17 července, 2024

Tak jak?

Máme tu druhý den voleb a já mám dneska zabijačku… Takže až do večera budu mít ruce po lokty v prejtu, budu míchat škvarky, narážet jelita, pít a zpívat. Sčítání hlasů budu sledovat jen tak zpovzdálí. O rozbor výsledků vás ale rozhodně neochudím, jen je možné, že zítřejší článek nevyjde do půlnoci, protože to prostě nestihnu. Prosím vás tedy o shovívavost.

Přátelé, volby u nás se opravdu těžko falšují. Každý člověk přijde i s občankou, je odškrtnut v seznamu, urna je přes noc zapečetěná. Že by v noci někdo přišel otevřel urnu, vyměnil v obálkách hlasovací lístky, pak ji znovu zapečetil a zamaskoval… a udělal to takhle ve stovkách a stovkách volebních místností, to je z říše fantazie. Hlasy u nás nesčítá žádný stroj, ale volební komise, ve které zpravidla sedí zástupci všech politických stran či kandidátů. Je možné při sčítání udělat chybu, ale je manipulace je takřka vyloučená. Píšu to, aby bylo jasno, že dnešní výsledek skutečně vyjadřuje vůli voličů se vším, co k tomu bude patřit.

Pojďme si dnes tipnout výsledky a říct si k tomu pár poznámek…

Podle mě se hlavní souboj odehraje mezi generálem a Babišem. Tihle dva nejspíš posbírají polovinu všech hlasů, možná ještě o deset procent víc. Babiš podle mě udělal dobře, že šel jen do jedné televizní debaty a i když tam celkem uspěl a udržel dekórum, rétoricky na Zemana ani zdaleka nemá. Není schopen debatu ovládnout proti moderátorovi i soupeřům. Ale řekl bych, že Babiš je si toho vědom a hraje na jiné karty a jiné možnosti. Zároveň Babiš díky osvobozujícímu rozsudku získal pozornost všech reflektorů a kamer, což mu určitě pomohlo.

Generál zůstal stejný od začátku do konce a neudělal žádnou velkou chybu. Mluvil o tom, jak nebude překračovat své prezidentské pravomoci, ale jen tehdy, když bude všechno podle líbodémo. Kdyby náhodou měl jmenovat Okamuru, tak to neudělá, v tomto ohledu pravomoci klidně překročí. Jeho voličům to samozřejmě nevadí, protože lepšolidé rozhodují o tom, co je pro nás dobré. Ale je dobře, že to řekl, nedovedu si teď představit, že by po takovém extempore mohl Okamura říct lidem, aby raději podpořili generála místo Babiše. I když…. Bašta prý vybídl své voliče, aby hlasovali prázdnou obálkou…

Nerudová propadla, protože jejím největším soupeřem je ona sama. Vytáhli jí moc brzy a nechali jí moc mluvit. Největší fór byl, jak na jedné straně mluvila o nutnosti zvýšit daně, platit školné a zpoplatnit zdravotnictví.. a na druhé straně horovala za sociálně slabé a vyloučené regiony. Přesto bych ji nepodceňoval. Znám ze svého okolí celou řadu podobně prázdných lidí, pro které je ideální kandidátka.

Bašta se podle mě nejlépe chopil příležitosti a kdyby Babiš neměl soud, zřejmě by svým tématem na odvolání vlády ovládl prostor až do voleb. Na jeho výsledku to bude znát a chtěl jsem mu přát, aby byl alespoň takový, aby to nebyl propadák pro SPD, Trikoloru a všechny další, co ho podpořili. Chtěl jsem mu přát, aby se nestal kandidátem díky kterému budou v druhém kole Nerudová s Pavlem. Pořád podle mě platí, že Bašta se s Babišem přetahují o stejné voliče, kterých prostě není dost na to, aby je do druhého kola dostali oba. Jenže po jeho prohlášení, že v případě nepostupu hodí ve druhém kole do urny prázdnou obálku, tak mě veškerá přání přešla.

Hodně mě bude zajímat Fischerův výsledek, protože ten podle mě rozhodne druhé kolo. Kolik to dá dohromady s Pavlem a Nerudovou? Bude to víc než 50%? Já vím, že ve druhém kole se to úplně nesčítá, ale vzhledem k stále vyhrocenější atmosféře v Kotlince bych si myslel, že tentokrát by se to skoro sečíst mohlo. Budou mít Bašta s Babišem zhruba tolik, co Fischer, Nerudová a Pavel? Nebo budou mít výrazně míň, či výrazně víc?

Hilšer, Zima a Diviš (a také Středula) si jen zkazili pověst a jejich volební výsledek tomu bude odpovídat.

Můj tip:

Pavel – 30% Přeju mu míň. O hodně míň. Lampasák na Hradě = válka

Babiš – 30% Přeju mu víc – ve Vidlákově byl prý o volby velký zájem, takže by mě nepřekvapilo, kdyby 30% překročil.

Nerudová – 22% – Nepodceňoval bych efekt Čaputové

Bašta – 7% – Přeju mu víc a především mu přeju voliče, kteří ho v druhém kole neposlechnou

Fischer – 7% – Jeho výsledek nejspíš podceňuju.

Ostatní – 4% – škoda slov

A teď vy:

500 thoughts on “Tak jak?

  1. To nemá co do důvěryhodnosti chybu, ty 4% Babiše!
   To by mohly překonat jen elektronické volby, tam by u nás dostal jakýkoli nežádoucí kandidát do 2% hlasů.

 1. Námět pro vidláka na titulek některého článku do druhého kola:

  „Jak se jmenuje zlo?“

  Protože je zřejmé, že zlo se jmenude Babiš nebo Pavel. Tertium non datur.

  1. Odkaz Velké Hadrákové Revoluce naplněn!
   V listopadu 89 nás osvobodili studenti od komančů na barikádách, zbroceni krví.

   Pak se kormidlování ujala Pravda a Láska, která si boj proti komančům dala do své preambule.

   Abychom nezapomněli na onen odkaz Pravdy a Lásky, tak v druhém kole prez. voleb si budeme moci vybrat za prezidenta mezi komančem a komančem!

   To nevymyslíš a tak si tady poklidně žijeme.

     1. Nevím, jestli to nesmáznou.
      Byl totiž až překvapivě dobrý.
      Snad to někdo nahrál – a mohl by to pověsit na Trubku.
      Mluvil na Radiožurnálu, někdy cca mezi 17 a 18. hodinou.
      Možná to někde bude publikováno jako přepis, ale tentokrát to chce slyšet jako nesestříhanou nahrávku. Hodně se vylepšil!

    1. A ještě lépe část Prahy, která volila Pavla. Prý pravicová Praha a preferuje komunistického agenta. To nemá chybu.

 2. Přiznám se, že mě to napadlo až teď, ale nějak jsem asi nepochopil tu Vidlákovu strategii, protlačovat Babiše už v prvním kole. Paradoxně mu tím podle mě zavařil a v této situaci vystavil stopku. Totiž kdyby prosazoval Baštu a celkově byla jednotná podpora pro Baštu a všichni dělali maximum pro jeho zviditelnění a ne opak, přecejen by to nějaké hlasy Baštovi přineslo a bylo by v druhém kole kde brát. Nehledě na to, že spousta voličů Bašty by cítila alespoň nějakou satisfakci z prvního kola, kdy se alternativa sjednotila a v druhém by byli mnohem ochotnější hodit to z taktických a čistě pragmatických důvodů i někomu, koho mírně řečení nemusí. Vidlák to jistě nějak převrátí ku svému prospěchu a genialitě, ale podle mě nejen že to byla podpásovka vůči nějakým ideám alternativy, ale navíc to bylo i protaktizovaný.

  1. Vidlák není dobrý stratég a upřednostňuje sny nad realitou. V kritických situacích proto může být nebezpečnější než nepřítel.

   Babiš byl hratelný jen v prvním kole, v podstaě nepotřeboval ani tlačenku, kdo nechápal, že budou kola dvě a chtěl všechno a hned, získá míň, než kdyby hrál vícetahově a kooperativně.
   Druhé kolo bude proti přesile a bylo by hratelné jen kdyby byl potenciál v mobilizaci záloh. Babišovi ale žádné zálohy nepřijdou, spíš naopak, část z jeho voličů pochopí, že „se nedostane“ a bude volit Pávka jako jediného reálného kandidáta .. přesně podle toho pravidla, co se tady vidlákovsky tluče do hlav.

   1. Na druhé straně, pořád nechápu, proč by měl chtít Babiš sedět na Hradě, když taková věc mu není vlastní. Podle mě jen sehrál roli pseudoopozice a počítá, že bude mít u voličů lepší pozici u dalších parlamentních voleb. Jestli teda takhle uvažuje.

    Podle mě nebyla hratelná strategie „Babiš proti SPD bere vše“, ale mohla být hratelná strategie „Babiš si dosadí Baštu a ten mu to umete do vlády“.

    1. „Podle mě nebyla hratelná strategie „Babiš proti SPD bere vše“, ale mohla být hratelná strategie „Babiš si dosadí Baštu a ten mu to umete do vlády“.

     Gogo,
     zatím nejbrilantnější dnešní komický příspěvek…ale ne natolik komický, aby zaplašil mé chmury.

     Představa, že Bašta na doporučení KOHOKOLIV by zvýšil svá čtyři procenta během pár dnů řádově desetinásobně a dostal se tak do druhého kola…které by pak s přehledem vyhrál všem navzdory a umetl cestičku Babišovi k vítězství v příštích volbách nemá (až na určitou nerealističnost) chybnu!!!

     Mám mnohem reálnější konkurenční plán plán:
     Naše desetimiliónová zemička potřebuje PŘEDEVŠÍM jako chlorid sodný získat pozornost celého světa a tím i respekt – a posléze svolení velmocí a malomocí k tomu, abychom si směli vládnout sami!!!

     Navrhuji, abychom uspořádali sbírku a zřídili např. v proslulé Kardašově Řečici kosmodrom a kosmické středisko.

     Našim cílem bude přistání lidské posádky na měsíci během max. dvou let.
     Peníze získáme sběrem víček od PET lahví a prodejem zbylých Vidlákových placek s vidlemi.

     Zbylé peníze bychom mohli získat vydáním sbírek Ládikovy poezie, přeložené do min. třiceti světových jazyků! Jak znám Ládika, jistě by věnoval I finanční část Nobelovy ceny za literaturu, která by nutně musela následovat .(Malou částku by si ponechal na novou fufajku a další špičkovou horskou koloběžku).
     Targusovo literární dílo je bohužel pro tento světulibý účel nevyužitelné, včas neprožraný a nepropitý výnos by mu okamžitě zkonfiskovala žena.

     1. Tento námět byl už zpracován v seriálu KOSMO.

      Já vás chápu, že se tomu mému nápadu posmíváte. Bylo to samozřejmě absurdní – Babiš nepůjde proti svým a nespolčí se s SPD.
      Já jsem to nepsal proto, že by se to mohlo stát, já jsem to psal jako modelový příklad strategie, kdyby Babiš byl v opozici k pětikoalici stejně jako Okamura.
      Ti bystřejší z toho mohli vyvodit dvě věci:
      1. předpoklad neplatí
      2. obecně je potřeba přemýšlet vícekrokově a mít strategické plány

     2. „Babiš si dosadí Baštu a ten mu to umete do vlády““

      Ted jsem to precet. Pro jistotu 3x.
      Je to jeste vetsi fantasmagorie, nez sem pred casem kopirovali od Strelkova. A to byvaly nejake blaboly.

      1. Je to fantasmagorie, to já nepopírám. Ale zamyslete se, proč je to tak absurdní představa.

       Přece kdyby byli Babiš s Okamurou skutečně opoziční strany, přímo alternativy … nic?

   2. „Vidlák není dobrý stratég a upřednostňuje sny nad realitou. “

    Sny tu naopak spradala skupinka naivnich blaznu, ktera tu naprosto vazne psala, ze by Basta mohl vyhrat.
    Ve svych fantasmagorickych blabolech dosli dokonce tak daleko, ze chteli aby kandidat se stabilni 30%+ podporou odstoupil ve prospech 3% nicky.
    Podle ocekavani vsech kteri vedi, ze 1+1 jsou 2, triprocentni skoroprezident dopadl jako guru Jara ve Slavjansku.
    Ale nebojte se, nastesti uz vime, kdo za to muze a proc:
    vinikem je Vidlak, protoze neni dobry strateg, jeho predpovedi nevychazi a hlavne uprednostnuje sny nad realitou tim, ze odmitne podporit blazna s 3%, kteremu jeho loutkovodici nakukali, je by to mel zkusit.

    Ted by to jeste chtelo zjistit, proc tahle sekta chodi nekolikrat denne na blog nekoho, kdo je podle nich opakovane neschopny a dela vsechno spatne.

    1. To je právě ta neschopnost kooperace.
     Myslíte, že spojenec je od toho, abyste ho zašlápl a okradl? Myslíte, že bylo taktické se utrhovat na baštovce?

     Pokud jste slabší, pod tlakem, chcete něčeho dosáhnout a vidíte, že podobně trpí někdo další, dává smysl se spojit proti společnému nepříteli. A udělat to nikoliv tak, že já silnější tě zašlápnu a vezmu si všechno. Má se to udělat tak, že se zvolí společná, vícekroková strategie, namířená proti nepříteli, ale pro spojence win-win.

     Já vím, že to píšu zcela zbytečně pokud jde o vás, ale třeba si to přečte i někdo rozumnější, co nebude v amoku a nemá na mě alergii.

  2. Ty vaše teorie začínají být čím dál šílenějšími fantasmagoriemi. Proti tomu vašemu menšímu románu dám jediné souvětí: Bašta byl zjevně nevolitelný kandidát, což volby jednoznačně prokázaly.

   Teď už jen stačí použít Occamovu břitvu.

   1. Pro Pětikolku byl nevolitelný, to chápu, ale proč by měl být nevolitelný pro alternativu, která tady půl roku nabádá k demonstracím za odvolání vlády, má plnou hubu keců o míru a pak jí to někdo přinese na stříbrném podnose a ona se otočí zády? Asi mi zde něco uniká. Nebo i alternativa volí jen dle toho, jestli je její volič dostatečně atraktivní dle měříte mainstreamu? Vlastně jsem neslyšel nikoho, kdo by argumentoval proti Baštovi nějak věcně, vždy to bylo na rovině, ten neumí mluvit, je starý, nemá šanci.. typické libtardí povrchní nálepky. Ale jako jedinej z kandidátů mluvil racionálně a jasně.

    1. Protože mu to nejde věřit? 30 let v politice a co udělal? Nic. Okamura ho pase jen proto aby tam měl disidenta a mohl hlásit jak bojují za svobodu atd. Přitom je to řízena opozice

   2. Vy moc pijete Kofolu.

    Nevolitelný byl jen pro vás a pro eurobolševiky. A pro vás jen proto, že v primitivní jednokolové strategii „ubíral hlasy“ vaší Kofole.
    To je celá záhada.

    Kdybyste chápali problém ve větší šíři a nesoustředili se na první kolo, které jste měli s Kofolou vyhrané automaticky, tak to mohlo vypadat jinak.
    Zatím jste dosáhli jen toho, že se naplní přesně moje předpověď – Babiš druhé kolo projede.
    Ale jak jsem taky psal – buď to Babiš v podstatě projet chtěl a chystá se na příští volby a nechce se s nikým paktovat, anebo na Hrad opravdu chtěl, a pak je hňup.

     1. Ale samozřejmě, že ne.
      Už jsem to tady psal – tento přístup je typická ukázka neschopnosti plánovat strategie a kooperovat.
      Společnou strategií mohli pětikolaboranty vyšachovat, ovšem primitivní jednotahoví raťafáci to nejsou schopni pobrat.
      Ještě doporučuju se na baštovce hodně utrhovat, to oni pak budou o to víc motivovaní to hodit Babišovi.

      1. Ne, gogo. Vy používáte slova o „plánovní“, „strategii“ atp. jen jako takové čáry máry fuk, které má ukázat hloubku vaší mysli. Jenže prásknout sebou na zem u kasy, kopat nožičkama a křičet „já chci“ a „seš na mě ošklivej“ je možná strategie na nebohé rodiče, ale ne na velké kluky a stejně velké holky.

       A nezatahujte mě do vašich fiktivních útoků na „baštovce“. To si zase jen připravujete alibi, abyste nám tady mohl všem říct „A vidíte! A máte to! Já vám to říkal!“

      2. Ani nějak nepotřebuju do vás zajíždět. Spíš mě opravdu zajímá ta strategie. Co udělal nevolič 5K strategicky špatně tím, že nevolil Baštu?
       Jste-li ochoten, klidně mi to dávejte po malých lopatkách, abych to stíhal. Neberte to ironicky, ale prosím o něco z dnešní doby reálného a viditelného. Nick Zahradník říká, že nechápe, proč by alternativa nevolila Baštu, když… Nic proti němu nemám, ale ona už jej nevolila, už se stalo. Takže, jste-li, dejte mi sem něco s co nejméně „kdyby“.

       1. 1. teze
        Babiš ve druhém kole nemá šanci. Důvodem je to, že neexistuje nic, co by progresivní voliče odradilo od volby satana, když to bude proti Babišovi.
        2. teze
        Bašta nemá v prvním kole šanci, když tam bude Babiš
        3. teze
        Babiš má poměrně zaručen postup do kola druhého bez ohledu na cokoliv jiného

        Z výše uvedeného plyne:
        Bez zásadní změny aktérů vyhrává Nerudová nebo Pavel

        Je teoretická šance to zvrátit?

        4. teze
        Babiš je v podstatě součástí šestikoalice, je tak taky vnímán skutečnými odpůrci toho, co representuje pětikoalice. Okamura není opozice, která by se chystala efektivně konat a prevzít moc.

        5. teze
        Bašta věrohodně vyhlásil hodnoty, které mimochodem zaznívaly na demonstracích. Bašta má potenciál (na rozdíl od Babiše) zmobilizovat ty voliče, kteří volit normálně nepůjdou. Rozhodně nepůjdou podpořit kolaboranta Babiše.

        odpověď:
        Ano, postavit v druhém kole Baštu, kterého budou volit i znechucení nevoliči. Ale on se tam může dostat jen s pomocí Babišových voličů v prvním kole, tj Babiš by musel nejen odstoupit, ale i logicky vyzvat k vobě Bašty. Nedávalo by to smysl, kdyby z toho nic neměl – tedy se nabízí kooperace Babiš-Okamura. Babiš jim přihraje Hrad, Bašta splni slib, odvolá vládu a buď pověří Babiše nebo vyvolá volby.

        Je to samozřejmě naprosto nereálný scénář kvůli tomu, že Babiš je část šestikoalice a Okamura nestojí o účast na vládě.
        Fantasmagorie – ale rozvíjíme scénáře.

        A jak je to s volbou Bašty?
        1. Samotná SPD má 10 procent, Bašta samotný o moc větší potenciál nemá, spíš menší. Část hlasů se přesune k Babišovi ze strachu. To, co dostane, nikak radikálně neohrozí Babišův postup. A i kdyby, Babiš stejně vypadne.
        Má nějaký jiný smysl volit Baštu?
        Ano, jako přihlášení se k hodnotám, které jednoznačně a bez vytáček vyhlásil.
        Proč? Protože to bude důležité později.
        Dnes víme, že asi jen 6 procent voličů ho volilo, bude to tedy nějakých 10 procent, pro které jsou ty hodnoty důležité. Kdyby jich bylo jen 2 procenta, nemělo by smysl pro ně držet politickou stranu.

     2. Ja myslim, ze dopadl podle ocekavani.
      V pruzkumech to mel, sazkari mu to predpovidali.
      Jenom par naivu tvrdilo, ze pruzkumy jsou cinkle a sazkari chteji jenom vydelat, ale jinak ze ma vyhru v kapse.

      1. Ano, v takhle nastavené hře to dopadlo přirozeně a očekávatelně.
       Já jsem nečekal, že by vzal 30 procent. Já jsem vám jen říkal, že s vaší strategií se bez práce (a mohlo to jít i bez útoků na voliče Bašty) dostane Babiš do druhého kola, ale tam nemá šanci.
       Tedy to není hratelné, pokud vám jde o výsledek. Může vám jít i o něco jiného – v tom případě napište o co. Já jsem tím „vyslal signál“. Protože takhle rozehrané to vede k Pávkovi-Čapuši, jak jsem tady psal už před dlouhou dobou.

       A psal jsem tady svoje fantasmagorie jen proto, abych ukázal, že jsou i jiné strategie než je burešův tupý buldozer. Ne proto, že by byly realistické, ale proto, aby zazněly a třeba se někdo zamyslel.
       Nerealistické byly nikoliv ze samotného principu, ale z nastavení – Babiš není opozice, je to šesté kolo šestikolky. Vidlákovská alternativa není pokus o změnu, ale touha být bičován Babišem a nikoliv Fialou.

       Třeba to někdo pochopí.

       1. No já jsem hlavně pochopil, že to nemá cenu se snažit tu něco vysvětlovat, protože i tzv. alternativa evidentně není schopna přesáhnout to, co jí nalinkují průzkumy a média. V tomto se bohužel nijak neodlišuje od většinové společnosti.

        1. Je to tak – oni mají dojem, že můžou tlačit buldozerem jako kdyby byli hegemoni. A ještě schemata mainstreamu, která jsou namířena proti nim, tlačí proti svým přirozeným spojencům.
         Pozorujeme velké zmatení a neschopnost chápat situaci. O to větší agresivitu, kdy dojedou na vlastní blbost a potřebují najít viníka,.

   3. ———————
    Vy moc pijete Kofolu.

    Nevolitelný byl jen pro vás a pro eurobolševiky. A pro vás jen proto, že v primitivní jednokolové strategii „ubíral hlasy“ vaší Kofole.
    To je celá záhada.

    Kdybyste chápali problém ve větší šíři a nesoustředili se na první kolo, které jste měli s Kofolou vyhrané automaticky, tak to mohlo vypadat jinak.
    Zatím jste dosáhli jen toho, že se naplní přesně moje předpověď – Babiš druhé kolo projede.
    Ale jak jsem taky psal – buď to Babiš v podstatě projet chtěl a chystá se na příští volby a nechce se s nikým paktovat, anebo na Hrad opravdu chtěl, a pak je hňup.

   4. x-tý pokus

    Vy moc pijete Kofolu.

    Nevolitelný byl jen pro vás a pro eurobolševiky. A pro vás jen proto, že v primitivní jednokolové strategii „ubíral hlasy“ vaší Kofole.
    To je celá záhada.

    Kdybyste chápali problém ve větší šíři a nesoustředili se na první kolo, které jste měli s Kofolou vyhrané automaticky, tak to mohlo vypadat jinak.
    Zatím jste dosáhli jen toho, že se naplní přesně moje předpověď – Babiš druhé kolo projede.
    Ale jak jsem taky psal – buď to Babiš v podstatě projet chtěl a chystá se na příští volby a nechce se s nikým paktovat, anebo na Hrad opravdu chtěl, a pak je hňup.

  3. Zahradníku, dovolím si ocitovat sebe samotného: vy fakt věříte, že kdyby v pondělí Babiš řekl: „Odstupuji z voleb, doporučuji Baštu“, že by Bašta ke svým 247 tisícům hlasů těch Babišových 1 945 027 hlasů (v tuto chvíli) dostal? Že by dostal alespoň polovinu z nich?

   Ty teorie, které tdy rozvíjíte, jsou totiž právě dokonalou ukázkou vítězství přání nad realitou. Pominu-li těžce komplikované konstrukce „coby kdyby“. Přijměme teorii, že měl Babiš svých „pevných“ 29 %. To jsou hlasy lidí, co často ani o nějaké alternativě netuší. Přijměme myšlenku, že všichni ostatní byli ti, co by „jinak raději volili Baštu“. Na kolik procent že by se to Bašta dostal? Na 12 ? Stále by mu to nestačilo ani na třetí místo.

   Ne, v tomhle je Vidlák skutečně nevinně. A snažíme se vám to vysvětlit od samého počátku. Právě PROTO, že jsou čísla postavená jak jsou, je 10 000 Baštových hlasů pro Babiše (přijmeme-li tezi, že nechceme, aby vyhrál kandidát vlády) důležitějších, než naopak. Protože i pak bude dohánět Babiš méně hlasů, než kolik by doháněl Bašta. Teorie, že Bašta by byl snesitelnější než apriori nenáviděný Babiš je fantasmagorie.

   Jestli někdo skutečně ubližuje alternativě, pak je to právě podobné podléhání snění. Povyšování vlastního ega a přání nad ostatní. Neschopnost pochopit, že Babiš není zachráncem, ale jen pískem hozeným do soukolí. Neschopnost pochopit, že když si necháme vnutit narativ o srdci, pak nás taktizující praktici vždycky převálcujou. Ale vy budete mít svědomí čisté. To je důležitější než cokoliv jiného.

   1. Já jsem ale nikde nepsal, že by měl Babiš odstoupit ve prospěch Bašty, kde to vidíte? A zbytek asi také chápete jaksi po svém… Myšlenkou bylo, že podporou Bašty v prvním kole, místo jeho shazování, by vznikl nějaký potenciál hlasů pro Babiše ve druhém kole. Zřejmě by to ani tak nestačilo, nicméně ta naděje by byla větší. Spousta lidí nešla volit z důvodu, že volit Babiše už v prvním kole bylo pro ně nepřijatelné a jít tam kvůli Baštovi nemělo cenu, když viděli, že jej předem odepsali často i stálí voliči SPD. A tihle opravdu na druhé kolo 100% nepřijdou. Na základě toho si myslím, že tato strategie podporovat Babiše už v prvním kole část lidí úplně odradila od toho jít volit a tím připravila Babiše o jejich potenciální hlas v druhém kole. Pokud nevidíte ten rozdíl, tak to asi nedokážu lépe vysvětlit.

     1. Empatie? A to druhý slovo?
      Podpora Bašty „by“ ve druhém kole vytvořila most k Babišovi pro ty, co „by jinak“?
      Může to znít pohrdavě, ale není. Skutečně mě to zajímá. Jaká empatie vede k logice, že takto se dá k tomu mostu dostat?

    1. O tom odstoupení jsem psal já – samozřejmě naprosto nereálné vzhledem k Babišovu ukotvení.
     U toho vašeho si myslím, že by to nemělo vliv – jen by dnes Babiš neměl 35 ale jen 30 a Bašta místo 6 by měl 11. Nepřivedlo by to nové ani dnes ani za týden.

     1. No i to je možné a obávám se že i dost pravděpodobné. Já jen že by mi to dávalo větší smysl z pohledu nějaké strategie, i když je to ve výsledku jedno a nejlepší je se tím prostě už nezabývat. Se přiznávám, že mě to naštvalo, ale v podstatě je to vše dané už dávno. To jen až se tady bude zase vyšilovat a vymýšlet, jak Bibiše dostat na hrad. Osobně jsem si myslel, že to je připravené pro něj, protože on by byl tím prvkem, který by spoustu křiklounů ukolébal zdánlivým pocitem bezpečí, ale evidentně si jsou tak jistí, že lidé nejsou schopni odporu, že to zkusí takto nadrzo tou přímou cestou. Vlastně se nemůžeme divit, za Covidu si vyzkoušeli, že plukovníkovi nikdo moc neodporoval a vše šlo hladce.

      1. No rozhodně je dost debilní napadat v prvním kole ty, jejichž hlasy dotyčný bude potřebovat v kole druhém.
       Ale to patří k mentalitě těch lidí…

    2. S prominutím, možná ne od vás, leč argumenty o „šestikolce“ vykopávají příkopy a prohlubují nemožnost spolupráce hlouběji, než „Je to starý nevolitelný pán“. O jakém potenciálu hovoříte?

     Pomineme-li, že se bavíme o době, kdy se v preferencích pohybovaly Nerudová, Pavel a Babiš na zhruba stejné úrovni a Bašta byl až daleko za nimi. Tedy kdy reálně hrozilo, že hozením hlasu Baštovi dosáhnu jen toho, že Babiš s Baštou skončí na krásném třetím a čtvrtém místě. Argumentujete jakýmsi potenciálem, který ani nemusel být třeba…

     Ale OK – máte šanci. Pokud je pro vás Babiš o kapánek menší zlo, než Pavel, máte šanci mu svůj hlas dát, byť jen proto, aby to neměla pětikolka tak snadné. Je-li pro vás Babiš jen šestým kolem u vozu, a zásady a vůbec, protože když ne Bašta, tak nikdo, je toto zcela iracionální debata.

     1. No, Takyanonyme, teďi Vy začínáte propadat Baštovu fluidu! 🙂
      Jistě – Babičšovi hrozilo hezké třetí místo, ale že by měl kdy Bašta šanci skončit už na krásném ČTVRTÉM místě? Nesmíme to s tím optimizmem tak přehánět!

      Mně byl Bašta minimálně do minulého týdne velice sympatický, rád bych s ním pokecal….ale měl by mít jako diplomat trochu soudnosti…. Já mám třeba taky rád vážnou hudbu, ale na post šéfderigenta filharmonie bych nekandidoval, ať by mě přemlouval kdokoliv Neumím totiž noty.

      Pravda, s tím pokynem házet prázdnývolební lístek mě poněkud naštval.

     2. Je základním poznatkem v teorii her a kybernetice, že nezávislá optimalizace dvou entit se nerovná společné kooperativní optimalizaci týchž entit.

      Prostě výsledky dvou kandidátů, pokud se považují za nepřátele, jsou jiné, než kdyby titíž kandidáti kooperovali ve vícetahové strategii.
      Jednotahové strageie vedou k jednotlivým prohrám, protože jsou jednotlivě slabší než hegemon. Kdyby se spojili a rozdělili si možné výhry tak, aby mohli jednat kooperativně, začali by vyhrávat.

      To je něco docela jiného než to vidlákovské „spojování“. Tam to je diktát hegemona nebo pusté předstírání jim a často i sobě.
      Kooperace je něco úplně jiného.

  4. Úžasná úvaha. Takže totální neúspěch té Okamurovy loutky budete házet na Vidláka?!? A kolik myslíte, že by dostal? Místo 4.5 pak 4.7? No ale hlavně, že to máte ma koho svést.

   1. Okamurova loutka , nicka s 3% atpod. Vy toho Babiše na hradě vlastně nechcete, jen ještě víc rozdělit opozici kopáním do statečného postaršího pána. Asi v druhém kole zůstanu doma a splním váš sen.
    Babiš forever.

 3. Vzpomene si někdo, jak lidé, obyčejní vojáci neměli v oblibě gumy, zelený mozky, furťáky,….? A dnes to háží jejich vyškolenému špionovi,….

  1. Tak to víte, když bydleli v oněch slavných havlovských „králíkárnách“ za pár šupů vlastněných družstvy, bylo to hrozně špatně. Dnes bydlí v super panelových bytech 2+kk za dvacet tisíc nájem a jsou nesmírně spokojení. I když jde pořád o tytéž domy a tytéž byty, maximálně se zateplením a zrekonstruovaným jádrem.

  2. Dneska mají poslední vojáci 50+ .. to jsou ti dezoláti, co Pávka nevolí.
   Ale ženské ho budou volit, ty mají rády upravené elegány, co budou hezcí na známkách.

  3. No to je podobné , jako když si představím to vysokou nedůvěru vůči naší vládě a pak spousta lidí jde a hodí to Pavlovi!!

   1. Nebo nechtějí do války a volí Babiše, který provedl Vrbětice a spoluprosadil tady ty ukraninská náborová centra 🙂

   2. Však on Pavel věděl, proč má důsledně trvat na tom, že „není vládní, ale občanský kandidát“.
    Každopádně, bez podrobnější analýzy by jeden řekl, že rozhodla Prtaha (+Střední Čechy), Brno (+JM) a Špindlerův mlýn a okolní destinace (předpokládám voličské průkazy).

 4. Tak Babiš už prohrává i u Vidláka na jižní Moravě. Sic o pár hlasů, ale přece.
  Vše začíná nasvědčovat tomu, že druhém kole se bude opakovat situace z druhého kola senátních voleb v Jihlavě.
  Budem mít na Hradě gumu.

 5. Jasné je, že skoro 5% vzal velkému Bocianovi Bašta. Přesně dle předpovědi. Dnes poprvé jsem dala hlas proti svému přesvědčení, ale generál je zkrátka větší zlo. Nejen ideologicky , ale on je strašně blbej!!!

  1. Ne, on je hlavně hodně nebezpečný. Stačí se jen začíst do jeho tváře. Lidi úplně zapomínají, na koho byl ve skutečnosti původně vybrán a vycvičen. Tohle je excelentní psychopat či sociopat s velkou sebekontrolou.

   1. Že prý jsme národ smějících se bestií. Myslím, že dnes by měla platit zcela jiná formulka. Ale nechci být vulgární.

 6. Dopadlo to přesně jak jsem čekal, Babiš se bez problémů dostal do 2.kola a Alternativa podporou Babiše ze sebe udělala kašpara. Mohli jsme reprezentovat solidní sílu 15%, místo toho jsme jen pro smích.
  Ve 2.kole totiž Babiš drtivě prohraje.

  1. Ale Pavlovi to bude sluset na znamkach a konecne budeme mit prezidenta, za ktereho se nebudeme muset stydet.
   Uz se tesim, jak si s Caputovou padnou kolem krku, to uronim slzu, takovi hezci lide!
   Pamatujete na komunistickou reklamu „Nehoda neni nahoda!“? Tak zde to plati take.

  2. Tak jasně – psal jsem to tady dostatečně dopředu a mnohokrát, že Babiš je v pohodě do druhého, ale pak to projede. Baštovi by musel v prvním Babiš ustoupit, a pak by se muselo trochu agitovat, ale šance by byla.
   Kromě toho, až by Bašta sejmul tu vládu, měl by Babiš spojence do voleb a nové vlády.

   Takhle babišovci akorát nasrali baštovce a zákonitě to Babiš projede, podle očekávání.

   Holt ti stratégové jednotahových strategií …

   1. Nevím, Gogo, vy fakt věříte, že kdyby v pondělí Babiš řekl: „Odstupuji z voleb, doporučuji Baštu“, že by Bašta ke svým 247 tisícům hlasů těch Babišových 1 945 027 hlasů (v tuto chvíli) dostal? Že by dostal alespoň polovinu z nich?

    Asi se nám tady prolínají nějaké paralelní dimenze… Nebo prostě jen racionalizujete, proč vy máte samozřejmě pravdu. Ani si neuvědomujete, jak moc je ta vaše argumentace podobná té argumentaci o „geniálním plánu Kremlu ustoupit z krvavě dobytých území a lákat za sebou ukrajinská vojska, protože vyšší strategie a plány uvnitř plánů“, vůči níž se jinde a při jiné příležitosti tak rád vymezujete.

    1. Pojďme to seriozně probrat – jak jsem psal, Babišovi voliči jsou dvojího druhu – šestikolkaři a protestanti.
     Kdyby jen odstoupil mlčky, tak to Baštovi naháží ti druzí všichni a z těch prvních tak desetina. Kdyby ale k tomu v tom svém „čau volové“ vyhlásil, že odstupuje ve prospěch Bašty, počítá se splněním jeho slibu a že on sám se rozhodl vyhrát volby do parlamentu a být brzo premiérem, tak taková strategie by podle mě přišla těm šestikolkovým babišovcům stravitelná a udělali by to podle zadání.
     A k nim by se možná přidalo i nějaké procento z té třetiny voličů, co nevolí. Čistě proto, aby nasypali písek pětikolaborantům.

     Já neříkám, že to bylo reálné – Babiš by nehrál takhle vabank proti Aspenu, navíc s SPD. Ale bylo to hratelné, kdyby platila ta premisa, že Babiš je z dvaceti procent alternativa. Podle mě není, podle mě je z 90 procent šestikolka.

     1. Mně to, s prominutím a bez jakéhokoliv osobního útoku, stále připadá víc jako vítězství ducha nad hmotou – tedy přání nad realitou. Je tam příliš mnoho „kdyby“ a nejistot. Člověk, který chce dosáhnout cíle, by měl poznat, kdy je reálnější vydat se jednodušší cestou.
      A bohužel si myslím, že reálně ani ten Okamura vyhrát nechtěl (to by fakt výběr a prezentace kandidáta vypadala jinak. Bašta vážně neměl šanci.

      Mimochodem, jedním z problémů pro něj je právě ono SPD. Ne náhodou Pavel a Nerudová vystupují jako občanští kandidáti – oni se cíleně snaží vyhnout tomu být spojováni s vládou. A i když Fiala řekl pětikolce, koho mají volit, Pavel se vždycky a důsledně tváří jako kandidát občanů. Bašta prostě na sobě má cejch SPD – a to že vy ho nevidíte a nevnímáte to tak, neznamená, že tam není. A už vůbec NEZNAMENÁ, že ho neuvidí další potřební voliči.
      A to jsme hned u té první problematické věci u Bašty.

      A mezi námi, to heslo „Odvolám vládu“ Baštovi spíš ublížilo než naopak. Protože se té jeho konstrukci oprávněně všichni vysmáli. Jakkoliv nelhal, protože současná vláda téměř jistě podá demisi do rukou prezidenta vzešlých z těchto voleb. Jenom je otázka kdy a za jaké situace.

      Zkrtátím to: V těchto prezidentských volbách měla alternativa dvě šance – buď vygenerovat obecně přijatelného kandidáta i do řad mainstreamového voliče. Toho minimálně spojovat s konkrétní stranou. Představit ho včas. Pak posbírat hlasy. A důsledně si hlídat, aby se neuzavřela v sebopotvrzující se bublině. A Babiše si nanejvýš „držet jako alternativu k alternativě“. Nezabouchávat si dveře hloupými a zbytečnými útoky na něj – neříkám šimrat ho pod bradou, jenom to ztotožnění s pětikolkou prostě nedává moc šancí na plán B.

      A ten plán B nastal reálně, protože alternativa si svou práci neodpracovala včas. Protože každý je náčelník a indiánů se nedostává. Plánem B měl být právě Babiš. Který JE samozřejmě jen jinou variantou establishmentu – ale vždy raději někoho, kdo po měsíci vykrucování pod nátlakem ustoupí, než někoho, kdo danou věc radostně a s nadšením uvede do života dřív, než to jeho loutkovodiče vůbec napadne.

      Jednoduše, naší jedinou šancí, v těchto volbách, byla sázka na zkažené rajče, co dáte do bedýnky s ostatními. Pokud ale chceme být raději zásadoví, pak se nedivme, že budeme mít ta rajčata hezká, zdravá, nezkažená, plná síly.

      Jistě – uvažujete-li v intencích „čím hůř, tím líp“, tak pak je to samozřejmě jiná.

      1. Pochopte, buď chcete změnu, nebo nechcete.
       Jestli jo, tak je potřeba mít plán a být schopen kompromisů. Ty kompromisy nejsou dány tím, co kdo pochtívá a co komu dáme, ale tím, co je nezbytné udělat, aby se realistický plán mohl splnit.

       Moje plky nahoře jsou samozřejmě plné KDYBY. Ale všimněte si, že jsem totéž psal i před volbami. Není to jen laciné chytráctví na základě dnešních dat.

       Jestli je pro vás nepřijatelná spolupráce s SPD, tak budete mít Fialu s Pekarovu. To je prostě fér. Jestli je pro vás nepřijatelné mluvit proti EU, NATO a USA, tak půjdete do války .. to je evidentní.
       Nemůžete hajlovat a čekat, že Hitler sám odejde.

       1. Změny (okamžité) dosáhnete jenom tehdy, pokud vychází z realistických předpokladů.
        A ty zde prostě nebyly naplněny. Pak můžete hrát o čas, doufat ve změnu postupnou (evoluci) nebo rezignovat, ale „zachovat si čest“.

        Víc není co dodat.

        1. Pochopte, že jestli chcete změnu, nemůžete a priori vyloučit 10 procent voličů jen proto, že skáčete podle mainstreamu.
         A jestli budete vynucovat mainstreamové projevy, tak asi těžko můžete představovat změnu.
         Jo, kdybyste byl v Bělorusku a byl placený z USA, tak samozřejmě by to bylo jiné, to byste s US mainstreamem představoval změnu pro Bělorusy.

          1. Jestli chcete změnu, kterou máte společnou s těmi 10 procenty, tak s nimi musíte spolupracovat.
           Začít tím, že otevřete to okno jejich přijatelnosti. A pak přetahovat z toho zbytku ty, kteří jedou mainstream proti svým vlastním zájmům.
           A jak jste si tady jistě všiml, základní mantrou úspěchu je „mít jisté, že se dostanu“. Ti desetiprocentní se už dostali, a to opakovaně.

   2. Bohužel tohle bylo nereálný, protože vliv mainstreemových médií je zřetelný, nikdo mimo jimi vyvolenou trojku neměl šanci. Vždyť i horkou favoritku Čapuši sejmulo hlavně to, že na poslední chvíli jí byl predikován pokles a volič náležitě zareagoval a hodil to Pávkovi. Tady nevolí občané, ale média. A kdo o tom ještě pochybuje, tomu není pomoci.

    1. Od toho přece mají lídři formací vystupovat, aby říkali něco za sebe, uváděli svoje vize a svoje voliče seznamovali se strategiemi a cíli. Když bude volič vědět, co má dělat a co je cílem, tak spíš dá na srozumitelného lídra, než na rozkydlého Moravce.

     1. gogo, zahradník a další po tom totálním propadu Bašty, jak to že ještě nechodíte pražskou kanalizací?
      Už těch hloupých řečí a oxidování fakt nechte. Teď je to na rozumných lidech, aby prosadili jediného opozičního kandidáta v druhé volbě.

      1. Asi protože nejsem z Prahy a nemám se za co stydět, volil jsem člověka, kterého jsem si skutečně vybral, navíc jsem tím nikomu nezpůsobil žádnou újmu. Propad Bašty víc než o kvalitách pana Bašty vypovídá o lidech, kteří si říkají alternativa. S radostí to Vám rozumným přenechám, teď máte dostatek prostoru ukázat svou genialitu. Už budu mlčet a jen se zatajeným dechem sledovat tu geniální strategii, kterou svého guru Babiše dostanete na hrad. Ovšem za racionálnější považuji ty, kteří už teď přemýšlí co si zabalit a kam emigrovat.

 7. Tak aby snad mladí začali poslouchat Blue Effect. Ale moc jim nedávám, spíš to vidím na ty úspěšné odvody. Tedy pro armádu. A průměrná životnost pěšáků neprofesionálů bývá na bojišti hodně krátká. Vidlák by snad mohl napsat článek o branné povinnosti a možnostech vysílání našich vojáků do zahraničí, a to nejen žoldáků, kteří se tím živí. Napsal bych, že bude veselo, ale je mi spíš hodně nevolno.

  1. Toho odvodu bych se snad ani tolik nebál. Ona to Černochová sice vidí snadné jako Hurvínek válku, ale dožene je realita. Pokud by povolali 50 nebo 100 tisíc kluků do zbraně, nebudou pro ně mít ani zelený trenky v dostatečném množství, natož zbraně. Armáda je tu dnes, jako spousta ostatního, jen na odklánění prostředků do kapes potřebných a na plnění pár misí v rámci NATO.

   Nic se nejí tak horké, jak se to vaří.

   Což ovšem neznamená, že Pavel nebude škodit jinak. Bude, to je jisté.

    1. Nejjednodušší by bylo, že by pod likvidační pokutou pro rodinné příslušníky stanovili povinnost každého brance si vybavení pořídit na vlastní náklady…

   1. Zapomínáte na to, že ami nám výstroj dají klidně na splátky a výcvik pěšáka není moc dlouhý.
    Obžvlášt když životnost v boji není prvořadou starostí.

    1. Jak píšu, možná to vidím špatně, ale jistota je, že pěšáci-rychlokvašky Ukrajině nebudou nic platní. Myslím, že jim to za ten čurbes co by v republice nastal nebude stát.

  2. Však Babiš spoluprosadil ta náborová centra, kde bude české maso trénovat s Ukrajinci a společně půjdou umřít za Sorose pána.

  3. pro tdx: 16:55
   Dovolám si se připodepsat. Ukr se už nedostává potravy pro masomlýnek, je tedy potřeba sáhnout jinam. Jenerál jim to zajistí. „Nevesely, truchlivy jsou ty vodní kraje..“ Smutné je, že si tohle neuvědomují generace našich dětí… Někde jsme udělali chybu.

 8. Jak rikame my anglictinari: Nou cement …
  Kandidát hnutí SPD, který v klání o post příštího českého prezidenta neuspěl, poslanec Jaroslav Bašta ve druhém kole neplánuje podpořit žádného z kandidátů. V potaz nebere ani výsledek Andreje Babiše, který dle jeho názoru zaujímal podobné hodnoty jako on až ke konci kampaně. „Babiš bere vládu jako konkurenci, ne jako protivníka,“ říká.

  1. Kdyby podpoříl Babiše, nic by to neovlivnilo a akorát by nasral půlku svých voličů.
   Babiš je antiteze toho, co zaznělo na demonstracích a co hlásal Bašta v diskusích. Stejná aniteze jako Pávek s Čapuší.

   Oba mají teď 35. Těch 15 navrch dá Pávek v pohodě, protože nebaštovci tvoří 25 procent. Takže potenciál má teď 60. A Babiš není figura, která by zmobilizovala těch 30 procent, co zůstalo doma.
   Aspeňák-oligarcha nebo aspeňák-Laudón … to není konstelace, která by vyhnala z gauče rejpaly a zklamané.

   Jo, kdyby tam byl Bašta a začal mluvit hodně tvrdě, pak snad …

 9. Ve štábu petra pavla
  kolébají vaška havla.
  Nemám žádnou iluzi.
  Na Bělehrad, soudruzi!
  Aktuálně k Donbassu.
  Opečem tam klobásu?
  Zabalte si plnou polní!
  I ty Honzo, z Horní Dolní,
  co jsi volil danuši,
  dej si přilbu na uši!

 10. No, v podstatě se opakují parlamentní volby. Pětikolka se dokáže smířit s „menším zlem“ (zde v podobě „napraveného rozvědčíka“), protože bojují proti společnému Belzebubovi. Bez ohledu na vnitřní rozpory

  Druhá strana? Ta upřednostňuje právě ty vnitřní rozpory. Bez ohledu na to, že ani důsledná racionalita v konečném důsledku stačit nemusí.

  1. To je právě praktická ukázka rozdílu mezi negativní a pozitivní shodou. – A pak to ještě určitým způsobem souvisí s normálním rozdělením, ale to je jen taková buržoasní pavěda…

  2. Oni mají taky ale podstatně větší prostor – tam se vyžaduje jen poslušnost a konformita. Tomu vyhoví 80 procent populace, zvlášť když mají punc prestiže a i ti co si říkají alternativa, jsou jen b-team těch konformních eurobolševiků.
   Nekonformita a program sebezáchovy jsou pod útokem a vysmívané.

 11. Vážený Vidláku,
  Píšete, že Nerudová „mluvila o nutnosti zvýšit daně, platit školné a zpoplatnit zdravotnictví“. Jste schopen to někde doložit? Troufám si tvrdit, že ne. Tohle je desinformace šířená alternativou a je založena na rozhovoru, kde Nerudová varuje, že pokud si neuděláme pořádek ve veřejných financích, tak nás výše zmíněné čeká. Jistě chápete rozdíl mezi varováním před něčím a horováním za něco. Kdo první takto zcela převrátil její slova nevím, ale alternativa se toho nadšeně chytla, protože ji to okamžitě v cílové skupině diskalifikuje (účel světí prostředky). Čímž se nechci jinak Nerudové zastávat, podle mne je zcela nevolitelná, ale dostáváme se zde k zásadní věci, která se úzce dotýká vaší dlouhodobě rozebírané otázky: Proč alternativa neuspívá.

  Lidí, kteří vidí prolhanost médií a prázdnotu a zkorumpovanost věrchušky je docela dost i mezi střední třídou, znám třeba dost lidí z univerzit, kteří rozhodně nejsou voliči post-havlistických a post-klausovských stran. Jenže když se podívají na alternativu, tak vidí v zásadě totéž, jen jinak balené. Prostě a jednoduše, obchodníci s vlivem si vyberou, na jakou cílovou skupinu se zaměří, a přizpůsobí tomu své zboží, přičemž jejich zákazníci, ať už mainstreamoví nebo alternativní, příliš nebazírují na tom, aby to bylo podle pravdy, hlavně aby to znělo dobře. Dobrým příkladem je třeba komunita kolem Kydů. On i ten Scallop měl občas pravdu, ale to se raději přísahalo na zjevnou lež, než mu to přiznat. Jsou lidé, kteří mají s takovým přístupem problém, a ti pak stojí mimo mainstream a mimo alternativu a je jich myslím docela dost na to, aby po nich někdo sáhl, ale on to nikdo nedělá, protože je bezpečnější mířit svým zbožím na vyhraněnou skupinu. Možná to není třeba, ale dodám, že zrovna vás za takového obchodníka nepovažuji, spíš za někoho, kdo občas není dostatečně opatrný k tomu, co od obchodníků slyší.

  Alternativa jako taková vlastně neexistuje, jde o řadu alternativ, které se mimo jiné liší i mírou tolerance k pohádkaření, což jednak vysvětluje, proč se nemůže sjednotit, a za druhé, proč nedokáže oslovit lidi z toho nezúčastněného středu. Je to vlastně podobné jako „esoterická alternativa“ (Dušek a spol.), která také nedokáže vykročit z ghetta a je to zejména proto, že s nadšením objímá i zcela zjevné šarlatány a obchodníky s deštěm, hlavně že jsou naši, což pak činí celou skupinu nedůvěryhodnou. Přesto se tam najdou zajímaví a inspirativní lidé a užitečné náhledy, jen člověk musí velmi pečlivě prosívat a to dělá málokdo.

  Já jsem za tyto alternativy přesto rád. Když máme několik nezávislých skupin, které si vyprávějí pohádky, a člověk nahlíží do všech, tak se dozví spoustu věcí, které by jinak nevěděl, jen si musí dát pozor a vše ověřovat. Proto třeba rád čtu Michala s Petrem, kteří jsou hodně dobří pohádkáři (běžně se stává, že něco tvrdí, dají k tomu link, kliknu na něj a přečtu si text, ze který říká něco jiného, občas i pravý opak), ale čas od času se právě z těch linků dozvím věci, které bych jinak nevěděl. Podobně také rád chodím na Kydy, protože zdejší osazenstvo je zajímavou sondou do komunity, která není úplně moje, ale je stejně relevantní jako tzv. „elity“, které na mě koukají z médií. Vaše články mimo politiku (stejně jako následné příspěvky v debatách) jsou pak pro mě velmi často velmi objevné a jsem rozhodně rád, že jsem na vás před časem narazil. Doufám, že vydržíte, a pokud máte občas depresi z toho, že se věci nehýbou směrem, kterým byste rád, tak z mého pohledu jsou zbytečné. Dal jste si prostě cíl, který splnit nejde. To ale neznamená, že děláte věci zbytečně, i dělání malých věcí je velká věc (neřekl něco takového Masaryk? Tak to asi bude pravda).

  1. K tomu dvě poznámky:
   – kdyby Scallop psal vaším stylem, mohl sem psát dodnes
   – a to dokonce i tehdy, kdyby, podobně jako vy, podlehl onomu dnes tak módnímu zatorádství.

   Dvojí škoda.

   1. Ale souhlasím s tezí dotyčného, že Alternativa jako jednotný celek neexistuje. A myslím, že z podstaty věci. Proto upínat se k ní je vyloženě… nerozum.

    1. Ale ovšem: snadno se domluvíme, co nechceme. Pozitivní shoda je dosažitelná daleko obtížněji. – V tomto bodě k tomu, co napsal zatorád pH, bez výhrad.

     1. Mohu se, bez jakýchkoliv postranních úmyslů, zeptat, co míníte tím „zatorád“? Nejspíš mi kontext unikl už někdy dřív (nestíhám vždy přečíst všechno).

      No, problém té alternativy vidím v tom, že dvoukolová volba je postavená právě na tom, že nejpozději ve druhém kole rozhoduje právě to, „co nechceme“. A pokud si jedinou reálnou alternativu k pětikolce s tou pětikolkou v rámci vnitřního boje ztotožníme už v kole prvním, pak jsme vždycky v pasti (jakkoliv by ani tyto hlasy nyní nestačily).

      1. Slovem zatorád je v určitých, mně blízkých kruzích označován člověk, který používá obrat „jsem za to rád“. Tento nepěkný a nečeský obrat, šířený Googlem a soudobými sdělovacími prostředky, vpravdě to katany pěkné češtiny, patrně pochází z tupého překladu anglické fráze „I am glad for this“; to vám totiž Google přeloží právě oním „Jsem za to rád“. Překvapuje mne, kolik lidí už nedokáže použít dříve zcela běžnou a obvyklou vazbu „Jsem tomu rád“, „Jsem rád, že…“ a podobně.

       Pokrok Rozkrok nezastavíš: od doby, kdy Karel Havlíček z Borové napsal
       Českých knížek hubitelé lití:
       Plesnivina, moli, jezoviti

       jsme se posunuli dál: práci plesniviny, molů, jezovitů a Koniášů vůbec zastane internet s naší vlastní dopomocí.

       Na skutečnosti, že o výsledku voleb rozhoduje právě to, co nechceme, je postaveno fungování lidské společnosti od nepaměti. – Nevím, co s tím, jen to konstatuji, protože to vidím.

       1. Dík. Tohle vysvětlení jsem samozřejmě rozpoznal. Já myslel, zda to nemá ještě hlubší význam. Takhle mne už před dávnými lety trklo, kolik lidí najednou volá na ostatní: „Co si myslíš, že tady děláš?“ místo prostého „Co to tady děláš?“…

        Ale občas už přistihnu i sám sebe při podobném úletu. Inu, jazyk jaké věcí tvárnou a soustavně se měnící. Vždyť létadlo se stalo letadlem a „kluk co si dělá srandu“ již není vulgární (neb hoši vždy dělali humor).

        Ale ať levně nezlehčuji – chápu, že zcela rezignovat znamená konec mateřštiny v její bohatosti.

        1. To není totéž.
         „Jsem za to rád“ je totiž ve skutečnosti neumělým pokusem říct „jsem za to vděčný“.
         Takže:
         buď Jsem za to vděčný
         a nebo Jsem tomu rád

         Použila byste v obráceném gardu větu typu „Že nakonec není prezidentem Pávek, jsem tomu vděčná?“

         Já ne. Jsem za to vděčný NEBO Jsem tomu rád.

       2. Děkuji za upozornění. Docela dlouho jsem žil v anglofonním světě, pár let jsem dokonce nemluvil česky vůbec, protože nebylo s kým. Občas mi to ujede. A pak jsem přijel do Prahy, s neusazenou češtinou, a po pár letech překvapeně zjistil, že mluvím jak prase, zejména když se soustředím na komplikovaný obsah. Snažím se to hlídat, ale ne vždy se zadaří. Coby velký milovník literatury s vaším pohledem na čistotu češtiny souzním.

   1. Vylučovat to přece nejde. Umíte vy vyloučit, že nastane jaderná válka? Samozřejmě že ne. Ale to neznamená, že to chcete a dokonce ani že byste to vítal.
    Ona řekla jasně: Pokud se neudělá důchodová reforma, budou se muset vzít peníze na důchody odjinud, a vyjmenovala oblasti, kde to bude bolet, aby to zdůraznila. Nyní to musí vysvětlovat pro ty, kdo buď nerozumějí běžné češtině, nebo nechtějí rozumět.

 12. Nakonec za tu kolaboraci s Babišem si toho Pávka ve výsledku všichni zasloužíte. Je už teď dost pravděpodobný, že to v druhým kole Babiš projede, ale já mám aspoň čistej štít, že jsem se nesnížil k tomu podpořit křivýho aspeňáka, kterej tady do lidí rval experimentální vakcínu a zaváděl totalitní teror. Teď tu bude každý den burcování k mobilizaci, ale kde nic není ani smrt nebere. Výsledky jen vypovídají o tom, že ona tzv. alternativa či opozice je pro většinu lidí natolik nepřijatelná, že raději volí gumáka.

  1. Když už nesprávně zobecňujete, klidně jste mohl prohovořit v 1. osobě č.mn. Pávka obdržíte i vy – znáte to: s kým koho chytia, s tým ho aj obesia.

   1. Ale rozdíl tady je. Určitě jste si všiml, že paradoxně kolaboranti a ti nejvíce poddajní jdou většinou první na řadu, protože k tomu defacto projevují souhlas.

    1. Na tom něco je. Že by se nějak implicitně předpokládalo, že budou lačni okusit na vlastní kůži medicínu, kterou tak snaživě a úporně ordinovali ostatním? Aby tak šli těm méně loajálním spoluobčanům příkladem?

     Možné to je.

  2. No tak si ten čistej štít pověste v obýváku na čestné místo a vždycky když vám nebude něco po chuti, tak se na něj s láskou zahleďte a připomeňte si, že jste se nesnížil.
   Jinak platí jak pravil výše zakladatel.

  3. Svatá prostoto!! Vám vlastně vůbec nejde o alespoň malou možnost hodit písek do soukolí pětikolky , která nás všechny drtivě semele. Hlavně, že máte čistý štít! No tak to Gratuluji :- D.

  4. Slyšel jste už někdy rčení: Nepřítel mého nepřítele je mým přítelem?
   A když bude Babiš na hradě, tak už opět může být nepřítelem.
   No problem. Ale to, že jste mu pomohl už jej trochu i zavazuje.
   Tady už není moc co ztratit.

 13. 53,5% Pavel a 46,6% Babiš , teď to posunuli 54,3 a 45,7

  To je teď v ca 16:30 aktuální predikce druhého kola. Kolik že to má ten Bašta, co podle nemilosrdný volební matematiky měl mít až přes 20%? No, těch 4,5%. Nemilosrdnost je holt nemilosrdná.
  Zaplaťpámbu za to. Zaplaťpámbu, že má nakonec tak málo, protože kdyby bejval měl víc, o to víc by následovalo tu jeho gerontní (zde cíleně pejorativně) obálkovou věc I tak jej nicméně bude následovat řekněme 3-4%, což odpovídá těm číslům nahoře.

  Jako, jim to neva. Ono následovali svůj morální hlas, nejednou zvaný hlasem rozumu. Rozum je dovedl k tomu, že Pavel i Babiš jsou jedna verbeži. A mají tu ukrutnou výhodu, že to pak nepůjde porovnat, protože buď tam bude jeden, nebo druhý. Budou moci říkat, že je to jedno a hotovo. Zachovají si svý vítězství morálky a rozumu. Gratuluji.
  Srdečně gratuluji k tomu, že nebude doložitelné, jestli jim třeba kvůli právě jejich morálce a rozumu pak někdo nezemře kulkou. Budou si morálně a rozumově jistí, že možná ne. Do třetice jim k tomu gratuluji.

      1. To já jen tak po bonmoticku.
       Už ale k odchodu s nimi vyzval. Ústy Bašty. S kolika skutečně odejdou, to nevíme ani jeden.

    1. Pokud (jak se zdá) není Okamura skutečná alternativa, je dobře, pokud nebude zaclánět.

     Možná by se z toho mohla vyvléct Trikolora, ale musela by se hodně snažit a mít štěstí.

     Jinak nedovedu si předstsavit, co by se za těch 14 dní muselo stát, aby prezidentem nebyl jenerál. Snad si to dovede představit daleko zkušenější Babiš.

     1. Stát se může leccos.

      Netvrdím, že mám pravdu, ale zastávám názor, že z vnějších znaků nelze (nebo aspoň není jednoduché) usuzovat na vnitřní motivaci. Dokladem mé hypotézy je například volba Miloše Zemana prezidentem.

      Určitě není pravdivý zjednodušující předpoklad, že ti, kdo nevolili ani Baštu, ani Babiše, ani Pávka, to v dalším kole všichni nahážou Pávkovi. Druhé kolo voleb se odehrává v prostoru, který má sice nějakou afinitu k prostoru kola prvního, ale rozhodně s ním není totožný. – I když mám pocit, že pro Babiše těch faktorů hraje málo. Nedokážu posoudit, zda voliči, kteří odevzdali hlasy propadnuvším kandidátům, volili jsouce motivováni pozitivně (volili toho, koho chtěli) nebo negativně (volili proti tomu, koho nechtěli). A navíc – někteří z nich jistě budou znechuceni a k druhému kolu nepřijdou.

      Nelze vyloučit, že z této mlhoviny se vynoří nečekaný výsledek.

   1. Já si to nemyslím. Na to, že byl Bašta pod útokem úplně všech a půlka lidí nakonec nejspíš podlehla babišismu, to nevidím v dané situaci jako katastrofu.
    Okamura bude hlásat, že je jediná skutečná opozice a kdo opozici bude chtít volit se zárukou „zaručenosti, že se dostane“, bude volit SPD. Kdyby byly volby teď, SPD posílí – můj odhad.

 14. Tak koukám, že v naší obci by Babiš vyhrál v prvním kole. Bašta pak získal o víc než polovinu hlasů méně než SPD v předchozích komunálních i parlamentních volbách…

 15. Teorie, ze by volba Basty dokazala poskodit Babise tim, ze by se nedostal do druheho kola, se ukazala zcela chybna.
  A az Babis prohraje v druhem kole, tok to jeji zastanci hodi na Bastu a jeho prazdne obalky, jiny duvod totiz nenajdou.

  1. Vaše teorie má jednu „drobnou“ vadu. Bašta doporučil svým voličům, aby v druhém kole odevzdali neplatné hlasy. Bude to cca 240 tisíc hlasů, což je téměř čtvrt milionu voličů. Samozřejmě v druhém kole bude účast typicky nižší, ale i tak by to mohlo být třeba 150 tisíc hlasů.

   1. Stejně to valná většina bašťáků hodí Babišovi, pokud se kousnou a půjdou zase volit. Baštovy kecy snad nebral nikdo vážně.

   2. Rekl bych, ze z tech 240 tisic bude tak 20 tisic, co Bastu chtelo opravdu volit, takze jeho doporuceni pujde uplne do prazdna. Ti lide spise neprijdou k volbam, nezli by to hodili nekomu z Sestikolky.

    1. Tak Pavel před chvílí předběh Babiše. První kolo tedy vyhraje o pár tisíc hlasů. Statisticky prkotina, symbolicky už ne.
     Ale je na tom vidět, že každý hlas se počítá. Že ve druhým to stejně bude jinak? No, to je asi tak jistý, jako těch Baštovejch nemilosrdnejch 20%.
     Ale stejně neva. Že stejně neva? Prostě pár borců zůstane morálně a rozumově pevných…

     1. S temi obalkami je to dopredu pripravena a zamerne na zivu udrzovana vymluva.
      Co rika Basta, nikdo neposloucha a jeho stavajici volici uz vubec ne.
      Nejake obalky- prosim vas…
      Zaver je jasny: obcane jsou s praci Petikolky v jadru spokojeni, alespon ve sve rozhodujici vetsine. Nez by to hodili nekomu, kdo by chtel zmenit beh sveta, radsi voli jistotu- komunistickeho rozvedcika 🙂
      A alternativa zde take najde vysledek sve obetave prace- 4,5% , presne jak v parlamentnich volbach. Tohle neni nahoda a ne, ze bych se divil.

      1. A mluvil jste za poslední rok s nějakými lidmi? Není to náhodou tak, že spokojen s vládou není skoro nikdo a Pávka by taky nikdo vlastně nechce, ale volí ho jen protože Babiš jim přijde horší varianta? Což se jim po těch zkušenostech není co divit a Pávek je nevyzkoušenej, ještě neví co je to za kreténa, lidi jsou nepoučitelný a nehorázně naivní v tomto směru.

       1. Lidi se o těch hrůzách už nechtějí bavit a chtějí to přečkat s hlavou v písku.

        A taky.. jestli Babiš teď nemá šanci, tak proč by ho měli lidi volit, když „nevolit toho, kdo nemá šanci“, je jejich vlastní svaté heslo?

       2. S komunisty byl take spokojen malokdo a pritom za normalizace vsichni spokojene konzumovali. Ted vidim docela obdobu. Ne samozrejme v realnych podminkach (socialni zabezpeceni atd.), ale v celkovem apatickem naladeni a orientaci na sporebu.
        Podle meho politiku a ideologii naprosto neresi 90% populace a miru sveho osobniho stesti kalibruje na plnem kosiku a vikendove grilovacce, ci lyzovacce.
        Nic noveho pod sluncem, uvedomeni trid a aktivace mas se nekona, komunisti se v tomhle smeru snazli marne.
        Od dob rimskych cisaru se nic nezmenilo, staci chleb a hry, zbytek spolecenskych hodnot ma volic v pazi.
        O spokojenosti mluvim v tomhle smyslu. Drobna osobni spokojenost a soucasne platonicke nadavani na vladu, to je realny (spokojeny, stabilni) stav volice. To nadavani je soucasti osobniho stesti, nenechte se mylit 🙂

      2. Velmi pravděpodobně máte s tím dopředu nachystaným recht. Spíš jistě. To jen těžko může být jen náhlý výtrysk.

       Já se v komentářích strefoval obecně do voličů SPD, což je má chyba. Co pro ně platí obecně je, že chtějí, aby to bylo správně pro tuto zemi. Je v nich ale, jako i jinde, ortodoxní část. Na mě mířím svoji kritiku. Jde odhadem o desítky tisíc lidí (asi), opravdu ale odhaduju.
       Vadí mi na nich právě to, že je dosti důvodů nevylučovat , že druhé kolo bude těsně. Možná ne, možná ale opravdu jo. Dnes není doba na spoléhání se, že to bude „jasný ‚. Může skutečně dojít k tomu, že právě ty desítky tisíc budou chybět. Proto jsem to nazval furiantstvím, zde ryze hloupým. Je velmi alibistické mávnout rukou šmejd jako šmejd. Pavel je v tomto tutovka, bez jakékoli možnosti náhody. Babiš si necucá z prstu, že Pavel je Kolářův kůň. No a Kolář je či kůň? Jak říkám, tam je vyloučena i jen náhoda. Ve hře zas tak málo není.

    2. Přesně tak to taky vidím. Svoje bude hrát i fakt, že byli od babišovců pod větším útokem než od Pávkovců. Takže se jim na to vykvákou. Podle mě bude i menší účast.

  2. Tohle kolo bylo pro Babiše povinné a zadarmo. Takové to první vyhrání.

   Výsledek pro mě je, že asi jen 6 procent chce odklon od tvrdého eurobolševismu a zároveň ho nevidí v osobě Babiše. Tj. jakési tvrdé jádro.

   Kdyby Babiš odstoupil mlčky, tak by měl Bašta třeba +20 a těch 10 by to hodilo Pavlovi a 5 Fischerovi a Danuší.

   Nečekal jsem tak velký odstup Čapuše od těch dvou.

     1. Myslím to tak, že Okamura s Babišem nejsou braní jako spojenci ani personálně, ani ideologicky.
      Kdyby Bašta odstoupil mlčky, tak má Babiš o procento víc a zbytek by zůstal doma, protože by neměli náhradu. Stejně jako kdyby odstoupil i Babiš, tak jeho voliči taky někteří zůstanou doma a nepůjdou volit automaticky Pávka nebo Čapuši jen proto, že tam zůstali.

      Ale kdyby se ti dva dohodli a vyhlásili strategii, jak obsadit společně Hrad i Strakovku (a uštěkaní ratlíci by drželi tlamy ), tak se jim to podařit mohlo, protože znechucených voličů je hodně a hlavní, co chybí, je plán – jakýkoliv plán.

 16. „Sociolog Daniel Prokop pak ukazuje tento rozdíl. „Andrej Babiš jasně vyhrává v obcích s vyšší mírou chudoby, exekucí a s nižší mírou vzdělání a socioekonomického rozvoje. Tam má okolo 45 %. Petr Pavel jasně poráží Danuši Nerudovou v bohatších regionech,“ informuje. „Co je klíč vysokého výsledku Andreje Babiše – účast se sice liší, ale i v chudších obcích a městech je okolo 62 až 63 %. Mobilizovaly se obě části spektra,“ dodává s tím, že ještě nejsou známy výsledky v Praze.“

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Nevypada-to-dobre-Nepritel-Babise-je-zdesen-Ma-proc-726150

  😂😂 Ano, statistická data se dají dezinterpretovat dle svého vlastního ideologického přesvědčení různě. Inteligentní lidé hlavně nevolí válku a do čela státu bývalého vysoce postaveného zástupce útočného vojenského paktu v době, kdy reálně hrozí přímé zatažení této země do vojenského konfliktu. Zvlášť když tento kandidát aktivně souhlasil s největšími řezničinami. Ale to by se ti údajně „vzdělanější, bohatší, výše postavení“ museli skutečně alespoň pokusit se o získání nějakých relevantních informací, a ne fandit panáku nastrčeného médii, která jim zároveň natlačí do hlav, co si mají „myslet“.

  1. Jjo, je to jak píšete. Já mám kolem sebe většinu takovych exemplářů a je pro ně společný, jak se rekne Babiš nebo Okamura tak na povel zvrací, Bašta na povel se blahosklonně smějí, všichni chtějí generála protože… protože to není Babiš. Jiný informace než mainstreem odmítají si vůbec připustit. Jinak jsou to vesměs chytrý lidi, ale v tomhle jim prostě padne na hlavu kýbl a jsou úplně vygumovaný. Přijdu si tu v Praze jako exot 🙁

   1. A bohužel Praha rozhoduje, v Praze volilo asi 630 tis hlasů (zatím sečteno), kde Guma dostal víc než polovinu. To je např. proti Jihočeskému kraji (346 tis hlasů) obrovský rozdíl. Středočeský kraj má podobný počet sečených hlasů jako Praha. Navíc se sem počítají hlasy dovezené z ciziny.
    Když Guma v druhém kole o moc hlasů neprohraje v jiných krajích, tak mu Praha + střední Čechy + sever Čech a Vidlákov (JM) pohodlně stačí k výhře o 20-15%.

 17. Pražáci by generála zvolili už v prvním kole. Ti zásadoví bojovníci proti každému, kdo si jakkoli zadal s bývalým režimem…

  1. Praha byla vždycky etrémistická – jásali z Hitlera, Gottwalda …. to je asi běžné u všech hlavních měst, když se tam koncentrují paraziti.

 18. Generál Guma má podporu : Havel , Havel a pár havloidů. Pojďme jim říci NE!!! Už nikdy nechceme další humanitární bombardování , chceme MÍR!

 19. Bude to těžké. Danuše hází kýble špíny na voliče Babiše a povolává proti němu mladou sorošovskou gardu. Babiš bude mít hodně práce , asi ta válka nakonec bude. Pozadu nezůstal ani křivák Fišer od kterého je to ale normální.

  1. Žumpa to už nevydržela, vyrazila víko a nyní chlístá jako gejzír.
   Nezbývá než doufat, že to racionálně uvažující lidi nasere tak, že ve druhém kole to hodí Babišovi i za zesnulé příbuzné.

    1. To jste napsal pěkně a výstižně. A přitom ještě velmi slušně a ohleduplně. Volil bych tvrdší slova.

  1. Není. Posledních pár procent se bude dopočítávat poněkud déle. Ale většinou kolem páté už bývá vymalováno. Je to tak posledních několik voleb, kdy se zefektivnila digitalizace výsledků.

 20. Vážený Vidláku, omlouvám se. Měl jste pravdu. Tragický Baštův výsledek znamená, že s alternativou je konec. Je to jedno Václavské náměstí. Jsem mizerný matematik a k tomu ještě mizerný předvídatel. Takže ještě jednou, omlouvám se.

  Naděje, která mi zbývá je, že v druhém kole to bude mít stejný průběh jako posledně. A naděje umítá poslední.
  Dobré je, že Prázdnuše je out.

  Hezkou zabijačku přeje IK

  1. Nicméně chabou náplastí Vám může být, že ani kdyby všichni, kdo dali hlas Baštovi, místo toho hlasovali pro Babiše, reálně by se nic nezměnilo – protože ani součet hlasů pro Babiše+Baštu nepřekročí 1/2.

   Takže bude druhé kolo: Bocian vs Pávek.

  2. Upřímně řečeno, to už je teď asi jedno. Teď to teprve začne. Sjednocená kulturní fronta spustí mediální armagedon. Pekelný jekot a hysterické zastrašování na vše strany. Všichni Aspeni doporučí volit svým voličům jenerála. A k volbám vyrazí mladí, řádně vycvičení Člověkem s plísní a Ein Reichem na školách. Všichni náhle objeví lásku k uniformám a velkou shovívavost k bývalém členu strany, rozvědčíku, jeho schopností bez mrknutí oka zabít kohokoli (včetně nemluvňat), na koho mu ukážou, a ke skutečnosti, že pracuje či pracoval jako agent cizích tajných služeb, jimž je stále zavázán.

   1. Zdá se mi, že potvrzujete můj odhad na příštího prezidenta.
    Všichni pod 60 let a nad 15 let by si měli začít připravovat plnou polní. Nezapomenout na řádně vyčištěné boty (alfa i omega vrchního Gumáka).

  3. Dovolím si nesouhlasit. Poslední umírá nositel té naděje.
   Důležité je odhodit zhrzenost.

   Teď bude druhé kolo. Je mezi námi spousta těch, kteří mají pocit, že je jedno jestli Andrej nebo Pavel. A mají pro to své důvody a jistě mají svou váhu. Je třeba jasně říct, že i když ani jejich hlas nemusí zajistit Andrejovi vítězství v kole druhém, jejich nevolba ho zajistí téměř určitě.

   Jsem toho názoru, že i když může někomu přijít Andrej nebo Pavel prašť jako uhoď, není v zájmu nás všech, aby měl Fialenko a jeho parta vládu, senát, prezidenta (jehož mandát přesáhne minimálně do příští vlády) a do půl roku i ústavní soud (jejichž mandáty, nemílím-li se, zasáhnou nejméně dvě příští vlády)..

   1. On si neříká alternativa. To, co si tady říká alternativa, je Babiš, potažmo šestikolka.
    SPD nikdy nešla na výsledek, Bašta podporu strany moc neměl, ty hlasy dostal navzdory hejtům a jakémusi vydírání. Je to bída, ale není se čemu divit.

  4. Pro IK
   Smutné čtení.
   Nicméně – vzkaz pro voliče: kdo chce kam, pomožte mu tam.
   (Teď jen musím vymyslet, jak dostat děti odtud, aby je jenerál neposlal do války…)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *