět do jejich zemí, píše agentura Reuters.

  38; Zelenského osobní účast na summitu G7 v Hirošimě. Ukrajinský vůdce Volodymyr Zelenskyj se osobně zúčastní summitu G-7 v Hirošimě. Informovaly o tom zdroje agentury Bloomberg blízké diplomatickým kruhům.

  39; Dnes v důsledku odpálení železniční trati na Krymu vykolejilo pět vagonů. Nákladní vlak vykolejil u obce Čistěnkoje v Simferopolské oblasti.

  40; Pentagon: USA pomohly opravit poškozený systém protivzdušné obrany Patriot v Kyjevě. Spojené státy americké poskytly Ukrajině „nějakou pomoc“ při opravě poškozeného systému protivzdušné obrany Patriot.

  41; Americký Kongres předložil návrh zákona o vystoupení z START.

  42; Venezuela oznámila opuštění amerického dolaru. Venezuelský prezident Nicolas Maduro řekl, že republika opustí americký dolar v ekonomických transakcích.

  43; Rusko a Kuba přecházejí na platby v rublech. Rusko koordinuje formát práce ruských bank na Kubě a přechází na vypořádání projektů v rublech, řekl ruský vicepremiér Dmitrij Černyšenko.

  44; Lukašenkův protivník, který uprchl do Litvy, držel hladovku poblíž budovy ministerstva vnitra. Takzvaný demokrat Arťom Jarmak, který uprchl z Běloruska do Litvy, držel hladovku na protest proti politice tamního ministerstva vnitra, informuje dnes 18. května informační portál Delphi.lt.

  45; Pentagon „se přepočítal“ dodávky zbraní do Kyjeva – udělali chybu o 3 miliardy dolarů. Kvůli určité chybě ve výpočtech Pentagon nadhodnotil náklady na vybavení dodané na Ukrajinu asi o 3 miliardy dolarů a nyní kompenzuje tuto částku dodatečnými dodávkami.

  46; Zelenskij navrhl uspořádání „mírového summitu“ o Ukrajině bez Ruska. Žádost zahrnuje uspořádání akce v rámci nadcházejícího setkání lídrů G7 v Hirošimě, uvádí Financial Times s odkazem na zdroj z vedení EU.

  47; Stoltenberg uvítal rozhodnutí předat řízené střely ozbrojeným silám Ukrajiny NATO vítá rozhodnutí dodat Ukrajině řízené střely a zahájení výcviku pilotů ozbrojených sil Ukrajiny na západních letounech, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

  Zdroj: rusnext.ru

 22. Pátek, 19.5.2023:

  I. Rusvesna

  1; PMC „Wagner“ je blízko k převzetí Bachmut, chybí 0,6 km2. km, ale nepřítel stahuje zálohy. V Bachmutu pokračují těžké krvavé bitvy.

  2; V Mariupolu byly pořízeny záběry na silné exploze. Nepřátelské zdroje zveřejňují okamžik výbuchu.

  3; Výbuchy v Mariupolu, stopy raket nad městem. Obyvatelé Mariupolu hlásí útok.

  4; Prigožin řekl, že před zmizením byl zasažen velitel ozbrojených sil Ukrajiny Zalužnyj. Zalužnyj byl v dosahu dělostřelectva Wagner – byla provedena řada „akcí“.

  5; Vučić říká, že byl varován před pokusy o barevnou revoluci v Srbsku. Vučić řekl, že zpravodajské agentury z východu varovaly před pokusy o barevnou revoluci v Srbsku.

  6; Něvský oddíl odrazil nepřátelský útok na křídlo poblíž Arťomovska. Práce průzkumného a palebného okruhu (baterie houfnice D-30 a dron) Něvského oddílu při odrazu útoku Ozbrojených sil Ukrajiny.

  7; USA plánují převést F-16 na Ukrajinu. Spojené státy a spojenci plánují poskytnout F-16 Kyjevu, přičemž letouny nemusí být ze Spojených států poslány přímo na Ukrajinu.

  8; Bitvy o Bachmut: PMC „Wagner“ ničí výškové budovy přeměněné na pevnosti Ozbrojených sil Ukrajiny. Nepřítel zřídil střelnice téměř v každém bytě, na střechách a ve sklepích.

  9; Spojené státy uvalily sankce na ruskou zahraniční zpravodajskou službu. Ministerstvo financí USA zahrnulo ruskou zahraniční zpravodajskou službu do nového balíčku sankcí.

  10; Bitvy o boky Bachmutu: Velitelství s důstojníky brigády Edelweiss bylo zničeno ruskou armádou. První nekrology se objevují po úderu na nepřátelské polní velitelství.

  11; Ministerstvo vnitra Ruska zařadilo prokurátora Mezinárodního trestního soudu Karima Khana na seznam hledaných. Vyplývá to z resortního seznamu hledaných.

  12; 4. brigáda ničí nepřítele u Kremenné údernými drony. Ukrajinští vojáci se nepřestávají snažit dobýt město, které se nachází téměř na hranici LLR a DLR.

  13; Ukrajina chce rozšířit dohodu o obilí, píše Reuters. Kyjev chce do dohody o obilí zahrnout nové přístavy a více zboží.

  14; Na webu Evropské rady se objevilo společné prohlášení zemí G7 k Ukrajině. V Hirošimě byl dnes zahájen summit G7 pod předsednictvím Japonska.

  15; Saúdská Arábie je připravena zprostředkovat řešení konfliktu na Ukrajině. Prohlásil to korunní princ království Mohammed bin Salman Al Saud.

  16; Západ chce rozdělit Rusko na části – Putin. Prezident Ruska vystoupil na zasedání Rady pro mezietnické vztahy.

  17; Britské úřady uvedly, že armáda země používala uranovou munici po „dekády“. Připomeňme, že Londýn koncem dubna poslal Kyjevu pro tanky Challenger 2 pancéřové granáty s ochuzeným uranem.

  18; Útoky na LLR budou pokračovat až do konce nepřátelských akcí, řekl šéf Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny. „Výbuchy byly, jsou a budou,“ vyhrožuje Danilov Lugansku a dalším městům a vesnicím Republiky.

  19; Tisíce obranných objektů poblíž hranic Ruské federace jsou plně vybaveny, byl zvýšen výkon pro potřeby Severního vojenského okruhu, říká Mišustin. Včasné uvolnění potřebných produktů závisí nejen na dosažení cílů NMD, ale také na životech a zdraví tisíců vojáků.

  20; Ruská armáda zahájila masivní údery proti nepřátelským cílům: Byla zasažena místa nasazení, výcviková střediska a sklady ozbrojených sil Ukrajiny. V důsledku úderů bylo narušeno zásobování, výcvik a formování záloh ukrajinských jednotek.

  21; Ruská armáda kryje boky u Bachmutu, hlásí Ministerstvo obrany. V této oblasti letectvo provedlo pět bojových letů denně, dělostřelectvo skupiny „Jih“ absolvovalo 68 palebných misí.

  22; Radioaktivní mrak zamířil do západní Evropy, říká Patrušev. V Polsku byl zaznamenán nárůst radiace, říká tajemník Rady bezpečnosti Ruské federace.

  23; Zelenskij odletěl do Saúdské Arábie. Ukrajinský prezident preferuje trávit co nejvíce času mimo vlast.

  24; Výsledek úderu kamikadze dronu Lancet na britský systém protivzdušné obrany Stormer HVM. Odpalovací zařízení a střely byly zasaženy výbuchem a šrapnelem.

  25; Při pokusu prorazit bok Bachmutu byl zlikvidován nejlepší střelec ukrajinských speciálních sil. „Yuhim“ byl nejlepší střelec z neonacistických speciálních jednotek „Da Vinci Wolves“.

  26; Ozbrojené síly Ukrajiny zasadily novou ránu oblasti Kursk. Ruská armáda opětuje palbu na pozice ukrajinských ozbrojenců.

  27; PMC „Wagner“ obsadil opevněnou oblast „Domino“ a vyřadil ozbrojené síly Ukrajiny z posledního místa v Bachmutu. Ukrajinští vojenští analytici označují postavení Ozbrojených sil Ukrajiny ve městě za kritické.

  28; Šojgu dorazil na frontové velitelské stanoviště směrem na Záporoží. Ministr obrany si prohlédl předsunuté velitelské stanoviště jedné z formací skupiny vojsk Vostok.

  29; Na Ukrajině zahynul český žoldák. Tvářil se jako „zdravotnický dobrovolník“, ale na fotografii pózoval při vykládání s automatickými zásobníky.

  30; Ukrajina může zaplatit „strašnou cenu“ za protiofenzívu. Uvedl to ukrajinský velvyslanec v Británii Vadym Pristajko.

  31; Bitvy u Bělogorovky: Ruská armáda vypaluje pozice Ozbrojených sil Ukrajiny. Dělostřelectvo 88. brigády Jižního vojenského okruhu střílí zápalnou municí a vysoce výbušnými tříštivými granáty.

  32; Rusko změnilo hlavní cíle raketových útoků na Ukrajinu, mluvčí Vzdušných sil ozbrojených sil Ukrajiny. Ozbrojené síly RF používají kombinaci různých metod ničení za účelem rozptýlení pozornosti ukrajinské protivzdušné obrany.

  33; Americká vojenská letadla dopraví Zelenského do Japonska, píše Bloomberg. Summit G7 byl zahájen dnes v Hirošimě a potrvá do neděle.

  34; Noční úder na centrum Doněcku: následky. Zraněna žena narozená v roce 1966

  35; Nepřítel se pokusil v noci zaútočit na Krym. Šéf Krymu Sergej Aksjonov řekl, že síly protivzdušné obrany sestřelily 4 drony.

  36; Noční úder na Krivoj Rog. Šéf kraje hlásí, že utrpěl jistý „soukromý průmyslový podnik“.

  37; Americký Patriot ztratil 32 raket při pokusu sestřelit ruský hypersonický „Kinžal“. Píše o tom Military Watch Magazine.

  38; V Bachmutu byl zabit ukrajinský wahhábista, bojovník z praporu Sheikh Mansur. Ukrajinec se stal stoupencem radikální islamistické ideologie.

  39; Japonský dobrovolník šokovaný ukrajinskou realitou. Ukrajina v Tik-Toku a skutečná Ukrajina jsou odlišné jako nebe a dudy.

  40; Nepřítel nezastaví útoky na boky u Bachmutu, letadla a „Solncepjok“ pomáhají odrazit ofenzívu ozbrojených sil Ukrajiny. Rotní taktická skupina Ozbrojených sil Ukrajiny zaútočila ve směru Soledar-Arťomovsk.

  41; Ve Spojených státech řekli, jak dlouho Ukrajina ještě vydrží. Na Ukrajině se pouze mluví o nadcházejícím „vítězství“.

  42; Ukrajinské ozbrojené síly se snaží prorazit křídla Bachmutu, aby ohrozily ruské síly ve městě, říká šéf DLR. Do města se přesouvá 1. armádní sbor DLR.

  43; USA předpovídají zmrazení ukrajinského konfliktu na desetiletí, píše Politico. „Toto je scénář, který se může z dlouhodobého hlediska ukázat jako nejrealističtější.“

  44; Putin zhatil Zelenského plány využívat západní protivzdušné raketové systémy Patriot jedinou ranou, píše čínský zdroj Sohu. Tento incident měl velmi velký dopad na Rusko a Ukrajinu.

  45; Angličtina je mrtvý jazyk, říká Volodin. „Učme se naše národní jazyky, jazyky mezietnické komunikace, čínštinu.“

  46; „Další psychóza“: Státní duma komentovala vyjádření poradce Zelenského kanceláře. „Takové prohlášení je další psychózou a šílenstvím Zelenského zločineckého týmu.“

  47; NATO se připravuje na válku s Ruskem. Dokument může být schválen na nadcházejícím summitu NATO ve Vilniusu.

  48; Británie vyhlásila embargo na ruské diamanty, měď, hliník a nikl. Sankce zahrnují také zmrazení trhu s diamanty ve výši 4 miliard dolarů.

  49; Rusko nesmí na Ukrajině vyhrát, říká francouzský stálý zástupce v OSN. Francie se vedle jiných zemí NATO podílela na bombardování Jugoslávie v roce 1999.

  50; V Bachmutu je tvrdá bitva kvůli ztrátě boků a výšin. Nepřítel stahuje libovolný počet sil, aby čelil postupujícím ruským bojovníkům.

  51; Prigožin: Nejtěžší bitvy probíhají o nedobytnou pevnost ukrajinských ozbrojených sil v Bachmutu. Šéf PMC promluvil o situaci a obrátil se na blogery běžící před lokomotivou.

  52; Boje v Bachmutu očima zahraničních žoldáků. Ozbrojenci zoufale křičí něco anglicky a spěchají přes hořící město.

  53; USA tvrdí, že mohou naučit ukrajinské piloty létat s F-16 za čtyři měsíce. USA mohou naučit ukrajinské piloty létat s F-16 za čtyři měsíce místo 18.

  54; Mobilizovaní stíhači zničili muniční sklad ozbrojených sil Ukrajiny. V Charkovské oblasti průzkumníci odhalili nepřátelské polní skladiště.

  55; Velká skupina ozbrojenců Ozbrojených sil Ukrajiny byla zničena silným úderem v Bachmutu. Kvadrokoptéra natočila velkolepé záběry zasažení nepřátelské jednotky v soukromém sektoru na západě Bachmutu.

  56; Poškozený Patriot byl opraven na Ukrajině, tvrdí Pentagon. Zástupce vojenského oddělení dodal, že Spojené státy poskytly Kyjevu „nějakou pomoc“ při opravě systému protivzdušné obrany.

  Zdroj: rusvesna.su

  1. Nejspíš chce ukázat, jak je moderní, svěží, mladistvý, akční a jakej je to chlapák ve formě – prostě dokonalý adept na „ikonu“ (a kult osobnosti), do kteréžto role ho směřují jeho imidžmejkři…

   … a jaký je to obrovský rozdíl oproti unavenému a nemocnému Starému Jezevci na kolečkovém křesle.

   Prostě – Masaryk jezdil na koni, Manekýn 107 jezdí na motorce.

 23. Čtvrtek, 18.5.2023:

  II. Rusnext

  1; Venezuela oznámila opuštění amerického dolaru. Venezuelský prezident Nicolas Maduro řekl, že republika opustí americký dolar v ekonomických transakcích.

  2; Rusko a Kuba přecházejí na platby v rublech. Rusko koordinuje formát práce ruských bank na Kubě a přechází na vypořádání projektů v rublech, řekl ruský vicepremiér Dmitrij Černyšenko.

  3; Lukašenkův protivník, který uprchl do Litvy, držel hladovku poblíž budovy ministerstva vnitra. Takzvaný demokrat Arťom Jarmak, který uprchl z Běloruska do Litvy, držel hladovku na protest proti politice tamního ministerstva vnitra, informuje dnes 18. května informační portál Delphi.lt.

  4; Pentagon „počítal“ dodávky zbraní do Kyjeva – udělali chybu o 3 miliardy dolarů. Kvůli určité chybě ve výpočtech Pentagon nadhodnotil náklady na vybavení dodané na Ukrajinu asi o 3 miliardy dolarů a nyní kompenzuje tuto částku dodatečnými dodávkami.

  5; Zelenskij navrhl uspořádání „mírového summitu“ o Ukrajině bez Ruska. Žádost zahrnuje uspořádání akce v rámci nadcházejícího setkání lídrů G7 v Hirošimě, uvádí Financial Times s odkazem na zdroj z vedení EU.

  6; Stoltenberg uvítal rozhodnutí předat řízené střely ozbrojeným silám Ukrajiny. NATO vítá rozhodnutí dodat Ukrajině řízené střely a zahájení výcviku pilotů ozbrojených sil Ukrajiny na západních letadlech, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

  7; V oblasti Belgorod zahynuli 2 lidé při ostřelování ze strany ozbrojených sil Ukrajiny. Před několika hodinami Gladkov oznámil, že obec Dronovka, městská část Grajvoronskij, se ocitla pod palbou.

  8; Vojáci 96. operačního pluku SKO VNG Ruské federace odešli z Čečenska do zóny SVO. Oznámil to šéf Čečenska Ramzan Kadyrov.

  9; Britský ministr obrany potvrdil, že ukrajinské ozbrojené síly odpálily rakety Storm Shadow. Úřadující šéf Luganské lidové republiky Leonid Pasechnik 12. května řekl, že ozbrojené síly Ukrajiny střílely na Leninský okres v Lugansku.

  10; Británie oznámila převod všech slíbených obrněných vozidel ozbrojeným silám Ukrajiny. Na Ukrajinu bylo dodáno více než 300 obrněných vozidel, která Spojené království slíbilo předat ozbrojeným silám Ukrajiny, uvedl náměstek ministra obrany Království James Hippie.

  11; Rusko zvýšilo zemědělský export na 41,6 miliardy dolarů.

  12; Ruské ministerstvo zahraničí: Moskva pracuje na zrušení víz s islámskými zeměmi. Ve čtvrtek 18. května to oznámil náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov.

  13; Vrchní velitel námořnictva poblahopřál baltským námořníkům k 320. výročí flotily Blahopřání bylo zasláno telegramem Baltské flotile.

  14; Vladimir Putin: Čína má zájem o nákup sójových bobů z Ruska. V Číně jsou vstřícní k ruským producentům a jsou připraveni nakupovat velké množství sójových bobů, proto je potřeba tuto oblast rozvíjet.

  15; Ministerstvo obrany hlásí: Ozbrojené síly RF zničily velké sklady zbraní a rezervy ozbrojených sil Ukrajiny. Útoky byly prováděny vysoce přesnými námořními a vzdušnými zbraněmi s dlouhým dosahem.

  16; Na Krymu bylo oznámeno, že důvodem vykolejení vozů u Simferopolu byl výbuch.

  17; V Rusku bylo navrženo při převodu peněz uvést údaje o pasu příjemce. Rosfinmonitoring navrhl zadat číslo pasu nebo DIČ příjemce peněžních převodů.

  18; Země G7 se nemohou shodnout na čínské rétorice. „Velká sedmička“ (G7) a Evropská unie se nemohou dohodnout na tom, jaká rétorika vůči Číně by se měla používat v oficiálních prohlášeních, píší 18. května Financial Times.

  19; Bělorusko je připraveno stáhnout svou žádost o členství v Radě Evropy. Bělorusko může stáhnout svou žádost o členství v Radě Evropy. Ve čtvrtek 18. května to oznámil tiskový tajemník Ministerstva zahraničních věcí republiky Anatolij Glaz.

  20; Ministerstvo energetiky Ukrajiny oznámilo poškození zařízení energetické infrastruktury. Ministerstvo energetiky Ukrajiny oznámilo poškození zařízení energetické infrastruktury.

  21; Po útoku ukrajinského dronu byli zraněni dva obyvatelé Kurské oblasti. V Kurské oblasti shodil dron Ozbrojených sil Ukrajiny výbušninu na sportovně-rekreační areál.

  22; 4 děti z letecké havárie nalezeny živé v kolumbijské džungli o 16 dní později. V Kolumbii byly v džungli departementu Caqueta nalezeny čtyři živé děti, které letěly na havarovaném letadle Cessna 206. Strávily 16 dní v lese, uvedl na Twitteru prezident Gustavo Petro.

  23; V Kyjevě řekli, že urovnání konfliktu na Ukrajině je nemožné bez Číny. Proces řešení konfliktu na Ukrajině se neobejde bez Číny, vzhledem k jejímu postavení ve světě.

  24; Japonsko zvýšilo vývoz aut do Ruska o 77 %. Vývoz aut z Japonska do Ruska se v dubnu 2023 zvýšil o 77 % ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku, vyplývá ze statistik zveřejněných tamním ministerstvem financí.

  25; MOV vyzval k účasti sportovců všech zemí na olympijských hrách. Prezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach řekl, že chce na olympijských hrách vidět zástupce všech národních výborů, které jsou členy organizace.

  26; Odvetné údery – Ruské ozbrojené síly způsobují škody na vojenských zařízeních po celé Ukrajině. Blíže k ránu fungovaly na celém území Ukrajiny náletové sirény.

  27; Ruské ozbrojené síly zničily sklad ozbrojených sil Ukrajiny s municí v kupjanském směru. Řekl to vedoucí tiskového střediska seskupení ozbrojených sil RF „Západ“ Sergej Zybinskij.

  28; USA nedovolují ukrajinským pilotům cvičit na evropských F-16.

  29; Bílý dům: Biden se nebude omlouvat za atomové bomby v Japonsku. Americký prezident Joe Biden se nebude omlouvat za atomové bombové útoky na japonská města Hirošima a Nagasaki. Oznámil to dnes, 17. května, Jake Sullivan, poradce amerického vůdce pro národní bezpečnost.

  30; Sedm evropských zemí se dohodlo na posílení celní kontroly s Ruskem. Kontrolu na hranicích s Ruskem posílí celní orgány Lotyšska, Litvy, Norska, Polska, Finska, Švédska a Estonska.

  31; Porazit patriota – silná negativní reklama. Ozbrojené síly Ukrajiny lžou, že americký systém protivzdušné obrany Patriot zůstal po zásahu ruskou raketou funkční, řekl Volodymyr Olejnik, bývalý dlouholetý poslanec Nejvyšší rady Ukrajiny.

  32; Státní duma Ruska zváží návrh zákona o volbách za výjimečného stavu. Státní duma projedná 18. května ve třetím, posledním čtení dva návrhy zákonů, které stanoví postup pro konání voleb za stanného práva.

  33; Itálie vyslala k pobřeží Polska raketový torpédoborec. Itálie vysílá k pobřeží Polska raketový torpédoborec, aby posílil protiletadlovou a protiraketovou obranu pobřeží, uvádí ministerstvo národní obrany Polska.

  34; Podezřelá z únosu Pašinjanova syna hospitalizována v Jerevanu. Matka vojáka, který zemřel v Karabachu, Gayane Hakobyan, který byl zadržen kvůli podezření z únosu syna arménského premiéra Nikola Pašinjana Asota, byla hospitalizována, uvedl její právník.

  35; New York Times: Evropské země čekají na americké povolení k převodu F-16 na Ukrajinu. Několik evropských zemí je připraveno převézt své stíhačky F-16 americké výroby na Ukrajinu, ale americké úřady, které musí dodávku schválit, nedovolují ukrajinské armádě ani trénovat na těchto letounech.

  36; CNN: Bílý dům plánuje návštěvy nejvyšších představitelů v Číně. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zvažuje v nadcházejících měsících uspořádat sérii návštěv vysokých úředníků v Pekingu jako součást snah o opětovné navázání spojení s Čínou…

  37; Washington nepovoluje ukrajinským pilotům trénovat na evropských F-16. Americké úřady neumožňují ukrajinským pilotům podstoupit bojový výcvik na stíhačkách F-16 z evropských zemí.

  38; Ruská armáda provádí přesné údery na strategicky důležitá zařízení ozbrojených sil Ukrajiny v Oděské oblasti.

  39; Generální konzulát Ruské federace v Phuketu informoval o stavu Rusů zraněných při nehodě člunu.

  40; Errol Musk: Ukrajinu řídí stand-up komik a USA jsou banda idiotů. Politik Errol Musk, otec světoznámého amerického podnikatele Elona Muska, ostře kritizoval vedení Ukrajiny i samotných Spojených států. Jeho prohlášení cituje televizní kanál United States Today.

  41; Strategické zásoby ropy v USA klesají na úroveň roku 1983. Strategické zásoby ropy v USA nadále klesají. A klesly na nejnižší úroveň za téměř 40 let. Washington s doplňováním zásob nijak nespěchá.

  42; 19FortyFive: Rusko zasáhlo ozbrojené síly Ukrajiny hackováním systémů HIMARS. Ruské ozbrojené síly úspěšně blokují americké rakety HIMARS pomocí elektronických rušiček, napsal 17. května sloupkař 19Fortyfive Maxim Skripčenko.

  43; V DLR se počet obětí v důsledku ostřelování ozbrojených sil Ukrajiny zvýšil na pět. V důsledku ostřelování Doněcké lidové republiky Ozbrojenými silami Ukrajiny se počet obětí zvýšil na pět, 23 lidí bylo zraněno.

  44; Ministerstvo obrany oznámilo zničení divize systému protivzdušné obrany Patriot v Kyjevě. V Kyjevě byl v důsledku ruského raketového úderu z pondělí na úterý zničen prapor protiletadlových raketových systémů Patriot (SAM) vyrobených Spojenými státy. Ve středu 17. května to oznámilo ministerstvo obrany.

  45; Pařížský soud poslal bývalého francouzského prezidenta Sarkozyho na rok do vězení Pařížský odvolací soud odsoudil Nicolase Sarkozyho k ročnímu vězení v „případu odposlechů“. Exprezident Francie si svůj mandát odsedí doma s elektronickým náramkem.

  Zdroj: rusnext.ru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *