12 června, 2024

SpaceX omezila používání internetu Starlink pro Ukrajinu

SpaceX omezila používání internetu Starlink pro ukrajinské drony. SpaceX podnikla kroky, aby zabránila ukrajinské armádě používat satelitní internetovou službu Starlink při ovládání dronů v regionu během války s Ruskem, řekla ve středu prezidentka SpaceX.

SpaceX poskytla ukrajinské armádě širokopásmovou komunikaci satelitní internetové služby Starlink při její obraně proti ruské armádě. Ta ale „nikdy nebyla určena k tomu, aby byla použitá pro ovládání zbraní“ řekla Gwynne Shotwell, prezidentka a provozní ředitelka SpaceX, během konference ve Washingtonu. „Ukrajinci ji však využili k ovládání dronů a to nebylo součástí žádné dohody,“ řekla.

SpaceX tedy přijala opatření, která omezila možnost ovládání dronů. Shotwell odmítla upřesnit, jaká konkrétní opatření SpaceX přijalo. Používání Starlinku pro drony překročilo rámec dohody, kterou SpaceX uzavřela s ukrajinskou vládou, řekla Shotwell a dodala, že smlouva byla určena pro humanitární účely, jako je poskytování širokopásmového internetu rodinám, nemocnicím, bankám a dalším institucím, postiženým ruskou invazí. „Víme, že je armáda používá pro komunikaci, a to je v pořádku,“ řekla. „Ale naším záměrem nikdy nebylo, aby naše služby použili v útočných zbraních“.

SpaceX soukromě dopravila na Ukrajinu náklaďáky terminálů Starlink, což ukrajinské armádě  umožňuje komunikovat jejich zapojením a propojením s téměř 4000 satelity, které SpaceX dosud vypustila na nízkou oběžnou dráhu Země. Vlády Spojených států, Francie a dalších zemí zaplatily za další dodávky terminálů Starlink kromě těch, které financuje soukromě SpaceX.

Kolem Starlink se odehrává na Ukrajině paralelní IT válka – Rusko se snaží signál Starlink v regionu rušit, SpaceX na oplátku upravil a posílil software. Starlink utrpěl koncem loňského roku několikrát na Ukrajině výpadky služeb, které představitelé ruské armády prohlásili za svůj úspěch, i když odmítli sdělit podrobnosti.

Zdroje: JRP – jeden Reuters povídal, JBP – jeden Bloomberg povídal, JTS – jeden TASS povídal

54 thoughts on “SpaceX omezila používání internetu Starlink pro Ukrajinu

 1. Ochota věřit Muskovu vyhlášení se blíží nule. Důvodem jsou zprávy, které prosakují z obou stran fronty.
  1) Ukrajinci si občas stěžují, že najednou Starlink přestane fungovat, obvykle v době, kdy ho nejvíc potřebují a zůstanou bez spojení pár hodin.
  2) Ukrajinská komunikační centra – velitelství různé úrovně poblíž fronty, ač dobře ukrytá, byla zničena ruskou palbou.
  3) Rusové přiznali, že na frontě ověřují nové zařízení, který je schopné během krátké doby(15-30minut) v rádiusu 150°-180° zaměřit až 60 používaných STARLINK vysílačů. Když se tahle informace objevila na netu, tak detektor potichu funguje delší dobu a pro protistranu to už není tajemství.

 2. Najděte si na YT videa pana Jana Šafaříka, českého obchodníka se zbraněmi a střeleckého instruktora, přímého účastníka tří „výcviků“ na ukravině.
  Zvláště pak jeho poslední video „Drahá Ukrajino, musíme si promluvit“ je nesmírně zajímavé.
  I přes určitou emotivně zabarvenou atmosféru, jej všem doporučuji shlédnout, je to velmi poučné.
  Minimálně to některé vyléčí z toho planého blábolení zde.

 3. Vložím sem komentář Petra Hampla k veřejnému označení viníka teroristického útoku na plynovody.

  https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/petr-hampl-spolceni-debilu/

  „Tak už je venku to, co všichni tak nějak tušili. Teroristický útok proti německým plynovodům Nordstream I a Nordstream II provedly americké ozbrojené síly s přímým souhlasem prezidenta.

  Někteří tomu samozřejmě odmítnou uvěřit, a v Evropě bude nadále nemyslitelné otevřeně říkat, že Spojené státy ve své současné podobě představují větší hrozbu než Rusko, Čína, Severní Korea a kdokoliv jiný – snad kromě Kataru a Saúdské Arábie jakožto zemí aktivně usilujících o islamizaci Evropy a financujících teroristické útoky. Podstatné je, že to vidí příslušníci všech dalších civilizačních okruhů. Vidí to v Číně, vidí to v Indii, vidí to v latinské Americe, vidí to v Africe, vidí to v Austrálii, vidí to v Japonsku.

  Spojené státy provádějí teroristické útoky proti těm, kdo se jim svěřili pod ochranu. To už není vazalství. Žádný pán neútočí na svého vazala. To je trhání kořisti.

  – píše Petr Hampl v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

  Všichni také vidí, že se Bidenova vláda nezastaví před ničím. Zničení plynovodů má naprosto dramatické dopady na německé hospodářství – srovnatelné s bombardováním desítek fabrik. A kdyby byla tuhá zima, znamenalo by to i tisíce mrtvých na podchlazení, zápaly plic atd. Zima je naštěstí velice mírná, ale to nemohl americký prezident vědět, když schvaloval teroristickou akci.

  Prvnizpravy.cz: Nord Stream 1 & 2 zjevně vyhozen do povětří na příkaz Joea Bidena

  O záležitosti se ještě bude hodně diskutovat, ale nabízím prvních pár postřehů a poznámek.

  Za prvé. Všimněte si, že se nic neutají. Na začátku listopadu byl útok proveden, na začátku ledna je to venku. Přesně tři měsíce. U amerického pokusu nahradit maďarskou demokracii loutkovou vládou to netrvalo déle. Současné západní tajné služby nedokážou být tajné.

  S mizející schopností provádět operace efektivně a ve skutečném utajení ovšem roste síla propagandy. Během pár týdnů bude většina příslušníků nové aristokracie upřímně přesvědčena, že pumové útoky na plynovody jsou dobré, správné a morální. Budou upřímně obdivovat pachatele a budou cítit dojetí.

  Za druhé. Kdyby zprávu publikovala konspirační média, byla by okamžitě označena za dezinformaci a nikdo by se jí nezabýval. Ostatně, ztratila by se v záplavě článků o vesmírných ještěrech, o tom, že přistání na Měsíci bylo filmováno ve studiu, o smrtících vakcínách, o tajném plánu Billa Gatese vyvraždit čtyři miliardy lidí a já nevím co.

  Jenže ji publikoval cenami ověnčený veterán americké žurnalistiky a publikoval ji na solidním Substacku. Proud informací už nebylo možné zastavit. Během pár hodin se k ní vyjádřila i veškerá velká média.

  Zdá se, že tihle staří levičáci představují pro režim mnohem větší problém než radikálové středního věku. Tedy, pokud se nedají zkorumpovat jako Jeremy Corbin či Bernie Sanders. Jenže Seymouru Hershovi je 98 let. Bude je mít kdo nahradit?

  Za třetí. Americké ozbrojené síly podnikly útok na evropské hospodářství v situaci, kdy nemají žádného jiného spojence a kdy se žádný nový nerýsuje. Z krátkodobého hlediska mohou americké podniky vydělat na zhroucení evropských. A úspěšně se podařilo prodloužit válku na Ukrajině. Nicméně v horizontu několika let je to katastrofa i pro Američany. Izolovaná Amerika podporovaná jen spálenou zemí v Evropě.

  Před pár lety jsme kladli otázku, kdy se v dějinách stalo, že by někdo nejen nebránil svou zemi před nájezdníky, ale ještě je k sobě lákal a platil jim cestu.

  Teď si zase můžeme klást otázku, kdy se v dějinách stalo, že by někdo bezdůvodně zlikvidoval svého jediného spojence.
  Petr Hampl, nezávislý sociolog
  10. února 2023 – 02:20″

  S Hamplem absolutní souhlas!

  To, co provádí naši spojenci nevětší, je banditizmus nejhoršího zrna.
  To, že se naši politici po takových fackách, jako byly útoky na Nordstrýmy jen servilně usmívají, je nebetyčná ostuda.
  Němců už si nelze vážit vůbec. Špinavá onuce na čištění bot. Nechají si ničit průmysl, který je živí (i nás) a ani neceknou. Hanba.

  A jak Hampl napsal, novinářští šmudlové se okamžitě pustili do dehonestačního díla. Ve jménu Belingcatu lijí škopíčky špíny.

  „Kritici, mezi něž dlouhodobě patří například investigativní sdružení Bellingcat, také Hershovi vyčítají, že zpochybňoval otrávení bývalého ruského agenta Sergeje Skripala, ke kterému došlo v roce 2018 v britském městě Salisbury, nervovým jedem z podnětu Kremlu.
  „Pokud berete nejnovější zprávu Seymoura Hershe vážně a považujete se za seriózního novináře, pak důrazně doporučuji, abyste přehodnotil svůj postoj, ať už vůči Hershovi, nebo k sobě samému,“ konstatoval Eliot Higgins, zakladatel a kreativní ředitel Bellingcatu.“

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-znicili-rusky-plynovod-americane-proc-clanek-novinarske-legendy-neobstoji-225422#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=abtest205_redesign_feedu_varAA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

 4. Já jenom tolik,může si něco takového dovolit soukromá osoba,aby sestrojil satelity a vyslal je do kosmu,bez vědomí CIA a státních orgánů?Proto byly sestrojeny a vyslaný do kosmu,protože tato válka byla plánována a náramně to slouží nejen Ukrajincům

  1. Samozřejmě s vědomím vlády. Americký občan musí dodržovat americké zákony, ale vesmír žádnému státu nepatří a vláda dobře ví, že v době stagnace pilotovaných letu NASA potřebuje soukromníky, aby to dění rozhýbali.

   1. Tohle je samozřejmě vyčůranost USA. Hlavní důvod je odpovědnost – pokud ve vesmíru operuje státní subjekt, tak případné škody jdou za státem, který nezkrachuje … může devalvovat měnu, může cokoliv, ale nezkrachuje … vždy bude existovat … vlastně u UA to až tak jisté není.
    Pokud udělá škodu soukromý subjekt, tak ten si klidně vyhlásí bankrot a věc je vyřízena. V menším (státním) měřítku se tomu říká privatizace nákladů a socializace ztrát. Nic jiného za tím netřeba hledat.
    K Muskovi – pokud si tady někdo myslí, že Musk přišel do Pentagonu a NASA a řekl, ať mu věří, že on vše udělá lépe a levněji … ať mu vše dají k dispozici (infrastrukturu, dosavadní zkušenosti, know-how atd) a soudruzi zajásali nad skvělou nabídkou … tak přeji nepřerušované snění.
    Musk je jen vybraný kašpar, kterému za účinkování v hlavní roli dovolují si ponechat nějaké množství z natištěných dolarů. A hodí se to všem – ideologie USA má další zrealizovaný „americký sen“, který může prezentovat světu, NASA a USA se zbavily odpovědnosti za případné způsobené škody ve vesmírném prostoru (vč. nákladů na budoucí úklid) a Musk, vč. lidí kolem něj jsou taky spokojeni, protože jim natiskli a předali dolary.
    Představa, že Musk oznámí Pentagonu, že se „rozhodl“ vypnout nebo nějak omezit činnost Starlinků nad UA … to už je čísté sci-fi, nicméně jak už na Litterate někdo vtipně poznamenal – pokud žijeme v době, kdy lidé lidé věří, že armáda obsadí jadernou elektrárnu a pak se tam sama ostřeluje a bombarduje … tak v tomto prostředí ANO … Musk se může sám a svobodně rozhodnout co se Starlinky nad UA :-).

 5. Prezident Zelenský zdůraznil, že jde o důstojnost a další výzvy. „Nezapomeňte však, že všichni jsme lidé. Mimochodem, všichni tito lidé dokázali Rusko zastavit. A tady je nejdůležitější fáze – musíme vyhrát. A jen tím, že řekneme, že máme válečný stav, nemůžeme bohužel soustředit pozornost všech, ale musíme tyto informace předávat, klepat na každé dveře,“ řekl Zelenský.

  Prezident rovněž uvedl, že Ukrajina je demokratický stát, který se rozvíjí.

  „Nemůžeme jít příkladem jako Rusko – „hnát někoho klacky“ do války. My takovým státem nejsme. Protože je to paradox. My bojujeme za evropské hodnoty a chceme být členem Evropské unie,“ řekl prezident.

   1. To jssou prosstě prorusští de(z)ertéři, kteří odmítají bránit evropské hodnoty na demokratické Ukrajině proti russkému agressorovi.
    Doufám, že to tak je ssprávně (pro ty co jsou tu služebně)

 6. V každé případě si sympatie u pětikolkařů svým krokem Musk nezajistil.

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vypli-Ukrajincum-internet-pro-utoky-A-hned-se-to-projevilo-728740

  A vozy Tesla to u dobíječek mají také nahnutý, jak radí jedna chytrá pani.

  Nicméně, od Muska to rozhodně nebude jen takové náhlé pohnutí mysli, něco co udělal impulsivně, má to nějaký směr a cíl a nevěřím, že by se tohle cvaknutí vypínačem mohlo odehrát bez vědomí Bílé chýše.

  Ve spojení vyjádřením bývalého izraelského premiéra a jiných to může znamenat změnu větru.

  1. Ano, vitr se meni, protoze se zapad evidentne prepocital. Rusko nezkrachovalo, rublem se dale plati.
   O rusky plyn a ropu a dalsi komodity je ve svete porad zajem, jenom to uz nejde pres burzy v Londyne a New Yorku. Kdopak na tom asi prodelal.
   Na youtube jsou kanaly zapadnich novinaru zijicich v Rusku. Obcas je tam nove video z navstevy supermarketu. V centru, na predmesti i na oblasti.
   Police se tam prohybaji. K dostani uplne vsechno. Tropicke ovoce, desitky druhu piv, syry… Ceny se zvedly, hlavne u dovozoveho zbozi. ale nic katastrofickeho a inflace klesa.
   Opusteny automobilovy prumysl se uz zase rozjizdi, nove s cinskymi partnery.
   McDonalds uz v Rusku neni, ale jinak to v tom fastfoodu vypada a „chutna“ pry uplne stejne.
   Ajfoun si pry uz Rus nekoupi, ale zato Huaiwei ano (ale tohle jsem do hloubky nestudoval, jenom hadam)

   Zato na zapade jsou klicove veci o dost drazsi a nektere staty uz jsou v recesi.
   Demilitarizace zapadu je uz skoro u konce, jeste chvili a denacifikace Ukrajiny bude take.
   Jeste je tu moznost, ze konecne nekdo rozjede ty bajne „zakonzervovane“ vyrodni linky v USA ktere jenom cekaji na zapnuti, jak tu o tom fantazirovali mistni obdivovatele guru Jary. Ale moc bych na to nespolehal, protoze jim jejich guru nerekl, ze ty linky jsou v miste zvanem Rust belt.

   Bohuzel ti tupejsi to jeste nepochopili, a tak porad bubnuji do valky. IQ 107 holt neni zadny zazrak.

   Ani v USA to neni tak jednoznacne, i tam se porad casti baziny chce do valky.
   Hlavne proto, ze v jinych valkach museli umirat americti vojaci.
   Takovy blbce, jako jsou Ukrajinci, kteri s jasotem jsou umirat za americky sen pro Americany, to uz hned tak nenajdou.

   Pro me je v mori dezinformaci takovy majak Muskovo vypnuti Starllinku pro „vojenske ucely“.
   To znamena, ze USA chteji banderovce k necemu pritlacit.
   Jinak se mi libi, ze Musk nechal to idiotske vysvetleni precist sefku Starlinku. Obvykle totiz hrozne rad ohlasuje rozhodnuti sam. Ale musi si udrzet image velmi inteligentniho cloveka (kterym urcite je), takze tentokrat radsi zustal v pozadi.

 7. Jiný názor z jiného Webu k odpojení Starlinku:
  https://ksb-csr.net/threads/spravy-z-ukrajiny.244/page-9
  „Dnes o 10:27
  Starlink odpojil přístup ukrajinským vojáků, prý kvůli tomu, aby jeho internet Kyjev nevyužíval při útoku. Cha, tak to asi nebude mít nic společného s tím, že celý ten jejich Starlink je k ničemu a v poslední době sloužil jako naváděcí zařízení pro ruské dělostřelectvo, že? Tomu se rusky říká делать хорошую мину при плохой игре, nebo-li blafovat se špatnými kartami v ruce, či snažit se zachovat si tvář…“

  Takže ne všechno musí být nutně takové, jakým se to jeví, nebo jak někdo chce, aby to vypadalo.

 8. „„Ale naším záměrem nikdy nebylo, aby naše služby použili v útočných zbraních“.“

  Haha, a to zjistil po 8-9 mesicich? Ta asi proto, ze na Ukrajinu poslal vsechny Starlinky a doma se dorozumivaji kourovymi signaly.

  Uz od zacatku Starliku na Ukrajine se Ukrajinci i Americane chlubi tim, ze spojeni jim umoznuje prakticky vsechno, ceho doted dosahli. (tim nemyslim ten necely pul milion mrtvych)
  A Musk se najednou probral ze spanku 🙂

  Budto chteji USA z nejakeho duvodu zatlacit na Ukrajince, budto aby zacli vyjednavat o miru s Ruskem, anebo naopak protvrdit a treba zautocit na nejake vyznamne cile v Rusku.
  Navenek jim slibime 15 tanku. Blbci, kteri sleduji CNN to spolknou.
  Starlink zaplatil Pentagon, takze Musk dobre vi, koho ma poslouchat.

  Taky je mozne, ze Muska ta valka docela sere, protoze i kdyz jenom na chvilku, tak se prece jenom objevil na ukrajinskem seznamu smrti (Mirotvorec).
  No a pred par dny byvaly izraelsky premier sdelil v obsirnem interview, ze Ukrajina a Rusko byly velmi blizko mirove dohode nekdy v breznu, ale zapad (USA, VB) to Ukrajine zakazaly.
  To je pro vsechny, kteri meli dosud hlavu v pisku docela prekvapeni. Takova dira do pribehu o svatych bojovnicich ukrajinskych a zlu nejvetsimu v Rusku. Pritom je to jenom minimum.
  Teorie B je pro pripad, ze by Musk byl aspon trochu samostatny…

  Bud jak bud, Pentagon si Starlink vyzkousel v realnych podminkach, Musk si na tom udelal vybornou reklamu zadamo. Nikdo neni skodny.
  Rusove se Starlink naucili zarusit, pohadky o „novem software“ at si nechaji pro CNN zombie.
  Nerikam, ze Starlink nejde vylepsit, ale ti bude ve verzi 2.0. Neni duvod ji Rusum ukazovat uz ted.

  Mozna je to jenom dalsi marketing, protoze je otazka, jak to chce kontrolovat. Jestli terminal koordinuje jizdy sanitek, nebo letani dronu. To by musel preste vedet co se prave prenasi.

  1. Sakura: „Jestli terminal koordinuje jizdy sanitek, nebo letani dronu. To by musel preste vedet co se prave prenasi.“

   Což takhle vložit do signálové cesty pro UA mírné zpoždění? Ty družice mají nízké dráhy právě kvůli délce odezvy, ne?

   1. To by nemel byt problem, ale pokud tam daji zpozdeni par sekund, tak to pri zamerovani delostrelectva prece moc nevadi.
    A kdyz to bude v minutach, tak je to i pro ty sanitky nic moc.
    Jak moc to musi zpozdit, aby byly informace pro delostrelce uz pozde, ale ridic „sanitky“ vedel, kam ma jet? To je prece uplne nesmyslne. Navic to na me pusobi jako blabol, protoze na zacatku Rusove vubec nezamerovali civilni infrastrukturu a mobily tam jely uplne normalne.
    Podle me to tam Musk poslal jedine proto, ze zapadni zbrane (HIMMARS) jsou naprosto zavisle na komunikaci s velitelstvim, GPS atd. Bez toho si neskrtnou.
    A prave tuhle radiovou komunikaci jim Rusove umeli zarusit hned od zacatku. (i internet se da prenaset radiove, treba internet ktery mame v mobilu)
    Takze vychodisko je satelitni spojeni v velitelstvim. Online obraz z americkych satelitu a navadeni HIMMARSu a drony jako bonus.
    To soucasne „zduvodneni“ je tedy, podle meho nazoru, lez jako vez.

    to vyjadreni vedeni Starlinku je prece komedie, divim se, ze jim to novinari neroztrhali na miste:

    Používání Starlinku pro drony překročilo rámec dohody, kterou SpaceX uzavřela s ukrajinskou vládou, řekla Shotwell a dodala, že smlouva byla určena pro humanitární účely, jako je poskytování širokopásmového internetu rodinám, nemocnicím, bankám a dalším institucím, postiženým ruskou invazí. „Víme, že je armáda používá pro komunikaci, a to je v pořádku,“ řekla. „Ale naším záměrem nikdy nebylo, aby naše služby použili v útočných zbraních“.

    1. Řízení dronů jsou rychlé datové pakety, obsahující jedinečná a specifická data – údaj o poloze, výšce, rychlosti a zcela specifické řízení motorů, pokud jde například o ty upravené, větší kvadrokoptéry.
     Analýza těchto paketů lidmi, kteří je původně tvořili, není nic složitého – pro ty, kteří vědí.
     A kdo ví, co má hledat a kde (v jakém pásmu a v jaké šířce kanálu), tak věřte, že najde.
     Zarušit je sice efektivní, většinou to padá jako hrušky, protože to rušení je tak intenzívní, že v něm prakticky žádná elektronika nemůže pracovat – tedy dron se zarušenou komunikací ani nedokáže přejít do nějakého „návratového“ módu dle GPS.
     Efektnější podle mě je, uskutečnit nepatrné změny přímo v datových paketech, odesílaných pro dron a nasměrovat dron tam, odkud odstartoval, nebo na nějaké, ještě lepší místo. 😀
     Drony totiž mají, až na ty velmi levné-hračkové výjimky, plně diverzitní přijímače. Proto si vždy vyberou ten silnější signál a ten pak zpracují.
     A Rusové mají smysl pro humor, takže přesně tu druhou metodu bych od nich očekával. Času mají dost a není lepší zábavy, nežli jim ty drony s odjištěnými náložemi, vracet rovnou na hlavy 😀

   1. To jsem cet vcera pred spanim. Nic moc.

    Rusum to bylo asi jasne uz davno, ale ted je to potvrzene, a navic verejne.
    To je mnohem horsi.

    Nevim co vedlo Americany to takhle zverejnit. Uz jsem to tu psal vcera, myslim, ze je to rizeny unik informaci pro staty, ktere by chtely byt neposkusne.
    Je tu prece embargo na ruskou ropu, plyn…

    1. Jak juchali včera v britském parlamentu, není v Evropě jediný rozumný politik diplomat ani státník. Vše jen krvelačné kolektivní stádo posedlé krmit nenasytnou válečnou hydru slovanským masem.

 9. A co na to Dmitrij Vasilec, ukrajinský politik, šéf opoziční politické strany „Derzhava“, tč. na černé zelené listině? (převzato z Telegramu):
  SpaceX Elona Muska uzavřelo internetovou službu Starlink pro ukrajinské vojenské drony, protože společnost nechce, aby ukrajinská armáda používala Starlink k útočným účelům.
  Podle oficiálních zpráv je samozřejmě vše tak, ale na bojišti, jak společnost odliší terminál Starlink na dronu od terminálu Starlink na autě, je otázka otevřená. Jak pravdivá jsou tato oficiální prohlášení, budeme moci zjistit během týdne, protože drony s terminály Starlink jsou sestřelovány poměrně často.
  Obecně velmi kontroverzní prohlášení prezidentky společnosti Gwynn Shotwell:
  Podle ní byly dodávky Starlinku na Ukrajinu určeny pro humanitární účely – poskytování přístupu k internetu nemocnicím, bankám a rodinám postiženým nepřátelskými akcemi s Ruskem.
  „Víme, že to armáda používá ke komunikaci, a to je v pořádku. Ale nikdy jsme nechtěli, aby to používali útočně,“ řekl Shotwell.

  Jak pěkné, dodali jsme naše terminály pro humanitární účely, ale najednou jsme začali poskytovat komunikaci armádě NATO na Ukrajině, a to je normální.
  120,6 tispohledy
  09:59
  Dodám snad jen, že co bylo křivé, křivé zůstává i když to o sobě prohlašuje, že je rovné.

  1. podnětem dění mohla být i zpráva, že ukrajinský dron způsobil nějaké škody 150 km od Moskvy.
   Ikdyž o úloze starlinku se psalo i v souvislosti s potopením toho ruského křižníku nebo útokem na krymský most.
   Těžko říct, já bych chtěla doufat, že Muskovi válka leze krkem, ale na stranu druhou si nechal satelitní služby zaplatit US armádou a vládou.

   1. Taky včera jsem viděl video, kde údajně z dronů shazovali chemické zbraně. Možná nechtěl být strýček Musk asociovaný s negativními zprávami. Nicméně nevěřím, že by jim to doopravdy zatípl. Přece jen je životně závislý na přízni US režimu.

 10. Tak nedavna anlyza RAND rikal, ze nyni uz valka s Ruskem neni v zajmu USA, ale ze USA nemaji paky na donuceni Ukrajiny k jednanim, mohli by samozrejme omezit vojenskou pomoc, ale to by vypadalo hodne blbe, ale od zacatku valky nas masiruji, jak jsou drony nepostradatelne – hlavne pro navadeni delostrelectva a pruzkum, zrusit Ukrajine moznost pouzivat drony = superpaka se zachovanim si tvare.

 11. Musk potřebuje business. ideálně celosvětový a i když je pod kuratelou USA, tak aspoň trošku musí budit dojem nestrannosti.
  A co dělají UK? Natáčejí infantilní videa, jak drony hází granáty na lidi v zákopech a podbarvují to přiblblými písničkami a komentáři. Čím divočejší, čím víc krve a zranněí, tím lepší. To businessu nesvědčí.

  Také proto v případě eskalace o ty satelity rychle přijde a business skončí.

  Na druhou stranu to může být jenom snaha vyjednat si více peněz. Jak budou Ukrajinci ustupovat a záře budoucího a úplného vítězství nad Ruskem se rozplývat, bude také ubývat dárců.

 12. Anebo jednání kdo zaplatí účty a za kolik budou, takže se vyhodila první karta, jak to už bylo jednou a pak ticho a vše fungovalo, ale nikdo se nedozví, proč přestalo vadit „že to je zadarmo“, že by nějaká zakázka jiné firmě co to zaplatila, ale dalo se „veřejně popřít“, že to někdo zaplatil a za kolik…

  Za mě, za vším hledej prachy a tedy je to o penězích…

  1. Ale to myslím není žádné tajemství, že v tom prvním případě, kdy se Musk cuknul, zaplatil požadovanou částku Pentagon. Teď je otázka, zda tentokrát zase Musk tlačí na vládu USA, aby z ní vyrazil prachy, nebo naopak jedná na pokyn Pentagonu, aby tlačil na Kyjev…

 13. Jak si vysvětlujete tohle cukání Muska? Já ho vidím, jako nezvladatelného pošuka, který je zvyklý jednat podle sebe. Což chápejte jako spíše pozitivní hodnocení.
  Ale .. jak to, že mu to prochází? Vždyť to není ropný šejk, jeho bysnys plně závisí na dobré vůli režimu.

  1. Prochází? Ano i ne. Musk je pod různými tlakem vlád. Starlink mu nedovolili vypnout minulý rok kvůli nezaplacení m účtům. S Twittetem soupeří Musk s vládami i nevladkami. Je jeden z nejbohatších na světě, má dobré právníky a hlavně americká vláda ho potřebuje jako vizionáře kosmického programu v době stagnace NASA. To ho pravděpodobně chrání před větším potlačením.

  2. Rusko se nechalo pred par dny slyset, ze by mohlo zacit „vypinat“ Muskovi satelity primo v kosmu. O „hvezdne valky“ opravdu nikdo nestoji.

    1. Když vezmeme v úvahu jaká je závislost kolektivního Záchodu a USA na satelitních technologiích versus relativně nižší závislost FR, tak pokud RF „sundá“ z oblohy několik satelitů, ty střepinovým efektem poškodí mnohé další a máme tu satelitní/komunikační/ temno.
     Levnější a asymetrické než jaderné řešení.

     Protisatelitní střely už byly vyzkoušeny nejen v RF, USA ale i Číně a Indii (2019), a tím způsobily docela pěkný malér masivní tvorbou „kosmického smetí“.

     1. Oni to Rusové umějí i bez těch střepin. Jeden z EU satelitů, údajně nevojenský, začal sbírat i nějaké informace o Rusku. A když na to Rusové přišli, tak se nějak „porouchal“. No a tak si nikdo ani nemůže stěžovat, protože nic neví …

      1. možná. Ale sundat pár Starlinků není pro Elona dobrá reklama (ani Tesla zrovna nezažívá nejsilnější období), a ty další následně rozbité satelity pro přenos dat, špionáž a meteorologii – v extrémním případe i GPS (ty létají výš, ale FR umí dosáhnout i na ně, nás vrací o 20-30 let dozadu.
       https://www.technickytydenik.cz/rubriky/archiv/zniceni-ruskeho-satelitu-celina-d-ozivuje-myslenky-na-hvezdne-valky_55623.html

       1. GPS je dobrá věc, když hledám v Petrohradě určité rozhlasové studio a oni mi ten barák zabalí do pytloviny, protože rekonstrukce. Stál jsem přímo u vchodu. [;>D)
        Ale poznámka stranou: Co takhle GLONAS? Ten budou zase sundávat Američani?

     2. Já se divím, že jim to nedochází. Vždyť rusové musí mítř v kosm,u valstní spojení. Jak jinak by se domlouvali s vesmírnou stanicí, a že mají to spojení už hezkou řádku let. Vždyť si vzpomeňteRusové – 8 stanic, amíci _ jednu, čiňané2 a ISS- ten mix
      Vhttps://cs.wikipedia.org/wiki/Vesm%C3%ADrn%C3%A1_stanice

      takže pochybuji že by své vlastní spojení neměli a tudíž žádný zázrak Musk se nekonal a myslím, že on si je toho vědomý

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *