24 června, 2024

Trh se zkapalněným plynem LNG narazil na svoje limity.

Extrémně zvýšená poptávka po zkapalněném plynu z Evropy v důsledku protiruských sankcí a jeho vývoz z ostatních kontinentů do Evropy narazil na odpor místních obyvatel:

1) Australská vláda začala projednávat omezení exportu zkapalněného plynu. Zatímco vývoz LNG z Austrálie roste a Austrálie je nyní největším světovým vývozcem LNG, těžba zemního plynu v Austrálii již tři roky stagnuje. A v regionu východního pobřeží, kde je soustředěno 90 % obyvatel Austrálie, těžba dokonce klesá. Protože v Austrálii mají nyní zimu, kvůli nedostatku plynu se energetický systém v některých regionech ocitl v krizové situaci na hraně blackoutu. Proto vláda Austrálie navrhuje omezení vývozu LNG tak, aby se nezhoršovalo zásobování místních obyvatel a bylo dost plynu pro výrobu elektřiny.

2) Také v USA se obyvatelé začínají bouřit proti exportu LNG. A omezení vývozu LNG už se také objevilo jako politický požadavek. Zatím tedy nikoliv na federální úrovni, ale od politiků v Texasu. Texas je americké ropné a plynové srdce, kde se těží nejvíce uhlovodíků. A také je tam nejvíce terminálů na zkapalňování LNG, kapacita zkapalňování LNG stále roste a ještě letos na podzim se mají spustit další rozestavěné provozy. V důsledku toho ceny zemního plynu vyrostly nejvýše za posledních 15 roků. Ale od toho roku 2008 (kdy bylo předchozí maximum) se zásadně změnil energetický systém USA, většina elektráren se mezitím přebudovala z uhlí na plyn a nyní se vyrábí více než 40% elektřiny z plynu (dvakrát více než z uhlí nebo z jádra). Takže přišel očekávatelný výsledek, kvůli zdražování plynu ceny elektřiny vystřelily vzhůru, a tím také elektrické klimatizace i vytápění rodinných domů. Takže texasští politici požadují omezení zkapalňování plynu v době sezonních energetických špiček v létě (kdy naplno běží klimatizace) a v zimě (kdy zase běží topení), tak aby zbývalo dost suroviny pro elektrárny a nezdražovala elektřina.

3) Společně s Austrálií a Amerikou se proti vývozu plynu bouří také Afrika. Z Afriky se vyváží plyn do Evropy plynovody pod Středozemním mořem z Alžírska a také jako LNG. Zvýšené ceny plynu inspirovaly evropské a africké politiky, aby oprášili ideu tzv transsaharského plynovodu, který by měl přivézt plyn z Nigérie přes Saharu do Alžírska a odtud dále do Evropy. A opět se ozvali opoziční politici. Tentokrát se nemluví o ceně, ale přímo o tom, že takový projekt je projevem amorálního neokoloniálního myšlení evropských politiků. Evropani by chtěli africký plyn pro svoje pohodlíčko, a aby mohli přidusit Rusko. Zatímco v samotné Africe je plyn potřeba pro její vlastní ekonomický rozvoj, pro místní domorodce, z nichž na venkově většina dosud ani nemá zavedenou elektřinu. Takový hlas se ozývá nejenom z Nigérie, ale i z Angoly nebo Mosambiku, kde politici pořádají protesty proti další výstavbě zkapalňovacích továren na LNG.

Těch problémů je hafo. Energetické projekty jsou náročné technicky i ekonomicky, je to vždy veliká investice, desetkrát nebo dvacetkrát dražší, než velké továrny. Vybudování továrny na LNG, nebo dlouhého plynovodu z jiného kontinentu, nebo jaderné elektrárny stojí minimálně desítku miliard USD. Taková investice musí být dobře připravená a banka na ni nepůjčí, pokud nemá garanci návratnosti.

Jenže juniorni evropští zelení politici by chtěli energie prodávat jako brambory, jako někde na zelném trhu v Brně, když se mi nelíbí tenhle stánek, můžu obejít padesát dalších trhovkyň, které také nabízí brambory a smlouvat s nimi.

39 thoughts on “Trh se zkapalněným plynem LNG narazil na svoje limity.

 1. hele Zakladateli, když holt příspěvky řadíte do kopce a vyhovuje Vám to furt rolování kolečkem, nemohl byste alespoň pro nás slepce, tedy pokud tady jím nejsem já sám, ale prej sem chodí jen staroby(!!!), to písmo udělat ČERNÝ. Ta šedá je děsně blbá, dík.

 2. Na některém ruském webu psali,že Německo vozí ruský LNG z Indie – tak to přeložil překladač přítomném čase.

 3. Zdravim, trochu od vsecho:
  Kdyz p. Vidlák „propagoval“ p. Rajchla, tak google mne napovedel, ze p. Rajchl je odhaleny manipulator. Posudte sami:
  https://manipulatori.cz/chybne-pocty-jindricha-rajchla/

  Pan Rajchl se tam dopustil omylu pri vypoctu potrebne flotily LNG-tankeru, ktere by nahradily plynovod NS-1. Pan Cemper ho opravil – spravne uvedel cislo potrebnych LNG-tankeru, doslovne pise: „K nahrazení plynovodu Nord Stream 1 by stačilo tedy přibližně 700 tankerů LNG, což je stále vysoké číslo, ale ne nepředstavitelné.“

  Nicmene, je dobre se podivat na dalsi informaci. Web statista.com* tvrdi, ze na konci roku bylo na svete kolem 700 LNG-tankeru.

  Ja bych tedy rekl, ze p. Rajchl manipuluje s daty, p. Cemper (nebo jeho kolegove), to odhalil, ale take zapomnel rici, ze nahradit plynovod NS1 tankery sice muze a predstavit si to take muze, ale ze pro jeho predstavu je nutna a pouze(!!!) pro potreby Evropy, cela soucasna(!!!) SVETOVA(!!!) flotila LNG-tankeru, je take docela solidni manipulace.
  Objevuje se otazka: kdo vice manipuluje? Ten, co tvrdi technicky nespravnou vec, nebo ten, co ji odhaluje, ale nepriznava celou pravdu???

  A dodavam: nehlede na chybejici zdroje: odkud ten plyn vubec vzit, pres LNG-terminaly az po vhodnou infrastrukturu = plynovody jsou, ale „ne-optimalizovane“ pro LNG import.

  *https://www.statista.com/statistics/1112646/global-lng-tanker-total-capacities/

  p.s. topim a varim na plynu:-)

  1. zcela zásadním problémem počtu tankerů je to, že mají naprosto rozdílnou kapacitu což manipulátor Cemper naprosto zanedbává. Necky s kapacitou od 1000 m3 až po ty superobří s kapacitou kolem 250 000 m3. Múžeme jen odhadovat kolik je kterých. Dá se ovšem předpokládat, že pro zásobování uhnije potřebujeme ty superobří a těch velmi pravděpodobně moc nebude.
   Takže panu Cemperovi bych doporučil, ať už se jde konečně živit něčím co umí, protože ani to lhaní mu nějak nejde.

   1. Ty superobří jsou asi tři na celém světě. Používají se v podstatě jen pro přepravu POBLÍŽ nějakého přístavu, protože do většiny přístavů se prostě nevejdou. Z něho přijedou malé tankeříky, dodávku přečerpají a odvezou buď do přístavu, nebo do plovoucího terminálu.
    A náklady utěšeně rostou.
    Nemluvě o NEbezpečnosti takových operací.

    1. Občan: Ty superobří jsou asi tři na celém světě. Používají se v podstatě jen pro přepravu POBLÍŽ nějakého přístavu, protože do většiny přístavů se prostě nevejdou. Z něho přijedou malé tankeříky, dodávku přečerpají a odvezou buď do přístavu, nebo do plovoucího terminálu.
     ***
     souhlas…jako turista jsem byl ted na jare u polskeho Svinousti, obchazel ten lng-terminal…Polaci ho pojmenovali po tom prezidentovi Kacinskem, co zahynul. No, podstatne je, ze tam jsou 2 kupole, na plyn a 3. se stavi. Kapacita je znama nebo dohledatelna, ale mne se to nechce hledat, o to ani nejde.
     Do more vedou trubky, ale zadna lod tam nestala. Balt je tam melky a stejne tam zadne supertankery nemohou priplout – precerpavaji to z velkych na male, ale ani ty male tam nekotvily.

     U hlavni brany trcela zlute natrena trubka, tak 20″, ale nikam nevedla. Mirila do Cech:-), ale zbytek chybi – ta zplynovacka je sice napojena na polskou soustavu, ale spojka do Cech pry chybi.

     Dojem byl takovy, ze giganticka suma na vznik a provoz LNG fabriky, stejne jako potreba novych kontraktu, vede – neodbytne k tomu – ze polska vlada MUSI kazdy kontrakt s Ruskem stornovat, protoze by se jim naklady nikdy nevratily a plati to i pro druhe. Jen pri vysokych cenach za plyn, se jim to rentuje. Takze z Ruska nikdy nic pres Polsko uz nepotece – pokud z toho nechteji mit industrialni muzeum…

   2. FJ: zcela zásadním problémem počtu tankerů je to, že mají naprosto rozdílnou kapacitu což manipulátor Cemper naprosto zanedbává. 
    ***
    Spravna poznamka, ale uz pohledu nominalniho poctu lng-tankeru, je cela uvaha p. Cempera vadna. Sice upozornil na chybu, ale nepriznal, ze odhaleni cizi chyby, a novy vypocet, stejne nic neresi. Plynovod nelze nahradit – stavajici kapacita tankeru, terminalu a infrastruktury tomu neodpovida a v dohledne dobe rekneme 10 let, se to nezmeni…

   3. Já si taky přidám jednu manipulaci: Pan C je nekonečně blbej!

    PS: Manipulace spočívá v tom, že ve skutečnosti nikdo nemůže být blbej nekonečně. Pouze konečně.

 4. To jsou ale divní kapitalisti. Měli by zajít k Fialovi na konzultace. Státem kontrolovaný ČEZ musí dělat přeci nejlepší zisky a největší dividendy a prodávat do Německa i tu elektřinu, kterou by si pak za několikanásobek musejí zpátky koupit distribuční společnosti (většinou taky ČEZ, ale jiná firma v holdingu), aby ji pak prodali občanům a firmám v ČR. Jinak by se mohl menšinový akcionář (kromě asi 6 procent akcií co mají občané ČR jsou to zahraniční vlastnící, zejména velké investiční fondy z USA) zlobit a to by pak byl konec toho volného tržního hospodářství a to by asi pak Putin vyhrál.

 5. Pro obveselení:
  https://twitter.com/JozefSikela/status/1555063779997749249

  Jozef Síkela@JozefSikela
  Babišova média začala šířit novou dezinformaci: Zásoby v 🇨🇿 nevlastní Česko, ale 🇩🇪 distributoři, a prý tak hrozí, že o ně v případě nouze přijdeme.
  Je to hloupost. Naše vláda si pro případ krize zajistila legislativní nástroje, které nám umožní plyn na našem území zadržet.

  Ona chce naše vláda opravdu zrekvírovat německej plyn? 😀
  To bych chtěl vidět 😀 Z první řady:-D
  Že on byl ožralej a mluvil z cesty? :-))

  1. Motá se v těch svých lžích jak nudle v bedně a čím dál víc.
   To „vysvětlení“, kterým potvrdil, že „Babišova média“ NEšíří dezinformace, ovšem nemá chybu 😀 😀
   U té rekvizice bych taky chtěl být. Pustíte mě vedle sebe do první brázdy, když přinesu brambůrky a pivo? 😀

 6. Eu nejakych sedm let podporuje terminaly na LNG…

  Celou tu dobu je potlacovana informace, ze pro to zkapalneni se minimalne polovina plynu musi spalit. Tj. LNG ma 2x (v realu spise 4 a vice krat) vyssi emise nez plyn dopraveny plynovodem.

  1. To je nesmysl, na zkapalnění 1 kg LNG je potřeba cca 0,38 kWh elektrické energie, což je, pokud dobře počítám, cca 50-80g LNG dle účinnosti.

 7. Včera v jedné německé diskusi jsem četl, že v případě té plynové turbíny „banka zpochybnila platbu.“ Na můj dotaz o co jde nikdo neodpověděl.
  Je možné, že by nějaká velmi opatrná banka měla strach, aby se nenamočila do sankcí? Že by to bylo příčinou vyčkávání?
  Dnes už je diskuse zrušená.

  1. Tuhle verzi s bankou jsem zatim neslysela. Ale jinak – o velke penize se hraje. Gazprom ma totiz s nekolika desitkami firem v EU uzavrene dlouhodobe smlouvy na stabilni dodavky. A pri nesplneni smlouvy jsou ve hre vysoka penale. Ted musel Gazprom kvuli tem problemum s turbinami omezit dodavky plynu do EU. Takze celou tu kauzu udrzuje v modu, ze za nesplneni nemuze, protoze je to vyssi vule „viz maeure“. A ze tudiz pripadne penale by mel platit ten, kdo to svymi sankcemi zavinil.
   Pokud se to pojme takto, hraje se od vysoke miliardy EUR . I kdyz myslim, ze situace se rozhodne uplne nekde jinde, nez u arbitrazniho soudu.

 8. Cosi mi říká, že se pojede nastřílel demokracie a humanita do domorodců v Africe. V Mali už se bojuje, tak teď ještě dát pár zbraní hnutí Boko Haram v Nigérii a rozeštvat několik místních warlordů.

 9. Zásada je: nespotřebovat. Ke spokojenému životu stačí skromnost a vlastní schopnosti. Proč by se měl někdo rochnit na úkor druhého a vydávat to za vlastní schopnost?

   1. Fanatik musi bejt vzdy nadrazenej, jinak je s nim potiz a je neochotnej a se nedopousti zrudnych zlocinu. Aby byl.
    Na to se vynakladaji od nepameti rocne velke miliardy..
    Obeti jsou vzdycky ti neschopni nadrazenosti , kteri neco takoveho povazuji za vyskyt hnusnyho, predevsim nelidskyho a zrudnyho barbarismu ..
    Kterymu slouzi banky, vlady ,organizace atd..
    Tedy lidstvo nenadrazeny ,v ty normalni casti sveta ..normalni..
    A neni tezky vedet co bude ,kdyz zbudou jen ty fanatici vseho druhu..

 10. Texas před pár lety zažíval blackouty kvůli mrazu, kdy jim zamrzly ventily plynovodů, nebyla elektřina a mráz jim buď roztrhal trubky s vodou, nebo když topili elektřinou, platili 1000 krát víc, takže bylo skoro jedno, jestli ty prachy vyhodí za elektriku nebo za opravu domu.
  Tak si v tomto světle dovedu představit jistou ostražitost Texasanů. Možná kdyby federál přitlačil, že by se Texas i oddělil 🙂

  1. Tam je jeste problem s rozdrobenosti elektrickych systemu. Texas ma vlastni energosoustavu, jenom minimalne propojenou s ostatnimi regiony. Takze kdyz zacnou klekat, nemuzou si pujcit od sousedu.

   1. Ty ceny právě byly způsobeny prakticky ostrovním provozem jak píšete a burzovním systémem prodeje. Vždycky to dávám za příklad rozdílu mezi systémem konstruovaným na spolehlivost anebo na nejnižší náklady a cenu.

    1. No, tam hrálo i roli, že se to nechalo „volnému trhu“, který prý měl zareagovat na nedostatek a vytvořit nové kapacity díky investorům.
     Bohužel se ukázalo, že zvednutím cen, se snížila spotřeba a zvýšil zisk a tak společnosti nechtějí investovat do nových zdrojů, aby zvýšili zisky, když to lze i jinak…

   1. On jim tam obcas od severu foukne Deda Mraz a pak najednou maji 20 pod nulou, tak jednou za deset roku a jenom par dnu. Ale oni vubec na to nejsou pripraveni, vedou trubky s vodou a plynem na povrchu, tak jim to zamrzne a roztrha se.

   1. Velmi dobre a muzeme pomyslet na Free Market , volny trh , slavy poucujicich Maestro ekonomu, omilajicich poucky , kdyz neni s cim..
    A kde je aspon ta fucking…./Deti nekdy ztrati hracku/.
    Kdyz nakonec priznali ,ze nicemu nerozumi..Ale az potom.
    Snad jeste ksefty s podTrhy dluhu a jejich upadku..
    Jako byl ten trh s kolonialismem , s masakrujicimi diktatory Brzezinskych a Kissingeru.
    Zavili fanatici zlepsovani ovzdusi obvinuji a predevsim zakazuji lidem a detem se umyt , ale vyroba v trilionech tezkych zbrani a jejich pouziti vseho druhu a prodej do celeho sveta a jejich vyvoj rovnez v trilionech jim nevadi..
    A odbyt valkami.
    A sireni vse nicivych vetrnych turbin.
    Jde o vladu, totalitni diktaturu a vyvoj monopolnich diktatorskych ‚Black“konglomeratu.. Vsechny tri hlavni zacinaji tim, black.
    Vladu stoupajicich zisku , nic jineho nesmi stat v ceste..
    Vsechno ostatni jsou jen obeti jejich pratelstvi a zaroven nenavisti ,na zivot a na smrt..
    Co se hodi to se pocita..
    A kde je aspon , ta fucking turbina.??

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *