10 prosince, 2024

Traktoristé přinutili Brusel odpískat nařízení o snížení používání přípravků na ochranu rostlin

Na pondělní Radě ministrů zemědělství sedláci sklidili plody svého ročního úsilí. Evropská komise oficiálně oznámila Radě, že stahuje z dalšího projednávání návrh nařízení o udržitelném používání přípravků na ochranu rostlin. V návrhu Komise požadovala, aby zemědělci ve všech členských státech EU snížili na polovinu množství přípravků na ochranu rostlin, které používají na polích. Bez ohledu na to, o kolik v které zemi v minulosti klesla spotřeba postřiků. I za cenu, že by to vedlo ke zvýšení zaplevelování polí a poklesu výnosů i kvality polních plodin.

Loňský rok byl pro grýndýl přelomový. V Holandsku padla vláda fanatického grýndýlisty Marka Rutteho. Do obou parlamentních komor pronikla nová strana zemědělců a občanů, která je schopna parlamentní cestou omezovat mandát vlády při jednání Rady ministrů.

V Litvě byli při rekonstrukci vlády z koalice vyhozeni stoupenci Brusele a nahradili je noví koaliční partneři, mezi nimiž je Sdružení zemědělců a lesníků.

V Itálii převzala vládu koalice Bratříků a Legy, které mají ke grýndýlu odpor už od jeho vyhlášení Evropskou komisí.

V Polsku sice po volbách musela odejít do opozice protibruselská strana Právo a spravedlnost (PiS). Vládu premiéra a bývalého předsedy Evropské rady Donalda Tuska, ale drží u moci strana Agrounie, kterou vede jako poslanec Sejmu zemědělský rebel Michał Kołodziejczak. Agrounie si díky svému vydíracímu potenciálu schopna vynutit ve vládě řadku kroků ve prospěch zemdělců. Včetně hlasování Radě EU.

V Maďarsku se po volbách na další funkční období udržela ve vládě strana FIDESZ vedená Viktorem Orbánem, jenž je už dlouho v Bruseli považován za největšího potížistu v EU.

Na Slovensku se po vlezdobruselistech vrátila do vlády pod premiérem Robertem Ficem strana SMER spolu se Slovenskou národní stranou (SNS).

V Rumunsku nastoupila nová sociálně demokratická vláda, která jako svůj program vyhlásila ekonomický patriotismus – spotřebu především rumunského zboží. Nový ministr Florin-Ionuţ Barbu si zvýšení jejich prosazení na domácím trhu vzal jako svoji hlavní prioritu. A sní je grýdnýl neslučitelný.

V Bulharsku došlo k uzavření tamní obdoby opoziční smlouvy, která umožnila nahradit probruselskou úřednickou vládu plnohodnotným kabinetem. Po demisích pěti vlád během dvou let vzniklo nové uspořádání politické scény. Vláda je držena na oprati nejen parlamentem, ale i nutností neustále si udržovat podporu veřejnosti. A silnou nátlakovou skupinou jsou i zemědělci, kteří již půl roku stejně jako v Polsku blokují na hranicích dovozy potravin a zemědělských komodit z Ukrajiny.

Celoevropské protesty zemědělců loni na konci zimy zahájili farmáři v Holandsku. Jejich výsledkem byl pád vlády a předčasné volby. Po žních zemědělci v Polsku s traktory oblehli východní schengenskou hranici s Ukrajinou. S protesty proti rušení vnitrostátních podpor v vyjely traktory do ulic v Německu. Původní protesty přerostly v boj zemědělců proti spolkové vládě, kterou fakticky řídí Zelení a proti grýndýlu.

Když na traktorech do boje proti grýndýlu a dovozům potravin a zemědělských komodit ze třetích zemí vyjeli francouzští sedláci, zemědělská revolta přerostla v celoevropské zemědělské protestní hnutí. Na traktorech vyrazili do měst zemědělci v Itálii, ve Španělsku, Belgii a díky Vidlákovi a Zdeňku Jandejskovi i v ČR. Zapomínat bychom samozřejmě neměli ani na Adama Láda, který zorganizoval první traktorovou jízdu k hranici s Německem na podporu německých protestujících sedláků.

Minulý týden protesty zemědělců vyústily v celounijní blokádu hranic, která byla vyhlášena federací zemědělských svazů COPA – COGECA na žádost polských zemědělců. Celounijní akce navazovala na několik traktorových blokád Brusele i Štrasburku v době jednání Evropské komise, Evropské rady, Rady ministrů zemědělství a zasedání Zemědělského výboru i pléna Evropského parlamentu.

Nejvyšší evropské instituce jednají podle plánu setkání, která jsou dohodnuta vždy na půl roku dopředu. Pondělek byl v Radě vyhrazen pro zasedání ministrů zemědělství. Pod belgickým předsednictvím, kde je vláda v důsledku protestů zemědělců opět v demisi a na polovině počtu svých členů, se ministři zemědělství sešli v podstatě proto, aby přijali oficiální kapitulaci Evropské komise na jednu z důležitých částí plán zgrýndýlování zemědělství v Unii. V budově obležené traktory, které k protestu svolala Evropské rada mladých zemědělců (CEJA), jimž se s pomocí radlic podařilo prolomit policejní zátarasy z ostnatého drátu, polský komisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski oznámil ministrům, že Komise stahuje z dalšího projednávání návrh nařízení o udržitelném používání přípravků na ochranu rostlin.

K pondělnímu vítězství traktoristů došlo kvůli dvěma faktorům. Během loňského roku padlo i v důsledku protestů zemědělců několik probruselských vlád, které byly nahrazeny odpůrci grýndýlu a v některých případech přímo zemědělskými stranami. Kvůli změnám uvnitř vlád členských států v Radě ministrů zemědělství vznikl blok států, které společně disponují blokační minoritou, protože reprezentují více než 20% populace EU. Takto společně jednající skupina má sílu zablokovat schválení jakéhokoli unijního předpisu, i kdyby proti ní stáli zástupci vlád, které mají společně v Radě více než kvalifikovanou většinu.

Úsilí ministrů zemědělství z protigrýndýlových vlád důkladně podpořily protesty zemědělců napříč EU. Zemědělci s traktory ukázali Komisi takovou sílu, u níž eurokraté pochopili, že ji nejsou schopni porazit ani s pomocí policie s granáty se slzným plynem a hasičskými vozy s vodními děly.

Blokační koalice v Radě jedná případ od případu. Společně dokázali přinutit Komisi ke stažení protipostřikového nařízení. Koalice však nefunguje vždy. Minulý týden se při jednání o prodloužení bezcelních a bezkontrolních dovozů zemědělských produktů a potravin z Ukrajiny od ostatních oddělil ve výboru Stálých zástupců (COREPER) italský velvyslanec Vincenzo Celeste, který na přímý pokyn z Říma podpořil prodloužení dovozů z Ukrajiny.

V pondělí však již životní partner italské premiérky Arianny Meloniové a ministr zemědělství Francesco Lollobrigida (oba Bratříci Itálie) seděl obrazně v jednom šiku s protigrýndýlisty a společně radostně přijali oznámení Komise o stažení nařízení o drastickém omezení používání přípravků na ochranu rostlin. Rád bych viděl, jak se v tu chvíli tvářil německý ministr Cem Özdemir ze strany Zelených.

Ministr zemědělství ČR Marek Výborný (KDU-ČSL) se díky tomu nočním letem vrácel do Prahy, aby českým zemědělcům mohl oznámit skvělé vítězství, kterého dosáhli ministři z bloku, jehož práce se zástupci českého ministerstvo vůbec nezúčastnili.

Své vítězství mladí zemědělci v mrazivém dešti v Bruseli slavili dlouho do noci. Za tmy se z Brusele vraceli na traktorech jako vítězové.

Z ČR jely do Brusele podpořit kolegy 2 dodávky plné pěších mladých zemědělců. Do ČR se přes Německo mladí vraceli přes 10 hodin. Během cesty, kdy se střídali v řízení, usušili oblečení a každý si trochu si zdříml. Přivezli cenné know-how.

24 thoughts on “Traktoristé přinutili Brusel odpískat nařízení o snížení používání přípravků na ochranu rostlin

  1. „Občas si nejsem jistý, jestli světu vládnou moudří lidé, kteří si z nás dělají legraci, nebo dementi, kteří to myslí vážně.“
    (Mark Twain)

    1. Dementi. Před tisíci lety zapsal kdosi na hliněnou tabulku v Babylonu větu:
      „Kamkoliv se podívám, všude samý blbec.“
      Ergo kladívko nihil sub sole novum.

  2. Diky za podrobny referat. V detailech zemedelske politiky EU se moc neorientuju, takhle jsem alespon leccos pochopila.
    Jak to vypada s daslimi pozadavky: zelena nafta, povinne neobdelavane uhory, predepsane harmonogramy praci atd?

    1. Povinné neobdělávané úhory jsou na rok 2024 pozastaveny částečně prováděcím nařízením Komise. Jsou na letošek pozastaveny povinnosti podle přílohy nařízení EP a Rady o strategickém plánu GAEC 8. Zatím se na nižších úrovních Rady řeší, jak to aspoň dočasně formou nařízení komise vykuchat i z přílohy GAEC 7. Na rok je zatím pozastavena i povinnost, aby zemědělci, kteří museli kvůli vybití dobytka rozorat pastviny, je museli povinně přeměnit zpět na trvalý travní porost. Obnova stát trvá 5 až 7 let. Takže do té doby by tráva na louce hnila a seno by nebylo komu krmit – leda by se vozilo do spaloven k tzv. energetickému využití. Nyní se aspoň něco může pěstovoat.
      Blokační minorita států se snaží přinutit Komisi, aby umožnila problémy s ladem s úhorem vyřešit na národní úrovni novými státními strategickými plány. Komie tvrdí, že by k tomu byla nutné novela základního aktu – nařízení EP a Rady o strategickém plánu. Ale prý asi budou nuceni ustoupit, nebo jim Maďar zase zablokuje peníze převáděné na UA po tranších.
      Čekáá se jak dopadnou volby do EP. Pokud grýndýlisti dostanou na prdel, jak se očekává, tak bude celá grýndýlová reforma Společné zemědělské politiky překopána a projet zničení zemědělců a jejich nahrazení dovozy aspoň na čas půjde do šuplíku.

      1. Dobrý den.
        Posilam článek a pokud máte kontakt na zemědělce, tak by měli možná byt informováni o mé zkušenosti před 14 dny. Byla jsem v obchodě a nevěřícně sledovala prodavačku jak ukládá vajíčka do regálů, který je pro normální zboží bez chlazení‼️
        Řekla jsem prodavačce ať to dá naproti do chladicí vitríny, že vajíčka musejí mít nižší teplotu ( vždy tam vajíčka byly). Řekla mi, že dostala příkaz to dát do regálů a at se nestarám. Na to jsem ji řekla, že lidé vajíčka hledají vedle másla, jogurtu, knedlíků … v chladničkách a ne v regálů vedle brambůrků ( předním tam bývaly slevněné věci nebo brambůrky, zavařeninové láhve a jiné věci. Dala to ke všemu ještě dolu k podlaze.
        A pak jsem ji řekla, že já si už nikdy u nich nekoupím vajíčka, ale raději půjdu jinam, protože ty vejce můžou po několika dnech obsahovat Salmonelu. Přesto to tam dál ukládala. Po dvou dnech jsem tam byla a kupodivu je vytahovala a odvážela do skladů. Nechápu proč to dělají, protože tam by ty vajíčka nikdo nehledal. Nevím zda něco z nich prodali.
        Dnes po přečtení článku mě napadlo zda to nedělají schválně – v článku zdůrazňují, že potraviny nebyly špatně skladované. A co když byly tvarůžky někde v koutě v teplu pohozené a po 3-5 dnech to dali ty obchody do prodeje a pak třeba zavolají kontrolu. I tak se dá zničit české potraviny a důverů zákazníků

        https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Lavina-BILLA-Tesco-i-Albert-pousti-mezi-lidi-tu-samou-plisen-751419
        Lavina. BILLA, Tesco i Albert pouští mezi lidi tu samou plíseň

        1. Ta salmonelóza se vyskytuje na skořápce, ve vejci jen u nemocné slepice. A slepice jsou hrabaví ptáci a vodu jen pijí, na rozdíl od vrubozobých kachen nebo hus. Ty salmonelózu můžou přenášet, jsou vůči ní víceméně odolné.
          Vejce se chladí, aby déle vydržela a neskazila se. To poznáte snadno, smrdí po síře.

        2. Ano, je téměř jisté (i když to asi nejde přímo dokázat), že to takto dělají schválně. Pro likvidaci českého zemědělství, potažmo potravin jsou dobré jakékoli metody.

          Co z toho plyne? Už s námi regulérně válčí úplně všichni. A neštítí se – jak patří ke každé válce – vůbec ničeho.

          Co s tim udělat? Jak že to říká Tomáš Ortel jedním slovem (a již poměrně dlouho)? Defenestrace…

  3. Osobně jsem proti tak velkému používání přípravků na ochranu rostlin.
    Jinak řečeno, ani tak nejde o rostliny,ale jen zvyšování výnosů.
    Méně chemických látek, ale zdravější zrno,plodiny.
    O trochu by poklesly výnosy, ale zdravější potraviny.

    1. Re: Zemedelec

      Prvně by se musel prosadit příkaz, aby kombajny svážely z pole i vymlácená semena z plevelných rostlin. Jednou jsme tu s Vidlákem o tom debatovali. Kdysi se koukol svezl z pole i se snopy. Dnes ho kombajny vymelou a vysypou do pole. Přitom by stačilo nainstalovat síta potřebných velikostí.

    2. Máte rád námel v mouce.?To je těžký halucinogen po němž v době, kdy nebyly přípravky na ochranu rostlin měli lidé, kteří snědli něco z mouky s příměsí námele halucinace, že létají. Z toho vznikly čarodějnické procesy. Občas totiž konzumaci této pochutiny nepřežila třeba půlka vesnice.

      1. Re: MK

        A je to venku!
        Vy nám totiž ZÁVIDÍTE soudruhu, že se tak hezky nameteme, až se nám zdá, že lítáme.
        A máme to dokonce ZADARMO!!!
        (((-:

        Ano, máte pravdu. Sem tam se otrava námelem přelila na proces s čarodějnicemi.

      2. Námel:
        https://www.wikiskripta.eu/w/N%C3%A1mel
        Námel je houba, která se vzniká na obilí z vlhkosti.
        Koukol je rostlina.

        Targus měl zřejmě na mysli, že kombajny mají síta, která drobné semínka plevele propustí zpět na pole a velká semínka – obilí- sítem neprojdou a jdou do zásobníku.
        Drobná semena plevele na poli vyklíčí a likvidují se buď orbou – to je drahé – nebo chemickým postřikem.
        Pokud by se používala jemná síta, vše by se z pole odvezlo a filtrace semen by pak probíhala v čističce, což je drahé řešení

        1. Re: JzH

          Mám pocit, že autor reagoval na zemedelce, nikoli na má nebetyčná moudra.
          Ale to je jedno.
          Ad kombajny – co takhle ještě jedno síto a další – pochopitelně mnohem menší – zásobník na plevelná zrna?
          Já vím, já jsem hen ten idiot, který by furt jen něco vymýšlel a předělával…
          Ano – ideální stav by byl čistit obilí na skladě, jenže semena plevele se uvolní při mlácení obilí v kombajnech…
          Bavíme se na téma CENA, nikoli na téma MOŽNOST.

            1. On epileptik moc netancuje, práskne sebou na zem a zmítá se. Ale netancuje. Nebo se na chvíli zahledí do blba. Nebo se mu za bdělého vědomí začnou někde stahovat svaly. Nebo v mrákotném stavu začne být velice, ale velice brachiálně agresivní a ta agrese se téměř nedá zastavit.

  4. Zpráva je to povzbudivá, ovšem pořád tu je pořekadlo, že první vyhrání z kapsy vyhání.
    A boj s Ojromagory vlastně ještě ani nezačal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *