10 září, 2024

Tak nám další rok po sobě odteklo na dividendách přes 300 miliard.

Jsme stále jen region s levnou námezdní sílou, nic víc. Ať už v lepším případě tou místní, nebo v tom horším, dovezenou. Skutečně nikdy jsem nechápala ten jásot nad různými pobídkami pro montovny a sklady zahraničních korporátů. V podstatě bych řekla, že není lepší způsob, jak si devalvovat vlastní ekonomiku na stádium rozvojové země.

Zatímco bychom měli podporovat naši produkci a ulevovat domácím firmám, které nás v případě nouze podrží, ulevujeme a podporujeme cizí, které se na nás v případě nouze vykašlou a zdrhnou si za lepším. Celkem si zahraniční vlastníci loni ze svých zisků v České republice rozdělili na dividendách 321,5 miliardy korun. To je slušný výsledek. Výsledek, který mohl zůstat „doma“. To bychom se ale sami nesměli pasovat do role nesvéprávných slouhů a poskoků zahraničního kapitálu.

Nesmíme taky zapomínat na to, že ty dividendy nejsou zdaleka všechno. Ty se totiž vyplácejí až ze zisku zmíněných společností. Zisku, který je osekávám různými fikanými fígly, například takzvanou převodní cenou, kdy ve snaze snížit si daňovou povinnost svým českým firmám prodávají zboží nebo poskytují poradenství a licence třeba v oblasti informačních technologií za účelově přemrštěné ceny. Všichni to víme, ale tolerantně se díváme směrem od Bahamských ostrovů. Tyhle společnosti samozřejmě nejsou „blbé“ a tak trapné pokusy naší vlády jako byla daň z mimořádných zisků (ať žije pravice), skončily díky těmto optimalizacím fiaskem. Čekalo se od šesti největších tuzemských bank 33 miliard a přistály celé 2. Ehm…

Ono čím víc daně zvýšíš, tím ekonomiku nenakopneš a o moc víc nevybereš. Tak to prostě nefunguje. Co by fungovalo, je něco jiného. Ale musíme konečně pochopit a přiznat si, že naše ekonomika není tak úžasně proexportní a bezvadná, jak se nám pořád cpe, ale jen závislá a hostitelská pro zahraničím vlastněné podniky, pouze umístěné na území ČR. Zahraniční vlastníci rozhodují, co a jak se bude vyrábět a komu, kde a za kolik prodávat. A samozřejmě i to, jak dlouho tu ty podniky umístěné budou. A při tomto vědomí tak zcela logicky investují především do sebe, a nikoli do hostitelské – naší země. Proč by to dělali?

A teď malý příklad pro ty, kteří tu hodlají začít ječet, jaké že všechny tyto firmy tu odvádějí další daně. Jsem z Mladé Boleslavi, tak třeba odsud. Když VW vyveze z ČR svůj automobil, pak tržní hodnota tohoto exportu patří VW, a ne ČR. Čeští dělníci a subdodavatelé obdrží jen smluvní zlomek z celkové hodnoty, bez ohledu na tržní hodnotu finálního produktu, a český stát dostane pouze část daní z deklarovaných zisků. Podtrhávám deklarovaných. Takže tak. 🙂

Tohle všechno může být do jisté míry celkem fajn, dokud u nás je cena práce a řekněme energií pro cizí korporát nízká. Ovšem při rostoucí ceně práce a vstupů začne zahraniční host propouštět, přestává reinvestovat, přiváží levnější pracovníky zvenčí, ano to je fakt výhra (ideálně přes agentury, které nám je tu potom nechají na pospas), a nakonec odchází úplně, a nám tu zbydou vybydlené haly a vybydlená ekonomika. Samé výhody, ne?

Řešení? Jediné. Přestat být jen výrobními jednotkami zahraničních firem. Vyvíjet, vyrábět a prodávat konečný produkt. Otevřít českou ekonomiku českým podnikům a českým podnikatelům. Jim pomáhat a je vzdělávat. Přizpůsobit tomu všechno včetně školství. Obnovit „českou školu“ podnikového řízení, využít veškerého inovačního potenciálu, který jsme tu měli a posílit regionální autonomii a soběstačnost. A hrdost.

Že to nejde? Samozřejmě, že by to šlo, kdyby se chtělo. Ale to by se nesmělo chtít naše školství cíleně likvidovat pomocí různých pseudooborů a jiných nesmyslů. To by se muselo chtít tuhle zemi zvednout z poskoka na lídra. Jako to udělal svého času třeba Tomáš Baťa. Že se svět změnil? Svět možná, ale ekonomické principy se nemění. Co je doma, to se počítá. A to ostatní počítá někdo jiný. Jako těch 300 miliard darovaných cizím společnostem. Darovaných za levné pozlátko a vlastní ohnutý hřbet.

Zobrazit přehledy

Propagujte příspěvek

To se mi líbí

Okomentovat

Sdílet

20 thoughts on “Tak nám další rok po sobě odteklo na dividendách přes 300 miliard.

  1. Mimochodem těch 300 miliard (a nejspíš ještě jednou či dvakrát tolik na vnitropodnikových cenách) je největší strategický problém České Republiky, ale ani zde není diskuse tak aktivní. Z politických stran se tomu nikdo systematický nevěnuje, snad jen jsem zachytil paní Markovou.

  2. podle amnesty international zhruba 300-500 miliard ukradnou politici na vsech urovnich . tim bych asi zacal.

  3. Vy ste si v devatdesiatkach sedeli na usiach – len ZAHRANICNY VLASTNIK nam zabezpeci prosperitu, bez neho by tu bola chudobnina jak pred prvou republikou 😛

    1. Úplně takhle si to nepamatuju. Na samém začátku se privatizovalo především do domácích rukou s tím, že se noví vlastníci budou o nabytý majetek starat a snažit se ho zvelebovat. To samé restituce. Jenže život je krátký a když pustíte vyhladovělé stádo ovcí na pastvu, sotva se bude starat o to, jestli tam tráva poroste ještě za rok – prostě všechno sežerou i s kořínky. Takže rychle nabyl, rychle pozbyl – tedy prodal. Komu? Přece tomu, kdo měl peníze.

      V té době měl ještě někdo v Klausově týmu dost rozumu a prosadil si „rodinné stříbro“, které se nesmělo prodat do zahraničí. Jenže pak přišel Zeman a rozprodal za hubičku i to stříbro. Další šíbři pak i strategické podniky. Tak nakonec zbyl jen Budvar a pár dalších, které se chystají prodat ti současní pitomci, aby se tragédie završila. Pro jistotu, kdyby se náhodou našel někdo, kdo by na tom chtěl něco měnit, máme hentu „obrannou smlouvu“. Je v ní na toto téma takové nenápadné ujednání…

      1. Ještě bych to upřesnil, máte pravdu v tom, že liberálové kolem Havla, Pitharta, Rychetského a spol. už tenkrát chtěli všechno prodat západním korporacím (a napakovat se na provizích), ale k jejich smůle dočasně prohráli mocenský boj s partou kolem Klause, která prosazovala domácí cestu. Takže na to museli jít oklikou a cesta k tvrdé měně byla pro ně delší a složitější. To je dost velký důvod k nenávisti, která pak vyvřela…

  4. Jsme otroci Globalistického Parazita. Zatím se můžeme ukájet, že za jeho „hodnotovou“ politiku nás jako jatečný dobytek neodchytávají do válečného masomlýnku, vzor Ukrorujna.
    S nechápáním podstaty problému většinou voličů se to nemá šanci zlepšit. Pětidemolice a ANOfert lezou do prdele kazisvětů. S Trikolorou to není o moc lepší.

  5. A za všechno můžou Habsburci, Židi, Němci, komunisti… Málo toho po sobě zanechali, že vydrželo jen třicet let svobodné existence Českého národa.

  6. To je v pořádku. Když prodáš krávu, dá rozum, že ji nemůžeš dojit. Když prodáš dům, že v něm nemůžeš bydlet, když prodáš zemi, že….
    Demokracie. Zastupitelská. Hospodaření občany svobodně zvolené reprezentace. V opakovaných volbách.

    Je to logické. Starý příběh.Jakob a Ezau. Prvorozenství za misku čočky.
    Ten kód je všeobecně známý. Opensource. Netřeba licence. Jenže z nějakých příčin není plně kompatibilní s platformou Gojim. Prodáš krávu. Zlobíš se, že ji nemůžeš dojit. Že je to nespravedlivé Peníze jsi prožral. Chceš ji zpátky. Pak ji znovu prodáš, protože jsi líný se o ni starat. Zlobíš se, že ji nemůžeš dojit….

    1. Obávám se, že je to ještě horší, nutelín vyvezl na Ukruinu co jsme nikdy neměli, ale budou to po nás v budoucnu chtít.

  7. Inu, sice jen slabá, ale aspoň trochu útěcha, že z těch 300 miliard do „zahraničí“ je nějaká část Čechům, kteří daní na Kypru, v Holandsku a v podobných brlozích daňových loupežníků (nesprávně nazývané „daňové ráje“), jako třeba svého času Kelner, ten měl také firmu registrovanou v zahraničí a zřejmě se počítal do těch 300 miliard vyvedených dividend…? (Kelner sice už není, ale ta firma ještě je, a kdepak je asi registrovaná?? A podobných menších tu bude spousta…)

    πα½

    1. A divíte se jim, ony ještě existují státy, které se o své příjmy dokáží postarat. Bud byli tak propzíraví, nebo měli své informace.

  8. Přesně jak píšete. Jak se říká – kapitál má domov. I já jsem přišla o práci, protože se zahraničnímu vlastníkovi již nevyplatí tady vyrábět. O předražených IT službách a jiných podvodech vím své….

    1. Bohužel, na kvalitě už dávno nezáleží, kvalitních pracovníků si neváží, lidi berou jako materiál, podvody jako metodu. Přeji hodně štěstí s novou prací.

      1. Ono ostatně zdomácnění termínu „lidské zdroje“ je samo o sobě dost vypovídající. Zejména nadnárodní kroporace na jeho používání hodně bazírují a úplně nesnášejí, když napíšete třeba „personální oddělení“.

  9. 1) Myslím, že jste z levného kraje. 300 miliard račte znásobit 2x, možná ještě přesněji 3x.
    2) Vyvíjet, vyrábět a prodávat konečný produkt, to už tu bylo za „totality“. Pak přišla demokracie, vše bylo prodáno těm kteří dnes ty miliardy inkasují. Když zainvestujete a postavíte ČEZkou ekonomiku, přijde po nějaké době opět nějaký nejlepší ekonom galaxie a to co postavíte za babku opět prodá. A výsledek bude tentýž.
    Takže Vaše řešení je blbost. Řešením je totalita pilně pracující alespoň 40 let. Bohužel jen na první pohled, neb manšaft se po 40 letech opět zblázní a začne blbnou s klíči na náměstích.

    1. Na nasi tvorivy pracovitosti stalo Rakousko na nohou , potom to byl kapital ze zahranici a obrovskej dynamickej rozvoj z pseudosvobody ,prvni republiky,
      potom darek pro nacisty a zase sme byli vobdivovany v Bruselu 1956 a jinde.
      Ani komunisti to nemohli znicit. A Slusovice.Bylo toho opravdu hodne.
      Jestlize si to ted u nas znicili , jejich chyba a problem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *