24 června, 2024

Sametová past

Dnešní článek bude o čtvrteční demonstraci, na které jsem nebyl… Aneb, jak hodnotit něco, co jsem neviděl na vlastní oči, že? Během práce jsem se díval na přenosy a včera jsem zkouknul všechno, co bylo k dispozici. Zároveň jsem vyzpovídal několik čtenářů, kteří tam byli. Přesto vás prosím, abyste při čtení dnešního textu měli na paměti, že jsem tam nebyl a mohl jsem snadno nevidět důležité detaily.

Účast velmi slušná. Odhaduju to tak na 35 tisíc lidí. Upřímně, tolik jsem jich nečekal. Počasí pod psa, pětikilometrový pochod na Kavky… žádná legrace. Původně odhadovaný čas, že se od 15.00 bude mluvit před Českou televizí, byl velmi optimistický. Začalo se o dost později. Bylo avizováno sedmnáct řečníků, takže demonstrace končila až za tmy.

Jinak to bylo jako obvykle. Spousta českých vlajek, organizace víceméně klapala a nikomu se nic nestalo. Provokatéři by se našli, ale jak chcete provokovat lidi, kteří jsou celý život zvyklí, že se jim nějaký pražský hejhula směje do obličeje, poučuje je, co je správné a přitom by bez jejich práce do týdne zdechl jako pes. Pravdomluvní novináři se hodně snažili účastníky démonizovat, ale dokázali jen jediné – najít pár lidí s kulichy v národních barvách, které nebyly poskládané podle české trikolory. Prostě byla to normální nenásilná demonstrace a i když se mééédia snažila, démonstraci z toho neudělali.

A tady bych se rád pozastavil. Hele – to je hrozně hezké, že už čtyřikrát se podařilo do Prahy dostat desetitisíce lidí. Ale jsme přesně tam, kde jsme byli po první demonstraci. Slyšeli jsme spoustu nových řečníků, slyšeli jsme spoustu dobrých projevů, ale nic z toho neplyne. Láďu Vrábela do vysílání nepustili a předpokládám, že ani nikdo neočekával, že by se to podařilo. A tak si všichni opět řekli, že se musíme semknout a pak se šlo domů.

Nazval bych to sametovou pastí. Aby se u nás dalo demonstrovat, musí to být nenásilné. První zapálené auto či roztříštěná výloha by znamenaly okamžitý pokles sympatií. U nás se prostě křičí, že máme holé ruce. Bojuje se intelektem, šermuje se argumenty a fakty, hlavnín zbraní je nabroušený jazyk a pohotovost. Ale… první zavřená branka znamená konec. Za plot se prostě neleze a i převrácená popelnice je vlastně už za hranou.

Dodnes nechápu, proč tehdejší komunistický režim prostě nenechal lidi, aby se vykřičeli. Aby si pětkrát, desetkrát přišli, pohádali se o zásluhy, vznesli kupu požadavků a kdyby sáhli k násilí, tak by je jejich spoluobčané sami odsoudili…

Ano, já souhlasím, že se musíme semknout, držet pohromadě a zajistit, aby nás bylo víc jak polovina a potom bude mít takový protest legitimitu. Ale nebudu předstírat, že nevidím, že se dřív udemonstrujeme, než budeme mít sympatie 50ti procent populace.

Na první demonstraci se mluvilo o nátlakových akcích. Ale jediné nátlakové akce se objevily mezi organizátory navzájem. Jednota z první demonstrace vzala rychle zasvé. A kdybych byl český podnikatel v posledním tažení, který brzy zavře a říkal bych si, že za poslední peníze pošlu svůj kamion, aby zablokoval Jižní spojku, tak bych si to sakra rozmyslel, kdybych věděl o té nejednotě. Nechtěl bych něco takového udělat a pak zjistit, že jsem globalistická struktura, protože jsem se někomu znelíbil a vlastně ani nevím komu a za co.

Podle mě to byla právě tato nejednota, která zařídila, že vláda dostala už čtvrté poslední ultimátum. Demonstrace jsou na české poměry velké, ale ne dost velké, aby někomu dodaly odvahy provést skutečný nátlak. A ti, kteří mají nátlak přímo v popisu práce – odboráři – ti se sešli v tak malém počtu, že přemýšlím, jestli by neudělali líp, kdyby Středulu poslali zpátky do Aspenu.

Karolína Stonejková to popsala správně. Jsme v situaci Milionu chvilek. Je hrozně hezké udělat manifestaci, ale teď už všichni vidí, že činy nenásledují. Že sice existuje vize, ale žádný plán. Ano, stačilo by do ústavy napsat šest vět a všechno by mohlo být jinak, ale nikdo nezná cestu, jak toho dosáhnout, aby se tam těch šest vět dalo napsat. Ano, stačily by volby bez pětiprocentní hranice pro vstup do sněmovny a s jedním volebním obvodem. Ale jak to udělat, aby to takto mohlo být? Jsme v sametové pasti. Všechno musí být nenásilné, ale tím pádem se nic nedá udělat. Hradby prý někdy padají pouhým křikem… ale už se to hodně dlouho nestalo.

Na druhou stranu – energetická chudoba, drahota, inflace a válečné štváčství vlády jsou mnohem silnější důvody protestovat, než Čapí hnízdo. A také je to vidět. Poptávka po demonstracích je tak velká, že lidé přijdou i v dešti a zimě, i když jim musí být jasné, že se brány České televize neotevřou. Přicházejí, protože nelze jinak.

Poptávka je tak velká, že pokud tento rebus někdo rozlouskne a přijde s nějakým nápadem, jak zvětšit nátlak na vládu, tak si všechny získá pro sebe. Ne, už nejde o to, co se má udělat, aby byla levná energie, teď už jde o to, jak dosáhnout toho, aby to někdo vůbec udělat mohl. Jak znovu vyděsit vládu k akci? Jak zatlačit na poslance, aby měli chuť vyjádřit vládě nedůvěru? Jak rozbít tu pětikoaliční jednotu? Jak sakra prolomit tu sametovou past?

Jak dosáhnout toho, aby lidí na demonstracích přibývalo? Jak dosáhnout toho, aby demonstrace dodaly odvahu lidem, kteří mají prostředky k nátlakovým akcím? Jak z davu udělat lid?

Jedinou skutečně nátlakovou akcí bylo, když v Otrokovicích lidi volali na Fialu, že je zmrd… Ostatní skončilo ve stádiu pokusů – udělat vládě z voleb zabíjačku, dostat ze senátu Vystrčila… ne, nebylo to úplně bez výsledku a Zwyrtek Hamplová s Kovářovou jsou podle mě slibná cesta a každopádně by měly být na pódiu. Drze bych řekl, že další pokus o nátlak by mohla být volba prezidenta… ale jsem spíše skeptický a osobně mě nenapadá, jak toho dosáhnout. Teda kromě taktické volby menšího zla…

Jinak zatím může být Péťa v klidu. Nestalo se nic, co by ho donutilo s námi jednat. Není nic, co by mu opravdu stálo v cestě. Není žádná občanská neposlušnost, nikde nestojí vlaky, doprava v Praze kolabuje z přirozených příčin, žádný lidský řetěz kolem Strakovky není. Ani ten hnůj tam nikdo nepřivezl… Poslancům zatím nikdo nenosí do kanceláří svoje faktury a tak henty lidské příběhy zažívají jen úředníci na pracáku.

Ale lidé přicházejí.

Neodradilo je, že to bylo už počtvrté bez výsledku. Neodradilo je, že se zatím nic nezměnilo. Neodradil je výsměch ani řeči, že je to zbytečné. Lidé přicházejí, protože nelze jinak. A stejně jako já přemýšlejí, jak to zaonačit, aby se něco změnilo, protože něco se prostě změnit musí. Dokud je o co bojovat, tak se bojovat prostě musí, i když je to někdy neumělé a i když jsme víc jak sedláci u Chlumce, než jak Husité u Sudoměře.

Jedna věc je ale podle mě jasná. Kdo teď bude schopen na kterémkoliv pódiu při kterékoliv demonstraci kteréhokoliv uskupení přijít s použitelným a smysluplným krokem, ten si získá všechny. Kdo bude schopen vymyslet o trochu víc, než jen další ultimátum, kdo vymyslí, jak dělat nátlak a zároveň se vyhnout sametové pasti, ten bude lídr. Ten bude v čele.

Dav už by byl. Své mluvčí už má. Už se čeká jen na toho, kdo přijde s použitelným nátlakem. Kdo zařídí, aby se z davu nestal lid jen na dvě hodiny při demonstraci, ale kdo to udrží i další dny a týdny poté. Poptávka by byla. A já budu pořád dokolečka apelovat na to samé – velkou společnou demonstraci všech. Jedno datum, jedna pozvánka, jedno pódium a pro mě za mě deset pořadatelů. Tam je podle mě největší šance. Čekáme na lídra.

228 thoughts on “Sametová past

 1. Nechápu proč někdo plýtvá svým nejvzácnějším statkem, životním časem, na protestní rámus před hospodou s mizerným pivem, jídlem a protivným personálem. Nemá povinnost v ní konzumovat. Má spoustu jiných možností.
  Že na základě zákona je dotovaná z jeho peněz a navíc musí měsíčně platit hospodné za vlastní sklenici aby směl konzumovat v jiných hospodách?
  Chápu. Jenže tom případě, Parlament je jinde. A navíc, je mu uložena povinnost platit na základě rozhodování parlamentní většiny na základě vládního návrhu. To je demokracie. Kvalita vlády a parlamentu je odrazem kvality voličů. Většina jich požaduje, případně i jen souhlasí s tím, aby Česká Televize byla dotována ze státního rozpočtu plněného z daní, a navíc aby každý, kdo má aparát pro příjem televize, aby každý měsíc platil televizní poplatek, třebaže vysílání České Televize nepřijímá nebo dokonce aparát používá pro jiné účely, například jako monitor.
  Na druhou stranu, není povinností takový aparát mít a sledovat vysílání České Televize. Ani jiné vyslání. Zatím. Buďme rádi, že nemusíme. Že sice jsme nuceni přispívat na sebevražedný běh lumíků do moře, ale nejsme nuceni se ho účastnit. Zatím. Z mého pohledu nynější „výpalné“ je nejmenším zlem.
  Potíž je v tom, že ti Českou Televizí manipulovaní lumíci manipulují i ostatní pro účast ve svém sebevražedném běhu, který vydávají za normu. Je na nás abychom byli natolik silní, abychom se navzájem podporovali, abychom odolali.

  1. Schumacher napsal:
   19 listopadu, 2022 (13:36)

   Podle vyjádření České televize na twitteru žádají demonstranti, aby odvysílala desetiminutový projev jejich představitele na ČT1 a ČT24.

   „Takto to nefunguje.

   Program ČT určují pravidla, kodexy, standardní postupy.

   Ne tlak.

   ČT projevy na přání vysílat nemůže.

   A nebude,“ uvedli představitelé televize ve středu na twitteru.

   https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/protestni-pruvod-k-budove-ceske-televize/2287083?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

   Když to takhle nefunguje, a ČT určují pravidla, kodexy, standardní postupy. Ne tlak. ČT projevy na přání vysílat nemůže. A nebude,
   Tak ať si vysílá za své.
   Proč platit poplatky za neposkytnuté služby?

   Popeláři nám taky nediktují podmínky, co chtějí dělat, a kdy.

   Omlouvám se popelářům, že je srovnávám s ČT.

   Bez ČT se obejdeme, ale bez popelářů ne.

   1. https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-rtvs-odvysilala-ve-svatek-ficuv-projev-reditel-odvolal-vedeni-zpravodajstvi-40414931

    To se podívejme. Ono to jde, i bez násilného obsazování televizních redakcí a přespávání v nich.
    Stačí, když zainteresovaní lidé udrží hubu na uzdě. Vezmu-li v úvahu velikost RTVS a její architekturu, tak to mohlo být něco málo přes desítku lidí. Slušný výsledek!

 2. „Svoboda slova, jeden z pilířů demokracie, neznamená automaticky, že každý občan této republiky bez ohledu na jeho mentální výbavu, má právo vystupovat ve veřejnoprávním prostoru a tam trousit své představy.“

  Kdo má právo, kdo je mentálně vhodně vybaven přece určujeme my!

  „Občané jsou tímto způsobem ušetření dennodenního přílivu „názorů“ mentálně alternativních osob, které ve stabilizovaných demokraciích slouží jako pouťové obveselení.“

  Nejsou ušetřeni ničeho. Naopak mentálně alternativní osoby se na obrazovce vyskytují denně.
  Ano, jsou sice „alternativní“ ale podle našich představ.

  MUDr. Tomáš Vodvářka
  ostravský neurolog,
  sběratel židovských anekdot

  1. Kocoure, na ten web, kde jako bloger působí tento pan doktor, si dávejte dobrý pozor.
   Ta sestava, co tam aktuálně působí, umí být občas přesvědčivá.

   1. Re: Občan

    Ještě mu chybí podložka zezadu a pořádně dotáhnout, ne?

    P. S. samozřejmě jsem neodolal a pustil se aspoň do rychločtení. Po „zrentgenování“ čtvrtého řádku jsem toho nechal…

   2. JO … tenhle spolek správně uvažujících z Blogosféry čtu děsně rád, kam se na ně tady sereme!

    Třeba tahle myšlenka:
    Z uvedeného je zřejmé, že pokud by se pan Vrabel nakonec dostal do televize, byli bychom nuceni poslouchat podobné nesmysly, které proklamuje z pódií svých demonstrací.“

    No, já si myslím, že kdyby to Vodvářka udělal jako já se svazačkou Pajerovou (když sem to namátkou přepnul na Bednu a ona si zrovna u pultíku na nějakým pódiu na Václaváku se souhlasem intervjůka z ČT uzurpovala mikrofon) a toho teoreticky do televize puštěnýho Vrábela prostě taky VYPL jako já, nebyl by přece Vodvářka nucenej poslouchat podobný nesmysly. Jenže celej ten fór, kterej si demokrat Vodvářka ani nepřipouští je ten, že o takový ČT (=jako veřejný službě) by se dalo říci, že je vyvážená a nestranná. Ale na to nasrat, hlavně že Vrábel ostrouhal a demokracie nebyla rozvrácena! Stejně měli demonstranti ruský čepice.

    Ale stejnak si říkám, jak k tomu jako povinnej poplatník ČT přídu, že si třeba nemohu vyslechnout Vráblovy nesmysly a porovnat je se smysly Pajerový. To sem se ale vod Vodvářky nedočetl.

 3. No, vůdceho máme, jinak bychom viseli na rtech fijalům… a netušili. Brusel čím dál neúprosněji provokuje, abychom mohli říct: teď nás už soudíte právem. Než se tak stane, zůstanou popelnice na svých místech. Hra o nervy. Vedem.

  1. no co, co … v čem je problém?
   … tady se aspoň sama můžete přesvědčit, že si stavař poradí s úplně se vším! A zároveň můžete vidět, jaký musíme mít mezi sebou idioty, když do vedení státu zvolí místo stavaře úplně blbýho politologa, kterej nerozumí vůbec ničemu a neporadí si ani sám se sebou. A když přece jenom, s něčím, tak leda tak s odkláněním peněz na barmský ženský a Slávu u kravína, nebo by se ještě uměl podepsat jako rektor pod diplomku „Sněhurka a lovec“.

   V tom článku psal nějakej elektrikář, že takový elegantní a nápaditý dočasně provizorní řešení se zřejmě někým furt odkládaný přeložky vedení NN neviděl za 30 let svý kariéry a já zase musím přiznat, že zase takovýho neskutečně všehoschopnýho kaziškuka jako je Fiala za celej můj život!

    1. … nebuďte zas tak akurátní, Ládíku … do kolaudace se někdo třeba konečně rozhoupe. Distribuce end ČEZ konečně udělají NN přeložku, dráty se přeštípnou a otvory po drátech se zaplácnou polystyrénem s omítkou a bude to v cajku!

     Já vždycky říkal svým profesníkům, že se těším, až JEDNOU voni jako první převezmou od investorů objednávky a jako první natahaj ty svoje instalace! A teprve pak k tomu přídu já a voházím to JEN omítkou a zkolauduju. Ale vono né, vždycky mě v tom nechaj a přídou k hotovýmu a pak to na mě ještě zkoušej s těma svejma problémama!

 4. Aká veľká musí byť masa naštvaných obyvateľov, aby ulica zmenila pomery?
  O počet zúčastnených na riadenom procese zmeny zo 17. novembra sa prosím neopierajme.
  A myslíš si milý Vidlák, že kým sa bude dať nabiť mobil, cvaknúť na verejnú wifi a dať si Starbucks sračku v plaste, že taká nadkritická masa naštvaných obyvateľov vznikne? 😉

  1. Jenže v té mase nespokojených jsou skupiny, co by si hned po pádu vlády šly po krku (mladí vers. staří, chudí vers. bohatí, levičáci vers. pravičáci, …). Jak se asi domluví doktor, co studoval VŠ 6 let + 2 roky praxe + doktorát s maníkem co nedokončil ZŠ, SŠ či VŠ a pracuje v marketu ve skladu? Jak se domluví majitel nemovitosti či více nemovitostí s borcem, co na svoje bydlení nikdy nenašetří? Vždyť kdysi tu chtěl Vidlák rozdávat domek. s políčkem každému mladému páru. To by ti s hypoškou najednou platili dvě? A tak to bude obdobně s více antagonismy v pidistranách nespokojených. Mají protichůdné zájmy a ty by vyhřezly ihned po pádu vlády. Jak tedy stanovit jednoho vůdce?

 5. Ukrajinsky off topic:
  Dopyt po generátoroch na Ukrajine sa za mesiac zvýšil 10-krát a po energetických bankách – 16-krát
  Predaj autobatérií sa viac ako strojnásobil a predaj meničov štvornásobne.
  Medzi spotrebiteľmi boli najobľúbenejšie benzínové generátory, ktorých podiel na štruktúre predaja bol takmer 82 %. Dieselové generátory si kúpilo 11 % spotrebiteľov.

   1. Levného benzínu a nafty je na Okrajině zřejmě dostatek. Jinak by byl zájem spíše o elektrocentrály, které umí běžet na LPG a CNG. Jejich provoz je totiž o 50% levnější (v Česku) a na ten benzín umí samozřejmě fungovat též.

 6. „Dodnes nechápu, proč tehdejší komunistický režim prostě nenechal lidi, aby se vykřičeli. Aby si pětkrát, desetkrát přišli, pohádali se o zásluhy, vznesli kupu požadavků a kdyby sáhli k násilí, tak by je jejich spoluobčané sami odsoudili…“

  Vidláku, a co študent Šmíd?

  Ten se přece nevyskytnul náhodou, ten měl a vlastně celý průběh demonstrace 17. listopadu jediný úkol – nedopustit, aby se lidi jen tak vykřičeli a vše vyšumělo do ztracena. Účelem bylo nasrat národ – „hele, oni nám tu mlátí a zabíjejí naše děti“.

  Samozřejmě, nebylo by to nic platné samo o sobě, kdyby se to nedostalo do sdělovadel. Ta byla tehdá pro přímou kontrolou státní moci a bylo poměrně jednoduché nedopustit, aby vyšlo v novinách, v televizi, v rozhlase něco nežádoucího. Přesto se to stalo. Zázrak? Nikoli, to část STB zajistila, aby se informace dostaly k lidem a věc nevyšuměla.

  Tenhle převrat byl v režii KGB – STB a vyšel, jak měl. Protože neznáme, jaké měl přesné cíle, nemůžeme přesně říci, zda došly z dlouhodobějšího hlediska k naplnění.

  Dnešní situace se té v 89. vůbec nepodobá. Tehdá se hroutil hegemon našeho prostoru a dobrovolně nás nechal svému osudu. Moc zůstala ležet na ulici. To dnes zatím v žádném případě nehrozí i když se ten okamžik dějinného zvratu, otevření okna velkých změn blíží.

  Proto si také myslím, že proti demonstracím dezolátů státní moc násilně nezasáhne. Nechtějí nového studenta Šmída. Chtějí, aby to vyšumělo.

  1. Bez mrtvoly to nejde. Mrtvola je nejpádnější argument. Když zabili Kuciaka, tam se k volantu konečně dostali ti správní. A jedna novinářka si položila otázku : Koho asi zabijí příště?

 7. Pozoruji, jak Vidlák od odhodlaného revolucionáře, pomaličku přechází v zapšklého poražence.

  Vstupní „danye“ jak naši bratři nazývají vstupní podmínky.
  Vládu podporuje nadpoloviční část obyvatel, což je velice komfortní pozice. Myslet si, že za tohoto stavu se vláda demonstracemi položí, je velice prostoduché. Dá se vcelku dobře odvodit, že i kdyby se dělo cokoli na ulici, vláda do konce předsednictví EU doklepe za každou cenu.
  V lednu a únoru je zima a taky lýžovačka, což asi demonstracím neprospěje, takže nejbližší volný termín je jaro. Nebudou nás již sužovat energie, sice inflace bude pokračovat, leč dopadá to na jednotlivce, což jim sebere i to poslední, za co by se dostavili na tu demonstraci. Vláda bude mít polovinu mandátu za sebou a v druhé půlce se již bude zbrojit na nové volby, což s sebou přinese strat vrtulníků s penězi. Nakonec jsou naplánovány deficity kolem 300 miliard na každý rok. No a přicházejí volby a to je jediný okamžik na něž se může alternativa smysluplně připravit.
  Jen pro pořádek, Milion chvilek byl takový kasovní trhák pro vyvolené, jež se nebude opakovat.

  Aby to nebylo jen mentorování a zapšklost, je velice jednoduché řešení jak může alternativa uspět.

  Náčelníci se stanou opět indiány.

  Pokud zde budou desítky pidistran se svými nesmiřitelnými náčelníky, je jakákoli iniciativa dopředu předurčena k nezdaru. Ona ta alternativa není zase až tak početná aby si mohla dovolit ono drobení.
  Alternativa má vcelku dostatek času vygenerovat alespoň polovůdce a najít ochotu ustoupit ze svých vyjímečností svých náčelníků.

  1. Věštče, nebyl bych tak přísný.
   Není odvaha, když neuhnu z kolejí rychlíku. Nebo jdu hlavou proti betonové zdi. To je jenom špatné vyhodnocení situace a prohraju.
   Musím dělat něco takového, abych vyhrál. To rychlík a betonová zeď je vyrovnanější zápas. Chce to jenom nenápadně postavit k té zdi koleje a ve vhodnou dobu přehodit výhybku.
   (No humor, no…)

 8. Já bych ty lidi v ulicích nepodceňovala. Byl jich hodně, bylo sychravo a všem by bylo líp doma v teple.
  Demonstrace se vydařila, nikdo se nepral, projevy nespokojenosti s pětihnusem byly jen slovního rázu.
  Účinnost se sice nedá změřit, ale asi je velká, když MV nasadilo takovou sílu policajtů.
  Co mě rozesmálo?
  Na budově MV zmizel banner s Putinem v pytli na mrtvoly. Je tam nový, na něm tři symboly, obnažující psýchu pana ministra v plné kráse.
  Srdíčko : Jsem srdcař, pracuji s láskou, od korýtek se odstavit nedáme !
  Česká vlajka : Česká kotlina je náš majetek, občani ať sklapnou.
  Véčko : Vítězství je naše a vy pakáži tam dole nám polibte… víte co!
  ***
  Je to od něj milé. Také tam mohl umístit veliký fakáč aby to bylo ještě víc srozumitelné. Ale to by si zase někdo mohl vykládat, jako Rakušanův autoportrét. Takže nic.

   1. Článek je pěkně napsaný, s heslem Jednota v mnohosti je těžké nesouhlasit. Proti panu Hájkovi nic nemám, nevadí mi ani pan Semín.
    Ale nemám ráda třešničkovou Bobo, která se rvala do popředí už jako pionýrka v rudém šátku.
    Nevěřím ji ani fň, té věčné kandidátce do čehokoli. Uchopit každé téma dovede, to se jí musí nechat.
    Dobře by uchopila i téma o užitečnosti satanismu. Pokud by měla šanci kandidovat na Luciperku v pekle.
    Paní Lipovské je mi líto, že skočila na špek téhle mocichtivé a nesnášenlivé babě. ( Je to ona, kdo svými pletichami vypudila ze Svazu bojovníků za svobodu poslední dvě autentické lidické ženy. Ta ženština prostě škodí všude. )

    1. Asi to bude pravda, nesleduji, sledoval jsem ji jenom během „TV krize“. Šla po své lince velmi tvrdě, přeprala (mediálně) několik nynějších TV tváří. Podobně jako kdysi Bára Tachecí v rádiu*.
     Ale jak píšete, je to profesionálka. Takové je třeba najímat (!) jako „mluvčí“.

     */ O tom něco vím. Vím, jak pevně se tam držela tehdejší parta, řízená ze zahraničí (RFE). A ona chtěla jenom vyváženost zpravodajství a taky hudebního backgroundu.
     To byla taková smršť nenávisti a pomluv, že jsem uvažoval, že se nechám zaměstnat v pražském rádiu, aby tam měla aspoň pár sympatizantů. Nestihl jsem to. Skončila na čas v Bohnicích.
     Pak to vzdala.

      1. myslím, že už by mohla pobrat zkušenost a závěr nehnat se do předních politických pozic si udělat. Je zvláštní, že ty politické aktivity byly dycky průs…myk, ale role moderátorky jí sedí, jako na hrnec. To je její parketka.

  1. Taky dám něco k demonstraci. Všimli jste si těch rádoby motorkářů s transparentem „Pracky pryč o ČT“. Říkají si Havloids memorial club (já to čtu spíš jako Idiots), jsou to kluci z lepších rodin (Ondřej Kolář), nebo různí herci (Jiří Maryško), moderátoři ČT (Jakub Szabó), lidi jim ČT platí cestování (Dan Přibáň) , kteří si hrají na motorkáře a ukazují, že na to mají.
   https://twitter.com/search?q=havloids&src=typed_query.
   Jo a ještě si vzpomínám, někdo tu psal nedávno pochvalný řeči o Davidu Matáskovi, tak se na něj podívejte a pak chvalte.
   https://www.facebook.com/search/top?q=havloids
   Divím se, že jim skuteční motorkáři nerozbijou ty jejich tlamy. (omlouvám se ale jinak to napsat neumím)

   1. Pro pana Matáska mám docela pochopení. Je počtvrté ženatý, domu kupu dětí, možná bokem ještě i další. 😀 Nouze naučila Dalibora housti a hude i Matásek, asi má pádný důvod. 😉

    1. Havloids není o nouzi, tohle je o přesvědčení. A Matásek nouzí rozhodně netrpí.
     Jestlipak si ještě zpívá písničky Orlíku?
     Třeba refrén „Jsi Čech, Čech, Čech, tak si toho važ, jsi Čech, Čech, Čech, narovnat se snaž , jsi Čech, Čech, Čech, Čechům dělej čest, přelez, přeskoč ale nepodlez“.
     Ten je shrbený až k zemi ale vůbec mu to nevadí. Je na to dokonce i hrdý.
     Takhle zradit to, čemu v mládí věřil, to se jen tak nevidí.

     1. Kocoure ale oni tam nebyli jako zaplacený kompars. Oni tam byli z přesvědčení. Oni na těch motorkách opravdu jezdí i s tím debilním Havloids na zádech. Oni tomu havlovství věří, protože jim to přináší prachy a příležitosti.

      1. Tak zrovna konkrétně u Matáska bych si nebyla jistá. Není to žádný pitomec. Spíš bych v tom viděla starost o obživu. Ale možná se pletu. V jeho oboru je těžké se uplatnit, když vám Pravda a Láska nehodí lano.

       1. Za protektorátu nebo socialismu byli také herci a aktivisté. Tohle z něj dělá aktivistu, to se starostí o rodinu nemá nic společného. A navíc, ČT ho neživí, poslední velké prachy vydělal na Primě. No a jestli není pitomec, jak píšete, tak ví co dělá. Tím hůř.

        1. Jenže Matásek má z pohledu havlérky máslo na hlavě. Tak je zřejmě nucen ukázat, že byl jen pomýlený a teď už je hodný. V téhle branži je opravdu tuhý boj o zrno. Pro taťky mám pochopení. Nevíme co ho přinutilo překousnout ropuchu.

 9. Není to použitelný nátlak?

  Nemám s tím nic společného, říká Vystrčil k podnikání svého příbuzného
  MARCELA SOBOTKOVÁ

  Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v rozhovoru vysvětluje svoje vazby na brněnského politika ODS Petra Cecha, jehož firmy provází kontroverzní praktiky. Jedna skončila u bílého koně, s druhou se soudí subdodavatel o peníze.

  Článek
  Šéf stranické organizace ODS v Brně Jehnicích Petr Cech ovládá přes svou podnikatelskou síť řadu firem, z nichž některé získávají i veřejné zakázky. V předchozím textu Seznam Zprávy podrobně popsaly průběh jedné z nich v hodnotě 8,6 milionu korun bez DPH na rekonstrukci děkanátu Mendelovy univerzity.

  Cechova firma Cestav, stavební společnost, si na práci najala subdodavatele, kterým následně nezaplatila. Mezitím firma změnila název a skončila v rukou bílého koně. Zmizelo i účetnictví a společnost prošla konkursem, který byl zrušen pro nedostatek majetku, a dnes už je vymazaná z obchodního rejstříku. Policie nedávno obvinila jednatele firmy Přemysla Růžičku, který je blízkým spolupracovníkem Petra Cecha….

  …Růžička je také členem správní rady nadačního fondu Atýsek, který vede Cechova manželka.
  Řady akcí fondu se účastní i předseda Senátu Miloš Vystrčil, který má na Cecha rodinné vazby: podnikatel je synovcem Vystrčilovy manželky.

  Naposledy je předseda Senátu na snímcích z akce nadačního fondu, která proběhla v prosinci 2021.

  „Vůbec s tím nemám nic společného, nevím vůbec, co on dělá, nebo jaké má projekty. Za své příbuzné nemůžete,“ říká v rozhovoru Vystrčil……

  …My jsme to spolu nějak nerozebírali, rozumíte.

  Já jsem dostal zprávu, ve které bylo řečeno, vyšel článek, který není pravdivý.

  A tím to končilo.
  A já jsem nikam nevolal, neptal jsem se na to, nechal jsem to být.

  Vůbec s tím nemám nic společného, nevím vůbec, co on dělá, nebo jaké má projekty.

  Prostě mám své starosti a není to tak, že bychom se viděli dnes a denně.

  My se vidíme 3×, 4× do roka, protože spolu komunikujeme.

  Samozřejmě, protože on je v ODS, já jsem v ODS, tak se bavíme i o těchhle těch věcech, vůbec nebudu říkat, že ne.
  Nebudu říkat, že se nevídáme, když jsme příbuzní, to je hloupost…..

  …Co se týká Atýska, tak tam je to logické. Pokud někdo napíše: My máme nadaci, kde pomáháme veteránům atd., nedal byste tomu záštitu, nebo nezúčastnil by ses?
  Protože si tykáme, jsme příbuzní.

  Tak já, když je to příbuzný, je to na bohulibou věc, tak řeknu samozřejmě.

  Dělám to rád.

  To je všechno, co k tomu v tuto chvíli mám.

  Za své příbuzné nemůžete….

  ….Reakce, vzkazy i náměty pro Tým Josefa Klímy posílejte na adresu klimuvtym@sz.cz. Sledujte nás také na facebooku.

  Nemám s tím nic společného, říká Vystrčil k podnikání svého příbuzného

  Platí jeden metr pro všechny?

  Vildumetzová v slzách rezignovala – Seznam Zprávy
  8. 9. 2022 — Kvůli kontaktům s obviněným z kauzy Dozimetr skončí Jana Mračková Vildumetzová ve vedení dolní komory Parlamentu. Na funkci po tlaku koalice …

  Ale Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) za své příbuzné, s kterými se vidí 3x, 4x do roka nemůže?

   1. Souhlas.

    Na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně to uvedl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
    „Je to silové řešení ze strany koalice.

    My jsme ale byli zvyklí, že odpovědnost vyvozují ti lidé sami, tak jsme chtěli dát paní místopředsedkyni příležitost,“ uvedl Rakušan.

    Na přímý dotaz, zda by on sám byl pro odvolání Mračkové Vildumetzové, pokud sama neodstoupí, reagoval, že ve chvíli, kdy nebude z její strany žádná sebereflexe, „situace k tomu může směřovat“.

    „V rámci pětikoalice jsem už takové nápady zaregistroval,“ podotkl.

    Pokud Vildumetzová sama neodstoupí, může přijít silové řešení, řekl Rakušan

    Nemám s tím nic společného, říká Vystrčil k podnikání svého příbuzného

    1. Docela by mě zajímalo, zdali se najde mezi politiky ve sněmovně nebo senátu rytíř „bez bázně a hany“. Stačilo by mi deset spravedlivých jako v Sodomě a Gomoře. Ticho, všichni koukají do země.
     [;>/

     1. Stary kocour napsal:
      19 listopadu, 2022 (9:51)

      Pane Starý kocoure, na náhody nevěřím, to že to pustili na veřejnost nyní, není náhoda.

      Tuším změny, asi to bude velká hra.

  1. Hmm, Mendelova nervozita – to je ta, co tam nedávno bačovala ta naše skvělá prezidentská kandidátka? A jak je do toho namočená ona?

 10. Tyto demonstrace jsou poněkud bezzubé proto, že jim chybí plán. Spousta řečí o tom, co je špatně a co nechceme, ale tím to končí.
  Ano, naštvanost roste a pro současné elity to je varováním, ale zatím mohou zůstat v klidu. Kdyby bylo nejhůř, vymění pár nejméně oblíbených tváří a pojede se dál ve starých kolejích.
  Problémem současných demonstrací je to, že nedokáží dát odpověď na otázku: „Dobře, tak padne režim a co bude ten další den? A o měsíc později a čeho a jak dokážeme dosáhnout za půl roku?“
  Jakmile se objeví někdo, kdo přijde s takovým uvěřitelným plánem, karty se okamžitě přerozdají. To je to, čeho se současný režim bojí. Ne demonstrací. Na nich se sice mluví o boji proti neschopnosti vlády a nepořádkům, které vládnou, ale každému soudnému člověku je jasné, že pokud by se splnily požadavky demonstrantů, nastal by ještě větší chaos než je teď a věci by se jen a jen zhoršily.
  Vláda tedy může zatím zůstat v klidu – lidé přijdou zanadávají si a rozejdou se. Tím to všechno skončí.
  Ohrozit a přimět k akci by vládu přimělo jen to, pokud by byl na demonstracích představen plán, jak se dostat z krize a ten plán začal získávat podporu veřejnosti. V praxi by se to projevilo na volebních preferencích a jsem si jist, že by to přimělo vládu začít se chovat mnohem rozumněji. Klidně i za cenu výměny pár ministrů nebo i premiéra.
  To, z čeho ale mají elity panický strach, je riziko, že krize dopadne opravdu tvrdě na střední třídu a zejména na státní správu a silové složky. Poroste poptávka po vládě silné ruky a dříve či později se objeví i vhodná osobnost, která tuto výzvu přijme. Pak by došlo ke skutečné revoluci a výměně elit. A vůbec ne kosmetické. A vůbec ne sametové.
  Zatím může být vláda i elity v klidu. Do takového stavu je ještě daleko. Protivládní demonstrace jsou sice relativně početné, ale nenabízí žádnou skutečnou alternativu. A dopady krize zatím nejsou takové, aby byla připravena půda pro diktátora, který zavede pořádek.
  Zatím.
  Jediné, co alternativa může teď udělat, aby mohla věci ovlivnit, je přijít s alternativním plánem záchrany země a začít pro něj odzdola získavat veřejnost. Jsem si jist, že reakce současných politivkých stran by byla poměrně rychlá – nejprve by se ho pokusili zdiskreditovat, ale moc by to nefungovalo a tak by si z něj nejprve některé politické strany (a pak i vláda) začaly vyzobávat rozinky a některá opatření zavádět. Žadný zázrak, ale posun by to byl.
  Pokud zůstane u demonstrací, pak se nic nezmění. Jen se připraví půda pro příchod vlády pevné ruky. Která se se současnými elitami mazlit nebude. Ale ani s alternativou.

  1. Nejen pro Eladara: jste netrpěliví. Setba, z níž vzešel dnešní marasmus, nastartovala před desítkami let a probíhá dodnes. Společenské děje, o kterých se na litterate.cz vede řeč, rovněž mají setrvačnost řádově v desítkách let, a v jen v tom lepším případě půjde o desítky malé. Je naivní očekávat, že pokud teď nastartujeme pozitivní změny, uvidíme měřitelné a stabilní výsledky za půl roku, za rok, za dva. Nebo po několika demonstracích.

   1. Píšete o změnách. Ty se samozřejmě objeví s časovým zpožděním. Já píšu o tom, že na stole není uvěřitelný reálný plán jak se tech změn dobrat.
    A dokud nebude, tak si sice pár lidí zakřičí na demonstracích, ale tím to tak skončí.
    A časem i přestane lidi bavit na tyto demonstrace chodit, protože to bude ztráta času. Zůstanou doma nebo půjdou jinam a podpoří toho, kdo s nějakým plábem přijde.

    1. Myslím, že jste Zakladatele nepochopil…

     Pokud žádáte „uvěřitelný reálný plán“, chcete ho k dnešním reáliím. Takže vlastně hned teď. Když si vezmete, jak se ty reálie změnily za poslední tři roky, chtít plán k dnešním reáliím tak, aby fungoval dalších 30 let, je holý nesmysl… 😉

  2. Eladare, a jste si jistý, že tahle vláda má vůbec možnost něco dělat?
   Řízení je v Bruseli, tihle jen melou pantem a šoupou nohama, pokoušejí se látat ty nejhorší díry.
   Zatím nikdo nenašel odvahu postavit se proti naprosto nesmyslné válce pana Zeleného. Pokud se někdo takový najde, tak v Kotlině těžko. Finanční páčky na remcavé žáčky by Bruselští měli.
   Vzhledem k tomu, že nejhorší vzpomínky na poslední světovou válku mají asi Němci, tak bych docela sázela právě na ně. Pokud se nepletu, tak Merkel byla vždycky pro dobré vztahy s Ruskem.

   1. To by mě také zajímalo, jestli v případě odstoupení vlády a jmenovaní vlády prozatímní (úřednické/odborníků apod.) je vůbec reálné začít něco podnikat – např. vstoupit v jednání s RF o dodávkách plynu nebo vystoupit z burzy (znárodnit ČEZ a dosadit nuceného správce?). Budeme čelit spoustě arbitráží, ale také je můžeme nerespektovat a vypovědět (otrocké) mezinárodní smlouvy o ochraně investic. Uvažoval již někdo ze zdejších diskutérů (odborníků), zda-li je toto všechno i reálně proveditelné, pokud by byla vůle k tomu „reprezentaci“ donutit? (neberte to jako negativní, jen nevím jestli jsou naše úvahy opravdu reálně proveditelné)

    1. Ano, to je k věci.
     Jaké mají páky „oni“, jestli by se to dalo ustát.
     Bojím se, že jsme natolik finančně závislí, že by to bylo těžké.
     A spousta firem tu nemá ani sídlo, tak prostě zavře.
     A stálý dotaz: Podpoří to státní TV a rozhlas?

     1. Souhlas. Některé věci nepůjdou udělat jednoduše. protože důsledky. Protože to zmrdi tak udělali, aby nešli odstavit od koryta.
      Celá změna musí být připravená a realizovaná po krocích.

      Jedině v případě zhroucení celého systému by bylo možné udělat to rychle. Ale i na to musí mít někdo připravený scénář schovaný v šuplíku.

      1. A ještě bych se doplnil, jak je vůbec možné, že se tohle všechno stalo? Vždyť je to všechno uměle způsobené. Jak je možné, že nefungují regulační mechanismy? Vždyť se pořád demokrati holedbají, že na všechno máme státní regulační mechanismy? Proč tedy stát dopustil, že si obchodníci účtují tam přemrštěné ceny za energie a ty následně zdražují všechno ostatní? Proč to nechali dojít tak daleko!? Jejich neschopnost kombinovaná s jejich debilitou? Strach zasáhnout? Čím to je? Může mi to někdo vysvětlit?

       1. Neodpovědnost. Když víte, že se Vám nic nestane a vy osobně vyděláte, klidně takové smlouvy podepišete.
        Pokud ma to máte žaludek.

       2. Proč to nechali dojít tak daleko!? Jejich neschopnost kombinovaná s jejich debilitou? Strach zasáhnout? Čím to je? Může mi to někdo vysvětlit?

        Je to jednoduché – ti, kteří řídí ty vývojové změny, mají plán. A všichni ti vládní činitelé pak podle toho plánu činí.

       1. Taky pravda. Pořád se ujišťují, jak je ta EU krásně jednotná, že už to kazí jen Orbán.
        Rozpad toho neživotaschopného molochu je evidentně děsí. Kdyby neměli strach, tak by tak netlačili na pilu.

    2. Kdysi jsem cetl pojednani o tech mezinarodnich smlouvach, o ktery i Klaus, ktery je prijal, prohlasil, ze jsou exteme jednostranne a neferove. Bohuzel je pry tenkrat musel podepsat, jinak by u nas udajne nikdo neinvestoval ani petnik.
     Uz Klaus se je pokusil aspon zmenit, ale pry je to nemozne.
     Jestli to zkousel i nekdo potom, nevim. Ani jsem je necetl, je to takzvane z druhe ruky.

     1. Klaus byl chytrý, ale nikdy nemohl jednat podle svých představ. Havel a spol. mu od počátku okopávali kotníky. ODSka ( původní, poctivá ) nikdy nemohla dělat to, co by bývala chtěla. Tak velkou většinu zase neměla. Čili vznikl kočkopes.
      Z tohohle důvodu vznikla oposmlouva, aby nemohli škodit Lihovci a jiné pidistrany. Bohužel, moc se to neosvědčilo. Byl to pokus, který nevyšel a ještě naštval lidi.

   2. Záleží na tom, kdo je to podle Vás „tato vláda“. Pokud tím myslíte Fialu a jeho melody boys, tak ti opravdu neřídí nic. Ve skutečnosti se s nimi moc nebaví ani jejich úredníci.
    Nesouhlasím s tvrzením, že jsou řízeni z Bruselu. Bruselu jsou celkem ukradení. To, co vidíme není ani tak důsledkem ovládání ze zahraničí, jako spíš neschopnosti a patolízalství. Pětikolka se snaží zavděčit kde komu, i kdyby se přitom měla plazit po břiše.
    Tato vláda má dva problémy. Jednak jde o slepenec neschopný neumětelů a navíc jejich jediným programem byl nekritický obdiv k západu, vzývání „západních hodnot“ (ať už je to co chce) a rusofobie, která patrně nemá ve světě obdoby. Fiala teď nemůže otočit i kdyby stokrát chtěl, protože by ho média a neziskovky ugrilovaly. Takže se jen modlí za každý další den ve funkci a snaží se užívat si výhod své funkce, dokud to jde.
    Pro většinu ministrů platí to samé. Ví, že nemají žádnou dlouhodobou perspektivu a tak se snaží užít si každý den z těch, které jim zbývají.

    1. Samozřejmě že jsou řízení odjinud!!!!!!
     Kdyby ne, tak by se nikdy neangažovali v konfliktu Kyjev/ Moskva. Nejsou idioti a dobře vědí, že Putin se k okupaci Kotliny nechystá. Že má svých starostí dost.
     Rozvařené hladové Rusko je proti našim národním zájmům. Bordel u souseda je vždycky nebezpečný. U velkého souseda tuplem.

  3. K Eladarovi 19 listopadu, 2022 (7:00) :

   „To, z čeho ale mají elity panický strach, je riziko, že krize dopadne opravdu tvrdě na střední třídu …“

   Veliký omyl, tuzemští poskoci davosských psychopatů mají opravdu brzkou likvidaci (nejen) střední třídy jako závazný úkol.

   A oni ten úkol splní, když jim v tom nezabráníme.

 11. Zbytečné strachy. Ony ty drsné složenky a nezaměstnanost přijdou. Potom bude stačit, že teď jsme měli pravdu a lidé budou vědět za kým jít a koho volit. Politika se musí odpracovat v dobách, kdy se zdá, že to vůbec nejde.

  1. Kdo mne zná lépe, ví, že malovat vlastní krví impresionistické malby po ulicích, nepatří k mé oblíbené kratochvíli. Důvodně si dovoluji i předpokládát, že takových je nás více.

   Máte ale pravdu, když nenalezneme řešení bez té krve, ta krev časem poteče zcela jistě. Přiznám se však – není to můj cíl až tak, že žádná práce mne nemůže zastavit, pokud je v ní ukryta jiskřička, že by to mohlo jít bez té krve.

   To, že 1968, 1989 prošlo víceméně bez krve by s naší vědomou pomocí mohlo projít bez krve také (a možná i s nadějí, že lépe), zatím to ale tak nevypadá…

 12. Problém této doby? ROBOTI! Ještě ne androidi, ale vize nebo predikce K. Vonneguta. O tom, že většina lidí jsou vlastně specializované stroje. Většinou na práci, za kterou dostávají více nebo či méně adekvátní odměnu. Kromě politiků, viz Brusel( vzor prdel, jak již známo). Unie s neexistující vlastní geopolitikou a v současnosti s rozpuštěnými zbytky armády. A jak se to všechno odkopává, živitel parazita, který už nebere ohled na to, zda živitel přežije. Zbývají policejní složky a ideologické novodobé „milice“, co budou nakonec chránit vládnoucí systém a islámskou migrační armádu, o které teď moc zmínek není…..
  Psal jsem to už na Kydech, musí být čas a vůle k procitnutí, musí být chuť věnovat čas složit si mozaiku, třeba i neúplnou. A to ještě hodně lidí nemá a neudělá. Ono to i bolí. Radši se uchýlí se k mediální indoktrinaci, protože je to jednoduché a časově nenáročné. Většina používá TV, menšina hlavu – převzato s FB.
  Nedávno jsem zase ve škole narazil na implantovanou logiku, kterou ani vzdělání nijak neeliminuje!
  80ti letý kolega ve vrátnici měl před čtrnácti dny doma nějaký diagnostikovaný Kovid. Nerad na tohle téma píšu z osobního důvodu! Někdo ho dohnal k testování PROŠLÝMI antigenními testy, které i mě v únoru kecaly, i protože škola šetřila a koupila levné. A NIC mu přitom nebylo! Nakonec ho někdo dohnal na PCR a po telefonním rozhovoru s lékařkou byl nakonec nucen zůstat doma, až do výsledků PCR testu – nevím jak to dopadlo díky svátku, ale od úterý nechodil do práce. Veškerá diagnostika lékaře proběhla přes hovor na mobilu. A škola si nasrala do bot, jen pro minulá nařízení. Kde je jádro pudla?
  Myslel jsem, že je to pryč, podepsal jsem petici proti pandemickému zákonu a v podstatě proti všemu, co jde proti mě. I proti politice současné pětidemolice, která stejně jako PZ obchází Ústavu, vzhledem k úpravě zákona o koalicích, díky které teď máme novou Národní „demokratickou“ frontu. Neporazitelnou, protože opozice se nesjednotí, což je podle mne jediná možnost změny. Všichni plkají na svou stranu a nevidím snahu se sjednotit k porážce těch óbrfarizejů. A teď menší zlo, Babiš for president? Vždyť za Kovidu dělal z MZ řetízkový kolotoč a jeho ministr byl Aspeňák? A pobočník jeho Veličenstva z ČSSD jakbysmet? A zdravotnický právník a zmrd Vojtěch jakbysmet? Kubek a Hořejší v organizaci „Sníh“. Organizace čítající cca 7 000 členů proti petici 500 000 lékařů z celého světa.
  Jsme nemocné srdce Evropy prolezlé rakovinou a teď se to pomalu odkopává odkaď jde nákaza, jen u nás se to bude držet pod pokličkou dokavad to půjde! V tom jsme jedineční. Stejně jako za bolševika, kterého jsme se nezbavili. Jsme jen krůček od návratu a díky vlivům z venčí míříme do doby kamenné, společně s ostatní východní Evropou. Protože hovno padá se shora dolů a ne naopak. Tentokrát asi půjdeme první. Je potřeba, aby NĚKDO získal masy přes důvěru v nějakou politiku, co bude pro stát = občany. Spousta lidí asi cítí to, co já a někteří znají Baťův výrok: „neexistují ekonomické krize, existují vždy krize morálky (zkresleno slovně ale ne významově) a tohle, jmenovitě s válkou na Okrajině je krize morální. Viz beztrestné okrádání státu Rakušanem ohledně výzdoby státní budovy a další známé excesy. Vždyť je to maličkost proti nemorální velmocenské politice hegemona, co se dusí vlastním zápachem rozkladu společnosti.
  Petice podepisuji, dávám kontraproduktivní lajky na FB, průvod k ČT díky zdraví bych totiž neušel a stát na místě vydržím maximálně hodinu. Navíc jsem dal němě za pravdu Stonjekové, ač jsem s jejím názorem na demonstrace zprvu nesouhlasil a napsal jsem zbytečný canc, že si neberu klíče od bytu, ale pořádný francouzák (sexuprostý). A na záznamu v průvodu by mladé pohledal! Demonstrace jsou jediným prostředkem, jak dát najevo nespokojenost a signál 😁, že ne všichni mají nadměrnou kudrnatost vlny. Mladí jsou asi spokojení nebo vůbec nic nechápou. Tedy pokud jim asi mééédia nenapoví…..
  A nějak společnost zapomněla pravidla diskuze. Neumí používat argumenty nebo znají jen ty svoje, většinou implantované.
  Už (zaplať pánbu) nemám, co bych dodal a Pálava mě došla…teda pro ty, kdo mi ještě přijdou na jméno, vlastně na nick 😉

  1. Re: robertík

   Jste hnusný a zcela se nehodící robertík. A ještě k tomu takový, co umí číst a občas se i podepsat!
   To už je vrchol drzosti!
   A v seznamu Babišových čističů a zametačů jste vynechal Jourovou. Kdyby to Bába myslel vážně, nikdy, anebo alespoň podruhé by ji do Bruslogradu neposlal.

   1. ále Targusi, kdyby ji do Bruselle nepustil, domácí by ho rozcupovali o fous dřív. Vždyť byli rádi že se jí zbavili. Akorát jim nedošlo, že bude dělat paseku ve velkém.

   2. Spravne, jednou se splest muze kazdy.
    Ale on ji tam pro velky uspech poslal jeste jednou.
    A to uz dobre vedel, co tam ta slepice bude vyvadet.

 13. Základem změny je motivovanost k změně.

  Problémem dneška není nedostatek motivace, problémem dneška jsou negativní zkušenosti.
  I když je to 33 let, přesto lze vidět, že i pozitivní motivaci velkého množství lidí „udělat něco pozitivního“, jde běhen čtyř let dovést do stavu totálního opaku. Roky 1989 až 1993 jasně prokázaly, že PsyOps dokáží lidi, vyzbrojené motivací a touhou po změně, totálně zmást a v podstatě, slovy revoluce „vykostit“.

  Je to stejné jako to bylo v lednu 1989. Tehdy vycvičili pár agentů a převzali 17. listopadu řízení. Agent Zifčák, Svobodná Evropa se svými emotoivními (čti manipulativními) zvoláními, v saku oblečený a na zavolání čekající Václav Havel…
  Lidé si to pamatují a v podstatě již nechtějí být podruhé zmanipulováni do nemyslícího davu, pod řízením tajné služby.

  Kdysi jste napsal, že je důležitá víra. Ano, lidé v podstatě čekají na zázrak, aby si mohli dovolit uvěřit. Zázrak ale chodí neviděn neslyšen – lidé mu musí ve svých srdcích udělat místo – prostor, ve kterém se může stát viditelný a slyšitelný. Je to věc pokory, připustit, že vlastně chci prožít vnitřní manifestaci zázraku proměny – ne se stát slepým nástrojem nějaké ideje a ideologie – ale naopak, součástí celku, který žádná vnější ideologie už nemůže zmást.

  Čekání na vůdce, je čekání na osobu, která má plán mne využít pro své cíle, většinou k mé škodě. To už známe. Jsme v tomto již dost poučeni.

  Myslím si, že to nač lidé čekají teď, je čekání na zázrak vnitřní proměny sebe sama. Demonstrace vidím jako potvrzení, že v tom nejí jednotlivec sám, ale že těch čekajících jsou se mnou „vyšší desetitisíce“.

  Svým způsobem se to dá vidět i tak, že čekáme na jednotícího vnitřního Boha, aniž si to dovolíme připustit. My, ateisticky orientovaný národ, čekáme na tichý vnitřní zázrak proměny. A všichni společně.

  Možná bude stačit si to přiznat. Tyhle věci „fungují“ právě takto…

  1. Smysl demonstrací vidím v tom samém. I ti, kteří by demonstrovat nešli, ačkoli mají už stávajícího režimu plné zuby, pozorně sledují cvrkot. Do ulic vyrazí, až bude úspěch jistý.
   Důležité je, že existují nezávislé televize jako je třeba Raptor. Tím je zajištěné, že se o demonstraci dozví hodně lidí. A nejenom u nás, ale i v cizině. Také jsme zálibně sledovali akce Žlutých vest, byť i skoro ničeho nedosáhly. Ale hlasitě projevený nesouhlas se počítá !!! Mlčení ne.
   ***
   Vzpomínka na demonstrace před 89.
   Bylo jich několik, před Palachovým týdnem byl 28. říjen, bylo jich docela dost.
   Byla jsem, často i s dcerou, na chodníku mezi čumily a fandila organizátorům . Byli odvážní, seděli statečně v první řadě, samá zvučná jména. Šiklová, Vondra, Kantůrková , Šabatová, seděli, ani se nehnuli, odvážný disent.
   Až daleko později mi docvakla jedna věc. Že policajti mlátili jenom plebs, někde v uličce bez kamer naložili mladému klukovi co se do něj vešlo.
   Disidentská honorace byla vysmátá jako lečo, udatného disidentského vůdce bafli policajti opatrně pod pažemi a veleopatrně ho do připraveného antona nesli. Dobře věděli, že o případném škrábanci, neřkuli jelitu na hyždích, by se ihned dozvěděl “ celý demokratický svět”.

 14. A co to trochu otočit, přestat tlačit na vládu a místo toho začít vyhrožovat všem malým stranám, že je nebudeme volit dokud se nespojí do jednoho zastřešujícího hnutí. Jsou dva roky do voleb a to je nejvyšší čas začít něco dělat. Když se spojí pět největších malých stran tak vznikne základ nové politické síly která by měla převzít iniciativu a nabízet řešení. Lidé musí vidět, že je tu síla, která se dostane do parlamentu a kterou se vyplatí volit. A nemuseli by stále volit menší zlo, které je ve skutečnosti stejné, jako to větší zlo.

  1. Jenže ty straničky musí mít stejnou ideu, postavenou na národním základě, s vizí do daleké budoucnosti. U nás je vize mnoha stran jen na příští volební období – jak podojit stát (užít si daní produktivní části obyvatel).

 15. Stridore jste hnusný, protože s těmi úplatky máte recht. Už to vlastně běží. Zastropování, dotace, dávky… Takové krvavé maso pro vlky v lese, kteří tuší, že přijde hlad.
  Je vám teploučko, žabičky v hrnci?

 16. Obávám se, že autor je tady krapet naivní, když srovnává situaci s rokem 89.
  (totéž, btw, dělala r. 15 saská Pegida, později franc. Žluté vesty, a nestalo se nikdy skoro nic, ta hnutí vyšuměla)

  Tenkrát byla situace jiná v tom, že 1) Režim dobrovolně vyklízel pole, maje sám sebe plné zuby a ztrativše ztrativ podporu ze zahraničí; a 2) naopak „revolucionáři“ měli plnou podporu ze zahraničí, včetně profesionálního informačního servisu, z exilu se navrátivších agitátorů, nejspíš i profesionálního vedení, a neomezeného přísunu peněz. Krom toho 3) zde byla dlouhodobě existující struktura – Charta77 a lidé okolo ní – která sice možná nebyla známá v široké populaci, ale měla ten servis skrze rádio, napojení na divadelnické kruhy, později i na média, atd. Konečně 4) nebyl internet, takže zpravodajství bylo lze ovládnout ovládnutím několika málo kanálů typu Rozhlasu a Televize.
  3) a 4) jsou detaily, 1) a 2) jsou zásadní

  Podstatné je, že převrat se neudělá „zahulákáním nápadu na náměstí“ – stejně jako vůdce nevznikne tak, že něco v pravou chvíli zahuláká. Jak se to dělá, to popsal jistý Uljanov ve spisku „Stát a revoluce“ – který, tipuji, nečetl skoro nikdo s dnešních protestujících, čestnou výjinkou budiž J. Skála – zato ji podrobně studují ti, kdo mají v náplni práce podobné protesty rozbíjet a pacifikovat.

  ten spisek jmenuje 3 podmínky úspěšného převratu:
  – revoluční třídu, která si uvědomuje mizérii svého postavení a je připravená jej změnit
  – revoluční situaci, tedy „jiskru“, která dá věci do pohybu
  – revoluční stranu, což nemusí být polit. strana volebního typu (to nebyli ani bolševici, ani Občanské forum, ani dříve jakobíni; byla to například NSDAP), ale musí to být kádr profesionálních revolucionářů – odhodlaných, ukázněných, organizovaných – připravený a schopný v okamžiku revoluční situace převzít moc v zemi

  Budování „revoluční strany“ samozřejmě chce čas a peníze – bolševici je měli, Obč. forum je mělo – a taky nějaou ideologii, která ty lidi ukázní a „srovná“. Protivník to ví, proto dělá vše pro to, aby peníze nebyly; aby se „revolucionáři“ každou chvíli rozhádali o prkotinách; aby byli potenciální vůdcové včas dehonestováni a kompromitováni, aby se šířily nejrůznější fámy, obvinění a špína.

  Tomu všemu lze samozřejmě bránit – nejlépe penězi, protože alternativa, „čekistická“ likvidace rozvratníků, nebyla až do r. 17 možná ani v tom Rusku. (Byla možná v různých afrických či asijských zemích, ale to byly situace guerillových válek, a tam opravdu nejsme, a i tam fungovaly guerilly s masívní zahraniční pomoci – a s penězi).

  Potíž u nás je i s „revoluční třídou“. Autor ji vidí v „Dezolátech“, ale ruku na srdce, náš idealizovaný Dezolát by se na revolucionaření nejraději vybodl, kdyby jej Režim nezahnal do kouta a on neviděl postupnou zkázu všeho, pro co žil. A i on pořád doufá, dnes jsem četl, že „2/3 Čechů se domnívají, že se jejich situace do roka zlepší“. No tak jo…

  Protože situace finanční a „třídní“ se tak hned nejspíš nezlepší, bude Režim i nadále na koni. Navíc, i on se radikalizuje – a pokud ti lidé sáhnou ke krokům typu represe, či pouliční násilí ( = tj., přeroste-li náš ušmudlaný post-havlismus v regulérní fašismus), budou to oni, kdo budou mít na své straně média, peníze, ozbrojené složky, justici a zbraně.

  S takto rozdanými kartami jsou jen dvě situace, které mohou situaci změnit v prospěch „revoluční třídy“. Jsou to

  – naprostý hospodářský propad, kdy už včerejší prostředky nebudou znamenat nic, a rozhodovat bude jen síla svalů a materiální prostředky toho kterého občana,
  nebo
  – vojensá porážka

  Ani pak ale „Dezoláti“ neutrpí vítězství, nebudou-li mít (alespoň zárodečnou) „revoluční stranu“ s příslušnou ideologií.

  1. Já měl z MDH, politické ekonomie i vědeckého komunismu jenom jedničky, mi učivo samo lezlo do hlavy. Lenina jsme museli k zápočtu studovat ve vědecké knihovně, mít z toho výpisky a předvést znalosti na seminářích, tohle nešlo ojebat jako matiku nebo fyziku, kde stačilo umět derivovat a integrovat. A ejhle, xtáru se z toho něco vrací, po 33 letech budování kapíku.

    1. Tam vůbec nejde o (anti)komunismus, ale o technologickou stránku věci.

     Uljanov to začal psát předtím, než dostal prachy z Německa a než ládovali Auroru. I když (teď koukám na Wiki) to dopsal někdy potom, za chodu. Ale protože to psal předtím, tak tam hlavně popisuje neúspěchy předchozích akcí. A předpokládám, že velcí kluci, kteří to ještě dnes mají jako povinnou četbu, si z toho vyvozují, co nesmí různým protestujícím skupinám dovolit – tedy organizaci, ukázněnou strukturu, peníze.

     1. Zapomínáte na jedno, pořád jen Lenin, ale co by z toho bylo, kdyby se otěží nechopil stalin – zákonitě – bývalý bohoslovec, který využil co se naučil v praxi a bez milosti použil. . A usměrnil rozbouřené nuzáky, kteří už neměli co ztratit. U nás ,zatím, je ještě ne tak zle, otázkou je co bude na jaře…
      A neřekla bych, že dopad demonstrací je malý, ani náhodou. Právě ty jejich „sebejisté výroky a chování“ naznačují ,že čují že může být i ouvej. Jinak by nevedli takové řeči, prostě by to přešli mlčením. Všechny ty výroky i psavců – nejsou o přesvědčování, je to strach z toho co bude, nebo by mohlo být. Ona to není žádná sranda, – nevím kolik je v práglu cajtů, ale fakt že údajně museli povolat lidi zvenčí, taky o něčem svědčí.
      Jo a taky, můžou nastoupit proti cizím,ale co když je někdo pozná, třeba soused odvedle, kterého potkávám a znám odmala… to už vážně není žádná sranda. Jak se zachovají když bude stát třeba proti strýci. A pak tu máme další problém – co když zbuntují uprchlé bojovníky z ukradiny,kterých tu máíme už taky dost, kteří nikoho neznají. Nemají žádné vazby. To by bylo potřeba zjistit . Vzpomeňte na paseku, kterou tu udělali albánské mafie. Tonoucí se stébla chytá a nevěřím, že by s tím někdo nekalkuloval. Je potřeba tohle všechno zmapovat a to se neudělá ze dne na den.

  2. RE: MK
   Hodně trefné přirovnání roku 89 k dnešku.
   Tenkrát bylo vymalováno už v okamžiku, kdy Gorby řekl : Éto vaše dělo. Soudruzi věděli, že bez Kremlu za zadkem jsou v háji.
   Což dneska nehrozí, Bruselští, potažmo ti ve Washingtonu jsou připraveni naši svobodu bránit, klidně i do posledního Čecha. Zvací dopis by dneska sepsala celá ta sqadra vyžírků u volantu.
   Nezbývá asi než vyčkat, až se ten MOLOCH rozpadne zevnitř. Stejně jako se zevnitř rozpadl SSSR i s celým Východním blokem. A samozřejmě remcat , remcat, remcat. Pěkně hlasitě.

 17. Chce to angažovat dobrého režiséra a předtím dramaturga. Protože demonstrace je vlastně divadelní představení pod širým nebem. A to musí mít ideu a organizaci Jinak je to stejné, jako kdyby se na jeviště vpustily dvě baletky, tragéd, heríona, naivka, dvě operní zpěvačky a mladokomický pár z operety a každý by předvedl, co umí. A všichni by uměli. Jenže diváci by odešli (někteří předčasně) s tím, že viděli zajímavé výkony, ale o co šlo se nedozvěděli.
  ===
  Bývalá sousedka přišla s tím, že musí hlídat svým mladým mimčo, protože letí na tři dny do Paříže. Technik a programátorka. Herec středního věku si zase kupuje nové offroad auto. Lidé sice kupují méně kvalitní potraviny, vejce stojí 7.- Kč/ks., mléko zdražilo na dvojnásobek, nájem platím o 3 000.- víc ale to se ještě pořád dá.
  ===
  Vlci v lese zatím nespokojeně vrčí, ale protože jim vrchnost do lesa občas něco hodí, raději se o to porvou ve svém lese a nebudou riskovat, že je na planině někdo zastřelí. Tu dávka, nějaké zastropování…
  Villon a jeho vlci ještě zdaleka nefungují. Může se vymýšlet ledacos, ale za ideu svobody se nikdo nebude angažovat, protože se voda v hrnci ještě neohřívá moc rychle a žáby si zvykají.
  ===
  Ano, pastička nebo cela je celá sametová, jak se to zpívá v jedné písničce. Takže co? Jsme na tom jako kdysi disidenti. Většina populace si žije, kouká na stupidní televizi a diví se, oč těm divným lidem vlastně jde. Proč si stahují kalhoty, když brod je v nedohlednu. A navíc jsou to většinou starci.
  ===
  Ti, kteří vidí, kam nás ten Západ táhne nemají sílu. To by se mohlo povést, kdyby u nás vypnuli třeba sociální sítě. To by do toho šli i mladí. Viděl jsem upřímnou hysterii, pláč a skřípění zubů, když v Rusku vypnuli jakousi sociální síť, protože po ní chodila z Ukrajiny už moc silná „ideologická diverze“ jak se tomu říkalo dříve.
  Tam na Ukrajině je to jednodušší. Media pod naprostou kuratelou státu (jako u nás), nevhodné informace se nešíří, vhodné, když žádné vhodné nejsou, se vyrábějí. Branné povinnost – koho se to netýká tak mlčí, jiní prchají ze země a zbytek si zvyká si, že v městech se netopí, neteče voda a proud a internet se drží jen tak tak. A jsou přitom na tom několikrát hůř, než my, sedí ve sklepích a občas jim vojáci dovezou nějakou tu „humanitárku“. A co říkají ti, kterým zabili většinu rodiny? „Inu, takový je život“. A své mrtvé děti nebo rodiče pohřbí před panelákem nebo na zahradě a na hrob jim dají dřevěný kříž. A revoluce se nekoná. Občas nějaká demonstrace proti Rusku nebo naopak. TV je reklama ještě příšernější než u nás.
  ===
  Tady se nebombarduje, nelítají tu rakety, žádná rozbitá města. Neslyšel jsem zatím o nikom, kdo by zemřel hlady nebo umrznul. Jak chce někdo „zdvihnout masy“? A do TV nikoho neprověřeného nepustí – a kdyby pustili, pohádali by se o tom, co je třeba udělat hned a co potom a vzájemně by na sebe vylili kyblíčky špíny.
  ===
  Proto do zblbnutí opakuji tu mantru podle F. Villona: „Chudoba z lidí lotry činí a vlky z lesa žene hlad.“ Sametově to nepůjde. Věrchuška nikoho z „alternativy“ nebude poslouchat, navíc koho? a má v ruce všechny trumfy. Pokud bude hrát podle not Aspenu, zbrojařů a nadnárodních monopolů bude mít i jejich podporu. Pokud by chyběly peníze, tak se nějaké natisknou.
  A usměvaví Evropané se budou scházet s usměvavými Američany a Brity na různých místech světa, budou nasazovat Putinovi a Si Ťin-pchingovi psí hlavy a nám (speciálně mi, od paní von der Layen to beru osobně) se budou přes TV obrazovky smát do ksichtu.
  ===
  Naše věrchuška bude dělat totéž, protože si netroufne nedržet basu a navíc – držet basu se vyplatí. Viktor Orbán je asi jediný hrdina v téhle frašce. Když začnou padat vlády ve Francii, Německu, Itálii atd. u nás bude stále klid, protože náš „lid“ bude čekat, že to někdo vyřeší za něho.

  Na Hobity v Kotlince si nikdo nepřijde, ti přece vědí své. A ve spižírně mají jídla na celý rok.
  Jaký Gandalf, jací Trpaslíci? O Mordoru se vypráví hrůzostrašné historky a Drak Šmak možná ani neexistuje.

 18. 5kolka si nezruší “4. článek ústavy” o její vedoucí roli. Bo nerozhoduje, ale vykonává moc podle instrukcí protektora. V 89 byl protektor v rozvalu a všechny soc. státy už vykročily za gulášem (nezmiňuji výjimky). Dnes je jiná situace. Musely by jít do řiti staré struktury Říše, emánek… a ty se sesypou až po sesypání Usa. Tam je hlava ryby. Jenže pořád smrdí málo.

  1. Ano, správně. Radikální změny se u nás děly až poté, když ti co vládli světu padli a na jejich místa nastoupili jiní. Takže v dnešní praxi k nějaké změně může dojít, až Rusko a USA uzavřou dohodu, jako v roce 1962 v karibské krizi. A v malém, 17. se na demošce k jejich ČT ptal kdosi redaktora ČT – roma, „Co budete dělat za pět let, až to tu všude bude jinak a nebudete se moci živit jenom lhaním?“

   1. Ale pozor, to bylo ČT hodnoceno jako napadení jejich redaktora. Takovéhle otázky mu nelze dávat, to je „razízmus a diškriminácia“. Spojovat rómského redaktora, co je jen vyučený kuchař a k práci v ČT mu stačí novinářský kurz se lhaním?
    PS. Chtěl jsem napsat cikánského, ale to bych urážel všechny cikány, co jsou na to hrdí. Ty co znám říkají“ Ja ně su žiadný Rom, ja su cigán, neurážaj ma“

 19. Málokdo umí vyrobit pořádný prak a matkou M16 trefit okno na 50 i 100m, samozřejmě v kukle (roušce podle ČSN). Málokdo umí mrsknout plnou flašku na 40-50m. Lidi zlenivěli, zeslábli, ztratili svalovou hmotu a vitalitu. Lemry nátlak neudělají. Nebo starší ročníky, nad 50-60 let, ti ani neumí utíkat.

  1. „prak a matkou M16 trefit okno na 50 i 100m“ dejchlo ta na mě mým mládím, kdy sem s přehledem sundaval jeden porculánovej izolátor z ele. sloupů za druhým. S tím utíkáním to jó, ale s prakem v kapse mi to furt ještě vychází. Von totiž prak s maticí je děsná zbraň, to mi můžete věřit, kam se na něj hrabou nože, nunčaky, boxery i holohlavý chlapi na steroidech.

 20. V neděli začne MS v Kataru a hned po něm budou vánoce. Revoluční podmínky nastanou v lednu. A ještě budou závislé na okolních státech. Teď bych na Godota nečekal, nepřijde, cpe se masem. Kaufy dosud mají žrádlo, benzinky fungují a bankomaty vydávají.
  Makronka velikosti 50koruny stojí 50 korun (2€) a vídeňský řízek s přílohami ve Vídni je za 10€. Něco začíná být špatně až teď.

  1. … po vánocích a Kataru ještě né, Ládíku, to budeme přece ještě volit to menší zlo, a pak možná vrzne už skřivan a začnou lítat včely a třeba se ukáže, že to zvládli, že sme nezmrzli.

   1. Jo, i to je reálná varianta. Cesta nejmenšího odporu. Proč riskovat existenci, když umím proklouznout? A navíc podle zákona!

    1. Bude někdo přemýšlet i nad tím, že po minulých Vánocích mu ještě zbyly peníze, kdežto po letošních mu nezbylo vůbec nic, nebo si musel půjčit?
     Myslíte, že tohle někomu dojde? A hromadně?

 21. Jaká další cesta?

  No, pokud má bejt ta cesta jakžtakž legální, tak jedině generální stávka pod palcem odborů! Dá rozum, že bez toho naprosto neschopnýho bafuňářskýho nažehlence z Aspenu a jeho nohsledů, kterej je tak neskutečně blbej, že si fakt myslí, že ho někdo zvolí presidentem. I když, s tímhle materiálem, kterej tu máme, je všechno možný. To je snad každýmu jasný!

  No, a pokud se má něco změnit do řádných voleb a platit Vidlákovo: „Kdo teď bude schopen na kterémkoliv pódiu při kterékoliv demonstraci kteréhokoliv uskupení přijít s použitelným a smysluplným krokem, ten si získá všechny „…,
  tak jedině s těma „převrácenýma popelnicema“.

  Co tam máte ještě, Vidláku?

 22. Vidláku, řešení je v tvém textu.
  Ano, zablokovaná Jižní spojka.

  Samozřejmě, že blokovat JS je naprostá blbost.
  Proč?
  Protože JS je zablokovaná většinu každého pracovního dne.

  Dotaz: co blokují demonstranti a stávkující ve Frankrajchu?
  Odpověď: výjezdy z rafinérií, kterými vyvážejí cisterny benzín a naftu.

  Dále se dají poměrně jednoduchým způsobem zablokovat vlaky na hlavních tazích – poučení ajznboňáci vědí.
  A naopak – značný počet silnic je možné zablokovat pouhým spuštěním závor na železničních přejezdech, to se taky nechá udělat.
  Naprosto perfektně se pak dají zablokovat křižovatky, na nichž jsou zřízeny kruhové objezdy. To se tam nažene tolik aut, aby byly od sebe vzdáleny cca 2 metry a krokem krouží pořád dokola. Pokud nikdo z řidičů těchto aut bezdůvodně nezastaví, zákon č. 361/2000 není porušen.

  Ano, naserete spoustu lidí, ale jinak to nepůjde. Aby došlo k dalšímu popostrčení vývoje, je potřeba stav eskalovat. Soupeře je potřeba donutit chybovat.

  Především je však potřeba ještě počkat, protože stále není nas*án dostatečný počet lidí.

  Nepochybuj o tom, že členům Pětihrůzy se dostalo adekvátního školení, jak se k demonstracím vyjadřovat, lépe řečeno nevyjadřovat. Taky jsem se podíval do mééédyjí a namísto tažení na Kavky jsem se dočetl o sqělých soudružkách, které si dělají dobře mraženými kuřaty a tvrdí o sobě, že nejsou 3,14-če, nýbrž roztomilá koťátka.
  Takže podruhé, nebo vlastně popáté je potřeba podchytit oficiální mééédia. Polít soudruhovi z mééédyjí ruku s patlafóóónem barvou či olejem, před hlavní vchod do Kavek vysypat pytel hoven, ozdobit průvod deseti rakvemi nebo šibenicemi, hodit mezi poliše slzák (je možno vyrobit doma z povolených, resp. volně dostupných prostředků.

  1. Ty skvělé soudružky z Ruska, to byl zřejmě takový průser, že se o jejich performanci v Praze, raději moc nepíše. Zaregistroval jsem jen pár fotek a jeden opatrný článek na hovinkách.
   Znamená to zřejmě to, že i na pražské aktivisty, tohle bylo už silné kafe, anebo je to naprostá sračka. Z toho, co jsem viděl na YT, tak spíš to druhé. A to tam chyběla ta hlavní, zpola Mongolskem říznutá členka a zasloužilá zakladatelka.
   Ve zprávách jsem zaslechl pouze soudružku Dusilovou a soudruha Kollera.

 23. Demonstrace „nenásilné“ nestačí. U nás v roce 1989, v Kyjevě 2014 i na Slovensku v roce 2018 se to „rozjelo“ až tam byla nějaká oběť i když to vždy byla protirežimní provokace. Bez provokace to asi nepůjde.

  1. Alternatíva neobetuje pod falošnou vlajkou, aby veci urýchlila. My musíme čakať len na chyby vlády, ktoré zobudia väčsinu.

   1. Na to mají příliš mnoho dobře placených hlídačů, aby ty vlastní chyby uhlídali v nějakých mantinelech.
    Tudy cesta nevede.
    Kromě jiného – už udělali spoustu vážných chyb, které stály i spoustu lidských životů a prošlo jim to.
    Viz Babišova vláda za covidu.
    Jak tady někdo vtipně napsal: Udělat si za tak vážné situace a zrovna z MZ řetízkový kolotoč, to chce hodně silné žaludky.
    Tenhle národ vždycky zradí selektivní a krátká paměť. Zrazovala už po konci Protektorátu, zradí i tentokrát, bohužel.

  1. „História nás učí, že lídra v správny čas dodajú tajné služby.“
   —–
   To by bylo docela hezké Heslo dne.
   Nebo heslo desetiletí…

    1. Tak to bych pomáhal ten řetěz utrhnout, pokud by to mělo jít Orbánovou cestou.
     Problém je, že na začátku nikdo moc netuší, kam se to pohne.
     Možná i tuší, ale lidé se správnou intuicí nebývají moc slyšet. Bylo to tak i v tom ruském případě.

     1. Ale bývají slyšet, nikoli však vyslyšeni těmi, které se snaží varovat.

      Naopak bývají velmi dobře vyslyšeni protistranou, která pak podnikne přislušné kroky k umlčení (např. kauza Láokoón).

 24. Cesta ke změně jde jinudy. Přes chudobu většiny. Pokud přijde další půlmilion Ukrajinců, demonstrace přijdou samy od sebe. A přidají-li se k tomu ceny energií a ceny v obchodech, bude to jiná doba. Čas pracuje bez nároku na mzdu.

  1. Neverte tomu, bida nic nevyresi. Za rok se uz treba nesejde 70 tisic lidi na Vaclavaku, ale 350 tisic na Letne. Vyskacou se a pujdou zase domu. Fiala jim slibi mensi valorizaci a bude po revolte.
   Sazka na chudobu a nezaplatitelne ucty je fetisem revolucionaru- teoretiku, v praxi to tak ale nefunguje. Vlada presne vyhmatne jazycek vah rovnovahy mezi mirou bidy a ochotou k nasilne akci a bude ho udrzovat tak, aby se neprevalil ani na jednu stranu. Stav rovnovahy bude ho opecovavat, peclive solichat. Dle meho verit na hybny moment hnevu ulice je skoro az najivni.

   1. Re: Stridor

    Ano, soupeř se poučil. Ví, že nesmí držet lopaty hubou v blátě moc dlouho. Občas je musí nechat nadechnout. Jinak by se to mohlo zvrtnout do francouzských kolejí.
    Myslím rok 1789 a následující.

 25. Pokud si to pamatuju správně, byl to kreslený vtip Vladimíra Renčína. Text zněl: „Revoluce bez gilotiny je jako sex bez ženy“.
  Nic moudřejšího jsem nikdy neslyšel.
  Připomínám si to zejména v souvislosti se sametovou kokotinou.

 26. „Podle mě to byla právě tato nejednota, která zařídila, že vláda dostala už čtvrté poslední ultimátum.“
  Jednota nepada shury, ta se musi vybudovat politickou praci. Jenze do toho se nikomu nechce, zbuntovat sroceni je jednodussi a vdecnejsi cinnost.
  Ze je Stridor chytrej jak radio a sam ruku k dilu neprilozi, nic nezmeni na tom, ze co napsal, je pravda.

  1. Historia magistra vitae 🙂 Cinska vlada v 60. letech davala USA „726-te vazne varovani“ po spionaznich preletech americkych letatel. Amici se tomu smali, pac zluti nemeli prazadnou moznost sve varovani prosadit. Dnes se zmuzou amici jen na postekavani zpoza plotu – pac Cinane nesmirne zesilili a to je jedine co se v praxi respektuje. Neni treba zadneho fyzickeho nasili – jen udelat mistnim i prazskym papalasum zivot stresovy a nesnesitelny. V kazdem navstevnim dni poslance v kancelari 20 nasranych obcanu co mu prinesou sve faktury. Totez v komunalu, kde se jasne da mistnim najevo ze jsou cineni odpovednymi za dilo jejich prazskych stranickych bossu. Hloucek mlcicich zachmurenych lidi pred vchodem do domu pana politika – nebo redaktora CT – kolem kterych bude muset projit. Rucim vam zato, ze po tretim dni bude mit problem se strefit klicem do dirky 🙂

   1. Hloucek mlcicich zachmurenych lidi pred vchodem do domu pana politika – nebo redaktora CT – kolem kterych bude muset projit.

    To by ti mlčící a zachmuření museli vědět, kam mají jít.
    Před čt nebo poslaneckou kancelář ?
    Nátlak už by byl zveřejnit adresy, kde „naši“ zástupci bydlí.

    1. To jsou poznatky z praxe. V 90. letech na Slovensku byla jedna vymahaci agentura. Zadne bitky, vyhrozovani, kdepak. Jen pana nepoctiveho dluziciho podnikatele neskryte sledoval – stacil jeden – v obleku a cernych brylich, ktery vsude cekal na neho venku, opirajice se o auto a hledice na neho. Do tydne pry vsichni zaplatili 🙂

     1. Tohle opravdu funguje a nejen na Slovensku.
      Seznámil jsem se s Rusem, který hrál roli „muže v černém“. Ani náznak agrese. Došel třeba do kanceláře dlužníka, oznámil mu, že si jde pro peníze a že na ně počká. Sedl si, vytáhl kufřík kde měj termosku a svačinku a seděl a čekal. Pak se objevil před podnikatelovou vilou. Pak stál u školy, kde chodily jeho děti.
      Opravdu, do několika dnů byl dluh obvykle vyrovnán. Výhodou toho pána v obleku bylo, že byl Rus se zřetelným přízvukem. Ve skutečnosti prakticky žádný přízvuk neměl. Byl to činoherec z Petrohradu a česky se naučil velmi dobře. Teď dělá na záchrance a mají ho rádi jak kolegové, tak babičky a dědečkové, které dopravuje do nemocnice na ošetření a zpět.

      Všechno v životě je vlastně role. Buď ji uhrajeme nebo ne.

       1. Ty ses grammar – nazi 😀 Ale k veci, proste jak jejich Guru Havel, ktereho zplasknutemu Fialovi omlatil v europarlametnu seda eminence Verhofstadt, vymyslel „nepolitickou politiku“ , tak my vymyslime „nenasilne nasili.“ 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *