28 května, 2024

TO NĚCO…

Tak jsme se dozvěděli, že pouhých několik dní po návštěvě sídla CIA v Langley končí v čele Vojenského zpravodajství jeho šéf, Jan Beroun. Sociální sítě už žijí spekulacemi, proč tomu tak je. Skutečně není úplně běžné, že jeden týden jedete jednat s americkými kolegy (a loutkovodiči) a druhý týden skončíte.

Já spekulace trochu přiživím, ale nejprve si o Janu Berounovi něco povíme…

Má za sebou akademii FBI v Quanticu, dlouho dělal u policie, kde řídil tzv. jednotku nelegálů, tedy těch, co se pohybovali v přestrojení, řídil zpravodajské operace ÚZSI, pracoval pro americkou detektivní kancelář Pinkerton, dělal poradce Martinu Stropnickému a následně byl jmenován vládou do funkce ředitele vojenského zpravodajství. Prezident Zeman jej jmenoval generálem, pak generálmajorem a pak generálporučíkem. (Ani jsem nevěděl, že máme tolik generálských hodností)

Pokud se dobře pamatuji, výroční zprávy Vojenského zpravodajství se naprosto diametrálně lišily od zpráv od čuč. gen. Michala Koudelky z BIS. Nemluvilo se tam o proruských dezinformačních narativech, naopak tam zaznívala kritika těchto hovadin a tato informace hezky koresponduje s tím, že Koudelku Zeman generálem jmenovat nechtěl, ale Berouna povýšil dokonce třikrát.

Pokud budeme věřit wikipédii, Beroun měl vždycky blíž k ČSSD a Zemanovi než k ODS a Klausovi. A jen pro úplně dokreslení, před ním byl ředitelem Vojenského zpravodajství Milan Kovanda, kterého si podali Ištvan se Šlachtou, protože ho řídila Nečasova metresa Nagyová. Kovanda byl odejít a místo něj nastoupil právě Beroun.

Hele, já nikdy neřeším morální profily. Nepřemýšlím o tom, zda je ten či onen charakterní nebo není. Neřeším hodnotovou politiku. I v tomto případě ponechám na vašem úsudku, jaká osobnost Jan Beroun je. Spokojím se s konstatováním, že jeho kariéru poháněly vpřed vztahy s politiky kolem Zemana a brzdily vztahy s politiky kolem ODS. Do současné funkce se dostal za vlády Sobotky (a Babiše), Zeman neměl problém ho povyšovat a zároveň se ve funkci choval asi o milion procent profesionálněji, než kolega čučkař z BIS. Jeho výroční zprávy jsou zprávy tajné služby a ne mácovských či kartouzovských aktivistů z Evropských hodnot.

Beroun zřejmě ctí realitu naší prozápadní orientace, ale nejásá nad ní tak jako Fiala nebo Černochová. Navíc mu končilo funkční období letos na podzim.

Jsem daleko od pravdy, když to na mě dělá dojem, že se Beroun během jednání v Langley dozvěděl něco, u čeho prostě nechce být? Je takovým „posledním mohykánem starých časů Miloše Zemana a Andreje Babiše,“ mluvil vždycky rozumně, vydával sice strohé, ale nikoliv fantasmagorické zprávy… Vojenské zpravodajství bylo tak nějak tajné a nelezlo tak okatě do politiky jako Koudelka, kteeý se podílel na pokusu o diskreditaci Petra Bystroně z AfD. A to ani nemluvím, že se před časem BISka postarala aférou Vrbětice o silný tlak na Babiše a Zemana.

Vláda je s důvěrou v bruseli, možná dokonce v o dost větší bruseli, než to vypadá navenek. Strach z eurovoleb roste. Vláda jde z průseru do průseru, opozice posiluje a podle všeho bude mnohem méně transatlantická. Do toho máme válku na Ukrajině, naše vláda je v ní až po uši, stejně tak je v ní namočený Biden a průlom na frontě i v zázemí se blíží. Muniční iniciativa se scvrkává den ode dne (jak by ne, když z tajné operace udělali veřejnou), o sílícím Rusku a slábnoucí Evropě si cvrlikají vrabci na stromech. Zeman vydal knihu o tom, jak se Koudelka zapojil do spiknutí, když byl v nemocnici a jak ho chtěli prohlásit za nesvéprávného… Prostě, proti vládě se střílí už ze všech směrů.

Jak zachránit situaci? Ideálně nějakými dalšími Vrběticemi, dalšími Bystroni, dalšími Pandora Papers, prostě něčím, co Koudelkovi jde tak dobře, že za to od Američanů dostal medaili. Možná to tentokrát má být tak velká věc, že u toho poteče krev nebo zhasnou nějaké životy. Nechci malovat čerta na zeď, ale nevylučoval bych, že se tam v Langley plánovalo naše zavlečení do války. Incident v Tonkingském zálivu, Shaddámovy zbraně hromadného ničení, obvinění Srbů z genocidy… modus operandi byl už stokrát vyzkoušen. Zřejmě se ujednalo TO NĚCO, co má pánům z Washingtonu zachránit zadek a my si za ně máme zlámat nohy.

A Beroun se rozhodl, že tohle nemá zapotřebí… Že je pořád ještě český voják a ne americký agent. Zřejmě se TO NĚCO má stát poměrně brzy, že se rozhodl nečekat do konce svého funkčního období a raději odchází teď hned.

Dává to smysl? Dává. Obzvlášť, když jsme se dozvěděli, že USA do války na Ukrajině nainvestuje dalších šedesát miliard dolarů. To by bylo, aby naši bratři neočekávali, že se všichni také přidáme.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

183 thoughts on “TO NĚCO…

 1. Bůh je trojjediný, tak i čučkaře jetřeba sloučit v trojjediného čučkaře. To je pravý důvod proč jetřeba navštívit osobně Langley. Jen tam na to mají stroj.

 2. Tož, není žádný jiný důvod, proč tahat šéfy všech těch čučkařů do CIA, než připojit je na detektor lži, což je firemní oblíbená legrácka. A Beroun holt asi nepřesvědčil.

 3. Omylem jsem vložil tento příspěvek do vlákna Horší než zrada, ale tématicky to patří sem, omlouvám se administrátorům fóra.

  Na maďarské veřejnoprávní TV Híradó dnes zazněla z úst ministra zahraničních věcí Pétera Szijjártó a Viktora Orbána tato slova (strojový překlad):

  Mírumilovný člověk bez dechu čeká na americké prezidentské volby v listopadu, a čeká, až bude v Americe zvolen mírový a mír vytvářející prezident, protože to je v dohledné době v podstatě jediná šance, která bude schopna změnit tuto přípravu na evropskou severoatlantickou válku a atmosféru světové války.
  Brusel si zahrává s ohněm, pokouší samotného Boha. Jsme jeden krok od toho, aby Západ vyslal vojáky na Ukrajinu, zdůraznil ministr v pátek na zahájení kampaně Fidesz-KDNP.
  Viktor Orbán hovořil i o tom, že nechceme válku a nechceme, aby se Maďarsko stalo opět hračkou velmocí.
  Navrhuji, abychom učinili jasný závazek. Dokud bude v čele země stát národní vláda, nevstoupí Maďarsko do rusko-ukrajinské války na straně nikoho. Viktor Orbán dodal, že pokud by vláda nebyla v rukou Fideszu a KDNP, pak by Maďarsko už mělo ve válce po krk.

  Od 3:27:
  https://hirado.hu/kulfold/video/2024/04/21/szijjarto-peter-vilaghaborus-keszulodes-zajlik-europaban-es-az-eszak-atlanti-kozossegben_2#

  Video s českými titulky: http://e.pc.cd/CaUotalK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *