26 května, 2024

Tribuna

Volná diskuse na jakékoli téma


4 534 thoughts on “Tribuna

 1. Čtvrtek, 18.5.2023:

  I. Rusvesna

  1; Ruští vojáci poblíž Bachmutu opravdu potřebují naši pomoc, aby odrazili nepřátelskou ofenzívu. Oslovili nás vojáci z brigád nasazených k odražení nepřátelské ofenzívy na křídlech Arťomovska (Bachmut).

  2; PMC „Wagner“ zcela obsadil oblast „Domino“ a pokračuje v útoku na Bachmut. Bojovníci PMC „Wagner“ zcela ovládli opevněnou oblast „Domino“.

  3; Bitvy o křídla u Bachmutu: Něvský oddíl udeřil na velitelství ozbrojených sil Ukrajiny. Dělostřelectvo Něvského oddílu zasáhlo nepřátelské velitelství poblíž Zalizňanského.

  4; PMC „Wagner“ postoupil o 400 m, křídla se nadále drolí pod údery nepřítele. Nepřítel se drží každého domu, každého vchodu, každého zahradního pozemku.

  5; Na křídle Ozbrojené síly Ukrajiny postupují, několik našich pozic bylo ztraceno, posily přicházejí, aby zastavily nepřítele. Na severu Bachmutu, po malém úspěchu v oblasti vesnice Sacco a Vanzetti, během útoků ozbrojených sil Ukrajiny, již nemohli dosáhnout úspěchu.

  6; Nepřítel se pokouší o protiútok u Doněcku: Bojovníci DLR bojují u Spartaku. Vojáci 1. doněckého armádního sboru monitorují činnost nepřítele.

  7; Blinken byl v Kongresu požádán, aby jasně vyjasnil úkoly Spojených států na Ukrajině. Americký kongres požadoval, aby Blinken jasně objasnil cíle a cíle pomoci Ukrajině.

  8; „Lancet-3“ „Odvážných“ masivně ničí americkou a polskou techniku na frontě u Svatova-Kremenné. Všechny vojenské jednotky NATO byly úspěšně zlikvidovány.

  9; Ofenziva Ozbrojených sil Ukrajiny u Bachmutu: Ukrajinci si po setkání s 200. brigádou odnesli hromadu jejich mrtvol. Ozbrojené síly Ukrajiny utrpěly těžké ztráty v boji s 200. brigádou ozbrojených sil RF.

  10; EU neplánuje uvalit sankce na ruskou jadernou energii, hlásí CNN. Do 11. balíčku sankcí EU vůči Ruské federaci se neplánují zahrnout sankce proti státní korporaci Rosatom.

  11; NATO poprvé od studené války vyvíjí obranný plán pro případ války s Ruskem, píše Reuters. Šéf Vojenského výboru NATO Rob Bauer řekl, že „každý okamžik může nastat konflikt“.

  12; Poradce šéfa Zelenského kanceláře vyhrožuje Rusku genocidou. „Ukrajina tě nenávidí.“ Ano, budeme vás pronásledovat. Kdykoli a kdekoli.“

  13; Peklo pro ozbrojené síly Ukrajiny: 114 brigáda upálila nepřítele u Avdějevky. Dělostřelci útočí na identifikované pozice nepřítele pomocí zápalných granátů pro MLRS.

  14; Rusko v nejbližších dnech či dokonce hodinách dokončí osvobození Bachmutu, píše Bild. Město je již z 99 % pod kontrolou ruské armády.

  15; Panika z „výbuchů“ v Sevastopolu je rozptýlena nepřátelskými kanály. Gubernátor Razvožajev informaci komentoval.

  16; Čínské drony „odmítají“ zaútočit na vlast. Drony vyrobené v ČLR se přibližují k čínským hranicím a některé drony jsou vybaveny sebedestruktivním mechanismem.

  17; Akce NATO vedou ke globálnímu konfliktu, říká Lukašenko. „Co má SVO společného se vstupem Finska do NATO? Absolutně nic. Čekání na okamžik. Rozhodli jsme se, že ta chvíle nastala.“

  18; U Bachmutu zlikvidovala ruská armáda mistry Ukrajiny v hokeji. V minulosti titulovaní sportovci zvolili cestu trestajících – a zaplatili za to.

  19; Ruská armáda ničí pozice nepřítele, Ozbrojené síly Ukrajiny ztratily stovky zabitých ozbrojenců. Stíhací letoun ruských leteckých sil sestřelil u Slavjanska letoun Su-24 ukrajinského letectva.

  20; Na nepřátelské sklady zbraní a zálohy byly zasazeny masivní údery. Skupinové údery byly prováděny dálkovými námořními a vzdušnými zbraněmi. Všechny vytipované objekty jsou zasaženy.

  21; Záběry z ukrajinského dronu: Ukrajinská opevněná oblast v Bachmutu je bombardována tunami granátů. Ozbrojenci si stěžují, že všechny řeči o „nedostatku munice“ na ruské straně nejsou pravdivé.

  22; Tulské výsadkové síly bojují na křídlech Bachmutu. Dělostřelci z Tulské výsadkové formace poskytují palebnou podporu jednotkám držícím boky útočných oddílů.

  23; Bitvy u Belogorovky: Ruská armáda ničí nepřátelské pozice. Lesní pás se díky četným zásahům proměnila ve spálené pole s úlomky stromů.

  24; Během útoku na Bachmut byla vyčištěna opevněná oblast „Hnízdo“, nepřítel útočí na křídlo, dochází ke ztrátě pozic. Situace v Bachmutském směru k 18. květnu.

  25; Nepřítel postupuje u Bachmutu: Prigožin oznámil ztrátu nových území a ohrožení křídel. Armádní jednotky se stáhly až 570 metrů od svých pozic na severu Bachmutu v oblasti obcí Sacco a Vanzetti, říká šéf PMC.

  26; Šojgu prověřil výcvik smluvních vojáků na cvičištích Západního vojenského okruhu. Na cvičištích Západního vojenského okruhu je prováděna bojová koordinace smluvních vojáků v rámci čet a čet.

  27; Polské úřady se obávají „zmrazeného konfliktu“ na Ukrajině. Zmrazení konfliktu na Ukrajině a následné epizody jeho „rozmrazování“ jsou v rozporu se zájmy Evropanů, říkají ve Varšavě.

  28; Rakouské úřady řekly, proč Zelenského letadlo nechalo bez doprovodu stíhaček. Všimněte si, že Zelenského přivezlo do Německa německé letectvo.

  29; USA nepovolují ukrajinským pilotům trénovat na evropských F-16 – NYT. Bez příslušného souhlasu Washingtonu bude výcvik pilotů Ozbrojených sil Ukrajiny omezen na teoretické hodiny.

  30; Šéf britského námořnictva se bojí „neviditelných“ ruských ponorek . Londýn je znepokojen zejména nenápadností ponorek třídy Kilo, které jsou vyzbrojeny řízenými střelami Kalibr.

  31; Mluvčí Vzdušných sil ozbrojených sil Ukrajiny vysvětlil, proč je Kyjev chráněn na úkor jiných měst. Ukrajinské regiony reptají, že nejsou vybaveny systémy protivzdušné obrany v patřičném množství.

  32; FSB vyšetřuje podkopání železničních tratí na Krymu, říká Aksjonov. Připomeňme, že pohyb elektrických vlaků na scéně Simferopol – Sevastopol je v současné době pozastaven.

  33; Odpalování kolejí: Krymská železnice hlásí „zásah neoprávněných osob“. Na místě pracují specialisté, byly vyslány záchranné vlaky.

  34; Příštích 5 měsíců bude rozhodujících pro Ukrajinu a poslední šance pro Kyjev, píší Financial Times. Na podzim začnou státy vyvíjet tlak na Kyjev, aby přistoupil k jednání, tvrdí deník.

  35; Odpalování železničních tratí na Krymu – podrobnosti. Pohyb elektrických vlaků na etapě Simferopol – Sevastopol je pozastaven.

  36; Ozbrojené síly Ukrajiny zaútočily na Kursk drony s kamikadze. Informoval o tom vedoucí regionu Roman Starovojt.

  37; Nová sabotáž na železnici: tentokrát v Kazani. Kvůli mimořádné události bylo zadrženo pět nákladních vlaků.

  38; Ve Spojených státech zmínili hlavní znamení začátku protiofenzívy ozbrojených sil Ukrajiny. „Protiútok“ musí být vypočítán podle nepřímých znaků, a ne podle průlomů na frontě.

  39; Oděsa: Průmyslové zařízení zničené raketovým útokem. Informovalo o tom operační velení ozbrojených sil Ukrajiny „Jih“.

  40; USA brání ukrajinským pilotům ve výcviku na evropských F-16 – New York Times. Stíhačky F-16 chtějí na Ukrajině ještě více než západní protivzdušnou obranu.

  41; „Iron Dome“ na Ukrajině nebude fungovat, píše Jerusalem Post. Ukrajina dostala špatné zprávy o západním systému protiraketové obrany.

  42; Terorista Budanov pomlouval „Kinžal“ z Ruska, říká Mironov. Mironov připomněl svůj návrh dát SVO status protiteroristické.

  43; Bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger označil USA a Čínu za největší hrozby pro svět. „Největší hrozbou pro svět jsou nyní USA a Čína.“

  44; Silné výbuchy a palba v Kyjevě – rakety útočí na cíle. V hlavním městě jsou pozorovány první požáry a sloupy kouře po explozích

  45; Minsk: „Neexistuje nic takového jako příliš mnoho bezpečnosti“. Bělorusko je připraveno plně se zapojit do činnosti organizace CSTO (ODKB).

  46; Na Ukrajinu je uvalena masivní kombinovaný úder: poplach v celé zemi. První výbuchy v Poltavské a Vinnické oblasti.

  47; Kissinger označil důvod přijetí Ukrajiny do NATO. Ukrajina je aktivně vyzbrojována Evropou.

  48; Lavrov řekl, k čemu vedly ambice Západu. Ministr zahraničí označil cestu, kterou zvolil kolektivní Západ, za slepou uličku.

  49; Na Kypru zabránili vraždě ruského novináře. Úřady dostaly informaci o politicky motivované objednávce vraždy.

  50; Estonský premiér prosí společnosti, aby se bránily „šedému obchodu“ s Ruskem. Estonské firmy jsou ochotny dodávat Rusku „sankce“ okružním způsobem.

  51; Jak naši porazili ukrajinskou armádu u Bachmutu. Ozbrojenci vylezli ze suterénu a ruská armáda je okamžitě přivítala palbou.

  52; Munice „Wagner“ doplněna: Věci se daly do pohybu. Vojenský velitel Alexander Sladkov informoval o situaci v Bachmutu a jeho okolí.

  53; Americký Senát navrhl způsob, jak narušit sbližování mezi Ruskem a Íránem. Spojené státy v nejbližších dnech oznámí nové sankce proti účastníkům vojensko-technické spolupráce mezi Ruskem a Íránem.

  54; Velká skupina raketových nosičů ruských leteckých sil letí směrem k nepříteli. Odpalovací linky raket budou mezi 03:00 a 03:30.

  55; Raketový útok na cíle v Charkově. Ruské jednotky zaútočily na cíle v Charkově.

  56; Ruské strategické letectvo vzlétlo ze vzdálených základen k útoku na Ukrajinu. Ukrajinské zdroje nyní informují o vzletu letecké skupiny Tu-95ms z letiště Oleňa.

  57; Zrádce-nacista z Ruska zlikvidován u Bachmutu. Byl zlikvidován ozbrojenec „Jižního“ oddělení UDA (Ukrajinská dobrovolnická armáda) z Volgogradské oblasti. Bojoval v rámci 28. motorizované brigády ozbrojených sil Ukrajiny.

  58; PMC „Wagner“ postoupil o 260 m: v blízké budoucnosti bude dobyt Bachmut. „Dnes jednotky Wagner PMC postoupily až o 260 metrů a zabraly plochu 180 000 metrů čtverečních.“

  59; Na nepřátelské vojenské logistické centrum poblíž Oděsy byl zahájen raketový útok: zahřmělo několik explozí. Dva dopad na cíle v Krasnoselce, což je železniční uzel.

  60; Krvavé selhání nacistického útoku „Azov“ u Bachmutu – podrobnosti. Objevila se geolokace: Bitva byla na křídle Bachmutu, v oblasti kanálu západně od Kleščejevky, kde nepřítel postupoval.

  61; Podle potvrzených údajů „Kinžal zničil 5 zařízení PATRIOT v Kyjevě, hlásí Ruské ministerstvo obrany. Ruské ministerstvo obrany učinilo nové prohlášení o úderu na nepřátelský systém protiraketové obrany PATRIOT.

  62; Během útoku na Bachmut byla vyčištěna opevněná oblast „Hnízdo“, nepřítel útočí na křídlo, dochází ke ztrátě pozic. Silná opevněná obranná oblast Ozbrojených sil Ukrajiny „Gnězdo“ byla zcela vyčištěna silami PMC „Wagner“.

  Zdroj: rusvesna.su

 2. Středa, 17.5.2023:

  II. Rusnext

  1; CNN nově tvrdí, že systém protivzdušné obrany Patriot v Kyjevě byl po ruském raketovém útoku téměř nepoškozen. V důsledku útoku hypersonickou střelou „Kinžal“ utrpěl protiletadlový raketový systém Patriot (SAM) v Kyjevě „minimální“ poškození.

  2; Ministerstvo vnitra zapsalo na seznam hledaných spolupachatelů vraždy vojenského dopisovatele Tatarského. Na seznam hledaných byl zapsán občan Ukrajiny, člen ukrajinské sabotážní a teroristické skupiny Jurij Denisov, který je spolupachatelem vraždy vojenského novináře Vladlena Tatarského (vlastním jménem Maxim Fomin).

  3; V Rusku začne pro podzimní brannou povinnost fungovat rejstřík osob s brannou povinností, oznamuje ministerstvo digitalizace. V Rusku začne od podzimního povolávacího rozkazu fungovat rejstřík osob povinných za vojenskou službou, oznámil to ve středu 17. května šéf ministerstva pro digitální rozvoj Maksut Šadajev.

  4; Ministři zahraničí Ruska a Běloruska podepsali prohlášení o prioritách zahraniční politiky. Ministři zahraničí Ruské federace a Běloruska Sergej Lavrov a Sergej Alejnik po jednání podepsali prohlášení o prioritách zahraniční politiky obou zemí. Ve středu 17. května informuje agentura TASS.

  5; Média: Rusko pomůže Srí Lance postavit první jadernou elektrárnu. První jaderná elektrárna s ruskou technickou podporou by mohla být postavena na Srí Lance do roku 2032, informovala 17. května Ada Derana.

  6; Při srážce člunu s věží na Phuketu bylo zraněno 21 Rusů. Přibližně 30 zahraničních turistů, včetně 21 občanů Ruské federace, bylo zraněno při nehodě člunu poblíž ostrova Phuket v Thajsku, informuje informační centrum místní správy.

  7; Erdogan hovořil o prodloužení „dohody o obilí“ o 60 dní. Ruské ministerstvo zahraničí potvrdilo prodloužení dohody o obilí Oficiální Moskva potvrdila prodloužení černomořské iniciativy.

  8; Rusko od května dosáhlo slibovaného snížení těžby ropy o 500 000 barelů denně. Ve středu 17. května to oznámil vicepremiér Alexandr Novak.

  9; Kazachstán a Čína podepsaly dohodu o bezvízovém styku. Úřady Kazachstánu a Číny uzavřely mezivládní dohodu o vzájemném osvobození občanů obou zemí od vízové povinnosti pro turistické a služební cesty.

  10; Prezident schválil strategii pro komplexní bezpečnost dětí v Rusku. Ruský prezident Vladimir Putin schválil strategii pro komplexní bezpečnost dětí v Ruské federaci na období do roku 2030. Odpovídající dekret hlavy státu byl zveřejněn ve středu 17. května na oficiálním online portálu právních informací.

  11; Shrnutí MO: složitá situace u Krasného a Bogdanovky v DLR. Nejobtížnější situace se vyvinula u osad Krasnoje a Bogdanovka (DLR).

  12; Téměř ve všech regionech Ruska začala sezóna požárů.

  13; Prezident pověřil vytvořením koncepce rozvoje automobilové turistiky v Rusku. Místopředseda vlády Ruské federace na setkání Putina a členů vlády představil myšlenku vypracování federální koncepce rozvoje automobilové turistiky v zemi.

  14; V Rusku začala výroba nové letecké rakety „Broněbojščik“. Ve středu 17. května to řekl zástupce generálního ředitele koncernu Techmaš Alexandr Kočkin.

  15; Vladimir Putin udělil 50. samohybnému dělostřeleckému pluku čestný název „gardy“. Jméno bylo dáno pro masové hrdinství a odvahu, statečnost a odvahu, kterou prokázal personál pluku.

  16; Při ostřelování Kujbyševského okresu v Doněcku zemřeli tři lidé. Podle předběžných údajů byli v doněckém okrese Kujbyševskij v důsledku ostřelování ozbrojenými silami Ukrajiny zabiti tři civilisté.

  17; Ekonomický potenciál Ruska a Íránu není plně využit. Moskva a Teherán musí vyvinout nezbytné úsilí k realizaci všech projektů. Oznámil to íránský prezident.

  18; Polsko předalo téměř všechny své stíhačky MiG-29 ozbrojeným silám Ukrajiny. Oznámil to ve středu 17. května polský prezident Andrzej Duda během tiskové konference v Reykjavíku.

  19; Vedoucí FAS: paralelní dovoz by měl být rozšířen na všechny kategorie. Tento názor vyjádřil ve středu 17. května šéf Federální antimonopolní služby (FAS) Ruska Maxim Šaskolskij.

  20; Trosky dronu byly nalezeny v lese v oblasti Kaluga.

  21; Putin: Ruské ozbrojené síly během SVO bojují s přímými stoupenci nacismu. Uvádí to telegram zveřejněný 17. května na webu Kremlu na počest Dne spásy a osvobození.

  22; Americký novinář Hersh řekl, že skupina zemí vyzývá Zelenského, aby konflikt ukončil. Řada států EU v čele s Polskem tajně vyzývá ukrajinského vůdce Volodymyra Zelenského, aby konflikt zastavil, a to i za cenu vlastní rezignace.

  23; Bývalý francouzský prezident Sarkozy odsouzen do vězení. Odvolací soud v Paříži odsoudil bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho ke třem letům vězení, z toho dva na podmínku v „případě odposlechů“. Oznámila to ve středu 17. května agentura AFP.

  24; Liz Truss vyzvala k ekonomické verzi NATO, která by zadržovala Čínu. Bývalá britská premiérka Liz Truss navrhla vytvořit ekonomickou verzi bloku NATO, která by čelila Číně.

  25; Rusko je otevřené pro diplomacii na Ukrajině, říká Lavrov. Moskva zůstává otevřená diplomacii v ukrajinské otázce, ale návrhy musí být vážné. Rusko zatím takové kroky ze strany západních kolegů nevidí, řekl ve středu 17. května ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

  26; Ve Finsku byl plot na hranici s Ruskem přirovnáván k plotu pro dětské hřiště. Testovací úsek plotu na hranici s Ruskem připomíná plot na hřišti, řekl 16. května listu Ilta-Sanomat Jussi Laine, profesor z University of Eastern Finland.

  27; Státní duma navrhla umožnit bezplatné vzdělávání na univerzitách pro manželky účastníků SVO. Státní duma Ruské federace navrhuje zajistit bezplatné vzdělání na univerzitách pro manžele účastníků speciální vojenské operace. Náměstek Ivan Sucharev se s takovou iniciativou obrátil na ministra vědy a vysokého školství Valerije Falkova.

  28; Cena benzinu AI-95 na burze aktualizovala rekord pro rok 2021. Na St. Petersburg International Commodity and Raw Materials Exchange (SPIMEX) v aukci v úterý 16. května cena benzinu AI-95 překonala rekord z roku 2021 a dosáhla 60 608 rublů za tunu.

  29; Obyvatelka Ingušska prodala své dítě za 400 tisíc rublů. V Ingušsku byl zahájen případ proti místní obyvatelce, která prodala své dítě za 400 tisíc rublů, informovala 16. května tisková služba vyšetřovacího výboru RF pro Ingušsko.

  30; Nizozemsko zbavilo 20 osob jejich občanství za účast na terorismu. Nizozemsko dosud právně odebralo občanství 20 lidem z důvodu zapojení do terorismu nebo z důvodů národní bezpečnosti na základě správního zákona, který vstoupil v platnost v roce 2017.

  31; EU si bude muset vybrat mezi Ukrajinou a Tureckem. Deníku Politico to řekl vysoce postavený evropský činitel.

  32; Kličko: Ruské vzdušné síly hledají Patriot a další západní zařízení protivzdušné obrany. Ruské vojenské vesmírné síly hledají systémy protivzdušné obrany Patriot a další západní zařízení protivzdušné obrany. V komentáři pro Bild to uvedl starosta Kyjeva Vitalij Kličko. Kličko tedy komentoval raketový útok ruských leteckých sil v časných ranních hodinách 16. května.

  33; Spojené státy vyjádřily připravenost opravit systém protivzdušné obrany. Patriot poškozený na Ukrajině Spojené státy mohou pomoci opravit protiletadlový raketový systém Patriot, který byl zasažen na Ukrajině, řekl v úterý 16. května John Kirby, koordinátor strategické komunikace v Radě národní bezpečnosti administrativy.

  34; Británie a Nizozemsko hodlají vytvořit koalici pro dodávky F-16 do Kyjeva. Británie a Nizozemsko se dohodly na vytvoření „mezinárodní koalice“ na nákup stíhaček F-16 pro Ukrajinu, uvádí se v prohlášení na webových stránkách britské vlády.

  35; Americký SAM Patriot v Kyjevě byl zasažen „Kinžalem“ ze zálohy. Americký protiletadlový raketový systém (SAM) Patriot byl zničen v Kyjevě nosičem raket „Dýka“ MiG-31K, který operoval ze vzdušné zálohy.

  36; Čína se stává světovým lídrem ve vývozu automobilů. Podle výsledků prvního čtvrtletí roku 2023 se Čína, která předstihla Japonsko a Německo, stala lídrem ve vývozu automobilů. Informoval o tom dnes, 17. května, list Rossijskaja Gazeta.

  37; Ministerstvo obrany Ruské federace: Ruská armáda shazovala na pozice ozbrojených sil Ukrajiny letáky s výzvou ke kapitulaci.

  38; Macron navrhl otevření center duševního zdraví na Ukrajině. Francouzský vůdce Emmanuel Macron vyzval k otevření center pro léčbu duševních poruch na Ukrajině. Jsou nezbytné, a to i pro lidi trpící následky vojenského konfliktu, věří prezident Francie.

  39; Maďarský prezident podpořil Macronovu myšlenku strategické autonomie pro Evropu. Maďarsko souhlasí s Francií, že Evropa potřebuje strategickou autonomii, která jí umožní hájit její zájmy.

  40; Ruská armáda házela na pozice ozbrojených sil Ukrajiny letáky s výzvou ke kapitulaci. Vojáci vícenásobných raketometů Grad z Centrálního vojenského okruhu použili v zóně speciální vojenské operace na Ukrajině projektily.

  41; Kam postoupil Wagner PMC a co se stalo s křídly v Arťomovsku. Osvobozování Arťomovska (Bachmut) se blíží ke konci.

  42; Na většině území Ukrajiny byl vyhlášen letecký poplach. Siréna houká ve střední a východní části Ukrajiny. Jsou hlášeny starty kamikadze dronů.

  43; Hypersonický komplex „Kinžal“ zničil baterii systému protivzdušné obrany Patriot.

  44; Co nakupují nepřátelské země od Ruska? Západ uvalil na obchod s Ruskem přes 10 000 omezení.

  45; Rusko se stalo druhým největším dodavatelem zboží do Indie.

  46; Stovky umělců obviňují filmový festival v Cannes z propagace rasismu a násilí. Více než stovka herců a hereček podepsala petici proti sexuálnímu násilí a rasismu ve filmech.

  47; Kyjev nepověří ukrajinské letectvo používáním britských dronů. Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ignat řekl, že Londýnem slíbené drony nebudou ve výzbroji ukrajinského letectva, budou je používat jiné jednotky ukrajinských jednotek.

  48; V Novosibirské oblasti vznikne rehabilitační centrum pro účastníky SVO. Uvedl to šéf regionu Andrej Travnikov během pracovního rozhovoru s ruským vůdcem Vladimirem Putinem prostřednictvím videokonference.

  Zdroj: rusnext.ru

 3. Středa, 17.5.2023:

  I. Rusvesna

  1; Parlament Gagauzie plánuje napsat Putinovi, aby obhájil volbu lidu – RIA Novosti. Gagauzia je autonomie na jihu Moldavska, která tradičně prosazuje sblížení s Ruskem.

  2; Ruské síly poblíž Bachmutu opravdu potřebují naši pomoc, aby odrazily nepřátelskou ofenzívu. Oslovili nás vojáci z brigád nasazených k odražení nepřátelské ofenzívy na křídlech Arťomovska (Bachmut).

  3; Rusko rozeslalo v Radě bezpečnosti OSN dopis s prohlášeními šéfa Hlavního zpravodajského ředitelství Ukrajiny. Rusko rozeslalo do OSN prohlášení šéfa Hlavního zpravodajského ředitelství Ukrajiny Budanova o teroristických útocích proti Rusům.

  4; PMC „Wagner“ prakticky vyčistil západní čtvrti Bachmut. Jen malý kousek Arťomovska (Bachmut) opravdu zůstává za nepřítelem, ale tvrdohlavé městské bitvy pokračují.

  5; Dochází k urputným bitvám: Nepřítel postupuje na boky Bachmutu a snaží se prolomit obranu ruské armády. Nepřítel tvrdí, že se mu podařilo výrazně zatlačit naše, dokud nedorazily posily.

  6; Ruská armáda porazila oddíl běloruských nacistů, kteří se pokoušeli prorazit frontu na křídlech v Bachmutu. Nepřítel nadále trpí těžké ztráty u Arťomovska (Bachmut).

  7; Útok na Avdějevku: záběry z dronu. Dron 87. samostatného střeleckého pluku natočil unikátní záběry shora.

  8; Bitva o Bachmut: Bojovníci PMC „Wagner“ dobyly opevnění nepřítele a odrazily nájezd tanku. Příběh „hudebníka“, oceněného platinovou hvězdou Hrdiny PMC.

  9; Ruská ambasáda ve Spojených státech trolluje státy tím, že zveřejňuje memy o jejich systému protivzdušné obrany Patriot zasaženém „Kinžalem“. Na pozadí uznání zásahu „nepřemožitelného“ systému protivzdušné obrany se očekává pokles ceny akcií Raytheon.

  10; Berlín a Londýn odmítly dodávat bojové letouny Kyjevu. Uvedli to ministři obrany Německa a Velké Británie.

  11; Sériová výroba nejnovější protipancéřové střely spuštěna v Rusku. Střela je určena pro útočné letouny Su-25 a bitevní vrtulníky.

  12; Smrt online: Ozbrojenec ukrajinské armády zabit při natáčení útoku na ruské pozice poblíž Bachmutu. Militanti natočili „hrdinské video“, ale narazili na odpor a poté, co utrpěli ztráty, uprchli.

  13; „Nemůžeme vystát dva“: EU si bude muset vybrat mezi Ukrajinou a Tureckem. Ukrajinský premiér Šmygal uvedl, že Kyjev má „ambiciózní plán“ pro vstup země do EU do dvou let.

  14; Francouzský televizní kanál zesměšnil evropské turné prezidenta Ukrajiny. Velvyslanec Ukrajiny Vadym Omelčenko požaduje od televizní stanice RTL omluvu.

  15; Obrněná skupina vzdušných sil na BMD-4M zničila baštu ozbrojených sil Ukrajiny. Průzkumná skupina vzdušných sil pomocí dronu objevila v lese pevnost čety Ozbrojených sil Ukrajiny.

  16; Ruská armáda odráží nepřátelské útoky, ničí ukrajinské diverzní skupiny, pozice, velitelská stanoviště a techniku Ozbrojených sil Ukrajiny. Nepřítel utrpí vážné ztráty podél celé frontové linie.

  17; Na křídlech u Arťomovska se nepřítel snaží prolomit ruskou obranu, výsadkové síly zahájily protiútok, říká ministerstvo obrany. Nejobtížnější situace se vyvinula v okolí obcí Krasnoje a Bogdanovka.

  18; Skupinový úder na cíl v Nikolajevě – podrobnosti z ministerstva obrany. Stanovené cíle byly splněny.

  19; Bitvy v Charkovské oblasti: Ruská armáda ničí ozbrojence a vybavení ozbrojených sil Ukrajiny. Letouny seskupení Západ provedly 11 úderů proti koncentraci personálu, zbraní a vojenské techniky nepřítele.

  20; Nepřítel zahájil palbu na oblast Kurska. Bylo zaznamenáno 11 dopadů munice, zraněn byl muž.

  21; Nové oběti v Doněcku: Ukrajinské ozbrojené síly zaútočily na obchod. Z hlavního města DLR nadále přicházejí hrozné zprávy.

  22; Polsko dalo téměř všechny své MiGy-29 Ukrajině, ale nedá F-16, hlásí Duda. Varšava nehodlá sdílet americké stíhačky čtvrté generace s kyjevským režimem.

  23; Ukrajinské ozbrojené síly udeřily na autobusové zastávce v Doněcku, jsou oběti na životech. Počet zraněných roste.

  24; V oblasti Belgorod přišel muž o nohu kvůli ukrajinské mině. Ve vesnici Čeremošnoje místní obyvatel šlápl na protipěchotní minu „Petal“.

  25; Ruská armáda postupuje v Bachmutu u Kupjansku, Limanu a Marinky a podniká mnoho útoků – shrnutí Generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny. Bachmut (Arťomovsk) a Marjinka zůstávají v epicentru bojů.

  26; Obranný závod poblíž Nikolajev byl zničen úderem Kalibr. Nepřítel umístil vojenskou techniku do dílen podniku.

  27; Skupina zemí vedená Polskem tajně vyzývá Zelenského k ukončení konfliktu, říká americký novinář Hersh. Autor vysoce sledovaných vyšetřování píše, že za účelem dosažení tohoto cíle je Zelenskému dokonce nabídnuta rezignace.

  28; Spolupachatel vraždy vojenského dopisovatele Tatarského byl zapsán na seznam hledaných osob. Řeč je o sabotérovi z Ukrajiny Juriji Denisovovi.

  29; Pomstil se za „Achmat“: Čečenský bojovník, který bojoval za ozbrojené síly Ukrajiny, zabil ukrajinského vojáka. „Zabil jsem, protože zasahovali do čečenské cti a krve,“ řekl Chusain Džambetov.

  30; Dron, který havaroval v oblasti Kaluga, byl nacpaný výbušninami. Pád předmětu jako první nahlásil řidič kamionu, který jel směrem na Serpuchov.

  31; Indický ministr zahraničí umravňuje Borrella ve sporu o ruskou ropu. Šéf evropské diplomacie by si měl prostudovat dokumenty EU, než Indii pohrozí omezeními, řekl Subramanyam Jaishankar.

  32; Dron zaútočil na hraniční přechod Šebekino v oblasti Belgorod. Dron byl vybaven výbušninami.

  33; Dron havaroval a explodoval na dálnici u Kalugy. Neznámý bezpilotní letoun typu letadla explodoval poblíž dálnice k hranicím Kalužské a Moskevské oblasti.

  34; Kolona amerických obrněných vozidel na cestě na frontu. Do záběru se dostalo minimálně 30 kusů techniky.

  35; „Rezignujte a jděte do vězení!“ Von der Leyenová rozzuřila Twitter slovy o Rusku. Ne každému se summit Rady Evropy za účasti ukrajinských „aktivistů“ líbil.

  36; Rusko se rozhodlo zaútočit na rozhodovací centra v Kyjevě a zesílilo údery, aby „odložilo“ protiofenzívu ozbrojených sil Ukrajiny, hlásí CNN. CNN také vysvětlila, proč zesílily útoky na Ukrajinu.

  37; MiG-31K zničil americký Patriot v Kyjevě z letecké zálohy. MiG-31K zničil americký Patriot v Kyjevě.

  38; Macron vyzval k otevření center pro léčbu duševních poruch na Ukrajině. To mělo být ale provedeno už před Euromajdanem.

  39; Ve Francii řekli, proč protiofenzíva nezačíná. A čeho se vlastně Zelenskij bojí?

  40; Finsko-německý blogger obvinil ukrajinské specialisty protivzdušné obrany z neschopnosti. 150 milionů dolarů zmizelo během dvou minut. Ukrajinská armáda plýtvá drahými střelami Patriot.

  41; Británie a Nizozemsko tvoří koalici pro dodávky bojových letounů Ukrajině. Ukrajinské piloty budou trénovat údajně Británie a Nizozemsko.

  42; Po monstrózní explozi v Chmelnickém se začaly dít podivné věci. Úřady říkají, že je vše v pořádku, ale nikdo jim nevěří.

  43; Západ potřebuje plánovat budoucnost Ukrajiny tak, jako by již selhala v protiofenzívě, píší Foreign Affairs. Úředníci v evropských zemích jsou neustále zklamaní.

  44; Rakušané nevěří ve schopnost Ukrajiny vyrábět vlastní tanky. Ukrajina se snaží NATO ukázat, že není neustále závislá na dodávkách západních zbraní.

  45; Finsko se oplotilo od Ruska „zahradním plotem“. Pohraniční služba plánuje do tří až čtyř let postavit asi 200 kilometrů plotu podél hranice s Ruskem.

  46; U Soudu OSN bude slyšení o žalobě Ukrajiny proti Rusku kvůli terorismu v Donbasu diskriminaci na Krymu. Je třeba poznamenat, že slyšení se budou konat v Paláci míru v Haagu.

  47; Ukrajinské ozbrojené síly vystoupily podél fronty, snažily se zastavit Rusko a vyzkoušet směr pro protiofenzívu, píše AFP. Úplná protiofenzíva ozbrojených sil Ukrajiny bude zahrnovat několik front.

  48; Spojené státy nevyloučily možnost uznání Ruska jako sponzora terorismu. Pravomoc jmenovat země „sponzory terorismu“ náleží ministerstvu zahraničí.

  49; Biden ruší cesty do jiných zemí kvůli situaci s americkým státním dluhem, hlásí Fox News. Fox News: Biden zrušil návštěvy dvou zemí kvůli situaci s americkým státním dluhem.

  50; Údery ruského námořnictva, exploze v Nikolajevu, nálety na Ukrajině. „Kalibr“ se blíží k cílům.

  51; Maďarsko neschválilo přidělení tranše na vojenskou pomoc Ukrajině z Evropského mírového fondu. Reuters: Maďarsko neschválilo přidělení tranše na vojenskou pomoc Ukrajině z fondu EU.

  52; Ukrajina postrádá zbraně k zahájení protiofenzívy –zástupce šéfa Zelenského administrativy. „Bohužel úroveň vybavení, kterou máme, zatím nestačí na zahájení protiofenzívy.“

  53; Ministr obrany reagoval na prohlášení o údajném sestřelení „všech 6 Kinžalů “ nad Kyjevem. Rusko ani neodpálilo tolik „Kinžalů“, kolik Ukrajina prý svými prohlášeními pokaždé sestřelí.

  54; „Odvážní“ dobyli „Ameriku“ (název opevnění, kde převládali cizí žoldáci) a vyřadili polské žoldáky a ozbrojené síly Ukrajiny. Během přestávky mezi bitvami bojovníci ukázali výsledky své vojenské práce.

  55; Rusko bude pokračovat v útocích na Ukrajinu, aby zničilo systém protivzdušné obrany Patriot, píše Bild. Rusko bude pokračovat v útocích na Ukrajinu, aby identifikovalo a zničilo systém protivzdušné obrany Patriot, nyní je to cíl číslo 1.

  56; Bachmut je téměř obsazen: zbývá jeden blok a kus soukromého sektoru, – shrnutí od Prigožina. Dnes jednotky Wagner PMC postoupily až o 200 metrů a obsadily plochu 113 000 metrů čtverečních.

  57; Spojené státy popřely lži Kyjeva a připustily, že „Kinžal“ zasáhla baterii Patriot v Kyjevě. Washington provádí psychologickou operaci, protože video z útoku na jejich systém protiraketové obrany obletělo celý svět.

  Zdroj: rusvesna.su

 4. Úterý, 16.5.2023:

  II. Rusnext

  1; V Novosibirské oblasti vznikne rehabilitační centrum pro účastníky SVO. Uvedl to šéf regionu Andrej Travnikov během pracovního rozhovoru s ruským vůdcem Vladimirem Putinem prostřednictvím videokonference.

  2; Poslanec Sergej Gavrilov označil předání Nejsvětější Trojice Ruské pravoslavné církvi za výsledek dialogu mezi církví a státem. Ruský prezident Vladimir Putin se rozhodl vrátit ikonu Andreje Rubljova „Trojice“ Ruské pravoslavné církvi, která je nyní uložena v Treťjakovské galerii.

  3; Ukrajina se oficiálně připojila k Cyber centru NATO.

  4; Sportovci z Ruska se nesměli zúčastnit Evropských her. Ruští a běloruští sportovci se nesmí účastnit Evropských her v roce 2023, uvedl portál Inside the Games s odvoláním na zástupce Evropských olympijských výborů (EOC).

  5; Kurští pohraničníci sestřelili dva kamikadze drony ozbrojených sil Ukrajiny. V úterý v okrese Sudžanskij v Kurské oblasti pohraničníci sestřelili ukrajinské bezpilotní letouny kamikadze.

  6; Šéf ukrajinské rozvědky Budanov potvrdil účast Kyjeva na teroristických útocích v Rusku. Budanov řekl, že Ukrajina „již získala mnoho“ mediálních osobností.

  7; Ruská posádka bojovala 10 hodin s Ozbrojenými silami Ukrajiny ze zdemolovaného tanku. Všichni členové posádky byli zraněni, ale přežili a podařilo se jim dostat ke své jednotce, uvedl velitel tanku, náčelník štábu tankového praporu Ilja Baganov.

  8; Vláda dokončuje přípravu návrhu zákona o vstupu cizinců do Ruské federace. Kabinet ministrů Ruska dokončuje práce na návrhu federálního zákona, který určí podmínky pro vstup, výstup a pobyt cizích občanů na území Ruské federace.

  9; Aplikace „Gosuslugi.Dom“ bude fungovat v celém Rusku ve třetím čtvrtletí roku 2023. Mobilní aplikace Gosuslugi.Dom pro správu utilit a pořádání schůzí vlastníků bude spuštěna ve všech regionech Ruské federace ve třetím čtvrtletí roku 2023, uvedl Dmitrij Ogurjajev, zástupce vedoucího ministerstva pro digitální rozvoj Ruska.

  10; Soud v Moskvě uznal Kolumbijce vinným z šíření falešných zpráv o ruských ozbrojených silách. Golovinskij soud v Moskvě uznal kolumbijského občana Giralda Saraye Alberta Enriqueho vinným z šíření nepravdivých informací o ruské armádě. To bylo oznámeno v úterý 16. května.

  11; Státní duma přijala zákon o vypovězení Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE).

  12; Ukrajina vstoupila do kybernetického centra NATO. Hlavním cílem centra je rozšířit spolupráci a výměnu informací mezi členskými státy aliance a jejich partnery v oblasti kybernetické obrany.

  13; Ukrajina oznámila kriticky nízké zásoby paliva. Podle propočtů ukrajinského ministerstva energetiky vystačí zhruba na 30 dní. 16.05.2023 – 16:00 Čínské úřady vyzvaly všechny diplomatické mise v Pekingu, aby odstranily ukrajinské vlajky Oznámila to dnes 16. května agentura Kyodo.

  14; Dva týdny před bankrotem: Ministerstvo financí USA potvrdilo datum 1. června Americká ministryně financí Janet Yellen označila 1. červen za pravděpodobné datum pro bankrot země. V tomto ohledu, jak bylo dnes 16. května oznámeno „RIA Novosti“, ministr vyzval Kongres, aby zvýšil strop veřejného dluhu.

  15; Centrální banka pomohla ruským investorům vrátit 3 biliony rublů. Šéfka centrální banky Elvira Nabiullina potvrdila navrácení majetku ruským investorům v celkové výši 3 bilionů rublů. Dnes, 16. května, informuje RIA Novosti o uvolněných penězích.

  16; Čína bude nakupovat obilí z oblasti Záporoží. Čína bude nakupovat obilí z oblasti Záporoží. Informovalo o tom herectví. Ministr pro hospodářský rozvoj regionu Jurij Guskov, hlásí dnes, 16. května, TASS.

  17; Blinken má nést trestní odpovědnost za pohrdání americkým Kongresem. Předseda zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů USA Michael McCall hodlá podniknout „vážné kroky“, aby ministra zahraničí Anthonyho Blinkena pohnal k odpovědnosti za pohrdání.

  18; Shrnutí MO: „Kinžal“ zničil americký systém protivzdušné obrany Patriot v Kyjevě. V úterý 16. května to oznámil oficiální zástupce Ministerstva obrany Ruské federace generálporučík Igor Konašenkov.

  19; Defense24 (Polsko): Ruské vzdušné síly jsou pro Ukrajinu stále nebezpečnější. Z rozhovoru mezi polskými a britskými vojenskými experty lze poznat, že Rusové se učí a přizpůsobují podmínkám na frontě a ruské letecké a kosmické síly jsou nejprofesionálnější a rychle se adaptující složkou armády v Rusku.

  20; „Mírový vesmír“ se změnil v geopolitický anachronismus. Vojenský vesmírný simulátor MAGES umožní výcvik a testování kybernetického, elektromagnetického a orbitálního válčení v jediném virtuálním prostředí.

  21; Rusko najde způsob, jak reagovat na rozmístění americké armády ve Finsku, říká Rjabkov. Rjabkov již dříve uvedl, že vztahy mezi Ruskou federací a Spojenými státy jsou na pokraji otevřeného ozbrojeného konfliktu.

  22; O chemických zbraních a jiných prostředcích ničení pozemšťanů. V Haagu (Nizozemsko) se koná Pátá hodnotící konference Úmluvy o chemických zbraních. Potrvá od 15. do 19. května.

  23; Washington se konečně dopočítal: Konflikt na Ukrajině je krokem k jejich smrti Západ uvízl ve válce, kterou nelze vyhrát.

  24; Ruský prezident Vladimir Putin jmenoval Ivana Soltanovského ruským velvyslancem ve Vatikánu a propustil Alexandra Avdějeva z jeho funkce.

  25; Borrell připustil, že většina světa není na straně Západu. Rozvojové země se řídí svými vlastními potřebami, než aby standardně podporovaly Západ. V rozhovoru pro Financial Times to uvedl diplomat EU Josep Borrell.

  26; V Domodědově byl zadržen muž za pokus odvézt z Ruska 24 kilogramů zlata. Zaměstnanci pohraničního oddělení Federální bezpečnostní služby (FSB) Ruska zadrželi na moskevském letišti Domodědovo muže, který se snažil odvézt ze země dvě zlaté cihly.

  27; Elon Musk požadoval, aby s ním koordinovali najímání všech zaměstnanců Tesly. Generální ředitel Tesly Elon Musk nyní bude schvalovat všechny nábory, včetně dodavatelů.

  28; Prezident Venezuely oznámil svůj záměr jít cestou dedolarizace. Venezuela hodlá směřovat k dedolarizaci ekonomiky. Oznámil to v pondělí 15. května prezident Nicolas Maduro ve vysílání televizního programu Con Maduro +.

  29; Evropská unie oznámila prevenci recese a pokračující tlak na Rusko. Evropská unie se vyhnula recesi a plánuje nesnižovat ekonomický tlak na Rusko. Vyplývá to z aktualizované prognózy Evropské komise a vyjádření šéfky EK Ursuly von der Leyenové z 15. května.

  30; Němečtí tankisté si stěžovali na těžce vycvičitelné ukrajinské vojáky. Tankisté německé armády si stěžovali na vojáky Ozbrojených sil Ukrajiny, které je podle jejich názoru obtížné vycvičit. Uvedl to náčelník štábu Velitelství speciálního výcviku Evropské výcvikové mise plukovník Heiko Diehl.

  31; V Bělorusku bylo úředníkům a bezpečnostním složkám zakázáno opustit zemi. V Bělorusku se změnil postup pro výstup a vstup určitých kategorií občanů země. Příslušný zákon je zveřejněn na Národním právním internetovém portálu.

  32; Kazachstán diskutuje o otázce tranzitu plynu z Ruska do Uzbekistánu. Na programu kazašské vlády je otázka tranzitu ruského plynu přes území Kazachstánu do Uzbekistánu. Novinářům to v úterý řekl kazašský ministr energetiky Almasadam Satkalijev.

  33; Při jednání o obchodu s obilím řekli, že nejsou žádné vyhlídky. V tuto chvíli nejsou žádné povzbudivé vyhlídky na prodloužení platnosti dohody o obilí, řekl agentuře RIA Novosti zdroj obeznámený s jednáním.

  34; Největší ruské banky začaly brát provizi za převod peněz na sebe od jiné úvěrové instituce.

  35; Semjon Slepakov požadoval na ministerstvu spravedlnosti, aby mu bylo odebráno postavení zahraničního agenta. Komik a zpěvák Semjon Slepakov podal žalobu na ruské ministerstvo spravedlnosti, ve které požadoval odebrání jeho postavení zahraničního agenta. To bylo oznámeno u Zamoskvoreckého soudu v Moskvě, kde byla přijata umělcova žádost.

  36; Kadyrov ukázal tank, na kterém se chystal vjet do Kyjeva. Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov zveřejnil na sociálních sítích video, jak jede na modernizované T72. Podle něj „Abrams“ ve srovnání s ním – „dětské šlapací auto.“

  37; V Tbilisi se konalo shromáždění proti leteckému spojení s Ruskem. Občané Gruzie uspořádali v pondělí večer u parlamentu v Tbilisi malé protestní shromáždění, na kterém vyzvali úřady, aby opustily leteckou dopravu s Ruskem a bezvízový režim, uvedla Formula TV.

  38; Politico: Americkému rozpočtu docházejí peníze přidělené Ukrajině. Ze 48 miliard dolarů americké pomoci Ukrajině, kterou Kongres USA schválil v prosinci 2022, zbývá asi 6 miliard dolarů, uvádí Politico.

  39; FBI vysvětlila chyby, ke kterým došlo během vyšetřování proti Trumpovi. Chybám, kterých se FBI dopustila během vyšetřování údajných vazeb bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa s Ruskem, by se dalo předejít, kdyby byly včas přijaty „desítky nápravných opatření“.

  40; Šéf Nejvyššího soudu Ukrajiny byl zadržen při přijímání úplatku ve výši téměř 3 milionů dolarů. Předseda Nejvyššího soudu Ukrajiny Vsevolod Kňazev byl zadržen při přijímání úplatku v celkové výši asi 3 miliony dolarů Operaci provedl Národní protikorupční úřad.

  41; UK poskytne Ukrajině drony s dosahem více než 200 km. Britské úřady pošlou na Ukrajinu stovky nových úderných dronů s dlouhým dosahem s dosahem více než 200 kilometrů.

  42; Na celé Ukrajině byl vyhlášen letecký poplach, v Kyjevě zahřměly exploze. Píše o tom Kommersant s odkazem na oficiální oznamovací kartu.

  43; Čtvrtý den neustálých raketových útoků na Lugansk byl ve městě spáchán teroristický čin.

  44; Jak úder na sklad v Chmelnickém ovlivní „protiútok“ ozbrojených sil Ukrajiny. Dne 12. května byl pravděpodobně sklad raketových a dělostřeleckých zbraní (souřadnice: 49.4507214600518, 26.876449564982106) zničen úderem řízené střely západně od Chmelnického, po kterém došlo k silné explozi.

  45; Macron: Francie nedodává ozbrojeným silám zbraně, které umožňují útočit na Rusko. V pondělí 15. května to oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru pro TF1.

  46; Běloruští vojáci uvedeni do stavu nejvyšší pohotovosti. Situace kolem Běloruska není kritická, ale existují alarmující faktory. Oznámil to dnes, 15. května, Alexandr Lukašenko při své návštěvě ústředního velitelského stanoviště letectva a protivzdušné obrany.

  47; Gruzie zakáže prodej nemovitostí Rusům. Gruzínský parlament zaregistroval 15. května návrh zákona o zákazu prodeje nemovitostí Rusům, který předložili opoziční poslanci.

  48; Maďarsko zablokovalo tranši 500 milionů eur z Evropského mírového fondu pro Ukrajinu. Maďarsko zablokovalo přidělení další tranše vojenské pomoci Ukrajině ve výši 500 milionů eur z Evropského mírového fondu. Oznámila to dnes, 15. května, italská agentura ANSA s odvoláním na zdroj.

  49; Pentagon potvrdil vyslání 31 tanků Abrams do Německa na výcvik vojáků ozbrojených sil Ukrajiny. 31 tanků Abrams bylo dodáno do Německa pro výcvik ukrajinské armády. Oznámil to 15. května na brífinku mluvčí Pentagonu Patrick Ryder.

  50; Francie je připravena zahájit výcvik ukrajinských pilotů. Francie může začít s výcvikem ukrajinských pilotů už nyní. V pondělí 15. května to oznámil francouzský vůdce Emmanuel Macron v rozhovoru pro národní televizní kanály: „Neexistují žádná tabu.

  51; Ruská protivzdušná obrana sestřelila řízenou střelu Storm Shadow.

  Zdroj: rusnext.ru

 5. Úterý, 16.5.2023:

  I. Rusvesna

  1; Spojené státy popřely lži Kyjeva a připustily, že „Kinžal“ zasáhl baterii Patriot v Kyjevě. Washington provádí psychooperaci, protože video z útoku na jejich systém protiraketové obrany obletělo celý svět.

  2; Pomoc frontě: „NIVA“ od vlasteneckých důchodců dorazila zachránit životy rusých raněných. Dárci z celé republiky již poslali více než 260 vozidel, která nahradila ztrátu dopravy a pomohla zachránit životy bojovníků.

  3; „Boj v centru Záporoží“: gang organizované zločinecké skupiny „Tyson“ ochromil nacisty z „Azova“. Místní gang v centru města před zraky vyděšených obyvatel zmasakroval gang fašistů.

  4; Státní duma kritizovala případy zadržení za kombinaci žluté a modré barvy. Davankov vyzval ministerstvo vnitra, aby objasnilo, že kombinace žluté a modré není důvodem k zadržení.

  5; Těžké boje v Bachmutu očima dronu ukrajinské armády. Vojáci PMC „Wagner“ vytlačují nepřítele metr po metru.

  6; 123. brigáda ničí pozice Ozbrojených sil Ukrajiny severním směrem. „Jižní“ seskupení vojsk pokračuje v ničení pozic, techniky a ozbrojenců Ozbrojených sil Ukrajiny.

  7; Čína vyzvala všechny ambasády, aby odstranily vlajky Ukrajiny a plakáty na její podporu. Velvyslanectví a mezinárodní organizace jsou „povinny dodržovat čínské zákony a předpisy“.

  8; „Odvážní“ si pro ukrajinské ozbrojence připravil žhavý „dáreček“. „Za Malika Achtarova,“ stojí v nápisu na jedné z nábojnic.

  9; Kriticky nízké dodávky paliva na Ukrajině, hlásí Ministerstvo energetiky. Vše stojí na dodávkách ze Západu.

  10; Šéf hlavního zpravodajského ředitelství Ukrajiny uznal teroristické aktivity. „Máme již mnoho, včetně veřejných, mediálních osobností.“

  11; Boje u Avdějevky: dělostřelectvo a speciální jednotky ničí nepřítele. V důsledku společné práce byli ozbrojenci zničeni.

  12; Konec americké pomoci Ukrajině se rychle blíží, píše Politico. Ze 48 miliard dolarů, které Kongres schválil v prosinci, zbývá pouze 6 miliard dolarů.

  13; Dobře jim tak! Medveděv o vypovězení smlouvy CFE. „Nyní nám nic nebrání umístit zbraně tam, kde chceme chránit národní zájmy.“

  14; Kyjev chce až 50 stíhaček F-16, píše Politico. „NATO má spoustu F-16 a lze dodat opotřebované harampádí, docela se hodí pro roli nosiče,“ píše ruský expert.

  15; V LLR informoval o stavu úřadujícího ministra vnitra Korneta po útoku. V důsledku včerejšího výbuchu v Lugansku bylo zraněno osm lidí, včetně úřadujícího šéfa ministerstva vnitra LLR Igora Korneta.

  16; Rusko a Ukrajina souhlasily s přijetím mírové mise z Afriky – prezidenta Jižní Afriky. Šéf Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa řekl, že jménem afrických zemí hovořil s Vladimirem Putinem a Vladimirem Zelenským.

  17; Silné výbuchy: Objevily se záběry, které vyvracejí lži ukrajinského ministerstva obrany o zachycení všech raket nad Kyjevem. Ministerstvo obrany Ukrajiny lže: Dopady munice jsou na záběrech vidět, ale velení ozbrojených sil Ukrajiny se je snaží utajit.

  18; Prigožin odpověděl na otázku o zběsilých útocích na Wagner a vítězství v Bachmutu. „PMC „Wagner“ postupuje v Bachmutu a přebírá kontrolu nad územím. Lepší „vzteklé“ než impotentní, zběsilost je vítána.“

  19; Jednotka ukrajinské armády zničena poblíž Avdějevky. Průzkum 132. brigády odhalil nahromadění nepřátelské živé síly a zahájil dělostřelecký úder na určený cíl.

  20; Státní duma přijala zákon o vypovězení smlouvy CFE. Stalo se tak v zájmu ruských občanů a v zájmu zajištění bezpečnosti Ruské federace, uvedl předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin.

  21; Ruská armáda ničí pozice Ozbrojených sil Ukrajiny podél frontové linie a likviduje nepřátelské diverzní skupiny. Nepřítel trpí vážné ztráty na lidské síle a vybavení. Byly sestřeleny ukrajinské Su-24 a Su-25, zachyceny střely Storm Shadow a HIMARS.

  22; Na křídlech u Arťomovska se nepřítel aktivně snaží prolomit obranu našich jednotek, říká Ministerstvo obrany. Čerstvé údaje o stavu věcí na doněcké frontě.

  23; Americký systém protivzdušné obrany Patriot zasažen hypersonickým Kinžalem v Kyjevě, hlásí Ministerstvo obrany. Již dříve ruské jaro zveřejnilo relevantní záběry, nyní byla tato informace oficiálně potvrzena.

  24; FSB odhalila ukrajinského špióna, který předával informace o pozicích skupiny Vostok. Předávání těchto informací představitelům cizího státu bylo použito proti bezpečnosti Ruské federace.

  25; Záběry pravděpodobného zásahu systému protivzdušné obrany Patriot „Kinžalem“ v Kyjevě. Je jasně vidět, jak po skončení startů raket Patriot dojde k explozi, pak se k nebi zvednou sloupy kouře.

  26; Záložníci povolaní na školení nebudou posíláni do zóny SVO. Ti, kdo byli povoláni do těchto táborů, „přijdou, udělají si svůj čas a vrátí se ke svým rodinám, ke svým zaměstnáním,“ zdůraznila Státní duma.

  27; Jeden z velitelů 501. brigády námořní pěchoty ozbrojených sil Ukrajiny byl obviněn ze zrady. Mluvíme o epizodě, během níž bylo v Mariupolu zajato více než 270 ukrajinských vojáků.

  28; Přesný úder PMC Wagnera zničil most, přes který nepřítel převáděl zálohy. Čerstvé záběry ze směru Arťomovsk.

  29; V Bachmutu byl zničen další americký žoldák – jeho tělo pošlou Wagnerovci do USA. Již dříve byli v Bachmutu zlikvidováni další američtí a kanadští žoldáci, někteří z nich se nazývali dobrovolníky.

  30; Putin dodržel své slovo, čímž se největší strach Ameriky stal skutečností, píše Baijiahao. „Spojené státy dostaly silnou facku,“ píše čínské vydání.

  31; Pušilin popsal situaci na frontě: Arťomovsk, Avdějevka, Ugledar. Bylo zveřejněno to hlavní z prohlášení úřadujícího šéfa DLR.

  32; Nepřítel zaútočil na oblast Belgorod bílým fosforem. Vesnice Krasnyj Chutor byla ostřelována zakázanou municí.

  33; Kyjev: následky nočního raketového útoku. Fotografii zveřejnila Státní pohotovostní služba.

  34; „Kopou kolem sebe, jak nejlépe umějí“: Prigožin na mapě vysvětluje situaci v Bachmutu v noci z 15. na 16. května. Jevgenij Prigožin a velitelé PMC na přední mapě města diskutují o operační situaci.

  35; „Maximální počet útočících raket“: podrobnosti o raketovém útoku od úřadů Kyjeva. Šéf kyjevské vojenské správy Sergej Popko o „škodě“ mluví zdrženlivě.

  36; První záběry masivního startu systémů protivzdušné obrany Patriot z pozičního prostoru v Kyjevě. Právě on byl zasažen ruskou střelou.

  37; Americký generál vysvětlil, proč Ozbrojené síly Ukrajiny nezahajují protiofenzívu. „Protiútok“ byl propagován tak široce, že se ukázalo, že je to past pro samotné ukrajinské ozbrojené síly.

  38; „Wagnerovci“ útočí na Bachmut jako šílení, není síla držet pozice, hlásí armáda Ozbrojených sil Ukrajiny. Ukrajinský ozbrojenec hovořil o nejtěžší situaci pro ozbrojené síly Ukrajiny na bachmutské frontě.

  39; Ruská armáda sestřelila bezpilotní letoun typu dronu v Brjanské oblasti. Oznámil to šéf regionu Alexander Bogomaz.

  40; Nejmasivnější útok v Kyjevě: Rány zasadily „Kinžaly“ a „Kalibr“. Pravděpodobně zasažen protivzdušnou obranou.

  41; Proč Polsko odstoupilo od smlouvy CFE a odmítlo vyhovět Vídeňskému dokumentu z roku 2011. Mezitím, od 8. května do 26. května, začala cvičení Griffin Shock-23 na cvičišti Bemowo Piske.

  42; Ve Spojených státech označili hlavní důvod budoucího selhání ukrajinské protiofenzívy. Americký důstojník Ritter kriticky zhodnotil schopnost ozbrojených sil Ukrajiny zahájit protiofenzívu.

  43; Ukrajina může ztratit podporu Západu, varuje americký generál. Ukrajina riskuje, že přijde o západní pomoc, pokud rychle nepokročí ve své plánované protiofenzívě.

  44; „Zkontroluj si kapsy“: Fotografie Zelenského a Sunaka byly na webu byly zesměšňovány. Zelenskij v pondělí přijel do Londýna na jednání s britským premiérem.

  45; Bláznivé ceny a útěk západních značek: příběh obyvatele Kyjeva. „Jako by byla pod sankcemi samotná Ukrajina.“

  46; NATO neví, jak konflikt na Ukrajině skončí. Prohlásil to generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

  47; Internet přišel s novým svátkem, a to na počest odchodu Zelenského z Evropy. Síť odsoudila další přidělení prostředků Ukrajině ze strany evropských zemí.

  48; Ministryně financí USA potvrzuje odhadované datum státního bankrotu. Dle jejího názoru lze bonitu Spojených států ochránit okamžitým zvýšením stropu státního dluhu.

  49; Zásah odstřelovače z dronu přímo do poklopu amerického obrněného transportéru M113 na hlavu ozbrojenců. Je vidět, že bomba exploduje přesně uvnitř bojového vozidla a zabije a zmrzačí posádku.

  50; Čína v OSN vyzvala k vytvoření podmínek pro zahájení jednání o Ukrajině. Čína byla v otázce Ukrajiny vždy na straně míru.

  51; Ruská armáda dobyla Masjutovku v Charkovské oblasti, byly zveřejněny záběry z bojů. Vojáci ozbrojených sil Ukrajiny se pokusili o protiútok, ale neúspěšně.

  52; Zničení nejnovějšího MLRS „Burevij“ poblíž Bachmutu. Bylo zveřejněno video ukazující zničení ukrajinských MLRS směrem na Bachmut.

  53; Ukrajina obdržela systém protivzdušné obrany SAMP-T. Zelenskyj řekl, že se v Itálii domluvil na ochraně ukrajinského nebe.

  54; Nepřítel aktivně používá laciné FPV drony a ničí ruské „oči“ – Murom radary a naváděcí systémy. Je nesmírně důležité takové systémy maskovat, aby je nepřítel nemohl tak snadno odhalit.

  Zdroj: rusvesna.su

 6. Pondělí, 15.5.2023:

  II. Rusnext

  1; Polsko zaslalo Rusku 20 žádostí o restituci uměleckých předmětů. Polské úřady nadále usilují o navrácení uměleckých předmětů z Ruska. Varšava už Moskvě předala dvě desítky žádostí o jejich restituci.

  2; Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní řízení ve věci zasahování do života úřadujícího vedoucího ministerstva vnitra LLR. V Rusku vyšetřovatelé zahájili trestní řízení po výbuchu v Lugansku. Igor Kornet, úřadující ministr ministerstva vnitra LLR, byl zraněn při mimořádné události. 1

  3; V Tbilisi se konají protesty proti obnovení letů mezi Ruskem a Gruzií. Několik desítek lidí se sešlo před gruzínským parlamentem v centru Tbilisi na protest proti obnovení přímých letů s Ruskem.

  4; Maďarsko zablokovalo přidělení nové tranše pro Ukrajinu z Evropského mírového fondu. Maďarsko zablokovalo přidělení další tranše vojenské pomoci Ukrajině ve výši 500 milionů eur, peníze měly být zaslány z Evropského mírového fondu.

  5; Erdogan věří, že vyhraje druhé kolo prezidentských voleb. Současný prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan vyjádřil přesvědčení, že vyhraje druhé kolo prezidentských voleb. Uskuteční se v neděli 28. května.

  6; MO: Výsadkové síly odrazily protiútok ukrajinských formací. Průlom v obraně ruských jednotek nebyl povolen, uvedlo ruské ministerstvo obrany.

  7; Podle posledních údajů bylo nejméně sedm lidí zraněno v důsledku výbuchu, ke kterému došlo v pondělí 15. května v centru Lugansku.

  8; Kadyrov vykoupil svého koně Zaza od ukrajinských speciálních služeb. Ještě v roce 2014 byl kůň zařazen na seznam svého majetku zmrazeného v Česku v rámci sankcí proti Rusku.

  9; Ukrajinské ozbrojené síly odpálily tři rakety z MLRS na Doněck. Informace o možných obětech a zničení v důsledku útoku nejsou uvedeny.

  10; Stav Zachara Prilepina po pokusu o atentát zůstává stabilní. To bylo oznámeno v tiskové službě spisovatele.

  11; V Británii řekli, že nedovolí, aby byl Kyjev nucen dělat ústupky. Londýn bude Kyjevu nadále poskytovat vojenskou pomoc, aby ostatní západní země nebyly v pokušení nutit ukrajinské úřady k ústupkům v zájmu míru.

  12; Nad Baltským mořem byla odhalena letadla německého a francouzského námořnictva. blížící se k ruským hranicím. Ruská kontrola vzdušného prostoru nad Baltským mořem identifikovala dva vzdušné cíle.

  13; Lukašenko: Běloruská protivzdušná obrana uvedena do vysoké pohotovosti Situace ve vzdušném prostoru Běloruska není kritická, ale existují alarmující faktory, řekl běloruský vůdce.

  14; Ministerstvo obrany Německa zařadilo do balíčku pomoci ozbrojeným silám Ukrajiny další čtyři systémy protivzdušné obrany IRIS-T. V rámci nového balíčku pomoci daruje Berlín Kyjevu čtyři další systémy protivzdušné obrany IRIS-T.

  15; Ruský prezident Vladimir Putin upravil dekret, který zjednodušuje postup při udělování ruského občanství řadě cizinců.

  16; Výbuch v Lugansku zranil úřadujícího šéfa ministerstva vnitra LLR Úřadující šéf ministerstva vnitra Luganské lidové republiky Igor Kornet byl zraněn při výbuchu v centru hlavního města regionu.

  17; Druhé kolo voleb v Turecku se bude konat 28. května Oznámila to Nejvyšší volební komise země.

  18; V důsledku výbuchu v centru Lugansku bylo zraněno 7 lidí. Ve svém kanálu Telegram to oznámil úřadující šéf LPR Leonid Pasečnik.

  19; „Trinity“ (Trojice) Andreje Rubljova byl vrácen Pravoslavné církvi. Toto rozhodnutí učinil ruský prezident Vladimir Putin.

  20; Galkin se rozhodl napadnout své zařazení do registru zahraničních agentů. Ruský showman Maxim Galkin (osoba vystupující jako zahraniční agent) podal žalobu k Zamoskvoreckému soudu v Moskvě.

  21; Londýn připravil nový balíček vojenské pomoci Ukrajině.

  22; Ruská protivzdušná obrana sestřelila řízenou střelu Storm Shadow. Informovala o tom v pondělí 15. května tisková služba Ministerstva obrany Ruské federace. Dříve ruské ministerstvo obrany sestřelení těchto raket neoznámilo.

  23; Média: Zvláštní vyslanec Číny odjel na Ukrajinu. V pondělí 15. května zahajuje zvláštní čínský zástupce pro eurasijské záležitosti, bývalý čínský velvyslanec v Rusku Li Hui, evropské turné po pěti zemích s cílem vyřešit konflikt na Ukrajině.

  24; Pasečnik oznámil nové ostřelování Luganska. K ostřelování došlo ráno, kdy obyvatelé města odcházejí do práce a děti do školy.

  25; Média: Londýn připravil nový balíček vojenské pomoci Ozbrojeným silám Ukrajiny, včetně protiletadlových raket. Informoval o tom v pondělí 15. května kanál Sky News s odvoláním na britskou vládu.

  26; WP: Ukrajina pozvánku do NATO nedostane. Země NATO se na svém červencovém summitu ve Vilniusu rozhodly nepozvat Ukrajinu, aby se stala členem Severoatlantické aliance, ale jednají o možnosti posílení spolupráce s Kyjevem.

  27; Stavba metra začíná v Krasnojarsku. V Krasnojarsku byla zahájena výstavba vysokorychlostní tratě pozemní-podzemní lehké železniční dopravy.

  28; V pondělí vstoupí v platnost bezvízový režim pro gruzínské občany vstupující do Ruska. Občané Gruzie mohou od pondělí navštívit Rusko bez udělování víz. Vízový režim, který platil pro gruzínské občany od roku 2000, byl zrušen výnosem ruského prezidenta Vladimira Putina.

  29; Počet obětí súdánských civilistů vzrostl na 676. Počet obětí civilistů v důsledku střetů mezi armádou a silami rychlé reakce (speciálními silami) Súdánu se zvýšil na 676, více než 5 575 lidí bylo zraněno.

  30; Turci v Rusku volí za prezidenta Erdoganova hlavního rivala. Více než polovina (54,47 %) tureckých občanů, kteří volili ve volebních místnostech v Rusku v prezidentských volbách, podpořila jediného opozičního kandidáta Kemala Kılıçdaroğlu.

  31; Biden se setká v Hirošimě s prezidentem Jižní Koreje a japonským premiérem. V rámci summitu G7 v Hirošimě se Joe Biden setká s jihokorejským prezidentem Yun Yok Solem a japonským premiérem Fumiem Kishidou.

  32; Čína odsoudila muže z Hongkongu na doživotí za špionáž pro USA. Čínský soud odsoudil na doživotí muže z Hongkongu za špionáž pro Spojené státy. Oznámila to dnes 15. května agentura TASS s odvoláním na místní veřejnost.

  33; Běloruská KGB očekává nové pokusy o destabilizaci situace v zemi. V Bělorusku se očekávají nové pokusy o destabilizaci situace. Uvedl to šéf KGB republiky Ivan Tertel.

  34; V Rusku se objeví tržiště pro prodej státních objektů.

  35; Přístav Vladivostok se zapojí do čínského domácího obchodu. Vladivostok je zařazen na seznam přístavů, přes které může být přepravován tranzitní náklad ze severních oblastí Číny do jižních.

  36; Ukrajinská armáda v Arťomovsku během ústupu zapálila výškovou budovu s lidmi. Ukrajinská armáda opouštějící Arťomovsk (Bachmut) zapálila výškovou budovu, v jejímž suterénu se skrývali civilisté. Zachránili je ruští vojáci, řekl agentuře RIA Novosti jeden z evakuovaných Oleg Kornějev.

  37; Vyšetřovací výbor Ruské federace povolil nové kontroly populárních bloggerů. Vyšetřovací výbor Ruské federace může zahájit řadu nových kontrol proti oblíbeným bloggerům v zemi – pokud Federální daňová služba převede na ministerstvo příslušné materiály o neplacení daní těmito osobami v plné výši.

  38; Erdogan předběhl Kılıçdaroğlu v počtu hlasů. Počet hlasů pro Kemala Kılıçdaroglu v prezidentských volbách v Turecku vzrostl na 45 procent, 99,9 procenta hlasovacích lístků bylo zpracováno, uvádí státní televize TRT Haber.

  39; V severním Irsku zapáleno středisko pro ukrajinské uprchlíky. Na severu Irska neznámí lidé zapálili centrum pro umisťování ukrajinských uprchlíků, které se nachází ve městě Buncrana na poloostrově Inishowen.

  40; Macron říká, že bezpečnostní architektura v Evropě musí vyloučit konfrontaci s Ruskem. Budoucí evropská bezpečnostní architektura musí zahrnovat nedostatek konfrontace s Ruskem. Tento názor sdílí i francouzský prezident Emmanuel Macron.

  41; V Rusku mohou zjednodušit příjem dávek na úhradu bydlení a komunálních služeb. Rusům se výrazně zjednoduší proces získávání dávek na úhradu bydlení a komunálních služeb (HCS).

  42; G7 omezí export do Ruska. Lídři zemí „Skupiny sedmi“ (USA, Japonsko, Kanada, Francie, Německo, Itálie a Spojené království – G7) plánují opět zpřísnit sankce proti Rusku.

  43; Ruská armáda pokračuje v krytí Avdějevky ze severu a jihu. V Pervomajských pozičních bitvách přichází ke slovu dělostřelectvo. V Marjince naši svádějí urputné boje, bojuje se na severu a západě města.

  44; Ministerstvo obrany Ruské federace informovalo o odražení všech útoků ozbrojených sil Ukrajiny v Arťomovské oblasti.

  45; Včera dva ruští velitelé hrdinně zemřeli u Arťomovska. Velitel Makarov, který vedl bitvu v oblasti osady Krasnoje, zemřel po zranění při odrazu útoku ozbrojených sil Ukrajiny.

  Zdroj: rusnext.ru

 7. Pondělí, 15.5.2023:

  I. Rusvesna

  1; Na frontě byl zabit fotbalista, nejlepší střelec regionu Rivne. Nejlepší střelec regionu Rivne byl zničen v zóně speciální operace.

  2; Boky v Bachmutu se hrnou dovnitř, říká Prigožin. PMC „Wagner“ dobyl 9. výškovou budovu přeměněnou na pevnost v opevněné oblasti „Gnězdo“ na západě Bachmutu.

  3; PMC „Wagner“ postoupil o 220 m a dobyl 8 výškových budov přeměněných na pevnosti v opevněné oblasti „Gnězdo“ v Bachmutu, nepřítel měl 12 výškových budov. Pod nepřátelskou kontrolou zůstává 1,59 kilometrů čtverečních.

  4; Ruské vzdušné síly zasazují přesné údery na nepřátelské pozice poblíž Avdějevky a podporují ofenzívu. Bojové letectvo nadále útočí na nahromaděné nepřátelské živé síly a vybavení ve směru na Avdějevku.

  5; Protiútok ukrajinské armády: Wagner PMC zničil ukrajinské ozbrojence u Bachmutu. Bojovníci Wagner PMC zničili ukrajinské ozbrojence, kteří se zmocnili pozic u Kleščejevky u Bachmutu.

  6; Británie bude „nebezpečně odhalena“ kvůli změnám letectva, píší Sky News. Sky News: Británie se stane bezbrannou kvůli nahrazení C-130J Hercules v letectvu.

  7; Běloruské jednotky jsou uvedeny do pohotovosti 1. stupně. Po incidentech v Brjanské oblasti byla armáda uvedena do pohotovosti.

  8; Ukrajina nebude pozvána do NATO, píše Washington Post. Aliance se ale také nechystá přestat dodávat zbraně do Kyjeva.

  9; Výbuch v centru Lugansku: to, co je nyní známo. Exploze dnes v dopravní špičce zahřměla v samém centru Luganska na ulici Děmjochina.

  10; Německo pošle na Ukrajinu další systémy protivzdušné obrany IRIS. Německé ministerstvo obrany oznámilo nový balíček vojenské pomoci pro Kyjev.

  11; Ruští vojáci ničí pozice ukrajinských nacistů ve směru Seversk. Operátor dronů koriguje údery ruského dělostřelectva.

  12; Zelenskij a Sunak chtějí vytvořit „koalici bojovníků“. Píše o tom The Guardian.

  13; Ukrajinské letadlo opět odpálilo raketu nad Kramatorskem. Objevily se nové záběry startu čtyř raket Himars.

  14; Ukrajina se připravovala na válku s Ruskem, – šéf Rady národní bezpečnosti a obrany. Společnost byla připravena na válku, když děti ve školách začaly zpívat píseň „Our Father Bandera“.

  15; NATO bude mít nového generálního tajemníka. Stoltenberg hodlá rezignovat.

  16; Putin zjednodušil získávání ruského občanství pro zahraniční dodavatele. Prezidentský dekret ze dne 30. září 2022 se mění.

  17; Výbuch v centru Luganska: Úřadující šéf ministerstva vnitra LLR zraněn. Při výbuchu bylo zraněno sedm lidí.

  18; Maďarsko podporuje čínský mírový plán pro Ukrajinu. „Existuje a má za cíl dosáhnout míru.“

  19; Ruská armáda zaútočí na Arťomovsk a ničí nepřítele podél celé fronty. Zpráva ruského ministerstva obrany o postupu speciální operace.

  20; Ruská protivzdušná obrana sestřelila první raketu dlouhého doletu Storm Shadow. Ruská protivzdušná obrana navíc za uplynulý den sestřelila 21 ukrajinských bezpilotních letounů v DLR, LLR, Záporožské a Chersonské oblasti.

  21; V Bachmutu a na předměstí je pro ukrajinské ozbrojené síly všechno velmi obtížné – shrnutí od nepřátel. Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny nepotvrzuje postup ukrajinských sil.

  22; Polsko tvrdí, že mírová jednání o Ukrajině jsou předčasná. „Zbraně a munice se neshromažďují k tomu, aby se pak vzdali svého vlastního území.“

  23; Exploze v moskevském supermarketu. Obchodní řetězec Perekrjostok se nachází v ulici Admirala Ušakova.

  24; „Cesta smrti“ ozbrojených sil Ukrajiny do Bachmutu: spousta nového zničeného vybavení. Donbas se stává hřbitovem západního vybavení dodávaného kyjevskému režimu.

  25; Raketový útok na Lugansk: výsledky a podrobnosti. Bylo známo, které rakety Ozbrojených sil Ukrajiny zasáhly v 8 hodin ráno.

  26; Raketa NATO sestřelena nad Doněckem. Trosky dopadly na stadion Donbass Arena a park Leninského Komsomolu.

  27; Přepadení na „silnici smrti“ v Bachmutu: Ruské síly dopadly speciální skupinu ukrajinských ozbrojených sil. Jejich auto vzplanulo.

  28; Británie zahájí výcvik ukrajinských pilotů, říká Rishi Sunak. Londýn navíc spolupracuje s dalšími zeměmi na vyslání stíhaček F-16 do Kyjeva.

  29; Londýn a Paříž dodají kyjevskému režimu systémy protivzdušné obrany, tanky a obrněná vozidla. To je výsledek Zelenského „evropského turné“.

  30; Rusko tvrdě útočí na „velké zbraně“ NATO na Ukrajině, píše Forbes. Rusko zasadilo těžké údery na dělostřelectvo NATO na Ukrajině, píše přispěvatel Forbes Hooper.

  31; „Explodovaly uranové rakety?!“ – Ukrajincům se doporučuje, aby vzali děti z oblasti výbuchů v Chmelnickém. Na Ukrajině roste panika.

  32; Lugansk: Na místě dopadu byly nalezeny fragmenty rakety zahraniční výroby. Dnes v 8:00 byl zahájen silný raketový úder na hlavní město LLR.

  33; Pušilin: Ozbrojené síly Ukrajiny aktivovány podél celé frontové linie. Úřadující šéf DLR také oznámil výskyt západní vojenské techniky v řadě oblastí.

  34; Ozbrojené síly Ukrajiny zapálily výškovou budovu s lidmi na útěku z Arťomovska. Totéž udělaly ozbrojené síly Ukrajiny s civilním obyvatelstvem Mariupolu.

  35; Přesný zásah na pozice ozbrojených sil Ukrajiny v Bachmutu: Byty chodby jsou plné nacistů. Ozbrojené síly Ukrajiny sedí v záloze v celých jednotkách.

  36; Nepřítel zasadil Lugansku novou ránu. V 8:00 zahřměly dva výbuchy.

  37; Záběry z bitvy: 123. brigáda Jižního vojenského okruhu zasahuje severním směrem na opevněné oblasti ozbrojených sil Ukrajiny. Dělostřelectvo pálí na nepřátelské pozice.

  38; Ozbrojenci ukrajinské armády se schovávají v bytech a natáčejí, jak je v Bachmutu zaplavují palbou zápalnou municí. „PMC Wagner“ pokračuje v útoku na poslední čtvrti na západě města.

  39; Druhá cesta smrti do Bachmutu: Panthera T6 ze SAE, vzácné mobilní průzkumné stanoviště PRP-3 Val a dvě bojová vozidla pěchoty BMP-2 zničena. Porážku ukazují samotné ozbrojené síly Ukrajiny.

  40; Ozbrojené síly Ukrajiny se po úderu ruských leteckých sil bojí nasadit ve Snigirevce. Snigirevský okres se připojil k Chersonské oblasti a opustil Nikolajevskou oblast.

  41; „Je to hnusné“: šéfka Evropské komise byla kritizována po slovech o hodnotách Ukrajiny. „Novou hodnotou EU je svoboda zabíjet. A za to se nyní udělují ceny, “napsal čtenář.

  42; „Pokud ovšem chce přežít“: V USA informovali o ultimátu Zelenskému. Šéf kyjevského režimu je pod obrovským tlakem Spojených států kvůli nedostatku výrazných úspěchů na frontě.

  43; Rusko rozmístilo strategické bombardéry na hranici s Norskem a Finskem. Podle zdroje mají bombardéry základnu na letecké základně Oleňa v Murmanské oblasti.

  44; „Spánek v nočních můrách“: Vojáci ozbrojených sil Ukrajiny hovořili o srážce s ruskými tanky. Podle ukrajinských vojáků nemohou odolat ruské armádě.

  45; Rusko je připraveno zrušit omezení obchodu s Běloruskem. Běloruský velvyslanec řekl, že na schůzce s Denisem Manturovem se hovořilo o tématu ochrany společného unijního trhu.

  46; Německo poskytne Ukrajině nový balíček vojenské pomoci. „Německo poskytuje nový balíček vojenské pomoci v hodnotě 2,7 miliardy eur,“ napsal kancléř.

  47; Státní duma informovala o Lukašenkově nemoci. Uvedl to Konstantin Zatulin, první zástupce vedoucího výboru Státní dumy RF pro záležitosti SNS.

  48; V Polsku a Británii došlo na letištích k incidentům s neznámými drony. Na varšavském letišti byl neidentifikovaný dron „velikosti kluzáku“ nebezpečně blízko osobního letadla.

  49; Němečtí politici udělali v centru Berlína skandál kvůli ukrajinské vlajce. „V předvečer sjezdu se v Levicové straně rozhořela žhavá diskuse: Měla by na domě Karla Liebknechta viset ukrajinská vlajka?“

  50; Během útoku na Bachmut dochází k úspěchům, na křídle ozbrojených sil Ukrajiny pokračují v ofenzivě. V obranných oblastech ozbrojených sil Ukrajiny „Konstruktor“ a „Gnězdo“ obsadily útočné oddíly Wagner několik dalších vícepodlažních budov.

  51; USA tvrdí, že eskortovaly šest ruských letadel u Aljašky. NORAD, který je zodpovědný za protivzdušnou obranu Spojených států a Kanady, zdůraznil, že ruská letadla nenarušila hranice obou zemí.

  52; Nepřítel útočí na město Šebekino v oblasti Belgorod. Ministerstvo pro mimořádné situace upozorňuje obyvatele na nebezpečí.

  53; Ohnivé peklo v Bachmutu: PMC „Wagner“ pokryla palbou zápalnou municí čtvrť, která se proměnila v pevnost ozbrojených sil Ukrajiny. Ruští bojovníci pokryli jednu z posledních čtvrtí, kde nepřítel soustředil síly, salvami z Grad MLRS.

  54; Útok ozbrojených sil Ukrajiny u Svatova: Na webu roste panika, že ozbrojené síly Ukrajiny vyřadily ruskou armádu z Kuzemovky. K večeru se objevily zprávy od ukrajinských vojenských propagandistů.

  55; Zelenskij zakřičel „Rusové!“, když jeho Cena Karla Velikého náhle spadla na podlahu. Zelenskij pravděpodobně chtěl žertovat, ale smích se hned neozýval.

  56; PMC „Wagner“ postoupil, dobyl 28 výškových budov přeměněných na pevnosti v opevněné oblasti „Gnezdo“ v Bakhmutu, nepřítel drží dalších 20 domů. „Útočné skupiny PMC obsadily 91 000 metrů.“

  57; Prigožin odpověděl na otázku o kontaktech s Hlavním zpravodajským ředitelstvím Ukrajiny. Nemáme co skrývat před západními zpravodajskými agenturami.

  58; Ozbrojené síly Ukrajiny proměnily vesnice v Charkovské oblasti na opevněné oblasti. „Všechny budovy, stavby, sklepy, lesní pásy byly obsazeny nepřítelem k obraně a plní své úkoly.“

  59; Působivé video s hromadným ničením dělostřelectva NATO u Bachmutu údery Lancetů. Zničení s detonací munice polských 155 mm samohybných děl Krab.

  Zdroj: rusvesna.su

 8. Neděle, 14.5.2023:

  II. Rusnext

  1; Zelenskyj požaduje odstranění všech omezení dodávek zbraní ozbrojeným silám Ukrajiny. Nyní je v Německu. Jde o Zelenského první návštěvu Německa od začátku NWO.

  2; NATO je připraveno poskytnout okamžitou pomoc ozbrojeným silám Ukrajiny. Informoval o tom list Wall Street Journal s odvoláním na informované zdroje.

  3; Rus Gadžimagomedov získal zlatou medaili mistrovství světa v boxu. Ve finále porazil Aziz Abbes Muhyidin z Itálie rozděleným rozhodnutím.

  4; Erdogan: Turecké volby proběhly způsobem odpovídajícím turecké demokracii. Volební místnosti pro prezidentské a parlamentní volby v Turecku se uzavřely v neděli 14. května v 17:00 místního času (shoduje se s Moskvou).

  5; Rus Atajev se stal mistrem světa v boxu. Rus Šaraputdin Atajev se v neděli stal mistrem světa v boxu ve váhové kategorii do 86 kg.

  6; Ministerstvo obrany Ruské federace informovalo o odražení všech útoků ozbrojených sil Ukrajiny v Arťomovské oblasti.

  7; Palebný seznam: Migrant z Británie oznámil svou připravenost zabít až dvě desítky litevských poslanců. V Litvě migrant Paul Indrel (národnost neuvedena) oznámil svou připravenost zabít čtyři poslance Seimas, ministra, soudce, policisty a soudní vykonavatele a další vládní úředníky. Celkem se chystal na dvě desítky lidí.

  8; Ukrajinské ozbrojené síly zaútočily na sklad ropy v obci Klincy, kam den předtím spadl sestřelený vrtulník Mi-8. Ozbrojené síly Ukrajiny zaútočily na ropný sklad Bryansknefteprodukt v Brjanské oblasti.

  9; Lotyšsko bylo nazváno rychle umírající zemí. V Lotyšsku umírá dvakrát více lidí, než se rodí. Vyplývá to z předběžných údajů zveřejněných Ústředním statistickým úřadem Pobaltské republiky. V tuto chvíli obyvatelstvo čítá 1,88 milionu osob. V roce 1991 to bylo 2,67 milionu.

  10; „(Cikánský) tábor jde do USA“: občané Moldavska vytvořili schéma zločinné migrace. Čtyři Moldavané ve věku 28 až 40 let byli zadrženi za „usnadňování nelegálního vstupu většímu počtu lidí do Spojených států přes Mexiko a také do států Evropské unie“ za částku 3 000–15 000 eur.

  11; Třetina Němců si stěžuje na nedostatek peněz kvůli vysoké inflaci. Třetina pracujících občanů Německa (29,5 %) si stěžovala, že jim současná výše platu „neumožňuje“ vůbec nebo „stěží“ pokrýt nezbytné výdaje.

  12; Irák znovu podporuje rozhodnutí OPEC+. Irácký ministr pro ropu Hayan Abdul-Ghani řekl, že OPEC+ je „realistický“ ve svém přístupu ke změnám na trhu s ropou a snaží se dosáhnout rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou. Oznámil to dnes, 14. května, Burovaya.

  13; Scholz na Zelenského žádosti o stíhačky nereagoval. Německý kancléř Olaf Scholz zdrženlivě komentoval požadavky Vladimira Zelenského na dodávky stíhaček Ukrajině, uvádí v tuto chvíli Der Spiegel, který odvysílá společnou tiskovou konferenci obou politiků.

  14; V Kyjevě nahlásili poškození 75 % výroby tepla na Ukrajině.Ruské ozbrojené síly začaly udeřit na ukrajinská infrastrukturní zařízení dva dny po výbuchu na Krymském mostě – 10. října 2022.

  15; Nikita Michalkov vyzval k uzavření „Jelcinova centra“ Je nutné zavřít Jelcinovo centrum a udělat tam muzeum moderní historie, ale čestné, bez ohavností a lží, řekl Nikita Michalkov, ředitel, předseda Svazu kameramanů Ruska.

  16; Školy v Saúdské Arábii začnou vyučovat ruštinu. Školáci v Saúdské Arábii se budou moci učit rusky. Informuje o tom šéf RT Arabic Maya Manna.

  17; V Koloseu se rozvinul transparent „Zelenskij není vítán!“ V hlavním městě Itálie, přímo na území památníku architektury starověkého Říma – Kolosea, se konal protest proti příjezdu hlavy banderovské Ukrajiny Volodymyra Zelenského.

  18; G7 a EU plánují zakázat „restart“ ruských plynovodů. Půjde o první omezení ruských plynovodů od zahájení speciální operace na Ukrajině.

  19; Rozvědka ozbrojených sil Ukrajiny obdrží 105 německých vektorových dronů. Drony mohou dosáhnout rychlosti až 72 km/h a detekovat cíle ve dne i v noci.

  20; Ukrajinský dron zaútočil na elektrárnu v Brjanské oblasti. Ukrajinský bezpilotní letoun zaútočil v sobotu na závod ve Starodubu v Brjanské oblasti. Oznámil to guvernér regionu Alexander Bogomaz.

  21; Cvičení NATO vyvolalo zemětřesení na dánském ostrově Bornholm. Včera v noci, 14. května, byly otřesy cítit na dánském ostrově Bornholm, který se nachází v Baltském moři.

  22; Estonský ministr zahraničí vyzval EU, aby zvýšila pomoc Kyjevu na 1 % HDP. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna se domnívá, že velké země EU by mohly Ukrajině pomoci mnohem více. Poznamenal, že v procentech HDP je Estonsko znatelně před Německem a Francií.

  23; Ve Švédsku muž pobodal ženu a podezříval ji, že je ruský agent. Ve Švédsku muž napadl dívku nožem v podezření, že je ruskou agentkou, a zabil její matku.

  24; Prigožin: 1,78 kilometrů čtverečních Bachmutu zůstává pod kontrolou ozbrojených sil Ukrajiny. Dnes jednotky Wagner PMC postoupily 13. května v Bachmutu v oblasti takzvaných výškových budov. „Hnízdí“ v různých směrech až do 550 metrů. Oznámil to zakladatel společnosti Jevgenij Prigožin.

  25; Washington Post hovořil o Zelenského plánech obsadit ruská pohraniční města. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij „za zavřenými dveřmi“ plánoval útoky na ruské území a podkopal ropovod, kterým se dodává ropa z Ruské federace do Maďarska.

  26; Sunak na summitu G7 hodlá bojovat za zvýšenou podporu pro Kyjev. Britský premiér Rishi Sunak se hodlá na summitu G7, který se bude konat v Hirošimě od 19. do 21. května, zasadit o posílení podpory Ukrajině.

  27; Tatněfť objevil nové pole v Libyi. Ruská společnost Tatněfť objevila nové ropné pole v Libyi. Informuje o tom zpravodajský portál Al-Monitor.

  28; Anglický vědec vyzval k ukončení výzkumu v oblasti umělé inteligence. Vznik umělé inteligence (AI), schopné řešit jakékoli relevantní úkoly, ohrožuje lidstvo katastrofou. V rozhovoru pro Times to uvedl anglický vědec Stuart Russell.

  29; USA mohou zničit ukrajinskou protiofenzívu. Spojené státy by mohly narušit protiofenzivní plány Ukrajiny přílišným tlakem na Kyjev, řekl Business Insider generál Ben Hodges, bývalý šéf sil NATO v Evropě.

  30; Turecká opozice hodlá zlepšit vztahy s Ruskem a vyřešit řadu problémů. Zástupce vůdce turecké opozice Kemal Kılıçdaroglu Oguz Salycı řekl, že turecká opozice hodlá zlepšit vztahy s Moskvou a vyřešit řadu problémů v bilaterálních vztazích prostřednictvím dialogu.

  31; Seskupení „Vostok“ zničilo ukrajinské diverzní skupinu u Marjinky v DLR. Ozbrojené síly Ruské federace zničily ukrajinskou průzkumnou skupinu u Maryinky v DLR, řekl agentuře RIA Novosti šéf tiskového střediska skupiny vojsk Vostok Alexander Gordějev.

  32; Ozbrojené síly Ruské federace zasáhly pevné body a techniku Ozbrojených sil Ukrajiny.

  Ruské ministerstvo zahraničí: Akce NATO by mohly vést k eskalaci v Arktidě. Tento názor vyjádřil Nikolaj Korčunov, velký velvyslanec ruského ministerstva zahraničí.

  33; Zelenskij přijel do Berlína Napsal o tom na Twitteru.

  34; Kadyrov: O úplné „protiofenzívě“ ozbrojených sil Ukrajiny a NATO nemůže být řeč. Napsal o tom na svém kanálu Telegram.

  35; Zelenskyj: nepotřebujeme prostředníky pro jednání. Takové prohlášení učinil 13. května po setkání s papežem Františkem ve Vatikánu.

  36; Izrael souhlasil s příměřím. Informuje o tom úřad izraelského premiéra.

  37; Dron ozbrojených sil Ukrajiny zaútočil na konzervárnu v Brjanské oblasti. Řekl to guvernér regionu Alexander Bogomaz.

  38; Dnes byly v ruském vzdušném prostoru nad Brjanskou oblastí sestřeleny dva ruské vrtulníky Mi-8, stíhačka Su-35 a bombardér Su-34. Zahynulo devět členů posádky. Co je známo o sestřelených Mi-8 a Su-34 v Brjanské oblasti Chronologie událostí.

  39; Ruská útočná letadla osvobodila další čtvrť na severozápadě Arťomovska.

  40; Velitel „Achmatu“ hovořil o aktivaci ozbrojených sil Ukrajiny. Již dříve poradce úřadujícího šéfa Doněcké lidové republiky Jan Gagin oznámil aktivaci ukrajinských ozbrojenců podél celé frontové linie v DLR.

  41; Izrael a Palestina souhlasí s příměřím Informoval o tom egyptský televizní kanál Extra News.

  Zdroj: rusnext.ru

  1. Nebezpečí „umělé inteligence“ je podle mě nesmysl. Je to jen takový hype, proč se o tom mluví. Pořád je to naprogramované a vytvořené člověkem. Žádné nebezpečí v tom nevidím.

   Ano, budou se programovat stroje proti nepříteli. Ale tak to je. Nebezpečím není „umělá inteligence“ sama o sobě. Nebezpečné je, že se na ni začneme spoléhat a považovat ji za samostatnou entitu a věřit jí. A taky je samozřejmě nebezpečné použití technologií proti lidem, ale to není nic nového.

   Jinak, zajímavé svodky.

   1. Složitost, komplexita je také pouze jedním z přírodních fenomenů. Ty (většina z nich) , jak známo, pokud rostou exponenciálně, docílí bodu, kdy se zhroutí ,respektive obrátí se proti původním záměrům (dobro, usnadnění činností, produktivita, jistota, bezpečí, svoboda, co největší a nejplošnější prospěšnost…..).
    Syndrom Babylonské věže.

    1. Zhroutí / změní se v novou kvalitu (možná).

     Stejně to nikdo nemá šanci zastavit.

     Každopádně to možná umožní totalitní kontrolu populace.

     1. Nikdo? Už ani člověk?
      Pak lidé se zkontrolují sami časem každé ráno, jestli je ještě dostatek elektřiny, nezávisle na životě

 9. Neděle, 14.5.2023:

  I. Rusvesna

  1; Bylo zveřejněno video s hromadným ničením dělostřelectva NATO u Bachmutu údery Lancet. Likvidace spojená s detonací munice polských 155 mm samohybných děl Krab.

  2; Ostřelovači speciálních sil ničí ozbrojence ukrajinských sil směrem na Doněck. Ruský voják s tichým střeleckým zařízením ničila nepřítele ze vzdálenosti 370 m.

  3; Vučič oznámil, že opustí svůj post. Srbský prezident Aleksandar Vučić oznámil, že brzy odstoupí z čela vládní Srbské pokrokové strany (SPP).

  4; Hořící Bachmut a „Cesta smrti“ ozbrojených sil Ukrajiny s hromadami nové zničené techniky. Zdejší silnice jsou již několik měsíců pod palbou ruského dělostřelectva.

  5; Zelenskij označil Bachmut za „dveře, které otevírají možnost protiofenzívy“. Bachmut je předehrou k protiofenzívě.

  6; Vrchní velitel sil NATO v Evropě učinil prohlášení o ruské armádě. Válka na Ukrajině „omladila NATO“ a znamenala možnou novou konfrontaci na vyšší úrovni.

  7; Ruský trumf v Černém moři znervóznil NATO, píše Spectator. Námořní základny na Krymu dávají Rusku výhodu nad NATO v Černém moři.

  8; Postup na Marinku a Avdějevku: Nepřítel používá miny NATO s pomocí MLRS MARS kvůli neschopnosti udržet frontu. Soudě podle akcí nepřítele v doněckém směru se ozbrojené síly Ukrajiny připravují na obranu.

  9; Ukrajinská armáda zasáhla Doněck: jsou oběti. Gorlovka zůstává pod nepřátelskou palbou.

  10; Baerbock řekla, nakolik blízcí jsou si s Kulebou. Šéfku německého ministerstva zahraničí cituje německý Bild.

  11; Prilepin hovořil o budoucích plánech. Zatím spisovatel na doporučení lékařů zůstává na jednotce intenzivní péče.

  12; Nepřátelské vojenské drony se objevily poblíž místa havárie jednoho z vrtulníků ruských leteckých sil v Brjanské oblasti. Průzkumný dron Ozbrojených sil Ukrajiny „Leleka“ byl nalezen velmi blízko místa havárie jednoho ze včera sestřelených vrtulníků Mi-8.

  13; „Lancety“ 88. brigády ničí nepřátelskou vojenskou techniku severním směrem. Zasažení cílů je ověřováno pomocí objektivní kontroly.

  14; Ruská armáda ničí nepřítele podél celé frontové linie – shrnutí. Ruská armáda pokračuje ve speciální vojenské operaci.

  15; Celý Doněck slyšel čtyři silné exploze. Obyvatelé Doněcka hlásí, že se po rázové vlně roztrhla okna a dveře.

  16; Ukrajina vytváří „destruktivní koalici“, říká Zelenskyj. Prohlášení zaznělo v Berlíně na společné tiskové konferenci s německým kancléřem Scholzem.

  17; Vešlo ve známost, jak se vypořádají s dluhy vůči ukrajinským bankám v nových regionech Ruské federace. Říká vedoucí exekutorské služby Dmitrij Aristov.

  18; Záběry z bitvy: „Odvážní“ tlačí na nepřítele u obce Kremennaja. Vojáci skupiny „Střed“ aktivně bojují v lesích u Kremenné.

  19; Nepřítel podnikal masivní pokusy prorazit obranu u Arťomovska, ruští velitelé zemřeli hrdinskou smrtí, hlásí Ministerstvo obrany. Ministerstvo obrany Ruské federace podává zprávu o pokusech nepřítele prorazit obranu našich jednotek u Arťomovska.

  20; „Cíl úderů byl dosažen, všechny určené objekty byly zasaženy“: Ministerstvo obrany RF při nočním úderu na Ukrajinu. Ministerstvo obrany informovalo o podrobnostech nočního raketového útoku na Ukrajinu.

  21; Nikita Michalkov vyzval k uzavření „Jelcinova centra“. Jelcinovo centrum bylo otevřeno v listopadu 2015.

  22; Zelenskij navrhuje zasáhnout Rostov a poslat vojáky do Ruska, píše Washington Post. Mezi další nápady kokainového prezidenta patří odpálení plynovodu Družba vedoucího do Maďarska.

  23; Odražení nepřátelského protiútoku u Bachmutu – Prigožin hovořil o situaci na frontě. Jevgenij Prigožin, kurátor Wagner PMC, odpovídá na dotazy novinářů.

  24; Ozbrojené síly Ukrajiny vysvětlily, proč ruská armáda zasahuje ukrajinský týl. Zástupkyně operačního velení „Jih“ Natalka Gumenyuk řekla, čeho „se Rusové snaží dosáhnout“.

  25; Dělostřelectvo DLR ničí ukrajinské ozbrojence ve směru na Avdějevku. První doněcký armádní sbor v akci.

  26; Přesný zásah na Těrnopol: Zničena dopravní infrastruktura – sklad dopravní techniky. Po dopadu raket začal obrovský požár.

  27; Výsledky nočního úderu na Charkov. Záběrech požáru zveřejnila ukrajinská strana.

  28; Gorlovka pod palbou ozbrojených sil Ukrajiny: zraněni civilní lidé. Od rána ukrajinští ozbrojenci střílejí na Nikitovský obvod.

  29; Záběry z bojové práce dělostřeleckých jednotek vzdušných sil. Samohybný minomet „Nona“ útočí přímo na cíl.

  30; Příslušník speciálních sil jižní skupiny promluvil o situaci na frontě. Zvěd vysvětlil, jak se nepřítel v Marjince chová. Čiší z nich strach.

  31; Nepřítel má možnost prodloužit si „paže“, říká Chodakovskij. Zdá se, že nastal čas pilotovaných útočných letadel.

  32; Opěrný bod ozbrojených sil Ukrajiny zničen z „uřezaného“ MLRS „Grad“. Operaci provedla bojová skupina Carští vlci.

  33; Zítra může být válka. Stále více světových vůdců začíná chápat, že vážná hrozba pro zemi jako Rusko může klidně ospravedlnit použití jaderných sil.

  34; Je třeba provést vážnější přípravy. Nyní nelze panikařit. Je třeba vyvodit závěry.

  35; Bereme tuto válku vážně? Nebudeme poraženi jediného vnějšího nepřítele, pokud neporazíme vnitřní nepřátele.

  36; Čas začíná pracovat proti Rusku. Rusko už ztratilo spoustu času. Je čas na změnu a rozhodné činy.

  37; Kritizovat úřady během války asi není moc dobré, ale nikdo nezakázal myslet.

  38; Skupina G7 zvýšila finanční pomoc Ukrajině na 44 miliard dolarů. Vytvořili také novou iniciativu dodavatelského řetězce a „slíbili, že vyplní regulační mezery v bankovním sektoru“.

  39; Exploze duní: „Sušky“ zasáhly leteckými bombami, rakety míří do Kyjeva. Stíhací bombardéry zasahovaly cíle v Chersonské oblasti a v oblasti naváděnými (korigovanými) pumami.

  40; Po celé Ukrajině burácí poplach: Blíží se nejen rakety, ale i stíhačky. Alarm burácí po celé Ukrajině.

  41; Jak bude zastavena protiofenzíva ozbrojených sil Ukrajiny, klade si otázku plukovník Truchan. „Bude to těžký okamžik.“

  42; Ukrajinský generál učinil nečekané přiznání o ruské armádě. Podle důstojníka je nepravděpodobné, že by kyjevský režim někdy dosáhl svých cílů.

  43; Orbán přirovnává plány EU k Hitlerovým snům. Od pádu Římské říše docházelo k neustálým pokusům o vytvoření „říše“ na evropském území.

  44; Estonský prezident požaduje více zbraní pro Ukrajinu. Západní země neustále mluví o nutnosti pokračovat v bojích.

  45; Operace Odplata pokračuje: Strategické bombardéry ruských vzdušných sil dosáhly startovní čáry a vypálily rakety na Ukrajinu. Strategické bombardéry ruských leteckých sil dosáhly startovací čáry a vypálily rakety na Ukrajinu.

  46; Zásobování Kyjeva kazetovými bombami neprospěje nikomu kromě amerického vojensko-průmyslového komplexu, říká plukovník McGregor. Několik kongresmanů minulý týden veřejně řeklo, že by Pentagon měl poslat kazetové bomby Zelenskému.

  47; Tak jako na Ukrajině byli křesťané pronásledováni pouze ve starověkém Římě, říká člen Rady bezpečnosti OSN. Za poslední rok ukrajinské úřady zorganizovaly největší vlnu pronásledování ukrajinské pravoslavné církve v novodobé historii země.

  48; USA se nestarají o Ukrajinu, říká Arestovič. „Je jim jedno, čí je Donbas a Krym“. Řeší si své vlastní problémy

  49; Západ se ke zbytku světa chová jako k divochům, říká šéf Ústavního soudu. Tento přístup, škodlivý pro lidstvo, se nemůže neobrátit proti těm, kteří jej používají.

  50; Přehlídka Vítězství vytvořila rekord v počtu zhlédnutí. Vysílání Přehlídky vítězství 2023 vytvořilo rekord v podílu na sledovanosti minimálně za 5 let.

  51; Na Donbasu lze očekávat aktivaci Ozbrojených sil Ukrajiny, vyplývá ze shrnutí od Olega Carjova. Je nutné porazit nepřítele na frontě a zároveň vyřešit dlouhodobé vnitřní problémy, které válka vytáhla na povrch.

  52; Silný výbuch: Ruské námořnictvo zasáhlo cíle v Těrnopolu. Po příletech raket do oblasti města silná palba.

  53; Na Ukrajinu je uvalen odvetný úder: Na obloze jsou „stratégové“ leteckých sil, na Západě hřmí výbuchy. Nejsilnější exploze v Těrnopolu, nejsilnější oheň začal.

  54; Fronta opravdu potřebuje naši pomoc k postupu nepřítele: Potřebujeme armádu FPV kamikadze dronů. Nyní čekáme na várku FPV kamikadze dronů z Číny, ale Maviky jsou také velmi potřebné pro frontu.

  55; Bachmut málem padl: PMC „Wagner“ postoupil až o 550 metrů v různých směrech, říká Prigožin. Celková plocha území, která se dostala pod ruskou kontrolu, je 216 000 metrů.

  56; Útok FPV-dronů Ozbrojených sil Ukrajiny na ruské opevnění očima nepřítele a ruských bojovníků. Naši bojovníci potřebují kamikadze drony a sítě.

  57; Informace o nových explozích v Lugansku popírají. Předtím očití svědci ohlásili dva výbuchy v hlavním městě LLR.

  58; Armáda komentovala fámy, že ozbrojené síly Ukrajiny posílily na celé frontě. „Situace se výrazně nezměnila.“

  59; Obří muniční sklady NATO zničeny, přiznal bývalý poradce prezidenta Ukrajiny. Očití svědci uvádějí, že došlo k asi deseti silným explozím.

  60; Žoldák ze Spojených států vyřazen ruskou armádou. Informují o tom americká média.

  61; Mobilní internet pozastaven v LLR. Hlavním úkolem je zajistit bezpečnost lidí.

  62; Působivé záběry obří exploze po zásahu Šáhidu v Chmelnickém. Je jasně vidět, že bylo zasaženo několik cílů.

  63; „Cesta smrti“ ozbrojených sil Ukrajiny je doplněna dalšími hromadami zničené vojenské techniky. Armáda ozbrojených sil Ukrajiny ukázala novou hromadu různé vojenské techniky – obrněná auta, bojová vozidla pěchoty a různá vozidla.

  64; Pušilin oznamuje nové úmrtí při útoku na Doněck. V tuto chvíli bylo kvůli ostřelování z ukrajinské strany zraněno šest lidí.

  Zdroj: rusvesna.su

 10. K propagandě: Tohle je zajímavá zpráva. Dron pravděpodobně vypustil někdo uvnitř chráněné zónu PVO.
  Kdo? Partyzáni? Nebo se jednalo o domluvený útok, aby se získala záminka pro odpověď do Kyjeva? Podobně jako případ Gleiwitz? Co tam v noci dělali ti dva na střeše?? Byli to hasiči, kteří měli hlídat, aby se provokace moc nevymkla a vyrazili dříve? Pokud se dá rozeznat, měli na uniformě reflexní pásky.
  A další a další otázky…

  http://www.infokuryr.cz/n/2023/05/04/svedek-natocil-exkluzivni-zabery-utoku-ukrajinskeho-dronu-na-senatni-palac-v-kremlu/

  1. „Partyzáni“ 😄 – na to moc nevěřím. To nám anglosaská propaganda zase věší bulíky na nos, že v Rusku jsou nějací ukrajinští, případně obecně protiruští „partyzáni“. Prostě jen využili to slovo „partyzán“, protože na nás stále nějak působí. Pokud se v Rusku odehraje nějaký útok, tak to samozřejmě nejsou žádní „partyzáni“. Je to někdo, koho propašovali do země, dali mu vybušninu a instrukce a on to provedl. Nějak moc nevěřím na nějaké „partyzány“. Ani si nemyslím, že by propašovali přes hranice nějaké obyčejné vojáky. Musí to být někdo cvičený, kdo dokáže zapadnout a případně nekam dovézt a nastražit tu bombu. Určitě je to za podpory britské tajné služby, která dělá skutky pro Američany, protože ti se nezapojují v těchto akcích přímo, aby nevznikl nějaký konflikt velmocí.

   1. To je otázka terminologie.
    Můžete jim říkat třeba teroristi, jsou to většinou Rusové najatí SBU. Je jich poměrně dost. Dost na to, aby páchali atentáty na vojenské korespondenty a podobné, vyhazovali do po povětří železniční zabezpečovací zařízení, plynovody atd., prostě aby dělali teroristické akce. Na průběh konfliktu ale valný vliv nemají. Na veřejné mínění ovšem ano. Ostatně to je princip terorismu. Na to není třeba speciální výcvik. Za peníze udělají ledacos.

 11. Ukrajina 14/05/2023:
  Volodymyr Zelenskyj nevylučuje zrušení voleb do Nejvyšší rady v říjnu 2023. Podle ukrajinského vůdce ústava země zakazuje volbu poslanců během stanného práva.
  A co jste čekali?

  1. Re: Sk

   Takže všechno je, jak má být.
   Buďte rád, že vám soudruzi ještě nezbourali ten sloupek, na kterém sedáváte.

 12. Sobota, 13.5.2023:

  I. Rusvesna

  1; Nová exploze v Lugansku. Očití svědci hlásí dva výbuchy v hlavním městě LLR.

  2; Drsné záběry obří exploze po zásahu Šahidem v Chmelnickém. Je jasně vidět, že bylo zasaženo několik cílů.

  3; „Cesta smrti“ ozbrojených sil Ukrajiny je doplněna hromadami zničené vojenské techniky. Armáda ozbrojených sil Ukrajiny ukázala novou hromadu různé vojenské techniky – obrněná auta, bojová vozidla pěchoty a různá vozidla.

  4; Pušilin oznamuje úmrtí při útoku na Doněck. V tuto chvíli bylo kvůli ostřelování z ukrajinské strany zraněno šest lidí.

  5; 9 vojáků bylo zabito při přepadení letecké skupiny ruských leteckých sil v Brjanské oblasti. Království nebeské a věčná památka padlých vojáků…

  6; Nepřítel přepadl leteckou skupinu kvůli masivním úderům ruských leteckých sil „chytrými bombami“ podél celé fronty. Ukrajinské ozbrojené síly použily novou taktiku k přepadení naší letecké skupiny.

  7; Bitva o Bachmut: PMC „Wagner“ ničí tanky a další obrněná vozidla nepřítele. Podle všeho je palba vedena vysoce přesnými střelami Krasnopol.

  8; Nepřítel přepadl ze zálohy a sestřelil celou speciální leteckou skupinu v Brjanské oblasti. Předtím byly propočteny typické akce ruského letectva.

  9; Obrovská exploze: „Šahidy“ zinscenovaly ohnivou apokalypsu pro nepřítele v Chmelnickém. Oheň zuří už více než půl dne.

  10; Pomoc frontě: „UAZ“ z Kamčatky přijel na frontu zachránit naše lidi. Dárci z celé republiky již poslali více než 260 vozidel, která nahradila ztrátu dopravy a pomohla zachránit životy bojovníků.

  12; Dron-kamikadze zničil nepřátelskou pozici – záběry „z první ruky“. Čerstvé záběry ze směru Ugledar.

  13; Pád druhého vrtulníku v Brjanské oblasti je potvrzen. Kolem místa havárie je zřízen kordon, záchranná služba funguje.

  14; Guvernér Brjanské oblasti učinil prohlášení o havárii jednoho vrtulníku. Mezi civilisty je jedna oběť – žena.

  15; Z Běloruska přiletěl do Polska neznámý vzdušný objekt. „Poblíž Rypinu se ztratil radarový kontakt,“ hlásí polské ministerstvo obrany.

  16; Černý den ruských leteckých sil: 2 vrtulníky Mi-8, Su-34 a Su-35 sestřeleny v Brjanské oblasti. Zahynuli piloti vrtulníků a bombardér Su-34.

  17; Ruská armáda odráží pokusy o útok na ozbrojené síly Ukrajiny a ničí nepřítele podél frontové linie. Zpráva ruského ministerstva obrany o postupu speciální operace.

  18; Mi-8 a Su-34, pravděpodobně sestřelené raketami NATO. Ruské jednotky protivzdušné obrany dokázaly zachytit několik raket.

  19; Su-34 a Mi-8 byly sestřeleny nad Brjanskou oblastí. Očití svědci zveřejňují záběry hořících trosek.

  20; Nepřítel mohl použít Patriot. V Brjanské oblasti byly sestřeleny 2 letouny.

  21; Nepřítel opakovaně zasáhl Lugansk řízenou střelou Storm Shadow – potvrzeno. Dne 13. května 2023 v 09:15 zahájily ozbrojené síly Ukrajiny raketový útok na osadu Jubilejnyj v Lugansku (LLR).

  22; Okamžik zničení vrtulníku Mi-8 raketou nad Brjanskou oblastí. Dopravní vrtulník havaroval u obce Klincy.

  23; Vrtulník začal hořet a zřítil se v Brjanské oblasti. Než spadl, dlouho kroužil nad obcí Klincy.

  24; Záporožská fronta: Ruská armáda zahájila dělostřelecké údery na nepřátelská soustředění. Na Guljaj-Pole bylo vypáleno 15 granátů. Toto město využívají ukrajinské jednotky jako základnu.

  25; Ozbrojené síly Ukrajiny ostřelovaly centrum Gorlovky, poškodily katedrálu a bytový dům. Nepřítel zahájil palbu na město z pozic v okupovaném Dzeržinsku.

  26; Nový úder na Lugansk zasadila britská střela Storm Shadow. Včera tyto střely použily ozbrojené síly Ukrajiny u Mašzavodu, dnes střela explodovala poblíž staré budovy Akademie vnitřních věcí.

  27; Ruská armáda zahájila raketové a dělostřelecké údery na nepřátelské pozice. Zasažena byla akumulace živé síly a vojenské techniky Ozbrojených sil Ukrajiny.

  28; Nový úder ozbrojených sil Ukrajiny na Lugansk – podrobnosti. Podle předběžných informací bylo v důsledku raketového útoku zraněno několik lidí.

  29; Nepřátelé poprvé zaútočili britskými řízenými střelami Storm Shadow. Bylo potvrzeno, že ozbrojené síly Ukrajiny včera použily k útoku na Lugansk střely s plochou dráhou letu obdržené z Británie.

  30; Silné výbuchy: „Šahidů“ zničil muniční sklad Ozbrojených sil Ukrajiny a závod v Chmelnickém. Výbuchy byly tak silné, že poškodily mnoho budov regionálního centra.

  31; Nepřítel zasadil novou ránu na Lugansk. Ve městě zahřměl další silný výbuch.

  32; Ukrajinská armáda zasáhla školu v Doněcku. Škola byla těžce poškozena.

  33; Nikolajev: následky nočního úderu ruské armády. Záběry ukazují, co zbylo z jednoho z cílů, které ruská armáda minulou noc zasáhla.

  34; Ruská armáda provedla noční operaci s cílem zničit síly a zařízení ozbrojených sil Ukrajiny. V několika oblastech Ukrajiny, včetně těch, které se nacházejí ve velké vzdálenosti od frontové linie, zahřměly silné exploze.

  37; Maďarsko hrozí, že zablokuje sankce EU. Uvedl to maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto.

  38; Spojené státy hodlají posílit vojenskou přítomnost v Perském zálivu. Washington neočekává eskalaci konfliktu s Teheránem.

  39; Zelenskyj varoval Západ tajnou zprávou o osudu protiúderu dronů, píší New York Times. Obdržená vojenská technika a munice nemusí stačit na velkou operaci.

  40; Bílý dům: USA v případě selhání mohou Ukrajině pomoci až do konce fiskálního roku. Bílý dům: USA budou moci Ukrajině pomáhat až do konce fiskálního roku i v případě bankrotu.

  41; Koncern Rheinmetall vytvořil společný podnik s Ukroboronpromem. „Spolupráce na tancích je jen prvním krokem.“

  42; Záběry z bitvy: útok na opevněnou oblast ozbrojených sil Ukrajiny u obce Spornoje. Útočné oddíly dobyly baštu ozbrojených sil Ukrajiny a zničily několik desítek ozbrojenců a kulometů.

  43; Britská rozvědka informovala, jakými zbraněmi chce Ruská federace narušit protiofenzívu ozbrojených sil Ukrajiny. Podle britské rozvědky Ruská federace pravděpodobně dočasně pozastavila používání těchto zbraní.

  44; Šéf MAAE plánuje předložit Radě bezpečnosti OSN dohodu s Ruskem a Ukrajinou o ochraně jaderné elektrárny Záporoží. To naznačuje, že dohoda je blízko, řekli agentuře Reuters čtyři diplomaté.

  45; „Nemá ve světě precedens“: Trump označil situaci na jižní hranici USA za šílenou. Biden uvedl, že vláda po zrušení legislativy očekává chaos na hranicích.

  46; V Británii řekli, k čemu povede dodávka raket Storm Shadow ozbrojeným silám Ukrajiny. Nevýhodou Storm Shadow je také to, že jde o řízenou střelu, tedy ve skutečnosti podzvukového proudového robota.

  47; Ruská armáda zničila dav „Němců“ u Belogorovky. Připomeňme, že ruští vojáci na frontě nazývají ukrajinské neonacisty Němci.

  48; Americký velvyslanec se omlouvá Jihoafrické republice za obvinění z prodeje zbraní Rusku. Jihoafrické ministerstvo zahraničí vyjádřilo nespokojenost Brigetimu v souvislosti s jeho chováním a slovy.

  49; V Lugansku byl zraněn poslanec Státní dumy. V důsledku úderu na Lugansk byl zraněn poslanec Státní dumy Viktor Vodolackij.

  50; Děti zraněny při stávce v Lugansku. Útokem na Lugansk utrpělo 6 dětí, 2 z nich jsou ve středně těžkém stavu.

  51; Velitelé ozbrojených sil Ukrajiny brutálně zabili vojáka 32. brigády. Vojáci 3. mechanizovaného praporu 32. samostatné mechanizované brigády ozbrojených sil Ukrajiny natočili veřejný video vzkaz.

  52; Útok na Lugansk pravděpodobně způsobily řízené střely Grom OTRK. Administrativní budovy byly zničeny a poškozeny.

  Zdroj: rusvesna.su

 13. Sobota, 13.5.2023:

  II. Rusnext

  1; Ukrajina odsoudila bývalého velitele ruské černomořské flotily. Admiral Oleksandr Vitko byl odsouzen k 15 letům vězení a pokutě 80 miliard hřiven (asi 160 miliard dolarů).

  2; Papež František se se Zelenským setkal ve Vatikánu. Jak bylo řečeno zástupcům tisku akreditovaných u tiskové služby, rozhovor Zelenského s pontifikem trval 40 minut.

  3; Moskva a Minsk splnily 82 oborových programů v rámci Svazového státu.

  4; MMF v květnu přehodnotí ukrajinský program financování. V druhé polovině května má MMF v úmyslu provést první přezkum rozšířeného programu financování EFF pro Ukrajinu.

  5; Šéf Vyšetřovacího výboru Ruské federace navrhl znárodnit hlavní sektory ruské ekonomiky. Šéf vyšetřovacího výboru Ruska Alexander Bastrykin navrhl znárodnit hlavní sektory ruské ekonomiky. Uvedl to na Petrohradském mezinárodním právním fóru.

  6; V Rusku bylo za den uhašeno 112 přírodních požárů. Lesní hasiči za poslední den zlikvidovali 112 přírodních požárů ve 21 oblastech Ruska. Požáry byly zaznamenány na ploše 30,912 hektaru.

  7; Systém péče o účastníky SVO na Ukrajině a jejich příbuzné bude v Rusku spuštěn do konce roku. Ruská vláda tento týden schválila chartu Fondu na podporu účastníků SWO.

  8; Borrell: Ozbrojené síly Ukrajiny v Arťomovsku potřebují 1000 granátů denně. K vedení bojových operací pouze v jednom Arťomovsku (ukrajinský název – Bachmut) musí mít ozbrojené síly Ukrajiny 1 000 střel denně.

  9; Ozbrojené síly Ukrajiny použily rakety Storm Shadow k úderu na 2 podniky. Bojová letadla Ozbrojených sil Ukrajiny v předvečer zahájila raketové útoky na podnik Polypak polymerových produktů a masokombinát Milam v Lugansku. Stalo se tak 12. května asi v 18:30 moskevského času.

  10; Žena zraněna při havárii vrtulníku v Brjanské oblasti. Žena byla zraněna při havárii vrtulníku ve městě Klincy v Brjanské oblasti. Byla hospitalizována.

  11; Japonsko poskytne Ukrajině energetické zařízení v hodnotě 40 milionů dolarů. Japonská vládní agentura pro mezinárodní spolupráci Jaika nakoupí zařízení pro transformační stanice pro Ukrajinu v hodnotě cca 40 mil. USD.První dodávky zařízení se očekávají v druhé polovině roku 2023…

  12; Ruský Mi-8, Su-34, Su-35 zasaženy ukrajinskými silami z oblasti Černigov. Je třeba poznamenat, že všechna letadla padla v oblasti Brjansk.

  13; Borrell podpořil dodávky raket dlouhého doletu ukrajinským ozbrojeným silám. 11. května Londýn oznámil přesun řízených střel Storm Shadow do Kyjeva s doletem exportních modifikací asi 250 kilometrů.

  14; Ozbrojené síly Ukrajiny použily rakety Storm Shadow k úderu na dva podniky v Lugansku.

  15; Rozkolníci z tzv. „Pravoslavné církve Ukrajiny“ se s pomocí režimu znovu zmocnili chrámu v oblasti Kyjeva. Ve vesnici Ivankov, okres Borispol, Kyjevská oblast, se schizmatici „Pravoslavné církve Ukrajiny“ s pomocí místních úřadů zmocnili kostela kanonické ukrajinské pravoslavné církve.

  16; Angličané vysírají: Rakety Storm Shadow změní pravidla hry v zóně SVO. Vzduchem odpalované řízené střely Storm Shadow, jejichž převoz do Kyjeva potvrdilo ministerstvo obrany Spojeného království, mohou zasáhnout cíle na vzdálenost až 250 km a jsou svými vlastnostmi podobné americkým ATACMS.

  16; Jurij Loza o Eurovizi: Pokřižuj se a zapomeň. Sovětský a ruský zpěvák a skladatel Jurij Loza konečně vyzval, aby přestali věnovat pozornost tomu, co tam dělají lidé, kteří opustili naši zemi.

  17; Ruské ozbrojené síly zničily radarovou stanici ukrajinského systému protivzdušné obrany S-300 v DLR. Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany.

  18; Ozbrojené síly Ukrajiny vypálily 10 granátů z MLRS v Doněcku podruhé za den. Informovalo o tom zastoupení Doněcké lidové republiky ve Společném centru pro kontrolu a koordinaci příměří (JCCC).

  19; Shrnutí MO: Útočný letoun Wagner osvobodil další čtvrť na severozápadě Arťomovska. Ruská armáda také zničila dva tanky, tři bojová vozidla pěchoty a další vybavení. U Kramatorsku byl zlikvidován sklad raketových a dělostřeleckých zbraní Ozbrojených sil Ukrajiny.

  20; Mi-8 a Su-34 mohly být sestřeleny raketami vzduch-vzduch NATO. Je třeba poznamenat, že ruské síly protivzdušné obrany byly schopny zachytit několik raket. Dvě střely prošly obranou a zasáhly obě bojová vozidla.

  21; Ukrajinské ozbrojené síly použily k útoku na Lugansk britské střely Storm Shadow. Podle Ministerstva obrany Ruské federace došlo v důsledku raketového úderu k požáru na území luganských podniků potravinářského a chemického průmyslu.

  22; Ruský Su-34 havaroval v Brjanské oblasti. Osud těch na palubě stíhačky je v současnosti neznámý.

  23; Letectvo sestřelilo ukrajinský Su-24 útočící na Lugansk. Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany.

  24; „Dokud bude Ukrajina existovat, proces bude pokračovat“: G7 zvýšila závazky na podporu Kyjeva na 44 miliard USD. Země tzv. G7 — Spojené státy americké, Kanada, Velká Británie, Německo, Francie, Itálie a Japonsko — zvýšily objem finanční pomoci Ukrajině z 39 na 44 miliard dolarů.

  25; Velitel „Achmatu“ řekl, že Ukrajina nebude schopna změnit kurz SVO RF. Alaudinov navíc dodal, že „nové tanky dodané na Ukrajinu hoří stejně velkolepě jako ty staré“.

  26; Skupina „Západ“: byly provedeny údery na šest brigád Ozbrojených sil Ukrajiny ve směru Kupjansk. Ruské jednotky operující na Kupjanském směru pokračují v ničení vojenských objektů Ozbrojených sil Ukrajiny a zasahují živou sílu a techniku nepřítele.

  27; Pasečnik: Luganská lidová republika kvůli ostřelování pozastavila mobilní internet. Pasečnik dodal, že ruská armáda a dělostřelectvo aktivně pracují na zabezpečení osad a potlačení palebných bodů ukrajinských ozbrojenců.

  28; Miny byly vysazeny podél celého pobřeží Dněpru v Záporoží. Píše o tom TASS s odkazem na mocenské struktury regionu.

  29; Dohoda mezi Ruskem a Čínou o dodávkách plynu předložena Státní dumě k ratifikaci. Vládní dohoda byla podepsána na konci roku 2022.

  30; Ozbrojené síly Ukrajiny provedly druhé ostřelování Luganska za den. Ráno 13. května byla ostřelována vesnice Jubilejnyj v Arťomovském okrese Luganska.

  31; Lobaev Arms zahájila výrobu domácí kazety pro 375 pušek Cheytac. Předtím byly pro výrobu takových kazet nakupovány nábojnice americké a australské výroby, střelný prach byl nakupován v USA a Finsku.

  32; V Chmelnickém regionu byl poškozen kritický objekt infrastruktury. Uvedla to krajská vojenská správa.

  33; Republikáni v Kongresu USA požadovali test mentálních schopností Bidena.. Více než 60 republikánů z americké Sněmovny reprezentantů požaduje, aby americký vůdce Joe Biden prošel mentální zkouškou nebo se odmítl zúčastnit prezidentského klání.

  34; Vyšetřovací výbor prověří údaje o použití chemické munice ozbrojenými silami Ukrajiny v Donbasu. Vyšetřovací výbor Ruska prověří informace o použití chemické munice ukrajinskými nacionalisty ze směru Orechov na Donbasu.

  35; K výbuchům došlo v řadě regionů Ukrajiny. Ukrajinská média informovala o explozích v Kyjevské, Nikolajevské, Chmelnické a Lvovské oblasti Ukrajiny.

  36; Ukrajinští provokatéři rozesílají falešná předvolání Rusům požadující, aby se dostavili na vojenský úřad pro registraci a zařazení. Škodlivý software je zasílán spolu s e-maily, uvádí tisková služba ruského ministerstva obrany.

  37; Šéf amerického ministerstva financí slíbil, že o možném selhání informuje do dvou týdnů.

  38; Ukrajinská armáda v noci ostřelovala belgorodskou vesnici Murom. V noci na sobotu 13. května se obec Murom, pohraniční městská část Šebekinskij v oblasti Belgorod, dostala pod palbu Ozbrojených sil Ukrajiny.

  39; Americký kongres vyzval Bidena, aby prošel testem mentálních schopností Více než 60 republikánů ze Sněmovny reprezentantů Spojených států vyzvalo Joea Bidena, aby otestoval své duševní schopnosti nebo odstoupil z prezidentského klání.

  40; Ministři financí G7 přiznávají vysokou globální inflaci. Globální ekonomika prokázala odolnost vůči šokům, ale inflace je stále vysoká, vyplývá z komuniké šéfů ministerstev financí zemí G7 po setkání v japonské Niigatě.

  41; Ozbrojené síly Ukrajiny v tuto chvíli ovládají přesně dva kilometry čtvereční území Arťomovska. Podle velitele Wagner PMC ruské síly ustoupily z několika opěrných bodů na křídlech.

  42; Baltská flotila bude letos doplněna o čtyři lodě. Na konferenci k 320. výročí Baltské flotily o tom hovořil vrchní velitel ruského námořnictva admirál Nikolaj Jevmenov.

  42; Vrtulník se zřítil během cvičného letu v oblasti Džankoj na Krymu. Let byl proveden bez munice. Na zemi nejsou škody. Oba piloti zahynuli.

  43; Prezident potvrdil připravenost Ruska dodávat obilí a hnojiva africkým zemím. Ruský vůdce telefonicky hovořil s prezidentem Jihoafrické republiky (JAR) Cyrilem Ramaphosou.

  44; Erdogan – Kilichdaroglu: Měli byste se stydět za svá slova o Rusku! Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil výroky generálního tajemníka opoziční Republikánské lidové strany a prezidentského kandidáta ze „Unie národa“ Kemala Kilicdaroglu o „spiknutí“ Moskvy za „ostudné“.

  Zdroj: rusnext.ru

 14. Německá energetická politika v oblasti Baltského moře byla velkým selháním, které nyní bude muset být napraveno prostřednictvím rozhodného obratu směrem k pobřežní větrné energii, řekla ministryně zahraničí Annalena Baerbock na Baltic Offshore Wind Forum v Berlíně.
  https://www.cleanenergywire.org/news/nord-stream-cost-germany-dearly-wind-power-now-priority-baltic-sea-foreign-minister

  Annalena Baerbock uvedla, že 750 km dlouhý kabel pod Baltským mořem do Estonska nahradí plynovod Nord Stream mezi Ruskem a Německem a ukončí selhání berlínské energetické politiky.
  https://laodong.vn/the-gioi/duc-lap-du-an-moi-thay-the-sai-lam-dat-gia-nord-stream-1190545.ldo
  (překlad – Google translator)

 15. Čtvrtek, 11.5.2023:

  II. Rusnext

  1; Proč Západ neslaví Den vítězství 9. května… 9. května 1945 v 01:01 moskevského času nebo 8. května ve 23:01 středoevropského času byl schválen akt úplné a bezpodmínečné kapitulace nacistického Německa.

  2; Rozpočtové výdaje Ruské federace na národní projekty k 1. květnu činily 984,6 miliard rublů.

  3; Ukrajina poslala seznam 11 dětí do Ruska, aby se shledaly s příbuznými. Zástupci ukrajinského ombudsmana Dmitrije Lubince předali seznam pouhých 11 dětí s příbuznými na Ukrajině a požádali o pomoc při sjednocení.

  4; Kyjevské žvásty o „sestřelení“ ruského „Kinžalu“ byly odhaleny. Ministerstvo obrany vysvětlilo nemožnost zachycení „Kinžalu“ pomocí Patriotu.

  5; Státní dumě Ruské federace byl předložen návrh zákona o právu zapsat účastníky SVO na vysoké školy bez zkoušek. Již dříve byl Státní dumě Ruské federace předložen návrh zákona o přednostním zápisu do mateřských škol, letních ozdravných táborů a škol pro děti dobrovolníků účastnících se speciální vojenské operace (SVO).

  6; EU přišla se způsobem, proč využít aktiva Ruské federace pro Ukrajinu. Ruská centrální banka uvedla, že experti připravují několik žalob v rámci práce na vrácení zmrazených mezinárodních rezerv Ruské federace.

  7; Pákistánský nejvyšší soud nařídil propuštění bývalého premiéra Imrana Khana. Poté, co byl úředník zadržen, jeho strana vyzvala lidi, aby přišli na masová shromáždění. V reakci na to pákistánské úřady nařídily vyslat armádní jednotky na místa nejsilnějších protestů.

  8; Suzuki zůstává na ruském trhu. Centrála hodlá značku udržet na trzích Ruska, Kazachstánu a Běloruska.

  9; Dvě eparchie Záporožské oblasti požádaly patriarchu Kirilla, aby je přijal do Ruské pravoslavné církve. Kněží Berďanské a Přímořské diecéze Záporožské oblasti kanonické Ukrajinské pravoslavné církve požádali patriarchu Ruské pravoslavné církve Kirilla, aby je přijal do Ruské pravoslavné církve, učinili odpovídající prohlášení.

  10; Arestovič je zařazen na seznam teroristů. Kdysi hlas úřadu prezidenta Ukrajiny, Alexej Arestovič dostal svůj osobní řádek na ruský seznam extremistů a teroristů.

  11; Šéf TFR zavolal organizátorům atentátu na Prilepina. Za pokusem o život spisovatele Zachara Prilepina stojí ukrajinské speciální služby, řekl na místě petrohradského mezinárodního právního fóra Alexander Bastrykin, předseda ruského vyšetřovacího výboru.

  12; Vladlen Tatarskij je připomínán v Rusku. Biskup Savva ze Zelenogradu sloužil pietní akt u hrobu zesnulého vojenského zpravodaje.

  13; Artur Smoljaninov oficiálně prohlášen za teroristu. Ruský herec Artur Smolyaninov je zařazen na seznam teroristů a extremistů Rosfinmonitoringu.

  14; Šéf britského ministerstva obrany potvrdil předání raket dlouhého doletu Storm Shadow ozbrojeným silám Ukrajiny. Wallace navíc tento krok označil za „odměřenou a přiměřenou reakci Ruska“.

  15; Směr Arťomovsk – Ukrajinská armáda přešla do útoku. A dokládají to nejnovější hromadné nekrology Ozbrojených sil Ukrajiny z okolí Arťomovska, v jejichž seznamech je mnoho vojáků Speciálních sil Ozbrojených sil Ukrajiny, ale i tzv. elitní brigády vycvičené v Evropě.

  16; Ozbrojené síly Ukrajiny ostřelovaly Gorlovku z Grad MLRS potřetí za den. To bylo uvedeno v zastoupení DLR ve Společném centru pro kontrolu a koordinaci příměří.

  17; Rusko adekvátně zareaguje na dodávky řízených střel dlouhého doletu z Londýna ozbrojeným silám Ukrajiny. Rusko se staví extrémně negativně k dodávkám britských řízených střel dlouhého doletu Storm Shadow do Kyjeva.

  18; Británie darovala Ukrajině rakety dlouhého doletu. Ve čtvrtek 11. května píše CNN s odkazem na vysoce postavené západní zdroje.

  19; Zrušení víz a obnovení letů do Gruzie je humanitární akt. Ve čtvrtek 11. května to oznámil tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

  20; Centrální banka pracuje na vrácení ruských zlatých a devizových rezerv. Oznámil to ve čtvrtek 11. května státní tajemník – místopředseda centrální banky Alexej Guznov, uvádí TASS.

  21; V Rusku bylo navrženo vytvořit ministerstvo propagandy.

  22; Rogozin hovořil o tom, jak se vyhnout druhé vlně mobilizace v Rusku. Bývalý šéf Roskosmosu a nyní šéf skupiny vojenských poradců Carského Volkova Dmitrij Rogozin oznámil potřebu druhé vlny mobilizace v Rusku.

  23; Ministerstvo financí USA: Strop ceny ropy z Ruska pomohl stabilizovat globální ekonomiku. Stanovení cenového stropu pro ruskou ropu by mohlo pomoci stabilizovat globální ekonomiku. Oznámila to dnes 11. května americká ministryně financí Janet Yellen na tiskové konferenci v japonském městě Niigata.

  24; Soud rozhodl o vrácení 192 miliard rublů od příjemce banky „Ugra“. Zamoskvorecký soud v Moskvě se rozhodl získat zpět 192 miliard rublů od Alexeje Chotina, známého jako příjemce „položené“ banky „Ugra“. Částka bude kompenzována nezaplacenými daněmi.

  25; V Bělorusku se opět konají tábory územní obrany. Příští velitelská a štábní cvičení se budou konat v Bělorusku. Oznámilo to dnes 11. května Ministerstvo obrany republiky.

  26; CNN: FBI odmítá zveřejnit data, která „odhalují“ Bidena kvůli korupci. Jak zdůrazňuje CNN, ředitel FBI Christopher Wray během svého svědectví před senátním výborem pro dotace odmítl uznat existenci takového dokumentu.

  27; Ve Švédsku byl místní obyvatel obviněn ze špionáže: Předával informace o vojenských objektech. Švédská prokuratura obvinila 50-letého obyvatele země ze shromažďování a předávání utajovaných informací o obranných zařízeních.

  28; Turecké ministerstvo zahraničí: USA se snaží zasahovat do prezidentských voleb. Turecký ministr vnitra Suleiman Soylu obvinil Spojené státy ze snahy zasahovat do prezidentských voleb v zemi. Informují o tom turecká média.

  29; Generálmajor letectva řekl, jak byly v Kremlu vypuštěny drony, včetně 9. května. Ozbrojené síly Ukrajiny se 9. května pokusily znovu zaútočit na Moskvu pomocí dronů, ale všechny byly zneškodněny. Oznámil to dnes, 11. května, předseda prezidia „Důstojníků Ruska“, Hrdina Ruska, generálmajor letectví Sergej Lipovoj.

  30; Zelenskij: Musíme počkat s „protiútokem“ Uvedl to v rozhovoru pro BBC.

  31; BRICS může zavést společnou měnu. Skupina zemí BRICS bude diskutovat o možnosti zavedení společné měny. Podle agentury Bloomberg to bylo oznámeno dnes, 11. května.

  32; Bylo navrženo, aby byl mateřský kapitál vynakládán na sportovní kluby.

  33; Trump chce v případě vítězství ve volbách omilostnit účastníky útoků na Kapitol. 45. prezident Spojených států Donald Trump slíbil milost pro většinu účastníků útoku na Kapitol v lednu 2021. Politik se chystá zajistit svobodu těchto lidí, pokud vyhraje příští volby.

  34; Biden sliboval celému světu problémy v případě nesplácení ve Spojených státech. Americký prezident Joe Biden řekl, že případné nesplacení veřejného dluhu Spojenými státy bude mít za následek problémy pro celý svět.

  35; Trump řekl, že je připraven setkat se s Putinem a Zelenským. Trump slíbil, že se setká s prezidenty Ruské federace a Ukrajiny Putinem a Zelenským, aby ukončil konflikt na Ukrajině.

  36; Dron střílel na administrativní budovu v Brjanské oblasti. Oznámil to šéf regionu Alexander Bogomaz, publikace byla zveřejněna na oficiálním kanálu Telegram úředníka.

  37; „Muzikanti“ útočí na centrum výškových budov v západní části Arťiomovska, ruští bojovníci postoupili za den o 170 metrů.

  38; Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret o zrušení zákazu letů ruských aerolinií do Gruzie.

  39; Rogozin oznámil potřebu druhé vlny mobilizace v Ruské federaci. Rogozin učinil odpovídající prohlášení ve vzduchu rozhlasové stanice „Hovoří Moskva“.

  40; Sergej Gavrilov: Zrušení vízového režimu bylo výsledkem odmítnutí Gruzie vstoupit do války s Ruskou federací. Státní duma spojila zrušení vízového režimu s tím, že Gruzie odmítla otevřít druhou frontu proti Rusku.

  41; „Rozhodnutí“ podle Bloombergu: Současně podpořit Ukrajinu a … připravit se na kapitulaci. Strategií globálního Západu je vnutit Rusku jednání za pro něj nevýhodných podmínek a poválečný mír, který mu nedá šanci na udržení strategické bezpečnosti.

  42; Izrael vypálil z pásma Gazy 400 raket od začátku operace Štít a šíp. V noci 9. května zahájilo izraelské letectvo několik raketových útoků na cíle v pásmu Gazy, při nichž zahynul ruský občan. Jeho žena a syn také zemřeli.

  43; Dron zasáhl dva domy poblíž Belgorodu. Oznámil to vedoucí regionu Vjačeslav Gladkov, odpovídající článek byl zveřejněn na oficiálním telegramovém kanálu gubernátora.

  44; Ruský prezident Vladimir Putin podepsal každoroční dekret o branné povinnosti pro vojenský výcvik ruských občanů, kteří jsou v záloze.

  45; NATO: Aliance klasifikuje Čínu jako výzvu. Toto prohlášení učinil předseda Vojenského výboru NATO Rob Bauer.

  46; Německo požaduje od Číny „jasný postoj“ ohledně SVO na Ukrajině. Pokud Rusko stáhne své jednotky z Ukrajiny, bude podle německé ministryně zahraničí Annaleny Berbock obnoven mír.

  Zdroj: rusvesna.su

 16. Čtvrtek, 11.5.2023:

  I. Rusvesna

  1; Nepřítel zaútočil na obytné oblasti Gorlovky z MLRS, jsou oběti. Ukrajinští ozbrojenci ostřelovali Gorlovku z Gradů MLRS.

  2; Situace na frontě. Na frontě Záporoží je vše normální: místní střety a dělostřelecké souboje podél linie dotyku.

  3; Nepřítel prorazil u Bogdanovky. Ukrajinští vojáci provedli průlom v oblasti Bogdanovka u Bachmutu, hlásí vojenský velitel Alexandr Simonov.

  4; Ozbrojené síly Ukrajiny zahájily „plíživou protiofenzívu“. Nepřítel zahájil sérii protiútoků na boky Bachmutu.

  5; Útok ukrajinských sil u Majorska. Poblíž Majorska od rána probíhají aktivní střety.

  6; Nepřítel zahájil operaci s cílem obklíčit skupinu vojáků v Bachmutu a zahájit boční útoky na křídlech. Ozbrojené síly Ukrajiny zahájily operaci s cílem obklíčit skupinu ruských jednotek v Bachmutu a udeřit na její boky.

  7; Ruská armáda postupuje na frontách Donbasu a podniká mnoho útoků – to hlavní ze shrnutí Generálního štábu Ozbrojených sil Ukrajiny. Nejkrutější bitvy byly o Bachmut a Marjinka.

  8; Britské ministerstvo obrany slíbilo, že Ukrajina bude mít dostatek raket Storm Shadow.
  Londýn zároveň dostal od Kyjeva ujištění, že nebudou použity proti cílům v Rusku.

  9; Ukrajina odhalila hlavní strach z Evropy, píše Politico. Většina evropských zemí se bojí pokazit vztahy s Washingtonem.

  10; Nepřátelští ostřelovači zničeni v Bachmutu. Odstřelovač ozbrojených sil Ukrajiny Nikolaj Zajčenko, rodák ze Lvova, byl zlikvidován.

  11; Útočné skupiny PMC „Wagner“ s bojem vstoupily do opevněného prostoru „Hnízdo“ v Bachmutu. Bojovníci PMC pokračují v ofenzivě a postupují v západní části města.

  12; Nepřítel zaútočil na Doněck: 5 civilistů bylo zraněno. Všem obětem se dostalo veškeré potřebné pomoci, čtyři občané republiky byli hospitalizováni.

  13; Útoky na cíle v Chersonu, Slavjansku a Kramatorsku. Informuje o tom místní veřejnost.

  14; Prigožin: Protiofenzíva ozbrojených sil Ukrajiny již probíhá. „Pro ozbrojené síly Ukrajiny je důležité prorazit Arťomovský směr, další směry budou Brjanská a Belgorodská oblast.“

  15; Ozbrojené síly Ukrajiny budou muset během protiofenzívy obejít JE Záporoží, uvedl ředitel Energatomu. Nepřátelé nadále mluví o nadcházející protiofenzívě.

  16; Útok na Bachmut a špatné zprávy z křídel: Ozbrojené síly Ukrajiny zahájily protiútok a opět otevřely „cestu života“ Časov Jar – Bachmut.

  17; Ruské „chytré bomby“ se staly noční můrou ozbrojených sil Ukrajiny. Uvedl to ukrajinský vojenský expert Oleg Starikov.

  18; Ukrajinská armáda ztratila stovky ozbrojenců za den, několik vojenských skladů bylo zničeno. Ministerstvo obrany podává zprávu o úspěšných akcích našich sil v hlavních sektorech fronty.

  19; Obviněný z pokusu o atentát na Prilepina měl komplice, říká Bastrykin. „Nejednal sám. Toto je jen vykonavatel“, řekl předseda vyšetřovacího výboru Ruské federace.

  20; Wagnerovy útočné oddíly postupují v Arťomovsku s podporou vzdušných sil a leteckých sil. Za poslední den bylo na Doněcku zničeno až 230 ukrajinských vojáků a žoldáků, hlásí ministerstvo obrany.

  21; Kreml slíbil „adekvátní reakci“ na dodávky raket dlouhého doletu Brity pro ukrajinské ozbrojené síly. „Z vojenského hlediska budou na tomto pozadí učiněna příslušná rozhodnutí,“ řekl Putinův tiskový tajemník.

  22; Západ dodal Ukrajině 200 tanků a 300 bojových vozidel pěchoty pro ofenzivu, píše Bloomberg. Pokud ukrajinský „protiútok“ selže, do zimy se konflikt na Ukrajině přesune do slepé uličky, věří autor článku.

  23; Spojené království dodává řízené střely Storm Shadow na Ukrajinu před „protiofenzívou“, hlásí CNN. Tyto střely mají dostatečný dosah, aby zasáhly hluboko do osvobozených ruských území.

  24; Připravíme 1 milion granátů pro Ukrajinu, říká Borrell. Kromě toho země EU již dodaly kyjevskému režimu více než tisíc raket, upřesnil šéf evropské diplomacie.

  25; V Rusku „zmizelo“ zboží z EU v hodnotě 1 miliardy dolarů, píší Financial Times. „Kam by to mohlo jít? Kdo tyto produkty nejvíce potřebuje? Je zřejmé, že je to Rusko,“ řekl vicekancléř estonského ministerstva zahraničí.

  26; Gruzínská vláda vítá zrušení vízového režimu ze strany Ruska. Prezident republiky, připomeňme, prohlásil, že rozhodnutí Moskvy je „nepřijatelné“, ale hlavní rozhodnutí v Gruzii činí vláda.

  27; Dělostřelectvo DLR ničí ozbrojence ozbrojených sil Ukrajiny ve směru na Avdějevku. Nepřítel utrpěl ztráty na živé síle.

  28; Ukrajinské drony zaútočily na sklad ropy v Brjanské oblasti. Munice byla shozena na nádrž na skladování ropy.

  29; Protiofenzíva musí počkat – Zelenskij. „Potřebujeme ještě trochu času,“ řekl ukrajinský „vrchní velitel“.

  30; Ozbrojené síly Ukrajiny zahájily palbu na oblast Belgorod. Nepřítel neopouští pokusy o útok na ruské regiony.

  31; SBU se pokusila naverbovat zástupce vedoucího ministerstva pro mimořádné situace DLR – podrobnosti o neúspěšné speciální operaci. FSB řekla o neúspěšném pokusu ukrajinských speciálních služeb.

  32; Masivní ostřelování Gorlovky: poškozené domy, zranění civilisté. Ukrajinští váleční zločinci zahájili palbu na město brzy ráno 11. května.

  33; Doněck pod palbou: zraněny děti. Dívky narozené v letech 2010 a 2019 byly zraněny.

  34; „742 metrů a Artěmovsk je náš“ – bojovník Wagnerovců. Poté začne dlouhé a tradiční popírání očividných faktů ukrajinskou propagandou.

  35; „Ukrajinu se chystají posadit k jednacímu stolu za podmínek Moskvy,“ řekl Danilov. Tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksij Danilov předem hlásí zradu.

  36; Dron ukrajinské armády vyrobený z trubek a nábytkového kování se zhroutil v Kurské oblasti. Trosky produktu nezávislého budování dronů nyní zkoumají odborníci.

  37; Rogozin: „Potřebujeme mobilizaci“. Hovoříme o nové vlně mobilizačních opatření.

  38; „Lancety“ ničí nepřátelské „Gvozdiky“. Nepřátelská samohybná děla nemají šanci.

  39; „Proč jsou Rusové tak pomalí v jednání?“ – Peskov o průběhu SVO, dobytí Arťomovska a o NATO. Napůl naznačil Peskovův a Prigožinův konflikt se Šojgu a Gerasimovem.

  40; Čína odhalila na Ukrajině past, kterou na ni připravily Spojené státy. USA revidovaly mírovou roli Číny, aby ji uvěznily na Ukrajině.

  41; Úspěch protiofenzívy není předem daný, – ukrajinský ministr zahraničí. Již dříve ministr obrany Alexej Reznikov nabádal, abychom nečekali na „něco grandiózního“.

  42; NATO říká, že musí být připraveno na konflikt každou chvíli. Vojenské služby NATO sledují stále agresivnější vzorec chování Ruska.

  43; Spojené státy nemají v úmyslu následovat příklad Británie ve vztahu k Ukrajině. Tým prezidenta Joea Bidena si oddechl.

  44; USA varují Gruzii před sankcemi, pokud se obnoví letecké spojení s Ruskem. Uvádí to v prohlášení americké ministerstvo zahraničí.

  45; Proč se Ukrajině nepodařilo zahájit úspěšný raketový útok na Krym. Systém protivzdušné obrany S-400 není to jediné, co Krym chrání.

  46; V Kyjevě byli překvapeni existencí „mírové mise“ Vatikánu na Ukrajině. „Prezident Zelenskyj nesouhlasil s žádným takovým jednáním jménem Ukrajiny.“

  47; Není místo pro začátečníky: Jak se vyvíjí trh s mobilními aplikacemi v Rusku. Každý čtvrtý IT specialista v Rusku dnes považuje mobilní vývoj za perspektivní odvětví.

  48; Kreml označil NATO za přímého účastníka konfliktu na Ukrajině. NATO se stalo nejprve nepřímým a poté přímým účastníkem ozbrojeného konfliktu na Ukrajině na straně Kyjeva.

  49; Bitva na hranici v oblasti Belgorod. V této pohraniční oblasti se to děje neustále.

  50; Ozbrojené síly Ukrajiny udeřily na Brjanskou oblast. Město Starodub bylo napadeno.

  51; Na Ukrajině hřmí exploze: Rakety a „chytré bomby“ zasáhly cíle v Donbasu a Záporoží. Strach panuje v polovině regionů Ukrajiny.

  52; „Krvavý útok“: Protiútok Ozbrojených sil Ukrajiny narazil na příval palby a u Avdějevky se změnil v selhání. Na Doněckém směru se nepřátelská obrněná skupina pokusila zaútočit a znovu dobýt jejich pozice.

  53; Německo nevidí způsob, jak prohlásit PMC Wagner za teroristickou organizaci. Německá vláda nyní nevidí žádnou zákonnou možnost uvést Wagnerovu skupinu jako teroristickou organizaci v EU.

  54; Ozbrojené síly Ukrajiny provádějí „místní protiofenzívu“ u Bachmutu. Ukrajinští vojenští propagandisté a ozbrojenci informují o „místní ofenzivě“, kterou údajně provedly ozbrojené síly Ukrajiny.

  55; Nesplácení v USA bude mít za následek problémy pro celý svět, říká Biden. Současnou krizi podle hlavy státu vytvořili republikáni.

  56; „Dodělej ho!“ Nacisté opět zveřejňují záběry popravy bojovníků Wagner PMC u Bachmutu. Ukrajinští ozbrojenci zveřejnili záběry popravy bojovníků Wagner PMC v zákopech u Bachmutu.

  57; PMC „Wagner“ prorazil na západním okraji Bachmutu, říká Prigozhin. Maximální postup byl 170 metrů.

  58; To, co děláme na Ukrajině, je špatné pro ukrajinský lid. Americký prezidentský kandidát oznámil monstrózní ztráty ozbrojených sil Ukrajiny. Kennedy Jr. ostře kritizoval americkou politiku vůči Ukrajině.

  59; Rusy není radno podceňovat, říká Stoltenberg. Generální tajemník NATO Stoltenberg řekl, že Rusko by se během speciální operace nemělo podceňovat.

  60; Pro protiofenzivu Ozbrojených sil Ukrajiny zatím nejsou podmínky, říká generální inspektor Bundeswehru. Pro ofenzivu v plném rozsahu ze strany Ukrajiny zatím nejsou podmínky, ale přípravy na ni probíhají.

  Zdroj: rusvesna.su

 17. Středa, 10.5.2023:

  II. Rusnext

  1; V Černigovské oblasti zní nálet V Černigovské oblasti na Ukrajině byl vyhlášen letecký poplach.

  2; Prezident Gruzie vyzval ke svolání Rady bezpečnosti a zvážení tříměsíčních víz pro Rusy. Gruzínská prezidentka Salome Zurabišvili vyzvala k jednání Rady bezpečnosti k projednání vízového režimu pro Rusy. Tato výzva následovala poté, co Rusko zrušilo vízový režim pro gruzínské občany.

  3; V Moskvě skončilo nejdelší období květnových mrazů v 21. století. Květnové mrazy v Moskevské oblasti skončily. Řekl to vedoucí zaměstnanec meteorologického centra „Phobos“ Michail Leus.

  4; Americké strategické zásoby ropy klesly na minimum z roku 1983. Strategická zásoba ropy v USA za týden končící 5. květnem klesla o 2,9 milionu barelů na 362 milionů barelů, což potvrzuje týdenní přehled energetické informační správy amerického ministerstva energetiky.

  5; Viktor But bude žalovat tvůrce pokračování filmu „Lord of War“. Ruský podnikatel Viktor But, který se vrátil ze Spojených států, chtěl zažalovat tvůrce pokračování „Lord of War“, jehož prototypem je sám But.

  6; Vatikán oznámil „důvěrné zprávy“ o ukrajinském konfliktu. Vatikán má „důvěrné zprávy“ o urovnání ukrajinského konfliktu, řekl podle Vatican News kardinál Pietro Parolin, státní sekretář Svatého stolce.

  7; Palestinci vypálili 170 raket na Izrael. Více než padesát z nich bylo sestřeleno systémem protiraketové obrany Iron Dome, uvedlo izraelské ministerstvo zahraničí.

  8; Biden obviněn z příjmu milionů dolarů z cizích zemí. Rodina Joea Bidena, když sloužil jako viceprezident Spojených států, dostávala z Číny miliony dolarů, řekl republikán James Comer, šéf Výboru pro dohled a odpovědnost Sněmovny reprezentantů USA.

  9; Medveděv navrhl své vlastní možnosti pro názvy polských měst. Místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv komentoval rozhodnutí Polska „přejmenovat“ Kaliningrad. Připomněl německé názvy některých dnešních polských měst.

  10; Prigožin: Nemůžeme držet Bachmut bez munice. Zakladatel Wagner PMC Jevgenij Prigožin komentoval současnou situaci v (Artěmovsku) Bachmutu a varoval, že s pokračující sabotáží ze strany vedení ruského ministerstva obrany by ozbrojené síly Ukrajiny prorazily frontu.

  11; Kyjev popřel informace o smrti velitelů ozbrojených sil Ukrajiny. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu uvedl, že v dubnu ukrajinská armáda ztratila více než 15 tisíc lidí.

  12; Švýcarsko může převést blokované ruské peníze na Ukrajinu. Fabian Mayenfisch, mluvčí švýcarského státního sekretariátu pro ekonomické záležitosti (SECO), připustil možnost převodu ruských peněz do Kyjeva.

  13; Ruské zlaté a devizové rezervy vzrostly v dubnu na 595,7 miliardy dolarů. Centrální banka Ruské federace po uvalení sankcí ze strany západních zemí nemůže spravovat významnou část zlatých a devizových rezerv.

  14; Prezident Ruské federace podepsal dekret o branné povinnosti k vojenskému výcviku záložníků. Dokument je zveřejněn na oficiálním portálu právních informací.

  15; Prezidentka Gruzie je nespokojena se zrušením vízového režimu ze strany Ruska Z jejího pohledu je takový krok Moskvy provokací.

  16; Ruský prezident Vladimir Putin zrušil zákaz letů do Gruzie pro ruské aerolinky.

  17; Shrnutí ministerstva obrany: Ruské ozbrojené síly zasáhly místo opravy vojenské techniky Ozbrojených sil Ukrajiny v Záporoží. V noci na 9. května zahájila ruská armáda soustředěný útok na místa dočasného rozmístění záloh Ozbrojených sil Ukrajiny a muničních skladů. Používaly se vysoce přesné zbraně dlouhého doletu, jak vzdušné, tak námořní.

  18; Ruské aerolinky budou létat mezi Moskvou a Tbilisi 7x týdně. Letečtí dopravci se připravují na obnovení letů.

  19; Borrell: konflikt na Ukrajině bez pomoci Západu okamžitě skončí. Takový mír by ale západním spojencům nevyhovoval.

  20; Prezident Ruska zrušil vízový režim pro občany Gruzie. Občané Gruzie budou moci vstoupit do Ruské federace na základě cestovního pasu, námořnické knížky nebo cestovního dokladu pro návrat do Gruzie.

  21; Prezident zrušil zákaz letů do Gruzie pro ruské aerolinky. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal 10. května dekret, podle kterého se od 15. května ruší vízový režim pro občany Gruzie.

  22; Zalužnyj se odmítá setkat s náčelníky štábů NATO. Při jednání náčelníků generálních štábů zemí Severoatlantické aliance to řekl šéf Vojenského výboru NATO admirál Rob Bauer.

  23; Dva bezpilotní letouny ozbrojených sil Ukrajiny se pokusily zaútočit na vojenský objekt poblíž Voroněže. Oznámil to guvernér regionu Alexander Gusev na svém kanálu Telegram.

  24; Média: Čtyři desítky ukrajinských vojáků zemřely na otravu pelmeněmi. Ukrajinské velení zakázalo vojákům kyjevského režimu přijímat jakoukoli humanitární pomoc z neověřených zdrojů a od neznámých dobrovolníků.

  25; Politico: USA nepošlou do Kyjeva rakety dlouhého doletu.

  26; Útok dronu na vojenské cvičiště ve Voroněžské oblasti, jsou zde obětí. Dva bezpilotní letouny zaútočily na vojenské cvičiště ve Voroněžské oblasti, několik vojáků bylo zraněno, uvádí telegram Baza segodňa.

  27; Ministerstvo zdravotnictví oznámilo pokles počtu záchranářů a řidičů sanitek v Rusku v roce 2022. Ministerstvo zdravotnictví Ruska připravilo zprávu o výsledcích práce v roce 2022, která odkazuje na pokles počtu záchranářů a řidičů sanitek v zemi za poslední rok

  28; Pentagon uvedl, že objem vojenské pomoci Kyjevu přesáhl 37,6 miliardy dolarů. Celková výše vojenské pomoci Ukrajině ze strany Spojených států přesáhla od začátku administrativy prezidenta Joea Bidena 37,6 miliardy dolarů.

  29; Trump shledán vinným v případě pokusu o znásilnění novinářky. Porota v New Yorku uznala bývalého prezidenta Spojených států Donalda Trumpa vinným v případu pokusu o znásilnění novinářky Jean Carrollové. Informovala o tom 9. května CNN.

  30; Pentagon má v úmyslu zajistit kontrolu Číny na desetiletí. Pentagon je rozhodnutý, že Čína bude muset být držena po celá desetiletí pod kontrolou. Oznámila to 9. května náměstkyně amerického ministra obrany Kathleen Hicks.

  31; Politico: USA nepošlou do Kyjeva rakety dlouhého doletu. Americké úřady nehodlají následovat příklad Velké Británie a dodávat Ukrajině rakety dlouhého doletu. Mluvíme o raketách ATACMS. Politico o tom píše 9. května s odvoláním na své zdroje.

  32; Pentagon: USA cvičí asi 2000 ukrajinských vojáků. Řekl to mluvčí Pentagonu Patrick Ryder.

  33; Děti z rodin zasažených lesními požáry v regionu Kurgan budou moci zdarma relaxovat v letních venkovských táborech.

  34; Rada bezpečnosti Ukrajiny: Konečný plán „protiútoku“ nebyl schválen. V současné době se zvažuje několik variant. Oznámil to tajemník Rady bezpečnosti Ukrajiny Oleksij Danilov.

  35; Stoltenberg: EU nemůže chránit Evropu bez NATO. Stoltenberg se o své myšlenky podělil 9. května v rozhovoru s novináři The Washington Post. Generální tajemník NATO reagoval na slova francouzského vůdce Emmanuela Macrona o „strategické autonomii“ Evropy.

  36; Ozbrojené síly Ukrajiny utrpěly v Arťomovsku těžké ztráty kvůli nové dělostřelecké taktice. Je objasněno, že místo jednoho úderu jsou nahromadění ozbrojených sil Ukrajiny v obci Časov Jar zasazeny tři údery najednou.

  37; Evropská komise chce uvalit sankce na tři ruská média. Evropská komise navrhuje uvalit omezení na tři ruská média kvůli zveřejňování informací o konfliktu na Ukrajině.

  38; Ministerstvo obrany Běloruska: Armáda republiky je připravena odrazit každého. Běloruská KGB zastavila pokusy o teroristické útoky v předvečer 9. května.

  39; Spojené státy oznámily přidělení vojenské pomoci Ukrajině ve výši 1,2 miliardy dolarů.

  40; Švédsko: Nehodláme posílat bojovníky na Ukrajinu Švédsko neplánuje vyslat na Ukrajinu stíhačky, řekl ministr obrany Paul Jonsson.

  Zdroj: rusnext.ru

 18. Středa, 10.5.2023:

  I. Rusvesna

  1; Pro protiofenzivu Ozbrojených sil Ukrajiny zatím nejsou podmínky, říká generální inspektor Bundeswehru. Pro ofenzivu v plném rozsahu ze strany Ukrajiny zatím nejsou podmínky, ale přípravy na ni probíhají.

  2; Česká republika zváží možnost předání letadel ozbrojeným silám Ukrajiny. Česká republika zváží možnost předání letounů L-159 ozbrojeným silám Ukrajiny k protiofenzívě.

  3; Útok na Avdějevku: Osvobozená Kamenka je poseta hromadami mrtvol a techniky Ozbrojených sil Ukrajiny. Obec Kamenka za krutých bojů osvobodili vojáci 6. praporu 9. brigády 1. doněckého armádního sboru.

  4; V Bachmutu byl zlikvidován zástupce velitele skupiny elitních speciálních sil Ukrajiny. Zástupce velitele skupiny 8. pluku speciálních sil Dmitrij Kramar byl zlikvidován ruskými vojáky v Bachmutu.

  5; Kanada bude trénovat bojovníky ukrajinské armády na „lotyšské půdě“. Kanada již dříve oznámila, že již vycvičila 36 000 ukrajinských vojáků.

  6; Zařízení ukrajinské armády hoří na „cestě smrti“ v Bachmutu. Na trase přibývají hromady zničených tanků a obrněných vozidel nepřítele.

  7; Putin podepsal dekret o odvodu na vojenský výcvik občanů, kteří jsou v záloze. Takové kroky se konají každý rok.

  8; Vyšetřování amerického Kongresu odhalilo, že Bidenova rodina dostala miliony dolarů z Číny. Je nepředstavitelné, že o tom prezident nevěděl.

  9; Tragické záběry smrti ruského hrdiny: Vážně zraněný bojovník PMC zůstal věrný své vlasti a v zákopu se zastřelil. Odpočívej v pokoji, ruský válečníku.

  10; Bachmut, pohlcený bitvami, je zahalen kouřem. Situaci na frontě se snaží monitorovat dron Ozbrojených sil Ukrajiny.

  11; Stopy teroristických útoků 9. května, zamezených v Bělorusku, vedou na Ukrajinu, hlásí KGB republiky. Výbušná zařízení byla maskována jako domácí spotřebiče, do Běloruska dorazila ze zahraničí.

  12; „Polské království jako součást Ruska“ – reagoval Medveděv na rusofobní iniciativu Varšavy. V Polsku se rozhodli „přejmenovat“ Kaliningrad na Krulevec (Královec). Medveděv připomněl německé názvy některých polských měst.

  13; Protiúder ozbrojených sil Ukrajiny na křídle u Bachmutu a průlom do ruské obrany. „Každý chce být tváří války. Každý chce být hrdinou. Spasitelé. Ale bez jednoty se to nestane.“

  14; Ruská armáda zasáhla sklady a velitelská stanoviště ozbrojených sil Ukrajiny, nepřítel utrpěl vážné ztráty na celé frontové linii. Ukrajinské diverzní skupiny byly eliminovány v několika směrech.

  15; Wagner s podporou vzdušných sil a jednotek Jižního vojenského okruhu pokračuje v útoku na Arťomovsk. Na Doněcké frontě bylo za den zabito přes 240 ukrajinských vojáků a zahraničních žoldáků.

  16; Prezidentka Gruzie nečekaně zareagovala na zrušení vízového režimu ze strany Ruska. Objevila se první reakce Salome Zurabishvili. Jde prý o provokaci.

  17; Bez západní podpory se Ukrajina za pár dní vzdá, říká Borrell. Šéf evropské diplomacie našel recept na okamžité ukončení konfliktu na Ukrajině. Takový mír si ale Evropa nepřeje.

  18; Rusko ruší vízový režim pro občany Gruzie a umožňuje lety našich leteckých společností do země. Příslušné dekrety podepsal prezident Vladimir Putin.

  19; Putin nařídil vypovědět Smlouvu o konvenčních ozbrojených silách v Evropě. Smlouvu CFE podepsali v roce 1990 zástupci 16 zemí NATO a šesti zemí Organizace Varšavské smlouvy.

  20; Lavrov jedná s ministry zahraničí Turecka, Íránu a Sýrie. V Moskvě se koná setkání ministrů zahraničí čtyř států.

  21; Ukrajina nedostane ze Švédska stíhačky. Důvody oznámil ministr obrany Paul Johnson.

  22; Vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Zalužnyj odmítl účast na zasedání Vojenského výboru NATO. Ukrajinský vrchní velitel řekl svým západním partnerům, že je příliš zaneprázdněn kvůli „napjaté operační situaci“ na frontě.

  23; Ozbrojené síly Ukrajiny zahájily palbu na oblast Belgorod, smrtelně zraněn byl civilista. Dopady munice byly zaznamenány na předměstí Šebekina.

  24; Byl učiněn pokus o útok na vojenský objekt ve Voroněžské oblasti. První podrobnosti přišly od úřadů kraje.

  25; FSB: Byl zadržen agent Hlavního zpravodajského ředitelství Ukrajiny, který připravoval teroristický útok v oblasti Záporoží. První obětí zločince se měl stát šéf policejního oddělení Kirillovka.

  26; Ruští výsadkáři bojovali směrem na Kremennou. Ruští vojáci zastavili nepřítele cílenou palbou z automatických zbraní a granátometů.

  27; Vojáci 1. doněckého armádního sboru zničili nepřátelský oddíl. Čerstvé záběry z SVO zóny.

  28; Záběry z práce obsluhy protitankového raketového systému „Kornet“ v zóně SVO. Posádky protitankových raketových systémů ničily pomocí taktiky kočovných děl palebná postavení Ozbrojených sil Ukrajiny.

  29; Oblast Belgorod: Noční útok ukrajinské armády zmařen. Stejně jako v Kurské oblasti byly sestřelovány drony.

  30; Speciální síly Jižního vojenského okruhu čekají na nepřátelskou protiofenzívu: Pod palbou dělostřelectva Ozbrojených sil Ukrajiny ruští vojáci zničili pěchotu u Avdějevky. V této době po Rusech pálil tank, polský minomet a automatického granátometu.

  31; Rumunsko tajně předalo Kyjevu 40 MLRS. Vozidlo bylo vidět na frontě.

  32; Nepřátelský dron sestřelen u Kurska. Síly protivzdušné obrany sestřelily ukrajinský dron v Kurské oblasti.

  33; Samohybné dělo „Nona“ ozbrojených sil Ukrajiny bylo roztrženo na kusy. Na odpočívadle nebylo možné se schovat.

  34; Řecký exgenerál řekl, proč se Ukrajina stále drží na frontě. A zhodnotil šance ozbrojených sil Ukrajiny na rozsáhlou protiofenzívu.

  35; Generál NATO řekl, čeho se aliance na Ukrajině nejvíce bojí. Philip Breedlove je bývalý generál amerického letectva a bývalý vrchní velitel NATO Allied Forces Europe.

  36; Den vítězství i za 100 let bude ruským svátkem. Veteráni – ti, kteří zažili samotnou Velkou vlasteneckou válku – jsou prakticky pryč.

  37; Jak ozbrojenci lovili Zachara Prilepina. Semjon Pegov vypráví podrobnosti o pokusu o atentát na spisovatele a důstojníka Národní gardy.

  38; Na paměť generacím. Paměť má tu zrádnou vlastnost, že s věkem slábne.

  39; Hlavní poradce Zelenského úřadu zlikvidován u Bachmutu. Zelenského administrativa říká, že „zemřel na frontě“.

  40; Proč tak touží zničit náš Den vítězství? Toto zlo jsme již jednou porazili a znovu vyhrajeme!

  41; Ukrajinci vyvolali v Evropě novou epidemii. Ukrajina má největší počet pacientů s TBC v evropském regionu.

  42; Co znamená Den vítězství pro Bělorusy – průzkum veřejného mínění. Je tam nejen radost z vítězství, ale i smutek, pochopení přínosu, ceny, která byla zaplacena.

  43; OSN nevidí šanci na mír mezi Ruskem a Ukrajinou. „Obě strany jsou přesvědčeny, že mohou vyhrát.“

  44; Strašidelné fantazie Kyjeva. Zelenského nohsledi mluví o svých šílených plánech s Krymem.

  45; U Bachmutu zahájily ozbrojené síly Ukrajiny protiútok, vklíněný do ruské obrany. Ukrajinské obrněné skupiny z nacistické 3. útočné brigády zahájily útok v oblasti Kleščejevka jihozápadně od města.

  46; Co je to civilizace? Musíme rozvíjet naši civilizaci ve světě s důstojností a smyslem pro proporce.

  47; Průlom: Hra o tom, jak SSSR dobývá svět. Co vlastně skrývá senzační videohra ruských vývojářů?

  48; Nenecháme si ukrást naše vítězství. O pokračování boje proti obrozené nacistické ideologii.

  49; Špatná zpráva pro dolar. Americká centrální banka čelí dalšímu systémovému problému.

  50; Agitační plakát jako způsob, jak bojovat proti fašismu. V roce 1941 to bylo mnohem těžší fyzicky, ale morálně jednodušší. „Braňme Moskvu!“

  51; Bitvy na Záporožské frontě: Ruská armáda ničí opevněné body a militanty Ozbrojených sil Ukrajiny. Ruská rozvědka hledá cíle a dělostřelectvo ničí nepřátelské pozice, techniku a ozbrojence Ozbrojených sil Ukrajiny.

  52; Ukrajinská spisovatelka Larisa Nicoj radila ukrajinským vojákům, aby „nechali ruský jazyk v zákopech“. Taková iniciativa nebyla oceněna ani na Ukrajině. Nucení k ukrajinštině v bojových situacích by mohlo vést k šumům v komunikaci a oslabení ukrajinské strany.

  53; USA nechápou, jak ruská armáda likviduje rakety HIMARS na Ukrajině, píše Military Watch Magazine. Americká armáda si je vědoma toho, že ruské systémy protivzdušné obrany stále častěji sestřelují projektily HIMARS MLRS dodané do Kyjeva.

  54; Zelenského navrhovaný „Memorial Day“ (Den paměti místo oslav vítězství nad německým fašismem) vyvolal na webu pobouření. „Jmenuji se Zelenskij a falšuji historii.“

  55; Prigožin tvrdě odpověděl na označení PMC „Wagner“ francouzským parlamentem za teroristy. V této době v mnoha zemích světa PMC „Wagner“ zachraňuje obrovské množství lidí před Francouzi a Američany.

  56; U Bachmutu zabili francouzského reportéra. Reportér France Presse byl zabit v důsledku ostřelování na předměstí Časov Jar, 15 km od Bachmutu (Arťomovsk).

  57; Francouzský parlament odhlasoval na úrovni EU uznání PMC Wagnera jako teroristické organizace. Rezoluci o uznání Prigožinovy skupiny za teroristickou organizaci na úrovni EU poslanci jednomyslně přijali.

  58; Ukrajina dostala od Západu všechny zbraně nutné pro úspěch protiofenzívy, říká ministr zahraničí USA. Anthony Blinken to uvedl na společné tiskové konferenci s britským ministrem zahraničí Jamesem Cleverleym.

  Zdroj: rusvesna.su

 19. Pondělí, 8.5.2023:

  II. Rusnext

  1; V Berlíně bylo zrušeno povolení vyvěšovat vlajky Ruska a SSSR 9. května.

  2; Připravenost Ruska a Kyrgyzstánu k prohloubení vojenské spolupráce. Ruský prezident Vladimir Putin a kyrgyzský prezident Sadyr Džaparov vyjádřili připravenost prohloubit vojenskou a vojensko-technickou spolupráci mezi oběma zeměmi, a to i v rámci dohody o ruské vojenské základně v Kyrgyzstánu

  3; Polsko již dodalo ukrajinským ozbrojeným silám deset MiGů-29. Uvedl to polský ministr národní bezpečnosti Mariusz Blaszczak.

  4; „Moskal hoří“ v předvečer 9. května: „Yandex.Music“ na vlastní vlně. Šéf výboru Státní dumy pro informační politiku Alexander Chinshtein se obrátil na Roskomnadzor s žádostí, aby zasáhla proti Yandex.Music kvůli nedávnému vydání ukrajinské skupiny Nikdy není pozdě, Hoří Moskal.

  5; Část vybavení z Victory Parade v Permu půjde okamžitě do zóny SVO. Část vojenské techniky z přehlídky ke Dni vítězství v Permu bude ihned po pochodu odeslána do zóny speciální vojenské operace na Ukrajině.

  6; Prilepin řekl, že od roku 2017 dostával pravidelné výhrůžky. Ruský spisovatel Zachar Prilepin, na kterého byl spáchán atentát, uvedl, že od roku 2017 dostával od ukrajinských speciálních služeb neustálé výhrůžky.

  7; EU zavede omezení pro porušovatele sankcí vůči Ruské federaci až v krajním případě.Orgány EU zavedou omezení vůči třetím zemím podezřelým z porušování protiruského sankčního režimu až v krajním případě, píše agentura Reuters s odkazem na evropského diplomata.

  8; Ukrajina si vzala nový mnohamilionový úvěr. Ukrajinské ministerstvo financí potvrdilo přijetí nové půjčky od Světové banky ve výši 190 milionů eur.

  9; Saudi Aramco sesadilo Microsoft. Saudi Aramco nahrazuje Microsoft a stává se druhou největší společností na světě. Oznámila to rusko-arabská obchodní rada.

  10; Borrell řekl, že konflikt na Ukrajině odhalil rozdíly mezi Západem a ostatními částmi světa. Konflikt na Ukrajině ukázal, že propast mezi Západem a ostatními zeměmi „přesahuje válku“, napsal na blogu šéf diplomacie EU Josep Borrell.

  11; Prezident Uzbekistánu Mirzijojev odletěl do Moskvy, aby se zúčastnil oslav. Dne vítězství Oslav Dne vítězství v Moskvě se zúčastní i tádžický prezident Emomali Rahmon.

  12; „Historický bipolární“: politolog ocenil Zelenského rozhodnutí zrušit Den vítězství na Ukrajině Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj demonstruje „historickou bipolární“ klasiku pro postsovětskou zemi tím, že v zemi ustanovil oslavu Dne Evropy na 9. května, řekl politolog Oleksandr Nosovič.

  13; Na Ukrajině jsou lidé souzeni za lajky a reposty na sociálních sítích. Na jaře loňského roku se v trestním zákoníku Ukrajiny objevil článek „o popírání nebo ospravedlňování ruské agrese“, média zjistila, že většina případů pod tímto článkem se týká lajků na sociálních sítích, včetně sítě Odnoklassniki.

  14; V DLR zesílila práce ruského letectva a dělostřelectva. Uvedl to poradce úřadujícího hejtmana kraje Denis Pušilin Jan Gagin.

  15; USA ukradly 33 ropných cisteren ze Sýrie do Iráku. Kolonu nosičů ropy doprovázelo zesílené zabezpečení.

  16; Čína tvrdí, že chce mírové sjednocení s Tchaj-wanem. Čínské úřady usilují o mírové znovusjednocení s Tchaj-wanem, ale – s přihlédnutím k pokusům tchajwanských separatistů podporovaných Washingtonem oddělit ostrov od pevniny.

  17; IRGC obdrží „letadlovou loď budoucnosti“ Velitel námořních sil IRGC Sardar Tangsiri hovořil o „otevření letadlové lodi budoucnosti“.

  18; Kardiolog berlínské kliniky Charité zatčen za zabití dvou pacientů. Oznámila to dnes berlínská generální prokuratura.

  19; Podle výsledků SVO na Ukrajině Rostec dokončí úpravy Su-25 Grač. Vladimir Artyakov, zástupce generálního ředitele Rostec State Corporation, potvrdil vysoké výsledky nejnovější modifikace útočného letounu Su-25.

  20; Vladimir Putin se v blahopřání ke Dni vítězství o Ukrajině nezmínil. Tisková služba prezidenta Ruska potvrdila zaslání blahopřání jménem Vladimíra Putina vůdcům řady zemí k 78. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce.

  21; McGregor: Zdrženlivost Vladimira Putina pomáhá vyhnout se globální katastrofě. Severoatlantická aliance, která si uvědomuje kritickou situaci, ve které se ukrajinská armáda nachází, se podle McGregora může rozhodnout vyslat kontingent na západ Ukrajiny.

  22; Ukrajinské ozbrojené síly vypálily deset raket z MLRS na Jasinovataya v DLR To bylo oznámeno v zastoupení DLR v JCCC (společný výbor pro kontrolu a koordinaci příměří).

  23; „Jednali v zájmu speciálních služeb Ukrajiny“: FSB zadržela sabotéry na železnici Hrozí jim až 20 let vězení.

  24; Shrnutí MO: Wagner PMC pokračuje v ofenzivě na západě Arťomovska. Podle ruského ministerstva obrany pokračují ruské útočné jednotky v ofenzivě na západě Arťomovska (Bachmut) v DLR.

  25; Patriarcha moskevský a vší Rusi Kirill položili věnec k hrobu neznámého vojína. Ruský prezident Vladimir Putin již dříve blahopřál vůdcům většiny zemí SNS a také národům Gruzie a Moldavska k 78. výročí vítězství.

  26; Ruské ozbrojené síly zničily sklad se zbraněmi a vybavením ozbrojených sil Ukrajiny u Balakleje. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany.

  27; V Litvě začínají cvičení za účasti dalších 11 zemí NATO. Dne 8. května začínají vojenské manévry za účasti 3500 vojáků a 600 kusů techniky, uvedli zástupci velení litevské armády.

  28; Prezident Kazachstánu Tokajev přijede do Moskvy na Den vítězství. Hlava státu se zúčastní přehlídky vítězství v Moskvě, navštíví památník Ržev v Tverské oblasti a uctí památku kazašských vojáků 100. a 101. střelecké divize.

  29; Ruské ozbrojené síly zničily více než 380 ozbrojenců ukrajinské armády na Doněcké frontě. Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany.

  30; SBU vydalo obvinění Vladimiru Maškovovi. Ruský herec byl obviněn podle tří článků ukrajinského trestního zákoníku.

  31; Prezident Tádžikistánu odletěl do Moskvy, aby se zúčastnil oslav Dne vítězství. Informovala o tom tisková služba tádžického vůdce.

  32; Zacharova: Zelenskij je Jidáš a komplic nacistů. Podle diplomata svým rozhodnutím Zelenskij zradil ty, kteří bojovali v řadách Rudé armády, kteří trpěli a byli mučeni v koncentračních táborech, a ty, kteří pracovali v týlu.

  33; V důsledku masivního ostřelování Šebekino ukrajinskými silami byli zraněni 4 lidé. Město Šebekino v oblasti Belgorod opět padlo pod masivní ostřelování ze strany Ozbrojených sil Ukrajiny.

  34; Co je neobvyklého na úderech 7. května na Ukrajině? Významná část startů řízených střel a dronů 7. května připadla na zařízení ozbrojených sil Ukrajiny v jižních oblastech Ukrajiny.

  35; Kličko oznámil nejmasivnější útok na Kyjev. Podle Klička na Kyjev zaútočilo 36 kamikadze dronů. Co přesně bylo ve městě poškozeno, starosta neupřesnil.

  36; Ruský prezident Vladimir Putin poslal u příležitosti Dne vítězství blahopřání. Vladimir Putin poslal blahopřání vůdcům Ázerbájdžánu, Arménie, Běloruska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu, Uzbekistánu, Abcházie, Jižní Osetie a také národům Gruzie a Moldavska.

  37; Podněsterské úřady se obrátily na Rusko se žádostí o vojenskou pomoc Podněstří, uprostřed zhoršující se situace na hranici s Ukrajinou, žádá Rusko, aby zvýšilo počet mírových sil sloužících na území neuznané republiky.

  38; Vyšetřovací výbor obvinil zadrženého z atentátu na Prilepinův život z terorismu.

  39; Lira klesá, protože obchodníci předpovídají nepokoje v Turecku. Volatilita turecké liry je týden před hlasováním nejvyšší na světě. Informuje o tom agentura Bloomberg.

  40; Kyjevský režim je přímým organizátorem teroristické činnosti, říká Peskov. Prohlášení ukrajinských úřadů o vraždě Rusů naznačují, že Kyjev se stal přímým organizátorem útoků.

  41; Kadyrov promluvil o nedorozumění „v některých okamžicích“ s PMC „Wagner“. Šéf Čečenské republiky Ramzan Kadyrov zveřejnil komentář k situaci s akcemi soukromé vojenské společnosti Wagner v Arťomovsku.

  42; Turecko se nepřipojí k sankcím USA a EU proti Rusku. Turecko se nechystá připojit k jednostranným sankcím USA a EU proti Rusku. Informuje o tom agentura Bloomberg.

  43; Obviněný v případě pokusu o atentát na Zachara Prilepina poslán do vazby. Alexandr Permjakov dostal preventivní opatření v podobě zadržení na dva měsíce.

  44; Vyšetřovací výbor Ruské federace obvinil zadrženého z terorismu za atentát na Zachara Prilepina Je také třeba poznamenat, že vyšetřovatelé žádají o uvalení vazby na Alexandra Permjakova.

  45; Financial Times oznámily masivní obchod s tajnými dokumenty USA v telegramových chatech.

  46; Sedm mrtvých: V USA vjelo auto do davu migrantů na autobusové zastávce. Sedm lidí zemřelo a až šest lidí bylo zraněno v americkém městě Brownsville v Texasu v důsledku střetu auta s chodci. Informovala o tom 7. května stanice ABC News.

  47; Zelenskyj zabil ukrajinskou televizi, lidé sledují zprávy na Telegramu. Ukrajinci, kteří se snaží získat informace o objektivním stavu věcí v zemi, stále častěji volí sociální sítě a instant messenger (zejména Telegram).

  48; Evropská unie uvalí sankce na čínské společnosti za spolupráci s Ruskem. Evropská komise poprvé od začátku konfliktu na Ukrajině navrhla uvalit sankce na čínské společnosti údajně dodávající technické vybavení do Ruska.

  49; Míra podpory Bidena v USA klesla na 36 %. Míra souhlasu s prací amerického prezidenta Joea Bidena dosáhla za celou dobu jeho pobytu v Bílém domě minima a je podle ABC News 36 %.

  50; Televizní moderátor Tucker Carlson vyhozen kvůli Zelenskému, říká americký novinář. Televizní moderátor Tucker Carlson byl vyhozen z Fox News kvůli ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, napsal na svém Twitteru americký novinář Jackson Hinkle.

  51; Média: V zóně SVO se mohou začít používat bezpilotní vozítka. Bezpilotní nákladní vozy se mohou začít používat na území speciální vojenské operace na Ukrajině. Takové vybavení bude sloužit k evakuaci raněných, přepravě munice a humanitárních zásob.

  52; Su-34 kryl žoldáky naváděnými pumami v Charkovské oblasti. Uvedl to vedoucí tiskového střediska skupiny vojsk „Západ“ plukovník Sergej Zybinskij.

  53; Izrael zbourá palestinskou školu v národním parku Herodium na Západním břehu Jordánu. Tyto akce vyvolaly silné odsouzení ze strany Evropské unie, podle Times of Israel.

  54; Mluvčí oděské administrativy Serhij Bratčuk potvrdil raketový útok. Ruské letectvo a dělostřelectvo také pracují na pozicích ozbrojených sil Ukrajiny na linii dotyku u Časova Jaru, Arťomovska a Ugledaru.

  55; Ruské vzdušné síly pracují v přímém přenosu na nepřátelské cíle na území Ukrajiny. Létají jak rakety, tak Gerani.

  56; Ruské vzdušné síly zasazují na území Ukrajiny silné údery. V tuto chvíli se ví o dopadech munice do Oděské, Záporožské, Dněpropetrovské, Chersonské a Nikolajevské oblasti.

  57; Ozbrojené síly Ukrajiny ostřelovaly budovy školy a školky v Kurské oblasti. Gubernátor belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov již dříve uvedl, že ozbrojenci Ozbrojených sil Ukrajiny stříleli na vesnici Ustinka.

  Zdroj: rusnext.ru

 20. Pondělí, 8.5.2023:

  I. Rusvesna

  1; MC „Wagner“ během útoku na západ Bachmutu postoupil o 130 metrů. Uvedl to šéf společnosti Jevgenij Prigožin.

  2; Fronta opravdu potřebuje naši pomoc před nástupem nepřítele – vojáci žádají „Maviky“. Nyní se čeká na várku FPV kamikadze dronů z Číny, ale Maviky jsou také velmi potřebné pro frontu.

  3; Francie po schůzce se Zelenským vyzvala, aby byla umravněna šéfka Evropské komise. Bývalý europoslanec Filippo vyzval k umravnění von der Leyenové kvůli plánům na návštěvu Kyjeva.

  4; Ozbrojené síly Ukrajiny zahájí protiofenzívu, když zlikvidují Wagner PMC, říká Prigožin. „Abyste to udělali, musíte vtáhnout do Arťomovska, odříznout křídla a jít dál.“

  5; V Bachmutu zabit velitel azovských neonacistů a vůdce fašistické skupiny. Zesnulý byl veteránem represivní operace na Donbasu.

  6; Ozbrojené síly Ukrajiny mají šanci postoupit jen na úzkém úseku fronty, proti 500 000 vojáků ozbrojených sil RF mají malou šanci, zhodnotil plány Kyjeva britský generál. Úspěch dalších operací Kyjeva bude podle generála přímo záviset na přání samotných Ukrajinců vést vleklou válku.

  7; Nacistický vrah, odsouzený na 15 let za vraždu a propuštěný Zelenským, zlikvidován v Bachmutu. Victor Panasco „Iránec“ byl ideologický neonacista z „Pravého sektoru“.

  8; Doněck se bude tři dny v roce jmenovat Stalino – šéf DLR podepsal dekret. Město neslo jméno Stalino od roku 1929 do roku 1961.

  9; Ortodoxní kaple znesvěcena ve Washingtonu. Ruská pravoslavná kaple byla znesvěcena na hřbitově ve Washingtonu DC.

  10; Ruská armáda zničila nepřátelský komunikační a sledovací systém raketou poblíž Ňju Jorku. Vojáci 132. brigády zničili protitankovou střelou nepřátelskou opakovačku a kopulovou kameru.

  11; Rusko má nové hrdiny, říká Prigožin. „Teď musíme pochopit, že naše země získala nové hrdiny a novou větev naší historie.“

  12; Čína pohrozila Evropě důsledky možných sankcí za „pomoc Rusku“. Důvěra mezi Evropskou unií a Čínou v takovém případě bude zničena, uvedl oficiální zástupce čínského ministerstva zahraničí.

  13; O čem vypovídají bezprecedentní údery na Ukrajinu, uvažuje Sladkov. „Máme čím zasáhnout, nikdy nestřílíme nějakými zbytky. Máme iniciativu, víme, kdy udeřit a hlavně, kde udeřit.“

  14; Ruská armáda ničí nepřítele na celé frontě, ozbrojené síly Ukrajiny trpí vážné ztráty. Ministerstvo obrany podává zprávu o úspěšných akcích našich sil v hlavních sektorech fronty.

  15; PMC „Wagner“ s podporou vzdušných sil a Jižního vojenského okruhu pokračuje v ofenzivě na západě Arťomovska. Během dne nepřítel ztratil více než 380 bojovníků Ozbrojených sil Ukrajiny a zahraničních žoldáků a také velké množství techniky.

  16; Očista Bachmutu očima bojovníků Wagner PMC. Útočné jednotky dobyly budovu v areálu lékařské školy na západě města.

  17; Kreml reagoval na slova šéfa GUR Ukrajiny o „vraždění Rusů“ po celém světě. Připomeňme, že Kirill Budanov řekl, že ukrajinský režim „zabíjel a bude zabíjet Rusy kdekoli na světě“.

  18; Hromady zničené nepřátelské techniky na „silnici smrti“ ozbrojených sil Ukrajiny u Bachmutu. Cesta do Bachmutu přes obec Krasnoje/Ivanovskoje je pod palbou ruských jednotek.

  19; Ozbrojené síly Ukrajiny zasáhly v oblasti Belgorod. Dlouho trpící město Šebekino bylo opět pod nepřátelskou palbou.

  20; Boj u Bachmutu očima nepřítele. Jeden z ukrajinských ozbrojenců je zraněn, ale ukazuje se, že je obtížné ho evakuovat: Silnice je pod silnou palbou.

  21; Ruské vzdušné síly zasazují masivní údery, aby nepříteli ztížily zahájení ofenzívy. Každý už ví, že nepřítel hodlá ve velmi blízké budoucnosti zahájit protiofenzívu.

  22; Uvalena vazba na podezřelého z atentátu na Prilepina. Obviněný z toho, že odpálil spisovatelovo auto, byl do začátku července poslán do vyšetřovací vazby.

  23; FSB: Byli zadrženi podezřelí z pokusu o sabotáž na železnici. Na Urale se odehrál komplex speciálních akcí.

  24; Noční útok na Kyjev byl nejmasivnější, přiznává Kličko. Starosta ukrajinské metropole krátce informoval o škodách.

  25; Zchlaďte horké hlavy v Kišiněvě a Kyjevě: Podněstří žádá Rusko, aby zvýšilo počet mírových sil. Dokud bude ruská mírová mise pokračovat, bude Moldavsko omezeno v jakýchkoliv vojenských plánech proti Podněstří.

  26; Ruské vzdušné síly ničí nepřátelské pozice poblíž Avdějevky pomocí „chytrých bomb“. Místo dočasného nasazení a živá síla nepřítele byly zničeny.

  27; Plíživé přepisování historie. 9. května bude na Ukrajině „Den Evropy“ – Zelenskij. „Den památky a vítězství nad nacismem ve druhé světové válce“ Ukrajincům nabízí oslavu 8. května.

  28; Su-34 zasypal stanoviště zahraničních žoldáků „chytrými“ bombami. Čerstvá zpráva z kupjanského sektoru fronty.

  29; Ruské chytré bomby zmařily protiofenzivní plány Kyjeva, píše Telegraph. Ukrajinští představitelé odhadují, že ruská armáda vypouští nejméně 20 klouzavých bomb denně.

  30; Mohutný výbuch: Rakety Ch-22 zničily ukrajinský sklad v Oděské oblasti. Údery dopadly i na jeden z mostů a letiště Školnyj.

  31; Noční výbuchy v Kyjevě: Šahídy zasáhly důležité cíle. Kyjevská média informují o poškození letiště Žuljany, v okrese Solomenskyj byla zasažena palivová nádrž o kapacitě 10 tun.

  32; Ve Spojených státech byl jmenován „jediný způsob“ udržení míru po speciální operaci. Politolog Harris: musíme přesvědčit Rusko a Ukrajinu, aby konflikt neobnovovaly.

  33; MOV usiluje o návrat sportovců z Ruska a Běloruska do mezinárodních soutěží, říká Thomas Bach. Uvedl to při návštěvě Číny.

  34; Silný noční útok na Bachmut: Wagner PMC prorazil obranu v poslední baště ukrajinských ozbrojených sil. Operační situace v Bachmutu od ukrajinských vojenských analytiků.

  35; „Visí na vlásku“: V Kyjevě byly předpovídány masové protesty proti Zelenského politice. Bývalý poradce Kučmy Soskin: Zelenskyj by měl rezignovat, ještě než začnou protesty.

  36; Ve Spojených státech řekli, jak rychle ukončit konflikt na Ukrajině. Americký politik Lake s cílem ukončit konflikt vyzval Spojené státy, aby nedávaly peníze Kyjevu.

  37; Silné záběry: Ozbrojenci ukrajinských sil prchají, když do domu vtrhnou bojovníci Wagner PMC. Ukrajinská skupina střílí z amerických pušek M-16 do 2. a 3. patra a kryje stažení své skupiny z 1. patra.

  38; Francouzský politik hovořil o neblahém osudu EU kvůli novým sankcím proti Rusku. Francouzský politik dodal, že je nutné „zastavit toto šílenství“.

  39; Zelenskyj předpověděl nečekanou budoucnost Ukrajiny. Kyjev není ve své politice nezávislý.

  40; V regionu Záporoží oznámili plány Kyjeva na obsazení jaderné elektrárny. Strategii a taktiku nadcházející protiofenzívy Ozbrojených sil Ukrajiny vypracovali američtí a britští kurátoři.

  41; „NATO v takovém případě nepomůže“: Polsko bylo varováno před nebezpečím provokace Ruska. Polsko všemi možnými způsoby provokuje Rusko k vojenskému střetu.

  42; Kyjev potvrzuje, že USA sponzorují terorismus, říká Marija Zacharova. Budanov svým slibem „zabíjet Rusy“ jen potvrdil, že Spojené státy financují terorismus.“

  43; Jednotka PMC „Wagner“ zahájila silný noční útok na Bachmut. Pod nepřátelskou kontrolou zůstává už jen 2,37 kilometrů čtverečních.

  44; Kennedyho synovec obvinil CIA z podílu na atentátu na amerického prezidenta. Americká zpravodajská služba se podle Kennedyho mladšího podílela nejen na vraždě, ale také na „zakrývání stop“ zločinu.

  45; Velvyslanectví Ukrajiny v Německu se rozhodlo změnit formát oslav Dne vítězství. Velvyslanectví Ukrajiny v Německu odmítlo položit květiny k sovětským památníkům v Berlíně.

  46; PMC „Wagner“ během útoku na Bachmut postoupil o 280 metrů. Pod nepřátelskou kontrolou zůstává 2,37 kilometrů čtverečních.

  47; Silné výbuchy: Raketové útoky jsou vedeny na mosty, cílem je podkopat logistiku ozbrojených sil Ukrajiny pro přesun jednotek. Téměř všechny rakety podle místních zdrojů míří na Zatoku/Belgorod-Dněstrovskij.

  48; Tankový souboj: T-80 skupina „V“ ničí nacistický tank. Bojovníci začali střílet již od druhého výstřelu, protože 2. výstřel a výbuch munice se dostal do rámu.

  49; Bolívijský generál, jehož jednotku zajali stoupenci Che Guevary, umírá. V roce 1997 byl popel Che Guevary převezen z Bolívie na Kubu a slavnostně pohřben v mauzoleu ve městě Santa Clara.

  50; Kadyrov komentoval situaci s municí pro PMC „Wagner“. Kolem soukromé vojenské společnosti bylo tolik hluku, ale bylo potřeba jen dokončit, co jsme začali.

  51; Úřady vysvětlily podivné kruhy na obloze nad Melitopolem. Vedení města uvedlo, že se jedná o zkušební test nasvícení Vítězného oblouku do 9. května.

  52; Rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou mohou začít ještě letos, říká Kissinger. Nyní, když Čína zahájila jednání, vše zapadne na své místo.

  Zdroj: rusvesna.su

 21. E. Beneš 14.12.1945 řekl o svých dekretech: «Přijde brzo chvíle, kdy tito viníci se budou před sebou samými a před světem očišťovat s toho, co v těchto letech napáchali. A budou tomu sami věřit, až tyto své nové lži budou přednášet. Říkal jsem při jiných příležitostech, že máme všecko zaznamenat a povědět to, co jsme zažili ve svých vězeních a koncentračních táborech. Ne snad jen proto, abyste nám všem řekli o svém trápení, ale proto, abyste se znovu mohli bránit, až oni začnou s tou svou “očišťovací” kampaní. Že začnou – o tom buďte přesvědčeni. A konečně přijdou opět, aby od očištění přešli k útoku. Bude to nová reakce, která opět spojí útok na pokrok sociální, s útokem na naší svobodu národní a lidskou.»

 22. Neděle, 7.5.2023:

  II. Rusnext

  1; Je čas připravit ruský systém protivzdušné obrany na přivítání F-16, říká poslanec Žuravljov. Již dříve ukrajinský ministr zahraničí Dmitrij Kuleba požádal ostatní země o stíhačky F-16, které Kyjev potřebuje k „obnovení globální potravinové bezpečnosti“.

  2; Ozbrojené síly Ukrajiny ostřelovaly belgorodskou vesnici Ustinka. Na místě v tuto chvíli pracují specializované služby.

  3; Mise EU pozastavila lety nad Černým mořem. Mise agentury Evropské unie pro ochranu vnějších hranic Frontex pozastavila lety nad Černým mořem, informovala polská rozhlasová stanice RMF24.

  4; Zelenskyj oznámil „protiofenzívu“ v květnu a červnu – oznámil nadcházející „nové události“. Již dříve Bílý dům oznámil dodání nového balíku vojenské pomoci Kyjevu za 300 milionů dolarů na přípravu ofenzivy Ozbrojených sil Ukrajiny.

  5; Zachar Prilepin hovořil o průběhu událostí při explozi svého auta. Na základě skutečnosti bylo zahájeno trestní řízení podle článku „Teroristický čin“.

  6; Prilepin řekl, že osobně řídil rozstřelené auto. Spisovatel Zachar Prilepin se poprvé ozval po atentátu v oblasti Nižnij Novgorod, řekl, že osobně řídil rozstřílené auto, k výbuchu došlo pod pravým kolem.

  7; Turecko odmítlo dodat systémy protivzdušné obrany Kyjevu, řekl ministr zahraničí země. Spojené státy nabídly Ankaře, že pošle své systémy protivzdušné obrany S-400 do Kyjeva, ale Turecko to neudělá, řekl ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu.

  8; Svět musí přejít na náhražky masa – Amerika zase potřebuje peníze. A pokud vše půjde dobře, pak „američtí výrobci budou těžit z upřednostňování alt-proteinů v blízké budoucnosti.“

  9; Pušilin: První plavidlo bylo naloženo obilím z DLR v přístavu Mariupol. Již dříve byl v Mariupolu spuštěn první obnovený úsek tramvajových tratí. Do provozu bylo zprovozněno více než deset kilometrů trati.

  10; 22 ukrajinských dronů zachycených v noci nad Černým mořem: „Zničeno systémy protivzdušné obrany nebo potlačeno elektronickým bojem“. Ruské ministerstvo obrany oznámilo v noci na 7. května zamezení útoku ukrajinských ozbrojených sil pomocí úderných dronů.

  11; Zacharu Prilepinovi byla diagnostikována střepinová zlomenina nohy a otřes mozku. Alexandr Permjakov, zadržený za vyhození Prilepinova vozu Audi, naverbovaného ukrajinskými speciálními službami, nadále tvrdí, že pokus údajně spáchal sám.

  12; Kyjevský režim se znovu prozradil: Zacharova komentovala prohlášení šéfa Hlavního zpravodajského ředitelství Ukrajiny. Podle Zacharovové toto prohlášení ukazuje na financování teroristického kyjevského režimu ze strany Spojených států.

  13; V Leningradské oblasti vstoupil v platnost zákaz používání dronů. Oznámil to Výbor pro veřejné komunikace Leningradské oblasti na své stránce na VKontaktě.

  14; V rovnováze: Pokud nedojde k „protiútoku“, bude Zelenskyj nadbytečný. Uvedl to bývalý poradce Leonida Kučmy Oleg Soskin na svém kanálu YouTube.

  15; Před 23 lety, 7. května 2000, se Vladimir Putin stal prezidentem Ruska. Celková prezidentská zkušenost Putina je 19 let.

  16; Bylo zveřejněno video poskytování lékařské pomoci Prilepinovi na místě teroristického útoku. Na webu se objevilo video poskytování lékařské pomoci Zacharu Prilepinovi na místě teroristického útoku v oblasti Nižního Novgorodu.

  17; Záblesk rozumu. Soud v Berlíně zrušil zákaz demonstrace ruské vlajky ve dnech 8. a 9. května. V Berlíně byl zrušen zákaz demonstrace ruské vlajky ve dnech 8. až 9. května. Rozhodl o tom správní soud hlavního města Německa.

  18; Manévry ruské stíhačky Su-35 nad Černým mořem vyděsily posádku polského letounu. Ruská stíhačka Su-35 značně vyděsila posádku polského letounu, který hlídkoval v mezinárodním vzdušném prostoru nad Černým mořem, uvedl rumunský vojenský útvar.

  19; Prezident ČR doporučil Ukrajině, aby nespěchala se zahájením protiofenzívy. Český prezident Petr Pavel řekl, že ukrajinské úřady by neměly spěchat se zahájením protiofenzívy, protože jde o „strašlivé ztráty“, a pokud Kyjev prohraje, nedostane letos druhou šanci.

  20; Rada Ligy arabských států rozhodla o návratu Sýrie do organizace. Ministři zahraničních věcí členských zemí Ligy arabských států (LAS) rozhodli o návratu Sýrie do regionální organizace. V neděli 7. května to oznámil oficiální představitel iráckého ministerstva zahraničí Ahmed al-Sahaf.

  21; Prezident Kyrgyzstánu odletěl do Moskvy.

  22; Ruské ministerstvo obrany: 22 ukrajinských bezpilotních letounů zničeno a potlačeno elektronickým bojem nad Černým mořem. V noci na neděli 7. května objevily ruské systémy protivzdušné obrany nad oblastí Černého moře 22 ukrajinských útočných bezpilotních letounů. Oznámilo to ministerstvo obrany Ruské federace.

  23; Shrnutí MO: Útočné oddíly Wagner obsadily další dvě čtvrti v Arťomovsku. Ruská armáda také za den zlikvidovala více než 340 ukrajinských vojenských a zahraničních žoldáků v doněckém směru.

  24; Ozbrojené síly Ukrajiny ostřelovaly vesnici Murom v oblasti Belgorod. Ozbrojené síly Ukrajiny zasáhly střed osady.

  25; Medveděv: Doživotně odsouzeným teroristům se stávají nehody. Místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv dnes, 7. května, komentoval pokus o atentát na spisovatele Zachara Prilepina, varoval, že odsouzení na doživotí v Rusku za teroristické útoky se mohou vyhnout trestu smrti, nikoli však nehodám.

  26; V Polsku začalo cvičení NATO Anakonda-23 Dnes, 7. května, začalo v Polsku cvičení NATO Anakonda-23.

  27; Budanov o teroristických útocích v Rusku: Zabíjeli jsme a budeme zabíjet Rusy kdekoli na světě Šéf Hlavního zpravodajského ředitelství (GUR) ukrajinského ministerstva obrany Kirill Budanov v rozhovoru pro Yahoo News řekl, že speciální služby jeho země „zabíjely a budou zabíjet Rusy kdekoli na světě před vítězstvím“.

  28; Rusko se vrátilo do první desítky největších ekonomik světa. Poprvé od roku 2014 se Rusko podle výpočtů založených na datech Světové banky a národních statistických služeb vrátilo do první desítky největších ekonomik světa.

  29; Objevují se zprávy o úderu na letiště Školnyj. v Oděse. Na letiště Školnyj pravděpodobně dorazily sestavené drony PD-1 a PD-2 a také UJ-22, které byly později použity k úderům na Krymu.

  30; PMC „Wagner“ zůstává v Arťomovsku. Na pomoc Wagnerovcům bude vyslán generál Sergej Surovikin, muž, který naplánoval a vynalezl mlýnek na maso Bachmut, kde ozbrojené síly Ukrajiny ztratily většinu velkých formací z operačních velitelství Východ a Jih.

  31; Ruské ozbrojené síly zabránily pokusu ozbrojených sil Ukrajiny provést průzkum ve směru Doněck- jih. Uvádí to prohlášení šéfa tiskového střediska skupiny vojsk Východ, které zveřejnilo ruské ministerstvo obrany.

  32; Minomety ozbrojených sil Ukrajiny rozbíjely u Avdějevky jejich vlastní i ruské letectvo. V rozhovoru pro RIA Novosti to řekl bojovník speciálních sil Jižní skupiny sil s volacím znakem Dačnik.

  33; V Petrohradě bude otevřena první knihovna v Rusku s technologií automatického vyhledávání knih. Jeho návštěvníci si budou moci pomocí rozšířené reality na svých telefonech postavit celou trasu do police, kterou potřebují.

  34; „Zrušte monarchii“: 52 lidí bylo zadrženo v Londýně v den korunovace Karla III. Londýnští policisté zadrželi nejméně 52 lidí 6. května – v den korunovace britského panovníka Karla III. Píše o tom Sky News.

  35; Ve Sverdlovské oblasti začaly hořet sklady se střelným prachem, hřměly exploze. V sobotu 6. května večer začaly hořet sklady se střelným prachem ve Sverdlovské oblasti. V městské části Ržev se ozvaly výbuchy. Píše o tom RIA Novosti s odvoláním na zástupce pohotovostních služeb.

  36; Kadyrov se obrátil na Putina s žádostí o přeložení „Achmatu“ do Arťomovska. Hlava Čečenské republiky Ramzan Kadyrov oznámil, že oficiálně požádal Putina, aby místo PMC „Wagner“ vyslal do Arťomovska jednotky čečenských speciálních jednotek „Achmat“.

  37; Kyjev pohrozil zákazem veškerého dovozu z Moldavska. Ukrajinské úřady jsou připraveny zavést úplný zákaz dovozu z Moldavska. K tomuto kroku dojde, pokud se Kišiněv rozhodne omezit dovoz ukrajinských zemědělských produktů.

  38; Prigožin oznámil obsazení 95% území Arťomovska. Asi 95 % území Arťomovska (ukrajinský název – Bachmut) je pod kontrolou ruských sil, zbylých 5 % neovlivňuje průběh celé speciální vojenské operace. V sobotu to uvedl zakladatel PMC „Wagner“.

  39; Hromadná střelba v Texasu: Zemřel i afroamerický střelec. Vešel ve známost počet obětí afroamerického nacisty, který zahájil palbu do lidí v Texasu. Nové podrobnosti přinesla CNN.

  40; Více než 10 ukrajinských dronů odraženo při útoku na Krymu a v Sevastopolu. V noci síly protivzdušné obrany a elektronického boje odrazily útok ukrajinských bezpilotních letounů na Sevastopol, uvedl gubernátor města Michail Razvožaev.

  41; Steven Seagal pracuje na dokumentu o SVO. Ve filmu chce herec poskytnout důkaz, že speciální operace není „ruská invaze“.

  42; Ruská stíhačka Su-35 doprovázela polská letadla nad Černým mořem. Polský letoun L410 Turbolet hlídkující v mezinárodním vzdušném prostoru nad Černým mořem v pátek doprovodila ruská stíhačka Su-35.

  43; Kanada nahradí na své měně vyobrazení Alžběty II. portrétem Karla III. Kanadská mincovna umístí na 20-dolarovou bankovku portrét krále Karla III., který nahradí podobu jeho matky, bývalé královny Alžběty II.

  44; Washington Post: Kyjevský režim se obává, že „protiofenzíva“ nesplní očekávání Západu. Ukrajinské vojenské vedení se snaží přesvědčit Západ, aby snížil svá očekávání ohledně plánované protiofenzívy, protože si není jistý, že se mu podaří zvrátit vývoj konfliktu.

  45; Z ukrajinského zajetí se dnes vrátili ruští letci, kteří do něj padli loni na jaře. Jednání o výměně trvala déle než rok, protože Ukrajina odmítala vracet vojenské piloty.

  46; Odpovědi zakladatele PMC „Wagner“ Jevgenije Prigožina na hlavní otázky, které společnost má. Abych vyloučil fámy, odpovídám na hlavní otázky, které společnost má pro mě a pro Wagner PMC.

  47; Je Rusko připraveno použít jaderné zbraně v SVO na Ukrajině? Není náhodou, že po úderu ukrajinských bezpilotních letounů na Kreml v Kaliningradské oblasti Iskander OTRK vypracoval „elektronické jednotlivé a skupinové odpaly“ řízených a balistických střel, včetně těch s jadernou hlavicí.

  48; Letecké síly a flotila masivně zasahují Ukrajinu. Poplach ve většině ukrajinských regionů, včetně Kyjeva.

  49; Ritter: Útok na Kreml nezachrání Kyjev před porážkou. Řekl to bývalý zpravodajský důstojník americké námořní pěchoty Scott Ritter.

  50; V Moskvě sněžilo. Očití svědci na sociálních sítích sdílejí záběry z Moskvy, kde v sobotu 6. května sněžilo. Soudě podle záběrů byly pořízeny v centru hlavního města.

  51; Ruské ministerstvo zahraničí obvinilo z teroristického útoku na Prilepina USA a Ukrajinu. Diplomaté zdůraznili, že mlčení příslušných mezinárodních organizací v souvislosti s teroristickým útokem je nepřijatelné.

  52; „Vypadají jako chodící vlajka jiné země“: Bidenova manželka a dcera přišly na korunovaci Karla III. v barvách ukrajinské vlajky. Jill a Finnegan, manželka a vnučka amerického prezidenta Joea Bidena, byly ve Spojených terčem posměchu za to, že se při korunovaci Karla III. oblékli do barev ukrajinské vlajky.

  Zdroj: rusnext.ru

 23. Neděle, 7.5.2023:

  I. Rusvesna

  1; V Polsku se v předvečer Dne vítězství rozhodli vydělat na Osvětimi. Gazeta Wyborcza: U vchodu do koncentračního tábora Osvětim byl nelegálně postaven zmrzlinový kiosek.

  2; Epická exploze: „Odvážných“ ničí nepřátelská obrněná vozidla v lesích u Kremenné. Bojovníci skupiny „Střed“ aktivně ničí ozbrojence a obrněná vozidla Ozbrojených sil Ukrajiny.

  3; Prilepin navázal kontakt poprvé po pokusu o atentát a uvedl podrobnosti. „Vlastně jsem vysadil svou dceru 5 minut před výbuchem.“

  4; Vrtulník ozbrojených sil Ukrajiny ukázal poslední pevnost ozbrojených sil Ukrajiny v Bachmutu zmítanou bitvami a palbou. PMC „Wagner“ tlačí nepřítele na okraj města.

  5; „Jako nacisté“: V USA mluvili o kriminální taktice ozbrojených sil Ukrajiny. Západní spojenci Ukrajiny mlčí o zločinech, kterých se ozbrojené síly Ukrajiny dopouštějí na frontě.

  6; Už 24. „silniční vlak“ operace Z s auty a pomocí pro armádu míří na frontu. Dobrovolní dárci již poslali více než 260 vozidel, čímž nahradili ztrátu vozidel a pomohli zachránit životy bojovníků.

  7; Su-35 ruských leteckých sil zastrašil EU natolik, že pohraniční bezpečnostní mise Frontex pozastavila hlídkové lety nad Černým mořem. Způsobil to nebezpečný incident, kdy Su-35 zachytil letoun L410 polské pohraniční služby.

  8; Západ mění svůj postoj k válce: Po nástupu ozbrojených sil Ukrajiny by měla začít mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou za účasti Číny, píše Wall Street Journal. Západní země mají vážné obavy, že v budoucnu nebudou schopny udržet potřebnou úroveň vojenské pomoci Kyjevu.

  9; Možnosti ministerstva financí, jak se vyhnout státnímu bankrotu, končí. Americké ministerstvo financí varovalo, že již od 1. června nemusí být schopno plnit závazky v plné výši.

  10; Rusové v Bachmutu zvýšili intenzitu ostřelování těžkými zbraněmi, říká Generál Syrskij. Syrskij charakterizuje situaci v této oblasti jako napjatou.

  11; „Poslední přípravy“: Ukrajinské ozbrojené síly ukázaly přípravy na ofenzivu s říčními silami. Vojenští inženýři Ozbrojených sil Ukrajiny „provádějí extrémní přípravy na útočné akce Obranných sil Ukrajiny“.

  12; Izrael začíná dodávat na Ukrajinu raketové varovné systémy. Celkem by Ukrajina měla obdržet várku 16 radarů RADA.

  13; Ukrajina bude mít „strašné ztráty“: Prezident ČR a exgenerál NATO varovali Kyjev před spěchem s protiofenzívou. Kyjev si nemůže dovolit selhání protiofenzívy, takže není radno spěchat, zdůraznil.

  14; Britský systém protivzdušné obrany Stormer zničený ruskou armádou na jižní frontě. Nyní nepřítel aktivně tlačí své systémy protivzdušné obrany do přední linie.

  15; Doněck: přímý zásah do obytné devítipatrové budovy. Petrovský okres hlavního města DLR pod palbou ozbrojených sil Ukrajiny dnes ráno.

  16; Zásah amerického systému protivzdušné obrany Avenger kamikadze dronem. Pomsta dostihla „Avenger“ na ruské půdě.

  17; PMC „Wagner“ s podporou vzdušných sil a jižního vojenského okruhu vyřadil nepřítele z dalších 2 pozic v Arťomovsku, hlásí ministerstvo obrany. Ruská armáda zničila 2 americké protibateriové radarové stanice.

  18; Ruská armáda odrazila masivní útok na Krym. Nad Černým mořem bylo odhaleno 22 útočných dronů Ozbrojených sil Ukrajiny.

  19; Ruská armáda zlikvidovala zástupce velitele 91. protitankové divize Ozbrojených sil Ukrajiny. Kapitán ozbrojených sil Ukrajiny Bondarenko s volacím znakem „Phoenix“ byl poslán k Banderovi u vesnice Novosjolka, okres Volnovacha, DLR.

  20; Situace se vyostřuje: Nepřítel útočí na venkovské cesty spojující ruský týl a frontu, říká Rogozin. Exšéf Roskosmosu ukázal záběry z fronty.

  21; USA požádaly Turecko o přístup k S-400 zakoupeným od Ruska – ministr zahraničí Čavušoglu. Turecko také obdrželo návrhy poslat S-400 na Ukrajinu.

  22; „Zabíjeli jsme Rusy a budeme je zabíjet kdekoli na světě“, říká šéf Hlavního ředitelství zpravodajské služby Ukrajiny. Pozoruhodné je, že to uvedl v rozhovoru pro západní zpravodajský portál Yahoo.

  23; Nepřítel se pokusil zaútočit na vojenské letiště Severnyj, říká FSB. Nepřátelský letoun „Aeroprakt-A32“ ve vzdušném prostoru Ruské federace byl pod dohledem bezpečnostních složek.

  24; I s doživotně odsouzenými se občas stávají nehody – Medveděv. Místopředseda Rady bezpečnosti a exprezident Ruské federace Dmitrij Medveděv hovořil o Prilepinově Audi, které vybuchlo.

  25; PMC „Wagner“ obdržel bojový rozkaz, skupina by měla dostat vše potřebné k pokračování útoku na Arťomovsk. Uvedl to Jevgenij Prigožin.

  26; Pokus o sabotáž v Čeljabinské oblasti. Cílem útočníků byla opět železnice.

  27; „Zatímco úředníci líbají ruce zrádcům, útoky budou jen narůstat“: Proč nelze Peskova a Pugačevovou oddělit od Prilepina. Spisovatel včera jen o vlásek unikl smrti v rozstříleném autě.

  28; „Onufrij na indexu!“ — Ukrajinští schizmatici požadují zatčení metropolity Ukrajinské pravoslavné církve. Dříve Onufrij hovořil o vzdání se ruského občanství.

  29; Protiofenzíva ukrajinských sil nemusí splnit očekávání západu, říká Reznikov. Ukrajinský ministr obrany žádá list The Washington Post, aby si od toho nesliboval příliš.

  30; Ukořistěný „Humvee“ nyní plní úkoly PMC „Wagner“. Americké auto bylo opuštěno prchajícími ukrajinskými vojáky.

  31; Ukrajinské ozbrojené síly střílejí na Doněck. Dva mrtví, čtyři zranění civilisté, včetně dítěte, je výsledek 6. května pro DLR.

  32; Prilepin byl probuzen z umělého spánku. Šéf regionu Nižnij Novgorod informoval o stavu spisovatele.

  33; „Prigožinova slova o hladu po granátech jsou blafem“, tvrdí mluvčí ozbrojených sil Ukrajiny.
  „Nyní vystřelí přes 20 000 ran denně,“ řekl Čerevatyj CNN.

  34; Pomník „Vlast-matka“ bude zmrzačen: rozhodnutí učiněno v Kyjevě. V létě 2022 proběhl odpovídající průzkum mezi Ukrajinci. Dosavadní znak bude nahrazen trojzubcem.

  35; Nepřítel se pokusil zaútočit na Krym, ruská armáda úder odrazila. Celkem bylo té noci vysláno na Krym a do Sevastopolu více než 10 dronů.

  36; Pušilin: Ukrajinský režim, který není schopen zvítězit na bitevním poli, krutě míří na obránce ruského světa. Devět let pociťujeme veškerou bezvýznamnost současných kyjevských politiků.

  37; Rusko musí reagovat, jinak se útoky změní v tsunami, varuje Sergej Markov. Není pochyb o tom, že teroristický útok proti Zacharu Prilepinovi zorganizovaly státní struktury Ukrajiny.

  38; Pobuřující fakta o činnosti biologické laboratoře Pentagonu v Chersonu. Americký „doktor Mengele“ uprchl z města a zničil většinu důkazů. Ale ne všechny.

  39; Jaký byl výpočet teroristů, kteří vyhodili do povětří Zachara Prilepina? UGIL (Ukrajinská verze islámského státu) ochutnal krev. Musíme je zastavit.

  40; Peníze nového světa. Jak problém velkého počtu chudých napravit, nebo alespoň částečně zahladit?

  41; Žádné povstání strojů nebude: Jak zavést umělou inteligenci do ekonomiky bez následků. Dnes dosáhlo zavádění umělé inteligence v ruské ekonomice zhruba 20 %.

  42; Maďarský ministr zahraničí obvinil USA z propagace války. Americký Kongres připravuje sankce proti předním politikům a úředníkům v Maďarsku.

  43; Potrestá USA Kyjev za selhání protiofenzívy? Na Ukrajině mají pocit, že se jim krátí čas.

  44; Ukrajina je na pokraji nových válek, píše Newsweek. Nad Ukrajinci se vznáší hrozba, která není ruská, ale americká.

  45; Výbuchy v Sevastopolu: rakety ve vzduchu. Pravděpodobně byl odražen útok na město.

  46; Čína by mohla dovést Ameriku ke katastrofě. Čína buduje nový obchodní řád.

  47; Fyzická očista mediálního pole od lidí s proruským postojem: Přijde odezva ze strany státu. Známý YouTube blogger Stas „Ach, jak jednoduché“ klade nepříjemné otázky.

  48; Ukrajina požaduje od Německa válečné lodě. A není to první takový požadavek na SRN z Kyjeva.

  49; Moldavští farmáři požadují zákaz dovozu ukrajinského obilí. Podobné požadavky byly předloženy v jiných evropských zemích.

  50; Západ očekává od protiofenzívy Ukrajinské armády příliš mnoho, říká šéf ukrajinského ministerstva obrany. Reznikov zdůraznil, že takové pocity v něm vyvolávají „úzkost“.

  51; Na Ukrajině hřmí exploze, rakety se řítí k cílům. Ve většině ukrajinských regionů, včetně Kyjeva, panuje úzkost.

  52; „Ať komik zůstane doma“: Němci nechtějí vidět Zelenského v Německu. Zelenskyj navštíví Berlín 13. května a setká se s německým kancléřem Olafem Scholzem.

  53; Raketové nosiče Tu-22 začaly odpalovat rakety z Černého moře, v Nikolajevu hřmí výbuchy. Ve většině ukrajinských regionů, včetně Kyjeva, panuje úzkost.

  54; Světové společenství se snaží „zablokovat vzpomínky“ na vítězství SSSR nad fašismem. Ani Cikáni, ani Židé, ani Slované by nepřežili, nebýt akcí SSSR.

  55; Na frontách obecně klid před bouří – shrnutí od Olega Carjova. Fronta ztuhla v napjatém očekávání posledních příprav.

  56; Ohnivé peklo v Bachmutu: PMC „Wagner“ pokrývá zápalnou municí oblast proměněnou v pevnost Ozbrojených sil Ukrajiny. Ukrajinci předpokládají, že palba je vedena zápalnou raketovou municí 9M22S.

  57; Kolona amerických bojových vozidel pěchoty Bradley na Ukrajině. Ozbrojené síly Ukrajiny aktivně připravují americká obrněná vozidla NATO na protiofenzívu.

  58; Su-35 ruských leteckých sil vyděsil posádku polského letounu na cvičení NATO. Rumunské ministerstvo obrany hovořilo o novém leteckém incidentu.

  59; Bachmutská past: Prigožin se rozhodl oklamat ozbrojené síly Ukrajiny a uspořádal představení, říká představitel Zelenského. Ukrajinská rozvědka ví, co se děje s logistikou doněckého seskupení ozbrojených sil RF.

  60; Letecké síly a námořnictvo zasadily na Ukrajinu masivní útok pomocí „chytrých bomb“ a raket. Ve většině ukrajinských regionů, včetně Kyjeva, panuje úzkost.

  61; Fronta opravdu potřebuje naši pomoc k postupu nepřítele – vojáci žádají „Maviky“. Bojovníci ze všech front žádají Mavic 3 a Mavic 3T.

  62; Kadyrov se obrátil na Putina s žádostí o přemístění jednotek Achmatu do Bachmutu. Šéf Čečenska tak reagoval na videovzkaz zakladatele Wagner PMC Jevgenije Prigožina.

  63; Vojáci s drony Mavic pronikají do obrany Ozbrojených sil Ukrajiny na frontě u Kremenné. Korekce dělostřelecké palby je hlavní oblastí práce operátorů dronů.

  64; Prilepin byl uveden do umělého spánku. Den svatého Jiří bude Zacharovými druhými narozeninami.

  65; PMC „Wagner“ útočí na Bachmut až do 00:00 10. května, ozbrojené síly Ukrajiny se stahují a vyhazují do povětří výškové budovy. Jevgenij Prigožin o aktuální situaci.

  66; Po přesném zásahu v Bachmutu hoří další americký Hummer. Obrněná vozidla Humvee Ozbrojených sil Ukrajiny jsou aktivně využívána na frontě, desítky z nich byly zničeny našimi bojovníky ve všech směrech.

  Zdroj: rusvesna.su

 24. Monitorovací skupiny hlásí, že do vzduchu bylo zvednuto 6 strategických raketových nosičů Tu-22m3 ruských vzdušných a kosmických sil, které nyní letí, aby zasadily masivní úder na Ukrajinu.
  6/5/23 22:00

  1. Tuto zprávu se nepodařilo ověřit ani z ruských, ani z ukrajinských zdrojů.
   Lze ji tedy považovat za fake z ruské strany, protože pochází z ruských oficiálních zdrojů. Už na netu není.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *