24 listopadu, 2024

Spadly ceny všech druhů ropy

Cena ropy Urals na komoditní burze v Saint Petersburgu klesla pod 60 USD za barel, tedy pod „cenový strop“ nadiktovaný EU-G7. Aktuální cena na burze je 57 USD za barel.

Zároveň s ní spadly také ceny všech ostatních ropných značek, vesměs o 6 USD oproti cenám v pátek 2. prosince, tj před zavedením stropu (Brent minus 6 USD, West Texas minus 5 USD, Azeri Light minus 3 USD, arabské ropy také vesměs minus 3 USD).

Ruské ropy z východní Sibiře a Sachalinu také spadly, ale nadále se drží vysoko nad stropem, nadiktovaným EU-G7 (ESPO 67 USD, Sokol 74 USD).

Zůstává zachovaný také cenový rozdíl mezi ropou Brent a Urals, jak se ustálil po zavedení sankcí (cca 22 USD).

Vesměs se cena všech značek ropy vrátila na úroveň, kde byly na začátku letošního roku, nebo o něco níže.

47 thoughts on “Spadly ceny všech druhů ropy

  1. Brzy bude minus deset
    možná přijde velký reset.
    Sněhu má být dvacet čísel
    to přežije jenom sysel
    co má doma zásoby,
    pro domácí osoby.
    Nedojede zboží k lídlu,
    ni jednatel k svému sídlu,
    nedojedou úředníci,
    obchodníci, nádeníci.
    Vlci vyjdou z lesa ven,
    kapík náš buď pozdraven.

    1. Mrzení z toho ještě bude. Erdogan ze sekulárního státu vyrábí hybridní islamistickou teokracii, má jednou z největších armád v Evropě resp. na jejím prahu a asi 4 miliony souvěrců v Německu. Kromě toho vydírá EU s těmi Syrskými uprchlíky (těch je v Turecku také asi 4 miliony), má pod palcem námořní dopravní koridor do Černého moře a vystupuje tak sebevědomě i vůči Putinovi.
      O tom jak inflace „jen“ kolem 20 % pálí i nás víme, oni ji mají 4x větší (neoficiálně to bude asi i více).
      A Řekové mají dost co dělat sami se sebou zadlužení až po uši.

      1. Fakt je, že z tureckého úhlu pohledu se děje Turkům křivda.
        Turecko má nejdelší pobřeží u Středozemního moře. Ale uhlovodíky mohou těžit všichni , vyjma Turecka.
        Řecký ostrov, na kterém Řekové přivádějí vrt je na dohled z turecké pevniny.
        Po vyhrané sv. válce vzal někdo Turky pořádně u huby. A tohle je důsledek. ( Zase jednou zapracoval “ celý demokratický svět / šestina lidstva. “

  2. K té Lipské burze dva dotazy:
    1.) ČEZ byl zprivatizován a jako privátní podnikatelský subjekt má povinnost vůči akcionářům maximalizovat zisk. Tak je to už dlouho a protože je zároveň monopolním dodavatelem něčeho, co si lidé nemohou opatřit jinak, mohl jako monopol zvyšovat ceny do stratosféry i před vstupem na Lipskou burzu. Proč to nedělal a zdražil až po vstupu na burzu? Co mu v tom bránilo a proč mu to nebrání teď?
    2.) Zastropování cen doplácí stát. Všeobecně se tvrdí, že si na to půjčuje a jaká je to hrůza. Ale majoritním akcionářem ČEZu je stát a tudíž je taky majoritním příjemcem zisku ČEZu. Takže fakticky si na to zastropování nepůjčuje a jen ten zisk, který zinkasuje od ČEZu, zase rozdá lidem – nula od nuly pojde a nikde nic nechybí. Jediní, kdož na tom inkasují, jsou ti minoritní akcionáři ČEZu – a to je například i Vlk z Kosy. Ti minoritní akcionáři jsou patrně sponzoři a loutkovodiči ODS, proto se na jejich příjmy nesmí sáhnout. To to nikoho nenapadlo, že na to zastropování se zřejmě tedy nepůjčuje nebo je to vědomá manipulace proti vládě Fialy?

    1. Vy máte dojem, že nula od nuly pošla? Tj. že vám stát coby majoritní akcionář stoprocentně kompenzoval nárůst ceny ze zisku ČEZu? Já spíš pozoruju, že je to nástroj ožebračení lidí – my zaplatíme 5x, 10x víc, a ty prachy stát použije na Ukrajinu. A jestli někomu něco kompenzuje, tak z peněž, které si půjčí a občané to budou muset splácet i s úroky.

      ČEZ byl zašantročen (oproti Transgasu nebo rozvodné síti) jen částečně. I tak by měl ten, kdo to prosadil, viset.

    2. ad 2:

      to plati pouze v pripade, ze 100% zisku inkasuje CEZ.
      Nekdo to tu uz drive rozebiral, ale znacna cast zisku jde prekupnikum.
      Udajne mel CEZ uz loni vyprodano pres burzu na dlouho doprede za stare ceny.
      Pak mam 30% zisku „americkym fondum“.

  3. Je to všechno okolo burz je součást Obchodní války, kterou začal proti Ruské federaci kolektivní Západ zabavením jeho devizových aktiv z obchodu u Západních bank …
    Kdo vyhraje …, ten kdo má plyn, ropu, suroviny, —, nebo ten kdo jich má nedostatek, ale ovládá virtuální svět financí a mezinárodních měn, za které se dle jeho mínění dá všechno koupit …

  4. Světová potřeba je nějaká. Kapacita světové produkce je nějaká. Na tom základě je poměr světové poptávky a nabídky určující světovou cenu. Pro světovou cenu je rozhodující poměr poptávky a nabídky největších účastníků trhu. Rozhodující je poptávka na trhu EU s několika sty miliony, přibližně čtyřmi sty padesáti miliony, anebo poptávka zbytku světa, především jeho se rychle rozvíjející asijské části, s jeden a půl miliardovými Čínou a Indií? Rusko má odbyt zajištěný. Záležitost jen dopravní kapacity, tu právě přesměrovává. Náklady zahrnuty, zaplatí produkce.
    Sankce? USA mají populaci přibližně 332 milionů. S tomu odpovídající spotřebou a produkcí. S dovozem užitečného zboží denní potřeby. Tomu odpovídá i reálná hospodářská síla. I síla dolaru. Mnoho za světové produkce pochází z Asie, která se dostávají pozice, ze které, při správném postupu by USA i EU dostala do těžké krize. Zatím tomu brání mocenskopolitická slabost z nejednotnosti a upřednostňování pragmatického obchodního zájmu. Který, třebaže neuvědoměně, působí ve prospěch asijských producentů a jejich zemí. S růstem tamních produkčních center roste vše co s nimi je spojeno. infrastruktura, poptávka po kvalifikaci, vzdelání, s tím poptávka po spotřebním zboží, službách… Kdežto na jiné části světa spolu s úpadkem a zánikem produkčních center upadá a zaniká vše co s nimi je spojeno.
    Sankce uvaluje silnější. V představě, že je silnější. Jak dlouho ještě představa bude odpovídat realitě? Při dosavadním vývoji je rozhodující faktor času. Rozhodují procesy a jejich setrvačná síla. Ta záleží na mase, hmotnosti. Asie, především Čína je na dráze do pozice světové supervelmoci. EU je na sebezničující dráze úpadku. Sice má nižší hmotnost, jenže zrychluje. Vnitřní omezení, rostoucí byrokracie a regulace, které tomu mají zabránit, spolu s novým náboženstvím politickokorektivistického environ(de)mentalismu, které tomu údajně mají zabránit, to naopak urychlují. EU přestává být významným globálním hráčem. Se všemi důsledky.
    USA je vývoj podobný. Včetně demografických změn v neprospěch populace s mírou produkce převyšující míru reprodukce.
    Jsme účastníky celosvětového v celých dějinách unikátního vnitřního přeskupování globální civilizace, lze-li tak nepříliš sourodý celek tak nazvat, a úpadku euroamerické civilizace založené na expanzi za globálními zdroji. Není kam dále expandovat. Je „otázka“ zda je objektivně technologicky způsobilá a subjektivně kulturně politicky způsobilá expandovat za mimozemskými zdroji a nebo se uzavře v relativně komfortním hnití virtuální reality a zábavy pro masy na základě nového náboženství šetřící zbývající zdroje pro jeho vyvolené.
    Neříkám,že mám ve všem pravdu. Jenže, domnívám se, že už i jenom o tomhle přemýšlet je mimo obzor průměrného voliče. Pro ten případ nejsem potěšen.

    1. Se mi líbí, jak všichni si libují ve světových cenách. Ale pouze, dyž se jim to hodí.
      A co platy, proč ty nemáme alespon na evropském průměru?
      Když už máme ty nadprůměrné ceny.
      Ale dluhy, v těch ten průměr brzy doženeme.

      1. Plat jsou peníze (univerzální zboží) směňované za pracivní sílu (zboží) na základě nabídky a poptávky na zbožně peněžním trhu v různé míře mocensko příručky regulovaném příkladmo minimální mzdou. Cena zboží na neregulovaném trhu je určována nabídkou a poptávkou v místě a čase bez ohledu na individuální náklady na výrobu. V tomto případě příkladmo na náklady reprodukce pracovní síly (strava, ošacení, bydlení, a jiné potřeby, výživu dalších osob). Mezi pracovními silami je konkurence jako mezi ostatním zbožím. Kvalitnější a levnější je vyhledávanější. Přirozenou snahou každé strany těžního vztahu je obdržet co nejvíce za co nejméně. Stejně jako když si vybíráte například jogurt. V reálném světě do trhu v různé míře zasahuje násilí, ve zdejších poměrech ze strany státu. Nicméně popsaný princip funguje univerzálně. Jestliže se nejeví, že funguje univerzálně, není to chyba ekonomie, která je vedou popisnou, nýbrž násilného omezování trhu, to znamená svobody jeho účastníků, kteří ho, protože trh neexistuje sám o sobě, vytvářejí. V závislosti na onom, lokální cena Vámi poptávaného zboží jinde může být odlišná stejně jako lokální cena Vaší pracovní síly. Podle tohoto zjednodušeného modelu by pro bylo výhodné prodávat svoji pracovní sílu kde v místě nejvyšší poptávky a naopak nakupovat zboží v místě nejnižší poptávky. Příkladmo pracovat v Německu, nakupovat v Polsku, žít v Řecku. Jenže, v praxi to nejde. Do zdánlivé výhodnosti vstupují s tím spojené náklady určující jednání, a další faktory související s Vašimi prioritami. Proto žijete, pracujete a nakupujete v Česku, v souladu oněmi nynějšími ale i dřívějšími prioritami jako určovateli nynějších možností a jimi podmíněného způsobu života. A nynějších priorit, které jsou určovatelem budoucího. Včetně priorit a jimi podmíněného tržního chování.

  5. „Propad cen ropy je nejzřetelnějším důkazem toho, jak silné jsou na trzích obavy z recese. Pozitivní zprávy o cenách ropy, jako je znovuotevření Číny, cenový strop G7 nebo plány Ruska stanovit minimální cenu pro mezinárodní prodej ropy, obchodníci ignorují s obavami o stav globální ekonomiky, který je nyní klíčovým faktorem pro ceny ropy.“
    https://www.kurzy.cz/zpravy/685710-ropa-klesa-o-2–prestoze-v-cine-rusi-omezeni-proti-covidu/

    Nevím jak Vy, ale já se obávám recese, spíš těžké hospodářské krize rovněž:

    – na burzách to vypadá na pěkný sešup
    – nový odhad inflace na příští rok: 15 %
    – konflikt UK/RF spíše eskaluje.
    – vláda na co sáhne pokazí (podniky krachují, dluh roste, mrmlají už i policajti atd..).
    – ECB je v schizofrenní situaci (boj s inflací zvýšením sazeb pošle do bankrotu Itálii a asi i jiné).
    …a to ještě čekáme na další level sankcí 5. února 2023

    1. Nastala doba sklizně. U nás teda se klízí kontinuálně od roku 1990, ale teď už vydojí i krev a možná začnou porážet i jalovice.
      Pro USA jsme se stali Afghánistánem. Zorganizovat mujaheedy, vyrabovat zemi a poslat na Rusa. K tomu není potřeba držet ekonomiku,. Lepší kousky přejdou do USA, zbytek se zruší a vyrabuje. Pak banky, sociální systém, úspory, státní majetek, soukromý majetek, zadlužení .. jak vidíte, my jsme pokročili tak daleko, že už to řadě lidí ani nepřijde.
      Mnozí, jako Vidlák, mají radost i z takzvaného zastropování cen. I digitální měna jim přijde jako dobrý nápad a součást světlých zítřků.
      To, čemu říkali desinformátoři Velký Reset, se asi rozbíhá. Ale podobné to bylo i v době před první světovou, po ní, a tak průběžně. Soudruzi, co řídí globální finanční systém prostě narazili na limity a provedou zase někakou genocidu a rozvrat v globálnějším měřítku. A zdá se, že tentokrát opět u nás.

      1. neříkal bych asi sklizeň, spíš drancování před opakováním něčeho podobného hospodářské krizi 30´let minulého století. I když původ obou krizí je jiný, dopad na běžné lidi a (odhaduji, že i délka bude) bude podobný.
        A svět po té, už bude jiný. Nebude se nám líbit.

        Američané si vykořistěním EU pomohou jen dočasně – obchodní válka mezi USA a EU v podstatě jede už nyní (přeprodej násobně dražšího LNG, Inflation Reduction Act). Až i ten francouzský prezident Makarón remcá.

        Odhaduji výsledky:
        – USA se ekonomicky trochu zahojí, ale zůstanou sami jak ten pověstný kůl v plotě (IMHO: je to docela nepromyšlená strategie – připravit se o spojence proti RF v euroasii, tím že okradu evropany), sami ale mají „zaděláno“ na pěknou kaši v mnoha směrech. Ať již jde o státní dluh, naprosto nerovnoměrné rozdělení bohatství mezi lidmi a obecně rozdělenou společnost republikáni/demokrati + deep state atd.)

        – EU se propadne a zůstane v tom úplně sama, s dluhy a bez zdrojů a bez přátel. Na prodej.

        – RF se propadne, asi dočasně – nerostné bohatství je jistota, ale počet spojenců mu vzroste (OPEC+), jinak asi pořád při starém. Vlastně, doufejme, že zůstane při starém. Kdyby se přecijen rozpadlo, tak to opravdu nechceme (binec jak na Ukrajině, oligarchové + atomovky)

        – Turecko, nevím, má ideální podmínky k vydírání všech, ale ekonomicky jim to Erdogan dost kazí. Nechápu. Asi monarcha podlehl pocitu neomylnosti.

        – Čína, Indie vydělají úplně nejvíc.
        Čína má sice potíže s nemovitostmi a letos jen neroste tak rychle jako před COVIDem, ale roste (tuším +4 %). Čína dbá na školství (má mimořádnou prioritu), má pracovité lidi navíc motivované docela drsnými metodami a navzdory názvu komnistická, jde o jeden z nejtvrdších kapitalismů (pod dohledem strtany) = minimální sociální výdaje.
        A abych nezapomněl na jeden z dalších EU handicapů, Čínanům je nějaká ekologie naprosto neznámý pojem. S nějakým Green Dealem se opravdu svazovat nebudou. Prostě nebudou.
        Pro ilustraci, v minulých letech dokonce najeli dokonce na výrobu zakázaných freonů, než se to provalilo skrz satelitní monitoring, pak to ututlali…
        Také se nějak nezdržují s nějakým patentovým právem a prakticky Čína krade technologie, know how, přeplácí a přetahuje i lidi (i profesory), a dál posílá své studenty na postdoc do světa.

        Bude to Čína, která si EU koupí ve výprodeji.

        1. Souhlas. Čistě hospodářsko-politicky úplný, ale samozřejmě, války se vedou právě proto, aby se něco udělalo s tím, kdy to nevypadá dobře. Když vám někdo nepřátelsky zablokuje přístav nebo dodávky ropy a tak.. tak musíte poslat na Pearl Harbor letku.
          Rusko je surovinově extrémně bohatá země, do velké míry i technologicky. Měli by patřit k nejbohatším i z hlediska populace. Nepatří. A u Ruska bude dost záviset na průběhu a výsledku války. Jak přímo, tak svými důsledky ve vnitřní politice, tak, a to zejména, na reputaci a postavení Ruska jako země, se kterou se buď vyjednává, nebo se jí diktuje, anebo se její území kolonizuje a anektuje. To je podle mě ta největší neznámá v této rovnici.
          Že půjde Čína nahoru, že Indie se začíná rozvíjet, že USA vyvolaly nedůvěru v dolarový systém, a že na to doplatí, to je asi jasné a trendy jsou předvídatelné. Ale to, jestli se rozpadne Rusko nebo vypukne občanská válka v USA, se moc odhadnout nedá.

          1. Jsou věci se kterými by naše sebelepší vláda nezmohla nic. Ale to, že máme vládu, která nejen že tomu kořistění nebrání, ale jde mu vstříc (ceny energií – ČEZ, nákup F35, granátů a jiné zakázky), státní dluh (vždyť je to dluhová past, jen co nám nějaká agentura zhorší rating, obsluha toho dluhu bude extrémně drahá), tak ještě navíc tahle vláda bubnuje do války s RF.
            O tom, že vládne jen dík kličce soudruha Rychetského ani nemluvě.

            VLÁDNE NÁM BEZPRECEDENTNĚ NEJHORŠÍ VLÁDA OD II. SVĚTOVÉ VÁLKY!

            1. Já si pamatuju, jak říkal, že hlavním cílem je zlikvidovat německé vazby s Ruskem a mělo to ten podtext co mi připomněl britskou předválečnou politiku .. že jako nejlíp, kdyby se do sebe zase pustili.

              Bohužel se zdá, že globální zločinci mají po staletí dost stabilní pozice a vlastně žádný globální střet neprohráli.
              Ne že by takhle hluboce uvažovali pornoherci v evropských hovnotách, ale čistě historicky vzato, by si měl člověk vsadit spíš na ně než na odpůrce.

              1. Nikoliv, sázím na model ruského světa. Jak dlouho trvala Římská říše?? … a kde je? Jak dlouho trval monopol šlechty? … a kde je?
                Ano, ti gauneři mají náskok, mají zkušenosti, mohou si neomezeně tisknout finance, za které pak zařizují vše potřebné. Ale nemají velkou motivaci – oni chtějí zachovat nebo zvýšit svůj blahobyt, ale většina má nebo bude mít silnější motivaci … tj. přežít. Navíc, je tady jedna věc se kterou toho už moc neudělají – rychlost šíření informací. Proti tomu se brání všelijakými manipulacemi a vymyšlenými fintami, ale podstata zůstává – nejsou schopni zarazit bleskové šíření informací. Dále, do cesty se jim postavil soupeř, jehož porážka znamená konec existence planety Země.
                Cesta to bude dlouhá, v rukou mají silné karty, ale hlavní trumfy nikoliv. Nemůžete např. ožebračit a okrást Evropu a pak počítat, že za vás bude bojovat. Svou silou ji donutíte bojovat, ale při první příležitosti tato armáda zdrhne.

        2. To není jenom Čína, ani Korejci si s Green Dealem lámat hlavu nebudou.
          Asiati nemilují divokou přírodu. Oni vše předělávají, vysušit část mořského pobřeží a ještě se tím chlubí a nechápou, proč ti Evropani blbě čumí.
          Jo zahrady mají krásné, to jo, ale volná příroda jen tam, kde je silnější než oni.

    2. Jen tak dotaz. Když nebyla Lipská burza, byly vůbec nějaké, nebo si země prodávaly samy a za kolik dohodly.

      Pokud si pamatuji – nic si o nich nepamatuji. Maximálně krach burzy v 30tých letech.. a to byl tenkrát šrumec. Že by se historie opakvala?

      1. Ta tzv, Lipská burza je poměrně nesmyslná věc, vytvořená pro účely německého šílenství. Podobně jako burza, kde se prodává plyn.

        Klasická burza je založena na myšlence, že mnoho dodavatelů nabízí identické zboží a spousta zákazníků ho chce koupit. Tak se to zorganizuje na hromadné bázi.

        Plynová burza byla založena na tom, že kromě smluvních dodávek se čerpá plyn navíc – a alokouje se právě podle toho, kdo si ho zrovna koupí. Putin se jednou k tomu vyjadřoval, že to nechápe, že chtěli cenu plynu vázat na ropu, ale EU chtěla tržní mechanismus založený na burze – prý jaká burza, když vstupem je jediný dodavatel?
        Je to tak, stačilo, aby Rusko v roce 2021 utlumilo dodávky navíc a Bohemia Energy., stejně jako mnoho dalších organizacích, prostě zavřela krám, protože ceny plynu šly na pětinásobek.

        Ta Lipská je zase nástrojem německé Energiewende, a zase o něco absurdnější. Zatímco ten plyn fyzicky dotekl a když pominu swapování, tak zíkazník si kupoval reálný plyn, tak tahle Lipská sranda jde o krok dál.
        Z ČR nelze fyzicky vyvést víc než nějaký maximální výkon. Není to potřeba, my co vyrobíme, taky spotřebujeme a těch 20 procent můžeme exportovat.
        Na té tzv. burze se ale obchoduje s celým objemem. Tedy Dukovany vyrobí za korunu a musí to virutuálně nabídnout. V evropském měřítku se tak potká poptávka s nabídkou a stanoví se cena. A to tak, že se postupně plní požadavek od těch levných zdrojů. Až se dojde ke zdrojům, které uspokojí poslední zákazníky (těm se říká závěrné /nikoliv závětrné/) a cena energie pro tuto transakci je určena nejvyšší cenou. Tedy protože nejdražší jsou plynové, cenu elektřiny z Dukovan určuje cena německých plynových elektráren.
        Sranda je v tom, že je to celé nesmyslné a veskrze virutální, protože i kdyby celou produkci ČR alokovalo Německo, zatím to nemůžou dostat dráty ven. Ale už to vedení staví, aby nás o naši energii obrali.
        Je to jako byste uvařila oběd, náklady byly 100Kč pro 4 lidi, ale musela ten oběd nabídnout na burze v obci, tam se cena oběda stanovila cenou starostoa steaku na 500 za porci a vaše rodina musela zaplatit 4x500Kč. Peníze jdou zatím vám, ale vzápětí se starosta zhrozí, že máte nespravedlivý zisk, tak vám to zdaní sektorovou obědovou daní 80 procent. Tedy dostanete 200Kč, rodina zaplatí 1000Kč a těch 800 jde do obecní kasy. Z nich něco zaplatí chudým, co si uvaří čočku za 5Kč a musí zaplatit 500 a protože vidláci vyžadují řešení a dupou na náměstí, tak ceny zastropujete. Tzn. rodina nebude platit za porci 500, ale jen 200. 300 zaplatí obec, která si na to půjčí a občané to budou muset uhradit i s úroky. A vidláci na náměstí mají radost a jsou pyšní, že starosta zastropoval ceny obědů.

        Normální řešení je v propojení soustav a dohodách mezi distributory a zdroji o dodávce. Něco se pokrývá stabilními zdroji, špičky zase rychlými (typicky přečerpávací elektrárny).
        I v dobách socialismu jsme měli dohody s Rakouskem, kam jsme dodávali v zimě z našich uhlených elektráren, a oni nám to vraceli na jaře, když měli přebytek vody z ledovců.

        Pod vládou Brusele a zelených debilů v Bundestagu je to holt veselejší.

        1. zde vidíte, že není radno věřit dezolátům na internetech, zvláště když píšou ledabyle a před odesláním si to nepřepočítají. 4×500 není 1000, ale dva. Ale snad to nezkazí celkový dojem z německé říšské burzy

      2. Burzy, které máte na mysli vy, obchodovaly nikoliv s komoditami, nýbrž s akciemi. Tj. cenami celých továren a podniků nebo toho, co se za ně vydávalo.
        A kromě normáních rizik musíte připočítat poměrně kriminální chování vedení organizace, vzniklé v předvečer Štědrého dne roku 1913. FED.
        To je ale na úplně jinou debatu.

    1. Na tom, že země které pro tlačovaly a přistoupily na cenový strop pro ruskou ropu, že tu ropu od Ruska nedostanou, se nic nemění …
      Ostatní můžou svobodně obchodavat s Ruskem na burzách za tržní ceny …

    2. Ze trhy jsou spokojeny a nedostatku se neobavaji.
      Jeste pockame, jak zareaguje Rusko, jestli opravdu prestane dodavat tem, co podepsali strop, ci zda zavede vlastni minimalni cenu.

      1. Trhy jsou v prd*li a ve slepé uličce a nebudou vědět jak si s tím vyjeb*ním ze strany Ruska poradit…, to se týká hlavně termínových obchodů -derivátů …
        Rusko nebude dodávat těm co zavedli strop -sankce, a porušili pravidla mezinárodního obchodu WTO -Světové obchodní organizace, a Rusko bude jednat v souladu s mezinárodním rávem, za jeho porušení nebude povinno toto právo také dodržovat …
        Sankcionářům na burzách nikdo nezakáže zůčastnit se obchodů s Ruskem, ale Rusko bude ty obchody ignorovat a sankčně je zablokuje …, sankce za sankce …
        Sankcionáři budou muset nakupovat od těch, co se sankcí se zastropováním nezůčastnili, a ti na tom samozřejmě bodou na sankcionářských blbcích vydělávat …

          1. Stridore, špajzy jsou naplněny pouze „virtuálně“, „papírově“, to jsou ty deriváty -termínové obchody s termínem dodání v budoucnu …
            Ta budoucnost ale nebude tak jednoduchá, když přestávají platit zažité pbchodní zvyklosti a nastupují sankce ..

            1. Jsou realne spajzy a ty naplneny jsou a trhy jsou klidne, vzdyt to vidite sam.
              Tohle vysvetlit asi uplne jednoduche nebude, ale vse bude zrejme vychazet z viry trhu, ze vsechno dobre dopadne.
              Jake maji informace nevime, o jaky druh ocekavani jde, take ne.
              Nicmene, vase vysvetleni, ze ceny klesaji proto, ze trhy jsou v prdeli se mi nezda 🙂

              1. Já nevím, ale mně to připomíná některé hypersuper. Jeden den udělají „slevu“ jak začnou lidi kupovat, okamžitě letí nahoru a navýšená o to co předtím „zlevnily“

                1. To není sleva, to je nejistota co bude dál …, poptávající čekají na nová ruská pravidla a nenakupují, ruská nabídka pravděpodobně také vázne …. , je to klid před dalším zostřením obchodní války …

    3. Všichni horečně nakupovali, aby měli zásobu. Cena byla proto vysoko. Teď už jsou podmínky známé – strop 60 a kdo ho uznává, nedostane nic. Takže příležitost pro překupníky a různé varianty transsubstanicace
      https://nautilus2.wordpress.com/2022/04/29/o-transsubstanciaci/

      Tankery s ropou čekají u Turecka, proplouvají asi čistě náhodou jen ty ruské, ty pokrokové ještě nemají vyřízeny všechny potřebné náležitosti a nějak se jim nedaří. Rusko nebo někdo jiný nakoupilo flotilu tankerů a rozvážejí.

      Já to vidím jako reakci na oznámení stropu a podmínek. Spíš ukončení nejistoty a zaplnění volných kapacit. Profitovat kromě Ruska budou hlavně prostředníci, přes které budou tajtrlíci ruskou ropu kupovat jako rituálně neruskou. Až se vyčerpají zásoby, tak cena vzroste. Ne nutně ta burzovní, za kterou nakupuje například Čína, ale ta, za kterou čínský tanker s ruskou ropou přijede do Hamburku a vystaví fakturu na americkou firmu. Burzovní bude třeba 50, stropová těch 60 a reálná cena na americké faktuře za ruský plyn v čínském tankeru bude 100.

      1. Legracni je, ze Nemecko udajne lobovalo u Indu, aby nepristoupili na cenovy strop.
        Pak by totiz Rusove Indii nedodali a ta by musela zacit konkurovat Nemcum na prekupnickem trhu, coz by pri indicke spotrebe 1 milionu barelu ruske ropy vyhnalo ceny do vysin.

        1. To pak Rusko smění v Indickém oceánu tanker ropy za klipr s bednami plnými zboží z Formosy. Jen to nebude čaj, ale čipy.
          A je pak otázka, zda je snazší nakoupit milion čipů, nebo milion barelů ropy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *