19 června, 2024

Společná řeč není zadarmo

Ten starý biblický příběh o zmatení jazyků určitě všichni znáte. Lidstvo je jedné mysli i jedné vůle a společnou prací se chce vyrovnat Hospodinu tím, že postaví věž, která se bude dotýkat nebes. Bůh jim věž nerozboří. Nesešle zemětřesení, nesešle ohnivý déšť, nesešle záplavy, nesešle ani mor ani kobylky. Sešle zmatení jazyků. Lidé si přestanou rozumět. Přestanou chápat, co ten druhý myslí. Přestanou být schopni koordinované činnosti a tak svoje dílo nedokončí a rozptýlí se po celé zemi.

Vidíte, jak krásně to funguje až dodnes? Není zapotřebí na lidi posílat vojsko. Není zapotřebí lidi zavírat do vězení, není zapotřebí dělat koncentrační tábory, není zapotřebí nikoho držet pod krkem. Stačí zařídit, aby si navzájem nerozuměli. Aby nenašli společnou řeč. Stačí zařídit, aby se hádali kvůli malichernostem, stačí je mást mnohotvárnými pojmy, stačí je štvát a ponoukat proti sobě… a všechno ostatní se stane samo. Nebudou schopni žádného koordinovaného úsilí. Je jedno, jak inteligentní jsou. Pokud budou rozeštváni, žádná inteligence jim nepomůže.

Ale pokud lidi rozeštvaní nejsou, tak jsou schopni koordinovaného úsilí dokonce i tehdy, když je to tam samý debil nebo blbeček… Jo, kdyby byli inteligentní, tak by svou věž stavěli lépe, rychleji a radostněji, ale i blbci jsou schopní stavět. Stačí, aby se nehádali.

A to je ten důvod, milé děti, proč je Fiala stále v premiérském křesle, i když blábolí o tom, že to má s vládou tak, jako fotbalový tým Liverpoolu. To je ten důvod, proč liberálové obsadili všechny pozice, i když je to tam samý komouš, proti kterému původně bojovali, i když má prezident IQ jako chytřejší delfín… oni se prostě nehádají. Nedohadují se, co znamená pravice a levice. Nedohadují se, co byl a co je komunismus, nedohadují se, co je svoboda. A díky tomu koordinovaně postupují i když si říkáte, že to snad ani není možné.

Těch třicet let rozeštvávání obyvatel této země se někdy prostě projevit muselo… Je nás hodně, ale nemáme společnou řeč… Tohle byl úkol všech těch Reflexů, Respektů a České televize. Rozhádat nás. Protože to do značné míry vymaže veškerou osobní inteligenci a pracovitost. Proto propadlo milion hlasů u voleb. Stačilo inteligentní lidi rozstrkat do marginálních uskupení… většinou kvůli nějaké naprosté drobnosti.

V tom biblickém příběhu se píše, že lidé pracovali a Bůh jim zmátl jazyky, takže už dál spolu pracovat nemohli. Ale ono to funguje i obráceně. Pokud společně pracujeme, tak zase společnou řeč nacházíme. A to dělaly všechny ty politické neziskovky od Sorose… Vytvořit společnou a koordinovanou práci pro ty, kteří se hádat nesmějí a postupně dostanou liberály do všech pozic. Udělat ten pochod institucemi a i když je Danuše Nerudová blbá jak putštok, je „expertka na důchdovou reformu.“ Jen prostě nachází snadno společnou řeč s Vítkem Rakušanem. Ten zase nachází společnou řeč s kmotry z Dozimetru a všichni dohromady koordinovaně postupují. Vítek se opravdu nepozastavuje nad tím, že průměrný delfín by Danuši porazil v jakémkoliv kvízu.

Proč to všechno píšu…

Přátelé! Společná řeč prostě není zadarmo. Třicet let nás rozdělovali, třicet let nám cpali pseudotémata, třicet let dělali všechno pro to, aby nám na komkoliv něco vadilo. Podívejte se dneska. Sezvěte si deset lidí, zkuste nastolit nějaké politické téma a po čtyřech promarněných hodinách odejdete znechuceni, protože zjistíte, že se nedohodnete ani na nejzákladnějších definicích. Prostě to nejde. Zmatení jazyků je příliš velké. Zítra to zjistí i Václav Hrabák. Středula stávku nesvolá a nesvolá a tím bude vymalováno.

Najít společnou řeč je mnohem snazší tím, že si nejprve popovídáte o něčem, co nerozděluje. Já to s lidmi dělám přes bůček. Nejprve je třeba se bavit o jitrničkách, o půdě, o vodě, o přírodě a dobrém jídle a je třeba v tom najít společnou řeč. A pak je mnohem snazší najít společnou řeč v tom, co vlastně znamenal rok 89. Pak je mnohem snazší se domluvit, co vlastně spolu chceme a čeho můžeme dosáhnout. Proto dělám workshopy o víně a ne o definici pravicového populismu. Ano, mohl bych o tom také mluvit celé hodiny, ale je lepší, když spolu budeme lisovat vinnou šťávu a zjistíme, že jsme všichni úplně normální, než abychom se pohádali o něčem, co za půl roku nebude mít žádnou platnost.

Proto pořád mluvím o podpůrných strukturách, které si musíme vybudovat. Protože právě tím budováním zase najdeme společnou řeč.

Stejně fungují i ty demonstrace. Jedeme tam říct Fialovi a jeho skvadře, že už nás štvou. Jedeme jim říct, že jsme naštvaní, že je považujeme za nejhorší vládu v dějinách tohoto státu. Na tom se shodujeme. A díky tomu, že se tam potkáme, bude možné snáze najít společnou řeč, co bude dál.

To totiž slýchám najčastěji… dobře, bude demonstrace… a co bude pak?

Jak máme dát dohromady, co bude pak, když je tak obtížné dát dohromady jen tu samotnou demonstraci? Nejprve potřebujeme být jedné mysli tam na Václaváku a shodnout se, že se hlavně potřebujeme zbavit Pětikolky. Přes všechny problémy, byly to právě demonstrace jakožto společná práce, které z naší národní rozhádanosti hodně umazaly. Dokonce se to povedlo tak pěkně, že se loňské národní probuzení neroztrhlo napůl. Naopak zůstalo víceméně pohromadě, jen se z něj tu a tam odtrhla nějaká marginální skupinka. Zůstalo pohromadě, i když se vyměnil lídr. Zůstalo pohromadě, protože právě díky společné demonstrační práci jsme znovu alespoň v něčem našli společnou řeč.

Proto nám to všechno tak trvá… protože najít společnou řeč, to je hodně práce. Přesně té práce, kterou jsme třicet let nedělali. Je zapotřebí se scházet, mluvit spolu, nejprve probrat témata, která nejsou konfliktní, abychom se díky nim pak mohli podívat i na věci, které nás rozdělovaly. Proto jdeme na demonstraci… Ne kvůli řečníkům… ti mohou být vyměněni… ale potřebujeme se prostě ujistit, kolik lidí to vidí podobně. Potřebujeme začít mluvit o budoucnosti a o politice s lidmi, se kterými to pak jednou budeme realizovat. Potřebujeme se společným úsilím opět postupně dobrat ke společnému stanovisku.

Scházíme se v sokolovnách. Scházíme se na demonstracích. Scházíme se na sociálních sítích a na blogerských dvorcích. Z tohoto setkávání postupně vzejde společné úsilí i schopnost ho udělat. Nacházejme společnou řeč… a až jí najdeme, tak to bude takový fičák, že se Fiala zastaví až v Bruseli. Jako jsme kdysi díky zmatení společného jazyka ztratili společné dílo, tak teď společnou prací musíme zase najít společný jazyk.

Těším se, až se s vámi zase potkám pod koněm. Jsem si jistý, že budu moci zase konstatovat, že jsme kus společného úsilí zase našli a jsme schopni se zase lépe domlouvat na tom, co je před námi.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý kdo pošle dar alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihu (nebo knihy) z nabídky.  

163 thoughts on “Společná řeč není zadarmo

 1. ŠKODA,ZE NAS PANTATA DDD JE ORGANIZAČNE POLAMANY A LEZOU Z NEHO JEN CAGLOVINY.
  Oslím mu tady donekonečna , že ŽADNA alternativa neexistuje a je tu . pouze formace a síla SV (Společnost Volicu)
  Svou sílu SV ukázala,že si zvolila pétidemolici a teď všichni brečí jak želvy,že prý „DEMISI“ a co bude potom nikoho nezajímá a voliči se chtějí jen bavit mezi sebou kakofonisticky a naším intelektuálum ani nenapadne oni NESMI navrhnout řešení,jen popisují po „sociologicky“ donekonečna situaci ,kterou tady všichni známe a za to jim máme tleskat!
  Naše SV formace nepotřebuje ve skutečnosti žadneho FUJERA ,fujerem se stane každý z voliču ,ktery přijde s nápadem ,nejlépe dobrým.
  Na co podpurne struktury,když nesmí nikdo probrat nejprve plán ják NA TO na pr.jednoduchý plán národní záchrany a skutečných potreb jako je PNZ se nesmí nikdo dozvědět a naší tzv zástupci si ho NESMI dát do programu a naše inteligence typu na př TRUHLAK pak šaha do středověku prý pro pruty a NIKOMU nesmí vysvětlit,že je to de fakto PNZ💥🇨🇿🛠️!Není divu .že pan kritik režimu KOLER to odhalí a spustí zničující kritiku . . . .

  To holenkove píše naše nejlepší válečnice s volacím znakem ANICKA,tak se saláti přidejte,jinak přijdou vaše kedlubny dolu,peníze Bohačum a naše domiky ze socialismu budou zabavený a tak se dočkáte neomarxistickeho hesla

  NEBUDETE NIC VLASTNIT(vše vám bude ukradeno )A BUDETE ŠŤAS TNI.

 2. Skvělé, děkuji. Visí to ve vzduchu. Je tomu tak tři dny, co jsem zrovna tento biblický příběh přezkoumávala ve své mysli z mnoha úhlů právě z důvodů, které jste, Danieli, ve svém článku popsal. Považuji to za dobré znamení. Lidi, kteří se vlastně neznají, ideologicky jsou patrně každý jinde, myslí na stejné věci. Jsem si jista, že je nás víc. C. G. Jung nepodceňoval synchronicitu – a nebyl to žádný blbec. Jdeme po správné stopě. Je dobře, že jste tuto myšlenku převedl do slov.

 3. Až přijde někdo, kdo s tím, že řekne „bereme si svoji zemi zpět“ (nebo něco podobného) a bude mít takovou podporu, že to přiznají i na ČT24. Neřešte kdo je. Ale proti čemu je. Ať už to bude Rajchl, nebo Babiš či Okamura.

  A dejte mu hlas.

  Oni to tak taky dělají. Stačí jim že prezidentem není Babiš. A klidně si zvolí nepříliš chytrého komunistického kádra co se připravoval na kariéru vyzvědače Varšavské smlouvy. A nepřijde jim to ani trochu divné a ještě si z něj dělají si z něj druhého Havla. A funguje jim to. Chybí jim už jen ústavní většina.

  Na Václavák se nechodí za Rajchlem. Ale proti Fialovi.

   1. Nemusíte to kočko brát nutně osobně, ale trochu se ve vás nevyznám. Na jednu stranu ta trefa, na druhou opakovaně nejste spokojena, proč se po nás chce, aby se někam chodilo, když se ani pořádně neřekne, kvůli čemu se to celý pořádá…

    1. Nevím kde jste vzal tu „druhou stranu“, můžete mě citovat nebo alespoň dát odkaz na to kde jsem něco v tomhle smyslu napsala? Nejsem si toho vědoma. Ano, že nebudu v žádném případě volit stranu PRO dokud bude hlásat to co Vacek a vlastně i Rajchl, to ano, to jsem napsala ale jinak podle mého, ne.

     1. Výtečný tah 🙂 . Samozřejmě se mi to hledat nechce a ani už nevím, kde. Ale mám dojem, že jste si psaly snad s Vevčou(?) – jestli to bude číst, možná taky dostanu přes perka. Nevím už přesně. Bez obav, že bych vás šmíroval 🙂 , čet jsem si diskusi a zůstalo mi to v hlavě právě kvůli rozporu, který mi z toho vyšel. Nejprve jsem vás načapal, jak říkáte, že to má smysl. Až takovej jsem byl, že jsem vás tam za to veřejně chválil. A pak kdosi reklamoval, že se lidem neřekne, jak tu vládu chtějí vyhnat, co se pak bude dít, jaké jsou ty konkrétní kroky. Že jinak to bez toho je celý na prdelku s fialkami. K čemuž jste připsala cosi, že to teda jo, že je to tak. Že tohle dělaj blbě a není se co divit, když se tam proto nepude, když se ani neví, proč by se tam mělo chodit. A teď zase zpátky trefa na komoru.
      V komentářích se ne pokaždé pozná, co je jak myšleno, mohla jste to tam dát ve smyslu, že ne vy, ale někteří ostatní „neví“. Každopádně jsem si toho u vás všim kvůli pocitu rozporu, který to ve mně vyvolalo. Jak ale říkám, pokud jste to psala v režimu“o nich“ a já to z toho nepoznal, tak potom moja kulpa, za kterou sori jako. Ale fakt mi to o tom neřeknutí a tím nevědění od vás tam vyznělo přesvědčivě…

      1. Určitě jsem to nepsala, asi jste si mě s někým spletl. Z jednoduchého důvodu, já si to nemyslím, že by byly demonstrace zbytečné a to i přesto, že si o straně PRO, a zejména Rajchlovi a Vackovi, nemyslím nic moc hezkého. Jeden udavač, druhý namyšlený hlupák.

 4. Vážení, čtu tady názory jakože Rajchl je neschopa bo nedělá nátlakové akce, pokud nebude generální stávka, tak nemá cenu nikam chodit apod. Promiňte, ale to je nepochopení reality. Největší úspěch bude, když si nás veřejnost vůbec všimne. Budete se divit, ale spousta lidí nemá tušení, kdo je to Rajchl, Vidlák… V tomto ohledu propagandisté Pětidemolice odvádějí skvělou práci – prostě nás důsledně ignorují, a když už o nás píšou, tak vždy negativně. Nepodceňujte to prosím, nedávejte jim munici k naší kritice a hlavně PŘIJĎTE! Na množství záleží a i když nepadne vláda, bude to mít smysl!! Vždyť ani Řím nepadl za týden.

  1. re HumphreyvanWeiden:

   Pokud by to bylo tak jak píšete, naskýtá se otázka, zda si lidé, kteří poslouchají pouze ČT a neví nic o Vidlákovi a Rajchlovi , nějakou změnu vůbec přejí a jestli si ji zaslouží?

   1. souhlas, ale když budete v bytovém domě bydlet se samými zločinci, tak když dům začne hořet – budete hasit – ne kvůli záchraně těch, kdo si to nemusí zasloužit a bez nichž by bylo líp možná, ale proto, že chráníte svou rodinu

 5. OT
  „V rozhovore pre časopis The Economist Zelenskyj takmer priamo prisľúbil Európe problémy s ukrajinskými utečencami, ak sa zníži pomoc Ukrajine.

  Zelenskyj teda povedal, že zníženie západnej pomoci Ukrajine by mohlo spôsobiť nepredvídateľnú reakciu miliónov ukrajinských utečencov v európskych krajinách.

  Podľa neho sa Ukrajinci vo všeobecnosti „správali dobre“ a sú „veľmi vďační“ tým, ktorí im poskytli útočisko. Pre Európu by však nebolo „dobrým príbehom“, keby „týchto ľudí zahnala do kúta“.

  1. Myslím, že to je ložené, že na Ukrajinu se většina Ukrajinců již nebude vracet. Co by tam dělali, když tady mají vše, o čem snili. Vždyť i celý Majdan byl o tom, aby dostávali víza a mohli jezdit na Západ za prací. Nakonec ani stesk po domově mít nebudu, vždyť tu budou celé vesnice.
   Na Ukrajině, i kdyby nakonec vyhrála, to pro její obyvatele nebude asi nikdy v budoucnu žádná výhra. Paradoxem je, že většina Ukrajinců, které potkávám, jsou vlastně Rusové. Jsou to lidé, jejichž mateřskou řečí je ruština. V Česku, alespoň zatím, mají větší svobodu mluvit rusky, než doma, na Ukrajině. Samozřejmě, dokud nenarazí na Davida Svobodu, pracovníka Ústavu pro studium totalitních režimů, který se ve svém „ústavu“ naučil všechny možné totalitní praktiky, mezi nimi i adoraci válečných zločinců (viz jeho článek na Foru 24) a zakazování uživání ruštiny (viz jeho rozhovor s Čestmírem Strakatým).

 6. Su v napnutí jak se blboňům podaří bez myšlenkovitě a bez plánu potřeb změnit vládu.
  Něgde slyšeli, že hluboký morální úpadek je jen odrazem jejich myšlení a jejich jednání a někeří aji se dívají na ulici, v zrcadle, pod postel, gde kua ten morální úpadek je.

  1. Pane Šašine,jak víte byl pro členy SV formace ,kde jste členem i vy připraven Plán Narodni Zachrany a potřeb PNZ,nic by mu nemělo stát v cestě. .
   Je to novodobá Noemova archa ,kdy se má na prvním místě toho legendárního Royal PNZ zmeni\it Asociální režim ,který krade jako Straka na příklad uvedu dvě třetiny příjmu všech členu SV ,ale prý ZMENU nikdo nechce a dokonce i naš Pantáta prý blokuje diskuzi o obsahu bodu PNZ možná s cílem umožnit námi zvoleně vládě POTOPU.Co myslíte je to možné ?!
   Vy jste však v bezpečí neboť jste prý *MAMUT,*ktery má přežit všechny asocially .
   Nepomohl by jste mi udělat manévr obratu o 180 stupnu a podporovat naše lidí v AMERU a i komplet se celé USA?
   Je to důležité,neboť tam jsou všichni prograssiviste a oproti tady té obsade KAKOFONISTU by mohli mít svéži názory a i činy.

   Píše panu Sasinovi ANIČKA naše první a jediná antineomaarxistka v republice.

   1. Ale si taky myslím, že dnešní blboǒň gdyž nakrásně změní vládu, je to na hony vzdálené změně. Ta spočívá jen a jedině ve změně myšlení a to se musí zdokumentovat psaním potřeb. Tuto zručnost mají už dávno, jen jim neustále měněj písmo, jazyk a tak se v tem neorientujou.

    Každej blboň gdyby upřímně napsal pod sebou v pěti bodech co opravdu potřebuje a co nechce platit, tak by se svět změnil. Ale voni to nedělají, páč každej den jim rvou klíny do hlavy. No a Tak mají klíny v hlavách. To sou cizí předměty v hlavě a eště tam mají díry. A s těma děrama jedou demonstrovat.

    Já vím, máte tam v té vaší arše kotec pro mne, děkuji

   2. Národ Česky to jsou mistři světa ve skoku na špek pane SASINE .

    Zije se jim dobře s pilinami v hlavě .Kdo to kdy viděl kolektivně chtít Asociální stát který v situaci,kdy je všecko rozkradeno a tak jsou nyní na řade voliči z SVÝM kteri se za 34 let désne poroby rochni v kapitalistickém bahně a neví co je to americká svoboda.
    Navrhuji proto, aby jste se účastnil zrodu Nového režimu potřeb ,kdy budeme první buditele v době TEMNA a nesvobody .
    Boj začneme udělením volacích znaku na příklad pro vás je rezervováno nejen místo na té lodi Noema název PNZ potřeb ,ale i volací znak *MAMUT.*Já budu mít Anička.

    Dokud to přijde zkusím k çlankum dávat komenty vždy úplně dopředu a tak umožnil svobodu projevu ostatním i když je to banda KAKOFONISTU a sjednotit se je pro ně cizí slovo a tak prý propukají jako žaludi.

    To píše panu S.💥🇨🇿💇Anička dušička 🛠️klempiřka svobody ,legendárního programu PNZ a všech našich potřeb.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *