22 listopadu, 2024

Šéfdiplomat EU v Gruzii názorně předvedl význam pořekadla „dělat si z huby holinku“

Autor – Martin Kunštek

Vysoký představitel EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Josep Borrell vykonal dvoudenní návštěvu Gruzie. Při jednání s předsedou vlády hostitelské země Iraklim Garibašvilim byl veřejně usvědčen ze lži. Gruzínský premiér se jej veřejně zeptal, proč nebyl na posledním summitu Evropské rady Gruzii přiznán statut kandidátské země, což by znamenalo začátek vyjednávání o vstupu do EU.

Během přístupových jednání vláda kandidátské země s Evropskou komisí jedná o podmínkách vstupu do Unie. Jednání jsou obvykle rozdělena do kapitol podle toho, jak Smlouva o EU a o fungování EU přidělila Bruselu v hospodářských a politických resortech výhradní nebo sdílenou pravomoc pro tvorbu společné legislativy. Obě strany se během několik let trvajících jednání vzájemně seznámí se stavem práva Unie v příslušné oblasti a nastavením právního řádu kandidátské země. Během těchto jednání mají kandidátské země možnost si vyjednat z určité čísti práva EU trvalé nebo dočasné výjimky.

ČR na rozdíl od Polska tuto možnost během přípravy na vstup do EU téměř nevyužila.

Při jednáních o přípravě na vstup do EU obě delegace společně řeší v oblastech, kde si stát nenárokuje výjimky, jak a do kdy kandidátská země upraví své zákony, aby odpovídaly komunitárnímu právu. Po provedení harmonizace Brusel a vláda kandidátské země společně stanoví datum vstupu do EU.

Borrell na tiskové konferenci veřejně urazil hostitele lživým prohlášením, že kandidátská procedura nebyla zahájena proto, že Gruzie nesplnila všech 12 základních podmínek, které Smlouva o EU stanoví pro kandidátské země. Mezi ně patří obecná kritéria jako je tržní ekonomika, pořádání svobodných voleb do parlamentu a místních zastupitelských orgánů apod. Proti tomuto tvrzení se na  místě ohradil gruzínský premiér s tím, že má od Evropské komise již několik let písemně potvrzeno,že Gruzie tyto požadavky splňuje, a že jeho žádost bude postoupena Evropské radě. Což se nikdy nestalo.

Dokument, který Garibašvili na tiskové konferenci citoval a poté jej tiskový odbor vládního kabinetu též poskytl novinářům, je z konce roku 2021.

Pod křížovou palbou gruzínských i zahraničních novinářů Borrell nakonec přiznal, že Komise návrh na zahájení jednání o přistoupení Gruzie do EU šéfům členských států a vlád nepředložila kvůli zahájení války na Ukrajině. Respektive kvůli tomu, že se Gruzie nepřipojila k protiruským sankcím. Což ale není podle Smlouvy o EU podmínka.

Gruzii nijak nepomohla ostrá protiruská slovní vyjádření prezidenty Salome Zurabišviliové, ani její pokus vetovat smlouvu o bezvízovém styku s Ruskem či zřízení nových přímých leteckých spojů mezi Gruzii a městy v Rusku, v nichž pracuje mnoho Gruzínců.

Garibašvili při hádce s Borrellem konstatoval, že připojení se Gruzie k protiruským sankcím není možné kvůli chybějícímu konsenzu s opozicí. Zdůraznil přitom, že země je velmi závislá na obchodu s Ruskou federací. V případě rozpadu vzájemných ekonomických vztahů by se gruzínská ekonomika zhroutila a obyvatelstvo by čelilo nedostatku důležitých energetických surovin i potravin. Veřejně si do Bruselu rýpl, že EU svojí ignorací zájmu Gruzie rozvíjet vzájemný obchod tuto závislost gruzínské ekonomiky na ruské podporuje. Usnadnění přístupu gruzínských výrobků na trh EU by firmy získaly více možností přeorientovat své obchody. Snížení celních i množstevních omezení vzájemného obchodu je obvykle prováděno právě v souvislosti s přiznáním kandidátské pozice zemi ucházející se o vstup do EU a prohlubuje se obvykle v souvislosti s dokončením jednání o jednotlivých kapitolách. Na konci v okamžiku vstupu do EU jsou pak všechny obchodní bariéry zcela zrušeny a země se stává součástí společného trhu.

V Gruzii momentálně úřaduje vláda, která je orientovaná na realistické prosazování národních – zejména ekonomických zájmů země. Z konfrontace mezi Západem a Ruskem těží jako překupník, když ze svého území pomáhá obcházet vzájemné sankce obou stran. Mnoho gruzínských firem provádí tzv. šedé reexporty zbožní, které přes novou sankční oponu legálně nelze napřímo prodávat. Do Gruzie přesunula své pobočky řada ruských i západních firem, které chtějí nadále vydělávat na pokračování obchodů mezi Západem a Ruskem. Gruzie z toho samozřejmě získává peníze na daních a celních poplatcích.

Veřejná hádka mezi Borrellem a Garibašvilim, při níž byl nejvyšší unijní diplomat veřejně usvědčen ze lži, dobře „nabila“ vládní straně. Potvrdila, že EU není spolehlivý partner, který drží dané slovo. Je možné, že tento incident bude použit jako jeden z argumentů v procesu sesazení prezidentky, který vláda spolu s parlamentem připravuje.

13 thoughts on “Šéfdiplomat EU v Gruzii názorně předvedl význam pořekadla „dělat si z huby holinku“

  1. „nastavením právního řádu kandidátské země.“

    Jaké štěstí Gruzii potkalo, když nebyla zasnoubena s EU, organizací ovládanou mezinárodními lupiči a úchyly.

  2. Z huby holínku, jo? To vidím poprvé, ale „Dělat si z huby řiť“ je běžně používaný obrat už mnoho desetiletí. Možná, že máte jen jiné názvy pro holínku a pro řiť.

    1. 😂
      Napsal známý trotl a slinta Bořivoj Holinek. Nechvalně známý na FB i na Pravém prostoru.
      Holinku,no fůj, proč pod pod nickem Karel Dar?
      😂😂😂

  3. Gruzie dostala řádně do zubů a plynulý tok myšlenek se jim tedy srovnal. Na rozdíl od některých vysokých představitelů EU, kteří to mají v hlavách ještě neuspořádané.

  4. Kavkaz nikdy v historii, co písemné prameny pamatují, nebyl klidným územím. Malé národy mezi velkými si musely svoji existenci vždy tvrdě vybojovat. Navíc v malém hornatém a chudém kraji bojovaly i mezi sebou. Nejtěžší to měli křesťané, dnešní Gruzínci a Arméni. Pro ně bylo křesťanské Rusko – ať bylo jakékoli – záchranou v turkotatarském moři.
    Evropa byla daleko a o Kavkaz neměla zájem. To se změnilo až v moderních dobách, kdy tyto malé národy používala jako beranidlo proti Rusku. Na příklad na radu Evropanů zahájila v roce 2008 Gruzie válku proti Osetincům. Samozřejmě prohrála a dodnes nese následky. Dnes má, na rozdíl od Arménie, realistické politiky preferující všestranné styky. Katastrofa Ukrajiny není mimo EU příliš populární.

  5. Jen doufám, že je nasral opravdu hodně, protože KoZa počítá s Kavkazem jako s nástupním prostorem proti Íránu. A Gruzíni bylo doposud nejoddanějším natistickým řiťolezcem (již od druhé čečenské války, kdy v údolí Pankisi měli amíci základnu pro výcvik čečenských teroristů).

  6. Kopat do medvěda aby byl hodný,se nemusí vyplatit ani Gruzii.
    Jestli Garibašvili usiluje o likvidaci Gruzie,tak stačí vstoupit do EU,že by nevěděl,co se děje v EU,tak je úplně zalezlý v zaděli USA.

    1. Na prvni pohled usiluje. Je odtud a slouzi jim. Bude tohle smazany.
      Jednani se odehrava ,ze EU nadiktuje a ty druhy schvaluji a
      potom vo tom lzou lidem…
      Vyber o jednani bordella , ubohy prasivy loutky, kopirujici chovani jeho porucniku ,ani nebyl zvolenej nikym , psat infrormace , kdyz sam nezna ani jestli lze a nebo zatlouka, vi jen , ze nesmi rict
      ani slovo pravdy a usvedcovat takovyho..
      Proc se verejne ponizovat zajmem vo neco takovyho.
      Autorka musi bejt chranena do dusledku, vod kazdy vazny kritiky..

  7. NJn, má to ejúnie a samozvaní vládci zeměkoule těžký. Čím dál a víc si ti malí, uvědomují, že když budou dělat po svojom, a pro lidi , ač jakkoliv, tím dýl se na svých postech udrží a neskončí někde ve škarpě. Taky ty „postihy “ s zablokováním peněz jak pro rusy tak pro jiné jsou taky velké strašidlo. A ani únik jinak nemusí být vždy zárukou, že si nakeťasených peněz vezdraví užijí.
    I v těch malých zemičkách si už uvcědomili, že nepotřebují cizí vrchní velení za nemalé prachy. A že otrokářské převádění peněz jinam není nutné. Svět se změnil, akorát bývalí „vládci“ to nějak neksou schopni pochopit …..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *