4 října, 2024

Ten rozdíl už je i cítit

Pamatujete, jak jsme tady takřka před každými volbami řešili, že všichni politici jsou stejní? To byl jeden z nejčastějších argumentů, ne? Ať jsem řekl jakékoliv jméno, vždycky se pod ním sešlo obrovské množství diskusních příspěvků, které milého politika svlékly z kůže a ukázaly, že je kolaborant, člen Aspenu, má podivné financování, byl viděn na americké ambasádě… a nebo je to alespoň gauner a lidský odpad. Vždycky se také našel někdo, kdo mě konečně odhalil, v koho žoldu pracuju a za koho kopu… a pokud se to neodhalilo, tak ještě hůř, Vidlák je podezřelý, protože se neví, proč vlastně píše.

Proto jsem vlastně začal dělat henty zabijačky… podezření ohledně své osoby jsem nejsnáze rozptýlil, když jsem si onoho pochybujícího pozval domů a nechal ho celý víkend koukat na mě a mojí rodinu. Ale to jen tak na okraj.

Když jsem poukázal na nějakého politika, nikdy jsem neřešil, kdo je hodný a kdo je zlý. Vždycky jsem na něj poukázal kvůli některým jeho vlastnostem, díky kterým se mi zdálo, že by mohl být úspěšný. Od začátku existence Kydů upozorňuji na lidi, kteří mají potenciál vyhrát, protože jsou třeba pracovití, umějí mluvit, mají peníze… a ve své politické praxi se potřebují opřít o naše hlasy. Jsem apoštolem menšího zla, rozhodně nejsem prorokem dobra. Jsem propagátorem politické strategie a pragmatismu. Nezaměřuju se na politiky Pětikolky, protože ti se o voliče opřít nepotřebují. Ti se opírají o orgány EU a jednotnou frontu velkých médií a politických neziskovek.

V době, kdy jsem byl ještě malý bloger a měl jsem víc času se věnovat diskusím, často jsem argumentoval tím, že ano, ani jeden z politických soupeřů nechce odejít z EU, ale zatímco Babiš se bude snažit ten nadšený eurohujerský vlak směrem k bezemisní budoucnosti brzdit, tak Fiala ho naopak bude popohánět, aby uháněl ještě rychleji. Zhruba takto vypadaly diskuse loni před parlamentními volbami.

Hele… ono už je to docela i vidět, ne? Já myslím, že ten rozdíl mezi unijním vlakem Andreje Babiše a Petra Fialy začíná být fakt markantní. Ten fofr směrem k utopii, pro to už nepotřebujete ani číst zprávy… už je to ve společnosti přímo cítit. Nemusíte řešit, co přesně se teď na vládě projednává, nemusíte denně sledovat zprávy. Výsledky jsou vidět na každé cenovce, jsou vidět na pořadnících na nové auto, jsou znát v každé výplatě… Jsou znát i na řečech, co se mezi lidmi vedou.

Teď jsem se dal v Brně do řeči s jedním bezdomovcem, co potřeboval pár korun na čůčo… ale než je ze mě vysomroval, ukázalo se, že má až neuvěřitelný přehled, co se v našem státě děje. Svěřil se mi, že se bojí války… chápete to? Bezdomovec se bojí, že se válka na Ukrajině přelije do celé Evropy. Stejně tak věděl dost o Fialovi i Jurečkovi. Jako by měl ve svém doupěti televizi a koukal na CNN Prima News. Když už i bezdomovci začínají řešit politiku…

Lidí možná nechápou, co přesně se děje, nevědí, kdo kde tahá v pozadí za nitky, netuší, kdo s kým a co upekl. Ale cítí, že ten náš vlak uhání strašně rychle a začíná se v zatáčkách nebezpečně naklánět. Uvnitř padají z polic kufry a leckdo už se břinkl o nějaký výčnělek.

Navenek to ještě pořád vypadá, že se nic neděje. Velká média mají stále více práce, aby to nějak zakamuflovala. Dokonce museli Wolnera přijmout k Šafrovi do jeho obskurního plátku. (Mimochodem, nic mi neudělalo větší radost – Wolner u Šafra, to je jako udělat z modelky hajzlbábu). Navenek je všechno v pořádku, ale dejte se skoro s kýmkoliv mimo Prahu do řeči…

Když byl strojvedoucím Babiš, to měl unijní vlak pořád nějaké problémy. Ano, jel po kolejích, které nastavili velcí výhybkáři v Berlíně, Paříži a Bruseli, ale Babiš měl pořád nějaké požadavky, pořád chtěl nějaké peníze, sice podepsal, ale nechal ve smlouvě vymazat časové milníky… A kamarádil s Orbánem. Jelo to sice stále směrem k zelené budoucnosti, ale neochotně a za úplatu.

Teď vidíte, jak to vypadá, když se pořádně zatopí pod kotlem, vše se odbrzdí a strojvůdce se snaží ze všech sil, aby ještě zrychlil. Důchodci nikdy nedostali víc, pochlubil se Blyštivý Péťa nedávno. Změnili názor na daň z nemovitosti, změnili názor na valorizace důchodů, bojují s dezinformacemi pomocí kriminálů, bez podmínek podepsali zákaz spalovacích motorů po roce 2035, rozšířili emisní povolenky i pro domácnosti… prý je to příležitost… pro ně určitě. Ale pro nás katastrofa.

Teď jedeme v čele. A když se podíváte na libovolné ekonomické ukazatele a srovnáte Česko s ostatními unijními zeměmi, tak zjistíte, že jedeme v čele pokroku. Zřejmě to tedy budeme my, kdo první narazí do zdi, nebo se zřítíme v některé ze zatáček.

Proto mluvím o menším zlu. Proto mluvím o tom, že je třeba hledat politiky, kteří se o nás potřebují opřít a hlavním kritériem nejsou dokonalé ideje, ale praktické vlastnosti, které se hodí k výkonu funkce. Proto vám ukazuju ty, které vám ukazuju. Ne pro jejich hluboké pojetí politické morálky, ale prostě proto, že by to evropské spřežení spíš brzdili než rozjížděli. Když se totiž podíváte na počínání našeho Derniéra, tak zjistíte, že při téhle rychlosti se nejenom nedá zabrzdit, ale ani vyskočit.

376 thoughts on “Ten rozdíl už je i cítit

  1. Mimochodem, vzpomínáte si na ty srdceryvné příběhy o tom, jak se v Rusku „ztrácejí“ novináři? A jak by se něco takového nikdy za oceánem v kolébce henté demogracie stát nikdy nemohlo?

    „U těla bývalého Clintonova poradce napojeného na Jeffreyho Epsteina, který loni zemřel sebevraždou, byla navzdory původním zprávám nalezena brokovnice, uvedli tento týden úředníci.
    V novém souboru dokumentů, které získal deník Daily Mail, se uvádí, že brokovnice Stoeger 12 ráže coach byla 30 stop od těla Marka Middletona, když byl 7. května 2022 nalezen mrtvý na ranči Heifer v Perryville v Arkansasu.
    Na základě včera zveřejněné původní zprávy deník dříve tvrdil, že na místě činu žádná zbraň nebyla.“
    Dodatečné dokumenty, které sepsal seržant Keenan Carter, také podrobně popisují, jak dlouho se 59letý Middleton snažil zajistit, aby byl jeho pokus o sebevraždu úspěšný, když se postavil na lavičku a uvázal si kolem krku elektrický kabel, než se nakonec střelil do hrudi.“

    https://nypost.com/2023/02/23/shotgun-was-found-near-body-of-clinton-aide-new-details/

    Na ja, jasná sebevražda.

  2. Navrhuji jako heslo pro naše odvedence jako bojový pokřik místo tradičního Krleš! nebo Urááá! heslo: „Za banány a Bakalu!“

  3. Důležité je, aby byly banány:

    „Britské supermarkety začaly přidělovat zeleninu na příděl
    Špatné počasí a vysoké náklady na energie mohou způsobit, že z regálů zmizí rajčata, okurky a papriky.
    Největší britský obchod s potravinami Tesco se připojil ke svým konkurentům Asda, Morrisons a Aldi a zavedl omezení nákupu salátové zeleniny kvůli nedostatku dodávek, jak společnost oznámila ve středu.
    Tesco uvedlo, že se rozhodlo omezit prodej rajčat, paprik a okurek na tři kusy na osobu. Společnost uvedla, že tyto limity zavádí jako preventivní opatření, aby zajistila, že více lidí dostane potřebné zboží.
    Řetězec levných supermarketů Aldi rovněž zavedl „dočasný“ limit tří kusů této zeleniny. Asda omezila nákupní limity na tři kusy na osobu u osmi produktů, včetně brokolice a malin, zatímco Morrisons omezil nákup na dva kusy na osobu u čtyř produktů, včetně brokolice.“

    https://www.rt.com/business/571974-british-supermarkets-rationing-vegetables/

    Hlavně si vy, kluci pitomý, pamatujte, že v kapitalismu je všeho dostatek. Je to ideální ekonomický systém, nejlepší ze všech, a všechno umí vyřešit prostřednictvím neviditelné ruky trhu. A hlavně ty hodnoty demogracie a liberálně vymezené svobody.

      1. Přesně! Ti gomunisti byli haj***i, vůbec jim nešlo o lidi. A nic neuměli řídit a organizovat. Hroznej systém to byl. Štěstí že máme hentu demogracii a lický práva.

        1. Moje zubařka jde do důchodu v srpnu a přemýšlím,jestli se dá bez zubaře vůbec žít,tedy pokud člověk nemá klapáky.

          1. Jestli můžu radit, tak nehledejte zubaře, ale zubařské sdružení. U nás zabrali půlku patra, je jich tam nejmíˇn sedm, mladí doktoři/rky, mají kompletní moderní vybavení a recepci, která vyřizuje veškerou agendu vč. inkasa, doktoři jen opravují chrupy pochroumané.. Akorát když bylo potřeba, třeba když mi vyndavali nedávno poslední osmičku tak mají smlouvu s fakultkou, kde mne hned brali. Šikovně vymyšlené , funguje to a ceny se mi zdají menší než u doktorky co převzala ordinaci po kamošce co se mi o zuby starala vlastně furt. Navíc byla tak milá, že jsem holt zapátrala co dál.

            1. Se zubařským sdružením mám nejhorší zkušenost.
              Pompézní recepce, kožená křesla , za pultem tři administrátorky. Berou jen pacienty, kteří platí na dřevo.
              Nutně jsem potřebovala nahradit ulomený drátek na protéze. Bylo mi sděleno, že se musí sejmout otisk a tedy předběžná cena cca 1000 Kč.
              Ujala se mě mladá dentistka, podělala co mohla, nový drátek nedržel, musela jsem práci reklamovat. Ta slečna znovu ohnula drátek blbě, doma jsem musela vytáhnout konbinačky, drátek se zlomil a odpadl.
              Takže vyhozených cca 1000 Kč úplně zbytečné. Teď se obejdu i bez drátku, dolní chrup drží i bez upevnění, za předpokladu že se nic nejí. Takže : Jíst jenom doma a bez klapákú.
              Ve společnosti nejíst.
              😀

                1. Bych řekla, že naštěstí nejsou všichni jako pražáci. Ono je to,že buď v Praze něco vyzařuje, co lidi a jejich chování mnění, nebo je to nemoc velkoměst a jejich v podstatě anonymity. V tom menším lidském uskupení si to lidi řeknou a podle toho se zařídí. Je to vlastně stejné jak v mnoha jiných oborech. Normálně se lidi domluví akorát tam se povyšují ..njn. Ale to bylo stále, když tak koukám do minula.

          2. Já zubaře nemám. Kolegyně z práce také přišla o zubaře, naštěstí si ji ta nová vybrala a naúčtovala si 2400 za zápis. Takhle o část pacientů přišla a další přímo vyřadila, nechala si asi půlku z těch co stará zubařka zvládla ošetřit.

    1. V Evropě už dávno žádný kapitalismus a volný trh není. Máme něco na způsob německého a italského systému 30. let.

    2. jé je, a mně furt vrtalo hlavou proč mají v Lídlu saláty v květnákách. Asi si nějaké koupím a bude po starosto……hmm

    1. Proboha jděte už s tím zmetkem někam . Nedávno vyzýval, aby si lidi vzali na demonstraci klidně i Ukrajinské vlajky. No prostě hňup.

  4. Vzor vyváženého a vedeného rozhovoru v mediálním prostoru Slovensko TA3.

    Opýtali sme sa predsedu Zahraničného výboru NR SR Mariána Kéryho a štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Andreja Stančíka.

    Téma dňa: Chceme patriť do sveta Joea Bidena, alebo do sveta Vladimíra Putina?
    https://www.youtube.com/watch?v=6zqTgWfKGDU

    1. Kdo ví kdo tenhle člověk je. I na wiki jeho životopis mizivý, pouze kde všude působí. Kde se narodil, narodil, kde vyrůstal,nic o rodičích, kde žil. Jediné co jsem dopátrala asi ročník 1950. Tak kdo ví co je to za výlupka…

      1. Údajně se narodil v r. 1943 v Tel Avivu jako Daniel Schüftan. Rodiče tam měli emigrovat v r. 1936 z Německa.
        Jinak to je nácek jak vyšitej.

    2. Jako Izraelita by mohl o odlidštění něco vědět. Odlidštit nepřítele je základ. Potom už s ním jde nakládat jako s věcí.
      Nějaká Hannah Arendtová o tom napsala pojednání.

    3. A co od něj čekáš? Je ze skupiny Izraelců, kteří vsadili na anglosasy a už i blbej vidí, že co vypadalo od 50 let jako dobrá sázka, tedy i když si nechali založení Izraele pomoct navzdor Británii od SSSR, tak překabátili a teď hrozí, když dominance USA pane, že padne i papírový drak Izrael…

    1. Tak když se to upeče, tak by mě zajímalo, jak to budou řešit ti internetoví bojovníci. Modrožlutí to měli jednoduché rozprchli se po celé Evropě a světě. Evropa je pro ně vlastně pár kroků. Ale kam budou prchat ti naši hrdinové? Do Rakouska? Do Švýcarska, nebo k Orbánovi? Kam člověk dohlédne je rozlezlé NATO. Nemají úniku 🙂

  5. OT: Z dnešního Seznamu: Dítě má podle ní právo na přítomnost rodičů nebo opatrovníků takřka všude a vždy, třeba ve dvě ráno.

    https://www.novinky.cz/clanek/domaci-rodice-budou-za-ditetem-do-nemocnice-smet-i-v-noci-40423654

    Zvlášť mě dojala pasáž: „Typicky se může jednat o přítomnost otců u novorozenců. „Když se bude tatínek dobývat za dítětem ve dvě ráno a rušit ostatní miminka, tak by mu nemocnice měla umožnit být s ním třeba na sesterně. Jde o to, že by zařízení měla hledat cestu a domluvu.“

    Nejsem proti tomu, aby byli rodiče přítomni při hospitalizaci dítěte. Ale nikde neslyším, jak budou chráněni zdravotníci a ostatní pacienti před problematickými rodiči. A to, že sestry dají sesternu k dispozici ve dvě ráno, to je jen pro silný žaludek.

    Když jsem doprovázela Billa při jeho hospitalizacích v USA, každá nemocnice to měla zařízené jinak. Všechny nějakým způsobem umožňovala přítomnost blízké osoby u pacienta. Ale naprosto běžná byla přítomnost ostrahy na oddělení. A v mnoha nemocnicích je běžný screening přes bezpečnostní rám. Nesmíte pronést ani nůžky na nehty. Tak co? Zakotví zákonodárci ochranu zdravotního personálu a zvýšené pálky za trestnou činnost páchanou v nemocnicích nebo budou jenom chtít hezky vypadat a hodí zdravotníky přes palubu?

    1. Petro, na druhou stranu to může ulevit personálu.
      Zeťák by s dcerou ( 1,5 roku) v nemocnici, měla infekční průjem- rotavirus. Dcera nemohla, byla gravidní, tak musel taťka.
      Zrovna ho bolely záda, holčička už byla bez plínek, tak jí musel, zesláblou, přidržovat hodiny na nočníku. A druhou rukou jí držet před očima pohádku puštěnou na iPhonu.
      Ostatní matky se na něj mračily, byl tam jediný chlap.

      1. Chodil jsem za manželkou na gynekologii v době vánoc 92 (to se na předpisy tolik nehledí, kdo z personálu může, bere si volno) a nosil jí čaj, popř. dělal společnost (po mimoděložním těhotenství má pobyt v porodnici smutnější charakter). Ale maminy se na mne usmívaly, i když bylo jasné, že tenhle chlap není doktor, ani rodit nebude. Po chodbě rejdovaly vozíky s kojenci, kteří občas spokojeně něco bzučivým hláskem pronesli. Nejsem odborník, ale mám podezření, že úsměvy rodiček souvisely s jejich hormonálním nastavením. Až na osobní smůlu (mohlo to dopadnout i hůř), měl v sobě pobyt na porodnickém oddělení cosi kouzelného.
        Samozřejmě kouzlo skončilo s vánočním volnem a vrchní sestra mne předpisově hnala jako křižáky hnával Jan Trocna ze Žižkova.

        1. Proboha kde nechali ženu po přerušení ležet na porodnici mezi miminky? A ještě tam pustili chlapa v 92,kdy byly porodnice hermeticky uzavřené kvůli infekci.

        2. 😀Tam asi byli příjemně naladění, nařízení miminka je radostná událost.
          Na infekčním to tak nebylo, maminky měly spíš starost. Ale zdravotní personál se choval k zeťákovi vlídně. Dokonce směl pouštět pohádku i chlapečkovi, který tam nikoho z rodiny neměl. 😀

            1. Možná měla také radost, že to přežila. A příště se to povede. Tedy, pokud jí nebylo padesát let. A to určitě nebylo.

        3. Byla jsem v porodnici u druhého dítěte a na druhý den předčasně porodila druhá rodička. Dítě zemřelo, v 88. takovou péči nemělo.
          Matka okamžitě putovala na gynekologické oddělení.

      2. Helanov, já nejsem proti tomu, aby pacienti mohli mít u sebe někoho blízkého. Zaprvé – ať už je to dítě nebo dospělý – každý má u sebe rád někoho v čase úzkosti. A zadruhé – souhlasím s vámi, že přítomnost někoho z rodiny může ulevit zdravotnímu personálu – podat nápoj, podat a následně vynést mísu… Jen si živě dovedu představit tatínka, jak s kamarády oslavuje potomka a ve dvě v noci se dobývá na porodnické oddělení, protože na to má nárok. A taky si jistě pamatujete toho afghánského uprchlíka, co byl v nemocnici s mladším bratrem a obtěžoval zdravotní sestru. Ostatně, není to tak dávno, co Seznam psal o potyčce lékaře s otcem malého pacienta. Chtěla jsem tím příspěvkem říct, že pokud to zákonodárci chtějí nějakým způsobem protlačit, měli by ošetřit obě strany mince – tím myslím zajistit bezpečnost zdravotníků a ostatních pacientů.

        1. Tak to máte Petro pravdu. Lidé zneužijí všechno. Fyzické napadání zdravotníků začíná být docela časté. Tuhle věc jsme tady před listopadem vůbec neznali.

    2. „Ale naprosto běžná byla přítomnost ostrahy na oddělení.“

      No, potěš pánbu! Takto se bezpečnost vytvořit NEDÁ. To chcete mít za každým člověkem policistu? Jediná cesta je ve zvyšování morální úrovně společnosti. Protože ale morálka byla v této společnosti zrušena, tak se vynořují takovéhle blázniviny.

      1. Panebože, to bude nějaké „školení na zvyšování morální úrovně“? A co když někdo neprojde?
        Tohle je ještě šílenější myšlenka než ti policajti. Některé věci se nadají naučit ani za několik generací.
        Naučte českou mládež vlastenectví… [;>D)

        1. Žádné školení. Dřív – v normální společnosti (šedesátá a sedmdesátá léta) – to šlo. Jak je možné, že to teď nejde a vymýšlejí se pitomosti???

    3. Petro, podobná „práva“ komplikují práci zdravotníků. Už teď nejsou na zdravotní péči peníze. Zubaři prostě nejsou, pokud jsou, tak neuzavírají smlouvy s pojišťovnami – peníze na dřevo. A ten trend se přenese i do běžného zdravotnictví.
      Zdravotnictví má hlavně léčit. Léčení ubývá, podobných blbostí přibývá. Ve skutečnosti jsou snahy tlačit to do absurdních poloh. Čím dříve se to povede, tím dříve bude veškeré zdravotnictví zpoplatněno. Myslíte, že si vymýšlím? Počkejte tak 5-6 let, a můžeme to srovnat s dneškem (ti z nás, kteří se dožijí).

      1. Václave, při dnešním přetížení personálu bych řekla že pomoc příbuzných je spíš vítaná. Pokud se chovají slušně a nebuzerují sestřičky.

    4. Tak ten „scríning“, to je USA patent, kde je to dáno chováním lidí, třebas Izraelci ho nemají tak jak USA a mají to bezpečnější, jinak řečeno to nic nedokazuje a ničemu podle Izraelců nepomáhá…

      Jinak u Sv. Anny, když přijdou „bratislavčí“, tak ostraha je v pozoru, takže to v ČR je Petro zařízené, ale rozdíl co nehcceš vidět je, že v ČR i když je to docela naprd, tak se lidi chovají líp jak v USA, ještě to nedošlo do bodu, že jsou „diaspory“ skupin lidí, kteří tu bezpečnost pozvednou na úroveň, že je potřeba znovu zavést lidové milice 😉

    5. Česká lékařská komora začala avizovat a pořádat kurzy sebeobrany zdravotníků. Chodí mi to do mailu. Protože se na práci v českém zdravotnictví hodlám v dohledné době vykvajznout, na nabídku nereaguji.

      1. Je to všechno o lidech.

        Před časem mi zemřela maminka (90 let) a odcházela pomalu, jako když dohořívá ohýnek. Potřebovala už několik let trvalou péči, což je – jak jistě chápete – docela náročná činnost; proto jsme se s bratrem v péči o maminku střídali: měsíc u mne, měsíc u bratra.

        Zrovna když byla jednou u mne, upadla a dost se potloukla, i když si naštěstí nezlomila nic. Neměli jsme jistotu (všechno ji bolelo), a raději jsme zavolali záchranku. Pan doktor ze záchranky mi kladl stran maminky poměrně odborné dotazy a vůbec nebral na vědoní, co mu o maminčině stavu říkám já; hulákal na mne jak desátník na vojína. To jsem, zejména s ohledem na na maminku, ustál. Ale pokud takto zdravotník jedná s klientem, nedivím se, že je občas i napaden. O chování posádek záchranek se vypráví ledacos (a chápu, že jeden hlupák dokáže pošramotit pověst celé skupině). Abych nebyl v podezření, že zdravotníky držím v nelásce, doplňuji, že i moje manželka patří ke střednímu zdravotnímu personálu.

        Po návštěvě shora uvedeného týmu záchranářů doporučuji všem potenciálním klientům záchranky absolvovat kurz sebeovládání.

        1. Obcas je taky dobre (oboustranne) nestartovat na prvni dobrou. Moje zkusenost z lonska… sanitka privolana kvuli spolknute vose. Nervy na pochodu a do toho zachranar ve veku 25-30 let zahlaholil na vstupu do mistnosti neco ve stylu „Tak co vas trapi, kvetinko“, coz mi k osobe vic nez dvakrat tak starsi neprislo uplne vhodne (a na vterinu jsem mel vetsi problem s dychanim nez pacientka 🙂 ), nicmene dalsi pokracovani bylo naprosto v poradku a pomocna ruka byla v pravy cas na pravem miste.

  6. “ Evropská Unie je armádou Ukrajiny“
    Tato armáda Ukrajiny ( a Česko jako její převoj) musí zahájit blitzkrieg či čo ?
    ——–

    Úvodník dnešní Kosy – Dnes o munici na kolektivním Západě a Česku zejména
    Publikováno 23 února, 2023 | Autor: vlkp
    ——————————-
    „Válka na Ukrajině je nesmyslná, hloupá a tragická. O tom snad není sporu.
    A odhaluje to, co bylo dříve skryté. Na všech stranách.

    Rusko se evidentně o sobě dozvědělo věci o nich buď dosud obyčejný občan neměl tušení, nepřipouštěl si je nebo naopak je znal, ale bral je jako nutnou součást systému.

    Aby nyní zjistil, že že šlo doslova o rakovinové bujení, které může vést ke kolapsu jeho země. Míním například rozsáhlou korupci, neochotu hlásit nahoru špatné zprávy nebo převzít odpovědnost a to všechno vyšperkované typickým ruským šlendriánem.

    Totéž ale lze konstatovat na adresu kolektivního Západu. Ten sám sebe ujišťuje, že neomezeně vládne celé planetě, že jeho zdroje jsou nevyčerpatelné, že všichni, kteří nerespektují jeho pokyny na první dobrou jsou neschopní idioti, kteří musí být sraženi do prachu, že jeho vojenská a hospodářská síla je natolik ohromující , že si může dovolit všechno.

    Aby následně zjistil, že v konfliktu, kde nemá nad protivníkem naprosto zdrcující technologickou a lidskou převahu to jaksi s tou jeho globální silou je úplně jinak.

    Viz zděšení, které momentálně vládne ohledně dodávek munice, zejména dělostřelecké na Ukrajinu. Dovolím si citovat ministra zahraničí EU Borella, jednoho z nejvyšších evropských papalášů na právě skončené tzv. bezpečnostní konferenci v Mnichově. Tak jak jeho panický výlev přinesl ukrajinský portál Strana.ua v článku

    podle překladače
    Borrell vyzval EU, aby do týdne vyřešila problém dodávek munice na Ukrajinu

    cituji:

    Představitel Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell vyzval k menšímu potlesku pro ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a více střel pro Ukrajinu.

    Hovor se uskutečnil během bezpečnostní konference v Mnichově. Borrellův projev odvysílala na Twitteru Evropská služba pro vnější činnost.

    Podle šéfa unijní diplomacie dostává Ukrajina dostatek zbraní, ale málo munice. A společenství zemí by tento problém mělo vyřešit do týdne.

    Další prohlášení Borrella během projevu:

    Ve dnech 6. až 7. března se bude konat mimořádná schůzka ministrů zahraničí EU s cílem koordinovat dodávky dalších zbraní a střeliva na Ukrajinu.

    EU musí zahájit technologickou bleskovou válka ve svém průmyslu, aby mohla svým armádám poskytnout zbraně a střelivo. „Zapomněli jsme na klasické války.

    Byli jsme zapojeni pouze do expedic a bleskové války.
    A teď potřebujeme technologický bleskový boj.
    Musíme obnovit naše kapacity,“ řekl Borrell.
    Ukrajina se již stala členem evropské rodiny, zbývá jen „institucionalizovat toto rozhodnutí“.
    EVROPSKÁ UNIE JE ARMÁDOU UKRAJINY , protože tento konflikt je existenční hrozbou pro evropskou bezpečnost.

    Zajímalo by mne jak to ten kašpárek chce asi zařídit! Znovu postavit nebo spustit zrušené zbrojovky není žádná legrace!
    Tohle není fantazírování a blábolení pomatenců jako u green dealu!

    Tohle je reálná a komplikovaná úloha. Kde, jak se dočtete v rozhovoru šéfem asociace českých zbrojařů – Jiřím Hynkem nejsou limitujícímu faktory jen potřebný čas, peníze a dostatek kvalifikovaného personálu, nýbrž například také suroviny.
    Které Evropa NEMÁ!

    A v podstatě její schopnost vyrábět munici stojí a padá s rozhodnutím Andreje Babiše! Pokud by se šprajcnul, když je tím čistým zlem, pak Evropa nevyrobí ani kapsle do poplašňáku, natož dělostřeleckou nebo jinou munici!!!

    Když slyším tohle tragikomické hýkání bruselských a další západních papalášů běhá mi mráz po zádech! Kam tihle asi tak vedou ten náš ne/slavný kolektivní Západ ?“

    1. To blábolení EU provádí ve více vrstvách už několik let.
      Aby EU někoho „přijala do své rodiny“ musí snad být souhlas ostatních členů. Tak mě napadá – kdo bude platit obnovu zničené Ukrajiny – tedy toho, co z ní zůstane. My? USA? Rusko?
      A mám jeden návrh:
      udeme souhlasit s přijetím Ukrajiny do EU za podmínky, že EU bude souhlasit s naším současným vystoupením z ní.

      1. Na vystoupení nemáme. Nejsme Británie obklopená mořem,mající transatlantickou vazbu a vztahy v rámci Commonwealth. Mimo jiné. Jsme obklopeni EU. Nemáme svobodný přístup k obchodním cestám. Jako bychom byli v trávícím traktu EU. Ovšem,na druhou stranu, i to lze šikovně využít. Jenže znamená to být šikovný. Zatím se to tak nejeví.

        1. Jenže EU se může i rozpadnout! Jakmile se totiž začnou hádat největší Německo a Francie, ten zbytek jim bude dělat jenom sekundanty. Nelze vyloučit.
          A ještě něco – spousta fabrik u nás není našich. Jenom tu tak stojí.

          1. Kocourku, my budeme jedni z posledních, kteří rozpad EU přivítají. Máme to v genech. Na to můžete vzít jed. České páté koloně se v EU , potažmo v americké řiti, mocinky líbí.
            A obyčejný Čech se k volantu nedostane.

            1. V tom „my“ si prosím vymiňuji absenci. Já ne!

              I když vím, že se celkem nic moc nezlepší a stejně budeme v područí Německa a Francie neb aspoň jednoho z nich. Jak to říkal? Cyklisti? Shora se hrbí a vespod šlapu?
              Ale nebudeme součástí toho spolku, vedeného nevolenými šílenci.

                1. A když se nehrbili, dostali na frak.
                  Tak tohle nemám v hlavě srovnané. A to jsem měl německou pratetu. Milovala Dolfiho i po jeho smrti přesto, že ji připravil o dům i o manžela. Ale tím pádem chápu některé zdejší diskutéry. A naučil jsem se jednu věc: Táta, který jen náhodou přežil německý koncentrák si s ní povídal v pohodě a ona nám upekla nejfantastičtější strudel, jaký jsme kdy jedli. (Drážďany, 1955)
                  Tuhle schopnost oprostit se od nenávisti tady velmi postrádám.

                  1. Otec švagra byl nuceně nasazený a nestěžoval si, říkal že takový pořádek už nikde nezažil.
                    V 68. odešel do Německa kde pracoval nějakou dobu. Protože soudruzi nedovolili aby šla rodina za ním, vrátil se. Skončil v Jáchymově.
                    Dnešní doba je zlá, protože tady média vytvářejí nenávist.

                2. Alef si nevšiml, že v otázce podpory pana Zeleného jsme daleko uvědomělejší, než sami Bruselští???
                  Němci už hlasovali nohama, ulice byly plné opuštěných Trabantů, my jsme dál byli pevnou oporou tábora míru a socialismu.
                  Ách jo

    2. Borrell je názornou, viditelnou ukázkou kvality unijního hlavounského panoptika.
      Svoje“kvality“prezentují dnes a denně.
      To by snad ani dnes už nemělo nikoho překvapit.
      Jakej pán takovej krám.

    3. To je podstata americké politiky, že si od roku 1945 vybírají jen slabší protivníky. Ty potom rozdrtí nadřazeným letectvem. Proto nepůjdou přímo proti KLDR nebo Íránu. Z Číny měly respekt už v 50. letech v Koreji. To tenkrát ale USA byly na vrcholu sil a Čína byla chudá a vyčerpaná desítkami let válek, chaosu a hladu od pádu císařství. Americká armáda má pořád velké schopnosti, ale představy mnoha českých liberálů nebo i konzervativci jsou hodně mimo. Vojenství posuzují podle operace Pouštní bouře a podle druhé války v Zálivu. Myslí, že takovou převahu by měla západní koalice proti komukoli i dnes. V poušti v Kuvajtu a Iráku byly skoro ideální podmínky. Silné letectvo proti slabé PVO. Na poušti se většina cílů nedá pořádně zamaskovat. Jakmile se tanky pohnou, budou vidět z dálky. Jak zůstanou zakopané, buď je stejně letectvo najde nebo jejich pozice spojenecké tanky objedou a rozvrátí týl. Ještě měly půl roku času na přípravu než dovezly spojenci vojsko a zásoby do Saúdské Arábie. Saddám jen nechal svou armádu čekat v poušti Kuvajtu. Nezaútočil na ještě se shromažďující spojeneckou armádu než se připravila a ani nenechal své vojáky ustoupit, aby mohli bojovat až ve městech v Iráku. Rok 2003 potom byl jen dorážení vyčerpaného Iráku oslabeného dekádou sankcí. Motivace k boji za Saddáma byla pochopitelně nízká. O jeho tyranii si není třeba dělat iluze. Možná části sunnitů a křesťanů vyhovovala, ale šíitům a Kurdům určitě ne. Arabům potom víc vyhovoval partyzánský způsob boje. Obecně se to těžko vysvětluje občanům velmocí, jak to že najednou jsou takové ztráty s podceňovaným nepřítelem, ať USA ve Vietnamu nebo SSSR v Afghánistánu. Myslím, že USA ztratily ve Vietnamu přes 1000 letadel a přes 5000 vrtulníků ze všech příčin dohromady za 9 let. Nakonec i Čína musela se stáhnout z Vietnamu.

    4. A já jsem četla či slyšela, že ani USA nejsou schopni spustit výrobu tanků jak by chtěli.
      Nemají totiž lidi, bankéři a pracovníci ve službách nejsou schopni takovou výrobu zajistit.
      Rusko vyrábí 7 dnů v týdnu ve třech směnách.

    5. Tak „postavit“ je to nejmenší, horší je lidský kapitál=nejsou dělníci co mají praxi v dostatečném množství a další problém, nejsou suroviny…
      Je seper si říci „postavíme novou továrnu na procesory, kterou zde postaví Intel“, ale když od materiálu po plyny dovážíte a to ze zemí jako Rusko a Čína, tak se blbě vyrábí zbraně proti Číně a Rusku…

  7. Fialova vláda už stačila porušit snad všechny pravicové mantry, kromě jediné. Zatím ještě nic neznárodnila.
    Po přečtení jednoho článku mne napadla myšlenka, zda k tomu nedojde.
    Konkrétně, jak dlouho bude trvat, než rozjedou proces znárodnění pardubické Syntezie. Případně zda na něčí popud, například pirátů, to nevezmou komplet s celým Agrofertem.
    Ta úvaha je samozřejmě metafora, vůbec nesouvisí s nitrocelulózou a už vůbec ne s následnou výrobou munice.

    1. babaliba,
      Explosia by měla být pořád státní.
      Synthesia je Babiše.Když dělal min.finací Mládek,tak se o tom jednalo,jak to přesně dopadlo už nevím.
      Nebude se znárodňovat,ale spíš prodávat státní majetek,jedná se o Budvar,ČEZ.

    2. Nemine den, aby ČT nereferovala o potřebě znárodnění. Zatím sice jenom židovského – ehhh, čo to táram! -ruského majetku, ale když už takový postup jednou zavedou, určitě si vláda najde i dost jiných „třídních nepřátel“, jejichž majetek bude taky považovat za vhodné znárodnit, bez ohledu na národnost majitele.

      1. Nestrašte!
        Podle mého názoru by přece mělo stačit, když Explozia a Agrofert a další Babišovy podniky by dostaly na přechodnou dobu 99 let národního správce, který by tento majetek pronajal za poplatek 1 dolar ročně vhodnému americkému partnerovi, navrženému například osvědčenou a důvěryhodnou Viktorií Nulland nebo někým z její rodiny.
        Chtěl bych vidět toho smělce, který by proti tomu něco namítl.

        1. Nu, aby nebyl rychlejší, nepřevedl „firmu“ do jiného státu, jako Německo, USA apod. a pak nežádal odškodnění nebo USA nakonec neřeklo „proč kradete naše firmy“ 😀
          Peníze nesmrdí a když tam převede danění firemních zisků, USA nebudou tak pintlich jako naši „kavárnící“, že to je Babiš…

    1. Kdyby z těch schodů do letadla při odletu z Polska spadl a zlomil si vaz,byl by za to zodpovědný Putin a fialová černoška by vyhlasila válku?

      1. Já proti Bidenovu pravidelnému kutálení ze schodů nic nemám, naopak, připadá mi to jako takový milý zlidšťtující prvek, kterých bych u něj jinak lupou pohledal.

        Horší je to, co se mufurt kutálí ze rtů.

        1. Cynicky řečeno je to až dojemná starost o zdraví prezidenta na druhé straně. V ruských médiích o Bidena a v evropských a amerických o Putina.

      1. Jsem ráda,že na zahradu ještě nemusím. Až bude sluníčko,to bude jiná,ale teď ještě tak měsíc chci mít klid.

        1. Dneska jsem na Florenci čekala před Billou na tramvaj , a jako vždy tam byly stovky žebravých holubů. Mezi nimi ale i nějací černí ptáci. Ti byli asi o hlavu menší, ale robustní a měli černé, silné zobáky. Také si pochutnávali na kouscích pečiva, ale vydávali takový ošklivý skřehotavý zvuk. Holubi to určité nebyli.
          Neví tady někdo o jaké ptáky mohlo jít?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *