12 června, 2024

Skutečný nepřítel

Víte, proč Evropská unie prosazovala pro nákupy plynu z Ruska spotový trh? Proč nechtěli dělat dlouhodobé kontrakty, o které mělo zájem Rusko? Proč upravili legislativu pro obnovitelné zdroje, aby také fungovala tímto způsobem? Víte, proč měly všechny nákupy fungovat přes burzu a každý politik to vychvaloval jako skvělé řešení naší budoucnosti? Víte, proč se celý trh s energiemi liberalizoval a vstoupily do něj firmy jako Kolibřík energy a jiní obchodníci s deštěm?

Protože nákup energií na spotu vycházel z dlouhodobého hlediska levněji.

Pokud si uděláte analýzu čtvrtletních, pololetních, ročních i delších kontraktů na energie v porovnání se spotovými nákupy, tak zjistíte, že byste v desetiletém horizontu docela slušně ušetřili. To byl také obchodní model Písaříka a jeho Bohemia energy. Vám prodal dopředu elektřinu a plyn a sám je nakoupil v poslední chvíli na spotovém trhu. Byly tam samozřejmě nějaké cenové skoky a někdy musel vaší cenu dotovat (a měl na to peníze nachystané), ale vydělávalo to dost, aby se stal miliardářem.

Spousta velkých hráčů to rozpoznala už dávno a přizpůsobili se tomuto výhodnému trendu. Cena sice skákala o procenta i desítky procent, ale skákala nahoru i dolů. V průměru to vycházelo výhodně. Z dlouhodobých kontraktů se postupně stávaly stále krátkodobější a krátkodobější, až se prostě nakupovalo denně… Všechny Síkelovy „závětrné“ plynové elektrárny to tak měly, všechno fungovalo, všichni na tom vydělávali…

Problém byl jen v tom, že to bylo nastavené pro mírové časy. Pro fungující trubky a do puntíku dodržované mezistátní smlouvy. Bylo to nastavené pro rostoucí a fungující byznys ve kterém žádné geopolitické zájmy neměly mít místo. Má dáti – dal. Nic víc. Minimum politiky.

A to měla být také první věc, která měla být vyřešená ideálně ještě před válkou. Jde totiž jen o henten právní stát. Ani jedna bomba nedopadla na naše elektrárny, ani jedna bomba nedopadla na regulační stanice plynu. Z technického hlediska se ruskou invazí na Ukrajinu nezměnilo vůbec nic. Všechno se stalo pouze v rovině papírové a paragrafové. Spotové ceny vystřelily nahoru a všechno se stalo jen z důvodu paniky a narychlo přijímaných sankcí, které zaváděli politici, kteří energetice rozuměli jako Dežo internetu…

Odborníci byli, ale těch se nikdo neptal. Novináři našich pravdomuvných mééédií měli plno práce s vysvětlováním evropských hodnot a když se politici v CNN nedozvěděli, že existují nějaká rizika plynoucí ze spotového trhu, tak o tom sami taky nepřemýšleli, protože to je dneska ideální výbava politika – ničemu nerozumět a odezírat ze rtů Jakubovi Jandovi.

Věděli to Rusové? Věděli, co se na našem plynovém trhu stane? Jasně, že věděli. Všichni věděli, že to takhle funguje. Každý energetický expert (které teď nechtějí pustit do televize a musíme je poslouchat na demonstracích) to samozřejmě věděl. To je mimochodem ten důvod, proč si myslím, že byla těžká chyba chtít na pódiu někoho jiného. Oni totiž za těch pár minut řekli dost málo. Tohle je důležité a měli bychom to vědět i my. Dozvěděli jste se to jinde, než ode mě? Nedozvěděli, že? Vidíte to, Vidlák tady supluje zadarmo veřejnou službu…

A tady vidíte, milé děti, tu nekompetentnost našich elit. Nebyl žádný důvod, aby se tohle všechno stalo. Na začátku války šlo jen a jedině o právní záležitost. Plyn tu byl, elektřina tu byla, všechno fungovalo jako hodinky. Celá legislativa mohla být dávno před válkou nastavená jinak. Mohl existovat „stav ohrožení“ při kterém by se ceny začaly tvořit jinak. Šlo jen o papírování a debilitu těch, kteří sami na sebe uvalili tuhle pohromu, protože jim nedošlo, jaké zákony vlastně odhlasovali. Rusové asi dobře věděli, že to u nás způsobí drahotu, ale vsadím se, že Putina ani ve snu nenapadlo, že to naši ojrohodnotní lídři za osm měsíců nevyřeší. Přitom jde jen a pouze o paragrafy.

Jasně, Rus mohl kroutit kohoutkem doleva i doprava, ale na naší cenu to nemuselo mít vliv. Dodnes i přes různé přivírání plynu a „problémy s turbínami“ máme zásoby metanu dostatečné a problém se očekává až v zimě. Ale když ono je těch smluv i zákonů tolik a procesy jsou tak strašně složité a nepřehledné… a vyjadřuje se k tomu takových příživnických existencí…. že je vlastně lepší přenést náklady na lidi a nechat zhroutit celé hospodářství…

Energetičtí odborníci vlastně neříkají nic jiného, než právě tohle – že není nutné z důvodu různých příživníků platit ty vysoké ceny. Že jsme si to způsobili sami a jde jen o papírování, paragrafování a zmetky přisáté na energetický cecík.

Respektive… tohle všechno platilo až do útoku na Nordstrýmy.

Tam se poprvé stalo něco, co nelze hned tak napravit. Útok na energetickou infrastrukturu, díky kterému nelze využít 3/4 kapacit. Do té doby to byla jen záležitost kecání. Stačilo se dohodnout, stačilo upravit legislativu, dalo se to udělat, aniž by bylo nutné kopnout do země nebo koupit tanker.

Hele, ono se teď mluví o tom, že Nordstrýmy vyhodili do povětří Britové. Existují jakési SMSky bývalé premiérky americkému ministrovi zahraničí, poslanci Bundestágu se prostě nesměli dozvědět, co vyšetřovatelé zjistili, apod, apod. Já bych k tomu především řekl, že to musel být kuřecí mozeček, kdo něco takového spustil, protože právě toto rozhodnutí nejspíš prohrálo Ukrajině válku.

Spousta proukrajinských gaučových generálů samozřejmě věděla, že Rusové svými útoky na ukrajinskou energetiku neuspějí. Nejlepší v tom byl maršál Petrla, který halasně prohlašoval, že se tím Putin jen vydal z posledních raket a odteď bude jen prohrávat. Uplynulo pár týdnů a i majnstrým už píše, že Kyjev je bez proudu, Zelenský mluví o ruském energetickém terorismu… a jako obvykle, byl rozdíl mezi fámou a pravdou jen pár dní.

Ukrajina, která měla dodávat elektriku do Evropy, jí najednou nemá ani pro sebe. A všimněte si, že Rusové nechávají páteřní elektrická vedení netknutá a ničí především trafostanice u elektráren. Jinými slovy – elektřinu lze na Ukrajinu dodávat… z Evropy. Která nemá energie nazbyt, protože nějaký debil v americkém generálním štábu zničil ten jediný způsob, jak se dalo Ukrajině pomoci – kupovat ruský plyn, dělat z něj elektřinu a tu dodávat na Ukrajinu. Je to sice vošajslich a tak nějak mimo henty velkolepé západní hodnoty, ale technicky by to šlo.

To já jen, abychom viděli, že když ve vedení EU sedí imbecilové, tak ve vedení NATO jsou úplně stejní vypatlanci… Ono to fakt vypadá, že jsme si ty trubky odpálili sami, místo aby nám to udělali Rusové jako první krok k nové strategii generála Armagedona Surovikina, který začal ničit Ukrajině především to, co jim Západ nemůže dodat. Energii. Kanóny se dodat dají, náboje se dodat dají, tanky se dodat dají, dokonce v takovém množství, že nevyhráváte… ale elektřina, ta se dodat nedá, protože v trubkách na plyn je díra a všechny „závětrné“ elektrárny jaksi stojí.

Ukrajinci by teď museli na plné pecky pustit ruský plyn plynovody přes svoje území, aby se to dalo nějak zachránit… Ale to by vypadalo jako prohra, takže to neudělají a raději prohrají doopravdy…

A kdyby se náhodou časem ukázalo, že Nordstrýmy odpálili sami Rusové, tak bych se tomu vlastně nedivil, protože v souvislosti s ničením ukrajinských elektráren takový útok začal dávat o něco větší smysl než předtím… Byť Rusové to byli schopní řešit ventilem a nemuseli kvůli tomu odpalovat potrubí.

Ale oni to fakt nejspíš udělali naši anglosasští bratři, čímž v podstatě vygumovali všechnu tu předchozí pomoc Ukrajině, protože bez proudu se dneska nedá žít ani ve zkorumpovaném Banderostánu. Jasně, ve štábech NATO sedí spousta chytrých profíků, ale čím vyšší šarže, tím měkčí mozek…

Přitom ještě před měsícem a kousek nešlo o nic… jen kecy. Všechno existovalo, všechno fungovalo. Trubky byly a mohly přepravovat plyn… Mohli jsme klidně s Ruskem obchodovat dál bez sankcí za směšně nízké spotové ceny a zároveň podporovat Ukrajinu nejen zbraněmi, ale i elektřinou. Nejspíš by to byla po všech stránkách úspěšnější protiruská strategie. Dokonce, kdyby teď fungovaly Nordstrýmy, nejspíš bychom mohli pro Kyjev udělat víc, než jen slibovat nesplnitelné. Ale to ne, protiruská hysterie zvítězila a nějaký imbecil ve vedení se postaral, aby se pro Ukrajinu (a Evropu) už nedalo nic udělat.

Všímáte si, kdo je ve skutečnosti naším nepřítelem? Rusko k tomu vůbec nepotřebujeme. Naši anglosasští a transatlantičtí bratři nám bohatě stačí.

214 thoughts on “Skutečný nepřítel

 1. vypatlanci…
  imbecilove…
  debilove…
  nerozumi…
  kureci mozky…
  nekompetentnost…

  Opravdu? Se mi to zacina nezdat. Existuje hranice, za kterou se uz tato hypoteza neda obhajit? Za kterou uz zbyva jenom… umysl nicit?

  1. V takových případech je použití Hanlonovy břitvy nevhodné.
   U vlivných, mocných, kteří prokázali své rozumové schopnosti tím, že se dostali do pozic, je nutno snažit se vysvětlovat jejich chování naopak ne hloupostí, nýbrž zlým úmyslem.

   Nehořekovat „Jak je možné, že takovýhle blbec…“
   Ne. Není to blbec. Je to hajzl.

   Opakujte si:
   Je to hajzl, je to hajzl, je to hajzl…

 2. Zřejmá inspirace. Life of Brian. Židovské sebevražedné komando.
  Ale třeba tam bude mít bronzový pomník či alespoň desku. Lid tam každoročně bude klást květiny, zapalovat svíčky. Třeba jednou to bude památným dnem (blahořečení) a pak i státním svátkem (svatořečení). Bude-li tak tak pokračovat, po nějakém čase nezbude žádný na práci. Třeba už veškerou práci budou dělat roboti, kdežto lidé budou jen planě šukat, chlastat, drogovat a podobně jinak se bavit, a budou směřovat k zopičení a vyhynutí. Poslední člověk schopný využít oheň slavnostně spálí Engelsovo pojednání „Podíl práce na polidštění opice“.

  1. Byly casy a dost dlouho, ze lid nepracoval ani nesmel , svatky cirkevni se slavily 180 dni celkem v roce. Dalsi pulrok zbyl neco delat..
   Lidu bylo malo.
   A bylo furt co zrat.

 3. Byla jsem nakoupit v Bille na Florenci. Před Billou se nikdy nenudím. Čekám na tramvaj a užívám si hudební produkci, pravidelně tam vyhrávají dva Indočeši romantické vypalovačky.
  Dneska pauzírovali, ale vedle vozíků srocení asi tuctu opálených spoluobčanů. Sledují tam babky, jak vyndávají mince z peněženky a kam potom tu peněženku ukryjí. Když na dno tašky, tak mají výdělek jistý.
  Jednou mi takhle zmizela peněženka u jablek. Pan Ostraha byl vlídný, bohužel zjistil, že právě u jablek je hluché místo, kde kamera nekameruje. 😢
  Dneska byla kulturní vložka výtvarného rázu. Před Billou banner s Petrem Pavlem. Má optimistický pohled a knír jako TGM. A pod jeho portrétem nápis VRAŤME ČESKU ŘÁD A KLID.
  Nějaké čuně hned přičinilo bublinu : Jsem ču@ák. A někdo to dole vylepšil : Babyše na hrat!!!
  No a pak přijela osmička a bylo po obveselujícím zážitku.

  1. Dnes u Decathlonu ve FM. “Dobrý večer, pane. Já jsem bezdomovec. Nemáte pro mě nějakou minci?”
   Měl smůlu, já mám jenom papírové. Určitě už je po večeři.

   1. To jste mu fakt nic nedal?
    Já vlastně žebravým také nedávám. Dávám jen těm, kteří prohrabují koše a je jim trapné žebrat.
    Dávala jsem dvacku, potom padesát a dneska už stovku. Ale jen jednou měsíčně.

        1. Za osm let se toho ještě může hodně změnit. Bláznivá Markéta končí, myslím, o dost dřív. – Kdo ví: možná půjde příkladem a bude ukázkově šetřit. Místo dvou svetrů stačí jeden pytel. Černý by jí slušel.

         Pro ty, kteří jsou tu služebně: myslel jsem samozřejmě Davida Černého. Vytvořili by spolu pěkný pár.

  1. To tenhle blbeček, ten se těmi Vrběticemi vlastně diskvalifikoval sám, pouhým tímto rozhovorem pro přiblblé novinky.
   https://www.novinky.cz/clanek/volby-prezidenta-fischer-v-evrope-nosi-uniformu-jako-hlava-statu-jen-lukasenko-40413681
   Možná, že kdyby řekl, že nechá causu Vrbětice znovu a ještě důkladněji prošetřit, tak bych četl i dál, než na konec prvního odstavce.
   Přesně takto vypadá myšlení člověka, kompletně odtrženého od každodenní reality.
   To on je dezolát, ne já…

   1. To miluju, když si zmetkové tohohle typu berou do svojí špinavé úst Českou republiku.
    A přitom horlivě kopou za úplně jiný stát. Za mne – nejhorší kandidát ze všech. Tenhle by škodil i zadarmo.

     1. Mně se z něj dělá úplně fyzicky špatně. Z toho rybího pohledu. Takhle čumí už snad jen Rakušan Ropušan.
      🐟🐸

 4. 17:20

  Spojené státy a Nizozemsko společně zaplatí renovaci 90 českých tanků T-72B pro ukrajinskou armádu. Dnes to oznámila tisková mluvčí Pentagonu Sabrina Singhová. Nizozemské ministerstvo obrany uvedlo, že na renovaci českých tanků vydá 45 milionů eur (asi 1,1 miliardy korun) a Ukrajině navíc poskytne těžkou vojenskou techniku. Americká část výdajů spadá do nově oznámené vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 400 milionů USD (9,8 miliardy korun).

  Stroje budou pocházet ze zásob českého obranného průmyslu, nikoliv ze zásob české armády. Hodnota kontraktu je přibližně 90 milionů dolarů (2,2 miliardy korun). První stroje by Ukrajina měla dostat ještě před koncem letošního roku.“

  1. Re: —

   AČR – bych řekl – už žádné použitelné zásoby nemá. Odhaduji tak z toho, že to jakože nejlepší – podruhé modernizované T-72, resp. aktuálně pojízdné kusy – už vyfičely na frontu.

   Tuhle válku vyhrajeme, jasná věc…

   1. Targusi,
    to mě právě překvapilo:
    AČR POCHOPITELNĚ už žádné tanky nemá – ale existuje cosi jako Český obranný průmysl – dostalasi od armády ony staré tanky, které jsou sice bezmála provozuschopné, ale ucpávaly by místo v kasárnách naší legie, kam se mohou koupit tanky nové, krásnější a ideově čisté.
    Předpokládám, že asociace českého obranného průmyslu bude sdružení sokromých komerčních firem.
    Nevíte o ní někdo něco něco víc?

    1. Re: —

     zde
     https://aobp.cz/

     Přeloženo do jazyka českého – spolek pro rýžování zlata ze státního rozdluhu České republiky.

     Neboli přehlídka sviňáren za účelem obejití povinných „vysoutěžování“ státních obranných zakázek.
     Moralisté nechť se uklidní – toto funguje ve všech státech, které vypisují státní zakázky.

     A slovo „vysoutěžování“ jsem vymyslel fčilek a líbí se mi moc. Asi proto, že mě nikdo nechce chválit, jaký jsem fešák…

     1. Jo, a ten rozdluh namísto slova rozpočet mě napadl taky fčilek.

      Jen tak pro představu o činnosti jednotlivých členů této grupírovky – soudruzi např. „odkoupili“ za „vysoutěženou cenu“ nadlimitní stroje řady BPV od armády, aby je následně rozebrali a začali české armádě dodávat náhradní díly, které nedodával proradný Rus – protože je pochopitelně nikdo neobjednal.
      Takto bych mohl pokračovat hodiny. Akorát nevím, kdo by mi pak posílal nedělní koláčky na Mírov…

   2. Targusi, kde se vlastně v ČR berou základní, běžné i méně běžné náhradní díly pro tank T72?
    Aby to nebylo jako v sedmdesátkách, kdy enzety byly naoko kompletní, ale zevnitř sloužily jako zdroje ND…Rozhodně to nebylo tak, že by je stačilo odkonzervovat, osadit akumulátory, nalít náplně, palivo, protočit motory a jedem. Ani omylem a nedělo se tak například ani u elektrocentrál. Během mé ZVS se nestalo, že by si někdo troufnul na „oživení“ enzetových kusů.
    U každého totiž něco chybělo a náčelník autoparku to většinou věděl, protože sám dával rozkazy k demontáži toho, či onoho – ale ke zpětné montáži, resp. vrácení dotyčného dílu už nedocházelo.
    Takže tu chyběl startér, tu vstřikovací čerpadlo, bateriový spínač, ale občas chyběl třeba i diferák, celá elektrika palubky, nebo u Kačen s RM31 chyběly třeba karburátory a další podstatné díly. Stejně tak tomu bylo u elektrocentrál a agregátů všech druhů.
    Ono totiž, kromě chronického nedostatku některých běžných dílů, třebaže šlo o armádu, nebylo u útvaru drženo v obměňovaném stavu ani tolik akumulátorů, ani nebylo ve skladě PHM-áka k dispozici takové množství náplní – jen papírově.
    Všecko tohle okolo enzet a bojeschopnosti, už tenkrát probíhalo jen na papíře a když se nedejbože na něco náhodou přišlo, tak to bylo na kontráše a kriminál.
    Bylo celkově lepší, okolo enzet se vůbec nemotat, natož tak aby někde figurovalo jméno nějakého desátníčka či četaříka, co s tím vlastně nemá nic společného.
    Teda krom takové maličkosti, že k opravě provozního kusu, jehož byl v případě písknutí poplachu případným velitelem, byl zrovna potřeba běžně ztěžka dostupný díl.
    O držku bylo oboje: Riskovat případnou, přechodnou a třeba měsíční nebojeschopnost toho provozního kusu, nebo nechat díl šlohnout z enzet příslušným mechanikem, co za tu opravu zodpovídal.
    Zpravidla jsme se uklidňovali tím, že „tydle jakože uloženky, stejně nikdy nebude potřeba vytahovat, tak co“.

    1. Re: Tenco…

     Teď jsem to tu napsal.
     Jakože vysoutěžený odprodej, odvoz do bezpečí – např. vozidla řady BPV se „schovávala“ v Maďarsku a v Polsku, ale nejenom – a pak následné – pochopitelně „vysoutěžení“ dodávky ND.

     Co se týká např. motoru, ten je prý vcelku dobře dostupný, pokud se najde blbec, který umí objednat potřebné věci z Ruska (Uralvagonzavod), Běloruska )Minskij Avtomobilnyj zavod), či Ukrajiny (Charkov), anebo dokonce v Čechistánu.

     https://mortarinvestments.eu/cs/catalog/item/t-72-engine-v-46-6

     Jedná se o vidlicový 12-válec, objem cca 39 000 ccm, který se při modernizacích postupně dovybavil dvěma turby. Pozor – jeho původ je pořád v motoru vyvinutém pro slavný T-34.

     Jinak si naši soudruzi objednali i tzv. druhou modernizaci, kdy do toho nacpali v rámci „standardizace“ se zeměmi NATO anglický motor, izraelskou převodovku, italské kompy pro řízení palby blablabla.

     Co jsem se nedávno ptal, bylo to dost velké fiasko, nový tank by vyšel levněji, kdyby ho ovšem někdo v Čechistánu uměl spočítat a postavit.
     Zásadní problém – dost brutální navýšení hmotnosti (až o cca 6t) a z toho odpovídající problémy s podvozkem, zástavbou agregátů (měnila se vana podvozku a zadní čelo), pérováním, blablabla…
     Prostě kdyby nedělali nic, udělali by nejlíp.

     1. Ještě k těm eN Zetám.
      Na vojně byl ZÁSADNÍ problém v rotaci lampasáků, kteří měli NZ na starosti.
      Třeba na VR v Plzni, kde jsem sloužil, to měl na starosti vyučený zedník s bigošáckou DDŠ, který chtěl POSTOUPIT VÝŠE, tudíž MUSEL mít všecko v cajku, aniž by někdo řešil, že dotyčný ničemu nerozuměl.

      Když jsem sloužil pod „nevhodným kusem“ – věčným kapitánem, kterého bavila auta, bylo to někde jinde. On měl zájem, aby se něco udělalo, já měl zájem, abych se dostal domů nebo na vycházku – najednou se daly sehnat karburátory, regulátory tlaku vzduchu, zrcátka, modernější alternátory, co kdo potřeboval. Chtělo to jen dělat „po socialisticku“ – známý měl známého známého, atd., případně se vojáčkům slíbil opušťák a my šli po plzeňských podnicích, kde jsme si vymontovali potřebné věci z vyřazených mašin, případně někdo zajel domů a přivezl kardanové kříže z družstevní dílny.
      Anebo se vytipovalo vozidlo, na kterém byl nárok na GO, z něj se přestrojilo, co se dalo i nedalo a dovybavily se hajtry, které byly rozkradené a rozebrané.
      Základem ale byla motivace všech zúčastněných.

      1. Ano, to si pamatuju.
       Mechanik z dílen, dostal mimořádnou dovolenku na 5 dní, aby ve svém „mateřském“ podniku (opravářské dílny velkého JZD) vyřídil dodávku určitých ND pro ventry, které prostě z Pragovky zaboha nešly dostat – nebo spíše ne v přijatelném čase.
       Během týdne přijela do kasáren civilní ventra, naložená materiálem. Jak se to tenkrát dělalo s převodem družstvo-armáda, to fakt netuším, ale fungovalo to.
       Další člověk jel do podniku tuším Motor České Budějovice, vysomrovat tam díly na motory elektrocentrál, které se tam vyráběly a další člověk jel do podniku, který vyráběl alternátory. Zásobovači z centrálního skladu v Táboře prostě už tenkrát nedělali svoji práci. To vím proto, že jsem do Tábora jezdil se svým náčelníkem dílny, fasovat materiál a celé sestavy sovětských ND pro náš spojovací sklad.
       Zajímavé bylo, že už tehdy bylo jen něco – a jen pro někoho, dokonce i v té armádě. A to i přesto, že šlo o ZVO – přitom táborským stačilo jen včas objednávat. Armáda byla pro socialistické podniky velmi dobrý kšeft. Příkladmo: Obyčejná plochá baterie 4,5V pro vojenské kapesní svítilny, s těmi tříbarevnými filtry. Šlo o naprosto obyčejnou plochou baterii, která byla i v civilním provedení za 2,80,-Kčs mrazuvzdorná, jen to na ní nebylo explicitně napsáno.
       Naprosto totožná baterie, ale v khaki obalu a s potiskem „Mrazuvzdorná baterie 4,5V pro svítilny“, stála vojenských rovných 16,-Kčs a směla se skladovat pouze půl roku. Pokud se zásoba nespotřebovala, šla na smeťák, celé kartony po sto kusech.
       Podobné to bylo s dalšími „civilními“ díly, např. součástkami z Lanškrouna, Jihlavy, Hradce, Piešťan, či z Rožnova.
       Šlo o naprosto standardní materiál, vyrobený, tříděný i testovaný podle stejných norem. Ale ten pro armádu, měl navíc razítko se zkříženými meči. Kouzelné razítko, které výrobce opravňovalo navýšit jeho cenu až o 500%. Vím to proto, že jsem si na dílně vlastnosti tohoto „mečovaného“ materiálu ověřoval – a že bylo na čem.
       Spojovací dílny, zařízené na složitější opravy, byly vybaveny skvěle. „Mečovaný“ materiál se vlastnostmi nijak nelišil od civilního, ani neměl zúžené tolerance, nic. Potvrdili mi to později i lidi z Mesitu Uh. Hradiště, kde pro armádu vyráběli např. napájecí měniče rdst, tyristorové nabíječe a další příslušenství. Museli to vyrábět z materiálu, meči označeného, armáda na tom trvala. Problém byl v tom, že ho byl nedostatek a proto si v Mesitu vyrobili vlastní mečovací razítko – a dělali dále, bez nejmenších problémů a z materiálu, dodaného z běžných civilních skladů Tesly Eltos 😀
       V druhém roce služby už mi to tak nepřišlo, člověk si na ten Kocourkov jaksi zvykl, ale ten první rok jsme fakt čuměli. Na druhou stranu měla armáda ve skladech obrovské přebytky materiálu, který se prakticky vůbec nespotřebovával a který chyběl v průmyslové výrobě, ale i v obchodech.
       V Táboře jsem v jenom z těch dlouhých skladovacích likusáků, viděl tři vysoké štosy tabulí 1x2m oranžového, deskového Novoduru a další štosy hliníkového i duralového plechu různých tlouštěk a tříd, stejně velké hromady tabulí texgumoidu a umatexu či plexiskla – bylo toho půl dlouhého likusáku.
       Ptal jsem se náčelníka toho skladu „pro koho tohle máte?“ a bylo řečeno, že kdysi před lety, si to měla objednat nějaká civilní správa objektů – a od té doby to tam prý leží, neodebrané a nevyužité. Hromady silně nedostatkového materiálu, za který by tenkrát například zásobovači Řempa děkovali vkleče…

    2. Navíc je to nějaký ten rok, kdy se jeden socan chlubil v telce jak se mu podařilo zásoby podarovat na ten jeden kontinent. Veřejně a v televizi. tak nevímj kdo včil vlastně lže…

     1. A v návaznosti na to se mi podbízí/vysvětlení co asi dělali ty naše zbytky vojska tak dlouho pobývavší právě na onom kontinentě. To jsou jen takové vzpomínky z doby kdy jsem měla TV a celkem dost ji sledovala. Co je včil nevím.. ..

    3. Re: Tenco…

     Ještě jsem našel odkaz na „zajímavou“ práci.

     TVL tohle já stvořit na průmyslovce, tak nestíhám otvírat dveře při útěku. No nic, jiná doba…
     https://www.vut.cz/www_base/zav_prace_soubor_verejne.php?file_id=15719

     Nesedí tam převodovka, v tomto pramenu je uváděný US výrobce Allison (dost velký a známý výrobce převodovek), je možné, že Izraelci dodali nějaké své přebytky, anebo to dodávali s tankovou elektronikou, to fakt netuším…

     1. A ten anglický abstrakt je taky lahůdka. Kdyby to byly jen stylistické chyby, prosím, není to rodilý mluvčí a nemá pro to cit. Ale jsou tam i pravopisné a gramatické chyby.

 5. Cožpak o to, Schumachere, v 10:01 tady podáváš celkem konsistentní výklad. Jenže bych měl určité připomínky, pokud jde o jeho vztah k realitě; týkají se zejména bodu 1. Jak’s to napsal, totiž kupříkladu vůbec nevysvětluje jednu základní věc: Copak že letos najednou je ruská armáda na Ukrajině?

  V historickém kontextu to prosím vidím nějak takhle:
  • Někdy za Nixona bejval bipolární svět zhruba v rovnováze.
  • Kissinger a pak Reagan přišli se strategií, jak ji vychýlit ve svůj prospěch.
  • Následkem (ale i nejen následkem) toho se Rusové (kteří během 60., nejpozději 70. let již vyčerpali všechna positiva plynoucí z předchozí revoluční, násilné modernizace a industrializace) začali hroutit.
  • Gorbačov se je pokusil zkonsolidovat, v důsledku čehož se sesypali úplně.
  • To se projevilo vytvořením a upevněním nové rovnováhy – rozpad Lágru Míru, rozpad SSSR –; tuto symbolizoval Jelcin.
  • Mezitím však začal vůčihledně hnít Západ; (některá) semínka k tomu ostatně zasadil již předválečný, válečný a poválečný SSSR podporou tamní levice, aktivismu a environmentalismu.
  • Následkem toho už geopolitické poměry neodpovídaly aktuálnímu poměru sil. Ten se proto Putin pokoušel (zprvu opatrně) měnit, např. (spolu se Západem) udržoval Ukrajinu v chaosu (neb obě strany měly v té době kapacitu nanejvýš na to, aby jí zabránily trvale se přiklonit na tu druhou).
  • Když si pak Západ (oslabený i ostatními formami progresivismu) svým zhůvěřilým, psychotickým, perverzním grýndýlem naboural, ne-li zlikvidoval energetiku a tím se Rusku posadil na lopatu, Putin si zřejmě řekl, že přinejmenším střednědobě se poměr sil posunul o další velký kus v jeho prospěch a že tudíž už nemá nač čekat.

  K bodu 3: S Chášukdžím nelze takto srovnávat, Skripal byl v Anglii odměnou za své služby Západu; pokud jej ten nedokáže ochránit, demotivuje to ty další, budoucí.

  K bodu 4: Napoleona bych tam nezahrnoval, ten prostě byl válkychtivej podobným způsobem, jako dávní angličtí králové a baroni v pojetí Monty Python. Zkrátka realizoval a kanalizoval potenciál předtím uvolněný VFR; to, že se vypravil do Ruska, mělo strategické a geopolitické důvody asi stejně hluboké, jako že se předtím vypravil do Egypta.

  K bodu 6: Není vyloženo, ale zkušenosti tu jsou, pro mne a miliony Čechů nijak příjemné. Měly zhruba tři příčiny: bolševismus, tradiční ruský vztah k okolním národům (vyjma Němců v dobách, kdy sousedili) a neméně tradiční české lokajství. Bylo by poněkud trapné opět jít z jednoho područí do druhého.

  K případné následující debatě: Jsme tu od toho, abychom hájili české zájmy, ne ruské (ani ovšem německé, americké nebo progresivistické).

  1. k bodu 4 a Napoleonovi jsem od nějakého historika slyšel, že to byla snaha oslabit anglické loďstvo, neboť anglie kupovala dříví právě od ruska

  2. Snuska domnenek , zajimavej je oslavovanej Napoleon s tim Ruskem , jakou mel strategii .
   Kdyz tam vlez tak to zacalo vypadat a zrovna to tak taky skoncilo, jako spatnej vtip.
   Asi to byl idiot vod zacatku , ale mel stesti nejako dobu. Jak to taky bejva..
   Zrejme byl uzitecnej na …
   Spis to taky vypadalo zase na umely nepratelstvi , na obvykly vycucavani populace vod penez ,na obou a vsech stranach..
   Udrzeni a prodlouzeni zdegenerovanych,loutkovych a dost odpornych imbecilu u moci ..
   Aby se taky poradne zadluzili a na dlouho a necukali se z klepet urokaru..
   Jiny vysvetleni tady asi neni..

   1. Dlouhy valky so potreba aby se lid uklidnil a nic jinyho, treba po ty revoluci , velky armady lid zamestnaji , musi umirat povinne , a kdyz se nekdy prece bouri je po ruce armada..

 6. Návrh pro Zakladatele

  Milý Zakladateli,
  napadlo mě, že místo na tomto blogu (vpravo nahoře), kde před nějakým časem visela pozvánka na zářijivou demonstraci, by mohlo být vyhraženo důležitým významným odkazům, aby hned nezapadly v textu diskuze a mohly na tom místě být na očích třeba několik dnů, aby se k nim dostalo co nejvíc čtenářů.

  Je jasné, že různí čtenáři mohou považovat různé odkazy za veledůležité, takže konečné rozhodnutí by bylo jako obvykle na Vás, Zakladateli.

  Vykopávám s (podle mě) důležitým odkazem, který by (podle mě) neměl hned zapadnout. A sice se jedná o
  Tisková konference – Národní rada obnovy 4.11.2022.
  https://youtu.be/Cw6kRatNM-o

  Jedná se o velmi podrobný přehled momentální situace v naší zemi v oblastech jako energetika, zemědělství, potravinářství, obrana, atd., který nabízí skupina špičkových odborníků naší země. Odborníci nabízejí i návrhy cesty nápravy. Je třeba si všimnout, že celá (relativně dlouhá) prezentace je čistě odborná, nezatížená dutými politickými a ideovými hesly a žvásty.
  Jsem přesvědčená, že takovéto politicky neutrální odborné informace by zdejší čtenáři měli šířit i mezi svými známými, kteří doposud věří ve fialovou pravdu a lásku.

  Pokud, Zakladateli, nebudete s mým návrhem souhlasit, tak jen sklopím oči a budu to mlčky respektovat.
  Pokud souhlasit budete, pak děkuji.

  1. Maneco,
   nevím, zda to nebude ode mne polibek smrti, ale já bych se moc přimlouval o totéž.

   Ono se dá opravdu mezi stovkami stránek na internetu vybrat takové, které obsahují důležité informace či myšlenky.
   Bohužel jsou utopené mezi tiisíci takových, které obsahují nehorázné nesmysly či balast.
   Pokud se komukoli z nás podaří najít nějakou tu jehlu v kupkách mediálního sena, mohl by ostatním ušetřit desítky hodin čadu a kýbly nervů.

  2. Rada národní obnovy. Národní obnova… Co chce národ? Jaké procento populace České republiky je Českým národem? Podle kterých parametrů?

   1. A kdo je to ten „národ“.
    Jsem to snad já? Nebo třeba Marian Kechlibar?
    Ni, my zme Ostravaci, bo mame kratke zobaky. Ale národ? S mým původem? Nebo snad jeho?
    (Zjišťuji, že jsem na tom líp než Marian – jeden z mých prarodičů česky mluvil. Byl to Šlonzok.)

 7. Nejchudší země Evropy, které hrozí stejná potravinová krize jako Etiopii nebo Afghánistánu, se odmítá zúčastnit summitu ekonomicky nejbohatších zemí G20, pokud tam bude Rusko…

  1. Jeste nedavno byl Gryn dyl zpusob, jak se zbavit zavislosti na zlem Putinovi.
   Nejnovejsi pravda ale uz rika, ze Gryn dyl tu zakerne tlacili Rusove, aby poskodili evropske hospodarstvi a udelali EU zavislou na Rusku.

   Proste at Putin udela cokoli, vzdycky je to spatne.

   1. Nějakou dobu jsem sledoval ty kecy rádobyodborníků. Nejprve kecali o tom, že dobře bychom pomohli ukravině, kdybychom kupovali jejich elektřinu. A teď už je to naopak, zase by bylo nejlepší pomocí, kdybychom ji mohli ukravíncům zdarma dodávat – po vybombardování větší části jejich vn infrastruktury. VVN nechávají Rusové ze záhadných důvodů být. Možná čekají, kdo jako první zadá u Siemensu výrobu autotraf 400/750kV. Těmi se to prý obvykle řeší při nekompatibilitě napěťových soustav – ale jen tehdy, pokud sedí shodný kmitočet, včetně povolených denních tolerancí. Což na ukravině sice rámcově sedí, ale už ne těmi denními tolerancemi.
    Nikde jsem se nedočetl o tom, že by na našem, či ukravinském území existovala rozvodna na hladinách 400kV a současně 750kV, která by jako jediná takové propojení umožňovala.
    My jsme propojeni se zbytkem Evropy šesti standardními 400kV linkami, příhraničí i dvojlinkami 2x220kV. Vyšší napětí, než 400kV v přenosové soustavě ani nepotřebujeme, ani neumíme. Nepřenášíme takové výkony a na takovou vzdálenost.

  2. No, já bych si to vykládal tak, že odstřelit svatou Gretu, které před tím sami nadbíhali, zas tak snadno nejde. Transformovat ji v Putinova agenta jim tu možnost dá. Stejně jako vysvětlení vlastních předchozích imbecilních kroků (stali se přece nevinnou obětí Putinovy špinavé hybridní války a v dobré víře se snažili o lepší svět).

   Nakonec, i Johanka z Arku nakonec skončila na hranici.

   1. Těch kteří byli odstřeleni už je!
    Jen namátkou Free Nadia Savčenko, Aun Schan Su Ťij, na základě návrhu Vendy Lahvičky nositelka Nobelovy ceny za mír…
    Přízeň Západu je vrtkavá.
    Možná jednou někdo odstřelí i Šafra.
    😀

  3. Budeme sledovat, jak zelená revoluce požírá své děti?

   Kdyby byl Šafr důsledný, tak by musel za Putinovi zelené stvůry označit přes půl EP, Timmermanse a mnoho dalších z EK.

  1. Nejak mi to neni jasne.
   Samozrejme Starlink neco stoji, ale v porovnani s temi miliardami, ktere tam tecou porad, to moc neni. USA i Anglie se obden chlubi, kolik pomoci zase schvalili. Nejenom zbrane, ale i pujcky a granty. Mohli by to bez problemu zaplatit z toho.
   Kdo vi, kam ta pomoc ve skutecnosti jde.
   Aby nakonec nebyla Ukrajina jenom pracka penez, ktere tecou zpatky, do tech spravnych kapes.

    1. Oni tam ty peníze ani neodesílají. Platí z toho zbraně a munici posílanou na Ukrajinu (viz ta modernizace neboli zprovoznění T-72), neboli je posílají vlastním a spřáteleným zbrojovkám. Prachy posílá jen EU pro fungování ukradinské vlády.

     1. Křižáku, to vážně?
      Nicméně, zrovna dnes dopoledne, jsem s úžasem četl nějaký článek na iděsu, ohledně půjčky deseti MILIARD korun pro účely „válečné pomoci“ ukravíncům.
      Kurnik, oni jsou snad ukravínci v NATO a v EU, že se všichni předhánějí, kdo si víc půjčí?
      A vlastně obratem ty astronomické částky narve do bezedné černé díry korupce a zlodějny?
      Ne milionů, či snad jejich stovek, ale rovnou desítky miliard. Neumím ekonomiku, ale zdá se mi to na velikost ČR, počet obyvatel a výkon průmyslu prostě strašně moc!
      Půjčila by si stejná vláda a stejné peníze, třeba na dorovnání nenormálně vysokých cen energií – Čechům? Deset miliard?
      Kolik vlastně činí náš státní dluh z období šílené bolševické chřipečky a kdo, nebo z čeho ho bude splácet?
      Když české firmy, pěkně jedna po druhé, půjdou předraženými energiemi do kopru? Půjde do kopru české zdravotnictví, lázeňství, ale třeba i turistický ruch. Kdo z případných turistů, by se chtěl prohánět po zemi, kde je všechno jenom jako, jenom hra pro ty turisty samotné?

    1. On ten Dvořák je opravdu odborník na Rusko. Je výborný překladatel a pravděpodobně ví, jak věci jsou doopravdy. Ale je to už postarší člověk a nechce se mu do penze. Tak poctivě šlape brázdu. Na ČRo patrně panuje tuhý boj o zrno.

 8. Otázka je pořád stejná, Jsou tak blbí nebo navedení?

  Křetínský právě oznámil, že „stěhuje“ firmu mimo ČR. Tedy mimořádný zisk za letošek si ponechá (Němci i za letošek, od března, zdaní své firmy o neočekávaný zisk) a příští rok již v ČR nezaplatí ani, to co platil dosud.
  Blbí nebo navedení?

  1. Kterou ze svých firem?
   Jenom Daniel jich má v OR 43, v nichž je aktivním statutárem.
   Jenže on jich je klan, takže plus další desítky firem.

     1. 2021 je minulost.
      Letos meli o dost vetsi trzby.

      „Očekávaná daň z příjmů právnických osob za rok 2022 by mohla vysoce přesáhnout miliardu korun. Zdanění těchto zahraničních příjmů českou windfall daní je naprosto nesmyslné. Vládu jsme o situaci informovali, přesto rozhodla zahraniční příjmy z windfall daně nevyjmout,“

 9. Klidně mohli Nord Streamy odpálit Velko – MaloBritové s vědomím Velkého bratra v USA Bidena (Má ten kuřecí mozeček?). A důvodem mohla být rostoucí obava, že by se obyvatelstvo EU mohlo bouřit a volat po spuštění NS 2, jak se dělo posledních pár dní před výbuchy v Německu.
  Ze stejného důvodu to mohla být Ukrajina s vědomím USA.
  Nebo USA s vědomí Ukrajiny a Británie.
  Nebo Rusové, aby opravdu zabránili Evropě ohřát se.
  Viníka se možná dozví naši potomci, až to bude všem úplně jedno.

  Odborníci dále říkají, že zima 2022 ještě nebude nic proti zimě 2023/2024. K tomu dodám, že ceny energií drtí evropský průmysl brutálně. Zatím zavřeli jen někteří, protože ceny elektřiny mají podniky obvykle fixované do 31. prosince. Počkejme od 1. ledna tu smršť, jen velmi málo firem má ceny energií fixované pro rok 2023.
  BASF už oznámil, že v Evropě budoucnost neplánuje, a výrobu přesune do Číny spolu se vším ostatním jako výzkumem, obchodem, logistikou. Pro nás v ČR se to může zdát nevýznamné, ale pro Němce je to rána typu odchodu mladoboleslavské Škody z ČR. Je to taková první vlaštovka, že Green Deal likviduje evropský průmysl a všichni se stěhují mimo dosah Gréty a EU. Některé firmy do USA, další jinam. EU je v úpadku a zastaví jej až nalezení nového zdroje levné energie, a obnovitelné zdroje typu slunečníků, měsíčníků a větrníků to nebudou.

  Naštěstí je EU takový moloch, že i úpadek civilizace bude pozvolný. Sice nějak hospodářsky porosteme nebo budeme mírně klesat, ale nebude to dramatický rozdíl proti minulému roku v cenách. Jiný obrázek bude, až ceny očistí ČSÚ o inflaci, protože ta bude naopak nadprůměrná. Prostě všichni zchudneme.
  Úpadek EU začal ještě před vlnou Covidu 19. Příčiny se táhnou až do roků 2008 a 2009 a nevyřešené krize. Vše zaplácnuto tiskem peněz. Pak už začalo hospodářství haprovat od léta 201í. Násleodval Covid, na který se vše svedlo. Teď to dorazila invaze rusů na Ukrajinu.

  Už dlouho zde držím tezi, že EU skončí. Nynější krizi odhaduji, že potrvá i v letech 2023 a 2024. Pak nastane období stagnace, kdy nám celý svět ujede o parník. Následně kolem roku 2030 dojde ke krachu EU type středověké Římské říše na území Německa. Formálně bude existovat, ve skutečnosti si každý bude dělat, co mu projde.

  Vítejme v lepším světě. Až válka na Ukrajině skončí, kdo bude platit obnovu Ukrajiny? Rusko to nebude, protože je zde precedent stvoření Hitlera. Takže vše zaplatí EU, jestli bude z čeho. A do toho nás bude tepat Volodymyr Zelenskyj, že je naší povinností pomáhat Ukrajině, protože za nás bojovali proti Rusům. Tak až česká vláda začne zvedat majetkové a jiné daně, mysleme na to, že je to pro boj proti Rusům.
  Část života jsme měl bojovat proti imperialistům na obranu míru, socialismu a nerozborné jednoty se SSSR. Teď mám zase bojovat na obranu evropských hodnot, lidských práv a demokracie proti Rusům. Většina lidí jen chtěla normálně žít a proti nikomu nebojovat.

  odpovědného politika dnes poznáte podle toho, že navrhuje nedělat nic. Všichni politici, kteří navrhují zvýšení daní, Zemanem počínaje a Fialou konče, jen chtějí vybrat více dalších peněz na přerozdělení. Každý sice za jiným účelem a jiným směrem, ale chtějí. Jenže to stačit nebude, průšvihy jsou příliš velké. Přijde ještě větší inflace a potom měna.
  Za života každého člověka, i kdyby žil celý svůj pracovní život 30 – 35 let v míru, ztratí peníze 90% své hodnoty z počátku. Spořit za takových podmínek v penzijních fondech v podstatě znamená peníze fondům darovat. Daleko lépe se zajistí každý sám. Navíc se zvyšujícím se věkem odchodu do důchodu spousty mladých lidí nechtějí odpovědně šetřit, aby důchodu měli z čeho žít. Zcela správně pochopili, že peníze mají užít nyní, a jestli se dožijí důchodu, pak se uskrovní.

  Jaderná válka nebude, Čína zakázala Rusům, aby jim likvidovali evropské zákazníky Ještě nás potřebují, i když budeme žít ve věku setrvalého poklesu životní úrovně ohromné spousty lidí. pár miliardářů si možná myslí, že vše v nejhorším přežijí někde v úkrytech. Ale zapomněli na fakt, že i oni užívají služeb zkoumaných pro miliardy lidí, a nikoliv pár tisíc. Se zánikem střední třídy klesne životní úroveň i těch, kdo nyní rozdávají nebo získávají moudra v Davosu nebo Aspen Institutech. Jediná šance na růst je, když roste celá společnost, a to se právě nyní neděje. Musíme si projít svým Údolím Stínů.

  1. Většina lidí chce klid a mír.
   Pak jsou tu ale aristokraté ducha, vždy na čele pokroku, kvas lidstva, bez nich ti burani neupečou chléb.
   No, už toho vymysleli docela dost. Karlík Marxů byl velikán.
   Jenom kdyby u toho pokroku vždycky neteklo tolik krve. A nejenom krve plebsu, ale i krve jejich vlastních slabších kusů.

   1. Jenomže Karlík Marxů nebyl velikán v tom , co navrhl jako správné pro budoucnost.

    V tom se dost mýlil, jako většina (dnešním jazykem) prognostiků.

    Velikánem byl a je v analýze systému, který po několika málo stovkách let končí právě v současnosti.

    A krev naneštěstí teče téměř vždycky, když se systém převrací v jiný.

    Obávám se, že ani teď to nebude jiné.

    1. RE : Erik Halák
     No a vidíte to. Někde to zvládnou i bez krve.
     Když se Čína měnila podle receptu Karlíka Marxů, tak zemřely miliony.
     A když ten režim šel od válu, tak se to obešlo bez krve.
     ( Náměstí Tchien-an-men nepočítám. Jednak jsem tam nebyla, a druhak možná ten masakr zabránil daleko většímu prolití krve. Velký skok se jaksi neosvědčil. A ti studenti chtěli Velký skok. )

     1. helanov:
      “ jednak jsem tam nebyla“
      Madame jak to máte s narcismem? Viděla jste, že Země se točí kolem Slunce? Souhlasíte s větičkou, že narcis sebou měří svět zatímco normální člověk světem měří sebe?

      1. A vy jste tam byl???
       Nevíme co se doopravdy stalo. Co přimělo vládu střílet do lidí.
       O dva roky později došlo k NEŘÍZENÉMU rozpadu SSSR. Možná se čínské vedení bálo něčeho podobného. Jistě víte, že ten neřízený rozpad stál mnoho životů. Do pohybu se daly zástupy vyhnaných lidí, kteří nějakým způsobem spolupracovali s Moskvou. Centrální Rusko bylo plné chudáků, kteří prchali před pomstou sousedů. Se kterými roky spokojeně žili.

       1. To byla Vaše odpověď na moji otázku? Rozumíte česky? Neměly by se otázky zodpovídat v tom pořadí v jakém vznikly?

        1. Nikoliv. Pořadí odpovědí na otázky není pevně stanoveno. Otázky mohou být zodpovězeny v pořadí zcela libovolném.

         Pokud se vám to nelíbí, jděte příkladem, zařaďte se do fronty a počkejte, až na vaše otázky přijde řada. Vyčkejte, až budou zodpovězeny otázky, které položil někdo před vámi. Například otázka po Boží existenci je služebně daleko starší než vaše dotazy a ve vámi navrženém schématu má mnohem vyšší prioritu.

  2. A nejsmutnejsi je, ze do te zumpy EU vlezla sama a s nadsenim.
   Na zaklade pravidelneho denniho buzerovani jednim trpaslikem v tricku.
   Muzeme to svadet na postrkovani USA z pozadi, nebo zkorumpovane politiky, ale to jsou vsechno jenom vymluvy.
   Ukrajinskych vlajek bylo a je vsude dost, ty Americane nevyvesili. Volby taky nedopadly, jako ze do valky Cesi nechteji. Na Vaclavaku 100 tisic lidi, ale jenom Praha ma vic nez 10x vic obyvatel.
   Proste je to podle vule vetsiny zblblych a predevsim rozmazlenych lidi.

   Jenom u toho NS2 si opravdu nemyslim, ze to byli Rusove. Prece jenom je to kousicek od Svedska a Danska, a je nepravdepodobne, ze by to primo pod nosem NATO proslo. Umim si predstavit tu zaplavu sonarovych snimku ruskych dronu a zbytku vybusnin.
   Misto toho se ani nedokazali dohodnout na splecnem vysetrovani, a kazdy si jede sam…
   A nemecti poslanci nesmi videt vysledky.
   O tom, ze Rusko nesmi vysetrovat vubec nic taky nikdo nepochybje.
   Navic to medialni ticho. Skripaci byli tema cislo jedna ve zpravach nekolik mesicu.

  3. V pořádku.
   Akorát nevim, proč jste k možným teroristům přidal také Rusy.
   Rusové mají kohoutky od plynovodu, nemají tedy důvod své dílo ničit.

   1. Kdyby uzavreli kohouty, neuvazovalo by se o tom, ze to udelala Amerika. Tenhle vybuch je zasadni rana Nemecku, vinik se stava nemeckym nepritelem.s

  4. Skvely komentar, Gerde!
   Jen podotykam, ze obcanska apatie vyvera z paniky, ze by se pomalu zacal vytracet konzum.
   Ze je stavajici spotreba neunosna, je jasne a presne tomu (snizeni spotreby) se lide brani, a to i za cenu valky.
   Je to jako kdyz se dve deti tahaji o plysoveho medvidka a nakonec ho roztrhnou napul. Touha po spotrebe je silnejsi, nezli dobrovolne zreknuti se. Velikost prohry se pri tom nebilancuje, v tom je proces podobny narkomanii.

   1. Dnes je v mode a prikazano ,kazdeho sveho nepritele masochisticky milovat a aspon se totalne zruinovat pro nej , cokoliv rozkaze udelat ,aby se nezlobil..
    A opakem, ti co pratelsky poskytuji vse zivotu potrebne a levne, takove za to nepricetne nenavidet az za, uz nedaleky hrob.

  5. Zase bezna znalost vo ktery se nevi.
   Duchody zacal genialni Bismarck a velmi dobre, lid si predplacel duchod a byl spokojenej ,ze ma postarano na stari a radeji se nebouril j
   Jinej rezim napr. socka , jinej zlodej ,moh by je cmajznout .
   Velke peniz svadi k uloupeni..o
   Obrovsky nashromazdeny mnozstvi kapitalu zaplatilo bohate zbrojeni na planovany valky ,este zbylo pro bohace a zisk z valky megatuny zlata a hodne lidi ubylo ,duchodu se neuzili, kdyz se nedozili a spokojenost vladne snad dodnes..
   Nektery to resi jednoduse ,vod covidu, EU ,rimsky rise, imperialismu, pres SSSR atd..
   Vod Davosu az do udoli Stinu, snad to fsecko taky stihnu..

 10. Inerview s řezníkem:

  Městský řezník Šmudla
  tupým nožem šudlá
  přední stehno králíka:
  “Chuť českého etnika
  se teď rychle vyvíjí.
  Stejky lidé vyblijí;
  zvykli si na menší kousky
  místo masa pečou klouzky.
  Jenom ty nejvyšší kasty
  zůstaly u masné pasty
  jako třeba játrovky.
  Plebs si zvyká na krovky. “

 11. Zatím nejpřesnější a nejsrozumitelnější vysvětlení strategie anglosasů jsem našel zde:

  https://cz24.news/prof-michael-hudson-pozice-nemecka-v-americkem-novem-svetovem-radu/

  Na anglosasech je celkem sympatické, že se drží pravidla „co fungovalo jednou bude fungovat i podruhé“. Dá se tedy celkem slušně předvídat, co budou vlastně dělat. Jen připomínám, že hegemon svou nadřazenost a sílu nedemonstruje tím, že jeho kolonie dělají co je pro ně výhodné, ale tím, že jeho kolonie dělají, co je výhodné pro hegemona bez ohledu na skutečnost, že tím poškozují (kolonie) sami sebe.
  Již několik let tvrdím že „USA porazí až dolar“. Zatím to je tak, že pro USA peníze nemají žádnou cenu – natisknou si je dle potřeby. Klíčové ale je, aby je někdo od nich odebíral, resp. směňoval za reálné statky. Cesta tudíž povede k odříznutí světa, který není pod kontrolou USA od dominance USD a až poté bud následovat vytlačení USD jen do USA jakožto jejich národní platidlo. Tohle bude chvíli trvat, ale vsadím boty, že procesy, které k tomuto směřují jsou již nezastavitelné. V okamžiku, kdy si tábor pod vedení USA nenakoupí podstatné věci z vnějšího světa (jejich pohledem) za USD, tak tehdy nastane definitivní konec jejich dominance.
  Zcela jistě jsme v první fázi – RF „ne přátelským“ zemím prodává energie jen za Ruble a je očividné, že se k tomuto trendu (obchodovat mimo USD) obrací zájem zemí, které nemají USA až tak pod kontrolou.
  Jediné nebezpečí, které je nyní asi akutní je, že nevíme, zda anglosasové nevyřknou nebo praktický nezrealizují ekvivalent Putinova prohlášení – volně: Pokud nebudeme hegemony světa, tak pro nás takový svět nemá cenu …

 12. Alef „ukryl“ své články do autorských… Večer jsem si poslední dva chtěla znovu přečíst, našla jsem je až teď.
  https://web.litterate.cz/author/alef-nula/
  …“Až nastane chvíle, kdy pomyslné opratě uchopí ta správná ruka, v prvopočátku se změní velmi málo, ba nezmění se téměř nic, močál stále bude všude kolem. Pouť do místa stávajících souřadnic byla dlouhá, a děje, určující naši polohu, mají obrovskou setrvačnost – řádově jsou to desítky let. Kdo po sobě někdy opravoval práci, která se nepovedla, ví: oprava trvá nejméně tak dlouho, jak dlouho vznikal nežádoucí stav.
  Proto ten apel na pokoru a trpělivost: i kdybychom ke zpevněné cestě zamířili v tomto okamžiku, stále je to daleko.“

  Díky, Alefe!

   1. Zkuste si text přečíst ještě jednou… a …za větou se dělá tečka a na čárky ve větě je také dobře nezapomínat, paní učitelko.

     1. Interpunkce může významným způsobem posunout obsah sdělení.
      Příklad:
      Co zase chcete, pane řediteli? Co, zase chcete, pane řediteli?
      Jezte, děti. Jezte děti.
      a samozřejmě ten starý příklad – Propustit! Nelze popravit. Propustit nelze. Popravit!

      1. V originále то bylo asi takto:
       Казнить, нельзя помиловать!
       Казнить нельзя, помиловать!

    1. Toto je věcná politologická diskuse, ne výuka gramatiky. Čeština je jazyk kontextuální. Případné chyby v interpunkci nečiní pro dostatečně inteligentního překážku v pochopení textu. Jestliže sem zabloudí blb, správná interpunkce by mu byla k ničemu

     1. Věcnou politologickou diskusi nelze vést správnou češtinou? Helanov a Schumacher: uvědomte si, že šířením mizerné mateřštiny ve veřejném prostoru přispíváte k debilizaci nejmladší generace, která se pořádně česky nenaučí už ani ve škole. Nedávno tu o tom psal pan domácí.

      1. Ona nejmladší generace sem nechodí. Jestliže, z něčího pohledu, by zde mohla být „zkažena“, ne chybnou interpunkcí.
       S ohledem na obsáhlost a kontextuálnost zdejších příspěvků, rébusy příkladmo „Osvobodit nelze popravit „, zde nejsou.

       1. S interpunkci rovnou do interprdele.
        Pripomina to nekoho , kdo ma tesne pred popravou a rozhoduje se , ze uz nepujde nikdy plavat , nebot mu hrozi risiko utopeni..

        1. A když už jsme u toho, tedy interpunkční (Pozor! Interpunkční NENÍ interrupční! Pohov!) znaménko ZA SLOVEM SE OD PŘEDEŠLÉHO SLOVA NEOODĚLUJE MEZEROU.
         Příklad:
         – Takhle, jak to píšu tady, je to správně.
         – Takhle , jak to píše paw , je to špatně .

         Tolik k té interprdeli, pawe: nic o tom nevíte, ale stědře se k tomu vyjadřujete.

         1. „Stalo se modou sezony do nepravosti radne tepat ,kaiser rock tyhle sezony, mi ale vubec nepad“…J.Suchy.
          Vobcas hodim udici se stedrou nadilkou a pak cumim , jestli se nejaka prepecliva , detailu zasadnich dbala a poradku uplnych a na dodrzovani gramaticky dramatickych pravidel , talenty vyzbrojena postava ,zastavi se na ceste zivotem a kolem a premysli vo mire lakavosti, stavnaty navnady..
          A zacne davat veci na spravnou miru .
          Poucovani, totiz a ta moznost a prilezitost toho vzdy neodolatelne laka a uspokojuje..
          Vedomi vedomosti povysuje nad jine, nevedome..
          Kdyz vsednosti a kazdodennosti sou a pryc nejdou , ani netouzim bejt neco, jen asi /vodhadem/, nevedome ,chybujici posetilec , bez moznosti polepseni , kterej nekdy z nudy predstira chytryho , kdyz chytrej ,to je opravdova votrava , tak zase z nudy hraje ze sebe idiota a tak jak vsedni zivot plyne..
          Aby rec i ta psaci ,nestala ,nebo asi neztrouchnivela..
          Kdo vi..
          Vzdy sem byl urcen jako beznadejnej pripad a uredne s razitkama potvrzovanej…A stale to pokracuje..
          Nikdy se nedalo nikym vodhadnout, co vobnasim .
          To je tak asi zakladni situace.
          „Mym zivotem stala se putyka , mou touhou sklenice plna , mym konickem byla kdys gotika“…

       2. To je úplně jedno, kdo sem chodí nebo nechodí.

        Práce, která nestojí za to, aby byla dělána pořádně, nestojí za to, aby byla dělána vůbec. – Chápu, že uživatel, který není registrován a přihlášen, nemá možnost ke svému textu se vrátit a zpětně ho opravit. Proto bych (až na výjimky) nikomu gramatické nedostatky v diskusních vstupech nevyčítal.

        Zmíněná výjimka je tato:

        Celkem snadno se rozpozná, jestli předmětná gramatická chyba je „jen“ překlep, nebo zda jde o chybu, pramenící z neznalosti/nedbalosti: překlepy bývají spíše náhodné, zatímco skutečná chyba se opakuje z železnou pravidelností (v předchozím příslovečném určení jsem – nechcačky – klepl „z“ místo „s“, to je překlep, pro názornost jsem ho tam nechal. Věřím, že čtenář věří, že vím, že tam patří „s“).

        Zatímco když někdo soustavně píše „děvčata četly“ nebo dokonce „děvčata četli“, je to chyba, která si říká o nápravu. A to přesto, že se tady vede vysoce odborná a věcná poloto… potolo… piloto… no prostě rozprava v oboru, jehož je náš derniér intelektuálním vrcholem.

        1. Je to záležitost míry. Například mě velmi popuzuje „z“ v sedmém pádě :
         „z kým“. Rozmohlo se před několika lety, šíří se jako mor. Špatná artikulace, dílem pocházející z lenosti, protože „z“ je méně mamáhavé než „s“, „g“ než „k“.
         Podobně jako v severoamerické angličtině, „t“ je vyslovováno jako „d“. Úpadek je rozpoznatelný při porovnání nových filmů se starými, ve kterých ještě zněla pěkná angličtina.
         Obdobně i u nás. I u nás jsou mluvčí vydávající směsici zvuků, v nichž si jen těžko lze domyslet obsah. Zhoršení mluvené řeči je všeobecné.

         Rozmohlo se spontánní prokládání řeči vulgarismy, někdy tvořícími i převážnou část obsahu. Verbální (ale i s ním spojený neverbální projev) je odrazem osobnosti. Jeho změna je s přibývajícím časem obtížnější až nemožná. Lze se naučit fasádu, jenže stačí ztráta sebekontroly, a vyvře hniloba. Příkladmo, občas z trestních případů na veřejnost unikne spontánní vyjadřování „osobností“, odrážející jejich skutečnou osobnost. O kterou by sis neopřel ani vidle.
         Omlouvám se za případnou chybnou interpunkci. Avšak domnívám se, že můj příspěvek nečiní nesrozumitelným.

      2. Favorite, pro mne je důležitější obsah, než forma. Nikomu to necpu, ale nejsem hnidopich a případné hrubky přehlížím. Pokud si jich vůbec všimnul. Jdu výlučně po obsahu.
       Jiná věc je beletrie, samozřejmě. Tam mě zajímá i forma.

       1. Von ten parchant , jazyk ceskej je furt zivej a nechce ani do klece, ani do rakve ,aby se tam umistenej nevzpiral ,nerebeloval a zustal porad ten samej..
        Starej konserva pes nechce novy triky ani videt, natoz se je ucit se , ucit se..
        Buh Z nama a Z tim nevochocitelnym jazykem …

     2. Jistě. Okecat se dá všechno. Ovšem člověk, který čeká, že to po něm někdo bude číst, by měl psát tak, aby si to po něm čtenář nemusel překládat do češtiny. To je jak slušnost, tak i zdravý rozum.

      1. B.Hrabal , nas nejlepsi spisovatel a jeho, Tanecni hodiny pro pokrocile..
       /Poslat takovyho, co tak pise zpet do prvni tridy/.
       Negramot je kdo neumi cist a psat.
       Horsi negramot , je kdo umi abecedu, cte slabiky, slova a vety a nerozumi.
       Ani nemuze, je plne vytizen pedantickym hledanim, jestli nekde nechybi tecka na mekkym i..
       A beda , kdyz nekde chybi..Zacne besnit, kde muze..

        1. Škola….Do slohové práce jsem „oprásknul“ článek ze Světa motorů. Od kvalitního autora. Formálně i obsahově odpovídající zadání. Tehdy ještě měl nejen technickou ale i stylistickou kvalitu. Leč vše špatně. Za pět.

    2. Kdyby nebyla sobota, tak bych se Alenky zeptala, jestli by náhodou neměla hlídat děti ze 3. B. , aby nehlučely o přestávce na chodbě.

     1. Helo(nov), interpunkcí nepohrdejte.
      „Pojďte, budeme jíst, děti. “
      „Pojďte, budeme jíst děti. “
      Je tu jistý rozdíl, nejen v počtu a umístění čárek, ale i ve významu. Postřehla jste jej?

      1. Tento most…? Zbořit ne opravit!

       To by mě zajímalo, co projektant, čta diagnostiku s touto větou, navrhne. Jde o rozhodnutí o řádově desítkách miliónů korun (nejméně).

          1. Nikdy jsem si nevšimla, že by Sibyla někoho poučovala. Má na některé věci neortodoxní názory a ozve se , když s něčím nesouhlasí.
           Možná na některé věci nejsem citlivá. Třeba jsem nikdy nepochopila, proč hodně lidí vnímalo V. Klause jako arogantního.
           ( Raději nenapíšu, že i mně někdy Sibyla nadzvedla mandle. Protože by mě někdo mohl opravit, že nenadzvedla, ale nadzdvihla. )
           Ách jo
           😀

 13. Song kavárníka.

  Lid se v devět vzbouzí.
  Žádná bída s nouzí
  se nás přece netýká,
  ať Rakušák zatýká
  škodiče a ruské troly.
  Vrhneme se na kastroly
  narveme je cíbou, masem
  polejeme ananasem,
  nastrouháme lanýže,
  přečteme si Anýže.

 14. 1. Rusko – Ukrajinská válka je prakticky vnitroruská válka, ve které Ukrajina je nástrojem, kterým „Západ“ vede válku proti Rusku. Protože otevřenou válku si nemůže dovolit.
  Bez ohledu na právnické pindy o suverenitě, právu státu a mezinárodním právu. Mezinárodní právo, tak jako právo obecně, neexistuje. Je umělým konstruktem.

  2. Válka není v jedné úrovni. Současně jde o válku USA proti EU se záměrem zabránit hospodářskému propojení EU s Ruskem a vzniku konkurující velmoci. Jen s Ruskem? Ne. Zabránit propojení EU s Ruskem a Čínou. V rámci jednoho kontinentu, protože Evropa a Asi jsou jedním celistvým kontinentem v pravém slova smyslu. Je politikou „rozděl a panuj“.

  3. USA mají svůj civilizační vrchol za sebou a jsou na cestě úpadku, který přenášejí do ostatního světa. Úpadek má demograficko sociální základ, a je neodvratný. Tento civilizační úpadek se přenáší do ostatního světa pod fasádou šíření svobody, demokracie a lidských práv. S důsledky které pozorujeme všude tam kde jsou šířeny otevřeným či skrytým násilím. Ovšem výběrově, protože „jsou to sice kurvy, ale jsou to naše kurvy.“ A tak jak se to hodí a co lze získat. Tak je vedena válka proti Rusku za svobodu, denokracii a lidská práva“, naproti tomu Saúdskému režimu je tolerováno vše. Připomínám případ novináře Chádžukšího. Žádné sankce. Nic. Natož „humanitární bombardování Rijádu. Porovnejme s randálem okolo případu Skripala. Toto jsou jen příklady z mnohých. „Nedemokratické“ poměry v Rusku vadí. Jaká to starost o tamní obyvatele, kteří by bez toho mohli užívat svobody, demokracie a lidských práv osvobozených obyvatel Iráku, Libye… Naproti je tolerován nejhorší totalitní režim, v Severní Korei. Tak jako „nejsvobodnější a nejdemokratičtější velmoc ani její spojenci neučinili nic proti genocidě v Kambodži, vedené zrůdami které svoji ideologii postavili na studiu na Západě. Na stejném zdroji který byl zdrojem komunistické ideologie. To ale nebrání evropským politikům v každoročních oslavách krvavé Francouzské revoluce a celé s ní spojené ideologie která se stala základem bolševismu a nacismu.

  4. Nynější válka proti Rusku má stejný důvod jako války předešlé. Tažení Bonapartovo, Krymské války, Intervence po bolševické revoluci (třebaže chápu obavu před šířením bolševismu), tažení Hitlerovo. Důvod je loupežný. Prosperita Západu byla založena na expanzi za zdroji. Podařilo se ovládnut veškeré světové zdroje až na…ruské.

  5. Nebylo vyloženo, jaké praktické zlé důsledky pro obyvatele Ukrajiny by měla její neutralita ve vztahu k Rusku, či dokonce kdyby byla součástí SNS. Jaké a v jaké míře by byly poškozeny jejich zájmy. Oč by na tom byli hůře než před tím.

  6. Není vyloženo, co od Ruska hrozí nám. Co po nás nevýhodného či zlého Rusko požaduje. Jaká újma nám hrozí. Je znám nějaký program na naše zotročení či dokonce vyhubení? Čeho se zde Rusko chce zmocnit? Potřebuje půdu, suroviny, nás jako otroky? Daně, výpalné, tři sta volů? Veškeré války, expanze mají praktický ekonomický základ. Třebaže skrytý. Ve výjimečných případech více skrytý za nějakou ideologii, která i na nějakou dobu se mohou jevit jako příčina převládající. Jako například náboženství či některá politická hnutí.

  Toto vysvětlení nám politici a mediální ideologové dluží.

  Je „Putin“ kdo nám určuje čím svítit, čím jezdit, čím topit, kdo leze do našich postelí a hrnců? Kdo devastuje naši kulturu založenou na křesťanských hodnotách, které i pro nás agnostiky jsou její součástí? Je to Putin, je to Rusko, které nám svými buzerativy ztrpčuje všednodenní život?
  Je to Putin, je to Rusko, které na nás uvaluje sankce s cílem přinutit nás ke změně způsobu našeho života?

  Ptejme se našich politiků, co nám od Ruska hrozí.

  1. Re: Šumachr

   Jste další kus, kladoucí zcela nevhodné otázky.

   Z tohoto důvodu vás upozorňuji, že mé ekonomické možnosti v punktu pravidelných dodávek moučných výrobků do zádržných center pro převýchovu „nepočetných pomýlených jedinců“ jsou poněkud omezené a už jsem si neprozřetelně uvázal na krk Homéra.

   Takže bacha na věc, ať si neděláte plané naděje.
   A s rozinkami v nádivce nepočítejte v žádném případě. Rovněž škrtám z recepisu skořici – pro vaše huby moc drahá…

   1. 17 pádů českého jazyka
    z internetu

    1. pád nominativ kdo, co
    2. pád genitiv koho, čeho
    3. pád dativ komu, čemu
    4. pád akuzativ koho, co
    5. pád vokal oslovujeme, voláme
    6. pád lokal o kom, o čem
    7. pád instrumental s kým, čím

    8. pád korytativ kdo z koho
    9. pád buzerativ koho jak
    10. pád deliminativ koho kam
    11. pád likvidativ kdo koho
    12. pád intrikativ jak na koho
    13. pád podmazativ komu co
    14. pád korupcional co za co
    15. pád protekcional jak komu
    16. pád kopulativ kdo s kým
    17. pád prezervativ co na co

   2. Myslim , ze jejich strategie byla trochu jina, nez se nam predestira.
    Podivat se z jinych uhlu nepomaha problem osvetlit.
    Kdyz populace neni zrovna nepritel ,tak na ni nezalezi a se aspon ignoruje.
    Vypovezeni dlouhodobych plynovych smluv. Sankce. Zaroven na vlastni narody.
    Na rozkaz a potom .Neplatis nedostanes. Kdo? Presidenti ministri?
    Populace nedostanou.
    Jeste cena plynu se zavratne zvysi. Inflaci na ne ,navrch.
    Zdrazovani spolu s nedostatkem bez konce a zaroven.
    Hospodarsky chaos..Krize.
    Nemaj radi Putina ani nas../Muze to bejt i jinak/.
    Jeste.
    Nejdrive ukrove i uprchlici ,musi dostat vsecko, potom dlouho nic a potom ,kdo vi.
    Lidi a nechteny viditelne ,az naposled.
    Poskozeni Ruska taky nejdriv.
    Gazprom a Rusko potrebuje k zpracovani a tezeni plynu , dlouhodobe smlouvy , jinak dodavky jsou ode zdi ke zdi skodi rusum , ztratami.
    A s nadeji snizeni jejich zisku . /Kdo vi, jak tohle je doopravdy/.
    Spousta jde do vzduchu..At zije zdravy ovzdusi.
    Doprava na jste zlepseni ovzdusi ,tankery.
    Plynula dodavka plynu jeste mohla bejt zachranena potrubim, uz neni.
    Ani potrubi.
    Ani elektrina a cena nezustava pozadu. Vse se rapidne zhorsuje..
    Rozkaz je zastropovani a zmrazeni cen volnyho trhu..
    Aby se vyroba plynu a ropy nevyplatila..
    Zhorsujici se rozkazy setrit. ..
    V Usa netezi svoji ropu pro sebe a svet ,ale radeji dodavaji /prodavaji/,ze svych strategickych zasob ropu Cine. Dulezity …
    Aby vydrzeli s levnejsim benzinem do voleb..
    Proto prchli taky z Afg. Aby ty str.zasoby mohli rozprodavat..
    Zaver. Vyhrozujou valkami , ale kde na ne vzit a kde vzit plyn a ropu a nekrast.
    Pro nedostatek ropy musel Dolf uspechat valku na rusa , aby potom spechal zase zpet bez ropy.. Zajimavy ,nesel tam kde ropy byl prebytek , Iran ,Syrie , s vyjimkou Lybie a trochu snahy ,nejdriv.
    Dobyti Moskvy a Leningradu by ropu neprineslo..Aby valcil dal..
    Ani kapku.
    Jeste zustal zcela bez zradla ..

  2. K bodu tři :
   Pan Vladimír Kličko… ééé… Volodymyr Klyčko, starosta Kyjeva/ Kijiva má jasno.
   Byl v Praze před listopadem a byl to hnus. Dobře si všimnul, jak v rámci EU ČR vzkvétá. Viděl to na vlastní oči.
   A učiní všechno, aby to všechno měli Ukrajinci taky.
   Ách jo.
   😢

  3. Jenom bych doplnil k bodu c.3 ohledne tech Rudkych Khmeru, protoze jsem to v posledni dobe slysel dost casto, jak ho zvlaste Americane v dokumentech a filmech zarazuji do skupiny nejvetsich zlounu vsech dob: Hitler, Stalin, Mao, Pol Pot. A to i treba Jordan Peterson, ktereho si jinak i rad poslechnu.
   Bezpochyby to byl jeden z nejvetsich reznilku historie, ale USA by mely pri vysloveni jeho jmena radsi sklopit oci i usi.

   Pravda je, ze kdyby nebylo podpory USA, tak Pol Pot by se nikdy nedostal k moci.

   Dale, behem hruzovlady nikdo z USA ani nepipnul.

   Po te, co Vietnam svrhl Pol Potuv rezim, tak mili reznici utekli do dzungle, kde je dlouha leta zasobovali penezi a zbranemi Americane. Tvrdi se, ze az o deset let prodlouzili masakry hlavne civilniho obyvatelstva.
   Zaroven uvalili embrago na novou vladu, ktera byla podporovana Vietnamem.

   Prezident Carter drzel misto v OSN rezimu Rudych Khmeru, cimz daval najevo, ze jsou dale brani jako pravoplatni vladci Kambodzi.

   1. On také nikdo ani nepípnul, když Saddám používal proti Íráncům chemické zbraně. Byl naopak americkými souhy velmi podporován. Když ale zjistili, že aristokratům ducha odmítá políbit prsten, tak ho smázli i s Irákem.

  4. NO a s tou Koreou je to tak nějak divné. CO? Že amíkům to nevadí a taky ta Kuba mi tak nějak nesedí. Kdo ví co s tím zamýšlejí?

 15. Máte někdo informace o nákupech plynu pro ČR do budoucna? Dominantní dodavatel v ČR je innogy, která je dcerou maďarské státní společnosti MVM. Orbán zajistil pro Maďarsko přímý kontrakt s Gazpromem mimo tzv. celoevropské řešení, na kterém pevně trvá naše vláda. Zaslechl jsem drb, že z důvodu tohoto rozporu politických postojů EU versus Maďarsko pozastavila česká innogy nákupy plynu na budoucí období, protože nemůže nakupovat od své matky. Je někdo z vás schopen tento drb potvrdit, nebo vyvrátit, případně máte informace o tom jak innogy ČR zajistí nákupy plynu topnou sezónu 2023-2024?

  1. Re: Kopelman

   Staráte se zbytečně, zmrznete – pardon – budete eliminován podchlazením, již tuto zimu, proto je vaše starost mimo jakoukoli relevanci.
   Z programu můžete být vyňat za předpokladu, že zvoláte šestkrát denně „NA BĚLEHRÁÁÁÁÁD!!!“

   1. Ale musíte při tom být na kolenou, mlátit hlavou o zem a přitom být otočený směrem k Bruselu (ev. Washingtonu) a zvolání nemá být „NA BELEHRÁÁÁÁD“ (to už tu bylo) ale „NACH MOSKAAAAU“ (čo to trepem, veď to už tu tiež bolo) vlastně správně má být „TO MOSCOOOOOW“. Doporučuje se aplikovat 3x denně, ráno při východu slunce, v pravé poledne a při západu slunce. Jen ještě neexistuje celoevropská dohoda, která stanovuje „pravé poledne“. Hlavně se nedoporučuje stanovovat „pravé poledne“ podle moskevského času, to byste byl za Putinova agenta. Dá se to vysvětlit jedině tím, že jste se spletl, myslel tím THE MOSCOW TIMES a dobrovolně se přihlásit do ukradinské jednotky „Karpatská chtíč“.

 16. Jako říkám furt, že euroatlantici se ve své bezbřehé nadutosti a aroganci stihnou zlikvidovat sami.
  Přijde mi legrační, jak svoje imperiální choutky podsouvají tu Rusům, tu Číňanům, snad by to uměl vysvětlit nějaký psychiatr.
  Připadám si jako to pokusné zvířátko , do kterého se píchá. A lituji, že jsme znovu na té blbé straně železné opony.

 17. Ještě bych do toho článku přidal co Rus nevěděl ,že mnógo ukrajinců zvaných i nezvaných přibude do zemí českých a tam jim výjimečně umožní být voličem NATOtata,který může volit ty, díky nimž má novou existenci.
  Vřelou vstřícnost vláda ukázala změnou zákona od 1.7.2022 kdy vše co je ukrajinské s pobytem kdekoliv pobírá příspěvky bez jakékoliv registrace po předložení ukrpasu na ÚP.

  1. VVP ani nemusí činit další opatření.
   Stačí mu jen pobaveně sledovat, jak se do střední Evropy a zejména jejích chudších států, valí hordy ukravínské spodiny, které se tu bůhvíproč říká „váleční uprchlíci“.
   Ti potom budou, po důkladném rozkoukání a s pomocí místních kolaborantů, likvidovat ekonomiky a sociální systémy zemí, kam se navalili. Ono už to fakticky probíhá, jenom nám o tom nic neříkají – občas to ale probleskne od samotných vetřelců. Hodně z nich je opravdu spodina, co si prostě neumí dávat pozor, nejsou na to z domova zvyklí. Dávat pozor na to, co kdo říká, jak se tady chová, kolik a čeho nakupuje, nebo kde a za kolik bydlí.

   1. Je to rozsortýrované.
    Uprchlíci před válkou, kterým rozbili domovy, uprchlíci opřed vojnou, kteří nechtějí umírat za Zeleného šílence a ti, kteří se vydali na západ za lepším. Těžko odhadnout, kolik je kterých.
    Fakta se dozvíme, až tahle vláda půjde od válu.

  2. Dalsi mobilizace uz pata na U. Je zajimavy ,ze uprchlici v milionech ,umisteny v zapadnich statech , ktere pomahaji horem dolem, ti najednou nemusi mobilizovat ??
   A tak zapadni vlady ukrum zaroven skodi??
   Ochuzuji U. o vojaky a zmensuji pocty jich proti rusovi. Pak nevyhravaji..
   A pomahaji Putinovi vyhravat. Jak tohle muze bejt ?

 18. Já se musím propadat za břicho smíchy jak antikomunistická současnost ničí vše kolem sebe. Pravice se ukázala jako vypatlaná horda šílenců ,kteří chtějí válčit proti Rusku. Levice sice není v PS ,ale fašouni se zničí samochválou.

   1. Pan Jakl přesně vystihl podstatu věci.
    Největší nepřítel je Solženicynovo Rusko. Takové Západ nechce!!!
    Jó Gorby a Jelcin , to bylo borečkové. To byla demoška jako z praku.
    Sice Rusáci neměli už pomalu co žrát, ale zbavili se samoděržaví, jupííí.

  1. Rusko není levicové. Rusko je konservativní.
   ODS není pravice ani konservativní. Nynější ODS je pozůstatkem jednoúčelového projektu. Jenže privatizace skončila, zapomeňte…Někteří její nynější členové nechápou, že se pokoušejí jet na mrtvém koni. Někteří to vědí, ale doufají, že se jim alespoň podaří prodat ho do buřtů.

 19. Dá se čekat, že se zpřísní podmínky pro odchod Čechů do starobního důchodu. Žadatel bude muset doložit ověřený výpis ze svého soukromého účtu, na kterém bude zůstatek vyšší, než 20 mio Kč v současné hodnotě.
  Stávajícím důchodcům bude důchod přepočítán degresivním koeficientem. Malé důchody se budou dělit větším číslem, než velké.

  1. Ládiku!!!, žádné přepočítávání degresivním koeficientem není nutné. Na snížení důchodů stačí inflace a trpělivost. Zákonných změn netřeba.

   Jak je to s daněmi a dluhem? Stačí přečíst:
   https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-cesky-dluh-nikdy-neklesal-rychleji-co-trati-lide-kvuli-inflaci-to-vydela-stat-218391

   Takže vláda je samozřejmě s inflací napropsto spokojená, proto proti ní nic nedělá. Výsledkem budou vysáté úspory obyvatelstva, odkloněné k politikům, kteří je přerozdělí – třeba ve prospěch Ukrajiny.

   Nu, až si tohle lidé uvědomí (pokud vůbec, protože jsou to většinou idioti), tak to může vést až k těm kandelábrům.

   1. Na solárním poli
    moucha mouchu školí:
    Nepoletuj nad panelem!
    Sypeš do soukolí.

    Sypeš písek do oleje
    kladeš hlavu na koleje
    na panelu děláš stín,
    běž si lítat na Hostýn.

    Tam se ale kolo točí
    kostel jak na kolotoči
    tam mě praští lopatka.
    Letím radši na jatka.

    1. Jatky? Šílíš?
     Hmyze milý,
     dávno nejsou co kdys byly.
     „Maso není“,
     řezník kvílí,
     bez práce má dlouhou chvíli.
     Loví všechno
     co se šustne
     v potemnělé hale pusté.
     Nedáš pozor
     a v krátku
     skončíš v karbanátku!

     1. Na jatkách se baví krysy:
      Už to není, jako kdysi!
      Byly rohy, kopyta,
      krve plná koryta
      býček bučel radostí
      jak šlo maso od kosti!
      Všude plno teplé vody
      chodily jsme na záchody
      hryzat řitě řezníků…
      No nic, žádnou paniku!
      Zase bude líp!
      natočíme klip.

      1. Třeba ve prospěch ukrajiny. Nikoli
       Slůvko třeba zaměnit za jedině nebo pouze.
       Včera zprávy a šot ze sněmovny jasně ukázal. Všichni poslanci se shodli na termínu válečná daň( komu jsme vyhlásili válku nebo kdo nás napadl jsem nezachytila) a jeden za pultíkem pregnabtně hřímal,že se musí najít další možnosti zvýšení dani nutných na krytí válečných výdajů.

       Válečné výdaje a válečné daně státu,který nikdo nenapadlo a nikomu válku nevyhlasil,to jsem z toho perplex.

       Ale bude dost gynekologů i zubařů letentních sadistů. Vláda navrhuje,že migranti by mohli léčit bez diplomu. Změnu zákona navrhuje vláda,je černé na bílém na idnes.

   2. Hudče, tak přesně jste to vyjádřil, tahle zločinná vláda díky inflaci utrácí naše peníze za nesmyslnou válku.

    To samé je to se zdaněním nepřiměřených zisků.
    Místo, abychom jako spotřebitelé, podnikatelé měli „normální ceny“, vláda stáhne to, co jsme zaplatili navíc a přerozděluje, podporuje válku. Za takové řešení by se nemuseli stydět ani v S. Koreji.

    Říkají, že jsou pravicová vláda.

    Je tu nějaký pravičák, aby to zhodnotil?

    1. Inflace je snizovani skutecne pomoci U. ,dostanou vo dost min,/asi 20%/ z toho vyzebranyho.
     Zavislaci na euro , co jim jejich vlady udelily, nemuzou nic udelat , ale my muzeme s nasi korunou pajtlovat a inflaci usmernit..Snizit.
     Tedy urcita moznost nezavislosti na EU.
     V Usa Bida hodil 8 trilionu do placu/pred volbama/ , to znamena ze penize sou levny a skoro zadarmo..To zapricinilo zdrazovani a umelou inflaci.
     Kazdej ma penez dost na utratu , tak se jim vetsina penez odebere..

   3. Před měsícem jsem byl na nějaké besedě kde se účastnil i Skopeček. V odpovědi na dotaz to řekl na rovinu. Inflace žádné evropské vládě nevadí neboť je to jediná cesta jak splatit státní dluhy. Takže se dělají opatření jen na oko ale inhalace se cíleně neřeší. Občanům se vytáhnou úspory a stát je rozjebe. U nás v kolonii o to horší, že podstatnou část vyvezou mimo republiku řetězce, korporace atd.

  2. Na podání žádosti o důchod se nyní stojí 3 až 4 hodinová fronta. Pokusných balónek,kolik seniorů to vydrží a kolik jich zkolabuje přímo ve frontě. Podle toho se do budoucna nastaví pravidla. Ideální je člověk,co cely život platí a pak umře ve frontě s žádosti v ruce.

   1. Re: Gaia

    Žádnou frontu stát nemusíte. Úplně postačí načmárat žádost na papír a hodit na podatelnu.
    Pokud máte nutkání dotovat Českou poštu, můžete to poslat na ministerstvo.

    Nynější žádost vám ale stejně ho*no pomůže. Důchod budete mít pořád stejně malý, jako byste si o něj požádala klasickou cestou v dobu určenou adekvátními předpisy (tedy později), protože výpočet alikvótní částky připadající letošku se bude násobit adekvátním koeficientem.

    Upřímně řečeno, moc jsem nepochopil, proč se okolo předčasného výpočtu dělá takový humbuk. Řekl bych, že to je zkušební nástřel od vládních soudruhů, čekajících NOVOROČNÍ PROPOUŠTĚCÍ MASAKR z důvodu kolapsu českého průmyslu.

    1. Naše penze už Husákovy děti mít nebudou. Na to můžete vzít jed. Zdá se, že máme zaděláno na budoucí mezigenerační střet. O důchodové reformě se žvaní už víc než třicet let.

 20. “Léčit Čechy by mohli i cizinci bez diplomu” (idnes)- navrhuje vláda.
  Já myslel, že všichni připrchlíci diplomy mají. Nebo jim je Danuše nevytiskla? To už má tolik práce s Hradem?

 21. Zatím jsem nezaznamenala, že by z Ruska přes Ukrajinu přestaly k nám a na Slovensko téct plyn a ropa. Pokud se mýlím, tak mně opravte.
  My využijeme energii z dodaného plynu mimo jiné na opravy a modernizaci tanků. Z dodané ropy vyrobíme naftu pro tanky a oboje poté pošleme na Ukrajinu pro boj s Rusy.
  Podobně využijeme energii na výrobu elektrocentrál a spolu s benzínem z ropy to pošleme na Ukrajinu, aby aspoň částečně (pro někoho) nahradily nefunkční elektrickou síť, kterou Rusové systematicky ničí.
  Jak dlouho to může takhle fungovat?
  Předpokládám, že ty dodávky jedou na nějaké staré smlouvy, ale nic o nich nevím. Ví to někdo? Do kdy jsou, kdo je odběratel, za jaké ceny?
  Moje stará hlava si nepamatuje ani to, do kdy máme tu výjimku z EU sankcí na odběr ropy z Ruska potrubím.

  1. Tak to já jsem zaznamenal. Z Ruska plyn neproudí. Ruský plyn proudí z německa, obohacený o molekuly svobody a o demokratickou přirážku.

   Sranda bude, až vláda zavře pumpy. Chrámy spotřeby jsou až za městem a dosud ne každý si nabil ze svých solárních panelů svého enyaka.

 22. Důsledkem bude další decentralizace a diverzifikace zdrojů. Což není technické řešení pro velká sídla. Vyvolá to nepředvídané společenské pohyby.

 23. No pochopitelne, tvrdim to dlouhe roky ze nepritelem Evropy je Nemecko, EU a USA.

  Ty krize jsou zpusobene jejich rozhodnutimi, natkakem a sabotazemi.

  Energetiku znicilo strukturalne Nemecko skrze EU a fyzicky USA plynovody – nejen ty vybuchle, ale i ty nepostavene. A USA nasledne likviduje jaderky.

  1. Já bych do toho snad ani Německo netahala. Strýček Sam drží Germány za koule možná jinak než nás, ale stejně pevně. Už od konce War2. Ten jejich blahobyt, který jim Anglosasové povolili, je pěkně draze vykoupený. Ten Nordstream 2 si mama Merkel nedokázala prosadit.

 24. Zatím dobré. Než sem diskutéři vnesou nějaká obskurní témata.
  Ano, car Putim mohl zvednout telefon a Nordstream II by přestal fungovat. A až by Evropan (EU) vyměkl, protože by se pod ním začala třást židle neb zima a hlad, mohl Putin opět zatelefonovat a klást si požadavky. A Germán by pořád ještě měl možnost přerozdělovat…
  Takže teď už nemá vliv žádný. Jediné co mu dává nějakou moc je burza elektrického proudu a na tom navázané zelené emisní povolenky. Ale to celé je jenom část problému.
  Přečtěte si Homéra Simpsona a jeho obžalovací spis.
  Ten by se měl číst na demonstracích místo samožerných pindů, které tam až příliš často zaznívají.
  Jádro pudle je docela jednoduché. Zámoří (+ Británie) ztrácejí vliv na větší polovině světa a snaží se ho udržet. USA chce být hegemonem, tím kdo určuje kdo bude komu za co platit a čím.
  To co probíhá je válka na Ukrajině za evropské peníze pomocí ukrajinských vojáků a se souhlasem evropských ovcí.
  Ano, tak jednoduché to je.

  1. Ještě poznámka:
   Přidáním „daně z nadměrných zisků“ donutí naše vláda velké hráče k úprku z Kotlinky tam, kde taková daň nebude. Malí zůstanou a budou muset vykrýt výpadky daní těch velkých. Velké ryby si najdou díru v síti – jako vždy.

   1. Re: Sk

    Naprostá nepravda.
    Nikdo žádné daně navíc platit nebude.
    Jediný, kdo bude holen, budou lopaty. Soudruzi z NERV-u už to zpracovali. Btw. ho*na, nad kterými strávili půl roku bych sepsal asi tak za čtyři a půl minuty.

    A vy máte drzé a zcela nevhodné kecy, tudíž vám budou přistřiženy drápky.

    1. Tomu jsem se vcera taky smal.
     PUL ROKU makali vladni experti, jako kone.
     A oligarcha Kretinsky jim do toho hodil vidle behem 5 minut.
     Uvidime, kolik podobnych bude.

 25. Jen si dovolím připomenout, že Putin, potažmo jakási válka, se skokovým růstem cen energií nemá OPRAVDU nic společného. Ceny vystřelily k nebesům DÁVNO před zahájením horké fáze tohoto konfliktu.

  Neboli stali jsme se obětí JEDINĚ správného liberálního přístupu k neviditelné ruce trhu, jež byl prosazován již pane profesóóórem.
  Pak k tomu stačil pouze bastl s emisními povolenkami a stále větší závislost stability elektrické sítě na plynových elektrárnách z důvodu vyrovnávání grafů dodávaných příkonů z větrníků a slunečníků.

  1. Ano, souhlasím. Ceny na spotových trzích začaly stoupat už několik měsíců před 24.2. jako důsledek kombinace odstavení velké části německých atomových elektráren v roce 2021, spekulantů s emisními povolenkami, stoupajícího podílu občasných zdrojů elektrické energie a nezbytností nahrazovat jejich nespolehlivost nějakými elektrárnami s relativně krátkou dobou náběhu a s dobrou možností regulace výkonu, což splňují plynové elektrárny.
   V takovéto situaci přejít u plynu z dlohodobých smluv na spotové mohlo napadnout pouze někoho, kdo buď situaci nerozumí, nebo jí rozumí a zrovna zešílel.
   (Nelze přitom vyloučit možnost, že ten kdo to prosazoval dobře věděl co dělá a krásně si namazal kapsu.)
   Po 24.2 o sankcích rozhodovali Neználkové, kteří si nebyli schopni uvědomit tyto souvislosti. Nejspíš si mysleli, že přebytek elektrického výkonu z OZE v slunečních a větrných dnech lze zabalit do papírových krabic nebo nafoukat do gumových balónků a uskladnit na zimu, případně pro použití vnoci nebo při bezvětří.
   Do toho ještě Francouzi odstavili velkou část atomových elektráren pro zjištěné závady a malér byl na světě. Spekulantům se otevřel obrovský prostor pro spekulativní nákupy plynu a elektriky.

   1. Rust cen byl zamerny, oni to jeste pred valkou i priznavali. Zadny jiny smysl prece ty jejich povolenky nemely. Jeste umelejsi zvyseni cen, nez dane.

    Nemecti zeleni tvrdili, ze pokud budou energie levne, tak jimi lidi setrit nezacnou, a vetrniky taky nebudou rentabilni – takze je treba energie zdrazit, a mame dve mouchy jednou ranou.
    A ceska hvezda Bartuska k tomu svazacky dodaval, ze jakmile budou solary a vetrniky cenove srovnatelne s jinymi zdroji, muzeme na tu zelenou produkci presedlat uplne a zbavit se konecne tech zlych fosilnich paliv z Ruska.
    Tvrdil to sebevedome pred valkou i po jejim zacatku.

   2. Re: babaluba

    Samozřejmě že nemáte pravdu.

    „V takovéto situaci přejít u plynu z dlouhodobých smluv na spotové mohlo napadnout pouze někoho, kdo…“ –
    – dostal naprosto geniální nápad, jak vysouložit všechny ojro-lopaty bez jakékoli výjimky.

    A jste stará a hloupá a já jsem tady nejkrásnější!!!

  2. Putin je zloduch a zloduchuje nejvic a neni mozny aby prestal..
   Za malo a min ted dostava od nepratel majland, az se topi v penezich.
   Jako nakej hypnotickej ilusionista..
   EU si udelaly cenu 68 za sud za ruskej sud , ale Indie a Cina , kupujou za vic v milionech sudu za den , ale slevu nechteji zadarmo..
   EU musi tajne ilegalne kupovat, aby si nikdo nevsim. Aby mohli kricet.
   Saudove a spol vi , ze podbaba stropu se na ne chysta , hned za rusem , sprajcujou se , metodou Forbidden a tak se na ne vymrstila z W. zla krev. Jako obvykle.
   Ale ponekud jiz postarsi ,ani ne tak zla a neustale strasici bezzuba , az se to vomrzelo.
   Hned sou ted pet minut vod valky s Iranem a potrebuju velky emericky armady na jejich ochranu..Jinak sarabove sudy nezlevni na 68 …
   Ale arabove se sprahavaji s kym jinym, nez s cinorusem..Sach , pat zatim.

 26. Nic noveho pod sluncem. Kterysi vladce uz kdysi vykrikl : „Buh me chran pred prateli ! Pred neprateli se ochranim sam.“ 😀

  1. Něco takového si Biden říct nemůže. Bílý dům nemá přátele, jen nepřátele a vazaly.
   Upřímného přítele má jenom jednoho. Ten má ale tak vysoké nároky, že je to opravdu velice škodlivý přítel.
   To ale Američané netuší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *